kalzium - en to it translation catalogue (1153 entries)

en: Problem while opening the file
it: Problema durante l'apertura del file

en: Cannot open the specified file.
it: Impossibile aprire il file specificato.

en: Sorry
it: Spiacente

en: Cannot save to the specified file.
it: Impossibile aprire il file specificato.

en: Kalzium OpenGL Part
it: Componente OpenGL di Kalzium

en: A cool thing
it: Una bella cosa

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
it: © 2006, Carsten Niehaus

en: State of matter
it: Stato fisico

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
it: Forma che può assumere la materia; dipende dalla stabilità della forma e dal fatto che abbia o meno un volume proprio: solida, liquida o gassosa.

en: Chemical Symbol
it: Simbolo chimico

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
it: Abbreviazione di una, due o tre lettere, scelta in base a convenzioni internazionali.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
it: Elemento

en: Chromatography
it: Cromatografia

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
it: Tecnica di separazione in un mezzo mobile (fase mobile) che sfrutta l'adsorbimento differente delle varie componenti su un mezzo statico (fase stazionaria).

en: Distillation
it: Distillazione

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
it: Separazione dei componenti di una miscela liquida attraverso stadi di evaporazione e condensazione. Nella distillazione frazionata il processo è ripetuto più volte all'interno di una colonna.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
it: Materia che non può essere separata in costituenti più piccoli mantenendo le stesse caratteristiche. Gli elementi chimici consistono di atomi, a loro volta composti da un nucleo che contiene i protoni, carichi positivamente, ed i neutroni, elettricamente neutri, circondati da un guscio di elettroni.

en: Emulsion
it: Emulsione

en: Heterogeneous mix of two liquids.
it: Miscela eterogenea di due liquidi.

en: Extraction
it: Estrazione

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
it: Processo che permette di ricavare una sostanza pura da una miscela omogenea o eterogenea.

en: Mix
it: Miscela

en: Filtering
it: Filtrazione

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
it: Processo di separazione di una sostanza solida presente in una miscela liquida o gassosa attraverso l'uso di una parete di separazione porosa detta filtro.

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
it: Materia consistente di sostanze differenti non combinate in rapporti prefissati. Le [i]miscele omogenee[/i] hanno un aspetto coerente, mentre le `[i]miscele eterogenee[/i] consistono di più fasi.

en: Accuracy
it: Accuratezza

en: Consisting of accidental and systematic errors.
it: L'accuratezza è un indice di quanto il risultato di una serie di misure è vicino al valore vero. Dipende dagli errori sistematici.

en: Law of Conservation of Mass
it: Legge di conservazione della massa

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
it: Durante una reazione chimica non si perde né si guadagna massa. La somma delle masse dei reagenti è uguale alla somma delle masse dei prodotti della reazione.

en: Law of multiple proportions
it: Legge delle proporzioni multiple

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
it: Un composto contiene gli stessi elementi nello stesso rapporto di massa. Se due o più elementi sono legati tra loro allora il rapporto tra le loro masse è costante.

en: Crystallization
it: Cristallizzazione

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
it: Separazione di una fase solida e cristallina da una fase liquida o gassosa.

en: Solution
it: Soluzione

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
it: Miscela omogenea di più sostanze pure

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
it: Massa

en: Measurement of an amount of matter.
it: Misura di una quantità di materia.

en: Matter
it: Materia

en: All that takes up space and has mass.
it: Tutto ciò che occupa spazio ed ha massa.

en: Phase
it: Fase

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
it: Una fase è una porzione omogenea di materia caratterizzata da composizione e proprietà fisiche costanti, separata dall'ambiente circostante da una superficie.

en: Accuracy and precision
it: Accuratezza e precisione

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
it: Espresse attraverso la deviazione standard. Misurano l'imprecisione dovuta agli errori casuali.

en: Correctness
it: Correttezza

en: Values given over accidental errors.
it: Misura l'imprecisione dovuta agli errori casuali.

en: SI-Unit
it: Unità SI

en: Measurement unit using International Symbols.
it: Unità di misura del Sistema Internazionale.

en: Significant figures
it: Cifre significative

en: The number of digits which are meaningful in a number.
it: Il numero di cifre che hanno significato in un numero.

en: Standard deviation
it: Deviazione standard

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
it: Una quantità che permette di stimare la precisione di una misurazione.

en: Suspension
it: Sospensione

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
it: Miscela eterogenea costituita da una sostanza solida ed una liquida.

en: Alloys
it: Composto

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
it: Materia pura costituita da più elementi in un rapporto fisso.

en: Alpha rays
it: Raggi alfa

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
it: Radiazione costituita da particelle alfa, costituite da due protoni e due neutroni ed emesse dagli atomi di alcuni elementi radioattivi.

en: Atom
it: Atomo

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
it: Gli atomi sono i costituenti della materia e sono chimicamente inseparabili. Gli atomi di uno stesso tipo costituiscono un elemento.

en: Electron
it: Elettrone

en: Proton
it: Protone

en: Neutron
it: Neutrone

en: Atomic nucleus
it: Nucleo atomico

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
it: La regione carica positivamente posta al centro dell'atomo, in cui si trovano protoni e neutroni.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
it: Massa atomica

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
it: La massa di un atomo relativamente ad una scala in cui la massa dell'atomo di carbonio 12 è 12u. In un elemento costituito da isotopi differenti la massa è la massa media della miscela isotopica.

en: Isotope
it: Isotopo

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
it: Gli isotopi sono forme differenti di uno stesso elemento, caratterizzate da avere lo stesso numero atomico Z (e quindi lo stesso numero di protoni) ma differente massa atomica (perché hanno un differente numero di neutroni). La parola significa «allo stesso posto» ed è dovuto al fatto che gli isotopi di un elemento occupano lo stesso posto nella tavola periodica.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
it: Lo spin è un momento angolare intrinseco associato alle particelle microscopiche. Si tratta di un fenomeno puramente quantomeccanico, senza nessuna analogia con la fisica classica. Il momento angolare in fisica classica è associato alla rotazione di un corpo esteso, mentre lo spin non è associato alla rotazione di nessuna massa interna, ma è una proprietà intrinseca delle particelle.

en: Magnetic Moment
it: Momento magnetico

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
it: Il momento magnetico di un corpo è un vettore correlato alla torsione che il corpo subisce per azione di un campo magnetico esterno. Per le particelle microscopiche è misurato in unità di magnetone nucleare µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
it: Tipo di decadimento

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
it: Il tipo di decadimento è la maniera peculiare con cui una particella decade. Per il decadimento radioattivo (il decadimento dei nuclidi) si posso elencare questi tipi di decadimento: [br] -> decadimento alfa (emissione di un nucleo di Elio 4). [br] -> decadimento β[sup]-[/sup] (emissione di un elettrone). [br] -> decadimento β[sup]+[/sup] (emissione di un positrone). [br] -> cattura elettronica. [br] -> emissione di un protone. [br] -> fissione spontanea. [br] Di solito per ogni nuclide esiste un tipo di decadimento che predomina.

en: Decay Energy
it: Energia di decadimento

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
it: L'energia di decadimento è l'energia rilasciata durante un processo di decadimento nucleare.

en: Nuclides
it: Nuclidi

en: [i]see isotopes[/i]
it: [i]vedi isotopi[/i]

en: Isotone
it: Isotono

en: Nuclear Isomer
it: Isomero nucleare

en: Isobars
it: Isobari

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
it: Due nuclidi sono isotoni se hanno lo stesso numero N di neutroni.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
it: Si definiscono isobari i nuclidi con lo stesso numero di massa, che è la somma del numero di protoni e neutroni.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
it: Un isomero nucleare è uno stato metastabile di un atomo causato dall'eccitazione di un protone o di un neutrone del proprio nucleo che richiede una variazione di spin affinché possa avvenire il rilassamento. Gli isomeri nucleari decadono a stati di più bassa energia attraverso due transizioni isomeriche: [br] -> emissione γ (emissione di un fotone ad alta energia). [br] -> conversione interna (l'energia è usata per ionizzare l'atomo). Gli isomeri metastabile di un atomo sono indicati con una «m» (o nel caso di più di un isomero con 2m, 3m...) Questo simbolo è posto solitamente dopo il simbolo atomico ed il numero di massa (ad esempio Co-58m) ma talvolta è scritto come apice prima del simbolo (ad esempio [sup]m[/sup]Co-58 o [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
it: Raggi beta

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
it: Radiazione costituita da elettroni emessi da atomi di elementi radioattivi.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
it: L'elettrone è una particella subatomica con una massa m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg e una carica negativa [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
it: Il protone è una particella subatomica di massa m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg e carica positiva [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C presente nel nucleo degli atomi.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
it: Il neutrone è una particella subatomica presente nel nucleo degli atomi. Ha una massa m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg.

en: Cathode Rays
it: Raggi catodici

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
it: I raggi catodici sono fasci di elettroni che si possono osservare nei tubi a vuoto, cioè tubi di vetro in cui è stato fatto il vuoto equipaggiati con almeno due elettrodi, il catodo (carico negativamente) e l'anodo (carico positivamente) in una configurazione nota come diodo.

en: Ionic Radius
it: Raggio ionico

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
it: Il raggio ionico è il raggio di un atomo elettricamente carico, detto ione. Lo ione può essere carico positivamente o negativamente. Kalzium mostra insieme al raggio ionico la corrispondente carica. Uno ione positivo ha meno elettroni dell'atomo neutro, viceversa uno ione negativo ne ha di più. Di conseguenza lo ione positivo ha un raggio ionico più piccolo di quello del corrispondente atomo neutro, mentre lo ione negativo ha un raggio maggiore.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
it: Raggio covalente

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
it: Raggio atomico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
it: Raggio di van der Waals

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
it: Il raggio di van der Waals di un atomo è il raggio immaginario di una sfera rigida usata per modellare l'atomo. Si determina da misure della distanza tra coppie di atomi non legati in un cristallo.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
it: Il raggio atomico è la distanza tra il nucleo di un atomo e l'orbitale elettronico più stabile in un atomo all'equilibrio.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
it: Il raggio covalente in chimica corrisponde alla metà della distanza tra due nuclei atomici identici legati tra loro da un legame covalente.

en: Watchglass
it: Vetrino d'orologio

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
it: I vetrini d'orologio sono lastre di vetro circolari del diametro di circa 5-10 cm, e vengono usati in varie tecniche di laboratorio. Il bordo è piegato verso l'alto per permettere al vetrino di contenere piccole quantità di liquido da far evaporare. L'evaporazione può essere accelerata riscaldando il vetrino con un bruciatore Bunsen. I vetrini d'orologio possono essere usati anche per coprire piastre di Petri o becher, e sono adatte anche a per pesare piccole quantità di materia o a seccarle in un apparato apposito. Il termine deriva dai vecchi orologi da tasca, che spesso possedevano dei vetri protettivi di questa forma.

en: Dehydrator
it: Disidratatore

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
it: Un disidratatore è un'apparecchiatura di laboratorio, spesso realizzata in vetro, che serve ad asciugare un campione, cioè rimuoverne l'acqua o altro liquido.
    			Si tratta di un contenitore di vetro con un coperchio che può essere chiuso ermeticamente. Nella parte inferiore è presente una sostanza disidratante come gel di silice, cloruro di calcio, anidride fosforica o acido solforico. Il campione da disidratare viene posto su un setto diafano di plastica o ceramica sopra l'agente disidratante.
    			La sostanza disidratante è igroscopica, cioè deumidifica l'ambiente circostante assorbendo il vapore acqueo; l'atmosfera seccata assorbe quindi a sua volta l'acqua dal campione.

en: Spatula
it: Spatola

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
it: Una spatola è uno strumento di laboratorio usato per trasferire composti chimici. Può avere varie forme (piatta, a cucchiaio) ed essere costituita da materiali differenti (ferro, titanio, platino).

en: Water Jet Pump
it: Eiettore ad acqua

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
it: L'eiettore ad acqua è costituito da due tubi di ingresso e uno di uscita, ed è costituito in principio da due tubi uno dentro l'altro. L'acqua entrante viene fatta uscire velocemente ad alta pressione attraverso un ugello in un tubo leggermente più grande. In questo modo il getto d'acqua trascina via l'aria o altro fluido dal secondo ingresso.<br/> Ciò è dovuto alla pressione negativa nel fluido in movimento, ed è pertanto un'applicazione del paradosso idrodinamico, secondo cui gli oggetti vicini ad un fluido in movimento sono aspirati e non, al contrario, spinti via.

en: Refractometer
it: Rifrattometro

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
it: Con un rifrattometro si misura l'indice di rifrazione di un mezzo otico. Conoscendo l'indice di rifrazione di un composto che si sta sintetizzando la misura dell'indice di rifrazione può essere usata per determinare la purezza del campione o per controllare se la sintesi ha avuto successo.

en: Mortar
it: Mortaio

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
it: Un mortaio è usato per macinare manualmente dei solidi. Può anche essere usato per omogeneizzare una miscela di solido. Il solido viene macinato usando un pestello.

en: Heating Coil
it: Piastra riscaldante

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
it: Le piastre riscaldanti sono usate per scaldare palloni o altri contenitori. Possono essere collegate ad un termometro in modo da non superare una prefissata temperatura. Esistono piastre riscaldanti che presentano un campo magnetico rotante che può essere usato per agitare il fluido che viene riscaldato.

en: Cork Ring
it: Anello di sughero

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
it: L'anello di sughero, materiale leggero e con buone qualità isolanti, viene usato per sostenere contenitori come i palloni.

en: Dropping Funnel
it: Imbuto gocciolatore

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
it: Un imbuto gocciolatore serve a far gocciolare precise quantità di liquido. La velocità di gocciolamento può essere controllata con un rubinetto.

en: Separating Funnel
it: Imbuto separatore

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
it: Un imbuto separatore viene usato per separare una miscela di liquidi di diversa densità. Un rubinetto nella parte inferiore dell'imbuto permette di far scendere il liquido più denso in modo da trasferirlo in un altro contenitore.

en: Test Tube Rack
it: Portaprovette

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
it: Il portaprovette è utile quando si vogliono effettuare più saggi contemporaneamente o semplicemente quando si devono far asciugare le provette.

en: Vortexer
it: Agitatore vortex

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
it: Un agitatore vortex serve a omogeneizzare i reagenti che si trovano nei laboratori. Il contenitore del liquido viene messo su una piastra che vibra per agitazione rotativa fino a 3000 giri al minuto, dove viene attivato un sensore di contatto. In questo modo si possono omogeneizzare velocemente dei volumi di fluido estremamente piccoli. È l'opposto di una centrifuga, che viene usata per separare i fluidi.

en: Wash Bottle
it: Bottiglie a spruzzetta

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
it: Queste bottiglie sono usate per molte cose. Nella maggior parte dei laboratori sono normalmente riempite con acqua, sale, acido o altri fluidi di uso comune. Facilitano l'applicazione di un fluido quando non è necessaria una quantità esatta.

en: Rotary Evaporator
it: Evaporatore rotante

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
it: Un evaporatore rotante è costituito da un pallone immerso in un bagno di acqua calda, ed è progettato per evaporare solventi. Il pallone viene fatto ruotare, ed il solvente si raccoglie sotto vuoto in un condensatore e sgocciola in un contenitore apposito. In questo modo si possono concentrare o purificare le soluzioni. Collegando una pompa a vuoto si possono ridurre la pressione e quindi il punto di ebollizione del solvente.

en: Reflux Condenser
it: Condensatore a ricadere

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
it: Il condensatore a ricadere espone un fluido a un processo in cui un gas prodotto da riscaldamento viene raccolto nel condensatore. Il fluido viene raffreddato fino alla condensazione e ricade nel fluido originale. Viene normalmente applicato a un pallone, possibilmente a più colli.

en: Pipette Bulb
it: Bulbo per pipetta

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
it: Un bulbo per pipetta viene usato per riempire in sicurezza le pipette. Premendo e rilasciando il bulbo viene prodotta una depressione che permette di aspirare il liquido all'interno della pipetta. Premendo ancora il bulbo il liquido viene spinto fuori dalla pipetta.

en: Test Tube
it: Provetta

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
it: In una provetta vengono condotte reazioni su bassa scala o piccoli esperimenti. Esistono numerosi tipi di provetta; ad esempio, alcune presentano delle tacche, altre possono essere connesse ad altre attrezzature e altre possono essere più resistenti.

en: Protective Goggles
it: Occhiali protettivi

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
it: Gli occhiali protettivi sono uno strumento indispensabile in laboratorio. Senza di essi lavorare in laboratorio potrebbe essere pericoloso. Le lenti sono solitamente fatte in materiale plastico per proteggere gli occhi sia dal contatto con sostanze chimiche sia da impatti metallici.

en: Round-Bottomed Flask
it: Palloni

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
it: I palloni sono usati per molte reazioni. Alcuni possono essere connessi ad altri strumenti, come mostra l'immagine. A causa della loro forma, per essere appoggiati su un tavolo hanno bisogno di sostegni, come ad esempio anelli di sughero.

en: Full Pipette
it: Pipetta a scolamento totale

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
it: A differenza delle normali pipette questo modello presenta una sola tacca. Per trasferire il volume per cui la pipetta è tarata è quindi necessario svuotarla completamente.

en: Drying Tube
it: Valvola essiccante

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
it: Ci sono reazioni che devono essere condotte in un ambiente anidro. In tal caso è necessario usare una valvola essiccante che contiene una sostanza chimica igroscopica in grado di assorbire l'umidità atmosferica.

en: Test Tube Holder
it: Pinza per provette

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
it: Le pinze per provette aiutano a tenere le provette. Usando una pinza, si tiene una distanza di sicurezza tra la propria mano e la provetta quando questa è molto calda. Di solito, le pinze per provette sono usate per tenere le provette su fiamma libera.

en: Measuring Cylinder
it: Cilindro graduato

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
it: Un cilindro graduato può essere usato per misurare volumi di liquidi con una relativa precisione. Inoltre viene spesso usato per lasciare decantare del particolato eventualmente presente nei liquidi.

en: Thermometer
it: Termometro

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
it: Un termometro serve a misurare la temperatura di un campione. In laboratorio vengono usati termometri speciali, in grado di resistere agli acidi o alle basi.

en: Magnetic Stir Bar
it: Agitatore magnetico

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
it: Gli agitatori magnetici sono piccole barre magnetiche dalla superficie chimicamente altamente inerte. Molte piastre riscaldanti hanno un magnete incorporato in grado di ruotare: ciò fa ruotare l'agitatore e omogeneizza la soluzione in cui si trova.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
it: Asta per il recupero degli agitatori magnetici

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
it: Con questa asta è possibile recuperare agevolmente gli agitatori magnetici all'interno di contenitori. L'asta presenta un magnete nella sua parte terminale in grado di attrarre l'agitatore magnetico.

en: Pipette
it: Pipetta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
it: Le pipette si usano per trasferire piccoli volumi di liquido nei laboratori. Una pipetta ha una scala volumetrica e, di regola, i bulbi delle pipette vengono usati per sgocciolare liquidi. Entrambi i tipi di pipette sono calibrati per fluidi ad una temperatura di 20°C e per il tempo di fuoriuscita (indicato da «Ex.»). Se necessario, i tempi di fuoriuscita sono indicati sulle pipette.

en: Erlenmeyer Flask
it: Beuta

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
it: Le beute, dette anche matracci di Erlenmeyer dal nome del loro inventore, il chimico Emil Erlenmeyer (1825-1909), si distinguono dai becher per la loro base a cono inverso e il collo cilindrico. Ci sono diversi tipi di beute per applicazioni di laboratorio, in particolare le forme a collo stretto e a collo largo. A seconda delle applicazioni, la beuta potrebbe essere smerigliata per permettere una buona connessione con altra vetreria.
    			<br/>
    			Il collo stretto riduce il rischio di fughe di fluido, specialmente durante l'ebollizione o reazioni che agitano i contenuti.
    			<br/>
    			Le beute sono utili per miscelare fluidi o accelerare una reazione per agitazione, per esempio. Sono molto adatte all'uso con agitatori magnetici, in quanto può essere direttamente posta sulla piastra agitante; invece i palloni devono essere poggiati su un anello di sughero sulla piastra agitante.

en: Ultrasonic Bath
it: Bagno ad ultrasuoni

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
it: In alcune reazioni chimiche è importante che il solvente sia privo di gas. Per assicurarsi di ciò, il contenitore in cui viene fatta avvenire la reazione viene posto per un certo tempo in un bagno ad ultrasuoni. Per effetto dell'alta frequenza del suono, il gas si allontana dal liquido. Questa procedura è detta degasamento.

en: Scales
it: Bilance

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
it: In un laboratorio si devono spesso pesare quantità di reagenti molto precise. Le bilance ad alta precisione possono misurare masse fino a un decimillesimo di grammo. Per questo motivo vengono poste su blocchi di granito per minimizzare le vibrazioni, e sono protette da cambiamenti del flusso dell'aria con una cupola.

en: Distillation bridge
it: Refrigerante

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
it: Un modo di separare una miscela è usare la distillazione. In questo contesto, un refrigerante fa da un ponte tra due contenitori. Uno di questi contiene la miscela da separare, e attraverso il riscaldamento si forma una fase gassosa che viene fatta passare attraverso il refrigerante. All'altro estremo del refrigerante la fase gas viene fatta condensare e sgocciola in un pallone. Tipicamente, il refrigerante viene raffreddato da un fluido in controcorrente. Inoltre, spesso si usa un termometro per controllare la temperatura del refrigerante.

en: Syringe
it: Siringa

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
it: Una siringa è costituita da due parti, un tubo di vetro ed un pistone, solitamente entrambi di vetro. I gas entrano nel tubo di vetro, ed essendo la siringa un sistema chiuso il pistone viene spinto all'infuori. Questo può essere usato per misurare il volume di reazione.

en: Separation Beaker
it: Becher separatore

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
it: Per prima cosa, quattro piccoli contenitori sono collegati alle quattro estremità di questo becher. Quindi, durante la distillazione, il becher viene inclinato di 60 gradi dopo il raggiungimento di una certa temperatura. Facendo ciò, alla fine della distillazione, tutti i quattro contenitori contengono un liquido specifico, a seconda del punto di ebollizione del liquido distillato.

en: Burner
it: Bruciatore

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
it: Esistono vari tipi di bruciatori; quello mostrato in figura è un bruciatore Teclu. Ogni tipo di bruciatore ha un uso specifico, e si distingue dagli altri per la temperatura massima raggiungibile.

en: Extractor Hood
it: Cappa

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
it: Le cappe sono usate per filtrare i gas e i vapori prodotti dalle reazioni chimiche. L'aria, una volta ripulita, viene inviata all'esterno dell'edificio.

en: Contact Thermometer
it: Termometro a contatto

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
it: I termometri a contatto differiscono da quelli normali nell'essere connessi a una piastra riscaldante, e sono quindi in grado di misurare e controllare la temperatura attuale. Facendo ciò, permettono di condurre esperimenti a temperatura costante. I termometri a contatto funzionano usando un controllo in anello chiuso: una volta che la temperatura è stata raggiunta, la piastra viene disattivata; quando la temperatura scende, la piastra viene riattivata.

en: Clamps
it: Pinze

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
it: Le pinze sono usate in laboratorio per sostenere vari tipi di attrezzatura.

en: Indicator Paper
it: Cartina indicatrice

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
it: Ci sono diversi modi di misurare il valore di pH di una soluzione, uno dei quali è usare degli indicatori. Le cartine indicatrici cambiano il colore a seconda del pH della soluzione a cui sono esposte, e confrontando il colore con un riferimento si ottiene una misura abbastanza accurata del pH. Se si richiede una misura più accurata, si può usare un elettrodo di vetro, che funziona misurando la conduttività di una soluzione.

en: Short-Stem Funnel
it: Imbuto a gambo corto

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
it: Un imbuto può essere usato per riempire un contenitore a collo stretto con un liquido o con una polvere fine.

en: Buret
it: Buretta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
it: Le burette si usano per titolare i liquidi. Una buretta viene riempita con un certo volume di liquido, e sotto di essa viene posto un contenitore, come per esempio una beuta. Aprendo la valvola della buretta, il liquido del contenitore verrà titolato. Le burette di alta qualità dispongono di un meccanismo di evacuazione attraverso il quale possono essere molto facilmente nuovamente riempite con il volume esatto per cui sono calibrate.

en: Beaker
it: Becher

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
it: I becher possono essere usati per svariati compiti. Per esempio, sono usati per contenere sostanze chimiche o effettuare reazioni chimiche. Sono inoltre spesso usati per le titolazioni.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
it: DSC (Calorimetria differenziale a scansione)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
it: Una DSC misura il flusso di calore di un composto. Questo valore è molto specifico per ogni sostanza, e quindi una DSC può essere usata per l'identificazione di un composto o per la sua descrizione.

en: Dewar Vessel
it: Vaso Dewar

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
it: Un vaso Dewar (o semplicemente Dewar), dal nome del fisico James Dewar (1842-1923), è un contenitore a doppia parete inframezzata dal vuoto, progettato per dare una buona isolazione termica. Come tale, è utile per mantenere freddi o caldi i liquidi. Un esempio noto di vaso Dewar sono i thermos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
it: Finto

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
it: Idrogeno

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
it: Dal greco «hydro» e «gennao», «forma acqua».

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
it: Elio

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
it: Dal greco «helios», «sole».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
it: Litio

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
it: Dal greco «lithos», «pietra».

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
it: Berillio

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
it: Dal greco «beryllos», «pietra verde chiaro».

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
it: Boro

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
it: Il nome deriva da «borace» e «carbone». Si trova nel borace e si comporta similmente al carbone.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
it: Carbonio

en: Latin 'carboneum' for carbon.
it: Dal latino «carboneum».

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
it: Azoto

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
it: Dal latino «nitrogenium», «forma salnitro».

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
it: Ossigeno

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
it: Dal latino «oxygenium», «forma acidi».

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
it: Fluoro

en: Latin 'fluere' ('floats').
it: Dal latino «fluere», «scorrere».

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
it: Dal greco «neo», «nuovo».

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
it: Sodio

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
it: Il nome viene dal latino «sodanum», che significa «rimedio contro il mal di testa». Il simbolo viene invece dal latino «natrium»,  in arabo «natrun» o «soda» in inglese.

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
it: Magnesio

en: Named after the city of Magnesia.
it: Dalla città di Magnesia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
it: Alluminio

en: Latin 'alumen'.
it: Dal latino «alumen».

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
it: Silicio

en: Latin 'silex'.
it: Dal latino «silex».

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
it: Fosforo

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
it: Dal greco «phosporos», «portatore di luce».

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
it: Zolfo

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
it: Dal sanscrito «sweb», «dormire».

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
it: Cloro

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
it: Dal greco «chloros», «giallo-verde».

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
it: Dal greco «aergon», «inattivo».

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
it: Potassio

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
it: Il nome proviene dall'inglese «potash» («pot ashes», «pentola di ceneri»), perché è stato scoperto in una pentola di ceneri caustiche, mentre il simbolo arriva dal latino «kalium», «al qaliy» in arabo, che significa alcali.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
it: Calcio

en: Latin 'calx' for 'lime'.
it: Dalla parola latina «calx», «calce».

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
it: Scandio

en: Named because it was found in Scandinavia.
it: Così chiamato perché scoperto in Scandinavia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
it: Titanio

en: The Titans were giants in Greek mythology.
it: I titani erano dei giganti della mitologia greca.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
it: Vanadio

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
it: «Vanadis» è l'altro nome con cui è nota la dea nordica Freyja.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
it: Cromo

en: Greek 'chroma' means 'color'.
it: Dal greco «chroma», «colore».

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
it: È stato scoperto vicino alla città di Magnesia, in un terreno nero. Per cui fu chiamato «magnesia nigra», o più brevemente manganese.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
it: Ferro

en: Latin 'ferrum'.
it: Dal latino «ferrum».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
it: Cobalto

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
it: Dal tedesco «Kobold», «folletto» o «spirito maligno».

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
it: Nichel

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
it: «Nickel» era il nome di uno spirito delle montagne.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
it: Rame

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
it: Dal greco «cuprum», «cipresso».

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
it: Zinco

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
it: Dal tedesco «zinking», «ruvido», perché i minerali di zinco sono molto ruvidi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
it: Gallio

en: 'Gallia' is an old name for France.
it: Da «Gallia», l'antico nome della Francia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
it: Germanio

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
it: Così chiamato in onore della Germania.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
it: Arsenico

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
it: Dal greco «arsenikos», «maschio» o «coraggioso».

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
it: Selenio

en: Greek 'selena' for 'moon'.
it: Dal greco «selena», «luna».

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
it: Bromo

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
it: Dal greco «bromos», «ha cattivo odore».

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
it: Cripton

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
it: Dal greco «kryptos», «nascosto».

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
it: Rubidio

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
it: Dal latino «rubidus», «rosso scuro».

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
it: Stronzio

en: Named after the mineral Strontianit.
it: Il nome deriva da un minerale, la stronzianite.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
it: Ittrio

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
it: Dal villaggio di Ytterby, vicino a Stoccolma in Svezia. Anche terbio, itterbio e erbio prendono il nome da questo villaggio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
it: Zirconio

en: Named after the mineral zircon.
it: Da un minerale, lo zircone.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
it: Niobio

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
it: Da Niobe, figlia del dio greco Tantalo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
it: Molibdeno

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
it: L'origine è greca e significa «come il platino». Era infatti difficile distinguere il molibdeno dal platino.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
it: Tecnezio

en: Greek 'technetos' for artificial.
it: Dal greco «technetos», «artificiale».

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
it: Rutenio

en: Ruthenia is the old name of Russia.
it: Ruthenia è l'antico nome della Russia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
it: Rodio

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
it: Dal greco «rhodeos», «rosso come una rosa».

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
it: Palladio

en: Named after the asteroid Pallas.
it: Dall'asteroide Pallade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
it: Argento

en: Latin 'argentum' for silver.
it: Dal latino «argentum».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
it: Cadmio

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
it: Dal greco «kadmia» («Galmei» = carbonato di zinco).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
it: Indio

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
it: Da «indigo», cioè «indaco», a causa del colore del suo spettro.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
it: Stagno

en: Latin 'stannum' for tin.
it: Dalla parola latina «stannum», «stagno».

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
it: Antimonio

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
it: Dall'arabo «anthos ammonos», «fiore del dio Ammone».

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
it: Tellurio

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
it: Dal latino «tellus» o «telluris», «pianeta Terra».

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
it: Iodio

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
it: Dal greco «ioeides», «violetto».

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
it: Dal greco «xenos», «straniero».

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
it: Cesio

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
it: Dal latino «caesius», «celeste».

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
it: Bario

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
it: Dal greco «barys», «pesante».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
it: Lantanio

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
it: Dal greco «lanthanein», «nascosto». I lantanidi sono anche chiamati «terre rare».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
it: Cerio

en: Named after the planetoid Ceres.
it: Dal pianeta nano Cerere.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
it: Praseodimio

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
it: Dal greco «prasinos didymos», «gemello verde».

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
it: Neodimio

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
it: Dal greco «neos didymos», «nuovo gemello».

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
it: Promezio

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
it: Dalla mitologia greca. Prometeo rubò il fuoco dagli déi e lo donò all'umanità.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
it: Samario

en: Named after the mineral Samarskit.
it: Da un minerale, la samarskite.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
it: Europio

en: Named after Europe.
it: Così chiamato in onore dell'Europa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
it: Gadolinio

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
it: Dal nome del chimico finlandese Johan Gadolin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
it: Terbio

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
it: Dal villaggio svedese di Ytterby e dal minerale itterbite, dal quale il terbio venne inizialmente raffinato. Anche ittrio, erbio e itterbio prendono il nome da questo villaggio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
it: Disprosio

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
it: Dal greco «dysprositor», «difficile da raggiungere».

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
it: Olmio

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
it: Dal latino «Holmia», l'antico nome di Stoccolma.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
it: Erbio

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
it: Dal villaggio svedese di Ytterby, dove il minerale gadolinite (dal quale l'erbio venne inizialmente raffinato) venne estratto per la prima volta. Anche ittrio, terbio e itterbio prendono il nome da questo villaggio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
it: Tulio

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
it: Dall'antico nome della Scandinavia, «Thule».

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
it: Itterbio

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
it: Come l'ittrio, il terbio e l'erbio, anche questo elemento deve il suo nome alla città svedese di Ytterby.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
it: Lutezio

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
it: Dal nome romano di Parigi, «Lutetia».

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
it: Afnio

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
it: Niels Bohr aveva previsto le proprietà di questo elemento prima della sua scoperta, che è stato così chiamato da «Hafnia», l'antico nome latino della sua città natale, Copenhagen, in Danimarca.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
it: Tantalio

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
it: Dal mito greco di Tantalo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
it: Tungsteno

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
it: Il nome viene dallo svedese «tung sten», che significa «pietra pesante». Il simbolo viene invece dal vecchio nome in tedesco dell'elemento, «wolfram», che descriveva come il tungsteno interagisse con lo stagno «come un lupo mangia una pecora».

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
it: Renio

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
it: Dal fiume Reno (in latino «Rhenium») in Germania.

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
it: Osmio

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
it: Dal greco «odore». I suoi ossidi hanno un forte odore di rafano.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
it: Iridio

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
it: Dal greco «iris», «arcobaleno».

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
it: Platino

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
it: In spagnolo «platina» significa «piccolo argento».

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
it: Oro

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
it: Dal latino «aurum», che deriva da Aurora, la dea del sole nascente.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
it: Mercurio

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
it: Dal greco-latino «hydrargyrum», «argento liquido».

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
it: Tallio

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
it: Dal greco «tallos», «ramoscello».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
it: Piombo

en: Latin 'plumbum' for Lead.
it: Dal latino «plumbum», «piombo».

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
it: Bismuto

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
it: Anticamente il nome germanico del bismuto era «wismuth», che significa «massa bianca».

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
it: Polonio

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
it: Dal nome della Polonia, in onore di Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
it: Astato

en: Greek 'astator' for 'changing'.
it: Dal greco «astator», «che cambia».

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
it: Il nome deriva dal radio. Finisce per «on» per chiarire che si tratta di un gas nobile.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
it: Francio

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
it: Dal nome della Francia, in onore di Marguerite Perey.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
it: Radio

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
it: Dal latino «radius», «raggio», in quanto radioattivo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
it: Attinio

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
it: Dal greco «aktis», «raggio»; l'attinio è radioattivo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
it: Torio

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
it: Dal nome del dio norvegese del tuono, Thor.

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
it: Protoattinio

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
it: Dal greco «protos», «antenato». Il protoattinio è chiamato così perché l'attinio è un prodotto della radiazione di decadimento del protoattinio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
it: Uranio

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
it: Dal greco «ouranos», «paradiso». Così chiamato in onore del pianeta Urano.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
it: Nettunio

en: Named after the planet Neptune.
it: Dal nome del pianeta Nettuno.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
it: Plutonio

en: Named after the planet Pluto.
it: Dal nome del pianeta Plutone.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
it: Americio

en: Named after America.
it: Dal nome dell'America.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
it: Curio

en: Named after Marie Curie.
it: Dal nome di Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
it: Berchelio

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
it: Dal nome della città di Berkeley, dove fu scoperto.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
it: Californio

en: Named after the US-State of California.
it: Dal nome della California.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
it: Einsteinio

en: Named after the scientist Albert Einstein.
it: Dal nome di Albert Einstein.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
it: Fermio

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
it: Dal nome di Enrico Fermi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
it: Mendelevio

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
it: Dal nome dello scienziato D.I. Mendeleev.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
it: Nobelio

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
it: Dal nome dello scienziato Alfred Nobel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
it: Laurenzio

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
it: Dal nome dello scienziato Ernest Orlando Lawrence.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
it: Rutherfordio

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
it: Dal nome dello scienziato Ernest Rutherford.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
it: Dubnio

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
it: Dal nome della città scientifica di Dubna in Russia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
it: Seaborgio

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
it: Dal nome dello scienziato G. Theodore Seaborg.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
it: Borio

en: Named after the scientist Niels Bohr.
it: Dal nome dello scienziato Niels Bohr.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
it: Hassio

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
it: Dal latino «hassia», il nome dello stato tedesco dell'Assia, dove sono stati scoperti molti elementi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
it: Meitnerio

en: Named after the scientist Lise Meitner.
it: Dal nome della scienziata Lise Meitner.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
it: Darmstadtio

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
it: Dal nome della città tedesca di Darmstadt, dove sono stati scoperti numerosi elementi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
it: Roentgenio

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
it: Dal nome di Wilhelm Conrad Röntgen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
it: Copernicio

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
it: Storicamente noto come eka-mercurio. Dal nome di Nicola Copernico.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
it: Nihonio

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
it: Dal nome «Nihon», la romanizzazione di «Giappone» in giapponese. L'elemento fu il primo ad essere scoperto in Giappone, al RIKEN. Storicamente conosciuto come eka-tallio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
it: Flerovio

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
it: Storicamente noto come eka-piombo. Dal nome del Laboratorio di Reazioni Nucleare Flërov di Dubna, in Russia, dove vengono sintetizzati elementi superpesanti.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
it: Moscovio

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
it: Dal nome Mosca, Russia, regione che è sede dell'Istituto unito per la ricerca nucleare, che è stato il co-scopritore di questo elemento. Storicamente conosciuto come eka-bismuto.

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
it: Livermorio

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
it: Storicamente conosciuto come eka-polonio. Dal nome del Laboratorio Nazionale di Livermore, negli Stati Uniti.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
it: Tennessinio

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
it: Dal nome dello stato americano del Tennessee, che è sede dell'Oak Ridge National Laboratory e dell'Università Vanderbilt, i co-scopritori di questo elemento. Storicamente conosciuto come eka-astato.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
it: Oganessio

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
it: Così chiamato in onore delle ricerche del professor Yuri Oganessian sugli elementi trans-attinidi. Storicamente conosciuto come eka-radon, eka-emanazione prima del 1960.

en: Classic Periodic Table
it: Tavola periodica classica

en: Long Periodic Table
it: Tavola periodica lunga

en: Short Periodic Table
it: Tavola periodica breve

en: Transition Elements
it: Elementi di transizione

en: DZ Periodic Table
it: Tavola periodica DZ

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
it: Calcolatore chimico

en: Equation Balancer
it: Bilanciatore di equazioni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
it: Introduzione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
it: Calcolatore nucleare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
it: Calcolatore per i gas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
it: Calcolatore di concentrazione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
it: Calcolatore di massa molecolare

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
it: Calcolatore di titrazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
it: <big>Seleziona il calcolatore che vuoi usare</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
it: Questo è l'indice dei vari calcolatori disponibili. Per maggiori informazioni su ogni calcolatore, fai clic su «Introduzione».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
it: Calcolatori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
it: <h1>I calcolatori di Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
it: <big>Informazioni sui vari calcolatori</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
it: Questa è la descrizione della funzione di ogni calcolatore di Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
it: <big>Benvenuto ai calcolatori di Kalzium!<br /></big>
    <p>Questo è una serie di calcolatori per diversi compiti.</p>
    <p>In Kalzium puoi trovare i seguenti calcolatori:</p>
    <ul><li><b>Calcolatore di massa molecolare<br /></b>Questo aiuta a calcolare le masse molecolari di diverse molecole.<br />Puoi specificare il formato breve dei nomi delle molecole e altri sinonimi.</li><li><b>Calcolatore di concentrazione<br /></b>Puoi calcolare quantità che includono:</li>
    <ul type="circle"><li>Quantità di sostanza</li>
    <li>Volume di solvente</li>
    <li>Concentrazione di sostanza</li></ul>
    <p>C'è una lunga serie di unità tra cui scegliere e diversi metodi per specificare le quantità.</p>
    <li><b>Calcolatore nucleare<br /></b>Questo utilizza i dati nucleari disponibili in Kalzium per predire le masse attese di un materiale dopo un certo periodo di tempo.</li>
    <li><b>Calcolatore per i gas<br /></b>Questo può calcolare i valori di temperatura, pressione, volume, quantità di gas, eccetera di vari gas, ideali e non.</li>
    <li><b>Bilanciatore di equazioni<br /></b>Questo può bilanciare le equazioni chimiche.</li>
    <li><b>Calcolatore di titrazione<br /></b>Questo trova il punto di equivalenza di una titrazione seguita con piaccametro, correlandola con una tangente iperbolica. Puoi anche fargli risolvere un sistema di equazioni di equilibrio e vedere come la concentrazione di una specie cambi in funzione dell'altra.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
it: Una percentuale dovrebbe essere meno di 100,0, inserisci un valore valido.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
it: La densità non può essere zero, inserisci un valore valido.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
it: La massa non può essere zero, inserisci un valore valido.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
it: Il volume non può essere zero, inserisci un valore valido.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
it: Il numero di moli non può essere zero, inserisci un valore valido.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
it: La massa molare del solvente è zero, inserisci un valore valido.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
it: Il numero di equivalenti è zero. Impossibile calcolare la massa equivalente.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
it: La concentrazione è zero, inserisci un valore valido.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
it: Il volume del solvente non può essere zero.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
it: Il numero di moli del solvente non può essere zero.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
it: La massa del solvente non può essere zero.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
it: Dati insufficienti per calcolare il valore richiesto, specifica la normalità.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
it: Dati insufficienti, specifica la molarità, la frazione molare o la molalità per calcolare.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
it: La quantità è specificata in moli, impossibile calcolare le masse molari o equivalenti. Specifica massa o volume.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
it: Puoi calcolare al massa molare del solvente solo se è specificata la frazione molare.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
it: La massa molare non può essere zero, inserisci un valore valido.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
it: La massa equivalente non può essere zero, inserisci un valore valido.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
it: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Alcuni dei dati seguenti non sono necessari. Per esempio, se specifichi la quantità di soluto in moli, non devi specificare la massa molare del soluto.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
it: Dati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
it: <big><b>Quantità di soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
it: <big>Specifica la quantità di soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
it: Questa è la casella usata per specificare la quantità di soluto in soluzione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
it: Il metodo con cui vuoi specificare la quantità di soluto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
it: Questa casella si usa per cambiare il modo in cui si specifica la quantità di soluto, cioè massa, moli o volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
it: <big><b>Massa molare del soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
it: <big>Specifica la massa molare del soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
it: Questa casella si usa per specificare la massa molare della sostanza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
it: <big><b>Massa equivalente del soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
it: <big>Specifica la massa equivalente del soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
it: Questa casella si usa per specificare la massa equivalente del soluto. Ciò è necessario solo se è implicata la concentrazione in termini di normalità.
    Normalità = numero di equivalenti / litri di soluzione.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
it: <big><b>Densità del soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
it: <big>Specifica la densità del soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
it: Questa casella si usa per specificare il valore della densità del soluto. Ciò è necessario solo se si sta specificando la quantità di soluto in termini di volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
it: <big><b>Quantità di solvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
it: <big>Specifica la quantità di solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
it: Questa casella si usa per specificare la quantità di solvente nella soluzione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
it: <big>Il metodo con cui vuoi specificare il volume</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
it: Questa casella si usa per cambiare il modo in cui si specifica la quantità di solvente, cioè massa, moli o volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
it: <big><b>Massa molare del solvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
it: <big>Specifica la massa molare del solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
it: Questa casella si usa per specificare la massa molare del solvente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
it: <big><b>Densità del solvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
it: <big>Specifica la densità del solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
it: Questa casella si usa per specificare la densità della soluzione ed è necessaria solo se la quantità di soluzione è specificata o richiesta in termini di massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
it: <big><b>Concentrazione:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
it: <big>Specifica la concentrazione della soluzione</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
it: Questa casella si usa per specificare la concentrazione della soluzione nelle rispettive unità a destra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
it: <big><b>Calcola:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
it: <big>Specifica cosa vuoi calcolare</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
it: Questo è l'elenco di quantità da calcolare. Scegline una e specifica gli altri valori richiesti per calcolarla.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
it: Specifica l'unità di densità del solvente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
it: <big>Specifica l'unità e il metodo per specificare la concentrazione</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
it: <big>Le unità per la quantità di solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
it: Questa casella si usa per specificare l'unità della quantità di solvente soluzione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
it: <big>L'unità per la massa molare del solvente</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
it: <big>Specifica l'unità della densità</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
it: Questa casella si usa per specificare l'unità della densità del soluto. Ciò è necessario solo se stai specificando la quantità di soluto in termini di volume.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
it: <big>Specifica l'unità per la quantità di soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
it: Questa casella si usa per specificare l'unità della quantità di soluto soluzione.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
it: <big>Unità per la massa molare del soluto</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
it: <big>Unità per la massa equivalente del soluto</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
it: <big>Riporta tutti i valori a quelli iniziali</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
it: Azzera

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
it: La massa molare non può essere zero, inserisci un valore valido.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
it: <big><b>Cambia le quantità e osserva le altre come cambiano dinamicamente.<br />Massa and moli dipendono direttamente tra loro per un gas dato.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
it: <big><b>Massa molare del gas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
it: <big>Specifica la massa molare del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
it: Questa casella si può usare per specificare la massa molare del gas, per esempio 2 per l'idrogeno.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
it: <big><b>Moli:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
it: <big>Specifica il numero di moli del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
it: Questa casella si può usare per specificare il numero di moli del gas.
    Moli = massa / massa molare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
it: <big><b>Massa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
it: <big>Specifica la massa del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
it: Questa casella si può usare per specificare la massa del gas.
    massa = moli × massa molare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
it: <big>Specifica l'unità di massa del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
it: Questa casella si usa per cambiare l'unità della massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
it: <big><b>Pressione:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
it: <big>Specifica la pressione del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
it: Questa casella si può usare per cambiare la pressione del gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
it: <big>Specifica l'unità della pressione del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
it: Questa casella si può usare per specificare l'unità di pressione, per esempio atmosfere, bar, eccetera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
it: <big><b>Temperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
it: <!----><big>Specifica la temperatura del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
it: Questa casella si può usare per specificare la temperatura del gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
it: <big>Specifica l'unità della temperatura del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
it: Questa casella si può usare per specificare l'unità di temperatura, per esempio kelvin, gradi Celsius, eccetera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
it: <big>Specifica il volume del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
it: Questa casella si può usare per specificare il volume del gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
it: <big>Specifica l'unità del volume del gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
it: Questa casella si può usare per cambiare l'unità del volume, per esempio litri.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
it: Dati per gas non ideali

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
it: <big><b>La costante di van der Waals «b»:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
it: <big><b>La costante di van der Waals «a»:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
it: Specifica l'unità della costante di van der Waals «b»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
it: Questa casella si può usare per specificare la costante di van der Waals «b» del gas. Ciò è richiesto solo per i gas reali. Può essere posto a 0,0 per un gas ideale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
it: Specifica l'unità della costante di van der Waals «a»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
it: Questa casella si può usare per specificare la costante di van der Waals «a» del gas. Ciò è richiesto solo per i gas reali. Può essere posto a 0,0 per un gas ideale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
it: L'unità della costante di van der Waals «b»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
it: Questa casella si può usare per specificare l'unità della costante di van der Waals «b» del gas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
it: litri² atmosfera/mol²

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
it: Fai clic per riportare tutti i valori a quelli iniziali

en: Initial amount cannot be zero.
it: La quantità iniziale non può essere zero.

en: Final amount cannot be zero.
it: La quantità finale non può essere zero.

en: Time is zero, please enter a valid value.
it: Il tempo è zero, inserisci un valore valido.

en: The final amount is greater than the initial amount.
it: La quantità finale è maggiore di quella iniziale.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
it: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Seleziona cosa vuoi calcolare dalla casella combinata di fianco all'etichetta «Calcola» e cambia i valori o le unità da calcolare.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
it: Nome dell'elemento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
it: <big><b>Nome dell'elemento:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
it: <big>Specifica l'elemento da considerare</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
it: Questa casella si usa per specificare l'elemento su cui effettuare i calcoli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
it: <big><b>Massa isotopica:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
it: <big>Specifica un isotopo dell'elemento attuale</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
it: Questa casella si usa per specificare l'isotopo dell'elemento sopra, su cui si effettuano i calcoli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
it: <big><b>Tempo di dimezzamento:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
it: <big>Specifica il tempo di dimezzamento dell'isotopo radioattivo</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
it: Questa casella si usa per specificare il tempo di dimezzamento dell'isotopo sopra.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
it: <big>L'unità del tempo di dimezzamento</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
it: Questa casella si usa per specificare l'unità del tempo di dimezzamento, per esempio anni, secondi, eccetera.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
it: anni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
it: secondi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
it: minuti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
it: ore

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
it: giorni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
it: settimane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
it: <big><b>Massa atomica:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
it: <big>Massa atomica dell'isotopo selezionato</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
it: Questa etichetta indica la massa atomica dell'isotopo in grammi per mole.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
it: <big>L'unità della massa atomica</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
it: grammi / mole

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
it: Altri dati

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
it: Questa casella si usa per decidere cosa vuoi calcolare; scegli tra «Tempo», «Quantità iniziale di sostanza», e «Quantità finale di sostanza».

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
it: Quantità iniziale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
it: Quantità finale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
it: Tempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
it: <big><b>Quantità iniziale:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
it: <big>Specifica la quantità iniziale di sostanza</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
it: Questa casella si usa per specificare la quantità iniziale della sostanza radioattiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
it: <big><b>Quantità finale:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
it: <big>Specifica la quantità finale di sostanza</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
it: Questa casella si usa per specificare la quantità finale di sostanza radioattiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
it: <big><b>Tempo:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
it: <big>Specifica qui il tempo trascorso</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
it: Questa casella si usa per specificare il tempo dopo cui la quantità iniziale si riduce a quella finale.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
it: <big>Il metodo con cui vuoi specificare la massa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
it: Questa casella si può usare per cambiare il modo in cui si specifica la quantità iniziale di sostanza, cioè la massa o le moli.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
it: moli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
it: <big>Il metodo con cui vuoi specificare la quantità finale</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
it: Questa casella si può usare per cambiare il modo in cui si specifica la quantità finale di sostanza, cioè la massa o le moli.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
it: <big>Specifica l'unità della quantità iniziale di sostanza</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
it: Questa casella si può usare per specificare l'unità della quantità iniziale di sostanza, per esempio grammi, libbre eccetera.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
it: grammi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
it: tonnellate

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
it: carati

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
it: libbre

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
it: once

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
it: oncia troy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
it: <big>Specifica l'unità della quantità finale</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
it: Questa casella si può usare per specificare l'unità della quantità finale di sostanza, per esempio grammi, libbre eccetera.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
it: <big>Specifica l'unità del tempo trascorso</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
it: Questa casella si usa per specificare l'unità di tempo, per esempio anni, secondi, eccetera.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
it: <big><b>Tempo in tempi di dimezzamento</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
it: <big>Specifica il tempo trascorso spostando il cursore</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
it: Questo cursore si può usare per specificare il tempo in termini di tempi di dimezzamento, tra 0 e 10 tempi di dimezzamento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
it: <big>Il numero di tempi di dimezzamento trascorsi</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
it: Messaggio di informazione o errore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
it: <big>Le impostazioni del calcolatore di concentrazione molecolare</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
it: La quantità è sempre specificata in termini di massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
it: Assumi gas ideale (cioè non mostrare i coefficienti di van der Waals)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
it: Calcolatore di massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
it: Mostra dettagli come alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
it: Mostra la scheda degli alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
it: La quantità di soluto è sempre specificata in termini di massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
it: La quantità di solvente è sempre specificata in termini di volume

en: Experimental values
it: Valori sperimentali

en: Theoretical equations
it: Equazioni teoriche

en: nothing
it: niente

en: Error
it: Errore

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
it: Impossibile trovare un'equazione per l'ordinata.

en: Theoretical curve
it: Curva teorica

en: Approximated curve
it: Curva approssimata

en: Equivalence point
it: Punto d'equivalenza

en: Save work
it: Salva lavoro

en: Icee File (*.icee)
it: File icee (*.icee)

en: Unable to create %1
it: Impossibile creare %1

en: Open work
it: Apri lavoro

en: Unable to open %1
it: Impossibile aprire %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
it: Salva grafico

en: Svg image (*.svg)
it: Immagine SVG (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
it: Scegli cosa vuoi fare:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
it: Linguetta 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
it: Trova il punto di equivalenza dai valori sperimentali:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
it: Scheda 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
it: Risolve un sistema in equilibrio e vedi come la concentrazione di uno ione (Y) cambia in funzione di un altro (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
it: Parametro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
it: Valore

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
it: Ascissa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
it: Ordinata:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
it: Traccia grafico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
it: Note:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
it: Min X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
it: Max X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
it: Min Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
it: Max Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
it: Nuovo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
it: Apri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
it: Salva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
it: Esempio

en: No element selected
it: Nessun elemento selezionato

en: No graphic found
it: Nessuna immagine trovata

[ctx: Next element]
en: Next
it: Successivo

en: Goes to the next element
it: Va all'elemento successivo

[ctx: Previous element]
en: Previous
it: Precedente

en: Goes to the previous element
it: Va all'elemento precedente

en: It was discovered by %1.
it: Fu scoperto da %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
it: Origine del nome: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
it: Punto di fusione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
it: Punto di ebollizione

en: Electron Affinity
it: Affinità elettronica

en: Electronic configuration
it: Configurazione elettronica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
it: Massa atomica

en: Ionization energy
it: Energia di ionizzazione

en: First Ionization energy
it: Energia di prima ionizzazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
it: Elettronegatività

en: Oxidation states
it: Stati di ossidazione

en: Neutrons
it: Neutroni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
it: Percentuale

en: Half-life period
it: Tempo di dimezzamento

en: Energy and Mode of Decay
it: Energia e tipo di decadimento

en: Spin and Parity
it: Spin e parità

[ctx: Electron capture]
en:  EC
it: CE

en:  %1<sup>-</sup>, fission
it:  %1<sup>-</sup>, fissione

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
it: Panoramica dei dati

en: Atom Model
it: Modello atomico

en: Isotopes
it: Isotopi

en: Miscellaneous
it: Varie

en: Spectrum
it: Spettro

en: Extra information
it: Informazioni aggiuntive

en: Extra Information
it: Informazioni aggiuntive

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
it: [%1] %2 (%3 - Blocco %4)

en: No spectrum of %1 found.
it: Non è stato trovato lo spettro dell'elemento %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
it: Traccia i dati

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
it: Numero atomico

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
it: Il risolutore di equazioni chimiche permette di bilanciare un'equazione chimica.<br/><b>Usare le variabili</b><br/>Per esprimere una quantità variabile di un elemento è necessario mettere un singolo carattere davanti al simbolo dell'elemento, come in questo esempio:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Risultato: <b>10</b> H + <b>5</b>O -&gt;<b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br/>Risolvendo questa espressione si otterranno le quantità necessarie di idrogeno e ossigeno.<br/><br/><b>Definire cariche elettriche</b><br/>Per specificare la carica elettrica di un elemento usare le parentesi quadre, come in questo esempio:<br/><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Risultato: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
it: Equazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
it: Inserisci in questo campo l'equazione da bilanciare.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
it: Se premi questo pulsante l'equazione sopra verrà bilanciata.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
it: &Calcola

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
it: Copia negli appunti

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
it: Esporta dati chimici

en: Elements
it: Elementi

en: Properties
it: Proprietà

en: Symbol
it: Simbolo

en: Exact Mass
it: Massa esatta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
it: Ionizzazione

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
it: Famiglia

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
it: Il file esiste già. Vuoi sovrascriverlo?

en: Could not open file for writing.
it: Impossibile aprire il file in scrittura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
it: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
it: Schema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
it: Sfumatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
it: Muovi per cambiare la temperatura corrente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
it: Fai clic per far aumentare o mettere in pausa di temperatura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
it: Velocità

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
it: Muovi per cambiare la velocità con cui la temperatura aumenta

en: Elements with melting point around this temperature:
it: Elementi con punto di fusione prossimo a questa temperatura:

en: No elements with a melting point around this temperature
it: Nessun elemento con punto di fusione prossimo a questa temperatura

en: Elements with boiling point around this temperature:
it: Elementi con punti di ebollizione prossimi a questa temperatura:

en: No elements with a boiling point around this temperature
it: Nessun elemento con un punto di ebollizione prossimo a questa temperatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
it: Ingrandisci / riduci

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
it: <p><b>Informazioni</b></p>
    <p>Fai clic col tasto destro su un elemento per visualizzare le sue informazioni.</p>
    <p>ingrandisci e riduci usando la rotellina del mouse oppure la funzione di ingrandimento.</p>
    <p>muovi facendo clic e trascinando oppure usando le barre di scorrimento.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
it: Isotopo dell'elemento %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
it: Tabella degli isotopi

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
it: alfa

[ctx: Electron capture method]
en: EC
it: CE

[ctx: Many ways]
en: Multiple
it: Multiplo

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
it: Stabile

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
it: sconosciuto

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Magnetic moment: %1
it: Momento magnetico: %1

en: Halflife: %1 %2
it: Tempo di dimezzamento: %1 %2

en: Halflife: Unknown
it: Tempo di dimezzamento: sconosciuto

en: Abundance: %1 %
it: Abbondanza: %1 %

en: Number of nucleons: %1
it: Numero di nucleoni: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Exact mass: %1 u
it: Massa esatta: %1 u

en: &Export Data...
it: &Esporta dati...

en: &Scheme
it: &Schema

en: &Gradients
it: &Sfumature

en: &Tables
it: &Tavole

en: &Numeration
it: &Numerazione

en: &Plot Data...
it: &Traccia i dati...

en: Perform &Calculations...
it: Effettua &calcoli...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
it: Questo è il calcolatore, fa semplici calcoli chimici.

en: &Isotope Table...
it: Tabella degli &isotopi...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
it: Questa tabella mostra tutti gli isotopi noti degli elementi chimici.

en: &Glossary...
it: &Glossario...

en: &R/S Phrases...
it: Frasi &R/S...

en: Convert chemical files...
it: Conversione file chimici...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
it: Con questo strumento è possibile convertire in vari formati un file contenenti dati chimici.

en: Molecular Editor...
it: Editor molecolare...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
it: Questo strumento permette di visualizzare e modificare strutture molecolari tridimensionali.

en: &Tables...
it: &Tavole...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
it: Verrà aperta una finestra contenente liste di numeri e simboli legati alla chimica.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
it: Mostra/nasconde la leggenda della tavola periodica.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
it: Mostra o nasconde una barra laterale con informazioni addizionali ed alcuni strumenti.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
it: Mostra o nasconde una barra laterale con informazioni aggiuntive sulla tavola.

en: Legend
it: Legenda

en: Table Information
it: Informazioni sulla tavola

en: Information
it: Informazioni

en: Overview
it: Panoramica

en: View
it: Visualizza

en: Save Kalzium's Table In
it: Salva la tavola di Kalzium in

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
it: File d'immagine (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
it: Nozioni

en: Tools
it: Strumenti

en: Kalzium Error
it: Errore di Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
it: Questo sistema non supporta OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
it: %1 (%2), Massa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
it: Nessuna

en: Van Der Waals
it: van Der Waals

en: Electronegativity (Pauling)
it: Elettronegatività (Pauling)

en: Discovery date
it: Data di scoperta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
it: Affinità elettronica

en: First Ionization
it: Prima ionizzazione

en: No Numeration
it: Nessuna numerazione

en: Old IUPAC
it: Vecchia IUPAC

en: Monochrome
it: Colore unico

en: All the Elements
it: Tutti gli elementi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
it: Blocchi

en: s-Block
it: Blocco s

en: p-Block
it: Blocco p

en: d-Block
it: Blocco d

en: f-Block
it: Blocco f

en: Iconic
it: Ad icone

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
it: Ogni elemento è rappresentato da un'icona che ne mostra il suo uso.

en: Alkaline
it: Alcalino-terrosi

en: Rare Earth
it: Terre rare

en: Non-Metals
it: Non metalli

en: Alkalie Metal
it: Metallo alcalino

en: Other Metal
it: Altri metalli

en: Halogen
it: Alogeno

en: Transition Metal
it: Metalli di transizione

en: Noble Gas
it: Gas nobili

en: Metalloid
it: Semimetalli

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
it: Gruppi

en: Group 1
it: Gruppo 1

en: Group 2
it: Gruppo 2

en: Group 3
it: Gruppo 3

en: Group 4
it: Gruppo 4

en: Group 5
it: Gruppo 5

en: Group 6
it: Gruppo 6

en: Group 7
it: Gruppo 7

en: Group 8
it: Gruppo 8

en: Colors
it: Colori

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
it: Bei colori senza significato (dal progetto Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
it: &Visualizza

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
it: S&trumenti

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
it: Barra degli strumenti principale

en: Value not defined
it: Valore indefinito

en: Unknown Value
it: Valore sconosciuto

en: This element was discovered in the year %1.
it: Questo elemento è stato scoperto nell'anno %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
it: L'elemento non è ancora stato ufficialmente riconosciuto dalla IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
it: Questo elemento era noto alle civiltà antiche.

en: No Data
it: Nessun dato

en: Glossary
it: Glossario

[ctx: @title:window]
en: Glossary
it: Glossario

en: References
it: Riferimenti

en: Go to '%1'
it: Vai a «%1»

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
it: Solido

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
it: Liquido

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
it: Gassoso

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
it: Sconosciuto

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
it: Logaritmica

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
it: Lineare

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
it: Minimo: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
it: Massimo: %1

en: Scheme: %1
it: Schema: %1

en: A periodic table of the elements
it: Una tavola periodica degli elementi

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
it: © 2002-2016 Carsten Niehaus e gli sviluppatori di KDE Edu

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
it: Numerosi contributi al codice e guru pronto ad aiutare gli altri sviluppatori

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
it: Lavoro di base sul visualizzatore molecolare, ha fatto da mentore a Marcus durante la Summer of Code

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
it: Ha lavorato durante la Summer of Code sul visualizzatore molecolare ed al trasferimento ed integrazione di libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
it: Summer of Code sul calcolatore e alcuni piccoli miglioramenti

en: EqChem, the equation solver
it: Ha contribuito EqChem, il risolutore di equazioni

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
it: Ripulitura del codice, il lettore per il calcolatore della massa molecolare e numerosi piccoli miglioramenti

en: A lot of small things and the documentation
it: Numerosi piccoli particolari e la documentazione

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
it: Contributi al codice e alla documentazione del risolutore di equazioni e del visualizzatore di molecole

en: Many beautiful element icons
it: Numerose belle icone degli elementi

en: Many beautiful element icons, too!
it: Altre icone degli elementi!

en: Several icons
it: Numerose icone

en: Several icons in the information dialog
it: Numerose icone nel dialogo informazioni

en: Contributed most isotope information
it: Ha fornito numerose informazioni sugli isotopi

en: Some icons and inspiration for others
it: Alcune icone e ispirazione per altre

en: The design of the information dialog
it: Ha progettato la finestra di dialogo informazioni

en: The orbits icon
it: L'icona degli orbitali

en: New interface design and usability improvements
it: Progettazione della nuova interfaccia e miglioramenti all'usabilità

en: Adding new sizable Periodic System
it: Aggiunta di un nuovo considerevole sistema periodico

en: Open the given molecule file
it: Apri il file di molecola dato

en: Can't open more than one molecule at a time
it: Impossibile aprire più di una molecola alla volta

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
it: Inserisci una formula
    nella casella sopra e
    fai clic su «Calcola».
    Esempio: #Et#OH

en: Molecular mass:
it: Massa molecolare:

en: Invalid input
it: Input non valido

en: Symbol should consist of two or more letters.
it: Il simbolo dovrebbe consistere di due o più lettere.

en: Symbol already being used
it: Simbolo già in uso

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
it: L'espansione non è valida, specificane una valida

en: done!
it: fatto!

en: Unable to find the user defined alias file.
it: Impossibile trovare il file degli alias definiti dall'utente.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
it: Calcolatore

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
it: Inserisci qui la formula molecolare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
it: Questa casella si può usare per inserire la formula della molecola.
    Esempio 1.> CaCO3
    Esempio 2.> MeOH
    Esempio 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
it: Fai clic su questo pulsante per calcolare.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
it: Calcola

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
it: Dettagli

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
it: Composizione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
it: Composizione elementare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
it: Questa tabella dà un'anteprima della composizione in termini di elementi della molecola, cioè la percentuale di ogni elemento in essa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
it: Atomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
it: Massa totale

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
it: Alias usati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
it: Alias usati nella formula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
it: Questo mostra tutti gli alias usati nella molecola.
    Per esempio, nella molecola MeOH, l'alias usato è Me = CH₃.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
it: alias

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
it: Alias

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
it: Definisci alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
it: Forma breve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
it: Forma breve dell'alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
it: Qui puoi specificare la forma breve dell'alias usato,
    per esempio Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
it: Forma estesa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
it: Qui puoi inserire la forma estesa dell'alias nel riquadro,
    per esempio CH₃.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
it: Fai clic per aggiungere l'alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
it: Fai clic per aggiungere l'alias, se valido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
it: Aggiungi alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
it: Alias predefiniti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
it: Alias definiti dall'utente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
it: Elenco di alias predefiniti.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
it: Questa tabella visualizza tutti gli alias predefiniti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
it: Elenco di alias definiti dall'utente.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
it: Questo è l'elenco di alias che tu o un altro utente avete definito.

en: Unknown Electron Distribution
it: Distribuzione elettronica sconosciuta

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
it: Scambia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
it: Scambia gli assi X e Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
it: Ascissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
it: Valore medio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
it: Qui puoi scegliere cosa vuoi disegnare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
it: Valore massimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
it: Valore minimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
it: Visualizza:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
it: Tipo dell'elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
it: Primo elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
it: Ultimo elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
it: Tutti gli elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
it: Metalli

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
it: Non metalli / metalloidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
it: Elementi del blocco s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
it: Elementi del blocco p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
it: Elementi del blocco d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
it: Elementi del blocco f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
it: Gas nobili

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
it: Metalli alcalini

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
it: Metalli alcalino-terrosi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
it: Lantanoidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
it: Attinoidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
it: Elementi radioattivi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
it: Nessuna etichetta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
it: Nomi degli elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
it: Simboli degli elementi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
it: Ordinata

en: n/a
it: n/d

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
it: Frasi di rischio e sicurezza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
it: Frasi R:

en: S-Phrases:
it: Frasi S:

en: You asked for no R/S-Phrases.
it: Non hai chiesto nessuna frase R/S.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
it: S1: Conservare sotto chiave

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
it: S2: Conservare fuori della portata dei bambini

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
it: S3: Conservare in luogo fresco

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
it: S4: Conservare lontano da locali di abitazione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
it: S5: Conservare sotto ... (liquido appropriato da indicarsi da parte del fabbricante)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
it: S6: Conservare sotto ... (gas inerte da indicarsi da parte del fabbricante)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
it: S7: Conservare il recipiente ben chiuso

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
it: S8: Conservare al riparo dall'umidità

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
it: S9: Conservare il recipiente in luogo ben ventilato

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
it: S12: Non chiudere ermeticamente il recipiente

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
it: S13: Conservare lontano da alimenti o mangimi e da bevande

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
it: S14: Conservare lontano da ... (sostanze incompatibili da precisare da parte del produttore)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
it: S15: Conservare lontano dal calore

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
it: S16: Conservare lontano da fiamme e scintille - Non fumare

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
it: S17: Tenere lontano da sostanze combustibili

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
it: S18: Manipolare ed aprire il recipiente con cautela

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
it: S20: Non mangiare né bere durante l'impiego

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
it: S21: Non fumare durante l'impiego

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
it: S22: Non respirare le polveri

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
it: S23: Non respirare i gas/fumi/vapori/aerosoli [termine(i) appropriato(i) da precisare da parte del produttore]

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
it: S24: Evitare il contatto con la pelle

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
it: S25: Evitare il contatto con gli occhi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
it: S26: In caso di contatto con gli occhi, lavare immediatamente e abbondantemente con acqua e consultare un medico

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
it: S27: Togliersi di dosso immediatamente gli indumenti contaminati

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
it: S28: In caso di contatto con la pelle lavarsi immediatamente ed abbondantemente con ... (prodotti idonei da indicarsi da parte del fabbricante)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
it: S29: Non gettare i residui nelle fognature

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
it: S30: Non versare acqua sul prodotto

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
it: S33: Evitare l'accumulo di cariche elettrostatiche

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
it: S35: Non disfarsi del prodotto e del recipiente se non con le dovute precauzioni

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
it: S36: Usare indumenti protettivi adatti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
it: S37: Usare guanti adatti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
it: S38: In caso di ventilazione insufficiente, usare un apparecchio respiratorio adatto

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
it: S39: Proteggersi gli occhi/la faccia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
it: S40: Per pulire il pavimento e gli oggetti contaminati da questo prodotto, usare ... (da precisare da parte del produttore)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
it: S41: In caso di incendio e/o esplosione non respirare i fumi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
it: S42: Durante le fumigazioni/polimerizzazioni usare un apparecchio respiratorio adatto [termine(i) appropriato(i) da precisare da parte del produttore]

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
it: S43: In caso di incendio usare ... (mezzi estinguenti idonei da indicarsi da parte del fabbricante. Se l'acqua aumenta il rischio precisare «Non usare acqua»)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
it: S45: In caso di incidente o di malessere consultare immediatamente il medico (se possibile, mostrargli l'etichetta)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
it: S46: In caso d'ingestione consultare immediatamente il medico e mostrargli il contenitore o l'etichetta

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
it: S47: Conservare a temperatura non superiore a ... °C (da precisare da parte del fabbricante)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
it: S48: Mantenere umido con ... (mezzo appropriato da precisare da parte del fabbricante)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
it: S49: Conservare soltanto nel recipiente originale

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
it: S50: Non mescolare con ... (da specificare da parte del fabbricante)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
it: S51: Usare soltanto in luogo ben ventilato

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
it: S52: Non usare su grandi superfici in locali abitati

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
it: S53: Evitare l'esposizione - procurarsi speciali istruzioni prima dell'uso

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
it: S56: Smaltire questo materiale e i relativi contenitori in un punto di raccolta rifiuti pericolosi o speciali

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
it: S57: Usare contenitori adeguati per evitare l'inquinamento ambientale

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
it: S59: Richiedere informazioni al produttore/fornitore per il recupero/riciclaggio

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
it: S60: Questo materiale e il suo contenitore devono essere smaltiti come rifiuti pericolosi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
it: S61: Non disperdere nell'ambiente. Riferirsi alle istruzioni speciali/ schede informative in materia di sicurezza

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
it: S62: In caso di ingestione non provocare il vomito: consultare immediatamente il medico e mostrargli il contenitore o l'etichetta

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
it: S63: In caso di incidente per inalazione, allontanare l'infortunato dalla zona contaminata e mantenerlo a riposo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
it: S64: In caso di ingestione, sciacquare la bocca con acqua (solamente se l'infortunato è cosciente)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
it: R1: Esplosivo allo stato secco

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
it: R2: Rischio di esplosione per urto, sfregamento, fuoco o altre sorgenti d'ignizione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
it: R3: Elevato rischio di esplosione per urto, sfregamento, fuoco o altre sorgenti d'ignizione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
it: R4: Forma composti metallici esplosivi molto sensibili

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
it: R5: Pericolo di esplosione per riscaldamento

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
it: R6: Esplosivo a contatto o senza contatto con l'aria

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
it: R7: Può provocare un incendio

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
it: R8: Può provocare l'accensione di materie combustibili

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
it: R9: Esplosivo in miscela con materie combustibili

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
it: R10: Infiammabile

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
it: R11: Facilmente infiammabile

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
it: R12: Estremamente infiammabile

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
it: R14: Reagisce violentemente con l'acqua

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
it: R15: A contatto con l'acqua libera gas estremamente infiammabili

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
it: R16: Pericolo di esplosione se mescolato con sostanze comburenti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
it: R17: Spontaneamente infiammabile all'aria

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
it: R18: Durante l'uso può formare con aria miscele esplosive/infiammabili

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
it: R19: Può formare perossidi esplosivi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
it: R20: Nocivo per inalazione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
it: R21: Nocivo a contatto con la pelle

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
it: R22: Nocivo per ingestione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
it: R23: Tossico per inalazione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
it: R24: Tossico a contatto con la pelle

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
it: R25: Tossico per ingestione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
it: R26: Molto tossico per inalazione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
it: R27: Molto tossico a contatto con la pelle

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
it: R28: Molto tossico per ingestione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
it: R29: A contatto con l'acqua libera gas tossici

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
it: R30: Può divenire facilmente infiammabile durante l'uso

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
it: R31: A contatto con acidi libera gas tossico

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
it: R32: A contatto con acidi libera gas molto tossico

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
it: R33: Pericolo di effetti cumulativi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
it: R34: Provoca ustioni

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
it: R35: Provoca gravi ustioni

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
it: R36: Irritante per gli occhi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
it: R37: Irritante per le vie respiratorie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
it: R38: Irritante per la pelle

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
it: R39: Pericolo di effetti irreversibili molto gravi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
it: R40: Possibilità di effetti cancerogeni - prove insufficienti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
it: R41: Rischio di gravi lesioni oculari

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
it: R42: Può provocare sensibilizzazione per inalazione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
it: R43: Può provocare sensibilizzazione per contatto con la pelle

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
it: R44: Rischio di esplosione per riscaldamento in ambiente confinato

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
it: R45: Può provocare il cancro

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
it: R46: Può provocare alterazioni genetiche ereditarie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
it: R48: Pericolo di gravi danni per la salute in caso di esposizione prolungata

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
it: R49: Può provocare il cancro per inalazione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
it: R50: Altamente tossico per gli organismi acquatici

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
it: R51: Tossico per gli organismi acquatici

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
it: R52: Nocivo per gli organismi acquatici

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
it: R53: Può provocare a lungo termine effetti negativi per l'ambiente acquatico

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
it: R54: Tossico per la flora

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
it: R55: Tossico per la fauna

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
it: R56: Tossico per gli organismi del terreno

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
it: R57: Tossico per le api

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
it: R58: Può provocare a lungo termine effetti negativi per l'ambiente

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
it: R59: Pericoloso per lo strato di ozono

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
it: R60: Può ridurre la fertilità

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
it: R61: Può danneggiare i bambini non ancora nati

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
it: R62: Possibile rischio di ridotta fertilità

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
it: R63: Possibile rischio di danni ai bambini non ancora nati

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
it: R64: Possibile rischio per i bambini allattati al seno

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
it: R65: Nocivo: può causare danni ai polmoni in caso di ingestione

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
it: R66: L'esposizione ripetuta può provocare secchezza e screpolature della pelle

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
it: R67: L'inalazione dei vapori può provocare sonnolenza e vertigini

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
it: R68: Possibilità di effetti irreversibili

en: At least one of the specified phrases is invalid.
it: Almeno una delle frasi specificate non è valida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
it: Frasi S:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
it: Inserisci le frasi R che vuoi leggere. L'unico delimitatore ammesso è «-». Le combinazioni con «/» non sono ancora supportate.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
it: Inserisci le frasi R che vuoi leggere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
it: Inserisci le frasi S che vuoi leggere. L'unico delimitatore ammesso è «-». Le combinazioni con «/» non sono ancora supportate.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
it: Inserisci le frasi S che vuoi leggere

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
it: Fai clic qui per cercare le frasi inserite a sinistra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
it: &Filtra

en: Search...
it: Cerca...

en: Next to each other
it: Accostate l'una all'altra

en: One part to the side of the other
it: Una parte nel lato dell'altra

en: Both parts continuous
it: Entrambe le parti continue

en: Horizontally
it: Orizzontalmente

en: Horizontally (shifted)
it: Orizzontalmente (spostato)

en: Schemes
it: Schemi

en: Gradients
it: Sfumature

en: Units
it: Unità

en: Isotope Table
it: Tabella degli isotopi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
it: Blocco s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
it: Blocco p:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
it: Blocco d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
it: Blocco f:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
it: Gruppo 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
it: Gruppo 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
it: Gruppo 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
it: Gruppo 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
it: Gruppo 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
it: Gruppo 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
it: Gruppo 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
it: Gruppo 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
it: Stato fisico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
it: Solido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
it: Liquido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
it: Gassoso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
it: Metalli alcalini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
it: Terre rare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
it: Non metalli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
it: Metalli alcalino-terrosi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
it: Altri metalli:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
it: Alogeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
it: Metalli di transizione:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
it: Gas nobili:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
it: Semimetalli:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
it: Nessuno schema di colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
it: Tutti gli elementi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
it: Questo colore verrà usato se non è selezionato nessuno schema di colori

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
it: Al posto di usare una sfumatura lineare per visualizzare una proprietà dell'elemento nella tavola periodica, Kalzium può usare una sfumatura logaritmica
    
    Selezionare le proprietà che si vuole siano visualizzate con una sfumatura logaritmica.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
it: Data di scoperta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
it: Colore del valore massimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
it: Colore del valore minimo:

en: Energy:
it: Energia:

en: Length:
it: Lunghezza:

en: Temperature:
it: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
it: Questa pagina mostra una panoramica dello spettro di questo elemento. Con il mouse è possibile ingrandire lo spettro.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
it: Questa pagina dà una panoramica sullo spettro di questo elemento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
it: Questo è lo spettro dell'elemento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
it: Valore &minimo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
it: Imposta la lunghezza d'onda minima dello spettro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
it: &Valore massimo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
it: Imposta la lunghezza d'onda massima dello spettro.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
it: Impostazioni dello spettro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
it: Spettro di emissione

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
it: Spettro di assorbimento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
it: Unità:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
it: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
it: Azzera ingrandimento

en: Wavelength
it: Lunghezza d'onda

en: Intensity
it: Intensità

en: Greek alphabet
it: Alfabeto greco

en: Uppercase
it: Maiuscolo

en: Lowercase
it: Minuscolo

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
it: Nome

en: alpha
it: alfa

en: upsilon
it: ypsilon

en: Numbers
it: Numeri

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
it: Prefissi numerici e numeri romani

en: Number
it: Numero

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
it: Prefisso

en: Roman Numerals
it: Numeri romani

en: 0.5
it: 0,5

en: 1.5
it: 1,5

en: 2.5
it: 2,5

en: &Copy
it: &Copia

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
it: Editor molecolare

en: Load Molecule
it: Carica molecola

en: Download New Molecules
it: Scarica nuove molecole

en: Save Molecule
it: Salva molecola

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
it: Nessuno strumento caricato: è probabile che non sia stato possibile localizzare le estensioni Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
it: Nessuno strumento caricato; è probabile che non sia stato possibile localizzare le estensioni Avogadro. Non è possibile vedere nessuna molecola finché questo problema non sarà risolto.

en: Common molecule formats
it: Formati comuni di molecole

en: All files
it: Tutti i file

en: Choose a file to open
it: Scegli un file da aprire

en: Could not load molecule
it: Impossibile caricare la molecola

en: Loading the molecule failed.
it: Caricamento della molecola non riuscito.

en: Choose a file to save to
it: Scegli un file su cui salvare

en: Failed to download molecule %1 to %2.
it: Scaricamento della molecola %1 su %2 non riuscito.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
it: Le molecole che hanno potuto essere scaricate sono state salvate su %1.

en: The molecules have been saved to %1.
it: Le molecole sono state salvate su %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
it: Stile:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
it: Visualizzazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
it: Carica una molecola e usa il puntatore del mouse e la rotellina per cambiare il punto di vista.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
it: Modifica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
it: Ottimizza

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
it: Pulisci disegno

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
it: Misura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
it: Fai clic su due atomi per misurare una distanza, su tre per misurare un angolo, su quattro per misurare un angolo diedrico.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
it: Statistiche

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
it: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
it: Massa:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
it: Interfaccia per OpenBabel

en: Convert
it: Converti

en: Open Molecule File
it: Apri il file di molecola

en: All Files
it: Tutti i file

en: You must select some files first.
it: Devi prima selezionare dei file.

en: No files selected
it: Nessun file selezionato

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
it: Il file %1 esiste già. Vuoi sovrascriverlo se possibile?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
it: Il file %1 esiste già -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
it: Sei sicuro di voler eseguire questi comandi? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
it: File da convertire

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
it: &Seleziona tutto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
it: &Rimuovi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
it: &Aggiungi

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
it: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Qui vedi i file che saranno convertiti. Usa i pulsanti per aggiungere e rimuovere file dalla lista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
it: Converti da:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
it: Converti in:
