kalzium - en to he translation catalogue (722 entries)

en: Problem while opening the file
he: בעיה בפתיחת הקובץ

en: Cannot open the specified file.
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ שצוין.

en: Sorry
he: מחילה

en: Cannot save to the specified file.
he: לא ניתן לשמור לקובץ שצוין.

en: State of matter
he: מצב צבירה

en: Chemical Symbol
he: סימול כימי

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
he: ראשי תיבות באות, שתיים או שלוש, לפי מוסכמות בינלאומיות.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
he: יסוד

en: Chromatography
he: כרומטוגרפיה

en: Distillation
he: זיקוק

en: Heterogeneous mix of two liquids.
he: תערבות הטרוגנית של שני נוזלים.

en: Extraction
he: חילוץ

en: Mix
he: תערובת

en: Filtering
he: סינון

en: Accuracy
he: דיוק

en: Law of Conservation of Mass
he: חוק שימור המסה

en: Solution
he: תמיסה

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
he: מסה

en: Matter
he: חומר

en: All that takes up space and has mass.
he: כל מה שתופס מקום בחלל ויש לו מסה

en: SI-Unit
he: יחידת SI

en: Significant figures
he: כמות ספרות משמעותית

en: The number of digits which are meaningful in a number.
he: מספר הספרות המשמעותיות במספר.

en: Standard deviation
he: סטיית תקן

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
he: כמות משוערכת של דיוק מדידה.

en: Suspension
he: השהיה

en: Alloys
he: נתכים

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
he: חומר טהור שמורכב ממספר יסודות ביחס מוגדר.

en: Alpha rays
he: קרני אלפא

en: Atom
he: אטום

en: Electron
he: אלקטרון

en: Proton
he: פרוטון

en: Neutron
he: ניוטרון

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
he: מסה אטומית

en: Isotope
he: איזוטופ

en: Magnetic Moment
he: מומנט מגנטי

en: Decay Energy
he: אנרגית דעיכה

en: Beta rays
he: קרני בטא

en: Cathode Rays
he: קרניים קתודיות

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
he: קרניים קתודיות הן זרמים של אלקטרונים שאפשר להבחין בהן בשפופרות ואקום, כלומר שפופרות זכוכית מרוקנות מתוכן ומצוידות בשתי אלקטרודות לפחות, קתודה (אלקטרודה שלילית) ואנודה (אלקטרודה חיובית) בתצורה שידועה בשם דיודה.

en: Ionic Radius
he: רדיוס יוני

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
he: רדיוס קוולנטי

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
he: רדיוס אטומי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
he: רדיוס ואן-דר-ואלס

en: Watchglass
he: זכוכית שעון

en: Spatula
he: מרית

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
he: המרית היא כלי מעבדה לגירוד מעל, שפשוף והעברת כימיקלים. החומר שהיא עשויה ממנו (כלומר: ברזל, טיטניום, פלטיניום) והעיצוב שלה (כלומר: שטוחה או כפית) משתנים.

en: Rotary Evaporator
he: מאייד סיבובי

en: Protective Goggles
he: משקפי מגן

en: Scales
he: משקל

en: Syringe
he: מזרק

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
he: מימן

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
he: הליום

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
he: המילה היוונית לשמש היא ‚הליוס’ (helios).

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
he: ליתיום

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
he: ביוונית ‚lithos’ פירושו ,אבן'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
he: בריליום

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
he: פחמן

en: Latin 'carboneum' for carbon.
he: בלטינית ‚carboneum’ פירושו ‚פחמן’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
he: חנקן

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
he: חמצן

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
he: פלואור

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
he: נאון

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
he: ביוונית ‚neo’ פירושו ‚חדש’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
he: נתרן

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
he: מגנזיום

en: Named after the city of Magnesia.
he: נקרא על שם העיר מגנזיה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
he: אלומיניום

en: Latin 'alumen'.
he: בלטינית ‚alumen’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
he: צורן

en: Latin 'silex'.
he: בלטינית ‚silex’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
he: זרחן

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
he: ביוונית ‚phosphoros’ פירושו ‚נושא אור’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
he: גופרית

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
he: בסנסקריט ‚sweb’ פירושו ‚לישון’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
he: כלור

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
he: ביוונית ‚chloros’ פירושו ‚צהוב-ירוק’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
he: ארגון

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
he: ביוונית ‚aergon’ פירושו ‚בלתי פעיל’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
he: זרחן

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
he: סידן

en: Latin 'calx' for 'lime'.
he: בלטינית ‚calx’ פירושו ‚סיד’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
he: סקנדיום

en: Named because it was found in Scandinavia.
he: נקרא כך כי הוא התגלה לראשונה בסקנדינביה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
he: טיטניום

en: The Titans were giants in Greek mythology.
he: הטיטנים היו ענקים במיתולוגיה היוונית.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
he: ונדיום

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
he: כרומיום

en: Greek 'chroma' means 'color'.
he: ביוונית ‚chroma’ פירושו ‚צבע’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
he: מנגן

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
he: ברזל

en: Latin 'ferrum'.
he: ‏‚ferrum’ בלטינית.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
he: קובלט

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
he: נקרא על שם המילה הגרמנית ‚Kobald’ שפירושה ‚גובלין’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
he: ניקל

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
he: נחושת

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
he: ביוונית ‚cuprum’ משמעו קפריסין

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
he: אבץ

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
he: גליום

en: 'Gallia' is an old name for France.
he: גאליה הוא שם עתיק של צרפת.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
he: גרמניום

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
he: בלטינית ‚germania’ הוא שמה העתיק של גרמניה.

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
he: ביוונית ‚arsenikos’ פירושו ‚גבר’ או ‚נועז’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
he: סלניום

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
he: ברום

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
he: ביוונית ‚boromos’ פירושו ‚מצחין’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
he: קריפטון

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
he: ביוונית ‚kryptos’ פירושו ‚חבוי’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
he: רובידיום

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
he: בלטינית ‚rubidus’ פירושו ‚אדום עז’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
he: סטרונציום

en: Named after the mineral Strontianit.
he: נקרא על שם המינרל סטרונטיאנייט.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
he: איטריום

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
he: צירקוניום

en: Named after the mineral zircon.
he: נקרא על שם המינרל זירקון.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
he: ניאוביום

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
he: נקרא על שם ניובה, בתו של האל היווני טנטלוס.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
he: מוליבדן

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
he: לשם הזה יש מקורות יווניים. המשמעות היא ‚כמו פלטינה’ - היה קשה להבדיל בין מוליבדן לפלטינה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
he: טכנציום

en: Greek 'technetos' for artificial.
he: ביוונית ‚technetos’ פירושו ‚מלאכותי’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
he: רותניום

en: Ruthenia is the old name of Russia.
he: רות׳ניה הוא השם הקודם של רוסיה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
he: רודיום

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
he: ביוונית ‚rhodeos’ פירושו ‚אדום כוורד’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
he: פלדיום

en: Named after the asteroid Pallas.
he: נקרא על שם האסטרואיד פאלאס.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
he: כסף

en: Latin 'argentum' for silver.
he: ביוונית ‚argentum’ פירושו ‚כסף’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
he: קדמיום

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
he: אינדיום

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
he: נקרא על שם ‚אינדיגו’ בגלל הטווח הכחול שלו.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
he: בדיל

en: Latin 'stannum' for tin.
he: בלטינית ‚stannum’ פירושו ‚בדיל’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
he: אנטימון

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
he: טלור

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
he: בלטינית ‚tellus’ או ‚telluris’ הם ‚כדור הארץ’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
he: יוד

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
he: קסנון

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
he: ביוונית ‚xenos’ פירושו ‚זר’

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
he: צסיום

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
he: באריום

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
he: ביוונית ‚barys’ פירושו ‚כבד’

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
he: לנתן

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
he: ביוונית ‚lanthanein’ זה ‚נסתר’. הלנתנידים נקראים גם יסודות ‚ארץ נדירים’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
he: צריום

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
he: פרסודיום

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
he: ביוונית ‚prasinos didymos’ משמעו ‚תאום ירוק’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
he: נאודימיום

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
he: ביוונית ‚neos didymos’ משמעו ‚תאום חדש’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
he: פרומתיום

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
he: נקרא על שם האל היווני פרומתאוס. מואשם בכך שגנב את האש מהאלים והעניק אותה לאנושות.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
he: סמריום

en: Named after the mineral Samarskit.
he: נקרא על שם המינרל סמרסקיט.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
he: אירופיום

en: Named after Europe.
he: נקרא על שם אירופה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
he: גדוליניום

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
he: נקרא על שם הכימאי הפיני יוהאן גדולין.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
he: טרביום

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
he: נקרא על שם הכפר השוודי איטרבי והמינרל איטרביט ממנו זוקק טרביום לראשונה. איטריום, ארביום ואיטרביום גם נקראים על שם הכפר הזה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
he: דיספרוסיום

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
he: ביוונית ‚dysprositor’ משמעו ‚קשה להשגה’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
he: הולמיום

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
he: בלטינית ‚holmia’ הוא השם הקודם של שטוקהולם.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
he: ארביום

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
he: נקרא על שם הכפר השוודי איטרבי בו נכרה לראשונה המינרל גדוליניט (ממנו זוקק לראשונה ארביום). איטריום, טרביום ואיטרביום גם נקראים על שם הכפר הזה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
he: תוליום

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
he: נקרא לפי השם הקודם של סקנדינביה ‚תולה’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
he: איטרביום

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
he: לוטציום

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
he: נקרא על שם השם הרומי של פריז ‚לוטטיה’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
he: הפניום

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
he: נילס בוהר חזה במקור את מאפייני היסוד הזה לפני שהתגלה, לכן נקרא על שם עיר הולדתו ‚הַפְנִיָה’ (השם הלטיני הקדום של קופנהגן שבדנמרק).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
he: טנטלום

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
he: נקרא על שם טנטלוס מהמיתולוגיה היוונית.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
he: טנגסטן

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
he: מקור השם הוא הביטוי השוודי ‚tung sten’ שפירושו ‚אבן כבדה’. הסמל מגיע מהשם הגרמני הישן ליסוד ‚וולפרם (wolfram)’, שתיאר שטונגסטן מגיב לבדיל ‚כמו שזאב (wolf) אוכל כבשה (ram)’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
he: רניום

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
he: נקרא על שם הנהר הגרמני ריין (בלטינית ‚rhenium’ - רניום).

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
he: אוסמיום

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
he: ביוונית ‚ריח’. התחמוצות שלו מריחות ממש כמו צנונים.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
he: אירידיום

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
he: ביוונית ‚iris’ פירושו ‚קשת בענן’

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
he: פלטינה

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
he: בספרדית ‚platina’ היא ‚כסף קטן’ (היסוד, לא אמצעי התשלום).

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
he: זהב

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
he: מלטינית ‚aurum’. נקרא על שם אורורה, אלת הזריחה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
he: כספית

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
he: תליום

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
he: ביוונית ‚tallos’ משמעו ‚זרדים צעירים’.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
he: עופרת

en: Latin 'plumbum' for Lead.
he: בלטינית ‚plumbum’ פירושו ‚עופרת’

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
he: ביסמות

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
he: פולוניום

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
he: נקרא על שם פולין לכבודה של מארי קירי

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
he: אסטטין

en: Greek 'astator' for 'changing'.
he: ביוונית ‚astator’ פירושו ‚משתנה’

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
he: ראדון

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
he: נקרא על שם רדיום. הוא מסתיים ב‚וֹן’ כדי להדגיש שהוא גז אציל.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
he: פרנציום

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
he: נקרא על שם צרפת לכבודה של מרגריט פריי

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
he: רדיום

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
he: בלטינית ‚radius’ היא ‚קרן’, כיוון שהוא רדיואקטיבי.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
he: אקטיניום

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
he: ביוונית ‚aktis’ היא ‚קרן’ - אקטיניום הוא רדיואקטיבי.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
he: תוריום

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
he: נקרא על שם אל הרעם השוודי: ת׳ור

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
he: פרוטקטיניום

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
he: אורניום

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
he: נפטוניום

en: Named after the planet Neptune.
he: נקרא על שם כוכב הלכת נפטון.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
he: פלוטוניום

en: Named after the planet Pluto.
he: נקרא על שם כוכב הלכת פלוטו.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
he: אמריציום

en: Named after America.
he: על שם אמריקה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
he: קוריום

en: Named after Marie Curie.
he: על שם מרי קיורי.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
he: ברקליום

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
he: נקרא על שם העיר ברקלי בה הוא התגלה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
he: קליפורניום

en: Named after the US-State of California.
he: על שם מדינת קליפוריה שבארה״ב.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
he: אינשטייניום

en: Named after the scientist Albert Einstein.
he: על שם המדען אלברט אינשטיין.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
he: פרמיום

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
he: על שם המדען אנריקו פרמי.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
he: מנדלביום

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
he: על שם המדען דמיטרי מנדלייב.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
he: נובליום

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
he: על שם המדען אלפרד נובל.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
he: לורנציום

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
he: על שם המדען ארנסט אורלנדו לורנס.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
he: רתרפורדיום

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
he: על שם המדען ארנסט רתרפורד.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
he: דובניום

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
he: נקרא על שם עיר המדע ‚דוּבְּנַה’ שברוסיה.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
he: סיבורגיום

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
he: על שם המדען תאודור סיבורג.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
he: בוהריום

en: Named after the scientist Niels Bohr.
he: על שם המדען נילס בוהר.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
he: האסיום

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
he: בלטינית ‚hassia’ לציון המחוז הסן שבגרמניה. בהסן התגלה מספר גדול של יסודות.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
he: מייטנריום

en: Named after the scientist Lise Meitner.
he: על שם המדענית ליס מייטנר.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
he: דרמשטטיום

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
he: רנטגניום

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
he: על שם וילהלם קונרד רנטגן.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
he: קופרניקיום

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
he: ניהוניום

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
he: נקרא על שם ‚ניהוֹן’, תעתיק שמה של יפן מיפנית. זה היסוד הראשון שהתגלה ביפן, במרכז נישימה של חברת רייקן למדע מבוסס האצת יונים כבדים. נודע בעבר בשם אקה-תליום.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
he: פלרוביום

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
he: מוסקוביום

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
he: נקראת על שם מוסקבה שברוסיה, האזור בו שוכן המכון המאוחד למחקר גרעיני שהיה שותף בגילוי היסוד הזה. בעבר היסוד הזה נקרא אקה-ביסמוט.

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
he: ליברמוריום

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
he: נודע בעבר בשם אקה-פולוניום. נקרא על שם המעבדה הלאומית לורנס ליברמור (ארה״ב).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
he: טנסין

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
he: נקרא על שם המדינה האמריקאית טנסי בה נמצאות המעבדה הלאומית אוק רידג׳ ואוניברסיטת ואנדרבילט שהיו שותפות בגילוי היסוד הזה. בעבר נודע בשם אקה-אסטטין.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
he: אוגאנסון

en: Classic Periodic Table
he: טבלת היסודות הקלסית

en: Long Periodic Table
he: טבלת היסודות הארוכה

en: Short Periodic Table
he: טבלת היסודות המקוצרת

en: Transition Elements
he: יסודות מעבר

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
he: מחשבון כימי

en: Equation Balancer
he: איזון משוואות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
he: היכרות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
he: מחשבון גז

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
he: מחשבון מסה מולקולרית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
he: מחשבון טיטור

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
he: מחשבונים

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
he: <big>נא לציין את יחידות הצפיפות</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
he: איפוס

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
he: אפשר להשתמש בתיבה הזאת לציון יחידות הלחץ, למשל: אטמוספרות, ברים וכן הלאה.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
he: <big>נא לציין את יחידות טמפרטורת הגז</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
he: התיבה הזאת יכולה לשמש לציון יחידות הטמפרטורה, למשל: קלווין, צלזיוס וכו׳.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
he: אפשר להשתמש בתיבה הזאת לציון יחידות הנפח, למשל: ליטרים.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
he: ציון יחידות קבוע ואן דר ואלס ‚b’

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
he: ציון יחידות קבוע ואן דר ואלס ‚a’

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
he: יחידות קבוע ואן דר ואלס ‚b’

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
he: אפשר להשתמש בזה לציון יחידות קבוע ואן דר ואלס ‚b’.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
he: התיבה הזאת משמשת לציון יחידת משך מחצית חיים. למשל: שנים, שניות וכו׳.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
he: שנים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
he: שניות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
he: דקות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
he: שעות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
he: נתונים אחרים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
he: כמות התחלתית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
he: כמות סופית

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
he: זמן

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
he: <big><b>כמות התחלתית:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
he: <big>נא לציין את הכמות הראשונית של החומר</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
he: התיבה הזאת משמשת לציון הכמות ההתחלתית של החומר הרדיואקטיבי.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
he: <big><b>כמות סופית:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
he: <big>נא לציין את הכמות הסופית של החומר</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
he: התיבה הזאת משמשת לציון הכמות הסופית של החומר הרדיואקטיבי.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
he: <big><b>זמן:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
he: <big>נא לציין כאן את הזמן שעבר</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
he: התיבה הזאת משמשת לציון הזמן בין הכמות ההתחלתית לסופית.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
he: <big>שיטה לציון הכמות הסופית</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
he: <big>נא לציין את יחידת הכמות הראשונית של החומר</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
he: התיבה הזאת יכול לשמש לציון יחידות הכמות ההתחלתית של החומר. למשל: גרמים, פאונדים וכו׳.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
he: גרמים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
he: טונות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
he: קרט

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
he: פאונדים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
he: אונקיות

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
he: <big>נא לציין את יחידות הכמות הסופית</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
he: התיבה הזאת יכול לשמש לציון יחידות הכמות הסופית של החומר. למשל: גרמים, פאונדים וכו׳.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
he: <big>נא לציין את יחידות הזמן שעבר</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
he: התיבה הזאת משמשת לציון יחידות הזמן. למשל: שנים, שניות וכו׳.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
he: הודעת מידע/שגיאה

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
he: מחשבון מסה

en: Experimental values
he: ערכים ניסיוניים

en: Theoretical equations
he: משוואות תאורטיות

en: Error
he: שגיאה

en: Save work
he: שמירת עבודה

en: Icee File (*.icee)
he: קובץ Icee‏ (‎*.icee)

en: Unable to create %1
he: לא ניתן ליצור את %1

en: Open work
he: פתיחת עבודה

en: Unable to open %1
he: לא ניתן לפתוח את %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
he: שמירת שרטוט

en: Svg image (*.svg)
he: תמונת Svg‏ (‎*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
he: נא לבחור מה לעשות עכשיו:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
he: נפח(X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
he: משתנה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
he: ערך

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
he: ציר X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
he: ציר Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
he: ציור שרטוט

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
he: הערות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
he: X מזערי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
he: X מרבי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
he: Y מזערי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
he: Y מרבי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
he: חדש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
he: פתיחה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
he: שמירה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
he: דוגמה

en: No element selected
he: לא נבחר יסוד

en: No graphic found
he: לא נמצא ייצוג חזותי

[ctx: Next element]
en: Next
he: הבא

en: Goes to the next element
he: מעבר ליסוד הבא

[ctx: Previous element]
en: Previous
he: הקודם

en: Goes to the previous element
he: קופץ ליסוד הקודם

en: It was discovered by %1.
he: התגלה על ידי %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
he: מקור השם:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
he: טמפ׳ התכה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
he: טמפ׳ רתיחה

en: Electron Affinity
he: זיקה אלקטרונית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
he: מסה אטומית

en: Ionization energy
he: אנרגיית יינון

en: First Ionization energy
he: אנרגיית יינון ראשונה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
he: אלקטרו-שליליות

en: Oxidation states
he: מצבי חמצון

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
he: ויקיפדיה (%1)

en: Neutrons
he: ניוטרונים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
he: אחוז

en: Half-life period
he: זמן מחצית-חיים

en: Spin and Parity
he: ספין וזיווג

en:  %1<sup>-</sup>, fission
he:  %1<sup>-</sup>, ביקוע

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
he: סקירת נתונים

en: Atom Model
he: מודל האטום

en: Isotopes
he: איזוטופים

en: Miscellaneous
he: שונות

en: Spectrum
he: ספקטרום

en: Extra information
he: פרטים נוספים

en: Extra Information
he: פרטים נוספים

en: No spectrum of %1 found.
he: לא נמצא ספקטרום של %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
he: שרטוט נתונים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
he: מספר אטומי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
he: משוואה:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
he: נא למלא את הנוסחה לאיזון בשדה הזה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
he: &חישוב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
he: העתקה ללוח הגזירים

en: OK
he: אישור

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
he: ייצוא נתונים כימיים

en: Elements
he: יסודות

en: Properties
he: מאפיינים

en: Symbol
he: סימול

en: Exact Mass
he: מסה מדויקת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
he: יינון

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
he: משפחה

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
he: הקובץ כבר קיים. לדרוס אותו?

en: Could not open file for writing.
he: לא ניתן לפתוח את הקובץ לכתיבה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
he: קובץ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
he: סכמה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
he: מדרג:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
he: יש להחליק כדי לשנות את הטמפרטורה הנוכחית

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
he: מהירות

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
he: ניתן להחליק כדי לשנות את המהירות או להגביר את הטמפרטורה.

en: Elements with melting point around this temperature:
he: יסודות בעלי נקודת היתוך באזור הטמפרטורות הזה:

en: No elements with a melting point around this temperature
he: אין יסודות עם נקודת היתוך באזור הטמפרטורות הזה

en: Elements with boiling point around this temperature:
he: יסודות בעלי נקודת רתיחה באזור הטמפרטורות הזה:

en: No elements with a boiling point around this temperature
he: אין יסודות בעלי נקודת רתיחה באזור הטמפרטורות הזה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
he: התקרבות / התרחקות

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
he: טבלת איזוטופים

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
he: לא ידוע

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
he: לא ידוע

en: Spin: %1
he: ספין: %1

en: Exact mass: %1 u
he: מסה מדויקת: %1 u

en: &Export Data...
he: יי&צוא נתונים…

en: &Scheme
he: &סכמה

en: &Gradients
he: מ&דרגים

en: &Tables
he: &טבלאות

en: &Numeration
he: &ספירה

en: &Plot Data...
he: &שרטוט נתונים…

en: Perform &Calculations...
he: ביצוע &חישובים…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
he: זה המחשבון, הוא מבצע חישובים כימיים בסיסיים.

en: &Isotope Table...
he: טבלת &איזוטופים…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
he: הטבלה הזאת מציגה את כל האיזוטופים הידועים של היסודות הכימיים.

en: &Glossary...
he: מילון מו&נחים…

en: Convert chemical files...
he: המרת קבצים כימיים…

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
he: עם הכלי הזה, אפשר להמיר קבצים שמכילים נתונים כימיים בין מגוון סוגי קבצים.

en: Molecular Editor...
he: עורך מולקולרי…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
he: הכלי הזה מאפשר לך לצפות ולערוך מבנים מולקולריים תלת־ממדיים.

en: &Tables...
he: &טבלאות…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
he: פתיחת חלונית עם רשימות של סמלים ומספרים שקשורים בכימיה.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
he: יציג או יסתיר את המקרא של הטבלה המחזורית.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
he: יציג או יסתיר את סרגל הצד שמכיל פרטים נוספים ומגוון כלים.

en: Legend
he: מקרא

en: Table Information
he: פרטי טבלה

en: Information
he: פרטים

en: Overview
he: סקירה

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
he: קובצי תמונה (‎*.png‏ ‎*.xpm‏ ‎*.jpg‏ ‎*.svg)

en: Knowledge
he: ידע

en: Tools
he: כלים

[ctx: No Gradient]
en: None
he: ללא

en: Van Der Waals
he: ואן דר ואלס

en: Electronegativity (Pauling)
he: אלקטרושליליות (פאולינג)

en: Discovery date
he: תאריך הגילוי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
he: זיקה אלקטרונית

en: Old IUPAC
he: IUPAC ישן

en: Monochrome
he: צבע אחיד

en: All the Elements
he: כל היסודות

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
he: בלוקים

en: s-Block
he: אורביטל s

en: p-Block
he: אורביטל p

en: d-Block
he: אורביטל d

en: f-Block
he: אורביטל f

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
he: כל יסוד מיוצג על ידי סמל שמייצר את השימוש בו.

en: Non-Metals
he: לא מתכות

en: Transition Metal
he: מתכת מעבר

en: Noble Gas
he: גזים אציליים

en: Metalloid
he: מתכת למחצה

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
he: קבוצות

en: Group 1
he: קבוצה 1

en: Group 2
he: קבוצה 2

en: Group 3
he: קבוצה 3

en: Group 4
he: קבוצה 4

en: Group 5
he: קבוצה 5

en: Group 6
he: קבוצה 6

en: Group 7
he: קבוצה 7

en: Group 8
he: קבוצה 8

en: Colors
he: צבעים

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
he: צבעים נאים בלי משמעות. (ממיזם Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
he: &קובץ

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
he: ת&צוגה

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
he: &כלים

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
he: סרגל כלים ראשי

en: Value not defined
he: ערך לא מוגדר

en: Unknown Value
he: ערך לא ידוע

en: This element was discovered in the year %1.
he: היסוד הזה התגלה בשנת %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
he: היסוד עדיין לא הוכר רשמית על ידי IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
he: היסוד הזה היה מוכר לתרבויות עתיקות.

en: No Data
he: אין נתונים

en: Glossary
he: מילון מונחים

[ctx: @title:window]
en: Glossary
he: מילון מונחים

en: References
he: סימוכין

en: Go to '%1'
he: מעבר אל ‚%1’

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
he: מוצק

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
he: נוזל

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
he: נדיף

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
he: לא ידוע

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
he: לוגריתמי

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
he: קווי

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
he: מזערי: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
he: מרבי: %1

en: Scheme: %1
he: סכמה: %1

en: A periodic table of the elements
he: הטבלה המחזורית של היסודות

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
he: (C) 2002-2016 קרסטן ניהאוס & ומפתחי KDE Edu (חינוכי)

en: Carsten Niehaus
he: קרסטן ניהאוס

en: Pino Toscano
he: פינו טוסקנו

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
he: תרומות קוד משמעותיות, גורו שמתמיד לעזור למפתחים אחרים

en: Benoit Jacob
he: בנואה ז׳קוב

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
he: עבודה בסיסית על המציג המולקולרי, בהנחיית מרקוס במהלך הקיץ של קוד (SoC) שלו

en: Marcus Hanwell
he: מרקוס האנוול

en: Thomas Nagy
he: תומס נאגי

en: EqChem, the equation solver
he: EqChem, פותר המשוואות

en: Inge Wallin
he: אינגה וולין

en: Anne-Marie Mahfouf
he: אן־מרי מחפוף

en: A lot of small things and the documentation
he: הרבה דברים קטנים ותיעוד

en: Johannes Simon
he: יוהאן סימון

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
he: תרומות קוד ותיעוד לפותר המשוואות והמציג המולקולרי

en: Many beautiful element icons
he: מגוון סמלי יסודות יפהפיים

en: Noémie Scherer
he: נעמי שרר

en: Many beautiful element icons, too!
he: מגוון סמלי יסודות יפהפיים, בנוסף!

en: Danny Allen
he: דני אלן

en: Several icons
he: מגוון סמלים

en: Lee Olson
he: לי אולסון

en: Several icons in the information dialog
he: מגוון סמלים בחלונית המידע

en: Jörg Buchwald
he: יורג בוכוולד

en: Contributed most isotope information
he: טרם את רוב פרטי האיזוטופים

en: Marco Martin
he: מרקו מרטין

en: Some icons and inspiration for others
he: מגוון סמלים והשראה לאחרים

en: Daniel Haas
he: דניאל האס

en: The design of the information dialog
he: עיצוב חלונית המידע

en: Brian Beck
he: בריאן בק

en: Paulo Cattai
he: פאולו קטאי

en: New interface design and usability improvements
he: עיצוב ממשק חדש ושיפור שימושיות

en: Danilo Balzaque
he: דנילו בלסק

en: Roberto Cunha
he: רוברטו קוניה

en: Tadeu Araujo
he: תדאו אראוחו

en: Tiago Porangaba
he: טיאגו פורנבאגה

en: Etienne Rebetez
he: אטיין רבטס

en: Adding new sizable Periodic System
he: הוספת טבלת יסודות חדשה וגמישה

en: Open the given molecule file
he: פתיחת קובץ המולקולה שסופק

en: Can't open more than one molecule at a time
he: לא ניתן לפתוח יותר ממולקולה אחת בו־זמנית

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
he: נא למלא נוסחה
    בווידג׳ט שלהלן
    וללחוץ על ‚חישוב’.
    למשל: ‎#Et#OH

en: Molecular mass:
he: מסה מולקולרית:

en: Invalid input
he: קלט שגוי

en: Symbol should consist of two or more letters.
he: הסימול לא אמור להיות ארוך משני תווים או יותר.

en: Symbol already being used
he: הסימול כבר בשימוש

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
he: ההרחבה שגויה, נא לציין הרחבה תקפה

en: done!
he: בוצע!

en: Unable to find the user defined alias file.
he: לא ניתן למצוא את קובץ הכינוי שהוגדר על ידי המשתמש.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
he: מחשבון

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
he: נא למלא כאן את הנוסחה המולקולרית

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
he: אפשר להשתמש בתיבה הזאת כדי למלא את הנוסחה למולקולה.
    למשל: ‎1.> CaCO3
    למשל: ‎2.> MeOH
    למשל: ‎3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
he: יש ללחוץ על הכפתור הזה כדי לחשב.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
he: חישוב

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
he: פרטים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
he: תרכובת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
he: אטומים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
he: מסה כוללת

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
he: כינויים בשימוש

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
he: כינויים שהנוסחה משתמשת בהם

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
he: כינויים

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
he: כינויים

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
he: הגדרת כינוי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
he: צורה מקוצרת

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
he: צורה מקוצרת של הכינוי

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
he: אפשר לציין את הצורה המקוצרת של הכינוי כאן,
    למשל, Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
he: צורה מלאה

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
he: אפשר למלא את הצורה המלאה לכינוי בתיבה הזאת, 
    למשל, CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
he: לחיצה להוספת כינוי

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
he: לחיצה תאפשר להוסיף את הכינוי אם הוא תקף.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
he: הוספת כינוי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
he: כינויים שהוגדרו מראש

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
he: כינויים בהגדרת המשתמש

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
he: רשימת כינויים שהוגדרו מראש.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
he: הטבלה הזאת מציגה את כל הכינויים שהוגדרו מראש.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
he: רשימת כינויים בהגדרת המשתמש.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
he: זאת רשימת הכינויים שהוספת בעצמך או שמשתמשים אחרים הוסיפו.

en: Unknown Electron Distribution
he: חלוקת אלקטרונים לא ידועה

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
he: החלפה

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
he: החלפה בין צירי X ו־Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
he: ציר X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
he: ערך ממוצע:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
he: כאן אפשר להגדיר מה לשרטט

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
he: ערך מרבי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
he: ערך מזערי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
he: תצוגה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
he: סוג היסוד:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
he: יסוד ראשון:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
he: יסוד אחרון:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
he: כל היסודות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
he: מתכות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
he: אל-מתכות / מתכות למחצה

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
he: יסודות בלוק s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
he: יסודות בלוק p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
he: יסודות בלוק d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
he: יסודות בלוק f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
he: גזים אציליים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
he: מתכות אלקליות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
he: מתכות אלקליות עפרוריות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
he: לנתנידים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
he: אקטינידים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
he: יסודות רדיואקטיביים

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
he: ללא תוויות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
he: שמות היסודות

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
he: סימול היסודות

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
he: ציר Y

en: n/a
he: לא זמין

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
he: משפטי סיכון/בטיחות

en: You asked for no R/S-Phrases.
he: ביקשת ללא משפטי סיכון/בטיחות.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
he: S1: להשאיר נעול

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
he: S2: להרחיק מהישג יד של ילדים

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
he: S3: לשמור במקום קריר

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
he: R1: נפיץ כשיבש

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
he: R5: חימום עלול לגרום להתפוצצות

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
he: R6: נפיץ עם או בלי מגע עם אוויר

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
he: R7: עלול להצית אש

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
he: R8: מגע עם חומר בערה עשוי להצית אש

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
he: R9: נפיץ בערבוב עם חומר בערה

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
he: R10: דליק

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
he: R11: דליק מאוד

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
he: R12: דליק במיוחד

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
he: R14: מגיב באלימות למים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
he: &סינון

en: Search...
he: חיפוש…

en: Next to each other
he: זה לצד זה

en: One part to the side of the other
he: חלק אחד ליד השני

en: Horizontally
he: אופקית

en: Horizontally (shifted)
he: אופקית (עם הזחה)

en: Schemes
he: סכמות

en: Gradients
he: מדרגים

en: Units
he: יחידות

en: Isotope Table
he: טבלת איזוטופים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
he: אורביטל s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
he: אורביטל p:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
he: אורביטל d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
he: אורביטל f:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
he: קבוצה 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
he: קבוצה 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
he: קבוצה 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
he: קבוצה 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
he: קבוצה 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
he: קבוצה 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
he: קבוצה 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
he: קבוצה 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
he: מצב צבירה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
he: מוצק:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
he: נוזל:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
he: נדיפים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
he: מתכות אלקליות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
he: מתכות אלקליות עפרוריות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
he: מתכות אחרות:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
he: הלוגנים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
he: מתכות מעבר:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
he: גזים אציליים:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
he: מתכות למחצה

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
he: אין ערכת צבעים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
he: כל היסודות:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
he: הצבע הזה לא יהיה בשימוש אם אף תבנית לא תבחֵר

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
he: תאריך הגילוי

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
he: צבע ערך מרבי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
he: צבע ערך מזערי:

en: Energy:
he: אנרגיה:

en: Length:
he: אורך:

en: Temperature:
he: טמפרטורה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
he: ערך מ&זערי:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
he: ערך מ&רבי:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
he: הגדרות ספקטרום

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
he: יחידה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
he: סוג:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
he: איפוס רמת תקריב

en: Wavelength
he: אורך גל

en: Intensity
he: חוזק

en: Greek alphabet
he: האלפבית היווני

en: Uppercase
he: אותיות רישיות

en: Lowercase
he: אותיות רגילות

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
he: שם

en: alpha
he: אלפא

en: beta
he: בטא

en: gamma
he: גאמה

en: delta
he: דלתא

en: epsilon
he: אפסילון

en: zeta
he: זטא

en: eta
he: אטא

en: theta
he: תטא

en: iota
he: יוטא

en: kappa
he: קפא

en: lambda
he: לאמבדה

en: mu
he: מיו

en: nu
he: ני

en: xi
he: קסי

en: omicron
he: אומיקרון

en: pi
he: פאי

en: rho
he: רו

en: sigma
he: סיגמא

en: tau
he: טאף

en: upsilon
he: אופסילון

en: phi
he: פֿי

en: chi
he: כֿי

en: psi
he: פסי

en: omega
he: אומגה

en: Numbers
he: מספרים

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
he: קידומות מספריות וספרות רומיות

en: Number
he: מספר

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
he: קידומת

en: Roman Numerals
he: ספרות רומיות

en: &Copy
he: ה&עתקה

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
he: עורך מולקולרי

en: Load Molecule
he: טעינת מולקולה

en: Download New Molecules
he: הורדת מולקולות חדשות

en: Save Molecule
he: שמירת מולקולה

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
he: לא נטענו כלים - סביר להניח שלא ניתן לאתר תוספי אבוגדרו.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
he: לא נטענו כלים - סביר להניח שלא ניתן לאתר תוספי אבוגדרו. אי אפשר לצפות במולקולות עד לפתרון התקלה.

en: Common molecule formats
he: תסדירים נפוצים למולקולות

en: All files
he: כל הקבצים

en: Choose a file to open
he: נא לבחור קובץ לפתיחה

en: Could not load molecule
he: לא ניתן לטעון את המולקולה

en: Loading the molecule failed.
he: טעינת המולקולה נכשלה.

en: Choose a file to save to
he: נא לבחור קובץ לשמור אליו

en: Failed to download molecule %1 to %2.
he: הורדת המולקולה %1 אל %2 נכשלה.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
he: המולקלות שהורדתן הצליחה נשמרו אל %1.

en: The molecules have been saved to %1.
he: המולקולות נשמרו אל %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
he: סגנון:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
he: תצוגה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
he: אפשר טעון מולקולה ולהשתמש בסמן ובגלגלת העכבר כדי לשנות את נקודת המבט.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
he: עריכה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
he: מיטוב

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
he: מחיקת השרטוט

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
he: מדידה

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
he: סטטיסטיקה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
he: שם:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
he: נוסחה:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
he: משקל:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
he: ממשק OpenBabel

en: Convert
he: המרה

en: Open Molecule File
he: פתיחת קובץ מולקולה

en: All Files
he: כל הקבצים

en: You must select some files first.
he: יש לבחור קבצים כלשהם תחילה.

en: No files selected
he: לא נבחרו קבצים

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
he: הקובץ %1 כבר קיים. לשכתב אותו אם ניתן?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
he: הקובץ %1 כבר קיים -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
he: האם זה בסדר להריץ את הפקודות האלה? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
he: קבצים להמרה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
he: בחירה בה&כול

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
he: הס&רה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
he: הו&ספה

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
he: המרה מ־:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
he: המרה אל:
