kalzium - en to de translation catalogue (1083 entries)

en: Problem while opening the file
de: Problem beim Öffnen der Datei

en: Cannot open the specified file.
de: Die angegebene Datei kann nicht geöffnet werden.

en: Sorry
de: Fehler

en: Cannot save to the specified file.
de: Die angegebene Datei kann nicht gespeichert werden.

en: Kalzium OpenGL Part
de: Kalzium-OpenGL-Komponente

en: A cool thing
de: Ein tolles Ding

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
de: © 2006, Carsten Niehaus

en: State of matter
de: Aggregatzustand

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
de: Zustand einer Substanz, abhängig von der Formstabilität und ob sie ein definiertes Volumen einnimmt: fest, flüssig oder gasförmig.

en: Chemical Symbol
de: Chemisches Symbol

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
de: Ein-, zwei- oder dreibuchstabige Abkürzung; durch internationale Konventionen festgelegt

en: Chromatography
de: Chromatografie

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
de: Stoffabscheidung in einem variablen Medium (mobile Phase) durch unterschiedene Absorption in einem statischen Medium (stationäre Phase).

en: Distillation
de: Destillation

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
de: Abscheiden einer flüssigen Lösung (homogenes Gemisch) in seine Bestandteile durch Verdampfung und Kondensierung. Bei einer fraktionierten Destillation wird der Prozess mehrfach hintereinander in einer Kolonne ausgeführt.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
de: Stoff, der nicht in einfachere Stoffe zerlegt werden kann. Chemische Elemente sind die Grundbausteine der Stoffe. Elemente bestehen aus Atomen, die aus einem Atomkern mit positiven Protonen, neutralen Neutronen und einer Hülle mit Elektronen bestehen.

en: Heterogeneous mix of two liquids.
de: Heterogene Mischung zweier Flüssigkeiten

en: Extraction
de: Extraktion

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
de: Verarbeiten eines homogenen oder heterogenen Gemischs, um reinen Stoff zu erhalten.

en: Mix
de: Mischung

en: Filtering
de: Filtern

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
de: Abscheidung eines festen Stoffes aus einen flüssigen Stoff oder gasförmigen Stoff mit einem Filter (poröse Trennwand).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
de: Stoff bestehend aus verschiedenen Stoffen, kombiniert in nicht definierten Verhältnissen. Ein [i]Homogenes Gemisch[/i] hat ein kohärentes Aussehen, ein [i]heterogenes Gemisch[/i] besteht aus mehreren Phasen.

en: Accuracy
de: Genauigkeit

en: Consisting of accidental and systematic errors.
de: Besteht aus zufälligen und systematischen Fehlern.

en: Law of Conservation of Mass
de: Gesetz der Massenerhaltung

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
de: Während einer chemischen Reaktion wird weder Masse verloren, noch dazugewonnen. Die Summe der Massen der Edukte entspricht der Summe der Massen der Produkte.

en: Law of multiple proportions
de: Gesetz der multiplen Proportionen

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
de: Eine Legierung enthält immer die gleichen Elemente in gleichen Massenverhältnissen. Sollen zwei oder mehr Elemente gebunden werden, dann ist das Massenverhältnis konstant.

en: Crystallization
de: Kristallisation

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
de: Abscheidung von festen, kristallinen Stoffen von einer Lösung, oder der flüssigen oder gasförmigen Phasen.

en: Solution
de: Lösung

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
de: Homogenes Gemisch mehrerer reinen Materialien

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
de: Masse

en: Measurement of an amount of matter.
de: Messen der Menge eines Stoffs.

en: Matter
de: Stoff

en: All that takes up space and has mass.
de: Alles, was Platz einnimmt und Masse hat.

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
de: Durch chemische Zusammensetzung und physikalische Attribute, homogener Teil eines Stoffes, der sich von seiner Umgebung in seiner Ausdehnung durch eine Oberfläche abgrenzt.

en: Accuracy and precision
de: Richtigkeit und Genauigkeit

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
de: Ausgedrückt durch die Standardabweichung: Angegebene Werte über zufälligen Fehlern.

en: Correctness
de: Richtigkeit

en: Values given over accidental errors.
de: Angegebene Werte über zufälligen Fehlern.

en: SI-Unit
de: SI-Einheit

en: Measurement unit using International Symbols.
de: Maßeinheit mit internationalem Symbol.

en: Significant figures
de: Signifikante Stellen

en: The number of digits which are meaningful in a number.
de: Die Anzahl der Stellen, welche in einer Zahl notwendig sind.

en: Standard deviation
de: Standardabweichung

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
de: Ein Wert, mit dem die Genauigkeit einer Messung abgeschätzt werden kann.

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
de: Heterogenes Gemisch bestehend aus einem flüssigen und einem festen Stoff.

en: Alloys
de: Legierungen

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
de: Reiner Stoff bestehend aus verschiedenen Elementen in einem definiertem Verhältnis.

en: Alpha rays
de: Alpha-Strahlen

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
de: Strahlung bestehend aus Alpha-Partikeln, bestehend aus zwei Protonen und zwei Neutronen, die aus Atomen diverser radioaktiver Elemente ausgestoßen werden.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
de: Atome sind chemisch unteilbar und bilden Materiebrocken. Atome einer Art werden als Element bezeichnet.

en: Electron
de: Elektron

en: Atomic nucleus
de: Atomkern

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
de: Das kleine, positiv geladene Zentrum eines Atoms, in dem Protonen und Neutronen sind.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
de: Atommasse

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
de: Masse eines Atoms in einer Skala, auf der die Masse eines Kohlenstoffatoms 12u beträgt. Bei Elementen, die aus verschiedenen Isotopen bestehen, ist die mittlere Masse des Isotopengemischs angegeben.

en: Isotope
de: Isotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
de: Isotope sind Formen eines chemischen Elements, dessen Kerne die gleiche Kernladungszahl Z haben, aber unterschiedliche Atommassen A. Das Wort Isotop bedeutet „am gleichen Ort“, also an der gleichen Stelle im Periodensystem.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
de: Der Spin ist ein innerer Drehimpuls verbunden mit mikroskopischen Teilchen. Es ist ein reines quantenmechanisches Phänomen ohne Analogie in der klassischen Mechanik. Während der klassische Drehimpuls von der Ausdehnung eines ausgedehnten Objekts herrührt, ist der Spin nicht verbunden mit einer inneren rotierenden Masse, sondern ist dem Teilchen zu eigen.

en: Magnetic Moment
de: Magnetisches Dipolmoment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
de: Das magnetische Dipolmoment eines Objekts ist ein Vektor, der das abstimmende Drehmoment beschreibt, welches das Objekt in einem magnetischen Feld bezogen auf den Feldvektor erfährt. Es wird in Einheiten von nuklearem Magneton µ[sub]n[/sub]=(5,0507866 µ 0,0000017) 10[sup]−27[/sup] JT[sup]−1[/sup] angegeben.

en: Decay Mode
de: Zerfallsmodus

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
de: Der Zerfallsmodus beschreibt einen bestimmten Weg wie ein Partikel zerfällt. Bei radioaktivem Zerfall (der Zerfall von Nukliden) gibt es folgende Modi:[br] -> Alpha-Zerfall (Emission eines Helium-4 Nuklids).[br] -> ß[sup]−[/sup]-Zerfall (Emission eines Elektrons)[br] -> ß[sup]+[/sup]-Zerfall (Emission eines Positrons) [br] -> Elektroneneinfang (EC)[br] ->Protonenemission[br] ->spontane Spaltung[br] Typischerweise herrscht eine Zerfallsart für ein bestimmtes Nuklid vor.

en: Decay Energy
de: Zerfallsenergie

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
de: Die Zerfallsenergie ist die Energie, die bei einem Kernzerfall frei wird.

en: Nuclides
de: Nuklide

en: [i]see isotopes[/i]
de: [i]Isotope ansehen[/i]

en: Isotone
de: Isoton

en: Nuclear Isomer
de: Kernisomer

en: Isobars
de: Isobar

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
de: Zwei Nuklide sind isoton, wenn sie die gleiche Zahl N an Neutronen besitzen.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
de: Isobare sind Nuklide mit der gleichen Massenzahl, das heißt die Summe von Protonen plus Neutronen.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
de: Ein Kernisomer ist ein metastabiler oder isomerischer Zustand eines Atoms, verursacht durch Anregen eines Protons oder Neutrons im Kern, sodass es eine Spinänderung braucht, bevor es seine überschüssige Energie freisetzen kann. Sie zerfallen zu energetisch niedrigeren Zuständen des Nuklids durch zwei isomerische Übergänge:[br] -> γ-Emission (Emission eines hochenergetischen Photons)[br] -> interne Umwandlung (die Energie wird zum Ionisieren des Atoms verwendet)[br] Im Gegensatz zur Definition eines chemischen Isomers ist dies eine häufigere Anwendung des Wortes. Auch im Gegensatz zur Bedeutung eines Isotops. Dort liegt der Unterschied in der Zahl der Neutronen im Kern. Metastabile Isomere eines bestimmten Atoms sind normalerweise mit einem „m“ gekennzeichnet (oder wenn mehrere Isomere existieren mit 2m, 3m usw.). Diese Kennzeichnung wird normalerweise hinter dem Symbol und der Nummer des Atoms aufgeführt (beispielsweise Co-58m), aber manchmal wird es auch hochgestellt vorangestellt (z. B., [sup]m[/sup]Co-58 oder [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
de: Beta-Strahlen

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
de: Strahlung, bestehend aus Elektronen, die aus Atomen radioaktiver Elemente emittiert werden.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
de: Das Elektron ist ein subatomares Teilchen mit der Masse m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg und der negativen Ladung [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
de: Das Proton ist ein subatomares Teilchen mit der Masse m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]−27[/sup] kg und der positiven Ladung [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]−19[/sup] C, welches sich im Kern des Atoms befindet.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
de: Das Neutron ist ein subatomares Teilchen mit der Masse m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]−27[/sup] kg, welches sich im Kern des Atoms befindet.

en: Cathode Rays
de: Kathodenstrahlen

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
de: Kathodenstrahlen sind Elektronenströme, die in Vakuumröhren, beispielsweise evakuierte Glasröhren, die mit mindestens zwei Elektroden ausgestattet sind, – nämlich einer Kathode (negative Elektrode) und einer Anode (positive Elektrode) – in einer Konfiguration bekannt als Diode, beobachtet werden können.

en: Ionic Radius
de: Ionenradius

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
de: Der Ionenradius ist der Radius eines geladenen Atoms, eines sogenannten Ions. Das Ion kann positiv oder negativ geladen sein. Das Ion, dessen Ladung angezeigt wird, wird in Kalzium ebenfalls angezeigt. Ein positives Ion hat weniger Elektronen in seiner Hülle als das Atom, ein negatives Ion hat mehr Elektronen. Daher hat ein positives Ion einen kleineren Radius als sein Atom und umgekehrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
de: Kovalenter Radius

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
de: Atomradius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
de: Van-der-Waals-Radius

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
de: Der Van-der-Waals-Radius eines Atoms ist der Radius einer imaginären festen Kugel, die als Atommodell in vielen Anwendungen verwendet werden kann. Van-der-Waals-Radien werden durch Messen von Atomabständen zwischen Paaren ungebundener Atomen in Kristallen bestimmt.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
de: Der Atomradius ist der Abstand vom Atomkern zum äußersten stabilen Elektronenorbital in einem Atom, das im Gleichgewicht ist.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
de: Der Kovalente Radius in der Chemie ist der halbe Abstand zwischen zwei identischen Kernen, die in einer kovalenten Bindung sind.

en: Watchglass
de: Uhrglas

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
de: Uhrgläser sind runde Glasscheiben mit einem Durchmesser von ca. 5–10 cm, die in der Labortechnik Anwendung finden. Sie sind an den Außenrändern leicht nach oben gewölbt, sodass in sie mit kleinen Flüssigkeitsmengen gefüllt werden können, um diese verdampfen zu lassen. Uhrgläser können auch über Bunsenbrennern erhitzt werden, um das Verdampfen zu beschleunigen. Uhrgläser können auch dafür benutzt werden Bechergläser oder Petrischalen abzudecken. Des Weiteren eignen sich Uhrgläser dafür, kleinere Mengen von Substanzen ein- und abzuwiegen bzw. im Trockenschrank zu trocknen. Der Begriff Uhrglas leitet sich von früheren Taschenuhren ab, da diese meist ein gewölbtes Schutzglas hatten.

en: Dehydrator
de: Trockner

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
de: Ein Trockner ist ein Laborapparat, der häufig aus Glas hergestellt ist und dazu verwendet wird, chemische Stoffe zu trocknen und Wasser oder eine Flüssigkeit aus einer Probe zu entfernen.
    			Im Prinzip ist es eine Glaskugel mit einer Kappe, die glatt geschliffen ist, damit die Kugel luftdicht abgeschlossen werden kann. Der untere Teil des Trockners ist normalerweise mit einem Trocknungsmittel gefüllt, beispielsweise Kalziumchlorid, Silica-Gel oder Phosphoranhydrid oder Schwefelsäure. Die zu trocknende Probe wird oben auf einem durchlässigen Einsatz aus Plastik oder Keramik oberhalb des Trocknungsmittels angebracht.
    			Das Trocknungsmittel ist hygroskopisch, das heißt, es entzieht seiner Umgebung Wasser, indem es Wasserdampf aufnimmt. Die trockene Atmosphäre nimmt dann wiederum Wasser von der zu trocknenden Probe auf.

en: Spatula
de: Spatel

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
de: Der Spatel ist ein Laborutensil, mit dem man Chemikalien abkratzen, zermahlen und transportieren kann. Das Material, aus dem es hergestellt wird (beispielsweise Eisen, Titan oder Platin) und das Aussehen (beispielsweise flach oder löffelförmig) kann unterschiedlich sein.

en: Water Jet Pump
de: Wasserstrahlpumpe

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
de: Die Wasserstrahlpumpe hat zwei Eingänge und einen Ausgang und besteht im Prinzip aus zwei ineinandergesteckten Rohren. Am Wassereingang schießt ein Wasserstrahl mit vollem Druck aus einem Wasserhahn in den etwas größeren Schlauch. Dadurch zieht der Wasserstrahl Luft oder Flüssigkeit aus dem zweiten Eingang. <br> Dies entsteht durch den Unterdruck, der in einer bewegten Flüssigkeit herrscht. Dies eine Anwendung des hydrodynamischen Paradoxons (Objekte in der Nähe bewegte Flüssigkeiten werden angezogen statt abgestoßen).

en: Refractometer
de: Refraktometer

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
de: Das Refraktometer ist eine Messeinrichtung zur Bestimmung der Brechzahl von optischen Medien durch Refraktometrie. Wenn die Brechzahl eines Stoffes bekannt ist, kann es verwendet werden, um nach einer Synthese den Reinheitsgrad feststellen zu können, oder um den Erfolg der Synthese feststellen zu können.

en: Mortar
de: Mörser

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
de: Ein Mörser wird dazu verwendet, Feststoffe von Hand zu zerkleinern. Er kann auch verwendet werden, um ein Gemisch aus Pulvern zu homogenisieren. Ein rund zulaufender Stößel wird zum Zerkleinern verwendet.

en: Heating Coil
de: Heizspirale

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
de: Heizspiralen werden dazu verwendet, Kolben und andere Behälter zu erhitzen. Verschiedene Heizspiralen können mit einem Thermometer verbunden werden, damit die Hitze eine bestimmte Temperatur nicht überschreiten kann. Es ist möglich, ein magnetisches Feld in der Heizspirale zu verwenden, um mit einem Magnetrührer Flüssigkeiten umrühren zu können. Das homogenisiert die Flüssigkeit bezüglich Temperatur und Zusammensetzung.

en: Cork Ring
de: Korkring

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
de: Große Behältnisse wie Rundkolben werden auf Korkringen abgelegt, ein spezielles weiches und leichtes Holz mit guten Isoliereigenschaften, um zerbrechliche Instrumente zu schützen.

en: Dropping Funnel
de: Tropftrichter

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
de: Ein Tropftrichter kann dazu verwendet werden, präzise Mengen einer Flüssigkeit einzutropfen. Die Tropfgeschwindigkeit kann mit einem Ventil eingestellt werden.

en: Separating Funnel
de: Scheidetrichter

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
de: Ein Scheidetrichter wird dazu verwendet, ein Gemisch von Flüssigkeiten unterschiedlicher Dichten zu trennen. Ein Ventil am unteren Ende macht es möglich, die schwerere Flüssigkeit abzulassen, um sie in ein anderes Gefäß geben zu können.

en: Test Tube Rack
de: Reagenzglashalter

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
de: Dieser Halter ist praktisch, wenn Sie viele kleine Mengen von Chemikalien in Folge testen oder wenn Sie Reagenzgläser trocknen möchten.

en: Vortexer
de: Schüttelgerät

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
de: Ein Schüttelgerät wird dazu verwendet, um Edukte in Laboratorien zu homogenisieren. Das Behältnis mit der zu homogenisierenden Flüssigkeit wird auf eine Plattform gestellt. Die Plattform wird mit bis zu 3000 Umdrehungen pro Minute mit kreisenden Bewegungen gedreht, wobei ein Kontakt-Sensor aktiviert wird. So können kleine Flüssigkeitsmengen auch schnell homogenisiert werden. Es ist das Gegenteil einer Zentrifuge, die dazu verwendet wird, Flüssigkeiten zu trennen.

en: Wash Bottle
de: Spritzflasche

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
de: Diese Flaschen werden für viele Zwecke eingesetzt. In den meisten Laboratorien werden sie mit Wasser, Salz, Säure oder anderen häufig verwendeten Flüssigkeiten gefüllt. Mit ihnen ist es leicht, Flüssigkeiten zuzugeben, wenn sie nicht genau abgemessen werden müssen.

en: Rotary Evaporator
de: Rotationsverdampfer

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
de: Ein Rotationsverdampfer besteht aus einem runden Kolben in einem heißen Wasserbad, das dafür ausgelegt ist, Lösungsmittel zu verdampfen. Der Kolben rotiert und das Lösungsmittel sammelt sich durch ein Vakuum auf einem Kondensierer und tröpfelt in einen Kondensatauffangkolben. Auf diese Art können Lösungen konzentriert oder gereinigt werden. Durch das Anbringen einer Vakuumpumpe kann der Luftdruck und somit der Siedepunkt der Flüssigkeit verrringert werden.

en: Reflux Condenser
de: Rücklaufkühler

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
de: Ein Rücklaufkühler wird dazu verwendet, einem Gas, das in einem Prozess durch Hitze entstanden ist, die Flüssigkeit zu entziehen und im Rücklaufkühler zu sammeln. Die Flüssigkeit wird abgekühlt, bis sie kondensiert und wird dann in die ursprüngliche Flüssigkeit zurückgeleitet. Normalerweise wird es auf Rundkolben oder mehrere Kolben mit Verjüngung aufgesetzt.

en: Pipette Bulb
de: Peleusball

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
de: Ein Peleusball wird verwendet, um Pipetten aufzufüllen. Durch Drücken und Loslassen des Balls wird ein Unterdruck erzeugt, der die Flüssigkeit in die Pipette zieht. Wird dann wieder auf den Ball gedrückt, läuft die Flüssigkeit aus der Pipette.

en: Test Tube
de: Reagenzglas

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
de: In einem Reagenzglas werden kleine Reaktionen oder Experimente durchgeführt. Es gibt viele verschiedene Arten von Reagenzgläsern. Einige haben Verbinder, andere sind auf Messungen ausgerichtet, andere sind für die Haltbarkeit verstärkt.

en: Protective Goggles
de: Schutzbrille

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
de: In den meisten Laboratorien müssen Schutzbrillen getragen werden. Ohne Schutzbrille ist es zu gefährlich, mit den meisten Chemikalien zu arbeiten. Normalerweise besteht das Glas aus einem speziellen Kunststoff, der sowohl vor mechanischen Einflüssen als auch vor Säure und Basen schützt.

en: Round-Bottomed Flask
de: Rundkolben

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
de: Ein Rundkolben wird für viele Reaktionen verwendet. Einige können mit anderen Geräte verbunden werden; das zeigt auch die Gefrierung an der Verjüngung. Mit Korkringen können sie auf Tische gestellt werden.

en: Full Pipette
de: Voll-Pipette

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
de: Im Gegensatz zu einer normalen Pipette hat eine Voll-Pipette nur eine Markierung für ein bestimmtes Volumen.

en: Drying Tube
de: Trockenrohr

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
de: Es gibt Reaktionen, die frei von Wasser gehalten werden müssen. Dazu verwendet man ein Trockenrohr mit einer hygroskopischen Chemikalie, die Wasser in der Atmosphäre absorbiert.

en: Test Tube Holder
de: Reagenzglashalter

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
de: Mit einem Reagenzglashalter können Reagenzgläser festgehalten werden. Wenn man einen Halter verwendet, ist ein sicherer Abstand zwischen einem heißen Reagenzglas und der Hand gewährleistet. Insbesondere kann man den Halter verwenden, wenn man ein Reagenzglas über eine offene Flamme hält.

en: Measuring Cylinder
de: Messzylinder

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
de: Mit einem Messzylinder kann man Flüssigkeitsmengen relativ genau abmessen. Weiterhin können in dem Zylinder Schwebteilchen absinken. Damit werden Partikel aus einer Flüssigkeit durch Dekantieren abgeschieden.

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
de: Mit einem Thermometer kann die Temperatur einer Probe bestimmt werden. Im Laborbereich werden Thermometer verwendet, die man auch in Säuren und Basen verwenden kann.

en: Magnetic Stir Bar
de: Rührfisch

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
de: Rührfische sind kleine Magnete und chemisch äußerst inaktiv. Die meisten Heizer haben eingebaute Magnete, die rotieren können. Dies setzt den Rührfisch in Bewegung, der das Gemisch homogenisiert.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
de: Rührfisch-Entferner

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
de: Mit dem Rührfisch-Entferner (Fischerrute) können Rührfische aus einem Behältnis entfernt werden. Der Entferner ist ein Stab mit einem Magnet am Ende, der den Rührfisch anzieht.

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
de: Pipetten werden in Laboratorien dazu verwendet, kleine Flüssigkeitsmengen einzubringen. Eine Pipette hat eine Volumenskala und normalerweise werden Vollpipetten zum Tropfen von Flüssigkeiten verwendet. Beide Arten von Pipetten sind auf die Verwendung mit Flüssigkeiten mit einer Temperatur von 20 °C und für eine gewisse Ausflusszeit (angegeben durch „Ex.“) kalibriert. Falls benötigt, stehen die Auslaufzeiten auf der Pipette.

en: Erlenmeyer Flask
de: Erlenmeyerkolben

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
de: Dieser Kolben ist nach dem Chemiker Emil Erlenmeyer (1825–1909) benannt und hat – anders als das Becherglas – ein invertiertes konisches Unterteil und eine zylindrische Verjüngung. Es gibt verschiedene Arten von Erlenmeyerkolben für Laborapplikationen, mit schmaler und weiter Verjüngung. Abhängig von der Anwendung kann der Kolben auch einen Präzisionsschliff haben, der eine gute Verbindung zu anderen Behältnissen gewährleistet.
    			<br>
    			Die schmale Verjüngung verringert die Gefahr des Auslaufens von Flüssigkeiten beim Erhitzen oder bei Reaktionen, die die Inhalte bewegen.
    			<br>
    			Ein Erlenmeyerkolben ist hilfreich, wenn man Flüssigkeiten mischen oder Reaktionen beispielsweise durch Rühren oder Schütteln beschleunigen will. Der Erlenmeyerkolben ist besonders für Magnetrührer geeignet, da der Kolben direkt auf der Oberfläche des Rührers abgestellt werden kann. Im Gegensatz dazu müsste ein Rundkolben auf einem Korkring auf dem Magnetrührer platziert werden.

en: Ultrasonic Bath
de: Ultraschallbad

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
de: Für einige chemische Reaktionen ist es wichtig, dass das Lösungsmittel gasfrei ist. Um dies zu erreichen, wird die Reaktionsküvette für einige Zeit in ein Ultraschallbad eingebracht. Durch die hohe Schallfrequenz wird der Dampf ausgetrieben und steigt auf. Dieses Vorgehen heißt ausgasen.

en: Scales
de: Waagen

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
de: In Laboren müssen oft Mengen von Substanzen sehr genau abgewogen werden. Hochpräzisionswagen können Massen bis zu 1/10000 Gramm abwiegen. Dafür stehen sie auf Granitblöcken, um Vibrationen zu unterbinden und sind durch eine Glocke gegen Luftbewegungen geschützt.

en: Distillation bridge
de: Destillationsbrücke

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
de: Um Stoffe aus einem Gemisch abzuscheiden, ist Destillation eine Möglichkeit. Die Destillationsbrücke ist die Verbindung von zwei Gefäßen. In einem Gefäß befindet sich das zu trennende Gemisch. Durch Erhitzen wird ein Gas gebildet, das durch die Brücke geleitet wird. Am Ende der Brücke kondensiert die Gas-Phase und tropft in einen Rundkolben. Normalerweise wird die Brücke durch einen Gegenstromkühler abgekühlt. Zusätzlich ist oft ein Thermometer dort angebracht, damit die Temperatur der Brücke überprüft werden kann.

en: Syringe
de: Kolbenprober

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
de: Ein Kolbenprober besteht aus zwei Teilen: Einem Rohr und einem Kolben, normalerweise aus Glas. Ein Gas fließt in den Glasrohr. Da der Kolbenprober ein dicht geschlossenes System ist, muss der Stempel nachgeben. Damit kann das Volumen einer Reaktion gemessen werden.

en: Separation Beaker
de: Abscheidebecher

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
de: Auf jedes der vier Enden des Abscheidebechers kommt jeweils eine kleine Kappe. Während der Destillation wird der Becher um 60 Grad gedreht, wenn eine bestimmte Temperatur erreicht ist. Dadurch ist am Ende der Destillation in jeder der 4 Kappen eine bestimmte Flüssigkeit enthalten, abhängig von den Siedepunkten der zu destillierenden Flüssigkeiten.

en: Burner
de: Brenner

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
de: Es gibt verschiedene Brennertypen. Das Bild zeigt einen Teclu-Brenner. Jeder Typ hat bestimmte Anwendungsbereiche. Diese unterscheiden sich in der Spitzentemperatur und der Heizleistung.

en: Extractor Hood
de: Abzug

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
de: Abzüge filtern die Gase von chemischen Reaktionen aus und transportieren die gereinigte Luft aus dem Gebäude.

en: Contact Thermometer
de: Kontaktthermometer

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
de: Kontaktthermometer unterscheiden sich von üblichen Thermometern dadurch, dass sie mit einer Heizspirale verbunden sind und dadurch die Temperatur sowohl messen als auch regeln können. Dadurch können mit ihnen Experimente bei einer konstanten Temperatur durchgeführt werden. Kontaktthermometer arbeiten mit einer negativen Rückkopplungsschleife: Ist die gewünschte Temperatur erreicht, wird die Heizspirale ausgeschaltet, sinkt die Temperatur, wird sie wieder eingeschaltet.

en: Clamps
de: Laborklemmen

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
de: Mit Laborklemmen kann man in einem Labor viele verschiedene Gerätschaften halten.

en: Indicator Paper
de: Indikatorpapier

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
de: Es gibt mehrere Möglichkeiten, den pH-Wert einer Lösung zu messen. Eine davon ist das Indikatorpapier. Bei diesem Papier ändert sich die Farbe abhängig vom pH-Wert der Lösung. Durch Vergleich mit einem Farbdiagramm ist eine einigermaßen genaue Messung des pH-Werts einer Lösung möglich. Für eine genauere Messung wird eine Elektrode benutzt, mit der die Leitfähigkeit der Lösung gemessen wird.

en: Short-Stem Funnel
de: Trichter mit kurzem Stiel

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
de: Ein Trichter wird zur Befüllung von Gefäßen mit enger Öffnung mit Flüssigkeit oder feinem Puder verwendet.

en: Buret
de: Bürette

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
de: Eine Bürette wird dazu verwendet Flüssigkeiten zu titrieren. Die Bürette wird mit einer bestimmten Menge an Flüssigkeit gefüllt. Darunter stellt man ein Behältnis wie beispielsweise einen Erlenmeyerkolben. Durch das Öffnen des Ventils wird die Flüssigkeit im Behältnis titriert. Qualitativ hochwertige Büretten haben einen Entlüftungsmechanismus, über den sie einfach und exakt mit der Menge wiederbefüllt werden können, für die die Bürette kalibriert ist.

en: Beaker
de: Becherglas

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
de: Bechergläser werden sehr vielseitig eingesetzt. In ihnen werden Chemikalien kurzfristig aufbewahrt, man kann aber auch Reaktionen in ihnen ablaufen lassen. Oft werden Bechergläser auch zum Titrieren verwendet.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
de: DSC (Dynamische Differenzkalorimetrie)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
de: Ein DSC misst die Wärmemengen einer Substanz. Dieser Wert ist für jedes Material sehr spezifisch. Damit kann das DSC dazu verwendet werden, Chemikalien zu identifizieren und zu beschreiben.

en: Dewar Vessel
de: Dewargefäß

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
de: Ein Dewargefäß oder Dewarflasche – benannt nach dem Physiker Sir James Dewar (1842–1923) – ist eine Flasche mit doppelwandigem Gehäuse mit einem Vakuum zur Wärmeisolierung. Damit können Flüssigkeiten warm oder kalt gehalten werden. Ein bekanntes Beispiel eines Dewargefäßes ist die Thermoskanne.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
de: Attrappe

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
de: Wasserstoff

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
de: Griechisch „hydro“ und „gennao“ für „bildet Wasser“.

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
de: Das griechische Wort für Sonne war „helios“.

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
de: Griechisch „lithos“ bedeutet „Stein“.

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
de: Griechisch „beryllos“ für „hellgrüner Stein“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
de: Bor

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
de: Bor bedeutet „bor(ax + carb)on“ (Englisch), da es in Borax gefunden wird und sich stark wie Kohlenstoff verhält.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
de: Kohlenstoff

en: Latin 'carboneum' for carbon.
de: Lateinisch „carboneum“ für Kohlenstoff.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
de: Stickstoff

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
de: Lateinisch „nitrogenium“ („bildet Salpeter“).

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
de: Sauerstoff

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
de: Lateinisch „oxygenium“ (bildet Säuren).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
de: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
de: Lateinisch „fluere“ („fließen“).

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
de: Griechisch „neo“. Bedeutet „neu“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
de: Natrium

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
de: Der Name Natrium und das Symbol ist vom arabischen „natrun“ abgeleitet.

en: Named after the city of Magnesia.
de: Nach der Stadt „Magnesia“ benannt.

en: Latin 'alumen'.
de: Lateinisch „alumen“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
de: Silizium

en: Latin 'silex'.
de: Lateinisch „silex“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
de: Phosphor

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
de: Griechisch „phosphoros“ für „trägt Licht“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
de: Schwefel

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
de: Sanskrit „sweb“ heißt „schlafen“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
de: Chlor

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
de: Griechisch „chloros“ für „Gelbgrün“.

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
de: Griechisch „aergon“ für „inaktiv“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
de: Kalium

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
de: Der deutsche Name und das Symbol sind vom lateinischen „kalium“ aus dem arabischen „al-qalya“, das Pflanzenasche bedeutet.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
de: Kalzium

en: Latin 'calx' for 'lime'.
de: Lateinisch „calx“ für „Kalk“.

en: Named because it was found in Scandinavia.
de: Wurde nach dem Fundort in Skandinavien benannt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
de: Titan

en: The Titans were giants in Greek mythology.
de: Die Titanen sind Riesen in der griechischen Mythologie.

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
de: „Vanadis“ ist ein anderer Name für die nordische Gottheit Freyja.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
de: Chrom

en: Greek 'chroma' means 'color'.
de: Griechisch „chroma“ bedeutet „Farbe“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
de: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
de: Es wurde nahe einer Stadt namens Magnesia in schwarzer Erde gefunden. Also wurde es „magnesia nigra“, kurz: Manganese genannt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
de: Eisen

en: Latin 'ferrum'.
de: Lateinisch „ferrum“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
de: Kobalt

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
de: Nach dem deutschen Wort „Kobold“ benannt.

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
de: „Nickel“ war der Name eines Bergkobolds.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
de: Kupfer

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
de: Griechisch „cuprum“ für Zypressen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
de: Zink

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
de: Das deutsche „zinking“ steht für „rau“, weil Zink sehr rau ist.

en: 'Gallia' is an old name for France.
de: „Gallia“ ist der alte Name von Frankreich.

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
de: Lateinisch „germania“ ist der alte Name von Deutschland.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
de: Arsen

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
de: Griechisch „arsenikos“ für „männlich“ oder „stark“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
de: Selen

en: Greek 'selena' for 'moon'.
de: Griechisch „selena“ für „Mond“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
de: Brom

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
de: Griechisch „bromos“ für „riecht schlecht“.

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
de: Griechisch „kryptos“ für „versteckt“.

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
de: Lateinisch „rubidus“ für „dunkelrot“.

en: Named after the mineral Strontianit.
de: Nach dem Mineral „Strontianit“ benannt.

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
de: Nach der kleinen Stadt Ytterby nahe Stockholm in Schweden benannt. Terbium. Ytterbium und Erbium sind auch nach diesem Ort benannt.

en: Named after the mineral zircon.
de: Nach dem Mineral Zirkon benannt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
de: Niob

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
de: Nach Niobe benannt, der Tochter des griechischen Gottes Tantalus.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
de: Molybdän

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
de: Dieser Name hat griechische Wurzeln. Er bedeutet „wie Platin“ – es war schwer, Molybdenum von Platin zu unterscheiden.

en: Greek 'technetos' for artificial.
de: Griechisch „technetos“ für künstlich.

en: Ruthenia is the old name of Russia.
de: Ruthenia ist der alte Name von Russland.

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
de: Griechisch „rhodeos“ bedeutet „rot wie eine Rose“.

en: Named after the asteroid Pallas.
de: Nach dem Asteroiden Pallas benannt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
de: Silber

en: Latin 'argentum' for silver.
de: Lateinisch „argentum“ für Silber.

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
de: Griechisch „kadmia“ („Galmei“ = Zinkcarbonat).

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
de: Wegen seines blauen Spektrums nach „Indigo“ benannt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
de: Zinn

en: Latin 'stannum' for tin.
de: Lateinisch „stannum“ für Zinn.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
de: Antimon

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
de: Arabisch „anthos ammonos“ für „Blüte des Gottes Ammon“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
de: Tellur

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
de: Lateinisch „tellus“ oder „telluris“ für „Planet Erde“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
de: Iod

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
de: Griechisch „ioeides“ für „violett“.

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
de: Griechisch „xenos“ für „Fremder“.

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
de: Lateinisch „caesius“ für „himmelblau“.

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
de: Griechisch „barys“ für „schwer“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
de: Lanthan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
de: Griechisch „lanthanein“ für „verborgen“. Die Lanthanoide werden auch „seltene Erden“ genannt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
de: Cer

en: Named after the planetoid Ceres.
de: Nach dem Planetoiden Ceres benannt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
de: Praseodym

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
de: Griechisch „prasinos didymos“ für „grüner Zwilling“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
de: Neodym

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
de: Griechisch „neos didymos“ für „neuer Zwilling“.

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
de: Nach dem Griechen Prometheus benannt. Prometheus hat das Feuer von den Göttern gestohlen und der Menschheit gebracht.

en: Named after the mineral Samarskit.
de: Nach dem Mineral Samarskit benannt.

en: Named after Europe.
de: Nach Europa benannt.

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
de: Nach dem finnischen Chemiker Johan Gadolin benannt.

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
de: Nach der schwedischen Stadt Ytterby und dem Mineral Ytterbite benannt, vom dem Terbium zuerst abgeschieden wurde. Terbium, Erbium und Ytterbium sind ebenfalls nach dieser Stadt benannt.

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
de: Griechisch „dysprositor“ für „schwer erreichbar“.

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
de: Lateinisch „holmia“ für den alten Namen von Stockholm..

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
de: Nach der schwedischen Stadt Ytterby benannt, in der das Mineral Gadolinit abgebaut wurde, von dem Erbium zuerst abgeschieden wurde. Terbium, Erbium und Ytterbium sind ebenfalls nach dieser Stadt benannt.

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
de: Nach dem alten Namen von Skandinavien benannt: „Thule“.

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
de: Wie Yttrium, Terbium und Erbium nach dem schwedischen Ort Ytterby benannt.

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
de: Nach dem römischen Namen „Lutetia“ für Paris benannt..

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
de: Niels Bohr hat die Eigenschaften dieses Elements bereits vor seiner Entdeckung vorausgesagt, deshalb wurde es nach seiner Heimatstadt „Hafnia“" (der alte lateinische Name von Kopenhagen, Dänemark) benannt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
de: Tantal

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
de: Nach der griechischen Sage von Tantalos benannt..

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
de: Wolfram

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
de: Der Name kommt vom schwedischen "tung sten", was "schwerer Stein" bedeutet. Das Symbol stammt von der alten deutschen Bezeichnung für das Element "Wolfram", es beschreibt, wie Wolfram mit Zinn  "wie ein Wolf ein Schaf (Widder) frisst" reagiert.

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
de: Nach dem Fluss „Rhein“ (lateinisch „Rhenium“) benannt.

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
de: Griechisch für „riechen“. Seine Oxide riechen stark nach Radieschen.

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
de: Griechisch „iris“ für „Regenbogen“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
de: Platin

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
de: Spanisch „platina“ bedeutet „kleines Silber“.

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
de: Lateinisch „aurum“. Nach Aurora, der Göttin des Sonnenaufgangs benannt..

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
de: Quecksilber

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
de: Griechisch-Lateinisch „hydrargyrum“ für „flüssiges Silber“.

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
de: Griechisch „tallos“ für „junger Zweig“.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
de: Blei

en: Latin 'plumbum' for Lead.
de: Lateinisch „plumbum“ für Blei.

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
de: Der alte Name von Bismuth ist „Wismut“ und bedeutete „weiße Masse“

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
de: Nach Polen benannt, um Marie Curie zu ehren..

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
de: Astat

en: Greek 'astator' for 'changing'.
de: Griechisch „astator“ für „veränderlich“.

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
de: Nach Radium benannt. Es endet auf „on“, um darzustellen, dass es sich um ein Edelgas handelt.

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
de: Nach Frankreich benannt, um Marguerite Perey zu ehren..

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
de: Lateinisch „radius“ für „Strahl“, da es radioaktiv ist..

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
de: Griechisch „aktis“ für „Strahl“ – Aktinium ist radioaktiv..

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
de: Nach dem norwegischen Gott des Donners benannt: Thor

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
de: Griechisch „protos“ für „Vorfahre“. Protactinium ist so benannt, weil Actinium ist ein Produkt der Zerfallsstrahlung von Protactinium ist.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
de: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
de: Griechisch „ouranos“ für „Himmel“. Nach dem Planet Uranus benannt.

en: Named after the planet Neptune.
de: Nach dem Planeten Neptun benannt.

en: Named after the planet Pluto.
de: Nach dem Planet Pluto benannt.

en: Named after America.
de: Nach Amerika benannt.

en: Named after Marie Curie.
de: Nach Marie Curie benannt.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
de: Nach der Stadt Berkeley benannt, wo es entdeckt wurde.

en: Named after the US-State of California.
de: Nach dem amerikanischen Staat Kalifornien benannt.

en: Named after the scientist Albert Einstein.
de: Nach dem Wissenschaftler Albert Einstein benannt.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
de: Nach dem Wissenschaftler Enrico Fermi benannt.

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
de: Nach dem Wissenschaftler D.I. Mendeleev benannt.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
de: Nach dem Wissenschaftler Alfred Nobel benannt.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
de: Nach dem Wissenschaftler Ernest Orlando Lawrence benannt.

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
de: Nach dem Wissenschaftler Ernest Rutherford benannt..

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
de: Nach der Wissenschaftsstadt Dubna in Russland benannt..

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
de: Nach dem Wissenschaftler G. Theodore Seaborg benannt.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
de: Nach dem Wissenschaftler Niels Bohr benannt.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
de: Es wurde nach dem lateinischen „hassia“ für Hessen benannt. In Hessen wurden viele Elemente entdeckt.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
de: Nach der Wissenschaftlerin Lise Meitner benannt.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
de: Nach der südhessischen Stadt Darmstadt benannt, in der viele Elemente entdeckt wurden.

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
de: Nach Wilhelm Conrad Röntgen benannt.

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
de: Historisch als Eka-Quecksilber bekannt. Nach dem Astronomen Nicolaus Copernicus benannt.

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
de: Benannt nach "Nihon", der romanisierten Schreibweise für "Japan" im Japanischen. Das Element war das erste Element, das in Japan am „RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science“ entdeckt wurde. Historisch bekannt als Eka-Thallium.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
de: Historisch als Eka-Blei bekannt. Nach dem russischen Physiker Georgi Fljorow vom „Vereinigtes Institut für Kernforschung (Dubna, Russland)“ benannt, wo superschwere Elemente synthetisiert werden.

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
de: Benannt nach der Region Moskau in Russland, in der sich das Joint Institute für Kernforschung befindet, das dieses Element mit entdeckt hat. Historisch bekannt als Eka-Bismut.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
de: Historisch als Eka-Polonium bekannt. Nach dem „Livermore National Laboratory (USA)“ benannt.

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
de: Benannt nach dem amerikanischen Bundesstaat Tennessee, in dem sich das Oak Ridge National Laboratory und die Vanderbilt University befinden, die Mitentdecker dieses Elements waren. Historisch bekannt als eka-astatine.

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
de: Benannt zu Ehren des Professor Yuri Oganessian für seine Forschung an den Trans-Aktiniden. Historisch bekannt als eka-radon, eka-emanation vor 1960.

en: Classic Periodic Table
de: Klassisches Periodensystem

en: Long Periodic Table
de: Langperiodensystem

en: Short Periodic Table
de: Kurzperiodensystem

en: Transition Elements
de: Übergangselemente

en: DZ Periodic Table
de: DZ-Periodensystem

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
de: Chemie-Rechner

en: Equation Balancer
de: Gleichungslöser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
de: Einführung

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
de: Nuklear-Rechner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
de: Gas-Rechner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
de: Konzentrations-Rechner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
de: Molekülmassen-Rechner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
de: Titrations-Rechner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
de: <big>Wählen Sie den Rechner aus, den Sie verwenden möchten</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
de: Dies ist eine Liste der verfügbaren Rechner. Für weitere Informationen über die einzelnen Rechner klicken Sie auf „Einführung“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
de: Rechner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
de: <h1>Die Kalzium-Rechner</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
de: <big>Informationen über die verschiedenen Rechner</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
de: Dies sind die Funktionsbeschreibungen der Rechner in Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
de: <big>Willkommen zu den Kalzium-Chemie-Rechnern<br /></big>
    <p>Kalzium verfügt über eine Vielzahl von Rechnern für verschiedene Anwendungen.</p>
    <p>Folgende Rechner sind in Kalzium vorhanden:</p>
    <ul><li><b>Molekülmassen-Rechner<br /></b> Dieser Rechner bestimmt die Molekülmasse von verschiedenen Molekülen.<br />Sie können Kurzformen von Molekülnamen definieren und weitere Aliase einfügen.</li>
    <li><b>Konzentrations-Rechner<br /></b>Hier können Sie folgende Mengen berechnen:</li>
    <ul type="circle"><li>Stoffmengen</li>
    <li>Lösungsmittelvolumen</li>
    <li>Stoffkonzentration</li></ul>
    <p>Es gibt eine große Vielzahl von Einheiten und Methoden, um diese Mengen zu berechnen.</p>
    <li><b>Nuklear-Rechner<br /></b>Dieser Rechner nutzt die zugrunde gelegten Daten in Kalzium, um die erwartete Masse von radioaktivem Material nach einer gewissen Zeit vorherzusagen.</li>
    <li><b>Gas-Rechner<br /></b>Dieser Rechner bestimmt die Temperatur, den Druck, das Volumen, die Gasmenge usw. für verschiedene ideale und reale Gase.</li>
    <li><b>Gleichungslöser<br /></b>Dieser Rechner gleicht chemische Gleichungen automatisch aus.</li>
    <li><b>Titration-Rechner<br /></b>Dieser Rechner bestimmt den Äquivalenzpunkt einer mit dem pH-Meter durchgeführten Titration und die beste Anpassung durch eine hyperbolische Tangente. Sie können mit diesem Rechner auch ein System von Gleichungen lösen und zeigen lassen, wie sich die Konzentration eines Ions als Funktion eines anderen ändert.</li> </ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
de: Der Prozentwert sollte weniger als 100,0 betragen. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
de: Der Wert der Dichte kann nicht 0 betragen. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
de: Der Wert der Masse kann nicht 0 betragen. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
de: Der Wert des Volumens kann nicht 0 betragen. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
de: Die Anzahl an Mol kann nicht 0 betragen. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
de: Der Wert der molaren Masse des Lösungsmittels beträgt 0. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
de: Die Anzahl der Äquivalenten ist 0. Die äquivalente Masse kann nicht berechnet werden.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
de: Der Wert der Konzentration beträgt 0. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
de: Das Volumen des Lösungsmittels kann nicht 0 betragen.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
de: Die Anzahl an Mol des Lösungsmittels kann nicht 0 betragen.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
de: Die Masse des Lösungsmittels kann nicht 0 betragen.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
de: Es sind nicht genügend Daten vorhanden, um den gewünschten Wert zu berechnen. Bitte geben Sie die Normalität an.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
de: Es sind nicht genügend Daten vorhanden. Bitte geben Sie die Molarität, den Stoffmengenanteil oder die Molalität an.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
de: Die Menge wird in Mol angegeben. Die molare/äquivalente Masse kann nicht berechnet werden. Bitte geben Sie die Masse/das Volumen an.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
de: Die molare Masse kann nur berechnet werden, wenn der Stoffmengenanteil angegeben wird.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
de: Der Wert der molaren Masse kann nicht 0 betragen. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
de: Der Wert der äquivalenten Masse kann nicht 0 betragen. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
de: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Einige der folgenden Daten werden nicht benötigt. Wenn Sie z. B. die Stoffmenge in Mol angeben, brauchen Sie die molare Masse des Stoffes nicht mehr anzugeben.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
de: Daten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
de: <big><b>Menge des Stoffes:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
de: <big>Geben Sie die Stoffmenge an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
de: Hier kann die Menge des Stoffes in der Lösung angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
de: Wählen Sie die Methode mit der Sie die Stoffmenge angeben möchten.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
de: Hier kann eingestellt werden, ob die Stoffmenge in Massen, Mol oder Volumen angegeben wird.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
de: <big><b>Molare Masse des Stoffes:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
de: <big>Geben Sie die molare Masse des Stoffes an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
de: Hier kann die molare Masse der Substanz angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
de: <big><b>Äquivalente Masse des Stoffes:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
de: <big>Geben Sie hier die äquivalente Masse des Stoffes ein</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
de: Hier kann die äquivalente Masse des Stoffes angegeben werden. Diese Angabe wird nur benötigt, wenn die Konzentration in Normal angegeben wurde.
    Normalität = Anzahl Äquivalente/Liter des Lösungsmittels

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
de: <big><b>Dichte des Stoffes:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
de: <big>Geben Sie die Dichte des Stoffes an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
de: Hier kann die Stoffdichte angegeben werden. Diese Angabe wird nur benötigt, wenn die Stoffmenge in Volumen angegeben wird.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
de: <big><b>Menge des Lösungsmittels:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
de: <big>Geben Sie die Menge des Lösungsmittels an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
de: Hier kann die Menge des Lösungsmittels in der Lösung angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
de: <big>Die Methode zur Angabe des Volumens</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
de: Hier kann eingestellt werden, ob die Lösungsmittelmenge in Massen, Mol oder Volumen angegeben wird.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
de: <big><b>Molare Masse des Lösungsmittels:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
de: <big>Geben Sie die molare Masse des Lösungsmittels an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
de: Hier kann die molare Masse des Lösungsmittels angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
de: <big><b>Dichte des Lösungsmittels:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
de: <big>Geben Sie die Dichte des Lösungsmittels an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
de: Hier kann die Lösungsmitteldichte angegeben werden. Diese Angabe wird nur benötigt, wenn die Lösungsmittelmenge in Massen angegeben wird.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
de: <big><b>Konzentration:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
de: <big>Geben Sie die Konzentration der Lösung an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
de: Hier kann die Konzentration des Lösungsmittels mit der gewünschten Einheit auf der rechten Seite angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
de: <big><b>Berechnen:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
de: <big>Geben Sie an, was berechnet werden soll</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
de: Hier werden Größen aufgelistet, die berechnet werden können. Um die gewünschte Größe zu berechnen, geben Sie die benötigten Werte an.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
de: Geben Sie die Einheit der Dichte des Lösungsmittels an.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
de: <big>Geben Sie hier die Einheit/Art der Konzentrationsangabe an</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
de: <big>Geben Sie die Einheit der Lösungsmittelmenge an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
de: Hier kann die Einheit der Lösungsmittelmenge in der Lösung angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
de: <big>Die Einheiten der molaren Masse des Lösungsmittels</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
de: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
de: <big>Geben Sie die Einheit der Dichte an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
de: Hier kann die Einheit der Stoffdichte angegeben werden. Diese Angabe wird nur benötigt, wenn die Stoffmenge in Volumen angegeben wird.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
de: <big>Geben Sie die Einheit der Stoffmenge an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
de: Hier kann die Einheit der Stoffmenge in der Lösung angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
de: <big>Die Einheit der molaren Masse des Stoffs</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
de: <big>Die Einheit für die äquivalente Masse des Stoffes</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
de: <big>Alle Werte auf die Anfangswerte zurücksetzen</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
de: Zurücksetzen

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
de: Der Wert der molaren Masse kann nicht 0 betragen. Bitte geben Sie einen Wert größer als 0 ein.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
de: <big><b>Ändern Sie hier die Mengen und beobachten Sie, wie sich die anderen Mengen entsprechend ändern.<br />Massen und Mole sind in einem Gas direkt voneinander abhängig.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
de: <big><b>Molare Masse des Gases:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
de: <big>Geben Sie die molare Masse des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
de: Hier kann die molare Masse des Gases, z. B. für Wasserstoff „2“, angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
de: <big><b>Mol:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
de: <big>Geben Sie die Anzahl an Mol des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
de: Hier kann die Anzahl an Mol im Gas angegeben werden.
    Mol = Masse ÷ molare Masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
de: <big><b>Masse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
de: <big>Geben Sie die Masse des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
de: Hier kann die Masse des Gases angeben werden.
    Masse = Mol × molare Masse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
de: <big>Geben Sie die Einheit der Masse des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
de: Hier kann die Einheit der Masse angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
de: <big><b>Druck:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
de: <big>Geben Sie den Druck des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
de: Hier kann der Druck des Gases angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
de: <big>Geben Sie die Einheit des Gasdrucks an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
de: Hier kann die Einheit des Drucks, wie z. B. Atmosphären oder Bar, angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
de: <big><b>Temperatur:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
de: <!----><big>Geben Sie die Temperatur des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
de: Hier kann die Temperatur des Gases angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
de: <big>Geben Sie die Temperatureinheit des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
de: Hier kann die Einheit der Temperatur, wie z. B. Kelvin oder Celsius, angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
de: <big><b>Volumen:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
de: <big>Geben Sie das Volumen des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
de: Hier kann das Volumen des Gases angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
de: <big>Geben Sie die Volumeneinheit des Gases an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
de: Hier kann die Volumeneinheit, wie z. B. Liter, angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
de: Daten für nicht ideale Gase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
de: <big><b>Van-der-Waals-Konstante „b“:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
de: <big><b>Van-der-Waals-Konstante „a“:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
de: Geben Sie die Einheit der Van-der-Waals-Konstante „b“ an.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
de: Hier kann die Van-der-Waals-Konstante „b“ für das Gas angegeben werden. Dies ist nur für ein reales Gas nötig. Sie können für ideale Gase 0.0 eingeben.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
de: Geben Sie die Einheit der Van-der-Waals-Konstante „a“ an.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
de: Hier kann die Van-der-Waals-Konstante „a“ für das Gas angegeben werden. Dies ist nur für ein reales Gas nötig. Sie können für ideale Gase 0.0 eingeben.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
de: Die Einheit der Van-der-Waals-Konstante „b“

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
de: Hier kann die Einheit der Van-der-Waals-Konstante „b“ ausgewählt werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
de: pro Mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
de: Liter² Atmosphäre/mol²

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
de: Klicken Sie hier, um die Werte zurückzusetzen.

en: Initial amount cannot be zero.
de: Der Wert der Anfangsmenge kann nicht 0 betragen.

en: Final amount cannot be zero.
de: Der Wert der Endmenge kann nicht 0 betragen.

en: Time is zero, please enter a valid value.
de: Der Wert der Halbwertszeit beträgt 0. Bitte geben Sie einen gültigen Wert ein.

en: The final amount is greater than the initial amount.
de: Die Endmenge ist größer als die Anfangsmenge.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
de: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Wählen Sie aus dem Auswahlfeld „Berechnen“ einen Eintrag und ändern Sie die Werte bzw. Einheiten.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
de: Element-Daten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
de: <big><b>Elementname:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
de: <big>Wählen Sie das zu berechnende Element aus</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
de: Hier kann das Element, mit dem die Berechnung durchgeführt werden soll, ausgewählt werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
de: <big><b>Isotopenmasse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
de: <big>Geben Sie ein Isotop des aktuellen Elements an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
de: Hier kann das Isotop des oben ausgewählten Elements ausgewählt werden, mit dem die Berechnung durchgeführt werden soll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
de: <big><b>Halbwertszeit:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
de: <big>Geben Sie die Halbwertszeit des radioaktiven Isotops an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
de: Hier kann die Halbwertszeit des oben ausgewählten Isotops angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
de: <big>Die Einheit der Halbwertszeit</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
de: Hier kann die Einheit der Halbwertszeit, wie z. B. Jahre oder Sekunden, angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
de: Jahre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
de: Sekunden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
de: Minuten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
de: Stunden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
de: Tage

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
de: Wochen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
de: <big><b>Atommasse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
de: <big>Atommasse des ausgewählten Isotops</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
de: Dies zeigt die Atommasse des Isotops in Gramm pro Mol an.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
de: <big>Die Einheit der Atommasse</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
de: Gramm/Mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
de: Andere Daten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
de: Hier kann ausgewählt werden, was berechnet werden soll. Sie können zwischen „Zeit“, „Anfangsmenge der Substanz“ und „Endmenge der Substanz“ wählen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
de: Anfangsmenge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
de: Endmenge

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
de: Zeit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
de: <big><b>Anfangsmenge:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
de: <big>Geben Sie die Anfangsmenge der Substanz ein</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
de: Hier kann die Anfangsmenge der radioaktiven Substanz angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
de: <big><b>Endmenge:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
de: <big>Geben Sie die Endmenge der Substanz an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
de: Hier kann die Endmenge der radioaktiven Substanz angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
de: <big><b>Zeit:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
de: <big>Geben Sie hier die verstrichene Zeit an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
de: Hier kann die Zeit angeben werden, die beim Zerfall von der Anfangsmenge bis zur Endmenge vergeht.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
de: <big>Die Methode zur Angabe der Masse</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
de: Hier kann eingestellt werden, ob die Anfangsmenge in Massen oder Mol angegeben wird.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
de: Mol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
de: <big>Methode zur Angabe der resultierenden Menge</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
de: Hier kann eingestellt werden, ob die Endmenge in Massen oder Mol angegeben wird.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
de: <big>Geben Sie die Einheit der Anfangsmenge der Substanz an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
de: Hier kann die Einheit der Anfangsmenge der Substanz, wie z. B. Gramm oder Pfund, angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
de: Gramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
de: Tonnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
de: Karat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
de: Pfund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
de: Unzen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
de: Feinunze

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
de: <big>Geben Sie die Einheit der Endmenge an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
de: Hier kann die Einheit der Endmenge, wie z. B. Gramm oder Pfund, angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
de: <big>Geben Sie die Einheit für die verstrichene Zeit an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
de: Hier kann die Einheit der Zeit, wie z. B. Jahre oder Sekunden, angegeben werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
de: <big><b>Zeit in Halbwertszeiten</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
de: <big>Geben Sie hier mit dem Schieberegler die verstrichene Zeit an</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
de: Mit dem Schieberegler können Sie Zeit in Halbwertzeiten von 0 bis 10 angeben.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
de: <big>Die Anzahl der vergangenen Halbwertszeiten</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
de: Informations-/Fehlermeldung

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
de: <big>Die Einstellungen des Molekülkonzentrations-Rechners</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
de: Mengen sind immer in Massen angegeben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
de: Annehmen, dass das Gas ideal ist (die Van-der-Waals-Koeffizienten nicht anzeigen)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
de: Massen-Rechner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
de: Details, wie z. B. Aliase, anzeigen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
de: Den Reiter „Alias hinzufügen“ anzeigen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
de: Stoffmengen sind immer in Massen angegeben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
de: Flüssigkeiten sind immer in Volumen angegeben.

en: Experimental values
de: Experimentelle Werte

en: Theoretical equations
de: Theoretische Gleichungen

en: nothing
de: Nichts

en: Error
de: Fehler

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
de: Eine Gleichung  für die Variable der Y-Achse kann nicht gefunden werden.

en: Theoretical curve
de: Theoretische Kurve

en: Approximated curve
de: Angenäherte Kurve

en: Equivalence point
de: Äquivalenzpunkt

en: Save work
de: Arbeit speichern

en: Icee File (*.icee)
de: Icee-Datei (*.icee)

en: Unable to create %1
de: %1 kann nicht erstellt werden

en: Open work
de: Arbeit öffnen

en: Unable to open %1
de: %1 kann nicht geöffnet werden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
de: Graphen speichern

en: Svg image (*.svg)
de: SVG-Grafik (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
de: Wählen Sie hier, was Sie tun möchten:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
de: Karteikarte 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
de: Ermittelt den Äquivalenzpunkt aus experimentellen Werten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
de: Volumen(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
de: Karteikarte 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
de: Löst ein Gleichgewichtssystem und zeigt, wie sich die Konzentration eines Ions (Y) als Funktion eines anderen Ions (X) ändert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
de: Wert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
de: X-Achse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
de: Y-Achse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
de: Graphen zeichnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
de: Anmerkungen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
de: Neu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
de: Öffnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
de: Speichern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
de: Beispiel

en: No element selected
de: Kein Element ausgewählt

en: No graphic found
de: Es wurde kein Bild gefunden

[ctx: Next element]
en: Next
de: Nächstes

en: Goes to the next element
de: Wechselt zum nächsten Element

[ctx: Previous element]
en: Previous
de: Vorheriges

en: Goes to the previous element
de: Wechselt zum vorherigen Element

en: It was discovered by %1.
de: Wurde von %1 entdeckt.

en: Origin of the name:<br/>%1
de: Namensursprung:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
de: Schmelzpunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
de: Siedepunkt

en: Electron Affinity
de: Elektronenaffinität

en: Electronic configuration
de: Elektronenkonfiguration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
de: Atommasse

en: Ionization energy
de: Ionisierungsenergie

en: First Ionization energy
de: Erste Ionisierungsenergie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
de: Elektronegativität

en: Oxidation states
de: Oxidationsstatus

en: Neutrons
de: Neutronen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
de: Prozent

en: Half-life period
de: Halbwertszeit

en: Energy and Mode of Decay
de: Energie und Zerfallsart

en: Spin and Parity
de: Spin und Parität

[ctx: this can for example be '24%']
en: %1%
de: %1 %

en: (%1%)
de: (%1 %)

[ctx: Electron capture]
en:  EC
de: ε

en:  2EC
de: 2ε

en:  %1<sup>-</sup>, fission
de:  %1<sup>−</sup>, Spaltung

en:  ECp
de: εp

en:  EC2p
de: ε2p

en:  EC3p
de: ε3p

en:  EC%1
de: ε%1

en:  EC%1 p
de:  ε%1 p

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
de: Daten-Übersicht

en: Atom Model
de: Atommodell

en: Isotopes
de: Isotope

en: Miscellaneous
de: Sonstiges

en: Spectrum
de: Spektrum

en: Extra information
de: Zusätzliche Information

en: Extra Information
de: Zusätzliche Information

en: No spectrum of %1 found.
de: Keine Spektren von %1 gefunden.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
de: Daten grafisch darstellen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
de: Ordnungszahl

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
de: Mit dem Gleichungslöser können Sie chemische Gleichungen ausgleichen.<br><br><b>Verwendung von Variablen</b><br>Um variable Mengen eines Elementes zu kennzeichnen, muss ein einzelnes Zeichen vor das Elementsymbol gesetzt werden, wie es in diesem Beispiel gezeigt wird:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Ergebnis: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Das Lösen dieser Gleichung ergibt die nötigen Mengen an Wasser- und Sauerstoff.<br><br><b>Angeben von elektrischen Ladungen</b><br>Mit eckigen Klammern können Sie elektrische Ladungen eines Elements angeben, wie in diesem Beispiel gezeigt wird:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Ergebnis: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
de: Gleichung:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
de: Geben Sie die Gleichung zum Ausgleichen in dieses Feld ein:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
de: Wenn Sie diesen Knopf drücken, wird die Gleichung oben ausgeglichen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
de: &Berechnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
de: In die Zwischenablage kopieren

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
de: Chemische Daten exportieren

en: Elements
de: Elemente

en: Properties
de: Eigenschaften

en: Exact Mass
de: Exakte Masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
de: Ionisation

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
de: Familien

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
de: Die Datei existiert bereits. Möchten Sie die Datei überschreiben?

en: Could not open file for writing.
de: Die Datei kann nicht zum Schreiben geöffnet werden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
de: Datei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
de: Schema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
de: Farbverlauf:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
de: Mit dem Schieberegler kann die aktuelle Temperatur geändert werden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
de: Klicken Sie, um den Anstieg der Temperatur anzuhalten oder weiterlaufen zu lassen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
de: Geschwindigkeit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
de: Verschieben Sie den Regler, um die Geschwindigkeit der Temperaturerhöhung zu ändern.

en: Elements with melting point around this temperature:
de: Elemente mit einem ähnlichen Schmelzpunkt:

en: No elements with a melting point around this temperature
de: Keine Elemente mit einem ähnlichen Schmelzpunkt

en: Elements with boiling point around this temperature:
de: Elemente mit einem ähnlichen Siedepunkt:

en: No elements with a boiling point around this temperature
de: Keine Elemente mit einem ähnlichen Siedepunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
de: Vergrößern/Verkleinern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
de: <p><b>Information</b></p>
    <p>Klicken Sie mit der rechten Maustaste auf ein Element, um Informationen darüber anzuzeigen.</p>
    <p>Mit dem Mausrad wird die Ansicht vergrößert oder verkleinert.</p>
    <p>Mit gedrückter linker Maustaste kann die Ansicht verschoben werden.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
de: Isotop des Elements %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
de: Isotopentabelle

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
de: Alpha

[ctx: Many ways]
en: Multiple
de: Mehrfach

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
de: Beta −

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
de: Stabil

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
de: Unbekannt

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
de: Unbekannt

en: Magnetic moment: %1
de: Magnetisches Moment: %1

en: Halflife: %1 %2
de: Halbwertszeit: %1 %2

en: Halflife: Unknown
de: Halbwertszeit: unbekannt

en: Abundance: %1 %
de: Häufigkeit: %1 %

en: Number of nucleons: %1
de: Nukleonenzahl: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
de: Unbekannt

en: Exact mass: %1 u
de: Exakte Masse: %1 u

en: &Export Data...
de: Daten &exportieren ...

en: &Scheme
de: &Schema

en: &Gradients
de: &Farbverläufe

en: &Tables
de: &Tabellen

en: &Numeration
de: &Nummerierung

en: &Plot Data...
de: Daten &grafisch darstellen ...

en: Perform &Calculations...
de: &Berechnungen durchführen ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
de: Mit diesem Werkzeug können Sie einfache chemische Berechnungen durchführen.

en: &Isotope Table...
de: &Isotopentabelle ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
de: Diese Tabelle zeigt alle bekannten Isotope der chemischen Elemente.

en: &Glossary...
de: &Glossar ...

en: &R/S Phrases...
de: &R- und S-Sätze ...

en: Convert chemical files...
de: Chemiedaten-Dateien umwandeln ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
de: Mit diesem Werkzeug können Sie Dateien mit chemischen Daten zwischen verschiedenen Dateiformaten umwandeln.

en: Molecular Editor...
de: Moleküleditor ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
de: Mit diesem Werkzeug können Sie molekulare Strukturen dreidimensional betrachten und bearbeiten.

en: &Tables...
de: &Tabellen ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
de: Es wird ein Dialog geöffnet, der Symbole und Zahlenwerte auflistet, die mit der Chemie in Verbindung stehen.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
de: Die Legende des Periodensystems wird ein- oder ausgeblendet.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
de: Die Statusleiste mit zusätzlichen Informationen und eine Reihe von Werkzeugen wird ein- oder ausgeblendet.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
de: Dies blendet eine Statusleiste mit zusätzlichen Informationen über die Tabelle ein bzw. aus.

en: Legend
de: Legende

en: Table Information
de: Tabelleninformation

en: Information
de: Informationen

en: Overview
de: Übersicht

en: View
de: Anzeigen

en: Save Kalzium's Table In
de: Kalziums Tabelle speichern unter

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
de: Bilddateien (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
de: Wissen

en: Tools
de: Werkzeuge

en: Kalzium Error
de: Kalzium-Fehler

en: This system does not support OpenGL.
de: Dieses System unterstützt OpenGL nicht.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
de: %1 (%2), Masse: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
de: Kein

en: Van Der Waals
de: Van der Waals

en: Electronegativity (Pauling)
de: Elektronegativität (Pauling)

en: Discovery date
de: Datum der Entdeckung

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
de: Elektronenaffinität

en: First Ionization
de: Erste Ionisation

en: No Numeration
de: Keine Nummerierung

en: Old IUPAC
de: IUPAC (alt)

en: Monochrome
de: Einfarbig

en: All the Elements
de: Alle Elemente

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
de: Blöcke

en: Iconic
de: Symbolisch

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
de: Jedes Element wird durch ein Symbol dargestellt, das seinen Nutzen zeigt.

en: Alkaline
de: Alkalisch

en: Rare Earth
de: Seltene Erde

en: Non-Metals
de: Nicht-Metall

en: Alkalie Metal
de: Alkalimetall

en: Other Metal
de: Anderes Metall

en: Transition Metal
de: Übergangsmetall

en: Noble Gas
de: Edelgas

en: Metalloid
de: Halbmetall

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
de: Gruppen

en: Group 1
de: Gruppe 1

en: Group 2
de: Gruppe 2

en: Group 3
de: Gruppe 3

en: Group 4
de: Gruppe 4

en: Group 5
de: Gruppe 5

en: Group 6
de: Gruppe 6

en: Group 7
de: Gruppe 7

en: Group 8
de: Gruppe 8

en: Colors
de: Farben

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
de: Schöne Farben ohne Bedeutung. (Aus dem OpenBabel-Projekt)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
de: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
de: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
de: E&xtras

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
de: Haupt-Werkzeugleiste

en: Value not defined
de: Wert nicht definiert

en: Unknown Value
de: Unbekannter Wert

en: This element was discovered in the year %1.
de: Dieses Element wurde im Jahr %1 entdeckt.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
de: Das Element wurde noch nicht offiziell durch die IUPAC anerkannt.

en: This element was known to ancient cultures.
de: Dieses Element war bereits antiken Kulturen bekannt.

en: No Data
de: Keine Daten

en: Glossary
de: Glossar

[ctx: @title:window]
en: Glossary
de: Glossar

en: References
de: Referenzen

en: Go to '%1'
de: Gehe zu „%1“

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
de: Fest

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
de: Flüssig

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
de: Gasförmig

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
de: Unbekannt

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
de: logarithmisch

en: Scheme: %1
de: Schema: %1

en: A periodic table of the elements
de: Ein Periodensystem der Elemente

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
de: Copyright 2002–2016 Carsten Niehaus & die KDE-Edu-Entwickler

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
de: Viele Quelltextbeiträge, alteingesessener Guru, der den anderen Entwicklern hilft

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
de: Basisarbeit am Molekülbetrachter, hat Marcus während seines SoC (Google Summer of Code) begleitet

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
de: SoC (Google Summer of Code) am Molekülbetrachter und libavogadro-Portierung und -Integration

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
de: Berechnungsfunktionen als „Google Summer of Code“-Projekt und einige kleinere Verbesserungen

en: EqChem, the equation solver
de: EqChem, der Gleichungslöser

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
de: Quelltext-Bereinigung, Parser für den Molekülgewichtberechner und viele kleinere Verbesserungen

en: A lot of small things and the documentation
de: Viele Kleinigkeiten und die Dokumentation

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
de: Quelltext und Beiträge zur Dokumentation von Gleichungslöser und Molekülbetrachter

en: Many beautiful element icons
de: Viele wunderschöne Symbole

en: Many beautiful element icons, too!
de: Auch viele wunderschöne Symbole!

en: Several icons
de: Verschiedene Symbole

en: Several icons in the information dialog
de: Viele Symbole im Informationsdialog

en: Contributed most isotope information
de: Steuerte die meisten Isotopen-Informationen bei

en: Some icons and inspiration for others
de: Einige Symbole und die Inspiration für andere

en: The design of the information dialog
de: Das Design des Informationsdialogs

en: The orbits icon
de: Das Orbital-Symbol

en: New interface design and usability improvements
de: Neues Oberflächendesign und Verbesserung der Benutzbarkeit

en: Adding new sizable Periodic System
de: Neues, in der Größe veränderbares Periodensystem

en: Open the given molecule file
de: Angegebene Molekül-Datei öffnen

en: Can't open more than one molecule at a time
de: Es kann nicht mehr als ein Molekül gleichzeitig geöffnet werden.

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
de: Geben Sie eine Formel in
    das Feld oben ein und
    klicken Sie auf „Berechnen“.
    Beispiel: #Et#OH

en: Molecular mass:
de: Molekülmasse:

en: Invalid input
de: Ungültige Eingabe

en: Symbol should consist of two or more letters.
de: Das Symbol sollte aus zwei oder mehr Buchstaben bestehen.

en: Symbol already being used
de: Das Symbol wird bereits verwendet.

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
de: Die Ausdehnung ist falsch. Bitte geben Sie eine gültige Ausdehnung an.

en: done!
de: Fertig

en: Unable to find the user defined alias file.
de: Die Datei mit den benutzerdefinierten Aliasen kann nicht gefunden werden.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
de: Rechner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
de: Geben Sie hier die Molekülformel ein.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
de: Hier kann die Molekülformel eingegeben werden.
    Beispiel 1 > CaCO3
    Beispiel 2 > MeOH
    Beispiel 3 > #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
de: Klicken Sie auf diesen Knopf, um die Berechnung durchzuführen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
de: Berechnen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
de: Zusammensetzung

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
de: Elementare Zusammensetzung

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
de: Die Tabelle listet die chemische Zusammensetzung des Moleküls auf, d. h. der prozentuale Anteil jedes Elements des Moleküls wird angegeben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
de: Atome

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
de: Gesamtmasse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
de: Verwendete Aliase

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
de: In der Formel verwendete Aliase

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
de: Dies zeigt alle im Molekül verwendeten Aliase an.
    Im Molekül MeOH wird z. B. folgender Alias verwendet: Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
de: Aliase

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
de: Aliase

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
de: Aliase definieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
de: Kurzform

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
de: Kurzform des Alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
de: Hier können Sie die Kurzform des Alias angeben, z. B. „Me“.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
de: Vollständige Form

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
de: Hier können Sie die vollständige Form des Alias angeben,
    z. B. „CH3“.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
de: Klicke Sie hier, um den Alias hinzuzufügen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
de: Klicke Sie hier, um den Alias hinzuzufügen, falls er gültig ist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
de: Alias hinzuzufügen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
de: Vordefinierte Aliase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
de: Benutzerdefinierte Aliase

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
de: Liste der vordefinierten Aliase

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
de: Diese Tabelle zeigt alle vordefinierten Aliase an.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
de: Liste der benutzerdefinierten Aliase

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
de: Dies ist die Liste der Aliase, die von Ihnen oder einem anderen Benutzer hinzugefügt worden sind.

en: Unknown Electron Distribution
de: Unbekannte Elektronen-Verteilung

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
de: Tauschen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
de: X- und Y-Achse tauschen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
de: X-Achse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
de: Durchschnittswert:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
de: Hier können Sie definieren, was gezeichnet werden soll.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
de: Maximalwert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
de: Minimalwert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
de: Anzeigen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
de: Elementtyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
de: Erstes Element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
de: Letztes Element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
de: Alle Elemente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
de: Metalle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
de: Nicht-Metalle / Halbmetalle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
de: s-Block-Elemente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
de: p-Block-Elemente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
de: d-Block-Elemente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
de: f-Block-Elemente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
de: Edelgase

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
de: Alkalimetalle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
de: Erdalkalimetalle

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
de: Lanthaniden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
de: Aktinide

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
de: Radioaktive Elemente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
de: Keine Beschriftung

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
de: Elementnamen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
de: Elementsymbole

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
de: Y-Achse

en: n/a
de: n/v

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
de: Risiko- und Sicherheitssätze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
de: R-Sätze:

en: S-Phrases:
de: S-Sätze:

en: You asked for no R/S-Phrases.
de: Sie haben nach keinen R/S-Sätzen gefragt.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
de: S1: Unter Verschluss aufbewahren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
de: S2: Darf nicht in die Hände von Kindern gelangen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
de: S3: Kühl aufbewahren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
de: S4: Von Wohnplätzen fernhalten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
de: S5: Unter ... aufbewahren (geeignete Flüssigkeit vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
de: S6: Unter ... aufbewahren (inertes Gas vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
de: S7: Behälter dicht geschlossen halten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
de: S8: Behälter trocken halten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
de: S9: Behälter an einem gut gelüfteten Ort aufbewahren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
de: S12: Behälter nicht gasdicht verschließen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
de: S13: Von Nahrungsmitteln, Getränken und Futtermitteln fernhalten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
de: S14: Von ... fernhalten (inkompatible Substanzen sind vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
de: S15: Vor Hitze schützen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
de: S16: Von Zündquellen fernhalten – Nicht rauchen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
de: S17: Von brennbaren Stoffen fernhalten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
de: S18: Behälter mit Vorsicht öffnen und handhaben

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
de: S20: Bei der Arbeit nicht essen und trinken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
de: S21: Bei der Arbeit nicht rauchen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
de: S22: Staub nicht einatmen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
de: S23: Gas/Rauch/Dampf/Aerosol nicht einatmen (geeignete Bezeichnung(en) vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
de: S24: Berührung mit der Haut vermeiden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
de: S25: Berührung mit den Augen vermeiden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
de: S26: Bei Berührung mit den Augen sofort gründlich mit Wasser abspülen und Arzt konsultieren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
de: S27: Beschmutzte, getränkte Kleidung sofort ausziehen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
de: S29: Bei Berührung mit der Haut sofort abwaschen mit viel ... (vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
de: S29: Nicht in die Kanalisation gelangen lassen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
de: S30: Niemals Wasser hinzugießen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
de: S33: Maßnahmen gegen elektrostatische Aufladungen treffen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
de: S35: Abfälle und Behälter müssen in gesicherter Weise beseitigt werden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
de: S36: Bei der Arbeit geeignete Schutzkleidung tragen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
de: S37: Geeignete Schutzhandschuhe tragen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
de: S38: Bei unzureichender Belüftung Atemschutzgerät anlegen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
de: S39: Schutzbrille/Gesichtsschutz tragen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
de: S40: Fußboden und verunreinigte Gegenstände mit ... reinigen (Material vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
de: S41: Explosions- und Brandgase nicht einatmen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
de: S42: Beim Räuchern/Versprühen geeignetes Atemschutzgerät anlegen (geeignete Bezeichnung(en) vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
de: S43: Zum Löschen ... (vom Hersteller anzugeben) verwenden. (Wenn Wasser die Gefahr erhöht, anfügen: „Kein Wasser verwenden“.)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
de: S45: Bei Unfall oder Unwohlsein sofort Arzt konsultieren (wenn möglich, dieses Etikett vorzeigen)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
de: S46: Bei Verschlucken sofort ärztlichen Rat einholen und Verpackung oder Etikett vorzeigen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
de: S47: Nicht bei Temperaturen über ... °C aufbewahren (vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
de: S48: Feucht halten mit ... (geeignetes Mittel vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
de: S49: Nur im Originalbehälter aufbewahren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
de: S50: Nicht mischen mit ... (vom Hersteller anzugeben)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
de: S51: Nur in gut gelüfteten Bereichen verwenden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
de: S52: Nicht großflächig für Wohn- und Aufenthaltsräume zu verwenden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
de: S53: Exposition vermeiden – vor Gebrauch besondere Anweisungen einholen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
de: S56: Dieses Produkt und seinen Behälter der Problemabfallentsorgung zuführen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
de: S57: Zur Vermeidung einer Kontamination der Umwelt geeigneten Behälter verwenden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
de: S59: Informationen zur Wiederverwendung/Wiederverwertung beim Hersteller/Lieferanten erfragen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
de: S60: Dieses Produkt und sein Behälter sind als gefährlicher Abfall zu entsorgen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
de: S61: Freisetzung in die Umwelt vermeiden. Besondere Anweisungen einholen/Sicherheitsdatenblatt zu Rate ziehen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
de: S62: Bei Verschlucken kein Erbrechen herbeiführen. Sofort ärztlichen Rat einholen und Verpackung oder dieses Etikett vorzeigen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
de: S63: Bei Unfall durch Einatmen: Verunfallten an die frische Luft bringen und ruhigstellen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
de: S64: Bei Verschlucken Mund mit Wasser ausspülen (nur wenn Verunfallter bei Bewusstsein ist)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
de: R1: In trockenem Zustand explosionsgefährlich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
de: R2: Durch Schlag, Reibung, Feuer oder andere Zündquellen explosionsgefährlich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
de: R3: Durch Schlag, Reibung, Feuer oder andere Zündquellen besonders explosionsgefährlich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
de: R4: Bildet hochempfindliche explosionsgefährliche Metallverbindungen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
de: R5: Beim Erwärmen explosionsfähig

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
de: R6: Mit und ohne Luft explosionsfähig

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
de: R7: Kann Brand verursachen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
de: R8: Feuergefahr bei Berührung mit brennbaren Stoffen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
de: R9: Explosionsgefahr bei Mischung mit brennbaren Stoffen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
de: R10: Entzündlich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
de: R11: Leichtentzündlich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
de: R12: Hochentzündlich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
de: R14: Reagiert heftig mit Wasser

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
de: R15: Reagiert mit Wasser unter Bildung hochentzündlicher Gase

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
de: R16: Explosionsgefährlich in Mischung mit brandfördernden Stoffen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
de: R17: Selbstentzündlich an der Luft

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
de: R18: Bei Gebrauch Bildung explosionsfähiger/leichtentzündlicher Dampf/Luft-Gemische möglich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
de: R19: Kann explosionsfähige Peroxide bilden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
de: R20: Gesundheitsschädlich beim Einatmen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
de: R21: Gesundheitsschädlich bei Berührung mit der Haut

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
de: R22: Gesundheitsschädlich beim Verschlucken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
de: R23: Giftig beim Einatmen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
de: R24: Giftig bei Berührung mit der Haut

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
de: R25: Giftig beim Verschlucken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
de: R26: Sehr giftig beim Einatmen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
de: R27: Sehr giftig bei Berührung mit der Haut

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
de: R28: Sehr giftig beim Verschlucken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
de: R29: Entwickelt bei Berührung mit Wasser giftige Gase.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
de: R30: Kann bei Gebrauch leichtentzündlich werden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
de: R31: Entwickelt bei Berührung mit Säure giftige Gase

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
de: R32: Entwickelt bei Berührung mit Säure sehr giftige Gase

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
de: R33: Gefahr kumulativer Wirkungen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
de: R34: Verursacht Verätzungen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
de: R35: Verursacht schwere Verätzungen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
de: R36: Reizt die Augen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
de: R37: Reizt die Atmungsorgane

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
de: R38: Reizt die Haut

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
de: R39: Ernste Gefahr irreversiblen Schadens

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
de: R40: Verdacht auf krebserzeugende Wirkung

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
de: R41: Gefahr ernster Augenschäden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
de: R42: Sensibilisierung durch Einatmen möglich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
de: R43: Sensibilisierung durch Hautkontakt möglich

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
de: R44: Explosionsgefahr bei Erhitzen unter Einschluss

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
de: R45: Kann Krebs erzeugen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
de: R46: Kann vererbbare Schäden verursachen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
de: R48: Gefahr ernster Gesundheitsschäden bei längerer Exposition

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
de: R49: Kann Krebs erzeugen beim Einatmen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
de: R50: Sehr giftig für Wasserorganismen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
de: R51: Giftig für Wasserorganismen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
de: R52: Schädlich für Wasserorganismen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
de: R53: Kann in Gewässern längerfristig schädliche Wirkungen haben

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
de: R54: Giftig für Pflanzen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
de: R55: Giftig für Tiere

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
de: R56: Giftig für Bodenorganismen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
de: R57: Giftig für Bienen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
de: R58: Kann längerfristig schädliche Wirkungen auf die Umwelt haben

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
de: R59: Gefährlich für die Ozonschicht

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
de: R60: Kann die Fortpflanzungsfähigkeit beeinträchtigen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
de: R61: Kann das Kind im Mutterleib schädigen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
de: R62: Kann möglicherweise die Fortpflanzungsfähigkeit beeinträchtigen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
de: R63: Kann das Kind im Mutterleib möglicherweise schädigen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
de: R64: Kann Säuglinge über die Muttermilch schädigen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
de: R65: Gesundheitsschädlich: kann beim Verschlucken Lungenschäden verursachen.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
de: R66: Wiederholter Kontakt kann zu spröder oder rissiger Haut führen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
de: R67: Dämpfe können Schläfrigkeit und Benommenheit verursachen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
de: R68: Irreversibler Schaden möglich

en: At least one of the specified phrases is invalid.
de: Mindestens eine der angegebenen Formulierungen ist ungültig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
de: S-Sätze:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
de: Geben Sie die R-Sätze ein, die Sie lesen möchten. Nur „-“ ist als Trennzeichen erlaubt. Die Kombinationen mit „/“ sind noch nicht implementiert.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
de: Geben Sie die R-Sätze ein, die Sie lesen möchten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
de: Geben Sie die S-Sätze ein, die Sie lesen möchten. Nur „-“ ist als Trennzeichen erlaubt. Die Kombinationen mit „/“ sind noch nicht implementiert.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
de: Geben Sie die R-Sätze ein, die Sie lesen möchten.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
de: Klicken Sie hier, um nach den Sätzen zu suchen, die Sie links eingegeben haben.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
de: &Filtern

en: Search...
de: Suchen ...

en: Next to each other
de: Nebeneinander

en: Horizontally
de: Waagerecht

en: Schemes
de: Schemata

en: Gradients
de: Verläufe

en: Units
de: Einheiten

en: Isotope Table
de: Isotopentabelle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
de: Gruppe 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
de: Gruppe 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
de: Gruppe 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
de: Gruppe 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
de: Gruppe 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
de: Gruppe 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
de: Gruppe 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
de: Gruppe 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
de: Aggregatzustand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
de: Fest:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
de: Flüssig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
de: Gasförmig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
de: Alkalimetalle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
de: Seltene Erden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
de: Nicht-Metalle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
de: Erdalkalimetalle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
de: Andere Metalle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
de: Halogene:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
de: Übergangsmetalle:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
de: Edelgase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
de: Halbmetalle:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
de: Kein Farbschema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
de: Alle Elemente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
de: Diese Farbe wird verwendet, wenn kein anderes Schema ausgewählt ist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
de: Anstatt einen linearen Farbverlauf für die Anzeige der gegebenen Eigenschaften eines Elements im Periodensystem zu verwenden, kann Kalzium auch einen logarithmischen Farbverlauf verwenden.
    
    Wählen Sie die Eigenschaften aus, die mit einem logarithmischen Farbverlauf angezeigt werden sollen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
de: Entdeckungsdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
de: Farbe für maximalen Wert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
de: Farbe für minimalen Wert:

en: Energy:
de: Energie:

en: Length:
de: Länge:

en: Temperature:
de: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
de: Diese Seite gibt einen Überblick über das Spektrum dieses Elements. Mit der Maus können Sie das Spektrum vergrößern.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
de: Diese Seite gibt einen Überblick über das Spektrum dieses Elements.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
de: Das ist das Spektrum des Elements.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
de: &Minimalwert:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
de: Dies legt die Wellenlänge ganz links im Spektrum fest.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
de: Maximal&wert:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
de: Dies legt die Wellenlänge ganz rechts im Spektrum fest.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
de: Spektrum-Einstellungen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
de: Emissionsspektrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
de: Absorptionsspektrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
de: Einheit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
de: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
de: Größe zurücksetzen

en: Wavelength
de: Wellenlänge

en: Intensity
de: Intensität

en: Greek alphabet
de: Griechisches Alphabet

en: Uppercase
de: Großschrift

en: Lowercase
de: Kleinschrift

en: alpha
de: Alpha

en: beta
de: Beta

en: gamma
de: Gamma

en: delta
de: Delta

en: epsilon
de: Epsilon

en: zeta
de: Zeta

en: eta
de: Eta

en: theta
de: Theta

en: iota
de: Iota

en: kappa
de: Kappa

en: lambda
de: Lambda

en: mu
de: Mu

en: nu
de: Nu

en: xi
de: Xi

en: omicron
de: Omicron

en: pi
de: Pi

en: rho
de: Rho

en: sigma
de: Sigma

en: tau
de: Tau

en: upsilon
de: Ypsilon

en: phi
de: Phi

en: chi
de: Chi

en: psi
de: Psi

en: omega
de: Omega

en: Numbers
de: Nummern

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
de: Numerische Präfixe und römische Ziffern

en: Number
de: Nummer

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
de: Präfix

en: Roman Numerals
de: Römische Ziffern

en: 0.5
de: 0,5

en: 1.5
de: 1,5

en: 2.5
de: 2,5

en: &Copy
de: &Kopieren

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
de: Moleküleditor

en: Load Molecule
de: Molekül laden

en: Download New Molecules
de: Neue Moleküle herunterladen

en: Save Molecule
de: Molekül speichern

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
de: Keine Werkzeuge geladen – es könnte sein, dass die Avogadro-Module nicht gefunden wurden.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
de: Keine Werkzeuge geladen – es könnte sein, dass die Avogadro-Module nicht gefunden wurden. Es können keine Moleküle betrachtet werden, bis dieser Fehler behoben ist.

en: Common molecule formats
de: Gängige Molekül-Formate

en: All files
de: Alle Dateien

en: Choose a file to open
de: Wählen Sie eine Datei zum Öffnen aus

en: Could not load molecule
de: Laden des Moleküls nicht möglich

en: Loading the molecule failed.
de: Das Laden des Moleküls ist fehlgeschlagen.

en: Choose a file to save to
de: Wählen Sie eine Datei zum Speichern aus

en: Failed to download molecule %1 to %2.
de: Fehler beim Herunterladen von Molekül %1 nach %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
de: Die heruntergeladenen Moleküle wurden unter %1 gespeichert.

en: The molecules have been saved to %1.
de: Die Moleküle wurden in %1 gespeichert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
de: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
de: Anzeige

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
de: Laden Sie ein Molekül und verwenden Sie den Mauszeiger und das Mausrad, um den Ansicht zu ändern.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
de: Bearbeiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
de: Optimieren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
de: Grafik löschen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
de: Messen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
de: Klicken Sie auf zwei Atome, um den Abstand zu messen, auf drei Atome, um den Winkel zu messen und auf vier, um den Öffnungswinkel zu messen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
de: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
de: Formel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
de: Masse:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
de: Grafische Oberfläche für OpenBabel

en: Convert
de: Umwandeln

en: Open Molecule File
de: Molekül-Datei öffnen

en: All Files
de: Alle Dateien

en: You must select some files first.
de: Sie müssen zuerst einige Dateien auswählen.

en: No files selected
de: Keine Dateien ausgewählt

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
de: Die Datei %1 existiert bereits. Möchten Sie die Datei überschreiben, falls möglich?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
de: Die Datei %1 existiert bereits – KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
de: Sollen diese Befehle ausgeführt werden? – KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
de: Umzuwandelnde Dateien

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
de: &Alle auswählen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
de: &Entfernen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
de: &Hinzufügen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
de: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Hier werden die Dateien angezeigt, die umgewandelt werden sollen. Verwenden Sie die Knöpfe, um Dateien der Liste hinzuzufügen oder aus ihr zu entfernen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
de: Umwandeln von:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
de: Umwandeln in:
