kalzium - en to hi translation catalogue (304 entries)

en: Carsten Niehaus
hi: कार्सटन निहाउस

en: State of matter
hi: तत्व की स्थिति

en: Chemical Symbol
hi: रासायनिक चिह्न

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
hi: एक दो या तीन अक्षर के संक्षेप, अंतर्राष्ट्रीय गोष्ठियों के जरिये सेट किया गया.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
hi: अवयव

en: Chromatography
hi: क्रोमेटोग्राफ़ी

en: Distillation
hi: आसवन

en: Emulsion
hi: इमल्शन

en: Heterogeneous mix of two liquids.
hi: दो द्रवों का हीटरोजीनियस मिश्रण.

en: Extraction
hi: निकालें

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
hi: शुद्ध पदार्थ प्राप्त करने के लिए होमोजीनियस या हीटरोजीनियस मिक्स को प्रोसेस करना.

en: Mix
hi: मिक्स

en: Filtering
hi: फ़िल्टर किया जा रहा है

en: Accuracy
hi: परिशुद्धता

en: Consisting of accidental and systematic errors.
hi: दुर्घटनावश तथा नियमशील त्रुटियाँ सहित.

en: Law of Conservation of Mass
hi: द्रव्यमान संरक्षा (कंजरवेशन ऑफ मास) का नियम

en: Law of multiple proportions
hi: बहुत से गुणों (मल्टीपल प्रॉपर्टीज़) का नियम

en: Crystallization
hi: क्रिस्टलीकरण

en: Solution
hi: समाधान

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
hi: बहुत से शुद्ध पदार्थों का होमोजीनियस मिश्रण

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
hi: द्रव्यमान

en: Measurement of an amount of matter.
hi: पदार्थ की मात्रा का माप.

en: Matter
hi: पदार्थ

en: All that takes up space and has mass.
hi: जो स्थान घेरते हैं उनमें द्रव्यमान होता है.

en: Phase
hi: फेस

en: Accuracy and precision
hi: परिशुद्धता व सूक्ष्मता

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
hi: मानक डेविएशन द्वारा एक्सप्रेस्ड: दुर्घटनावश त्रुटि पर दिए गए मूल्य

en: Correctness
hi: करेक्टनेस

en: Values given over accidental errors.
hi: दिए गए मूल्य दुर्घटनावश त्रुटियाँ हैं.

en: SI-Unit
hi: एसआई-इकाई

en: Measurement unit using International Symbols.
hi: अंतर्राष्ट्रीय चिह्नों का प्रयोग सहित मापक इकाई

en: Significant figures
hi: सार्थक अंक

en: The number of digits which are meaningful in a number.
hi: अंकों की संख्या जिनका संख्या में कुछ अर्थ होता है.

en: Standard deviation
hi: मानक विचलन

en: Suspension
hi: सस्पेंशन

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
hi: द्रव तथा ठोस पदार्थ से बना हीट्रोजीनियस मिश्रण

en: Alloys
hi: मिश्र धातु

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
hi: सेट अनुपात में बहुत से तत्वों से बना शुद्ध पदार्थ

en: Alpha rays
hi: अल्फा किरणें

en: Atom
hi: अणु

en: Electron
hi: इलेक्ट्रॉन

en: Proton
hi: प्रोटॉन

en: Neutron
hi: न्यूट्रॉन

en: Atomic nucleus
hi: आणविक न्यूक्लियस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
hi: आणविक द्रव्यमान

en: Isotope
hi: आइसोटोप

en: Spin
hi: स्पिन

en: Magnetic Moment
hi: चुम्बकीय मोमेंट

en: Decay Mode
hi: क्षय मोड

en: Decay Energy
hi: क्षय ऊर्जा

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
hi: क्षय ऊर्जा वह ऊर्जा है जो कि न्यूक्लियर क्षय द्वारा उत्सर्जित होती है.

en: Nuclides
hi: न्यूक्लाइड

en: [i]see isotopes[/i]
hi: [i]आइसोटोप देखें[/i]

en: Isotone
hi: आइसोटोन

en: Nuclear Isomer
hi: न्यूक्लीयर आइसोमर

en: Isobars
hi: आइसोबार्स

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
hi: दो न्यूक्लियस आइसोटोन होंगे यदि उनमें एक ही संख्या के N न्यूट्रॉन्स होंगे.

en: Beta rays
hi: बीटा किरणें

en: Cathode Rays
hi: कैथोड किरणें

en: Ionic Radius
hi: आयनिक त्रिज्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
hi: कोवेलेंट त्रिज्या

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
hi: आणविक त्रिज्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
hi: वान डेर वाल्स त्रिज्या

en: Watchglass
hi: वाचग्लास

en: Dehydrator
hi: डीहाइड्रेटर

en: Spatula
hi: सराटा

en: Water Jet Pump
hi: वाटर जेट पम्प

en: Refractometer
hi: रीफ्रेक्टोमीटर

en: Mortar
hi: गारा

en: Heating Coil
hi: हीटिंग क्वाइल

en: Cork Ring
hi: कॉर्क रिंग

en: Dropping Funnel
hi: ड्रापिंग फनल

en: Separating Funnel
hi: अलग करने वाला फनल

en: Test Tube Rack
hi: टेस्ट ट्यूब रैक

en: Vortexer
hi: वोर्टेक्सर

en: Wash Bottle
hi: धोने वाला बोतल

en: Rotary Evaporator
hi: रोटरी एवॉपरेटर

en: Reflux Condenser
hi: रीफ्लक्स कंडेंसर

en: Pipette Bulb
hi: पिपेट बल्ब

en: Test Tube
hi: टेस्ट ट्यूब

en: Protective Goggles
hi: प्रोटेक्टिव चश्मे

en: Full Pipette
hi: पूरा पिपेट

en: Drying Tube
hi: ड्राइंग ट्यूब

en: Measuring Cylinder
hi: मापक बेलन

en: Thermometer
hi: थर्मामीटर

en: Magnetic Stir Bar Retriever
hi: चुम्बकीय घोलक पट्टी रिट्रीवर

en: Pipette
hi: पिपेट

en: Erlenmeyer Flask
hi: इरलीनमेयर फ्लॉस्क

en: Ultrasonic Bath
hi: अल्ट्रासोनिक स्नान

en: Scales
hi: स्केल्स

en: Distillation bridge
hi: आसवन ब्रिज

en: Syringe
hi: सीरिंज

en: Separation Beaker
hi: सेपरेशन बीकर

en: Burner
hi: बर्नर

en: Extractor Hood
hi: एक्सट्रेक्टर हुड

en: Contact Thermometer
hi: सम्पर्क थर्मामीटर

en: Clamps
hi: क्लैम्प्स

en: Buret
hi: ब्यूरेट

en: Beaker
hi: बीकर

en: Classic Periodic Table
hi: क्लासिक पीरियाडिक टेबल

en: Short Periodic Table
hi: छोटा पीरियाडिक टेबल

en: Transition Elements
hi: ट्रांजीशन तत्व

en: DZ Periodic Table
hi: डीजेड पीरियाडिक टेबल

en: No element selected
hi: कोई तत्व चयनित नहीं

en: No graphic found
hi: कोई ग्राफिक नहीं मिला

[ctx: Next element]
en: Next
hi: अगला

en: Goes to the next element
hi: अगले तत्व पर जाता है

[ctx: Previous element]
en: Previous
hi: पिछला

en: Goes to the previous element
hi: पिछले तत्व पर जाता है

en: It was discovered by %1.
hi: %1 के द्वारा खोजा गया.

en: Origin of the name:<br/>%1
hi: नामकरण का सृजन:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
hi: गलनांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
hi: क्वथनांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
hi: वैद्युतीयऋणात्मकता

en: Neutrons
hi: न्यूट्रॉन्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
hi: प्रतिशत

en: Half-life period
hi: अर्ध-जीवन अवधि

en: Energy and Mode of Decay
hi: ऊर्जा तथा क्षय का मोड

en: Spin and Parity
hi: स्पिन तथा पैरिटी

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
hi: डाटा ओवर-व्यू

en: Atom Model
hi: अणु मॉडल

en: Isotopes
hi: आइसोटोप्स

en: Miscellaneous
hi: विविध

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
hi: समीकरण:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
hi: जिस समीकरण को आप बैलेंस करना चाहते हैं उसे इस क्षेत्र में भरें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
hi: गणना करें (&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
hi: आयनीकरण

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
hi: परिवार

en: Elements with melting point around this temperature:
hi: इस तापक्रम के आसपास के गलनांक बिन्दु पर तत्व:

en: No elements with a melting point around this temperature
hi: इस तापक्रम के आसपास के गलनांक बिन्दु पर कोई तत्व नहीं

en: Elements with boiling point around this temperature:
hi: इस तापक्रम के आसपास के क्वथनांक बिन्दु पर तत्व:

en: No elements with a boiling point around this temperature
hi: इस तापक्रम के आसपास के क्वथनांक बिन्दु पर कोई तत्व नहीं

en: Isotope of Element %1 (%2)
hi: तत्व का आइसोटोप %1 (%2)

en: &Scheme
hi: योजना (&S)

en: &Tables
hi: तालिकाएँ (&T)

en: &Numeration
hi: गणना (&N)

en: &Plot Data...
hi: डाटा प्लाट करें... (&P)

en: &Isotope Table...
hi: आइसोटोप तालिका... (&I)

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
hi: यह तालिका रासायनिक तत्वों के सभी ज्ञात आइसोटोपों को दिखाता है.

en: &Glossary...
hi: शब्दसंग्रह... (&G)

en: &R/S Phrases...
hi: आर/एस वाक्यांश... (&R)

en: Convert chemical files...
hi: रासायनिक फ़ाइलों का रूपान्तरण करें...

en: &Tables...
hi: तालिकाएँ... (&T)

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
hi: यह पीरियाडिक टेबल के लीजैण्ड को छुपाता या दिखाता है.

en: Overview
hi: ओवरव्यू

en: Knowledge
hi: ज्ञान

en: Tools
hi: औज़ार

en: Kalzium Error
hi: केएल्जियम त्रुटि

en: This system does not support OpenGL.
hi: तंत्र में ओपनजीएल का समर्थन नहीं है.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
hi: %1 (%2), भार: %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
hi: वैद्युतीयऋणात्मकता (पाउलिंग)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
hi: इलेक्ट्रॉनएफ़िनिटी

en: First Ionization
hi: प्रथम आयनीकरण

en: No Numeration
hi: न्यूमरेशन नहीं

en: IUPAC
hi: आईयूपीएसी

en: CAS
hi: सीएएस

en: Old IUPAC
hi: पुराना आईयूपीएसी

en: All the Elements
hi: सभी तत्व

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
hi: ब्लॉक्स

en: s-Block
hi: s-ब्लॉक

en: p-Block
hi: p-ब्लॉक

en: d-Block
hi: d-ब्लॉक

en: f-Block
hi: f-ब्लॉक

en: Iconic
hi: आइकनिक

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
hi: प्रत्येक तत्व इसके प्रतीक द्वारा प्रतिनिधित्व किया जाता है जो इसके प्रयोग का प्रतिनिधि होता है.

en: Alkaline
hi: क्षारीय

en: Rare Earth
hi: रेयर अर्थ

en: Non-Metals
hi: अ-धातु

en: Alkalie Metal
hi: क्षारीय धातु

en: Other Metal
hi: अन्य धातु

en: Halogen
hi: हैलोजन

en: Transition Metal
hi: ट्रांजीशन धातु

en: Noble Gas
hi: नोबल गैस

en: Metalloid
hi: मेटलाइड

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
hi: समूह

en: Group 1
hi: समूह 1

en: Group 2
hi: समूह 2

en: Group 3
hi: समूह 3

en: Group 4
hi: समूह 4

en: Group 5
hi: समूह 5

en: Group 6
hi: समूह 6

en: Group 7
hi: समूह 7

en: Group 8
hi: समूह 8

en: Colors
hi: रंग

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
hi: औज़ार (&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

en: Value not defined
hi: मूल्य पारिभाषित नहीं

en: Unknown Value
hi: अज्ञात मूल्य

en: This element was known to ancient cultures.
hi: यह तत्व प्राचीन सभ्यताओं में भी ज्ञात था.

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
hi: ठोस

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
hi: द्रव

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
hi: वाष्पीय

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
hi: अज्ञात

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
hi: लघुगणकीय

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
hi: लीनियर

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
hi: न्यूनतम: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
hi: अधिकतम: %1

en: Scheme: %1
hi: योजना: %1

en: Kalzium
hi: के-एल्जियम

en: A periodic table of the elements
hi: तत्वों के पीरियाडिक टेबल

en: Pino Toscano
hi: पिनो टोसकानो

en: Benoit Jacob
hi: बेनाइट जेकब

en: Thomas Nagy
hi: थॉमस नेगी

en: Inge Wallin
hi: इंग वालिन

en: Anne-Marie Mahfouf
hi: एन्ने मैरी मेहफोफ

en: A lot of small things and the documentation
hi: बहुत सी छोटी छोटी वस्तुएँ तथा दस्तावेज़ीकरण

en: Lee Olson
hi: ली ओलसन

en: Several icons in the information dialog
hi: जानकारी संवाद में बहुत से प्रतीक

en: Jörg Buchwald
hi: जार्ग बुचवाल्ड

en: Contributed most isotope information
hi: बहुत से आइसोटोप जानकारी में सहायता प्रदत्त

en: Marco Martin
hi: मार्को मार्टिन

en: Daniel Haas
hi: डेनियल हास

en: The design of the information dialog
hi: जानकारी संवाद का डिजाइन

en: Brian Beck
hi: ब्रायन बेक

en: Invalid input
hi: अवैध इनपुट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
hi: केल्क

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
hi: x-अक्ष

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
hi: औसत मूल्य:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
hi: यहाँ पर आप जो भी प्लाट करना चाहते हैं उसे पारिभाषित कर सकते हैं

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
hi: अधिकतम मानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
hi: न्यूनतम मानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
hi: प्रदर्शक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
hi: प्रथम तत्व:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
hi: अंतिम तत्व:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
hi: लेबल नहीं

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
hi: तत्वों के नाम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
hi: तत्वों के चिह्न

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
hi: y-अक्ष

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
hi: आर-वाक्यांश:

en: S-Phrases:
hi: एस-वाक्यांश:

en: You asked for no R/S-Phrases.
hi:  आपने किसी आर/एस-वाक्यांशों के लिए नहीं पूछा है

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
hi: S-वाक्यांश:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
hi: आर-वाक्यांश भरें जो आप पढ़ना चाहते हैं

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
hi: एस-वाक्यांश भरें जो आप पढ़ना चाहते हैं

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
hi: जो वाक्याँश आपने बाएँ में भरा है उसे ढूंढने के लिए यहाँ पर क्लिक करें

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
hi: फ़िल्टर (&F)

en: Units
hi: इकाईयाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
hi: एस-ब्लॉक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
hi: पी-ब्लॉक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
hi: डी-ब्लॉक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
hi: एफ़-ब्लॉक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
hi: समूह 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
hi: समूह 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
hi: समूह 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
hi: समूह 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
hi: समूह 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
hi: समूह 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
hi: समूह 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
hi: समूह 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
hi: तत्व की स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
hi: ठोसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
hi: द्रवः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
hi: वाष्पीय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
hi: क्षारीय धातु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
hi: रेअर अर्थ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
hi: अ-धातु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
hi: क्षारीय पृथ्वी (अर्थ) धातुएँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
hi: अन्य धातुएँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
hi: हैलोजन्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
hi: ट्रांज़ीशन धातुएँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
hi: नोबल गैसें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
hi: मेटलाइड्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
hi: सभी तत्व:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
hi: यदि कोई अन्य प्रसंग चयनित नहीं है तो इस रंग का इस्तेमाल किया जाएगा

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
hi: खोज की तिथि

en: Temperature:
hi: तापमानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
hi: न्यूनतम मानः (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
hi: अधिकतम मानः (&v)

en: Intensity
hi: तीव्रता

en: Greek alphabet
hi: यूनानी वर्णमाला

en: Uppercase
hi: अपरकेस

en: Lowercase
hi: लोअरकेस

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
hi: नाम

en: alpha
hi: अल्फा

en: beta
hi: बीटा

en: gamma
hi: गामा

en: delta
hi: डेल्टा

en: epsilon
hi: एप्सिलन

en: zeta
hi: जेटा

en: eta
hi: ईटा

en: theta
hi: थीटा

en: iota
hi: आयोटा

en: kappa
hi: काप्पा

en: lambda
hi: लेम्बडा

en: mu
hi: म्यू

en: nu
hi: न्यू

en: xi
hi: एक्साई

en: omicron
hi: ऑमिक्रॉन

en: pi
hi: पाई

en: rho
hi: रो

en: sigma
hi: सिग्मा

en: tau
hi: ताऊ

en: upsilon
hi: अप्सिलॉन

en: phi
hi: फ़ाई

en: chi
hi: चाई

en: psi
hi: साई

en: omega
hi: ओमेगा

en: Numbers
hi: संख्याएँ

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
hi: न्यूमेरिक प्रीफ़िक्सेस तथा रोमन संख्याएँ

en: Number
hi: क्रमांक

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
hi: उपसर्ग

en: Roman Numerals
hi: रोमन संख्याएँ

en: &Copy
hi: नक़ल (&C)
