kalzium - en to gu translation catalogue (331 entries)

en: Problem while opening the file
gu: ફાઇલ ખોલવામાં મુશ્કેલી

en: Cannot open the specified file.
gu: સ્પષ્ટ કરેલ ફાઇલ ખોલી શકાતી નથી.

en: Cannot save to the specified file.
gu: સ્પષ્ટ કરેલ ફાઇલ સંગ્રહ કરી શકાતી નથી.

en: A cool thing
gu: એક સરસ વસ્તુ

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
gu: (c) ૨૦૦૬, કાર્સ્ટેન નિહાઉસ

en: Carsten Niehaus
gu: કાર્સ્ટેન નિહાઉસ

en: State of matter
gu: પદાર્થની અવસ્થા

en: Chemical Symbol
gu: રાસાયણિક સંજ્ઞા

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
gu: તત્વ

en: Chromatography
gu: ક્રોમેટોગ્રાફી

en: Mix
gu: મિશ્ર

en: Filtering
gu: ગાળન

en: Accuracy
gu: ચોક્કસાઇ

en: Law of multiple proportions
gu: અનેક ગુણધર્મોનો નિયમ

en: Solution
gu: દ્રાવણ

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
gu: જથ્થો

en: Matter
gu: પદાર્થ

en: Phase
gu: સ્થિતિ

en: Correctness
gu: ચોકસાઇ

en: SI-Unit
gu: SI-એકમ

en: Significant figures
gu: મહત્વનાં આંકડાઓ

en: Standard deviation
gu: પ્રમાણભૂત ડેવિએશન

en: Alpha rays
gu: આલ્ફા કિરણો

en: Atom
gu: પરમાણુ

en: Electron
gu: ઇલેકટ્રોન

en: Proton
gu: પ્રોટોન

en: Neutron
gu: ન્યૂટ્રોન

en: Atomic nucleus
gu: પરમાણુનુ કેન્દ્ર

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
gu: પરમાણુનો જથ્થો (Mass)

en: Isotope
gu: આઇસોટોપ

en: Spin
gu: ભ્રમણ

en: Isotone
gu: આઇસોટોન

en: Isobars
gu: આઇસોબાર્સ

en: Beta rays
gu: બીટા રેયસ

en: Cathode Rays
gu: કેથોડ રેયસ

en: Ionic Radius
gu: આયોનિક ત્રિજ્યા

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
gu: એટોમિક

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
gu: વાન ડેર વાલ્સ ત્રિજ્યા

en: Test Tube Rack
gu: ટેસ્ટ ટયુબ ખાનું

en: Pipette Bulb
gu: પિપેટ બલ્બ

en: Test Tube
gu: ટેસ્ટ ટયુબ

en: Full Pipette
gu: પૂર્ણ પિપેટ

en: Test Tube Holder
gu: ટેસ્ટ ટયુબ હોલ્ડર

en: Thermometer
gu: થર્મોમિટર

en: Pipette
gu: પિપેટ

en: Syringe
gu: સિરિંજ

en: Burner
gu: સગડી

en: Buret
gu: બ્યૂરેટ

en: Beaker
gu: બીકર

en: Classic Periodic Table
gu: પરંપરાગત આર્વત કોષ્ટક

en: Short Periodic Table
gu: ટૂંકું આર્વત કોષ્ટક

en: DZ Periodic Table
gu: DZ આર્વત કોષ્ટક

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
gu: પરિચય

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
gu: અણુકેન્દ્રીય ગણકયંત્ર

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
gu: ગેસ ગણકયંત્ર

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
gu:  સંકેન્દ્રણ ગણકયંત્ર

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
gu: મોલેકયુલર માસ ગણકયંત્ર

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
gu: ગણકયંત્ર

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
gu: કદ શૂન્ય ના હોઇ શકે, મહેરબાની કરીને યોગ્ય મૂલ્ય લખો

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
gu: માહિતી

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
gu: આ પેટી દળનો એકમ બદલવા માટે વપરાય છે.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
gu: આ પેટીમાં તમે વાયુનુ દળ જણાવી શકો છો.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
gu: તત્વ માહિતી

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
gu: વર્ષો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
gu: સેકન્ડ્સ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
gu: મિનિટો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
gu: કલાકો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
gu: દિવસો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
gu: અઠવાડિયાં

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mass) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numHalfLives)
en: 0
gu: ૦

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
gu: ગ્રામ્સ / મોલ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
gu: બીજી માહિતી

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
gu: શરૂઆતી જથ્થો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
gu: છેલ્લો જથ્થો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
gu: સમય

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
gu: મોલ્સ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
gu: ગ્રામો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
gu: ટન

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
gu: કેરેટ્સ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
gu: પાઉન્ડ્સ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
gu: ઔંસ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
gu: ટ્રોય ઔંસ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
gu: દળ ગણકયંત્ર

en: No graphic found
gu: કોઇ ગ્રાફિક મળ્યું નહી

[ctx: Next element]
en: Next
gu: આગળ

[ctx: Previous element]
en: Previous
gu: પાછળ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
gu: પીગળવાનુ બિંદુ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
gu: ઉત્કલન બિંદુ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
gu: પરમાણુ દળ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
gu: ઇલેક્ટ્રોન ત્રુણતા

en: Neutrons
gu: ન્યૂટ્રોન્સ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
gu: ટકા

en: Half-life period
gu: અર્ધ-આયુ સમય

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
gu: માહિતી નિદર્શન

en: Atom Model
gu: અણુ માળખું

en: Isotopes
gu: આઇસોટોપ્સ

en: Miscellaneous
gu: પરચૂરણ

en: Spectrum
gu: વર્ણપટ

en: Extra information
gu: વધુ માહિતી

en: Extra Information
gu: વધુ માહિતી

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
gu: એટોમિક સંખ્યા

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
gu: સૂત્ર:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
gu: ગણતરી કરો (&C)

en: Elements
gu: તત્વો

en: Properties
gu: ગુણધર્મો

en: Symbol
gu: ચિહ્નો

en: Exact Mass
gu: ચોક્કસ દળ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
gu: આઇનાઝેશન

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
gu: કુળ

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
gu: ફાઇલ પહેલેથી હાજર છે. શું તમે તેની ઉપર લખવા માંગો છો?

en: Could not open file for writing.
gu: લખવા માટે ફાઇલ ખોલી શકાતી નથી.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
gu: ફાઇલ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
gu: બંધારણ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
gu: ઝડપ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
gu: મોટું/નાનું કરો

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
gu: આલ્ફા

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
gu: બીટા +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
gu: બીટા -

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
gu: સ્થિત

en: Halflife: %1 %2
gu: અર્ધસમય: %1 %2

en: Halflife: Unknown
gu: અર્ધસમય: અજાણ્યો

en: Number of nucleons: %1
gu: ન્યૂક્લીઅસની સંખ્યા: %1

en: Spin: %1
gu: ભ્રમણ: %1

en: Exact mass: %1 u
gu: ચોક્કસ દળ: %1 u

en: &Export Data...
gu: માહિતી નિકાસ કરો (&E)...

en: Molecular Editor...
gu: અણુ સંપાદક...

en: Overview
gu: પૂર્વદર્શન

en: Knowledge
gu: જ્ઞાન

en: Tools
gu: સાધનો

en: Kalzium Error
gu: કેલ્ઝિયમ ક્ષતિ

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
gu: %1 (%2), દળ: %3 u

en: Discovery date
gu: શોધાયેલ તારીખ

en: Old IUPAC
gu: જુનું IUPAC

en: All the Elements
gu: બધા જ તત્વો

en: s-Block
gu: s-બ્લોક

en: p-Block
gu: p-બ્લોક

en: d-Block
gu: d-બ્લોક

en: f-Block
gu: f-બ્લોક

en: Alkaline
gu: આલ્કાઇન

en: Alkalie Metal
gu: આલ્કલી ધાતુ

en: Other Metal
gu: બીજી ધાતુ

en: Halogen
gu: હેલોજન

en: Noble Gas
gu: ઉમદા વાયુ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
gu: સમૂહો

en: Group 1
gu: સમૂહ ૧

en: Group 2
gu: સમૂહ ૨

en: Group 3
gu: સમૂહ ૩

en: Group 4
gu: સમૂહ ૪

en: Group 5
gu: સમૂહ ૫

en: Group 6
gu: સમૂહ ૬

en: Group 7
gu: સમૂહ ૭

en: Group 8
gu: સમૂહ ૮

en: Colors
gu: રંગો

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
gu: દેખાવ (&V)

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
gu: સાધનો (&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
gu: મુખ્ય સાધનપટ્ટી

en: Value not defined
gu: કિંમત નક્કી કરેલ નથી

en: Unknown Value
gu: અજાણી કિંમત

en: This element was known to ancient cultures.
gu: આ તત્વ પૌરાણિક સંસ્કૃતીઓમાં જાણીતું હતું.

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
gu: ઘન

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
gu: પ્રવાહી

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
gu: બાષ્પ

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
gu: અજાણ્યું

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
gu: લોગિરીધમિક

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
gu: રેખીય

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
gu: ન્યૂનત્તમ: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
gu: મહત્તમ: %1

en: Kalzium
gu: કેલ્ઝિયમ

en: A periodic table of the elements
gu: તત્વો માટે આવર્ત કોષ્ટક

en: Pino Toscano
gu: પિનો ટોસ્કાનો

en: Benoit Jacob
gu: બેનોઇટ જેકોબ

en: Marcus Hanwell
gu: માર્કસ હનવેલ

en: Thomas Nagy
gu: થોમસ નેગી

en: Inge Wallin
gu: ઇન્ગે વાલિન

en: Anne-Marie Mahfouf
gu: એન્ની-મેરી મેહફાઉફ

en: A lot of small things and the documentation
gu: ઘણી બધી નાની વસ્તુઓ અને દસ્તાવેજ

en: Johannes Simon
gu: જોહન્સ સિમોન

en: Jarle Akselsen
gu: જારી એકસેલ્સેન

en: Many beautiful element icons
gu: ઘણાં સુંદર તત્વ ચિહ્નો

en: Many beautiful element icons, too!
gu: ઘણા સુંદર તત્વ ચિહ્નો, પણ!

en: Danny Allen
gu: ડેન્ની એલન

en: Several icons
gu: ઘણાં ચિહ્નો

en: Lee Olson
gu: લી ઓલ્સન

en: Jörg Buchwald
gu: જોર્ગ બુચવાલ્ડ

en: Marco Martin
gu: માર્કો માર્ટિન

en: Daniel Haas
gu: ડેનિઅલ હાસ

en: Brian Beck
gu: બ્રાયન બેક

en: Paulo Cattai
gu: પાઉલો કાટ્ટાઇ

en: Danilo Balzaque
gu: ડેનિઅલ બાલ્ઝાક

en: Invalid input
gu: અયોગ્ય ઇનપુટ

en: done!
gu: પૂરુ!

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
gu: વિગતો

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
gu: પરમાણુઓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
gu: કુલ દળ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
gu: એક્ષ-અક્ષીસ (X-Axis)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
gu: સરેરાશ કિંમત:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
gu: તમે શું દોરવા માંગો છો તે તમે અહીં નક્કી કરી શકો છો

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
gu: મહત્તમ કિંમત:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
gu: ન્યૂનત્તમ કિંમત:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
gu: દર્શક:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
gu: પ્રથમ તત્વ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
gu: છેલ્લું તત્વ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
gu: બધા તત્વો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
gu: ધાતુઓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
gu: s માળખાંના તત્વો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
gu: p માળખાંના તત્વો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
gu: d માળખાંના તત્વો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
gu: f માળખાંના તત્વો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
gu: આલ્કલી ધાતુઓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
gu: આલ્કલી અર્થ ધાતુઓ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
gu: લેન્થાનિડેસ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
gu: એક્ટિનિડેસ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
gu: રેડિયો-એક્ટિવ તત્વો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
gu: તત્વ નામો

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
gu: તત્વ સંજ્ઞાઓ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
gu: વાય-એક્ષિસ (Y-Axis)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, r_le) i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, s_le)
en: 1-2-3-4-5-6-7-8-9
gu: ૧-૨-૩-૪-૫-૬-૭-૮-૯

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
gu: ગાળક: (&F)

en: Units
gu: એકમો (Units)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
gu: s-બ્લોક:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
gu: p-બ્લોક:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
gu: d-બ્લોક:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
gu: f-બ્લોક:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
gu: સમૂહ ૧:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
gu: સમૂહ ૨:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
gu: સમૂહ ૩:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
gu: સમૂહ ૪:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
gu: સમૂહ ૫:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
gu: સમૂહ ૬:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
gu: સમૂહ ૭:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
gu: સમૂહ ૮:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
gu: પદાર્થની અવસ્થા

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
gu: ઘન:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
gu: પ્રવાહી:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
gu: બાષ્પ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
gu: આલ્કલી ધાતુઓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
gu: અધાતુઓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
gu: બીજી ધાતુઓ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
gu: હેલોજનસ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
gu: ઉમદા વાયુઓ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
gu: કોઇ રંગ પધ્ધતિ નથી

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
gu: બધા તત્વો:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
gu: શોધયેલ તારીખ

en: Temperature:
gu: તાપમાન:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
gu: ન્યૂનત્તમ કિંમત: (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
gu: મહત્તમ કિંમત:(&v)

en: Intensity
gu: તીવ્રતા

en: Greek alphabet
gu: ગ્રીક આલ્ફાબેટ

en: Uppercase
gu: મોટાં અક્ષરો

en: Lowercase
gu: નાનાં અક્ષરો

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
gu: નામ

en: alpha
gu: આલ્ફા

en: beta
gu: બીટા

en: gamma
gu: ગામા

en: delta
gu: ડેલ્ટા

en: epsilon
gu: અપ્સિલોન

en: zeta
gu: ઝીટા

en: eta
gu: ઇટા

en: theta
gu: થીટા

en: iota
gu: આયોટા

en: kappa
gu: કાપ્પા

en: lambda
gu: લામ્બડા

en: mu
gu: મ્યુ

en: nu
gu: ન્યુ

en: xi
gu: ઝાઇ

en: omicron
gu: ઓમિક્રોન

en: pi
gu: પાઇ

en: rho
gu: ર્હો

en: sigma
gu: સિગ્મા

en: tau
gu: થાઉ

en: upsilon
gu: ઉપ્સિલોન

en: phi
gu: ફાઇ

en: chi
gu: ચાઇ

en: psi
gu: સાઇ

en: omega
gu: ઓમેગા

en: Numbers
gu: સંખ્યાઓ

en: Number
gu: સંખ્યા

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
gu: પૂર્વગ

en: Roman Numerals
gu: રોમન સંખ્યાઓ

en: 0.5
gu: ૦.૫

en: 1
gu: ૧

en: 1.5
gu: ૧.૫

en: 2
gu: ૨

en: 2.5
gu: ૨.૫

en: 3
gu: ૩

en: 4
gu: ૪

en: 5
gu: ૫

en: 6
gu: ૬

en: 7
gu: ૭

en: 8
gu: ૮

en: 9
gu: ૯

en: 10
gu: ૧૦

en: 11
gu: ૧૧

en: 12
gu: ૧૨

en: 13
gu: ૧૩

en: 14
gu: ૧૪

en: 15
gu: ૧૫

en: 16
gu: ૧૬

en: 17
gu: ૧૭

en: 18
gu: ૧૮

en: 19
gu: ૧૯

en: 20
gu: ૨૦

en: 40
gu: ૪૦

en: 50
gu: ૫૦

en: 60
gu: ૬૦

en: 90
gu: ૯૦

en: 100
gu: ૧૦૦

en: &Copy
gu: નકલ કરો (&C)

en: Load Molecule
gu: અણુ લાવો

en: Download New Molecules
gu: નવાં અણુઓ ડાઉનલોડ કરો

en: Save Molecule
gu: અણુ સંગ્રહ કરો

en: All files
gu: બધી ફાઇલો

en: Choose a file to open
gu: ખોલવા માટે ફાઇલ પસંદ કરો

en: Choose a file to save to
gu: સંગ્રહ કરવા માટે ફાઇલ પસંદ કરો

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
gu: શૈલી:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
gu: દર્શક (Display)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
gu: ફેરફાર

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
gu: માપ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
gu: આંકડાઓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
gu: નામ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
gu: સૂત્રો (Formula):

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
gu: વજન:

en: Convert
gu: ફેરવો

en: You must select some files first.
gu: તમારે પહેલાં કેટલીક ફાઇલો પસંદ કરવી પડશે.

en: No files selected
gu: કોઇ ફાઇલ્સ પસંદ કરેલ નથી

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
gu: રૂપાંતર કરવા માટેની ફાઇલ્સ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
gu: બધું પસંદ કરો (&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
gu: દૂર કરો (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
gu: ઉમેરો (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
gu: આમાંથી રૂપાંતર:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
gu: આમાં રૂપાંતર:
