kalzium - en to el translation catalogue (1177 entries)

en: Problem while opening the file
el: Πρόβλημα με το άνοιγμα του αρχείου

en: Cannot open the specified file.
el: Αδυναμία ανοίγματος του καθορισμένου αρχείου.

en: Sorry
el: Λυπούμαστε

en: Cannot save to the specified file.
el: Αδυναμία αποθήκευσης στο καθορισμένο αρχείο.

en: State of matter
el: Κατάσταση της ύλης

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
el: Μορφή της ύλης: εξαρτάται από τη σταθερότητα της μορφής και από το αν καταλαμβάνει έναν καθορισμένο όγκο: στερεό, υγρό ή αέριο.

en: Chemical Symbol
el: Χημικό σύμβολο

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
el: Συντομογραφία ενός, δύο, ή τριών γραμμάτων, ορισμένων με διεθνές πρότυπο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
el: Στοιχείο

en: Chromatography
el: Χρωματογραφία

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
el: Διαχωρισμός της ύλης σε ένα κινητό μέσο (κινητή φάση) μέσω διαφορικής απορρόφησης σε ένα στατικό μέσο (στατική φάση).

en: Distillation
el: Απόσταξη

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
el: Διαχωρισμός ενός υγρού διαλύματος (ομογενές μείγμα) στα συστατικά του μέσω εξάτμισης και συμπύκνωσης. Σε μια κλασματική απόσταξη η διεργασία επαναλαμβάνεται πολλές φορές σε μια στήλη.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
el: Η ύλη που δεν μπορεί να διαιρεθεί σε μικρότερα στοιχεία ύλης. Τα χημικά στοιχεία είναι ακρογωνιαίοι λίθοι των υλικών. Τα στοιχεία αποτελούνται από άτομα που με τη σειρά τους αποτελούνται από τον πυρήνα των θετικών πρωτονίων, των ουδέτερων νετρονίων και ένα νέφος ηλεκτρονίων.

en: Emulsion
el: Γαλάκτωμα

en: Heterogeneous mix of two liquids.
el: Ετερογενές μείγμα δύο υγρών.

en: Extraction
el: Εκχύλιση

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
el: Η επεξεργασία ενός ομογενούς ή ετερογενούς μείγματος για τη λήψη καθαρής μάζας.

en: Mix
el: Μείγμα

en: Filtering
el: Φιλτράρισμα

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
el: Διαχωρισμός στερεής μάζας από μια υγρή ή αέρια μάζα με φίλτρο (διαχωρισμός πορώδους διαφράγματος).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
el: Μάζα αποτελούμενη από διαφορική μάζα, συνδυασμένη σε μη ορισμένες αναλογίες. [i]Τα ομογενή μίγματα[/i] έχουν συνάφεια στη μορφή τους, ενώ τα [i]ετερογενή μίγματα[/i] αποτελούνται από πολλαπλές φάσεις.

en: Accuracy
el: Ακρίβεια

en: Consisting of accidental and systematic errors.
el: Αποτελείται από τυχαία και συστηματικά σφάλματα.

en: Law of Conservation of Mass
el: Αρχή διατήρησης της μάζας

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
el: Κατά τη διάρκεια μιας χημικής αντίδρασης δεν υπάρχει κέρδος ή απώλεια μάζας. Το άθροισμα της μάζας των προϊόντων ισούται με το άθροισμα της μάζας των αντιδρώντων.

en: Law of multiple proportions
el: Αρχή των πολλαπλών αναλογιών

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
el: Ένα κράμα περιέχει πάντα τα στοιχεία του με την ίδια αναλογία μαζών. Όταν δύο ή περισσότερα στοιχεία σχηματίζουν δεσμό, η αναλογία των μαζών τους είναι σταθερή.

en: Crystallization
el: Κρυστάλλωση

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
el: Ο διαχωρισμός μιας στερεάς, κρυσταλλικής ουσίας από ένα διάλυμα, ή από τις υγρές ή τις αέριες φάσεις.

en: Solution
el: Διάλυμα

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
el: Ομογενές μείγμα πολλών καθαρών συστατικών

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
el: Μάζα

en: Measurement of an amount of matter.
el: Μέτρηση μιας ποσότητας ύλης.

en: Matter
el: Ύλη

en: All that takes up space and has mass.
el: Οτιδήποτε καταλαμβάνει χώρο και έχει μάζα.

en: Phase
el: Φάση

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
el: Μέσω χημικής σύνθεσης και φυσικών ιδιοτήτων, ομογενή τμήματα ύλης που διαχωρίστηκαν από το περιβάλλον κατά τη διόγκωσή τους μέσω μιας επιφάνειας.

en: Accuracy and precision
el: Ακρίβεια και επαναληψιμότητα

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
el: Εκφράζεται μέσω της τυπικής απόκλισης: Οι τιμές είναι δοσμένες ως τυχαία σφάλματα.

en: Correctness
el: Ορθότητα

en: Values given over accidental errors.
el: Οι τιμές είναι δοσμένες ως τυχαία σφάλματα.

en: SI-Unit
el: Μονάδα του διεθνούς συστήματος

en: Measurement unit using International Symbols.
el: Μονάδα μέτρησης με χρήση του διεθνούς συστήματος SI.

en: Significant figures
el: Σημαντικά ψηφία

en: The number of digits which are meaningful in a number.
el: Ο αριθμός των ψηφίων που έχουν νόημα σε έναν αριθμό.

en: Standard deviation
el: Τυπική απόκλιση

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
el: Ένα μέγεθος με το οποίο μπορεί να εκτιμηθεί η ακρίβεια μιας μέτρησης.

en: Suspension
el: Εναιώρημα

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
el: Ετερογενές μείγμα αποτελούμενο από υγρό και στερεό.

en: Alloys
el: Κράματα

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
el: Καθαρή ουσία αποτελούμενη από πολλά στοιχεία σε καθορισμένη αναλογία.

en: Alpha rays
el: Ακτίνες άλφα

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
el: Ακτίνες αποτελούμενες από σωμάτια άλφα, αποτελούμενα από δύο πρωτόνια και δύο νετρόνια τα οποία εκπέμπονται από τα άτομα συγκεκριμένων ραδιενεργών υλικών.

en: Atom
el: Άτομο

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
el: Τα άτομα είναι χημικώς αδιάσπαστα και είναι η δομική μονάδα της ύλης. Άτομα του ιδίου είδους ονομάζονται στοιχεία.

en: Electron
el: Ηλεκτρόνιο

en: Proton
el: Πρωτόνιο

en: Neutron
el: Νετρόνιο

en: Atomic nucleus
el: Ατομικός πυρήνας

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
el: Το μικρό, θετικά φορτισμένο κέντρο ενός ατόμου, στο οποίο βρίσκονται πρωτόνια και νετρόνια.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
el: Ατομική μάζα

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
el: Το ατομικό βάρος, δίνεται από μια κλίμακα στην οποία η μάζα του ατόμου του άνθρακα είναι 12u. Σε στοιχεία που αποτελούνται από ισότοπα, το ατομικό βάρος είναι ο μέσος όρος των βαρών του μίγματος ισοτόπων.

en: Isotope
el: Ισότοπο

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
el: Τα ισότοπα είναι μορφές ενός χημικού στοιχείου του οποίου ο πυρήνας έχει τον ίδιο ατομικό αριθμό, Z, αλλά διαφορετικό μαζικό αριθμό, A. Η λέξη ισότοπο (ίσος τόπος), προέρχεται από το γεγονός ότι όλα τα ισότοπα ενός στοιχείου βρίσκονται στην ίδια θέση του περιοδικού πίνακα.

en: Spin
el: Αυτοστροφορμή (spin)

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
el: Η αυτοστροφορμή (spin) είναι μια εγγενής γωνιακή ροπή που συσχετίζεται με τα μικροσκοπικά σωματίδια. Είναι καθαρά ένα φαινόμενο κβαντομηχανικής χωρίς καμία αναλογία στην κλασική μηχανική. Σε αυτήν η γωνιακή ροπή εμφανίζεται από την περιστροφή ενός εκτεινόμενου αντικειμένου, ενώ το spin δε συσχετίζεται με καμία περιστρεφόμενη εσωτερική μάζα, αλλά είναι εγγενής του ίδιου του σωματιδίου.

en: Magnetic Moment
el: Μαγνητική ροπή

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
el: Η μαγνητική ροπή ενός αντικειμένου είναι ένα διάνυσμα που συσχετίζει τη στροφορμή μέσα σε ένα μαγνητικό πεδίο με το το διάνυσμα του πεδίου του ιδίου. Μετράται σε μονάδες πυρηνικής μαγνητόνης μ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ±0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
el: Τρόπος διάσπασης

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
el: Ο τρόπος διάσπασης περιγράφει την ακριβή μέθοδο που διασπάται ένα σωματίδιο. Για τη ραδιενεργή διάσπαση (τη διάσπαση νουκλεϊδίων) οι τρόποι διάσπασης είναι:[br] -> διάσπαση άλφα (εκπομπή ενός πυρήνα Ηλίου-4).[br] -> ß[sup]-[/sup] διάσπαση (εκπομπή ενός ηλεκτρονίου)[br] -> ß[sup]+[/sup] διάσπαση (εκπομπή ενός ποζιτρονίου) [br] -> σύλληψη ηλεκτρονίου (EC) [br] -> εκπομπή πρωτονίου [br] -> αβίαστη σχάση [br] Συνήθως μια μέθοδος διάσπασης κυριαρχεί για ένα συγκεκριμένο νουκλεΐδιο.

en: Decay Energy
el: Ενέργεια διάσπασης

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
el: Η ενέργεια διάσπασης είναι η ενέργεια που απελευθερώνεται από μία πυρηνική σχάση.

en: Nuclides
el: Νουκλεϊδια

en: [i]see isotopes[/i]
el: [i]βλέπε ισότοπα[/i]

en: Isotone
el: Ισότονο

en: Nuclear Isomer
el: Πυρηνικό ισομερές

en: Isobars
el: Ισοβαρή

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
el: Δύο νουκλεΐδια είναι ισότονα αν έχουν τον ίδιο αριθμό Ν νετρονίων.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
el: Ισοβαρή είναι τα νουκλεΐδια που έχουν τον ίδιο μαζικό αριθμό, δηλαδή ίδιο άθροισμα πρωτονίων και νετρονίων.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
el: Το πυρηνικό ισομερές είναι μια μετασταθής ή ισομερική κατάσταση ενός ατόμου προκαλούμενη από τη διέγερση ενός πρωτονίου ή νετρονίου στον πυρήνα του έτσι ώστε να απαιτεί μια αλλαγή της αυτοστροφορμής (spin) για να ελευθερώσει την επιπλέον ενέργειά του. Διασπάται σε χαμηλότερες ενεργειακές καταστάσεις του νουκλεϊδίου μέσω δύο ισομερικών μεταβάσεων:[br] -> εκπομπή-γ (εκπομπή ενός φωτονίου υψηλής ενέργειας)[br] -> εσωτερική μετατροπή (η ενέργεια ιονίζει το άτομο)[br] Αντιπαραθέστε το παραπάνω με τον ορισμό ενός χημικού ισομερούς, την πιο κοινή χρήση της λέξης. Επίσης αντιπαραθέστε το με τη σημασία του ισότοπου, στο οποίο η διαφορά έγκειται στον αριθμό των νετρονίων του πυρήνα. Τα μετασταθή ισομερή ενός συγκεκριμένου ατόμου συνήθως υποδηλώνονται με ένα "m" (ή, στην περίπτωση ατόμων με περισσότερα από ένα ισομερή με 2m, 3m, και ούτω καθ' εξής). Αυτή η υπόδειξη τοποθετείται συνήθως μετά το ατομικό σύμβολο και τον αριθμό του ατόμου (π.χ., Co-58m), αλλά μερικές φορές εμφανίζεται και σαν εκθέτης πριν από αυτό (π.χ., [sup]m[/sup]Co-58 ή [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
el: Ακτίνες βήτα

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
el: Ακτίνες αποτελούμενες από ηλεκτρόνια που εκπέμπονται από άτομα ραδιενεργών στοιχείων.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
el: Το ηλεκτρόνιο είναι ένα υποατομικό σωματίδιο με μάζα m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg και αρνητικό φορτίο [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
el: Το πρωτόνιο είναι ένα υποατομικό σωματίδιο με μάζα m[sub]e[/sub]=(1.6726231  ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] χγρ. και θετικό φορτίο [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C που βρίσκεται στον πυρήνα του ατόμου.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
el: Το νετρόνιο είναι ένα υποατομικό σωματίδιο με μάζα m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] χγρ. που βρίσκεται στον πυρήνα του ατόμου.

en: Cathode Rays
el: Καθοδικές ακτίνες

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
el: Οι καθοδικές ακτίνες είναι δέσμες ηλεκτρονίων που παρατηρούνται σε σωλήνες κενού, δηλαδή γυάλινους σωλήνες που τους έχει αφαιρεθεί ο αέρας και τους έχουν τοποθετηθεί τουλάχιστον δύο ηλεκτρόδια, μία κάθοδος (αρνητικό ηλεκτρόδιο) και μία άνοδος (θετικό ηλεκτρόδιο) σε μία διάταξη γνωστή ως δίοδο.

en: Ionic Radius
el: Ιοντική ακτίνα

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
el: Η ιοντική ακτίνα είναι η ακτίνα ενός φορτισμένου ατόμου, του λεγόμενου ιόντος. Το ιόν μπορεί να έχει θετικό ή αρνητικό φορτίο. Το φορτίο του ιόντος του οποίου βλέπετε την ακτίνα, εμφανίζεται επίσης στο Kalzium. Ένα θετικό ιόν έχει λιγότερα ηλεκτρόνια στο φλοιό του από το ουδέτερο άτομο, ενώ ένα αρνητικό ιόν έχει περισσότερα ηλεκτρόνια. Αυτή είναι η αιτία που ένα θετικό ιόν έχει μικρότερη ακτίνα από το άτομό του και αντιστρόφως.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
el: Ομοιοπολική ακτίνα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
el: Ακτίνα ατόμου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
el: Ακτίνα Van der Waals

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
el: Ακτίνα Van der Waals ενός ατόμου είναι η ακτίνα μιας νοητής σφαίρας η οποία μπορεί να χρησιμοποιηθεί στη μοντελοποίηση ενός ατόμου για αρκετούς λόγους. Η ακτίνα Van der Waals προσδιορίζεται από μετρήσεις της ατομικής απόστασης μεταξύ ζευγών μη δεσμικών ατόμων σε κρυστάλλους.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
el: Ατομική ακτίνα είναι η απόσταση από τον πυρήνα έως την εξώτατο σταθερό ηλεκτρόνιο τροχιάς σε ένα άτομο που βρίσκεται σε ισορροπία.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
el: Η ομοιοπολική ακτίνα στη χημεία αναφέρεται στο μισό της απόστασης μεταξύ δύο πανομοιότυπων ατομικών πυρήνων, συζευγμένων με ομοιοπολικό δεσμό.

en: Watchglass
el: Ύαλος ωρολογίου

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
el: Οι ύαλοι ρολογιού είναι στρογγυλά γυάλινα αντικείμενα με διάμετρο περίπου 5 - 10 cm τα οποία χρησιμοποιούνται σε διάφορες πειραματικές τεχνικές. Περιφερειακά είναι λυγισμένες προς τα πάνω ώστε να συγκρατούν μικρές ποσότητες υγρών που αφήνονται να εξατμιστούν. Η εξάτμιση μπορεί να επιταχυνθεί με θέρμανση της υάλου από ένα λύχνο Bunsen. Οι ύαλοι ρολογιού μπορούν επίσης να χρησιμοποιηθούν για την επικάλυψη δισκίων Petri ή beaker. Επιπλέον οι ύαλοι ρολογιού είναι κατάλληλες για τη ζύγιση μικρών ποσοτήτων ουσιών ή εναλλακτικά για την ξήρανση τους στον απαγωγό. Ο όρος ύαλος ρολογιού προήλθε από το προστατευτικό γυαλί των παλιών ρολογιών τσέπης που συχνά ήταν θολωτό.

en: Dehydrator
el: Ξηραντήρας

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
el: Ο ξηραντήρας είναι ένα εργαστηριακό σκεύος συχνά κατασκευασμένο από γυαλί  και εξυπηρετεί στην ξήρανση χημικών ουσιών δηλαδή στην αφαίρεση νερού ή υγρού από ένα δείγμα.
    			Κατά κανόνα είναι ένα γυάλινο δοχείο με κάλυμμα που έχει τροχισμένες επιφάνειες ούτως ώστε να κλείνει αεροστεγώς. Το κάτω τμήμα του ξηραντήρα συνήθως γεμίζεται με ένα ξηραντικό μέσο π.χ. χλωρίδιο του ασβεστίου, σίλικα τζελ, φωσφορικό ανυδρίτη ή θειϊκό οξύ. Το προς ξήρανση δείγμα τοποθετείται σε ένα διάτρητο υπόβαθρο από πλαστικό ή κεραμικό υλικό πάνω από το ξηραντικό μέσο.
    			Το ξηραντικό μέσο είναι υδροσκοπικό, που σημαίνει ότι αφυγραίνει το περιβάλλον του απορροφώντας υδρατμούς. Η ξηρή ατμόσφαιρα στη συνέχεια αφαιρεί υγρασία από το προς ξήρανση δείγμα.

en: Spatula
el: Σπάτουλα

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
el: Η σπάτουλα είναι ένα εργαστηριακό εργαλείο για την απόξεση και τη μεταφορά χημικών. Κατασκευάζονται  από διάφορα υλικά (π.χ. σίδηρος, τιτάνιο, λευκόχρυσος) και είναι διαφόρων τύπων (π.χ. επίπεδη σπάτουλα ή σχήματος κουταλιού).

en: Water Jet Pump
el: Αντλία νερού

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
el: Η αντλία εγχυτή νερού  (water jet pump) έχει δύο αγωγούς εισόδου και έναν εξόδου και αποτελείται κατά κανόνα από δύο αγωγούς, τον έναν μέσα στον άλλον. Στην είσοδο, ένας εγχυτήρας εκτοξεύει νερό με μεγάλη πίεση από ένα στόμιο μέσα σε ένα λίγο μεγαλύτερο αγωγό. Επομένως η δέσμη του νερού παρασύρει αέρα ή υγρό από τη δεύτερη είσοδο. <br>Αυτό οφείλεται στην υποπίεση που παρατηρείται σε ένα υγρό που παρασύρεται. Άρα είναι μια εφαρμογή του υδροδυναμικού παραδόξου. Αυτό λέει ότι αντικείμενα κοντά σε κινούμενα ρευστά έλκονται αντί να απωθούνται.

en: Refractometer
el: Διαθλασίμετρο

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
el: Με ένα διαθλασίμετρο μπορεί να καθοριστεί ο δείκτης διάθλασης των οπτικών μέσων. Αν ο δείκτης διάθλασης μιας χημικής ουσίας είναι γνωστός μπορεί να χρησιμοποιηθεί μετά από μια σύνθεση για να καθοριστεί η καθαρότητα του δείγματος ή να κριθεί η επιτυχία της σύνθεσης.

en: Mortar
el: Ιγδίο (γουδί)

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
el: Το γουδί χρησιμοποιείται για το άλεσμα στερεών στοιχείων. Χρησιμοποιείται επίσης για την ομογενοποίηση ενός μείγματος κονιαμάτων. Ένα εργαλείο σε σχήμα ροπάλου που ονομάζεται γουδοχέρι, χρησιμοποιείται με το γουδί για το άλεσμα.

en: Heating Coil
el: Πηνίο θέρμανσης

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
el: Τα πηνία θέρμανσης χρησιμοποιούνται για να θερμάνουν διάφορα δοχεία. Πολλά πηνία θέρμανσης μπορεί να είναι συνδεδεμένα με θερμόμετρο για να μην ξεπεράσει η θερμοκρασία μια καθορισμένη τιμή. Είναι δυνατόν να χρησιμοποιηθεί το μαγνητικό πεδίο του πηνίου θέρμανσης για την ανάδευση του ρευστού με ένα μαγνητικό αναδευτήρα. Αυτό ομογενοποιεί τη σύσταση και τη θερμότητα στο ρευστό.

en: Cork Ring
el: Δακτύλιος φελλού

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
el: Μεγάλα σκεύη σαν φιαλίδια με στρογγυλό πάτο, τοποθετούνται σε δακτυλίους φτιαγμένους από φελλό, ένα ειδικό μαλακό ελαφρύ ξύλο με καλές μονωτικές ιδιότητες για την προστασία των ευαίσθητων οργάνων.

en: Dropping Funnel
el: Σταγονομετρικό χωνί

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
el: Το σταγονομετρικό χωνί χρησιμοποιείται για την ενστάλαξη ακριβούς ποσότητας υγρού. Η ταχύτητα ενστάλαξης ελέγχεται μέσω μιας βαλβίδας.

en: Separating Funnel
el: Διαχωριστική χοάνη

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
el: Η διαχωριστική χοάνη χρησιμοποιείται για το διαχωρισμό ενός μείγματος υγρών διαφορετικής πυκνότητας. Μια βαλβίδα στο κάτω μέρος επιτρέπει την αφαίρεση του πιο πυκνού υγρού και τη μεταφορά του σε άλλο δοχείο.

en: Test Tube Rack
el: Θήκη δοκιμαστικών σωλήνων

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
el: Αυτή η θήκη χρησιμοποιείται όταν θέλουμε να δοκιμάσουμε πολλές και μικρές ποσότητες χημικών ουσιών στη σειρά ή για το στέγνωμα των δοκιμαστικών σωλήνων.

en: Vortexer
el: Αναδευτήρας

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
el: Ο αναδευτήρας χρησιμοποιείται για την ομογενοποίηση υλικών σε εργαστήρια. Το δοχείο που περιέχει το προς ομογενοποίηση υγρό τοποθετείται σε μια πλατφόρμα. Η πλατφόρμα αυτή δονείται με κυκλικές κινήσεις μέχρι και 3000 σ.α.λ. σημείο στο οποίο ενεργοποιείται ένας ανιχνευτής επαφής. Με αυτό τον τρόπο ακόμα και πολύ μικρές ποσότητες υγρού μπορούν να ομογενοποιηθούν γρήγορα. Είναι το αντίθετο της φυγοκέντρισης που χρησιμοποιείται για το διαχωρισμό υγρών.

en: Wash Bottle
el: Υδροβολέας

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
el: Αυτές οι φιάλες χρησιμοποιούνται για διάφορους σκοπούς. Στα περισσότερα εργαστήρια συνήθως γεμίζονται με νερό, άλατα, οξέα ή άλλα συχνά χρησιμοποιούμενα υγρά. Κάνουν εύκολη την προσθήκη υγρών αν δεν χρειάζεται ακριβής μέτρηση της ποσότητας τους.

en: Rotary Evaporator
el: Φυγοκεντρικός εξατμιστής

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
el: Ο φυγοκεντρικός εξατμιστής αποτελείται από ένα στρογγυλό φιαλίδιο μέσα σε μια δεξαμενή με ζεστό νερό που έχει σχεδιαστεί για την εξάτμιση των διαλυτών. Το φιαλίδιο περιστρέφεται και ο διαλύτης συλλέγεται με μια αντλία διαμέσου ενός συμπιεστή και μεταφέρεται με μορφή σταγονιδίων σε ένα φιαλίδιο. Με αυτήν τη μέθοδο τα διαλύματα μπορούν να συμπυκνωθούν ή να εξαγνιστούν. Συνδέοντας μια αντλία κενού, η ατμοσφαιρική πίεση και επομένως και το σημείο βρασμού του υγρού μπορεί να μειωθεί αισθητά.

en: Reflux Condenser
el: Συμπιεστής επαναϋγροποίησης ατμών

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
el: Ο συμπιεστής επαναϋγροποίησης ατμών υποβάλλει το υγρό σε μια διεργασία κατά την οποία παράγεται ένα αέριο με θέρμανση και συλλέγεται στον συμπιεστή. Το αέριο ψύχεται μέχρι να συμπιεστεί και να επιστρέψει σε μορφή υγρού στο αρχικό υγρό. Συνήθως τοποθετείται σε ένα φιαλίδιο με στρογγυλό πάτο ή πολλαπλά μακρόστενα φιαλίδια.

en: Pipette Bulb
el: Φούσκα πιπέτας

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
el: Η φούσκα πιπέτας χρησιμοποιείται για το γέμισμα μιας πιπέτας. Σφίγγοντας και στη συνέχεια απελευθερώνοντας τη φούσκα, παράγεται μια αρνητική πίεση που έχει ως αποτέλεσμα το υγρό να ρέει μέσα στην πιπέτα σφίγγοντας την πιπέτα έχουμε ως αποτέλεσμα το υγρό να κυλήσει εκτός της πιπέτας.

en: Test Tube
el: Δοκιμαστικός σωλήνας

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
el: Στους δοκιμαστικούς σωλήνες πραγματοποιούνται μικρές αντιδράσεις ή πειράματα. Υπάρχουν πολλοί διαφορετικοί τύποι σωλήνων. Για παράδειγμα, μερικοί έχουν συνδετήρες, άλλοι είναι σημαδεμένοι για μετρήσεις, και μερικοί είναι πολύ σκληροί για αντοχή.

en: Protective Goggles
el: Προστατευτικά γυαλιά

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
el: Τα περισσότερα εργαστήρια επιμένουν να φοριούνται προστατευτικά γυαλιά. Χωρίς αυτά, είναι πολύ επικίνδυνο να δουλεύετε με τα περισσότερα χημικά. Συνήθως, ο φακός είναι φτιαγμένος από ειδικό πλαστικό ώστε να σας προστατεύει από χημικές επιδράσεις οξέων και βάσεων.

en: Round-Bottomed Flask
el: Φιαλίδιο με στρογγυλό πάτο

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
el: Το φιαλίδιο με στρογγυλό πάτο χρησιμοποιείται σε πολλές αντιδράσεις. Μερικά μπορούν να συνδεθούν με άλλα όργανα, όπως φαίνεται και στη ψύξη του στομίου. Με τη βοήθεια δακτυλίων από φελλό μπορούν να τοποθετηθούν πάνω σε ένα τραπέζι.

en: Full Pipette
el: Πλήρης πιπέτα

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
el: Αντίθετα με μια κανονική πιπέτα, μια πλήρης πιπέτα έχει μόνο μια ένδειξη για συγκεκριμένο όγκο.

en: Drying Tube
el: Σωλήνας ξήρανσης

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
el: Σε μερικές αντιδράσεις που πρέπει να αποφευχθεί η ύπαρξη νερού. Για να γίνει δυνατό κάτι τέτοιο χρησιμοποιείται ο σωλήνας ξήρανσης, ο οποίος περιέχει ένα υγροσκοπικό υλικό για την απορρόφηση του νερού της ατμόσφαιρας.

en: Test Tube Holder
el: Λαβίδα δοκιμαστικού σωλήνα

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
el: Οι λαβίδες δοκιμαστικών σωλήνων καθιστούν ευκολότερη τη συγκράτηση των δοκιμαστικών σωλήνων.  Με τη χρήση λαβίδας, υπάρχει μια ασφαλής απόσταση μεταξύ χεριού και δοκιμαστικού σωλήνα όταν ο σωλήνας είναι καυτός. Συνήθως, οι λαβίδες δοκιμαστικών σωλήνων χρησιμοποιούνται για τη συγκράτηση των δοκιμαστικών σωλήνων πάνω από εξωτερική φλόγα.

en: Measuring Cylinder
el: Ογκομετρικός κύλινδρος

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
el: Ο ογκομετρικός κύλινδρος χρησιμοποιείται για τη μέτρηση ποσοτήτων υγρών με σχετική ακρίβεια. Επιπλέον, ο κύλινδρος επιτρέπει τη βύθιση μικροσωματιδίων ύλης· με αυτό τον τρόπο, μπορείτε να διαχωρίσετε μικροσωματίδια από το υγρό με μετάγγιση.

en: Thermometer
el: Θερμόμετρο

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
el: Με το θερμόμετρο μπορεί να προσδιοριστεί η θερμοκρασία ενός δείγματος. Σε ένα εργαστήριο χρησιμοποιούνται ειδικά θερμόμετρα, τα οποία μπορούν να τοποθετηθούν εντός οξέος ή βάσεως.

en: Magnetic Stir Bar
el: Μαγνητική ράβδος ανάδευσης

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
el: Οι μαγνητικές ράβδοι ανάδευσης είναι έντονα αδρανείς χημικά μικρές μαγνητικές ράβδοι. Οι περισσότεροι θερμαντήρες έχουν ενσωματωμένο ένα μαγνήτη ο οποίος μπορεί να περιστραφεί. Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα την περιστροφή της ράβδου ανάδευσης και την ομογενοποίηση τελικά του μίγματος.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
el: Λαβίδα μαγνητικής ράβδου ανάδευσης

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
el: Με τη λαβίδα μαγνητικής ράβδου ανάδευσης μπορεί κάποιος να αφαιρέσει μαγνητικές ράβδους ανάδευσης από ένα σκεύος. Η λαβίδα είναι μια ράβδος με ένα μαγνήτη στο άκρο ο οποίος έλκει τις ράβδους ανάδευσης.

en: Pipette
el: Πιπέτα

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
el: Οι πιπέτες χρησιμοποιούνται για την εισαγωγή μικρών ποσοτήτων υγρών σε εργαστήρια. Μια πιπέτα έχει πάνω της μια κλίμακα όγκου και γενικά χρησιμοποιούνται φούσκες πιπέτας ως σταγονόμετρα για τα υγρά. Και τα δύο είδη πιπέτας ρυθμίζονται για υγρά θερμοκρασίας 20°C και για το χρόνο εκροής (υποδηλώνεται με "Ex."). Αν απαιτείται κάτι τέτοιο, υπάρχει ένδειξη με τους χρόνους εκροής πάνω στην πιπέτα.

en: Erlenmeyer Flask
el: Φιάλη Erlenmeyer

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
el: Αυτή η φιάλη ονομάστηκε προς τιμή του χημικού Emil Erlenmeyer (1825-1909). Έχει σε αντίθεση με το γυάλινο δοχείο πειραμάτων, μια αντίστροφη κωνική βάση και κυλινδρικό στόμιο. Υπάρχουν διάφοροι τύποι φιαλιδίων Erlenmeyer για εφαρμογές εργαστηρίου: η μορφή με στενό και φαρδύ στόμιο. Ανάλογα με την εφαρμογή της φιάλης μπορεί να έχει ακριβές τρόχισμα για να επιτρέπει την καλή σύνδεση με άλλα δοχεία.
    			<br>
    			Το λεπτό στόμιο μειώνει τον κίνδυνο διαφυγής υγρού, ειδικά κατά τον βρασμό ή κατά τις αντιδράσεις που αναδεύεται το περιεχόμενο.
    			<br>
    			Η φιάλη Erlenmeyer είναι χρήσιμη για την μίξη υγρών ή την επιτάχυνση αντιδράσεων αναδεύοντας ή κουνώντας το περιεχόμενο. Είναι κατάλληλη ειδικά για τους μαγνητικούς αναδευτήρες, επειδή μπορεί να τοποθετηθεί απευθείας πάνω στην πλατφόρμα ανάδευσης, σε αντίθεση με μια φιάλη με στρογγυλό πάτο που πρέπει να τοποθετηθεί σε ένα δακτύλιο φελλού στην πλατφόρμα ανάδευσης.

en: Ultrasonic Bath
el: Δεξαμενή υπερήχων

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
el: Για κάποιες χημικές αντιδράσεις είναι σημαντικό ο διαλύτης να είναι ελεύθερος αερίων. Για την επίτευξη αυτού, το δοχείο αντίδρασης τοποθετείται για σε μια δεξαμενή υπερήχων. Μέσω των υψηλών συχνοτήτων τα αέρια ελευθερώνονται. Η διαδικασία ονομάζεται εξαέρωση.

en: Scales
el: Ζυγαριές

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
el: Σε ένα εργαστήριο, απαιτείται συχνά η ακριβής ζύγιση των ποσοτήτων των αντιδραστηρίων. Οι ζυγαριές υψηλής ακρίβειας μπορούν να μετρήσουν μάζες μέχρι και 1/10000 του γραμμαρίου. Λόγω της συγκεκριμένης χρήσης τους, στερεώνονται πάνω σε κομμάτια γρανίτη για την αποφυγή κραδασμών και προστατεύονται από τον αέρα με έναν θόλο.

en: Distillation bridge
el: Γέφυρα απόσταξης

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
el: Μια από τις μεθόδους για το διαχωρισμό ενός διαλύματος αποτελεί η χρήση της απόσταξης. Σε αυτή την περίπτωση, μια γέφυρα απόσταξης λειτουργεί ως αγωγός μεταξύ των δυο δοχείων. Στο ένα δοχείο βρίσκεται το υπό διαχωρισμό διάλυμα και, μέσω θέρμανσης, σχηματίζεται ένα αέριο που διοχετεύεται μέσα στη γέφυρα. Στο τέλος της γέφυρας το αέριο συμπυκνώνεται και σταλάζεται σε ένα στρογγυλό φιαλίδιο. Συνήθως η γέφυρα ψύχεται μέσω ροής επιστροφής. Επιπλέον, υπάρχει συχνά ένα θερμόμετρο για τον έλεγχο της θερμοκρασίας της γέφυρας απόσταξης.

en: Syringe
el: Σύριγγα

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
el: Η σύριγγα αποτελείται από δύο τμήματα. Ένα σωλήνα και ένα έμβολο συνήθως φτιαγμένα από γυαλί. Καθώς η σύριγγα είναι κλειστό σύστημα το έμβολο ελευθερώνει το αέριο που περιέχεται μέσα στο σωλήνα. Έτσι μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τη μέτρηση του όγκου μιας αντίδρασης.

en: Separation Beaker
el: Δοχείο διαχωρισμού

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
el: Αρχικά, στα τέσσερα άκρα του δοχείου διαχωρισμού τοποθετούνται τέσσερα μικρά καλύμματα. Κατά την απόσταξη, το δοχείο στρέφεται κατά 60 μοίρες μετά την επίτευξη μιας συγκεκριμένης θερμοκρασίας. Με αυτό τον τρόπο, στο τέλος της απόσταξης, το καθένα από τα τέσσερα άκρα περιέχει ένα συγκεκριμένο υγρό, ανάλογα με το σημείο βρασμού του υπό απόσταξη υγρού.

en: Burner
el: Φλόγιστρο

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
el: Υπάρχουν πολλοί τύποι φλόγιστρων. Η εικόνα δείχνει ένα τύπου Teclu-Burner. Κάθε τύπος έχει εξειδικευμένη χρήση. Διαφέρουν στη μέγιστη θερμοκρασία που μπορούν να επιτύχουν και στη συνολική θερμαντική ικανότητα.

en: Extractor Hood
el: Απαγωγός αερίου

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
el: Οι απαγωγοί αερίου χρησιμοποιούνται για το φιλτράρισμα των αερίων των χημικών αντιδράσεων. Αφού φιλτραριστεί, ο αέρας αντλείται και οδηγείται εκτός του κτηρίου.

en: Contact Thermometer
el: Θερμόμετρο επαφής

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
el: Τα θερμόμετρα επαφής διαφέρουν από τα κανονικά καθώς συνδέονται σε ένα θερμαινόμενο πηνίο, με αποτέλεσμα να είναι δυνατή τόσο η μέτρηση όσο και ο έλεγχος της θερμοκρασίας. Με αυτό τον τρόπο, είναι δυνατή η εκτέλεση πειραμάτων που απαιτούν σταθερή θερμοκρασία. Τα θερμόμετρα επαφής λειτουργούν με τη βοήθεια ενός κυκλώματος αρνητικής ανάδρασης: μόλις η επιτευχθεί η επιθυμητή θερμοκρασία, το θερμαινόμενο πηνίο απενεργοποιείται, ενώ όταν η θερμοκρασία πέσει, το θερμαινόμενο έλασμα ενεργοποιείται και πάλι.

en: Clamps
el: Σφιγκτήρες

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
el: Με τους σφιγκτήρες εργαστηρίου μπορούν να στερεωθούν πολλά είδη εργαλείων.

en: Indicator Paper
el: Πεχαμετρικό χαρτί

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
el: Υπάρχουν πολλοί μέθοδοι μέτρησης του pH ενός διαλύματος, μια από τις οποίες αποτελεί η χρήση πεχαμετρικού χαρτιού. Το χαρτί αυτό αλλάζει χρώμα ανάλογα με το pH του διαλύματος στο οποίο τοποθετείται και συγκρίνοντάς το με με ένα  χρωματικό πίνακα μπορεί να πραγματοποιηθεί μια αρκετά ακριβής μέτρηση του pH του διαλύματος. Αν απαιτείται μεγαλύτερη ακρίβεια, χρησιμοποιείται ένα γυάλινο ηλεκτρόδιο το οποίο λειτουργεί μετρώντας την αγωγιμότητα του διαλύματος.

en: Short-Stem Funnel
el: Χοάνη στενού στελέχους

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
el: Μια χοάνη μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την πλήρωση ενός δοχείου με στενό στέλεχος με κάποιο υγρό ή λεπτή σκόνη.

en: Buret
el: Προχοΐδα

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
el: Οι προχοΐδες χρησιμοποιούνται στην τιτλοδότηση (ογκομέτρηση) υγρών. Η προχοΐδα γεμίζεται με υγρό συγκεκριμένου όγκου. Κάτω από αυτή τοποθετείται ένας περιέκτης όπως μια φιάλη Erlenmeyer. Ανοίγοντας τη βαλβίδα της προχοΐδας, το υγρό στον περιέκτη μπορεί να ογκομετρηθεί. Οι προχοΐδες υψηλής ποιότητας έχουν και μηχανισμό εξαερισμού με τη βοήθεια του οποίου μπορούν να ξαναγεμίσουν εύκολα με τον ακριβή όγκο για τον οποίο είναι ρυθμισμένες.

en: Beaker
el: Ποτήρι ζέσεως

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
el: Τα ποτήρια ζέσεως χρησιμοποιούνται για διάφορες εργασίες. Για παράδειγμα, χρησιμοποιούνται για την αποθήκευση χημικών και την εκτέλεση χημικών αντιδράσεων. Συχνά χρησιμοποιούνται και για τιτλοδοτήσεις.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
el: DSC (Διαφορική Θερμιδομετρία Σάρωσης)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
el: Η DSC μετρά τον όγκο της ροής της θερμότητας ενός συστατικού. Η τιμή είναι πολύ συγκεκριμένη για κάθε είδους υλικό κι έτσι συχνά η DSC χρησιμοποιείται για την αναγνώριση χημικών ή την περιγραφή τους.

en: Dewar Vessel
el: Δοχείο Dewar

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
el: Το δοχείο Dewar (ή  φιάλη Dewar), το οποίο πήρε το όνομα από τον φυσικό Sir James Dewar (1842-1923), είναι μια φιάλη κενού διπλού τοιχίου, σχεδιασμένο για να προσφέρει καλή θερμική μόνωση. Είναι χρήσιμο για τη διατήρηση των υγρών ψυχρών ή θερμών. Ένα παράδειγμα ενός δοχείου Dewar είναι ο γνωστός θερμός.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
el: Τυχαίο

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
el: Υδρογόνο

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
el: Από τις Ελληνικές λέξεις 'υδρο' και 'γεννάω', δηλαδή 'δημιουργία νερού'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
el: Ήλιο

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'ήλιος'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
el: Λίθιο

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'λίθος'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
el: Βηρύλλιο

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
el: Στα αρχαία Ελληνικά 'βήρυλλος' σημαίνει 'λίθος ανοιχτού πράσινου χρώματος'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
el: Βόριο

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
el: Βόριο (Boron) σημαίνει 'Bor(ax) + (carb)on', δηλαδή βόρακας και άνθρακας. Βρίσκεται στο βόρακα και συμπεριφέρεται εν πολλοίς όπως ο άνθρακας.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
el: Άνθρακας

en: Latin 'carboneum' for carbon.
el: Στα Αγγλικά carbon από τα Λατινικά 'carboneum' που σημαίνει άνθρακας.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
el: Άζωτο

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
el: Στα Αγγλικά 'nitrogen', από τη Λατινική 'nitrogenium' ('δημιουργία νιτρικού καλλίου').

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
el: Οξυγόνο

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
el: Από τη λατινική 'oxygenium' (δημιουργία οξέων).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
el: Φθόριο

en: Latin 'fluere' ('floats').
el: Στα Αγγλικά 'fluorine', από τη Λατινική 'fluere' ('ρέει').

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
el: Νέον

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'νέο'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
el: Νάτριο

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
el: Το όνομα προέρχεται από το Λατινικό 'sodanum' που σημαίνει 'θεραπεία για τον πονοκέφαλο'. Το σύμβολο προέρχεται από το Λατινικό 'natrium' στα Αραβικά 'natrun' ή στα Αγγλικά 'soda'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
el: Μαγνήσιο

en: Named after the city of Magnesia.
el: Παίρνει το όνομά του από την περιοχή της Μαγνησίας.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
el: Αργίλιο

en: Latin 'alumen'.
el: Στα Αγγλικά 'aluminium', από τη Λατινική 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
el: Πυρίτιο

en: Latin 'silex'.
el: Στα Αγγλικά 'silicon', από τη Λατινική 'silex'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
el: Φώσφορος

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'φώσφορος' που σημαίνει 'φέρει φως'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
el: Θείο

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
el: Στα Αγγλικά 'sulfur', από τη σανσκριτική 'sweb' που σημαίνει 'κοιμάμαι'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
el: Χλώριο

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'χλωρός', δηλαδή 'κιτρινο-πράσινο'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
el: Αργό

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
el: Από την Ελληνική 'άεργος', δηλαδή 'ανενεργός'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
el: Κάλιο

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
el: Το όνομα προέρχεται από το Αγγλικό 'potash' ('pot ashes') γιατί βρέθηκε σε καυστική ποτάσσα. Το σύμβολο προέρχεται από το Λατινικό 'kalium' για την αρχική Αραβική λέξη 'al qaliy' που σημαίνει alkali (αλκαλικός).

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
el: Ασβέστιο

en: Latin 'calx' for 'lime'.
el: Calcium, από τη Λατινική 'calx' που σημαίνει 'ασβέστης'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
el: Σκάνδιο

en: Named because it was found in Scandinavia.
el: Η ονομασία οφείλεται στο ότι βρέθηκε στη Σκανδιναβία.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
el: Τιτάνιο

en: The Titans were giants in Greek mythology.
el: Από τους Τιτάνες, τους γίγαντες της Ελληνικής μυθολογίας.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
el: Βανάδιο

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
el: Από το 'Vanadis', ένα από τα ονόματα της θεάς των Σκανδιναβών, Φρέγια.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
el: Χρώμιο

en: Greek 'chroma' means 'color'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'χρώμα'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
el: Μαγγάνιο

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
el: Ανακαλύφθηκε σε μαύρη γη σε περιοχή της Μαγνησίας. Έτσι ονομάστηκε 'magnesia nigra', ή για συντομία, Manganese (Μαγγάνιο).

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
el: Σίδηρος

en: Latin 'ferrum'.
el: Από τη Λατινική λέξη 'ferrum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
el: Κοβάλτιο

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
el: Από τη Γερμανική λέξη 'Kobold' που σημαίνει 'δαιμόνιο'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
el: Νικέλιο

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
el: 'Nickel' λεγόταν ένα δαιμόνιο των βουνών.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
el: Χαλκός

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
el: Με Ελληνική ρίζα το λατινικό 'cuprum' για το κυπαρίσσι.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
el: Ψευδάργυρος

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
el: Από τη Γερμανική λέξη 'zinking' που σημαίνει 'τραχύς', γιατί το ορυκτό του ψευδαργύρου είναι πολύ τραχύ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
el: Γάλλιο

en: 'Gallia' is an old name for France.
el: 'Gallia' είναι ένα παλαιό όνομα στα Λατινικά για το σημερινό France (Γαλλία).

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
el: Γερμάνιο

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
el: Το Λατινικό 'germania' είναι ένα παλαιό όνομα για το σημερινό Germany.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
el: Αρσενικό

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'αρσενικός', δηλαδή 'άντρας' ή 'δυνατός'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
el: Σελήνιο

en: Greek 'selena' for 'moon'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'σελήνη'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
el: Βρώμιο

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
el: Από την αρχαιοελληνική λέξη 'βρώμος' που σημαίνει 'μυρίζει άσχημα'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
el: Κρυπτό

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'κρυπτός'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
el: Ρουβίδιο

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
el: Από τη Λατινική λέξη 'rubidus' που σημαίνει 'σκούρο κόκκινο'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
el: Στρόντιο

en: Named after the mineral Strontianit.
el: Παίρνει το όνομά του από το ορυκτό στροντιανίτης.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
el: Ύττριο

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
el: Παίρνει το όνομά του από τη μικρή πόλη Ytterby της Σουηδίας κοντά στη Στοκχόλμη. Το Τέρβιο, το Υττέρβιο και το Έρβιο οφείλουν κι αυτά την ονομασία τους στη συγκεκριμένη πόλη.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
el: Ζιρκόνιο

en: Named after the mineral zircon.
el: Παίρνει το όνομά του από το ορυκτό ζιρκόνιο.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
el: Νιόβιο

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
el: Παίρνει το όνομά του από τη Νιόβη, την κόρη του Έλληνα θεού Τάνταλου.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
el: Mολυβδαίνιο

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
el: Αυτό το όνομα έχει Ελληνικές ρίζες. Σημαίνει 'όπως ο Λευκόχρυσος' - ήταν δύσκολο η διάκριση ανάμεσα σε Μολυβδαίνιο και Λευκόχρυσο.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
el: Τεχνήτιο

en: Greek 'technetos' for artificial.
el: Από την Ελληνική λέξη τεχνητός.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
el: Ρουθήνιο

en: Ruthenia is the old name of Russia.
el: Ρουθηνία είναι το παλιό όνομα της Ρωσίας.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
el: Ρόδιο

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
el: Στα Ελληνικά 'rhodeos' σημαίνει 'κόκκινο όπως το ρόδο'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
el: Παλλάδιο

en: Named after the asteroid Pallas.
el: Από τον αστεροειδή Παλλάς.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
el: Άργυρος

en: Latin 'argentum' for silver.
el: Από τη λατινική 'argentum' για το ασήμι.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
el: Κάδμιο

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
el: Από την Ελληνική λέξη 'καδμεία'. (Η λέξη 'Galmei' σημαίνει ο ανθρακικός ψευδάργυρος).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
el: Ίνδιο

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
el: Από τη λέξη 'indigo (λουλακί)' λόγω του μπλε φάσματός του.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
el: Κασσίτερος

en: Latin 'stannum' for tin.
el: Από τη λατινική 'stannum' που σημαίνει κασσίτερος.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
el: Αντιμόνιο

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
el: Από την αραβική 'anthos ammonos' που σημαίνει ανθός του θεού Άμμωνα'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
el: Τελλούριο

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
el: Από τη λατινική 'tellus' ή 'telluris' που σημαίνει 'Πλανήτης Γη'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
el: Ιώδιο

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'ιώδες'

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
el: Ξένο

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'ξένος'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
el: Καίσιο

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
el: Από τη λατινική λέξη 'caesius' για το 'μπλε του παραδείσου'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
el: Βάριο

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'βαρύς'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
el: Λανθάνιο

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
el: Από την Ελληνική λέξη 'λανθάνων'. Οι Λανθανίδες ονομάζονται και στοιχεία 'σπάνιες γαίες'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
el: Δημήτριο

en: Named after the planetoid Ceres.
el: Από τον πλανήτη-νάνο Δήμητρα.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
el: Πρασινοδύμιο

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
el: Από την Ελληνική 'πράσινος δίδυμος'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
el: Νεοδύμιο

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
el: Από την Ελληνική 'νέος δίδυμος'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
el: Προμήθειο

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
el: Από τον Έλληνα θεό Προμηθέα. Ο Προμηθέας έκλεψε τη φωτιά από τους θεούς και την έδωσε στην ανθρωπότητα.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
el: Σαμάριο

en: Named after the mineral Samarskit.
el: Παίρνει το όνομά του από το ορυκτό σαμαρσκίτης.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
el: Ευρώπιο

en: Named after Europe.
el: Παίρνει το όνομά του από την Ευρώπη.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
el: Γαδολίνιο

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
el: Παίρνει το όνομά του από τον Φινλανδό χημικό Johan Gadolin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
el: Τέρβιο

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
el: Παίρνει το όνομά του από την πόλη της Σουηδίας Ytterby και το μεταλλικό στοιχείο ytterbite από το οποίο το Τέρβιο εξευγενίστηκε. Το Ύττριο, το Έρβιο και το Υττέρβιο οφείλουν κι αυτά την ονομασία τους στη συγκεκριμένη πόλη.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
el: Δυσπρόσιο

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
el: Από το Ελληνικό 'δυσπρόσιτος', δηλαδή 'δύσκολος να τον προσεγγίσεις'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
el: Όλμιο

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
el: Από το λατινικό 'holmia' για τη Στοκχόλμη.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
el: Έρβιο

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
el: Παίρνει το όνομά του από την πόλη της Σουηδίας Ytterby όπου έγινε για πρώτη φορά εξόρυξη του μετάλλου Γαδολινίτης (από το οποίο εξάγεται το Έρβιο). Το Ύττριο, το Τέρβιο και το Υττέρβιο οφείλουν κι αυτά την ονομασία τους στη συγκεκριμένη πόλη.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
el: Θούλιο

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
el: Παίρνει το όνομά του από τη 'Θούλη', παλιότερη ονομασία για την περιοχή της Σκανδιναβίας

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
el: Υττέρβιο

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
el: Όπως τα Ύττριο, Τέρβιο και Έρβιο, παίρνει και αυτό το όνομά του από τη Σουηδική πόλη Ytterby.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
el: Λουτήτιο

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
el: Παίρνει το όνομά του από τη Ρωμαϊκή πόλη Λουτεσία που ήταν στη θέση του σημερινού Παρισιού.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
el: Άφνιο

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
el: Ο Niels Bohr πρώτος προέβλεψε τις ιδιότητες αυτού του στοιχείου πριν την ανακάλυψή του, έτσι πήρε το όνομα της πόλης του 'Hafnia' (το παλιό Λατινικό όνομα της Κοπεγχάγης στη Δανία).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
el: Ταντάλιο

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
el: Παίρνει το όνομά του από τον αρχαιοελληνικό μύθο του Τάνταλου.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
el: Βολφράμιο

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
el: Το όνομα προέρχεται από το Σουηδικό 'tung sten' που σημαίνει 'heavy stone' (βαρύς λίθος). Το σύμβολο προέρχεται από το παλιό Γερμανικό όνομα για το στοιχείο 'wolfram', που περιγράφει πώς το βολφράμιο αλληλεπιδρά με τον κασσίτερο 'όπως ο λύκος (wolf) τρώει το κριάρι (ram)'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
el: Ρήνιο

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
el: Από τον γερμανικό ποταμό Ρήνο (λατινικά 'Rhenium').

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
el: Όσμιο

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
el: Από την Ελληνική λέξη 'οσμή'. Τα οξείδιά του μυρίζουν έντονα, σαν τα ραπανάκια.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
el: Ιρίδιο

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'ίριδα', δηλαδή 'ουράνιο τόξο'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
el: Λευκόχρυσος

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
el: Από την ισπανική λέξη 'platina' που σημαίνει 'μικρό ασήμι'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
el: Χρυσός

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
el: Από τη λατινική λέξη 'aurum'. Παίρνει το όνομα της από την Αουρόρα, τη θεά της αυγής.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
el: Υδράργυρος

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
el: Από την Ελληνο-Λατινική 'hydrargyrum' που σημαίνει 'υγρός σίδηρος'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
el: Θάλλιο

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
el: Από την Ελληνική λέξη θαλλός που σημαίνει 'νέο, τρυφερό κλαδάκι'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
el: Μόλυβδος

en: Latin 'plumbum' for Lead.
el: Από τη λατινική λέξη 'plumbum' για τον μόλυβδο.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
el: Βισμούθιο

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
el: Στα Αγγλικά Bismuth, η παλιότερη ονομασία ήταν 'Wismut', όρος που αντιπροσωπεύει τη 'λευκή μάζα' ('white mass').

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
el: Πολώνιο

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
el: Παίρνει το όνομά του από την Πολωνία, προς τιμήν της Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
el: Αστάτιο

en: Greek 'astator' for 'changing'.
el: Από την Ελληνική λέξη 'άστατος', δηλαδή ευμετάβλητος.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
el: Ραδόνιο

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
el: Παίρνει το όνομά του από το Ράδιο. Τελειώνει σε 'όνιο' για να γίνει ξεκάθαρο ότι πρόκειται για ευγενές αέριο.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
el: Φράγκιο

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
el: Παίρνει το όνομά του από τη Γαλλία (France) προς τιμήν της Marguerite Perey.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
el: Ράδιο

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
el: Από τη λατινική λέξη 'radius' για την 'ακτίνα', αφού είναι ραδιενεργό.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
el: Ακτίνιο

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
el: Από την Ελληνική λέξη 'ακτίνα' - το ακτίνιο είναι ραδιενεργό.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
el: Θόριο

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
el: Παίρνει το όνομά του από τον Σκανδιναβικό θεό του κεραυνού: Θωρ

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
el: Πρωτακτίνιο

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
el: Από την Ελληνική λέξη 'πρώτος'. Το πρωτακτίνιο είναι πριν το Ακτίνιο στον περιοδικό πίνακα.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
el: Ουράνιο

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
el: Από την ελληνική λέξη 'ουρανός'. Το όνομα προέρχεται από τον πλανήτη Ουρανό.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
el: Ποσειδώνιο

en: Named after the planet Neptune.
el: Παίρνει το όνομά του από τον πλανήτη Ποσειδώνα.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
el: Πλουτώνιο

en: Named after the planet Pluto.
el: Παίρνει το όνομά του από τον πλανήτη Πλούτωνα.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
el: Αμερίκιο

en: Named after America.
el: Παίρνει το όνομά του από την Αμερική.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
el: Κιούριο

en: Named after Marie Curie.
el: Παίρνει το όνομά του από τη Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
el: Μπερκέλιο

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
el: Παίρνει το όνομά του από την πόλη του Μπέρκλεϊ όπου και ανακαλύφθηκε.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
el: Καλιφόρνιο

en: Named after the US-State of California.
el: Παίρνει το όνομά του από την Πολιτεία των ΗΠΑ, Καλιφόρνια.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
el: Αϊστάνιο

en: Named after the scientist Albert Einstein.
el: Παίρνει το όνομά του από τον επιστήμονα Albert Einstein.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
el: Φέρμιο

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
el: Παίρνει το όνομά του από τον επιστήμονα Enrico Fermi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
el: Μεντελέβιο

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
el: Παίρνει το όνομά του από τον επιστήμονα D.I. Mendeleev.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
el: Νομπέλιο

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
el: Παίρνει το όνομά του από τον επιστήμονα Alfred Nobel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
el: Λωρένσιο

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
el: Παίρνει το όνομά του από τον επιστήμονα Ernest Orlando Lawrence.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
el: Ραδερφόρδιο

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
el: Παίρνει το όνομά του από τον επιστήμονα Ernest Rutherford.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
el: Δούβνιο

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
el: Παίρνει το όνομά του από την επιστημονική-πόλη Ντούμπνα στη Ρωσία.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
el: Σιμπόργκιο

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
el: Παίρνει το όνομά του από τον επιστήμονα G. Theodore Seaborg.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
el: Μπόριο

en: Named after the scientist Niels Bohr.
el: Παίρνει το όνομά του από τον επιστήμονα Niels Bohr.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
el: Χάσιο

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
el: Από τη λατινική λέξη 'hassia' για τη γερμανική πόλη Έσσεν. Στο Έσσεν έχουν ανακαλυφθεί πολλά στοιχεία.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
el: Μαϊτνέριο

en: Named after the scientist Lise Meitner.
el: Παίρνει το όνομά του από την επιστήμονα Lise Meitner.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
el: Νταρμστάντιο

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
el: Παίρνει το όνομά του από την πόλη του Ντάρμσταντ όπου έχουν ανακαλυφθεί πολλά στοιχεία.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
el: Ρεντγκένιο

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
el: Παίρνει το όνομά του από τον Wilhelm Conrad Röntgen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
el: Κοπερνίκιο

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
el: Ιστορικά γνωστό ως eka-mercury (κάτω από το ποσειδώνιο). Παίρνει το όνομά του από τον αστρονόμο Νικόλαο Κοπέρνικο.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
el: Νιχόνιο

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
el: Το όνομα προέρχεται από το 'Nihon', όπως ονομάζουν οι Ιάπωνες τη χώρα τους. Ήταν το πρώτο στοιχείο που ανακαλύφθηκε στην Ιαπωνία στο RIKEN Nishina Κέντρο Φυσικών Επιστημών. Το στοιχείο είναι ιστορικά γνωστό ως κάτω από το θάλλιο.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
el: Φλερόβιο

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
el: Ιστορικά γνωστό και ως eka-lead (κάτω από τον μόλυβδο). Παίρνει το όνομά του από το Εργαστήριο Πυρηνικών Αντιδράσεων Φλέροβ (Ντούμπνα, Ρωσία) όπου συνθέτονται υπερβαρέα στοιχεία.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
el: Μοσκόβιο

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
el: Πήρε το όνομα από τη Μόσχα, την πρωτεύουσα της Ρωσίας, όπου βρίσκεται το Ερευνητικό Ινστιτούτο Πυρηνικής Φυσικής και όπου συνεταιρικά ανακαλύφθηκε αυτό το στοιχείο. Ιστορικά είναι γνωστό ως κάτω από το βισμούθιο.

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
el: Λιβερμόριο

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
el: Ιστορικά γνωστό ως eka-polonium (κάτω από το πολώνιο). Παίρνει το όνομά του από το Εθνικό Εργαστήριο Livermore (ΗΠΑ).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
el: Τενέσιο

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
el: Πήρε το όνομά του από την Αμερικανική Πολιτεία του Τενεσί όπου βρίσκονται το Εθνικό Εργαστήριο Oak Ridge και το Πανεπιστήμιο Vanderbilt τα οποία από κοινού ανακάλυψαν αυτό το στοιχείο. Ιστορικά είναι γνωατό ως κάτω από το Αστάτιο.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
el: Ογκανέσσιο

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
el: Πήρε το όνομά του προς τιμήν της έρευνας για στοιχεία πέραν του ακτινίου του Καθηγητή Yuri Oganessian. Ιστορικά γνωστό ως κάτω από το ραδόνιο, κάτω από την προέλευση πριν το 1960.

en: Classic Periodic Table
el: Κλασικός περιοδικός πίνακας

en: Long Periodic Table
el: Διευρυμένος περιοδικός πίνακας

en: Short Periodic Table
el: Σύντομος περιοδικός πίνακας

en: Transition Elements
el: Στοιχεία μετάπτωσης

en: DZ Periodic Table
el: Περιοδικός πίνακας DZ

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
el: Χημική αριθμομηχανή

en: Equation Balancer
el: Ισοσταθμιστής εξισώσεων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
el: Εισαγωγή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
el: Πυρηνικός μικροϋπολογιστής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
el: Μικροϋπολογιστής αερίων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
el: Μικροϋπολογιστής συγκέντρωσης

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
el: Μικροϋπολογιστής μοριακής μάζας

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
el: Μικροϋπολογιστής τιτλοδότησης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
el: <big>Επιλέξτε το μικροϋπολογιστή που θα χρησιμοποιήσετε</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
el: Αυτό είναι το ευρετήριο των διαθέσιμων μικροϋπολογιστών. Για περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με τον κάθε μικροϋπολογιστή, κάντε κλικ στο 'Εισαγωγή'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
el: Μικροϋπολογιστές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
el: <h1>Οι μικροϋπολογιστές Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
el: <big>Πληροφορίες για τους διάφορους μικροϋπολογιστές</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
el: Εδώ βρίσκεται η περιγραφή της λειτουργίας κάθε μικροϋπολογιστή

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
el: <big>Καλωσορίσατε στους υπολογιστές Kalzium!<br /></big>
    <p>Αυτός ο υπολογιστής περιέχει μια ποικιλία υπολογιστών για διαφορετικές εργασίες εκτελώντας διαφορετικούς υπολογισμούς.</p>
    <p>Μπορείτε να βρείτε τους ακόλουθους υπολογιστές στο Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Υπολογιστής μοριακής μάζας<br /></b>Αυτός ο υπολογιστής σάς βοηθάει να υπολογίσετε τις μοριακές μάζες διαφορετικών μορίων.<br />Μπορείτε να ορίσετε σύντομες μορφές ονομάτων μορίων και άλλα παρόμοια ψευδώνυμα.</li>
    <li><b>Υπολογιστής συγκέντρωσης<br /></b>Μπορείτε να υπολογίσετε ποσότητες οι οποίες περιλαμβάνουν:</li>
    <ul type="circle"><li>Ποσότητα ουσίας</li>
    <li>Όγκος διαλύτη</li>
    <li>Συγκέντρωση ουσίας</li></ul>
    <p>Υπάρχει ένα μεγάλο εύρος μονάδων για να επιλέξετε και διαφορετικές μέθοδοι για τον καθορισμό των ποσοτήτων.</p>
    <li><b>Πυρηνικός υπολογιστής<br /></b>Αυτός ο υπολογιστής χρησιμοποιεί τα πυρηνικά δεδομένα που είναι διαθέσιμα στο Kalzium για να εκτιμήσει τις προσδοκώμενες μάζες ενός υλικού σε χρονική κλίμακα.</li>
    <li><b>Υπολογιστής αερίων<br /></b>Αυτός ο υπολογιστής μπορεί να υπολογίσει τιμές θερμοκρασίας, πίεσης, όγκου, ποσότητας αερίου κλπ. για διάφορα ιδανικά και μη-ιδανικά αέρια.</li>
    <li><b>Ισοσταθμιστής εξισώσεων<br /></b>Αυτός ο υπολογιστής μπορεί να ισοσταθμίσει χημικές εξισώσεις.</li>
    <li><b>Υπολογιστής τιτλοδοτήσεων<br /></b>Αυτός ο υπολογιστής προσπαθεί να ανακαλύψει το ισοδύναμο σημείο μιας τιτλοδότησης που ακολουθεί έναν μετρητή pH και είναι το βέλτιστο σε μια εφαπτομένη υπερβολής. Μπορεί επίσης να επιλύσει ένα σύστημα εξισώσεων ισορροπίας και να δείτε πώς μεταβάλλεται η συγκέντρωση ενός είδους σε συνάρτηση με ένα άλλο.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
el: Το ποσοστό πρέπει να είναι μικρότερο του 100.0, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
el: Η πυκνότητα δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
el: Η μάζα δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
el: Ο όγκος δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
el: Ο αριθμός των γραμμομορίων δε μπορεί να ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
el: Η γραμμομοριακή μάζα του διαλύτη ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
el: Ο αριθμός των ισοδυνάμων ισούται με το μηδέν. Δεν μπορεί να υπολογιστεί η ισοδύναμη μάζα.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
el: Η συγκέντρωση ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
el: Ο όγκος του διαλύτη δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
el: Ο αριθμός των γραμμομορίων του διαλύτη δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
el: Η μάζα του διαλύτη δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
el: Ανεπαρκή δεδομένα για τον υπολογισμό της απαιτούμενης τιμής, παρακαλώ καθορίστε την κανονικότητα.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
el: Ανεπαρκή δεδομένα, καθορίστε μοριακότητα κατ’ όγκο / γραμμομοριακό κλάσμα / μοριακότητα κατά βάρος για να πραγματοποιηθεί ο υπολογισμός.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
el: Η ποσότητα έχει καθοριστεί σε γραμμομόρια, δε μπορούν να υπολογιστούν οι γραμμομοριακές/ισοδύναμες μάζες. Παρακαλώ καθορίστε μάζα/όγκο.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
el: Η γραμμομοριακή μάζα ενός του διαλύτη μπορεί να υπολογιστεί μόνο αν έχει καθοριστεί το γραμμομοριακό κλάσμα.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
el: Η γραμμομοριακή μάζα δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
el: Η ισοδύναμη μάζα δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
el: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Δεν είναι υποχρεωτικός ο καθορισμός όλων των παρακάτω δεδομένων. Για παράδειγμα, αν καθορίζετε την ποσότητα της διαλυόμενης ουσίας σε γραμμομόρια, δεν απαιτείται ο καθορισμός της γραμμομοριακής μάζας της διαλυόμενης ουσίας.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
el: Δεδομένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
el: <big><b>Ποσότητα διαλυόμενης ουσίας:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
el: <big>Καθορίστε την ποσότητα της διαλυόμενης ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της ποσότητας της διαλυόμενης ουσίας στο διάλυμα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
el: Η μέθοδος με την οποία επιθυμείτε να καθορίσετε την ποσότητα της διαλυόμενης ουσίας

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για την αλλαγή της μορφής στην οποία καθορίζεται η ποσότητα της διαλυόμενης ουσίας, π.χ. μάζα, γραμμομόρια ή όγκος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
el: <big><b>Γραμμομοριακή μάζα διαλυόμενης ουσίας</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
el: <big>Καθορίστε τη γραμμομοριακή μάζα της διαλυόμενης ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της γραμμομοριακής μάζας της ουσίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
el: <big><b>Ισοδύναμη μάζα διαλυόμενης ουσίας:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
el: <big>Καθορίστε την ισοδύναμη μάζα της διαλυόμενης ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμός της ισοδύναμης μάζας της διαλυόμενης ουσίας. Κάτι τέτοιο απαιτείται μόνο αν η συγκέντρωση ορίζεται ως προς την κανονικότητα.
    Κανονικότητα = Αριθμός ισοδυνάμων / λίτρα διαλύματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
el: <big><b>Πυκνότητα διαλυόμενης ουσίας:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
el: <big>Καθορίστε την πυκνότητα της διαλυόμενης ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της τιμής της πυκνότητας της διαλυόμενης ουσίας. Κάτι τέτοιο απαιτείται μόνο στην περίπτωση που καθορίζετε την ποσότητα της διαλυόμενης ουσίας ως προς τον όγκο της.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
el: <big><b>Ποσότητα διαλύτη:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
el: <big>Καθορίστε την ποσότητα του διαλύτη</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της ποσότητας του διαλύτη στο διάλυμα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
el: <big>Η μέθοδος με την οποία θέλετε να καθορίσετε την ποσότητα</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για την αλλαγή της μορφής στην οποία καθορίζεται η ποσότητα του διαλύτη, π.χ. μάζα, γραμμομόρια ή όγκος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
el: <big><b>Γραμμομοριακή μάζα διαλύτη:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
el: <big>Καθορίστε τη γραμμομοριακή μάζα του διαλύτη</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό της γραμμομοριακής μάζας του διαλύτη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
el: <big><b>Πυκνότητα του διαλύτη:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
el: <big>Καθορίστε την πυκνότητα του διαλύτη</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της πυκνότητας του διαλύματος και απαιτείται μόνο στην περίπτωση που η ποσότητα του διαλύματος καθορίζεται/απαιτείται ως προς της μάζα της.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
el: <big><b>Συγκέντρωση:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
el: <big>Καθορίστε τη συγκέντρωση του διαλύματος</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της συγκέντρωσης του διαλύματος στις αντίστοιχες μονάδες στα δεξιά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
el: <big><b>Υπολογισμός:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
el: <big>Καθορίστε τι θέλετε να υπολογίσετε</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
el: Αυτή είναι η λίστα των ποσοτήτων που μπορείτε να υπολογίσετε. Επιλέξτε μια από τις ποσότητες και καθορίστε τις άλλες τιμές που απαιτούνται για τον υπολογισμό της.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
el: Καθορίστε τις μονάδες της πυκνότητας του διαλύτη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
el: <big>Καθορίστε τη μονάδα/μέθοδο για τον προσδιορισμό της συγκέντρωσης</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
el: <big>Οι μονάδες ποσότητας του διαλύτη</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της μονάδας της ποσότητας του διαλύτη στο διάλυμα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
el: <big>Οι μονάδες γραμμομοριακής μάζας του διαλύτη</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
el: <big>Καθορίστε τις μονάδες πυκνότητας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό των μονάδων της πυκνότητας της διαλυόμενης ουσίας. Κάτι τέτοιο απαιτείται μόνο στην περίπτωση που καθορίζετε την ποσότητα της διαλυόμενης ουσίας ως προς τον όγκο της.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
el: <big>Καθορίστε τις μονάδες ποσότητας της διαλυόμενης ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό των μονάδων της ποσότητας της διαλυόμενης ουσίας στο διάλυμα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
el: <big>Μονάδες γραμμομοριακής μάζας της διαλυόμενης ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
el: <big>Μονάδες ισοδύναμης μάζας της διαλυόμενης ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
el: <big>Επαναφορά στις αρχικές τιμές</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
el: Επαναφορά

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
el: Η γραμμομοριακή μάζα δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια μη μηδενική τιμή.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
el: <big><b>Αλλάξτε τις ποσότητες και παρατηρήστε τις άλλες ποσότητες να αλλάζουν δυναμικά.<br />Μάζα και γραμμομόρια είναι άμεσα εξαρτώμενα για το δοσμένο αέριο.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
el: <big><b>Γραμμομοριακή μάζα για το αέριο:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
el: <big>Καθορίστε τη γραμμομοριακή μάζα του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό της γραμμομοριακής μάζας του αερίου, π.χ. 2 για το αέριο Υδρογόνο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
el: <big><b>Γραμμομόρια:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
el: <big>Καθορίστε το πλήθος των γραμμομορίων του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό του αριθμού των γραμμομορίων του αερίου.
    Γραμμομόρια = μάζα/ γραμμομοριακή μάζα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
el: <big><b>Μάζα:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
el: <big>Καθορίστε τη μάζα του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό της μάζας του αερίου.
    Μάζα= γραμμομόρια * γραμμομοριακή μάζα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
el: <big>Καθορίστε τη μονάδα μάζας του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για την αλλαγή των μονάδων του όγκου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
el: <big><b>Πίεση:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
el: <big>Καθορίστε την πίεση του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αλλαγή της πίεσης του αερίου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
el: <big>Καθορίστε τις μονάδες πίεσης του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό των μονάδων της πίεσης, πχ. ατμόσφαιρες, μπαρ, κλπ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
el: <big><b>Θερμοκρασία:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
el: <!----><big>Καθορίστε τη θερμοκρασία του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό της θερμοκρασίας του αερίου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
el: <big>Επιλέξτε τις μονάδες θερμοκρασίας του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό των μονάδων της θερμοκρασίας, πχ. Κέλβιν, Κελσίου, κλπ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
el: <big><b>Όγκος:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
el: <big>Καθορίστε του όγκο του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό του όγκου του αερίου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
el: <big>Καθορίστε τις μονάδες όγκου του αερίου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό των μονάδων του όγκου, πχ. λίτρα.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
el: Δεδομένα για μη ιδανικά αέρια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
el: <big><b>Σταθερά Van der Waals 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
el: <big><b>Σταθερά Van der Waals 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
el: Καθορίστε τις μονάδες της σταθεράς Van der Waals 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό της σταθεράς Van der Waals 'b'. Κάτι τέτοιο απαιτείται μόνο για πραγματικά αέρια. Μπορεί να σημειωθεί ως 0.0 για ένα ιδανικό αέριο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
el: Καθορίστε τις μονάδες της σταθεράς Van der Waals 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό της σταθεράς Van der Waals 'a'. Κάτι τέτοια απαιτείται μόνο για πραγματικά αέρια. Μπορεί να σημειωθεί ως 0.0 για ένα ιδανικό αέριο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
el: Οι μονάδες της σταθεράς Van der Waals 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
el: Αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό των μονάδων της σταθεράς Van der Waals 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
el: ανά γραμμομόριο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
el: λίτρο^2 ατμόσφαιρα/γραμμομόριο^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
el: Κάντε κλικ για επαναφορά στις αρχικές τιμές

en: Initial amount cannot be zero.
el: Η αρχική ποσότητα δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν.

en: Final amount cannot be zero.
el: Η τελική ποσότητα δεν μπορεί να ισούται με το μηδέν.

en: Time is zero, please enter a valid value.
el: Ο χρόνος ισούται με το μηδέν, παρακαλώ καταχωρήστε μια έγκυρη τιμή.

en: The final amount is greater than the initial amount.
el: Η τελική ποσότητα είναι μεγαλύτερη από την αρχική.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
el: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Επιλέξτε ό,τι θέλετε να υπολογίσετε από το πλαίσιο συνδυασμών δίπλα στην ετικέτα «υπολογισμός» και αλλάξτε τις τιμές / μονάδες για να κάνετε τον υπολογισμό.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
el: Στοιχειακά δεδομένα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
el: <big><b>Όνομα στοιχείου:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
el: <big>Καθορίστε το στοιχείο που θέλετε να εξετάσετε</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό του στοιχείου στο οποίο θα εκτελεστεί ο υπολογισμός.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
el: <big><b>Μάζα ισοτόπου:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
el: <big>Επιλέξτε ένα ισότοπο του τρέχοντος στοιχείου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό του ισοτόπου του παραπάνω στοιχείου, στο οποίο θα εκτελεστεί ο υπολογισμός.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
el: <big><b>Ημιζωή:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
el: <big>Καθορίστε την ημιζωή του ραδιενεργού ισοτόπου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της ημιζωής του παραπάνω ισοτόπου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
el: <big>Η μονάδα της ημιζωής</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της μονάδας της ημιζωής, πχ. χρόνια, δευτερόλεπτα, κλπ.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
el: έτη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
el: δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
el: λεπτά

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
el: ώρες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
el: ημέρες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
el: εβδομάδες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
el: <big><b>Ατομική μάζα:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
el: <big>Η ατομική μάζα του ισοτόπου επιλέχθηκε</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
el: Η ετικέτα εμφανίζει την ατομική μάζα του ισοτόπου σε γραμμάρια ανά γραμμομόριο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
el: <big>Η μονάδα της ατομικής μάζας</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
el: γραμμάρια/γραμμομόριο

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
el: Άλλα δεδομένα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για να αποφασίσετε τι θέλετε να υπολογίσετε. Επιλέξτε μεταξύ 'χρόνου', 'αρχικής ποσότητας ουσίας' και 'τελικής ποσότητας ουσίας'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
el: Αρχική ποσότητα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
el: Τελική ποσότητα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
el: Χρόνος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
el: <big><b>Αρχική ποσότητα:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
el: <big>Καθορίστε την αρχική ποσότητα της ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της αρχικής ποσότητας της ραδιενεργής ουσίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
el: <big><b>Τελική ποσότητα:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
el: <big>Καθορίστε την τελική ποσότητα της ουσίας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της τελικής ποσότητας της ραδιενεργής ουσίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
el: <big><b>Χρόνος:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
el: <big>Καθορίστε εδώ τον απαιτούμενο χρόνο</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό του χρόνου μετά τον οποίο η αρχική ποσότητα ελαττώνεται ως την τελική ποσότητα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
el: <big>Η μέθοδος με την οποία θέλετε να καθορίσετε τη μάζα</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αλλαγή της μορφής στην οποία επιθυμείτε να καθορίσετε την αρχική ποσότητα της ουσίας, π.χ. μάζα ή γραμμομόρια (moles).

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
el: γραμμομόρια

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
el: <big>Η μέθοδος με την οποία θέλετε να καθορίσετε την τελική ποσότητα</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για την αλλαγή της μορφής στην οποία επιθυμείτε να καθορίσετε την τελική ποσότητας της ουσίας, π.χ. μάζα ή γραμμομόρια (moles).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
el: <big>Καθορίστε τη μονάδα της αρχικής ποσότητας της ουσίας</big>.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό των μονάδων της αρχικής ποσότητας της ουσίας, π.χ. γραμμάρια, λίβρες, κλπ.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
el: γραμμάρια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
el: τόνοι

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
el: καράτια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
el: λίβρες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
el: ουγγιές

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
el: ευγενείς ουγγιές

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
el: <big>Καθορίστε τις μονάδες της τελικής ποσότητας</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο μπορεί να χρησιμοποιηθεί για τον καθορισμό των μονάδων της τελικής ποσότητας της ουσίας, π.χ. γραμμάρια, λίβρες, κλπ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
el: <big>Καθορίστε τις μονάδες του απαιτούμενου χρόνου</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
el: Το συγκεκριμένο πλαίσιο χρησιμοποιείται για τον καθορισμό της μονάδας του χρόνου, π.χ. χρόνια, δευτερόλεπτα, κλπ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
el: <big><b>Χρόνος σε ημιζωές</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
el: <big>Καθορίστε τον απαιτούμενο χρόνο μετακινώντας το κουμπί κύλισης</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
el: Η κύλιση αυτή μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καθοριστεί ο χρόνος υπό τη μορφή  αριθμού ημιζωών, από 0 έως 10 ημιζωές.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
el: <big>iΤο πλήθος των ημιζωών που απααιτούνται</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
el: Πληροφορίες/Μήνυμα σφάλματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
el: <big>Οι ρυθμίσεις του υπολογιστή γραμμομοριακής συγκέντρωσης</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
el: Η ποσότητα καθορίζεται πάντοτε ως προς τη μάζα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
el: Θεώρηση του αερίου ως ιδανικό (π.χ. οι συντελεστές Van der Waals δεν εμφανίζονται)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
el: Μικροϋπολογιστής μάζας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
el: Εμφάνιση λεπτομερειών όπως τα ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
el: Εμφάνισης της καρτέλας προσθήκης ψευδωνύμων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
el: Η ποσότητα της διαλυόμενης ουσίας καθορίζεται πάντοτε ως προς τη μάζα της

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
el: Η ποσότητα του διαλύτη καθορίζεται πάντοτε ως προς τον όγκο του

en: Experimental values
el: Πειραματικές τιμές

en: Theoretical equations
el: Θεωρητικές εξισώσεις

en: nothing
el: τίποτα

en: Error
el: Σφάλμα

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
el: Αδυναμία εύρεσης εξίσωσης για τη μεταβλητή του άξονα των Ψ.

en: Theoretical curve
el: Θεωρητική καμπύλη

en: Approximated curve
el: Προσεγγιστική καμπύλη

en: Equivalence point
el: Σημείο ισοδυναμίας

en: Save work
el: Αποθήκευση εργασίας

en: Icee File (*.icee)
el: Αρχείο icee (*.icee)

en: Unable to create %1
el: Αδυναμία δημιουργίας %1

en: Open work
el: Άνοιγμα εργασίας

en: Unable to open %1
el: Αδυναμία ανοίγματος %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
el: Αποθήκευση γραφήματος

en: Svg image (*.svg)
el: Εικόνα Svg (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
el: Επιλέξτε τι θέλετε να κάνετε:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
el: Καρτέλα 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
el: Βρείτε το σημείο ισοδυναμίας από πειραματικές τιμές:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
el: Όγκος(Χ)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
el: Καρτέλα 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
el: Επιλύστε ένα σύστημα ισορροπίας και δείτε πως μεταβάλλεται η συγκέντρωση ενός ιόντος (Υ) σε συνάρτηση με ένα άλλο (Χ)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
el: Παράμετρος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
el: Τιμή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
el: Άξονας Χ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
el: Άξονας Υ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
el: Σχεδίαση γραφήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
el: Σημειώσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
el: Νέο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
el: Άνοιγμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
el: Αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
el: Παράδειγμα

en: No element selected
el: Δεν επιλέχθηκε στοιχείο

en: No graphic found
el: Δε βρέθηκε γραφικό

[ctx: Next element]
en: Next
el: Επόμενο

en: Goes to the next element
el: Πηγαίνει στο επόμενο στοιχείο

[ctx: Previous element]
en: Previous
el: Προηγούμενο

en: Goes to the previous element
el: Πηγαίνει στο προηγούμενο στοιχείο

en: It was discovered by %1.
el: Ανακαλύφθηκε από %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
el: Προέλευση του ονόματος:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
el: Σημείο τήξης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
el: Σημείο βρασμού

en: Electron Affinity
el: Ηλεκτρονική συγγένεια

en: Electronic configuration
el: Ηλεκτρονιακή δομή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
el: Ατομική μάζα

en: Ionization energy
el: Ενέργεια ιοντισμού

en: First Ionization energy
el: Ενέργεια πρώτου ιοντισμού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
el: Ηλεκτραρνητικότητα

en: Oxidation states
el: Οξειδωτικές καταστάσεις

en: Neutrons
el: Νετρόνια

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Half-life period
el: Χρόνος ημιζωής

en: Energy and Mode of Decay
el: Ενέργεια και τρόπος διάσπασης

en: Spin and Parity
el: Αυτοστροφορμή και ομοτιμία

en:  %1<sup>-</sup>, fission
el:  %1<sup>-</sup>, σχάση

en:  %1<sup>-</sup>2%2
el:  %1<sup>-</sup>%2

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
el: Επισκόπηση δεδομένων

en: Atom Model
el: Μοντέλο ατόμου

en: Isotopes
el: Ισότοπα

en: Miscellaneous
el: Διάφορα

en: Spectrum
el: Φάσμα

en: Extra information
el: Επιπλέον πληροφορίες

en: Extra Information
el: Επιπλέον πληροφορίες

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
el: [%1] %2 (%3 - Μπλοκ %4)

en: No spectrum of %1 found.
el: Δε βρέθηκε το φάσμα του %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
el: Γραφική απεικόνιση δεδομένων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
el: Ατομικός αριθμός

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
el: Η επίλυση εξισώσεων σας επιτρέπει να ισορροπήσετε μια χημική εξίσωση.<br> <br><b>Χρήση μεταβλητών</b><br>Για να εκφράσετε μεταβλητές ποσότητες ενός στοιχείου, τοποθετήστε έναν χαρακτήρα μπροστά από το σύμβολο στου στοιχείου όπως φαίνεται στο παράδειγμα:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Αποτέλεσμα: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Επιλύοντας την έκφραση αυτή θα σας δοθούν οι απαιτούμενες ποσότητες υδρογόνου και οξυγόνου.<br><br><b>Ορισμός ηλεκτρικών φορτίων</b><br>Χρησιμοποιήστε τετράγωνες αγκύλες για να ορίσετε το ηλεκτρικό φορτίο ενός στοιχείου, όπως φαίνεται στο παράδειγμα:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Αποτέλεσμα: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
el: Εξίσωση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
el: Εισάγετε την εξίσωση για την επίτευξη ισορροπίας σε αυτό το πεδίο.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
el: Αν πατήσετε αυτό το κουμπί η παραπάνω εξίσωση θα ισοσταθμιστεί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
el: &Υπολογισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
el: Αντιγραφή στο πρόχειρο

en: OK
el: ΟΚ

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
el: Εξαγωγή χημικών δεδομένων

en: Elements
el: Στοιχεία

en: Properties
el: Ιδιότητες

en: Symbol
el: Σύμβολο

en: Exact Mass
el: Ακριβής μάζα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
el: Ιονισμός

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
el: Οικογένεια

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
el: Το αρχείο υπάρχει ήδη. Επιθυμείτε την αντικατάστασή του;

en: Could not open file for writing.
el: Αδύνατο το άνοιγμα του αρχείου για εγγραφή.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
el: Αρχείο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
el: Μορφή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
el: Θέμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
el: Διαβάθμιση:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
el: Κύλιση για την τροποποίηση της τρέχουσας θερμοκρασίας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
el: Κλικ για την αναπαραγωγή/παύση της αύξησης της θερμοκρασίας.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
el: Ταχύτητα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
el: Κύλιση για την τροποποίηση της ταχύτητας αύξησης της θερμοκρασίας.

en: Elements with melting point around this temperature:
el: Στοιχεία με σημείο τήξης γύρω από αυτήν τη θερμοκρασία:

en: No elements with a melting point around this temperature
el: Δε βρέθηκαν στοιχεία με σημείο τήξης γύρω από αυτήν τη θερμοκρασία

en: Elements with boiling point around this temperature:
el: Στοιχεία με σημείο βρασμού γύρω από αυτήν τη θερμοκρασία:

en: No elements with a boiling point around this temperature
el: Δε βρέθηκαν στοιχεία με σημείο βρασμού γύρω από αυτήν τη θερμοκρασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
el: Μεγέθυνση / σμίκρυνση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
el: <p><b>Πληροφορίες</b></p>
    <p>Με δεξί κλικ σε ένα στοιχείο βλέπετε πληροφορίες γι' αυτό.</p>
    <p>Εστιάζετε και απομακρύνεστε με χρήση της ρόδας του ποντικιού / λειτουργία ζουμ.</p>
    <p>Κύλιση με αριστερό κλικ και έλκυση / λειτουργία κύλισης.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
el: Ισότοπο του στοιχείου %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
el: Πίνακας Ισοτόπων

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
el: άλφα

[ctx: Many ways]
en: Multiple
el: Πολλαπλάσιο

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
el: Βήτα +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
el: Βήτα -

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
el: Σταθερό

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
el: άγνωστη

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Magnetic moment: %1
el: Μαγνητική ροπή: %1

en: Halflife: %1 %2
el: Ημιζωή: %1 %2

en: Halflife: Unknown
el: Ημιζωή: άγνωστη

en: Abundance: %1 %
el: Αφθονία: %1 %

en: Number of nucleons: %1
el: Αριθμός νουκλεονίων: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
el: Άγνωστο

en: Spin: %1
el: Αυτοστροφορμή (spin): %1

en: Exact mass: %1 u
el: Ακριβής μάζα: %1 u

en: &Export Data...
el: &Εξαγωγή δεδομένων...

en: &Scheme
el: &Θέμα

en: &Gradients
el: &Διαβαθμίσεις

en: &Tables
el: &Πίνακες

en: &Numeration
el: &Αρίθμηση

en: &Plot Data...
el: &Σχεδίαση δεδομένων...

en: Perform &Calculations...
el: Εκτέλεση &Υπολογισμών...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
el: Αυτός είναι ο μικροϋπολογιστής, εκτελεί βασικούς χημικούς υπολογισμούς.

en: &Isotope Table...
el: Πίνακας &ισοτόπων...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
el: Αυτός ο πίνακας εμφανίζει όλα τα γνωστά ισότοπα των χημικών στοιχείων.

en: &Glossary...
el: &Γλωσσάρι...

en: &R/S Phrases...
el: Φράσεις &κινδύνων/ασφάλειας...

en: Convert chemical files...
el: Μετατροπή χημικών αρχείων...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
el: Με αυτό το εργαλείο, μπορείτε να μετατρέψετε αρχεία με χημικά δεδομένα σε διάφορες μορφές αρχείων.

en: Molecular Editor...
el: Επεξεργαστής μορίων...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
el: Αυτό το εργαλείο σας επιτρέπει την 3Δ προβολή και επεξεργασία μοριακών δομών.

en: &Tables...
el: &Πίνακες...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
el: Αυτό ανοίγει έναν διάλογο μα λίστες συμβόλων και αριθμών σχετικών με τη χημεία.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη του υπομνήματος του περιοδικού πίνακα.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της πλευρικής μπάρας με πρόσθετες πληροφορίες και ένα σύνολο εργαλείων.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
el: Εμφάνιση ή απόκρυψη της πλευρικής μπάρας με πρόσθετες πληροφορίες για τον πίνακα.

en: Legend
el: Υπόμνημα

en: Table Information
el: Πληροφορίες για τον πίνακα

en: Information
el: Πληροφορίες

en: Overview
el: Επισκόπηση

en: View
el: Προβολή

en: Save Kalzium's Table In
el: Αποθήκευση πίνακα Kalzium σε

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
el: Αρχεία εικόνων (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
el: Γνώσεις

en: Tools
el: Εργαλεία

en: Kalzium Error
el: Σφάλμα Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
el: Αυτό το σύστημα δεν υποστηρίζει OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
el: %1 (%2), μάζα: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
el: Καμία

en: Electronegativity (Pauling)
el: Ηλεκτραρνητικότητα (Pauling)

en: Discovery date
el: Ημερομηνία ανακάλυψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
el: Ηλεκτρονική συγγένεια

en: First Ionization
el: Πρώτος ιονισμός

en: No Numeration
el: Χωρίς αρίθμηση

en: Old IUPAC
el: Παλιό IUPAC

en: Monochrome
el: Μονόχρωμο

en: All the Elements
el: Όλα τα στοιχεία

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
el: Τμήματα

en: s-Block
el: s-Πλαίσιο

en: p-Block
el: p-Πλαίσιο

en: d-Block
el: d-Πλαίσιο

en: f-Block
el: f-Πλαίσιο

en: Iconic
el: Εικονικό

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
el: Κάθε στοιχείο αναπαριστάται από ένα εικονίδιο το οποίο αναπαριστά τη χρήση του.

en: Alkaline
el: Αλκαλικό

en: Rare Earth
el: Σπάνιες Γαίες

en: Non-Metals
el: Μη μεταλλικά

en: Alkalie Metal
el: Αλκαλιμέταλλα

en: Other Metal
el: Άλλα μέταλλα

en: Halogen
el: Αλογόνο

en: Transition Metal
el: Μέταλλο μετάπτωσης

en: Noble Gas
el: Ευγενή αέρια

en: Metalloid
el: Μεταλλοειδή

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
el: Ομάδες

en: Group 1
el: Ομάδα 1

en: Group 2
el: Ομάδα 2

en: Group 3
el: Ομάδα 3

en: Group 4
el: Ομάδα 4

en: Group 5
el: Ομάδα 5

en: Group 6
el: Ομάδα 6

en: Group 7
el: Ομάδα 7

en: Group 8
el: Ομάδα 8

en: Colors
el: Χρώματα

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
el: Όμορφα χρώματα χωρίς κάποια σημασία (από το έργο Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
el: Ερ&γαλεία

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

en: Value not defined
el: Μη ορισμένη τιμή

en: Unknown Value
el: Άγνωστη τιμή

en: This element was discovered in the year %1.
el: Αυτό το στοιχείο ανακαλύφθηκε το έτος %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
el: Το στοιχείο δεν έχει αναγνωριστεί επίσημα από την IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
el: Αυτό το στοιχείο ήταν γνωστό στους αρχαίους πολιτισμούς.

en: No Data
el: Δεν υπάρχουν δεδομένα

en: Glossary
el: Γλωσσάρι

[ctx: @title:window]
en: Glossary
el: Γλωσσάρι

en: References
el: Αναφορές

en: Go to '%1'
el: Μετάβαση στο '%1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
el: Στερεό

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
el: Υγρό

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
el: Αέριο

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
el: Άγνωστο

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
el: λογαριθμική

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
el: γραμμική

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
el: Ελάχιστο: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
el: Μέγιστο: %1

en: Scheme: %1
el: Θέμα: %1

en: A periodic table of the elements
el: Ένας περιοδικός πίνακας των στοιχείων

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
el: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & οι προγραμματιστές του KDE Edu

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
el: Συνεισφορά μεγάλων τμημάτων κώδικα, βοήθεια προς τους άλλους προγραμματιστές

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
el: Βασική εργασία στον Προβολέα μορίων, βοήθεια στον Marcus για το SoC του

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
el: SoC πάνω στον Προβολέα μορίων και ενσωμάτωση της libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
el: SoC για το γραφικό συστατικό του μικροϋπολογιστή και μερικές μικρότερες βελτιώσεις

en: EqChem, the equation solver
el: Συνεισέφερε το EqChem, τον επιλυτή εξισώσεων

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
el: Βελτιστοποίηση κώδικα, αναλυτής για τον υπολογιστή μοριακού βάρους και πολλές μικρότερες βελτιώσεις

en: A lot of small things and the documentation
el: Πολλές λεπτομέρειες και την τεκμηρίωση

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
el: Βελτιώσεις στον κώδικα και το εγχειρίδιο του επιλυτή εξισώσεων του Προβολέα μορίων

en: Many beautiful element icons
el: Πολλά όμορφα εικονίδια

en: Many beautiful element icons, too!
el: Πολλά όμορφα εικονίδια επίσης!

en: Several icons
el: Διάφορα εικονίδια

en: Several icons in the information dialog
el: Διάφορα εικονίδια στο διάλογο πληροφοριών

en: Contributed most isotope information
el: Συνεισέφερε τις περισσότερες πληροφορίες ισοτόπων

en: Some icons and inspiration for others
el: Κάποια εικονίδια και έμπνευση για κάποια άλλα

en: The design of the information dialog
el: Ο σχεδιασμός του διαλόγου πληροφοριών

en: The orbits icon
el: Το εικονίδιο των τροχιακών

en: New interface design and usability improvements
el: Νέα σχεδίαση περιβάλλοντος και βελτιώσεις χρηστικότητας

en: Adding new sizable Periodic System
el: Προσθήκη νέου Περιοδικού συστήματος μεγάλου μεγέθους

en: Open the given molecule file
el: Άνοιγμα του δοθέντος αρχείου μορίων

en: Can't open more than one molecule at a time
el: Αδυναμία ανοίγματος περισσότερων του ενός μορίων την ίδια στιγμή

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
el: Καταχωρήστε τον τύπο στο
    παραπάνω συστατικό και
    και κάντε κλικ στο 'Υπολογισμός'.
    Π.χ. #Et#OH

en: Molecular mass:
el: Μοριακή μάζα:

en: Invalid input
el: Άκυρη εισαγωγή

en: Symbol should consist of two or more letters.
el: Το σύμβολο πρέπει να αποτελείται από δύο η περισσότερα γράμματα.

en: Symbol already being used
el: Το σύμβολο χρησιμοποιείται ήδη

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
el: Μη έγκυρη επέκταση, παρακαλώ καθορίστε μια έγκυρη επέκταση

en: done!
el: ολοκληρώθηκε!

en: Unable to find the user defined alias file.
el: Αδυναμία εύρεσης του ορισμένου από το χρήστη αρχείου ψευδωνύμων.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
el: Μικροϋπολογιστής

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
el: Καταχωρήστε εδώ τον μοριακό τύπο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
el: Το πλαίσιο αυτό μπορεί να χρησιμοποιηθεί για να καταχωρήσετε τον μοριακό τύπο:
    π.χ. 1.> CaCO3
    π.χ. 2.> MeOH
    π.χ. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
el: Κάντε κλικ εδώ για υπολογισμό.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
el: Υπολογισμός

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
el: Λεπτομέρειες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
el: Σύνθεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
el: Χημική σύνθεση

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
el: Ο πίνακας αυτός εμφανίζει μια προεπισκόπηση της χημικής σύνθεσης του μορίου, π.χ. το ποσοστό κάθε στοιχείου στο μόριο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
el: Άτομα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
el: Συνολική μάζα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
el: Χρησιμοποιούμενα ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
el: Ψευδώνυμα που χρησιμοποιούνται στον τύπο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
el: Εμφανίζει όλα τα ψευδώνυμα που χρησιμοποιούνται στο μόριο.
    Για παράδειγμα, στο μόριο MeOH, το ψευδώνυμο που χρησιμοποιείται είναι το  Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
el: ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
el: Ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
el: Ορισμός ψευδωνύμου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
el: Σύντομη μορφή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
el: Σύντομη μορφή του ψευδωνύμου

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
el: Μπορείτε να καθορίσετε τη σύντομη μορφή του ψευδωνύμου εδώ, 
    για παράδειγμα, Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
el: Πλήρης μορφή

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
el: Μπορείτε να καταχωρήσετε την πλήρη μορφή του ψευδωνύμου στο πλαίσιο, 
    για παράδειγμα, CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
el: Κάντε κλικ για να προσθέσετε το ψευδώνυμο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
el: Κάντε κλικ για να προσθέσετε το ψευδώνυμο εφόσον είναι έγκυρο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
el: Προσθήκη ψευδωνύμου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
el: Προκαθορισμένα ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
el: Καθορισμένα από τον χρήστη ψευδώνυμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
el: Λίστα με τα προκαθορισμένα ψευδώνυμα.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
el: Ο πίνακας αυτός εμφανίζει όλα τα προκαθορισμένα ψευδώνυμα.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
el: Λίστα με τα καθορισμένα από τον χρήστη ψευδώνυμα.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
el: Αυτή είναι η λίστα των ψευδωνύμων που προσθέσατε εσείς ή κάποιος άλλος.

en: Unknown Electron Distribution
el: Άγνωστη κατανομή ηλεκτρονίων

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
el: Ανταλλαγή

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
el: Ανταλλαγή ανάμεσα στους Χ και Ψ άξονες

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
el: Άξονας Χ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
el: Μέση τιμή:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
el: Εδώ μπορείτε να ορίσετε το περιεχόμενο του γραφήματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
el: Μέγιστη τιμή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
el: Ελάχιστη τιμή:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
el: Εμφάνιση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
el: Τύπος στοιχείου:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
el: Πρώτο στοιχείο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
el: Τελευταίο στοιχείο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
el: Όλα τα στοιχεία

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
el: Μέταλλα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
el: Αμέταλλα / Μεταλλοειδή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
el: στοιχεία τμήματος s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
el: στοιχεία τμήματος p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
el: στοιχεία τμήματος d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
el: στοιχεία τμήματος f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
el: Ευγενή αέρια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
el: Αλκάλια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
el: Αλκάλια γαίες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
el: Λανθανίδες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
el: Ακτινίδες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
el: Ραδιενεργά στοιχεία

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
el: Χωρίς ετικέτες

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
el: Ονόματα στοιχείων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
el: Σύμβολα στοιχείων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
el: Άξονας Υ

en: n/a
el: μη διαθέσιμο

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
el: Φράσεις κινδύνων/ασφάλειας

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
el: Φράσεις κινδύνου (φράσεις-R):

en: S-Phrases:
el: Φράσεις ασφάλειας (φράσεις-S):

en: You asked for no R/S-Phrases.
el: Δε ζητήσατε φράσεις κινδύνων/ασφαλείας.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
el: S1: Να φυλάσσεται κλειδωμένο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
el: S2: Μακρυά από παιδιά

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
el: S3: Να φυλάσσεται σε δροσερό μέρος

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
el: S4: Μακρυά από κατοικημένους χώρους

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
el: S7: Το δοχείο να διατηρείται ερμητικά κλεισμένο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
el: S8: Το δοχείο να προστατεύεται από την υγρασία

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
el: S9: Το δοχείο να διατηρείται σε καλά αεριζόμενο μέρος

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
el: S12: Μη διατηρείτε το δοχείο ερμητικά κλεισμένο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
el: S13: Μακρυά από τρόφιμα, ποτά και ζωοτροφές

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
el: S14: Μακρυά από ... (ασύμβατες ουσίες καθορίζονται από τον παραγωγό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
el: S15: Μακρυά από θερμότητα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
el: S16: Μακρυά από πηγές ανάφλεξης - Απαγορεύεται το κάπνισμα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
el: S17: Μακρυά από καύσιμα υλικά

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
el: S18: Χειριστείτε και ανοίξτε το δοχείο προσεκτικά

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
el: S20: Μην τρώτε ή πίνετε όταν το χρησιμοποιείτε

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
el: S21: Μην καπνίζετε όταν το χρησιμοποιείτε

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
el: S22: Μην αναπνέετε την σκόνη

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
el: S23: Μην αναπνέετε αέρια/αναθυμιάσεις/ατμούς/εκνεφώματα (η κατάλληλη διατύπωση καθορίζεται από τον παραγωγό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
el: S24: Αποφεύγετε την επαφή με το δέρμα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
el: S25: Αποφεύγετε την επαφή με τα μάτια

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
el: S26: Σε περίπτωση επαφής με τα μάτια, να τα πλύνετε αμέσως με άφθονο νερό και ζητήστε ιατρική συμβουλή

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
el: S27: Αφαιρέστε αμέσως όλα τα ενδύματα που έχουν μολυνθεί

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
el: S28: Σε περίπτωση επαφής με το δέρμα, πλυθείτε αμέσως με άφθονο ... (το είδος του υγρού καθορίζεται από τον παραγωγό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
el: S29: Μην αδειάζετε το υπόλοιπο του περιεχομένου στην αποχέτευση

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
el: S30: Ποτέ μην προσθέτετε νερό στο προϊόν αυτό

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
el: S33: Λάβετε προστατευτικά μέτρα έναντι ηλεκτροστατικών εκκενώσεων

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
el: S35: Το υλικό και ο περιέκτης του πρέπει να διατεθεί με ασφαλή τρόπο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
el: S36: Να φοράτε κατάλληλη προστατευτική ενδυμασία

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
el: S37: Να φοράτε κατάλληλα γάντια

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
el: S38: Σε περίπτωση ανεπαρκούς αερισμού, χρησιμοποιείτε κατάλληλη αναπνευστική συσκευή

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
el: S39: Χρησιμοποιείτε συσκευή προστασίας ματιών/προσώπου

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
el: S40: Για τον καθαρισμό του δαπέδου και όλων των αντικειμένων που έχουν μολυνθεί από το υλικό αυτό χρησιμοποιείτε ... (το είδος καθορίζεται από τον παραγωγό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
el: S41: Σε περίπτωση πυρκαγιάς ή/και εκρήξεως μην αναπνέετε τους καπνούς

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
el: S42: Κατά τη διάρκεια υποκαπνισμού/ψεκάσματος χρησιμοποιείτε κατάλληλη αναπνευστική συσκευή (η κατάλληλη διατύπωση καθορίζεται από τον παραγωγό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
el: S43: Σε περίπτωση πυρκαγιάς χρησιμοποιείτε ... (αναφέρεται το ακριβές είδος μέσων πυρόσβεσης. Εάν το νερό αυξάνει τον κίνδυνο, προστίθεται: 'Μη χρησιμοποιείτε ποτέ νερό')

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
el: S45: Σε περίπτωση ατυχήματος ή αν αισθανθείτε αδιαθεσία ζητήστε αμέσως ιατρική συμβουλή (δείξτε την ετικέτα αν είναι δυνατό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
el: S46: Σε περίπτωση κατάποσης ζητήστε αμέσως ιατρική συμβουλή και δείξτε αυτό το δοχείο ή την ετικέτα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
el: S47: Να διατηρείται σε θερμοκρασία που δεν υπερβαίνει τους ... °C (καθορίζεται από τον παραγωγό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
el: S48: Να διατηρείται υγρό με ... (το κατάλληλο υλικό καθορίζεται από τον παραγωγό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
el: S49: Διατηρείται μόνο μέσα στο αρχικό δοχείο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
el: S50: Να μην αναμειχθεί με ... (καθορίζεται από τον παραγωγό)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
el: S51: Να χρησιμοποιείται μόνο σε καλά αεριζόμενο χώρο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
el: S52: Δεν συνιστάται η χρήση σε ευρείες επιφάνειες σε εσωτερικούς χώρους

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
el: S53: Αποφεύγετε την έκθεση - εφοδιαστείτε με τις ειδικές οδηγίες πριν από τη χρήση

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
el: S56: Το υλικό αυτό και ο περιέκτης του να εναποτεθούν σε χώρο συλλογής επικινδύνων ή ειδικών αποβλήτων

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
el: S57: Να χρησιμοποιηθεί το κατάλληλο περίβλημα για να αποφευχθεί μόλυνση του περιβάλλοντος

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
el: S59: Ζητήστε πληροφορίες από τον παραγωγό/προμηθευτή για ανάκτηση/ανακύκλωση

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
el: S60: Το υλικό και ο περιέκτης του να θεωρηθούν κατά τη διάθεση τους επικίνδυνα απόβλητα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
el: S61: Αποφύγετε τη διάθεσή του στο περιβάλλον. Συμβουλευθείτε τις ειδικές οδηγίες/δελτίο δεδομένων ασφαλείας

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
el: S62: Σε περίπτωση κατάποσης να μην προκληθεί εμετός: ζητήστε αμέσως ιατρική συμβουλή και δείξτε αυτό το δοχείο ή την ετικέτα του

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
el: S63: Σε περίπτωση ατυχήματος λόγω εισπνοής: απομακρύνετε το θύμα από το μολυσμένο χώρο και αφήστε το να ηρεμήσει

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
el: S64: Σε περίπτωση κατάποσης, ξεπλύνετε το στόμα με νερό (μόνο εφόσον το θύμα διατηρεί τις αισθήσεις του)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
el: R1: Εκρηκτικό σε ξηρή κατάσταση

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
el: R2: Κίνδυνος εκρήξεως από κρούση, τριβή, φωτιά ή άλλες πηγές αναφλέξεως

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
el: R3: Πολύ μεγάλος κίνδυνος εκρήξεως από κρούση, τριβή, φωτιά ή άλλες πηγές αναφλέξεως

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
el: R4: Σχηματίζει πολύ ευαίσθητες εκρηκτικές μεταλλικές ενώσεις

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
el: R5: Θέρμανση μπορεί να προκαλέσει έκρηξη

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
el: R6: Εκρηκτικό σε επαφή ή χωρίς επαφή με τον αέρα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
el: R7: Μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
el: R8: Η επαφή με καύσιμο υλικό μπορεί να προκαλέσει πυρκαγιά

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
el: R9: Εκρηκτικό όταν αναμειχθεί με καύσιμα υλικά

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
el: R10: Εύφλεκτο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
el: R11: Πολύ εύφλεκτο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
el: R12: Εξαιρετικά εύφλεκτο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
el: R14: Αντιδρά βίαια με νερό

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
el: R15: Σε επαφή με το νερό εκλύει εξαιρετικά εύφλεκτα αέρια

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
el: R16: Εκρηκτικό όταν αναμειχθεί με οξειδωτικές ουσίες

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
el: R17: Αυτοαναφλέγεται στον αέρα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
el: R18: Κατά τη χρήση μπορεί να σχηματίσει εύφλεκτα/εκρηκτικά μείγματα ατμού-αέρος

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
el: R19: Μπορεί να σχηματίσει εκρηκτικά υπεροξείδια

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
el: R20: Επιβλαβές όταν εισπνέεται

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
el: R21: Επιβλαβές σε επαφή με το δέρμα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
el: R22: Επιβλαβές σε περίπτωση καταπόσεως

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
el: R23: Τοξικό όταν εισπνέεται

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
el: R24: Τοξικό σε επαφή με το δέρμα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
el: R25: Τοξικό σε περίπτωση καταπόσεως

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
el: R26: Πολύ τοξικό όταν εισπνέεται

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
el: R27: Πολύ τοξικό σε επαφή με το δέρμα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
el: R28: Πολύ τοξικό σε περίπτωση καταπόσεως

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
el: R29: Σε επαφή με το νερό ελευθερώνονται τοξικά αέρια.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
el: R30: Κατά τη χρήση γίνεται πολύ εύφλεκτο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
el: R31: Σε επαφή με οξέα ελευθερώνονται τοξικά αέρια

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
el: R32: Σε επαφή με οξέα ελευθερώνονται πολύ τοξικά αέρια

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
el: R33: Κίνδυνος αθροιστικών επιδράσεων

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
el: R34: Προκαλεί εγκαύματα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
el: R35: Προκαλεί σοβαρά εγκαύματα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
el: R36: Ερεθίζει τα μάτια

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
el: R37: Ερεθίζει το αναπνευστικό σύστημα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
el: R38: Ερεθίζει το δέρμα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
el: R39: Κίνδυνος πολύ σοβαρών μονίμων επιδράσεων

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
el: R40: Ύποπτο καρκινογένεσης

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
el: R41: Κίνδυνος σοβαρών οφθαλμικών βλαβών

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
el: R42: Μπορεί να προκαλέσει ευαισθητοποίηση όταν εισπνέεται

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
el: R43: Μπορεί να προκαλέσει ευαισθητοποίηση σε επαφή με το δέρμα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
el: R44: Κίνδυνος εκρήξεως εάν θερμανθεί υπό περιορισμό

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
el: R45: Μπορεί να προκαλέσει καρκίνο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
el: R46: Μπορεί να προκαλέσει κληρονομικές γενετικές βλάβες

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
el: R48: Κίνδυνος σοβαρής βλάβης της υγείας ύστερα από παρατεταμένη έκθεση

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
el: R49: Μπορεί να προκαλέσει καρκίνο όταν εισπνέεται

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
el: R50: Πολύ τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
el: R51: Τοξικό για τους υδρόβιους οργανισμούς

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
el: R52: Επιβλαβές για τους υδρόβιους οργανισμούς

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
el: R53: Μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνιες δυσμενείς επιπτώσεις στο υδάτινο περιβάλλον

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
el: R54: Τοξικό για τη χλωρίδα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
el: R55: Τοξικό για την πανίδα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
el: R56: Τοξικό για τους οργανισμούς του εδάφους

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
el: R57: Τοξικό για τις μέλισσες

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
el: R58: Μπορεί να προκαλέσει μακροχρόνιες δυσμενείς επιπτώσεις στο περιβάλλον

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
el: R59: Επικίνδυνο για τη στοιβάδα του όζοντος

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
el: R60: Μπορεί να εξασθενίσει τη γονιμότητα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
el: R61: Μπορεί να βλάψει το έμβρυο κατά τη διάρκεια της κύησης

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
el: R62: Πιθανός κίνδυνος για εξασθένηση της γονιμότητας

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
el: R63: Πιθανός κίνδυνος δυσμενών επιδράσεων στο έμβρυο κατά τη διάρκεια της κύησης

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
el: R64: Μπορεί να βλάψει τα βρέφη που τρέφονται με μητρικό γάλα

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
el: R65: Επιβλαβές: μπορεί να προκαλέσει βλάβη στους πνεύμονες σε περίπτωση κατάποσης

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
el: R66: Παρατεταμένη έκθεση μπορεί να προκαλέσει ξηρότητα δέρματος ή σκάσιμο

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
el: R67: Η εισπνοή ατμών μπορεί να προκαλέσει υπνηλία και ζάλη

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
el: R68: Πιθανοί κίνδυνοι μονίμων επιδράσεων

en: At least one of the specified phrases is invalid.
el: Τουλάχιστον μία από τις καθορισμένες φράσεις δεν είναι έγκυρη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
el: Φράσεις ασφάλειας:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
el: Εισάγετε τις φράσεις κινδύνων που επιθυμείτε να διαβάσετε. Επιτρέπεται μόνο το "-" ως διαχωριστικό. Οι συνδυασμοί με το "/" δεν έχουν υλοποιηθεί.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
el: Εισάγετε τις φράσεις κινδύνων που επιθυμείτε να διαβάσετε

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
el: Εισάγετε τις φράσεις ασφάλειας που επιθυμείτε να διαβάσετε. Επιτρέπεται μόνο το "-" ως διαχωριστικό. Οι συνδυασμοί με το "/" δεν έχουν υλοποιηθεί.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
el: Εισάγετε τις φράσεις ασφάλειας που επιθυμείτε να διαβάσετε

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
el: Κάντε κλικ εδώ για αναζήτηση των φράσεων που έχετε εισάγει στα αριστερά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
el: &Φίλτρο

en: Search...
el: Αναζήτηση...

en: Next to each other
el: Το ένα δίπλα στο άλλο

en: One part to the side of the other
el: Το ένα μέρος δίπλα στο άλλο

en: Both parts continuous
el: Και τα δύο μέρη συνεχόμενα

en: Horizontally
el: Οριζόντια

en: Horizontally (shifted)
el: Οριζόντια (σε παράθεση)

en: Schemes
el: Θέματα

en: Gradients
el: Διαβαθμίσεις

en: Units
el: Μονάδες

en: Isotope Table
el: Πίνακας Ισοτόπων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
el: Τμήμα-s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
el: Τμήμα-p:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
el: Τμήμα-d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
el: Τμήμα-f:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
el: Ομάδα 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
el: Ομάδα 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
el: Ομάδα 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
el: Ομάδα 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
el: Ομάδα 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
el: Ομάδα 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
el: Ομάδα 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
el: Ομάδα 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
el: Κατάσταση της ύλης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
el: Στερεό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
el: Υγρό:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
el: Αέριο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
el: Αλκάλια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
el: Σπάνιες γαίες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
el: Αμέταλλα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
el: Αλκάλια γαίες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
el: Άλλα μέταλλα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
el: Αλογόνα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
el: Μέταλλα μετάπτωσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
el: Ευγενή αέρια:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
el: Μεταλλοειδή:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
el: Χωρίς θέμα χρωμάτων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
el: Όλα τα στοιχεία:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
el: Αυτό το χρώμα θα χρησιμοποιηθεί αν δεν επιλεχθεί άλλο θέμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
el: Στη θέση της χρήσης μιας γραμμικής διαβάθμισης για την εμφάνιση της δοσμένης ιδιότητας 
    ενός στοιχείου στον περιοδικό πίνακα, το Kalzium μπορεί να χρησιμοποιήσει και λογαριθμική διαβάθμιση.
    
    Επιλέξτε τις ιδιότητες που επιθυμείτε να εμφανιστούν με λογαριθμική διαβάθμιση.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
el: Ημερομηνία ανακάλυψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
el: Χρώμα μέγιστης τιμής:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
el: Χρώμα ελάχιστης τιμής:

en: Energy:
el: Ενέργεια:

en: Length:
el: Μήκος:

en: Temperature:
el: Θερμοκρασία:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
el: Αυτή η σελίδα προσφέρει μια σύνοψη του φάσματος του στοιχείου. Με το ποντίκι μπορείτε να εστιάσετε στο φάσμα.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
el: Αυτή η σελίδα προσφέρει μια σύνοψη του φάσματος του στοιχείου.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
el: Αυτό είναι το φάσμα του στοιχείου.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
el: &Ελάχιστη τιμή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
el: Αυτό ορίζει το πιο αριστερό μήκος κύματος του φάσματος.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
el: Μέγιστη &τιμή:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
el: Αυτό ορίζει το δεξιότερο μήκος κύματος του φάσματος.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
el: Επιλογές φάσματος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
el: Φάσμα εκπομπής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
el: Φάσμα απορρόφησης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
el: Μονάδα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
el: Τύπος:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
el: Επαναφορά εστίασης

en: Wavelength
el: Μήκος κύματος

en: Intensity
el: Ένταση

en: Greek alphabet
el: Ελληνικό αλφάβητο

en: Uppercase
el: Κεφαλαία

en: Lowercase
el: Πεζά

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
el: Όνομα

en: alpha
el: άλφα

en: beta
el: βήτα

en: gamma
el: γάμα

en: delta
el: δέλτα

en: epsilon
el: έψιλον

en: zeta
el: ζήτα

en: eta
el: ήτα

en: theta
el: θήτα

en: iota
el: γιώτα

en: kappa
el: κάπα

en: lambda
el: λάμδα

en: mu
el: μι

en: nu
el: νι

en: xi
el: ξι

en: omicron
el: όμικρον

en: pi
el: πι

en: rho
el: ρο

en: sigma
el: σίγμα

en: tau
el: ταυ

en: upsilon
el: ύψιλον

en: phi
el: φι

en: chi
el: χι

en: psi
el: ψι

en: omega
el: ωμέγα

en: Numbers
el: Αριθμοί

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
el: Προθέματα αριθμών και Ρωμαϊκοί αριθμοί

en: Number
el: Αριθμός

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
el: Πρόθεμα

en: Roman Numerals
el: Ρωμαϊκοί αριθμοί

en: &Copy
el: &Αντιγραφή

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
el: Επεξεργαστής μορίων

en: Load Molecule
el: Φόρτωση μορίου

en: Download New Molecules
el: Λήψη νέων μορίων

en: Save Molecule
el: Αποθήκευση μορίου

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
el: Δε φορτώθηκαν εργαλεία - Πιθανότατα είναι αδύνατος ο εντοπισμός των προσθέτων Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
el: Δε φορτώθηκαν εργαλεία - Πιθανότατα είναι αδύνατος ο εντοπισμός των προσθέτων Avogadro. Είναι αδύνατη η προβολή μορίων για την ώρα.

en: Common molecule formats
el: Κοινές μορφές μορίων

en: All files
el: Όλα τα αρχεία

en: Choose a file to open
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για άνοιγμα

en: Could not load molecule
el: Αδυναμία φόρτωσης μορίου

en: Loading the molecule failed.
el: Αποτυχία φόρτωσης μορίου.

en: Choose a file to save to
el: Επιλέξτε ένα αρχείο για αποθήκευση

en: Failed to download molecule %1 to %2.
el: Αδυναμία λήψης των μορίων %1 ως %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
el: Τα μόρια τα οποία θα μπορούσαν να ληφθούν έχουν αποθηκευθεί στο %1.

en: The molecules have been saved to %1.
el: Τα μόρια έχουν αποθηκευθεί στο %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
el: Στιλ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
el: Φορτώστε ένα μόριο και χρησιμοποιήστε το δείκτη του ποντικού και τη ρόδα κύλισης για να αλλάξετε την οπτική γωνία.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
el: Επεξεργασία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
el: Βελτιστοποίηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
el: Καθαρισμός σχεδίασης

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
el: Μέτρηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
el: Κάντε κλικ σε 2 άτομα για τη μέτρηση απόστασης, σε 3 άτομα για τη μέτρηση γωνίας, σε 4 άτομα για τη μέτρηση διεδρικής γωνίας.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
el: Στατιστικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
el: Όνομα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
el: Σχέση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
el: Βάρος:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
el: Σύστημα περιβάλλοντος OpenBabel

en: Convert
el: Μετατροπή

en: Open Molecule File
el: Άνοιγμα του αρχείου μορίων

en: All Files
el: Όλα τα αρχεία

en: You must select some files first.
el: Πρέπει να επιλέξετε κάποια αρχεία πρώτα.

en: No files selected
el: Δεν επιλέχθηκαν αρχεία

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
el: Το αρχείο %1 υπάρχει ήδη. Επιθυμείτε την αντικατάστασή του, αν αυτό είναι δυνατό;

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
el: Το αρχείο %1 υπάρχει ήδη ! -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
el: Συμφωνείτε με την εκτέλεση των εντολών αυτών; -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
el: Αρχεία για μετατροπή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
el: &Επιλογή όλων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
el: &Αφαίρεση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
el: &Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
el: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Εδώ βλέπετε τα αρχεία που θα μετατραπούν. Χρησιμοποιήστε τα κουμπιά προσθήκης και αφαίρεσης αρχείων για την τροποποίηση της λίστας.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
el: Μετατροπή από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
el: Μετατροπή σε:
