kalzium - en to eu translation catalogue (1137 entries)

en: Problem while opening the file
eu: Arazoa egon da fitxategia irekitzean

en: Cannot open the specified file.
eu: Ezin da zehaztutako fitxategia ireki.

en: Sorry
eu: Barkatu

en: Cannot save to the specified file.
eu: Ezin da zehaztutako fitxategian gorde.

en: A cool thing
eu: Gauza ederra

en: State of matter
eu: Materiaren egoera

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
eu: Sustantzia baten forma, formaren egonkortasunaren eta bolumen definitu bat hartzen duenaren menpekoa: solidoa, likidoa edo gasa.

en: Chemical Symbol
eu: Ikur kimikoak

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
eu: Bat, bi, edo hiru letrako laburdura, nazioarteko konbentzioz ezarritakoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
eu: Elementua

en: Chromatography
eu: Kromatografia

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
eu: Medio mugikor (fase mugikor) batean materiaren bereizketa medio estatiko batean (fase geldikorra) xurgapen ezberdinaren bidez.

en: Distillation
eu: Distilazioa

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
eu: Soluzio likido (nahasketa homogeneo) baten bereizketa bere osagaietan, lurrunketa eta kondensazioaren bidez. Zatikako distilazioan prozesua hainbat aldiz errepikatzen da zutabe batean.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
eu: Materia sinpleagotan banatu ezin daitekeen materia. Elementu kimikoak materialeen kantoiharriak dira. Elementuak protoi positibo eta neutroi neutrodun nukleo batez eta elektroi oskol batez osatutako atomoz osatuta dago.

en: Emulsion
eu: Emultsioa

en: Heterogeneous mix of two liquids.
eu: Bi likidoen nahasketa heterogeneoa.

en: Extraction
eu: Erauzketa

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
eu: Nahasketa homogeneo edo heterogeneo bat materia purua eskuratzeko prozesatzea.

en: Mix
eu: Nahasketa

en: Filtering
eu: Iragazketa

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
eu: Iragazki (porodun bereizketa horma) baten bidezko materia solido baten bereizketa materia likido edo gaseoso batetik.

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
eu: Ezarri gabeko ratiotan konbinatutako bereizitako materiaz osatutako materia. Nahasketa [i]homogeneoek[/i] itxura koherente bat dute, nahasketa [i]heterogeneoek[/i] fase asko dituzte.

en: Accuracy
eu: Zehaztasuna

en: Consisting of accidental and systematic errors.
eu: Ausazko errore edo sistematikoez osatuta dago.

en: Law of Conservation of Mass
eu: Masaren kontserbazioaren legea

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
eu: Erreakzio kimiko batean masa ez da galtzen edo irabazten. Erreakzioaren aurreko materialeen masaren batuketa erreakzioen produktuen masaren batuketaren berdina da.

en: Law of multiple proportions
eu: Proportzio anizkoitzen legea

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
eu: Aleazio batek masa ratio batean beti elementu berdinak ditu. Bi edo elementu gehiagok elkartzen badira orduan masa ratioa konstantea da.

en: Crystallization
eu: Kristalizazioa

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
eu: Egoera, solido, kristalinoaren bereizketa soluzio batetik, edo fase likido edo gaseosoa.

en: Solution
eu: Soluzioa

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
eu: Material puru anitzen nahasketa homogeneoa

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
eu: Masa

en: Measurement of an amount of matter.
eu: Materia kopuru baten neurketa.

en: Matter
eu: Materia

en: All that takes up space and has mass.
eu: Espazioa eta masa duen edozer gauza.

en: Phase
eu: Fasea

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
eu: Konposizio kimiko eta atributu fisikoen bidez, gainazal bateko hedapeneanbere ingurunetik bereizitako materia zati homogeneoa.

en: Accuracy and precision
eu: Zehaztasuna

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
eu: Desbiderapen estandarraren bidez adierazia: Ausazko erroreen bidez emandako balioak.

en: Correctness
eu: Zuzentasuna

en: Values given over accidental errors.
eu: Ausazko erroreen bidezko balioak.

en: SI-Unit
eu: SI-unitatea

en: Measurement unit using International Symbols.
eu: Nazioarteko ikurrak erabiltzen dituen neurketa unitatea.

en: Significant figures
eu: Digitu esanguratsuak

en: The number of digits which are meaningful in a number.
eu: Zenbaki batean esanguratsuak diren digitu kopurua.

en: Standard deviation
eu: Desbiderapen estandarra

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
eu: Neurketa baten zehaztasuna estimatzeko kopuru bat.

en: Suspension
eu: Esekidura

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
eu: Materia likido eta solidoz osatutako nahasketa heterogeneoa.

en: Alloys
eu: Aleazioak

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
eu: Ezarritako erradio batean elementu anitzez osatutako materia purua.

en: Alpha rays
eu: Alfa izpiak

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
eu: Alfa partikulez osatutako izpiak, elementu erradioaktibo batzuren atomoek igortzen dituzten bi protoi eta bi neutroiez osatutakoak.

en: Atom
eu: Atomoa

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
eu: Atomoak kimikoki bereizezinak diren eta materiaren eraiketarako blokeak dira. Mota bateko atomoak Elementu izena dute.

en: Electron
eu: Elektroia

en: Proton
eu: Protoia

en: Neutron
eu: Neutroia

en: Atomic nucleus
eu: Nukleo atomikoa

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
eu: Atomo bate positiboki kargatutako zentru txikia. Bertan protoiak eta neutroiak daude.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
eu: Masa atomikoa

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
eu: Atomo baten masa, karbonoaren atomoaren masa 12u duen eskala batean hartuta. Isotopo ezberdinez osatutako elementuetan, isotopo nahasketaren barruti ertaineko masa ematen da.

en: Isotope
eu: Isotopoa

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
eu: Isotopoak zenbaki atomiko (Z) berdina baina masa atomiko (A) ezberdina duten elementu baten formak dira. Isotopo hitzak, leku berean esan nahi du, isotopo guztiak taula periodikoan leku berdinean kokatzen direlako.

en: Spin
eu: Spina

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
eu: Spin-a partikula mikroskopikoekin lotutako berezko momentu angularra da. Mekanika klasikoarekin zerikusirik ez duen fenomeno kuantiko mekaniko bat da. Momentu angular klasikoak objektu baten biraketarekin zerikusia du, baina spin-a ez dago barne-masa birakor batekin lotuta, partikularen berezko ezaugarria da.

en: Magnetic Moment
eu: Momentu magnetikoa

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
eu: Objektu baten momentu magnetikoa objektu berak jasaten duen eremu magnetikoarekin lerrokatutako momentua eta eremu bektorial bera erlazionatzen duen bektore bat da. Magnetoi nuklear unitateetan neurtzen da &#956;[sub]n[/sub]=(5.0507866 &#177; 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
eu: Desintegrazio modua

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
eu: Desintegrazio moduak partikula baten desintegrazio berezi bat deskribatzen du. Desintegrazio erradioaktibotan (nuklidoen desintegrazioa) hauek dira moduak:[br] -> alpha desintegrazioa (Helio-4 nukleoen igorpena).[br] -> &#946;[sup]-[/sup] desintegrazioa (elektroi baten desintegrazioa)[br] -> &#946;[sup]+[/sup] desintegrazioa (positroi baten emisioa) [br] -> elektroien atzipena (EC) [br] -> protoi igorpena [br] -> fisio espontaneoa [br] Normalean nuklido batean desintegrazio modu batek garrantzi gehiago du.

en: Decay Energy
eu: Desintegrazio-energia

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
eu: Desintegrazio-energia desintegrazio nuklear batek igorreitako energia da.

en: Nuclides
eu: Nuklidoak

en: [i]see isotopes[/i]
eu: [i]ikusi isotopoak[/i]

en: Isotone
eu: Isotonoa

en: Nuclear Isomer
eu: Isomero nuklearra

en: Isobars
eu: Isobaroak

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
eu: Bi nuklido isotonoak dira N neutroi kopuru berdina badute.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
eu: Isobaroak masa zenbaki bera duten nuklidoak dira, hau da, protoi gehi neutroi batura berdina.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
eu: Isomero nuklear bat, energia gehigarria askatzeko bere spina aldatu behar duen nukleoko protoi edo neutroi kitzikadura batek sortutako atomo baten metaegonkor edo egoera isomeriko bat da. Bi trantsizio isomerikoren bidez nuklidoaren energia baxuagoko egoerara desintegratzen dira.[br] -> &#947;- igorpena (energia handiko fotoien igorpena)[br] -> berna bihurketa (atomoa ionizatzeko erabiltzen den energia)[br] Hau isomero kimiko baten definizioaren parean jarri, hitzaren erabilpen normalena. Isotopoaren esanahiarekin parekatu, diferentzia nukleoko neutroi kopurua da. Atomo jakin baten isomero metaegonkorrak normalean "m" letrarekin izendatzen dira (edo isomero bat baina gehiago dituztenetan 2m, 3m...). Izendapena normalean ikur atomikoaren eta atomoaren zenbakiaren ondoren jartzen da (adib. Co-58m), baina batzuetan aurreko goi-indize bezala ere jartzen da (adib. [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
eu: Beta izpiak

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
eu: Elementu erradiaktiboen atomoek igorritako elektroiez osatutako izpiak.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
eu: Elektroia partikula azpiatomiko bat da. Bere masa m[sub]e[/sub]=(9.1093897 &#177; 0.0000054)e-31 kg da eta bere karga negatiboa [i]e[/i]=(1.60217733 &#177; 0.00000049)e-19 C da

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
eu: Protoia partikula azpiatomiko bat da. Bere masa m[sub]e[/sub]=(1.6726231 &#177; 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg da eta bere karga positiboa [i]e[/i]=(1.60217733 &#177; 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C da. Atomoaren nukleoan dago.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
eu: Neutroia partikula azpiatomiko bat da. Bere masa m[sub]e[/sub]=(1.6749286 &#177; 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg da eta atomo baten nukleoan dago.

en: Cathode Rays
eu: Izpi katodikoak

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
eu: Izpi katodikoak huts-hodietako elektroi fluxu bat da. Huts-hodiak gutxienez bi elektrodo, katodo (elektrodo negatibo) bat eta anodo (elektrodo positibo) bat dituen hutsunedun beirako hodiak dira, diodo bezala ezagutzen den konfigurazioan.

en: Ionic Radius
eu: Erradio ionikoa

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
eu: Erradio ionikoa kargatutako atomo baten (ioi bezala ezagutzen denaren) erradioa da. Ioiak karga positiboa eta negatiboa izan dezake. Bere erradioa ikusten duzun ioi baten karga Kalzium-en ere bistaratzen da. Ioi positibo batek elektroi gutxiago ditu bere oskolan, eta negatiboak elektroi gehiago. Beraz, ioi positibo batek bere atomoak baina erradio txikiagoa du eta negatiboak aldeantziz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
eu: Erradio kobalentea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
eu: Erradio atomikoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
eu: Van der Waals erradioa

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
eu: Van der Waals erradioa helburu askotarako atomo baten eredu bezala erabili daitekeen esfera gogor imaginario baten erradioa da. Var derWaals erradioak kristaletako lotura gabeko atomo-pareen arteko tarte atomikoen neurketek zehazten dute.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
eu: Erradio atomikoa atomo egonkor batean kanpoen dagoen elektroi orbita egonkorretik nukleora dagoen distanzia da.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
eu: Erradio kobalentea kimikan lotura kobalentez loturiko bi nukleo atomiko berdinen arteko distantziaren erdia da.

en: Watchglass
eu: Erloju-beira

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
eu: Erloju-beirak teknika esperimentaletan erabiltzen diran 5-10 zm-ko diametroa duten beirazko panel biribilak dira. Ertza gorantz tolestuta dago lurrunketarako likido kantitate txikiak edukitzeko ahalmena izan dezaten. Lurrunketa erloju-beira Bunsen erregailu batekin berotuz bizkortzen da. Erloju-beirak ere Petri plakak edo prezipitazio-ontziak estaltzeko erabil daitezke. Gainaera materia kopuru txikiak pisatzeko edo lehortzeko egokiak dira. Erloju-beira izena aurretik zeregin hauetarako poltsikoko erlojuen beira erabiltzen zenetik dator.

en: Dehydrator
eu: Lehorgailua

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
eu: Lehorgailu bat normalean beiraz egindako laborategiko tresna bat da eta materia kimikoak lehortzeko erabiltzen da, hau da lagin batetik ura edo likidoa kentzeko.
    			Printzipioz estalki laudun tutua duen beirazko ontzi bat bat da eta beraz hermetikoki itxi daiteke. Lehorgailuaren beheko zatia normalean egile lehortzaile batekin betetzen da, adibidez, kaltzio kloruroa, anhidrido fosforikoa edo azido sulfurikoa. Lehortzeko lagina plastikozko edo keramikazko kartutxo diafano batean jartzen da eragilearen gainean.
    			Eragile lehortzailea higroskopikoa da, eta honek bere ingurunean ur lurruna xurgatuz hezetasuna kentzen du. Atmosfera lehorrak orduan ura lehortzeko laginetik hartzen du.

en: Spatula
eu: Espatula

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
eu: Espatula laborategiko sutantzia kimikoak karraskatu, zorroztu eta garraiatzeko tresna bat da. Bere materialak (adibidez, burnia, titanioa, platinoa) eta bere diseinua (laua edo goilara itxurakoa) oso ezberdinak izan daitezke.

en: Water Jet Pump
eu: Huts ponpa

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
eu: Ur ponpak sarrerako bi hodi eta irteerako bat ditu eta bata bestearen barruan dagoen bi hodietan oinarritzen da. Uraren sarreran presioaren eraginez ur-zurruzta bat ziztu bizian ateratzen da beste hodi handiago batera. Modu honetan, urak bigarren sarrerako aire edo fluidoa erauzten du. <br> Hau mugimendu azkarreko fluido baten presio negatiboak sortzen du. Beraz, hidrodinamikaren paradoxaren aplikazio bat da: honek fluido mugikorren ondoko objektuak xurgatu egiten ditu, bultzatu ordez.

en: Refractometer
eu: Errefraktometro

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
eu: Errefraktometro batek medio optiko baten errefrakzio-indizea zehaz dezake. Materia kimiko baten errefrakzio-indizea ezaguna bada, sintesi baten ondoren lagunaren purutasuna zehazteko edo sintesiaren arrakasta neurtzeko erabil daiteke.

en: Mortar
eu: Almaiza

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
eu: Almaiz bat eskuz solidoak birrintzeko erabiltzen da. Hautsen nahasketa bat homogeneotzeko ere erabil daiteke. Almaizarekin batera almaiz-kirten izeneko beste tresna bat ere erabiltzen da birrintzeko.

en: Heating Coil
eu: Plaka berogailua

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
eu: Plaka berogailuak matrazeak eta beste ontziak berotzeko erabiltzen dira. Hainbat plantxa berogailu termometro batekin konekta daitezke beroa tenperatura batetik igo ez dadin. Plantxa berogailuan eremu magnetiko bat ere erabili daiteke fluidoak irabiagailu magnetiko batekin irabiatzeko. Honek fluidoaren konposaketa eta tenperatura homogeneotuko ditu.

en: Cork Ring
eu: Artelazkizko eraztuna

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
eu: Oinarri borobileko bezalako matraze handiak artelazkiz egindako eraztunetan jartzen dira. Artelazkia egur berezi eta arin bat da eta tresnak babesteko erabiltzen da.

en: Dropping Funnel
eu: Prezipitazio-inbutua

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
eu: Prezipitazio-inbutua fluido kopuru jakin bat prezipitatzeko erabili daiteke. Jaregite-abiadura balbula batekin kontrola dezakezu.

en: Separating Funnel
eu: Dekantazio-inbutua

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
eu: Dekantazio-inbutu bat dentsitate ezberdineko fluido nahasketa bat bereizteko erabili daiteke. Beheko balbulak fluido dentsoagoa beste edukiontzi batera eramateko aukera ematen dizu.

en: Test Tube Rack
eu: Saio-hodien tentegailua

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
eu: Tentegailu hau oso erabilgarria da elementu kimiko kopuru txiki asko segidan probatzeko, edo saio-hodiak lehortzeko.

en: Vortexer
eu: Vortex irabiagailua

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
eu: Vortex irabiagailua laborategietako erreaktiboak homogeneotzeko erabiltzen da. Likidoaren edukiontzia plataforma batean jartzen da. Plataforma 3000RPM ingururarte biratzen da eta puntu honetan kontaktu-sentsore bat aktibatzen da. Honela ere bolumen txikiko fluidoak ere homogeneo bihur daitezke azkar asko. Zentrifugazio baten kontrakoa da, hau fluidoak bereizteko erabiltzen baita.

en: Wash Bottle
eu: Ontzi garbigailua

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
eu: Ontzi hauek gauza askotarako erabil daitezke. Laborategi gehienetan urarekin, gatzarekin, azidoarekin eta beste fluidoekin erabiltzen dira. Fluidoa aplikatzea errazten dute kopuru jakin bat neurtu behar ez baduzu.

en: Rotary Evaporator
eu: Lurrungailua birakaria

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
eu: Lurrungailu birakaria ur beroan jarritako matraze esferiko bat da eta disolbatzaileak lurruntzeko erabiltzen da. Matrazeak bira egiten du eta disolbatzailea kondentsadore batean jasotzen da hutsunearen eraginez. Honela disoluzioen konzentrazioa handiagotu edo txikiagotu daiteke. Irakite-puntua txikiagotzeko huts-ponpa bat gehitu daiteke.

en: Reflux Condenser
eu: Errefluxu kondentsadorea

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
eu: Errefluxu kondentsadorearen eraginez fluidoaren beroketak sortutako gasa hozkailu errefluxu kondentsatzailean biltzen da. Bertan hoztu eta berriro jatorrizko fluidora gehitzen da. Normalki oinarri biribileko edo beste motako matraze batean jartzen da.

en: Pipette Bulb
eu: Pipeta xurgatzailea

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
eu: Pipeta xurgatzailea pipetak betetzeko erabiltzen da. Presio negatibo bat jasaten du, eta fluidoa pipetara mugitzen du. Zurgatzailea estutuz gero fluidoa pipetatik ateratzen da.

en: Test Tube
eu: Saio-hodia

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
eu: Saio-hodi batean erreakzio edo esperimentu txikiak egiten dira. Hodi mota ezberdin asko dago. Adibidez, batzuk konektoreak dituzte, beste batzuk neurketarako prestatuta daude, eta beste batzuk oso iraunkorrak dira.

en: Protective Goggles
eu: Babes betaurrekoak

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
eu: Laborategi gehienetan betaurreko babesgailuak erabiltzeko betebeharra dago. Hauek gabe, arriskutsua izango litzateke elementu kimikoekin lan egitea. Normalean lentea plastiko berezi batekin egiten da, azido eta baseen erasoetatik eta kolpeetatik babesteko.

en: Round-Bottomed Flask
eu: Matraze esferikoa

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
eu: Matraze esferikoa erreakzio askotan erabiltzen da. Batzuk beste elementu batzurekin konektatzen dira. Mahai baten gainean jarri daitezke, artelazkizko eraztunak erabiliz.

en: Full Pipette
eu: Pipeta aforatua

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
eu: Pipeta normala ez bezala, pipeta aforatuak marka bakarra du bolumen jakin batentzat.

en: Drying Tube
eu: Lehor-hodia

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
eu: Erreakzio batzuetarako ura kendu behar da. Hau egiteko lehor-hodia erabiltzen da. Honek elementu kimiko higroskopiko bat du ura atmosferatik xurgatzeko.

en: Test Tube Holder
eu: Saio-hodien euskarria

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
eu: Saio-hodien euskarriarekin saio-hodiak erraz heldu ditzakezu. Euskarria erabiliz segurtasun-distantzia bat dago eskua eta hodiaren artean hodia bero dagoenean. Bereziki gar baten gainean hodi bat mantendu behar denean erabiltzen da.

en: Measuring Cylinder
eu: Hodi graduatua

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
eu: Hodi graduatu bat likido kopuru zehatzekin erraz bete dezakezu. Gainera, hodiak partikulak metatzeko aukera ematen du. Honekin fluidoak eta partikulak bereiz ditzakezu.

en: Thermometer
eu: Termometroa

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
eu: Termometro batekin lagin baten tenperatura zehaz dezakezu. Laborategian termometro bereziak erabiltzen dira, azido edo baseetan ere erabil daitezkeenak.

en: Magnetic Stir Bar
eu: Irabiagailu magnetikoarentzako imana

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
eu: Irabiagailu magnetikoarentzako imanak kimikoki oso inaktiboak diren barra magnetiko txikiak dira. Berogailu behienek biratu daitekeen iman bat dute. Biraketa honekin irabiagailu magnetikoen barrek biratu eta nahasketa homogeneotuko dute.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
eu: Imanak jasotzeko ziria

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
eu: Imanak jasotzeko ziriarekin irabiagailu magnetikoaren barrak edukiontzi batetik kendu ditzakezu. Ziriak irabiatzeko imanak erakartzen dituen iman bat du.

en: Pipette
eu: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
eu: Pipetak laborategian likido kantitate txikiak sartzeko erabiltzen dira. Pipeta batek bolumen eskala bat du eta arau moduan xurgatze-madariak erabiltzen dira likidoak pipeteatzeko. Bi pipeta mota mota daude: bolumetrikoak eta aforatuak. Bi motak 20°C-ko tenperatura eta huste-denboraren araberako fluidoetarako kalibratzen dira ( "Ex."-ek adierazitakoa). Behar diren huste-denborak pipetetan adierazten dira.

en: Erlenmeyer Flask
eu: Erlenmeyer-en matrazea

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
eu: Matraze hau Erlenmeyer (1825-1909) kimikariaren homenez izendatu zen, eta kono alderantzizkatu baten itxura eta lepo zinlindrikoa du. Erlenmeyer-en matraze mota asko dago laborategietan, lepo estu eta zabaldunak. Aplikazioaren arabera prezisiozko itxiera izan dezake beste edukiontziekin ongi konektatzeko.
    			<br>
    			Lepo estuak fluidoak ihes egiteko arriskua txikiagotzen du, bereziki irakitean edo edukinak irabiatzen dituen erreakzioetan.
    			<br>
    			Erlenmeyer-en matrazea erabilgarria da fluidoak nahasteko edo erreakzioak irabiatuz bizkortzeko. Erlenmeyer-en matrazea irabiagailu magnetikorako bereziki egokia da, irabiatze-plataforman zuzenean jarri daitekeelako. Oinarri biribildun matraze batek, aldiz, artelazkizko eraztun bat behar du.

en: Ultrasonic Bath
eu: Ultrasoinu-bainua

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
eu: Erreakzio kimiko batzuetan oso garrantzitsua da disolbatzaileak gasik ez izatea. Hau lortzeko, erreakziorako ontzia ultrasoinuekin igortzen da. Frekuentzia altuko soinuekin lurruna askatu eta gorantz joango da. Prozedura honi desgasifikazioa deritzo.

en: Scales
eu: Eskalak

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
eu: Laborategi batean erreaktibo kopuru zehatzak pisatu behar dira. Zehaztasun handiko eskalek 1/10000 gramo neurtu ditzakete. Granitozko bloketan kokatzen dira bibrazioak saihesteko eta talken aurka kapsula batez babestuak egon ohi dira.

en: Distillation bridge
eu: Distilazio muntaia

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
eu: Nahasketa bat bereizteko destilazioa erabil ditzakezu. Destilazio muntaia bi ontzi lotzen dituen hodi bat da. Batean bereizteko nahasketa jartzen da eta beroaren eraginez gas bat sortzen da, hodiaren bidez eraman eta berriro kondentsatu egiten da beste ontzian sartuz. Orokorrean, muntaia hau itzulira korronte batez hozten da. Gainera, termometro bat egon ohi da destilazioaren muntaian tenperatura kontrolatzeko.

en: Syringe
eu: Xiringa

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
eu: Xiringa batek bi zati ditu. Beirazko hodia eta enboloa. Biak normalean beirazkoak dira. Gasa beirazko hodian sartzen da. Xiringa sistema itxia denez enboloa mugitu egiten da. Hau erreakzio baten bolumena neurtzeko erabil daiteke.

en: Separation Beaker
eu: Bereizketa ontzia

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
eu: Bereizketa ontzi honen lau muturretan lau mintz txiki jartzen dira. Destilatzean, ontzia 60 gradutan biratu dezakezu tenperatura jakin batera iristean. Honela destilazioaren amaieran lau mintzek likido zehatz bat dute, destilatutako likidoaren irakite-puntuen arabera.

en: Burner
eu: Erretzailea

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
eu: Erretzaile mota asko dago. Irudiak Teclu-erretzaile bat erakusten du. Mota bakoitzak bere erabilera du. Tenperatura maximoan eta beroketarako ahalemen orokorrean bereizten dira.

en: Extractor Hood
eu: Kanpai erauzlea

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
eu: Laborategi gehienek kanpai erauzleak erabiltzen dituzte. Gasak iragazi egiten dituzten erreakzio kimikoetatik eta garbitutako airea eraikinetik kanpo botatzen dute.

en: Contact Thermometer
eu: Kontaktuzko termometroa

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
eu: Termometro normalak ez bezala, kontaktuzko termometroak berotasun-haril batera konektatuta dauden eta uneko tenperatura atzemateaz gain hau kontrolatzeko gaitasuna dute. Horrela eginez, tenperatura konstantepean esperimentuak egitea uzten du. Kontaktuzko termometroek berrelikadura negatiboa erabiliz funtzionatzen dute: nahi den tenperaturara iristen denean, berotasun-harila desaktibatzen da, eta tenperatura jaisten hastean berotasun-harila berraktibatzen da.

en: Clamps
eu: Pinzak

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
eu: Euskarriak edozein motako tresnak heltzeko erabiltzen dira laborategian.

en: Indicator Paper
eu: Paper adierazlea

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
eu: Bide desberdin asko daude soluzio baten pH balioa neurtzeko, hauetariko bat paper adierazlea erabiltzea da. Paper adierazlearen kolorea aldatu egiten da aplikatzen zaion soluzioaren pH-aren arabera, gero kolore hori diagrama batekin konparatzen da, soluzioaren pH balioaren neurri nahiko zehatza lortuz. Neurketa zehatzagoa behar bada, beirazko elektrodoa erabil daiteke, soluzioaren eroankortasun neurtuz funtzionatzen du.

en: Short-Stem Funnel
eu: Hodi motzeko inbutua

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
eu: Inbutu bat erabil daiteke lepo estuko ontzia likido edo hauts fin batekin betetzeko.

en: Buret
eu: Bureta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
eu: Bureta likidoak neutraltzeko erabiltzen da. Bureta likidozko bolumen jakin batekin betetzen da. Honen azpian Erlenmeyer-en matraze baten moduko ontzi bat jartzen da. Buretaren balbula irekitzean ontziaren likidoa neutralduko da. Kalitate handiko buretek, bureta kalibratu deneko bolumen zehatzarekin berriro betetzea errazten duten deskarga mekanismo bat dute.

en: Beaker
eu: Prezipitazio ontzia

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
eu: Prezipitazio ontziak leku askotan erabiltzen dira. Erreakzio kimikoak egiteko elementuak gordetzeko erabiltzen dira. Balorazioetarako ere erabiltzen da.

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
eu: DSC-ak osagai baten bero-fluxuaren bolumena neurtzen du. balio hau sustantzia bakoitzarentzat berezia da. Honela DSC-a osagai kimikoak identifikatzeko edo deskribatzeko erabiltzen da.

en: Dewar Vessel
eu: Dewar ontzia

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
eu: Dewar ontzia (edo Dewar matrazea), Sir James Dewar fisikoaren izenean jarrita (1842-1923), pareta bikoitzeko huts-matrazea da, isolapen termiko ona eskaintzeko diseinatua. Horrela, oso erabilgarriak dira likido hotzak edo beroak edukitzeko. Dewar ontziaren adibide oso ezaguna 'termoa' da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
eu: Hidrogenoa

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
eu: Grezierazko "hydro" eta "gennao" "ura osatzen dute" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
eu: Helioa

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
eu: Eguzkiaren grezierazko hitza 'helios' zen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
eu: Litioa

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
eu: Grezierazko "lithos" "harria" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
eu: Berilio

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
eu: Grezierazko "beryllos" "harri berde argia" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
eu: Boroa

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
eu: Boroak "Bor(ax) + oa(karbonoa)" esan nahi du. Boraxan aurkitzen da eta karbonoaren antzera jokatzen du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
eu: Karbonoa

en: Latin 'carboneum' for carbon.
eu: Karbonoa, latinez "carboneum".

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
eu: Nitrogeno

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
eu: Latinezko 'nitrogenium' (kresala osatzen du).

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
eu: Oxigeno

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
eu: Latinezko 'oxygenium' (azidoak osatzen ditu).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
eu: Fluorea

en: Latin 'fluere' ('floats').
eu: Latinez 'fluere' ('flotagailua').

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
eu: Grezierazko 'neo'. 'berria' esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
eu: Sodioa

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
eu: Izena "sodanum" latinez dator eta horrek "buruko minaren erremedioa" esan nahi du. ikurra latinezko "natrium", arabierazko "natrun" edo ingelesezko "soda"-tik dator.

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
eu: Magnesioa

en: Named after the city of Magnesia.
eu: Magnesia hiriaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
eu: Aluminio

en: Latin 'alumen'.
eu: Latinez 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
eu: Silizioa

en: Latin 'silex'.
eu: Latinez 'silex'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
eu: Fosforo

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
eu: Grezierazko "phosphoros" "argia darama" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
eu: Sufrea

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
eu: Sanskritoz "sweb" "lo egin"esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
eu: Kloroa

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
eu: Grezierazko "chloros" 'horia-berdea' da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
eu: Argona

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
eu: Grezierazko "aergon" "inaktibo" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
eu: Potasioa

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
eu: Izena ingelesezko 'potash' ('pot ashes') dator, potasa kaustikoetan aurkitzen baita. Ikurra latinezko "kalium"-etik dator jatorrizko "al qaliy" arabieraz, alkali esan nahi duena.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
eu: Kaltzioa

en: Latin 'calx' for 'lime'.
eu: Karea, latinez "caix".

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
eu: Eskandioa

en: Named because it was found in Scandinavia.
eu: Eskandinavian aurkitu zelako izendatu zuten.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
eu: Titanioa

en: The Titans were giants in Greek mythology.
eu: Titanak Greziako mitologiako erraldoiak ziren.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
eu: Banadioa

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
eu: 'Vanadis' Freyja jainkosa nordikoaren beste izen bat da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
eu: Kromoa

en: Greek 'chroma' means 'color'.
eu: Grezierazko "chroma" "kolorea" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
eu: Manganesa

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
eu: Lur beltzeko Magnesia izeneko herritik gertu aurkitu zuten. Horrela, 'magnesia nigra' izena eman zioten, edo labur esanda, Manganeso.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
eu: Burdina

en: Latin 'ferrum'.
eu: Latinez "ferrum".

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
eu: Kobaltoa

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
eu: 'Kobold' hitz alemaniarrak 'iratxo' esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
eu: Nikela

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
eu: 'Nikela' mendiko iratxo baten izena zen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
eu: Kobrea

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
eu: Grezierazko "cuprum" Cypres esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
eu: Zinka

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
eu: Alemanezko "zinking" "zakarra", zink minerala oso zakarra delako.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
eu: Galioa

en: 'Gallia' is an old name for France.
eu: 'Gallia' Frantziaren izen zaharra da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
eu: Germanioa

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
eu: Latinezko 'germania' Alemaniaren izen zaharra da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
eu: Artsenikoa

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
eu: Grezierazko "arsenikos" "gizonezko" edo "lodia" esateko.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
eu: Selenioa

en: Greek 'selena' for 'moon'.
eu: Grezierako 'selena' 'ilargia'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
eu: Bromoa

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
eu: Grezierazko "bromos" "usain txarra" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
eu: Kriptona

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
eu: Grezierazko "kryptos" "ezkutatuta".

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
eu: Rubidioa

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
eu: Latinezko 'rubidus', gorri iluna.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
eu: Estronzioa

en: Named after the mineral Strontianit.
eu: Strontianit mineralaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
eu: Itrioa

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
eu: Suediako Stockholmetik gertu dagoen Ytterby herri txikiaren izena. Terbio, Ytterbio eta Erbio ere herri honen izena dute.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
eu: Zirkonioa

en: Named after the mineral zircon.
eu: Zirkon mineralaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
eu: Niobioa

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
eu: Niobe izena du, Tantalus jainko greziarraren alaba.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
eu: Molibdeno

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
eu: Izen honek erro grekoak ditu. "Platinoa bezala" esan nahi du - zaila zen molibdenoa eta platinoa bereiztea.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
eu: Teknezioa

en: Greek 'technetos' for artificial.
eu: Grezierazko "technetos" artifiziala da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
eu: Rutenio

en: Ruthenia is the old name of Russia.
eu: Rutenia Errusiaren izen zaharra da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
eu: Rodioa

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
eu: "Rhodeos" greziarrak "arrosa antzako gorria" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
eu: Paladioa

en: Named after the asteroid Pallas.
eu: Pallas asteroidearen izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
eu: Zilarra

en: Latin 'argentum' for silver.
eu: Zilarra latinez 'argentum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
eu: Kadmioa

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
eu: Grezierazko 'kadmia' ('Galmei' = Zink karbonatoa).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
eu: Indioa

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
eu: "Indigo" izena du bere espektro urdina delako.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
eu: Eztainu

en: Latin 'stannum' for tin.
eu: Latinez 'stannum', eztainua.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
eu: Antimonioa

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
eu: Arabierako 'anthos ammonos' 'Ammon jainkoaren lorea' izenarekin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
eu: Telurioa

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
eu: Latinez'tellus' edo 'telluris', Lur planeta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
eu: Iodoa

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
eu: Greziako 'ioeides' 'bioleta' esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
eu: Xenoia

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
eu: Grezierazko "xenos" "atzerritarra".

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
eu: Zesioa

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
eu: Zeru urdina, latinez "caesius".

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
eu: Barioa

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
eu: Grezierazko "barys" "astuna" da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
eu: Lantanoa

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
eu: Grezierazko 'lanthanein' 'ezkutatuta'. Lantanoideei "lur arraroa" deitzen zaie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
eu: Zerioa

en: Named after the planetoid Ceres.
eu: Ceres planetoidearen izena.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
eu: Praseodimioa

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
eu: Grezierazko "prasinos didymos" "bikia berdea" da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
eu: Neodimioa

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
eu: Grezierazko "neos didymos" "bikia berria" izendatzeko.

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
eu: Prometeo greziarraren izena. Prometeok jainkoei sua lapurtu eta gizateriari eman zion.

en: Named after the mineral Samarskit.
eu: Samarskit mineralaren izena du.

en: Named after Europe.
eu: Europaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
eu: Gadolinioa

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
eu: Johan Gadolin kimikari finlandiarraren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
eu: Terbioa

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
eu: Suediako Ytterby herriaren eta Terbium lehen findu zen iterbitita mineralaren izenarekin. Itrio, Erbium eta Ytterbium ere herri honen izena dute.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
eu: Disprosioa

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
eu: Greziako 'disprositor' 'iristeko zaila' esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
eu: Holmioa

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
eu: Latinezko 'holmia' Stockholmen izen zaharra da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
eu: Erbioa

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
eu: Suediako Ytterby herriaren izena jarri zioten, non gadolinita minerala (bertatik Erbium findu zen lehen aldiz) erauzi zen lehen aldiz. Itrio, Terbio eta Itterbio ere herri honen izena dute.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
eu: Tulioa

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
eu: Eskandinaviako izen zaharraren izena, 'Thule'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
eu: Itterbioa

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
eu: Yttrium, Terbium eta Erbium bezala, honek Suediako Ytterby herriaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
eu: Lutezioa

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
eu: Parisen izen erromatarra da 'Lutetia'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
eu: Hafnioa

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
eu: Niels Bohr-ek jatorriz elementu honen propietateak aurreikusi zituen aurkikuntzaren aurretik, beraz, bere jaioterriaren "Hafnia" (Kopenhageko, Danimarkako latinezko izen zaharra) izena jarri zioten.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
eu: Tantalo

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
eu: Tantalos greziar mitoaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
eu: Wolframioa

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
eu: Izena suedieratik dator "tung sten", hau da, "harri astuna" esan nahi du. Ikurra "wolfram" elementuaren alemaniar izen zaharretik dator, tungstenoak eztainuarekin nola elkarreragiten duen deskribatzen zuen "otsoak ardia (ahari) jaten duen bezala".

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
eu: Renioa

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
eu: Rhin ibaiaren izena du (latinez "Rhenium").

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
eu: Osmioa

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
eu: Grezieraz 'usaina'. Bere oxidoek errefautxoen usaina baitute.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
eu: Iridioa

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
eu: Grezierako 'iris' 'ortzadarra' da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
eu: Platinoa

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
eu: Gaztelaniaz "platina" "zilar txikia" esan nahi du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
eu: Urrea

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
eu: Latinezko 'aurum'. Aurora, egunsentiaren jainkosa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
eu: Merkurioa

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
eu: Greko-latinaren 'hydrargyrum'-tik 'zilar likidoa'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
eu: Talioa

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
eu: Grezierazko "tallos" "kimu berria".

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
eu: Beruna

en: Latin 'plumbum' for Lead.
eu: Plomoa, latinez 'plumbum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
eu: Bismuto

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
eu: Bismutaren izen zaharra "Wismut" da, "masa zuria" esan nahi duena.

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
eu: Polonioa

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
eu: Poland izena du Marie Curie omentzeko.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
eu: Astatinoa

en: Greek 'astator' for 'changing'.
eu: Grezierazko "astator" "aldatzea" da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
eu: Radona

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
eu: Radium izena du. "On" -ekin amaitzen da gas noble bat dela argi uzteko.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
eu: Frankioa

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
eu: Frantziaren izena du, Marguerite Perey omentzeko.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
eu: Erradioa

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
eu: Latinezko 'radius', transmititu erradioaktiboa delako.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
eu: Aktinioa

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
eu: Grezierako 'aktis' 'transmititu' esan nahi du - aktinio erradioaktiboa da.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
eu: Torioa

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
eu: Trumoiaren jainko nordikoaren izena: Thor

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
eu: Protaktinio

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
eu: Grezierazko "protos" "arbaso" esan nahi du. Protaktinioari horrela deritzo Actinio Protaktinioaren desintegrazio erradiazioaren produktua delako.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
eu: Uranioa

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
eu: Greziako 'ouranos' 'zerua'. Urano planetaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
eu: Neptunioa

en: Named after the planet Neptune.
eu: Neptuno planetaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
eu: Plutonioa

en: Named after the planet Pluto.
eu: Pluto planetaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
eu: Americio

en: Named after America.
eu: Amerikaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
eu: Kurioa

en: Named after Marie Curie.
eu: Marie Curie-ren izena du.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
eu: Deskubritu zuten Berkeley herriaren izena.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
eu: Kalifornioa

en: Named after the US-State of California.
eu: Estatu Batuetako Kaliforniako Estatuaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
eu: Einsteinio

en: Named after the scientist Albert Einstein.
eu: Albert Einstein zientzialariaren izena du.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
eu: Enrico Fermi zientzialariaren izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
eu: Mendelevioa

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
eu: D.I. Mendeleiev zientzialariaren izena du.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
eu: Albert Nobel zientzialariaren izena du.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
eu: Ernest Orlando Lawrence zientzialariaren izena du.

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
eu: Ernest Rutherford zientzialariaren izena du.

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
eu: Errusiako Dubna zientzia-herriaren izena.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
eu: G. Theodore Seaborg zientzialariaren izena du.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
eu: Niels Bohr zientzialariaren izena du.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
eu: Latinezko 'hassia', Alemaniako Hessen konderria. Hessenen elementu asko aurkitu dira.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
eu: Lise Meitner zientzialariaren izena du.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
eu: Elementu asko aurkitu diren Darmstadt Alemaniako hiriaren izena du.

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
eu: Wilhelm Conrad Röntgen-en izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
eu: Copernicio

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
eu: Historikoki eka-merkurio bezala ezagutzen da. Nicolaus Copernicus astronomoaren izena du.

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
eu: "Nihon" izena du, japonieraz "Japonia" ren izen erromanizatua. Japonian aurkitu zen lehen elementua izan zen, RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science zentroan. Historikoki eka-thallium izenarekin ezagutzen da.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
eu: Historikoki eka-lead izenarekin ezagutzen da. Flerov-en erreakzio nuklearren laborategiaren (Dubna, Errusia) izena jarri zaio, non elementu oso astunak sintetizatzen diren.

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
eu: Moskuko (Errusia) izena du, elementu honen aurkikuntza izan zen Ikerketa Nuklearrerako Institutu Bateratua baitu. Historikoki eka-bismuto izenarekin ezagutzen da.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
eu: Historikoki eka-polonio izenarekin ezagutzen da. Livermore National Laboratory (AEB) izena du.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
eu: Tennessina

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
eu: Elementu honen aurkitzaile izan ziren Oak Ridge National Laboratory eta Vanderbilt Unibertsitatea bizi diren Tennessee estatu estatubatuarraren izena. Historikoki eka-astatine izenarekin ezagutzen da.

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
eu: Yuri Oganessian irakaslearen trans-aktinido elementuen ikerketaren omenez izendatua. Historikoki eka-radon izenarekin ezaguna, eka-emanazioa 1960 baino lehen.

en: Classic Periodic Table
eu: Taula periodiko klasikoa

en: Long Periodic Table
eu: Taula periodiko handia

en: Short Periodic Table
eu: Taula periodiko motza

en: Transition Elements
eu: Transiziozko elementuak

en: DZ Periodic Table
eu: DZ taula periodikoa

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
eu: Kalkulagailu kimikoa

en: Equation Balancer
eu: &Ekuazioen ebazlea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
eu: Sarrera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
eu: Kalkulagailu nuklearra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
eu: Gas kalkulagailua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
eu: Kontzentrazio-kalkulagailua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
eu: Masa molekularraren kalkulagailua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
eu: Balorazioaren kalkulagailua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
eu: <big>Hautatu erabili nahi duzun kalkulagailua</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
eu: Hau da eskuragarri dauden kalkulagailu desberdinen indizea. Kalkulagailu bakoitzari buruzko informazio gehiago lortzeko, egin klik "Sarrera" aukeran.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
eu: Kalkulagailuak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
eu: <h1> Kalzium Kalkulagailuak</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
eu: <big>Hainbat kalkulagailuri buruzko informazioa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
eu: Hau da Kalziumen kalkulagailu bakoitzaren funtzioaren deskribapena

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
eu: <big>Ongi etorria Kalzium kalkulagailuetara!<br /></big>
    <p>Kalkulagailu honen bidez hainbat zereginetarako kalkuluak burutu ahal izango duzu.</p>
    <p>Honako kalkulagailuak aurki ditzakezu Kalziumen:</p>
    <ul><li><b>Masa molekularraren kalkulagailua<br /></b>Kalkulagailu honek lagunduko dizu molekula desberdinen masa molekularra.<br />Molekulen izenen forma laburrak zehaztu ditzakezu, hala nola, ezizen gehiago gehitu.</li>
    <li><b>Kontzentrazioen kalkulagailua<br /></b>Besteak beste, kantitate hauek kalkula ditzakezu:</li>
    <ul type="circle"><li>Substantzia kopurua</li>
    <li>Disolbatzailearen kopurua</li>
    <li>Substantziaren kontzentrazioa</li></ul>
    <p>Unitateen aukera zabala dago eta kantitateak zehazteko metodo desberdinak.</p>
    <li><b>Kalkulagailu nuklearra<br /></b>Kalkulagailu honek Kalziumen eskuragarri dauden datu nuklearrak erabiltzen ditu denbora zehatz bat igaro ondoren espero diren masak aurreikusteko.</li>
    <li><b>Gas kalkulagailua<br /></b>Kalkulagailu honek tenperatura, presioa, bolumena, gas kantitatea eta abar kalkula ditzake hainbat gas ideal eta ez-idealetarako.</li>
    <li><b>Ekuazio orekatzailea<br /></b>Kaklulagailu honek oreka ditzake ekuazio kimikoak.</li>
    <li><b>Balorazioaren (titration) kalkulagailua<br /></b>Kalkulagailu hau pH-neurgailuaren ondorengo titulazioaren baliokidetasun-puntua aurkitzen saiatzen da, ukitzaile hiperboliko batekin egokitzen duena. Ekuazioen oreka sistema konpontzen utzi eta espezie baten kontzentrazioa beste baten funtzioan nola aldatzen den ikus dezakezu.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
eu: Ehunekoak 100,0 baino txikiagoa izan behar du. Mesedez, sartu baliozko balioa.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
eu: Dentsitatea ezin da zero izan. Mesedez, sartu baliozko balioa.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
eu: Masa ezin da zero izan, sartu baliozko balio bat.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
eu: Bolumena ezin da zero izan, mesedez sartu baliozko balio bat.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
eu: Mol kopurua ezin da zero izan. Mesedez, sartu baliozko balioa.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
eu: Disolbatzaileren masa molarra zero sartu duzu, sartu baliozko balio bat.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
eu: Baliokideen kopurua zero da. Ezin da masa baliokiderik kalkulatu.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
eu: Kontzentrazioa zero da, sartu baliozko balioa.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
eu: Disolbatzailearen bolumena ezin da zero izan.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
eu: Disolbatzailearen mol kopurua ezin da zero izan.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
eu: Disolbatzailearen masa ezin da zero izan.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
eu: Eskatutako balioa kalkulatzeko datu nahikorik ez dago, zehaztu normaltasuna.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
eu: Datu nahikorik ez bada, zehaztu kalkulatzeko molaritatea / mol zatikia / molaltasuna.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
eu: Kopurua moletan adierazten da, ezin dira masa molarrak/baliokideak kalkulatu. Mesedez, zehaztu masa/bolumena.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
eu: Disolbatzailearen masa molarra kalkula dezakezu mol-zatikia zehazten bada.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
eu: Masa molarra ezin da zero izan, sartu baliozko balio bat.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
eu: Masa baliokidea ezin da zero izan, sartu baliozko balioa.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
eu: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'DejaVu Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;"> Ondorengo datuetako batzuk ez dira beharrezkoak.Adibidez, solutu kopurua moletan zehazten baduzu, ez duzu solutuaren masa molarra zehaztu behar.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
eu: Datuak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
eu: <big><b>Solutu kopurua:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
eu: <big>Zehaztu solutuaren kopurua</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
eu: Hau da disoluzioko solutu kopurua zehazteko laukia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
eu: Solutu kopurua zehazteko erabili nahi duzun metodoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
eu: Koadro hau solutu kopurua zehazteko erabilitako modua aldatzeko erabiltzen da, adib masa, molak edo bolumena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
eu: <big><b>Solutuaren masa molarra:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
eu: <big>Zehaztu solutuaren masa molarra</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
eu: Koadro hau erabiltzen da substantziaren masa molarra zehazteko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
eu: <big><b>Solutuaren masa baliokidea:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
eu: <big>Zehaztu solutuaren masa baliokidea Specify the equivalent mass of the solute</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
eu: Koadro hau solutuaren masa baliokidea zehazteko erabiltzen da. Hau beharrezkoa da soilik kontzentrazioa normaltasun baldintzatan emanda datorrenean.
    Normaltasuna = Baliokide kopurua / disoluzio litro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
eu: <big><b>Solutuaren dentsitatea:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
eu: <big>Zehaztu solutuaren dentsitatea</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
eu: Koadro hau erabiltzen da solutuaren dentsitate balioa zehazteko. Hau behar da soilik solutua bolumen baldintzetan zehazten ari bazara.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
eu: <big><b>Disolbatzaile kopurua:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
eu: <big>Zehaztu disolbatzailearen kopurua</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
eu: Koadro hau disoluzioko disolbatzaile kopurua zehazteko erabiltzen da.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
eu: <big>Bolumena zehazteko erabili nahi duzun metodoa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
eu: Koadro hau disolbatzaile kopurua zehazteko erabilitako modua aldatzeko erabiltzen da, adib masa, molak edo bolumena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
eu: <big><b>Disolbatzailearen masa molarra:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
eu: <big>Zehaztu disolbatzailearen masa molarra</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
eu: Koadro hau disolbatzailearen masa molarra zehazteko erabiltzen da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
eu: <big><b>Disolbatzailearen dentsitatea</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
eu: <big>Zehaztu disolbatzailearen dentsitatea</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
eu: Koadro hau disoluzioaren dentsitatea zehazteko erabiltzen da eta beharrezkoa da soilik disoluzio kopurua masa baldintzetan zehazten/beharrezko bada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
eu: <big><b>Kontzentrazioa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
eu: <big>Zehaztu disoluzioaren kontzentrazioa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
eu: Koadro hau eskuineko unitate bakoitzaren disoluzioaren kontzentrazioa zehazteko erabiltzen da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
eu: <big><b>Kalkulatu:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
eu: <big>Zehaztu zer kalkulatu nahi duzun</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
eu: Hau da kalkula ditzakezun kantitateen zerrenda. Aukeratu kantitateetako bat eta zehaztu eskatutako beste balioak kalkulatzeko.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
eu: Zehaztu disolbatzailearen dentsitate unitateak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
eu: <big>Zehaztu kontzentrazioa zehazteko unitatea/metodoa</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
eu: <big>Disolbatzaile kantitatearen unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
eu: Koadro hau erabiltzen da disoluzioko disolbatzaile kopuruarentzako unitateak zehazteko.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
eu: <big>Disolbatzailearen masa molarraren unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
eu: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
eu: <big>Zehaztu dentsitatearen unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
eu: Koadro hau erabiltzen da solutuaren dentsitate unitateak zehazteko. Hau beharrezkoa da soilik solutu kopurua bolumen baldintzetan zehazten ari bazara.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
eu: <big>Zehaztu solutuaren kopuruaren unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
eu: Koadro hau erabiltzen da disoluzioko solutu kopuruarentzako unitateak zehazteko.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
eu: <big>Solutuaren masa motarraren unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
eu: <big>Solutuaren masa baliokidearen unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
eu: <big>Leheneratu balio guztiak</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
eu: Berrezarri

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
eu: Masa molarra ezin da zero izan, sartu zero ez den balio bat.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
eu: <big><b>Aldatu kantitateak eta ikusi gainerako kantitateak dinamikoki aldatzen direla.<br />Masa eta molak zuzenean gas jakin baten mende daude.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
eu: <big><b>Gasaren masa molarra:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaren masa molarra</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
eu: Koadro hau gasaren masa molarra zehazteko erabili daiteke, adib 2 Hidrogeno gasarentzako.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
eu: <big><b>Molar:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaaren mol kopurua</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
eu: Koadro hau gasaren mol kopurua zehazteko erabili daiteke.
    molak = masa / masa molarra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
eu: <big><b>Masa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaren masa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
eu: Koadro hau gasaren masa zehazteko erabili daiteke.
    Masa = molak * masa molarra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaren masaren unitatea</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
eu: Koadro hau masaren unitateak aldatzeko erabiltzen da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
eu: <big><b>Presioa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaren presioa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
eu: Koadro hau gasaren presioa aldatzeko erabili daiteke.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaren presioaren unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
eu: Koadro hau presioaren unitateak zehazteko erabili daiteke, adib atmosfera, bar, etab.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
eu: <big><b>Tenperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
eu: <!----><big>Zehaztu gasaren tenperatura</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
eu: Koadro hau gasaren tenperatura zehazteko erabili daiteke.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaren tenperaturaren unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
eu: Koadro hau tenperaturaren unitateak zehazteko erabili daiteke, adib Kelvin, Celsius, etab.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
eu: <big><b>Bolumena:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaren bolumena</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
eu: Koadro hau gasaren bolumena zehazteko erabili daiteke.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
eu: <big>Zehaztu gasaren bolumenaren unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
eu: Koadro hau bolumenaren unitateak aldatzeko erabili daiteke, adib litroak.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
eu: Gas ez-idealentzako datuak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
eu: <big><b>Van der Waals 'b' konstantea:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
eu: <big><b>Van der Waals 'a' konstantea:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
eu: Zehaztu van der Waals-en 'b' konstantearen unitateak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
eu: Koadro hau gasentzako van der Waals-en 'b' konstantea zehazteko erabili daiteke. Hau soilik gas erreal batentzako behar da. Gas ideal batentzako 0,0 markatu daiteke.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
eu: Zehaztu van der Waals-en 'a' konstantearen unitateak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
eu: Koadro hau gasentzako van der Waals-en 'a' konstantea zehazteko erabili daiteke. Hau soilik gas erreal batentzako behar da. Gas ideal batentzako 0,0 markatu daiteke.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
eu: Van der Waals-en 'b' konstantearen unitateak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
eu: Hau Van der Waals-en 'b' konstantearen unitateak zehazteko erabili daiteke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
eu: moleko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
eu: litro^2 atmosfera/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
eu: Klikatu balio guztiak hasierako balioetara berrezartzeko

en: Initial amount cannot be zero.
eu: Hasierako kopurua ezin da zero izan.

en: Final amount cannot be zero.
eu: Azken kopurua ezin da zero izan.

en: Time is zero, please enter a valid value.
eu: Denbora zero da, mesedez sartu baliozko balio bat.

en: The final amount is greater than the initial amount.
eu: Azken kopurua hasierako kopurua baino handiagoa da.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
eu: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Aukeratu zer kalkulatu nahi duzun "kalkulatu" etiketaren ondoan dagoen konbinazio koadroan eta aldatu kalkulatzeko balioak / unitateak.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
eu: Oinarrizko datuak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
eu: <big><b>Elementuaren izena:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
eu: <big> Zehaztu kontuan hartu nahi duzun elementua </big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
eu: Koadro hau  erabiltzen da kalkuluaren elementua zein den zehazteko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
eu: <big><b>Masa isotopikoa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
eu: <big>Zehaztu uneko elementuaren isotopo bat</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
eu: Koadro hau erabiltzen da kalkulua egiteko goiko elementuaren isotopoa zehazteko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
eu: <big><b>Bizita erdia:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
eu: <big> Zehaztu isotopo erradioaktiboaren erdi-bizitza </big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
eu: Koadro hau erabiltzen da goiko isotopoaren semi-desintegrazioa zehazteko.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
eu: <big>Semi-desintegrazioaren unitatea</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
eu: Koadro hau erabiltzen da semi-desintegrazioaren unitatea zehazteko, adibidez. urteak, segundoak, etab.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
eu: urte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
eu: segundo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
eu: minutu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
eu: ordu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
eu: egun

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
eu: aste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
eu: <big><b>Masa atomikoa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
eu: <big>Hautatutako isotopoaren masa atomikoa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
eu: Etiketa honek isotopoaren masa atomikoa mol bakoitzeko gramoetan erakusten du.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
eu: <big>Masa atomikoaren unitatea</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
eu: gramo / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
eu: Beste datu batzuk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
eu: Koadro hau zer kalkulatu nahi duzun erabakitzeko erabiltzen da, aukeratu "Denbora", "Hasierako substantzia kopurua" eta "Substantziaren azken kopurua".

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
eu: Hasierako kopurua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
eu: Azken kopurua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
eu: Kronologia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
eu: <big><b>Hasierako kopurua:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
eu: <big>Zehaztu isotopo erradioaktiboaren semi-degradazioa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
eu: Koadro hau erabiltzen da substantzia erradioaktiboaren hasierako kopurua zehazteko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
eu: <big><b>Azken kopurua:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
eu: <big>Zehaztu substantziaren azken kopurua </big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
eu: Koadro hau  erabiltzen da substantzia erradioaktiboaren azken kopurua zehazteko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
eu: <big><b>Bizitza:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
eu: <big>Zehaztu hemen igarotako denbora</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
eu: Koadro hau erabiltzen da hasierako kopurutik azken kopurura gutxitzen den denbora zehazteko.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
eu: <big>Masa zehazteko erabili nahi duzun metodoa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
eu: Koadro hau erabil daiteke substantziaren hasierako kopurua zehaztu nahi duzun modua aldatzeko, hau da, masa edo molak.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
eu: molak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
eu: <big>Solutu kopurua zehazteko erabili nahi duzun metodoa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
eu: Koadro hau erabil daiteke substantziaren azken kopurua zehazteko modua aldatzeko, hau da, masa edo molak.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
eu: <big>Zehaztu substantziaren hasierako kopuruaren unitatea</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
eu: Koadro hau erabil daiteke substantziaren hasierako kopuruaren unitateak zehazteko. adibidez gramoak, kiloak, etab.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
eu: gramo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
eu: tonak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
eu: kilateak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
eu: librak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
eu: ontzak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
eu: troy ontzak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
eu: <big>Zehaztu azken kopuruaren uniatateak</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
eu: Koadro hau erabil daiteke substantziaren azken kopuruaren unitateak zehazteko. adibidez gramoak, kiloak, etab.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
eu: <big>Zehaztu igarotako denboraren unitateak</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
eu: Koadro hau erabiltzen da denbora unitateak zehazteko. adibidez urteak, segundoak, etab.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
eu: <big><b>Semidesintegrazio-periodoa</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
eu: <big>Zehaztu igarotako denbora irristagailua mugituz</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
eu: Irristailu hau erabil daiteke 0 eta 10 semi-desintegrazioen arteko kopurua zehazteko.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
eu: <big>Erabilitako semi-degradazioen kopurua</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
eu: Informazio/Errore mezua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
eu: <big>Konzentrazio molekularraren kalkulagailuaren ezarpenak</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
eu: Zenbatekoa masa terminoan zehazten da beti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
eu: Demagun gasa ideala dela (hau da, ez erakutsi Van der Waals koefizienteak)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
eu: Masa-kalkulagailua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
eu: Erakutsi ezizenak bezalako xehetasunak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
eu: Erakutsi ezizena gehitzeko fitxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
eu: Solutuaren kopurua masa terminotan zehazten da beti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
eu: Disolbatzailearen kopurua bolumen terminotan zehazten da beti

en: Experimental values
eu: Balio esperimentalak

en: Theoretical equations
eu: Ekuazio teorikoak

en: nothing
eu: deus ez

en: Error
eu: Errorea

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
eu: Ezin da Y ardatzaren aldagaiaren ekuaziorik aurkitu.

en: Theoretical curve
eu: Kurba teorikoa

en: Approximated curve
eu: Gutxi gorabeherako kurba

en: Equivalence point
eu: Puntu baliokidea

en: Save work
eu: Gorde lana

en: Icee File (*.icee)
eu: Icee fitxategia (*.icee)

en: Unable to create %1
eu: Ezin da %1 sortu

en: Open work
eu: Lan irekia

en: Unable to open %1
eu: Ezin da %1 ireki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
eu: Gorde marrazkia

en: Svg image (*.svg)
eu: SVG irudia (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
eu: Aukeratu zer egin nahi duzun:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
eu: 1 fitxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
eu: Bilatu balio esperimentalen baliokidetasun puntua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
eu: Bolumena(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
eu: 2 fitxa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
eu: Ebatzi oreka sistema eta ikusi nola aldatzen den ioi baten (Y) kontzentrazioa beste baten funtziopean (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
eu: Parametroa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
eu: Balioa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
eu: X ardatza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
eu: Y ardatza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
eu: Marrazketa-koadroa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
eu: Oharrak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
eu: X minimoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
eu: X maximoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
eu: Y minimoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
eu: Y maximoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
eu: Berria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
eu: Ireki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
eu: Gorde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
eu: Adibidea

en: No element selected
eu: Ez da elementurik hautatu

en: No graphic found
eu: Ez da irudirik aurkitu

[ctx: Next element]
en: Next
eu: Hurrengoa

en: Goes to the next element
eu: Hurrengo elementura doa

[ctx: Previous element]
en: Previous
eu: Aurrekoa

en: Goes to the previous element
eu: Aurreko elementura doa

en: It was discovered by %1.
eu: %1-(e)k aurkitu zuen.

en: Origin of the name:<br/>%1
eu: Izenaren jatorria:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
eu: Urtze-puntua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
eu: Irakite-puntua

en: Electron Affinity
eu: Afinitate elektronikoa

en: Electronic configuration
eu: Konfigurazio elektronikoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
eu: Masa atomikoa

en: Ionization energy
eu: Ionizazio-energia

en: First Ionization energy
eu: Aurreneko ionizazio-energia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
eu: Elektronegatibitatea

en: Oxidation states
eu: Oxidazio egoerak

en: Neutrons
eu: Neutroiak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
eu: Portzentaia

en: Half-life period
eu: Batazbesteko bizitza

en: Energy and Mode of Decay
eu: Desintegrazioaren modua eta energia

en: Spin and Parity
eu: Spina eta paritatea

[ctx: this can for example be '24%']
en: %1%
eu: % %1

en: (%1%)
eu: (% %1)

en:  %1<sup>-</sup>, fission
eu:  %1<sup>-</sup>, fisioa

en:  %1 <sup>-</sup>n
eu:  %1<sup>-</sup>n

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
eu: Datu orokorrak

en: Atom Model
eu: Atomoaren eredua

en: Isotopes
eu: Isotopoak

en: Miscellaneous
eu: Hainbat

en: Spectrum
eu: Espektroa

en: Extra information
eu: Informazio gehigarria

en: Extra Information
eu: Informazio gehigarria

en: No spectrum of %1 found.
eu: Ez da %1-(r)en espektrorik aurkitu.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
eu: Marraztu datuak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
eu: Zenbaki atomikoa

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
eu: Ekuazioen ebazleak ekuazio kimiko bat orekatzea uzten dizu.<br> <br><b>Aldagaiak erabiltzea</b><br>Elementu baten kopuru aldagaiak adierazteko, jarri karaktere bakun bat elementuen ikurren aurrean, adibide honetan agertzen den bezala:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (emaitza: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Adierazpen hau ebaztean behar duzun Hidrogeno eta Oxigeno kopurua emango dizu.<br><br><b>Karga elektrikoak definitzea</b><br>Erabili kortxete karratuak elementu baten karga zehazteko, adibidez:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (emaitza: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
eu: Ekuazioa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
eu: Sartu orekatzea nahi duzun ekuazioa eremu honetan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
eu: Botoi hau sakatzea ezkerreko ekuazioa orekatuko da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
eu: &Kalkulatu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
eu: Kopiatu erantzuna arbelean

en: OK
eu: Ados

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
eu: Esportatu datu kimikoak

en: Elements
eu: Elementuak

en: Properties
eu: Propietateak

en: Symbol
eu: Ikurra

en: Exact Mass
eu: Masa zehatza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
eu: Ionizazioa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
eu: Familia

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
eu: Fitxategia badago lehendik ere. Gainidaztea nahi duzu?

en: Could not open file for writing.
eu: Ezin izan da fitxategia ireki idazteko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
eu: Fitxategia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
eu: Formatua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
eu: E&skema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
eu: Gradientea:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
eu: Korritu uneko tenperatura aldatzeko

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
eu: Egin klik Erreproduzitu / Pausatu tenperatura igotzeko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
eu: Abiadura

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
eu: Korritu aldatzeko tenperaturaren igoeraren abiadura.

en: Elements with melting point around this temperature:
eu: Tenperatura honen inguruan urtze-puntua duten elementuak:

en: No elements with a melting point around this temperature
eu: Ez dago antzeko urtze-tenperatura duen elementurik

en: Elements with boiling point around this temperature:
eu: Antzeko irakite-tenperatura duten elementuak:

en: No elements with a boiling point around this temperature
eu: Ez dago antzeko irakite-tenperatura duen elementurik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
eu: Handitu / Txikitu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
eu: <p><b>Informazioa</b></p>
    <p>Egin eskuin-klik elementu baten gainean hari buruzko informazioa ikusteko.</p>
    <p>Handiagotu eta txikiagotu saguaren gurpilaren bidez.</p>
    <p>Korritu ezkerreko botoiaren bidez arrastatu/korritu eginbidea erabiliz.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
eu: %1 elementuaren isotopoa (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
eu: Isotopo-taula

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
eu: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
eu: Anitza

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
eu: Egonkorra

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
eu: ezezaguna

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Magnetic moment: %1
eu: Momentu magnetikoa: %1

en: Halflife: %1 %2
eu: Batez besteko bizitza: %1 %2

en: Halflife: Unknown
eu: Batez besteko bizitza: ezezaguna

en: Abundance: %1 %
eu: Ugaritasuna: % %1

en: Number of nucleons: %1
eu: Nukleoi kopurua: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

en: Spin: %1
eu: Spin-a: %1

en: Exact mass: %1 u
eu: Masa zehatza: %1 u

en: &Export Data...
eu: &Esportatu datuak...

en: &Scheme
eu: E&skema

en: &Gradients
eu: &Gradienteak

en: &Tables
eu: &Taulak

en: &Numeration
eu: &Numerazioa

en: &Plot Data...
eu: &Marraztu datuak...

en: Perform &Calculations...
eu: Egin &kalkuluak...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
eu: Hau kalkulagailua da, oinarrizko kalkulu kimikoak egiten ditu.

en: &Isotope Table...
eu: &Isotopo-taula...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
eu: Taula honek elemenu kimikoen isotopo ezagun guztiak erakusten ditu.

en: &Glossary...
eu: &Glosarioa...

en: &R/S Phrases...
eu: &R/S esaldiak...

en: Convert chemical files...
eu: Bihurtu fitxategi kimikoak...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
eu: Tresna honekin datu kimikoak dituzten fitxategiak bihur ditzakezu fitxategi-formatu batzuen artean.

en: Molecular Editor...
eu: Molekulen editorea...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
eu: Tresna honek egitura molekularrak 3D moduan ikustea eta editatzea uzten dizu.

en: &Tables...
eu: &Taulak...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
eu: Honek elkarrizketa-koadro bat irekitzen du kimikako ikur eta zenbakien zerrendekin.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
eu: Honek taula periodikoko legendak erakutsi edo ezkutatzen ditu.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
eu: Honek alboko barra (informazio gehigarriarekin) eta tresnen multzoa erakusten edo ezkutatzen du.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
eu: Honek taulari buruzko informazio osagarria duen alboko barra erakutsi edo ezkutatuko du.

en: Legend
eu: Legenda

en: Table Information
eu: Taularen informazioa

en: Information
eu: Informazioa

en: Overview
eu: Ikuspegi orokorra

en: View
eu: Ikusi

en: Save Kalzium's Table In
eu: Gorde Kalzium-en taula

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
eu: Irudi fitxategiak (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
eu: Ezagutza

en: Tools
eu: Tresnak

en: Kalzium Error
eu: Kalzium errorea

en: This system does not support OpenGL.
eu: Sistema honek ez du OpenGL onartzen.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
eu: %1 (%2), Masa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
eu: Bat ere ez

en: u
eu: mu

en: Electronegativity (Pauling)
eu: Elektronegatibitatea (Pauling)

en: Discovery date
eu: Aurkikuntza-data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
eu: Afinitate elektronikoa

en: First Ionization
eu: Aurreneko ionizazioa

en: No Numeration
eu: Numeraziorik ez

en: IUPAC
eu: IUPAC-a

en: Old IUPAC
eu: IUPAC zaharra

en: Monochrome
eu: Monokromoa

en: All the Elements
eu: Elementu guztiak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
eu: Blokeak

en: s-Block
eu: s-blokea

en: p-Block
eu: p-blokea

en: d-Block
eu: d-blokea

en: f-Block
eu: f-blokea

en: Iconic
eu: Ikonotuta

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
eu: Elementu bakoitza ikono batekin adierazten da (bere erabilera adieraziz).

en: Alkaline
eu: Alkalinoa

en: Rare Earth
eu: Lur arraroa

en: Non-Metals
eu: Ez-metalak

en: Alkalie Metal
eu: Metal alkalinoak

en: Other Metal
eu: Beste metala

en: Halogen
eu: Halogenoa

en: Transition Metal
eu: Transiziozko metala

en: Noble Gas
eu: Gas noblea

en: Metalloid
eu: Metaloidea

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
eu: Taldeak

en: Group 1
eu: 1. taldea

en: Group 2
eu: 2. taldea

en: Group 3
eu: 3. taldea

en: Group 4
eu: 4. taldea

en: Group 5
eu: 5. taldea

en: Group 6
eu: 6. taldea

en: Group 7
eu: 7. taldea

en: Group 8
eu: 8. taldea

en: Colors
eu: Koloreak

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
eu: Kolore politak esanahirik gabe. (Open Babel proiektukoa)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
eu: &Fitxategia

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
eu: &Ikusi

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
eu: &Tresnak

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

en: Value not defined
eu: Balio ez dago definituta

en: Unknown Value
eu: Balio ezezaguna

en: This element was discovered in the year %1.
eu: Elementu hau %1 urtean aurkitu zen.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
eu: IUPAC-ek ez du ofizialki elementu hau ezagutzen oraindik.

en: This element was known to ancient cultures.
eu: Elementu hau aintzineko kulturek ezagutzen zuten.

en: No Data
eu: Daturik ez

en: Glossary
eu: &Glosarioa

[ctx: @title:window]
en: Glossary
eu: &Glosarioa

en: References
eu: Erreferentziak

en: Go to '%1'
eu: Joan '%1'-ra

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
eu: Solidoa

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
eu: Likidoa

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
eu: Gasa

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
eu: Ezezaguna

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
eu: logaritmikoa

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
eu: lineala

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
eu: Gutxienekoa: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
eu: Gehienezkoa: %1

en: Scheme: %1
eu: Eskema: %1

en: A periodic table of the elements
eu: Elementuen taula periodiko bat

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
eu: Kodearen laguntza ugari, bertako gurua beste garatzaileei lagunduz

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
eu: Molekulen ikustailean oinarritutako lana, Marcus-en tutorea SoC honetan

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
eu: SoC-ean molekulen ikustailea eta libavogadro moldaketa/integrazioa

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
eu: Kode garbiketa, molekulen pisuak kalkulatzeko analizatzailea eta hainbat hobekuntza txiki

en: EqChem, the equation solver
eu: EqChem, ekuazioen ebazlea

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
eu: Kode garbiketa, molekulen pisuak kalkulatzeko analizatzailea eta hainbat hobekuntza txiki

en: A lot of small things and the documentation
eu: Gauza txiki asko eta dokumentazioa

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
eu: Kode eta dokumentazioaren hobekuntzak ekuazioen ebazle eta ikustaile molekularrarentzako

en: Many beautiful element icons
eu: Zenbait ikono polit

en: Many beautiful element icons, too!
eu: Zenbait ikono polit baita ere!

en: Several icons
eu: Hainbat ikono

en: Several icons in the information dialog
eu: Informazioaren elkarrizketaren hainbat ikono

en: Contributed most isotope information
eu: Isotopo gehienen informazioa garatu zuen

en: Some icons and inspiration for others
eu: Ikono batzuengatik eta beste batzuetarako inspirazioarengatik

en: The design of the information dialog
eu: Informazioaren elkarrizketaren diseinua

en: The orbits icon
eu: Orbiten ikonoa

en: New interface design and usability improvements
eu: Interfaze berriaren diseinua eta erabilgarritasunaren hobekuntzak

en: Adding new sizable Periodic System
eu: Sistema periodiko neurgarri bat gehitzen

en: Open the given molecule file
eu: Ireki emandako molekulen fitxategia

en: Can't open more than one molecule at a time
eu: Ezin da molekula bat baino gehiago aldi berean ireki

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
eu: Hasteko, sartu formula
    bat goiko trepetan eta
    klikatu "Kalkulatu"-n.
    Adib. #Et#OH

en: Molecular mass:
eu: Masa molekularra:

en: Invalid input
eu: Sarrera baliogabea

en: Symbol should consist of two or more letters.
eu: Ikurrak bi letra edo gehiago izan behar ditu.

en: Symbol already being used
eu: Ikurra erabiltzen ari da

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
eu: Hedapena baliogabea da. Zehaztu baliozko hedapena

en: done!
eu: egina!

en: Unable to find the user defined alias file.
eu: Ezin da erabiltzaileak definitutako ezizen fitxategia aurkitu.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
eu: Kalkulagailua

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
eu: Sartu hemen formula molekularra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
eu: Koadro hau molekularen formula sartzeko erabil daiteke.
    adibidez 1.> CaCO3
    adibidez 2.> MeOH
    adibidez 3.> # EDTA #

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
eu: Egin klik botoi honetan kalkulatzeko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
eu: Kalkulatu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
eu: Xehetasunak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
eu: Konposizioa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
eu: Oinarrizko konposizioa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
eu: Taula honetan molekularen osaera elementala aurreikusten da, hau da, molekulako elementu bakoitzaren ehunekoa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
eu: Atomoak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
eu: Masa denetara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
eu: Erabilitako ezizenak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
eu: Formulan erabilitako ezizenak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
eu: Honek molekulan erabilitako ezizen guztiak erakusten ditu.
    Adibidez, MeOH molekulan, erabilitako ezizena Me = CH3 da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
eu: ezizenak

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
eu: Ezizenak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
eu: Definitu ezizena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
eu: Forma laburra

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
eu: Ezizenaren forma laburra

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
eu: Ezizenaren forma laburra koadro honetan sar dezakezu,
    adibidez, Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
eu: Formulario osoa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
eu: Ezizenaren forma osoa koadro honetan sar dezakezu,
    adibidez, CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
eu: Egin klik ezizena gehitzeko

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
eu: Egin klik ezizena gehitzeko baliozkoa bada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
eu: Gehitu ezizena

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
eu: Aurrez definitutako ezizenak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
eu: Erabiltzaileak definitutako ezizenak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
eu: Aurrez definitutako ezizenen zerrenda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
eu: Taula honetan aurrez definitutako ezizen guztiak bistaratzen dira.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
eu: Erabiltzaileak definitutako ezizenen zerrenda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
eu: Hau da zuk edo beste erabiltzaile batzuek gehitu dituzun ezizenen zerrenda.

en: Unknown Electron Distribution
eu: Elektroien banaketa ezezaguna

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
eu: Trukatu

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
eu: Trukatu X eta Y ardatzak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
eu: X ardatza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
eu: Batazbesteko balioa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
eu: Hemen zer marraztu nahi duzun defini dezakezu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
eu: Balio maximoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
eu: Balio minimoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
eu: Bistaratu:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
eu: Elementu mota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
eu: Lehen elementua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
eu: Azken elementua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
eu: Elementu guztiak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
eu: Metalak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
eu: Ez-metalak / metaloideak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
eu: s blokeko elementuak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
eu: p blokeko elementuak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
eu: d blokeko elementuak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
eu: f blokeko elementuak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
eu: Gas nobleak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
eu: Metal alkalinoak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
eu: Lur alkalinoen metalak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
eu: Lantanoak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
eu: Aktinidoen seriea

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
eu: Elementu erradioaktiboak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
eu: Etiketarik ez

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
eu: Elementuen izenak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
eu: Elementuen ikurrak

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
eu: Y ardatza

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
eu: Arriskuko/Segurtasuneko esaldiak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
eu: R esaldiak:

en: S-Phrases:
eu: S esaldiak:

en: You asked for no R/S-Phrases.
eu: Ez duzu R/S esaldirik eskatu.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
eu: S1: Mantendu giltzapean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
eu: S2: Mantendu umeen eskuetatik urrun

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
eu: S3: Mantendu leku hotzean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
eu: S4: Mantendu bizilekuetatik urrun

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
eu: S5: Mantendu ... pean (fabrikatzaileak zehaztu beharreko likido egokia)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
eu: S6: Mantendu ... pean (hornitzaileak zehaztu beharreko gas geldoa)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
eu: S7: Mantendu edukiontzia ongi itxita

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
eu: S8: Mantendu edukiontzia lehor

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
eu: S9: Mantendu edukiontzia ongi aireztatutako lekuan

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
eu: S12: Ez eduki ontzia itxita

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
eu: S13: Mantendu janaritik, edaritik eta abereentzako pentsuetatik urrun

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
eu: S14: Mantendu .......(e)tik urrun (hornitzaileak zehaztu beharreko bateragarriak ez diren materialak)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
eu: S15: Mantendu berotik urrun

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
eu: S16: Mantendu pizte-iturburuetatik urrun - Ez erre

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
eu: S17: Mantendu erregaietatik urrun

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
eu: S18: Maneiatu eta ireki edukiontzia kontu handiz

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
eu: S20: Ez jan edo edan hau erabiltzean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
eu: S21: Ez erre hau erabiltzean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
eu: S22: Ez arnastu hautsa

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
eu: S23: Ez arnastu gasik/kerik/lurrunik/ihinztadurarik (fabrikatzaileak zehaztu behar duen idazkera egokia)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
eu: S24: Saihestu azalarekin kontaktuan jartzea

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
eu: S25: Saihestu begiekin kontaktuan jartzea

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
eu: S26: Begiekin kontaktuan egonez gero, berehala garbitu ur askorekin eta deitu medikuari

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
eu: S27: Kendu berehala kutsatutako arropa guztia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
eu: S28: Azalarekin kontaktuan egonez gero, garbitu berehala ..... askorekin (fabrikatzaileak bete beharrekoa)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
eu: S29: Ez isuri edukia hustubideetatik

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
eu: S30: Inoiz ez gehitu urik produktu honi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
eu: S33: Saihestu karga elektroetatikoa pilatzea

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
eu: S35: Material hau eta bere edukiontzia modu seguru batean ezarri behar dira

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
eu: S36: Jantzi babeseko arropa egokia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
eu: S37: Jantzi eskularru egokiak

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
eu: S38: Aireztatze nahikoa ez egonez gero, jantzi arnasa hartzeko ekipo egokia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
eu: S39: Jantzi begi/aurpegiko babesa

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
eu: S40: Material honek kutsatutako lurra eta objektu guztiak garbitzeko erabili ... (fabrikatzaileak bete beharrekoa)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
eu: S41: Sua edo leherketa egonez gero, ez arnastu keak

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
eu: S42: Fumigatzean/ihinztatzean jantzi arnasteko ekipo egokia (izendapen egokiak fabrikatzaileak zehaztu beharrekoak)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
eu: S43:  Sua egonez gero .... (zehaztu zuriunean suaren aurkako ekipoa. Urak arriskua areagotzen badu, inoiz ez erabili ura)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
eu: S45: Istripua gertatuz gero edo ez bazara ongi sentitzen joan medikuarengana berehala (erakutsi etiketa posible bada)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
eu: S46: Irensten bada, joan medikuarengana berehala eta erakutsi edukiontzi hau edo etiketa

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
eu: S47: Mantendu ..... °C gainditzen ez duen tenperaturan (fabrikatzaileak zehaztu beharrekoa)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
eu: S48: Mantendu bustita .....(r)ekin (fabrikatzaileak zehaztu beharreko material egokia)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
eu: S49: Mantendu soilik jatorrizko edukiontzian

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
eu: S50: Ez nahastu .....(r)ekin (fabrikatzaileak zehaztu beharrekoa)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
eu: S51: Erabili soilik ongi aireztatutako lekuetan

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
eu: S52: Ez da gomendagarria erabiltzeko azalera handien barnealdean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
eu: S53: Saihestu esposizioa - lortu instrukzio bereziak erabili aurretik

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
eu: S56: Bota material hau eta bere edukiontzia hondakin arriskutsu edo bereziak biltzeko guneetan

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
eu: S57: Erabili konfinamendu egokiak ingurumenaren kontaminazioa saihesteko

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
eu: S59: Fabrikatzailea/hornitzailearengana jo berreskuratzeari/birziklatzeari buruzko informazioa lortzeko

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
eu: S60: Material hau eta bere edukiontzia hondakin arriskutsu gisa ezarri behar da

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
eu: S61: Saihestu ingurumenean jaurtitzea. Irakurri segurtasunezko orrietako instrukzio bereziak

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
eu: S62: Irensten bada, ez behartu botaka egiten, joan medikuarengana berehala eta erakutsi edukiontzi edo etiketa hau

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
eu: S63: Istripu bat dela eta arnasten bada, joan berehala aire freskoa dagoen lekura eta egon atsedenean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
eu: S64: Irensten bada, garbitu ahoa urarekin (soilik pertsona kontzientea badago)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
eu: R1: leherkorra lehor dagoenean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
eu: R2: leherketa arriskua kolpe, marruskadura, sua edo sua pizteko beste iturriekin

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
eu: R2: leherketaren arrisku altua kolpe, marruskadura, sua edo sua pizteko beste iturriekin

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
eu: R4: konposatu metaliko lehergai oso sentikorrak osatzen ditu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
eu: R5: berotasunak leherketa eragin dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
eu: R6: leherkorra airearen kontaktuarekin edo gabe

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
eu: R7: sua sor dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
eu: R8: material erregaiekin kontaktuan sua sor dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
eu: R9: leherkorra material erregaiarekin nahastean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
eu: R10: sukoia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
eu: R11: oso sukoia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
eu: R12: erabat sukoia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
eu: R14: bortizki errazionatzen du urarekin

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
eu: R15: urarekin kontaktuan jartzean gas erabat sukoiak askatzen ditu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
eu: R16: leherkorra sustantzia erregarriekin nahastean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
eu: R17: berez sukoia airean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
eu: R18: erabiltzen denean, lurrun-aire nahasketa sukoia/leherkorra sor dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
eu: R19: peroxido leherkorrak sor ditzake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
eu: R20: kaltegarria arnasa hartuz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
eu: R21: kaltegarria azalarekin kontaktuan jarriz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
eu: R22: kaltegarria irentsiz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
eu: R23: toxikoa arnasa hartuz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
eu: R24: toxikoa azalarekin kontaktuan jarriz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
eu: R25: toxikoa irentsiz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
eu: R26: oso toxikoa arnasa hartuz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
eu: R27: oso toxikoa azalarekin kontaktuan jarriz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
eu: R28: oso toxikoa irentsiz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
eu: R29: urarekin kontaktuan jartzean gas toxikoak askatzen ditu.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
eu: R30: oso sukoia bihur daiteke erabiltzean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
eu: R31: azidoekin kontaktuan jartzean gas toxikoak askatzen ditu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
eu: R32: azidoekin kontaktuan jartzean oso gas toxikoak askatzen ditu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
eu: R33: pilatutako eraginen arriskua

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
eu: R34: erredurak sortzen ditu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
eu: R35: erredura larriak sortzen ditu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
eu: R36: begientzako narritagarria

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
eu: R37: arnas-sistemarentzako narritagarria

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
eu: R38: azalarentzako narritagarria

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
eu: R39: eragin itzulezin oso serioen arriskua

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
eu: R40: Kantzerigenoaren efektu mugatuak

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
eu: R41: begientzako kalte serioen arriskua

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
eu: R42: arnastuz gero sentikortasuna sor dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
eu: R43: azalarekin kontaktuan jarriz gero sentikortasuna sor dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
eu: R44: leherketa arriskua leku itxi batean berotuz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
eu: R45: minbizia sor dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
eu: R46: kalte genetiko hereditarioa sor dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
eu: R48: osasunarentzako kalte serioen arriskua esposizio luzean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
eu: R49: minbizia sor dezake arnastuz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
eu: R50: oso toxikoa uretako organismoentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
eu: R51: toxikoa uretako organismoentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
eu: R52: kaltegarria uretako organismoentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
eu: R53: epe luzerako eragin negatiboak sor ditzake ingurune urtarrean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
eu: R54: toxikoa florarentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
eu: R55: toxikoa faunarentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
eu: R56: toxikoa zoruko organismoentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
eu: R57: toxikoa erleentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
eu: R58: epe luzerako eragin negatiboak sor ditzake ingurunean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
eu: R59: arriskutsua ozonoaren geruzarentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
eu: R60: arriskutsua emankortasunarentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
eu: R61: kalteak jaio gabeko umean

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
eu: R62: arriskutsua izan daiteke emankortasunarentzako

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
eu: R63: Jaio gabeko haurrari kalte egiteko arriskua

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
eu: R64: kalteak sor ditzake titia hartzen duten umeengan

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
eu: R65: kaltegarria: biriketan kaltea sor dezake irentsiz gero

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
eu: R66: errepikatutako esposizioek azala lehortzea edo pitzatzea sor dezake

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
eu: R67: lurrunek logura eta zorabioa sor dezakete

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
eu: R68: itzulerarik gabeko eraginak sortzeko arriskua

en: At least one of the specified phrases is invalid.
eu: Gutxienez zehaztutako esaldi bat baliogabea da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
eu: S esaldiak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
eu: Sartu irakurtzea nahi dituzun R esaldiak. Soilik "-" onartuta dago bereizle gisa. Konbinazioak "/"-rekin oraindik ez daude inplementatuta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
eu: Sartu irakurtzea nahi dituzun R esaldiak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
eu: Sartu irakurtzea nahi dituzun S esaldiak. Soilik "-" onartuta dago bereizle gisa. Konbinazioak "/"-rekin oraindik ez daude inplementatuta.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
eu: Sartu irakurtzea nahi dituzun S esaldiak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
eu: Egin klik hemen ezkerrean sartutako esaldiak bilatzeko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
eu: &Iragazkia

en: Search...
eu: Bilatu...

en: Next to each other
eu: Bata bestearen ondoan

en: One part to the side of the other
eu: Alde bat bestearen alboan

en: Both parts continuous
eu: Bi aldeak jarraian

en: Horizontally
eu: Horizontalki

en: Horizontally (shifted)
eu: Horizontalki (lekuz aldatuta)

en: Schemes
eu: Eskemak

en: Gradients
eu: Gradienteak

en: Units
eu: Unitateak

en: Isotope Table
eu: Isotopo-taula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
eu: s-blokea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
eu: p-blokea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
eu: d-blokea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
eu: f-blokea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
eu: 1. taldea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
eu: 2. taldea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
eu: 3. taldea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
eu: 4. taldea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
eu: 5. taldea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
eu: 6. taldea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
eu: 7. taldea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
eu: 7. taldea:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
eu: Materiaren egoera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
eu: Solidoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
eu: Likidoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
eu: Gasa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
eu: Metal alkalinoak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
eu: Lur arraroak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
eu: Ez-metalak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
eu: Lur alkalinoen metalak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
eu: Beste metalak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
eu: Halogenoak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
eu: Transiziozko metalak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
eu: Gas nobleak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
eu: Metaloideak:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
eu: Kolore-eskemarik ez

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
eu: Elementu guztiak:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
eu: Beste eskemarik hautatu ez bada, kolore hau erabiliko da

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
eu: Taula periodikoko zehaztutako elementu baten propietateak bistaratzeko gradiente lineal bat erabili ordez, Kalzium-ek gradiente logaritmikoa ere erabil dezake.
    
    Gradiente logaritmikoarekin bistaratzea nahi dituzun propietateak aktibatu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
eu: Aurkikuntza-data

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
eu: Balio maximoko kolorea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
eu: Balio minimoko kolorea:

en: Energy:
eu: Energia:

en: Length:
eu: Luzera:

en: Temperature:
eu: Tenperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
eu: Orri honek elementu honen espektroari buruzko laburpen orokor bat ematen dizu. Saguarekin espektroan zooma egin dezakezu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
eu: Orri honek elementu honen espektroari buruzko laburpen orokor bat ematen dizu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
eu: Hau elementuaren espektroa da.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
eu: Balio &minimoa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
eu: Honek espektroaren ezkerreko uhin-luzera ezartzen du.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
eu: &Balio maximoa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
eu: Honek espektroaren eskuineko uhin-luzera ezartzen du.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
eu: Espektroaren ezarpenak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
eu: Emisio espektroa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
eu: Xurgapen espektroa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
eu: Unitatea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
eu: Mota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
eu: Berrezarri zooma

en: Wavelength
eu: Uhin-luzera

en: Intensity
eu: Intentsitatea

en: Greek alphabet
eu: Alfabeto grekoa

en: Uppercase
eu: Maiuskulak

en: Lowercase
eu: Minuskulak

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
eu: Izena

en: alpha
eu: alfa

en: Numbers
eu: Zenbakiak

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
eu: Aurrizki numerikoak eta zenbatzaile erromatarrak

en: Number
eu: Zenbakia

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
eu: Aurrizkia

en: Roman Numerals
eu: Zenbaki erromatarrak

en: &Copy
eu: &Kopiatu

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
eu: Molekulen editorea

en: Load Molecule
eu: Kargatu molekula

en: Download New Molecules
eu: Deskargatu molekula berriak

en: Save Molecule
eu: Gorde molekula

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
eu: Ez da tresnarik kargatu - badirudi ezin dela Avogadro plugina aurkitu.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
eu: Ez da tresnarik kargatu - badirudi ezin dela Avogadro plugina aurkitu. Ezin da molekularik ikusi arazo hau konpondu arte.

en: Common molecule formats
eu: Molekulen formatu arrunta

en: All files
eu: Fitxategi guztiak

en: Choose a file to open
eu: Aukeratu fitxategia irekitzeko

en: Could not load molecule
eu: Ezin izan da molekula kargatu

en: Loading the molecule failed.
eu: Molekularen kargatzeak huts egin du.

en: Choose a file to save to
eu: Aukeratu fitxategia gordetzeko

en: Failed to download molecule %1 to %2.
eu: Ezin izan da %1 eta %2 molekula deskargatu.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
eu: Deskargatu daitezkeen molekulak %1-an gorde dira.

en: The molecules have been saved to %1.
eu: Molekulak %1-an gorde behar dira.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
eu: Estiloa:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
eu: Bistaratu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
eu: Kargatu molekula bat eta erabili saguaren erakuslea eta gurpila ikuspegia aldatzeko.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
eu: Editatu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
eu: Optimizatu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
eu: Marrazki argia

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
eu: Neurtu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
eu: Egin klik 2 atomoetan distantiza neurtzeko, 3 atomotan angelua neurtzeko, 4 atomoetan angelu diedroa neurtzeko.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
eu: Estatistikak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
eu: Izena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
eu: Pisua:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
eu: OpenBabel interfazea

en: Convert
eu: Bihurtu

en: Open Molecule File
eu: Ireki molekulen fitxategia

en: All Files
eu: Fitxategi guztiak

en: You must select some files first.
eu: Aurrenik fitxategi batzuk hautatu behar dituzu.

en: No files selected
eu: Ez da fitxategirik hautatu

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
eu: %1 fitxategia badago lehendik ere. Posible bada, gainidaztea nahi duzu?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
eu: %1 fitxategia badago lehendik ere -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
eu: Ongi dago komando hauek exekutatzea? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
eu: Fitxategiak bihurtzeko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
eu: Hautatu &denak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
eu: &Kendu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
eu: &Gehitu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
eu: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Bihurtuko diren fitxategiak ikus ditzakezu hemen. Erabili botoiak fitxategiak zerrendari gehitzeko eta handik kentzeko.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
eu: Bihurtu hemendik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
eu: Bihurtu hona:
