kalzium - en to ka translation catalogue (1120 entries)

en: Problem while opening the file
ka: ფაილის გახსნის პრობლემა

en: Cannot open the specified file.
ka: მითითებული ფაილის გახსნის პრობლემა.

en: Sorry
ka: უკაცრავად

en: Cannot save to the specified file.
ka: მითითებული ფაილის შენახვის პრობლემა.

en: Kalzium OpenGL Part
ka: Kalzium-ის OpenGL ნაწილი

en: A cool thing
ka: საკაიფო ვეში

en: State of matter
ka: ნივთიერების მდგომარეობა

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
ka: ნივთიერების ფორმა; დამოკიდებულია ფორმის სტაბილურობაზე და იკავებს თუ არა გარკვეულ მოცულობას: მყარი, თხევადი თუ აირისებრი.

en: Chemical Symbol
ka: ქიმიური სიმბოლო

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
ka: ერთი, ორი ან სამი ასოსგან შედგენილი აბრევიატურა; საერთაშორისო კონვენციით დადგენილი.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
ka: ელემენტი

en: Chromatography
ka: ქრომატოგრაფია

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
ka: ნივთიერების განცალკევება მოძრავ გარემოში (მობილურ ფაზაში) დიფერენცირებული შთანთქმის გზით სტატიკურ გარემოზე (სტაციონარული ფაზა).

en: Distillation
ka: დისტილაცია

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
ka: თხევადი ხსნარის (ერთგვაროვანი ხსნარის) გამოყოფა მის კომპონენტებად აორთქლებისა და კონდენსაციის გზით. ფრაქციული დისტილაციისას პროცესი სვეტში რამდენჯერმე მეორდება.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
ka: მატერია, რომელიც არ შეიძლება დაიშალოს უფრო მარტივ მატერიად. ქიმიური ელემენტები მასალების ქვაკუთხედია. ელემენტები შედგება ატომებისგან, რომლებიც შედგება დადებითი პროტონების ბირთვისგან, ნეიტრალური ნეიტრონებისა და ელექტრონების გარსისგან.

en: Emulsion
ka: ემულსია

en: Heterogeneous mix of two liquids.
ka: ორი სითხის ერთგვაროვანი ხსნარი.

en: Extraction
ka: ექსტრაქცია

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
ka: ერთგვაროვანი ან ჰეტეროგენული ნარევის დამუშავება სუფთა ნივთიერების მისაღებად.

en: Mix
ka: მიქსი

en: Filtering
ka: გაფილტვრა

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
ka: მყარი ნივთიერების გამოყოფა თხევადი ან აირისებრი ნივთიერებისგან ფილტრით (ფოროვანი გამყოფი კედლით).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
ka: მატერია, რომელიც შედგება დიფერენცირებული მატერიისგან, შერწყმული დაუდგენელ თანაფარდობებში. [i]ერთგვაროვან ნარევებს[/i] აქვთ თანმიმდევრული სახე, [i]ჰეტეროგენული ნარევები[/i] შედგება მრავალი ფაზისგან.

en: Accuracy
ka: სიზუსტე

en: Consisting of accidental and systematic errors.
ka: შედგება შემთხვევითი და სისტემატური შეცდომებისგან.

en: Law of Conservation of Mass
ka: მასის მუდმივობის კანონი

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
ka: ქიმიური რეაქციის დროს მასა არც იკარგება და არც მოიპოვება. რეაქციაში შემავალი მასალის ჯამი უდრის რეაქციის პროდუქტების მასის ჯამს.

en: Law of multiple proportions
ka: მრავალი პროპორციის კანონი

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
ka: შენადნობი ყოველთვის შეიცავს ერთსა და იმავე ელემენტებს იმავე მასის თანაფარდობით. თუ ორი ან მეტი ელემენტი ერთმანეთთან არის დაკავშირებული, მაშინ მასის თანაფარდობა მუდმივია.

en: Crystallization
ka: კრისტალიზაცია

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
ka: მყარი, კრისტალური ნივთიერების გამოყოფა ხსნარიდან, იქნება ეს თხევადი თუ აირადი ფაზა.

en: Solution
ka: ამოხსნა

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
ka: მრავალი სუფთა მასალის ერთგვაროვანი ნაზავი

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
ka: მასა

en: Measurement of an amount of matter.
ka: ნივთიერების რაოდენობის გაზომვა.

en: All that takes up space and has mass.
ka: ყველაფერი, რაც ადგილს იკავებს და მასა გააჩნია.

en: Phase
ka: ფაზა

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
ka: ქიმიური შემადგენლობისა და ფიზიკური ატრიბუტების მეშვეობით, მატერიის ერთგვაროვანი ნაწილი, რომელიც გამოეყო გარემოს ზედაპირის მეშვეობით გაფართოებისას.

en: Accuracy and precision
ka: სიზუსტე

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
ka: გამოიხატება სტანდარტული გადახრებით: მნიშვნელობები შესაძლო გადახრებით მიეთითება.

en: Correctness
ka: სისწორე

en: Values given over accidental errors.
ka: მნიშვნელობა გადახრის დონეზე დიდი უნდა იყოს.

en: SI-Unit
ka: SI ერთეული

en: Measurement unit using International Symbols.
ka: საზომ ერთეულებად SI სისტემის გამოყენება.

en: Significant figures
ka: მნიშვნელოვანი ფორმულები

en: The number of digits which are meaningful in a number.
ka: ციფრების რაოდენობა რიცხვში, რომელსაც აზრი აქვს.

en: Standard deviation
ka: სტანდარტული აცდენა

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
ka: სიზუსტე, რომლითაც მნიშვნელობა უნდა გაიზომოს.

en: Suspension
ka: სუსპენზია

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
ka: ჰეტეროგენული ნარევი, რომელიც თხევადი და მყარი ნივთიერებებისგან შედგება.

en: Alloys
ka: შენადნობები

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
ka: სუფთა ნივთიერება, რომელიც მრავალ ელემენტს მოცემული ფარდობით შეიცავს.

en: Alpha rays
ka: ალფა სხივები

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
ka: სხივები, რომლებიც შედგება ალფა ნაწილაკებისგან, რომელიც შედგება ორი პროტონისა და ორი ნეიტრონისგან, რომლებიც გამოიყოფა გარკვეული რადიოაქტიური ელემენტების ატომებიდან.

en: Atom
ka: ატომი

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
ka: ატომები ქიმიურად განუყოფელი და მატერიის სამშენებლო ბლოკია. ერთი სახის ატომებს ელემენტი ეწოდება.

en: Electron
ka: ელექტრონი

en: Proton
ka: პროტონი

en: Neutron
ka: ნეიტრონი

en: Atomic nucleus
ka: ატომის ბირთვი

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
ka: ატომის პატარა, დადებითად დამუხტული ცენტრი, რომელშიც პროტონები და ნეიტრონებია.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
ka: ატომური მასა

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
ka: ატომის მასა, აღებული მასშტაბით, სადაც ნახშირბადის ატომის მასა არის 12 მაე. ელემენტებში, რომლებიც შედგება სხვადასხვა იზოტოპებისგან, მოცემულია იზოტოპების ნარევის საშუალო დიაპაზონის მასა.

en: Isotope
ka: იზოტოპი

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
ka: იზოტოპები არის ქიმიური ელემენტის ფორმები, რომელთა ბირთვებს აქვთ ერთი და იგივე ატომური ნომერი, Z, მაგრამ განსხვავებული ატომური მასა, A. სიტყვა იზოტოპი, რაც ნიშნავს ერთსა და იმავე ადგილას, მომდინარეობს იქიდან, რომ ელემენტის ყველა იზოტოპი მდებარეობს იმავე ადგილას. პერიოდულ სისტემაზე.

en: Spin
ka: სპინი

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
ka: სპინი არის შინაგანი კუთხოვანი იმპულსი, რომელიც დაკავშირებულია მიკროსკოპულ ნაწილაკებთან. ეს არის წმინდა კვანტური მექანიკური ფენომენი, ყოველგვარი ანალოგიის გარეშე კლასიკურ მექანიკაში. მაშინ, როდესაც კლასიკური კუთხური იმპულსი წარმოიქმნება გაფართოებული ობიექტის ბრუნვის შედეგად, სპინი არ არის დაკავშირებული რაიმე მბრუნავ შიდა მასებთან, მაგრამ არის თვით ნაწილაკისთვის.

en: Magnetic Moment
ka: მაგნიტური მომენტი

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
ka: ობიექტის მაგნიტური მომენტი არის ვექტორი, რომელიც აკავშირებს მაგნიტურ ველში გასწორების ბრუნვას, რომელსაც ობიექტი განიცდის, თავად ველის ვექტორთან. იგი იზომება ბირთვული მაგნიტონის ერთეულებში μ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
ka: გახლეჩის რეჟიმი

en: Decay Energy
ka: გახლეჩის ენერგია

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
ka: დაშლის ენერგია არის ენერგია, რომელიც გამოიყოფა ბირთვული დაშლის შედეგად.

en: Nuclides
ka: ნუკლიდები

en: [i]see isotopes[/i]
ka: [i]იზოტოპების ნახვა[/i]

en: Isotone
ka: იზოტონი

en: Nuclear Isomer
ka: ატომური იზომერი

en: Isobars
ka: იზობარები

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
ka: ორი ნუკლიდი იზოტონია, თუ მათ ერთი და იგივე N ნეიტრონი გააჩნიათ.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
ka: იზობარები ნუკლიდებია, რომლებსაც პროტონებისა და ნეიტრონების საერთო ჯამი გააჩნიათ.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
ka: ბირთვული იზომერი არის ატომის მეტასტაბილური ან იზომერული მდგომარეობა, რომელიც გამოწვეულია მის ბირთვში პროტონის ან ნეიტრონის აგზნებით. ასე რომ დამატებითი ენერგიის გათავისუფლებამდე მას სპინის ცვლილება სჭირდება. ისინი იშლება ნუკლიდის დაბალ ენერგეტიკულ მდგომარეობებამდე ორი იზომერული გადასვლის გზით:[br] -> γ- ემისია (მაღალი ენერგიის ფოტონის ემისია)[br] -> შიდა კონვერტაცია (ენერგია გამოიყენება ატომის იონიზაციისთვის)[br ] შეაპირეთ ეს ქიმიური იზომერის განმარტებას, სიტყვის უფრო გავრცელებული გამოყენება. ასევე ეწინააღმდეგება იზოტოპის მნიშვნელობას, რომელშიც განსხვავებაა ბირთვში ნეიტრონების რაოდენობა. კონკრეტული ატომის მეტასტაბილური იზომერები ჩვეულებრივ აღინიშნება "m"-ით (ან, ერთზე მეტი იზომერის მქონე ატომების შემთხვევაში, 2m, 3m და ა.შ.). ეს აღნიშვნა, როგორც წესი, მოთავსებულია ატომის ატომის სიმბოლოსა და რიცხვის შემდეგ (მაგ., Co-58m), მაგრამ ზოგჯერ მოთავსებულია ზემოწერის წინ (მაგ., [sup]m[/sup]Co-58 ან [sup]58m[ /sup]Co).

en: Beta rays
ka: ბეტა სხივები

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
ka: სხივები, რომლებიც შედგება ელექტრონებისგან, რომლებიც რადიოაქტიური ელემენტების ატომებიდან გამოსხივდება.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
ka: ელექტრონი სუბატომური ნაწილაკია მასით m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 კგ და უარყოფითი მუხტით [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 კ

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
ka: პროტონი სუბატომური ნაწილაკია მასით m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] კგ და დადებითი მუხტით [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] კ, რომელიც ატომის ნუკლეუსში მდებარეობს.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
ka: ნეიტრონი სუბატომური ნაწილაკია მასით m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] კგ, რომელიც ატომის ნუკლეუსში მდებარეობს.

en: Cathode Rays
ka: კათოდის სხივები

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
ka: კათოდური სხივები არის ელექტრონების ნაკადები, რომლებიც შეინიშნება ვაკუუმურ მილებში, რომლებიც აღჭურვილია მინიმუმ ორი ელექტროდის, კათოდის (უარყოფითი ელექტროდი) და ანოდის (დადებითი ელექტროდი) კონფიგურაციით, რომელიც ცნობილია როგორც დიოდი.

en: Ionic Radius
ka: იონური რადიუსი

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
ka: იონური რადიუსი არის დამუხტული ატომის რადიუსი, რომელიც ცნობილია როგორც იონი. იონს შეიძლება ჰქონდეს დადებითი ან უარყოფითი მუხტი. Kalzium-ი ასევე გაჩვენებთა მითითებული რადიუსის მქონე იონის მუხტსაც. დადებით იონს გარსში ნაკლები ელექტრონები აქვს ვიდრე ატომს, უარყოფით იონს მეტი ელექტრონი აქვს. მაშასადამე, პოზიტიურ იონს მის ატომზე უფრო მცირე რადიუსი აქვს და პირიქით.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
ka: კოვალენტობის რადიუსი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
ka: ატომური რადიუსი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
ka: ვან დერ ვაალსის რადიუსი

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
ka: ატომის რადიუსი არის მანძილი ატომის ბირთვიდან ყველაზე სტაბილურ ელექტრონის ორბიტალამდე ატომში, რომელიც წონასწორობაშია.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
ka: კოვალენტური რადიუსი ქიმიაში შეესაბამება ორი იდენტური ატომური ბირთვის შორის მანძილის ნახევარს, რომლებიც დაკავშირებულია კოვალენტური ბმით.

en: Watchglass
ka: ქვიშის საათი

en: Dehydrator
ka: დეჰიდრატორი

en: Spatula
ka: სპატულა

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
ka: სპატული არის ლაბორატორიული ხელსაწყო, რომელიც ქიმიკატების გამოსაფხეკად, დაფქვავად და ტრანსპორტირებისთვის. გამოიყენება. მასალა, რისგანაც ისინი მზადდება (მაგ. რკინა, ტიტანი, პლატინა) და მათი დიზაინი (მაგ. ბრტყელი სპატულა ან კოვზის ფორმის სპატულა) განსხვავდება.

en: Water Jet Pump
ka: წლის ნაკადის ტუმბო

en: Refractometer
ka: რეფრაქტომეტრი

en: Mortar
ka: სანაყი

en: Heating Coil
ka: გასაცხელებელი სპირალი

en: Cork Ring
ka: საცობის რგოლი

en: Dropping Funnel
ka: საწვეთური ძაბრი

en: Separating Funnel
ka: გამყოფი ძაბრი

en: Test Tube Rack
ka: სინჯარების ყუთი

en: Vortexer
ka: მნჯღრეველი

en: Wash Bottle
ka: წყლის ბოთლი

en: Rotary Evaporator
ka: როტაციული ამაორთქლებელი

en: Reflux Condenser
ka: დეფლეგმატორი

en: Pipette Bulb
ka: პიპეტის მსხალი

en: Test Tube
ka: სინჯარა

en: Protective Goggles
ka: დამცავი სათვალე

en: Round-Bottomed Flask
ka: მრგვალძირა კოლბა

en: Full Pipette
ka: სრული პიპეტი

en: Drying Tube
ka: საშრობი მილი

en: Test Tube Holder
ka: სინჯარის დამჭერი

en: Measuring Cylinder
ka: გამზომი ცილინდრი

en: Thermometer
ka: თერმომეტრი

en: Magnetic Stir Bar
ka: მაგნიტური მრეველი

en: Magnetic Stir Bar Retriever
ka: მაგნიტური მრეველის ამომღები

en: Pipette
ka: პიპეტი

en: Erlenmeyer Flask
ka: ერლენმეიერის კოლბა

en: Ultrasonic Bath
ka: ზებგერითი აბაზანა

en: Scales
ka: გადიდება

en: Distillation bridge
ka: დისტილაციის ხიდი

en: Syringe
ka: შპრიცი

en: Separation Beaker
ka: გამყოფი ჭიქა

en: Burner
ka: სანთურა

en: Extractor Hood
ka: გამწოვი კარადა

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
ka: გამწოვი კარადები ქიმიური რეაქციების შედეგად გამოყოფილი აირების გამწოვად გამოიყენება. ჰაერი მას შემდეგ, რაც გაიწმინდება, შენობის გარეთ განიავდება.

en: Contact Thermometer
ka: კონტაქტური თერმომეტრი

en: Clamps
ka: ჭახრაკი

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
ka: ლაბორატორიული დამჭერები სხვადასხვა ხელსაწყოების ადგილზე დასამაგრებლად გამოიყენება.

en: Indicator Paper
ka: ინდიკატორის ქაღალდი

en: Short-Stem Funnel
ka: მოკლე ძაბრი

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
ka: ძაბრით შეგიძლიათ ვიწროყელიანი ჭურჭელი სითხით ან წვრილი ფხვნილით შეავსოთ.

en: Buret
ka: ბიურეტი

en: Beaker
ka: ჭიქა

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
ka: ჭიქებს მრავალფეროვანი გამოყენება გააჩნიათ. ისინი ნივთიერებების როგორც შესანახად, ასევე მათზე რეაქციების ჩასატარებლად გამოიყენება. ისინი ასევე გამოიყენება ტიტრაციაშიც.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
ka: DSC (დიფერენციალური სკანირების კალორიმეტრი)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
ka: DSC ზომავს ნაერთის სითბოს ნაკადის მოცულობას. ეს მნიშვნელობა ძალიან სპეციფიკურია ყველა სახის მატერიისთვის და, ამრიგად, DSC შეიძლება გამოყენებულ იქნას ქიმიკატების იდენტიფიცირებისთვის ან მათი აღწერისთვის.

en: Dewar Vessel
ka: დიუარის ჭურჭელი

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
ka: წყალბადი

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
ka: ბერძნულად "ჰიდრო" და "გენს" ნიშნავს წყლის წარმომქმნელს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
ka: ჰელიუმი

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
ka: ბერძნულად "ჰელიოს" მზეს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
ka: ლითიუმი

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
ka: ბერძნულად "ლითოს" ქვას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
ka: ბერილიუმი

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
ka: ბერძნულად "ბერილოს"-ი ღია-მწვანე ქვას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
ka: ბორი

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
ka: ბორი ნიშნავს "Bor(ax)(ბორაქსი) + (carb)on(ნახშირბადი)". მას ბორაქსი შეიცავს და ძირითადად ნახშირბადივით იქცევა.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
ka: ნახშირბადი

en: Latin 'carboneum' for carbon.
ka: ლათინურად "კარბონეუმი" ნახშირბადს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
ka: აზოტი

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
ka: ლათინურად "ნიტროგენიუმი" გვარჯილის წარმომქმნელს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
ka: ჟანგბადი

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
ka: ლათინურად "ოქსიგენიუმ" მჟავის წარმომქმნელს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
ka: ფთორი

en: Latin 'fluere' ('floats').
ka: ლათინურად "ფლუერე" მოტივტივეს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
ka: ნეონი

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
ka: ბერძნულად "ნეო" ახალს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
ka: ნატრიუმი

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
ka: ლათინურად "სოდანუმ" თავის ტკივილის წამალს ნიშნავს. სიმბოლო კი ლათინური ნატრიუმი/არაბული ნატრიუმიდან მოდის, რაც ინგლისურად სოდას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
ka: მაგნიუმი

en: Named after the city of Magnesia.
ka: დაერქვა ქალაქი მაგნეზიის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
ka: ალუმინი

en: Latin 'alumen'.
ka: ლათინურად შაბი.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
ka: სილიციუმი

en: Latin 'silex'.
ka: ლათინურად დაფქული ქვა.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
ka: ფოსფორი

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
ka: ბერძნულად "ფოსფოროს" სინათლის მატარებელს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
ka: გოგირდი

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
ka: სანსკრიტში "სვები" ძილს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
ka: ქლორი

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
ka: ბერძნულად "ქლოროს" მომწვანო-მოყვითალოს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
ka: არგონი

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
ka: ბერზნულად "აერგონი" არააქტიურს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
ka: კალიუმი

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
ka: სახელი ინგლისური "პოტაში" (ნაცარი) მოდის,იმიტომ, რომ ნაცარი მას შეიცავს. სიმბოლო მოდის ლათინური "კალიუმი"-დან, რომელიც თავისთავად არაბულად "ალ ქალი"-დან გამომდინარეობს, რაც ტუტეს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
ka: კალციუმი

en: Latin 'calx' for 'lime'.
ka: ლათინურად "კალქსი" კირს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
ka: სკანდიუმი

en: Named because it was found in Scandinavia.
ka: დაერქვა სკანდინავიაში აღმოჩენის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
ka: ტიტანი

en: The Titans were giants in Greek mythology.
ka: ტიტანები ბერძნულ მითოლოგიაში გიგანტურ ადამიანებს ერქვათ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
ka: ვანადიუმი

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
ka: "ვანადისი" სკანდინავიური ქალღმერთის, ფრეიას ერთერთი მეტსახელია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
ka: ქრომი

en: Greek 'chroma' means 'color'.
ka: ბერძნულად "ქრომა" ფერს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
ka: მანგანუმი

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
ka: აღმოჩენილი იქნა ქალაქ მაგნეზიის ახლოს, შავ მიწაში. დაარქვეს "მაგნეზია ნიგრა", ან, შემოკლებით, მანგანუმი.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
ka: რკინა

en: Latin 'ferrum'.
ka: ლათინურად "ფერუმ" რკინას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
ka: კობალდი

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
ka: დაერქვა გერმანული სიტყვა "კობოლდის", რომელიც გობლინს ნიშნავს, გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
ka: ნიკელი

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
ka: "ნიკელი" მთის გობლინს ნიშნავდა.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
ka: სპილენძი

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
ka: ბერძნულად "კუპრუმ" კვიპროსს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
ka: თუთია

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
ka: გერმანულად "ცინკინგი" უხეშს ნიშნავს. თუთიის მადანი ძალიან მყარია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
ka: გალიუმი

en: 'Gallia' is an old name for France.
ka: გალია ადრე საფრანგეთს ერქვა.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
ka: გერმანიუმი

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
ka: ლათინურად "გერმანია" გერმანიის ძველი სახელია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
ka: დარიშხანი

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
ka: ბერძნულად "არსენიკოს"-ი მამრს ან მელოტს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
ka: სელენი

en: Greek 'selena' for 'moon'.
ka: ბერძნულად "სელენა" მთვარეს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
ka: ბრომი

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
ka: ბერძნულად "ბრომოს" ცუდ სუნს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
ka: კრიპტონი

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
ka: ბერძნულად "კრიპტოს" დამალულს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
ka: რუბიდიუმი

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
ka: ლათინურად "რუბიდუს" მუქ წითელს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
ka: სტრონციუმი

en: Named after the mineral Strontianit.
ka: დაერქვა მინერალი სტროტიანიტის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
ka: იტრიუმი

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
ka: დაარქვეს სტოკჰოლმთან არსებული პატარა ქალაქის, იტერბის გამო. ტერბიუმს, იტერბიუმს და ერბიუმს სახელები იგივე მიზეზის გამო ჰქვიათ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
ka: ცირკონიუმი

en: Named after the mineral zircon.
ka: დაერქვა მინერალი ცირკონის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
ka: ნიობიუმი

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
ka: დაერქვა ნიობეს, ბერძნული ღმერთის, ტანტალუსის ქალიშვილის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
ka: მოლიბდენი

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
ka: სახელს ბერძნული ფესვები გააჩნია. ნიშნავს "პლატინასავით". მოლიბდენის განცალკევება პლატინისგან ძალიან რთულია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
ka: ტექნეციუმი

en: Greek 'technetos' for artificial.
ka: ბერძნულად "ტექნეტოს" ხელოვნურს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
ka: რუთენიუმი

en: Ruthenia is the old name of Russia.
ka: რუთენია რუსეთის ძველი სახელია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
ka: როდიუმი

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
ka: ბერძნულად "როდეოს" ვარდივით წითელს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
ka: პალადიუმი

en: Named after the asteroid Pallas.
ka: დაერქვა ასტეროიდი პალასის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
ka: ვერცხლი

en: Latin 'argentum' for silver.
ka: ლათინურად "არგენტუმ" ვერცხლს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
ka: კადმიუმი

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
ka: ბერძნულად "კადმია" ("გალმეი" = თუთიის კარბონატი).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
ka: ინდიუმი

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
ka: დაერქვა "ინდიგო"-ს გამო, რადგან ლურჯი სპექტრი აქვს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
ka: კალა

en: Latin 'stannum' for tin.
ka: ლათინურად "სტანუმ" კალას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
ka: სტიბიუმი

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
ka: არაბული "ანთოს ამონოსი"-დან, რაც "ღმერთი ამონის ყვავილობა"-ს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
ka: ტელური

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
ka: ლათინური "ტელუსი" ან "ტელურის"-დან, რაც დედამიწას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
ka: იოდი

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
ka: ბერძნულად "იოეიდეს" იისფერს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
ka: ქსენონი

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
ka: ბერძნულად "ქსენოს" უცხოელს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
ka: ცეზიუმი

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
ka: ლათინურად "ცეზიუს" სამოთხის ლურჯს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
ka: ბარიუმი

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
ka: ბერძნულად "ბარის" მძიმეს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
ka: ლანთანი

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
ka: ბერძნულად "ლანთანეინ" დამალულს ნიშნავს. ლანთანოიდებს ასევე იშვიათმიწა ელემენტებიც ეწოდებათ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
ka: ცერიუმი

en: Named after the planetoid Ceres.
ka: დაერქვა პლანეტოიდი ცერესის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
ka: პრაზეოდიმიუმი

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
ka: ბერძნულად "პრაზინოს დიდიმოს" მწვანე ტყუპს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
ka: ნეოდიმიუმი

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
ka: ბერძნულად "ნეოს დიდიმოს" ახალ ტყუპს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
ka: პრომეთიუმი

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
ka: დაერქვა ბერძენი პრომეთეს გამო. პრომეთემ ღმერთებს ცეცხლი მოსტაცა და ადამიანებს გადასცა.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
ka: სამარიუმი

en: Named after the mineral Samarskit.
ka: დაერქვა მინერალი სამარსკიტის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
ka: ევროპიუმი

en: Named after Europe.
ka: დარქვა ევროპის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
ka: გადოლინიუმი

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
ka: დაერქვა ფინელი ქიმიკოსის, იოჰან გადოლინის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
ka: ტერბიუმი

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
ka: დაარქვეს სტოკჰოლმთან არსებული პატარა ქალაქის, იტერბის და მინერალის, ინტერბიტის, საიდანაც მას იღებენ, გამო. ტერბიუმს, იტერბიუმს და ერბიუმს სახელები იგივე მიზეზის გამო ჰქვიათ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
ka: დისპროზიუმი

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
ka: ბერძნულად "დისპროსიტორი" ძნელად მისაღწევს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
ka: ჰოლმიუმი

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
ka: ლათინურად "ჰოლმა" სტოკჰოლმის ძველი სახელია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
ka: ერბიუმი

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
ka: დაარქვეს სტოკჰოლმთან არსებული პატარა ქალაქის, იტერბის და მინერალის, გადოლინიტის, საიდანაც ერბიუმი პირველად გამოათავისუფლეს, გამო. ტერბიუმს, იტერბიუმს და ერბიუმს სახელები იგივე მიზეზის გამო ჰქვიათ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
ka: თულიუმი

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
ka: დაერქვა სკანდინავიის ძველი სახელის, "თულე"-ს გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
ka: იტერბიუმი

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
ka: იტრიუმის, ტერბიუმის და ერბიუმის მსგავსად, სახელი შვედური ქალაქის, იტერბის გამო ჰქვია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
ka: ლუტეციუმი

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
ka: დაერქვა "ლუტეცია"-ის გამო, რომელიც რომაულად პარიზს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
ka: ჰაფნიუმი

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
ka: ნილს ბორმა ამ ელემენტის თვისებები მის აღმოჩენამდე იწინასწარმეტყველა, ასე რომ მას მეცნიერის დაბადების ქალაქის სახელი, ჰაფნია (დანიაში მდებარე ქალაქის, კოპენჰაგენის ძველი სახელი) დაარქვეს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
ka: ტანტალი

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
ka: დაარქვეს ბერძნული მითიური ღმერთის, ტანტალოსის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
ka: ვოლფრამი

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
ka: სახელი შვედური "ტუნგ სტენ"-დან მოდის, რაც მძიმე ქვას ნიშნავს. სიმბოლო ძველი გერმანული "ვოლფრამი"-დან მოდის, რაც აღნიშნავს, როგორ რეაგირებს ვოლფრამი ტყვიასთან "როგორც მგლები ჭამენ ცხვრებს(რამ)".

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
ka: რენიუმი

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
ka: ჰქვია გერმანული მდინარის, რაინის გამო (ლათინურად "Rhenium").

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
ka: ოსმიუმი

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
ka: ბერძნულად "სუნი". მის ოქსიდებს ბოლოკის სუნი აქვთ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
ka: ირიდიუმი

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
ka: ბერძნულად "ირისი" ცისარტყელას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
ka: პლატინა

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
ka: ესპანურად "პლატინა" პატარა ვერცხლს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
ka: ოქრო

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
ka: ლათინურად "აურუმი", ავრორა, აისის ქალღმერთი.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
ka: ვერცხლისწყალი

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
ka: ბერძნულ-ლათინური "ჰიდრარგირუმი", რაც თხევად ვერცხლს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
ka: თალიუმი

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
ka: ბერძნულად "tallos" ახალგაზრდა ყლორტს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
ka: ტყვია

en: Latin 'plumbum' for Lead.
ka: ლათინურად "პლუმბუმ" ტყვიას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
ka: ბისმუტი

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
ka: ბისმუტის ძველი სახელი "Wismuth"-ია, რომელიც თეთრ მასას ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
ka: პოლონიუმი

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
ka: დაერქვა მარია კიურის სამშობლოს, პოლონეთის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
ka: ასტატი

en: Greek 'astator' for 'changing'.
ka: ბერძნულად "ასტატორი" ცვლალებადს ნიშნავს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
ka: რადონი

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
ka: დაერქვა რადიუმის გამო. ის მთავრდება "ონ"-ით იმის გამოსაკვეთად, რომ ის კეთილშობილ აირს წარმოადგენს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
ka: ფრანციუმი

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
ka: დაარქვა მარგარეტ პერეიმ თავისი სამშობლოს, საფრანგეთის პატივსაცემად.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
ka: რადიუმი

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
ka: ლათინურად "რადიუსი" სხივს ნიშნავს, რადგან ის რადიოაქტიურია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
ka: აქტინიუმი

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
ka: ბერძნულად "აკტის" სხივს ნიშნავს, რადგან ის რადიაქტიურია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
ka: თორიუმი

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
ka: სახელი სკანდინავიური ელვის ღმერთის , თორის გამო დაერქვა

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
ka: პროტაქტინიუმი

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
ka: ბერძნულად "პროტოს" წინაპარს ნიშნავს. პროტაქტინიუმს ეს სახელი იმიტომ ჰქვია, რომ აქტინიუმი მისი დაშლის შედეგად წარმოიქმნება.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
ka: ურანი

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
ka: ბერძნულად "ოურანოს" სამოთხეს ნიშნავს. სახელი კი პლანეტა ურანის გამო ჰქვია.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
ka: ნეპტუნიუმი

en: Named after the planet Neptune.
ka: დაერქვა პლანეტა ნეპტუნის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
ka: პლუტონიუმი

en: Named after the planet Pluto.
ka: დაერქვა პლანეტა პლუტონის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
ka: ამერიციუმი

en: Named after America.
ka: დაერქვა ამერიკის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
ka: კურიუმი

en: Named after Marie Curie.
ka: დაერქვა მარია კიურის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
ka: ბერკლიუმი

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
ka: დაერქვა ქალაქი ბერკლის გამო, სადაც ის აღმოაჩინეს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
ka: კალიფორნიუმი

en: Named after the US-State of California.
ka: დაერქვა აშშ-ის შტატი კალიფორნიის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
ka: აინშტანიუმი

en: Named after the scientist Albert Einstein.
ka: დაერქვა მეცნიერ ალბერტ აინშტაინის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
ka: ფერმიუმი

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
ka: დაერქვა მეცნიერი ენრიკო ფერმის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
ka: მენდელეევიუმი

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
ka: დაერქვა მეცნიერი დმიტრი მენდელეევის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
ka: ნობელიუმი

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
ka: დაერქვა მეცნიერი ალფრედ ნობელის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
ka: ლოურენციუმი

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
ka: დაერქვა მეცნიერი ერნესტ ორლანდო ლოუერნსის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
ka: რეზერფორდიუმი

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
ka: დაერქვა მეცნიერი ერნესტ რეზერფორდის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
ka: დუბნიუმი

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
ka: დაერქვა სამეცნიერო ქალაქი დუბნას, რუსეთში, გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
ka: სიბორგიუმი

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
ka: დაერქვა მეცნიერი გ. თეოდორ სიბორგის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
ka: ბორიუმი

en: Named after the scientist Niels Bohr.
ka: დაერქვა მეცნიერი ნილს ბორის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
ka: ჰასიუმი

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
ka: ლათინურად "ლასა" გერმანულ ოლქ ჰესენს ნიშნავს. ჰესენში ბევრი ელემენტი აღმოაჩნინეს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
ka: მეიტნერიუმი

en: Named after the scientist Lise Meitner.
ka: დაერქვა მეცნიერი ლაის მაიტნერის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
ka: დარმშტადტიუმი

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
ka: დაერქვა გერმანული ქალაქის, დარმშტადის გამო, სადაც ბევრი ელემენტი აღმოაჩინეს.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
ka: რენტგენიუმი

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
ka: დაერქვა ვილჰელმ კონრად რენტგენის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
ka: კოპერნიციუმი

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
ka: ცნობილი იყო როგორც ეკა-ვერცხლისწყალი. დაერქვა ასტრონომი ნიკოლაუს კოპერნიკის გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
ka: ნიჰონიუმი

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
ka: დაერქვა "ნიჰონის", ინგლისურად "იაპონია", იაპონურად როგორც იწერება, გამო. ელემენტი აღმოაჩინეს იაპონიაში, RIKEN Nishina-ის ამაჩქარებლის ცენტრში. ადრე ცნობილი იყო, როგორც ეკა-თალიუმი.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
ka: ფლეროვიუმი

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
ka: ადრე ცნობილი იყო, როგორც ეკა-ტყვია. დაერქვა ფლეროვის ლაბორატორიის გამო, სადაც ზემძიმე ელემენტების სინთეზს ახორციელებენ.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
ka: მოსკოვიუმი

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
ka: დაერქვა მოსკოვის გამო, სადაც ბირთვული კვლევების გაერთიანებული ინსტიტუტი მდებარეობს. ადრე ცნობილი იყო, როგორც ეკა-ბისმუტი.

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
ka: ლივერმორიუმი

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
ka: ადრე ცნობილი იყო, როგორც ეკა-პოლონიუმი. სახელი დაერქვა ლივერმორის ნაციონალური ლაბორატორიის (აშშ) გამო.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
ka: ტენესინი

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
ka: დაერქვა ამერიკული შტატის, ტენესის გამო, სადაც ოუკ რიჯის ნაციონალური ლაბორატორია და ვანდერბილტის უნივერსიტეტი მდებარეობს, სადაც ეს ელემენტი აღმოაჩინეს. ადრე ცნობილი იყო, როგორც ეკა-ასტატი.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
ka: ოგანესონი

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
ka: დაერქვა პროფესორი იური ოგანეზოვის ზემძიმე ელემენტების კვლევის პატივსაცემად. ცნობილი იყო, როგორც ეკა-რადონი.

en: Classic Periodic Table
ka: კლასიკური პერიოდულობის ცხრილი

en: Long Periodic Table
ka: გრძელი პერიოდულობის ცხრილი

en: Short Periodic Table
ka: მოკლე პერიოდული ცხრილი

en: Transition Elements
ka: გარდამავალი ელემენტები

en: DZ Periodic Table
ka: DZ პერიოდული ცხრილი

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
ka: ქიმიური კალკულატორი

en: Equation Balancer
ka: რეაქციის გატოლება

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
ka: შესავალი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
ka: ბირთვული კალკულატორი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
ka: აირების კალკულატორი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
ka: კონცენტრაციის კალკულატორი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
ka: მოლეკულური მასის კალკულატორი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
ka: ტიტრაციის კალკულატორი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
ka: <big>აირჩიეთ, რომელი კალკულატორის გამოყენება გნებავთ</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
ka: კალკულატორები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
ka: <h1>Kalzium-ის კალკულატორები</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
ka: <big>ინფორმაცია კალკულატორების შესახებ</big>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
ka: პროცენტული მაჩვენებელი 100.0-ზე ნაკლები უნდა იყოს. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
ka: სიმკვრივე ნულის ტოლი ვერ იქნება. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
ka: მასა ნულის ტოლი ვერ იქნება. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
ka: მოცულობა ნულის ტოლი ვერ იქნება. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
ka: მოლების რიცხვი ნულის ტოლი ვერ იქნება. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
ka: გამხსნელის მოლარული მასა ნულის ტოლია. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
ka: ექვივალენტების რაოდენობა ნულის ტოლია. ექვივალენტის მასის გამოთვლა შეუძლებელია.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
ka: კონცენტრაცია 0-ის ტოლია. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
ka: გამხსნელის რაოდენობა ნულის ტოლი ვერ იქნება.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
ka: გამხსნელის მოლარული რაოდენობა ნულის ტოლი ვერ იქნება.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
ka: გამხსნელის მასა ნულის ტოლი ვერ იქნება.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
ka: საჭირო მნიშვნელობის გამოსათვლელად მითითებული მონაცემები საკმარისი არაა. მიუთითეთ ნორმალურობა.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
ka: არასაკმარისი მონაცემები. მიუთითეთ გამოსათვლელი მოლარობა / მოლის ნაწილი/ მოლალური კონცენტრაცია.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
ka: რაოდენობა მოლებშია მითთბულია. მოლარული/ექვივალენტური მასების გამოთვლა შეუძლებელია. მიუთითეთ მასა/მოცულობა.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
ka: მოლარული მასა ნულის ტოლი ვერ იქნება. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
ka: ექვივალენტური მასა ნულის ტოლი ვერ იქნება. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
ka: მონაცემები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
ka: <big><b>გასახსნელის რაოდენობა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
ka: <big>მიუთითეთ გასახსნელის რაოდენობა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
ka: ველი, სადაც ხსნარში გასახსნელის რაოდენობა უნდა მიუთითოთ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
ka: მეთოდი, რომლითაც გასახსნელის რაოდენობის მითითება გნებავთ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
ka: ველი, რომელიც შეიძლება გამოიყენოთ გასახსნელის მითითების რეჟიმის შესაცვლელად. მაგ: მასა, მოლები ან მოცულობა.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
ka: <big><b>გასახნელის მოლარული მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
ka: <big><b>მიუთითეთ გასახსნელის მოლარული მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
ka: ველი, სადაც ნივთიერების მოლარული მასა უნდა მიუთითოთ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
ka: <big><b>გასახსნელის ექვივალენტური მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
ka: <big>მიუთითეთ გასახსნელის ექვივალენტური მასა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
ka: ველი, რომლითაც გასახსნელის მასის ექვივალენტი შეგიძლიათ მიუთითოთ. საჭიროა, როცა კონცენტრაცია ნორმალობაშია განსაზღვრული.
    ნორმალობა = ექვივალენტების რიცხვი / ხსნარის რაოდენობაზე, ლიტრებში

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
ka: <big><b>გასახსნელის სიმკვრივე:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
ka: <big>მიუთითეთ გასახნელის სიმკვრივე</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
ka: <big><b>გამხსნელის რაოდენობა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
ka: <big>მიუთითეთ გამხსნელის რაოდენობა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
ka: ველი, სადაც ხსნარში გამხსნელის რაოდენობა უნდა მიუთითოთ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
ka: <big>მეთოდი, რომლითაც გსურთ, მოცულობა მიუთითოთ</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
ka: <big><b>გამხსნელის მოლარული მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
ka: <big><b>მიუთითეთ გამხსნელის მოლარული მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
ka: ველი, სადაც გამხსნელის მოლარული მასა უნდა მიუთითოთ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
ka: <big><b>გამხსნელის სიმკვრივე:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
ka: <big>მიუთითეთ გამხსნელის სიმკვრივე</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
ka: <big><b>კონცენტრცია:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
ka: <big>მიუთითეთ ხსნარის კონცენტრაცია</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
ka: <big><b>გამოთვლა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
ka: <big>რისი გამოთვლა გნებავთ</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
ka: მიუთითეთ გამხსნელის სიმკვრივის ერთეული

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
ka: <big>მიუთითეთ კონცენტრაციის ერთეული/მეთოდი</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
ka: <big>გამხსნელის რაოდენობის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
ka: ველი, სადაც ხსნარში გამხსნელის რაოდენობის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
ka: <big>გამხსნელის მასის რაოდენობის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
ka: (გ/მოლი)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
ka: <big>მიუთითეთ სიმკვრივის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
ka: <big>მიუთითეთ გასახსნელის რაოდენობის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
ka: ველი სადაც ხსნარში გასახსნელის რაოდენობის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
ka: <big>გასახსნელის მოლარული მასის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: (g/mol)
ka: (გ/მოლ)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
ka: <big>გასახსნელის ექვივალენტური მასის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
ka: <big>ყველა მნიშვნელობის საწყისზე დაბრუნება</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
ka: განულება

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
ka: მოლარული მასა ნულის ტოლი ვერ იქნება. შეიყვანეთ არანულოვანი მნიშვნელობა.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
ka: <big><b>აირის მოლარული მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ აირის მოლარული მასა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
ka: ველი, სადაც აირის მოლური მასის მითითება შეგიძლიათ. მაგ: 2 წყალბადისთვის.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
ka: <big><b>მოლი:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ აირის მოლების რიცხვი</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
ka: ველი, სადაც აირის მოლების რაოდენობის მითითება შეგიძლიათ.
    მოლები = მასა / მოლურ მასაზე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
ka: <big><b>მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ აირის მასა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
ka: ველი, სადაც აირის მასის მითითება შეგიძლიათ.
    მასა = მოლები * მოლურ მასაზე

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ აირის მასის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
ka: ველი, სადაც მასის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
ka: <big><b>წნევა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ გაზის წნევა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
ka: ველი, სადაც აირის წნევის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ აირის წნევის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
ka: ველი, სადაც წნევის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
ka: <big><b>ტემპერატურა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
ka: <!----><big>მიუთითეთ აირის ტემპერატურა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
ka: ველი, სადაც აირის ტემპერატურის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ აირის ტემპერატური ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
ka: ველი, სდაც ტემპერატურის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
ka: <big><b>მოცულობა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ აირის მოცულობა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
ka: ველი, სადაც აირის მოცულობის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
ka: <big>მიუთითეთ აირის მოცულობის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
ka: ველი, სადაც მოცულობის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
ka: ვან-დერ-ვაალსის აირის მონაცემები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
ka: <big><b>ვან დერ ვალსის კონსტანტა 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
ka: <big><b>ვან დერ ვალსის კონსტანტა 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
ka: მიუთითეთ ვან-დერ-ვაალსის კონსტანტა 'b'-ის ერთეული

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
ka: მიუთითეთ ვან-დერ-ვაალსის კონსტანტა 'a'-ის ერთეული

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
ka: მიუთითეთ ვან-დერ-ვაალსის კონსტანტა 'a'-ის ერთეული

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
ka: ველი, სადაც ვან-დარ-ვაალსის კონსტანტა 'b'-ის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
ka: მოლისთვის

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
ka: ლიტრი^2 ატმოსფერო/მოლ^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
ka: ყველა მნიშვნელობის საწყისზე დასაბრუნებლად დააწკაპუნეთ

en: Initial amount cannot be zero.
ka: საწყისი მნიშვნელობა ნულის ტოლი ვერ იქნება.

en: Final amount cannot be zero.
ka: საბოლოო მნიშვნელობა ნულის ტოლი ვერ იქნება.

en: Time is zero, please enter a valid value.
ka: დრო ნულის ტოლი ვერ იქნება. შეიყვანეთ სწორი მნიშვნელობა.

en: The final amount is greater than the initial amount.
ka: საბოლოო რაოდენობა საწყისზე მეტია.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
ka: ელემენტის მონაცემები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
ka: <big><b>ელემენტის სახელი:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
ka: <big>მიუთითეთ გასათვალისწინებელი ელემენტი</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
ka: ველი , რომელშიც შეგიძლიათ მიუთითოთ ელემენტი, რომელზეც გამოთვლებს ატარებთ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
ka: <big><b>ელემენტის მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
ka: <big>მიუთითეთ მიმდინარე ელემენტის იზოტოპი</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
ka: ველი , რომელშიც შეგიძლიათ მიუთითოთ ელემენტის იზოტოპი, რომელზეც გამოთვლებს ატარებთ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
ka: <big><b>ნახევრად დაშლის პერიოდი:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
ka: <big>მიუთითეთ რადიაქტიური იზოტოპის ნახევრად დაშლის პერიოდი</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
ka: ველი, სადაც ზემოთ მითითებული იზოტოპის ნახევარდ დაშლის პერიოდის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
ka: <big>ერთეულის ნახევრად დაშლის პერიოდი</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
ka: ველი, სადაც იზოტოპის ნახევრად დაშლის პერიოდის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
ka: წელი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
ka: წამი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
ka: წუთი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
ka: საათი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
ka: დღე

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
ka: კვირა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
ka: <big><b>ატომური მასა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
ka: <big>მონიშნული იზოტოპის ატომური მასა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
ka: ჭდე შეიცავს იზოტოპის ატომურ მასას გრამში/მოლზე.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
ka: <big>ატომური მასის საზომი ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
ka: გრამი / მოლი

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
ka: სხვა მონაცემები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
ka: საწყისი მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
ka: საბოლოო მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
ka: დრო

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
ka: <big><b>საწყისი რაოდენობაა:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
ka: <big>მიუთითეთ ნივთიერების საწყისი რაოდენობა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
ka: ველი, რომელშიც რადიაქტიური ნივთიერების საწყისი რაოდენობის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
ka: <big><b>საბოლოო:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
ka: <big>მიუთითეთ ნივთიერების საბოლოო რაოდენობა</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
ka: ველი, რომელშიც რადიაქტიური ნივთიერების საბოლოო რაოდენბის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
ka: <big><b>დრო:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
ka: <big>მიუთითეთ გასული დრო</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
ka: <big>მეთოდი, რომლითაც გსურთ, მასა მიუთითოთ</big>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
ka: მოლი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
ka: <big>მეთოდი, რომლითაც გსურთ, საბოლოო მასა მიუთითოთ</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
ka: <big>მიუთითეთ ნივთიერების საწყისი რაოდენობის ერთებული</big>

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
ka: გრამი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
ka: ტონა

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
ka: კარატი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
ka: ფუნტი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
ka: უნცია

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
ka: ტროი უნცია

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
ka: <big>მიუთითეთ საბოლოო რაოდენობის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
ka: <big>მიუთითეთ გასული დროის ერთეული</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
ka: ველი, სადაც დროის ერთეულის მითითება შეგიძლიათ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
ka: <big><b>დრო ნახევრად-დაშლაში</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
ka: <big>მიუთითეთ გასული დრო - გადაათრიეთ ჩოჩია</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
ka: <big>გასული ნახევრად-დაშლის პერიოდების რაოდენობა</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
ka: ინფორმაციის/შეცდომის შეტყობინება

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
ka: <big>მოლეკულური კონცენტრაციის კალკულატორის მორგება</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
ka: რაოდენობა ყოველთვის მასის სახითაა მითითებული

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
ka: აირის იდეალურ აირად ჩათვლა (ანუ ვანდ-დერ-ვალსის კოეფიციენტები ნაჩვენები არ იქნება)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
ka: მასის კალკულატორი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
ka: ასეთი მეტსახელების დეტალების ჩვენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
ka: მეტსახელის დასამატებელი ჩანართის ჩვენება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
ka: გასახსნელი ყოველთვის მასის სახითაა მოცემული

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
ka: გამხსნელი ყოველთვის მოცულობითაა მოცემული

en: Experimental values
ka: ექსპერიმენტალური მნიშვნელობები

en: Theoretical equations
ka: თეორიული ტოლობები

en: nothing
ka: არაფერი

en: Error
ka: შედომა

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
ka: Y ღერძის ცვლადისთვის ტოლობის პოვნა შეუძლებელია.

en: Theoretical curve
ka: თეორიული მრუდი

en: Approximated curve
ka: დაახლოებითი მრუდი

en: Equivalence point
ka: ექვივალენტობის წერტილი

en: Save work
ka: ნამუშევრის შენახვა

en: Icee File (*.icee)
ka: Icee ფაილი (*.icee)

en: Unable to create %1
ka: %1-ის შექმნის შეცდომა

en: Open work
ka: ნამუშევრის გახსნა

en: Unable to open %1
ka: %1-ის გახსნა შეუძლებელია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
ka: ნახატის შენახვა

en: Svg image (*.svg)
ka: Scalable SVG image (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
ka: ამისი გაკეთება გნებავთ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
ka: ჩანართი 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
ka: ექვივალენტობის წერტილის ექსპერიმენტალური მნიშვნელობებიდან პოვნა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
ka: მოცულობა(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
ka: ჩანართი 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
ka: პარამეტრი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ka: მნიშვნელობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
ka: X ღერძი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
ka: Y ღერძი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
ka: გრაფიკის დახატვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
ka: შენიშვნები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
ka: მინ X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
ka: მაქს X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
ka: მინ Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
ka: მაქს Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
ka: ახალი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
ka: გახსნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
ka: შენახვა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
ka: მაგალითი

en: No element selected
ka: ელემენტი არჩეული არაა

en: No graphic found
ka: გრაფიკი ნაპოვნი არაა

[ctx: For example '1.0079u', the mass of an element in units]
en: %1 u
ka: %1 მაე

[ctx: Next element]
en: Next
ka: შემდეგი

en: Goes to the next element
ka: შემდეგ ელემენტზე გადასვლა

[ctx: Previous element]
en: Previous
ka: წინა

en: Goes to the previous element
ka: წინა ელემენტზე გადასვლა

en: It was discovered by %1.
ka: აღმოჩენილი იყო %1-ის მიერ.

en: Origin of the name:<br/>%1
ka: სახელის წარმოშობა:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
ka: დნობის ტემპერტურა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
ka: დუღილის ტემპერატურა

en: Electronic configuration
ka: ელექტრონული კონფიგურაცია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
ka: ატომური მასა

en: Ionization energy
ka: იონიზაციის ენერგია

en: First Ionization energy
ka: პირველი იონიზაციის ენერგია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
ka: ელექტროუარყოფითობა

en: Oxidation states
ka: დაჟანგვის ხარისხები

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
ka: ვიკიპედია (%1)

en: Neutrons
ka: ნეიტრონები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
ka: პროცენტი

en: Half-life period
ka: ნახევრად დაშლის პერიოდი

en: Energy and Mode of Decay
ka: დაშლის ენერგია და რეჟიმი

en: %1 u
ka: %1 მაე

en: %1 MeV
ka: %1 მევ

[ctx: Spontaneous fission]
en:  SF
ka:  თდ

[ctx: Proton decay]
en:  p
ka:  პ

en:  2p
ka:  2პ

[ctx: Neutron decay]
en:  n
ka:  ნ

en:  2n
ka:  2ნ

[ctx: Electron capture]
en:  EC
ka:  ეჩ

en:  2EC
ka:  2ეჩ

en:  %1<sup>-</sup>, fission
ka:  %1<sup>-</sup>, გახლეჩა

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
ka: მონაცემების გადახედვა

en: Atom Model
ka: ატომის მოდელი

en: Isotopes
ka: იზოტოპები

en: Miscellaneous
ka: სხვადასხვა

en: Spectrum
ka: სპექტრი

en: Extra information
ka: დამატებითი ინფორმაცია

en: Extra Information
ka: დამატებითი ინფორმაცია

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
ka: [%1] %2 (%3 - ბლოკი %4)

en: No spectrum of %1 found.
ka: %1-ის სპექტრი ნაპოვნი არაა.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
ka: გრაფიკები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
ka: ატომური ნომერი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
ka: ტოლობა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
ka: ამ ველში შეიყვანეთ განტოლება, რომლის ამოხსნაც გსურთ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
ka: ამ ღილაკის ამოხსნით ამოიხსნება ზედ ველში შეყვანილი განტოლება..

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
ka: &გამოთვლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
ka: გაცვლის ბუფერში კოპირება

en: OK
ka: დიახ

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
ka: ქიმიური მონაცემების გატანა

en: Elements
ka: ელემენტები

en: Properties
ka: პარამეტრები

en: Symbol
ka: სიმბოლო

en: Exact Mass
ka: ზუსტი მასა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
ka: იონიზაცია

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
ka: ოჯახი

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
ka: ფაილი უკვე არსებობს. გნებავთ გადააწეროთ?

en: Could not open file for writing.
ka: ფაილის ჩასაწერად გახსნა შეუძლებელია.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
ka: ფაილი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ka: ფორმატი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
ka: სქემა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
ka: გრადიენტი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
ka: მიმდინარე ტემპერატურის შესაცვლელად გააჩოჩეთ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
ka: ტემპერატურის გასაზრდელად დააწკაპუნეთ დაკვრა / შეჩერებაზე.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
ka: სიჩქარე

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
ka: მიმდინარე ტემპერატურის ბიჯის შესაცვლელად გააჩოჩეთ.

en: Elements with melting point around this temperature:
ka: ელემენტები დნობის დაახლოებით ამ ტემპერატურით:

en: No elements with a melting point around this temperature
ka: ელემენტები დნობის დაახლოებით ამ ტემპერატურით ნაპოვნი არაა

en: Elements with boiling point around this temperature:
ka: დუღილის დაახლოებით  ამ ტემპერატურის მქონე ელემენტებია:

en: No elements with a boiling point around this temperature
ka: დუღილის დაახლოებით ამ ტემპერატურის მქონე ელემენტები ნაპოვნი არაა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
ka: გადიდება/დაპატარავება

en: Isotope of Element %1 (%2)
ka: ელემენტის იზოტოპი %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
ka: იზოტოპების ცხრილი

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
ka: ალფა

[ctx: Electron capture method]
en: EC
ka: ეჩ

[ctx: Many ways]
en: Multiple
ka: მრავალი

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
ka: ბეტა +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
ka: ბეტა -

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
ka: სტაბილური

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
ka: უცნობი

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
ka: უცნობია

en: Magnetic moment: %1
ka: მაგნიტური მომენტი: %1

en: Halflife: %1 %2
ka: ნახევრადდაშლა: %1 %2

en: Halflife: Unknown
ka: ნახევრადდაშლა: უცნობია

en: Abundance: %1 %
ka: გავრცელება: %1

en: Number of nucleons: %1
ka: ნუკლეონების რაოდენობა: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
ka: უცნობია

en: Spin: %1
ka: სპინი: %1

en: Exact mass: %1 u
ka: ზუსტი მასა: %1 მაე

en: &Export Data...
ka: &მონაცემების გატანა...

en: &Scheme
ka: &სქემა

en: &Gradients
ka: &გრადაციები

en: &Tables
ka: &ცხრილები

en: &Numeration
ka: &დანომრვა

en: &Plot Data...
ka: &გრაფიკები...

en: Perform &Calculations...
ka: &გამოთვლა...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
ka: კალკულატორია, შეუძლია მარტივი ქიმიური გამოთვლების გაკეთება.

en: &Isotope Table...
ka: &იზოტოპების ცხრილი...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
ka: ეს ცხრილი ქიმიური ელემენტის ყველა ცნობილ იზოტოპს გვაჩვენებს.

en: &Glossary...
ka: &სარჩევი...

en: &R/S Phrases...
ka: &რ/უ ფრაზები...

en: Convert chemical files...
ka: ქიმიური ფაილების გარდაქმნა...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
ka: ამ ხელსაწყოთი ქიმიური მონაცემების შემცველი ფაილების ერთმანეთში გარდაქმნა შეგიძლიათ.

en: Molecular Editor...
ka: მოლეკულების რედაქტორი...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
ka: ხელსაწყო, რომელიც საშუალებას გაძლევთ, მოლეკულების 3D სტრუქტურა ჩაასწოროთ.

en: &Tables...
ka: &ცხრილები...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
ka: გახსნის ფანჯარას, რომელიც ქიმიასთან დაკავშირებულ რიცხვებსა და სიმბოლოებს გახსნის.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
ka: პერიოდული სისტემის აღწერის ჩვენება/დამალვა.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
ka: აჩვენებს ან დამალავს გვერდითა ზოლს დამატებითი ინფორმაციით და ინსტრუმენტების ნაკრებით.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
ka: აჩვენებს ან დამალავს გვერდითა ზოლს ცხრილის შესახებ დამატებითი ინფორმაციით.

en: Legend
ka: შინაარსი

en: Table Information
ka: ინფორმაცია ცხრილზე

en: Information
ka: ინფორმაცია

en: Overview
ka: მიმოხილვა

en: View
ka: ხედი

en: Save Kalzium's Table In
ka: Kalzium-ის ცხრილის შენახვა

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
ka: გამოსახულების ფალები (*.png *.jpg *.xpm)

en: Knowledge
ka: ცოდნა

en: Tools
ka: ხელსაწყოები

en: Kalzium Error
ka: Kalzium-ის შეცდომა

en: This system does not support OpenGL.
ka: სისტემას OpenGL-ის მხარდაჭერა არ გააჩნია.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
ka: %1 (%2), მასა: %3 მაე

[ctx: No Gradient]
en: None
ka: არცერტი

en: Van Der Waals
ka: ვან დერ ვაალსი

en: Electronegativity (Pauling)
ka: ელექტროუარყოფითობა (პოლინგი)

en: Discovery date
ka: აღმოჩენის წელი

en: First Ionization
ka: პირველი იონიზაცია

en: No Numeration
ka: დანომრვის გარეშე

en: Old IUPAC
ka: ძველი IUPAC

en: Monochrome
ka: შავთეთრი

en: All the Elements
ka: ყველა ელემენტი

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
ka: ბლოკები

en: s-Block
ka: s-ბლოკი

en: p-Block
ka: p-ბლოკი

en: d-Block
ka: d-ბლოკი

en: f-Block
ka: f-ბლოკი

en: Iconic
ka: ხატულები

en: Alkaline
ka: ტუტე

en: Rare Earth
ka: იშვიათმიწა

en: Non-Metals
ka: არალითონები

en: Alkalie Metal
ka: ტუტე ლითონი

en: Other Metal
ka: სხვა ლითონი

en: Halogen
ka: ჰალოგენი

en: Transition Metal
ka: გარდამავალი ლითონი

en: Noble Gas
ka: კეთილშობილი აირები

en: Metalloid
ka: მეტალოიდები

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
ka: ჯგუფები

en: Group 1
ka: ჯგუფი 1

en: Group 2
ka: ჯგუფი 2

en: Group 3
ka: ჯგუფი 3

en: Group 4
ka: ჯგუფი 4

en: Group 5
ka: ჯგუფი 5

en: Group 6
ka: ჯგუფი 6

en: Group 7
ka: ჯგუფი 7

en: Group 8
ka: ჯგუფი 8

en: Colors
ka: ფერები

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
ka: სასიამოვნო ფერები მნიშვნელობის გარეშე (პროექტიდან OpenBabel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
ka: &ფაილი

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
ka: &ჩვენება

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
ka: &ხელსაწყოები

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ka: ხელსაწყოთა მთავარი ზოლი

en: Value not defined
ka: მნიშვნელობა აღწერილი არაა

en: Unknown Value
ka: უცნობი მნიშვნელობა

[ctx: x u (units). The atomic mass.]
en: %1 u
ka: %1 მაე

en: This element was discovered in the year %1.
ka: ელემენტის აღმოჩენის წერილია %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
ka: ეს ელემენტი IUPAC-ის მიერ ოფიციალურად აღიარებული არაა.

en: This element was known to ancient cultures.
ka: ეს ელემენტი ნაცნობი იყო უძველესი კულტურებისთვისაც.

en: No Data
ka: მონაცემების გარეშე

en: Glossary
ka: სარჩევი

[ctx: @title:window]
en: Glossary
ka: სარჩევი

en: References
ka: ბმები

en: Go to '%1'
ka: %1-ზე გადასვლა

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
ka: მყარი

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
ka: თხევადი

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
ka: აირადი

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
ka: უცნობია

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
ka: ლოგარითმული

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
ka: ხაზოვანი

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
ka: მინიმუმი: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
ka: მაქსიმუმი: %1

en: Scheme: %1
ka: სქემა: %1

en: A periodic table of the elements
ka: ელემენტების პერიოდული სისტემა

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
ka: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus და KDE Edu -ის პროგრამისტები

en: EqChem, the equation solver
ka: EqChem, ტოლობების ამომხსნელი

en: A lot of small things and the documentation
ka: ბევრი პატარა რამ და დოკუმენტაცია

en: Many beautiful element icons
ka: და ბევრი ლამაზი ელემენტის ხატულა

en: Many beautiful element icons, too!
ka: ბევრი ლამაზი ელემენტის ხატულაც!

en: Several icons
ka: რამდენიმე ხატულა

en: Several icons in the information dialog
ka: რამდენიმე ხატულა ინფორმაციის ფანჯარაში

en: Contributed most isotope information
ka: ინფორმაცია იზოტოპების შესახებ

en: Marco Martin
ka: მაკრო მარტინი

en: Some icons and inspiration for others
ka: ხატულები და შთაგონება სხვებისთვის

en: The design of the information dialog
ka: ფანჯრების დიზაინი

en: The orbits icon
ka: ორბიტის ხატულა

en: New interface design and usability improvements
ka: ინტერფეისის ახალი დიზაინი და გაუმჯობესებული ერგონომიკა

en: Adding new sizable Periodic System
ka: ახალი ზომის შეცვლადი პერიოდული სისტემის დამატება

en: Open the given molecule file
ka: მითითებული მოლეკულის ფაილის გახსნა

en: Can't open more than one molecule at a time
ka: ერთდროულად ერთზე მეტი მოლეკულის გახსნა შეუძლებელია

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
ka: ზემო ველში შეიყვანეთ
    ფორმულა და
    დააწკაპუნეთ 'გამოთვლა'-ზე.
    მაგ. #Et#OH

en: Molecular mass:
ka: მოლეკულური მასა:

en: Invalid input
ka: არასწორი შეყვანა

en: Symbol should consist of two or more letters.
ka: სიმბოლო 2 ან მეტი ასოსგან უნდა შედგებოდეს.

en: Symbol already being used
ka: სიმბოლო უკვე გამოიყენება

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
ka: გაფართოება არასწორია. მიუთითეთ სწორი გაფართოება

en: done!
ka: შესრულებულია!

en: Unable to find the user defined alias file.
ka: მომხმარებლის მიერ აღწერილი მეტსახელების ფაილის პოვნა შეუძლებელია.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
ka: კალკულატორი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
ka: შეიყვანეთ მოლეკულური ფორმულა

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
ka: ამ ფანჯარაში შეგიძლიათ მოლეკულის ფორმულა შეიყვანოთ.
    მაგ. 1.> CaCO3
    მაგ. 2.> MeOH
    მაგ. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
ka: გამოსათვლელად დააწექით ღილაკს.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
ka: გამოთვლა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
ka: დეტალები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
ka: შემადგენლობა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
ka: ელემენტური შემადგენლბა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
ka: ატომები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
ka: ჯამური მასა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
ka: გამოყენებული მეტსახელები

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
ka: ფორმულაში გამოყენებული მეტსახელები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
ka: მეტსახელები

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
ka: მეტსახელები

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
ka: მეტსახელის აღწერა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
ka: მოკლე ფორმა

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
ka: მეტსახელის მოკლე ფორმა

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
ka: შეგიძლიათ მიუთითოთ მეტსახელის ფორმა,
    მაგალითად Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
ka: სრული ფორმა

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
ka: შეგიძლიათ შეიყვანოთ მეტსახელის სრული ფორმა. 
    მაგალითად CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
ka: მეტსახელის დასამატებლად დააწკაპუნეთ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
ka: დააწკაპუნეთ მეტსახელის დასამატებლად, თუ ის სწორია.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
ka: მეტსახელის დამატება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
ka: წინასწარ-აღწერილი მეტსახელები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
ka: მომხმარებლის მიერ განსაზღვრული მეტსახელები

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
ka: წინასწარ-აღწერილი მეტსახელების სია.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
ka: ცხრილში ნაჩვენებია ყველა წინასწარ გაწერილი მეტსახელი.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
ka: მომხმარებლის მიერ განსაზღვრული მეტსახელების სია.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
ka: მეტსახელების სია, რომელიც თქვენ ან ვინმე სხვა მომხმარებელმა დაამატა.

en: Unknown Electron Distribution
ka: ელექტრონების უცნობი გადანაწილება

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
ka: სვაპი

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
ka: X და Y ღერძების შეცვლა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
ka: X-ღერძი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
ka: საშუალო მნიშვნელობა:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
ka: აღწერეთ, რისი დახატვაც გსურთ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
ka: მაქსიმალური მნიშვნელობა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
ka: მინიმალური მნიშვნელობა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
ka: ჩვენება:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
ka: ელემენტის ტიპი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
ka: პირველი ელემენტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
ka: ბოლო ელემენტი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
ka: ყველა ელემენტი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
ka: ლითონები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
ka: არალითონები/მეტალოიდები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
ka: s ბლოკის ელემენტები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
ka: p ბლოკის ელემენტები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
ka: d ბლოკის ელემენტები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
ka: f ბლოკის ელემენტები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
ka: კეთილშობილი აირები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
ka: ტუტე ლითონები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
ka: ტუტემიწა ლითონები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
ka: ლანთანიდები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
ka: აქტინიტები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
ka: რადიოაქტიური ელემენტები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
ka: ჭდის გარეშე

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
ka: ელემენტის სახელები

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
ka: ელემენტის სიმბოლოები

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
ka: Y-ღერძი

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
ka: რისკები/უსაფრთხოების ფრაზები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
ka: რ ფრაზები:

en: S-Phrases:
ka: უ-ფრაზები:

en: You asked for no R/S-Phrases.
ka: თქვენ რ/უ-ფრაზები არ მოგითხოვიათ.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
ka: S1: ჩაკეტილი გქონდეთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
ka: S2: ბავშვებისგან შორს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
ka: S3: გრილ ადგილას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
ka: S4: საცხოვრებელი ადგილებიდან შორს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
ka: S5: შემცველობა შეინახეთ სითხის ქვეშ (სითხე მითითებულია მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
ka: S6: ინერტული აირის ქვეშ შენახვა (აირის სახელი მითითებულია მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
ka: S7: კარგად დახურეთ ყუთი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
ka: S8: ყუთი ყოველთვის მშრალი უნდა იყოს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
ka: S9: ყუთი ყოველთვის კარგად განიავებად ადგილას გქონდეთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
ka: S12: არ დატოვოთ ყუთი ჩაკეტილი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
ka: S13: შეინახეთ შორს საჭმლისგან, სასმლისგან და ცხოველების საჭმლისგან

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
ka: S14: შეინახეთ შორს... (არათავსებადი მასალები მითითებული იქნება მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
ka: S15: შეინახეთ სითბოს წყაროსგან შორს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
ka: S16: შეინახეთ აალების წყაროებისგან შორს - ნუ მოწევთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
ka: S17: შეინახეთ შორს ადვილად აალებადი საგნებისგან

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
ka: S18: ფრთხილად მოეპყარით და ყურადღებით გახსენით ყუთი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
ka: S20: გამოყენებისას არ ჭამოთ ან დალიოთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
ka: S20: გამოყენებისას ნუ მოწევთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
ka: S22: მტვერი არ შეისუნთქოთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
ka: S23: ნუ შეისუნთქავთ აირს/ორთქლს (სწორი სიტყვები მითითებული უნდა იყოს მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
ka: S24: მოერიდეთ კანთან შეხებას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
ka: S25: მოერიდეთ თვალთან შეხებას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
ka: S26: კანთან ან თვალებთან შეხებისას გამოიბანეთ შეხების წერტილი დიდი რაოდენობის წყლით და აუცილებლად ეწვიეთ ექიმს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
ka: S27: დაბინძურებული ტანსაცმელი დაუყოვნებლივ მოიშორეთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
ka: S28: კანთან კონტაქტის შემთხვევაში მოიბანეთ საკმაო რაოდენობის... (მითითებული იქნება მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
ka: S29: ნიჟარაში ნუ ჩაასხამთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
ka: S30: ამ პროდუქტს წყალი არასდროს დაამატოთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
ka: S33: მხედველობაში მიიღეთ სტატიკური განმუხტვის საშიშროებები

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
ka: S35: ეს ნივთიერება და მისი ყუთი უსაფრთხოდ უნდა მოიცილოთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
ka: S36: ატარეთ შესაბამისი უსაფრთხოების ტანსაცმელი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
ka: S37: ატარეთ შესაბამისი ხელთათმანები

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
ka: S38: არასაკმარისი ვენტილაციის შემთხვევაში ატარეთ სასუნთქი აპარატურა

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
ka: S39: ატარეთ თვალის/სახის დაცვა

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
ka: S40: ამ ნივთიერებით იატაკი და სხვა დაბინძურებული ობიექტების გასასუფთავებლად გამოიყენეთ (მითითებული იქნება მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
ka: S41: ცეცხლისა და აფეთქების შემთხვევაში მოერიდეთ კვამლს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
ka: შ42: ფუმიგაციის/შესხურების დროს ატარეთ შესაბამისი რესპირატორული მოწყობილობა (შესაბამისი ფორმულირება უნდა იყოს მითითებული მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
ka: S43: ხანძრის გამოყენებისას ... ( სივრცეში მიუთითეთ ხანძარსაწინააღმდეგო აღჭურვილობის ზუსტი ტიპი. თუ წყალი ზრდის რისკს დაამატეთ - არასოდეს გამოიყენოთ წყალი )

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
ka: S45: უბედურ შემთხვევაში, ან თუ თავი ცუდად იგრძენით, დაუყოვნებლივ მიმართეთ ექიმს (ეტიკეტი ნაჩვენები უნდა იყოს ყველგან, სადაც ეს შესაძლებელია)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
ka: S46: თუ გადაგეყლაპათ, დაუყოვნებლივ მიმართეთ ექიმს და აჩვენეთ ეს ყუთი ან ეტიკეტი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
ka: S47: შეინახეთ ტემპერატურაზე, რომელიც არ სცილდება ... °C (მიეთითება მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
ka: S48: რასთან ერთად უნდა იყოს შენახული (შესაბამისი მასალა მიეთითება მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
ka: S49: შეინახეთ მხოლოდ იმ ყუთში, რითიც მიიღეთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
ka: S50: არ შეურიოთ .. (მიეთითება მწარმოებლის მიერ)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
ka: S51: გამოიყენეთ მხოლოდ კარგად განიავებულ ადგილებში

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
ka: S52: არაა რეკომენდებული შენობის შიგნით დიდ ზედაპირზე დასანატად

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
ka: S53: მოერიდეთ შეხებას - გამოყენებამდე გაეცანით ინსტრუქციებს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
ka: S56: ეს ნივთიერება და მისი ყუთი სპეციალურ სანაგვე წერტილში უნდა გადაიყაროს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
ka: S57: გარემოს დაბინძურების თავიდან ასაცილებლად გამოიყენეთ შესაბამისი კონტეინერი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
ka: S59: აღდგენის/თავიდან გამოყენებს ინსტრუქციების მისაღებად მიმართეთ მომწოდებელს/მწარმოებელს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
ka: S60: ეს ნივთიერება და მისი შემცველობა უნდა მოიშოროთ, როგორც საშიში ნარჩენი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
ka: S61: მოერიდეთ გარეთ გადაყრას. მეტი ინფორმაციისთვის მიმართეთ ინსტრუქციებს/უსაფრთხოების მონაცემებს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
ka: S62: თუ გადაყლაპეთ, არ შეეცადოთ, გული აირიოთ. სასწრაფოდ მიმართეთ ექიმს და აჩვენეთ ეს ყუთი ან ეტიკეტი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
ka: S63: შემთხვევით შესუნთქვის შემთხვევაში მსხვერპლი გაიყვანეთ სუფთა ჰაერზე და შესაძლებლობა მიეცით, დაისვენოს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
ka: S64: თუ გადაგეყლაპათ, პირი წყლით გამოივლეთ (თუ ადამიანი გულწასული არაა)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
ka: R1: ფეთქებადია, როცა მშრალია

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
ka: R2: აფეთქების რისკი დარწყმით, სრესვით, ცეცხლით და სხვა

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
ka: R3: აფეთქების ექსტრემალური რისკი დარწყმით, სრესვით, ცეცხლით და სხვა

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
ka: R4: ქმნის ძალიან მგრძნობიარე ლითონის ნაერთებს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
ka: R5: გაცხელებისას შეიძლება აფეთქდეს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
ka: R6:ფეთქებადია ჰაერით ან მის გარეშე

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
ka: R7: შეიძლება ხანძარი გააჩინოს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
ka: R8: წვად მასალებთან შეხებისას შეიძლება ხანძარი გააჩინოს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
ka: R9: ფეთქებადია, თუ შეურევთ წვად მასალას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
ka: R10: აალებადი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
ka: R11: ადვილად აალებადი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
ka: R12: ძალიან ადვილად აალებადი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
ka: R14: წყალთან აგრესიულად შედის რეაქციაში

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
ka: R15: წყალთან შეხებისას გამოყოფს ძალიან ადვილად აალებად აირებს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
ka: R16: ფეთქებადია, თუ შეურევთ მჟანგავ ნივთიერებებს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
ka: R17: ჰაერში თვითაალებადი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
ka: R18: გამოყენებისას შეიძლება წარმოქმნას ფეთქებადი ორთქლი/ჰაერის ნაზავი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
ka: R19: შეუძლია წარმოქმნას ფეთქებადი პეროქსიდები

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
ka: R20: საშიშია ჩასასუნთქად

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
ka: R21: საშიშია კანთან შეხებისას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
ka: R22: საშიშია ჩაყლაპვისას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
ka: R23: ტოქსიკურია ჩასუნთქვიას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
ka: R24: ტოქსიკურია კანთან შეხებისას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
ka: R25: ტოქსიკურია, თუ ჩაყლაპავთ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
ka: R26: ძალიან ტოქსიკურია ჩასუნთქვისას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
ka: R27: ძალიან ტოქსიკურია კანთან შეხებისას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
ka: R28: ძალიან ტოქსიკურია ჩაყლაპვისას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
ka: R29: წყალთან შეხებისას ტოქსიკურ აირებს გამოყოფს.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
ka: R30: გამოყენებისას ძალიან აალებადი შეიძლება გახდეს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
ka: R31: მჟავებთან შეხებისას გამოყოფს ტოქსიკურ აირს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
ka: R32: მჟავებთან შეხებისას გამოყოფს ძალიან ტოქსიკურ აირს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
ka: R33: დაგროვებითი ეფექტების საშიშროება

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
ka: R34: წვავს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
ka: R35: ძალიან წვავს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
ka: R36: აღიზიანებს თვალებს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
ka: R37: აღიზიანებს სასუნთქ სისტემას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
ka: R38: აღიზიანებს კანს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
ka: R39: ძალიან სერიოზული შეუქცევადი შედეგების საშიშროება

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
ka: R40: შეზღუდული მტკიცებულებები კანცეროგენობის შესახებ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
ka: R41: თვალების სერიოზულად დაზიანების რისკი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
ka: R42: შესუნთქვისას შეიძლება გამოიწვიოს მგრძნობიარობა

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
ka: R43: კანზე შეხებისას შეიძლება მგრძნობიარობა გამოიწვიოს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
ka: R44: ფეთქებადი დახურულ გარემოში გახურებისას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
ka: R45: შეიძლება გამოიწვიოს კიბო

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
ka: R46: შეიძლება გამოიწვიოს მემკვიდრეობითი გენეტიკური დაზიანება

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
ka: R48: დიდხნიანია გამოყენებისას შეიძლება ჯანმრთელობას სერიოზული ზიანი მიადგეს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
ka: R48: შესუნთქვისას შეუძლია კიბოს გამოწვევა

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
ka: R50: ძალიან ტოქსიკურია წყლის ორგანიზმებისთვის

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
ka: R51: ტოქსიკურია წყლის ორგანიზმებისთვის

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
ka: R52: საზიანოა წყლის ორგანიზმებისთვის

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
ka: R53: წყლის ორგანიზმებში შეიძლება დროში გაწელილი უარყოფითი ეფექტები გამოიწვიოს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
ka: R54: ტოქსიკურია ფლორისთვის

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
ka: R55: ტოქსიკურია ფაუნისთვის

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
ka: R56: ტოქსიკურია ნიადაგის ორგანიზმებისთვის

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
ka: R57: ტოქსიკურია ფუტკრებისთვის

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
ka: R58: შეუძლია გარემოზე დროში გაწელილი უარყოფითი ეფექტები გამოიწვიოს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
ka: R59: ტოქსიკურია ოზონის შრისთვის

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
ka: R60: შეუძლია უნაყოფობის გამოწვევა

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
ka: R61: შეუძლია მუცელთმყოფელი ბავშვის ვნება

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
ka: R62: შეუძლია ფეხმძიმობის შეწყვეტა

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
ka: R63: ჯერ არ დაბადებული ბავშვისთვის ზიანის მიყენების რისკი

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
ka: R64: შეუძლია ავნოს მეძუძურ ბავშვებს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
ka: R65: საშიშია: ჩაყლაპვის შემთხვევაში იწვევს ფილტვევბის დაზიანებას

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
ka: R66: განმეორებადმა კონტაქტმა შეიძლება კანის სიმშრალე ან დასკდომა გამოიწვიოს

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
ka: R67: ორთქლს თავბრუსხვევისა და ძილის მოგვრის ეფექტი გააჩნია

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
ka: R68: შეუქცევადი ეფექტების შესაძლო რისკი

en: At least one of the specified phrases is invalid.
ka: მითითებული ფრაზებიდან სულ ცოტა ერთი არასწორია.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
ka: უ-ფრაზები:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
ka: შეიყვანთ წასაკითხი R-ფრაზები. გამყოფად მხოლოდ "-"-ის გამოყენებაა ნებადართული. "/"-სთან კომბინაცია ჯერ განხორციელებული არაა.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
ka: შეიყვანეთ, რომელი რ-ფრაზის წაკითხვა გნებავთ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
ka: შეიყვანთ წასაკითხი S-ფრაზები. გამყოფად მხოლოდ "-"-ის გამოყენებაა ნებადართული. "/"-სთან კომბინაცია ჯერ განხორციელებული არაა.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
ka: შეიყვანეთ, რომელი უ-ფრაზის წაკითხვა გნებავთ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
ka: მარცხენა მხარეს შეყვანილი სტრიქონის მოსაძებნად დააწკაპუნეთ აქ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
ka: &ფილტრი

en: Search...
ka: ძებნა...

en: Next to each other
ka: ერთმანეთის გვერდზე

en: One part to the side of the other
ka: ერთი გვერდით გვერდზე

en: Both parts continuous
ka: ორივე ნაწილი უწყვეტად

en: Horizontally
ka: ჰორიზონტალურად

en: Horizontally (shifted)
ka: ჰორიზონტალურად (წანაცვლებული)

en: Schemes
ka: სქემები

en: Gradients
ka: გრადაციები

en: Units
ka: საზომი ერთეულები

en: Isotope Table
ka: იზოტოპების ცხრილი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
ka: s-ბლოკი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
ka: p-ბლოკი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
ka: d-ბლოკი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
ka: f-ბლოკი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
ka: ჯგუფი 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
ka: ჯგუფი 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
ka: ჯგუფი 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
ka: ჯგუფი 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
ka: ჯგუფი 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
ka: ჯგუფი 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
ka: ჯგუფი 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
ka: ჯგუფი 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
ka: ნივთიერების მდგომარეობა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
ka: მყარი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
ka: თხევადი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
ka: აირადი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
ka: ტუტე ლითონები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
ka: იშვიათმიწა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
ka: არალითონები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
ka: ტუტემიწა ლითონები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
ka: სხვა ლითონები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
ka: ჰალოგენები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
ka: გარდამავალი ლითონები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
ka: კეთილშობილი აირები:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
ka: მეტალოიდები:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
ka: ფერის სქემის გარეშე

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
ka: ყველა ელემენტი:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
ka: ფერი, რომელიც გამოყენებული იქნება, თუ სხვა სქემას არ აირჩევთ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
ka: აღმოჩენის წელი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
ka: მაქსიმალური მნიშვნელობის ფერი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
ka: მინიმალური მნიშვნელობის ფერი:

en: Energy:
ka: ენერგია:

en: Length:
ka: ხანგრძლივობა:

en: Temperature:
ka: ტემპერატურა:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
ka: ეს გვერდი იძლევა მიმოხილვას ამ ელემენტის სპექტრის შესახებ.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
ka: ელემენტის სპექტრი.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
ka: &მინიმალური მნიშვნელობა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
ka: სპექტრის ტალღის მინიმალური ზომა.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
ka: მ&აქსიმალური მნიშვნელობა:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
ka: სპექტრის ტალღის მაქსიმალური ზომა.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
ka: სპექტრის მორგება

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
ka: გამოსხივების სპექტრი

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
ka: შთანთქმის სპექტრი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
ka: ერთეული:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
ka: ტიპი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
ka: გადიდების საწყისი პარამეტრები

en: Wavelength
ka: ტალღის სიგრძე

en: Intensity
ka: ინტენსვობა

en: Greek alphabet
ka: ბერძნული ანბანი

en: Uppercase
ka: დიდი სიმბოლოები

en: Lowercase
ka: პატარა სიმბოლოები

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
ka: სახელი

en: alpha
ka: ალფა

en: beta
ka: ბეტა

en: gamma
ka: გამა

en: delta
ka: დელტა

en: epsilon
ka: ეფსილონი

en: zeta
ka: ზეტა

en: eta
ka: ეტა

en: theta
ka: თეტა

en: iota
ka: იოტა

en: kappa
ka: კაპა

en: lambda
ka: ლამბდა

en: mu
ka: მიუ

en: nu
ka: ნუ

en: xi
ka: ქსი

en: omicron
ka: ომიკრონი

en: pi
ka: პი

en: rho
ka: რო

en: sigma
ka: სიგმა

en: tau
ka: ტაუ

en: upsilon
ka: უფსილონი

en: phi
ka: ფი

en: chi
ka: ჩი

en: psi
ka: ფსი

en: omega
ka: ომეგა

en: Numbers
ka: რიცხვები

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
ka: რიცხვითი პრეფიქსები და რომაული ციფრები

en: Number
ka: რიცხვი

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
ka: პრეფიქსი

en: Roman Numerals
ka: რომაული ციფრები

en: &Copy
ka: &კოპირება

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
ka: მოლეკულების რედაქტორი

en: Load Molecule
ka: მოლეკულის ჩატვირთვა

en: Download New Molecules
ka: ახალი მოლეკულების გადმოწერა

en: Save Molecule
ka: მოლეკულის შენახვა

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
ka: ხელსაწყოები არ ჩატვირთულა - როგორც ჩანს Avogadro-ის დამატების პოვნა შეუძლებელია.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
ka: ხელსაწყოები არ ჩატვირთულა - როგორც ჩანს Avogadro-ის დამატების პოვნა შეუძლებელია. ამ პრობლემის გადაწყვეტამდე მოლეკულების ნახვა შეუძლებელია.

en: Common molecule formats
ka: მოლეკულების საერთო ფორმატები

en: All files
ka: ყველა ფაილი

en: Choose a file to open
ka: აირჩიეთ გასახნელი ფაილი

en: Could not load molecule
ka: მოლეკულის ჩატვირთვის შეცდომა

en: Loading the molecule failed.
ka: მოლეკულის ჩატვირთვის შეცდომა.

en: Choose a file to save to
ka: აირჩიეთ შესანახი ფაილი

[ctx: This 'u' stands for the chemical unit (u for 'units'). Most likely this does not need to be translated at all!]
en: %1 u
ka: %1 მაე

en: Failed to download molecule %1 to %2.
ka: %1 მოლეკულის %2-ში გადმოწერის შეცდომა.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
ka: მოლეკულები, რომლების გადმოწერაც შესაძლებელი იყო, შენახულია %1-ში.

en: The molecules have been saved to %1.
ka: მოლეკულა შენახულია %1-ში.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
ka: სტილი:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
ka: ეკრანი

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
ka: ჩატვირთეთ მოლეკულა და გამოიყენეთ თაგუნას კურსორი და გადახვევის ბორბალი ხედვის წერტილის შესაცვლელად.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
ka: ჩასწორება

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
ka: ოპტიმიზაცია

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
ka: ნახატის გასუფთავება

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
ka: გაზომვა

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
ka: სტატისტიკა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
ka: სახელი:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
ka: ფორმულა:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
ka: წონა:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
ka: OpenBabel-ის წინაბოლო

en: Convert
ka: გარდაქმნა

en: Open Molecule File
ka: მოლეკულის ფაილის გახსნა

en: All Files
ka: ყველა ფაილი

en: You must select some files first.
ka: ჯერ რამე ფაილი უნდა აირჩიოთ.

en: No files selected
ka: ფაილები მონიშნული არაა

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
ka: %1 უკვე არსებობს. გნებავთ გადააწეროთ, თუ ეს შესაძლებელია??

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
ka: ფაილი სახელით %1 უკვე არსებობს. - KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
ka: დარწმუნებული ბრძანდებით, რომ ამ ბრძანებების გაშვება გნებავთ? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
ka: გადასაყვანი ფაილები

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
ka: ყველაფრის &მონიშვნა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
ka: &წაშლა

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
ka: &დამატება

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
ka: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">ფაილებს, რომლების გარდაქმნც მოხდება, აქ ნახავთ. ფაილების ჩასამატებლად და წასაშლელად ღილაკები გამოიყენეთ..</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
ka: გარდაქმნის წყარო:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
ka: გარდაქმნის დანიშნულება:
