kalzium - en to fa translation catalogue (163 entries)

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
fa: جرم

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
fa: جرم اتمی

en: Magnetic Moment
fa: گشتاور مغناطیسی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
fa: شعاع کووالانسی

en: Classic Periodic Table
fa: جدول تناوبی کلاسیک

en: Short Periodic Table
fa: جدول تناوبی مختصر

en: Transition Elements
fa: عناصر انتقالی:

en: DZ Periodic Table
fa: جدول تناوبی DZ

en: No element selected
fa: عنصری برگزیده نشد

en: No graphic found
fa: هیچ تصویری یافت نشد

[ctx: Next element]
en: Next
fa: بعدی

en: Goes to the next element
fa: به عنصر بعدی می‌رود

[ctx: Previous element]
en: Previous
fa: قبلی

en: Goes to the previous element
fa: به عنصر قبلی می‌‌رود

en: It was discovered by %1.
fa: توسط %1 کشف شد.

en: Origin of the name:<br/>%1
fa: منشأ نام:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
fa: نقطه ذوب

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
fa: نقطه جوش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
fa: الکترونگاتیوه

en: Neutrons
fa: نوترونها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
fa: درصد

en: Half-life period
fa: دوره نیمه عمر

en: Energy and Mode of Decay
fa: انرژی و حالت خرابی

en: Spin and Parity
fa: چرخش و زوجیت

en: %1 u
fa: %1 واحد

[ctx: this can for example be '24%']
en: %1%
fa: %1٪

en: %1 MeV
fa: %1 مگاولت

en: (%1%)
fa: (%1٪)

en: ,
fa: ،

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
fa: خلاصه داده

en: Atom Model
fa: مدل اتم

en: Isotopes
fa: ایزوتوپ

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
fa: خانواده

en: Elements with melting point around this temperature:
fa: عناصری که  نقطه ذوبشان در حدود این دما می‌باشد:

en: No elements with a melting point around this temperature
fa: هیچ عنصری نقطه ذوبش در حدود این دما نیست

en: Elements with boiling point around this temperature:
fa: عناصری که نقطه جوششان در حدود این دما می‌باشد:

en: No elements with a boiling point around this temperature
fa: هیچ عنصری نقطه جوشش در حدود این دما نیست

en: Isotope of Element %1 (%2)
fa: ایزوتوپ عناصر %1 )%2(

en: &Scheme
fa: &طرحواره‌

en: &Tables
fa: &جدولها‌

en: &Numeration
fa: &شمارش‌

en: &Plot Data...
fa: &رسم داده...‌

en: &Isotope Table...
fa: جدول &ایزوتوپ...‌

en: &Glossary...
fa: &واژه‌نامه...‌

en: &R/S Phrases...
fa: عبارتهای &R/S...

en: Convert chemical files...
fa: تبدیل پرونده‌های شیمی...

en: &Tables...
fa: &جدولها‌...

en: Overview
fa: خلاصه

en: Knowledge
fa: دانش

en: Tools
fa: ابزارها

en: Kalzium Error
fa: خطای Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
fa: این سیستم OpenGL را پشتیبانی نمی‌کند.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
fa: %1 )%2(، جرم: %3 واحد

en: Electronegativity (Pauling)
fa: الکترونگاتیوه (Pauling)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
fa: پیوستگی الکترون

en: First Ionization
fa: یونیزاسیون اول

en: No Numeration
fa: بدون شمارش

en: Old IUPAC
fa: IUPAC قدیمی

en: All the Elements
fa: همه عناصر

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
fa: بلوکها

en: s-Block
fa: بلوک s

en: p-Block
fa: بلوک p

en: d-Block
fa: بلوک d

en: f-Block
fa: بلوک f

en: Iconic
fa: شمایل‌دار

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
fa: هر عنصر با شمایلی که کاربرد آن را نشان می‌دهد، نمایش داده می‌شود.

en: Alkaline
fa: قلیایی

en: Rare Earth
fa: خاکی کمیاب

en: Non-Metals
fa: غیر فلزی

en: Alkalie Metal
fa: فلز قلیایی

en: Other Metal
fa: فلز دیگر

en: Halogen
fa: هالوژن

en: Transition Metal
fa: فلز گذار

en: Noble Gas
fa: گاز نجیب

en: Metalloid
fa: شبه فلز

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
fa: گروهها

en: Group 1
fa: گروه ۱

en: Group 2
fa: گروه ۲

en: Group 3
fa: گروه ۳

en: Group 4
fa: گروه ۴

en: Group 5
fa: گروه ۵

en: Group 6
fa: گروه ۶

en: Group 7
fa: گروه ۷

en: Group 8
fa: گروه ۸

en: Colors
fa: رنگها

en: Value not defined
fa: مقدار تعریف نشد

en: Unknown Value
fa: مقدار ناشناخته

[ctx: x u (units). The atomic mass.]
en: %1 u
fa: %1 واحد

en: This element was known to ancient cultures.
fa: این عنصر در فرهنگهای باستانی شناخته شده بود.

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
fa: جامد

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
fa: مایع

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
fa: گاز

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
fa: ناشناخته

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
fa: مقدار کمینه: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
fa: مقدار بیشینه: %1

en: Scheme: %1
fa: طرحواره: %1

en: A periodic table of the elements
fa: جدول تناوبی عناصر

en: A lot of small things and the documentation
fa: تعداد زیادی چیزهای کوچک و مستندات

en: Several icons in the information dialog
fa: چندین شمایل در محاوره اطلاعات

en: Contributed most isotope information
fa: اغلب اطلاعات جسم ایزوتوپ مورد کمک واقع‌شده

en: The design of the information dialog
fa: طرح محاوره اطلاعات

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
fa: عبارتهای R

en: S-Phrases:
fa: عبارتهای S:

en: You asked for no R/S-Phrases.
fa: از شما برای عبارتهای R/S سوال نشد.

en: Units
fa: واحدها

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
fa: وضعیت ماده

en: Greek alphabet
fa: آلفبای یونانی

en: Uppercase
fa: حرف بزرگ

en: Lowercase
fa: حرف کوچک

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
fa: نام

en: alpha
fa: آلفا

en: beta
fa: بتا

en: gamma
fa: گاما

en: delta
fa: دلتا

en: epsilon
fa: اپسیلون

en: zeta
fa: زتا

en: eta
fa: اِتا

en: theta
fa: تتا

en: iota
fa: ایوتا

en: kappa
fa: کاپا

en: lambda
fa: لاندا

en: mu
fa: مو

en: nu
fa: نو

en: pi
fa: پی

en: sigma
fa: سیگما

en: tau
fa: تاو

en: omega
fa: اَمگا

en: Numbers
fa: شماره‌ها

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
fa: پیشوندهای عددی و شماره‌های رومی

en: Number
fa: شماره

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
fa: پیشوند

en: Roman Numerals
fa: شماره‌های رومی

en: 0.5
fa: ۰/۵

en: 1
fa: ۱

en: 1.5
fa: ۱/۵

en: 2
fa: ۲

en: 2.5
fa: ۲/۵

en: 3
fa: ۳

en: 4
fa: ۴

en: 5
fa: ۵

en: 6
fa: ۶

en: 7
fa: ۷

en: 8
fa: ۸

en: 9
fa: ۹

en: 10
fa: ۱۰

en: 11
fa: ۱۱

en: 12
fa: ۱۲

en: 13
fa: ۱۳

en: 14
fa: ۱۴

en: 15
fa: ۱۵

en: 16
fa: ۱۶

en: 17
fa: ۱۷

en: 18
fa: ۱۸

en: 19
fa: ۱۹

en: 20
fa: ۲۰

en: 40
fa: ۴۰

en: 50
fa: ۵۰

en: 60
fa: ۶۰

en: 90
fa: ۹۰

en: 100
fa: ۱۰۰

en: &Copy
fa: &رونوشت‌
