kalzium - en to is translation catalogue (91 entries)

en: A cool thing
is: Svalt dæmi

en: State of matter
is: Ástand efnis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
is: Frumefni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
is: Atómradíus

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
is: ár

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
is: sekúndur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
is: mínútur

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
is: klukkustundir

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
is: dagar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
is: vikur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
is: grömm / mól

en: No element selected
is: Ekkert frumefni valið

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
is: Bræðslumark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
is: Suðumark

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
is: Atómmassi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
is: Rafeindadrægni

en: Atom Model
is: Atómtegund

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
is: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
is: Margþrepa

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
is: Stöðugt

en: Halflife: %1 %2
is: Helmingunartími: %1 %2

en: Halflife: Unknown
is: Helmingunartími: Óþekktur

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
is: Óþekkt

en: Exact mass: %1 u
is: Nákvæmur massi: %1

en: &Numeration
is: &Númering

en: Overview
is: Yfirlit

en: Monochrome
is: Einlitað

en: All the Elements
is: Öll frumefnin

en: s-Block
is: s Blokk

en: p-Block
is: p-Blokk

en: d-Block
is: d-Blokk

en: f-Block
is: f-Blokk

en: Iconic
is: Jónískt

en: Alkalie Metal
is: Alkalímálmur

en: Other Metal
is: Annar málmur

en: Transition Metal
is: Hálfmálmur

en: Noble Gas
is: Eðalgas

en: Group 1
is: Flokkur 1

en: Group 2
is: Flokkur 2

en: Group 3
is: Flokkur 3

en: Group 4
is: Flokkur 4

en: Group 5
is: Flokkur 5

en: Group 6
is: Flokkur 6

en: Group 7
is: Flokkur 7

en: Group 8
is: Flokkur 8

en: Colors
is: Litir

en: A periodic table of the elements
is: Lotukerfi frumefnanna

en: Several icons
is: Nokkrar táknmyndir

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
is: Nánar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
is: Atóm

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
is: Heildarmassi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
is: samheiti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
is: Samheiti

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
is: Skilgreina samheiti

en: Units
is: Einingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
is: Flokkur 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
is: Flokkur 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
is: Flokkur 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
is: Flokkur 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
is: Flokkur 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
is: Flokkur 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
is: Flokkur 8:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
is: Fast:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
is: Vökvi:

en: Greek alphabet
is: Grískt stafróf

en: Uppercase
is: Hástafa

en: Lowercase
is: Lágstafa

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
is: Heiti

en: alpha
is: alfa

en: theta
is: þeta

en: iota
is: jóta

en: omicron
is: ómíkron

en: pi
is: pí

en: phi
is: phí

en: chi
is: chí

en: psi
is: psí

en: omega
is: ómega

en: Numbers
is: Tölur

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
is: Forskeyti

en: Roman Numerals
is: Rómverskar tölur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
is: Stíll:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
is: Breyta

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
is: Tölfræði

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
is: Heiti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
is: Formúla:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
is: Þyngd:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
is: Velja &allt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
is: Fja&rlægja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
is: Bæt&a við

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
is: Umbreyta úr:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
is: Umbreyta í:
