kalzium - en to ja translation catalogue (747 entries)

en: Problem while opening the file
ja: ファイルのオープンエラー

en: Cannot open the specified file.
ja: 指定されたファイルを開けません。

en: Cannot save to the specified file.
ja: 指定されたファイルに保存できません。

en: State of matter
ja: 物質の状態

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
ja: 物質の形態 (固体、液体、気体)。形質の安定性や固まりの度合いに依存。

en: Chemical Symbol
ja: 化学記号

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
ja: 1 ~ 3 文字による略記。国際会議を経て設定。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
ja: 元素

en: Chromatography
ja: クロマトグラフィー

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
ja: 流動性の媒質 (移動相) を静的な媒質 (固定相) に吸収させて異なる物質を分離する物質分離法。

en: Distillation
ja: 蒸留

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
ja: 蒸発と凝縮による溶液分離法。分離のための蒸留過程は、1 カラムにつき何度か繰り返します。

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
ja: それ以上単純な物質に分かつことができない物質。化学元素は物質の基礎。元素は原子から成り、原子は正電荷の陽子と中性子、電子殻から成る。

en: Emulsion
ja: エマルジョン

en: Heterogeneous mix of two liquids.
ja: 2 つの液体の異種混合体

en: Extraction
ja: 抽出

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
ja: 純粋な物質を得るための均質・異種混合処理。

en: Mix
ja: 混合

en: Filtering
ja: 濾過

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
ja: 液体または気体の物質から固体物質をフィルタ (浸透性の分離壁) で分離する分離法。

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
ja: 不定の比率で化合した異なる物質から成る物質。「均質混合物」の外観は単相で、「異種混合物」は複数の相から成る。

en: Accuracy
ja: 精度

en: Consisting of accidental and systematic errors.
ja: 偶発誤差、定誤差から成る。

en: Law of Conservation of Mass
ja: 質量保存の法則

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
ja: 化学反応を経ても質量は増減しない。反応元の物質の総質量は反応生成物のそれに等しい。

en: Law of multiple proportions
ja: 倍数比例の法則

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
ja: 合金は常に同じ元素を同じ質量比で含んでいる。2 つ以上の元素が一緒になったのなら、その質量比は一定である。

en: Crystallization
ja: 結晶化

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
ja: 結晶性の固体物質を、その溶液または液相、気相から分離する分離法。

en: Solution
ja: 溶液

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
ja: 複数の純粋物質の均質混合物

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
ja: 質量

en: Measurement of an amount of matter.
ja: 質量測定

en: Matter
ja: 物質

en: All that takes up space and has mass.
ja: 空間を占め質量をもつすべてのもの。

en: Phase
ja: 相

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
ja: 化学組成、物理特性により、外面的に周囲から切り離された物質の均質な部分。

en: Accuracy and precision
ja: 精度 (Accuracy and precision)

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
ja: 標準偏差により表現される、偶発誤差による値。

en: Correctness
ja: 精度 (Correctness)

en: Values given over accidental errors.
ja: 偶発誤差による値

en: SI-Unit
ja: SI 単位

en: Measurement unit using International Symbols.
ja: 国際的な記号を用いた測定単位。

en: Significant figures
ja: 有効数字

en: The number of digits which are meaningful in a number.
ja: 有意な桁数

en: Standard deviation
ja: 標準偏差

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
ja: どの測定精度が予測されるかの統計

en: Suspension
ja: 懸濁液

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
ja: 液体・固体物質から成る異種混合物

en: Alloys
ja: 合金

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
ja: 一定の割合で複数の元素から成る純粋な物質。

en: Alpha rays
ja: アルファ線

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
ja: いくつかの放射性元素の原子から発する、2 個の陽子と 2 個の中性子で構成されたアルファ粒子から成る放射線。

en: Atom
ja: 原子

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
ja: 原子は化学的にそれ以上切り離すことができず、物質を構成する。一種類の原子の集合を元素と呼ぶ。

en: Electron
ja: 電子

en: Proton
ja: 陽子

en: Neutron
ja: 中性子

en: Atomic nucleus
ja: 原子核

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
ja: 正の電荷を持った原子の小さな中心部。そこでは陽子と中性子が見つかる。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
ja: 原子質量

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
ja: 炭素原子の質量を 12 単位として定めたの原子の質量。異なる同位体から成る元素では、同位体混合物の質量の中間が取られる。

en: Isotope
ja: 同位体

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
ja: 同位体は、その元素をなす原子の原子核が同じ原子番号を持ちながら、原子質量が異なるもの同士をいう。同位体という言葉は「同じ場所」という意味で、ある元素のすべての同位体が周期表の同じ場所にあることからきている。

en: Spin
ja: スピン

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
ja: スピンは、微粒子に関する固有角運動量である。古典力学上のどんな現象からも類推することのできない、純粋に量子力学の現象である。古典的な角運動量が広がりのある物体の回転から生じるのに対し、スピンはいかなる内部回転体とも関連はなく、粒子それ自体に内在するものである。

en: Magnetic Moment
ja: 磁気モーメント

en: Decay Mode
ja: 崩壊方式

en: Decay Energy
ja: 崩壊エネルギー

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
ja: 崩壊エネルギーは原子核崩壊によって放出されるエネルギー。

en: Nuclides
ja: 核種

en: [i]see isotopes[/i]
ja: [i]同位体を参照[/i]

en: Isotone
ja: 同中性子体

en: Nuclear Isomer
ja: 核異性体

en: Isobars
ja: 同重核

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
ja: 2 つの核種が同数の N 個の中性子を持っていたら、それは同中性子体である。

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
ja: 同重核は、同じ質量数を持つ複数の核種である。(例: 陽子と中性子の数の和)

en: Beta rays
ja: ベータ線

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
ja: 放射性元素の原子から発する電子から成る放射線

en: Cathode Rays
ja: カソード線

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
ja: カソード線は真空管内で観測される電子の流れ。例えば、カソード (陰極) とアノード (陽極) の少なくとも 2 つの電極が装着された真空ガラス管はダイオードとして知られる。

en: Ionic Radius
ja: イオン半径

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
ja: イオン半径はイオンと呼ばれる帯電した原子の半径。イオンは正または負の電荷を持っている。あなたが半径をみたイオンの電荷は Kalzium でも表示される。正のイオンは元の原子よりも殻内の電子が少なく、負のイオンは多い。したがって、正のイオンは元の原子よりも半径が小さく、負のイオンは大きい。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
ja: 共有結合半径

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
ja: 原子半径

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
ja: ファンデルワールス半径

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
ja: 原子のファンデルワールス半径は、架空の剛体球の半径。この剛体球は原子をさまざまな目的のためにモデル化するのに使われる。ファンデルワールス半径は、結晶中の結合していない原子対の間の原子空間長から決まる。

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
ja: 原子半径は、平衡状態の原子における、原子核から最遠の安定した電子軌道までの距離。

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
ja: 化学においての共有結合半径は、共有結合している 2 つの同一な原子の原子核間距離の半分の値のことをいう。

en: Watchglass
ja: ウォッチグラス

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
ja: ウォッチグラスはさまざまな実験技術に使われる、直径 5-10cm の枠を持った丸いガラスです。その縁は、蒸発させるための少量の液体をためておけるよう、上へ湾曲しています。蒸発はウォッチグラスをブンゼンバーナーで加熱することで促進できます。ウォッチグラスはペトリ皿やビーカーを覆うのにも使えます。さらにウォッチグラスは少量の物質の重さを量ったり、加熱乾燥棚の物質を (少量なら) 乾燥させることもできます。ウォッチグラスという語は、かつての懐中時計の保護ガラスがしばしばドーム状であったことに由来します。

en: Dehydrator
ja: 石膏脱水機

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
ja: 石膏脱水機は実験室用の装置です。これはしばしばガラスでできており、化学物質を乾燥させる、すなわち試料から水や液体を取り除くのに役立ちます。
    			原理上は、キャップの付いたガラスのボウルです。ボウルの気密性をはかるため、キャップは平らに研磨されています。石膏脱水機の下部には通常、塩化カルシウム、シリカゲル、無水リン酸、あるいは硫酸といった乾燥剤が詰められています。乾燥させる試料は、乾燥剤の上にある透明な (プラスチックまたはセラミックの) カートリッジに置かれます。
    			乾燥剤には吸湿性があるため、周囲の水蒸気を吸収するわけです。そうして乾燥した空気は、乾燥対象の試料から水分を吸収します。

en: Spatula
ja: スパチュラ

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
ja: スパチュラは化学薬品をすくい取ったり移したりすりつぶしたりする道具です。さまざまな材質 (鉄、チタン、プラチナなど) と形状 (平形、さじ形など) のものがあります。

en: Water Jet Pump
ja: 水流ポンプ

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
ja: <qt>水流ポンプは 2 本の引き込みパイプと 1 個の出口を持ち、1 本が他方の内部にある 2 本のパイプという原理で構成されています。水の引き込みでは、若干大きなパイプに向かってノズルからフル水圧で水がジェット噴射されます。これにより、水のジェット噴射は 2 番目の引き込みパイプから空気や液体を運び去ります。<br/>これは、漂っている液体に陰圧をかけることでもたらされます。つまりこれは流体力学の逆説の応用にあたります。漂っている液体の近接物は押しのけられるのではなく、引き込まれるということです。</qt>

en: Refractometer
ja: 屈折計

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
ja: 屈折計を使えば、光学メディアの屈折率が決まります。化学的な屈折率が分かれば、合成した後でも試料の純度が分かるし、合成が成功したことを報告できるでしょう。

en: Mortar
ja: モルタル

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
ja: モルタルは固体を人の手でかき混ぜて使われます。モルタルはまた、粉末の混合物をかき混ぜることで均質になります。すりこぎとして知られるこん棒状の道具は、モルタルをかき混ぜるのに使われてきました。

en: Heating Coil
ja: 加熱コイル

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
ja: 加熱コイルはフラスコや他の容器を加熱するのに使います。マルチ型加熱コイルには温度計をつなぐことができ、そのため特定の温度を超えることなく加熱できます。試料液を磁気撹拌器で撹拌できるよう、加熱コイルの内部では磁界を扱うことができます。こうすることにより、試料液の温度や組成を均質にします。

en: Cork Ring
ja: コルクリング

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
ja: 丸底フラスコのような大きな容器は、コルク製の輪におかれます。コルクは、割れやすい道具を保護するには正にうってつけの、特別柔軟で軽量の木材です。

en: Dropping Funnel
ja: 滴下漏斗

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
ja: 滴下漏斗は正確な流量での滴下を可能にします。弁で滴下の速さを操作できます。

en: Separating Funnel
ja: 分液漏斗

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
ja: 分液漏斗は異なる濃度によって、試料液の混合物を分離します。底部の弁は、濃度が高い方の試料液を排出して別容器に移し替えるのに使います。

en: Test Tube Rack
ja: 試験管立

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
ja: 試験管立は、少量ずつの化学薬品をたくさん実験するときや、乾いた試験管が欲しいときに役立ちます。

en: Vortexer
ja: ボルテクサー

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
ja: ボルテクサーは、実験室にある試薬を均質化するのに役立ちます。均質化する液体を入れた容器を台の上に置きます。接触センサーがオンになる点で、その台を毎分 3000 回転以上で回転させかき混ぜます。このようにして、試料液の極微な量をできるだけ迅速に均質化することができます。これは試料液を分離するのに使われる遠心分離機とは対照的です。

en: Wash Bottle
ja: 洗浄瓶

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
ja: 洗浄瓶は色々な用途に使えます。多くの実験室では通常、水、塩、酸あるいは一般的に使われる試料液を入れておきます。また、正確な量を測る必要がない試料液を使うときにも便利です。

en: Rotary Evaporator
ja: ロータリーエバポレータ

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
ja: ロータリーエバポレータは、溶媒を気化させるために、熱湯が入った槽に入れた丸底フラスコで構成されます。フラスコが回転すると、溶媒が凝縮器の上の真空部分に集まりしたたり落ちて、凝縮物となってフラスコにたまります。このようにして溶液を濃縮あるいは精製することができます。真空ポンプを付ければ、気圧を下げることによって試料液の沸点を下げることができます。

en: Reflux Condenser
ja: 還流冷却器

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
ja: 還流冷却器は、加熱によって生じた気体を冷却器に集める過程を担います。試料液は凝縮するまで冷やされ、元の試料液に流れ戻ります。試料液は通常、丸底フラスコや三つ口フラスコなどに入れます。

en: Pipette Bulb
ja: ピペットバルブ

en: Test Tube
ja: 試験管

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
ja: 試験管では小規模な反応や実験が行われます。種類も豊富です。例えば、あるものは接合具を持っていたり、またあるものは目盛が刻まれていたり、耐久性が高められているものもあります。

en: Protective Goggles
ja: 防護眼鏡

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
ja: 多くの実験室では防護眼鏡の着用を徹底させています。防護眼鏡なしでは、多くの化学実験が非常な危険を伴います。通常、レンズは機械的な衝撃や酸性・塩基性の化学薬品のいずれも防護する特殊プラスチックです。

en: Round-Bottomed Flask
ja: 丸底フラスコ

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
ja: 丸底フラスコは多くの化学反応に使われます。他の器具とつないで管部に霜を発生させられるものもあります。コルクリングを使えばテーブルに置けます。

en: Full Pipette
ja: フルピペット

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
ja: フルピペットは普通のピペットと違い、特定の分量しか扱うことができません。

en: Drying Tube
ja: 乾燥管

en: Test Tube Holder
ja: 試験管ホルダー

en: Measuring Cylinder
ja: メスシリンダー

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
ja: メスシリンダーならば、比較的正確な量の液体を入れることができます。さらに、メスシリンダーはそこに粒子状の物質を沈めておくこともできます。このことから、傾斜法によって粒状物質と液体を分離することもできます。

en: Thermometer
ja: 温度計

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
ja: 温度計を使えば、試料の温度を測定することができます。実験室では、酸や塩基にも使える特殊な温度計が使われます。

en: Magnetic Stir Bar
ja: 磁気撹拌棒

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
ja: 磁気撹拌棒は、化学的に極めて不活性な磁性体の小さな棒です。多くの加熱器は循環のための磁石を内蔵しています。これがかき混ぜ棒となって混合物を均一にします。

en: Magnetic Stir Bar Retriever
ja: 磁気撹拌棒レトリバー

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
ja: 磁気撹拌棒レトリバーを使えば、容器から磁気撹拌棒を取り除くことができます。このレトリバーは端がかき混ぜ棒になっている、磁石の付いた棒です。

en: Pipette
ja: ピペット

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
ja: ピペットは、実験室で少量の液体を採取するのに使います。ピペットには計量目盛があり、ゴム球で液体を滴下するときのはかりに使います。どの種類のピペットも 20°C の温度の流体向けに、また流出時 (“Ex.” で示す) のことを考えて調整されています。流出が必要ならば、ピペットがそれを示します。

en: Erlenmeyer Flask
ja: エルレンマイヤーフラスコ (三角フラスコ)

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
ja: エルレンマイヤーフラスコは化学者のエミール・エルレンマイヤー (1825-1909) にちなんで名付けられ、ビーカーと違い逆円錐形の胴部と円筒形の首を備えています。エルレンマイヤーフラスコには口径の狭いものと広いものがあります。用途によっては、他の容器との高接続性を確保するため正確な研削をすることがあります。
    			<br/>
    			狭口のものは、特に沸騰時や内容物を撹拌して反応させている最中などに、試料液が飛び出す危険を減らします。
    			<br/>
    			エルレンマイヤーフラスコは試料液の混合や、かき混ぜたり振ったりして反応をうながすのに有効です。エルレンマイヤーフラスコは撹拌台に直接置くことができるため、磁気撹拌器の使用には特に向いています。これに対し丸底フラスコは、撹拌台にコルクリングを乗せ、その上に置かなければなりません。

en: Ultrasonic Bath
ja: 超音波浴装置

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
ja: 化学反応によっては、気体を含まない溶媒が重要であることがあります。これを満足させるために、反応槽を超音波浴装置につからせるとよいときがあります。高周波の音によってヴェイパー・ロックを解消して気体を上昇させます。この過程をガス抜け (ガス抜き) といいます。

en: Scales
ja: 天秤

en: Distillation bridge
ja: 蒸留ブリッジ

en: Syringe
ja: 注射器

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
ja: 注射器はガラス管とプランジャーの 2 つの部品から成ります。普通はともにガラス製です。気体はガラス管に入っていきます。閉じた系であるため注射器からプランジャーが押し出されます。これが、化学反応の容積を計るのに使えます。

en: Separation Beaker
ja: 分離ビーカー

en: Burner
ja: バーナー

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
ja: バーナーには何種類かあります。この画はテクルバーナーです。各タイプには用途が特定されます。最高温度や加熱可能範囲がそれぞれ異なっています。

en: Extractor Hood
ja: 換気フード

en: Contact Thermometer
ja: 接触式温度計

en: Clamps
ja: クランプ

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
ja: クランプを用いれば、どんな種類の道具も容易に固定することができます。

en: Indicator Paper
ja: 試験紙

en: Short-Stem Funnel
ja: 短脚漏斗

en: Buret
ja: ビュレット

en: Beaker
ja: ビーカー

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
ja: DSC (示差走査熱量測定)

en: Dewar Vessel
ja: デュワービン

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
ja: 水素

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
ja: ヘリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
ja: リチウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
ja: ベリリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
ja: ホウ素

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
ja: 炭素

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
ja: 窒素

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
ja: 酸素

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
ja: フッ素

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
ja: ネオン

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
ja: ナトリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
ja: マグネシウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
ja: アルミニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
ja: ケイ素

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
ja: リン

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
ja: 硫黄

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
ja: 塩素

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
ja: アルゴン

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
ja: カリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
ja: カルシウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
ja: スカンジウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
ja: チタン

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
ja: バナジウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
ja: クロム

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
ja: マンガン

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
ja: 鉄

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
ja: コバルト

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
ja: ニッケル

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
ja: 銅

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
ja: 亜鉛

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
ja: ガリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
ja: ゲルマニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
ja: ヒ素

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
ja: セレン

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
ja: 臭素

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
ja: クリプトン

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
ja: ルビジウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
ja: ストロンチウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
ja: イットリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
ja: ジルコニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
ja: ニオブ

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
ja: モリブデン

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
ja: テクネチウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
ja: ルテニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
ja: ロジウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
ja: パラジウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
ja: 銀

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
ja: カドミウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
ja: インジウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
ja: スズ

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
ja: アンチモン

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
ja: テルル

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
ja: ヨウ素

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
ja: キセノン

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
ja: セシウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
ja: バリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
ja: ランタン

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
ja: セリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
ja: プラセオジム

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
ja: ネオジム

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
ja: プロメチウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
ja: サマリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
ja: ユウロビウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
ja: ガドリニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
ja: テルビウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
ja: ジスプロシウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
ja: ホルミウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
ja: エルビウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
ja: ツリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
ja: イッテルビウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
ja: ルテチウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
ja: ハフニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
ja: タンタル

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
ja: タングステン

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
ja: レニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
ja: オスミウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
ja: イリジウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
ja: 白金

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
ja: 金

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
ja: 水銀

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
ja: タリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
ja: 鉛

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
ja: ビスマス

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
ja: ポロニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
ja: アスタチン

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
ja: ラドン

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
ja: フランシウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
ja: ラジウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
ja: アクチニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
ja: トリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
ja: プロトアクチニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
ja: ウラン

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
ja: ネプツニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
ja: プルトニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
ja: アメリシウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
ja: キュリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
ja: バークリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
ja: カリホルニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
ja: アインスタイニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
ja: フェルミウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
ja: メンデレビウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
ja: ノーベリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
ja: ローレンシウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
ja: ラザホージウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
ja: ドブニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
ja: シーボーギウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
ja: ボーリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
ja: ハッシウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
ja: マイトネリウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
ja: ダームスタチウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
ja: レントゲニウム

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
ja: コペルニシウム

en: Classic Periodic Table
ja: 従来の周期表

en: Long Periodic Table
ja: 長周期表

en: Short Periodic Table
ja: 短周期表

en: Transition Elements
ja: 遷移元素

en: DZ Periodic Table
ja: DZ 周期表

en: Equation Balancer
ja: 方程式バランサー

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
ja: はじめに

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
ja: 核計算機

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
ja: 気体計算機

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
ja: 濃度計算機

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
ja: 分子質量計算機

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
ja: 滴定計算機

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
ja: 計算機

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
ja: パーセントは 100 を越えることはできません。有効な値を入力してください。

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
ja: 密度は 0 ではありえません。有効な値を入力してください。

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
ja: 質量は 0 ではありえません。有効な値を入力してください。

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
ja: 容積は 0 ではありえません。有効な値を入力してください。

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
ja: モル数は 0 ではありえません。有効な値を入力してください。

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
ja: モル質量は 0 ではありえません。有効な値を入力してください。

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
ja: 濃度が 0 です。有効な値を入力してください。

en: The volume of the solvent cannot be zero.
ja: 溶媒の容積は 0 ではありえません。

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
ja: 溶媒のモル数は 0 ではありえません。

en: The mass of the solvent cannot be zero.
ja: 溶媒の質量は 0 ではありえません。

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
ja: 溶媒のモル質量を計算するには、モル比率を指定してください。

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
ja: モル質量は 0 ではありえません。有効な値を入力してください。

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
ja: 等価質量は 0 ではありえません。有効な値を入力してください。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
ja: データ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
ja: ここで溶液中の溶質量を指定します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
ja: 溶質の量を指定する方法

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
ja: ここで溶質量を指定する方法を変更します。例えば、質量、モル数、容積。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
ja: ここで物質のモル質量を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
ja: ここで溶質の密度を指定します。溶質量を容積で指定するときのみ必要です。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
ja: ここで溶液中の溶媒量を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
ja: ここで溶媒量を指定する方法を変更します。例えば、質量、モル数、容積。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
ja: ここで溶媒のモル質量を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
ja: ここで溶液の密度を指定します。溶液量を質量で指定するか溶液の質量が必要な時必要です。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
ja: ここで溶液の濃度を右の単位で指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
ja: 計算できる量の一覧です。量を選んで、必要な値を指定します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
ja: 溶媒の密度の単位を指定

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
ja: ここで溶媒量の単位を指定します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
ja: (g/モル)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
ja: ここで溶質密度の単位を指定します。溶質量を容積で指定するときのみ必要です。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
ja: ここで溶液中の溶質量の単位を指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: (g/mol)
ja: (g/モル)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
ja: リセット

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
ja: モル質量は 0 ではありえません。0 でない値を入力してください。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
ja: ここで気体のモル質量を指定します。例えば気体水素の場合 2。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
ja: ここで気体の質量を指定します。
    質量 = モル数 × モル質量

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
ja: ここで質量の単位を変更します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
ja: ここで気体の圧力を変更します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
ja: ここで圧力の単位を指定します。例えば、気圧、バール、など。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
ja: ここで気体の温度乎指定します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
ja: ここで温度の単位を指定します。例えば、ケルビン、摂氏、など。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
ja: ここで気体ん容積を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
ja: ここで容積の単位を変更します。例えば、リットル。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
ja: 実在気体のデータ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
ja: ファンデルワールス定数 b の単位を指定します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
ja: ここで気体のファンデルワールス定数 b を指定します。実在気体に対してのみ必要です。理想気体の場合 0.0 を指定します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
ja: ファンデルワールス定数 a の単位を指定します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
ja: ここで気体のファンデルワールス定数 a を指定します。実在気体に対してのみ必要です。理想気体の場合 0.0 を指定します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
ja: ファンデルワールス定数 b の単位を指定します

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
ja: ここでファンデルワールス定数 b の単位を指定します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
ja: 毎モル

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
ja: クリックしてすべての値を初期値に復帰

en: Initial amount cannot be zero.
ja: 初期量は 0 ではありえません。

en: Final amount cannot be zero.
ja: 最終量は 0 ではありえません。

en: Time is zero, please enter a valid value.
ja: 時間が 0 です。有効な値を入力してください。

en: The final amount is greater than the initial amount.
ja: 最終量が初期量を越えています。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
ja: 元素データ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
ja: ここで計算を適用する元素を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
ja: ここで計算する元素の同位体を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
ja: 上の同位体の半減期を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
ja: ここで半減期の単位を指定します。例えば、年、秒、など。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
ja: 年

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
ja: 秒

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
ja: 分

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
ja: 時間

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
ja: 日

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
ja: 週

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
ja: ここで同位体の原始質量をグラム毎モルで表示します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
ja: グラム/モル

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
ja: 他のデータ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
ja: ここで計算したいものを選択します。「時間」、「物質の初期量」、または「物質の最終量」。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
ja: 初期量

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
ja: 最終量

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
ja: 時間

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
ja: ここで放射性物質の初期量を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
ja: ここで放射性物質の最終量を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
ja: ここで初期量から最終量まで現象する時間を指定します。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
ja: ここで物質の初期量を指定する方法を変更します。例えば、質量かモルか。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
ja: モル

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
ja: ここで物質の最終量を指定する方法を変更します。例えば、質量かモルか。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
ja: ここで物質の初期量の単位を指定します。例えば、グラム、ポンド、など。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
ja: グラム

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
ja: トン

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
ja: カラット

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
ja: ポンド

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
ja: オンス

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
ja: トロイオンス

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
ja: ここで物質の最終量の単位を指定します。例えば、グラム、ポンド、など。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
ja: ここで時間の単位を指定します。例えば、年、秒、など。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
ja: 情報/エラーメッセージ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
ja: 量は常に質量で指定されます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
ja: 気体は理想気体であると仮定 (ファンデルワール定数は非表示)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
ja: 質量計算機

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
ja: 別名などの詳細表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
ja: 別名追加タブを表示

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
ja: 溶質量は常に質量で指定されます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
ja: 溶媒量は常に容積で指定されます

en: Equivalence point
ja: 等価点

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
ja: 容積(X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
ja: パラメータ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ja: 値

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
ja: X 軸

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
ja: Y 軸

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
ja: グラフを描画する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
ja: メモ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
ja: X 最小値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
ja: 新規

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
ja: 保存

en: No element selected
ja: 元素が選択されていません

en: No graphic found
ja: グラフィックが見つかりません

[ctx: Next element]
en: Next
ja: 次へ(&N)

en: Goes to the next element
ja: 次の元素に移動

[ctx: Previous element]
en: Previous
ja: 前へ(&P)

en: Goes to the previous element
ja: 前の元素に移動

en: It was discovered by %1.
ja: %1 によって発見されました。

en: Origin of the name:<br/>%1
ja: <qt>名前の由来:<br/>%1</qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
ja: 融点

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
ja: 沸点

en: Electron Affinity
ja: 電子親和力

en: Electronic configuration
ja: 電子配置

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
ja: 原子質量

en: Ionization energy
ja: イオン化エネルギー

en: First Ionization energy
ja: 第 1 イオン化エネルギー

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
ja: 電気陰性度

en: Neutrons
ja: 中性子

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
ja: 存在度

en: Half-life period
ja: 半減期

en: Energy and Mode of Decay
ja: エネルギーおよび崩壊形式

en: Spin and Parity
ja: スピンおよびパリティ

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
ja: データの概要

en: Atom Model
ja: 原子模型

en: Isotopes
ja: 同位体

en: Miscellaneous
ja: その他

en: Spectrum
ja: スペクトル

en: Extra information
ja: 追加情報

en: Extra Information
ja: 追加情報

en: No spectrum of %1 found.
ja: %1 のスペクトルが見つかりません。

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
ja: 原子番号

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
ja: <qt><p>このソルバーを使って化学方程式を解くことができます。</p><p>変数を使う: 元素の数を変数で表すには、下の例のように元素記号の前にアルファベット 1 文字を付けます。<br/><i>aH + bO -> 5H2O</i> (結果: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br/>この式を解くことによって必要な水素と酸素の数が分かります。</p><p>電荷を定義する: 元素の電荷を指定する場合は、下の例のように角括弧を使います。<br/><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (結果: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)</p></qt>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
ja: 方程式:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
ja: 計算する方程式をこのフィールドに入力します。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
ja: 計算(&C)

en: Elements
ja: 元素

en: Properties
ja: プロパティ

en: Symbol
ja: 記号

en: Exact Mass
ja: 精密質量

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
ja: イオン化

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
ja: 元素の分類

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
ja: ファイルは既に存在します。上書きしますか？

en: Could not open file for writing.
ja: ファイルを書き込みのために開けませんでした。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
ja: ファイル:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ja: フォーマット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
ja: スキーム:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
ja: 勾配:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
ja: スライドして現在の温度を変更

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
ja: 温度上昇を再生/一時停止する

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
ja: 速度

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
ja: スライドして温度上昇の速度を変更

en: Elements with melting point around this temperature:
ja: この温度周辺を融点にもつ元素:

en: No elements with a melting point around this temperature
ja: この温度周辺を融点にもつ元素はありません

en: Elements with boiling point around this temperature:
ja: この温度周辺を沸点にもつ元素:

en: No elements with a boiling point around this temperature
ja: この温度周辺を沸点にもつ元素はありません

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
ja: 拡大縮小

en: Isotope of Element %1 (%2)
ja: 元素 %1 (%2) の同位体

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
ja: アルファ

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
ja: β+

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
ja: β-

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
ja: 安定

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
ja: 未知

en: Magnetic moment: %1
ja: 磁気モーメント: %1

en: Halflife: %1 %2
ja: 半減期: %1 %2

en: Halflife: Unknown
ja: 半減期: 不明

en: Abundance: %1 %
ja: 存在度: %1%

en: Number of nucleons: %1
ja: 核子数: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
ja: 未知

en: Spin: %1
ja: スピン: %1

en: Exact mass: %1 u
ja: 精密質量: %1 u

en: &Export Data...
ja: データをエクスポート(&E)...

en: &Scheme
ja: スキーム(&S)

en: &Gradients
ja: グラデーション(&G)

en: &Tables
ja: 表(&T)

en: &Numeration
ja: 記数法(&N)

en: &Plot Data...
ja: データをプロット(&P)...

en: Perform &Calculations...
ja: 計算する(&C)...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
ja: 基本的な化学計算をする計算機です。

en: &Isotope Table...
ja: 同位体表(&I)...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
ja: この表は化学元素の知られているすべての同位体を表示します。

en: &Glossary...
ja: 用語集(&G)...

en: &R/S Phrases...
ja: R/S フレーズ(&R)...

en: Convert chemical files...
ja: 化学ファイルを変換(&C)...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
ja: このツールを使って化学データを含むファイルをさまざまなファイルフォーマットに変換します。

en: Molecular Editor...
ja: 分子エディタ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
ja: このツールを使って分子立体構造を見たり編集したりします。

en: &Tables...
ja: 表(&T)...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
ja: 化学に関する記号と数字のリストを表示します。

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
ja: 周期表の凡例の表示/非表示を切り替えます。

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
ja: 補足的な情報とツールを含むサイドバーの表示/非表示を切り替えます。

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
ja: 補足的な情報とツールを含むサイドバーの表示/非表示を切り替えます。

en: Legend
ja: 凡例

en: Table Information
ja: 周期表の情報

en: Information
ja: 情報

en: Overview
ja: 概要

en: View
ja: 表示

en: Save Kalzium's Table In
ja: Kalzium の表を保存

en: Knowledge
ja: 知識

en: Tools
ja: ツール

en: Kalzium Error
ja: Kalzium エラー

en: This system does not support OpenGL.
ja: このシステムは OpenGL をサポートしていません。

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
ja: %1 (%2), 質量: %3 u

en: u
ja: ミュー

en: Electronegativity (Pauling)
ja: 電気陰性度 (ポーリング)

en: Discovery date
ja: 発見日

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
ja: 電子親和力

en: First Ionization
ja: 第 1 イオン化

en: No Numeration
ja: 記数法なし

en: Old IUPAC
ja: 旧 IUPAC

en: Monochrome
ja: モノクロ

en: All the Elements
ja: すべての元素

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
ja: ブロック

en: s-Block
ja: Sブロック

en: p-Block
ja: Pブロック

en: d-Block
ja: Dブロック

en: f-Block
ja: Fブロック

en: Iconic
ja: アイコン

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
ja: 元素をそれぞれの用途を表すアイコンで表示します。

en: Alkaline
ja: アルカリ土類金属

en: Rare Earth
ja: 希土類元素

en: Non-Metals
ja: 非金属元素

en: Alkalie Metal
ja: アルカリ金属

en: Other Metal
ja: その他の金属

en: Halogen
ja: ハロゲン

en: Transition Metal
ja: 遷移金属

en: Noble Gas
ja: 希ガス

en: Metalloid
ja: 半金属

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
ja: 族

en: Group 1
ja: 1 族

en: Group 2
ja: 2 族

en: Group 3
ja: 3 族

en: Group 4
ja: 4 族

en: Group 5
ja: 5 族

en: Group 6
ja: 6 族

en: Group 7
ja: 7 族

en: Group 8
ja: 8 族

en: Colors
ja: 色

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
ja: ファイル(&F)

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
ja: 表示(&V)

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
ja: ツール(&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ja: メインツールバー

en: Value not defined
ja: 未定義

en: Unknown Value
ja: 未知

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
ja: この元素はまだ IUPAC によって正式に認められていません。

en: This element was known to ancient cultures.
ja: この元素は古代文明においても知られていました。

en: Glossary
ja: 用語集

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
ja: 固体

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
ja: 液体

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
ja: 気体

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
ja: 未知

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
ja: 対数

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
ja: 線形

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
ja: 最小値: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
ja: 最大値: %1

en: Scheme: %1
ja: スキーム: %1

en: A periodic table of the elements
ja: 元素の周期表

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
ja: 多数のコード、他の開発者を手助けする常駐のグル

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
ja: 分子ビューアの基礎、SoC 中に Marcus を指導

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
ja: SoC で分子ビューアに取り組み、libavogadro の移植と統合

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
ja: SoC の剣先ウィジェット、いくつかの小さな改良

en: EqChem, the equation solver
ja: EqChem、方程式ソルバー

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
ja: コードの整理、分子質量計算機のパーサ、多くの小さな改良

en: A lot of small things and the documentation
ja: 多くの小さなこととドキュメンテーション

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
ja: 方程式ソルバーと分子ビューアのコードおよびドキュメンテーション

en: Many beautiful element icons
ja: たくさんの美しい元素アイコン

en: Many beautiful element icons, too!
ja: たくさんの美しい元素アイコンも!

en: Several icons
ja: いくつかのアイコン

en: Several icons in the information dialog
ja: 情報ダイアログのいくつかのアイコン

en: Contributed most isotope information
ja: ほとんどの同位体情報を寄贈

en: Some icons and inspiration for others
ja: いくつかのアイコンの作成と他の着想

en: The design of the information dialog
ja: 情報ダイアログのデザイン

en: The orbits icon
ja: 軌道アイコン

en: New interface design and usability improvements
ja: 新しいインターフェースのデザイン、ユーザビリティの改良

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
ja: 上のウィジェットに
    化学式を入力して
    「計算」をクリック。
    例えば、#Et#OH

en: Molecular mass:
ja: 分子質量:

en: Invalid input
ja: 無効な入力

en: Symbol should consist of two or more letters.
ja: 記号は二文字以上必要です。

en: Symbol already being used
ja: 記号は既にわりあてられています

en: done!
ja: 完了

en: Unable to find the user defined alias file.
ja: ユーザ定義の別名ファイルを見つけることができませんでした。

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
ja: 計算機

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
ja: ここに分子式を入力

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
ja: ここで分子式を入力します。
    例1> CaCO3
    例2> MeOH
    例3> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
ja: このボタンをクリックして計算。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
ja: 計算

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
ja: 詳細

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
ja: 元素構成

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
ja: 原子

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
ja: 総質量

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
ja: 使われた別名

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
ja: 式で使われた別名

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
ja: 分子で使われた別名を表示します。
    例えば、分子 MeOH のなかで使われた別名は Me = CH3。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
ja: 別名

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
ja: 別名

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
ja: 別名を定義

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
ja: 短縮形

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
ja: 別名の短縮形

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
ja: ここで別名の短縮形を指定します。
    例えば、Me。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
ja: クリックして別名を追加

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
ja: クリックして、有効なら別名を追加。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
ja: 別名を追加。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
ja: システム定義の別名

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
ja: ユーザ定義の別名

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
ja: システム定義の別名一覧。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
ja: この表にすべてのシステム定義の別名を表示します。

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
ja: ユーザ定義別名の一覧

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
ja: あなたか別のユーザが追加した別名の一覧。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
ja: X 軸

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
ja: 平均値:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
ja: ここでプロットの種類を選択します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
ja: 最大値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
ja: 最小値:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
ja: 表示:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
ja: 最初の元素:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
ja: 最後の元素:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
ja: すべての元素

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
ja: 金属元素

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
ja: 非金属元素 / 半金属元素

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
ja: Sブロック元素

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
ja: Pブロック元素

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
ja: Dブロック元素

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
ja: Fブロック元素

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
ja: 希ガス

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
ja: アルカリ金属

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
ja: アルカリ土類金属

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
ja: ランタノイド

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
ja: アクチノイド

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
ja: 放射性元素

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
ja: ラベルなし

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
ja: 元素名

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
ja: 元素記号

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
ja: Y 軸

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
ja: R フレーズ:

en: S-Phrases:
ja: S フレーズ:

en: You asked for no R/S-Phrases.
ja: 表示する R/S フレーズが指定されていません。

en: At least one of the specified phrases is invalid.
ja: 指定されたフレーズの少なくとも一つが無効です。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
ja: S フレーズ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
ja: 読みたい R フレーズの番号を入力します。区切りにはハイフン (-) を使ってください。スラッシュ (/) による組み合わせはまだ実装されていません。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
ja: 読みたい R フレーズの番号を入力

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
ja: 読みたい S フレーズの番号を入力します。区切りにはハイフン (-) を使ってください。スラッシュ (/) による組み合わせはまだ実装されていません。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
ja: 読みたい S フレーズの番号を入力

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
ja: ここをクリックして左に入力したフレーズを検索します

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
ja: フィルタ(&F)

en: Schemes
ja: スキーム

en: Gradients
ja: 勾配

en: Units
ja: 単位

en: Isotope Table
ja: 同位体表

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
ja: Sブロック:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
ja: Pブロック:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
ja: Dブロック:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
ja: Fブロック:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
ja: 1 族:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
ja: 2 族:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
ja: 3 族:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
ja: 4 族:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
ja: 5 族:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
ja: 6 族:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
ja: 7 族:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
ja: 8 族:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
ja: 物質の状態

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
ja: 固体:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
ja: 液体:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
ja: 気体:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
ja: アルカリ金属:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
ja: 希土類元素:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
ja: 非金属元素:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
ja: アルカリ土類金属:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
ja: その他の金属:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
ja: ハロゲン:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
ja: 遷移金属:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
ja: 希ガス:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
ja: 半金属:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
ja: 色スキームなし

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
ja: すべての元素:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
ja: 他のスキームが選択されない場合にこの色が使われます

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
ja: Kalzium は元素のプロパティを線形グラデーションではなく対数グラデーションを用いて表示することもできます。
    
    対数グラデーションで表示させるプロパティにチェックを入れてください。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
ja: 発見日

en: Energy:
ja: エネルギー:

en: Temperature:
ja: 温度:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
ja: このページでは、この元素のスペクトルについての概観を示します。マウスでスペクトルにズームできます。

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
ja: このページでは、この元素のスペクトルについての概観を示します

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
ja: これは元素のスペクトルです

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
ja: 最小値(&M):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
ja: これはスペクトルの最左波長をセットします

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
ja: 最大値(&V):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
ja: これはスペクトルの最右波長をセットします

en: Wavelength
ja: 波長

en: Intensity
ja: 強度

en: Greek alphabet
ja: ギリシャ文字

en: Uppercase
ja: 大文字

en: Lowercase
ja: 小文字

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
ja: 名前

en: alpha
ja: アルファ

en: beta
ja: ベータ

en: gamma
ja: ガンマ

en: delta
ja: デルタ

en: epsilon
ja: エプシロン

en: zeta
ja: ゼータ

en: eta
ja: エータ

en: theta
ja: シータ

en: iota
ja: イオタ

en: kappa
ja: カッパ

en: lambda
ja: ラムダ

en: mu
ja: ミュー

en: nu
ja: ニュー

en: xi
ja: クサイ

en: omicron
ja: オミクロン

en: pi
ja: パイ

en: rho
ja: ロー

en: sigma
ja: シグマ

en: tau
ja: タウ

en: upsilon
ja: ウプシロン

en: phi
ja: ファイ

en: chi
ja: カイ

en: psi
ja: プシー

en: omega
ja: オメガ

en: Numbers
ja: 数

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
ja: 数を表す接頭語とローマ数字

en: Number
ja: 番号

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
ja: 接頭語

en: Roman Numerals
ja: ローマ数字

en: &Copy
ja: コピー(&C)

en: Load Molecule
ja: 分子をロード

en: Download New Molecules
ja: 新しい分子をダウンロード

en: Save Molecule
ja: 分子を保存

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
ja: ツールがロードされていません。おそらく Avogadro プラグインを見つけることができなかったためです。

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
ja: ツールがロードされていません。おそらく Avogadro プラグインを見つけることができなかったためです。この問題が解決するまでは分子を見ることはできません。

en: Common molecule formats
ja: 一般的な分子ファイルフォーマット

en: All files
ja: すべてのファイル

en: Choose a file to open
ja: 開くファイルを選択

en: Choose a file to save to
ja: 保存先ファイルを選択

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
ja: スタイル:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
ja: 表示

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
ja: 編集

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
ja: 最適化

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
ja: 測定

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
ja: 結合距離を測るには 2 つの原子を、結合角を測るには 3 つの原子を、二面角を測るには 4 つの原子をクリックします。

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
ja: 情報

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
ja: 名前:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
ja: 化学式:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
ja: 重さ:

en: Convert
ja: 変換

en: All Files
ja: すべてのファイル

en: You must select some files first.
ja: 先にファイルを選択してください。

en: No files selected
ja: ファイルが選択されていません

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
ja: ファイル ‘%1’ は既に存在します。可能であれば上書きしますか？

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
ja: ファイル ‘%1’ は既に存在します -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
ja: これらのコマンドを実行しますか？ -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
ja: 変換するファイル

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
ja: すべて選択(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
ja: 削除(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
ja: 追加(&A)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
ja: <html>ここに変換するファイルが表示されます。ボタンを使ってファイルを追加したり削除したりします。</html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
ja: 元のフォーマット:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
ja: 新しいフォーマット:
