kalzium - en to hne translation catalogue (458 entries)

en: Problem while opening the file
hne: फाइल खोले के समय गलती होइस

en: Cannot open the specified file.
hne: निरधारित फाइल ल खोल नइ सकिस.

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
hne: (c) 2002-2006, कार्स्टेन नेइहास

en: Carsten Niehaus
hne: कार्सटन निहाउस

en: State of matter
hne: तत्व के स्थिति

en: Chemical Symbol
hne: रासायनिक चिनहा

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
hne: एक दो या तीन अक्छर के संक्छेप, अंतररास्ट्रीय गोस्ठियों के जरिये सेट करे गे हे.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
hne: तत्व

en: Chromatography
hne: क्रोमेटोग्राफी

en: Distillation
hne: आसवन

en: Emulsion
hne: इमल्सन

en: Heterogeneous mix of two liquids.
hne: दो द्रवों के हीटरोजीनियस मिस्रन.

en: Extraction
hne: निकालें

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
hne: सुद्ध पदार्थ प्राप्त करे बर होमोजीनियस या हीटरोजीनियस मिक्स ल प्रोसेस करना.

en: Mix
hne: मिक्स

en: Filtering
hne: फिल्टर करत हे

en: Accuracy
hne: परिसुद्धता

en: Consisting of accidental and systematic errors.
hne: दुर्घटना अउ नियमसील गलती सहित.

en: Law of Conservation of Mass
hne: द्रव्यमान संरक्छा (कंजरवेसन आफ मास) के नियम

en: Law of multiple proportions
hne: बहुत से गुन मन(मल्टीपल प्रापर्टीज) के नियम

en: Crystallization
hne: क्रिस्टलीकरन

en: Solution
hne: समाधान

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
hne: बहुत से सुद्ध पदार्थों के होमोजीनियस मिस्रन

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
hne: द्रव्यमान

en: Measurement of an amount of matter.
hne: पदार्थ के मात्रा के माप.

en: Matter
hne: पदार्थ

en: All that takes up space and has mass.
hne: जो जगह घेरथें ओमां द्रव्यमान होथे.

en: Phase
hne: फेस

en: Accuracy and precision
hne: परिसुद्धता अउ सूक्छ्मता

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
hne: मानक डेविएसन से एक्सप्रेस्ड: दुर्घटना गलती मं दे गे मूल्य

en: Correctness
hne: करेक्टनेस

en: Values given over accidental errors.
hne: दे गे मूल्य दुर्घटना गलती हे.

en: SI-Unit
hne: एसआई-इकाई

en: Measurement unit using International Symbols.
hne: अंतररास्ट्रीय चिनहा के परयोग सहित मापक इकाई

en: Significant figures
hne: सार्थक अंक

en: The number of digits which are meaningful in a number.
hne: अंकों के संख्या जऊन के संख्या मं कुछ मतलब होथे.

en: Standard deviation
hne: मानक विचलन

en: Suspension
hne: सस्पेंसन

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
hne: द्रव अउ ठोस पदार्थ से बना हीट्रोजीनियस मिस्रन

en: Alloys
hne: मिस्र धातु

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
hne: सेट अनुपात मं बहुत से तत्व मन से बना सुद्ध पदार्थ

en: Alpha rays
hne: अल्फा किरनें

en: Atom
hne: अनु

en: Electron
hne: इलेक्ट्रान

en: Proton
hne: प्रोटान

en: Neutron
hne: न्यूट्रान

en: Atomic nucleus
hne: आनविक न्यूक्लियस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
hne: आनविक द्रव्यमान

en: Isotope
hne: आइसोटोप

en: Spin
hne: स्पिन

en: Magnetic Moment
hne: चुम्बकीय मोमेंट

en: Decay Mode
hne: क्छय मोड

en: Decay Energy
hne: क्छय ऊर्जा

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
hne: क्छय ऊर्जा वो ऊर्जा हे जऊन कि न्यूक्लियर क्छय से उत्सर्जित होथे.

en: Nuclides
hne: न्यूक्लाइड

en: [i]see isotopes[/i]
hne: [i]आइसोटोप देखव[/i]

en: Isotone
hne: आइसोटोन

en: Nuclear Isomer
hne: न्यूक्लीयर आइसोमर

en: Isobars
hne: आइसोबार्स

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
hne: दो न्यूक्लियस आइसोटोन होही यदि ओमां एके संख्या के N न्यूट्रान्स होही.

en: Beta rays
hne: बीटा किरनें

en: Cathode Rays
hne: कैथोड किरनें

en: Ionic Radius
hne: आयनिक त्रिज्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
hne: कोवेलेंट त्रिज्या

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
hne: आनविक त्रिज्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
hne: वान डेर वाल्स त्रिज्या

en: Watchglass
hne: वाचग्लास

en: Dehydrator
hne: डीहाइड्रेटर

en: Spatula
hne: सराटा

en: Water Jet Pump
hne: वाटर जेट पम्प

en: Refractometer
hne: रीफ्रेक्टोमीटर

en: Mortar
hne: गारा

en: Heating Coil
hne: हीटिंग क्वाइल

en: Cork Ring
hne: कार्क रिंग

en: Dropping Funnel
hne: ड्रापिंग फनल

en: Separating Funnel
hne: अलग करइया फनल

en: Test Tube Rack
hne: टेस्ट ट्यूब रैक

en: Vortexer
hne: वोर्टेक्सर

en: Wash Bottle
hne: धोने वाला बोतल

en: Rotary Evaporator
hne: रोटरी एवापरेटर

en: Reflux Condenser
hne: रीफ्लक्स कंडेंसर

en: Pipette Bulb
hne: पिपेट बल्ब

en: Test Tube
hne: टेस्ट ट्यूब

en: Protective Goggles
hne: प्रोटेक्टिव चस्मे

en: Full Pipette
hne: पूरा पिपेट

en: Drying Tube
hne: ड्राइंग ट्यूब

en: Measuring Cylinder
hne: मापक बेलन

en: Thermometer
hne: थर्मामीटर

en: Magnetic Stir Bar Retriever
hne: चुम्बकीय घोलक पट्टी रिट्रीवर

en: Pipette
hne: पिपेट

en: Erlenmeyer Flask
hne: इरलीनमेयर फ्लास्क

en: Ultrasonic Bath
hne: अल्ट्रासोनिक स्नान

en: Scales
hne: स्केल्स

en: Distillation bridge
hne: आसवन ब्रिज

en: Syringe
hne: सीरिंज

en: Separation Beaker
hne: सेपरेसन बीकर

en: Burner
hne: बर्नर

en: Extractor Hood
hne: एक्सट्रेक्टर हुड

en: Contact Thermometer
hne: सम्पर्क थर्मामीटर

en: Clamps
hne: क्लैम्प्स

en: Buret
hne: ब्यूरेट

en: Beaker
hne: बीकर

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
hne: हाइड्रोजन

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
hne: हीलियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
hne: लीथियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
hne: बेरीलियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
hne: बोरान

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
hne: कार्बन

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
hne: नाइट्रोजन

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
hne: फ्लोरीन

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
hne: सोडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
hne: मैग्नीसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
hne: सिलिकान

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
hne: सल्फर

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
hne: क्लोरीन

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
hne: ओर्गन

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
hne: पोटेसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
hne: केल्सियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
hne: स्कैन्डियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
hne: टाइटेनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
hne: वनेडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
hne: क्रोमियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
hne: निकल

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
hne: तांबा

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
hne: गैलियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
hne: सेलेनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
hne: क्रिप्टान

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
hne: रूबीडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
hne: स्ट्रांसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
hne: विट्रियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
hne: जिरकोनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
hne: नियोबियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
hne: मालीब्डेनम

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
hne: टेक्नेसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
hne: रुदेनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
hne: रोडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
hne: पलेडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
hne: केडमियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
hne: इंडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
hne: एंटिमनी

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
hne: टेलूरियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
hne: आयोडीन

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
hne: जेनान

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
hne: केसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
hne: बेरियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
hne: सीरियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
hne: प्रसोडमियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
hne: नियोडमियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
hne: प्रोमेथियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
hne: समरियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
hne: यूरोपियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
hne: गैडोलिनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
hne: टर्बियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
hne: डायस्प्रोसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
hne: एरबियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
hne: थूलियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
hne: येटरबियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
hne: ल्यूटेसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
hne: हाफनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
hne: टैंटेलम

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
hne: टंग्सटन

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
hne: रेनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
hne: ओस्मियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
hne: इरिडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
hne: प्लेटिनम

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
hne: मर्क्यूरी

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
hne: थालियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
hne: लीड 6 - अवाज

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
hne: बिस्मथ

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
hne: पोलोनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
hne: अस्टाटाइन

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
hne: रेडान

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
hne: रेडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
hne: थोरियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
hne: प्रोटेक्टीनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
hne: यूरेनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
hne: नेप्च्यूनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
hne: प्लूटोनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
hne: अमेरिसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
hne: क्यूरियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
hne: बर्केलियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
hne: केलिफोर्नियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
hne: आइंस्टीनियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
hne: फर्मियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
hne: मेंडेलेवियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
hne: लारेंसियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
hne: रदरफोर्डियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
hne: डब्नियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
hne: सीबोर्जियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
hne: बोरियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
hne: हासियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
hne: मेटनेरियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
hne: डार्मस्टेडियम

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
hne: रोंटजेनियम

en: Classic Periodic Table
hne: क्लासिक पीरियाडिक टेबल

en: Short Periodic Table
hne: छोटा पीरियाडिक टेबल

en: Transition Elements
hne: ट्रांजीसन तत्व

en: DZ Periodic Table
hne: डीजेड पीरियाडिक टेबल

en: No element selected
hne: कोई तत्व नइ चुने गे

en: No graphic found
hne: कोई ग्राफिक नइ मिलिस

[ctx: Next element]
en: Next
hne: अगला

en: Goes to the next element
hne: अगले तत्व मं जाथे

[ctx: Previous element]
en: Previous
hne: पिछला

en: Goes to the previous element
hne: पिछले तत्व मं जाथे

en: It was discovered by %1.
hne: %1 के साथ खोजा गिस.

en: Origin of the name:<br/>%1
hne: नामकरन के सृजन:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
hne: गलनांक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
hne: क्वथनांक

en: Electron Affinity
hne: इलेक्ट्रान एफिनिटी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
hne: वैद्युतीयरिनात्मकता

en: Neutrons
hne: न्यूट्रान्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
hne: प्रतिसत

en: Half-life period
hne: अर्ध-जीवन अवधि

en: Energy and Mode of Decay
hne: ऊर्जा अउ क्छय के मोड

en: Spin and Parity
hne: स्पिन अउ पैरिटी

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
hne: डाटा ओवर-व्यू

en: Atom Model
hne: अनु माडल

en: Isotopes
hne: आइसोटोप्स

en: Miscellaneous
hne: विविध

en: Spectrum
hne: स्पेक्ट्रम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
hne: आनविक संख्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
hne: समीकरन:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
hne: जिस समीकरन ल आप मन बैलेंस करना चाहथो ओला एखर छेत्र मं भरव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
hne: गनना करव (&C)

en: Elements
hne: अवयव

en: Properties
hne: गुन

en: Symbol
hne: चिनहा

en: Exact Mass
hne: सटीक द्रव्यमान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
hne: आयनीकरन

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
hne: कुटुंब

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
hne: फाइल पहिली से ही मौजूद हे.का आप मन एखर ऊपर लिखना चाहथो?

en: Could not open file for writing.
hne: लिखे बर फाइल खोल नइ सकिस.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
hne: फाइल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
hne: फार्मेट:

en: Elements with melting point around this temperature:
hne: ये तापक्रम के आसपास के गलनांक बिन्दु मं तत्व:

en: No elements with a melting point around this temperature
hne: ये तापक्रम के आसपास के गलनांक बिन्दु तिर कोनो तत्व नइ

en: Elements with boiling point around this temperature:
hne: ये तापक्रम के आसपास के क्वथनांक बिन्दु मं तत्व:

en: No elements with a boiling point around this temperature
hne: ये तापक्रम के आसपास के क्वथनांक बिन्दु तिर कोनो तत्व नइ

en: Isotope of Element %1 (%2)
hne: तत्व के आइसोटोप %1 (%2)

en: Magnetic moment: %1
hne: चुम्बकीय मोमेंट: %1

en: Abundance: %1 %
hne: एबंडेंस: %1 %

en: Number of nucleons: %1
hne: न्यूक्लीआन्स की संख्या: %1

en: Spin: %1
hne: स्पिन: %1

en: Exact mass: %1 u
hne: सटीक द्रव्यमान: %1 u

en: &Export Data...
hne: डाटा निर्यात करव... (&E)

en: &Scheme
hne: योजना (&S)

en: &Gradients
hne: अनुपात (&G)

en: &Tables
hne: टेबलव (&T)

en: &Numeration
hne: गनना (&N)

en: &Plot Data...
hne: डाटा प्लाट करव... (&P)

en: &Isotope Table...
hne: आइसोटोप टेबल... (&I)

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
hne: ये टेबल रासायनिक तत्व मन के सब्बो ग्यात आइसोटोपों ल देखाथे.

en: &Glossary...
hne: सब्दसंग्रह... (&G)

en: &R/S Phrases...
hne: आर/एस वाक्यांस... (&R)

en: Convert chemical files...
hne: रासायनिक फाइल मन के रूपान्तरन करव...

en: Molecular Editor...
hne: आनविक संपादक...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
hne: ये औजार आप मन ल ३डी आनविक ढांचा ल देखन अउ संपादन करन देथे.

en: &Tables...
hne: टेबलव... (&T)

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
hne: ये पीरियाडिक टेबल के लीजैन्ड ल छुपाता या देखाथे.

en: Legend
hne: लीजेंड

en: Overview
hne: ओवरव्यू

en: Knowledge
hne: ग्यान

en: Tools
hne: औजार

en: Kalzium Error
hne: केएल्जियम गलती

en: This system does not support OpenGL.
hne: तंत्र मं ओपनजीएल के समर्थन नइ हे.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
hne: %1 (%2), भार: %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
hne: वैद्युतीयरिनात्मकता (पाउलिंग)

en: Discovery date
hne: खोज के तारीक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
hne: इलेक्ट्रानवाफिनिटी

en: First Ionization
hne: पहिली आयनीकरन

en: No Numeration
hne: न्यूमरेसन नइ

en: IUPAC
hne: आईयूपीएसी

en: CAS
hne: सीएएस

en: Old IUPAC
hne: जुन्ना आईयूपीएसी

en: All the Elements
hne: सब्बो तत्व

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
hne: ब्लाक्स

en: s-Block
hne: s-ब्लाक

en: p-Block
hne: p-ब्लाक

en: d-Block
hne: d-ब्लाक

en: f-Block
hne: f-ब्लाक

en: Iconic
hne: आइकनिक

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
hne: हर एक तत्व एखर चिनहा से प्रतिनिधित्व होथे जऊन एखर परयोग के प्रतिनिधि होथे.

en: Alkaline
hne: छारीय

en: Rare Earth
hne: रेयर अर्थ

en: Non-Metals
hne: अ-धातु

en: Alkalie Metal
hne: क्छारीय धातु

en: Other Metal
hne: अऊ दूसर धातु

en: Halogen
hne: हेलोजन

en: Transition Metal
hne: ट्रांजीसन धातु

en: Noble Gas
hne: नोबल गैस

en: Metalloid
hne: मेटलाइड

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
hne: समूह

en: Group 1
hne: समूह 1

en: Group 2
hne: समूह 2

en: Group 3
hne: समूह 3

en: Group 4
hne: समूह 4

en: Group 5
hne: समूह 5

en: Group 6
hne: समूह 6

en: Group 7
hne: समूह 7

en: Group 8
hne: समूह 8

en: Colors
hne: रंग

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
hne: औजार (&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

en: Value not defined
hne: मूल्य परिभासित नइ

en: Unknown Value
hne: अग्यात मूल्य

en: This element was known to ancient cultures.
hne: ये तत्व प्राचीन सभ्यताओं मं घलोक ग्यात रहिस.

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
hne: ठोस

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
hne: द्रव

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
hne: वास्पीय

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
hne: अग्यात

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
hne: लघुगनकीय

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
hne: लीनियर

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
hne: सबसे कम: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
hne: सबसे अधिक: %1

en: Scheme: %1
hne: योजना: %1

en: Kalzium
hne: के-एल्जियम

en: A periodic table of the elements
hne: तत्व मन के पीरियाडिक टेबल

en: Pino Toscano
hne: पिनो टोसकिसनो

en: Benoit Jacob
hne: बेनाइट जेकब

en: Marcus Hanwell
hne: मार्कस हेनवेल

en: Thomas Nagy
hne: थामस नेगी

en: EqChem, the equation solver
hne: ईक्यूकेम - समीकरन सुलझाने वाला

en: Inge Wallin
hne: इंग वालिन

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
hne: कोड साफ सफाई, अनु भार गनक बर आनविक पारसर अउ बहुत से छोटे सुधार

en: Anne-Marie Mahfouf
hne: एन्ने मैरी मेहफोफ

en: A lot of small things and the documentation
hne: बहुत से छोटे छोटे चीज अउ कागद लिखना

en: Johannes Simon
hne: जोहान्स साइमन

en: Jarle Akselsen
hne: जारले एकसेलसेन

en: Noémie Scherer
hne: नियोमी शेहरर

en: Danny Allen
hne: डैनी एलन

en: Several icons
hne: बहुत से चिनहा

en: Lee Olson
hne: ली ओलसन

en: Several icons in the information dialog
hne: जानकारी गोठ मं बहुत से चिनहा

en: Jörg Buchwald
hne: जार्ग बुचवाल्ड

en: Contributed most isotope information
hne: बहुत से आइसोटोप जानकारी मं सहायता प्रदत्त

en: Marco Martin
hne: मार्को मार्टिन

en: Some icons and inspiration for others
hne: कुछ चिनहा अउ दूसर मन ल प्रेरना

en: Daniel Haas
hne: डेनियल हास

en: The design of the information dialog
hne: जानकारी गोठ के डिजाइन

en: Brian Beck
hne: ब्रायन बेक

en: The orbits icon
hne: ओरबिट चिनहा

en: Paulo Cattai
hne: पाउलो काताई

en: Danilo Balzaque
hne: डेनियलो बालजाक

en: Roberto Cunha
hne: राबर्टो कुन्हा

en: Tadeu Araujo
hne: तादेव अराउजो

en: Tiago Porangaba
hne: तियागो पोरान्गबा

en: Invalid input
hne: अवैध इनपुट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
hne: केल्क

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
hne: अनु

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
hne: x-अक्छ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
hne: औसत मूल्य:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
hne: इहां आप मन जऊन घलोक प्लाट करना चाहथो ओला परिभासित कर सकथो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
hne: सबसे अधिक मानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
hne: सबसे कम मानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
hne: प्रदर्सक

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
hne: पहिली तत्व:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
hne: आखरी तत्व:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
hne: लेबल नइ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
hne: तत्व मन के नाम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
hne: तत्व मन के चिनहा

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
hne: y-अक्छ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
hne: आर-वाक्यांस:

en: S-Phrases:
hne: एस-वाक्यांस:

en: You asked for no R/S-Phrases.
hne:  आप मन कोनो आर/एस-वाक्यांस बर नइ पूछे हो

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
hne: S-वाक्यांस:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
hne: आर-वाक्यांस भरव जऊन आप मन पढ़ना चाहथो

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
hne: एस-वाक्यांस भरव जऊन आप मन पढ़ना चाहथो

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
hne: जो वाक्याँस आप मन डेरी मं भरे हो  ओला खोजे बर इहां किलिक करव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
hne: फिल्टर (&F)

en: Units
hne: इकाईयाँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
hne: एस-ब्लाक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
hne: पी-ब्लाक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
hne: डी-ब्लाक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
hne: एफ-ब्लाक:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
hne: समूह 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
hne: समूह 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
hne: समूह 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
hne: समूह 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
hne: समूह 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
hne: समूह 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
hne: समूह 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
hne: समूह 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
hne: तत्व के स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
hne: ठोसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
hne: द्रवः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
hne: वास्पीय:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
hne: क्छारीय धातु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
hne: रेअर अर्थ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
hne: अ-धातु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
hne: क्छारीय पृथ्वी (अर्थ) धातु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
hne: अऊ दूसर धातु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
hne: हेलोजन्स:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
hne: ट्रांजीसन धातु:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
hne: नोबल गैस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
hne: मेटलाइड्स:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
hne: कोई रंग योजना नइ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
hne: सब्बो तत्व:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
hne: यदि कोनो अउ प्रसंग नइ चुने गे हे तहां एखर रंग के उपयोग करे जाही

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
hne: खोज के तारीक

en: Temperature:
hne: तापमानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
hne: सबसे कम मानः (&M)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
hne: सबसे अधिक मानः (&v)

en: Intensity
hne: तीव्रता

en: Greek alphabet
hne: यूनानी वर्नमाला

en: Uppercase
hne: अपरकेस

en: Lowercase
hne: लोअरकेस

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
hne: नाम

en: alpha
hne: अल्फा

en: beta
hne: बीटा

en: gamma
hne: गामा

en: delta
hne: डेल्टा

en: epsilon
hne: एप्सिलन

en: zeta
hne: जेटा

en: eta
hne: ईटा

en: theta
hne: थीटा

en: iota
hne: आयोटा

en: kappa
hne: काप्पा

en: lambda
hne: लेम्बडा

en: mu
hne: म्यू

en: nu
hne: न्यू

en: xi
hne: एक्साई

en: omicron
hne: ओमिक्रान

en: pi
hne: पाई

en: rho
hne: रो

en: sigma
hne: सिग्मा

en: tau
hne: ताऊ

en: upsilon
hne: अप्सिलान

en: phi
hne: फाई

en: chi
hne: चाई

en: psi
hne: साई

en: omega
hne: ओमेगा

en: Numbers
hne: संख्या

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
hne: न्यूमेरिक प्रीफिक्सेस अउ रोमन संख्या

en: Number
hne: नंबर

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
hne: उपसर्ग

en: Roman Numerals
hne: रोमन संख्या

en: &Copy
hne: नकल (&C)

en: All files
hne: सब्बो फाइल

en: Choose a file to open
hne: खोले बर एक फाइल चुनव

en: Choose a file to save to
hne: सहेजे बर एक फाइल चुनव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
hne: सैली:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
hne: प्रदर्सक

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
hne: संपादन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
hne: ओप्टीमाइज

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
hne: मापक

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
hne: सांख्यिकी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
hne: नांव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
hne: सूत्र:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
hne: भार:

en: Convert
hne: बदलव

en: No files selected
hne: कोई फाइल चुने नइ गे हे

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
hne: फाइल जउन ल बदलना हे

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
hne: सब्बो चुनव (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
hne: मेटाव (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
hne: जोड़व (&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
hne: से बदलव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
hne: ये मां बदलव:
