kalzium - en to fi translation catalogue (1000 entries)

en: Problem while opening the file
fi: Virhe tiedostoa avatessa

en: Cannot open the specified file.
fi: Annettua tiedostoa ei voi avata

en: Sorry
fi: Pahoittelut

en: Cannot save to the specified file.
fi: Annettuun tiedostoon ei voi tallentaa

en: Kalzium OpenGL Part
fi: Kalziumin OpenGL-osa

en: A cool thing
fi: Siisti juttu

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
fi: © 2006 Carsten Niehaus

en: State of matter
fi: Aineen olomuoto

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
fi: Aineen muoto; riippuu vakaudesta ja kokoonpuristuvuudesta: kiinteä, neste tai kaasu.

en: Chemical Symbol
fi: Kemiallinen merkki

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
fi: Yksi-, kaksi- tai kolmikirjaiminen lyhenne, joka on otettu kansainväliseen käyttöön.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
fi: Alkuaine

en: Chromatography
fi: Kromatografia

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
fi: Aineiden erotusmenetelmä, jossa tutkittava yhdiste jakautuu kahden faasinvälille. Näistä faaseista toinen (stationaarinen faasi) pysyy paikallaan jatoinen (liikkuva faasi) liikkuu määrättyyn suuntaan.

en: Distillation
fi: Tislaus

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
fi: Nestemäisen liuoksen (tasainen seos) erottelua osiinsa haihduttamalla ja kondensoimalla. Jaksottaisessa tislauksessa prosessi toistetaan useita kertoja.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
fi: Ainetta, jota ei voi jakaa yksinkertaisemmiksi aineiksi. Alkuaineet ovat aineiden kulmakiviä. Alkuaineet muodostuvat atomeista, jotka käsittävät positiivisesti varautuneita protoneja ja neutraaleja neutroneja ja elektronikuoresta.

en: Emulsion
fi: Emulsio

en: Heterogeneous mix of two liquids.
fi: Kahden nesteen heterogeeninen seos.

en: Extraction
fi: Erottaminen

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
fi: Prosessi, jolla homogeenisesta tai heterogeenisesta seoksesta saadaan pohdasta ainetta.

en: Mix
fi: Seos

en: Filtering
fi: Suodatus

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
fi: Kiinteän aineen erottamista nestemäisesta tai kaasumaisesta aineesta huokoisella erotusseinämällä.

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
fi: Ainetta, jossa on eri aineita sekaisin epämääräisissä suhteissa. [i]homogeeniset seokset[/i] näyttävät yhdenmukaisilta, [i]heterogeeniset seokset[i] taas vaihtelevammilta.

en: Accuracy
fi: Tarkkuus

en: Consisting of accidental and systematic errors.
fi: Satunnaisia tai systemaattisia virheitä sisältävä.

en: Law of Conservation of Mass
fi: Massan säilymisen laki

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
fi: Kemiallisen reaktion seurauksena massa ei lisäänny eikä sitä katoa. Reaktioon käytettävän materiaalin massojen summa on yhtä suuri kuin reaktiotuotteiden massojen summa.

en: Law of multiple proportions
fi: Moninkertaistamisperiaate

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
fi: Lejeerinki on seos, joka sisältää aineet aina samassa suhteessa. Jos kahta tai useampaa ainetta on sidoksissa, massojen suhde on vakio.

en: Crystallization
fi: Kiteyttäminen

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
fi: Kiinteän, kiteisen materiaalin erottelu liuoksesta, nesteestä tai kaasusta.

en: Solution
fi: Liuos

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
fi: Tasainen sekoitus useita puhtaita aineita

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
fi: Massa

en: Measurement of an amount of matter.
fi: Aineen määrän mitta.

en: Matter
fi: Aine

en: All that takes up space and has mass.
fi: Kaikki mikä vaatii tilaa ja millä on massa.

en: Phase
fi: Faasi

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
fi: Kemiallisen koostumuksen ja fysikaalisten ominaisuuksien perusteella erottuva homogeeninen osa ainetta, jolla on sama koostumus koko alueella ja selvä raja ympäristöönsä.

en: Accuracy and precision
fi: Tarkkuus

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
fi: Ilmaistaan keskihajonnan avulla: Arvot, jotka kuvaavat satunnaisia virheitä.

en: Correctness
fi: Oikeellisuus

en: Values given over accidental errors.
fi: Yllä olevat annetut arvot onnettomuusvirheitä.

en: SI-Unit
fi: SI-yksikkö

en: Measurement unit using International Symbols.
fi: Kansainvälistä standardia noudattava mittayksikkö.

en: Significant figures
fi: Merkitsevät numerot

en: The number of digits which are meaningful in a number.
fi: Luvussa olevien numeroiden määrä, joilla on merkitystä sen arvoon.

en: Standard deviation
fi: Keskihajonta

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
fi: Mitta, jolla mittausten tarkkuutta voidaan arvioida.

en: Suspension
fi: Suspensio

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
fi: Epätasainen seos, jossa on nestemäisiä ja kiinteitä ainesosia.

en: Alloys
fi: Lejeeringit

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
fi: Puhdasta ainetta, jossa on useita alkuaineita kiinteässä suhteessa.

en: Alpha rays
fi: Alfasäteet

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
fi: Säteitä, jotka koostuvat alfahiukkasista. Niissä on kaksi protonia ja kaksi neutronia ja niitä lähtee eräistä alkuaineista niiden hajotessa.

en: Atom
fi: Atomi

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
fi: Atomit ovat aineiden rakennuspalikoita, joita ei voi kemiallisesti jakaa pienempiin osiin. Kunkintyyppisiä atomeita kutsutaan alkuaineiksi.

en: Electron
fi: Elektroni

en: Proton
fi: Protoni

en: Neutron
fi: Neutroni

en: Atomic nucleus
fi: Atomiydin

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
fi: Pieni positiivisen sähkövarauksen omaava keskus atomissa, jossa sen protonit ja neutronit sijaitsevat.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
fi: Atomimassa

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
fi: Atomin massa, asteikolla, jossa hiiliatomin massa on 12u. Alkuaineille, joilla on useita isotooppeja, ilmoitetaan isotooppien painotettu keskiarvo.

en: Isotope
fi: Isotooppi

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
fi: Isotoopit ovat alkuaineiden versioita, joissa on sama järjestysluku Z. mutta eri massaluku A. Nimi isotooppi merkitsee samaa paikkaa ja juontaa juurensa siitä, että alkuaineen kaikki isotoopit ovat samassa jaksollisen järjestelmän paikassa.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
fi: Spin on hiukkasiin liittyvä pyörimismäärän kaltainen ilmiö. Se on kuitenkin puhtaasti kvanttifyysinen, eikä klassisen mekaniikan puolelta löydy vastaavaa. Pyörimismäärään liittyy kappaleen massojen kierto tilassa, mutta spiniin ei liity pyöriviä massoja, vaan ilmiö liittyy hiukkaseen itseensä.

en: Magnetic Moment
fi: Magneettinen momentti

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
fi: Kappaleen magneettinen momentti on vektori, joka liittää kappaleen magneettikentässä kokeman vääntömomentin kentän omaan vektoriin. Se mitataan ydinmagnetoneissa:  µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
fi: Hajoamistapa

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
fi: Hajoamistapa kuvaa miten atomi hajoaa radioaktiivisesti. Atomiytimien hajoamistavat ovat:[br] -> Alfahajoaminen (Helium-4 -ytimien emissio).[br] -> ß[sup]-[/sup] hajoaminen (elektronin emissio)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (positronin emissio) [br] -> Elektronisieppaus (EC) [br] -> protonin emissio [br] -> Spontaani fissio [br] Kullakin atomiytimellä on yleensä yksi hallitseva hajoamistapa.

en: Decay Energy
fi: Hajoamisenergia

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
fi: Hajoamisenergia on ytimen hajotessa vapautuva energia.

en: Nuclides
fi: Nuklidit

en: [i]see isotopes[/i]
fi: [i]katso isotoopit[/i]

en: Isotone
fi: Isotoni

en: Nuclear Isomer
fi: Ydinisomeerit

en: Isobars
fi: Isobaarit

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
fi: Kaksi nuklidia ovat isotoneja, jos niillä on sama määrä N neutroneita.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
fi: Isobaarit ovat nuklideja, joilla on sama massaluku, eli protonien ja neutronien summa.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
fi: Ydinisomeeri on atomin metastabiili eli isomeerinen tila, jossa sen ytimessä oleva protoni tai neutroni on virittynyt, mutta ei voi vapauttaa ylimääräistä energiaansa muuttamatta ensin spiniään. Ne voivat vapauttaa tämän ylimääräisen energian kahdella isomeerisella reaktiolla[br] -> γ-emissiolla (säteilemällä suurienergisen fotonin)[br] -> sisäisellä muunnoksella (energia käytetään atomin ionisointiin)[br] Vertaa tätä kemiallisen isomeerin määritelmään, johon sanalla on tavallisemmin viitataan. Vertaa tätä myös isotoopin määritelmään, jossa erottava tekijä on neutronien määrä atomiytimessä.[br] Tietyn alkuaineen metastabiilia isomeeriä merkitään yleensä merkillä "m" (tai niiden alkuaineiden osalta, joilla on useaita isomeerejä 2m, 3m jne.) Tämä merkintä kirjoitetaan yleensä kemiallisen merkin ja atomin numeron perään (esim. Co-58m), mutta kirjoitetaan joskus myös yläindeksinä sen eteen (esim. [sup]m[/sup]Co-58 tai [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
fi: Beetasäteet

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
fi: Säteilyä, joka koostuu radioaktiivisten ytimien hajotessa muodostuneista elektroneista.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
fi: Elektroni on atomia pienempi negatiivisesti varautunut hiukkanen, jonka massa on m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg ja jolla on [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C:n suuruinen sähkövaraus

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
fi: Protoni on atomin ytimessä oleva positiivisesti varautunut atomia pienempi hiukkanen, jonka massa on m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg ja jonka varaus on [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
fi: Neutroni on atomin ytimessä oleva atomia pienempi sähköisesti neutraali hiukkanen, jonka massa on m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg.

en: Cathode Rays
fi: Katodisäteet

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
fi: Katodisäteet ovat elektroneja, joita havaitaan tyhjiksi pumpatuissa lasiputkissa, joissa on ainakin kaksi elektrodia, katodi (negatiivinen) ja anodi (positiivinen), diodiksi kutsutussa järjestelyssä.

en: Ionic Radius
fi: Ionisäde

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
fi: Ionisäde on varatun atomin (eli ionin) säde. Ioni voi olla positiivisesti tai negatiivisesti varattu. Kalzium esittää säteen ohella ionin varauksen. Positiivisella ionilla on vähemmän elektroneja kuorillaan kuin negatiivisella, ja niinpä sen sädekin on pienempi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
fi: Kovalentti säde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
fi: Atomisäde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
fi: Van der Waalsin säde

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
fi: Van der Waalsin säde on kuvitteellisen kovapintaisen atomia kuvaavan pallon säde. Tätä mallia käytetään moniin tarkoituksiin. Van der Waalsin säteet määritetään mittaamalla kristalleissa olevien sidoksettomien atomien etäisyyksiä.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
fi: Atomisäde on etäisyys tasapainossa olevan atomin ytimestä sen kaukaisimpaan vakaaseen elektroniin.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
fi: Kovalenttinen säde on puolet kahden kovalenttisessa sidoksessa olevan identtisen atomiytimen etäisyydestä.

en: Watchglass
fi: Kellolasi

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
fi: Kellolasi on halkaisijaltaan noin 5–10 cm kokoinen pyöreä lasilevy, jota voidaan käyttää moniin tehtäviin. Lasin reuna on taivutettu ylöspäin, jotta lasilla voi haihduttaa pienen määrän nestettä. Haihtumista voi kiihdyttää kuumentamalla lasia Bunsen-polttimella. Kellolasia voi käyttää myös petrimaljan tai dekantterilasin kantena. Lisäksi kellolasit sopivat pienten ainemäärien punnitsemiseen tai vaihtoehtoisesti kuivaamiseen vetokaapissa. Nimi ”kellolasi” juontaa juurensa vanhojen taskukellojen kupumaisista suojalaseista.

en: Dehydrator
fi: Eksikaattori

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
fi: Eksikaattori on tyypillisesti lasista valmistettu laboratoriokoje, jota käytetään kemiallisten aineiden kuivaamiseen, eli veden tai nesteen poistamiseen näytteestä. 
    			Periatteessa se on lasikulho, jonka kannen reuna on hiottu niin tasaiseksi, että kulho voidaan sulkea ilmatiiviisti. Eksikaattorin pohjalla on tavallisesti jotain kosteutta sitovaa ainetta kuten kalsiumkloridia, silikageeliä, tai rikkihappoa. Näyte asetetaan läpäisevälle muoville tai keraamiselle tasolle aineen päälle. 
    			Kosteutta sitova aine on hygroskooppista, mikä tarkoittaa, että se kuivaa ympäristöään imemällä itseensä vesihöyryä. Kuiva ilma imee sitten kosteutta kuivattavasta näytteestä.

en: Spatula
fi: Spaatteli

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
fi: Spaattelit ovat erimuotoisia lastoja ja lusikoita, yleensä metallia (esim. rautaa, titaania tai platinaa). Laboratoriossa niitä käytetään kemikaalien raaputtamiseen, jauhamiseen ja siirtämiseen.

en: Water Jet Pump
fi: Vesi-imu

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
fi: Vesi-imu on hana, jossa on kaksi sisääntuloputkea ja yksi ulostuloputki. Toisesta sisääntuloputkesta suihkuaa vettä täydellä paineella hieman sitä suurempaan ulostuloputkeen. Tämä saa aikaan alipaineen, joka vetää juoksevaa ainetta (nestettä tai kaasua) toisesta sisääntulosta.[br] Laite on hydrodynaamisen paradoksin sovellus. Tämän paradoksin idea on, että nopeiden virtojen lähellä olevat kappaleet imeytyvät niiden mukaan eivätkä työnny poispäin.

en: Refractometer
fi: Refraktometri

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
fi: Refraktometriä käytetään väliaineen (valon)taittokertoimen määrittämiseen. Jos aineen taittokerroin tunnetaan, sitä voidaan synteesin jälkeen käyttää näytteen puhtauden määrittämiseen tai tarkastaa synteesin onnistuminen.

en: Mortar
fi: Mortteli

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
fi: Morttelia käytetään kiinteiden aineiden hienontamiseen käsin. Karkea aine jauhetaan nuijanmuotoisella survimella (petkel) morttelin seiniä vasten. Sitä voidaan käyttää myös seosten tasoittamiseen hienontamalla.

en: Heating Coil
fi: Lämpölevy

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
fi: Lämpölevyjä käytetään mittalasien ja muiden astioiden kuumentamiseen. Usein lämpölevy kytketään termostaattiin estämään lämpötilan nouseminen liian korkeaksi. Joihinkin levyihin on upotettu sähkömagneetti, jota voi käyttää nesteiden liuosten ja seosten sekoittamiseen magneettisauvalla. Tämä tasoittaa sen koostumusta ja lämpötilan jakautumista.

en: Cork Ring
fi: Korkkirengas

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
fi: Suuria astioita, (esim. pyöreäpohjaisia kolveja) voidaan asettaa erityisille renkaille, jotka on valmistettu korkista. Korkki on pehmeä ja kevyt puulaji, joka eristää lämpöä erinomaisesti, joten se sopii hyvin herkkien esineiden suojaamiseen.

en: Dropping Funnel
fi: Tiputussuppilo

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
fi: Tiputussuppilolla voi mitata ainemääriä tarkasti. Pudotusnopeutta voi säätää venttiilillä. Kuvan suppilossa on paineentasaus.

en: Separating Funnel
fi: Erotussuppilo

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
fi: Erottussuppiloa käytetään erottelemaan toisistaan liuoksessa olevia eritiheyksisiä aineita. Pohjaventtiiliä käytetään raskaampien ainesosien päästämiseen erilliseen astiaan. Kuvan suppilossa on paineentasaaja.

en: Test Tube Rack
fi: Koeputkiteline

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
fi: Koeputkiteline on kätevä, kun tehdään koesarjoja tai kuivataan koeputkia.

en: Vortexer
fi: Vortekseri

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
fi: Laboratorioissa vortekseria käytetään reagenssien tasaiseen sekoittamiseen. Nestettä sisältävä astia asetetaan levylle, joka tekee jopa 3000 vaakasuoraa kiertoliikettä minuutissa. Lisäksi sillä voi tehokkaasti sekoittaa tasaiseksi myös erittäin pieniä ainemääriä. Se on nesteiden erotteluun käytetyn sentrifugin vastakohta.

en: Wash Bottle
fi: Ruiskupullo

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
fi: Näitä käytetään moniin tarkoituksiin. Useimmissa laboratorioissa niissä säilytetään tyypillisesti vettä, suolaa, happoa tai jotain muuta usein käytettävää nestettä. Kun ei tarvita tarkkaa määrää ainetta, sitä saadaan näistä helposti helposti ja nopeasti.

en: Rotary Evaporator
fi: Keskipakoishaihdutin

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
fi: Kuvan keskipakoishaihdutin koostuu vesihauteessa olevasta tyhjiössä toimivasta sentrifugista. Hauteessa olevaa astiaa pyöritetään, jolloin neste haihtuu ja kerääntyy tyhjiössä jäähdytinputkeen, josta tiivistynyt neste pisaroi alla olevaan astiaan. Tätä menetelmää voidaan käyttää liuosten konsentrointiin eli puhdistamiseen. Liittämällä sentrifugiin tyhjiöpumppu voidaan laskea ilmanpainetta ja siten liuoksen kiuhumispistettä.

en: Reflux Condenser
fi: Palautusjäähdyttäjä

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
fi: Palautusjäähdyttäjässä kuumentamalla tuotettua höyryä johdetaan jäähdytetyn putken läpi, jolloin se tiivistyy takaisin alkuperäiseksi nesteeksi. Tiivistynyt neste kerätään tyypillisesti kolviin tai mittapulloihin.

en: Pipette Bulb
fi: Pumpetti

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
fi: Pumpettia käytetään pipettien täyttämiseen. Pallon puristaminen ja sitten vapauttaminen tuottaa alipaineen, joka vetää nesteen pipettiin. Kun palloa puristetaan jälleen, neste valuu pois pipetistä.

en: Test Tube
fi: Koeputki

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
fi: Koeputkessa tehdään pieniä kokeita tai reaktioita. Koeputkia on monia erilaisia. Esimerkiksi joissakin on liittimiä, toisissa kulmia, jotkut on käsitelty kestäviksi jne.

en: Protective Goggles
fi: Suojalasit

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
fi: Useimmissa laboratorioissa suojalasit ovat pakolliset. Ilman niitä useimpien kemikaalien käsittely on liian vaarallista. Yleensä linssit ovat erikoismuovia, joka suojaa sekä mekaanisilta osumilta että syövyttäviltä aineilta.

en: Round-Bottomed Flask
fi: Kolvi

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
fi: Kolvia käytetään monenlaisissa reaktioissa. Joitan kolveja voidaan liittää monenlaisiin esineisiin, kuten kuvassa olevan kaulassa oleva suojus osoittaa. Pöydällä niitä voidaan pitää korkkirenkaissa.

en: Full Pipette
fi: Täyspipetti

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
fi: Tavallisesta pipetistä poiketen täyspipetissä on vain yksi merkki, joka osoittaa tiettyä tilavuutta.

en: Drying Tube
fi: Kuivausputki

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
fi: Jotkut reaktiot täytyy suojata vedeltä. Tähän voidaan käyttää kuivausputkea, jossa on ilmasta vettä imevää hygroskooppista ainetta.

en: Test Tube Holder
fi: Koeputkipihdit

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
fi: Koeputkipihdeillä saa helposti otteen koeputkesta. Sen avulla käden voi pitää turvallisen etäisyyden päässä kuumasta koeputkesta. Sitä käytetään erityisesti pidettäessä koeputkea avoimen liekin päällä.

en: Measuring Cylinder
fi: Mittalasi

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
fi: Mittalasilla voi mitata nestemääriä suhteellisen tarkasti. Lisäksi lasi sallii sakan laskeutua pohjalle. Näin sen voi erottaa nesteestä dekantoimalla, eli kaatamalla nesteen toiseen astiaan.

en: Thermometer
fi: Lämpömittari

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
fi: Lämpömittaria käytetään näytteen lämpötilan määrittämiseen. Laboratorioissa käytetään erilaisia lämpömittareita, myös sellaisia, joita voi käyttää syövyttävien aineiden kanssa.

en: Magnetic Stir Bar
fi: Magneettisauva

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
fi: Magneettisauvat ovat kemiallisesti erittäin neutraaleja pieniä magneettisauvoja. Useimmissa lämpölevyissä on sisäänrakennettu pyörivä magneetti. Tämä saa aikaan levyn päällä olevassa astiassa olevan sauvan pyörimisen ja seoksen tasoittumisen.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
fi: Magneettisauvannostaja

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
fi: Magneettisauvannostajalla voi poistaa magneettisauvan astiasta. Nostaja on sauva, jonka päässä on magneetti, johon magneettisauvat tarttuvat.

en: Pipette
fi: Pipetti

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
fi: Laboratorioissa pipettejä käytetään pienten ainemäärien mittaamiseen. Pipetissä on vetomitta-asteikko ja nesteiden pudottamiseen käytetään pääsääntöisesti pumpetteja. Molemmanlaiset pipetit on kalibroitu huoneenlämpöisille (20 °C) nesteille tyhjenemisajan mukaan (merkitään "Ex."). Tarvittaessa pipetteihin on merkitty tyhjenemisajat.

en: Erlenmeyer Flask
fi: Erlenmeyerpullo

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
fi: Kemisti Emil Erlenmeyerin (1825–1909) mukaan nimetty astia on – toisin kuin dekka – alaosaltaan kartion muotoinen ja sillä on putkimainen kaula. Erilaisiin tarkoituksiin on tilavuudeltaan ja kaulan mitoilta vaihtelevia erlenmeyerpulloja. Joitain tarkoituksia varten on pulloja, jotka on mitoitettu sopimaan yhteen toisten välineiden kanssa
    			<br>
    			Kapea kaula ehkäisee nesteen karkaamista, etenkin keitettäessä tai kun sisällä tapahtuu voimakas reaktio.
    			<br>
    			 Erlenmeyerpullo on käytännöllinen sekoitettaessa nesteitä tai nopeutettaessa reaktioita esimerkiksi ravistamalla tai sekoittamalla. Erlenmayerpullo soveltuu erityisen hyvin käytettäväksi magneettisen sekoittimen kanssa, koska toisin kuin kolvi, joka tarvitsee alleen korkkirenkaan, se voidaan asettaa suoraan sekoitusalustalle.

en: Ultrasonic Bath
fi: Ultraäänihaude

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
fi: Joissain kemiallisissa reaktioissa on tärkeää, ettei näytteessä ole kaasuja. Tämän varmistamiseksi reaktioastia asetetaan vähäksi aikaa ultraäänihauteeseen. Korkeat äänet kuorivat ilmataskut, jotka lähtevät sitten nousuun. Tätä menetelmää kutsutaan kaasunpoistoksi.

en: Scales
fi: Vaaka

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
fi: Laboratoriossa täytyy usein mitata aineita hyvin tarkasti. Tarkkuusvaa’at yltävät jopa 1/10 000 gramman tarkkuuteen. Usein ne onkin sijoitettu graniittipohjalle heilahtelun välttämiseksi ja suojattu ilmavirralta lasikuvuilla.

en: Distillation bridge
fi: Tislausputki

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
fi: Aineita voidaan erottaa toisistaan esimerkiksi tislaamalla. Tislausputki on silta astioiden välillä. Ensimmäisessä astiassa on liuos, joka tulee erotella. Sitä lämmitetään, kunnes jokin liuoksen ainesosa saavuttaa kiehumispisteensä ja alkaa haihtua. Kaasu johdetaan tislausputkeen, jossa se jäähtyy ja tiivistyy nesteeksi, joka sitten pisaroi kolviin. Pääsääntoisesti tislausputkea jäähdytetään ylöspäin virtaavalla vedellä. Tisleen lämpötilan valvomiseen käytetään usein lämpömittaria.

en: Syringe
fi: Ruisku

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
fi: Ruiskussa on kaksi osaa: lasiputki ja mäntä. Tyypillisesti molemmat on valmistettu lasista. Lasiputkeen virtaa kaasua. Koska ruisku on suljettu järjestelmä, männän on väistettävä. Tätä voidaan käyttää reaktion tilavuuden mittaamiseen.

en: Separation Beaker
fi: Erotusdekka

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
fi: Kuhunkin erotusdekan neljään päähän laitetaan ensin korkki. Tislatessa astiaa sitten käännetään 60 astetta, kun tietty lämpötila on saavutettu. Näin tislauksen loppuessa kussakin päässä on omaa ainettaan, kiehumispisteiden mukaan lajiteluna.

en: Burner
fi: Poltin

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
fi: Polttimia on monenlaisia. Kuvassa on Teclu-poltin. Kullakin poltintyypillä on omat erityistarkoituksensa. Niiden huippulämpötila ja kuumennuskapasiteetti vaihtelevat.

en: Extractor Hood
fi: Vetokaappi

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
fi: Vetokaappeja käytetään kaasujen suodattamiseen kemiallisista reaktioista. Ne puhaltavat puhdistetun ilman rakennuksen ulkopuolelle.

en: Contact Thermometer
fi: Kosketuslämpömittari

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
fi: Kosketuslämpömittarit eroavat tavallisista lämpömittareista siten, että ne yhdistetään lämpölevyyn. Ne voivat siis sekä mitata että hallita lämpötilaa, jolloin kokeet voidaan suorittaa vakiolämpötilassa. Kosketuslämpömittarit toimivat negatiivisella takaisinkytkennällä: kun haluttu lämpötila on saavutettu, levy kytketään pois päältä, ja kun lämpötila laskee, levy laitetaan takaisin päälle.

en: Clamps
fi: Koura

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
fi: Kouraa käytetään laboratoriossa pitelemään kaikenlaisia asioita.

en: Indicator Paper
fi: Indikaattoripaperi

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
fi: Liuoksen pH-arvon voi mitata monella tapaa, joista indikaattoripaperin käyttö on yksi. Indikaattoripaperin väri vaihtuu pH-arvon mukaan. pH-arvon melko tarkka arvo saadaan vertaamalla väriä värimalliin. Jos tarvitaan tarkempaa arvoa, voidaan käyttää lasielektrodia, joka mittaa liuoksen johtavuutta.

en: Short-Stem Funnel
fi: Pulverisuppilo

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
fi: Suppiloa käytetään ahdassuisten astioiden täyttämiseen nesteellä tai hienolla jauheella.

en: Buret
fi: Byretti

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
fi: Byrettiä käytetään nesteiden titraamiseen. Byrettiin täytetään tietty tilavuus nestettä. Sen alle asetetaan astia, esim. erlenmayerpullo. Astiassa oleva neste titrataan avaamalla venttiili. Korkealaatuisissa byreteissä on venttiilimekanismi, joka mahdollistaa, että  byretti täytetään nopeasti siihen tilavuuteen, johon se on kalibroitu.

en: Beaker
fi: Dekantterilasi

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
fi: Dekantterilasi, dekka, keitinlasi. Näitä käytetään moniin tarkoituksiin, esim. aineiden säilyttämiseen tai kemiallisen reaktioiden tuottamiseen. Niitä käytetään usein myös titraamiseen.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
fi: DSC (Differentiaalinen etsintäkalorimetri)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
fi: DSC mittaa lämmön liikettä aineen tilassa. Tämä arvo on hyvin ominainen kullekin aineelle. DSC:tä käytetäänkin aineiden tunnistamiseen ja kuvaamiseen.

en: Dewar Vessel
fi: Dewar-astia

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
fi: Fyysikko Sir James Dewarin (1842–1923) mukaan nimetyssä Dewar-astiassa (tai Dewar-pullossa) on erilliset sisä- ja ulkopinnat, joiden välissä on tyhjiö. Näin se eristää hyvin lämpöä, ja on siten käytännöllinen nesteen viileänä tai lämpimänä pitämisessä. Termospullo on tunnettu esimerkki Dewar-asiasta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
fi: Tyhjä

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
fi: Vety

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
fi: ’Muodostaa vettä’ kreikan sanoista ”hydro” ja ”gennao”.

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
fi: Kreikaksi ’aurinko’ oli ”helios”.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
fi: Litium

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
fi: Kreikan ”lithos” ’kivi’.

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
fi: Kreikan ”beryllos” ’vaaleanvihreä kivi’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
fi: Boori

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
fi: Boorin englanninkielinen nimi ”boron” tulee sanoista ”borax” ’booraksi’ ja ”(carb)on” ’hiili’. Sitä esiintyy booraksissa ja se käyttäytyy kuten hiili.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
fi: Hiili

en: Latin 'carboneum' for carbon.
fi: Latinan ”carboneum” ’hiili’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
fi: Typpi

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
fi: Latinan ”nitrogenium” ’salpietaria muodostava’. Suomenkielinen nimi tulee verbistä ”typehtyä” ’sammua’, koska typpi tukahduttaa palamisen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
fi: Happi

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
fi: Latinan ”oxygenium” ’happoja muodostava’. Suomenkielinen nimi tulee (hieman aiemmin keksitystä) sanasta ”happo”.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
fi: Fluori

en: Latin 'fluere' ('floats').
fi: Latinan sanasta ”fluere” ’kelluu’.

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
fi: Kreikan sanasta ”neo” ’uusi’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
fi: Natrium

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
fi: Latinan ”natrium” tulee arabian sanasta ”natrun” ’sooda’.

en: Named after the city of Magnesia.
fi: Nimetty Magnesian kaupungin mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
fi: Alumiini

en: Latin 'alumen'.
fi: Latinan sanasta ”alumen” ’karvas’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
fi: Pii

en: Latin 'silex'.
fi: Latinan ”silex” ’piikivi’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
fi: Fosfori

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
fi: Kreikan ”phosporos” ’kantaa valoa’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
fi: Rikki

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
fi: Sanskriitin ”sweb” ’nukkua’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
fi: Kloori

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
fi: Kreikan ”khloros” ’kellanvihreä’.

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
fi: Kreikan ”argón” ’laiska’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
fi: Kalium

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
fi: Latinan ”kalium” arabian sanasta ”al qaliy”.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
fi: Kalsium

en: Latin 'calx' for 'lime'.
fi: Latinan ”calx” ’kalkki’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
fi: Skandium

en: Named because it was found in Scandinavia.
fi: Nimetty löytöpaikkansa, Skandinavian, mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
fi: Titaani

en: The Titans were giants in Greek mythology.
fi: Titaanit olivat kreikkalaisen mytologian jättiläisiä.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
fi: Vanadiini

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
fi: ”Vanadis” on toinen nimi skandinaaviselle Freija-jumalattarelle.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
fi: Kromi

en: Greek 'chroma' means 'color'.
fi: Kreikan ”khroma” merkitsee ’väriä’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
fi: Mangaani

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
fi: Löydettiin mustasta maasta lähellä Magnesiaa. Siispä  sitä kutsuttiin nimellä 'magnesia nigra'

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
fi: Rauta

en: Latin 'ferrum'.
fi: Latinan ”ferrum” ’rauta’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
fi: Koboltti

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
fi: Saksan sanasta ”Kobold” ’peikko, maahinen’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
fi: Nikkeli

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
fi: Saksan ”Nickel” oli vuorenpeikon tai vuorella asuvan paholaisen nimi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
fi: Kupari

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
fi: Latinalaistus ”cuprum” kreikan sanasta ”kypros”, Kypros.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
fi: Sinkki

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
fi: Saksan ”zinking” ’karkea’, koska sinkkimalmi on hyvin karkeaa.

en: 'Gallia' is an old name for France.
fi: ”Gallia” on suunnilleen Ranskan maantieteellisen alueen vanha nimi.

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
fi: Latinan ”Germania” on suunnilleen Saksan maantieteellisen alueen vanha nimi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
fi: Arseeni

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
fi: Kreikan ”arsenikos” ’miespuolinen, rohkea’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
fi: Seleeni

en: Greek 'selena' for 'moon'.
fi: Kreikan ”selena” ’kuu’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
fi: Bromi

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
fi: Kreikan ”bromos” ’pahanhajuinen’.

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
fi: Kreikan ”kryptos” ’piilotettu’.

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
fi: Latinan ”rubidus” ’tummanpunainen’.

en: Named after the mineral Strontianit.
fi: Nimetty stratiniitti- eli strontiumkarbonaatti-mineraalin mukaan.

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
fi: Nimetty Tukholman lähellä olevan Ytterbyn kaupungin mukaan. Myös terbium, ytterbium ja erbium on nimetty saman kaupungin mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
fi: Zirkonium

en: Named after the mineral zircon.
fi: Nimetty zirkoni-mineraalin mukaan.

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
fi: Nimetty Nioben, kreikkalaisen Tantalos-jumalan tyttären mukaan

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
fi: Molybdeeni

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
fi: Nimellä on kreikkalaiset juuret. Se merkitsee "platinan kaltaista" - molybdeeniä oli vaikea erottaa platinasta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
fi: Teknetium

en: Greek 'technetos' for artificial.
fi: Kreikan ”tekhnetos” ’keinotekoinen’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
fi: Rutenium

en: Ruthenia is the old name of Russia.
fi: Rutenia on yksi vanha nimitys suunnilleen Venäjän maantieteelliselle alueelle.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
fi: Rodium

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
fi: Kreikan ”rhodeos” ’ruusunpunainen’.

en: Named after the asteroid Pallas.
fi: Nimetty Pallas-asteroidin mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
fi: Hopea

en: Latin 'argentum' for silver.
fi: Latinan ”argentum” ’hopea’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
fi: Kadmium

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
fi: Kreikan ”kadmia” (”Galmei” = sinkkikarbonaatti).

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
fi: Nimetty ”indigon” mukaan sen sinisen spektrin vuoksi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
fi: Tina

en: Latin 'stannum' for tin.
fi: Latinan ”stannum” ’tina’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
fi: Antimoni

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
fi: Kreikkalaistetun arabian ”anthos ammonos” ’Ammon-jumalan kukka’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
fi: Telluuri

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
fi: Latinan ”tellus”, ”telluris” ’Maa-planeetta’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
fi: Jodi

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
fi: kreikan 'ioedes' merkitsee 'violetti'

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
fi: Ksenon

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
fi: Kreikan ”ksenos” ’vieras’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
fi: Cesium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
fi: Latinan 'caesius' merkitsee 'taivaansininen'

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
fi: Kreikan ”barys” ’raskas’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
fi: Lantaani

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
fi: Kreikan 'lanthanein' merkitsee 'piilotettu'. Lantanoideja kutsutaan myös harvinaisiksi maametalleiksi

en: Named after the planetoid Ceres.
fi: Nimetty Ceres-asteroidin mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
fi: Praseodyymi

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
fi: Kreikan ”prasinos didymos” ’vihreä kaksonen’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
fi: Neodyymi

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
fi: Kreikan ”neos didymos” ’uusi kaksonen’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
fi: Prometium

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
fi: Nimetty kreikkalaisen Prometheuksen mukaan. Prometheus varasti tulen jumalilta ja antoi sen ihmisille.

en: Named after the mineral Samarskit.
fi: Nimetty samarskiitti-mineraalin mukaan.

en: Named after Europe.
fi: Nimetty Euroopan mukaan.

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
fi: Nimetty suomalaisen kemistin Johan Gadolinin mukaan.

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
fi: Nimetty ruotsalaisen Ytterbyn kaupungin ja ytterbiitti-mineraalin (josta terbiumia ensin jalostettiin) mukaan. Myös yttrium, erbium ja ytterbium on nimetty sen mukaan.

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
fi: Kreikan ”dysprositor” ’vaikeasti tavoitettava’.

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
fi: Latinan ”holmia” on Tukholman vanha nimi.

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
fi: Nimetty ruotsalaisen Ytterbyn kaupungin mukaan, mistä gadoliniittia (josta erbiumia ensiksi jalostettiin) ensi louhittiin. Myös yttrium, terbium ja ytterbium on nimetty sen mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
fi: Tulium

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
fi: Nimetty skandinavian vanhan nimen, 'Thulen', mukaan

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
fi: Kuten yttrium, terbium ja erbium, tämäkin on nimetty ruotsalaisen Ytterbyn kaupungin mukaan.

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
fi: ”Lutetia” on Pariisin roomalainen nimi.

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
fi: Niels Bohr ennusti tämän alkuaineen ominaisuudet jo ennen sen löytämistä, joten se nimettiin hänen kotikaupunkinsa Kööpenhaminan mukaan (latinaksi Hafnia).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
fi: Tantaali

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
fi: Nimetty kreikkalaisen Tantalos-myytin mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
fi: Volframi

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
fi: Saksan ”wolfram” kuvastaa sitä, kuinka wolfram reagoi tinaan kuten ’susi syö lampaan’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
fi: Renium

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
fi: Nimetty Rein-joen mukaan (latinaksi 'Rhenium')

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
fi: Kreikan 'haistamista' tai 'haisevaa' tarkoittavasta sanasta. Sen oksidit haisevat vahvasti retiiseiltä

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
fi: Kreikan ”iris” ’sateenkaari’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
fi: Platina

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
fi: Espanjan ”platina” ’pikkuhopea’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
fi: Kulta

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
fi: Latinan ”aurum”, nimetty auringonnousun jumalattaren Auroran mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
fi: Elohopea

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
fi: Kreikan ja latinan ”hydrargyrum” ’nestemäinen hopea’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
fi: Tallium

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
fi: Kreikan ”tallos” ’nuori oksa’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
fi: Lyijy

en: Latin 'plumbum' for Lead.
fi: Latinan ”plumbum” ’lyijy’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
fi: Vismutti

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
fi: Vismutti tulee ilmeisesti saksan sanoista 'Weisse Masse', 'valkoinen massa'

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
fi: Nimetty Puolan mukaan Marie Curien kunniaksi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
fi: Astatiini

en: Greek 'astator' for 'changing'.
fi: Kreikan ”astator” ’muuttuva’.

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
fi: Nimetty Radiumin mukaan. Siinä on  '-on' pääte, koska kyseessä on jalokaasu

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
fi: Frankium

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
fi: Nimetty Ranskan mukaan Marguerite Pereyn kunniaksi.

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
fi: Latinan ”radius” ’säde’, koska on radioaktiivinen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
fi: Aktinium

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
fi: Kreikan ”aktis” ’säde’, koska on radioaktiivinen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
fi: Torium

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
fi: Nimetty Thorin, germaanisen ukkosenjumalan, mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
fi: Protaktinium

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
fi: Kreikan ”protos” ’esivanhempi’. Protaktinium hajoaa alfahajoamisella aktiniumiksi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
fi: Uraani

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
fi: Kreikan 'ouranos' merkitsee 'taivas'. Nimetty planeetta Uranuksen mukaan.

en: Named after the planet Neptune.
fi: Nimetty planeetta Neptunuksen mukaan.

en: Named after the planet Pluto.
fi: Nimetty planeetta Pluton mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
fi: Amerikium

en: Named after America.
fi: Nimetty Amerikan mukaan.

en: Named after Marie Curie.
fi: Nimetty Marie Curien mukaan.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
fi: Nimetty löytöpaikkansa, Berkeleyn kaupungin, mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
fi: Kalifornium

en: Named after the US-State of California.
fi: Nimetty Kalifornian, Yhdysvaltojen osavaltion, mukaan.

en: Named after the scientist Albert Einstein.
fi: Nimetty tiedemies Albert Einsteinin mukaan.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
fi: Nimetty tiedemies Enrico Fermin mukaan.

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
fi: Nimetty tiedemies D.I.Mendeleevin mukaan.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
fi: Nimetty Alfred Nobelin mukaan.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
fi: Nimetty tiedemies Ernest Orlando Lawrencen mukaan.

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
fi: Nimetty tutkija Ernest Rutherfordin mukaan.

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
fi: Nimetty venäläisen tiedekaupungin Dubnan mukaan.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
fi: Nimetty tiedemies G. Theodore Seaborgin mukaan.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
fi: Nimetty fyysikko Nils Bohrin mukaan.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
fi: Latinan 'hassia' viittaa Saksan osavaltioon Hesseniin, missä on löydetty useita alkuaineita.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
fi: Nimetty tiedemies Lise Meitnerin mukaan.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
fi: Nimetty saksalaisen Darmstadtin kaupungin mukaan. Siellä on löydetty useita alkuaineita.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
fi: Röntgenium

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
fi: Nimetty Wilhelm Conrad Röntgenin mukaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
fi: Kopernikium

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
fi: Tunnetaan historiallisesti eka-elohopeana. Nimetty tähtitieteilijä Nicolaus Copernicusin mukaan.

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
fi: Nimetty Nihonin, Japanin latinalaistetun japaninkielisen nimen mukaan. Alkuaine oli ensimmäinen Japanissa löydetty (RIKEN Nishina Centerissä). Tunnettiin historiallisesti ekathalliumina.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
fi: Tunnetaan historiallisesti eka-lyijynä. Nimetty Flerov Laboratory of Nuclear Reactionsin (Dubna, Venäjä) mukaan. Siellä syntetisoidaan superraskaita aineita.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
fi: Tunnetaan historiallisesti eka-poloniumina. Nimetty Livermore National Laboratoryn (USA) mukaan.

en: Classic Periodic Table
fi: Perinteinen jaksollinen järjestelmä

en: Long Periodic Table
fi: Pitkä jaksollinen järjestelmä

en: Short Periodic Table
fi: Lyhyt jaksollinen järjestelmä

en: Transition Elements
fi: Siirtymäalkuaineet

en: DZ Periodic Table
fi: DZ:n jaksollinen järjestelmä

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
fi: Kemiallinen laskin

en: Equation Balancer
fi: Yhtälöntasapainotin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
fi: Esittely

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
fi: Ydinlaskin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
fi: Kaasulaskin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
fi: Konsentraatiolaskin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
fi: Molekyylimassalaskin

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
fi: Titrauslaskin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
fi: <big>Valitse laskin, jota haluat käyttää</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
fi: Tämä on käytettävissä olevien laskinten hakemisto. Valitse Johdanto saadaksesi lisätietoja laskimista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
fi: Laskimet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
fi: <h1>Kalzium-laskimet</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
fi: <big>Tietoa laskimista</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
fi: Tämä on Kalziumin jokaisen laskimen funktion kuvaus

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
fi: <big>Tervetuloa Kalziumin laskimiin!<br /></big>
    <p>Täällä on eri tehtäviä varten valikoima laskimia, joilla voi suorittaa erilaisia laskutoimituksia.</p>
    <p>Kalziumissa on seuraavat laskimet:</p>
    <ul><li><b>Molekyylimassalaskin<br /></b>Tämä laskin auttaa molekyylien molekyylimassojen laskemisessa.<br />Voit ilmoittaa molekyylien nimet lyhenteillä lisäämällä aliaksia.</li>
    <li><b>Konsentraatiolaskin<br /></b>Voit laskea suureita, joihin kuuluvat:</li>
    <ul type="circle"><li>aineen määrä</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>aineen konsentraatio.</li></ul>
    <p>Valittavia yksikköjä on laajalti ja suureet voi ilmoittaa eri tavoin.</p>
    <li><b>Ydinlaskin<br /></b>Tämä laskin hyödyntää Kalziumin tietoja ytimistä ennustamaan materian odotettua massaa tietyn ajan jälkeen.</li>
    <li><b>Kaasulaskin<br /></b>Tämä laskin osaa laskea lämpötilan, paineen, tilavuuden, kaasun määrän jne. niin ideaalikaasuille kuin reaalikaasuillekin.</li>
    <li><b>Yhtälöntasapainotin<br /></b>Tämä laskin osaa tasapainottaa kemialliset yhtälöt.</li>
    <li><b>Titrauslaskin<br /></b>Tämä laskin yrittää löytää pH-metrillä seuratun titrauksen ekvivalenttipisteen sovittamalla sen hyperboliseen tangenttiin. Voit myös ratkaista tasapainotilan yhtälöryhmän ja tarkastella, kuinka näytteen konsentraatio muuttuu toisen funktiona.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
fi: Prosenttiosuuden pitäisi olla vähemmän kuin 100,0. Syötä kelvollinen arvo.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
fi: Tiheys ei voi olla nolla. Syötä kelvollinen arvo.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
fi: Massa ei voi olla nolla. Syötä kelvollinen arvo.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
fi: Tilavuus ei voi olla nolla. Syötä kelvollinen arvo.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
fi: Ainemäärä ei voi olla nolla. Syötä kelvollinen arvo.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
fi: Liuottimen moolimassa ei voi olla nolla. Syötä kelvollinen arvo.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
fi: Ekvivalenttien määrä on nolla - ekvivalenttimassaa ei voida laskea.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
fi: Konsentraatio on nolla. Syötä kelvollinen arvo.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
fi: Liuotinaineen tilavuus ei voi olla nolla.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
fi: Liuotinaineen ainemäärä ei voi olla nolla.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
fi: Liuotinaineen massa ei voi olla nolla.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
fi: Annetut tiedot eivät riitä vaaditun arvon laskemiseen, määritä normaalisuus.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
fi: Riittämättömästi tietoja, määritä laskemista varten molaarisuus / mooliosuus / molaalisuus.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
fi: Määrä ilmoitettu mooleina, ei voida laskea mooli-/ekvivalenttimassaa. Määrittele massa/tilavuus.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
fi: Voit laskea liuottimen moolimassan vain, jos mooliosuus on määritelty.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
fi: Moolimassa ei voi olla nolla. Syötä kelvollinen arvo.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
fi: Ekvivalenttimassa ei voi olla nolla. Syötä kelvollinen arvo.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
fi: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body>
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Joitain alla olevista tiedoista ei tarvita. Jos esimerkiksi ilmoitat liuosaineen määrän mooleina, liuosaineen moolimassaa ei tarvitse ilmoittaa.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
fi: Tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
fi: <big><b>Liuosaineen määrä:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
fi: <big>Ilmoita liuosaineen määrä</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuosaineen määrä liuoksessa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
fi: Tapa, jolla liuosaineen määrä ilmoitetaan

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
fi: Tästä vaihdetaan tapa, jolla liuosaineen määrä ilmoitetaan. Se on joko massa, moolia tai tilavuus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
fi: <big><b>Liuosaineen moolimassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
fi: <big>Ilmoita liuosaineen moolimassa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan aineen moolimassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
fi: <big><b>Liuosaineen ekvivalenttimassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
fi: <big>Ilmoita liuosaineen ekvivalenttimassa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuosaineen ekvivalenttimassa. Se tarvitaan vain, jos on kyse konsentraatiosta normaalisuuden suhteen.
    Normaalisuus = Ekvivalenttien määrä / liuoslitra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
fi: <big><b>Liuosaineen tiheys:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
fi: <big>Ilmoita liuosaineen tiheys</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuosaineen tiheys. Se tarvitaan vain, jos ilmoitat liuosaineen määrän tilavuuden suhteen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
fi: <big><b>Liuotinaineen määrä:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
fi: <big>Ilmoita liuotinaineen määrä</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuoksen liuotinaineen määrä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
fi: <big>Tapa, jolla tilavuus ilmoitetaan</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
fi: Tästä vaihdetaan tapa, jolla liuotinaineen määrä ilmoitetaan. Se on joko massa, moolia tai tilavuus.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
fi: <big><b>Liuotinaineen moolimassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
fi: <big>Ilmoita liuotinaineen moolimassa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuotinaineen moolimassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
fi: <big><b>Liuotinaineen tiheys:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
fi: <big>Ilmoita liuotinaineen tiheys</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuoksen tiheys ja se tarvitaan vain, jos liuoksen määrä ilmoitetaan/tarvitaan massan suhteen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
fi: <big><b>Konsentraatio:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
fi: <big>Ilmoita liuoksen konsentraatio</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuoksen konsentraatio oikeanpuoleisessa yksikössä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
fi: <big><b>Laske:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
fi: <big>Valitse, mitä haluat laskea</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
fi: Tämä on luettelo suureista, joita voit laskea. Laske suure valitsemalla se ja ilmoittamalla tarvittavat arvot.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
fi: Ilmoita liuotinaineen tiheyden yksikkö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
fi: <big>Ilmoita konsentraation ilmoittamisen yksikkö/tapa</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
fi: <big>Liuotinaineen määrän yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuotinaineen määrän yksikkö.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
fi: <big>Liuotinaineen moolimassan yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
fi: (g/mooli)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
fi: <big>Ilmoita tiheyden yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuosaineen tiheyden yksikkö. Se tarvitaan vain, jos ilmoitat liuosaineen määrän tilavuuden suhteen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
fi: <big>Ilmoita liuosaineen määrän yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan liuosaineen määrän yksikkö.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
fi: <big>Liuosaineen moolimassan yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
fi: <big>Liuosaineen ekvivalenttimassan yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
fi: <big>Palaa alkuarvoihin</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
fi: Alusta

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
fi: Moolimassa ei voi olla nolla. Syötä arvo, joka ei ole nolla.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
fi: <big><b>Vaihda suureita ja huomaa muiden suureiden muuttuvan dynaamisesti.<br />Massa ja ainemäärä riippuvat suoraan valitusta kaasusta.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
fi: <big><b>Kaasun moolimassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun moolimassa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan kaasun moolimassa, esim. vetykaasun tapauksessa 2.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
fi: <big><b>Ainemäärä:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun ainemäärä</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan kaasun ainemäärä.
    Ainemäärä = massa / moolimassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
fi: <big><b>Massa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun massa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan kaasun massa.
    Massa = ainemäärä * moolimassa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun massan yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
fi: Tästä vaihdetaan massan yksikkö.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
fi: <big><b>Paine:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun paine</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
fi: Tästä kentästä muutetaan kaasun painetta.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun paineen yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
fi: Tästä voidaan ilmoittaa paineen yksikkö. Esim. ilmakehää, baaria jne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
fi: <big><b>Lämpötila:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun lämpötila</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan kaasun lämpötila.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun lämpötilan yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
fi: Tästä voidaan ilmoittaa lämpötilan yksikkö. Esim. kelviniä, Celsiusta jne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
fi: <big><b>Tilavuus:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun tilavuus</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan kaasun tilavuus.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
fi: <big>Ilmoita kaasun tilavuuden yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan tilavuuden yksikkö. Esim. litraa.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
fi: Ei-ideaalisten kaasujen tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
fi: <big><b>Van der Waalsin vakio ”b”:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
fi: <big><b>Van der Waalsin vakio ”a”:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
fi: Määritä van der Waalsin vakion ”b” yksikkö

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan kaasun van der Waalsin vakio ”b”. Arvo tarvitaan vain reaalikaasuille. Ideaalikaasulla tähän voi merkitä 0,0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
fi: Määritä van der Waalsin vakion ”a” yksikkö

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan kaasun van der Waalsin vakio ”a”. Arvo tarvitaan vain reaalikaasuille. Ideaalikaasulla tähän voi merkitä 0,0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
fi: Van der Waalsin vakion ”b” yksikkö

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
fi: Tätä voi käyttää määrittämään van der Waalsin vakion ”b” yksikkö.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
fi: /mooli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
fi: litra² ilmakehä/mooli²

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
fi: Palaa alkuarvoihin napsauttamalla

en: Initial amount cannot be zero.
fi: Alkumäärä ei voi olla nolla.

en: Final amount cannot be zero.
fi: Loppumäärä ei voi olla nolla.

en: Time is zero, please enter a valid value.
fi: Aika on nolla: anna kelvollinen arvo.

en: The final amount is greater than the initial amount.
fi: Loppumäärä on suurempi kuin alkumäärä.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
fi: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Laske valitsemalla ensin Laske-tekstin viereisestä pudotusvalikosta laskettava suure, ja muuttamalla sitten arvoja ja/tai yksikköjä.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
fi: Alkuaineen tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
fi: <big><b>Alkuaineen nimi:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
fi: <big>Ilmoita alkuaine, jota haluat tarkastella</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan alkuaine, johon lasku kohdistuu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
fi: <big><b>Isotoopin massa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
fi: <big>Ilmoita nykyisen alkuaineen isotooppi</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan yllä olevan alkuaineen isotooppi, johon lasku kohdistuu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
fi: <big><b>Puoliintumisaika:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
fi: <big>Ilmoita radioaktiivisen isotoopin puoliintumisaika</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan yllä olevan isotoopin puoliintumisaika.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
fi: <big>Puoliintumisajan yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan puoliintumisajan yksikkö, esim. vuotta, sekuntia jne.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
fi: vuotta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
fi: sekuntia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
fi: minuuttia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
fi: tuntia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
fi: päivää

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
fi: viikkoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
fi: <big><b>Atomimassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
fi: <big>Valitun isotoopin atomimassa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
fi: Tässä näytetään isotoopin atomimassa grammoina per mooli.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
fi: <big>Atomimassan yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
fi: grammaa/mooli

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
fi: Muut tiedot

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
fi: Tästä valitaan laskettava suure. Valitse vaihtoehdoista: Aika, Alkumäärä ja Loppumäärä.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
fi: Alkumäärä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
fi: Loppumäärä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
fi: Aika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
fi: <big><b>Alkumäärä:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
fi: <big>Ilmoita aineen alkumäärä</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan radioaktiivisen aineen alkumäärä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
fi: <big><b>Loppumäärä:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
fi: <big>Ilmoita aineen loppumäärä</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan radioaktiivisen aineen loppumäärä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
fi: <big><b>Aika:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
fi: <big>Ilmoita kulunut aika tähän</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan aika, jonka kuluessa alkumäärä vähenee loppumääräksi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
fi: <big>Tapa, jolla massa ilmoitetaan</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
fi: Tästä vaihdetaan tapa, jolla aineen alkumäärä ilmoitetaan. Esimerkiksi massa tai moolia.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
fi: moolia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
fi: <big>Tapa, jolla loppumäärä ilmoitetaan</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
fi: Tästä vaihdetaan tapaa, jolla aineen loppumäärä ilmoitetaan. Esimerkiksi massa tai moolia.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
fi: <big>Ilmoita aineen alkumäärän yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
fi: Tähän kenttään ilmoitetaan aineen alkumäärän yksikkö. Esimerkiksi grammaa, paunaa jne.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
fi: grammaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
fi: tonnia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
fi: karaattia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
fi: paunaa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
fi: unssia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
fi: troy-unssia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
fi: <big>Ilmoita loppumäärän yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
fi: Tähän ilmoitetaan aineen loppumäärän yksikkö. Esimerkiksi grammaa, paunaa jne.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
fi: <big>Ilmoita kuluneen ajan yksikkö</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
fi: Tähän ilmoitetaan ajan yksikkö. Esimerkiksi vuotta, sekuntia jne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
fi: <big><b>Aika puoliintumisajan mukaan</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
fi: <big>Ilmoita kulunut aika liu’uttamalla säädintä</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
fi: Tästä säätimestä ilmoitetaan aika puoliintumisajan suhteen välillä 0 puoliintumisajasta ja 10 puoliintumisaikaan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
fi: <big>Montako kertaa puoliintumisaika on kulunut</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
fi: Tietoja/Virheilmoitus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
fi: <big>Molekyylikonsentraatiolaskimen asetukset</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
fi: Määrä annetaan aina massatermeinä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
fi: Oleta kaasun olevan ideaalikaasua (eli älä näytä Van der Waalsin kertoimia)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
fi: Massalaskin

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
fi: Näytä lisätiedot, kuten aliakset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
fi: Näytä aliasten lisäysvälilehti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
fi: Liuosaineen määrä täytyy ilmoittaa massana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
fi: Liuotinaineen määrä täytyy ilmoittaa tilavuutena

en: Experimental values
fi: Kokeelliset arvot

en: Theoretical equations
fi: Teoreettiset yhtälöt

en: nothing
fi: ei mitään

en: Error
fi: Virhe

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
fi: Y-akselin muuttujan yhtälöä ei löytynyt.

en: Theoretical curve
fi: Teoreettinen käyrä

en: Approximated curve
fi: Likimääräinen käyrä

en: Equivalence point
fi: Ekvivalenssipiste

en: Save work
fi: Tallenna työ

en: Icee File (*.icee)
fi: Icee-tiedosto (*.icee)

en: Unable to create %1
fi: Tiedoston %1 luonti epäonnistui

en: Open work
fi: Avaa työ

en: Unable to open %1
fi: Tiedoston %1 avaaminen epäonnistui

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
fi: Tallenna kaavio

en: Svg image (*.svg)
fi: Svg-kuva (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
fi: Valitse, mitä haluat tehdä:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
fi: Välilehti 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
fi: Löydä ekvivalenttipiste kokeellisten arvojen perusteella:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
fi: Tilavuus(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
fi: Välilehti 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
fi: Ratkaise tasapainosysteemi ja tarkastele, miten toisen ionin konsentraatio (Y) muuttuu toisen funktiona (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
fi: Parametri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
fi: Arvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
fi: X-akseli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
fi: Y-akseli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
fi: Piirrä kaavio

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
fi: Muistiinpanot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
fi: X maks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
fi: Y maks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
fi: Uusi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
fi: Avaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
fi: Tallenna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
fi: Esimerkki

en: No element selected
fi: Ei valittua alkuainetta

en: No graphic found
fi: Ei kuvaa

[ctx: Next element]
en: Next
fi: Seuraava

en: Goes to the next element
fi: Siirtyy seuraavaan alkuaineeseen

[ctx: Previous element]
en: Previous
fi: Edellinen

en: Goes to the previous element
fi: Siirtyy edelliseen alkuaineeseen

en: It was discovered by %1.
fi: Sen löysi %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
fi: Nimen alkuperä:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
fi: Sulamispiste

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
fi: Kiehumispiste

en: Electron Affinity
fi: Elektronien affiniteetti

en: Electronic configuration
fi: Elektronien jakautuminen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
fi: Atomimassa

en: Ionization energy
fi: Ionisaatioenergia

en: First Ionization energy
fi: Ensimmäinen ionisaatioenergia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
fi: Elektronegatiivisuus

en: Oxidation states
fi: Hapetusluvut

en: Neutrons
fi: Neutroneja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
fi: Prosenttia

en: Half-life period
fi: Puoliintumisaika

en: Energy and Mode of Decay
fi: Puoliintumisenergia ja -tapa

en: Spin and Parity
fi: Spin ja pariteetti

[ctx: this can for example be '24%']
en: %1%
fi: %1 %

en: (%1%)
fi: (%1 %)

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
fi: Yleistiedot

en: Atom Model
fi: Atomimalli

en: Isotopes
fi: Isotoopit

en: Miscellaneous
fi: Sekalaista

en: Spectrum
fi: Spektri

en: Extra information
fi: Lisätietoa

en: Extra Information
fi: Lisätietoa

en: No spectrum of %1 found.
fi: Aineen %1 spektriä ei löytynyt.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
fi: Piirrä kaavio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
fi: Järjestysnumero

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
fi: Yhtälönratkaisimella voit tasapainottaa kemiallisia yhtälöitä.<br> <br><b>Muuttujien käyttö</b><br>Ilmaistaksesi muuttuvaa määrää ainetta, kirjoita aineen nimen eteen yksittäinen kirjain. Esimekiksi:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (tulos: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Tämän lausekkeen ratkaiseminen kertoo sinulle tarvittavat vety- ja happimäärät.<br><br><b>Sähkövarausten ilmoittaminen</b><br>Ilmoita aineen sähkövaraus hakasuluissa seuraavan esimerkin mukaisesti:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (tulos: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
fi: Yhtälö:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
fi: Anna tasapainotettava yhtälö

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
fi: Yllä oleva yhtälö tasapainotetaan, kun painat tätä painiketta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
fi: &Laske

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
fi: Kopioi leikepöydälle

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
fi: Vie kemialliset tiedot

en: Elements
fi: Alkuaineet

en: Properties
fi: Ominaisuudet

en: Symbol
fi: Kemiallinen merkki

en: Exact Mass
fi: Tarkka massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
fi: Ionisaatio

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
fi: Perhe

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
fi: Tiedosto on jo olemassa. Haluatko korvata sen?

en: Could not open file for writing.
fi: Tiedostoa ei voitu avata kirjoittamista varten.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
fi: Tiedosto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
fi: Muoto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
fi: Teema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
fi: Liukuväri:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
fi: Nykyistä lämpötilaa muuttava liukusäädin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
fi: Lisää lämpötilaa tai keskeytä lisäys napsauttamalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
fi: Nopeus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
fi: Muuta lämpötilan kasvunopeutta liu’uttamalla

en: Elements with melting point around this temperature:
fi: Alkuaineet, joiden sulamispiste on lähellä tätä lämpötilaa:

[ctx: For example: Carbon (300K)]
en: %1 (%2%3)
fi: %1 (%2 %3)

en: No elements with a melting point around this temperature
fi: Minkään alkuaineen sulamispiste ei ole tämän lämpötilan lähellä

en: Elements with boiling point around this temperature:
fi: Alkuaineet, joiden kiehumispiste on lähellä tätä lämpötilaa:

en: No elements with a boiling point around this temperature
fi: Minkään alkuaineen kiehumispiste ei ole tämän lämpötilan lähellä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
fi: Lähennä / Loitonna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
fi: <p><b>Opastus</b></p>
    <p>Tarkastele alkuaineen tietoja napsauttamalla hiiren oikealla.</p>
    <p>Lähennä ja loitonna hiiren rullalla tai zoomaustoiminnolla.</p>
    <p>Vieritä painamalla hiiren vasenta ja vetämällä tai vieritysominaisuudella.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
fi: Alkuaineen %1 (%2) isotooppi

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
fi: Isotooppitaulukko

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
fi: Alfa

[ctx: Electron capture method]
en: EC
fi: Elektronin sieppaus

[ctx: Many ways]
en: Multiple
fi: Useita

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
fi: Beeta +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
fi: Beeta −

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
fi: Pysyvä

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
fi: tuntematon

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Magnetic moment: %1
fi: Magneettinen momentti: %1

en: Halflife: %1 %2
fi: Puoliintumisaika: %1 %2

en: Halflife: Unknown
fi: Puoliintumisaika: tuntematon

en: Abundance: %1 %
fi: Runsaus: %1 %

en: Number of nucleons: %1
fi: Nukleonien määrä: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Exact mass: %1 u
fi: Tarkka massa: %1 u

en: &Export Data...
fi: &Vie tiedot…

en: &Scheme
fi: T&eema

en: &Gradients
fi: &Liukuvärit

en: &Tables
fi: &Esitystavat

en: &Numeration
fi: &Numerointi

en: &Plot Data...
fi: &Piirrä kaavio…

en: Perform &Calculations...
fi: Suorita &laskutoimituksia…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
fi: Tämä on kemiallisia laskentoja suorittava laskin.

en: &Isotope Table...
fi: &Isotooppitaulukko…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
fi: Tämä taulukko esittää kemiallisten alkuaineiden kaikki tunnetut isotoopit.

en: &Glossary...
fi: &Sanasto…

en: &R/S Phrases...
fi: &R- ja S-lausekkeet…

en: Convert chemical files...
fi: Muunna kemiallisia tiedostoja…

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
fi: Tällä työkalulla voit muuntaa kemiallista tietoa sisältäviä tiedostoja tiedostomuodosta toiseen.

en: Molecular Editor...
fi: Molekyylimuokkain…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
fi: Tällä työkalulla voit katsoa ja muokata 3-ulotteisia molekyylirakenteita.

en: &Tables...
fi: &Taulukot…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
fi: Tämä avaa ikkunan, jossa on luettelo kemiaan liittyvistä symboleista ja numeroista.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
fi: Tämä näyttää tai piilottaa jaksollisen järjestelmän selitteen.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
fi: Tämä näyttää tai piilottaa lisätietojen ja työkalujen sivupalkin.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
fi: Tämä näyttää tai piilottaa jaksollisen järjestelmän lisätietosivupalkin.

en: Legend
fi: Selitteet

en: Table Information
fi: Tietoa esitystavasta

en: Information
fi: Tietoa

en: Overview
fi: Yleiskuva

en: View
fi: Näyttö

en: Save Kalzium's Table In
fi: Tallenna Kalziumin jaksollinen järjestelmä kohteeseen

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
fi: Kuvatiedostot (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
fi: Tieto

en: Tools
fi: Työkalut

en: Kalzium Error
fi: Kalzium-virhe

en: This system does not support OpenGL.
fi: Järjestelmä ei tue OpenGL:ää.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
fi: %1 (%2), massa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
fi: Ei liukuväriä

en: Electronegativity (Pauling)
fi: Elektronegatiivisuus (Pauling)

en: Discovery date
fi: Löytöpäivämäärä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
fi: Elektronien affiniteetti

en: First Ionization
fi: Ensimmäinen ionisaatio

en: No Numeration
fi: Ei numerointia

en: Old IUPAC
fi: Vanha IUPAC

en: Monochrome
fi: Yksivärinen

en: All the Elements
fi: Kaikki alkuaineet

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
fi: Lohkot

en: s-Block
fi: s-lohko

en: p-Block
fi: p-lohko

en: d-Block
fi: d-lohko

en: f-Block
fi: f-lohko

en: Iconic
fi: Kuvakkeet

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
fi: Jokaisella alkuaineella on kuvake, joka kuvaa sen käyttöä.

en: Alkaline
fi: Alkali

en: Rare Earth
fi: Harvinainen maametalli

en: Non-Metals
fi: Epämetallit

en: Alkalie Metal
fi: Alkalimetalli

en: Other Metal
fi: Muu metalli

en: Halogen
fi: Halogeeni

en: Transition Metal
fi: Siirtymämetalli

en: Noble Gas
fi: Jalokaasu

en: Metalloid
fi: Puolimetalli

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
fi: Ryhmät

en: Group 1
fi: Ryhmä 1

en: Group 2
fi: Ryhmä 2

en: Group 3
fi: Ryhmä 3

en: Group 4
fi: Ryhmä 4

en: Group 5
fi: Ryhmä 5

en: Group 6
fi: Ryhmä 6

en: Group 7
fi: Ryhmä 7

en: Group 8
fi: Ryhmä 8

en: Colors
fi: Värit

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
fi: Merkityksettömät kivat värit (Open Babel -projektista).

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
fi: &Näkymä

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
fi: &Työkalut

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

en: Value not defined
fi: Määrittämätön arvo

en: Unknown Value
fi: Tuntematon arvo

en: This element was discovered in the year %1.
fi: Tämä alkuaine löydettiin vuonna %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
fi: Tätä alkuainetta IUPAC ei ole vielä virallisesti hyväksynyt.

en: This element was known to ancient cultures.
fi: Jo muinaiskulttuurit tunsivat tämän alkuaineen.

en: No Data
fi: Ei tietoa

en: Glossary
fi: Sanasto

[ctx: @title:window]
en: Glossary
fi: Sanasto

en: References
fi: Viittaukset

en: Go to '%1'
fi: Siirry kohtaan %1

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
fi: Kiinteä

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
fi: Nestemäinen

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
fi: Kaasumainen

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
fi: Tuntematon

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
fi: logaritminen

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
fi: lineaarinen

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
fi: Minimi: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
fi: Maksimi: %1

en: Scheme: %1
fi: Teema: %1

en: A periodic table of the elements
fi: Alkuaineiden jaksollinen järjestelmä

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
fi: © 2002–2016 Carsten Niehaus & KDE-kehittäjät

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
fi: Tuotti paljon koodia; läsnä oleva guru muiden kehittäjien apuna

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
fi: Molekyylikatselimen pohjatyötä, opasti Marcusta hänen SoCinsa aikana

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
fi: SoC molekyylikatselimesta ja libavogadro-sovitusta/integrointia

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
fi: SoC laskinelementistä ja monia pienempiä parannuksia

en: EqChem, the equation solver
fi: EqChem-yhtälönratkaisin

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
fi: Koodin siivousta, molekyylipainolaskimen jäsennin sekä monia pienempiä parannuksia

en: A lot of small things and the documentation
fi: Monia pieniä yksityiskohtia ja ohjeistusta

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
fi: Tuotti koodia ja opastusta yhtälönratkaisimeen ja molekyylikatselimeen

en: Many beautiful element icons
fi: Monet kauniit alkuainekuvakkeet

en: Many beautiful element icons, too!
fi: Myös monet kauniit alkuainekuvakkeet!

en: Several icons
fi: Useita kuvakkeita

en: Several icons in the information dialog
fi: Useita tietoikkunan kuvakkeita

en: Contributed most isotope information
fi: Tuotti valtaosan isotooppitiedoista

en: Some icons and inspiration for others
fi: Jotkin kuvakkeet ja muiden inspirointi

en: The design of the information dialog
fi: Tietoikkunan suunnittelu

en: The orbits icon
fi: Elektronikehäkuvake

en: New interface design and usability improvements
fi: Uuden käyttöliittymän suunnittelu sekä käytettävyysparannuksia

en: Adding new sizable Periodic System
fi: Uuden muutettavan kokoisen jaksollisen järjestelmän lisäys

en: Open the given molecule file
fi: Avaa annettu molekyylitiedosto

en: Can't open more than one molecule at a time
fi: Vain yhden molekyylin voi avata kerrallaan

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
fi: Kirjoita kaava yllä
    olevaan kenttään
    ja paina Laske.
    Esim. #Et#OHxx

en: Molecular mass:
fi: Molekyylimassa:

en: Invalid input
fi: Sopimaton syöte

en: Symbol should consist of two or more letters.
fi: Lyhenteen on oltava vähintään kaksi kirjainta pitkä.

en: Symbol already being used
fi: Lyhenne on jo käytössä.

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
fi: Koko nimi on virheellinen. Anna kelvollinen koko nimi.

en: done!
fi: Valmis.

en: Unable to find the user defined alias file.
fi: Käyttäjän määrittelemää aliastiedostoa ei löytynyt.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
fi: Laskin

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
fi: Syötä molekyylikaava tähän

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
fi: Tätä kenttää voi käyttää syöttämään molekyylikaavan.
    esim. 1 > CaCO3
    esim. 2 > MeOH
    esim. 3 > #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
fi: Laske napsauttamalla tästä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
fi: Laske

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
fi: Lisätiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
fi: Koostumus

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
fi: Alkuaineen koostumus

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
fi: Tämä taulukko näyttää molekyylin alkuainekoostomuksen eli kunkin alkuaineen prosenttiosuuden molekyylistä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
fi: Atomit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
fi: Kokonaismassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
fi: Käytetyt aliakset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
fi: Kaavassa käytetyt aliakset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
fi: Tämä näyttää kaikki kaavassa molekyylissa käytetyt aliakset.
    Esimerkiksi molekyylissa MeOH ”Me” on alias = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
fi: aliakset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
fi: Aliakset

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
fi: Määritä alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
fi: Lyhenne

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
fi: Aliaksen lyhenne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
fi: Tässä voit määrittää aliaksen lyhenteen,
    esim. Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
fi: Koko nimi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
fi: Voit kirjoittaa tähän kenttään aliaksen kokonimen.
    Esimerkiksi CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
fi: Lisää alias napsauttamalla

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
fi: Lisää alias napsauttamalla, jos se kelpaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
fi: Lisää alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
fi: Esimääritetyt aliakset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
fi: Käyttäjän määrittämät aliakset

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
fi: Esimääritettyjen aliaksien luettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
fi: Tämä taulukko näyttää kaikki esimääritetyt aliakset.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
fi: Käyttäjän määrittämien aliaksien luettelo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
fi: Tämä on luettelo kaikista sinun tai toisten käyttäjien määrittämistä aliaksista.

en: Unknown Electron Distribution
fi: Tuntematon elektronijakauma

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
fi: Käännä

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
fi: Käännä X- ja Y-akselit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
fi: X-akseli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
fi: Keskiarvo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
fi: Tässä voit määrittää, mitä haluat piirtää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
fi: Maksimiarvo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
fi: Minimiarvo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
fi: Näyttö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
fi: Alkuaineen tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
fi: Ensimmäinen alkuaine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
fi: Viimeinen alkuaine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
fi: Kaikki alkuaineet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
fi: Metallit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
fi: Epämetallit / puolimetallit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
fi: s-lohkon alkuaineet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
fi: p-lohkon alkuaineet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
fi: d-lohkon alkuaineet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
fi: f-lohkon alkuaineet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
fi: Jalokaasut

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
fi: Alkalimetallit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
fi: Alkaliset maametallit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
fi: Lantanoidit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
fi: Aktinoidit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
fi: Radioaktiiviset alkuaineet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
fi: Ei selitteitä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
fi: Alkuaineiden nimet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
fi: Kemialliset merkit

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
fi: Y-akseli

en: n/a
fi: –

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
fi: R-lausekkeet:

en: S-Phrases:
fi: S-lausekkeet:

en: You asked for no R/S-Phrases.
fi: Et pyytänyt yhtään R- tai S-lauseketta.

en: At least one of the specified phrases is invalid.
fi: Vähintään yksi annetuista lausekkeista ei kelpaa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
fi: S-lausekkeet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
fi: Anna R-lausekkeet, jotka haluat lukea. Vain ”-” käy erottimeksi. Merkin ”/” käyttöä yhdistelmissä ei ole vielä toteutettu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
fi: Anna R-lausekkeet, jotka haluat lukea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
fi: Anna S-lausekkeet, jotka haluat lukea. Vain ”-” käy erottimeksi. Merkin ”/” käyttöä yhdistelmissä ei ole vielä toteutettu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
fi: Anna S-lausekkeet, jotka haluat lukea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
fi: Etsi vasemmalla antamiasi lausekkeita napsauttamalla tästä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
fi: Suo&data

en: Search...
fi: Etsi…

en: Next to each other
fi: Vierekkäin

en: Both parts continuous
fi: Kumpikin osa jatkuva

en: Horizontally
fi: Vaakasuuntaan

en: Schemes
fi: Teemat

en: Gradients
fi: Liukuvärit

en: Units
fi: Yksiköt

en: Isotope Table
fi: Isotooppitaulukko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
fi: s-lohko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
fi: p-lohko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
fi: d-lohko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
fi: f-lohko:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
fi: Ryhmä 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
fi: Ryhmä 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
fi: Ryhmä 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
fi: Ryhmä 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
fi: Ryhmä 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
fi: Ryhmä 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
fi: Ryhmä 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
fi: Ryhmä 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
fi: Aineen olomuoto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
fi: Kiinteä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
fi: Nestemäinen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
fi: Kaasumainen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
fi: Alkalimetallit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
fi: Harvinainen maametalli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
fi: Epämetallit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
fi: Alkaliset maametallit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
fi: Muut metallit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
fi: Halogeenit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
fi: Siirtymämetallit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
fi: Jalokaasut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
fi: Puolimetallit:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
fi: Ei väriteemaa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
fi: Kaikki alkuaineet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
fi: Tätä väriä käytetään, jos muuta teemaa ei ole valittuna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
fi: Kalzium osaa näyttää jaksollisen järjestelmän alkuaineen ominaisuuden lineaarisen liukuvärin lisäksi logaritmisella likuvärillä.
    
    Valitse ominaisuudet, jotka piirretään logaritmisella liukuvärillä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
fi: Löytöpäivämäärä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
fi: Maksimiarvon väri:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
fi: Minimiarvon väri:

en: Energy:
fi: Energia:

en: Length:
fi: Pituus:

en: Temperature:
fi: Lämpötila:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
fi: Tällä sivulla on yleiskatsaus tämän alkuaineen spektristä. Voit suurentaa spektriä hiirellä.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
fi: Tällä sivulla on yleiskatsaus tämän alkuaineen spektristä.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
fi: Tämä on alkuaineen spektri.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
fi: M&inimiarvo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
fi: Tämä asettaa spektrin vasemmanpuoleisimman aallonpituuden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
fi: M&aksimiarvo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
fi: Tämä asettaa spektrin oikeanpuoleisimman aallonpituuden.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
fi: Spektrin asetukset

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
fi: Emissiospektri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
fi: Absorptiospektri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
fi: Yksikkö:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
fi: Tyyppi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
fi: Nollaa zoomaus

en: Wavelength
fi: Aallonpituus

en: Intensity
fi: Intensiteetti

en: Greek alphabet
fi: Kreikkalaiset kirjaimet

en: Uppercase
fi: Suuraakkoset

en: Lowercase
fi: Pienaakkoset

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
fi: Nimi

en: alpha
fi: alfa

en: beta
fi: beeta

en: zeta
fi: zeeta

en: eta
fi: eeta

en: theta
fi: theeta

en: iota
fi: joota

en: mu
fi: myy

en: nu
fi: nyy

en: xi
fi: ksii

en: omicron
fi: omikron

en: pi
fi: pii

en: rho
fi: rhoo

en: upsilon
fi: ypsilon

en: phi
fi: fii

en: chi
fi: khii

en: psi
fi: psii

en: omega
fi: oomega

en: Numbers
fi: Numerot

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
fi: Numeeriset etuliitteet ja roomalaiset numerot

en: Number
fi: Numero

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
fi: Etuliite

en: Roman Numerals
fi: Roomalaiset numerot

en: 0.5
fi: 0,5

en: 1.5
fi: 1,5

en: 2.5
fi: 2,5

en: &Copy
fi: &Kopioi

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
fi: Molekyylimuokkain

en: Load Molecule
fi: Lataa molekyyli

en: Download New Molecules
fi: Lataa uusia molekyylejä

en: Save Molecule
fi: Tallenna molekyyli

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
fi: Yhtään työkalua ei ole ladattu – on todennäköistä, että Avogadro-liitännäisiä ei paikallistettu.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
fi: Yhtään työkalua ei ole ladattu – on todennäköistä, että Avogadro-liitännäisiä ei paikallistettu. Molekyylejä ei voi katsella ennen kuin ongelma on ratkaistu.

en: Common molecule formats
fi: Yleiset molekyylimuodot

en: All files
fi: Kaikki tiedostot

en: Choose a file to open
fi: Valitse avattava tiedosto

en: Could not load molecule
fi: Molekyylia ei voi ladata

en: Loading the molecule failed.
fi: Molekyylin lataaminen epäonnistui.

en: Choose a file to save to
fi: Valitse tiedosto, johon tallennetaan

en: Failed to download molecule %1 to %2.
fi: Molekyylin %1 lataaminen kansioon %2 epäonnistui.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
fi: Onnistuneesti ladatut molekyylit on tallennettu kansioon %1.

en: The molecules have been saved to %1.
fi: Molekyylit on tallennettu kansioon %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
fi: Tyyli:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
fi: Näyttö

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
fi: Lataa molekyyli ja muuta näkökulmaa hiiriosoittimella ja hiiren rullalla.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
fi: Muokkaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
fi: Optimoi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
fi: Tyhjennä piirros

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
fi: Mittaus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
fi: Mittaa etäisyys napsauttamalla kahta atomia, kulma napsauttamalla kolmea tai dihedraalikulma napsauttamalla neljää.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
fi: Tilastot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
fi: Nimi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
fi: Kaava:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
fi: Paino:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
fi: OpenBabel-käyttöliittymä

en: Convert
fi: Muunna

en: Open Molecule File
fi: Avaa molekyyli ensin

en: All Files
fi: Kaikki tiedostot

en: You must select some files first.
fi: Valitse vähintään yksi tiedosto.

en: No files selected
fi: Tiedostoja ei valittu

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa. Haluatko korvata sen mikäli mahdollista?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
fi: Tiedosto %1 on jo olemassa – KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
fi: Saako nämä komennot suorittaa? – KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
fi: Muunnettavat tiedostot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
fi: V&alitse kaikki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
fi: &Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
fi: &Lisää

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
fi: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Näet tästä muunnettavat tiedostot. Käytä painikkeita tiedostojen luetteloon lisäämiseen ja siltä poistamiseen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
fi: Muunna muodosta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
fi: Muunna muotoon:
