kalzium - en to da translation catalogue (819 entries)

en: Problem while opening the file
da: Problem under åbning af filen

en: Cannot open the specified file.
da: Kan ikke åbne den angivne fil.

en: Cannot save to the specified file.
da: Kan ikke gemme til den angivne fil.

en: Kalzium OpenGL Part
da: Kalziums OpenGL-Part

en: A cool thing
da: En sej ting

en: State of matter
da: Tilstandsform

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
da: Et stofs form, afhængig af formens stabilitet og om den optager et bestemt volumen: fast, flydende eller gasformig.

en: Chemical Symbol
da: Kemisk symbol

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
da: En, to eller tre bogstavers forkortelse, bestemt ifølge international overenskomst.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
da: Grundstof

en: Chromatography
da: Kromatografi

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
da: Separation af stof i et bevægeligt medium (mobil fase) via differentieret absorption på et statisk medium (stationær fase).

en: Distillation
da: Destillation

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
da: Separation af en væskeopløsning (homogen blanding) i dens komponenter via fordampning og kondensering. I en fraktioneret destillation gentages  processen flere gange i en søjle.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
da: Materiale som ikke kan opdeles i enklere dele. Kemiske grundstoffer er materialernes hjørnestene. Grundstoffer består af atomer, som har en kerne af positive protoner, neutrale neutroner, og en skal af elektroner.

en: Heterogeneous mix of two liquids.
da: Heterogen blanding af to væsker.

en: Extraction
da: Udtrækning

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
da: Behandling af en homogen eller heterogen blanding for at få rent stof.

en: Mix
da: Blanding

en: Filtering
da: Filtrering

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
da: Separation af fast stof fra en væske eller et gasformigt stof med et filter (porøs separationsbarriere).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
da: Stof som består af forskellige slags stof, som kan kombineres i variable forhold. [i]Homogene blandinger[/i] har et ensartet udseende, og [i]heterogene blandinger[/i] består af flere faser.

en: Accuracy
da: Nøjagtighed

en: Consisting of accidental and systematic errors.
da: Består af midlertidige og systematiske fejl.

en: Law of Conservation of Mass
da: Loven om massens bevarelse

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
da: Under en kemisk reaktion går hverken masse tabt eller forøges. Summen af massen i stoffet som deltager i reaktionen er lig med summen af massen for resultatet af reaktionen.

en: Law of multiple proportions
da: Loven om konstante proportioner

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
da: En legering indeholder altid de samme grundstoffer med samme masseforhold. Hvis to eller flere grundstoffer indgår i en forbindelse, så er masseforholdet konstant.

en: Crystallization
da: Krystallisation

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
da: Separation af fast, krystallinsk stof fra en opløsning, væskefase eller gasformig fase.

en: Solution
da: Opløsning

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
da: Homogen blanding af flere rene materialer

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
da: Masse

en: Measurement of an amount of matter.
da: Mål for en mængde stof.

en: Matter
da: Stof

en: All that takes up space and has mass.
da: Alt som optager plads og har masse.

en: Phase
da: Fase

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
da: En mængde stof, som er homogen i kemisk sammensætning og fysiske egenskaber og adskilt fra sine omgivelser af en overflade.

en: Accuracy and precision
da: Nøjagtighed og præcision

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
da: Udtrykt med standardafvigelse. Værdien som angives for tilfældige fejl.

en: Correctness
da: Rigtighed

en: Values given over accidental errors.
da: Værdier angivet med tilfældig fejl.

en: SI-Unit
da: SI-Enhed

en: Measurement unit using International Symbols.
da: Måleenhed som tilhører det internationale SI-system.

en: Significant figures
da: Antal betydende cifre

en: The number of digits which are meaningful in a number.
da: Antal cifre som har nogen betydning i et tal.

en: Standard deviation
da: Standardafvigelse

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
da: En størrelse med hvilken præcisionen af en måling kan vurderes.

en: Suspension
da: Opslæmning

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
da: Heterogen blanding som består af en væske og fast stof.

en: Alloys
da: Legeringer

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
da: Rent stof som består af flere grundstoffer med et angivet forhold.

en: Alpha rays
da: Alfastråling

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
da: Stråling som består af alfapartikler, med to protoner og to neutroner som afgives fra atomer af visse radioaktive grundstoffer.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
da: Atomer er kemisk udelelige byggeklodser i stof. Atomer af en slags kaldes et grundstof.

en: Electron
da: Elektron

en: Atomic nucleus
da: Atomkerne

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
da: Det lille positivt ladede centrum i et atom, hvor protoner og neutroner kan findes.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
da: Atommasse

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
da: Et atoms masse, på en skala hvor massen for et carbonatom er 12u. I grundstoffer som består af forskellige isotoper angives den gennemsnitlige masse for isotopblandingen.

en: Isotope
da: Isotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
da: Isotoper er former af et kemisk grundstof hvis kerner har samme atomnummer, Z, men forskelligt nukleontal, A. Ordet isotop, som betyder på samme sted, kommer fra det faktum at alle isotoper af et grundstof findes på samme sted i det periodiske system.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
da: Spin er et indre impulsmoment tilknyttet mikroskopiske partikler. Det er et rent kvantmekanisk fænomen uden noget tilsvarende i klassisk mekanik. Det klassiske impulsmoment opstår af rotation hos et objekt med en udbredelse. Derimod er spin ikke forbundet med nogen roterende indre masse, det er en grundlæggende egenskab ved partiklen selv.

en: Magnetic Moment
da: Magnetisk moment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
da: Et objekts magnetiske moment er en vektor, der sammenholder det orienterende kraftmoment, som objektet udsættes for i et magnetfelt med selve feltvektoren. Det måles i enheder af kernemagnetoner µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
da: Henfaldstype

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
da: Henfaldstypen beskriver en bestemt måde en partikel henfalder. For radioaktivt henfald (nukliders henfald) er henfaldstyperne:[br] -> alfa-henfald (udsendelse af en helium-4 kerne).[br] -> ß[sup]-[/sup] henfald (udsendelse af en elektron)[br]-> ß[sup]+[/sup] henfald (udsendelse af en positron) [br] -> elektronindfangning (EI) [br] -> protonemission[br] -> spontan fission [br] Oftest dominerer en henfaldstype for en bestemt nuklid.

en: Decay Energy
da: Henfaldsenergi

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
da: Henfaldsenergien er den energi som frigøres af kernehenfaldet.

en: Nuclides
da: Nuklider

en: [i]see isotopes[/i]
da: [i]se isotoper[/i]

en: Isotone
da: Isoton

en: Nuclear Isomer
da: Kerneisomer

en: Isobars
da: Isobarer

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
da: To nuklider er isotoner hvis de har samme antal neutroner N.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
da: Isobarer er nuklider som har samme nukleontal, dvs. summen af antal protoner og neutroner.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
da: En kerneisomer er en metastabil eller isomerisk tilstand for et atom som forårsages af excitation af en proton eller neutron i dens kerne, så der kræves en ændring af spin inden den kan frigøre sin ekstra energi. Den henfalder til lavere energitilstand hos nukliden ved to isomeriske overgange:[br] -> γ-emission (afgivelse af en højenergifoton)[br] -> intern konvertering (energien bruges til at ionisere atomet)[br] Sæt dette i kontrast til definitionen af en kemisk isomer, den mere almindelige brug af ordet. Sæt det også i kontrast til betydningen af isotop, hvor forskellen er antal neutroner i kernen. Metastabile isomerer for et bestemt atom angives ofte med et "m" (eller, i tilfældet med atomer som har flere end en isomer, 2m, 3m og så videre). Betegnelsen placeres oftest efter atomets symbol og nummer (f.eks. Co-58m), men placeres sommetider ophøjet inden symbolet (f.eks. [sup]m[/sup]Co-58 eller [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
da: Betastråling

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
da: Stråler som består af elektroner som afgives fra atomer af radioaktive grundstoffer.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
da: Elektronerne er en subatomar partikel med massen m<sub>e</sub>=(9,1093897 ± 0,0000054)e-31 kg og den negative ladning <i>e</i>=(1,60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
da: Protonen er en subatomar partikel med massen m<sub>e</sub>=(1,6726231 ± 0,0000010) 10<sup>-27</sup> kg og den positive ladning <i>e</i>=(1,60217733 ± 0,00000049) 10<sup>-19</sup> C, som forekommer i atomets kerne.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
da: Neutronen er en subatomar partikel med massen m<sub>e</sub>=(1,6749286 ± 0,0000010) 10<sup>-27</sup> kg, som forekommer i atomets kerne.

en: Cathode Rays
da: Katodestråler

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
da: Katodestråler er strømme af elektroner som observeres i vakuumrør, dvs. glasrør tømt for luft som er udstyret med mindst to elektroder, en katode (negativ elektrode) og en anode (positiv elektrode) i en konfiguration som er kendt som en diode.

en: Ionic Radius
da: Ionradius

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
da: Ionradius er radius for et ladet atom, en såkaldt ion. Ionen kan have en positiv eller negativ ladning. Ladningen for ionen, hvis radius du ser, vises også i Kalzium. En positiv ion har færre elektroner end atomet, en negativ ion har flere elektroner. Derfor har en positiv ion en mindre radius end sit atom, og omvendt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
da: Kovalent radius

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
da: Atomradius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
da: van der Waals-radius

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
da: Van der Waals-radius for et atom er radius af en tænkt fast sfære som kan bruges til at modellere atomet for mange formål. Van der Waals-radier bestemmes ud fra målinger af atomafstand mellem par af ubundne atomer i krystaller.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
da: Atomradius er afstanden fra atomkernen til den yderste stabile elektronorbital i et atom som er i ligevægt.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
da: I kemien er den kovalente radius halvdelen af afstanden mellem to identiske atomkerner, der er bundne af en covalent binding.

en: Watchglass
da: Urglas

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
da: Urglas er runde glas med en diameter på cirka 5-10 cm, som bruges ved diverse eksperimentelle teknikker. Deres kant er opadbøjet, så de kan fyldes med små mængder væske, for at lade disse fordampe. Fordampningen kan fremskyndes ved at opvarme urglasset med en bunsenbrænder. Urglas kan også bruges til at dække petriskåle eller bægerglas. Desuden er urglas gode til at veje små mængder stof eller alternativt udtørre det i et tørreskab. Udtrykket urglas kommer fra beskyttelsesglasset på gammeldags ure som ofte var buede.

en: Dehydrator
da: Ekssikator

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
da: En ekssikator er et laboratorieapparat, som ofte er lavet af glas, der tjener til at udtørre kemisk stof, dvs. fjerne vand eller væske fra en prøve.
    			I princippet er det en glasskål med låg som er planslebet, så skålen er lufttæt. Ekssikatorens nedre del fyldes almindeligtvis med en udtørringssubstans, f.eks. kalciumklorid, silicagel, phosphor(V)oxid eller svovlsyre. Prøven som skal udtørres placeres på en plade med huller af plastik eller keramik ovenpå udtørringssubstansen.
    			Udtørringssubstansen er hygroskopisk, hvilket betyder at den affugter sine omgivelser ved at absorbere vanddampe. Den tørre atmosfære optager derefter vand fra prøven som skal udtørres.

en: Spatula
da: Spatel

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
da: Spatlen er et laboratorieredskab til at afskrabe, male og transportere kemikalier. Materialet den er lavet af (f.eks. jern, titan, platin) og formen (f.eks. flad eller spadeformet spatel) varierer.

en: Water Jet Pump
da: Vandstrålepumpe

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
da: Vandstrålepumpen har to indgangsrør og et udgangsrør og består i princippet af to rør, det ene inden i det andet. Ved vandindgangen sprøjtes en vandstråle med fuldt vandledningstryk ud af et mundstykke ind i et noget større rør. Derved trækker vandstrålen luft eller væske væk fra den anden indgang. <br>Dette sker på grund af det undertryk, som opstår på grund af væskens bevægelse. Altså er den en anvendelse af det hydrodynamiske paradoks, som siger at objekter nær væsker i bevægelse suges med i stedet for at skubbes væk.

en: Refractometer
da: Refraktometer

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
da: Med et refraktometer kan optiske mediers brydningsindeks bestemmes. Hvis et kemikalies brydningsindeks er kendt kan det bruges efter en syntese til at afgøre produktets renhed eller undersøge om syntesen er lykkedes.

en: Mortar
da: Morter

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
da: En morter bruges til manuelt at male tørre stoffer. Den kan også bruges til at homogenisere en blanding af pulver ved maling. Et kølleformet værktøj, kendt som en pistil eller en støder, bruges til maling i morteren.

en: Heating Coil
da: Varmeplade

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
da: Varmepladen bruges til at varme kolber og andre beholdere. Mange varmeplader kan forbindes til et termometer så varmen ikke overskrider en specifik temperatur. Det er muligt at bruge et magnetfelt inde i varmepladen til at røre rundt i væsker med en magnetrører. Det gør væsken homogen med hensyn til temperatur og sammensætning.

en: Cork Ring
da: Korkring

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
da: Store beholdere såsom rundbundede kolber  placeres på ringe af kork, en særlig blød og let type træ med gode isolationsegenskaber, for at beskytte skrøbelige instrumenter.

en: Dropping Funnel
da: Dryppetragt med trykudligningsrør

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
da: En dryppetragt med trykudligningsrør kan bruges til at dryppe en nøjagtig mængde af en væske. Dryppehastigheden kan styres med en ventil.

en: Separating Funnel
da: Separertragt

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
da: En separertragt kan bruges til at separere en blanding af væsker med forskellig massefylde. En ventil i bunden gør det muligt at tappe væsken med størst massefylde ud for at overføre den til en anden beholder.

en: Test Tube Rack
da: Reagensglasstativ

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
da: Stativet er praktisk når du vil teste mange små mængder kemikalier efter hinanden, eller hvis du vil tørre reagensglas.

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
da: En vortexer tjener til at homogenisere reagenter som bruges i laboratorier. Beholderen med væske som skal homogeniseres stilles på en plade. Pladen ryster med roterende omrøring op til 3000 o./min. hvor en kontaktsensor aktiveres. På denne måde kan selv meget små mængder af væske hurtigt homogeniseres. Den er modsætningen til en centrifuge, som bruges til at separere væsker.

en: Wash Bottle
da: Vaskeflaske

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
da: Disse flasker bruges til mange formål. I de fleste laboratorier fyldes de oftest med vand, salt, syre eller andre almindeligt forekommende væsker. De gør det nemt at bruge væsken hvis en nøjagtigt afmålt mængde ikke nødvendig.

en: Rotary Evaporator
da: Rotationsfordamper

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
da: En rotationsfordamper består af en rund kolbe i et bad med varmt vand, og er designet til at fordampe opløsningsmidler. Kolben roteres og dampen samles under vakuum på en fortætter og drypper ned i en opsamlingskolbe. På denne måde kan opløsninger koncentreres eller renses. Ved hjælp af en vakuumpumpe kan lufttrykket og dermed væskens kogepunkt sænkes.

en: Reflux Condenser
da: Tilbagestrømskondensator

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
da: En tilbagestrømskondensator udsætter væske for en proces hvor en gas, produceret ved opvarmning, samles på tilbagestrømskondensator. Væsken afkøles til den fortætter og løber tilbage til den oprindelige væske. Normalt placeres den på en rundbundet kolbe eller kolber med flere halse.

en: Pipette Bulb
da: Pipettebold

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
da: En pipettebold bruges til at fylde pipetter. Ved at klemme og derefter slippe bolden skabes et undertryk, hvorved væske suges ind i pipetten. Klemmes på bolden vil væsken strømme ud af pipetten.

en: Test Tube
da: Reagensglas

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
da: Små reaktioner eller eksperimenter udføres i reagensglas. Der er mange forskellige typer reagensglas, f.eks. har nogle tilslutninger, nogle er graveret til måling og andre er hærdede for at øge deres holdbarhed.

en: Protective Goggles
da: Beskyttelsesbriller

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
da: De fleste laboratorier insisterer på at alle bærer beskyttelsesbriller. Uden dem er det for risikabelt at arbejde med de fleste kemikalier. Oftest er linsen en særlig slags plastik som beskytter dig både mod mekaniske stød samt syrer og basiske kemikalier.

en: Round-Bottomed Flask
da: Rundbundet kolbe

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
da: En rundbundet kolbe bruges til mange reaktioner. Nogle kan tilsluttes andre elementer, som ætsningen på halsen viser. De kan placeres på et bord ved hjælp af korkringe.

en: Full Pipette
da: Fyldepipette

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
da: I modsætning til en almindelig pipette, har en fyldepipette kun en markering for et bestemt volumen.

en: Drying Tube
da: Tørrerør

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
da: Der er reaktioner som skal holdes fri for vand. For at muliggøre dette bruger man et tørrerør. Det indeholder et hygroskopisk kemikalie som absorberer vand fra atmosfæren.

en: Test Tube Holder
da: Reagensglasholder

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
da: Reagensglasholdere gør det nemmere at holde reagensglas. Ved at bruge en holder skabes en sikker afstand mellem hånden og reagensglasset, hvis dette er varmt. Typisk bruges reagensglasholdere til at holde reagensglas ind over åben ild.

en: Measuring Cylinder
da: Målebæger

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
da: Et målebæger kan bruges til at afmåle relativt præcise mængder væske. Desuden tjener et målebæger til at lade stof i form af partikler synke. Efter dette, kan du separere partiklerne fra væsken ved dekantering.

en: Thermometer
da: Termometer

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
da: Et termometer kan bruges til at fastslå en prøves temperatur. I et laboratorium bruges specielle termometre, som også kan bruges i syrer eller baser.

en: Magnetic Stir Bar
da: Magnetstang til omrører

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
da: Magnetstænger til omrørere er yderst kemisk inaktive, små magnetiske stave. De fleste varmeplader har en indbygget magnet som kan rotere. Det får magnetstangen til at rotere hvorved opløsningen homogeniseres.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
da: Magnetplukker

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
da: En magnetplukker kan bruges til at fjerne magnetstænger fra beholdere. Magnetplukkeren er en stang med en magnet for enden, der tiltrækker magnetstængerne.

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
da: Pipetter bruges til at dosere små væskemængder i laboratorier. Der er en volumenskala på en pipette, og som regel bruges pipettebolde til pipettering. Begge typer af pipetter er kalibreret til væsker med temperaturen 20°C og for udstrømningstid (angivet med "Ex."). Ved behov angives udstrømningstider på pipetterne.

en: Erlenmeyer Flask
da: Erlenmeyerkolbe

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
da: Erlenmeyerkolben, navngivet efter kemikeren Emil Erlenmeyer (1825-1909), adskiller sig fra bægerglasset ved at have en omvendt konisk base og en cylindrisk hals. Der findes forskellige typer af Erlenmeyer-kolber til laboratoriebrug: Med smal hals og med bred hals. Kolben kan, afhængig af anvendelse, være præcisionsslebet for at muliggøre god kontakt med andre beholdere.
    <br>
    Den smalle hals mindsker risikoen for at væske undslipper, især ved kogning eller under reaktioner som sætter indholdet i bevægelse.
    <br>
    En Erlenmeyerkolbe bruges til at blande væsker eller til at fremskynde reaktioner ved f.eks. at omrøre eller ryste. Erlenmeyerkolben er især velegnet til magnetomrørere, eftersom den kan placeres direkte på omrøringspladen. En rundbundet kolbe skal derimod placeres i en korkring på omrøringspladen.

en: Ultrasonic Bath
da: Ultralydsbad

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
da: For visse kemiske reaktioner er det vigtigt at opløsningsmidlet er gasfrit. For at opnå dette, placeres reaktionsbeholderen en stund i et ultralydsbad. På grund af den høje lydfrekvens slipper låste gasser fri og stiger op. Proceduren kaldes afgasning.

en: Scales
da: Vægt

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
da: Man skal ofte afveje meget nøjagtige mængder af reagenser i et laboratorium. Vægte med høj præcision kan måle masser ned til 1/10000 gram. Derfor stilles de på granitblokke for at undgå vibrationer og beskyttes mod ændringer i luftstrømme af en kuppel.

en: Distillation bridge
da: Svaler

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
da: En metode til adskillelse af en blanding er destillation. I den forbindelse er svaleren forbindelsen mellem de to beholdere. I den ene beholder findes blandingen som skal skilles. Ved opvarmning opstår en damp som ledes gennem svaleren. I slutningen af svaleren fortættes dampen og drypper ned i en rund kolbe. Som benytter svaleren tilbageløbskøling. Desudener der ofte et termometer til at kontrollere temperaturen på svaleren.

en: Syringe
da: Sprøjte

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
da: En sprøjte består af to dele: Et glasrør og et stempel. Begge er normalt lavet af glas. Når en gas flyder ind i glastuben vil  stemplet bevæge sig ud, eftersom sprøjten er et lukket system. Dette kan bruges til at måle volumen af en reaktion.

en: Separation Beaker
da: Separationsbæger

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
da: Først placeres fire små hætter på separationsbægerets fire ender. Derefter drejes bægeret 60 grader under destillationen når en bestemt temperatur er nået. Dermed vil alle hætterne efter destillationen indeholde en specifik væske, afhængig af de destillerede væskers kogepunkter.

en: Burner
da: Brænder

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
da: Der er flere typer brændere, her vises en Teclubrænder. Hver type har særlige brugsområder. De varierer i maksimal temperatur og generel opvarmningsformåen.

en: Extractor Hood
da: Emhætte

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
da: Emhætter bruges til at fjerne gasser fra kemiske reaktioner. Når gassen er renset, pumpes den ud af bygningen.

en: Contact Thermometer
da: Kontakttermometer

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
da: Kontakttermometre adskiller sig fra almindelige termometre ved at være tilsluttet et varmelegeme. Dermed er de i stand til både at måle og regulere temperaturen. Dette gør det muligt at udføre forsøg ved konstant temperatur. Kontakttermometre virker ved hjælp af negativ feedback: Når temperaturen når den ønskede værdi, slukkes varmelegemet; når temperature falder genaktiveres varmelegemet.

en: Clamps
da: Klemmer

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
da: Laboratorieklemmer gør det nemmere at holde forskellige værktøjer.

en: Indicator Paper
da: Indikatorpapir

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
da: Der er mange måder at måle en opløsnings pH-værdi. En af dem er at bruge indikatorpapir, der skifter farve afhængig af pH-værdien af den opløsning der påføres. Ved at sammenligne farven med et farvekort kan opløsningens pH bestemmes rimelig nøjagtigt. Hvis en mere nøjagtig måling er nødvendig, kan der anvendes en glaselektrode, der virker ved at måle opløsningens ledningsevne.

en: Short-Stem Funnel
da: Pulvertragt

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
da: En tragt kan bruges til at fylde en smalhalset beholder med en væske eller med fint pulver.

en: Buret
da: Burette

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
da: Buretter bruges til at titrere væsker. Buretten fyldes med en angivet væskemængde, og under den placeres en beholder som f.eks. en Erlenmeyerkolbe. Ved at åbne burettens ventil titreres væsken i beholderen. Højkvalitets-buretter har en udluftningsmekanisme, der letter genopfyldning til nøjagtigt den mængde, som buretten er kalibreret til.

en: Beaker
da: Bægerglas

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
da: Bægerglas kan bruges til en mængde opgaver. De bruges f.eks. til at opbevare kemikalier og til at udføre kemiske reaktioner. De bruges også ofte til titrering.

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
da: En DSC måler et materiales varmetoning. Værdien er meget specifik for hver stoftype. På denne måde bruges DSC til at identificere kemikalier eller til at beskrive dem.

en: Dewar Vessel
da: Dewars flaske

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
da: Dewars flaske, opkaldt efter fysikeren Sir James Dewar (1842-1923), er en vakuumbeholder med dobbelte vægge, designet til at være meget varmeisolerende. Dermed er de nyttige til at holde væsker kolde eller varme. Et velkendt eksempel på Dewars flaske er en termokande.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
da: Bor

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
da: Fluor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
da: Natrium

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
da: Silicium

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
da: Phosphor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
da: Svovl

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
da: Chlor

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
da: Kalium

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
da: Titan

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
da: Chrom

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
da: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
da: Det blev opdaget nær byen Magnesia i sort jord. Derfor blev det kaldt "magnesia nigra" forkortet til Mangan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
da: Jern

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
da: Nikkel

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
da: Kobber

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
da: Zink

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
da: Arsen

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
da: Selen

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
da: Brom

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
da: Zirkonium

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
da: Opkaldt efter den græske sagnskikkelse Niobe, datter af Tantalos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
da: Molybden

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
da: Opkaldt efter mineralet molybdenglans (molybdenit), som minder meget om det blyholdige mineral galena (blyglans). Det græske ord "molybdos" betyder bly.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
da: Sølv

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
da: Antimon

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
da: Tellur

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
da: Iod

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
da: Af græsk "io-eides" (violet).

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
da: Cæsium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
da: Af latin "caesius" (himmelblå).

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
da: Lanthan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
da: Af græsk "lanthano" (at skjule sig). Lanthaniderne kaldes også de sjældne jordarter.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
da: Praseodym

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
da: Neodym

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
da: Opkaldt efter Prometheus, som i den græske mytologi stjal ilden fra guderne og gav den til menneskene.

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
da: Opkaldt efter et gammelt navn for Skandinavien, "Thule".

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
da: Tantal

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
da: Wolfram

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
da: Opkaldt efter Rhinen ("Rhenium" på latin).

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
da: Af græsk "osme" (lugt). Dets oxider lugter skarpt af radisser.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
da: Platin

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
da: Guld

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
da: Kviksølv

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
da: Bly

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
da: Oprindelig hed stoffet Wismut af tysk "Weisse Masse" (hvid masse).

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
da: Astat

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
da: Opkaldt efter grundstoffet Radium. Det ender på "on" for at vise, at det er en ædelgas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
da: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
da: Opkaldt efter planeten Uranus, hvis navn kommer af græsk "Ouranos", himmelens gud.

en: Named after the planet Neptune.
da: Opkaldt efter planeten Neptun.

en: Named after the planet Pluto.
da: Opkaldt efter planeten Pluto.

en: Named after America.
da: Opkaldt efter Amerika.

en: Named after Marie Curie.
da: Opkaldt efter Marie Curie.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
da: Opkaldt efter byen Berkeley, hvor det blev opdaget.

en: Named after the US-State of California.
da: Opkaldt efter Californien.

en: Named after the scientist Albert Einstein.
da: Opkaldt efter Albert Einstein.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
da: Opkaldt efter Enrico Fermi.

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
da: Opkaldt efter D. I. Mendeleev.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
da: Opkaldt efter Alfred Nobel.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
da: Opkaldt efter Ernest Orlando Lawrence.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
da: Opkaldt efter Glenn Theodore Seaborg.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
da: Opkaldt efter Niels Bohr.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
da: Af latin "Hassia" for den tyske delstat Hessen, hvor mange grundstoffer er blevet opdaget.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
da: Opkaldt efter Lise Meitner.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
da: Opkaldt efter den tyske by Darmstadt, hvor mange grundstoffer er blevet opdaget.

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
da: Opkaldt efter Wilhelm Conrad Röntgen.

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
da: Tidligere kendt som eka-kviksølv. Opkaldt efter Nicolaus Kopernikus.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
da: Tidligere kendt som eka-bly. Opkaldt efter Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Rusland) hvor supertunge grundstoffer syntetiseres.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
da: Tidligere kendt som eka-polonium. Opkaldt efter Livermore National Laboratory (USA).

en: Classic Periodic Table
da: Klassisk periodisk system

en: Long Periodic Table
da: Langt periodiske system

en: Short Periodic Table
da: Kort periodisk system

en: Transition Elements
da: Overgangsmetaller

en: DZ Periodic Table
da: DZ's periodiske system

en: Equation Balancer
da: Afstemning af reaktionsskemaer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
da: Introduktion

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
da: Regnemaskine til atomkerner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
da: Regnemaskine til gasser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
da: Regnemaskine til koncentration

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
da: Regnemaskine til molekylmasse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
da: Regnemaskine til titrering

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
da: <big>Vælg den regnemaskine du vil bruge</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
da: Dette er listen med de forskellige regnemaskiner, der er til rådighed. Klik på "Introduktion" for mere information om hver regnemaskine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
da: Regnemaskiner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
da: <h1>Kalziums regnemaskiner</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
da: <big>Information om de forskellige regnemaskiner</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
da: Dette er en beskrivelse af, hvordan hver af Kalziums regnemaskiner fungerer

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
da: <big>Velkommen til Kalziums regnemaskiner!<br /></big>
    <p>Denne regnemaskine indeholder et antal regnemaskiner til forskellige opgaver med at udføre forskellige beregninger.</p>
    <p>Du kan finde følgende regnemaskiner i Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Regnemaskine til molekylmasse<br /></b>Denne regnemaskine hjælper dig med at beregne molekylmassen af forskellige molekyler.<br />Du kan angive den korte form af molekylenavne og flere sådanne aliasser.</li>
    <li><b>Regnemaskine til koncentration<br /></b>Du beregne mængder som omfatter:</li>
    <ul type="circle"><li>Stoffets mængde</li>
    <li>Opløsningsmidlets rumfang</li>
    <li>Koncentrationen af stoffet</li></ul>
    <p>Der er en lang række enheder der kan vælges imellem og forskellige måder at angive mængder på.</p>
    <li><b>Regnemaskine til atomkerner<br /></b>Denne regnemaskine gøre brug af de atomdata der er tilgængelige i Kalzium til at forudsige de forventede masser af et materiale efter tid.</li>
    <li><b>Regnemaskine til gasser<br /></b>Denne regnemaskine kan beregne værdierne for temperatur, tryk, rumfang, mængde af gas mv., for diverse ideale- og ikke-ideale gasser.</li>
    <li><b>Afstemning af reaktionsskemaer<br /></b>Denne regnemaskine kan løse kemiske ligninger.</li>
    <li><b>Regnemaskine til titrering<br /></b>Denne regnemaskine prøver at finde ækvivalenspunktet for en titrering som følger et pH-meter som passer bedst med en hyperbolsk tangent. Du kan også lade den løse et ligevægtssystem af ligninger og se hvordan koncentrationen af en art skifter som funktion af en anden.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
da: Procenter skal være mindre end 100.0. Angiv en gyldig værdi.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
da: Massefylde kan ikke være nul. Angiv en gyldig værdi.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
da: Masse kan ikke være nul. Angiv en gyldig værdi.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
da: Rumfang kan ikke være nul. Angiv en gyldig værdi.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
da: Stofmængde kan ikke være nul. Angiv en gyldig værdi.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
da: Opløsningsmidlets molare masse er nul. Angiv en gyldig værdi.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
da: Antallet af ækvivalenter er nul. Kan ikke beregne ækvivalentvægten.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
da: Koncentrationen er nul. Angiv en gyldig værdi.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
da: Rumfanget af opløsningsmiddel kan ikke være nul.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
da: Opløsningsmidlets stofmængde kan ikke være nul.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
da: Massen af opløsningsmiddel kan ikke være nul.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
da: Utilstrækkelige data til at beregne den ønskede værdi, angiv normaliteten.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
da: Utilstrækkelige data. Angiv molaritet, molbrøk eller molalitet.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
da: Mængden er angivet i mol. Kan ikke beregne molar massen eller ækvivalentvægt. Angiv masse eller rumfang.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
da: Du kan kun beregne opløsningsmidlets molare masse, hvis du angiver molbrøken.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
da: Molar masse kan ikke være nul. Angiv en gyldig værdi.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
da: Ækvivalentvægt kan ikke være nul. Angiv en gyldig værdi.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
da: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Nogle af de følgende data behøves ikke. Hvis du for eksempel angiver stofmængden af opløst stof, så skal du ikke angive det opløste stofs molare masse.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
da: <big><b>Mængde af opløst stof:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
da: <big>Angiv mængden af opløst stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
da: Denne boks bruges til at angive mængden af opløst stof i opløsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
da: Den metode, som du vil bruge til at angive mængden af opløst stof

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
da: Denne boks bruges til at ændre den måde, som mængden af opløst stof angives på, dvs. masse, stofmængde eller rumfang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
da: <big><b>Det opløste stofs molare masse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
da: <big>Angiv det opløste stofs molare masse</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
da: Denne boks bruges til at angive det opløste stofs molar masse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
da: <big><b>Ækvivalent masse af opløst stof:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
da: <big>Angiv ækvivalent masse af det opløste stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
da: Denne boks bruges til at angive det opløste stofs ækvivalentvægt. Den er kun nødvendig, hvis beregningerne involverer koncentrationens normalitet.
    Normalitet = antal ækvivalenter / rumfang af opløsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
da: <big><b>Det opløste stofs massefylde:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
da: <big>Angiv det opløste stofs massefylde</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
da: Denne boks bruges til at angive det opløste stofs massefylde. Dette er kun nødvendigt, hvis du angiver mængden af opløst stof ved et rumfang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
da: <big><b>Mængde af opløsningsmiddel:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
da: <big>Angiv mængden af opløsningsmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
da: Denne boks bruges til at angive mængden af opløsningsmiddel i opløsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
da: <big>Den metode, som du vil bruge til at angive rumfang</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
da: Denne boks bruges til ændre den måde, som mængden af opløsningsmiddel angives på, dvs. messe, stofmængde eller rumfang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
da: <big><b>Opløsningsmidlets molare masse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
da: <big>Angiv opløsningsmidlets molare masse</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
da: Denne boks bruges til at angive opløsningsmidlets molar masse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
da: <big><b>Opløsningsmidlets massefylde:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
da: <big>Angiv opløsningsmidlets massefylde</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
da: Denne boks bruges til at angive opløsningsmidlets massefylde og skal kun bruges, hvis massen af opløsningen angives eller ønskes beregnet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
da: <big><b>Koncentration:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
da: <big>Angiv opløsningens koncentration</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
da: Denne boks bruges til at angive opløsningens koncentration i den enhed, som er anført til højre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
da: <big><b>Beregn:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
da: <big>Angiv hvad du vil beregne</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
da: Dette er en liste med de størrelser, som du kan beregne. Vælg en af størrelserne og angiv de værdier, som skal til for at beregne den.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
da: Angiv enheden for opløsningsmidlets massefylde

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
da: <big>Vælg enhed/metode til angivelse af koncentration</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
da: <big>Enheder for mængde af opløsningsmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
da: Denne boks bruges til at angive enheden for mængden af opløsningsmiddel i opløsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
da: <big>Enheder for opløsningsmidlets molare masse</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
da: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
da: <big>Angiv enhederne for massefylde</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
da: Denne boks bruges til at angive enheden for det opløste stofs massefylde. Det skal kun bruges, hvis du angiver mængden af opløsningsmiddel som et rumfang.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
da: <big>Angiv enhederne for mængden af opløst stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
da: Denne boks bruges til at angive enheden for mængden af opløst stof i opløsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
da: <big>Enheder for det opløste stofs molare masse</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
da: <big>Enheder for det opløste stofs ækvivalentvægt</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
da: <big>Nulstil alle værdier til startværdierne</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
da: Nulstil

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
da: Molar masse kan ikke være nul. Angiv en gyldig værdi.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
da: <big><b>Skift mængder og se de andre mængder ændre sig løbende.<br />Masse og mol er direkte afhængige for en given gas.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
da: <big><b>Gassens molare masse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
da: <big>Angiv gassens molare masse</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
da: Dette felt kan bruges til at angive gassens molare masse, f.eks. 2 for gassen brint.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
da: <big><b>Mol:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
da: <big>Angiv antal mol af gassen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
da: Denne boks kan bruges til at angive gassens stofmængden (i mol).
    Stofmængde = masse / molar masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
da: <big><b>Masse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
da: <big>Angiv gassens masse</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
da: Denne boks kan bruges til at angive gassens masse.
    Masse = stofmængde * molar masse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
da: <big>Angiv enheden for gassens masse</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
da: Denne boks bruges til at ændre masseenheden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
da: <big><b>Tryk:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
da: <big>Angiv gassens tryk</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
da: Denne boks kan bruges til at ændre gassens tryk.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
da: <big>Angiv enheder for gassens tryk</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
da: Denne boks kan bruges til at angive trykenheden, f.eks. atm eller bar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
da: <big><b>Temperatur:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
da: <!----><big>Angiv gassens temperatur</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
da: Denne boks kan bruges til at angive gassens temperatur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
da: <big>Angiv enheder for gassens temperatur</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
da: Denne boks kan bruges til at angive temperaturenheder, f.eks. kelvin ellercelcius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
da: <big><b>Rumfang:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
da: <big>Angiv gassens rumfang</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
da: Denne boks kan bruges til at angive gassens rumfang.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
da: <big>Angiv enheder for gassens rumfang</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
da: Denne boks kan bruges til at ændre rumfangsenheden, f.eks. liter.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
da: Data for ikke-ideale gasser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
da: <big><b>Van der Waals-konstanten 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
da: <big><b>Van der Waals-konstanten 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
da: Angiv enheden for van der Waals-konstanten 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
da: Denne boks kan bruges til at angive enheden for gassens van der Waals-konstant "b". Dette er kun nødvendigt for en ikke-ideal gas. Den kan markeres som 0,0 for en ideal gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
da: Angiv enheden for van der Waals-konstanten 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
da: Denne boks kan bruges til at angive enheden for gassens van der Waals-konstant 'a'. Dette er kun nødvendigt for en ikke-ideal gas. Den kan markeres som 0,0 for en ideal gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
da: Enheden for van der Waals-konstanten 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
da: Dette kan bruges til at angive enheden for van der Waals-konstanten 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
da: pr. mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
da: liter^2 atmosfære/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
da: Klik for at nulstille alle værdier til deres oprindelige værdier

en: Initial amount cannot be zero.
da: Startmængden kan ikke være nul.

en: Final amount cannot be zero.
da: Slutmængden kan ikke være nul.

en: Time is zero, please enter a valid value.
da: Tid er nul. Angiv en gyldig værdi.

en: The final amount is greater than the initial amount.
da: Slutmængden er større end startmængden.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
da: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Vælg hvad du vil beregne i kombinationsfeltet ved siden af etiketten "beregn" og skift værdierne/enhedernefor at beregne.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
da: Grundstofdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
da: <big><b>Grundstoffets navn:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
da: <big>Angiv det grundstof du vil tage i betragtning</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
da: Dette felt bruges til at angive det grundstof som beregningen skal foretages på.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
da: <big><b>Isotop-masse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
da: <big>Angiv en isotop af det aktuelle grundstof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
da: Dette felt bruges til at angive den isotop af grundstoffet ovenfor, som beregningen skal foretages på.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
da: <big><b>Halveringstid:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
da: <big>Angiv halveringstiden for den radioaktive isotop</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
da: Dette felt bruges til at angive halveringstiden for isotopen ovenfor.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
da: <big>Enhed for halveringstid</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
da: Dette felt bruges til at angive enheden for halveringstid, f.eks. år, sekunder osv.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
da: år

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
da: sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
da: minutter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
da: timer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
da: dage

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
da: uger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
da: <big><b>Atommasse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
da: <big>Den valgte isotops atommasse</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
da: Denne etiket viser atommassen af isotopen i gram pr. mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
da: <big>Enhed for atommasse</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
da: gram / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
da: Øvrige data

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
da: Dette felt bruges til at bestemme hvad du vil beregne. Vælg imellem "Tid", "Stoffets startmængde" og "Stoffets slutmængde".

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
da: Startmængde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
da: Slutmængde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
da: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
da: <big><b>Startmængde:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
da: <big>Angiv startmængden af stoffet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
da: Dette felt bruges til at angive startmængden af det radioaktive stof.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
da: <big><b>Slutmængde:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
da: <big>Angiv mængden af stoffet til sidst</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
da: Dette felt bruges til at angive slutmængden af det radioaktive stof.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
da: <big><b>Tid:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
da: <big>Angiv den forløbne tid her</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
da: Dette felt bruges til at angive tiden hvorefter startmængden formindskes til slutmængden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
da: <big>Den metode du vil angive masse med</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
da: Dette felt kan bruges til at ændre den tilstand hvori du vil angive stoffets startmængde, dvs. masse eller stofmængde.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
da: mol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
da: <big>Metoden som du vil angive slutmængden med</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
da: Dette felt kan bruges til at ændre den tilstand hvori du vil angive stoffets slutmængde, dvs. masse eller stofmængde.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
da: <big>Angiv enhed for startmængden af stoffet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
da: Dette felt kan bruges til at angive enhederne for stoffets startmængde, f.eks.gram eller pund.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
da: gram

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
da: ton

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
da: karat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
da: pund (lb)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
da: <big>Angiv enheder for slutmængden</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
da: Dette felt kan bruges til at angive enhederne for stoffets slutmængde, f.eks.gram eller pund.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
da: <big>Angiv enheder for forløbet tid</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
da: Dette felt bruges til at angive enhederne for tid, f.eks. år eller sekunder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
da: <big><b>Tid i halveringstider</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
da: <big>Angiv den forløbne tid ved at flytte skydeknappen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
da: Denne skydeknap kan bruges til at angive tiden i antal halveringstider mellem 0 og 10 halveringstider.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
da: <big>Antal halveringstider der er forløbet</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
da: Information/fejlmeddelelse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
da: <big>Indstillinger for regnemaskinen til molekylærkoncentration</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
da: Mængden angives altid som masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
da: Antag at gassen er ideel (dvs. vis ikke Van der Waals-koefficienter)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
da: Regnemaskine til masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
da: Vis detaljer såsom aliasser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
da: Vis fanebladet Tilføj alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
da: Mængden af opløst stof angives altid som masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
da: Mængden af opløsningsmiddel angives altid som rumfang

en: Experimental values
da: Eksperimentelle værdier

en: Theoretical equations
da: Teoretiske ligninger

en: Error
da: Fejl

en: Theoretical curve
da: Teoretisk kurve

en: Approximated curve
da: Tilnærmet kurve

en: Equivalence point
da: Ækvivalenspunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
da: Gem plot

en: Svg image (*.svg)
da: Svg-billede (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
da: Vælg, hvad du vil gøre:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
da: Faneblad 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
da: Find ækvivalenspunktet fra eksperimentelle værdier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
da: Rumfang(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
da: Faneblad 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
da: Løs et system af ligevægtsligninger og se, hvordan koncentrationen af en ion (Y) ændres som funktion af en anden (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
da: Værdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
da: X-akse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
da: Y-akse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
da: Tegn graf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
da: Noter:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
da: Mindste x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
da: Største x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
da: Mindste y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
da: Største y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
da: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
da: Åbn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
da: Gem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
da: Eksempel

en: No element selected
da: Intet grundstof markeret

en: No graphic found
da: Ingen grafik fundet

[ctx: Next element]
en: Next
da: Næste

en: Goes to the next element
da: Går til næste grundstof

[ctx: Previous element]
en: Previous
da: Foregående

en: Goes to the previous element
da: Går til foregående grundstof

en: It was discovered by %1.
da: Det blev opdaget af %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
da: Navnets oprindelse: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
da: Smeltepunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
da: Kogepunkt

en: Electron Affinity
da: Elektronaffinitet

en: Electronic configuration
da: Elektronkonfiguration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
da: Atommasse

en: Ionization energy
da: Ioniseringsenergi

en: First Ionization energy
da: Første ioniseringsenergi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
da: Elektronegativitet

en: Oxidation states
da: Oxidationstrin

en: Neutrons
da: Neutroner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
da: Procent

en: Half-life period
da: Halveringstid

en: Energy and Mode of Decay
da: Henfaldsenergi og -type

en: Spin and Parity
da: Spin og paritet

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
da: Dataoversigt

en: Atom Model
da: Atommodel

en: Isotopes
da: Isotoper

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Spectrum
da: Spektrum

en: Extra information
da: Ekstra information

en: Extra Information
da: Ekstra information

en: No spectrum of %1 found.
da: Intet spektrum for %1 fundet.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
da: Atomnummer

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
da: Ligningsløseren lader dig afstemme et reaktionsskema.<br> <br><b>Brug af variable</b><br>Til at udtrykke variable mængder af et grundstof sættes et enkelt tegn foran grundstoffets symbol som vist i dette eksempel:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Resultat: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Løsning af dette udtryk vil give dig den nødvendige mængde af brint og ilt.<br><br><b>Definition af elektriske ladninger</b><br>Brug klammer til at angive et grundstofs elektriske ladning, som vist i dette eksempel:<br> <i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Resultat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
da: Reaktionsskema:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
da: Indtast det reaktionsskema du ønsker at afstemme i dette felt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
da: Hvis du trykker på denne knap vil ligningen ovenfor blive afstemt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
da: &Beregn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
da: Kopiér til udklipsholderen

en: Elements
da: Grundstoffer

en: Properties
da: Egenskaber

en: Exact Mass
da: Nøjagtig masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
da: Ionisering

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
da: Familie

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
da: Filen eksisterer allerede. Vil du overskrive den?

en: Could not open file for writing.
da: Kunne ikke åbne fil til skrivning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
da: Fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
da: Skema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
da: Farveovergang:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
da: Skydeknap der ændrer temperaturen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
da: Klik for at starte/stoppe temperaturforøgelsen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
da: Hastighed

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
da: Skydeknap der ændrer hastigheden af temperaturforøgelsen.

en: Elements with melting point around this temperature:
da: Grundstoffer med smeltepunkt omkring denne temperatur:

en: No elements with a melting point around this temperature
da: Ingen grundstoffer med et smeltepunkt omkring denne temperatur

en: Elements with boiling point around this temperature:
da: Grundstoffer med et kogepunkt omkring denne temperatur:

en: No elements with a boiling point around this temperature
da: Ingen grundstoffer med et kogepunkt omkring denne temperatur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
da: Zoom IND / UD

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
da: <p><b>Information</b></p>
    <p>Højreklik på et grundstof for at se information om det.</p>
    <p>Zoom ind og ud med brug af musehjulet / zoom-funktionen.</p>
    <p>Rul ved at bruge venstreklik og trække-/rulle-funktionen.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
da: Isotop af grundstoffet %1 (%2)

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
da: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
da: Flere

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
da: Beta+

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
da: Beta-

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
da: Stabil

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Magnetic moment: %1
da: Magnetisk moment: %1

en: Halflife: %1 %2
da: Halveringstid: %1 %2

en: Halflife: Unknown
da: Halveringstid: Ukendt

en: Abundance: %1 %
da: Udbredthed: %1 %

en: Number of nucleons: %1
da: Antal kerner: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
da: Ukendt

en: Exact mass: %1 u
da: Nøjagtig masse: %1 u

en: &Export Data...
da: &Eksportér data...

en: &Scheme
da: &Skema

en: &Gradients
da: &Farveovergange

en: &Tables
da: &Tabeller

en: &Numeration
da: &Nummerering

en: &Plot Data...
da: &Plot data...

en: Perform &Calculations...
da: Udfør &beregninger...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
da: Dette er regnemaskinen. Den udfører grundlæggende kemiske beregninger.

en: &Isotope Table...
da: &Isotoptabel...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
da: Denne tabel viser alle de kendte isotoper af de kemiske grundstoffer.

en: &Glossary...
da: &Ordliste...

en: &R/S Phrases...
da: &R-/S-sætninger...

en: Convert chemical files...
da: Konvertér kemiske filer...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
da: Med dette værktøj kan du konvertere filer som indeholder kemisk data mellem diverse filformater.

en: Molecular Editor...
da: Molekyleditor...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
da: Med dette værktøj kan du se og redigere molekylære strukturer i 3D.

en: &Tables...
da: &Tabeller...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
da: Dette vil åbne en dialog med lister af symboler og tal relateret til kemi.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
da: Dette vil vise eller skjule forklaringen til det periodiske system.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
da: Det vil vise eller skjule et sidepanel med yderligere information og et sæt af værktøjer.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
da: Det vil vise eller skjule et sidepanel med yderligere information om tabellen.

en: Legend
da: Forklaring

en: Table Information
da: Tabelinformation

en: Overview
da: Overblik

en: View
da: Vis

en: Save Kalzium's Table In
da: Gem Kalziums tabel i

en: Knowledge
da: Viden

en: Tools
da: Værktøjer

en: Kalzium Error
da: Kalzium-fejl

en: This system does not support OpenGL.
da: Dette system understøtter ikke OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
da: %1 (%2), masse: %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
da: Elektronegativitet (Pauling)

en: Discovery date
da: Opdagelsesdato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
da: Elektronaffinitet

en: First Ionization
da: Første ionisering

en: No Numeration
da: Ingen nummerering

en: Old IUPAC
da: Gammel IUPAC

en: Monochrome
da: Monokrom

en: All the Elements
da: Alle grundstofferne

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
da: Blokke

en: s-Block
da: s-blok

en: p-Block
da: p-blok

en: d-Block
da: d-blok

en: f-Block
da: f-blok

en: Iconic
da: Ikonisk

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
da: Hvert grundstof repræsenteres af et ikon som viser dets brug.

en: Alkaline
da: Alkalisk

en: Rare Earth
da: Lanthanoider

en: Non-Metals
da: Ikke-metaller

en: Alkalie Metal
da: Alkalimetal

en: Other Metal
da: Øvrige metaller

en: Transition Metal
da: Overgangsmetal

en: Noble Gas
da: Ædelgas

en: Metalloid
da: Halvmetal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
da: Grupper

en: Group 1
da: Gruppe 1

en: Group 2
da: Gruppe 2

en: Group 3
da: Gruppe 3

en: Group 4
da: Gruppe 4

en: Group 5
da: Gruppe 5

en: Group 6
da: Gruppe 6

en: Group 7
da: Gruppe 7

en: Group 8
da: Gruppe 8

en: Colors
da: Farver

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
da: Værk&tøjer

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

en: Value not defined
da: Værdi ikke defineret

en: Unknown Value
da: Ukendt værdi

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
da: Dette element er endnu ikke officielt godkendt af IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
da: Dette grundstof var kendt allerede i oldtiden.

en: No Data
da: Ingen data

en: Glossary
da: Ordliste

en: References
da: Referencer

en: Go to '%1'
da: Gå til "%1"

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
da: Fast

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
da: Væske

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
da: Gasform

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
da: Ukendt

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
da: logaritmisk

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
da: lineær

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
da: Maksimum: %1

en: Scheme: %1
da: Skema: %1

en: A periodic table of the elements
da: Grundstoffernes periodiske system

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
da: Store kodebidrag, fast guru som hjælper udviklerne

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
da: Grundlæggende arbejde på molekylefremviseren, mentor for Marcus under hans SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
da: SoC på molekylefremviseren og portering/integration af libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
da: SoC om beregningsdialogen og et par mindre forbedringer

en: EqChem, the equation solver
da: EqChem, med ligningsløser

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
da: Kodeoprydning, fortolker til regnemaskinen til molekylmasse og en masse mindre forbedringer

en: A lot of small things and the documentation
da: En masse små ting og dokumentationen

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
da: Bidrag med kode og dokumentation til ligningsløseren og molekylefremviseren

en: Many beautiful element icons
da: Mange smukke grundstofikoner

en: Many beautiful element icons, too!
da: Også mange smukke grundstofikoner!

en: Several icons
da: Adskillige ikoner

en: Several icons in the information dialog
da: Flere ikoner i informationsdialogen

en: Contributed most isotope information
da: Bidrog med det meste af isotopinformationen

en: Some icons and inspiration for others
da: Nogle ikoner og inspiration til andre

en: The design of the information dialog
da: Design af informationsdialogen

en: The orbits icon
da: Kredsløbikonet

en: New interface design and usability improvements
da: Nyt brugerfladedesign og forbedring af brugervenlighed

en: Adding new sizable Periodic System
da: Tilføjede nye periodiske systemer, hvis størrelse kan ændres

en: Open the given molecule file
da: Åbn den givne molekylefil

en: Can't open more than one molecule at a time
da: Kan ikke åbne mere end én molekylefil ad gangen

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
da: Skriv en formel i
    feltet ovenfor og
    klik på 'Beregn'.
    F. eks. #Et#OH

en: Molecular mass:
da: Molekylmasse:

en: Invalid input
da: Ugyldige inddata

en: Symbol should consist of two or more letters.
da: Symbol skal bestå af to eller flere bogstaver.

en: Symbol already being used
da: Symbol bruges allerede

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
da: Udtryk er ugyldigt. Angiv et gyldigt udtryk

en: done!
da: udført!

en: Unable to find the user defined alias file.
da: Kan ikke finde filen med brugerdefinerede aliasser.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
da: Regnemaskine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
da: Angiv molekylformlen her

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
da: Denne boks kan bruges til at angive molekylets formel.
    f.eks. 1.> CaC=3
    f.eks. 2.> MeOH
    f.eks. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
da: Klik på denne knap for at beregne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
da: Beregn

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
da: Detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
da: Sammensætning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
da: Grundstofsammensætning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
da: Denne tabel viser molekylets grundstofsammensætning, dvs. hvert grundstofs procentandel af molekylet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
da: Atomer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
da: Samlet masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
da: Anvendte aliasser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
da: Aliasser anvendt i formlen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
da: Her vises alle de aliasser, der bruges i molekylet.
    I molekylet MoOh bruges for eksempel aliasset Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
da: aliasser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
da: Aliasser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
da: Definér alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
da: Kortform

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
da: Aliassets kortform

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
da: Her kan du angive aliassets kortform, 
    for eksempel Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
da: Betydning

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
da: I denne boks kan du angive aliassets betydning, 
    for eksempel CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
da: Klik for at tilføje aliasset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
da: Klik for at tilføje aliasset, hvis det er gyldigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
da: Tilføj alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
da: Foruddefinerede aliasser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
da: Brugerdefinerede aliasser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
da: Liste af foruddefinerede aliasser.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
da: Denne tabel viser alle de foruddefinerede aliasser.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
da: Liste af brugerdefinerede aliasser.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
da: Liste af aliasser, som du eller en anden bruger har tilføjet.

en: Unknown Electron Distribution
da: Ukendt elektronfordeling

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
da: X-akse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
da: Middelværdi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
da: Her kan du definere det du ønsker at plotte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
da: Maksimal værdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
da: Minimal værdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
da: Vis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
da: Grundstoftype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
da: Første grundstof:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
da: Sidste grundstof:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
da: Alle grundstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
da: Metaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
da: Ikke-metaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
da: s-blok-grundstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
da: p-blok-grundstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
da: d-blok-grundstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
da: f-blok-grundstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
da: Ædelgasser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
da: Alkalimetaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
da: Jordalkalimetaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
da: Lanthanoider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
da: Actinoider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
da: Radioaktive grundstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
da: Ingen etiketter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
da: Grundstofnavne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
da: Grundstofsymboler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
da: Y-akse

en: n/a
da: utilg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
da: Risikosætninger:

en: S-Phrases:
da: Sikkerhedssætninger:

en: You asked for no R/S-Phrases.
da: Du bad ikke om nogen R-/S-sætninger.

en: At least one of the specified phrases is invalid.
da: Mindst én af de angivne sætninger er ugyldig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
da: Sikkerhedssætninger:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
da: Indtast de risikosætninger du vil læse. Kun "-" er tilladt som skilletegn. Kombinationerne med "/" er endnu ikke implementeret.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
da: Indtast de risikosætninger du vil læse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
da: Indtast de sikkerhedssætninger du ønsker at læse. Kun "-" tillades som skilletegn. Kombinationerne med "/" er endnu ikke implementeret.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
da: Indtast de sikkerhedssætninger du vil læse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
da: Klik her for at søge efter de sætninger du indtastede til venstre

en: Schemes
da: Skemaer

en: Gradients
da: Farveovergange

en: Units
da: Enheder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
da: s-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
da: p-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
da: d-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
da: f-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
da: Gruppe 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
da: Gruppe 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
da: Gruppe 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
da: Gruppe 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
da: Gruppe 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
da: Gruppe 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
da: Gruppe 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
da: Gruppe 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
da: Tilstandsform

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
da: Fast form:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
da: Væske:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
da: Gasform:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
da: Alkalimetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
da: Lanthanoider:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
da: Ikke-metaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
da: Alkaliske jordarters metaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
da: Øvrige metaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
da: Halogener:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
da: Overgangsmetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
da: Ædelgasser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
da: Halvmetaller:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
da: Intet farveskema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
da: Alle grundstofferne:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
da: Denne farve vil blive brugt hvis ingen anden farvesammensætning er valgt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
da: I stedet for at bruge en lineær farveovergang til at vise en given egenskab ved et grundstof i det periodiske system, kan Kalzium også bruge en logaritmisk gradient.
    
    Markér de egenskaber du ønsker vist med en logaritmisk farveovergang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
da: Opdagelsesdato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
da: Den maksimale værdis farve:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
da: Den minimale værdis farve:

en: Energy:
da: Energi:

en: Length:
da: Længde:

en: Temperature:
da: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
da: Denne side giver en oversigt over grundstoffets spektrum. Ved hjælp af musen kan du zoome ind på spektrummet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
da: Denne side giver en oversigt over grundstoffets spektrum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
da: Dette er grundstoffets spektrum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
da: &Minimal værdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
da: Dette indstiller hvilken bølgelængde der vises længst til venstre i spektret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
da: Maksimal &værdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
da: Dette indstiller hvilken bølgelængde der vises længst til højre i spektret.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
da: Indstillinger for spektrer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
da: Emissionsspektrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
da: Absorptionsspektrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
da: Enhed:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
da: Nulstil zoom

en: Wavelength
da: Bølgelængde

en: Intensity
da: Intensitet

en: Greek alphabet
da: Det græske alfabet

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Lowercase
da: Små bogstaver

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
da: Navn

en: alpha
da: alfa

en: mu
da: my

en: nu
da: ny

en: upsilon
da: ypsilon

en: Numbers
da: Tal

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
da: Numerisk præfiks og romerske tal

en: Number
da: Nummer

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
da: Præfiks

en: Roman Numerals
da: Romerske tal

en: &Copy
da: &Kopiér

en: Load Molecule
da: Indlæs molekyle

en: Download New Molecules
da: Download nye molekyler

en: Save Molecule
da: Gem molekyle

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
da: Ingen værktøjer indlæst - sandsynligvis kunne Avogadro-pluginet ikke findes.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
da: Ingen værktøjer indlæst - sandsynligvis kunne Avogadro-pluginet ikke findes. Ingen molekyler kan vises før dette problem er løst.

en: Common molecule formats
da: Udbredte molekyleformater

en: All files
da: Alle filer

en: Choose a file to open
da: Vælg en fil til åbning

en: Choose a file to save to
da: Vælg en fil at gemme til

en: Failed to download molecule %1 to %2.
da: Kunne ikke downloade molekyle %1 til %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
da: De molekyler der kunne downloades er blevet gemt i %1.

en: The molecules have been saved to %1.
da: Molekylerne er blevet gemt i %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
da: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
da: Vis

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
da: Redigér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
da: Optimér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
da: Ryd tegning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
da: Måltagning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
da: Klik på to atomer for at måle afstanden, på tre atomer for at måle en vinkel og på fire atomer for at måle en torsionsvinkel.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
da: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
da: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
da: Formel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
da: Vægt:

en: Convert
da: Konvertér

en: All Files
da: Alle filer

en: You must select some files first.
da: Du skal vælge nogle filer først.

en: No files selected
da: Ingen filer valgt

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
da: Filen %1 eksisterer allerede. Vil du overskrive den hvis muligt?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
da: Filen %1 eksisterer allerede -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
da: Er det Ok at køre disse kommandoer? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
da: Filer der skal konverteres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
da: &Markér alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
da: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
da: &Tilføj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
da: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Du ser filerne som vil blive konverteret her. Brug knapperne til at tilføje og fjerne filer fra listen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
da: Konvertér fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
da: Konvertér til:
