KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (909 entries)

en: Problem while opening the file
hu: Hiba történt a fájl megnyitásakor

en: Cannot open the specified file.
hu: Nem sikerült megnyitni a megadott fájlt.

en: Sorry
hu: Elnézést

en: Cannot save to the specified file.
hu: Nem sikerült menteni a megadott fájlba.

en: State of matter
hu: Halmazállapot

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
hu: Egy anyag állapota a stabilitás és a kitöltési mód alapján. Lehet szilárd, folyékony és gáz.

en: Chemical Symbol
hu: Vegyjel

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
hu: Egy, két vagy három betűs nemzetközi rövidítés egy elem nevére.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
hu: Elem

en: Chromatography
hu: Kromatográfia

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
hu: Anyagelválasztás mozgó közegben differenciált abszorpcióval, álló közegben.

en: Distillation
hu: Disztilláció

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
hu: Folyékony oldat összetevőinek szétválasztása párologtatás és lecsapódás útján. Töredékes lepárlásnál a folyamat többszörösen megismétlődik.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
hu: Egyszerűbb anyagokra le nem bontható anyag. Kémiai elemekből épül fel minden anyag. Az elemek atomokból épülnek fel, melyek magja pozitív protonokból és semleges neutronokból épül fel, elektronburokkal körülvéve.

en: Emulsion
hu: Emulzió

en: Heterogeneous mix of two liquids.
hu: Két folyadék heterogén elegye.

en: Extraction
hu: Kinyerés

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
hu: Egy homogén vagy heterogén keverék felbontása tiszta anyagokra.

en: Mix
hu: Keverék

en: Filtering
hu: Szűrés

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
hu: A szilárd összetevők kivonása folyadékból vagy gázból szűrő segítségével.

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
hu: Több komponensből álló anyag, nem megszabott arányokkal. A [i]homogén keverékek[/i] koherens megjelenésűek, a [i]heterogén keverékek[/i] több elváló összetevőből állnak.

en: Accuracy
hu: Pontosság

en: Consisting of accidental and systematic errors.
hu: Véletlenszerű és szisztematikus hibákból áll össze.

en: Law of Conservation of Mass
hu: A tömegmegmaradás törvénye

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
hu: Kémiai rekció során a tömeg mindig állandó marad. A reakció kiindulási anyagainak össztömege megegyezik a reakció végén kapott anyagok össztömegével.

en: Law of multiple proportions
hu: Az arányok törvénye

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
hu: Az ötvözetek ugyanolyan tömegrarányban tartalmazzák az elemeket. Két elem összeillesztése esetén a tömegarány állandó marad.

en: Crystallization
hu: Kristályosodás

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
hu: A kristályosodott, szilárd anyagok kiválasztása elegyből, folyadékból vagy gázból.

en: Solution
hu: Oldat

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
hu: Tiszta anyagok homogén keveréke

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
hu: Tömeg

en: Measurement of an amount of matter.
hu: Anyagmennyiség mérése.

en: Matter
hu: Anyag

en: All that takes up space and has mass.
hu: Olyan dolog, amely helyet tölt ki és tömeggel rendelkezik.

en: Phase
hu: Fázis

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
hu: Kémiai összetétel és fizikai jellemzők szerint elválasztott homogén anyag, mely egy felületen keresztül lett elválasztva a környezettől.

en: Accuracy and precision
hu: Pontosság és precízió

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
hu: Standard szórás írja le, az értékeket véletlenszerű hibák befolyásolják.

en: Correctness
hu: Számolási pontosság

en: Values given over accidental errors.
hu: Véletlenszerű hibákkal megadott értékek.

en: SI-Unit
hu: SI mértékegység

en: Measurement unit using International Symbols.
hu: SI szabványú mértékegység.

en: Significant figures
hu: Értékes jegyek

en: The number of digits which are meaningful in a number.
hu: A szám értékes jegyei.

en: Standard deviation
hu: Standard szórás

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
hu: Egy mennyiség, ami a mérés pontossági határait adja meg.

en: Suspension
hu: Szuszpenzió

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
hu: Folyékony és szilárd anyagok heterogén keveréke.

en: Alloys
hu: Ötvözetek

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
hu: Több elemet adott arányban tartalmazó anyag.

en: Alpha rays
hu: Alfa-sugarak

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
hu: Alfa-részecskékből álló sugár. Két protonból és két neutronból áll, melyeket bizonyos radioaktív elemek atomjai bocsátanak ki.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
hu: Az atomok kémiailag oszthatatlan részecskék, az anyagok alapelemei. Az egyfajta atomokból álló anyagokat kémiai elemeknek nevezzük.

en: Electron
hu: Elektron

en: Atomic nucleus
hu: Atommag

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
hu: Az atomok kis méretű, pozitív töltésű középső része, mely protonokból és neutronokból áll.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
hu: Atomsúly

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
hu: Egy atom tömege, olyan skálázással, hogy egy szénatom tömege 12u. Különféle izotópokból álló elemeknél az izotópegyüttes átlagos tömege van megadva.

en: Isotope
hu: Izotóp

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
hu: Az izotópok olyan kémiai elemek, melyek atomszáma (Z) ugyanaz, de az atomsúlyuk (A) eltérő. Az 'izotóp' szó jelentése 'ugyanazon a helyen'. Egy elem izotópjai ugyanazon a helyen találhatók a periódusos táblában.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
hu: A spin mikroszkopikus részecskék mozgásának egy nyomatékszerű összetevője. Tisztán kvantummechanikai fogalom, nincs klasszikus mechanikai megfelelője. A klasszikus mechanikában a nyomaték egy kiterjedt test forgásakor lép fel, a spin esetében azonban nincs szó forgó tömegről, hanem ez a részecske egyik jellemzője.

en: Magnetic Moment
hu: Mágneses momentum

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
hu: Egy test mágneses momentuma egy olyan vektor, mely a mágneses mezőbe helyezett test és a mező vektora közötti kapcsolatot írja le. Alapegysége a nukleáris magneton:  µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
hu: Bomlási mód

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
hu: A bomlási mód egy részecske bomlását írja le. Radioaktív bomlás esetén a bomlási módok:[br] -> alfa-bomlás (hélium-4 mag emissziója).[br] ->  ß[sup]-[/sup] bomlás (elektron emissziója)[br] -> ß[sup]+[/sup] bomlás (pozitron emissziója) [br] -> elektronelfogás (EC) [br] -> protonemisszió [br] -> spontán maghasadás [br] Egy magra általában egyfajta bomlás jellemző.

en: Decay Energy
hu: Bomlási energia

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
hu: Nukleáris bomlás során felszabaduló energia.

en: Nuclides
hu: Nuklidok

en: [i]see isotopes[/i]
hu: [i]lásd: izotópok[/i]

en: Isotone
hu: Izoton

en: Nuclear Isomer
hu: Nukleáris izomer

en: Isobars
hu: Izobárok

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
hu: Két nuklid akkor izotón, ha ugyanannyi neutront tartalmaznak.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
hu: Az izobárok olyan nuklidok, melyek tömegszáma azonos, tehát a protonok és a neutronok száma megegyezik.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
hu: A nukleáris izomer egy atom metastabil vagy izomerikus állapota, melyet a mag egyik protonjának vagy neutronjának kibillentésével lehet elérni. Ilyenkor a spin megváltoztatásával lehet a részecskét energiakibocsátásra bírni. A mag alacsonyabb energiaszintre kerül két izomer átmenettel:[br] -> γ- emisszió (nagy energiájú foton emissziója)[br] -> belső átalakulás (az energia az atom ionizálására fordítódik)[br] Ettől eltérő a kémiai izomer fogalma, amely egyébként gyakrabban fordul elő. Eltér az izotóp fogalmától is, ahol az atommag neutronjainak számában van eltérés. Egy adott atom metastabil izomerjeit általában "m"-mel jelölik (illetve olyan atomnál, ahol egynél több izomer lehetséges, 2m, 3m stb. a jelölés). A jelölés általában a vegyjel és az atomszám után áll (pl. Co-58m), de néha mégis előre kerül felső indexként (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 vagy [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
hu: Béta-sugarak

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
hu: Elektronokból álló sugár, melyet radioaktív elemek atomjai bocsátanak ki.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
hu: Az elektron egy olyan negatív töltésű elemi részecske, melynek tömege m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg és a negatív töltése [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
hu: A proton egy olyan pozitív töltésű elemi részecske, melynek tömege m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg és a pozitív töltése [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C. Az atommagok alkotóeleme.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
hu: A neutron egy olyan semleges töltésű részecske, melynek tömege m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg. Az atommagok alkotóeleme.

en: Cathode Rays
hu: Katódsugarak

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
hu: A katódsugarak vákuumcsőben megfigyelhető elektronfolyamok. Az üvegcső legalább két elektródával van ellátva, az egyik a katód (negatív elektróda), a másik az anód (pozitív elektróda) a dióda elrendezésben.

en: Ionic Radius
hu: Ionsugár

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
hu: Az ionsugár egy töltéssel rendelkező atom, azaz ion sugara. Az ion lehet pozitív vagy negatív töltésű. Az ion töltése is megjelenik a programban. A pozitív ionoknak kevesebb, a negatív ionoknak kevesebb elektronjuk van, mint a normál atomnak. A pozitív ion sugara ezért például kisebb, mint az atomnak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
hu: Kovalenciasugár

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
hu: Atomi sugár

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
hu: Van der Waals-sugár

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
hu: Egy atom van der Waals-sugara egy olyan képzeletbeli gömb sugara, mely alkalmas az atom modellezésére. A van der Waals-sugarak a kristályok nem kötött atompárjai közötti távolság megmérésével határozhatók meg.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
hu: Az atomsugár az a távolság, mely egyensúlyi állapotban az atommag és a magtól legtávolabbi elektronpálya között van.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
hu: A kovalens sugár két azonos atommag közötti távolság fele, melyek között kovalens kötés létezik.

en: Watchglass
hu: Figyelőüveg

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
hu: A figyelőüveg olyan kör alakú üveglemez, melynek átmérője 5 - 10 cm között van. Kísérletek elvégzéséhez használhatók. Az üveg pereme felfelé hajlik, lehetővé tévő kis mennyiségű folyadék tartását például párologtatáshoz. Bunsen-égő segítségével a párologtatás felgyorsítható. Petri-csészék és csőröspoharak lefedéséhez is használhatók. Alkalmasak kis anyagmennyiségek kimérésére, szárítására. A figyelőüveg a zsebórákat védő üvegburokhoz hasonló, onnan származik.

en: Dehydrator
hu: Dehidrátor

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
hu: A dehidrátor egy laboratóriumi eszköz, mely üvegből készül, és elsősorban anyagok szárítására szolgál, azaz egy minta víz- vagy folyadéktartalmának eltávolítására.
    			Tulajdonképpen egy fedővel lezárt üvegpalack, mely a kialakításnak köszönhetően légmentesen lezárható. A dehidrátor alsó része általában szárítóanyaggal van feltöltve, például kalcium-kloriddal, szilikonnal, foszfor-anhidriddel vagy kénsavval. A szárítandó minta egy műanyag- vagy kerámiatálcára kerül a szárítóanyag fölé.
    			A szárítóanyag hidroszkopikus, azaz elnyeli a környezetéből a vízpárát. Az így szárazzá váló közeg hatására a minta veszít nedvességtartalmából.

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
hu: A spatula egy laboratóriumi eszköz anyagok lekaparására, porítására és szállítására. Különféle anyagokból (vas, titán, platina), többféle kialakítással (lapos, kanál formájú) készülhet.

en: Water Jet Pump
hu: Vízpumpa

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
hu: A vízpumpának két bemeneti és egy kimeneti csöve van, a belseje pedig lényegében egy kettős cső. A bemenetnél egy teljes nyomású vízsugár éri a nagyobbik csövet, így a vízsugár elviszi a folyadékot és levegőt a második bemenetről. <br> Ezt az áramló folyadék negatív nyomása okozza. Lényegében a hidrodinamikai paradoxon egyik gyakorlati felhasználása. A paradoxon azt állapítja meg, hogy áramló folyadék mellett inkább szívóhatás, mint tolóhatás érvényesül.

en: Refractometer
hu: Refraktométer

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
hu: Refraktométerrel lehet meghatározni egy optikai anyag törésmutatóját. Ha ismert egy anyag törésmutatója, akkor szintézis után ezzel a módszerrel meghatározható a minta tisztasága ill. ellenőrizhető a szintézis sikere.

en: Mortar
hu: Mozsár

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
hu: A mozsár szilárd anyagok porítására szolgál. Egy adott porkeverék homogenizálását is el lehet vele végezni. A porítást a mozsárhoz járó mozsárverővel lehet elvégezni.

en: Heating Coil
hu: Fűtőszál

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
hu: Fűtőszálakat hőpalackoknál és más tárolóknál szoktak használni. Több fűtőszál összeköthető egy hőmérővel, hogy a fűtés ne lépje túl a megengedett korlátot. A fűtőszál belsejében mágneses mező állítható elő, folyadékok mágneses keveréséhez. Így a folyadék homogenizálható hőmérséklet és összetétel tekintetében.

en: Cork Ring
hu: Parafagyűrű

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
hu: A nagyobb tartók, mint például a kerek aljú palack parafából készült gyűrűkre helyezhetők. A parafa egy jól szigetelő puhafa, jól védi a törékeny műszereket.

en: Dropping Funnel
hu: Adagolótölcsér

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
hu: Adagolótölcsérrel pontosan kimért folyadékmennyiségeket lehet kitölteni. A kitöltési sebesség szeleppel szabályozható.

en: Separating Funnel
hu: Szétválasztó tölcsér

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
hu: A szétválasztó tölcsér többkomponensú folyadékkeverék szétválasztására hasznáható az eltérő sűrűség alapján. A tölcsér alján található szeleppel lehet a sűrűbb folyadékot más tárolóba vinni.

en: Test Tube Rack
hu: Kémcsőállvány

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
hu: A kémcsőállvány akkor hasznos, ha sok kis mennyiségű anyaggal kell kísérletezni, vagy ha ki kell szárítani kémcsöveket.

en: Vortexer
hu: Homogenizáló

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
hu: A homogenizálók laboratóriumi folyadékok homogenizálására használhatók. A homogenizálandó folyadékot egy állványra helyezik, mely kb. 3000-es fordulatszámmal forgatni kezdi a folyadékot, míg végül egy érintkezőszenzor lép működésbe. Így kis nagyon kis mennyiségű folyadékot is gyorsan homogenizálni lehet. Tulajdonképpen a centrifuga ellenpárja, amely folyadékok szétválasztására szolgál.

en: Wash Bottle
hu: Mosópalack

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
hu: Az ilyen palackok sokféle célra használhatók. A legtöbb esetben vízzel, sóval, savval vagy más folyadékkal vannak megtöltve. Olyan esetben használják folyadékadagolásra, amikor nem kell pontos mennyiséget kimérni.

en: Rotary Evaporator
hu: Forgó párologtató

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
hu: A forgó párologtatónál egy kerek aljú palack van forró vízbe helyezve, oldatok párologtatása céljából. A palack forogni kezd, az oldat vákuum alatt egy kondenzátorra jut, majd belecsöpög egy gyűjtőpalackba. Így az oldat megtisztítható vagy koncentrálható. Vákuumpumpa csatlakoztatásával a légnyomás, és ennek következtében a folyadék forráspontja lecsökkenthető.

en: Reflux Condenser
hu: Refluxkondenzáló

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
hu: A refluxkondenzáló folyadékellátást biztosít egy folyamathoz, ahol a hevítésnél keletkezett gáz a rexfluxkondenzálón gyűlik össze. A folyadék kondenzálódásig hűl majd visszajut az eredeti folyadékba. Általában kerek aljú palackra vagy többnyakú palackra szokták helyezni.

en: Pipette Bulb
hu: Pipettapumpa

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
hu: A pipettapumpa pipeták töltésére szolgál. Negatív nyomást hoz létre, melynek hatására a folyadék benyomul a pipettába. Ha a kezelő visszaengedi a levegőt a pumpába, a folyadék kiürül a pipettából.

en: Test Tube
hu: Kémcső

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
hu: A kémcső kisebb kémiai reakciók és kísérletek elvégzésére szolgál. Sokféle kémcső létezik. Néhány típus csatlakozóval van ellátva, más típusok skálázással vagy megerősített fallal vannak ellátva.

en: Protective Goggles
hu: Védőszemüveg

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
hu: Sok laboratóriumban kötelező védőszemüveget viselni. Enélkül baleset történhet a kémai anyagok használata közben. A szemüveglencse általában műanyagból készül, hogy a mechanikai és savas hatások ellen is védjen.

en: Round-Bottomed Flask
hu: Süllyesztett aljú lombik

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
hu: Kerek aljú palackot használnak sok kísérlethez. Néhány típus összeköthető más elemekkel például a palack nyakán levő gyűrűvel. Parafagyűrű segítségével a palack asztalra helyezhető.

en: Full Pipette
hu: Teljes pipetta

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
hu: A hagyományos pipettától eltérően a teljes pipettán csak egy adott térfogat van feltüntetve.

en: Drying Tube
hu: Szárító kémcső

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
hu: Egyes kémiai reakcióknál távol kell tartani a vizet. Ez elérhető szárító kémcsővel, mely olyan anyagot tartalmaz, ami beszívja a környezet páratartalmát.

en: Test Tube Holder
hu: Kémcsőállvány

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
hu: A kémcsőtartókkal kémcsöveket lehet stabilan megtartani. A tartó úgy van kialakítva, hogy az emberi kéz és a kémcső között biztonságos legyen a távolság, ha a kémcső forró anyagot tartalmaz. Akkor is használható, ha a kémcsövet nyílt láng folé kell tartani.

en: Measuring Cylinder
hu: Mérőhenger

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
hu: A mérőhengerek folyadékok pontos kimérésére szolgálnak. A hengerben a kivált anyagok le tudnak süllyedni, ezért az anyagok dekantálással elválaszthatók.

en: Thermometer
hu: Hőmérő

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
hu: Hőmérő használatával lehet egy minta hőmérsékletét megállapítani. Laboratóriumban speciális hőmérőket használnak, melyek savba és bázisba is behelyezhetők.

en: Magnetic Stir Bar
hu: Mágneses reszelékeltávolító

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
hu: A mágneses reszelék kémiailag inaktív, apró fémrudacskákat tartalmaz. A legtöbb hevítő beépített forgó mágnest tartalmaz. Ennek hatására a fémreszelék is forogni kezd, és így a keverék homogenizálódik.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
hu: Mágneses reszelékeltávolító

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
hu: Mágneses reszelékeltávolítóval egy tartóban levő fémreszeléket lehet eltávolítani. Az eltávolító lényegében egy rúd, mely végén mágnes található a reszelék összegyűjtéséhez.

en: Pipette
hu: Pipetta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
hu: A pipetták kis mennyiségű folyadékok adagolásához használhatók. A pipettákon térfogati skálázás található és általában gumipumpával vannak ellátva csepegtetéshez. Mindkét pipettatípus 20°C-os folyadékokhoz van kalibrálva, a kifolyáshoz állítva (amit az "Ex." jel mutat). Néha a kifolyási idők is fel vannak tüntetve a pipettákon.

en: Erlenmeyer Flask
hu: Erlenmeyer-palack

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
hu: Ez a palacktípus Emil Erlenmeyer (1825-1909) kémikusról kapta a nevét. A lombiktól eltérően invertált kúp alapú és hengeres nyakú. Többféle Erlenmeyer-palack létezik különféle laboratóriumi célokra, például szűk vagy széles nyakú. Felhasználási módtól függően a palack precíziós menettel lehet ellátva, hogy csatlakoztatható legyen más tárolókhoz.
    			<br>
    			A szűk nyakú változatnál kisebb a folyadékveszteség forraláskor vagy olyan reakciónál, amelynél az anyagok heves mozgásba jönnek.
    			<br>
    			Az Erlenmeyer-palack hasznos lehet folyadékok vegyítéskor vagy reakciók felgyorsításakor (például rázással vagy keveréssel). Az Erlenmeyer-palack különösen alkalmas mágneses keveréshez, mert közvetlenül réhelyezhető a keverőállványra. A kerek aljú palack csak például parafagyűrűvel helyezhető állványra.

en: Ultrasonic Bath
hu: Ultraszonikus fürdő

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
hu: Néhány kémiai reakciónál fontos, hogy a minta gázmentes legyen. Ennek eléréséhez a tartót egy időre ultraszonikus fürdőbe helyezik. A nagyfrekvenciás hang hatására a gázok eltávoznak. A folyamatot gáztalanításnak is nevezik.

en: Scales
hu: Mérleg

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
hu: Laboratóriumban gyakran kell pontosan anyagokat adagolni. Vannak mérlegek, melyek 1/10000 gramm mérésére is képesek. Gránit alapra helyezik őket, hogy a mérést ne befolyásolják rezgések, és gyakran védőburok védi őket a külső hatásoktól.

en: Distillation bridge
hu: Desztillációs híd

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
hu: Keverék részeinek szétválasztásához például desztilláció használható. A desztillációs híd két edény között húzódik. Az egyikbe a szétválasztandó keverék kerül. Hevítés hatására gáz képződik, mely átvezetődik a hídon. A híd másik végén a gáz kondenzálódik, és a folyadék lecsöpög egy gömb alakú palackba. A híd hűtése általában visszafolyatással történik. Ezen felül gyakran van beépítve egy hőmérő a desztillációs híd hőmérsékletének szabályozásához.

en: Syringe
hu: Körtefecskendő

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
hu: A körtefecskendő két részből áll: egy üvegcsőből és egy dugattyúból. Általában mindkettő üvegből készül. A gáz bejut az üvegcsőbe. A fecskendő lezárása után a dugattyú mozogni kezd. Kémiai reakció térfogatméréséhez használható.

en: Separation Beaker
hu: Elválasztó serleg

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
hu: Először, az elválasztó serleg négy végében négy kis bemélyedés található. Desztillálás közben a serleg eldönthető 60 fokkal, miután elért egy bizonyos hőmérsékletet. Így a desztillálás végén mindegyik bemélyedésben egy bizonyos folyadék található, a desztillált folyadék forráspontjának függvényében.

en: Burner
hu: Égető

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
hu: Többféle típusú égető létezik. A képen egy Teclu-féle égető látszik. Minden típus más-más célra a legalkalmasabb. Eltérő a csúcshőmérsékletük és az égetési kapacitásuk.

en: Extractor Hood
hu: Szűrő búra

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
hu: Sok laboratóriumban használnak szűrő búrákat. Kiszűrik a kémiai reakcióknál keletkező gázokat és az épületen kívülre juttatják a megtisztított levegőt.

en: Contact Thermometer
hu: Érintkezős hőmérő

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
hu: A kontakt hőmérő abban külömbözik a szabályos hőmérőtől, hogy hozzá van kapcsolva egy fűtő tekercs, ezáltal nem csak érzékeli a hőmérsékletet, hanem be is állítja. Így egy kísérletet végre lehet hajtani állandó hőmérsékleten. A kontakthőmérők működés közben, egy negatív visszacsatolás hurkot használnak: amint a kívánt hőmérsékletet elérték, a fűtési tekercset kikapcsolják; amikor a hőmérséklet esik, a fűtési tekercset újra aktiválják.

en: Clamps
hu: Kampók

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
hu: Laboratóriumi kampókkal különféle eszközöket lehet tartani.

en: Indicator Paper
hu: Indikátor papír

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
hu: Több módja is van, hogy mérjék az oldat pH értékét, az egyik módja az indikátorpapír. Az indikátorpapír megváltoztatja a színét, az oldat pH értékének megfelelően, amit össze lehet hasonlítani egy ábrával, amivel meglehetősen pontos adatot tudunk szerezni az oldat pH-járól. Ha pontosabb eredményre van szükség, akkor egy üvegelektródát használnak, ami úgy működik, hogy méri az oldat vezetőképességét.

en: Short-Stem Funnel
hu: Rövid szárú tölcsér

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
hu: Egy tölcsér arra használható, hogy folyadékkal, vagy finom porral töltsenek meg egy keskeny csövű edényt.

en: Buret
hu: Büretta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
hu: A büretta folyadékok titrálására használható. Adott mennyiségű folyadékkal van feltöltve. Alsó vége tartóba, például Erlenmeyer-palackba van helyezve. A szelep kinyitásakor a tartóban levő folyadék elkezd titrálódni. A jó minőségű büretták olyan beöntőmechanizmussal rendelkeznek, melyen keresztül könnyen feltölthetők a bürettához előírt folyadékmennyiséggel.

en: Beaker
hu: Csőröspohár

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
hu: A csőröspoharak sokféle feladat elvégzésére használhatók. Vegyi anyagok tárolására, kémiai reakciók elvégzésére alkalmasak. Gyakran használják őket titráláshoz is.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
hu: DSC (Differenciálisan mérő kaloriméter)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
hu: A DSC egy anyag hőátvitelét méri. Az értéke erősen anyagfüggő. A DSC tehát kémiai anyagok leírásánál és azonosításánál lehet hasznos.

en: Dewar Vessel
hu: Dewar-edény

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
hu: A Dewar-edény (vagy Dewar-lombik) - amely nevét Sir James Dewar (1842-1923) fizikus után kapta - egy dupla falú vákuum lombik, amely jó termikus szigetelésre lett tervezve. Mint olyan, hasznos folyadékok hidegen vagy melegen tartására. Egy jól ismert példája a Dewar-edénynek a termosz.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
hu: Makett

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
hu: Hidrogén

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
hu: A görög „hydro” és „gennao” összetéve „vízformáló”.

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
hu: Hélium

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
hu: A görögök szava a napra „helios” volt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
hu: Lítium

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
hu: A görög „lithos” azt jelenti „kő”.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
hu: Berillium

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
hu: A görög „beryllos” a „világoszöld kő”.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
hu: Bór

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
hu: Boron jelentése „Bor(ax) + (carb)on”. Úgy találták, a borax sokszor úgy viselkedik, mint a karbon.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
hu: Szén

en: Latin 'carboneum' for carbon.
hu: A latin „carboneum” szenet jelent.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
hu: Nitrogén

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
hu: A latin „nitrogenium” („salétrom formátum”).

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
hu: Oxigén

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
hu: A latin „oxygenium” (sav formátum).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
hu: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
hu: A latin „fluere” „lebegni”-t jelent.

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
hu: A görög „neo” „újat” jelent.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
hu: Nátrium

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
hu: Magnézium

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
hu: Alumínium

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
hu: Szilícium

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
hu: Foszfor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
hu: Kén

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
hu: Klór

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
hu: Kálium

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
hu: Kalcium

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
hu: Szkandium

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
hu: Titán

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
hu: Vanádium

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
hu: Króm

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
hu: Mangán

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
hu: A fekete földben, Magnesia nevű város közelében fedezték fel. Így nevezték el 'magnesia nigra', vagy röviden Manganese névre.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
hu: Vas

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
hu: Kobalt

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
hu: Nikkel

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
hu: Réz

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
hu: Cink

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
hu: Germánium

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
hu: Arzén

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
hu: Szelén

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
hu: Bróm

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
hu: Kripton

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
hu: Rubídium

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
hu: Stroncium

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
hu: Ittrium

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
hu: Cirkónium

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
hu: Niobéról kapta a nevét, aki a görög Tantalus isten lánya.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
hu: Molibdén

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
hu: Ennek a névnek görög gyökerei vannak. Jelentése 'platinumhoz hasonló' - nehéz volt megkülönböztetni a molybdenumot a platinumtól.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
hu: Technécium

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
hu: Ruténium

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
hu: Ródium

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
hu: Palládium

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
hu: Ezüst

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
hu: Kadmium

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
hu: Ón

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
hu: Antimon

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
hu: Tellúr

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
hu: Jód

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
hu: A görög 'ioeides' a 'lila'

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
hu: Cézium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
hu: A latin 'caesius' a 'menyországkék'

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
hu: Bárium

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
hu: Lantán

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
hu: A görög 'lanthanein' a 'rejtett'. A lanthanoidok szintén a ritka földfémnek nevezett elemek.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
hu: Cérium

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
hu: Prazeodínium

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
hu: Neodimium

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
hu: A görög Prometheus után kapta a nevét. Prometheus lopta el az istenektől a tüzet, amit az embereknek adott.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
hu: Szamárium

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
hu: Gadolínium

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
hu: Diszprózium

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
hu: Túlium

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
hu: Skandinávia régi neve után 'Thule'ra nevezve

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
hu: Itterbium

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
hu: Lutécium

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
hu: Háfnium

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
hu: Tantál

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
hu: Volfrám

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
hu: Rénium

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
hu: A német Rajna folyó után kapta a nevét (latinul 'Rhenium').

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
hu: Ozmium

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
hu: A görög 'szag'. Ennek oxidjai retekhez hasonló erős szagúak.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
hu: Platina

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
hu: Arany

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
hu: Higany

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
hu: Tallium

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
hu: Ólom

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
hu: Bizmut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
hu: A Bizmut régi neve 'Wismut', melynek jelentése: fehér tömeg.

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
hu: Polónium

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
hu: Asztácium

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
hu: Nevét a rádium után kapta. Az 'on' végződést azért kapta, hogy kiderüljön nemesgáz volta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
hu: Rádium

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
hu: Aktínium

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
hu: Tórium

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
hu: Protaktínium

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
hu: Urán

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
hu: A görög 'ouranos' jelentése: mennyország. Nevét az Uránusz bolygó után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
hu: Neptúnium

en: Named after the planet Neptune.
hu: Nevét a Neptunusz bolygó után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
hu: Plutónium

en: Named after the planet Pluto.
hu: Nevét a Plútó bolygó után kapta.

en: Named after America.
hu: Nevét Amerika után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
hu: Kürium

en: Named after Marie Curie.
hu: Nevét Marie Curie után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
hu: Berkélium

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
hu: Nevét Berkeley városa után kapta, ahol felfedezték.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
hu: Kalifornium

en: Named after the US-State of California.
hu: Elnevezve az Egyesült Államok Kaliforniája után

en: Named after the scientist Albert Einstein.
hu: Nevét Albert Einstein tudós után kapta.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
hu: Nevét Enrico Fermi tudós után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
hu: Mendelévium

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
hu: Nevét D.I. Mengyelejev tudós után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
hu: Nobélium

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
hu: Nevét Alfred Nobel tudós után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
hu: Laurencium

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
hu: Nevét Ernest Orlando Lawrence tudós után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
hu: Raterfordium

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
hu: Nevét G. Theodore Seaborg tudós után kapta.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
hu: Nevét Niels Bohr tudós után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
hu: Hasszium

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
hu: Latinul a 'hassia' a német Hessen vidéke. Hessenben sok elemeket fedeztek fel.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
hu: Nevét Lise Meitner tudós után kapta.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
hu: Nevét a német Darmstadt város után kapta, ahol sok elemet fedeztek fel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
hu: Röntgenium

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
hu: Nevét Wilhelm Conrad Röntgen után kapta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
hu: Kopernícium

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
hu: Történelmileg eka-mercuryként ismert. Nevét Nicolaus Copernicus csillagász után kapta

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
hu: Történelmileg eka-leadként ismert. A nevét a Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Oroszország) után kapta, ahol szupernehéz elemeket szintetizálnak.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
hu: Történelmileg eka-poloniumként ismert. A nevét a Livermore National Laboratory (USA) után kapta.

en: Classic Periodic Table
hu: Klasszikus periódusos tábla

en: Long Periodic Table
hu: Hosszú periódusos tábla

en: Short Periodic Table
hu: Rövid periódusos tábla

en: Transition Elements
hu: Átmeneti elemek

en: DZ Periodic Table
hu: DZ periódusos tábla

en: Equation Balancer
hu: Egyenlet-rendező

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
hu: Bevezetés

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
hu: Nukleáris kalkulátor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
hu: Gáz kalkulátor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
hu: Koncentráció kalkulátor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
hu: Molekuláris tömeg kalkulátor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
hu: Titráció-kalkulátor

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
hu: <big>Válassza ki a használni kívánt kalkulátort</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
hu: Ez a rendelkezésre álló különféle számológépek indexe. Több, a számológépekkel kapcsolatos információért kattints a 'Bevezetőre'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
hu: Kalkulátorok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
hu: <h1>A Kalzium kalkulátorok</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
hu: <big>Információk a különböző kalkulátorokról</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
hu: Ez mindegyik számológép funkciójának a leírása Kalziumban

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
hu: <big>Üdvözli a Kalzium számológépe!<br /></big>
    <p>Ez a számológép számos különböző számítás elvégzésére alkalmas eszközt tartalmaz.</p>
    <p>A Kalziumban az alábbi számológépeket találja meg:</p>
    <ul><li><b>Molekula-tömeg számító<br /></b>A számológéppel kiszámíthatja különböző molekulák tömegét. <br />Megadhat molekulaneveket rövid formájukban vagy álneveket is.</li>
    <li><b>Koncentráció-számító<br /></b>Az alábbi mennyiségeket számíthatja ki:</li>
    <ul type="circle"><li>Oldott anyag mennyisége</li>
    <li>Oldószer térfogata</li>
    <li>Oldott anyag koncentrációja</li></ul>
    <p>Számos mértékegységet és mennyiség-megadási módot választhat.</p>
    <li><b>Nukleáris kalkulátor<br /></b>Ezen kalkulátor segítségével meghatározhatja a radioaktív izotópok mennyiségét az idő múlásával. A számológép a Kalzium nukleáris adatbázisát használja.</li>
    <li><b>Gáz-kalkulátor<br /></b>A számológép kiszámítja egy ideális vagy nem-ideális gáz hőmérsékletét, nyomását, térfogatát, a gáz mennyiségét, stb.</li>
    <li><b>Egyenlet-rendező<br /></b>Ez a számológép kémiai egyenleteket rendez.</li>
    <li><b>Titráció-kalkulátor<br /></b>Ez a számológép megpróbálja meghatározni a pH-mérés utáni ekvivalens-pontot hiperbolikus érintő segítségével. Továbbá megoldhatja vele egyensúlyi rendszerek egyenleteit és láthatja, hogyan változik a koncentráció.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
hu: A százaléknak 100.0 alatt kell lennie, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
hu: A sűrűség nem lehet nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
hu: A tömeg nem lehet nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
hu: A térfogat nem lehet nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
hu: A mol-szám nem lehet nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
hu: A moláris tömeg nem lehet nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
hu: Az ekvivalensek száma nulla. Nem tud számolni ekvivalens tömeget.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
hu: A koncentráció nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
hu: Az oldószer nem lehet nulla.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
hu: Az oldószer moljainak száma nem lehet nulla.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
hu: Az oldószer tömege nem lehet nulla.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
hu: Nem áll rendelkezésre elegendő adat a kívánt érték kiszámításához, adja meg a normalitást.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
hu: Elégtelen adat, adja meg a molaritást / móltörtet / molalitást a számításhoz.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
hu: A mennyiség mólban van megadva, nem számolható moláris/ekvivalens tömeg. Adja meg a tömeget/térfogatot.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
hu: Csak akkor számítható ki a moláris tömeg, ha a móltört adott.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
hu: A moláris tömeg nem lehet nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
hu: Az ekvivalens tömeg nem lehet nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
hu: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">A következő adatok közül néhány nem szükséges. Például ha molban adja meg az oldott anyag mennyiségét, akkor nem kell megadnia az oldott anyag moláris tömegét.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
hu: Adat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
hu: <big><b>Oldott anyag mennyisége:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
hu: <big>Adja meg az oldott anyag mennyiségét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy a valamennyi feloldott anyagot meghatározza az oldatban.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
hu: Az a módszer, amivel valamennyi feloldott anyagot meg akarod határozni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
hu: Ezt a dobozarra használható, hogy megváltoztassa valamennyi feloldott anyag megadási módját, azaz, hogy tömeg, mol vagy térfogat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
hu: <big><b>Az oldott anyag moláris tömege:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
hu: <big>Adja meg az oldott anyag moláris tömegét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
hu: Ez a doboz az anyag moláris tömegének megadására szolgál.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
hu: <big><b>Az oldott anyag ekvivalens tömege:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
hu: <big>Adja meg az oldott anyag ekvivalens tömegét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza a feloldott anyag ekvivalens tömegét. Ezt csak akkor szükséges, ha a koncentrációs szabályszerűség feltételeiben bonyolult.
    Szabályszerűség = Ekvivalensek száma / az oldat litere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
hu: <big><b>Az oldott anyag sűrűsége:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
hu: <big>Adja meg az oldott anyag sűrűségét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza a feloldott anyag sűrűségének az értékét. Ez csak akkor szükséges, ha megahatározott a feloldott anyag menyisége a térfogat arányában.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
hu: <big><b>Az oldószer mennyisége:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
hu: <big>Adja meg az oldószer mennyiségét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza az oldószer összegét az oldatban.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
hu: <big>Az a módszer, amellyel a térfogatot szeretné megadni</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
hu: Ezt a doboz arra használható, hogy megváltoztassa valamennyi oldószer megadási módját, azaz, hogy tömeg, mol vagy térfogat.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
hu: <big><b>Oldószer moláris tömege:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
hu: <big>Adja meg az oldószer moláris tömegét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
hu: Ez a doboz a oldószer moláris tömegének megadására szolgál.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
hu: <big><b>Az oldószer sűrűsége:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
hu: <big>Adja meg az oldószer sűrűségét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza az oldat sűrűségét és csak ha szükséges, az oldat összegét meghatározott/szükséges tömeg szerint.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
hu: <big><b>Koncentráció:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
hu: <big>Adja meg az oldat koncentrációját</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza viszonylagos egységekben az oldat koncentrációját.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
hu: <big><b>Számítás:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
hu: <big>Adja meg, mit szeretne kiszámolni</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
hu: Ez olyan mennyiségeknek a listája, amiket ki tudsz számítani. Válaszd a mennyiségek közül az egyiket és részletezd hogy számolod ki a másik szükséges értékeket.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
hu: Részletezi az oldószer sűrűségének a mértékegységeit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
hu: <big>Adja meg a koncentráció megadásának mértékegységét/módját</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
hu: <big>Az oldószer mennyiségének mértékegysége</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza az oldószer összegének a mértékegységeit az oldatban.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
hu: <big>Az oldószer moláris tömegének mértékegysége</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
hu: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
hu: <big>Adja meg a sűrűség mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza a feloldott anyag sűrűségének az egységeit. Ez csak akkor szükséges, ha megahatározott a feloldott anyag menyisége a térfogat arányában.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
hu: <big>Adja meg az oldott anyag mennyiségének mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza valamennyi feloldott anyag mennyiségét az oldatban.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
hu: <big>Az oldott anyag moláris tömegének mértékegysége</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
hu: <big>Az oldott anyag ekvivalens tömegének mértékegysége</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
hu: <big>Minden érték visszaállítása a kezdeti értékre</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
hu: Visszaállítás

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
hu: A moláris tömeg nem lehet nulla, kérem írjon be egy nem-nulla értéket.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
hu: <big><b>Módosítsa a mennyiségeket és figyelje meg, hogy a többi mennyiség dinamikusan változik.<br />A tömeg és a mol szám közvetlenül összefügg a megadott gáznál.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
hu: <big><b>A gáz moláris tömege:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz moláris tömegét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
hu: Ez a doboz a gáz moláris tömegének megadására szolgál, például 2 a hidrogéngáz esetén.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
hu: <big><b>Mol szám:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz mol számát</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
hu: Ez a doboz a gáz mol számának megadására szolgál.
    Mol = tömeg / moláris tömeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
hu: <big><b>Tömeg:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz tömegét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
hu: Ez a doboz a gáz tömegének megadására szolgál.
    Tömeg = mol * moláris tömeg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz tömegének mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
hu: Ez a doboz a tömeg mértékegységének megváltoztatására szolgál.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
hu: <big><b>Nyomás:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz nyomását</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
hu: Ez a doboz a gáz nyomásának megváltoztatására szolgál.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz nyomásának mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
hu: Ez a doboz a nyomás mértékegységének megadására szolgál, például atmoszféra, bar, stb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
hu: <big><b>Hőmérséklet:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
hu: <!----><big>Adja meg a gáz hőmérsékletét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
hu: Ez a doboz a gáz hőmérsékletének megadására szolgál.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz hőmérsékletének mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
hu: Ez a doboz a hőmérséklet mértékegységének megadására szolgál, például Kelvin, Celsius, stb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
hu: <big><b>Térfogat:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz térfogatát</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
hu: Ez a doboz a gáz térfogatának megadására szolgál.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
hu: <big>Adja meg a gáz térfogatának a mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
hu: Ez a doboz a térfogat mértékegységének megváltoztatására szolgál, például liter.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
hu: Adat a nem ideális gázokhoz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
hu: <big><b>Van der Waals állandó „b”:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
hu: <big><b>Van der Waals állandó „a”:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
hu: Adja meg a van der Waals konstans „b” mértékegységét

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
hu: Ez a doboz a gáz van der Waals konstans „b” mértékegységének megadására szolgál. Ez csak az igazi gázok esetén szükséges. Jelezhető 0.0-ként ideális gáznál.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
hu: Adja meg a van der Waals konstans „a” mértékegységét

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
hu: Ez a doboz a gáz van der Waals konstans „a” mértékegységének megadására szolgál. Ez csak az igazi gázok esetén szükséges. Jelezhető 0.0-ként ideális gáznál.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
hu: A van der Waals konstans „b” mértékegysége

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
hu: Ez a van der Waals konstans „b” mértékegységének megadásához használható.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
hu: per mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
hu: liter^2 atmoszféra/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
hu: Kattintson az összes érték kezdeti értékre való visszaállításához

en: Initial amount cannot be zero.
hu: A kezdeti mennyiség nem lehet nulla.

en: Final amount cannot be zero.
hu: A végső mennyiség nem lehet nulla.

en: Time is zero, please enter a valid value.
hu: Az idő nulla, kérem írjon be egy érvényes értéket.

en: The final amount is greater than the initial amount.
hu: A végső mennyiség nem lehet nagyobb, mint a kezdeti mennyiség.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
hu: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Válassza ki a „kiszámítás” címke melletti legördülő menüből, hogy mit szeretne kiszámolni és módosítsa az értékeket / mértékegységeket a számításhoz.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
hu: Elemi adat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
hu: <big><b>Elem neve:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
hu: <big>Adja meg a megtekinteni kívánt elemet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza azt az elemet, amelyiken a számítást végre kell hajtani.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
hu: <big><b>Izotóp tömeg:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
hu: <big>Adja meg az aktuális elem izotópját</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza, hogy melyik számítást hajtják végre az előzőekben említett elem izotópján.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
hu: <big><b>Felezési idő:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
hu: <big>Adja meg a radioaktív izotóp felezési idejét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
hu: Ez a doboz a fenti izotóp felezési idejének megadására szolgál.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
hu: <big>A felezési idő mértékegysége</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
hu: Ez a doboz a felezési idő mértékegységének megadására szolgál, például év, másodperc, stb.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
hu: év

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
hu: másodperc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
hu: perc

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
hu: óra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
hu: nap

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
hu: hét

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
hu: <big><b>Atomtömeg:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
hu: <big>A választott izotóp atomtömege</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
hu: Ez a címke gramm per molba mutatja meg az izotóp atomtömegét.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
hu: <big>Az atomtömeg mértékegysége</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
hu: gramm / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
hu: Egyéb adat

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy elkészítsd, mit akarsz kiszámolni, válassz a 'Idő', az 'anyag kiindulási mennyisége' és az 'anyag végső mennyisége' között.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
hu: Kezdeti mennyiség

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
hu: Végső mennyiség

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
hu: Idő

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
hu: <big><b>Kezdeti mennyiség:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
hu: <big>Adja meg az anyag kezdeti mennyiségét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
hu: Ez a doboz a radioaktív anyag kezdeti mennyiségének megadására szolgál.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
hu: <big><b>Végső mennyiség:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
hu: <big>Adja meg az anyag végső mennyiségét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
hu: Ez a doboz a radioaktív anyag végső mennyiségének megadására szolgál.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
hu: <big><b>Idő:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
hu: <big>Itt adja meg az eltelt időt</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy meghatározza azt az időt, ami után a kezdeti mennyiség a végső mennyiségre csökken.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
hu: <big>Az a módszer, amellyel a tömeget szeretné megadni</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy megváltoztassa azt a módot, amiben meg  akarod adni az anyag kezdeti mennyiségét, azaz, hogy tömeg, mol vagy térfogat.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
hu: mol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
hu: <big>Az a módszer, amellyel a végső mennyiséget szeretné megadni</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
hu: Ez a doboz arra használható, hogy megváltoztassa azt a módot, amiben meg  akarod adni az anyag végső mennyiségét, azaz, hogy tömeg, mol vagy térfogat.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
hu: <big>Adja meg az anyag kezdeti mennyiségének mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
hu: Ez a doboz az anyag végső tömegének mértékegysége megadására szolgál. Például gramm, font, stb.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
hu: gramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
hu: tonna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
hu: karát

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
hu: font

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
hu: uncia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
hu: trójai uncia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
hu: <big>Adja meg a végső mennyiség mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
hu: Ez a doboz az anyag végső tömegének mértékegysége megadására szolgál. Például gramm, font, stb.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
hu: <big>Adja meg az eltelt idő mértékegységét</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
hu: Ez a doboz az idő mértékegységének megadására szolgál, például év, másodperc, stb.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
hu: <big><b>A felezési idő ideje</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
hu: <big>Adja meg az eltelt időt a csúszka mozgatásával</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
hu: Ez a csúszka arra használható, hogy megadja az időt felezési idő értéke szerint 0 felezési idő és 10 felezési idő között.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
hu: <big>Az eltelt felezési idők száma</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
hu: Információ/Hibaüzenet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
hu: <big>A molekula-koncentráció kalkulátor beállításai</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
hu: A mennyiség mindig tömegben van meghatározva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
hu: Feltételezve, hogy a gáz ideális (azaz ne mutassa a Van der Waals tényezőt)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
hu: Tömeg kalkulátor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
hu: Megmutatja a részleteket, mint például az álneveket

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
hu: Megmutatja az álnévfül hozzáadást

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
hu: A oldott anyag mennyisége mindig tömegben van megadva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
hu: Az oldószer mennyisége mindig térfogatban van megadva

en: Experimental values
hu: Kísérleti értékek

en: Theoretical equations
hu: Elméleti egyenletek

en: Error
hu: Hiba

en: Theoretical curve
hu: Elméleti görbe

en: Approximated curve
hu: Közelített görbe

en: Equivalence point
hu: Egyenértékpont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
hu: Ábra mentése

en: Svg image (*.svg)
hu: Svg kép (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
hu: Válassza ki, hogy mit szeretne tenni:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
hu: 1. lap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
hu: Találd ki a kísérleti értékekből az egyenértékpontot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
hu: Térfogat(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
hu: 2. lap

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
hu: Megold egy egyensúlyi rendszert és megnézi, hogy milyen egy ion koncentrációja (Y) egy másik funkciójában bekövetkező változásnál (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
hu: Paraméter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
hu: Érték

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
hu: X tengely:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
hu: Y tengely:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
hu: Ábra rajzolása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
hu: Megjegyzések:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
hu: Új

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
hu: Megnyitás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
hu: Mentés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
hu: Példa

en: No element selected
hu: Nincs kijelölve elem

en: No graphic found
hu: Nem található kép

[ctx: Next element]
en: Next
hu: Következő

en: Goes to the next element
hu: Ugrás a következő elemre

[ctx: Previous element]
en: Previous
hu: Előző

en: Goes to the previous element
hu: Ugrás az előző elemre

en: It was discovered by %1.
hu: Felfedezési dátum: %1

en: Origin of the name:<br/>%1
hu: A név eredete: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
hu: Olvadáspont

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
hu: Forráspont

en: Electron Affinity
hu: Elektronaffinitás

en: Electronic configuration
hu: Elektron-konfiguráció

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
hu: Atomtömeg

en: Ionization energy
hu: Ionizációs energia

en: First Ionization energy
hu: 1. ionizációs energia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
hu: Elektronegativitás

en: Oxidation states
hu: Oxidációs állapotok

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
hu: Wikipédia (%1)

en: Neutrons
hu: Neutronszám

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
hu: Százalék

en: Half-life period
hu: Felezési idő

en: Energy and Mode of Decay
hu: Energia és bomlási mód

en: Spin and Parity
hu: Spin és paritás

en: %1 MeV
hu: %1 meV

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
hu: Adatáttekintés

en: Atom Model
hu: Atommodell

en: Isotopes
hu: Izotópok

en: Miscellaneous
hu: Egyéb

en: Spectrum
hu: Spektrum

en: Extra information
hu: Extra információ

en: Extra Information
hu: Extra információ

en: No spectrum of %1 found.
hu: %1 színképe nem található.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
hu: Atomszám

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
hu: Az egyenletmegoldóval kémiai egyenleteket lehet kiegyensúlyozni.<br> <br><b>Változók használata</b><br>Változó elemmennyiségek kifejezéséhez egy karaktert kell tenni az elem betűjele elé, ahogy ebben a példában látható:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Eredmény: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Az egyenlet megoldása megadja a hidrogén és az oxigén mennyiségét.<br><br><b>Elektromos töltések meghatározása</b><br>Szögletes zárójelben lehet megadni az elemek töltését, lásd a következő példát:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Eredmény: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
hu: Egyenlet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
hu: Írja be ebbe a mezőbe, melyik egyenletet szeretné kiegyensúlyozni.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
hu: Ha megnyomja ezt a gombot, a fenti egyenlet egyensúlyba kerül.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
hu: &Kiszámítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
hu: Másolás a vágólapra

en: Elements
hu: Elemek

en: Properties
hu: Tulajdonságok

en: Symbol
hu: Szimbólum

en: Exact Mass
hu: Pontos tömeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
hu: Ionizáció

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
hu: Család

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
hu: A fájl már létezik. Szeretné felülírni?

en: Could not open file for writing.
hu: Nem sikerült megnyitni a fájlt írásra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
hu: Fájl:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
hu: Formátum:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
hu: Séma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
hu: Színátmenet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
hu: Húzza a csúszkát a hőmérséklet megváltoztatásához

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
hu: Kattints a Lejátszás / Megállításra a hőmérséklet növekedésénél.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
hu: Sebesség

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
hu: Húzza a csúszkát a hőmérséklet változási-sebességének beállításához.

en: Elements with melting point around this temperature:
hu: Azok az elemek, amelyek olvadáspontja körülbelül ennyi:

en: No elements with a melting point around this temperature
hu: Nincs olyan elem, melynek olvadáspontja körülbelül ennyi

en: Elements with boiling point around this temperature:
hu: Azok az elemek, amelyek forráspontja körülbelül ennyi:

en: No elements with a boiling point around this temperature
hu: Nincs olyan elem, melynek forráspontja körülbelül ennyi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
hu: Nagyítás/kicsinyítés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
hu: <p><b>Információ</b></p>
    <p>Egy elemre történő jobb kattintással megtekintheti annak információit.</p>
    <p>Nagyításhoz és kicsinyítéshez használja az egérgörgőt / nagyítás funkciót.</p>
    <p>Görgetéshez használja a bal kattintást és húzást / görgetés funkciót.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
hu: %1 elem izotópja (%2)

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
hu: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
hu: Többszörös

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
hu: Béta +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
hu: Béta -

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
hu: Stabil

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Magnetic moment: %1
hu: Mágneses momentum: %1

en: Halflife: %1 %2
hu: Felezési idő: %1 %2

en: Halflife: Unknown
hu: Felezési idő: ismeretlen

en: Abundance: %1 %
hu: nagy mennyiség: %1 %

en: Number of nucleons: %1
hu: Nukleonszám: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Exact mass: %1 u
hu: Pontos tömeg: %1 u

en: &Export Data...
hu: Adat &exportálása…

en: &Scheme
hu: &Színséma

en: &Gradients
hu: &Színátmenetek

en: &Tables
hu: &Táblázatok

en: &Numeration
hu: Szám&ozás

en: &Plot Data...
hu: Az adatok meg&jelenítése...

en: Perform &Calculations...
hu: Számítások végzése...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
hu: Ez a kalkulátor, ezzel alapvető kémiai számításokat lehet végrehajtani.

en: &Isotope Table...
hu: &Izotóptáblázat...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
hu: Ebben a táblázatban az elemek izotópjai találhatók.

en: &Glossary...
hu: &Szószedet...

en: &R/S Phrases...
hu: &R/S-kifejezések...

en: Convert chemical files...
hu: Kémiai fájlok konvertálása...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
hu: Ezzel az eszközzel kémiai adatokat tartalmazó fájlokat lehet egyik formátumról a másikra átalakítani.

en: Molecular Editor...
hu: Molekulaszerkesztő…

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
hu: Ezzel az eszközzel 3D-s molekulastruktúrákat lehet megjeleníteni és szerkeszteni.

en: &Tables...
hu: &Táblázatok...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
hu: Kémiai szimbólumok és számok listáit lehet itt megnyitni.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
hu: Ki-be kapcsolja a periódusos rendszer jelmagyarázatait.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
hu: További információt és eszközöket tartalmazó oldalsávot jelenít meg.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
hu: További információt és eszközöket tartalmazó oldalsávot jelenít meg, vagy rejthető el.

en: Legend
hu: Jelmagyarázat

en: Table Information
hu: Táblázatinformációk

en: Information
hu: Információ

en: Overview
hu: Áttekintés

en: View
hu: Nézet

en: Save Kalzium's Table In
hu: A Kalzium táblájába ment

en: Knowledge
hu: Tudás

en: Tools
hu: Eszközök

en: Kalzium Error
hu: Kalzium hiba

en: This system does not support OpenGL.
hu: A rendszer nem támogatja az OpenGL 3D-s grafikai megjelenítést.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
hu: %1 (%2), tömeg: %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
hu: Elektronegativitás (Pauling)

en: Discovery date
hu: Felfedezési dátum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
hu: Elektronaffinitás

en: First Ionization
hu: Első ionizáció

en: No Numeration
hu: Nincs számozás

en: Old IUPAC
hu: Régi IUPAC

en: Monochrome
hu: Monokróm

en: All the Elements
hu: Minden elem

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
hu: Blokkok

en: s-Block
hu: s-blokk

en: p-Block
hu: p-blokk

en: d-Block
hu: d-blokk

en: f-Block
hu: f-blokk

en: Iconic
hu: Ikon

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
hu: Minden elemet egy ikon reprezentál, mely a felhasználásra utal.

en: Alkaline
hu: Alkáli

en: Rare Earth
hu: Ritkaföldfém

en: Non-Metals
hu: Nem fémek

en: Alkalie Metal
hu: Alkálifémek

en: Other Metal
hu: Egyéb fém

en: Halogen
hu: Halogén

en: Transition Metal
hu: Átmeneti fém

en: Noble Gas
hu: Nemesgáz

en: Metalloid
hu: Fémszerű

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
hu: Csoportok

en: Group 1
hu: 1. csoport

en: Group 2
hu: 2. csoport

en: Group 3
hu: 3. csoport

en: Group 4
hu: 4. csoport

en: Group 5
hu: 5. csoport

en: Group 6
hu: 6. csoport

en: Group 7
hu: 7. csoport

en: Group 8
hu: 8. csoport

en: Colors
hu: Színek

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
hu: &Fájl

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
hu: Né&zet

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
hu: &Eszközök

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hu: Alap eszköztár

en: Value not defined
hu: Nem definiált érték

en: Unknown Value
hu: Ismeretlen érték

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
hu: Az elem nem még volt hivatalosan felismert az IUPAC által.

en: This element was known to ancient cultures.
hu: Ez az elem ismert volt már az ókorban is.

en: No Data
hu: Nincs adat

en: Glossary
hu: Szójegyzék

en: References
hu: Hivatkozások

en: Go to '%1'
hu: Ugrás erre: „%1”

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
hu: Szilárd

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
hu: Folyadék

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
hu: Gáz

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
hu: Ismeretlen

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
hu: logaritmikus

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
hu: lineáris

en: Scheme: %1
hu: Színséma: %1

en: A periodic table of the elements
hu: Az elemek periódusos rendszere

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
hu: Nagyobb kódrészek, segítség a többi fejlesztőnek

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
hu: Alapkód a molekulanézegetőhöz, és segített Marcusnak a SoC alatt

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
hu: Molekulanézegető és a libavogadro integrálása

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
hu: SoC a számológép céleszközön és néhány kisebb továbbfejlesztés

en: EqChem, the equation solver
hu: Az EqChem egyenletmegoldó szerzője

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
hu: Kódtisztítás, feldolgozó a molekulasúly kiszámításához és sok kisebb fejlesztés

en: A lot of small things and the documentation
hu: Sok apróság és a dokumentáció

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
hu: Kód és dokumentáció az egyenletmegoldóhoz és a molekulanézegetőhöz

en: Many beautiful element icons
hu: Sok szép elemikon

en: Many beautiful element icons, too!
hu: Sok szép elemikon (többek között)

en: Several icons
hu: Ikonok

en: Several icons in the information dialog
hu: A tájékoztató ablak néhány ikonja

en: Contributed most isotope information
hu: Az izotópjellemzők adatai

en: Some icons and inspiration for others
hu: Köszönet az ikonokért és a többiek inspirálásáért

en: The design of the information dialog
hu: A tájékoztató ablak megtervezése

en: The orbits icon
hu: Pályaikon

en: New interface design and usability improvements
hu: Új felület tervezése, használhatósági fejlesztések

en: Adding new sizable Periodic System
hu: Hozzáadja az új méretezett Periódikus Rendszert

en: Open the given molecule file
hu: A adott molekulafájl megnyitása

en: Can't open more than one molecule at a time
hu: Nem lehet egyszerre egynél több molekulát megnyitni

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
hu: Kezdéshez írjon be
    egy képletet a fenti
    mezőbe és kattintson a
    'Kiszámítás' gombra.

en: Molecular mass:
hu: Molekuláris tömeg:

en: Invalid input
hu: Érvénytelen bevitt adatok

en: Symbol should consist of two or more letters.
hu: A szimbólumnak kettő vagy több betűből kell álnia

en: Symbol already being used
hu: A szimbólum már foglalt

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
hu: A bővítmény érvénytelen, kérlek határozz meg érvényes bővítményt

en: done!
hu: kész!

en: Unable to find the user defined alias file.
hu: Nem található a felhasználó által meghatározott álnévfájl.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
hu: Számológép

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
hu: Adjon meg egy molekuláris képletet itt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
hu: Ez a doboz arra használható, hogy belépj a molekula formulájába.
    Pl. 1.> CaCO3
    Pl. 2.> MeOH
    Pl. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
hu: Kattintson erre a gombra a számításhoz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
hu: Kiszámítás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
hu: Részletek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
hu: Összetétel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
hu: Elemi összetétel

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
hu: Ez az asztal nézet a molekula elemi összeállítása, azaz a molekula mindegyik elemeinek az aránya.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
hu: Atom

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
hu: Teljes tömeg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
hu: Használt álnevek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
hu: A képletbe használt álnevek

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
hu: Ez megmutatja az összes álnevet, amit használtak a molekulába.
    Például az MeOH molekulában az Me =CH3 álnév lett használva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
hu: álnevek

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
hu: Álnevek

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
hu: Álnév meghatározása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
hu: Rövid alak

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
hu: Az álnév rövid alakja

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
hu: Meg tudod itt határozni az álnevek rövidebb formáját, 
    például, Én.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
hu: Teljes alak

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
hu: Az álnév teljes formáját be tudod írni ebbe a dobozba, 
    például, CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
hu: Kattintson álnév megadásához

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
hu: Kattints az álnév hozzáadásához, ha ez érvényes.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
hu: Ú&j álnév hozzáadása…

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
hu: Újra meghatározott álnevek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
hu: Felhasználó álltal meghatározott álnevek

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
hu: Újra meghatározott álnevek listája

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
hu: Ez a felület megmutatja az összes előre meghatározott álnevet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
hu: Felhasználó álltal meghatározott álnevek listája

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
hu: Ez olyan álneveknek a listája, amiket te vagy valami másik felhasználó hozzáadott.

en: Unknown Electron Distribution
hu: Ismeretlen elektron-eloszlás

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
hu: X tengely

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
hu: Átlagérték:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
hu: Itt lehet megadni, hogy mit szeretne ábrázolni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
hu: Maximális érték:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
hu: Minimális érték:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
hu: Megjelenítés:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
hu: Elemtípus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
hu: Első elem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
hu: Utolsó elem:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
hu: Minden elem

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
hu: Fémek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
hu: Nem fémek / Metalloidok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
hu: s blokk elemei

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
hu: p blokk elemei

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
hu: d blokk elemei

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
hu: f blokk elemei

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
hu: Nemesgázok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
hu: Alkálifémek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
hu: Alkáli-földfémek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
hu: Lantanidák

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
hu: Actinoidok

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
hu: Radioaktív elemek

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
hu: Nincs cimke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
hu: Az elemek nevei

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
hu: Az elemek vegyjelei

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
hu: Y tengely

en: n/a
hu: -

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
hu: R-fázisok:

en: S-Phrases:
hu: Biztonsági besorolások:

en: You asked for no R/S-Phrases.
hu: Nem kért veszélyességi/biztonsági besorolást.

en: At least one of the specified phrases is invalid.
hu: A megadott kifejezések közül legalább egy érvénytelen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
hu: S-fázisok:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
hu: Adja meg, melyik R-fázisokat szeretné leolvasni. Elválasztókarakter csak a "-" lehet. Nem használhatók a "/" karakterrel képzett kombinációk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
hu: Leolvasni kívánt R-fázisok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
hu: Adja meg, melyik S-fázisokat szeretné leolvasni. Elválasztókarakter csak a "-" lehet. Nem használhatók a "/" karakterrel képzett kombinációk.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
hu: Leolvasni kívánt S-fázisok

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
hu: Kattintson ide, ha keresni szeretne a bal oldalon bevitt kifejezésre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
hu: &Szűrés

en: Schemes
hu: Színsémák

en: Gradients
hu: Színátmenetek

en: Units
hu: Mértékegységek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
hu: s-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
hu: p-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
hu: d-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
hu: f-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
hu: 1. csoport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
hu: 2. csoport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
hu: 3. csoport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
hu: 4. csoport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
hu: 5. csoport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
hu: 6. csoport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
hu: 7. csoport:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
hu: 8. csoport:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
hu: Halmazállapot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
hu: Szilárd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
hu: Folyadék:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
hu: Gáz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
hu: Alkálifémek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
hu: Ritkaföldfém:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
hu: Nem fémek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
hu: Alkáli-földfémek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
hu: Egyéb fémek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
hu: Halogének:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
hu: Átmeneti fémek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
hu: Nemesgázok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
hu: Fémszerűek:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
hu: Nincs színséma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
hu: Minden elem:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
hu: Ez a színösszeállítás lesz érvényes, ha nem választ ki másikat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
hu: Elemtulajdonság kiírásakor lineáris gradiens helyett logaritmikus gradienst is tud használni a program.
    
    Jelölje be, melyik tulajdonságokat szeretné logaritmikus gradienssel megjeleníteni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
hu: Felfedezési dátum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
hu: Maximális érték színe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
hu: Minimális érték színe:

en: Energy:
hu: Energia:

en: Length:
hu: Hossz:

en: Temperature:
hu: Hőmérséklet:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
hu: Az oldal áttekintést ad az elem színképéről. Az egérrel kinagyíthatók a színkép egyes részei.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
hu: Ebben az ablakban az elem színképének áttekintése látható

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
hu: Ez az elem színképe.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
hu: M&inimális érték:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
hu: Beállítja a színkép bal szélső hullámhosszát

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
hu: Maximális é&rték:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
hu: Beállítja a színkép jobb szélső hullámhosszát

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
hu: Színkép beállítások

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
hu: Emissziós színkép

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
hu: Abszorpciós színkép

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
hu: Mértékegység:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
hu: Típus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
hu: Nagyítás visszaállítása

en: Wavelength
hu: Hullámhossz

en: Intensity
hu: Intenzitás

en: Greek alphabet
hu: Görög betűk

en: Uppercase
hu: Nagybetűs

en: Lowercase
hu: Kisbetűs

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
hu: Név

en: alpha
hu: alfa

en: beta
hu: béta

en: epsilon
hu: epszilon

en: zeta
hu: zéta

en: eta
hu: éta

en: iota
hu: ióta

en: mu
hu: mü

en: nu
hu: nü

en: xi
hu: xí

en: omicron
hu: omikron

en: pi
hu: pí

en: rho
hu: ró

en: sigma
hu: szigma

en: upsilon
hu: epszülön

en: phi
hu: fí

en: chi
hu: khí

en: psi
hu: pszí

en: Numbers
hu: Számok

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
hu: Numerikus előtagok és római számok

en: Number
hu: Szám

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
hu: Előtag

en: Roman Numerals
hu: Római számok

en: 0.5
hu: 0,5

en: 1.5
hu: 1,5

en: 2.5
hu: 2,5

en: &Copy
hu: &Másolás

en: Load Molecule
hu: Molekula betöltése

en: Download New Molecules
hu: Új molekulák letöltése

en: Save Molecule
hu: Molekula mentése

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
hu: Az eszközök nem töltődtek be - valószínűleg az Avogadro beépülő modulok nem lokalizálhatóak.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
hu: Az eszközök nem töltődtek be - valószínűleg az Avogadro beépülő modulok nem lokalizálhatóak. Amíg nincs megoldva ez a kérdés, addig a molekulákat nem lehet megnézni.

en: Common molecule formats
hu: Gyakori molekulaformák

en: All files
hu: Minden fájl

en: Choose a file to open
hu: Válassza ki a megnyitni kívánt fájlt

en: Choose a file to save to
hu: Válassza ki a fájlt, amelybe menteni akar

en: Failed to download molecule %1 to %2.
hu: %1 molekula letöltése nem sikerült ide: %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
hu: A letölthető molekulák elmentésre kerültek ide: %1.

en: The molecules have been saved to %1.
hu: A molekulák elmentésre kerültek ide: %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
hu: Stílus:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
hu: Megjelenítés

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
hu: Szerkesztés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
hu: Optimalizálás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
hu: Rajzolás törlése

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
hu: Mérés

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
hu: Kattints 2 atomon, hogy megmérj egy távolságot, 3 atomon, hogy megmérj egy szöget, 4 atomon, hogy megmérj egy lapszöget.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
hu: Statisztika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
hu: Név:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
hu: Vegyjel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
hu: Súly:

en: Convert
hu: Konvertálás

en: All Files
hu: Minden fájl

en: You must select some files first.
hu: Először ki kell jelölni legalább egy fájlt.

en: No files selected
hu: Nincs kiválasztott fájl

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
hu: Már létezik %1 nevű fájl. Felül szeretné írni?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
hu: A(z) %1 fájl már létezik -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
hu: Kezdődhet a végrehajtás? - KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
hu: Konvertálandó fájlok

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
hu: Min&den kijelölése

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
hu: &Eltávolítás

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
hu: &Hozzáadás

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
hu: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Itt látható, mely fájlok lesznek konvertálva. A gombokkal lehet fájlokat a listába felvenni vagy onnan eltávolítani.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
hu: Konvertálás erről:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
hu: Erre:
