kalzium - en to ia translation catalogue (160 entries)

en: Sorry
ia: Desolate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
ia: Elemento

en: Filtering
ia: Filtrante

en: Accuracy
ia: Precision

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
ia: Massa

en: Matter
ia: Materia

en: Standard deviation
ia: Deviation standard

en: Pipette
ia: Pipetta

en: Scales
ia: Scalas

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
ia: Ficte

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
ia: Palladio

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
ia: Argento

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
ia: Auro

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
ia: Mercurio

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
ia: Plumbo

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
ia: Datos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
ia: <big><b>Calcula:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
ia: Reinitialisa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
ia: <big><b>Massa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
ia: <big><b>Pression:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
ia: <big><b>Temperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
ia: <big><b>Volumine:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
ia: <big><b>Nomine de elemento:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
ia: annos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
ia: secundas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
ia: minutas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
ia: horas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
ia: dies

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
ia: septimanas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
ia: Tempore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
ia: <big><b>Tempore:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
ia: grammas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
ia: tonnas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
ia: carates

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
ia: libras

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
ia: uncias

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
ia: uncias troy

en: nothing
ia: nihil

en: Unable to open %1
ia: Incapace de Aperir '%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
ia: Parametro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ia: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
ia: Axe-x:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
ia: Axe-y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
ia: Notas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
ia: Nove

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
ia: Aperi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
ia: Salveguarda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
ia: Exemplo

en: No element selected
ia: Nulle elemento selectionate

[ctx: Next element]
en: Next
ia: Proxime

[ctx: Previous element]
en: Previous
ia: Precedente

en: Miscellaneous
ia: Miscellanea

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
ia: [%1] %2 (%3 - Bloco %4)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
ia: &Calcula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
ia: Copia in area de transferentia

en: Elements
ia: Elementos

en: Properties
ia: Proprietates

en: Symbol
ia: Symbolo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
ia: Familia

en: Could not open file for writing.
ia: Il non pote aperir file per scriber

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ia: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
ia: Schema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
ia: Gradiente:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
ia: Velocitate

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
ia: Stabile

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
ia: incognite

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
ia: Incognite

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
ia: Incognite

en: &Export Data...
ia: &Exporta datos...

en: &Scheme
ia: &Schema

en: &Gradients
ia: &Gradientes

en: &Tables
ia: &Tabellas

en: &Glossary...
ia: &Glossario...

en: &Tables...
ia: &Tabellas...

en: Legend
ia: Legenda

en: Overview
ia: Vista de insimul

en: View
ia: Vista

en: Tools
ia: Instrumentos

[ctx: No Gradient]
en: None
ia: Necun

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
ia: Blocos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
ia: Gruppos

en: Group 1
ia: Gruppo 1

en: Group 2
ia: Gruppo 2

en: Group 3
ia: Gruppo 3

en: Group 4
ia: Gruppo 4

en: Group 5
ia: Gruppo 5

en: Group 6
ia: Gruppo 6

en: Group 7
ia: Gruppo 7

en: Group 8
ia: Gruppo 8

en: Colors
ia: Colores

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
ia: &Vista

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
ia: Ins&trumentos

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ia: Barra de instrumento principal

en: No Data
ia: Necun datos

en: Glossary
ia: Glossario

[ctx: @title:window]
en: Glossary
ia: Glossario

en: References
ia: Referentias

en: Go to '%1'
ia: Va a  '%1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
ia: Solido

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
ia: Incognite

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
ia: Minimo: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
ia: Maximo: %1

en: Scheme: %1
ia: Schema: %1

en: Invalid input
ia: Entrata invalide.

en: done!
ia: facite!

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
ia: Detalios

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
ia: Adde Alias

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
ia: Excambia

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
ia: Axe-x

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
ia: Valor maxime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
ia: Valor minime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
ia: Monstra:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
ia: Necun Etiquettas

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
ia: Axe-y

en: n/a
ia: n/d

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
ia: &Filtro

en: Search...
ia: Cerca...

en: Horizontally
ia: Horizontalmente

en: Gradients
ia: Gradientes

en: Units
ia: Unitates

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
ia: Gruppo 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
ia: Gruppo 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
ia: Gruppo 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
ia: Gruppo 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
ia: Gruppo 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
ia: Gruppo 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
ia: Gruppo 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
ia: Gruppo 8:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
ia: Solido:

en: Energy:
ia: Energia:

en: Length:
ia: Longitude:

en: Temperature:
ia: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
ia: Valor &Minime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
ia: &Valor Maxime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
ia: Unitate:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
ia: Typo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
ia: Reinitialisa  Zoom

en: Wavelength
ia: Longitudine de unda

en: Intensity
ia: Intensitate

en: Uppercase
ia: Majuscule

en: Lowercase
ia: Minuscule

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
ia: Nomine

en: Numbers
ia: Numeros

en: Number
ia: Numero

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
ia: Prefixo

en: &Copy
ia: &Copia

en: All files
ia: Omne files

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
ia: Stilo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
ia: Monstra

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
ia: Modifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
ia: Optimiza

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
ia: Statistica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
ia: Nomine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
ia: Peso:

en: Convert
ia: Converte

en: All Files
ia: Omne files

en: No files selected
ia: Nulle files ha essite seligite.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
ia: &Selige toto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
ia: &Adde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
ia: Converte a:
