kalzium - en to gl translation catalogue (1165 entries)

en: Problem while opening the file
gl: Houbo un problema ao abrir o ficheiro

en: Cannot open the specified file.
gl: Non é posíbel abrir o ficheiro que indicaches.

en: Sorry
gl: Desculpe

en: Cannot save to the specified file.
gl: Non é posíbel gardar no ficheiro que especificaches.

en: Kalzium OpenGL Part
gl: Parte OpenGL de Kalzium

en: A cool thing
gl: Algo útil

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
gl: © 2006, Carsten Niehaus

en: State of matter
gl: Estado da materia

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
gl: Forma dunha substancia; depende da estabilidade da forma e se ocupa un volume definido: sólida, líquida ou gasosa.

en: Chemical Symbol
gl: Símbolo químico

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
gl: Abreviatura dunha, dúas ou tres letras; fixada por convención internacional.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
gl: Elemento

en: Chromatography
gl: Cromatografía

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
gl: Separación da materia nun medio en movemento (fase móbil) a través de absorción diferenciada nun medio estático (fase estacionaria).

en: Distillation
gl: Destilación

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
gl: Separación dunha disolución líquida (mestura homoxénea) nos seus compoñentes mediante a evaporación e a condensación. Nunha destilación fraccionaria o proceso repítese varias veces nunha columna.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
gl: Materia que non se pode descompor en materia máis simple. Os elementos químicos son os constituíntes básicos dos materiais. Os elementos consisten en átomos, e estes consisten en núcleos de protóns positivos, neutróns neutrais e unha envoltura de electróns.

en: Emulsion
gl: Emulsión

en: Heterogeneous mix of two liquids.
gl: Mestura heteroxénea de dous líquidos.

en: Extraction
gl: Extracción

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
gl: Procesamento dunha mestura homoxénea ou heteroxénea para obter materia pura.

en: Mix
gl: Mestura

en: Filtering
gl: Filtrado

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
gl: Separación dunha materia sólida dunha materia líquida ou gasosa mediante un filtro (parede de separación porosa).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
gl: Materia consistente en materia diferenciada, combinada en proporcións non fixas. As [i]mesturas homoxéneas[/i] teñen un aspecto coherente, as [i]mesturas heteroxéneas[/i] constan de varias fases.

en: Accuracy
gl: Precisión

en: Consisting of accidental and systematic errors.
gl: Consistente en erros accidentais e sistemáticos.

en: Law of Conservation of Mass
gl: Lei de conservación da masa

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
gl: Durante unha reacción química a masa nin se perde nin se gaña. A masa total do material que entra na reacción equivale á suma das masas dos produtos da reacción.

en: Law of multiple proportions
gl: Lei das proporcións múltiplas

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
gl: Unha aliaxe contén os mesmos elementos na mesma proporción de masas. Se dous ou máis elementos se alían, a relación entre as masas é constante.

en: Crystallization
gl: Cristalización

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
gl: Separación de materia sólida e cristalina dunha disolución, ou o líquido das fases gasosas.

en: Solution
gl: Solución

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
gl: Mestura homoxénea de varios materiais puros

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
gl: Masa

en: Measurement of an amount of matter.
gl: Medida dunha cantidade de materia.

en: Matter
gl: Materia

en: All that takes up space and has mass.
gl: Todo o que ocupa espazo ten masa.

en: Phase
gl: Fase

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
gl: Pola composición química e os atributos físicos, porción homoxénea de materia separada do seu ambiente na súa expansión a través dunha superficie.

en: Accuracy and precision
gl: Exactitude e precisión

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
gl: Expresada mediante a desviación estándar: Valores dados sobre os erros accidentais.

en: Correctness
gl: Corrección

en: Values given over accidental errors.
gl: Valores dados sobre os erros accidentais.

en: SI-Unit
gl: Unidades do SIU

en: Measurement unit using International Symbols.
gl: Unidade de medida usando os Símbolos Internacionais.

en: Significant figures
gl: Cifras significativas

en: The number of digits which are meaningful in a number.
gl: O número de díxitos significativos dun número.

en: Standard deviation
gl: Desviación estándar

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
gl: Unha cantidade coa que se pode estimar a precisión dunha medida.

en: Suspension
gl: Suspensión

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
gl: Mestura heteroxénea consistente nun líquido e materia sólida.

en: Alloys
gl: Aliaxes

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
gl: Materia pura consistente en varios elementos nunha proporción fixa.

en: Alpha rays
gl: Raios alfa

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
gl: Raios consistentes en partículas alfa, consistentes en dous protóns e dous neutróns que son emitidos polos átomos de certos elementos radioactivos.

en: Atom
gl: Átomo

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
gl: Os átomos son quimicamente inseparábeis e constitúen os bloques construtivos da materia. Os átomos do mesmo típico chámanse elemento.

en: Electron
gl: Electrón

en: Proton
gl: Protón

en: Neutron
gl: Neutrón

en: Atomic nucleus
gl: Núcleo atómico

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
gl: O centro, pequeno e cargado positivamente, dun átomo, no que se atopan os protóns e os neutróns.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
gl: Masa atómica

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
gl: Masa dun átomo, tomada nunha escala na que a masa dun átomo de carbón é 12u. Nos elementos que consisten en isótopos distintos dáse a masa media da mestura de isótopos.

en: Isotope
gl: Isótopo

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
gl: Os isótopos son formas dun elemento químico cuxos núcleos teñen o mesmo número atómico, Z, pero masas atómicas distintas, A. A palabra isótopo, que quere dicir «no mesmo lugar», provén do feito de que todos os isótopos dun elemento se sitúan no mesmo lugar da táboa periódica.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
gl: O spin é un momento angular intrínseco asociado ás partículas microscópicas. É un fenómeno puramente da mecánica cuántica sen ningunha analoxía na mecánica clásica. Mentres que o momento angular clásico é debido á rotación dun obxecto estendido, o spin non está asociado a ningunha masa interna en rotación, senón que é intrínseco á partícula mesma.

en: Magnetic Moment
gl: Momento magnético

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
gl: O momento magnético dun obxecto é un vector que relaciona o torque de aliñamento nun campo magnético experimentado polo obxecto e o vector do campo mesmo. Mídese en unidades de magnetón nuclear µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
gl: Modo de decaemento

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
gl: O modo de decaemento describe como decae unha partícula concreta. No decaemento radioactivo (o decaemento de nucleidos), os modos son: [br] -> decaemento alfa (emisión dun núcleo de Helio-4). [br] -> decaemento ß[sup]-[/sup] (emisión dun electrón) [br] -> decaemento ß[sup]+[/sup] (emisión dun positrón) [br] -> captura de electrón (CE) [br] -> emisión de protóns [br] -> fisión espontánea [br] Tipicamente, un modo de decaemento é predominante para un determinado nucleido.

en: Decay Energy
gl: Enerxía de decaemento

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
gl: A enerxía de decaemento é a enerxía liberada por un decaemento nuclear.

en: Nuclides
gl: Nucleidos

en: [i]see isotopes[/i]
gl: [i]ver isótopos[/i]

en: Isotone
gl: Isótopos

en: Nuclear Isomer
gl: Isómero nuclear

en: Isobars
gl: Isóbaros

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
gl: Dous nucleidos son isótonos se teñen o mesmo número N de neutróns.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
gl: Os isóbaros son nucleidos que teñen o mesmo número de masa, é dicir, a suma dos protóns e os neutróns.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
gl: Un isómero nuclear é un estado meta-estábel ou isómero dun átomo, provocado pola excitación dun protón ou neutrón no seu núcleo, de modo que obrigue a on cambio no xiro antes de liberar a súa enerxía extra. Decaen para estados de menor enerxía do nucleido, a través de dúas transicións isómeras:[br] → emisión γ- (emisión dun fotón de alta enerxía) [br] → conversión interna (a enerxía é usada para ionizar o átomo) [br] Contrasta isto coa definición dun isómero químico, o termo máis común da palabra. Contrasta isto tamén co significado de isótopo, no cal a diferenza é o número de neutróns no núcleo. Os isómeros meta-estábeis dun átomo en particular son normalmente designados por «m» (ou, no caso dos átomos con máis dun isómero, 2m, 3m e así por diante). Esta designación colócase normalmente despois do símbolo atómico e do número do átomo (por exemplo, Co-58m), pero algunhas veces colócase sobrescrita antes (por exemplo, [sup]m[/sup]Co-58 ou [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
gl: Raios beta

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
gl: Raios consistentes en electróns emitidos polos átomos dos elementos radioactivos.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
gl: O electrón é unha partícula subatómica cunha masa de m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg e unha carga negativa de [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
gl: O protón é unha partícula subatómica cunha masa de m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg e unha carga positiva de [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C que se produce no núcleo dun átomo.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
gl: O neutrón é unha partícula subatómica cunha masa de m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg que se produce no núcleo dun átomo.

en: Cathode Rays
gl: Raios catódicos

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
gl: Os raios catódicos son fluxos de electróns que se observan nos tubos de baleiro, ou sexa, tubos de vidro nos que se fixo o baleiro que están equipados con polo menos dous eléctrodos, un cátodo (eléctrodo negativo) e un ánodo (eléctrodo positivo) nunha configuración coñecida como díodo.

en: Ionic Radius
gl: Raio iónico

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
gl: O raio iónico é o raio dun átomo cargado, chamado ión. O ión pode ter unha carga positiva ou negativa. A carga do ión cuxo raio estás a observar tamén se mostra en Kalzium. Un ión positivo ten menos electróns na súa envoltura que o átomo, mentres que un ión negativo ten máis electróns. Polo tanto, un ión positivo ten un raio menor que o seu átomo e viceversa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
gl: Raio de covalencia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
gl: Raio atómico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
gl: Raio de van der Waals

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
gl: O raio de van der Waals dun átomo é o raio dunha esfera maciza imaxinaria que poida usarse para modelar o átomo. Os raios de van der Waals son determinados a partir de medidas dos espazos atómicos entre pares de átomos non enlazados en cristais.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
gl: O raio atómico é a distancia do núcleo atómico ata a órbita máis exterior dun electrón estábel nun átomo en equilibrio.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
gl: O raio de covalencia en química corresponde á metade da distancia entre dous núcleos atómicos idénticos, enlazados por un enlace covalente.

en: Watchglass
gl: Vidros de reloxo

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
gl: Os vidros de reloxo son superficies de vidro redondas de arredor de 5 ou 10 cm de diámetro que se usan en diversas técnicas experimentais. O bordo está dobrado para cima, para permitirlles conter pequenas cantidades de líquidos e deixar que estes se evaporen. Pódese acelerar a evaporación quecendo o vidro cun acendedor de Bunsen. Os vidros de reloxo tamén se poden usar para cubrir placas de Petri ou vasos, ademais de seren axeitados para pesar pequenas cantidades de materia ou para secala nun taboleiro. O termo «vidro de reloxo» provén do vidro de protección dos reloxos de peto antigos, que eran con frecuencia cóncavos.

en: Dehydrator
gl: Desecador

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
gl: Un desecador é un aparello de laboratorio, normalmente de vidro, que serve para secar produtos químicos; é dicir, para retirar auga ou outros líquidos dunha mostra.
    			En principio, é unha cunca de vidro cunha tapa chá, para que a cunca sexa hermética. A parte inferior do desecador normalmente está chea cun axente de secado, como cloruro de calcio, xel de sílice, anhídrido fosfórico ou ácido sulfúrico. A mostra a secar é colocada nun cartucho diáfano de plástico ou cerámica, en cima do axente de secado.
      			O axente de secado é higroscópico, o que significa que retira a humidade do ambiente, absorbendo o vapor de auga. A atmosfera seca retira a auga da mostra a secar.

en: Spatula
gl: Espátula

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
gl: A espátula é unha ferramenta de laboratorio usada para escavar, partir e transportar substancias químicas. O material do que están feitas (p.ex., ferro, titanio, platino) e o seu formato (p.ex., plano ou en coller) varían.

en: Water Jet Pump
gl: Trompa de auga

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
gl: A trompa de auga ten dous tubos de entrada e unha saída e consiste, en principio, de dous canos, un dentro do outro. Na entrada da auga, é expelido un xacto de auga a alta presión por unha agulliña para un tubo lixeiramente maior. Así, o xacto de auga transporta a auga ou o fluído da segunda entrada.<br>Isto cáusao a presión negativa nun fluído á deriva e é, polo tanto, unha aplicación do paradoxo da hidrodinámica (os obxectos preto de correntes de fluídos son aspirados en vez de expelidos).

en: Refractometer
gl: Refractómetro

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
gl: Cun refractómetro mídese o índice de refracción dun medio óptico. Se o índice de refracción dun produto químico for coñecido, pode usarse despois dunha síntese para determinar a pureza da mostra ou para auditar o éxito da síntese.

en: Mortar
gl: Almirez

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
gl: O almirez úsase para moer sólidos manualmente. Tamén se pode usar para homoxeneizar unha mestura de pos moéndoa. O almirez precisa dun útil chamado machuco que se usa para machucar.

en: Heating Coil
gl: Placa calefactora

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
gl: As placas calefactoras son usadas para aquecer vasos e outros contedores. Poden estar conectadas varias cun termómetro para que a calor non exceda da temperatura indicada. É posíbel usar un campo magnético, dentro do quentador, para remexer os fluídos cun axitador magnético. Isto homoxeneíza o fluído en termos de temperatura e composición.

en: Cork Ring
gl: Anel de cortiza

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
gl: Os contedores grandes, como as garrafas de fondo arredondado, son colocados en aneis feitos de cortiza, unha madeira lixeira e suave con boas calidades de illamento para protexer instrumentos fráxiles.

en: Dropping Funnel
gl: Funil gota-a-gota

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
gl: Un funil gota-a-gota pode usarse para deitar cantidades precisas dun determinado fluído. A velocidade das gotas pódese controlar cunha válvula.

en: Separating Funnel
gl: Funil de decantación

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
gl: Un funil de decantación pode usarse para separar unha mestura de fluídos de densidades distintas. Unha válvula no fondo permite drenar o fluído máis denso para transferilo para outro contedor.

en: Test Tube Rack
gl: Gradiña

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
gl: Este soporte é útil cando hai que probar moitas cantidades pequenas de produtos químicos seguido; ou, alternativamente, para secar os tubos de ensaio.

en: Vortexer
gl: Axitador

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
gl: Un axitador serve para homoxeneizar os reactivos que se atopan nos laboratorios. O contedor do líquido a homoxeneizar colócase nunha plataforma. A plataforma axítase en rotación ata 3000 RPM, ata se activar un sensor de contacto. Desta forma, volumes extremamente pequenos de fluídos poden tornarse homoxéneos rapidamente. É o oposto dun centrifugador, que se usa para separar fluídos.

en: Wash Bottle
gl: Botella de lavado

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
gl: Estas botellas son usadas para varios fins. Na maioría dos laboratorios, están normalmente cheas de auga, sal, ácido ou outros fluídos comúns. Tornan doada a aplicación do fluído, se non se necesita medir unha cantidade exacta.

en: Rotary Evaporator
gl: Evaporador por rotación

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
gl: Un evaporador por rotación consiste nun frasco redondo nun baño de auga quente e está deseñado para evaporar disolventes. O frasco rota e o disolvente é recollido por baleiro nun condensador e é colocado nun frasco de recollida de condensados. Desta forma pódense concentrar ou purificar as solucións. Se se conecta unha bomba de baleiro, pódese reducir a presión do ar e, por tanto, o punto de ebulición do fluído.

en: Reflux Condenser
gl: Refrixerante recto, de serpentín ou de bólas

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
gl: Un condensador de refluxo suxeita o fluído a un proceso no que un gas, producido por quecemento, é recollido no condensador de refluxo. O fluído é arrefriado ata que se condense e volva de novo ao fluído orixinal. Normalmente é colocado nun matraz de fondo redondo ou noutros matraces.

en: Pipette Bulb
gl: Pera de pipeta

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
gl: Unha pera de pipeta úsase para encher pipetas. Ao apertar e soltar a pera prodúcese unha presión negativa que fai que o fluído suba para a pipeta; ao apertar a pera de novo o fluído sae da pipeta.

en: Test Tube
gl: Tubo de ensaio

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
gl: Nun tubo de ensaio realízanse reaccións ou experimentos pequenos. Hai moitos tipos distintos. Por exemplo, algúns teñen conectores, outros contan con gravados para medir e outros son especialmente resistentes.

en: Protective Goggles
gl: Lentes de protección

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
gl: A maioría dos laboratorios insisten en que se usen lentes de protección. Sen elas, é demasiado arriscado traballar coa maioría dos produtos químicos. Normalmente, as lentes son dun tipo especial de plástico que permite protexer dos impactos mecánicos e dos ácidos e bases.

en: Round-Bottomed Flask
gl: Frasco en balón

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
gl: Os frascos en balón ou de fondo arredondado úsanse en moitas reaccións. Algúns poden estar conectados a outros elementos, para o que teñen bocas esmeriladas. Grazas aos soportes para balón, poden colocarse nunha mesa.

en: Full Pipette
gl: Pipeta completa

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
gl: Ao contrario das pipetas normais, unha pipeta completa só ten a marca dun único volume.

en: Drying Tube
gl: Tubo de secado

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
gl: Algunhas reaccións necesitan estaren libres de auga: para facer isto posíbel pódese usar un tubo de secado. Os tubos de secado conteñen unha substancia higroscópica para absorber a auga da atmosfera.

en: Test Tube Holder
gl: Pinza para tubos de ensaio

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
gl: Cunha pinza para tubos de ensaio é posíbel manexar facilmente tubos de ensaio. Se se usa unha destas pinzas, pódese manter unha distancia segura entre a man e o tubo de ensaio cando o tubo estea quente. En particular, é usado cando se suxeita un tubo de ensaio sobre unha chama directa.

en: Measuring Cylinder
gl: Cilindro de medida

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
gl: Nun cilindro de medida pódese encher cantidades de líquidos con relativa precisión. Ademais, o cilindro permite decantar a materia particulada. Por tanto, pódense separar as partículas sólidas do fluído por decantación.

en: Thermometer
gl: Termómetro

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
gl: Pódese usar un termómetro para determinar a temperatura dunha mostra. Nun laboratorio úsanse termómetros especiais, que tamén se poden usar dentro de ácidos ou bases.

en: Magnetic Stir Bar
gl: Barra magnética

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
gl: As barras magnéticas de mestura son pequenas barras magnéticas quimicamente inertes. A maioría dos quecedores teñen un imán incorporado que pode rotar: isto fai que a barra de mestura rote e a mestura se homoxeneize.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
gl: Extractor de barras magnéticas

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
gl: Pódese usar un extractor de barras magnéticas de mestura para sacar as barras de mestura dun contedor. O extractor é unha barra cun imán na punta que atrae as barras de mestura.

en: Pipette
gl: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
gl: As pipetas úsanse para introducir pequenas cantidades de líquidos. Unha pipeta ten unha escala de volume e, xeralmente, as peras das pipetas úsase para botar gotas de líquidos. Todos os tipos de pipetas están calibrados para líquidos a unha temperatura de 20°C e para o tempo do fluxo de saída (que se representa con «Ex.»). Se for necesario, os tempos de fluxo de saída están indicados na pipeta.

en: Erlenmeyer Flask
gl: Matraz Erlenmeyer

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
gl: O matraz Erlenmeyer recibe o seu nome derivado do químico Emil Erlenmeyer (1825-1909) e  ten, ao contrario do balón, unha base cónica invertida e un pescozo cilíndrico. Existen varios tipos de matraces Erlenmeyer para as aplicacións de laboratorio, con pescozos longos e estreitos. Dependendo da aplicación, o matraz poderá ter un esmerilado de precisión para permitir unha boa conexión con outros contedores.
    			<br>
     			O pescozo estreito reduce o risco de fuga do fluído, especialmente na  ebulición ou en reaccións que axiten o contido.
    			<br>
    			Un matraz Erlenmeyer é útil para mesturar fluídos ou reaccións aceleradas, por axitación ou mexida, por exemplo. O matraz Erlenmeyer é particularmente axeitado para un mesturador magnético, dado que pode colocarse na plataforma de mestura. Un frasco de fondo redondo, pola contra, terá que colocarse nun soporte para balóns na plataforma de mestura.

en: Ultrasonic Bath
gl: Baño ultrasónico

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
gl: Para algunhas reaccións químicas é importante que o disolvente estea libre de gases. Para conseguir isto, colócase o vaso da reacción durante algún tempo nun baño de ultrasóns. Grazas ás frecuencias altas do son, o gas contido ascende e libérase. Este procedemento chámase degasificación.

en: Scales
gl: Balanzas

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
gl: Nun laboratorio normalmente é necesario medir cantidades moi precisas de reactivos. As balanzas de alta precisión poden medir masas ata 1/10000 de gramo. Como tal, son colocadas en bloques de granito para evitar vibracións e están protexidas contra os cambios de aire por unha campá.

en: Distillation bridge
gl: Ponte de destilación

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
gl: Un dos métodos que permite separar mesturas é a destilación Neste procedemento unha ponte de destilación comunica dous recipientes. Nun dos recipientes colócase a mestura que se desexa separar e quécese ata que forme gas. O gas atravesa cara o outro recipiente pola canle que os comunica. No extremo da canle faise que o gas se condense e precipite no segundo recipiente. É habitual que se induza a condensación usando na canle por fluxo de retorno. Os destiladores adoitan ter termómetros para controlar a temperatura na canle que comunica os recipientes.

en: Syringe
gl: Xeringa

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
gl: Unha xeringa consiste en dúas partes: un tubo de vidro e un émbolo. Ambos son polo xeral de vidro. Un gas flúe no tubo de vidro. Dado que a xeringa é un sistema pechado, o émbolo móvese para fóra. Isto pode usarse para medir o volume dunha reacción.

en: Separation Beaker
gl: Colector de separación

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
gl: Nos catro extremos deste colector de separación pódense colocar catro contedores pequenos. Ao destilar, pódese rodar o colector en 60 graos logo de que acadar unha determinada temperatura. Desta forma, no fin da destilación, os catro contedores teñen un líquido específico dependendo dos puntos de ebulición do líquido destilado.

en: Burner
gl: Queimador

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
gl: Existen varios tipos de queimadores. A imaxe mostra un queimador de Teclu. Cada tipo ten usos específicos. Diferéncianse na temperatura de pico e na capacidade de quecemento global.

en: Extractor Hood
gl: Campá de extracción

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
gl: A maioría dos laboratorios usan campás de extracción. Filtran os gases das reaccións químicas e bombean o ar, unha vez limpo, para fóra do edificio.

en: Contact Thermometer
gl: Termómetro de contacto

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
gl: Os termómetros de contacto diferéncianse dos termómetros habituais en que se conectan a un cable que se quenta e que, polo tanto, permiten percibir e controlar a temperatura. Con iso permiten poder realizar experimentos baixo condicións de temperatura constantes. Os termómetros de contacto funcionan mediante un mecanismo de retroalimentación negativa: unha vez que se acadou a temperatura desexada déixase de quentar o cable; cando a temperatura baixa, reactívase o mecanismo que quenta o cable.

en: Clamps
gl: Noces

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
gl: Coas noces usadas nun laboratorio pódense fixar con facilidade todos os tipos de ferramentas.

en: Indicator Paper
gl: Papel indicador

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
gl: Hai varias maneiras de medir o pH dunha disolución. Unha delas é usando papel indicador do pH. Estas tiras reactivas cambian de cor dependendo do pH da solución coa que se mollen. Mediante unha táboa de comparación de cor pódese facer unha lectura do pH. No caso de se requirir unha precisión maior, habería que usar eléctrodos de cristal, pHímetros, que funcionan medindo a condutividade da disolución.

en: Short-Stem Funnel
gl: Funil de tubo curto

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
gl: Pódese usar un funil para encher un vaso de pescozo estreito cun líquido ou po fino.

en: Buret
gl: Bureta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
gl: As buretas úsanse para titrar líquidos. A bureta énchese cun determinado volume de líquido. En baixo encóntrase un contedor, como un matraz de Erlenmeyer. Ao abrir a válvula, o líquido do contedor títrase. As buretas de alta calidade teñen un mecanismo de succión co que se poden encher de novo co volume exacto co que fosen calibradas.

en: Beaker
gl: Vaso de precipitados

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
gl: Os vasos de precipitados úsanse para diversas tarefas. Son usados para gardar químicos e para efectuar reaccións químicas. Son tamén usados para titracións (análises volumétricas).

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
gl: DSC (Calorimetría de análise diferencial)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
gl: A DSC mide o volume do fluxo de calor dun composto. Este valor é bastante específico de cada tipo de materia. Por tanto, a DSC é usada para identificar produtos químicos ou para describilos.

en: Dewar Vessel
gl: Termo Dewar

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
gl: Unha garrafa térmica ou termo, tamén chamada contedor de Dewar, en referencia ao físico Sir James Dewar (1842-1923), é un recipiente con dobre parede que está deseñado para fornecer bo illamento térmico. Permiten manter líquidos ou fríos ou quentes. Os termos son unha variación de uso cotián deste tipo de recipientes.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
gl: Ensaio

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
gl: Hidróxeno

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
gl: Do grego «hydro» e «gennao», que significan «forma auga».

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
gl: Helio

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
gl: A palabra en grego para o Sol era «helios».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
gl: Litio

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
gl: «Litos» en grego significa «pedra».

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
gl: Berilio

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
gl: «Beryllos» en grego significa «pedra de verde claro».

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
gl: Boro

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
gl: Boro significa «Bor(ax) + (carb)ono». Atópase no bórax e compórtase bastante como o carbono.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
gl: Carbono

en: Latin 'carboneum' for carbon.
gl: Do latín «carboneum» para o carbón.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
gl: Nitróxeno

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
gl: Do latín «nitrogenium» («forma pedras de sal»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
gl: Osíxeno

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
gl: Do latín «oxyxenium» (forma ácidos).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
gl: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
gl: Do latín «fluere» («aboia»).

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
gl: Do grego «neo» («novo»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
gl: Sodio

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
gl: O nome provén do latín «sodanum», que significa «remedio para a dor de cabeza». O símbolo provén do latín «natrium», que provén do árabe «natrun», que significa «eslamiada».

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
gl: Magnesio

en: Named after the city of Magnesia.
gl: Nome derivado da cidade de Magnesia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
gl: Aluminio

en: Latin 'alumen'.
gl: Do latín «alumen».

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
gl: Silicio

en: Latin 'silex'.
gl: Do latín «silex».

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
gl: Fósforo

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
gl: Do grego «phosphoros», que significa «transporta luz».

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
gl: Xofre

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
gl: En sánscrito «sweb» significa «durmir».

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
gl: Cloro

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
gl: Do grego «chloros», que significa «verde-amarelo».

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
gl: Do grego «aergon», que significa «inactivo».

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
gl: Potasio

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
gl: O nome provén do inglés «potash», que significa «potasa», porque se atopa en potasas corrosivas. O símbolo provén do latín «kalium», que provén do árabe «al qaliy», que significa «álcali».

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
gl: Calcio

en: Latin 'calx' for 'lime'.
gl: Do latín «calx» para «lima».

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
gl: Escandio

en: Named because it was found in Scandinavia.
gl: Con ese nome por atoparse en Escandinavia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
gl: Titanio

en: The Titans were giants in Greek mythology.
gl: Os titáns eran xigantes na mitoloxía grega.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
gl: Vanadio

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
gl: «Vanadis» é outro nome da deusa nórdica Freyja.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
gl: Cromo

en: Greek 'chroma' means 'color'.
gl: O grego «chroma», que significa «cor».

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
gl: Manganeso

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
gl: Descubriuse preto dunha cidade chamada Magnesia nunha terra preta. Como tal, chamouse «magnesia nigra» ou, acurtando, Manganeso.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
gl: Ferro

en: Latin 'ferrum'.
gl: Do latín «ferrum».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
gl: Cobalto

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
gl: Nome derivado da palabra alemá «Kobold» para «trasno».

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
gl: Níquel

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
gl: «Nickel» era o nome dun trasno da montaña.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
gl: Cobre

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
gl: Do grego «cuprum» para Chipre.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
gl: Cinc

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
gl: Do alemán «zinking», que significa «duro», porque o mineral de cinc é bastante duro.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
gl: Galio

en: 'Gallia' is an old name for France.
gl: «Gallia» é un nome antigo da Francia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
gl: Xermanio

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
gl: O latín «germania» é o nome antigo da Alemaña.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
gl: Arsénico

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
gl: Do grego «arsenikos» para «macho» ou «viril».

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
gl: Selenio

en: Greek 'selena' for 'moon'.
gl: Do grego «selena», que significa «lúa».

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
gl: Bromo

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
gl: Do grego «bromos», que significa «cheira mal».

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
gl: Cripton

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
gl: Do grego «krytos», que significa «agochado».

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
gl: Rubidio

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
gl: Do latín «rubidus», que significa «vermello escuro».

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
gl: Estroncio

en: Named after the mineral Strontianit.
gl: Nome derivado no mineral estroncianita.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
gl: Itrio

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
gl: Nome derivado da pequena cidade de Ytterby, preto de Estocolmo, Suecia. O terbio, o iterbio e o erbio son tamén derivados do nome desa cidade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
gl: Circonio

en: Named after the mineral zircon.
gl: Nome derivado do mineral circonio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
gl: Niobio

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
gl: Nome derivado de Niobe, a filla do deus grego Tántalo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
gl: Molibdeno

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
gl: Este nome ten raíces gregas. Significa «como o platino», e vén de que era difícil distinguir o molibdeno do platino.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
gl: Tecnecio

en: Greek 'technetos' for artificial.
gl: Do grego «technetos», que significa «artificial».

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
gl: Rutenio

en: Ruthenia is the old name of Russia.
gl: Rutenia é o nome antigo da Rusia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
gl: Rodio

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
gl: Do grego «rhodeos», que significa «vermello como unha rosa».

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
gl: Paladio

en: Named after the asteroid Pallas.
gl: O nome procede do asteroide Pallas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
gl: Prata

en: Latin 'argentum' for silver.
gl: Do latín «argentum», que significa «prata».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
gl: Cadmio

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
gl: Do grego «kadmia» («Galmei» = Carbonato de cinc).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
gl: Indio

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
gl: Nome derivado de «Indigo», debido ao seu espectro azul.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
gl: Estaño

en: Latin 'stannum' for tin.
gl: Do latín «stannum» para o estaño.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
gl: Antimonio

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
gl: Do árabe «anthos ammonos» para «flor do deus Ammon».

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
gl: Telurio

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
gl: Do latín «tellus» ou «telluris» para «Planeta Terra».

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
gl: Iodo

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
gl: Do grego «ioeides», que significa «violeta».

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
gl: Do grego «xenos», que significa «estranxeiro».

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
gl: Cesio

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
gl: Do latín «caesius» para «azul celeste».

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
gl: Bario

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
gl: Do grego «barys», que significa «pesado».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
gl: Lantano

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
gl: Do grego «lanthanein», que significa «agochados». Os lantánidos tamén son chamados «terras raras».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
gl: Cerio

en: Named after the planetoid Ceres.
gl: Nome derivado do planetoide Ceres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
gl: Praseodimio

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
gl: Do grego «prasinos didymos», que significa «xemelgo verde».

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
gl: Neodimio

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
gl: Do grego «neos didymos» que significa «novo xemelgo».

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
gl: Prometeo

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
gl: Bautizado en honor de Prometheo, quen segundo a mitoloxía grega roubou o lume aos deuses para llo dar á humanidade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
gl: Samario

en: Named after the mineral Samarskit.
gl: Nome derivado do mineral samarsquita.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
gl: Europio

en: Named after Europe.
gl: Nome derivado de Europa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
gl: Gadolinio

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
gl: Nome derivado do químico finlandés Johan Gadolin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
gl: Terbio

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
gl: Nome derivado da cidade sueca de Ytterby e o mineral iterbio do que se refinou por primeira vez o terbio. O itrio, o erbio e o iterbio derivan tamén do nome desta cidade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
gl: Disprosio

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
gl: Do grego «dysprositor» para «difícil de acadar».

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
gl: Holmio

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
gl: Do latín «holmia», correspondente ao nome antigo de Estocolmo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
gl: Erbio

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
gl: Nome derivado da cidade sueca de Ytterby onde se minou por primeira vez o mineral gadolinita, a partir do cal se refinou por primeira vez o erbio. O itrio, o terbio e o iterbio derivan tamén do nome desta cidade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
gl: Tulio

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
gl: Nome derivado do antigo nome da Escandinavia, «Thule».

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
gl: Iterbio

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
gl: Igual que o itrio, o terbio e o erbio, este nome deriva da cidade Sueca Ytterby.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
gl: Lutecio

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
gl: Nome derivado do nome romano «Lutetia» para París.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
gl: Hafnio

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
gl: Niels Bohr previra orixinalmente as propiedades deste elemento antes de descubrilo, así que se nomeou a partir da súa cidade natal, «Hafnia», que é o vello nome en latín de Copenhague, en Dinamarca.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
gl: Tántalo

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
gl: Nome derivado do mito grego de Tántalo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
gl: Volframio

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
gl: O nome provén do sueco «tung sten», que significa «pedra pesada». O símbolo provén do vello nome en alemán do elemento, «wolfram», que describía a forma en que o volframio interactúa co estaño «como un lobo comendo unha ovella».

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
gl: Renio

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
gl: Nome derivado do río alemán Rin (en latín, «Rhenium»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
gl: Osmio

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
gl: «Cheiro» en grego. Os seus óxidos feden.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
gl: Iridio

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
gl: Do grego «iris» para «arco-da-vella».

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
gl: En castelán «platina» significa «pequena prata».

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
gl: Ouro

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
gl: En latín «aurum», nome derivado de Aurora, a deusa do abrente.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
gl: Mercurio

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
gl: Do grecolatino «hydrargyrum» para «prata líquida».

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
gl: Talio

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
gl: Do grego «tallos» que significa «cana nova».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
gl: Chumbo

en: Latin 'plumbum' for Lead.
gl: Do latín «plumbum» para o chumbo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
gl: Bismuto

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
gl: O antigo nome do bismuto era «Wismut», que significa «masa branca».

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
gl: Polonio

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
gl: Nomeado por Polonia para homenaxear a Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
gl: Astato

en: Greek 'astator' for 'changing'.
gl: Do grego «astator» para «cambiante».

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
gl: Nomeado polo radio. Termina en «on» para deixar claro que é un gas nobre.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
gl: Francio

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
gl: Nomeado por Francia para homenaxear a Marguerite Perey.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
gl: Radio

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
gl: Do latín «radius» para «raio», por ser radioactivo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
gl: Actinio

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
gl: Do grego «aktis» para «raio»; o actinio é radioactivo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
gl: Torio

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
gl: Nome dado polo deus nórdico da tormenta: Thor.

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
gl: Protactinio

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
gl: Do grego «protos», «antecesor». O protactinio ten este nome porque o actinio é produto da radioactividade do protactinio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
gl: Uranio

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
gl: Do grego «ouranos» para «ceo». Nome derivado do planeta Urano.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
gl: Neptunio

en: Named after the planet Neptune.
gl: Nome derivado do planeta Neptuno.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
gl: Plutonio

en: Named after the planet Pluto.
gl: Nome derivado do planeta Plutón.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
gl: Americio

en: Named after America.
gl: Nome derivado da América.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
gl: Curio

en: Named after Marie Curie.
gl: Nome derivado de Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
gl: Berkelio

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
gl: Nome derivado da vila de Berkeley, onde foi descuberto.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
gl: Californio

en: Named after the US-State of California.
gl: Nome derivado do estado dos EUA de California.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
gl: Einstenio

en: Named after the scientist Albert Einstein.
gl: Nome derivado do científico Albert Einstein.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
gl: Fermio

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
gl: Nome derivado do científico Enrico Fermi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
gl: Mendelevio

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
gl: Nome derivado do científico D.I. Mendeleev.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
gl: Nobelio

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
gl: Nome derivado do científico Alfred Nobel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
gl: Laurencio

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
gl: Nome derivado do científico Ernest Orlando Lawrence.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
gl: Rutherfordio

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
gl: Nome derivado do científico Ernest Rutherford.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
gl: Dubnio

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
gl: Nome derivado da cidade científica de Dubna, na Rusia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
gl: Seaborgio

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
gl: Nome derivado do científico G. Theodore Seaborg.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
gl: Bohrio

en: Named after the scientist Niels Bohr.
gl: Nome derivado do científico Niels Bohr.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
gl: Hassio

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
gl: «Hassia» é a versión latina do nome da rexión alemá de Hessen. En Hessen descubríronse moitos elementos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
gl: Meitnerio

en: Named after the scientist Lise Meitner.
gl: Nome derivado do científico Lise Meitner.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
gl: Darmstadtio

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
gl: Nome derivado da cidade alemá de Darmstadt, onde foron descubertos varios elementos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
gl: Roentguenio

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
gl: Nome derivado de Wilhelm Conrad Röntgen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
gl: Copernicio

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
gl: Coñecido antigamente como eka-mercurio. Recibe o nome polo astrónomo Nicolás Copérnico.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
gl: Nihonio

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
gl: Nome dado por «Nihon», a versión romanizada de «Xapón» en xaponés. O elemento foi o primeiro descuberto en Xapón, no Centro RIKEN de Ciencia Baseada en Acelerador de Nishina. Coñécese historicamente como eka-talio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
gl: Flerovio

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
gl: Coñecido historicamente como eka-chumbo. Recibe o nome polo Laboratorio Flerov de Reaccións Nucleares (Dubna, Rusia), no que se sintetizan elementos super-pesados.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
gl: Moscovio

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
gl: Nomeado por Moscova, en Rusia, a rexión onde está o Instituto Colectivo de Investigación Nuclear que foi co-descubridor do elemento. Coñécese historicamente como eka-bismuto.

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
gl: Livermorio

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
gl: Coñecido historicamente como eka-polonio. Recibe o nome polo Laboratorio Nacional de Livermore (EUA).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
gl: Ténnesso

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
gl: Nomeado a partir do estado estadounidense de Tennessee, onde están o Laboratorio Nacional Oak Ridge e a Universidade de Vanderbilt que co-descubriron o elemento. Coñécese historicamente como eka-astato.

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
gl: Nomeado en honor á investigación sobre elementos trans-actínidos do profesor Yuri Oganessian. Coñecido historicamente como eka-radon, eka-emanación antes de 1960.

en: Classic Periodic Table
gl: Táboa periódica clásica

en: Long Periodic Table
gl: Táboa periódica longa

en: Short Periodic Table
gl: Táboa periódica curta

en: Transition Elements
gl: Elementos de transición

en: DZ Periodic Table
gl: Táboa periódica DZ

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
gl: Calculadora química

en: Equation Balancer
gl: Axustador de ecuacións

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
gl: Introdución

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
gl: Calculadora nuclear

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
gl: Calculadora de gases

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
gl: Calculadora da concentración

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
gl: Calculadora da masa molecular

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
gl: Calculadora de análise volumétrica

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
gl: <big>Escolle a calculadora que queiras usar</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
gl: Este é o índice coas distintas calculadoras dispoñíbeis. Para máis información sobre cada calculadora, preme «Introdución».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
gl: Calculadoras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
gl: <h1>As calculadoras de Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
gl: <big>Información sobre as distintas calculadoras</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
gl: Esta é a descrición da función de cada unha das calculadoras de Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
gl: <big>Benvido ás calculadoras de Kalzium!<br /></big>
    <p>Esta calculadora contén distintas calculadoras para distintas tarefas que realizan cálculos diversos.</p>
    <p>Pódense atopara as calculadoras seguintes en Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Calculadora da masa molecular<br /></b>Esta calculadora axuda a calcular as masas moleculares de distintas moléculas.<br />Pódense indicar os nomes abreviados das moléculas e outros nomes do estilo.</li>
    <li><b>Calculadora de concentracións<br /></b>Pódense calcular cantidades que inclúan:</li>
    <ul type="circle"><li>Cantidade de substancia</li>
    <li>Volume do disolvente</li>
    <li>Concentración da substancia</li></ul>
    <p>Hai unha grande cantidade de unidades de entre as qu escoller e distintos métodos para indicar as cantidades.</p>
    <li><b>Calculadora nuclear<br /></b>Esta calculadora usa os datos nucleares dispoñíbeis en Kalzium para predicir as masas esperadas de material co tempo.</li>
    <li><b>Calculadora de gases<br /></b>Esta calculadora pode calcular os valores de temperatura, presión, volume, cantidade de gas, etc. de varios gases ideais, así como de gases non ideais.</li>
    <li><b>Axustador de ecuacións<br /></b>Esta calculadora intenta atopar o punto de equivalencia dun pHímetro seguindo a análise volumétrica que mellor se axuste cunha tanxente hiperbólica. Tamén podes deixar que resulta un sistema de ecuacións de equilibrio e ver como cambia a concentración dunha especie en función doutra.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
gl: A porcentaxe ten que ser menor de 100,0; insire un valor correcto.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
gl: A densidade non pode ser cero; insire un valor correcto.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
gl: A masa non pode ser cero; insire un valor correcto.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
gl: O volume non pode ser cero; insire un valor correcto.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
gl: O número de moles non pode ser cero; insire un valor correcto.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
gl: A masa molar do disolvente é cero; insire un valor correcto.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
gl: O número de equivalentes é cero. Non se pode calcular a masa equivalente.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
gl: A concentración é cero; insire un valor correcto.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
gl: O volume do disolvente non pode ser cero.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
gl: O número de moles do disolvente non pode ser cero.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
gl: A masa do disolvente non pode ser cero.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
gl: Non hai datos de abondo para calcular o valor requirido; especifica a normalidade.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
gl: Non hai datos de abondo; especifica a molaridade / fracción molar / molalidade para calcular.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
gl: A cantidade especifícase en moles; non se poden calcular masas molares/equivalentes. Indica a masa/volume.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
gl: Só se pode calcular a masa molar do disolvente se se especifica a fracción molal.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
gl: A masa molar non pode ser cero; insire un valor correcto.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
gl: A masa equivalente non pode ser cero; insire un valor correcto.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
gl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Algúns dos datos seguintes non son necesarios. Por exemplo, se se indica a cantidade do soluto en moles, non hai que indicar a masa molar do soluto.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
gl: Datos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
gl: <big><b>Cantidade de soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
gl: <big>Indica a cantidade de soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
gl: Esta é a opción usada para indicar a cantidade de soluto da disolución.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
gl: O método co que se quere indicar a cantidade de soluto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
gl: Esta opción úsase para cambiar o modo no que se indica a cantidade de soluto, é dicir, masa, moles ou volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
gl: <big><b>Masa molar do soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
gl: <big>Indicar a masa molar do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
gl: Esta opción úsase para indicar a masa molar da substancia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
gl: <big><b>Masa equivalente do soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
gl: <big>Indica a masa equivalente do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
gl: Esta opción úsase para indicar a masa equivalente do soluto. Isto só é necesario se se incluír a concentración en termos de normalidade.
    Normalidade = Número de equivalentes / litro de disolución

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
gl: <big><b>Densidade do soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
gl: <big>Indica as unidades da densidade do disolvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
gl: Esta opción úsase para indicar o valor da densidade do soluto. Isto só é necesario se se indica a cantidade de soluto en termos de volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
gl: <big><b>Cantidade de disolvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
gl: <big>Indica as unidades da densidade do disolvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
gl: Esta opción úsase para indicar a cantidade de disolvente da disolución.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
gl: <big>O método co que se quere indicar o volume</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
gl: Esta opción úsase para cambiar o modo no que se especifica a cantidade de disolvente, é dicir, masa, moles ou volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
gl: <big><b>Masa molar do disolvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
gl: <big>Indica a masa molar do disolvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
gl: Esta opción úsase para indicar a masa molar do disolvente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
gl: <big><b>Densidade do disolvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
gl: <big>Indica a densidade do disolvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
gl: Esta opción úsase para especificar a densidade da disolución e só é necesaria de se indicar/necesitar a cantidade de disolución en termos de masa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
gl: <big><b>Concentración</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
gl: <big>Indica a concentración da solución</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
gl: Esta opción úsase para indicar a concentración da disolución nas unidades respectivas da dereita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
gl: <big><b>Calcular:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
gl: <big>Indique o que queira calcular</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
gl: Esta é a lista de cantidades que se poden calcular. Escolle unha das cantidades e indica os demais valores requiridos para calculala.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
gl: Indica as unidades da densidade do disolvente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
gl: <big>indica a unidade/método para indicar a concentración</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
gl: <big>As unidades por cantidade de solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
gl: Esta opción úsase para especificar as unidades da cantidade de disolvente da disolución.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
gl: <big>As unidades por masa molar do solvente</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
gl: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
gl: <big>Indica as unidades de densidade</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
gl: Esta opción úsase para indicar as unidades da densidade do soluto. Isto só é necesario se se indica a cantidade de soluto en termos de volume.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
gl: <big>Indica as unidades da cantidade de soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
gl: Esta opción úsase para indicar as unidades da cantidade de soluto da solución.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
gl: <big>Unidades por masa molar de soluto</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
gl: <big>Unidades por masa equivalente do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
gl: <big>Restaurar todos os valores aos seus valores iniciais</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
gl: Restaurar

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
gl: A masa molar non pode ser cero; insire un valor distinto de cero.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
gl: <big><b>Cambia as cantidades e observa como cambian dinamicamente as demais cantidades.<br />A masa e os moles dependen directamente entre si para un gas dado.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
gl: <big><b>Masa molar do gas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
gl: <big>Indica a masa molar do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
gl: Esta opción pódese usar para indicar a masa molar do gas, p.ex. 2 para o hidróxeno.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
gl: <big>Indica o número de moles do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
gl: Esta opción pódese usar para indicar o número de moles do gas.
    Moles = masa / masa molar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
gl: <big><b>Masa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
gl: <big>Indica a masa do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
gl: Esta opción pódese usar para indicar a masa do gas.
    Masa = moles * masa molar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
gl: <big>Indica a unidade de masa do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
gl: Esta opción pódese usar para cambiar as unidades de masa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
gl: <big><b>Presión:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
gl: <big>Indica a presión do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
gl: Esta opción pódese usar para cambiar a presión do gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
gl: <big>Indica as unidades de presión do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
gl: Esta opción pódese usar para especificar as unidades de presión, p.ex. atmosferas, bares, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
gl: <big><b>Temperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
gl: <!----><big>Indica a temperatura do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
gl: Esta opción pódese usar para indicar a temperatura do gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
gl: <big>Indica as unidades de temperatura do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
gl: Esta opción pódese usar para especificar as unidades de temperatura, p.ex. Kelvin, Celsius, etc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
gl: <big>Indica o volume do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
gl: Esta opción pódese usar para indicar o volume do gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
gl: <big>Indica as unidades de volume do gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
gl: Esta opción pódese usar para cambiar as unidades de volume, p.ex. litros.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
gl: Datos dos gases non ideais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
gl: <big><b>Constante «b» de Van der Waals:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
gl: <big><b>Constante «a» de Van der Waals:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
gl: Indica as unidades da constante «b» de van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
gl: Esta opción pódese usar para especificar o coeficiente «b» de van der Waals do gas. Isto só é necesario para os gases reais. Pódese marcar como 0,0 para os gases ideais.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
gl: Indica as unidades da constante «a» de van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
gl: Esta opción pódese usar para especificar a constante «a» de van der Waals do gas. Isto só é necesario para os gases reais. Pódese marcar como 0,0 para os gases ideais.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
gl: As unidades da constante «b» de van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
gl: Isto pódese usar para especificar as unidades da constante «b» de van der Waals.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
gl: por mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
gl: litro^2 atmosfera/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
gl: Preme para restaurar todos os valores aos seus valores iniciais

en: Initial amount cannot be zero.
gl: A cantidade inicial non pode ser cero.

en: Final amount cannot be zero.
gl: A cantidade final non pode ser cero.

en: Time is zero, please enter a valid value.
gl: O tempo é cero; insire un valor correcto.

en: The final amount is greater than the initial amount.
gl: A cantidade final é maior que a cantidade inicial.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
gl: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Escolle o que queiras calcular no selector que hai a carón do texto «calcular» e cambia os valores / unidades para calcular.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
gl: Datos elementais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
gl: <big><b>Nome do elemento:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
gl: <big>Indica o elemento que queiras considerar</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
gl: Esta opción úsase para especificar o elemento sobre o que se realiza o cálculo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
gl: <big><b>Masa isotópica:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
gl: <big>Indica un isótopo deste elemento</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
gl: Esta opción úsase para especificar o isótopo do elemento que aparece arriba sobre o que se realiza o cálculo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
gl: <big><b>Vida media:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
gl: <big>Indica a vida media do isótopo</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
gl: Esta opción úsase para especificar a vida media do isótopo de arriba.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
gl: <big>A unidade da vida media</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
gl: Esta opción úsase para especificar a unidade da vida media, p.ex. anos, segundos, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
gl: anos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
gl: segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
gl: minutos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
gl: horas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
gl: días

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
gl: semanas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
gl: <big><b>Masa atómica:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
gl: <big>Masa atómica do isótopo escollido</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
gl: Esta etiqueta mostra a masa atómica do isótopo en gramos por mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
gl: <big>A unidade de masa atómica</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
gl: gramos / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
gl: Outros datos

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
gl: Esta opción úsase para decidir o que se quere calcular; escolle «Tempo», «Cantidade inicial da substancia» ou «Cantidade final da substancia».

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
gl: Cantidade inicial

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
gl: Cantidade final

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
gl: Tempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
gl: <big><b>Cantidade inicial:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
gl: <big>Indica a cantidade inicial da substancia</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
gl: Esta opción úsase para indicar a cantidade inicial da substancia radioactiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
gl: <big><b>Cantidade final:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
gl: <big>Indica a cantidade final da substancia</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
gl: Esta opción úsase para indicar a cantidade final da substancia radioactiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
gl: <big><b>Tempo:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
gl: <big>Indica aquí o tempo transcorrido</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
gl: Esta opción úsase para indicar o tempo despois do que a cantidade inicial diminúe ata a cantidade final.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
gl: <big>O método co que queiras indicar a masa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
gl: Esta opción pódese usar para cambiar o modo no que se quere indicar a cantidade inicial da substancia, é dicir, masa ou moles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
gl: <big>O método co que queiras indicar a cantidade final</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
gl: Esta opción pódese usar para cambiar o modo no que se quere indicar a cantidade final da substancia, é dicir, masa ou moles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
gl: <big>Indica a cantidade inicial da substancia</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
gl: Esta opción pódese usar para indicar as unidades da cantidade inicial da substancia, é dicir, gramos, libras, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
gl: gramos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
gl: toneladas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
gl: carates

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
gl: libras

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
gl: onzas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
gl: onzas troy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
gl: <big>Indica as unidades da cantidade final</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
gl: Esta opción pódese usar para indicar as unidades da cantidade final da substancia, é dicir, gramos, libras, etc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
gl: <big>Indica as unidades para o tempo transcorrido</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
gl: Esta opción úsase para indicar as unidades de tempo, p.ex. anos, segundos, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
gl: <big><b>O tempo en vidas medias</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
gl: <big>Indica o tempo transcorrido movendo a escala</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
gl: O control desprazábel pódese usar para indicar o tempo en termos de número de vidas medias entre 0 e 10 vidas medias.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
gl: <big>O número de vidas medias transcorridas</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
gl: Información/Mensaxe de erro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
gl: <big>A configuración da calculadora da concentración molecular</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
gl: A cantidade especifícase sempre en termos de masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
gl: Asumir que o gas é ideal (é dicir, non amosar as constantes de van der Waals)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
gl: Calculadora de masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
gl: Amosar detalles como nomes abreviados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
gl: Amosar o separador para engadir nomes abreviados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
gl: A cantidade de soluto especifícase sempre en termos de masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
gl: A cantidade de disolvente especifícase sempre en termos de volume

en: Experimental values
gl: Valores experimentais

en: Theoretical equations
gl: Ecuacións teóricas

en: nothing
gl: nada

en: Error
gl: Erro

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
gl: Non é posíbel atopar unha ecuación para a variábel do eixo Y.

en: Theoretical curve
gl: Curva teórica

en: Approximated curve
gl: Curva aproximada

en: Equivalence point
gl: Punto de equivalencia

en: Save work
gl: Gardar o traballo

en: Icee File (*.icee)
gl: Ficheiro Icee (*.icee)

en: Unable to create %1
gl: Non é posíbel crear %1.

en: Open work
gl: Abrir un traballo

en: Unable to open %1
gl: Non é posíbel abrir %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
gl: Gardar a representación

en: Svg image (*.svg)
gl: Imaxe svg (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
gl: Escolle o que queres facer:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
gl: Separador 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
gl: Atopar o punto de equivalencia a partir dos valores experimentais:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
gl: Separador 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
gl: Resolver un sistema en equilibrio e ver como a concentración dun ión (Y) cambia en función da doutro (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
gl: Parámetro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
gl: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
gl: Eixo X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
gl: Eixo Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
gl: Representar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
gl: Notas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
gl: Mín X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
gl: Máx X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
gl: Mín Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
gl: Máx Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
gl: Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
gl: Abrir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
gl: Gardar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
gl: Exemplo

en: No element selected
gl: Non hai ningún elemento escollido

en: No graphic found
gl: Non se atopou ningunha imaxe

[ctx: Next element]
en: Next
gl: Seguinte

en: Goes to the next element
gl: Vai ao elemento seguinte

[ctx: Previous element]
en: Previous
gl: Anterior

en: Goes to the previous element
gl: Vai ao elemento anterior

en: It was discovered by %1.
gl: Foi descuberto por %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
gl: Orixe do nome:<br/> %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
gl: Punto de fusión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
gl: Punto de ebulición

en: Electron Affinity
gl: Afinidade electrónica

en: Electronic configuration
gl: Configuración electrónica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
gl: Masa atómica

en: Ionization energy
gl: Enerxía de ionización

en: First Ionization energy
gl: Primeira enerxía de ionización

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
gl: Electronegatividade

en: Oxidation states
gl: Estados de oxidación

en: Neutrons
gl: Neutróns

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
gl: Porcentaxe

en: Half-life period
gl: Período de vida media

en: Energy and Mode of Decay
gl: Enerxía e modo de decaemento

en: Spin and Parity
gl: Rotación e paridade

[ctx: Spontaneous fission]
en:  SF
gl: FE

[ctx: Electron capture]
en:  EC
gl:  CE

en:  2EC
gl:  2CE

en:  %1<sup>-</sup>, fission
gl:  %1<sup>-</sup>, fisión

en:  ECp
gl:  CEp

en:  EC%1
gl:  CE%1

en:  EC%1 p
gl:  CE%1 p

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
gl: Resumo dos datos

en: Atom Model
gl: Modelo atómico

en: Isotopes
gl: Isótopos

en: Miscellaneous
gl: Diversos

en: Spectrum
gl: Espectro

en: Extra information
gl: Información adicional

en: Extra Information
gl: Información adicional

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
gl: [%1] %2 (%3 - bloque %4)

en: No spectrum of %1 found.
gl: Non se atopou ningún espectro do %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
gl: Representar os datos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
gl: Núcleo atómico

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
gl: O resolvedor de ecuacións permite axustar unha ecuación química.<br> <br> <b>Utilización de variábeis</b><br> Para expresar cantidades variábeis dun elemento, pon un único carácter diante do símbolo do elemento, como neste exemplo:<br> <i>aH + bO -> 5H2O</i> (Resultado: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br> Resolvendo esta expresión obtés a cantidade de hidróxeno e de osíxeno requiridos.<br> <br> <b>Definición de cargas eléctricas</b><br> Usa corchetes para indicar a carga eléctrica dun elemento, como se mostra neste exemplo:<br> <i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Resultado: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b>O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
gl: Ecuación:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
gl: Insira neste campo a ecuación que quere equilibrar.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
gl: Se premes este botón axústase a ecuación de enriba.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
gl: &Calcular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
gl: Copiar no portapapeis

en: OK
gl: Aceptar

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
gl: Exportar os datos químicos

en: Elements
gl: Elementos

en: Properties
gl: Propiedades

en: Symbol
gl: Símbolo

en: Exact Mass
gl: Masa exacta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
gl: Ionización

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
gl: Familia

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
gl: Ese ficheiro xa existe. Quérelo substituír?

en: Could not open file for writing.
gl: Non foi posíbel abrir o ficheiro para escribir.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
gl: Ficheiro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
gl: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
gl: Esquema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
gl: Gradación:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
gl: Despraza para cambiar a temperatura actual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
gl: Preme para Reproducir / Deter o aumento de temperatura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
gl: Velocidade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
gl: Despraza para cambiar a velocidade de incremento da temperatura.

en: Elements with melting point around this temperature:
gl: Elementos con punto de fusión próximo a esta temperatura:

en: No elements with a melting point around this temperature
gl: Non hai ningún elemento cun punto de fusión próximo a esta temperatura

en: Elements with boiling point around this temperature:
gl: Elementos con punto de ebulición próximo a esta temperatura:

en: No elements with a boiling point around this temperature
gl: Non hai ningún elemento cun punto de ebulición próximo a esta temperatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
gl: Afastar/Achegar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
gl: <p><b>Información</b></p>
    <p>Fai clic dereito nun elemento para ver información sobre el.</p>
    <p>Achégate ou afástate usando a roda do rato ou a función de ampliación.</p>
    <p>Desprázate facendo clic esquerdo e arrastrando ou coa función de desprazamento.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
gl: Isótopo do elemento %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
gl: Táboa de isótopos

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
gl: alfa

[ctx: Electron capture method]
en: EC
gl: CE

[ctx: Many ways]
en: Multiple
gl: Múltiplo

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
gl: Estábel

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
gl: descoñecido

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Magnetic moment: %1
gl: Momento magnético: %1

en: Halflife: %1 %2
gl: Vida media: %1 %2

en: Halflife: Unknown
gl: Vida media: Descoñecida

en: Abundance: %1 %
gl: Abundancia: %1 %

en: Number of nucleons: %1
gl: Número de nucleóns: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
gl: Descoñecido

en: Exact mass: %1 u
gl: Masa exacta: %1 u

en: &Export Data...
gl: &Esportar os datos…

en: &Scheme
gl: &Esquema

en: &Gradients
gl: &Gradacións

en: &Tables
gl: &Táboas

en: &Numeration
gl: &Numeración

en: &Plot Data...
gl: Re&presentar datos…

en: Perform &Calculations...
gl: Realizar &cálculos…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
gl: Esta é a calculadora; realiza cálculos químicos básicos.

en: &Isotope Table...
gl: Táboa de &isótopos…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
gl: Esta táboa mostra todos os isótopos coñecidos dos elementos químicos.

en: &Glossary...
gl: &Glosario…

en: &R/S Phrases...
gl: &Frases R/S…

en: Convert chemical files...
gl: Converter ficheiros químicos…

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
gl: Con esta ferramenta pódese converter entre varios formatos de ficheiro que conteñan información química.

en: Molecular Editor...
gl: Editor de moléculas…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
gl: Esta ferramenta permite ver e editar estruturas moleculares en 3D.

en: &Tables...
gl: &Táboas…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
gl: Isto abre un diálogo con listas de símbolos e números relacionados coa química.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
gl: Isto mostra ou agocha a lenda da táboa periódica.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
gl: Isto mostra ou agocha unha barra lateral con información adicional e un conxunto de ferramentas.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
gl: Isto mostra ou agocha unha barra lateral con información adicional sobre a táboa.

en: Legend
gl: Lenda

en: Table Information
gl: Información da táboa

en: Information
gl: Información

en: Overview
gl: Resumo

en: View
gl: Ver

en: Save Kalzium's Table In
gl: Gardar a táboa de Kalzium en

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
gl: Ficheiros de imaxe (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
gl: Coñecemento

en: Tools
gl: Utilidades

en: Kalzium Error
gl: Erro de Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
gl: Este sistema non é compatíbel con OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
gl: %1 (%2), Masa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
gl: Ningún

en: Van Der Waals
gl: Van der Waals

en: Electronegativity (Pauling)
gl: Electronegatividade (Pauling)

en: Discovery date
gl: Data da descuberta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
gl: Afinidade electrónica

en: First Ionization
gl: Primeira ionización

en: No Numeration
gl: Sen numeración

en: Old IUPAC
gl: IUPAC antiga

en: Monochrome
gl: Monocromático

en: All the Elements
gl: Todos os elementos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
gl: Bloques

en: s-Block
gl: Bloque-s

en: p-Block
gl: Bloque-p

en: d-Block
gl: Bloque-d

en: f-Block
gl: Bloque-f

en: Iconic
gl: Icónico

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
gl: Cada elemento represéntase mediante unha icona que representa o seu uso.

en: Alkaline
gl: Alcalino

en: Rare Earth
gl: Terra rara

en: Non-Metals
gl: Non metais

en: Alkalie Metal
gl: Metais alcalinos

en: Other Metal
gl: Outros metais

en: Halogen
gl: Halóxeno

en: Transition Metal
gl: Metal de transición

en: Noble Gas
gl: Gas nobre

en: Metalloid
gl: Metaloide

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
gl: Grupos

en: Group 1
gl: Grupo 1

en: Group 2
gl: Grupo 2

en: Group 3
gl: Grupo 3

en: Group 4
gl: Grupo 4

en: Group 5
gl: Grupo 5

en: Group 6
gl: Grupo 6

en: Group 7
gl: Grupo 7

en: Group 8
gl: Grupo 8

en: Colors
gl: Cores

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
gl: Cores lindas sen significado (do proxecto Open Babel).

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
gl: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
gl: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
gl: &Utilidades

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
gl: Barra de ferramentas principal

en: Value not defined
gl: O valor non está definido

en: Unknown Value
gl: Descoñécese o valor

en: This element was discovered in the year %1.
gl: Este elemento foi descuberto no ano %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
gl: A IUPAC aínda non recoñeceu oficialmente este elemento.

en: This element was known to ancient cultures.
gl: Este elemento xa o coñecían as culturas antigas.

en: No Data
gl: Sen datos

en: Glossary
gl: Glosario

[ctx: @title:window]
en: Glossary
gl: Glosario

en: References
gl: Referencias

en: Go to '%1'
gl: Ir a «%1»

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
gl: Sólido

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
gl: Líquido

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
gl: Gasoso

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
gl: Descoñecido

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
gl: logarítmico

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
gl: lineal

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
gl: Mínimo: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
gl: Máximo: %1

en: Scheme: %1
gl: Esquema: %1

en: A periodic table of the elements
gl: Unha táboa periódica dos elementos

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
gl: © 2002-2016 Carsten Niehaus e os desenvolvedores de KDE Edu

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
gl: Grandes achegas de código; gurú residente que axuda outros desenvolvedores

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
gl: Traballo de base na vista molecular, fixo de titor de Marcus durante o seu SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
gl: SoC no visor molecular e porte/integración de libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
gl: SoC no trebello da calculadora e varias melloras menores

en: EqChem, the equation solver
gl: EqChem, o resolvedor de ecuacións

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
gl: Limpeza de código, o procesador da calculadora de pesos moleculares e un feixe de pequenas melloras

en: A lot of small things and the documentation
gl: Un monte de cousas pequenas e a documentación

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
gl: Aportou código e documentación para o resolvedor de ecuacións e o visor molecular

en: Many beautiful element icons
gl: Moitas iconas de elementos

en: Many beautiful element icons, too!
gl: Tamén, moitas iconas de elementos!

en: Several icons
gl: Varias iconas

en: Several icons in the information dialog
gl: Varias iconas do diálogo de información

en: Contributed most isotope information
gl: Aportou a maior parte da información dos isótopos

en: Some icons and inspiration for others
gl: Algunhas iconas e a inspiración para outros

en: The design of the information dialog
gl: O deseño do diálogo de información

en: The orbits icon
gl: A icona das órbitas

en: New interface design and usability improvements
gl: Novo deseño da interface e melloras na usabilidade

en: Adding new sizable Periodic System
gl: Engadir unha nova táboa periódica que permite cambiar as súas dimensións

en: Open the given molecule file
gl: Abrir o ficheiro de moléculas indicado

en: Can't open more than one molecule at a time
gl: Non é posíbel abrir máis dunha molécula de cada vez

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
gl: Insire a fórmula no
    trebello de arriba e
    preme «Calcular».
    P.ex. #Et#OH

en: Molecular mass:
gl: Masa molecular:

en: Invalid input
gl: A entrada é incorrecta

en: Symbol should consist of two or more letters.
gl: O símbolo ten que consistir nunha ou máis letras.

en: Symbol already being used
gl: Xa se está a usar este símbolo

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
gl: A expansión é incorrecta; indica unha expansión correcta

en: done!
gl: feito!

en: Unable to find the user defined alias file.
gl: Non é posíbel atopar o ficheiro de abreviaturas definido polo usuario.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
gl: Calculadora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
gl: Insire aquí a fórmula molecular

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
gl: Este campo pódese usar para inserir a fórmula da molécula.
    ex. 1.> CaCO3
    ex. 2.> MeOH
    ex. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
gl: Preme este botón para calcular.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
gl: Detalles

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
gl: Composición

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
gl: Composición elemental

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
gl: Esta táboa mostra unha vista da composición elemental da molécula, ou sexa, o porcentaxe de cada elemento da molécula.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
gl: Átomos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
gl: Masa total

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
gl: Abreviaturas empregadas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
gl: Abreviaturas empregadas na fórmula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
gl: Aquí aparecen todas as abreviaturas empregadas na molécula.
    Por exemplo, na molécula MeOH a abreviatura empregada é Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
gl: abreviaturas

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
gl: Abreviaturas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
gl: Definir unha abreviatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
gl: Forma abreviada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
gl: Forma abreviada da abreviatura

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
gl: Aquí pódese indicar a forma abreviada da abreviatura empregada,
    por exemplo, Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
gl: Forma completa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
gl: Neste campo pódese inserir a forma completa da abreviatura,
    por exemplo, CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
gl: Preme para engadir a abreviatura

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
gl: Preme para engadir a abreviatura se é correcta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
gl: Engadir unha abreviatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
gl: Abreviaturas predefinidas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
gl: Abreviaturas definidas polo usuario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
gl: Lista de abreviaturas predefinidas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
gl: Esta táboa mostra todas as abreviaturas predefinidas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
gl: Lista de abreviaturas definididas polo usuario.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
gl: Esta é a lista de abreviaturas que ti, ou outra persoa, engadistes.

en: Unknown Electron Distribution
gl: Descoñécese esta distribución de electróns

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
gl: Intercambiar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
gl: Intercambiar os eixes X e Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
gl: Eixo X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
gl: Valor medio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
gl: Aquí pode definir o que quere representar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
gl: Valor máximo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
gl: Valor mínimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
gl: Ver:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
gl: Tipo de elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
gl: Primeiro elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
gl: Último elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
gl: Todos os elementos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
gl: Metais

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
gl: Non-metais / Metaloides

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
gl: Elementos do bloque s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
gl: Elementos do bloque p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
gl: Elementos do bloque d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
gl: Elementos do bloque f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
gl: Gases nobres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
gl: Metais alcalinos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
gl: Metais alcalinotérreos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
gl: Lantánidos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
gl: Actínidos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
gl: Elementos radioactivos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
gl: Sen lendas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
gl: Nomes dos elementos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
gl: Símbolo químico

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
gl: Eixo Y

en: n/a
gl: non dispoñíbel

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
gl: Frases de riscos/seguridade

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
gl: Frases R:

en: S-Phrases:
gl: Frases S:

en: You asked for no R/S-Phrases.
gl: Pediches non ver as frases R/S.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
gl: S1: Gardar baixo chave

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
gl: S2: Manter fóra do alcance dos nenos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
gl: S3: Gardar nun lugar fresco

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
gl: S4: Manter lonxe de lugares habitados

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
gl: S5: Manter en … (líquido axeitado a especificar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
gl: S6: Manter en … (gas inerte a especificar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
gl: S7: Manter o recipiente ben pechado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
gl: S8: Manter o recipiente ao abeiro da humidade

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
gl: S9: Manter o recipiente nun local ben ventilado.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
gl: S12: Non manter o recipiente selado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
gl: S13: Manter lonxe de alimentos e bebidas, incluíndo os dos animais

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
gl: S14: Manter afastado de … (materias incompatíbeis a indicar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
gl: S15: Manter afastado do calor

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
gl: S16: Manter afastado de calquera chama ou fonte de ignición - Non fumar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
gl: S17: Manter afastado de materiais combustíbeis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
gl: S18: Manipular e abrir o recipiente con prudencia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
gl: S20: Non comer nin beber durante a súa utilización

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
gl: S21: Non fumar durante a súa utilización

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
gl: S22: Non respirar o po

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
gl: S23: Non respirar os gases/fumes/vapores/aerosois (termo(s) axeitado(s) a indicar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
gl: S24: Evitar o contacto coa pel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
gl: S25: Evitar o contacto cos ollos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
gl: S26: En caso de contacto cos ollos, lavar inmediata e abundantemente con auga e consultar un médico

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
gl: S27: Retirar inmediatamente todo o vestiario contaminado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
gl: S28: Despois de contacto coa pel, lavar inmediata e abundantemente con … (produtos axeitados a indicar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
gl: S29: Non baleirar nos sumidoiros

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
gl: S30: Non engadir nunca auga a este produto

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
gl: S33: Evitar a acumulación de cargas electrostáticas

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
gl: S35: Tomar as precaucións de seguridade debidas para desfacerse deste produto e do seu recipiente

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
gl: S36: Usar vestiario de protección axeitado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
gl: S37: Usar luvas axeitadas

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
gl: S38: No caso de ventilación insuficiente, usar equipamento respiratorio axeitado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
gl: S39: Usar protección para os ollos/a cara

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
gl: S40: Para limpar o chan e os obxectos contaminados por este produto, usar … (a especificar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
gl: S41: En caso de incendio e/ou explosión non respirar os fumes

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
gl: S42: Durante a fumigación/pulverización usar equipamento respiratorio axeitado (termo(s) axeitado(s) a indicar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
gl: S43: En caso de incendio, usar … (medios de extinción a especificar polo produtor. Se a auga aumenta os riscos, engadir «Non usar nunca auga»)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
gl: S45: En caso de accidente ou indisposición, consultar inmediatamente co médico (se for posíbel, mostrarlle a etiqueta)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
gl: S46: En caso de inxestión, consultar inmediatamente co médico e mostrarlle o envase ou a etiqueta

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
gl: S47: Conservar a unha temperatura non superior a … °C (a especificar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
gl: S48: Manter húmido con … (material axeitado a especificar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
gl: S49: Conservar só no recipiente de orixe

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
gl: S50: Non mesturar con … (a especificar polo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
gl: S51: Usar só en locais ben ventilados

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
gl: S52: Non se recomenda en interiores en áreas de superficie grandes

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
gl: S53: Evitar a exposición - obter instrucións específicas antes da utilización

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
gl: S56: Eliminar esta substancia e o seu recipiente nun lugar autorizado para a recollida de residuos perigosos ou especiais

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
gl: S57: Usar un recipiente axeitado para evitar a contaminación do ambiente

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
gl: S59: Consultar ao produtor/fornecedor para obter información relativa á recuperación/reciclaxe

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
gl: S60: Este produto e o seu recipiente deben eliminarse como residuos perigosos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
gl: S61: Evitar a liberación para o medio ambiente. Consultar as instrucións específicas/folla de seguridade

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
gl: S62: En caso de inxestión, non provocar o vómito. Consultar inmediatamente cun médico e mostrarlle o envase ou a etiqueta

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
gl: S63: No caso de accidente por inhalación, retirar a vítima da zona contaminada e mantela en repouso

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
gl: S64: En caso de inxestión, lavar repetidamente a boca con auga (só se a vítima estiver consciente)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
gl: R1: Explosivo en estado seco

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
gl: R2: Risco de explosión por choque, fricción, lume ou outras fontes de ignición

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
gl: R3: Grande risco de explosión por choque, fricción, lume ou outras fontes de ignición

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
gl: R4: Forma compostos metálicos explosivos moi sensíbeis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
gl: R5: Perigo de explosión en caso de quecemento

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
gl: R6: Perigo de explosión con ou sen contacto co ar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
gl: R7: Pode provocar incendios

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
gl: R8: Favorece a inflamación de materias combustíbeis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
gl: R9: Pode estoupar cando se mesturar con materias combustíbeis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
gl: R10: Inflamábel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
gl: R11: Facilmente inflamábel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
gl: R12: Extremadamente inflamábel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
gl: R14: Reacciona violentamente en contacto coa auga

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
gl: R15: En contacto coa auga libera gases extremadamente inflamábeis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
gl: R16: Explosivo ao mesturalo con substancias comburentes

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
gl: R17: Inflámase espontaneamente en contacto co ar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
gl: R18: Pode formar mestura vapor-ar explosiva/inflamábel durante a utilización

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
gl: R19: Pode formar peróxidos explosivos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
gl: R20: Nocivo por inhalación

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
gl: R21: Nocivo en contacto coa pel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
gl: R22: Nocivo por inxestión

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
gl: R23: Tóxico por inhalación

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
gl: R24: Tóxico en contacto coa pel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
gl: R25: Tóxico por inxestión

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
gl: R26: Moi tóxico por inhalación

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
gl: R27: Moi tóxico en contacto coa pel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
gl: R28: Moi tóxico por inxestión

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
gl: R29: En contacto coa auga libera gases tóxicos.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
gl: R30: Pode tornarse facilmente inflamábel durante a utilización

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
gl: R31: En contacto con ácidos libera gases tóxicos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
gl: R32: En contacto con ácidos libera gases moi tóxicos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
gl: R33: Perigo de efectos acumulativos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
gl: R34: Provoca queimaduras

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
gl: R35: Provoca queimaduras graves

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
gl: R36: Irritante para os ollos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
gl: R37: Irritante para as vías respiratorias

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
gl: R38: Irritante para a pel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
gl: R39: Perigo de efectos irreversíbeis moi graves

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
gl: R40: Posíbeis efectos canceríxenos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
gl: R41: Risco de lesións oculares graves

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
gl: R42: Pode causar sensibilización por inhalación

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
gl: R43: Pode causar sensibilización en contacto coa pel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
gl: R44: Risco de explosión se for quentado en confinamento

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
gl: R45: Pode causar cancro

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
gl: R46: Pode causar alteracións xenéticas hereditarias

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
gl: R48: Risco de efectos graves para a saúde en caso de exposición prolongada

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
gl: R49: Pode causar cancro por inhalación

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
gl: R50: Moi tóxico para os organismos acuáticos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
gl: R51: Tóxico para os organismos acuáticos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
gl: R52: Nocivo para os organismos acuáticos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
gl: R53: Pode causar efectos nefastos a longo prazo no ambiente acuático

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
gl: R54: Tóxico para a flora

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
gl: R55: Tóxico para a fauna

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
gl: R56: Tóxico para os organismos do solo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
gl: R57: Tóxico para as abellas

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
gl: R58: Pode causar efectos nefastos a longo prazo no ambiente

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
gl: R59: Perigoso para a capa de ozono

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
gl: R60: Pode prexudicar a fertilidade

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
gl: R61: Risco durante a preñez con efectos adversos no feto

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
gl: R62: Posíbeis riscos de prexudicar a fertilidade

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
gl: R63: Posíbeis riscos durante a preñez con efectos adversos no feto

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
gl: R64: Pode causar danos aos nenos alimentados con leite materno

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
gl: R65: Nocivo: pode causar danos nos pulmóns se for inxerido

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
gl: R66: Pode provocar secura da pel ou fisuras por exposición repetida

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
gl: R67: Pode provocar somnolencia e vertixes por inhalación dos vapores

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
gl: R68: Posibilidade de efectos irreversíbeis

en: At least one of the specified phrases is invalid.
gl: Polo menos unha das frases indicadas é incorrecta.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
gl: Frases S:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
gl: Insira as frases R que queira ler. Como delimitador só se permite «-». As combinacións con «/» non son posíbeis aínda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
gl: Insira as frases R que queira ler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
gl: Insira as frases S que queira ler. Como delimitador só se permite «-». As combinacións con «/» non son posíbeis aínda.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
gl: Insira as frases S que queira ler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
gl: Preme aquí para buscares as frases que inseriches na esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
gl: &Filtrar

en: Search...
gl: Buscar…

en: Next to each other
gl: Unha canda a outra

en: One part to the side of the other
gl: Unha parte canda a outra

en: Both parts continuous
gl: Ambas partes nun continuo

en: Horizontally
gl: Horizontalmente

en: Horizontally (shifted)
gl: Horizontalmente (movida)

en: Schemes
gl: Esquemas

en: Gradients
gl: Gradacións

en: Units
gl: Unidades

en: Isotope Table
gl: Táboa de isótopos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
gl: Bloque-s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
gl: Bloque-p:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
gl: Bloque-d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
gl: Bloque-f:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
gl: Grupo 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
gl: Grupo 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
gl: Grupo 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
gl: Grupo 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
gl: Grupo 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
gl: Grupo 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
gl: Grupo 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
gl: Grupo 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
gl: Estado da materia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
gl: Sólido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
gl: Líquido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
gl: Gasoso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
gl: Metais alcalinos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
gl: Terras raras:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
gl: Non-metais:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
gl: Metais alcalinotérreos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
gl: Outros metais:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
gl: Halóxenos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
gl: Metais de transición:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
gl: Gases nobres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
gl: Metaloides:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
gl: Sen esquema de cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
gl: Todos os elementos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
gl: Esta cor úsase no caso de que non se escolla outro esquema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
gl: No canto de usar unha gradación lineal para amosar a propiedade dada dun elemento na táboa periódica, Kalzium pode usar unha gradación logarítmica.
    
    Revisa as propiedades que queiras amosar cunha gradación logarítmica.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
gl: Data da descuberta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
gl: Cor de valor máximo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
gl: Cor de valor mínimo:

en: Energy:
gl: Enerxía:

en: Length:
gl: Lonxitude:

en: Temperature:
gl: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
gl: Esta páxina dá unha idea xeral do espectro deste elemento. Co rato podes ampliar o espectro.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
gl: Este diálogo mostra un resumo do espectro deste elemento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
gl: Este é o espectro do elemento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
gl: Valor &mínimo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
gl: Isto define a lonxitude de onda máis á esquerda do espectro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
gl: &Valor máximo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
gl: Isto define a lonxitude de onda máis á dereita do espectro.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
gl: Opcións do espectro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
gl: Espectro de emisión

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
gl: Espectro de absorción

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
gl: Unidade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
gl: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
gl: Restaurar a ampliación

en: Wavelength
gl: Lonxitude de onda

en: Intensity
gl: Intensidade

en: Greek alphabet
gl: Alfabeto grego

en: Uppercase
gl: Maiúsculas

en: Lowercase
gl: Minúsculas

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
gl: Nome

en: alpha
gl: alfa

en: epsilon
gl: épsilon

en: theta
gl: teta

en: omicron
gl: ómicron

en: rho
gl: ro

en: upsilon
gl: úpsilon

en: phi
gl: fi

en: Numbers
gl: Números

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
gl: Prefixos numéricos e números romanos

en: Number
gl: Número

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
gl: Prefixo

en: Roman Numerals
gl: Números romanos

en: 0.5
gl: 0,5

en: 1.5
gl: 1,5

en: 2.5
gl: 2,5

en: &Copy
gl: &Copiar

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
gl: Editor de moléculas

en: Load Molecule
gl: Cargar unha molécula

en: Download New Molecules
gl: Descargar moléculas novas

en: Save Molecule
gl: Gardar a molécula

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
gl: Non se cargou ningunha ferramenta; moi posibelmente non se puidesen atopar os complementos de Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
gl: Non se cargou ningunha ferramenta; moi posibelmente non se puidesen atopar os complementos de Avogadro. Non se poderá ver ningunha molécula ata que se arranxe este problema.

en: Common molecule formats
gl: Formatos frecuentes de molécula

en: All files
gl: Todos os ficheiros

en: Choose a file to open
gl: Escolle un ficheiro para abrilo

en: Could not load molecule
gl: Non foi posíbel cargar a molécula

en: Loading the molecule failed.
gl: A carga da molécula fallou.

en: Choose a file to save to
gl: Escolle un ficheiro no que gardar

en: Failed to download molecule %1 to %2.
gl: Non foi posíbel descargar a molécula %1 en %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
gl: As moléculas que foi posíbel descargar gardáronse en %1.

en: The molecules have been saved to %1.
gl: As moléculas gardáronse en %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
gl: Estilo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
gl: Visualización

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
gl: Cargue unha molécula e use o punteiro do rato e a roda de desprazamento para cambiar o punto de vista.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
gl: Editar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
gl: Optimizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
gl: Limpar o debuxo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
gl: Medir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
gl: Preme dous átomos para medir unha distancia, tres para medir un ángulo e catro para medir un ángulo diédrico.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
gl: Estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
gl: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
gl: Fórmula:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
gl: Peso:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
gl: Interface para OpenBabel

en: Convert
gl: Converter

en: Open Molecule File
gl: Abrir o ficheiro de moléculas

en: All Files
gl: Todos os ficheiros

en: You must select some files first.
gl: Antes debes escoller algúns ficheiros.

en: No files selected
gl: Non hai ningún ficheiro escollido

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
gl: Xa existe un ficheiro chamado %1. Quérelo substituír se for posíbel?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
gl: Xa existe un ficheiro chamado %1 -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
gl: Estás de acordo con executar estas ordes? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
gl: Ficheiros para converter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
gl: Escoller &todos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
gl: &Retirar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
gl: &Engadir

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
gl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aquí podes ver os ficheiros que se converterán. Usa os botóns para engadir e retirar ficheiros da lista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
gl: Converter de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
gl: Converter en:
