kalzium 0 - en to hr translation catalogue (641 entries)

en: Problem while opening the file
hr: Problem prilikom otvaranja datoteke

en: Cannot open the specified file.
hr: Nije moguće otvoriti navedenu datoteku.

en: Cannot save to the specified file.
hr: Nije moguće spremiti navedenu datoteku.

en: State of matter
hr: Agregatno stanje

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
hr: Oblik tvari; ovisi o stabilnosti oblika bez obzira koji zauzima volumen: kruto, tekuće ili plinovito.

en: Chemical Symbol
hr: Kemijski simbol

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
hr: Jedno-, dvo- ili troslovna kratica; određena međunarodnim dogovorom.

en: Chromatography
hr: Kromatografija

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
hr: Odvajanje tvari u pokretnom mediju (mobilna faza) zbog različite apsorpcije na statičnom mediju (statacionarna faza).

en: Distillation
hr: Destilacija

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
hr: Odvajanje tekuće otopine (homogene smjese) na sastojke isparavanjem i kondenzacijom. Proces se kod frakcijske destilacije u koloni ponavlja nekoliko puta.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
hr: Tvar koja se ne može rastaviti na jednostavniju. Kemijski elementi su temelj materijala. Elemeti se sastoje od atoma, koji se pak sastoje od jezgre s pozitivnim protonima i neutralnim neutronima, i od elektronskog omotača.

en: Emulsion
hr: Emulzija

en: Heterogeneous mix of two liquids.
hr: Heterogena smjesa dviju tekućina.

en: Extraction
hr: Ekstrakcija

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
hr: Obrada homogenih ili heterogenih smjesa da bi se dobila čista tvar.

en: Mix
hr: Smjesa

en: Filtering
hr: Filtriranje

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
hr: Odvajanje čvrste tvari od tekuće ili plinovite pomoću filtera (porozne membrane).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
hr: Tvari mogu biti sastavljene od više različitih tvari i pomješane u različitim omjerima. [i]Homogene smjese[/i] su koherentnog i jednoličnog izgleda, a [i]heterogene smjese[/i] se sastoje od više faza.

en: Accuracy
hr: Točnost

en: Consisting of accidental and systematic errors.
hr: Sastoji se od slučajnih i sistemskih pogrešaka.

en: Law of Conservation of Mass
hr: Zakon o očuvanju mase

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
hr: Za vrijeme kemijske reakcije masa ne može smanjiti niti povećati. Ukupna masa reaktanata (tvari koje ulaze u kemijsku reakciju) jednaka je ukupnoj masi produkata (tvarima koje nastaju kemijskom reakcijom).

en: Law of multiple proportions
hr: Zakon o višestrukim omjerima

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
hr: Neka legura sastoji se uvijek od istih elemenata u istim masenim omjerima. Ako se dva ili više elemenata kemijski spoji tada je maseni omjer konstantan.

en: Crystallization
hr: Kristalizacija

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
hr: Odvajanje čvrste, kristalne tvari iz otopine, tekuće ili plinovite faze.

en: Solution
hr: Otopina

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
hr: Homogena smjesa više čistih tvari.

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
hr: Masa

en: Measurement of an amount of matter.
hr: Mjera količine tvari.

en: Matter
hr: Tvar

en: All that takes up space and has mass.
hr: Sve što zauzima prostor i ima masu.

en: Phase
hr: Faza

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
hr: Prema kemijskom sastavu i fizičkim svojstvima, homogeni dio tvari koji je odvojen površinom od okoline.

en: Accuracy and precision
hr: Točnost i preciznost

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
hr: Izraženo standardnom devijacijom: Vrijednosti s uračunatim slučajnim pogreškama.

en: Correctness
hr: Ispravnost

en: Values given over accidental errors.
hr: Vrijednosti s uračunatim slučajnim pogreškama.

en: SI-Unit
hr: SI-jedinica

en: Measurement unit using International Symbols.
hr: Mjerna jedinica izražena međunarodnim simbolima.

en: Significant figures
hr: Značajne znamenke

en: The number of digits which are meaningful in a number.
hr: Broj značajnih znamenki nekog broja.

en: Standard deviation
hr: Standardna devijacija

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
hr: Iznos koji se može postići preciznošću mjerenja.

en: Suspension
hr: Suspenzija

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
hr: Heterogena smjesa koja se sastoji od tekuće i čvrste tvari.

en: Alloys
hr: Legure

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
hr: Čista tvar koja se sastoji od više elemenata u raznim omjerima.

en: Alpha rays
hr: Alfa-zrake

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
hr: Zrake koje se sastoje od alfa-čestica, dva protona i dva neutrona (helijeve jezgre). Emitiraju ih određeni radioaktivni elementi.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
hr: Atomi su kemijski nedjeljivi i grade tvari. Atomi iste vrste zovemo element.

en: Electron
hr: Elektron

en: Atomic nucleus
hr: Atomska jezgra

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
hr: Malo, pozitivno nabijeno središte atoma, u kojem se nalaze protoni i neutroni.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
hr: Atomska masa

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
hr: Masa atoma, usporediva s nekim standardom, jednim daltonom (Da) ili atomskom jedinicom mase (u), pri čemu je masa atoma ugljika 12u. Kod elemenata koji se sastoje od različitih izotopa, dana je prosječna masa smjese izotopa.

en: Isotope
hr: Izotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
hr: Izotopi su oblici kemijskog elementa čiji atomi imaju isti atomski broj Z, ali različitu atomsku masu, A. Riječ izotop znači na istom mjestu, a dolazi od činjenice da se izotopi nekog elementa nalaze na istom mjestu u periodnom sustavu elemenata (PSE).

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
hr: Spin je intrinzičan angularni moment povezan s mikroskopskim česticama. On je čisto kvantno-mehanički fenomen bez ikakve analogije u klasičnoj mehanici. Nije povezan s unutrašnjim rotirajućim masama, ali je intrinzičan u odnosu na česticu samu.

en: Magnetic Moment
hr: Magnetski moment

en: Decay Mode
hr: Vrsta raspada

en: Decay Energy
hr: Energija raspada

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
hr: Enegija raspada je energija oslobođena kod nuklearnog raspada.

en: Nuclides
hr: Nuklidi

en: [i]see isotopes[/i]
hr: [i]vidi izotope[/i]

en: Isotone
hr: Izotoni

en: Nuclear Isomer
hr: Nuklearni izomer

en: Isobars
hr: Izobari

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
hr: Dva nuklida su izotoni ako imaju isti broj neutrona, N.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
hr: Izobari su nuklidi koji imaju isti maseni broj, A, tj. zbroj protona i neutrona.

en: Beta rays
hr: Beta-zrake

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
hr: Zrake koje se sastoje od elektrona emitiranih iz atoma radioaktivnih elemenata.

en: Cathode Rays
hr: Katodne zrake

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
hr: Katodne zrake su struja elektrona  promatranih u vakuumskim cijevima, tj. evakuiranim staklenim cijevima opremljenima s najmanje dvije elektrode, katodom (negativna elektroda) i anodom (pozitivna elektroda). Taj sklop je poznatiji kao dioda.

en: Ionic Radius
hr: Ionski radijus

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
hr: Ionski radijus je polumjer električki nabijenog atoma, tj. iona. Ion može imati pozitivan ili negativan naboj. Kalzium prikazuje i naboj iona s radijusom. Pozitivni ion ima manje elektrona u omotaču nego atom, a negativni ion više. Isto tako, pozitivni ion ima manji radijus od atoma i obratno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
hr: Kovalentni radijus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
hr: Atomski radijus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
hr: Van der Waalsov radijus

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
hr: Van der Waalsov radijus atoma je polumjer zamišljene kugle koja može poslužiti kako model atoma. Van der Waalsovi radijusi su određeni mjerenjem atomskih razmaka između parova nepovezanih atoma u kristalima.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
hr: Atomski radijus je udaljenost između atomske jezgre i  krajnje stabilne elektronske orbitale u atomu koji je u ravnoteži.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
hr: Kovalentni radijus u kemiji odnosi se na polovicu udaljenosti između dviju jednakih atomskih jezgri, povezanih kovalentnom vezom.

en: Watchglass
hr: Satno staklo

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
hr: Satna stakla su okrugle staklene,okrugle i plitke posudice promjera od oko 5 do 10 cm. Koriste se kod različitih ekperimantalnih tehnika. Rubovi su blago savinuti prema gore kako bi zadržali malu količinu tekućine da bi mogla ispariti. Isparavanje se može ubrzati zagrijavanjem Bunsenovim plamenikom. Satna stakla mogu se koristiti kao poklopci za Petrijeve zdjelice ili čase i slično. Izraz satno staklo dolazi od zaštitnog stakla nekadašnjih džepnih satova koje je često bilo izbočeno.

en: Dehydrator
hr: Eksikator

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
hr: Eksikator je laboratorijska posuda, najčešće načinjena od stakla, a koristi se za sušenje kemikalija, tj. za uklanjanje vode ili tekućine iz uzorka.
    			U načelu to je staklena posuda s poklopcem, a dodirne površine poklopca i posude su izbrušene tako da poklopac hermetički zatvara posudu. Dno eksikatora je napunjeno sredstvom za sušenje kao što su kalcijev klorid, silikagel, anhidrid fosforne kiseline ili sumporna kiselina. Uzorak se stavlja na plastični ili keramički preforirani uložak iznad sredstva za sušenje.
    			Sredstvo za sušenje je higroskopno, što znači da odvlažuje okolinu vezanjem vodene pare. Suha atmosfera izvlači vlagu iz uzorka i tako ga suši.

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
hr: Spatula je laboratorijski alat za struganje i prenošenje kemikalija. Materijal od kojeg je načinjena (npr. željezo, titanij, platina) i njezin dizajn (npr. ravna ili žlicolika spatula) variraju.

en: Water Jet Pump
hr: Vodena mlazna crpka

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
hr: Vodena mlazna crpka ima dvije ulazne cijevi i i jednu izlaznu, i sastoji se od dviju cijevi koje se nalaze jedna u drugoj. Na ulazu vode vodeni mlaz izbija pod punim pritiskom kroz sapnicu u malo širu cijev. Vodeni mlaz pritom povlači zrak ili tekućinu iz druge ulazne cijevi. <br> Uzrok tome je negativni tlak  tekućine koja se giba, a to je primjer hidrodinamičkog paradoksa (tekućina koja se giba uvlači umjesto da izbacuje bliske objekte).

en: Refractometer
hr: Refraktometar

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
hr: Refraktometrom se određuje indeks loma optičkog sredstva. Ako je indeks loma neke kemikalije poznat može biti korišten u sintezi kako bi se odredila čistoća uzorka ili uspješnost sinteze.

en: Mortar
hr: Tarionik

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
hr: Tarionik se koristi za ručno usitnjavanje krutina. Isto tako može se koristiti za homogeniziranje smjese mljevenjem. Za usitnjavanje se uz posudu tarionika koristi i tučak.

en: Heating Coil
hr: Grijalica

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
hr: Grijalica se koristi za grijanje tikvica i drugih posuda. Višefunkcijske grijalice sadrže termostat za grijanje na određenu temperaturu i magnetsko polje tako da se tekućina može i miješati magnetnim štapićem. Ti postupci homogeniziraju sastav smjese i ravnomjerno griju sadržaj.

en: Cork Ring
hr: Pluteni prsten

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
hr: Kako bi se zaštitile od prevrtanja i loma, velike posude kao tikvice s okruglim dnom stavljaju se na prstenove načinjene od pluta, naročito mekano i lagano drvo koje ima dobra izolacijska svojstva.

en: Dropping Funnel
hr: Lijevak za dokapavanje

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
hr: Lijevak za dokapavanje služi za precizno dodavanje tekućina u reakcijsku smjesu. Brzina dokapavanja nadzire se pipcem.

en: Separating Funnel
hr: Lijevak za odjeljivanje

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
hr: Lijevak za odjeljivanje služi za odjeljivanje smjesa tekućina različitih gustoća i najčešće onih koje se ne miješaju. Pipac na dnu lijevka omogućuje odlijevanje tekućine veće gustoće u drugu posudu.

en: Test Tube Rack
hr: Stalak za epruvete

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
hr: Stalak je koristan kada želimo testirati više kemikalija u manjim količinama usporedo, ili za sušenje i držanje epruveta.

en: Vortexer
hr: Vrtložni homogenizator

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
hr: Vrtložni homogenizator (engl. vortexer) služi za homogeniziranje laboratorijskih uzoraka. Posuda (najčešće epruveta) s tekućinom koju želimo homogenizirati stavi se na platformu. Platforma se trese kružnim kružno do 3000 okretaja u minuti i tada se aktivira kontaktni senzor. Tako se može brzo homogenizirati vrlo maleni volumeni tekućina. Obrnuto od centrifuge, koja odvaja tekućine.

en: Wash Bottle
hr: Plastična boca  s štrcaljkom

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
hr: Ovakve boce se koriste za različite svrhe. U većini laboratorija one su najčešće napunjene destiliranom vodom i služe za ispiranje ili za dodavanje vode. Lako se koriste kada nije potrebno precizno mjeriti količinu tekućina.

en: Rotary Evaporator
hr: Rotacijski isparivač

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
hr: Rotacijski isparivač sastoji se od okrugle posude u vodenoj kupelji i dizajniran je za isparavanje otapala. Posuda kruži a otapalo se skuplja pod vakuumom u hladilu i kapa u posudu za skupljanje kondenzata. Ovako se otopine mogu koncentrirati ili pročistiti. Dodavanjem vakuumske crpke smanjuje se tlak zraka, a posljedično i vrelište tekućine.

en: Reflux Condenser
hr: Povratno hladilo

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
hr: Povratno hladilo dovodi tekućinu u proces gdje se plin dobiven zagrijavanjem  skuplja u povratnom hladilu. Tekućina se hladi dokle god se kondenzira i vraća se u izvornu tekućinu. Najčešće se stavlja na tikvice s okruglim dnom ili na tikvice s više vratova.

en: Pipette Bulb
hr: Propipeta

en: Test Tube
hr: Epruveta

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
hr: U epruveti se izvode reakcije ili eksperimenti s malim količinama kemikalija. Postoje različite vrste epruveta. Npr. neke imaju spojeve, neke su graduirane, a neke su kaljene radi veće čvrstoće.

en: Protective Goggles
hr: Zaštitne naočale

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
hr: Većina laboratorija zahtjeva nošenje zaštitnih naočala. Bez njih, preriskantno je raditi s većinom kemikalija. Uobičajeno su izrađene od posebne vrste plastike koja osigurava zaštitu i od udaraca i od djelovanja kiselina i lužina.

en: Round-Bottomed Flask
hr: Tikvica s okruglim dnom

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
hr: Tikvice s okruglim dnom koriste se za mnoge reakcije. Neke se mogu spajati s drugim elementima, kao što pokazuje ubrušeni vrat. Stavljanjem na plutene prstenove mogu stajati uspravno na ravnim površinama.

en: Full Pipette
hr: Trbušasta pipeta

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
hr: Za razliku od uobičajenih graduiranih pipeta, trbušasta pipeta ima oznaku za točno određeni volumen.

en: Drying Tube
hr: Cijev za sušenje

en: Test Tube Holder
hr: Hvataljka za epruvete

en: Measuring Cylinder
hr: Menzura

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
hr: Menzura služi za mjerenje volumena tekućina relativno precizno. Nadalje, u menzuri mogu se čestice tvari istaložiti, a zatim odvojiti od tekućine dekantiranjem.

en: Thermometer
hr: Termometar

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
hr: Termometar služi za mjerenje temperature uzorka.U laboratoriju postoje posebni termometri koji se mogu koristiti u kiselinama i lužinama.

en: Magnetic Stir Bar
hr: Magnetni štapić

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
hr: Magnetni štapić je izrazito kemijski inertan. Većina grijalica ima ugrađeni rotirajući magnet, koji okreće štapić i tako miješa tekućinu.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
hr: Hvatač magnetnog stapića

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
hr: Hvatač magnetnog štapića služi za hvatanje i vađenje magnetnog štapića iz posude. Hvatač je štap koji na vrhu ima magnet kako bi privukao magnetni štapić.

en: Pipette
hr: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
hr: Pipete se koriste za mjerenje malih volumena tekućina u laboratoriju. Postoje dvije vrste, trbušaste koje mjere točno određeni volumen i ravne graduirane koje mogu mjeriti različite volumene. Pune se propipetom. Obje vrste pipeta su kalibrirane za tekućina na temperaturu od 20 °C i na vrijeme izljeva (označeno s "Ex."). Ako je potrebno, vrijeme izljeva je označeno na pipeti.

en: Erlenmeyer Flask
hr: Erlenmeyerova tikvica

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
hr: Erlenmeyerova tikvica, nazvana prema kemičaru Emilu Erlenmeyeru (1825-1909.), za razliku od čaše ima koničnu bazu i cilindričan vrat. Postoje različiti tipovi Erlenmeyerovih tikvica koje se koriste u laboratoriju: oblici s uskim i širokim vratom. Ovisno o primjeni, tikvica može imati ubrušeni vrat za dobro spajanje s drugim posudama
    			<br>
    			Uski vrat smanjuje rizik da tekućina izađe iz posude, naročito za vrijeme vrenja ili tokom reakcija kod kojih dolazi do prskanja sadržaja.
    			<br>
    			Erlenmeyerova tikvica je korisna za miješanje tekućina ili za ubrzavanje reakcija, npr. miješanjem ili trešnjom. Tikvica je naročito prikladna za magnetnu miješalicu jer se može lako postaviti na platformu miješalice. Tikvice s okruglim dnom moraju se postaviti na plutene pstenove ili se pričvrstiti klemama za stalak i takve postaviti na platformu miješalice.

en: Ultrasonic Bath
hr: Ultrazvučna kada

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
hr: Za neke kemijske reakcije je jako važno da otapala ne sadrže plinove. Kako bismo izveli takvu reakciju, posudu na neko vrijeme stavljamo u takvu kadu. Zahvaljujući visokoj frekvenciji zvuka mjehurići plinova izlaze van. Taj se postupak zove otplinjavanje (out-gassing).

en: Scales
hr: Vage

en: Distillation bridge
hr: Liebigovo hladilo

en: Syringe
hr: Šprica

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
hr: Šprica se sastoji od dva dijela, od  cilindra i klipa. Oba dijela su najčešće od stakla. Širenje plina u cilindru, kako je šprica zatvoreni sustav, uzrokuje pomicanje klipa prema van. To se može iskoristiti za mjerenje volumena reakcije.

en: Separation Beaker
hr: Čaša za odjeljivanje

en: Burner
hr: Plamenik

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
hr: Postoji nekoliko tipova plamenika. Na slici je prikazan Tecluov plamenik. Svaki tip plamenika ima posebnu svrhu i variraju prema najvišoj temperaturi koju mogu postići i prema kapacitetu zagrijavanja.

en: Extractor Hood
hr: Digestor

en: Contact Thermometer
hr: Kontaktni termometar

en: Clamps
hr: Stezaljke

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
hr: Laboratorijske stezaljke ili kleme olakšavaju držanje raznih vrsta alata, posuda i pomažu kod konstruiranja aparatura.

en: Indicator Paper
hr: Indikatorski papir

en: Short-Stem Funnel
hr: Kratkocjevi lijevak

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
hr: Lijevak se može koristiti za punjenje posuda uskog grla s tekućinom ili finim prahom.

en: Buret
hr: Bireta

en: Beaker
hr: Čaša

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
hr: DSC (diferencijalni skenirajući kolorimetar)

en: Dewar Vessel
hr: Dewarova posuda

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
hr: Vodik

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
hr: Helij

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
hr: Litij

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
hr: Berilij

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
hr: Bor

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
hr: Ugljik

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
hr: Dušik

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
hr: Kisik

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
hr: Fluor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
hr: Natrij

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
hr: Magnezij

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
hr: Aluminij

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
hr: Silicij

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
hr: Fosfor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
hr: Sumpor

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
hr: Klor

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
hr: Kalij

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
hr: Kalcij

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
hr: Skandij

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
hr: Titanij

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
hr: Vanadij

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
hr: Krom

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
hr: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
hr: Otkriven je u blizini grada Magnezije u crnoj zemlji. Prema tome, nazvan je 'magnesia nigra', ili skraćeno mangan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
hr: Željezo

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
hr: Kobalt

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
hr: Nikal

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
hr: Bakar

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
hr: Cink

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
hr: Galij

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
hr: Germanij

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
hr: Arsen

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
hr: Selenij

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
hr: Brom

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
hr: Kripton

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
hr: Rubidij

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
hr: Stroncij

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
hr: Itrij

en: Classic Periodic Table
hr: Klasični periodni sustav

en: Short Periodic Table
hr: Kratki periodni sustav

en: Transition Elements
hr: Prijelazni elementi

en: DZ Periodic Table
hr: DZ periodni sustav

en: Equation Balancer
hr: Izjednačitelj jednadžbi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
hr: Uvod

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
hr: Nuklearni kalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
hr: Plinski kalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
hr: Kalkulator koncentracija

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
hr: Kalkulator molekulske mase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
hr: Kalkulatori

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
hr: Ovo je opis funkcija svakog pojedinog kalkulatora u Kalziumu

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
hr: Postotak mora biti manji od 100,0. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
hr: Gustoća ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
hr: Masa ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
hr: Volumen ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
hr: Broj molova ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
hr: Molarna masa otapala je nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
hr: Broj ekvivalenata je nula. Nije moguće izračunati ekvivalentnu masu.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
hr: Koncentracija je nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
hr: Volumen otapala ne može biti nula.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
hr: Broj molova otapala ne može biti nula.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
hr: Masa otapala ne može biti nula.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
hr: Nedovoljno podataka za izračunati potrebnu vrijednost. Odredite normalitet.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
hr: Nedovoljno podataka. Odredite molaritet / množinski omjer / molalitet za računanje.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
hr: Količina je određena kao množina pa nije moguće izračunati molarne/ekvivalentne mase. Odredite masu/volumen.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
hr: Možete računati molarnu masu otapala samo ako je određen množinski omjer.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
hr: Molarna masa ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
hr: Ekvivalentna masa ne može biti nula. Unesite ispravnu vrijednost.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
hr: Podaci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje količine otopljene tvari u otopini.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
hr: Način na koji  želite odrediti količinu otopljene tvari

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
hr: Ovaj okvir se koristi za promjenu načina na koji je određena količina otopljene tvari, tj. kao masa, množina ili kao volumen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje molarne mase tvari.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje vrijednosti gustoće otopljene tvari. To je potrebno samo ako količinu otopljene tvari navodite kao volumen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje količine otapala u otopini.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
hr: Ovaj okvir se koristi za promjenu načina na koji je određena količina otapala, tj. kao masa, množina ili kao volumen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje molarne mase otapala.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje gustoće otopine i potrebno je samo ako je količina otapala navedena/potrebna kao masa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
hr: Ovaj okvir se koristi za označavanje koncentracije otopine u odgovarajućim jedinicama zdesna.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
hr: Ovdje je popis veličina koje možete koristiti u računu. Izaberite jednu od veličina i odredite druge potrebne vrijednosti za računanje.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
hr: Određivanje jedninica za gustoću otapala

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje jedinica za količinu otapala u otopini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
hr: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje jedinica za gustoću otopljene tvari. Ovo je nužno samo ako ste navodili količinu otopljene tvari kao volumen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
hr: Ovaj okvir se koristi za određivanje jedinica za količinu otopljene tvari u otopini.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
hr: Poništi

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
hr: Molarna masa ne može biti nula. Unesite vrijednost različitu od nule.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje molarne mase plina, npr. 2 za plin vodik.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
hr: Ovaj okvir može se koristiti za navesti masu plina.
    masa = molovi * molarna masa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za promjenu jedinice za masu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za promjenu tlaka plina.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje jedinice za tlak, npr. atmosfere, bari, idr.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za navesti temperaturu plina.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje jedinice za temperaturu, npr. Kelvin, Celzij, itd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za navesti volumen plina.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za promjenu jedinice volumena, npr. litre.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
hr: Odredite jedinice za Van der Waalsovu konstantu 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje Van der Waalsove konstante 'b' za plin. To je potrebno samo za realni plin. Može biti označeno kao 0,0 za idealni plin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
hr: Odredite jedinice za Van der Waalsovu konstantu 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
hr: Ovaj okvir može se koristiti za određivanje Van der Waalsove konstante 'a' za plin. To je potrebno samo za realni plin. Može biti označeno kao 0,0 za idealni plin.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
hr: jedinice za Van der Waalsovu konstantu 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
hr: Ovo se može koristiti za određivanje jedinica za Van der Waalsovu konstantu 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
hr: po molu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
hr: litra^2 atmosfera/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
hr: Kliknite kako biste sve vrijednosti vratili na početne

en: Initial amount cannot be zero.
hr: Početna količina ne može biti nula.

en: Final amount cannot be zero.
hr: Konačna količina ne može biti nula.

en: Time is zero, please enter a valid value.
hr: Vrijeme je nula. Unesite ispravnu vrijednost.

en: The final amount is greater than the initial amount.
hr: Konačna količina je veća od početne količine.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
hr: Podaci o elementu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje elementa čiji će se izračuni izvoditi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje izotopa prije spomenutog elementa čiji će se izračuni izvoditi.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje poluraspada prije spomenutog izotopa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje jedinice za vrijeme poluraspada, npr. godine, sekunde itd.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
hr: godine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
hr: sekunde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
hr: minute

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
hr: sati

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
hr: dani

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
hr: tjedni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
hr: Ova oznaka prikazuje atomsku masu izotopa kao grami po molu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
hr: g/mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
hr: Ostali podaci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
hr: Ovaj okvir koristiti kako biste odlučili što želite izračunati, izabrati između 'Vrijeme', 'početna količina tvari' i 'konačna količina tvari'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
hr: Početna količina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
hr: Konačna količina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
hr: Vrijeme

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje početne količine radioaktivne tvari.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje konačne količine radioaktivne tvari.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje vremena nakon kojeg se početna količina tvari smanjila na konačnu.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
hr: Ovaj okvir koristiti za promjenu načina na koji želite navesti početnu količinu tvari, tj. kao masu ili kao molove.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
hr: množina

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
hr: Ovaj okvir koristiti za promjenu načina na koji želite navesti konačnu količinu tvari, tj. kao masu ili kao molove.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje jedinice za početnu količinu tvari. Npr. grami, funte itd.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
hr: grami

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
hr: tone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
hr: karati

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
hr: funte

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
hr: unce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
hr: troy unce

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje jedinice za konačnu količinu tvari. Npr. grami, funte itd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
hr: Ovaj okvir koristiti za određivanje jedinice za vrijeme. Npr. godine, sekunde itd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
hr: Ovaj klizač može se koristiti za određivanje vremena kao broj poluraspada između 0 i 10 poluraspada.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
hr: Informacija/Poruka o grešci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
hr: Količina je uvijek navedena kao masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
hr: Pretpostavi da je plin idealan (tj. ne prikazuj Van der Waalsove koeficijente)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
hr: Kalkulator masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
hr: Prikaži detalje kao što su alijasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
hr: Prikaži karticu dodaj alijas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
hr: Količina otopljene tvari uvijek  je navedena kao masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
hr: Količina otapala uvijek je navedena kao volumen

en: Error
hr: Greška

en: No element selected
hr: Nije odabran nijedan element

en: No graphic found
hr: Nema grafike

[ctx: Next element]
en: Next
hr: Sljedeći

en: Goes to the next element
hr: Kretanje na sljedeći element

[ctx: Previous element]
en: Previous
hr: Prethodni

en: Goes to the previous element
hr: Povratak na prethodni element

en: It was discovered by %1.
hr: Element je otkrio %1

en: Origin of the name:<br/>%1
hr: Porijeklo imena:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
hr: Talište

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
hr: Vrelište

en: Electron Affinity
hr: Elektronski afinitet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
hr: Atomska masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
hr: Elektronegativnost

en: Neutrons
hr: Neutroni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
hr: Postotak

en: Half-life period
hr: Vrijeme poluraspada

en: Energy and Mode of Decay
hr: Energija i vrsta raspada

en: Spin and Parity
hr: Spin i paritet

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
hr: Prikaz podataka

en: Atom Model
hr: Model atoma

en: Isotopes
hr: Izotopi

en: Miscellaneous
hr: Razno

en: Spectrum
hr: Spektar

en: Extra information
hr: Dodatne informacije

en: Extra Information
hr: Dodatne informacije

en: No spectrum of %1 found.
hr: Nije pronađen spektar za %1.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
hr: Atomski broj

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
hr: Rješavač jednadžbi vam omogućava izjednačavanje kemijskih jednadžbi.<br> <br><b>Korištenje varijabli</b><br>Da biste izrazili kvantitativnu varijablu elemenata, stavite slovo ispred simbola elementa, kao što je prikazano u ovom primjeru :<br><i>aH + bO → 5H2O</i> (Rezultat: <b>10</b> H + <b>5</b> O → <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Rješenje ovog izraza dat će vam potrebnu množinu vodika i kisika.<br><br><b>Određivanje električnih naboja </b><br>Koristite uglate zagrade za navođenje električnog naboja elementa, kao što je prikazano u ovom primjeru:<br><i>4H[+] + 2O → cH2O[2+]</i> (Rezultat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O → <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
hr: Jednadžba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
hr: Unesite jednadžbu koju želite izjednačiti u ovo polje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: aCH3(CH2)3COOH + bO2 -> cH2O + dCO2
hr: aCH3(CH2)3COOH + bO2 → cH2O + dCO2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
hr: Izračunaj

en: Elements
hr: Elementi

en: Properties
hr: Svojstva

en: Symbol
hr: Simbol

en: Exact Mass
hr: Apsolutna masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
hr: Ionizacija

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
hr: Obitelj

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
hr: Datoteka već postoji. Da li želite pisati preko postojeće?

en: Could not open file for writing.
hr: Nije moguće otvoriti datoteku za pisanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
hr: Datoteka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
hr: Shema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
hr: Gradijent:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
hr: Klizati za promijeniti trenutnu temperaturu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
hr: Kliknuti za pokrenuti/zaustaviti povišenje temperature.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
hr: Brzina

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
hr: Klizati kako bi se povećala brzina promjene temperature

en: Elements with melting point around this temperature:
hr: Elementi kojima je talište oko ove temperature:

en: No elements with a melting point around this temperature
hr: Nema elemenata kojima je talište oko ove temperature

en: Elements with boiling point around this temperature:
hr: Elemeti kojima je vrelište oko ove temperature:

en: No elements with a boiling point around this temperature
hr: Nema elemenata kojima je vrelište oko ove temperature

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
hr: Povećaj / Smanji

en: Isotope of Element %1 (%2)
hr: Izotop elementa %1 (%2)

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
hr: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
hr: Višestruki

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
hr: Stabilno

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Magnetic moment: %1
hr: Magnetski moment: %1

en: Halflife: %1 %2
hr: Vrijeme poluraspada: %1 %2

en: Halflife: Unknown
hr: Vrijeme poluraspada: nepoznato

en: Abundance: %1 %
hr: Zatupljenost: %1 %

en: Number of nucleons: %1
hr: Broj nukleona: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
hr: Nepoznato

en: Exact mass: %1 u
hr: Apsolutna masa: %1 u

en: &Export Data...
hr: Izvoz podataka …

en: &Scheme
hr: &Sheme

en: &Gradients
hr: &Gradijenti

en: &Tables
hr: &Tablice

en: &Numeration
hr: &Numeracija

en: &Plot Data...
hr: Iscrtavanje &podataka …

en: Perform &Calculations...
hr: Računanje …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
hr: Ovo je kalkulator. On izvodi osnovne kemijske izračune.

en: &Isotope Table...
hr: Tablica &izotopa …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
hr: Ova tablica prikazuje sve poznate izotope kemijskih elemenata.

en: &Glossary...
hr: &Katalog …

en: &R/S Phrases...
hr: &R/S-oznake …

en: Convert chemical files...
hr: Pretvaranje kemijskih datoteka …

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
hr: Ovim alatom možete pretvarati datoteke koje sadrže kemijske podatke između više formata.

en: Molecular Editor...
hr: Uređivač molekula …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
hr: Ovaja alat omogućava vam pregled i uređivanje 3D strukture molekula.

en: &Tables...
hr: &Tablice …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
hr: Ovo otvara dijalog s izlistom simbola i brojeva povezanih s kemijom.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
hr: Ovo prikazuje ili sakriva legendu za preiodni sustav.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
hr: Ovo prikazuje ili sakriva bočnu traku s dodatnim informacijama i setom alata:

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
hr: Ovo prikazuje ili sakriva bočnu traku s dodatnim informacijama o tablici.

en: Legend
hr: Legenda

en: Table Information
hr: Informacije o tablici

en: Information
hr: Informacije

en: Overview
hr: Pregled

en: View
hr: Prikaz

en: Save Kalzium's Table In
hr: Spremi u Kalziumovu tablicu

en: Knowledge
hr: Znanje

en: Tools
hr: Alati

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
hr: %1 (%2), Masa: %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
hr: Elektronegativnost (Pauling)

en: Discovery date
hr: Datum otkrića

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
hr: Elektronski afinitet

en: First Ionization
hr: Prva ionizacija

en: No Numeration
hr: Bez numeracije

en: Old IUPAC
hr: Stari IUPAC

en: Monochrome
hr: Jednobojno

en: All the Elements
hr: Svi elementi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
hr: Blokovi

en: s-Block
hr: s-blok

en: p-Block
hr: p-blok

en: d-Block
hr: d-blok

en: f-Block
hr: f-blok

en: Iconic
hr: Slikovno

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
hr: Svaki element je predstavljen ikonom koja se odnosi na njegovu upotrebu.

en: Alkaline
hr: Lužnato

en: Rare Earth
hr: Rijetke zemlje

en: Non-Metals
hr: Nemetali

en: Alkalie Metal
hr: Alkalijski metal

en: Other Metal
hr: Drugi metal

en: Transition Metal
hr: Prijelazni metal

en: Noble Gas
hr: Plemeniti plin

en: Metalloid
hr: Polumetal

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
hr: Skupine

en: Group 1
hr: 1. skupina

en: Group 2
hr: 2. skupina

en: Group 3
hr: 3. skupina

en: Group 4
hr: 4. skupina

en: Group 5
hr: 5. skupina

en: Group 6
hr: 6. skupina

en: Group 7
hr: 7. skupina

en: Group 8
hr: 8. skupina

en: Colors
hr: Boje

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
hr: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
hr: &Prikaži

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
hr: Ala&ti

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hr: Glavna alatna traka

en: Value not defined
hr: Vrijednost nije određena

en: Unknown Value
hr: Nepoznata vrijednost

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
hr: Element još nije službeno priznat od IUPAC-a.

en: This element was known to ancient cultures.
hr: Ovaj je element bio poznat drevnim kulturama

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
hr: Čvrsto

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
hr: Tekuće

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
hr: Plinovito

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
hr: Nepoznato

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
hr: logaritamski

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
hr: linearan

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
hr: Najmanje: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
hr: Najviše: %1

en: Scheme: %1
hr: Shema: %1

en: A periodic table of the elements
hr: Periodni sustav elemenata

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
hr: Veliki doprinosi kodu, stalni guru i pomagač drugim razvijateljima

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
hr: Osnovni rad na pregledniku molekula, mentor Marcusu za vrijeme njegovog SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
hr: SoC kod preglednika molekula i portanje/integracija libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
hr: SoC kod widgeta kalkulator i nekoliko manjih poboljšanja

en: EqChem, the equation solver
hr: EqChem, rješavač jednadžbi

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
hr: Čišćenje koda, raščlanjivač za kalkulator mase molekule i puno manjih poboljšanja

en: A lot of small things and the documentation
hr: Mnogo malih stvari i dokumentacija

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
hr: Doprinosi kodu i dokumentaciji za rješavač jednadžbi i preglednik molekula

en: Many beautiful element icons
hr: Mnoge lijepe ikone elemenata

en: Many beautiful element icons, too!
hr: Također mnoge lijepe ikone elemenata!

en: Several icons
hr: Nekoliko ikona

en: Several icons in the information dialog
hr: Nekoliko ikona u dijalogu s podacima

en: Contributed most isotope information
hr: Pridonio većinom podataka o izotopima

en: Some icons and inspiration for others
hr: Neke ikone i inspiracija za za druge

en: The design of the information dialog
hr: Dizajn dijaloga s podacima

en: The orbits icon
hr: Ikona orbita

en: New interface design and usability improvements
hr: Novi dizajn sučelja i poboljšanja upotrebljivosti

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
hr: Unesite formulu u
    widget iznad i
    kliknite na "Izračunaj".
    Npr. #Et#OH

en: Molecular mass:
hr: Molekulska masa:

en: Invalid input
hr: Neispravan unos

en: Symbol should consist of two or more letters.
hr: Simbol treba sadržavati dva ili više slova.

en: Symbol already being used
hr: Simbol se već koristi

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
hr: Proširenje nije ispravno. Odredite ispravno proširenje

en: done!
hr: gotovo!

en: Unable to find the user defined alias file.
hr: Nije moguće naći datoteku korisnički određenog alijasa.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
hr: Kalkulator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
hr: Unesite molekulsku formulu ovdje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
hr: Ovaj okvir može biti korišten za unos formule molekule. 
    Primjer 1.> CaCO3
    Primjer 2.> MeOH
    Primjer 3.>#EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
hr: Kliknite na ovaj gumb za računanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
hr: Izračunaj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
hr: Pojedinosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
hr: Sastav

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
hr: Elementarni sastav

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
hr: Ova tablica prikazuje elementarni sastav molekule, tj. postotni udio svakog elementa u molekuli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
hr: Atomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
hr: Potpuna masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
hr: Korišteni alijasi

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
hr: Alijasi korišteni u formuli

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
hr: Ovo prikazuje sve alijase korištene u molekuli. 
    na primjer, u molekuli MeOH, korišteni alijas je Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
hr: alijasi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
hr: Alijasi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
hr: Odredi alijas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
hr: Kratak oblik

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
hr: Kratki oblik alijasa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
hr: Možete odrediti kratki oblik alijasa koji se koristi ovdje, 
    na primjer, Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
hr: Puni oblik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
hr: Možete unijeti puni oblik alijasa u ovaj okvir, 
    na primjer, CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
hr: Kliknite kako biste dodali alijas

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
hr: Kliknite kako biste dodali alijas ako je ispravan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
hr: Dodaj alijas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
hr: Predefinirani alijasi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
hr: Korisnički definirani alijasi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
hr: Popis predefiniranih alijasa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
hr: Ova tablica prikazuje sve predefinirane alijase.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
hr: Popis korisnički definiranih alijasa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
hr: Ovo je popis alijasa koje ste dodali vi ili neki drugi korisnik.

en: Unknown Electron Distribution
hr: Nepoznata elektronska distribucija

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
hr: X-os

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
hr: Prosječna vrijednost:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
hr: Ovdje možete definirati što želite iscrtati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
hr: Najveća vrijednost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
hr: Najmanja vrijednost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
hr: Prikaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
hr: Prvi element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
hr: Posljednji element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
hr: Svi elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
hr: Metali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
hr: Nemetali / Polumetali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
hr: s-elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
hr: p-elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
hr: d-elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
hr: f-elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
hr: Plemeniti plinovi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
hr: Alkalijski metali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
hr: Zemnoalkalijski metali

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
hr: Lantanidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
hr: Aktinidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
hr: Radioaktivni elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
hr: Nema oznaka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
hr: Imena elemenata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
hr: Simboli elemenata

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
hr: Y-os

en: n/a
hr: nedostupno

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
hr: Oznake upozorenja (R)

en: S-Phrases:
hr: Oznake obavijesti (S)

en: You asked for no R/S-Phrases.
hr: Niste tražili R/S-oznake (upozorenja/obavijesti)

en: At least one of the specified phrases is invalid.
hr: Najmanje jedna navedena oznaka je nevažeća.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
hr: Oznake obavijesti (S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
hr: Unesite oznaku upozorenja (R) koja vas zanima. Samo znak "-" je dopušten kao razdjelnik. Kombinacije s "/" još nisu implementirane.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
hr: Unesite oznaku upozorenja (R) koja vas zanima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
hr: Unesite oznaku obavijesti (S) koja vas zanima. Samo znak "-" je dopušten kao razdjelnik. Kombinacije s "/" još nisu implementirane.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
hr: Unesite oznaku obavijesti (S) koja vas zanima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
hr: Kliknite ovdje za potragu o oznaci koju ste unijeli slijeva

en: Units
hr: Jedinice

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
hr: s-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
hr: p-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
hr: d-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
hr: f-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
hr: Prva skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
hr: Druga skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
hr: Treća skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
hr: Četvrta skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
hr: Peta skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
hr: Šesta skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
hr: Sedma skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
hr: Osma skupina:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
hr: Agregatno stanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
hr: Čvrsto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
hr: Tekuće:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
hr: Plinovito:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
hr: Alkalijski metali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
hr: Rijetke zemlje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
hr: Nemetali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
hr: Zemnoalkalijski metali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
hr: Ostali metali:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
hr: Halogeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
hr: Prijelazni metali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
hr: Plemeniti plinovi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
hr: Polumetali:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
hr: Nema sheme bojanja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
hr: Svi elementi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
hr: Bit će korištena ova boja ako nije odabrana druga sheme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
hr: Umjesto da koristi linearni gradijent za prikaz zadanog svojstva elementa u PSE-u, Kalzium može koristiti i logaritamski gradijent.
    
    Odaberite svojstvo za koje želite da bude prikazano s logaritamskim gradijentom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
hr: Datum otkrića

en: Temperature:
hr: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
hr: Ova stranica pruža  pregled spektra ovog elementa. Koristeći miš možete odabirati pikove, intenzitete, odnosno valne duljine.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
hr: Ova stranica pruža  pregled spektra ovog elementa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
hr: Ovo je spektar elementa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
hr: &Najmanja vrijednost:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
hr: Ovo postavlja najljeviju valnu duljinu spektra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
hr: Najveća &vrijednost:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
hr: Ovo postavlja najdesniju valnu duljinu spektra.

en: Wavelength
hr: Valna duljina

en: Intensity
hr: Intenzitet

en: Greek alphabet
hr: Grčka abeceda

en: Uppercase
hr: Velika slova

en: Lowercase
hr: Mala slova

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
hr: Ime

en: alpha
hr: alfa

en: gamma
hr: gama

en: theta
hr: teta

en: iota
hr: jota

en: kappa
hr: kapa

en: mu
hr: mi

en: nu
hr: ni

en: xi
hr: ksi

en: omicron
hr: omikron

en: rho
hr: ro

en: upsilon
hr: ipsilon

en: phi
hr: fi

en: chi
hr: hi

en: Numbers
hr: Brojevi

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
hr: Brojčani predmeci i rimski brojevi

en: Number
hr: Broj

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
hr: Predmetak

en: Roman Numerals
hr: Rimski brojevi

en: &Copy
hr: &Kopiraj

en: Load Molecule
hr: Učitaj molekulu

en: Download New Molecules
hr: Preuzmi nove molekule

en: Save Molecule
hr: Spremi molekulu

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
hr: Nisu učitani alati – Izgleda da nije moguće locirati Avogadro priključke.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
hr: Nisu učitani alati – Izgleda da nije moguće locirati Avogadro priključke. Neće biti moguće vidjeti molekule dok se taj problem ne riješi.

en: Common molecule formats
hr: Uobičajen format molekule

en: All files
hr: Sve datoteke

en: Choose a file to open
hr: Izaberite datoteku za otvoriti

en: Choose a file to save to
hr: Izaberite datoteku za spremiti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
hr: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
hr: Prikaz

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
hr: Uredi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
hr: Optimiziraj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
hr: Izmjeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
hr: Kliknite na 2 atoma kako biste izmjerili razmak, na 3 atoma kako biste izmjerili kut, a na 4 atoma kako biste izmjerili torzijski kut.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
hr: Statistike

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
hr: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
hr: Masa:

en: Convert
hr: Pretvori

en: All Files
hr: Sve datoteke

en: You must select some files first.
hr: Prvo morate odabrati nekoliko datoteka.

en: No files selected
hr: Datoteke nisu odabrane

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
hr: Datoteka %1 već postoji. Da li želite pisati preko nje ako je moguće?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
hr: Datoteka %1 već postoji -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
hr: Da li je u redu pokrenutu ove naredbe? -- KOpenBabe

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
hr: Datoteke za pretvoriti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
hr: Odaberi sve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
hr: &Ukloni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
hr: &Dodaj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
hr: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vidite datoteke koje će biti ovdje pretvarane. Koristi tipke kako biste dodali ili uklonili datoteke s popisa.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
hr: Pretvori iz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
hr: Pretvori u:
