kalzium - en to km translation catalogue (850 entries)

en: Problem while opening the file
km: មាន​បញ្ហា​ខណៈ​ពេល​​បើក​ឯកសារ

en: Cannot open the specified file.
km: មិន​អាច​បើក​ឯកសារ​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​បាន​ទេ ។

en: Cannot save to the specified file.
km: មិន​អាច​រក្សាទុក​ទៅ​​ឯកសារ​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​បាន​ទេ ។

en: Kalzium OpenGL Part
km: ផ្នែក Kalzium OpenGL

en: A cool thing
km: វត្ថុ​ត្រជាក់

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
km: រក្សាសិទ្ធិ​ឆ្នាំ ២០០៦ ដោយ Carsten Niehaus

en: State of matter
km: សភាព​រូបធាតុ

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
km: សណ្ឋាន​សារធាតុ អាស្រ័យ​លើ​ស្ថិរភាព​សណ្ឋាន និង​ថា​តើ​​​វា​ត្រូវ​ការ​មាឌ​ជាក់លាក់​ដូចជា វត្ថុរឹ​ង វត្ថុរាវ ឬ​ឧស្ម័ន​ដែរ​ឬ​ទេ ។

en: Chemical Symbol
km: និមិត្តសញ្ញា​គីមី

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
km: អក្សរ​កាត់​មួយ ពីរ ឬ​បី​ កំណត់​តាម​សម្មតិកម្ម​អន្តរជាតិ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
km: ធាតុ

en: Chromatography
km: ក្រូម៉ាតូក្រាភី

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
km: ការ​ញែក​រូប​ធាតុ​នៅ​ក្នុង​មជ្ឈដ្ឋាន​​ចល័ត​ (ផាស​​ចល័ត​) តាម​រយៈ​សំរូប​ខុស​ៗ​គ្នា​នៅ​លើ​មជ្ឈដ្ឋានថេរ (ផាស​អចល័ត​) ។

en: Distillation
km: បំណិត

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
km: ការ​ញែក​សូលុយស្យុង​វត្ថុរាវ (ល្បាយ​ស្មើ​សាច់​) ទៅ​ជា​សមាស​ភាគ​តាម​រំហួត​ និង​កំណក​ ។ នៅ​ក្នុង​បំណិត​ប្រភាគ​ ដំណើរការ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឡើង​វិញ​បី​បួន​ដង​នៅ​ក្នុង​កូឡោន ។

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
km: រូបធាតុ​ដែល​មិន​អាច​បំបែក​ជា​រូបធាតុ​ធម្មតា​បាន​ ។ ធាតុ​គីមី​គឺ​ជា​ស្នូល​សំខាន់​នៃ​រូបធាតុ​ ។ ធាតុ​​​មានអាតូមដែល​ផ្ទុក​ណ្វៃយ៉ូ​ដែល​មាន​ប្រូតុង​វិជ្ជមាន ណឺត្រុង​ណឺត និង​ស្រទាប់​អេឡិចត្រុង ។​

en: Emulsion
km: អេមុលស្យុង

en: Heterogeneous mix of two liquids.
km: ល្បាយ​មិន​ស្មើ​សាច់​នៃ​វត្ថុ​រាវ​ពីរ ។

en: Extraction
km: យោបក

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
km: ដំណើរការ​ញែក​ល្បាយ​ស្មើ​សាច់ ឬ​ល្បាយ​មិន​ស្មើ​សាច់​ដើម្បី​ទទួល​​បាន​រូប​ធាតុ​សុទ្ធ ។

en: Mix
km: ល្បាយ

en: Filtering
km: ចំរោះ

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
km: ការ​ញែក​រូបធាតុ​រឹង​ចេញ​ពី​រូបធាតុ​រាវ​ ឬ​រូបធាតុ​ឧស្ម័ន​ដោយ​ប្រើ​តម្រង​ (ផ្ទៃ​សម្រាប់​ញែក​មាន​រន្ធ​តូច​ៗ​) ។

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
km: រូបធាតុ​​មាន​រូបធាតុ​ខុស​ៗ​គ្នា​ ដែល​ផ្សំ​នៅ​ក្នុង​ផល​ធៀប​មិន​កំណត់​​ ។ [i]ល្បាយ​ស្មើ​សាច់​[/i] មាន​លក្ខណៈ​ច្បាស់​លាស់​ [i]ល្បាយ​មិន​ស្មើ​សាច់​[/i] មាន​ផាសច្រើន ។

en: Accuracy
km: ភាព​ជាក់​លាក់

en: Consisting of accidental and systematic errors.
km: មាន​កំហុស​ប្រព័ន្ធ និង​ឧប្បត្តិហេតុ ។​

en: Law of Conservation of Mass
km: ច្បាប់​រក្សា​ម៉ាស

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
km: នៅ​ពេល​មាន​ប្រតិកម្ម​គីមី ម៉ាស​គឺ​មិន​ខាត ឬ​ក៏​ចំណេញ​ដែរ​ ។ ម៉ាស​សរុប​នៃ​រូបធាតុ​ដែល​កំពុង​មាន​ប្រតិកម្ម​ស្មើ​នឹង​ផល​សរុប​នៃ​ម៉ាស​​របស់​ផលិត​ផល​​​ប្រតិកម្ម ។

en: Law of multiple proportions
km: ច្បាប់​សមាមាត្រ​ពហុគុណ

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
km: សំលោហៈ​​មាន​ផ្ទុក​ធាតុ​ដូច​គ្នា​នៅ​ក្នុង​ផល​ធៀប​ម៉ាស​តែ​មួយ​ជានិច្ច ។​ ​ធាតុ​មួយ​ ឬ​ច្រើន​​​ចង​សម្ព័ន្ធ​គ្នា​ ពេល​នោះ​ផល​ធៀប​ម៉ាស​នឹង​ថេរ ។

en: Crystallization
km: កំណក​ក្រាម

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
km: ការ​ញែក​វត្ថុ​រឹង រូប​ធាតុ​ក្រាម​ចេញ​ពី​សូលុយស្យុង​ ឬ​ពី​ផាស​​រាវ ឬ​ពី​ផាស​ឧស្ម័ន ។

en: Solution
km: សូលុយស្យុង

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
km: ល្បាយ​ស្មើ​សាច់​នៃ​រូបធាតុ​សុទ្ធ​ច្រើន

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
km: ម៉ាស

en: Measurement of an amount of matter.
km: ការ​វាស់​បរិមាណ​នៃ​រូបធាតុ ។

en: Matter
km: រូបធាតុ​

en: All that takes up space and has mass.
km: ទាំង​អស់​ដែល​ត្រូវ​ការ​លំហរ និង​មាន​ម៉ាស ។

en: Phase
km: ផាស

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
km: តាម​រយៈ​សមាស​ភាព​គីមី​ និង​គុណ​លក្ខណៈ​រូប​ ផ្នែក​នៃ​រូបធាតុ​មិន​ស្មើ​សាច់​បាន​ញែក​ពីបរិស្ថាននៅ​ក្នុង​ការ​ពង្រីក​របស់​វា​តាម​រយៈផ្ទៃ ។

en: Accuracy and precision
km: ភាព​ជាក់​លាក់ និង​ចំនួន​ខ្ទង់​

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
km: បាន​បង្ហាញ​តាម​រយៈ​គម្លាត​ស្តង់ដារ ៖ តម្លៃ​ដែល​បាន​​ផ្ដល់​ឲ្យ​​កំហុស​ចៃដន្យ ។

en: Correctness
km: ភាព​ត្រឹមត្រូវ​

en: Values given over accidental errors.
km: តម្លៃ​ដែល​បាន​ផ្ដល់​ឲ្យ​​​កំហុស​ចៃដន្យ ។

en: SI-Unit
km: ខ្នាត SI

en: Measurement unit using International Symbols.
km: ខ្នាត​វាស់​ដែល​ប្រើ​និមិត្ត​សញ្ញា​អន្តរជាតិ ។

en: Significant figures
km: លេខ​ក្រោម​ក្បៀស​ចាំ​បាច់

en: The number of digits which are meaningful in a number.
km: ចំនួន​តួ​លេខ​ដែល​មាន​ន័យ​គ្រប់​គ្រាប់​នៅ​ក្នុង​លេខ ។

en: Standard deviation
km: គម្លាត​គំរូ

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
km: ចំនួន​ដែល​មាន​ខ្ទង់​រង្វាស់​ដែល​អាច​ប៉ាន់​ស្មាន​បាន ។

en: Suspension
km: កករ​វិលវល់

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
km: ល្បាយ​មិន​ស្មើ​សាច់​ដែល​មាន​រូបធាតុ​រឹង និង​រាវ ។

en: Alloys
km: សំលោហៈ

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
km: រូបធាតុ​សុទ្ធ​ដែល​មាន​ធាតុ​ច្រើន​ក្នុង​សំណុំ​សមាមាត្រ ។

en: Alpha rays
km: កាំរស្មី​អាល់ហ្វា​

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
km: កាំ​រស្មី​​រួម​មាន​ភាគល្អិត​​អាល់​ហ្វា​ ប្រូតុង​ពីរ​ និង​ណឺត្រុង​ពីរ​ដែល​ផ្សាយ​ចេញពី​អាតូម​នៃ​ធាតុ​វិទ្យុ​សកម្ម​មួយ​ចំនួន ។

en: Atom
km: អាតូម

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
km: អាតូម​មិន​អាច​​បំបែក​តាម​ធាតុគីមី និង​បណ្ដុំ​រូបធាតុ​បាន​ទេ ។ អាតូម​ស្ថិត​ក្នុង​ក្រុម​តែមួយ ហៅ​ថា​ធាតុ ។

en: Electron
km: អេឡិចត្រុង

en: Proton
km: ប្រូតុង

en: Neutron
km: ណឺត្រុង

en: Atomic nucleus
km: ណ្វៃយ៉ូ​អាតូម

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
km: ប្រូតុង និង​ណឺត្រុង​ត្រូវ​បាន​រក​ឃើញ​នៅ​ចំណុចកណ្ដាល​នៃ​អាតូម​តូច​ៗ​ដែល​មាន​បន្ទុក​វិជ្ជមាន ។

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
km: ម៉ាស់​អាតូម

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
km: ម៉ាស់​អាតូម ម៉ាស់​អាតូម​កាបូន​ដែល​យក​ចេញ​ពី​មាត្រដ្ឋាន គឺ 12u ។ ក្នុង​ធាតុ​ដែល​មាន​អ៊ីសូតូប​ផ្សេង​គ្នា​បាន​ផ្ដល់​នូវ​ម៉ាស់​ជួរ​កណ្ដាល​នៃ​ល្បាយ​អ៊ីសូតូប ។

en: Isotope
km: អ៊ីសូតូប

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
km: អ៊ីសូតូប​ជា​ទម្រង់​ធាតុ​គីមី​ដែល​មាន​ចំនួន​អាតូមិច Z ដូចគ្នា ប៉ុន្តែ​ម៉ាស​អាតូមិច​ A ខុសគ្នា​ ។ ពាក្យ​អ៊ីសូតូប​មាន​ន័យ​ថា​មាន​ទីតាំង​ដូចគ្នា​ និង​ថា​ធាតុ​អ៊ីសូតូប​ទាំងអស់​មាន​ទីតាំង​ដូចគ្នា​ក្នុង​តារាង​ខួប​នៃ​ធាតុ​គីមី ។

en: Spin
km: ស្ពីន

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
km: ស្ពីន គឺជា​ម៉ូម៉ង់តូម​មុំ​ខាង​ក្នុង​ដែល​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ភាគល្អិត​មីក្រូស្កូពិច ។ វា​គឺជា​បាតុភូត​មេកានិច​កង់ទូម​សុទ្ធ​ដោយ​គ្មាន​ភាព​ស្រដៀង​គ្នា​ណាមួយ​នៅ​ក្នុង​មេកានិច​បែប​បុរាណ​ទេ ។ ចំណែក​ឯ​ម៉ូម៉ង់តូម​មុំ​បែប​បុរាណ​កើតឡើង​ពី​រង្វិល​នៃ​វត្ថុ​រីកមាត្រ ស្ពីន​មិន​ទាក់ទង​ទៅ​នឹង​ម៉ាស​រង្វិល​ខាងក្នុង​ណា​មួយ​ទេ ប៉ុន្តែ​វា​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ភាគ​ល្អិត​ផ្ទាល់ ។

en: Magnetic Moment
km: ម៉ូម៉ង់​ម៉ាញេទិច

en: Decay Mode
km: របៀប​បំបែក

en: Decay Energy
km: ថាមពល​បំបែក

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
km: ថាមពល​បំបែក​គឺ​ជា​ថាមពល​ដែល​បញ្ចេញ​ដោយ​ការ​បំបែក​ណ្វៃយ៉ូ ។

en: Nuclides
km: នុយគ្លីត

en: [i]see isotopes[/i]
km: [i]មើល អ៊ីសូតូប[/i]

en: Isotone
km: អ៊ីសូតូន

en: Nuclear Isomer
km: អ៊ីសូមែ​ណ្វៃយ៉ូ

en: Isobars
km: អ៊ីសូបា

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
km: នុយគ្លីត​ពីរ នឹងជា​អ៊ីសូតូន ប្រសិនបើ​ពួកវា​មាន​ចំនួន​ណឺត្រុង N ដូច​គ្នា ។

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
km: អ៊ីសូបា គឺជា​នុយគ្លីត​ដែល​មាន​ចំនួន​ម៉ាស​ដូច​គ្នា ឧទាហរណ៍ ផលបូក​ប្រូតុង​បូក​នឹង​ណឺត្រុង ។

en: Beta rays
km: កាំ​រស្មី​បេតា

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
km: កាំ​រស្មី​ដែល​មាន​អេឡិចត្រុង​ដែល​ត្រូវ​បាន​បញ្ចេញ​ពី​អាតូម​នៃ​ធាតុ​វិទ្យុសកម្ម ។

en: Cathode Rays
km: កាំ​រស្មី​កាតូត

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
km: កាំ​រស្មី​កាតូត​គឺ​ជាចរន្ត​អេឡិច​ត្រុងដែល​ប្រតិបត្តិ​នៅ​ក្នុង​បំពង់សុញ្ញាកាស​ ពោលគឺ​ជា​បំពង់កញ្ចក់ដែលយក​ខ្យល់​ចេញ​ដែល​ត្រូវ​បាន​បំពាក់​ដោយអេឡិច​ត្រូត​ពីរ​យ៉ាង​ហោចណាស់ កាតូត​ (អេឡិច​ត្រូត​អវិជ្ជមាន​) និង​អាណូត​ (អេឡិច​ត្រូត​វិជ្ជមាន​) ​នៅ​ក្នុង​ការកំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​ត្រូវ​បាន​ហៅថា ឌីយ៉ូដ ។

en: Ionic Radius
km: កាំ​អ៊ីយ៉ុង

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
km: កាំ​អ៊ីយ៉ុង​គឺ​ជា​កាំ​នៃ​អាតូម​ដែល​មាន​បន្ទុក ដែល​ត្រូវ​បាន​ហៅ​ថា អ៊ីយ៉ុង ។ អ៊ីយ៉ុង​អាច​មាន​បន្ទុក​វិជ្ជមាន ឬ អវិជ្ជមាន ។ បន្ទុក​អ៊ីយ៉ុង​ដែល​អ្នក​អាច​មើល​ឃើញ​កាំ​របស់​វា ត្រូវ​បាន​បង្ហាញ​ក្នុង Kalzium ផង​ដែរ ។ អ៊ីយ៉ុង​វិជ្ជមាន​មាន​អេឡិចត្រុង​ក្នុង​ស្រទាប់​របស់​វា​​តិច​ជាង​អាតូម តែ​អ៊ីយ៉ុង​អវិជ្ជមាន​មាន​អេឡិចត្រុង​ច្រើន​ជាង ។ ហេតុ​ដូច្នេះ អ៊ីយ៉ុង​វិជ្ជមាន​មាន​កាំ​តូច​ជាង​អាតូម​របស់​វា និង​ផ្សេង​ទៀត ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
km: កាំ​កូវ៉ាឡង់

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
km: កាំ​អាតូម

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
km: កាំ Van der Waals

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
km: កាំ​ van der Waals ​របស់​អាតូម​គឺ​ជា​កាំ​នៃ​ស្វែរ​រឹង​បែប​ប្រឌិត​ដែល​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បីធ្វើ​ម៉ូដែល​អាតូម​សម្រាប់​គោល​បំណង​ជា​ច្រើន ។ កាំ Van der Waals ​ត្រូវ​បាន​កំណត់​ពី​រង្វាស់របស់​​​គម្លាត​អាតូមរវាងអាតូម​មិន​សម្ព័ន្ធ​គ្នា​ពីរនៅ​ក្នុង​គ្រីស្តាល់​ ។

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
km: កាំ​អាតូម គឺជា​ចម្ងាយ​ពី​ណ្វៃយ៉ូ​អាតូម​ទៅកាន់​អរប៊ីតាល់​​អេឡិចត្រុង​ថេរ​ខាងក្រៅ​បំផុត​នៅ​ក្នុង​អាតូម​ដែល​ស្ថិត​នៅ​ក្នុង​ភាព​លំនឹង ។

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
km: កាំ​កូវ៉ាឡង់​ក្នុង​គីមីវិទ្យា​ត្រូវ​គ្នា​ទៅ​នឹងចម្ងាយ​ពាក់​កណ្ដាល​រវាង​ណ្វៃយ៉ូ​​អាតូម​ដូចគ្នា​ពីរ ដែល​សម្ព័ន្ធ​ដោយ​ចំណង​កូវ៉ាឡង់ ។

en: Watchglass
km: កែវ​ឆ្លុះ

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
km: កែវ​ឆ្លុះ​គឺ​ជា​ផ្ទាំងកញ្ចក់​មូល​ដែល​មាន​បន្ទាត់​ផ្ចិត​ប្រហែល​ ៥ ទៅ​ ១០ ស.ម. ដែលត្រូវ​​​​ប្រើ​នៅក្នុង​បច្ចេកទេស​ពិសោធន៍​ផ្សេង​ៗ ។ គែម​គឺ​កោង​ឡើង​លើ​ ដើម្បីឲ្យ​កែវ​ឆ្លុះ​អាច​ទប់​វត្ថុ​រាវ​មួយ​ចំនួន​តូច​ ដើម្បី​ឲ្យ​ពួក​វា​អាច​ហួត​បាន​ ។ រំហួត​អាច​ត្រូវ​បានបន្ថែម​ល្បឿន​ដោយការកំដៅ​កែវ​ឆ្លុះ​ជា​មួយចង្កៀង​បង់សែន​ ។ កែវ​ឆ្លុះ​ក៏​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​គ្របចាន​បណ្តុះ​ ឬកែវ​ខ្នាត​ ហើយ​ក៏​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​ការ​ថ្លឹង​រូប​ធាតុ​តូច​ៗ​មួយ​ចំនួន ឬ​សម្ងួត​ពួក​វា​នៅ​ក្នុង​ទូដែល​មាន​ខ្យល់​ ។ ពាក្យ​ថា ​watchglass ដក​ស្រង់​មក​ពី​កញ្ចក់​ការពារ​របស់​នាឡិកាដាក់​ក្នុងហោប៉ៅ​ ដែល​ជាញឹក​ញាប់មាន​លក្ខណៈ​ដោម ។

en: Dehydrator
km: ដេអ៊ីដ្រាតករ

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
km: ដេអ៊ីតដ្រាតករ គឺជា​ផ្នែក​មួយ​នៃ​ឧបករណ៍​ពិសោធន៍ ដែល​ជាទូទៅ​ធ្វើ​អំពី​កញ្ចក់ និង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​ការ​សម្ងួត​សារធាតុ​គីមី ពោល​គឺ សម្រាប់​យក​ទឹក ឬ​វត្ថុរាវ​ចេញពី​សំណាក ។
    			តាម​ទ្រឹស្ដី វា​គឺជា​ចាន​កញ្ចក់​ដែល​មាន​គម្រប​បិទ​ជិត ដូច្នេះ​ចាន​មាន​លក្ខណៈ​បង្ហាប់​ខ្យល់ ។ ផ្នែក​ខាងក្រោម​របស់​ដេអ៊ីដ្រាតករ ត្រូវ​បាន​បំពេញ​តាម​ធម្មតា​ដោយ​ធាតុ​​សម្ងួត​ដូចជា កាល់ស្យូម​ក្លរួ ជេលស៊ីលីកា អានីឌ្រីតផូស្វរិច ឬ​អាស៊ីតស៊ុលផួរិច ។ សំណាក​ដែល​ត្រូវ​សម្ងួត នឹង​ត្រូវ​បាន​ដាក់​នៅលើប្រអប់ថ្លា​​របស់​ប្លាស្ទិច ឬ​សេរ៉ាមិច​ដែល​នៅ​ពីលើ​ធាតុ​សម្ងួត ។
    			ធាតុ​សម្ងួត គឺជា​អ្នក​ស្រូប​សំណើម មាន​ន័យ​ថា វា​សម្ងួត​បរិស្ថាន​របស់​វា​ដោយ​ការ​ស្រូប​យក​ចំហាយ​ទឹក ។ បន្ទាប់មក បរិយាកាស​ស្ងួត​ស្រួប​យក​ទឹក​ពី​សំណាក​ដែល​ត្រូវ​សម្ងួត ។

en: Spatula
km: វែក​កូរ

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
km: វែក​កូរ ជា​ឧបករណ៍​ពិសោធន៍​សម្រាប់​កោស កិន​ និង​ដឹកនាំ​​សារ​ធាតុ​គីមី ។ ពួក​វា​ធ្វើ​ពី​វត្ថុធាតុ​ (ឧ. ដែក​ ទីតានីញ៉ូម​ ប្លាទីន​) ហើយ​ការ​រចនា​ (ឧ. វែក​សំប៉ែត​  ឬ​វែក​បាយ​) មាន​លក្ខណៈ​ខុស​ៗ​គ្នា​ ។

en: Water Jet Pump
km: ម៉ាស៊ីន​បូម​ទឹក​

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
km: ម៉ាស៊ីន​បូម​ទឹក មាន​បំពង់​ចូល​ពីរ និង​ចេញ​មួយ ហើយ​ជា​រួម​មាន​បំពង់​ពីរ បំពង់​មួយ​ស្ថិត​នៅ​ខាងក្នុង​បំពង់​មួយ​ទៀត ។ នៅ​ត្រង់​ផ្លូវ​ចូល​របស់​ទឹក ម៉ាស៊ីន​បូម​ទឹក​បាញ់​ទឹក​ក្រោម​សម្ពាធ​មួយ​ពេញទី​ចេញពី​ក្បាល​ទុយោ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បំពង់​ធំ​ល្មម​មួយ​ទៀត ។ ដូច្នេះ​ម៉ាស៊ីន​បូម​ទឹក​នាំ​ខ្យល់​ ឬ​វត្ថុរាវ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បំពង់​ចូល​ទី​ពីរ ។ <br> នេះ​បង្ក​ឡើង​ដោយ​សម្ពាធ​អវិជ្ជមាន​នៅ​ក្នុង​វត្ថុរាវ​ដែល​អណ្ដែត ដូច្នេះ​វា​គឺជា​ការ​អនុវត្ត​អ៊ីដ្រូឌីណាមិច (វត្ថុ​ដែល​នៅ​ជិត​វត្ថុ​រាវ​ដែល​អណ្ដែត​នឹង​ត្រូវ​ទាញ​ចូល​ជំនួស​ឲ្យ​ការ​ច្រាន​ចេញ) ។

en: Refractometer
km: ចំណាំង​បែរ​ចល័ត

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
km: សន្ទស្សន៍​ចំណាំង​បែរ​នៃ​មជ្ឈដ្ឋាន​អុបទិចត្រូវ​បាន​កំណត់​ជាមួយ​ចំណាំង​បែរ​ចល័ត ។ ប្រសិនបើ​សន្ទស្សន៍​ចំណាំង​បែរ​នៃ​សារធាតុ​គីមី​ត្រូវ​បាន​ស្គាល់ វា​អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ បន្ទាប់ពី​ការ​ធ្វើ​សំយោគ ដើម្បី​កំណត់​ភាព​សុទ្ធ​របស់​សំណាក ឬ​ដើម្បី​ពិនិត្យ​អំពី​ភាពជោគជ័យរបស់សំយោគ ។

en: Mortar
km: ត្បាល់​បុក

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
km: ត្បាល់​បុក​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​បុក​សារធាតុ​រឹង​ដោយ​ដៃ ។ វា​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​ធ្វើ​សភាគ​កម្ម​ល្បាយ​ម្សៅ​ដោយ​បុក ។ ឧបករណ៍​រាង​ដំបង​ត្រូវ​បាន​គេ​ស្គាល់​ថា​ជា​អង្រែ​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ជាមួយ​ត្បាល់​សម្រាប់​បុក ។

en: Heating Coil
km: រមូរ​កម្ដៅ​

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
km: រមូរ​កម្ដៅ​ត្រូវ​បាន​គេ​ប្រើ​ ដើម្បី​កម្ដៅ​កែវ​ពិសោធន៍ និង​ឧបករណ៍​ផ្ទុក​ផ្សេង​ទៀត ។ រមូរ​កម្ដៅ​ជា​ច្រើន​អាច​ត្រូវ​បាន​ត​ភ្ជាប់​ជា​មួយ​នឹង​ទែរម៉ូមែត្រ​ ដើម្បី​កុំ​ឲ្យ​កម្ដៅ​លើស​ពី​សីតុណ្ហភាព​ដែល​បាន​កំណត់ ។​ ក៏​អាច​ប្រើ​ដែន​ម៉ាញេទិច​​នៅ​ខាង​ក្នុង​រមូរ​កម្ដៅ​ផង​ដែរ​ ដើម្បី​កូរ​វត្ថុរាវ​ជា​មួយ​នឹង​ឧបករណ៍​កូរ​ម៉ាញេទិច​ ។ វា​នឹង​ធ្វើ​សភាគ​កម្ម​វត្ថុរាវ​ដែល​ពាក់​ព័ន្ធ​នឹង​សីតុណ្ហភាព និង​សមាសភាព ។

en: Cork Ring
km: ក្រវិល​ឆ្នុក

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
km: ឧបករណ៍​ផ្ទុក​ធំ​ៗ​ដូច​ជា​កែវ​ពិសោធន៍​ដែល​មាន​ក្ដិត​មូល​នឹង​ត្រូវ​បាន​ដាក់​នៅ​លើ​ក្រវិល​​ដែល​ធ្វើ​ពី​ឆ្នុក​ ដែល​ជា​ឈើ​ដែល​មាន​ទម្ងន់​ស្រាល​ពិសេស​ដោយ​មាន​គុណភាព​អ៊ីសូឡង់​​ដ៏​ប្រសើរ​សម្រាប់​​ការពារ​ឧបករណ៍​ដែល​ផុយ​ស្រួយ ។

en: Dropping Funnel
km: ជីឡាវ​​សម្រក់

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
km: ជីឡាវ​សម្រក់​អាច​ត្រូវ​បាន​គេ​ប្រើ​ ដើម្បី​សម្រក់​បរិមាណ​វត្ថុរាវ​ជាក់​ស្ដែង ។ ល្បឿន​សម្រក់​អាច​ត្រូវ​បាន​គ្រប់គ្រង​ដោយ​វ៉ាល ។

en: Separating Funnel
km: ជីឡាវ​បំបែក​

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
km: ជីឡាវ​បំបែក​អាច​ត្រូវ​បាន​គេ​ប្រើ ដើម្បី​ញែក​ល្បាយ​វត្ថុរាវ​ដែល​មាន​ដង់​ស៊ីតេ​ផ្សេង​ៗ​គ្នា​ ។ វ៉ាល​នៅ​ខាង​ក្រោម​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​បង្ហូរ​​វត្ថុ​រាវ​ដែល​ខាប់​ជាង​ ដើម្បី​ផ្ទេរ​ទៅ​ឧបករណ៍​ផ្ទុក​មួយ​ផ្សេង​ទៀត ។

en: Test Tube Rack
km: បន្ទាស​​បំពង់​ពិសោធន៍​

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
km: បន្ទាស​នេះ​មាន​ប្រយោជន៍​បំផុត នៅ​ពេល​ដែល​សារ​ធាតុ​គីមី​មួយ​ចំនួន​តូច​ត្រូវ​បាន​សាក​ល្បង​នៅ​ក្នុង​ជួរ​​​មួយ ឬ​បើ​មិន​អញ្ចឹង​ទេ ប្រើ​សម្រាប់​សម្ងួត​បំពង់​ពិសោធន៍ ។

en: Vortexer
km: ឧបករណ៍​គំនួប

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
km: ឧបករណ៍​គំនួប​ប្រើ​សម្រាប់​ធ្វើ​សភាគ​កម្ម​ប្រតិករ​ដែល​បាន​រក​ឃើញ​នៅ​ក្នុង​ការ​ពិសោធន៍ ។ ឧបករណ៍​ផ្ទុក​ដែល​មាន​វត្ថុ​រាវ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​សភាគ​កម្ម​ដោយ​ដាក់​នៅ​លើ​ជើង​ទម្រ ។ ជើង​ទម្រ​នឹង​ញ័រ​ដោយ​ការ​រំជួយ​ដែល​​វិល​រហូត​ដល់​ ៣០០០RPM ​នៅ​ត្រង់​ចំណុច​ដែល​ឧបករណ៍​ចាប់​សញ្ញាណ​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​សកម្ម ។ តាម​វិធី​សាស្ត្រ​នេះ មាឌ​វត្ថុរាវ​ដែល​តូច​បំផុត​អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​សភាគ​កម្ម​យ៉ាង​រហ័ស​ ។ ផ្ទុយ​​ពី​ឧបករណ៍​បំបែក​ធាតុ​វី​លីន ដែល​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​ការ​បំបែក​វត្ថុរាវ ។

en: Wash Bottle
km: ដប​បាញ់​សំអាត

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
km: ដប​ទាំងនេះ​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​គោល​បំណង​ជាច្រើន ។ នៅ​ក្នុងការ​​​ពិសោធន៍ភាគ​ច្រើន ពួក​វា​​ត្រូវ​បាន​បំពេញ​ដោយ​ទឹក អំបិល អាស៊ីត ឬ​វត្ថុ​រាវ​ដែល​ប្រើ​ជាទូទៅ​ផ្សេង​ទៀត ។ ពួក​វា​ធ្វើ​ឲ្យ​វា​ងាយស្រួលក្នុង​ការ​​អនុវត្ត​វត្ថុ​រាវ បើ​អ្នក​មិន​ត្រូវការ​វាស់​ចំនួន​សរុប​ជាក់លាក់ ។

en: Rotary Evaporator
km: ឧបករណ៍​បង្ហួត​ដែល​វិល​

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
km: ឧបករណ៍​បង្ហួត​ដែល​វិល​មាន​កែវ​ពិសោធន៍​រាង​មូល​នៅ​ក្នុង​អាង​ទឹក​ក្ដៅ​ ត្រូវ​បាន​រចនា​ឡើង​សម្រាប់​ការ​បង្ហួត​អង្គធាតុ​រំលាយ​ ។ កែវ​ពិសោធន៍​ត្រូវ​បាន​បង្វិល​ ហើយ​អង្គ​ធាតុ​រំលាយ​នឹង​ប្រមូល​ផ្ដុំ​ខាង​ក្រោម​សុញ្ញាកាស​ពី​លើ​កុងដង់ករ​​​​ និង​សម្រក់​ទឹក​ចូល​ទៅ​ក្នុង​កែវ​ពិសោធន៍​ដែល​ប្រមូល​ផ្ដុំ​កំណក​​​ ។ តាម​វិធីសាស្ត្រ​នេះ សូលុយស្យុង​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រមូល​ផ្ដុំ ឬ​បន្សុទ្ធ ។ ដោយ​ការ​ត​ភ្ជាប់​បំពង់​បូម​សុញ្ញាកាស​ សម្ពាធ​ខ្យល់ ព្រម​ទាំង​ចំណុច​រំពុះ​របស់​វត្ថុរាវ​អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​បន្ថយ​​ ។

en: Reflux Condenser
km: កុងដ្រូម​វិលត្រឡប់

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
km: កុងដង់ករ​វិល​ត្រឡប់​នាំ​យក​វត្ថុ​រាវ​ទៅ​កាន់​ដំណើរ​ការ​ត្រង់​កន្លែង​ដែល​ឧស្ម័ន​ត្រូវ​បាន​បង្កើត​ឡើង​ដោយ​កម្ដៅ​ដែល​នឹង​ប្រមូល​ផ្ដុំ​នៅ​លើ​កុងដង់ករ​ត្រឡប់​ ។ វត្ថុ​រាវ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ត្រជាក់​ រហូត​ដល់​វា​ ក​ជា​ទឹក​​ និង​រត់​ត្រឡប់​ទៅ​ក្នុង​វត្ថុរាវ​ដើម​វិញ​ ។ ជា​ទូទៅ​វា​ត្រូវ​បាន​គេ​ដាក់​នៅ​លើ​កែវ​ពិសោធន៍​ដែល​មាន​ក្ដិត​រាង​មូល ឬ​កែវ​ដែល​មាន​មាត់​​បី​បួន​ ។

en: Pipette Bulb
km: បំពង់​ក្រិត​ប៉ោង

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
km: បំពង់​ក្រិត​​​ប៉ោង​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​សម្រាប់​បំពេញ​បំពង់​បឺត​ជា​ច្រើន​ ។ ការ​ច្របាច់ ហើយ​ព្រលែង​នឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​បំពង់​ក្រិត​​ប៉ោង​បង្កើត​បាន​នូវ​សម្ពាធ​អវិជ្ជមាន​ ដែល​ធ្វើ​ឲ្យ​វត្ថុរាវ​ហូរ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បំពង់​កែវ ចំណែក​ការ​ច្របាច់​បំពង់​ក្រិត​​ប៉ោង​ដោយ​មិន​ព្រលែងនឹង​ធ្វើ​ឲ្យ​វត្ថុ​រាវ​ហូរ​ចេញ​ពី​បំពង់​បឺត ។

en: Test Tube
km: បំពង់​តេស្ដ

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
km: នៅ​ក្នុង​បំពង់​តេស្ត ​​ប្រតិកម្ម​ និង​ការ​ពិសោធន៍​​ដ៏​តូច​មួយ​នឹង​ត្រូវ​បាន​អនុវត្ត ។ មាន​បំពង់​ខុស​ៗ​គ្នា​ជា​ច្រើន​ប្រភេទ​ ។ ឧទាហរណ៍ បំពង់​ខ្លះ​មាន​ឧបករណ៍​តភ្ជាប់ ខ្លះ​ទៀត​ត្រូវ​បាន​រចនា​សម្រាប់​រង្វាស់ ខ្លះ​ទៀត​ត្រូវ​បាន​ពង្រឹង​សម្រាប់​ស្ថិរ​កម្ម ។

en: Protective Goggles
km: វ៉ែនតា​​សម្រាប់​ការពារ​ភ្នែក

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
km: ទីពិសោធន៍​ភាគច្រើន​​បាន​ទទូច​ថា​មនុស្ស​គ្រប់គ្នា​ត្រូវ​ពាក់​វ៉ែនតា​សម្រាប់​ការពារ​ភ្នែក​ ។ បើ​គ្មាន​ពួក​វា វា​គ្រោះ​ថ្នាក់​ណាស់​ក្នុង​ការ​ដែល​ធ្វើការ​ជាមួយ​ធាតុ​គីមី​ជាច្រើន ។ ជា​ធម្មតា កញ្ចក់​គឺ​ជា​ប្លាស្ទិក​ប្រភេទ​ពិសេស​ដែល​ការពារ​អ្នក​ពី​ផល​ប៉ះពាល់​បែប​មេកានិច និង ធាតុ​គីមី​ដូចជា អាស៊ីត និង បាស ។

en: Round-Bottomed Flask
km: កែវ​តូច​ដែល​មាន​ក្ដិត​មូល

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
km: កែវ​តូច​ដែល​មាន​ក្ដិត​មូល​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​សម្រាប់​ប្រតិកម្ម​ជា​ច្រើន ។ ដោយ​សារ​តែ​ការ​បង្កក​នៅ​ពេល​បង្ហាញ​មាត់​កែវ​ កែវ​ខ្លះ​អាច​ត្រូវ​បាន​ភ្ជាប់​ទៅ​នឹង​ធាតុ​ផ្សេង​ទៀត ។ ជា​មួយ​នឹង​ក្រវិល​ឆ្នុក​នេះ​ ពួក​វា​អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ដាក់​នៅ​លើ​តុ ។

en: Full Pipette
km: បំពង់​កែវ​ពេញ​លេញ

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
km: មិន​ដូច​បំពង់​កែវ​ធម្មតា​ទេ បំពង់​កែវ​ពេញ​លេញ​មានស្នាម​សម្គាល់​តែ​មួយ​គត់​សម្រាប់​មាឌ​​ជាក់​លាក់​ ។

en: Drying Tube
km: បំពង់​​សម្ងួត​

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
km: ប្រតិកម្ម​ខ្លះ​មិន​ត្រូវ​ការ​ជាតិ​ទឹក​ទេ ៖ ដើម្បី​ធ្វើ​ដូច្នេះ​បាន​ គេ​នឹង​ប្រើ​បំពង់​សម្ងួត ។ បំពង់​សម្ងួត​មាន​សារធាតុ​គីមី​សម្រាប់​ស្រូប​យក​ទឹក​​ពី​បរិយាកាស​ ។​

en: Test Tube Holder
km: ឧបករណ៍​ចាប់​បំពង់​ពិសោធន៍

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
km: ឧបករណ៍​ចាប់​បំពង់​ពិសោធន៍​ធ្វើ​ឲ្យ​​ងាយ​ស្រួល​ក្នុង​ការ​ចាប់​បំពង់​ពិសោធន៍ ។ ដោយ​ការ​ប្រើ​ឧបករណ៍​ចាប់​នេះ​ នឹង​មាន​ចម្ងាយ​សុវត្ថិភាព​ចន្លោះ​ពី​ដៃ​​ជា​មួយ​នឹង​បំពង់​ពិសោធន៍​ នៅ​ពេល​ដែល​បំពង់​នេះ​ក្ដៅ​ ។  ជា​រួម​ ឧបករណ៍​ចាប់​បំពង់​ពិសោធន៍​នេះ​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​ការ​ចាប់​បំពង់​ពិសោធន៍​នៅ​លើ​អណ្ដាត​ភ្លើង​នៅ​ទី​លំហ ។​

en: Measuring Cylinder
km: ស៊ីឡាំង​ក្រិត

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
km: ស៊ីឡាំង​ក្រិត​​អាច​ត្រូវ​បាន​គេ​ប្រើ​ ដើម្បី​វាស់​បរិមាណ​​វត្ថុរាវ​ដែល​ទាក់​ទង​គ្នា​ពិត​ប្រាកដ​ ។  លើស​ពី​នេះ​ទៀត ស៊ីឡាំង​​នេះ​​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ភាគល្អិត​លិច​ចុះ​ ៖ ដោយ​ការ​ធ្វើ​ដូច្នេះ ភាគ​ល្អិត​​អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ញែក​ចេញ​ពី​វត្ថុរាវ​ដោយ​ការ​សិតចេញ ។

en: Thermometer
km: ទែរម៉ូម៉ែត្រ

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
km: ទែរម៉ូមែត្រ​​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ដើម្បី​កំណត់​​សីតុណ្ហ​ភាព​របស់​សំណាក​ ។ ​នៅ​ក្នុង​ការពិសោធន៍ ទែរម៉ូមែត្រ​ពិសេស​​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​​​ផង​ដែរ​នៅ​ក្នុង​អាស៊ីត​ ឬ​​បាស​ ។

en: Magnetic Stir Bar
km: របារ​កូរ​ម៉ាញេទិច

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
km: របារ​​​កូរ​ម៉ាញ៉េទិចគឺ​ជា​និចល​ដែល​មាន​សារធាតុ​គីមី​ខ្ពស់ និង​ជា​របារ​ម៉ាញេទិច​តូច​ៗ​ ។ ឧបករណ៍​កម្ដៅ​ភាគ​ច្រើន​មាន​មេដែក​ជាប់​មក​ជា​មួយ​ដែល​អាច​បង្វិល​បាន​ ៖ នេះ​ធ្វើ​ឲ្យ​របារ​កូរ​ត្រូវ​បង្វិល ហើយ​ល្បាយ​ក្លាយ​ជាស្មើសាច់ ។

en: Magnetic Stir Bar Retriever
km: ឧបករណ៍​ទាញ​យក​របារ​កូរ​ម៉ាញេទិច

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
km: ឧបករណ៍​ទាញ​យក​​របារ​កូរ​ម៉ាញេទិច​អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​ទាញ​យក​របារ​កូរ​ម៉ាញេទិច​ពី​ឧបករណ៍​ផ្ទុក ។ ឧបករណ៍​ទាញ​យក​​គឺ​ជា​របារ​ដែល​មាន​មេដែក​នៅ​ខាង​ចុង​ដែល​អាច​ស្រូប​របារ​កូរ​បាន ។

en: Pipette
km: បំពង់កែវ​

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
km: បំពង់​កែវ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បង្ហាញ​បរិមាណ​តូច​ៗ​នៃ​វត្ថុរាវ​នៅ​ក្នុង​ការពិសោធន៍​ ។ បំពង់​កែវ​មាន​មាត្រដ្ឋាន​​របស់​មាឌ​​ ហើយ​បើ​តាម​ក្បួន បំពង់​កែវ​ប៉ោង​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​ជា​ឧបករណ៍​សម្រក់​សម្រាប់​វត្ថុរាវ ។ បំពង់​កែវ​ទាំង​ពីរ​ប្រភេទ​ត្រូវ​បាន​ក្រិត​ខ្នាត​សម្រាប់​វត្ថុរាវ​ដែល​មាន​សីតុណ្ហភាព​ ២០ អង្សា​សេ និង​សម្រាប់​ពេល​វេលា​លំហូរ ។ (សម្គាល់​ដោយ​ "Ex.") ។ បើ​ចាំ​បាច់​ ពេល​វេលា​លំហូរ​នឹង​បង្ហាញ​នៅ​លើ​បំពង់​កែវ​ ។​

en: Erlenmeyer Flask
km: កែវ​អ៊ែឡិនប៉ីយែ

en: Ultrasonic Bath
km: អាង​អ៊ុលត្រា

en: Scales
km: មាត្រ​ដ្ឋាន

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
km: នៅ​ក្នុង​ការពិសោធន៍ គ្រប់​បរិមាណ​ជាក់​ស្ដែង​របស់​អង្គ​ប្រតិករ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ថ្លឹង​ ។ មាត្រដ្ឋាន​ខ្ពស់​ជាក់​ស្ដែង​​នឹង​វាស់​ម៉ាស​ចុះ​ទៅ​ដល់​ ១/១០០០០ ក្រាម ។  ដូច្នេះ​ ពួក​វា​នឹង​​ឈរ​លើ​ដុំ​​ក្រានីត​ដើម្បី​ជៀស​វាង​ការ​ញ័រ និង​ដើម្បី​ទប់​ទប់​ការ​ផ្លាស់​ប្ដូរ​​​នៅ​ក្នុង​លំហូរ​ខ្យល់​តាម​​ដោម ។

en: Distillation bridge
km: ស្ពាន​បំណិត

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
km: ដើម្បី​ញែក​ល្បាយ​បាន​គឺ​ត្រូវ​ប្រើ​បំណិត ។ នៅ​ក្នុង​ការ​ញែក​នេះ​ ស្ពាន​បំណិត​​ដើរ​តួ​រ​ជា​បំពង់​ចំលង​រវាង​ឆ្នាំង​ទាំង​ពីរ ។  ឆ្នាំង​មួយ​មាន​ល្បាយ​ដែល​បាន​ញែក ហើយ​តាម​រយៈ​កម្ដៅ​នេះ​ ឧស្ម័ន​ក​​កើត​ឡើង​ ឧស្ម័ន​​នឹង​ត្រូវ​បាន​នាំ​ឆ្លង​កាត់តាម​ស្ពាន​នេះ ។ នៅ​ខាង​ចុង​ស្ពាន ផាស​​ឧស្ម័ន​នឹង​ត្រូវ​បាន​ក​ជា​ទឹក​​ ហើយ​​សម្រក់​ចូល​ទៅ​ក្នុង​កែវ​​មូល ។ ជា​រួម ស្ពាន​​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​ឲ្យ​ត្រជាក់​ដោយ​លំហូរ​ត្រឡប់​ ។  ជារឿយៗ​ ​ក៏​មាន​ទែរម៉ូមែត្រ​សម្រាប់​ត្រួត​ពិនិត្យ​សីតុណ្ហភាព​របស់​ស្ពាន​បំណិត​ផង​ដែរ ។

en: Syringe
km: សឺរ៉ាំង

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
km: សឺរ៉ាំង​រួម​មាន​ពីរ​ផ្នែក បំពង់​កែវ​ និង​ប្រដាប់​បូម ជា​ធម្មតា​ពួក​វា​ធ្វើ​អំពី​កែវ​ ។ ឧស្ម័ន​ហូរ​ចូល​ទៅ​ក្នុង​បំពង់​កែវ​ ហើយ​ដោយ​សារ​តែ​សឺរ៉ាំង​ជា​ប្រព័ន្ធ​បិទ​ ប្រដាប់​បូម​នឹង​រំកិល​ចេញ​ក្រៅ​ ។ គេ​អាច​ប្រើ​វា​ដើម្បី​វាស់​កម្រិត​ប្រតិកម្ម​បាន​ ។

en: Separation Beaker
km: កែវ​បែស៊ែ​សម្រាប់​ញែក

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
km: ដំបូង​ ដាក់​គម្រប​តូច​ៗ​ទាំង​បួន​នៅ​ចុង​ទាំង​បួន​នៃ​កែវ​​បែស៊ែ​សម្រាប់​ញែក ។ បន្ទាប់​មក ខណៈ​ពេល​​កំពុង​តែ​បិទ​ កែវ​បែស៊ែ​នឹង​ត្រូវ​បង្វិល​ត្រឹម​ ៦០ ដឺក្រេ បន្ទាប់​ពី​សីតុណ្ហភាព​បាន​ឈាន​ដល់​កម្រិត​ពិត​ប្រាកដ​ ។  នៅ​ទី​បញ្ចប់​នៃ​បំណិត​ គម្រប​ទាំងបួន​នឹង​មាន​ផ្ទុក​​វត្ថុរាវ​​ណាមួយ​ ដោយ​ផ្អែក​លើ​ចំណុច​រំពុះ​របស់​វត្ថុ​រាវ​ដែល​បាន​បិទ ។

en: Burner
km: ប្រដាប់​​ដុត

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
km: មាន​ប្រដាប់​ដុត​បី​បួន​ប្រភេទ​ ហើយ​រូប​ភាព​នេះ​នឹង​បង្ហាញ​អំពី​ប្រដាប់​ដុត​ Teclu ។ ប្រដាប់​ដុត​ប្រភេទ​នីមួយ​ៗ​មាន​ការ​មានមុខ​ជាក់​លាក់​ផ្សេង​ពី​គ្នា ហើយ​ពួក​វា​ប្រែប្រួល​ទៅ​តាម​សីតុណ្ហភាព​ដែល​ខ្ពស់​បំផុត និង​ទៅ​តាម​សមត្ថភាព​ដុត​កម្ដៅ​​ទាំង​មូល ។

en: Extractor Hood
km: គម្រប​ឧបករណ៍​យោបក

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
km: គម្រប​ឧបករណ៍​យោបក​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​ ដើម្បី​ត្រង​ឧស្ម័ន​ចេញ​ពី​ប្រតិកម្ម​គីមី ។  ខ្យល់​ នៅ​ពេល​បាន​សម្អាត​ហើយ​ នឹង​ត្រូវ​បាន​បូម​ចេញ​ទៅ​ក្រៅ​អគារ ។

en: Contact Thermometer
km: ទែរម៉ូមែត្រ​កុង​តាក់​

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
km: ទែរម៉ូមែត្រ​មាន​កុង​តាក់​ខុស​ពី​ទែរម៉ូមែត្រ​ធម្មតា​ត្រង់​ថា​ពួក​វា​ត្រូវ​បាន​ភ្ជាប់​ទៅ​នឹង​រមូរ​កម្ដៅ ​ដូច្នេះ​ហើយ​ទើប​ ពួក​វា​អាច​ដឹង និង​គ្រប់​គ្រង​សីតុណ្ហភាព​បច្ចុប្បន្ន​បាន​ ។ ដើម្បី​ធ្វើ​ដូច្នេះ​បាន​​  ​ពួក​វា​នឹង​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អនុវត្ត​ការ​ពិសោធន៍​ក្រោម​សីតុណ្ហភាព​​ថេរ ។  ទែរម៉ូមែត្រ​មាន​កុងតាក់​ដំណើរ​ការ​ដោយ​ប្រើ​រង្វិល​ជុំ​ត្រឡប់​អវិជ្ជមាន​ ៖ នៅ​ពេល​ឈាន​ដល់​កម្រិត​សីតុណ្ហភាព​ដែល​ចង់​បាន​ហើយ​ រមូរ​កម្ដៅ​នឹង​ត្រូវ​បិទ ប៉ុន្តែ​នៅ​ពេល​សីតុណ្ហភាព​ធ្លាក់​ចុះ​ រមូរ​កម្ដៅ​នឹង​ត្រូវ​បើក​ឡើង​វិញ ។

en: Clamps
km: អង្គំ

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
km: ការ​ប្រើ​អង្គំ​នៅ​ក្នុង​ការ​ពិសោធន៍​ធ្វើ​ឲ្យ​វា​ងាយ​ស្រួល​នៅ​ក្នុង​ការ​ទប់​ឧបករណ៍​ជាច្រើន​ប្រភេទ ។

en: Indicator Paper
km: ក្រដាស​ចង្អុល​ពណ៌

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
km: មាន​វិធីសាស្ត្រ​ជា​ច្រើនបែប​​ក្នុង​ការ​វាស់​តម្លៃ​ pH ​របស់​សូលុយស្យុង​ វិធីសាស្ត្រ​មួយ​គឺ​ត្រូវ​ប្រើ​ក្រដាស​ចង្អុល​ពណ៌​ ។ ក្រដាស​ចង្អុល​ពណ៌​នឹង​ផ្លាស់ប្ដូរ​ពណ៌​ដោយ​ផ្អែក​ទៅ​លើ​ pH ​របស់​សូលុយស្យុង​ដែល​បាន​អនុវត្ត​ជា​មួយ​វា ហើយ​​ដោយ​ការ​ប្រៀប​ធៀប​ជា​មួយ​គំនូស​តាង​ រង្វាស់​ត្រឹម​ត្រូវ​នៃ​ pH ​របស់​សូលុយស្យុង​អាច​នឹង​ទទួល​បាន ។ បើ​សិន​ត្រូវ​ការ​រង្វាស់​ដែល​ត្រឹម​ត្រូវ​ជាង​នេះ អេឡិចត្រូត​របស់​កែវ​អាច​​​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​  ដែល​អាច​នឹង​ដំណើរ​ការ​ដោយ​ការ​វាស់​កម្រិត​ចម្លងនៃ​សូលុយស្យុង​ ។

en: Short-Stem Funnel
km: ជីឡាវ​ដែល​មាន​មាត់​ខ្លី

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
km: ជីឡា​វនេះ​​អាច​ត្រូវបាន​ប្រើ​សម្រាប់​បំពេញ​ភាជន៍​ដែល​មាន​មាត់​តូច​ជាមួយ​នឹង​​វត្ថុ​រាវ​ ឬម្សៅម៉ដ្ឋ ។

en: Buret
km: ប៊ុយរ៉ែត

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
km: ប៊ុយរ៉ែត​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​ធ្វើ​អត្រា​វត្ថុរាវ​ ។  ប៊ុយរ៉ែត​ត្រូវ​បាន​បំពេញ​ដោយ​កម្រិត​វត្ថុរាវ​ជាក់​​លាក់​ និង​ត្រូវ​បាន​ដាក់​នៅ​​ក្រោម​ វា​ជា​ឧបករណ៍​ផ្ទុក​ដូច​ជា​កែវ​​អ៊ែឡិនប៉ីយែ​ដែរ ​។  ដោយ​ការ​បើក​វ៉ាល​នៅ​លើ​ប៊ុយរ៉ែត​ វត្ថុរាវ​នៅ​ក្នុង​ឧបករណ៍​ផ្ទុក​នឹង​ត្រូវ​បាន​ធ្វើ​អត្រា​ ។ ប៊ុយរ៉ែត​​ដែល​មាន​គុណភាព​ខ្ពស់​មានចលនការបញ្ចេញ​ដែល​អាច​បំពេញ​ពួក​វា​ឡើង​វិញ​បាន​យ៉ាង​ងាយ​ដោយ​ប្រើ​កម្រិត​ជាក់​លាក់​សម្រាប់​ប៊ុយរ៉ែត​ដែល​បាន​ក្រិត​ខ្នាត ។

en: Beaker
km: បែស៊ែ

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
km: បែស៊ែ​អាច​ត្រូវ​​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​ភារកិច្ច​ជា​ច្រើន ។  ឧទាហរណ៍ ពួក​វា​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​ផ្ទុក​សារធាតុ​គីមី និង​ដើម្បី​អនុវត្ត​ប្រតិកម្ម​គីមី ។ ជា​ញឹក​ញាប់​ពួក​វា​ក៏​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​សម្រាប់​ការ​ធ្វើ​អត្រាកម្ម​​ផង​ដែរ ។

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
km: DSC (កាឡូរីម៉ែត្រ​ស្គែន​ឌីផេរ៉ង់ស្យែល)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
km: A DSC ​វាស់​កម្រិត​លំហូរ​កម្ដៅ​​នៃ​សមាស​ធាតុ ។ តម្លៃ​នេះ​ជា​តម្លៃ​ជាក់​លាក់​​សម្រាប់​គ្រប់​ប្រភេទ​រូបធាតុ​ទាំង​អស់​ ហេតុ​ដូច្នេះ​ហើយ​ DSC ​អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​សារ​ធាតុ​គីមី​ ឬ​ដើម្បី​ពិពណ៌នា​អំពី​ពួក​វា ។​

en: Dewar Vessel
km: ភាជន៍ Dewar

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
km: ភាជន៍​ Dewar  (ឬ​កែវ​ Dewar ) ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​រូប​វិទូ​គឺ​លោក​ James Dewar (១៨៤២-១៩២៣) គឺ​ជា​កែវ​ពីរ​ជាន់​ រចនា​ឡើង​ដើម្បី​ផ្ដល់​នូវ​អ៊ីសូឡង់​​កម្ដៅ​ដែល​ល្អ​ ។  ទន្ទឹម​នេះ​ផង​ដែរ ពួក​វា​មាន​ប្រយោជន៍​ណាស់​សម្រាប់​រក្សា​វត្ថុរាវ​ឲ្យ​ត្រជាក់ ឬ​ក្ដៅ​ ។  គំរូ​ដ៏​ល្បី​ល្បាយ​មួយ​ទៀត​របស់​ភាជន៍​ Dewar ​គឺ​កែវ​ពិសោធន៍​ទែរម៉ូស ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
km: តាង

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
km: អ៊ីដ្រូសែន

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
km: អេល្យ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
km: លីចូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
km: បេរីល្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
km: បរ

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
km: កាបូន

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
km: អាសូត

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
km: អុកស៊ីសែន

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
km: ភ្លុយអរ

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
km: នេអុង

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
km: សូដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
km: ម៉ាញេស្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
km: អាលុយមីញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
km: ស៊ីលីកូន

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
km: ផូស្វរ

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
km: ស្ពាន់ធ័រ

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
km: ក្លរ៉ួ

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
km: អាកុង

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
km: ប៉ូតាស្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
km: កាល់ស្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
km: ស្កង់ដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
km: ទីតាញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
km: វ៉ាណាដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
km: ក្រូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
km: ម៉ង់កាណែស

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
km: វា​ត្រូវ​បាន​រក​ឃើញ​នៅ​ជិត​ទីក្រុង​ម៉ាណេស៊ី​នៅ​ក្នុង​ផែនដី​ខ្មៅ ។ ដូច្នេះ វា​ត្រូវ​បាន​ដាក់​ឈ្មោះ​ថា 'magnesia nigra' ឬ​សរសេរ​កាត់​ថា ម៉ង់កាណែស ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
km: ដែក

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
km: កូបាល់

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
km: នីកែល

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
km: ទង់ដែង

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
km: ស័ង្កសី

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
km: ហ្គាល់ល្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
km: ជឺម៉ាញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
km: អាសេនិច

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
km: សេលេញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
km: ប៊្រូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
km: គ្រីបតុន

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
km: រុយប៊ីដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
km: ស្រង់ចូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
km: អ៊ីទ្រីដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
km: សៀកូញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
km: នីអូប្យូម

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម Niobe ដែល​ជា​បុត្រី​របស់​អាទិទេព​ក្រិក Tantalus ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
km: ម៉ូលីបដេញ៉ូម

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
km: ឈ្មោះ​នេះ​មាន​ប្រភព​មកពី​ក្រិក ។ វា​មាន​ន័យ​ថា 'ដូច Platinum' - វា​ពិបាក​ក្នុង​ការ​ញែក​ពី​ភាព​ខុស​គ្នា​រវាង Molybdenum និង Platinum ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
km: តិចនេចូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
km: រុយតេញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
km: រ៉ូដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
km: ប៉ាឡាដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
km: ប្រាក់

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
km: កាត់ម៉្ញូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
km: អាំងដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
km: សំណ​ប៉ាហាំង

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
km: អង់ទីមាន់

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
km: តេលូរ្យ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
km: អ៊ីយ៉ូត

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
km: ក្រិក 'ioeides' មាន​ន័យ​ថា 'ពណ៌​ស្វាយ' ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
km: សេណុង

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
km: គែស្យូម

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
km: ឡាតាំង 'caesius' មាន​ន័យ​ថា 'ស្ថានសួគ៌​ពណ៌​ខៀវ' ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
km: បារ្យ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
km: ឡង់តាន

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
km: ក្រិក 'lanthanein' មាន​ន័យ​ថា 'លាក់' ។  Lanthanoids ក៏​ត្រូវ​បាន​ហៅ​ថា​ធាតុ 'ដី​កម្រ' ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
km: សេរ្យ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
km: ប្រាសេអូឌីម៉្ញូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
km: ណេអូឌីម៉្ញូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
km: ប្រូមេទីដ្យូម

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម Greek Prometheus ។ Prometheus បាន​លួច​ភ្លើង​ពី​អាទិទេព ហើយ​ឲ្យ​វា​ទៅ​មនុស្ស ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
km: សាម៉ារ្យ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
km: អឺរ៉ុបផៀម

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
km: ហ្គាដូលីញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
km: ទែប្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
km: ឌីសប្រូស្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
km: ហូលម៉្ញូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
km: អ៊ែប្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
km: ធូល្យូម

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​ឈ្មោះ​ចាស់​របស់ Scandinavia, 'Thule' ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
km: អ៊ីទែប្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
km: លុយតេចូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
km: ហាវញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
km: តង់តាឡូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
km: តង់ស្ដែន

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
km: រេញ៉ូម

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​ទន្លេ Rhine របស់​អាល្លឺម៉ង់ (ឡាតាំង 'Rhenium') ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
km: អូសម៉្ញូម

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
km: ក្រិក​មាន​ន័យ​ថា 'ក្លិន' ។ អុកស៊ីត​របស់​វា​ធំ​ក្លិន​ខ្លាំង​ដូចរ៉ាឌី ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
km: អ៊ីរីដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
km: ប្លាទីន

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
km: មាស

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
km: បារត

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
km: ថាល់ល្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
km: សំណ

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
km: ប៊ីស្មុត

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
km: ឈ្មោះ​ចាស់​របស់​ប៊ីស្មុត​គឺ 'Wismut' ដែល​ស្មើ​នឹង​ពាក្យ​ថា​ 'ម៉ាស​ពណ៌​ស' ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
km: ប៉ូឡូញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
km: អាស្ដាទីន

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
km: រ៉ាដុង

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម Radium ។ វា​បញ្ចប់​ដោយ​ពាក្យ​ថា 'on' ដើម្បី​ធ្វើឲ្យ​វា​កាន់តែ​ច្បាស់​ថា វា​គឺជា​ឧស្ម័ន​កម្រ ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
km: ហ្វ្រង់ស្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
km: រ៉ាដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
km: អាក់ទីញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
km: ថូរ្យ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
km: ប្រូតាក់ទីញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
km: អ៊ុយរ៉ានីញ៉ូម

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
km: ក្រិក 'ouranos' មាន​ន័យ​ថា 'ស្ថានសួគ៌' ។ តាម​ឈ្មោះ​តាម​ភពអ៊ុយរ៉ានុស ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
km: ណិបទុយញ៉ូម

en: Named after the planet Neptune.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​ភព​ណិបទូន ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
km: ព្លុយតូញ៉ូម

en: Named after the planet Pluto.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​ភព​ព្លុយតូ ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
km: អាមេរិកស្យូម

en: Named after America.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​ប្រទេស​អាមេរិក ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
km: កុយរីរ្យ៉ួម

en: Named after Marie Curie.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម Marie Curie ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
km: ប៊ែកេល្យូម

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​ទីក្រុង Berkeley ដែល​ជា​កន្លែង​ដែល​វា​ត្រូវ​បាន​រកឃើញ ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
km: កាលីផរញ៉ូម

en: Named after the US-State of California.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​​តាម​រដ្ឋ​កាលីហ្វ័រញ៉ា​របស់​អាមេរិក ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
km: អាំងស្តែនញ៉ូម

en: Named after the scientist Albert Einstein.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ Albert Einstein ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
km: ផែម៉្ញូម

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ Enrico Fermi ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
km: មិនដេលេវ្យ៉ូម

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ D.I. Mendeleev ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
km: ណូបេល្យូម

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ Alfred Nobel ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
km: ល័ររ៉េនស្យូម

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ Ernest Orlando Lawrence ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
km: រុយតេផរដ្យូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
km: ឌុបញ៉ូម

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
km: ស៊ីបរក្យូម

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ G. Theodore Seaborg ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
km: បររ្យ៉ូម

en: Named after the scientist Niels Bohr.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​​តាម​អ្នក​វិទ្យាសាស្ត្រ Niels Bohr ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
km: ហាស់ស្យូម

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
km: ឡាតាំង 'hassia' មាន​ន័យ​ថា​ តំបន់​ហេសិន​របស់​អាល្លឺម៉ង់ ។ ធាតុ​ជាច្រើន​ត្រូវ​បាន​រក​ឃើញ​នៅ​ក្នុង​តំបន់ហេសិន ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
km: មេតណេរ្យ៉ូម

en: Named after the scientist Lise Meitner.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​អ្នកវិទ្យាសាស្ត្រ Lise Meitner ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
km: ដាំ​ស្ដាត​ចូម

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​តាម​ទីក្រុង Darmstadt របស់​អាល្លឺម៉ង់​ដែល​ជា​កន្លែង​ដែល​ធាតុ​ជាច្រើន​ត្រូវ​បាន​រក​ឃើញ ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
km: រ៉ូអ៊ិនហ្គេញ៉ូម

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
km: ដាក់​ឈ្មោះ​​តាម Wilhelm Conrad Röntgen ។

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
km: កូភើនីស្យូម

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
km: តាម​ប្រវត្តិ​ស្គាល់​ថា​ជា eka-mercury ។គឺជា​ឈ្មោះ​ធាតុ​តាម​ប្រព័ន្ធ IUPAC បណ្ដោះ​អាសន្ន ។​

en: Classic Periodic Table
km: តារាង​ខួប​បែប​បុរាណ

en: Long Periodic Table
km: តារាង​ខួប​​បែប​វែង

en: Short Periodic Table
km: តារាង​ខួប​​បែប​ខ្លី

en: Transition Elements
km: ធាតុ​អន្តរភាព

en: DZ Periodic Table
km: តារាង​ខួប DZ

en: Equation Balancer
km: កម្មវិធី​ថ្លឹង​សមីការ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
km: សេចក្ដី​ណែនាំ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គណនា​នុយ​ក្លេអ៊ែ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គណនា​ឧស្ម័ន

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គណនា​កំហាប់

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គណនា​ម៉ាស​ម៉ូលេគុល​

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គណនា​អត្រាកម្ម

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
km: នេះ​គឺ​ជា​សន្ទស្សន៍​របស់​ម៉ាស៊ីន​គិត​លេខ​ផ្សេង​ៗ​ដែល​អាច​ប្រើ​បាន ។ ចំពោះ​ព័ត៌មាន​បន្ថែម​ស្ដី​អំពី​ម៉ាស៊ីន​គណនា​​​​នីមួយ​ៗ​ ចុច​លើ​ 'សេចក្ដី​ណែ​នាំ​'  ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
km: ម៉ាស៊ីន​គិត​លេខ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
km: នេះ​ជា​សេចក្ដី​ពិពណ៌នា​អំពី​មុខងារ​របស់​ម៉ាស៊ីន​គណនា​​នីមួយ​ៗ​នៅ​ក្នុង​ Kalzium

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
km: ភាគ​រយ​គួរ​តែ​តូច​ជាង​ ១០០.០ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ដែល​ត្រឹម​ត្រូវ ។

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
km: ដង់​ស៊ីតេ​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ត្រឹម​ត្រូវ ។

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
km: ម៉ាស​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ត្រឹម​ត្រូវ ។

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
km: មាឌ​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ដែល​ត្រឹម​ត្រូវ ។

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
km: ចំនួន​ម៉ូល​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ត្រឹម​ត្រូវ ។

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
km: ម៉ាសម៉ូលែ​នៃ​អង្គធាតុ​រំលាយ​គឺ​​សូន្យ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ត្រឹម​ត្រូវ ។

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
km: ចំនួន​សមមូល​គឺ​​សូន្យ ។ មិន​អាច​គណនា​ម៉ាស​សមមូល​បាន​ទេ ។

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
km: កំហាប់​គឺ​សូន្យ​ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ត្រឹម​ត្រូវ ។

en: The volume of the solvent cannot be zero.
km: មាឌ​​​អង្គធាតុ​រំលាយ​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ ។

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
km: ចំនួន​ម៉ូល​របស់​អង្គធាតុ​រំលាយ​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ ។

en: The mass of the solvent cannot be zero.
km: ម៉ាស​​អង្គធាតុ​រំលាយ​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ ។

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
km: មិន​មាន​ទិន្នន័យ​គ្រប់​គ្រាន់​ដើម្បី​គណនា​តម្លៃ​ដែល​ទាម​ទារ​ទេ សូម​បញ្ជាក់​ណរម៉ាលីតេ ។

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
km: មិន​មាន​ទិន្នន័យ​​គ្រប់​គ្រាន់​ សូម​បញ្ជាក់​ម៉ូឡារីតេ​ / ប្រភាគ​​ម៉ូល​ / ម៉ូឡារីតេដើម្បី​គណនា ។

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
km: បរិមាណ​​ត្រូវ​បាន​​​បញ្ជាក់​ជា​ម៉ូល​ មិន​អាច​គណនា​ម៉ាស់​ម៉ូលែ​/សម​មូល​បាន​ទេ ។ សូម​បញ្ជាក់​ម៉ាស​/មាឌ ។

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
km: អ្នក​អាច​គណនា​ម៉ាស​ម៉ូលែនៃ​​អង្គធាតុ​រំលាយ​​បាន លុះ​ត្រា​តែ​ប្រភាគ​ម៉ូល​ត្រូវ​បាន​បញ្ជាក់ ។

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
km: ម៉ាសម៉ូលែ​​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ត្រឹម​ត្រូវ ។

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
km: ម៉ាសសមមូល​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ត្រឹម​ត្រូវ ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
km: ទិន្នន័យ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
km: នេះ​ជា​ប្រអប់​ដែល​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​បរិមាណ​នៃ​ធាតុ​រលាយ​​ក្នុងសូលុយស្យុង ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
km: វិធីសាស្ត្រ​ដែល​អ្នក​ចង់​បញ្ជាក់​បរិមាណ​នៃ​ធាតុ​រលាយ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​របៀប​បញ្ជាក់​បរិមាណ​ធាតុ​រលាយ​ ឧ.ម៉ាស ម៉ូល ឬ​មាឌ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ម៉ាស​ម៉ូលែនៃសារធាតុ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ម៉ាស​សមមូល​នៃ​ធាតុ​រលាយ​ ។ ​​វា​នឹង​​​​ទាម​ទារ​ លុះ​ត្រា​តែ​​កំហាប់​ពាក់​ព័ន្ធ​ជា​មួយ​​ណរម៉ាលីតេ​ ។
    ណរម៉ាលីតេ​ = ចំនួន​សមមូល​ / លីត្រ​សូលុយស្យុង​

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​តម្លៃ​ដង់ស៊ីតេ​នៃ​ធាតុ​រលាយ​​ ។ វា​នឹង​ត្រូវ​ទាម​ទារ​ លុះ​ត្រា​តែ ​អ្នក​បញ្ជាក់​បរិមាណ​ធាតុ​រលាយ​​គិត​ជា​​មាឌ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​​បរិមាណ​នៃ​ធាតុ​រំលាយ​នៅ​ក្នុង​សូលុយស្យុង ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​របៀប​បញ្ជាក់​​បរិមាណ​នៃ​​ធាតុ​រំលាយ ឧ. ម៉ាស ម៉ូល ឬ​មាឌ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ម៉ាស​ម៉ូលែ​នៃ​​ធាតុ​រំលាយ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ដង់ស៊ីតេ​របស់​សូលុយស្យុង​ ហើយ​វា​នឹង​ត្រូវ​​ទាម​ទារ​ លុះ​ត្រា​តែ បរិមាណ​នៃ​​សូលុយស្យុង​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​/ដែល​ត្រូវ​ការ​គិត​ជា​ម៉ាស​ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​កំហាប់​នៃ​​​​សូលុយស្យុង​គិត​ជាខ្នាត​​ផ្សេង​ៗ​ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
km: នេះ​ជា​បញ្ជី​បរិមាណ​ដែល​អ្នក​អាច​គណនា​បាន​ ។ ជ្រើស​បរិមាណ​មួយ​ក្នុង​ចំណោម​បរិមាណ​ជាច្រើន និង​បញ្ជាក់​តម្លៃ​ដែល​បាន​ទាម​ទារ​ផ្សេង​ទៀត ដើម្បី​គណនា​វា ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
km: បញ្ជាក់​ខ្នាត​សម្រាប់​ដង់ស៊ីតេ​នៃ​ធាតុ​រំលាយ​

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ខ្នាត​​សម្រាប់​បរិមាណ​​នៃ​ធាតុ​រំលាយ​នៅ​ក្នុង​សូលុយស្យុង ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
km: (កាឡុង​/ម៉ូល)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ខ្នាត​សម្រាប់​​​​ដង់ស៊ីតេ​​នៃ​​​ធាតុ​រលាយ​​​ ។ វា​នឹង​ត្រូវ​ទាម​ទារ លុះ​ត្រា​តែ ​អ្នក​បញ្ជាក់​បរិមាណ​​នៃ​ធាតុ​រលាយ​គិត​ជា​មាឌ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ខ្នាត​​សម្រាប់​បរិមាណ​នៃ​​ធាតុ​រលាយ​នៅ​ក្នុង​សូលុយស្យុង ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: (g/mol)
km: (កាឡុង​​/ម៉ូល)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
km: កំណត់​ឡើង​វិញ

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
km: ម៉ាស​ម៉ូលែ​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ដែល​មិន​សូន្យ​ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ម៉ាស​ម៉ូលែ​នៃ​ឧស្ម័ន​ ឧ . ២ សម្រាប់​ឧស្ម័ន​អ៊ីដ្រូសែន​ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ចំនួន​ម៉ូល​នៃ​​ឧស្ម័ន​ ។
    ម៉ូល​ = ម៉ាស​ / ម៉ាស​ម៉ូលែ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ម៉ាស​នៃ​​ឧស្ម័ន​ ។
    ​ម៉ាស​ = ម៉ូល​ * ម៉ាសម៉ូលែ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​ខ្នាត​នៃ​​ម៉ាស ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​សម្ពាធ​​នៃ​ឧស្ម័ន ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ខ្នាត​នៃ​​សម្ពាធ​ ឧ. បរិយាកាស របារ ។ល។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​សីតុណ្ហភាព​នៃ​ឧស្ម័ន​ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ខ្នាត​​សីតុណ្ហភាព​ ឧ.កែលវិន សែលស៊្យុស ។ល។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​មាឌ​នៃ​​ឧស្ម័ន ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ​ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​ខ្នាត​មាឌ​ ឧ. លីត្រ ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
km: ទិន្នន័យ​សម្រាប់​ឧស្ម័ន​មិន​បរិសុទ្ធ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
km: បញ្ជាក់​ឯកតា​ថេរ​   'b' ក្នុង​សមីការ​ van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ថេរ​ 'b' ​ ក្នុង​សមីការ van der Waals  សម្រាប់​ឧស្ម័ន ។ វា​ត្រូវការ​តែ​ឧស្ម័ន​បរិសុទ្ធ​​ប៉ុណ្ណោះ​ ។ វា​អាច​ត្រូវ​បាន​សម្គាល់​ដោយ​ ០.០ ថា​ជា​​ឧស្ម័នបរិ​​សុទ្ធ​ ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
km: បញ្ជាក់​ឯកតា​ថេរ​ 'a' ក្នុង​សមីការ​ van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ថេរ 'a' ក្នុង​សមីការ​​ van der Waals ​សម្រាប់​ឧស្ម័ន ។ វា​ត្រូវ​ការ​តែ​ឧស្ម័ន​បរិសុទ្ធ​​តែ​ប៉ុណ្ណោះ​ ។ វា​អាច​ត្រូវ​បាន​សម្គាល់​ដោយ​​ ០.០ ថា​ជា​​ឧស្ម័នបរិ​សុទ្ធ​ ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
km: ឯកតា​ថេរ 'b'  ក្នុង​សមីការ​​ van der Waals

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
km: វា​អាច​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ឯកតា​ថេរ 'b' ក្នុង​សមីការ​​ van der Waals  ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
km: ក្នុង​មួយ​ម៉ូល

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
km: ចុច​ ដើម្បី​កំណត់​តម្លៃ​ទាំង​អស់​ឡើង​វិញ​ទៅ​ជា​តម្លៃ​ដើម​

en: Initial amount cannot be zero.
km: បរិមាណ​ដើម​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ ។

en: Final amount cannot be zero.
km: បរិមាណ​ចុងក្រោយ​មិន​អាច​សូន្យ​បាន​ទេ ។

en: Time is zero, please enter a valid value.
km: ពេល​ស្មើ​​សូន្យ​ សូម​បញ្ចូល​តម្លៃ​ដែល​ត្រឹម​​ត្រូវ ។

en: The final amount is greater than the initial amount.
km: បរិមាណ​ចុងក្រោយ​ធំជាង​បរិមាណ​ដើម ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
km: ទិន្នន័យ​របស់​ធាតុ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ធាតុ​ នៅ​ពេល​អនុវត្ត​ការ​គណនា ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​អ៊ីសូតូប​នៃ​ធាតុ​ខាង​លើ​ នៅ​ពេល​​​អនុវត្ត​ការ​គណនា ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
km: ប្រអប់​​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​រយៈ​ពេល​​ពាក់​កណ្ដាល​​ជីវិត​នៃ​​អ៊ីសូតូប​ខាង​លើ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​​ឯកតា​ដែល​មាន​រយៈ​ពេល​​ពាក់​កណ្ដាលជីវិត​​​ ឧ. ឆ្នាំ វិនាទី​ ។ល។

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
km: ឆ្នាំ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
km: វិនាទី

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
km: នាទី

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
km: ម៉ោង

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
km: ថ្ងៃ​

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
km: សប្ដាហ៍

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
km: ស្លាក​នេះ​បង្ហាញ​ម៉ាស​អាតូមិច​នៃ​អ៊ីសូតូប​គិត​ជា​ក្រាម​ក្នុង​មួយ​ម៉ូល ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, mass) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numHalfLives)
en: 0
km: ០

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
km: ក្រាម​ / ម៉ូល

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
km: ទិន្នន័យ​ផ្សេង​ទៀត

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​សម្រេច​នូវ​អ្វី​ដែល​អ្នក​ចង់​គណ​នា ជ្រើស​ចំណោម​ 'រយៈពេល​​' 'បរិមាណ​​សារ​ធាតុ​ដើម​​' និង​ 'បរិមាណ​​សារ​ធាតុ​ចុង​ក្រោយ​' ។

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
km: បរិមាណដើម

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
km: បរិមាណ​ចុង​ក្រោយ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
km: រយៈ​ពេល

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​អំពី​​បរិមាណ​ដើម​​នៃ​សារធាតុ​វិទ្យុសកម្ម​ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​អំពី​​បរិមាណ​ចុង​ក្រោយ​នៃ​សារធាតុ​វិទ្យុ​សកម្ម ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​រយៈ​ពេល​ បន្ទាប់​ពី​បរិមាណ​ដើម​ថយ​ចុះ​ទៅ​ជា​បរិមាណ​ចុង​ក្រោយ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​របៀប​ដែល​អ្នក​ចង់​បញ្ជាក់​បរិមាណ​ដើម​​នៃ​សារធាតុ ឧទាហរណ៍​ ម៉ាស ឬ​ម៉ូល ។

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
km: ម៉ូល

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​របៀប​ដែល​អ្នក​ចង់​បញ្ជាក់​បរិមាណ​ចុង​ក្រោយ​​នៃ​សារធាតុ ឧទាហរណ៍​ ម៉ាស ឬ​ម៉ូល ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ខ្នាតសម្រាប់​​​បរិមាណ​ដើម​នៃ​​សារធាតុ​ ឧ. ក្រាម ផោន​ ។ល។

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
km: ក្រាម

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
km: តោន

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
km: ការ៉ាត់

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
km: ផោន

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
km: អោន

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
km: ​អោនត្រូយ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
km: ប្រអប់​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ខ្នាត​​សម្រាប់​បរិមាណ​​ចុង​ក្រោយ​នៃ​​សារ​ធាតុ ឧ. ក្រាម ផោន ។ល។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
km: ប្រអប់​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ជាក់​ឯកតា​​ពេលវេលា​​ ឧ. ឆ្នាំ វិនាទី ។ល។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
km: គ្រាប់​រំកិល​នេះ​អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ ដើម្បី​បញ្ជាក់​រយៈ​ពេល​គិត​ជា​ចំនួន​ពាក់​កណ្ដាល​ជីវិត​ ​ដោយ​គិត​ចាប់​ពី​រយៈ​ពេល​​ពាក់​កណ្ដាល​ ០ ដល់​រយៈ​ពេល​​ពាក់​កណ្ដាល​ ១​០ ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
km: ព័ត៌មាន​/សារ​កំហុស

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
km: បរិមាណ​ត្រូវ​បាន​បញ្ជាក់​ទាក់​ទង​នឹង​ម៉ាស​ជានិច្ច

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
km: សន្មត​ថា​ជា​​ឧស្ម័ន​បរិសុទ្ធ​ (ពោល​គឺ មិន​បង្ហាញ​សហ​មេគុណ Van der Waals)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គណនា​ម៉ាស

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
km: បង្ហាញសេចក្ដី​លម្អិត​ដូច​ជា​ឈ្មោះ​តាង​ជា​ដើម​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
km: បង្ហាញ​ផ្ទាំង បន្ថែម​​ឈ្មោះ​តាង​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
km: បរិមាណ​នៃ​ធាតុ​រលាយ​ត្រូវ​បាន​បញ្ជាក់​ជា​​ម៉ាស​ជានិច្ច

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
km: បរិមាណ​នៃ​ធាតុ​រំលាយ​ត្រូវ​បាន​បញ្ជាក់​ជា​មាឌ​ជា​និច្ច

en: Experimental values
km: តម្លៃ​ពិសោធន៍

en: Theoretical equations
km: សមីការ​តាម​ទ្រឹស្ដី

en: Error
km: កំហុស

en: Theoretical curve
km: ខ្សែ​កោង​តាម​ទ្រឹស្ដី

en: Approximated curve
km: ខ្សែ​កោង​ប្រហែល

en: Equivalence point
km: ចំណុច​សមមូល

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
km: រក្សា​ទុក​គ្រោង

en: Svg image (*.svg)
km: រូបភាព Svg (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
km: ជ្រើស​អ្វី​ដែល​អ្នក​ចង់​ធ្វើ ៖

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
km: តារាង ១

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
km: រកមើល​ចំណុច​សមមូល​ពី​តម្លៃ​ពិសោធន៍ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
km: មាឌ​ (X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
km: តារាង ២

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
km: ដោះស្រាយ​ប្រព័ន្ធ​លំនឹង និង​មើល​កំហាប់​នៃ​អ៊ីយ៉ុង​មួយ (Y) ដែល​ផ្លាស់ប្ដូរ​មុខងារ​អ៊ីយ៉ុង (X) មួយ​ផ្សេងទៀត

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
km: ប៉ារ៉ាម៉ែត្រ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
km: តម្លៃ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
km: អ័ក្ស X ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
km: អ័ក្ស Y ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
km: គូស​គ្រោង

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
km: ចំណាំ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
km: X អប្បបរមា ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
km: X អតិបរមា ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
km: Y អប្បបរមា ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
km: Y អតិបរមា ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
km: ថ្មី

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
km: បើក

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
km: រក្សា​ទុក

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
km: ឧទាហរណ៍

en: No element selected
km: គ្មាន​ធាតុ​ត្រូវ​បាន​ជ្រើស

en: No graphic found
km: រក​មិន​ឃើញ​ក្រាហ្វិក

[ctx: Next element]
en: Next
km: បន្ទាប់

en: Goes to the next element
km: ទៅកាន់​ធាតុ​បន្ទាប់

[ctx: Previous element]
en: Previous
km: មុន

en: Goes to the previous element
km: ត្រឡប់​ទៅ​ធាតុ​មុន

en: It was discovered by %1.
km: វា​ត្រូវ​បាន​រក​ឃើញ​ដោយ​  %1 ។

en: Origin of the name:<br/>%1
km: ឈ្មោះ​ដើម ៖<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
km: ចំណុច​រលាយ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
km: ចំណុច​រំពុះ

en: Electron Affinity
km: ចំណូល​អេឡិចត្រុង

en: Electronic configuration
km: ការ​កំណត់​រចនាសម្ព័ន្ធ​អេឡិចត្រុង

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
km: ម៉ាស​អាតូមិច

en: Ionization energy
km: ថាមពល​អ៊ីយ៉ុងកម្ម

en: First Ionization energy
km: ថាមពល​អ៊ីយ៉ុង​កម្ម​ដំបូង

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
km: កម្រិត​អេឡិចត្រូ​អវិជ្ជមាន

en: Oxidation states
km: ភាព​អុកស៊ីត​កម្ម

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
km: វីគី​ភីឌៀ (%1)

en: Neutrons
km: ណឺត្រុង​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
km: ភាគ​រយ

en: Half-life period
km: អំឡុង​ពាក់​កណ្ដាល​ជីវិត

en: Energy and Mode of Decay
km: ថាមពល និង​របៀប​បំបែក

en: Spin and Parity
km: ស្ពីន និង​ភាព​ស្មើ​គ្នា

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
km: ទិដ្ឋភាព​ទិន្នន័យ​ទូទៅ

en: Atom Model
km: គំរូ​អាតូម

en: Isotopes
km: អ៊ីសូតូប

en: Miscellaneous
km: ផ្សេង ៗ

en: Spectrum
km: ស្ប៉ិច

en: Extra information
km: ព័ត៌មាន​បន្ថែម

en: Extra Information
km: ព័ត៌មាន​បន្ថែម

en: No spectrum of %1 found.
km: រក​មិន​ឃើញ​ស្ប៉ិច​នៃ %1 ។

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
km: លេខ​អាតូម

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
km: កម្មវិធី​ដោះស្រាយ​សមីការ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​ថ្លឹង​សមីការ​គីមី ។<br> <br><b>ប្រើ​អថេរ</b><br>ដើម្បី​បង្ហាញ​ចំនួន​អថេរ​របស់​ធាតុ ដាក់​តួ​អក្សរ​មួយ​នៅ​ពី​មុខ​និមិត្ត​សញ្ញា​របស់​ធាតុ ដូច​បង្ហាញ​នៅ​ក្នុង​ឧទាហរណ៍​នេះ ៖<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (លទ្ធផល ៖ <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>ដោះស្រាយ​កន្សោម​នេះ​នឹង​ផ្ដល់​ឲ្យ​អ្នក​នូវ​ចំនួន អ៊ីដ្រូសែន និង​អុកស៊ីសែន​ដែល​ត្រូវការ ។<br><br><b>កំណត់​បន្ទុក​អគ្គីសនី</b><br>ប្រើ​​ដង្កៀប​ដើម្បី​បញ្ជាក់​ពី​បន្ទុក​អគ្គីសនី​របស់​ធាតុ ដូច​បាន​បង្ហាញ​ក្នុង​ឧទាហរណ៍​នេះ ៖<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (លទ្ធផល ៖ <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
km: សមីការ ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
km: បញ្ចូល​សមីការ​ដែល​អ្នក​ចង់​ថ្លឹង​នៅ​ក្នុង​ដែន​នេះ ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
km: បើ​អ្នក​ចុច​ប៊ូតុង​នេះ សមីការ​នៅ​ខាង​​លើ​នឹង​ត្រូវ​បាន​ថ្លឹង ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
km: គណនា​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
km: ចម្លង​ទៅកាន់​ក្ដារ​តម្បៀតខ្ទាស់

en: OK
km: យល់ព្រម

en: Elements
km: ធាតុ

en: Properties
km: លក្ខណសម្បត្តិ

en: Symbol
km: និមិត្ត​សញ្ញា

en: Exact Mass
km: ម៉ាស​ជាក់ស្ដែង

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
km: អ៊ីយ៉ុង​កម្ម

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
km: អំបូរ

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
km: ឯកសារ​មាន​រួច​ហើយ ។ តើ​អ្នក​ចង់​សរសេរ​ជាន់​លើ​វា​ឬ?

en: Could not open file for writing.
km: មិនអាច​បើក​ឯកសារ​ដើម្បី​សរសេរ​បាន​ឡើយ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
km: ឯកសារ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
km: ទ្រង់​ទ្រាយ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
km: គ្រោង​ការណ៍ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
km: ជម្រាល ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
km: រំកិល​ ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​សីតុណ្ហភាព​បច្ចុប្បន្ន

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
km: ចុច​ដើម្បី​ចាក់/ផ្អាក​ការ​បង្កើន​សីតុណ្ហភាព ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
km: ល្បឿន

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
km: រំកិល ដើម្បី​ផ្លាស់​ប្ដូរ​ល្បឿន​ក្នុង​ការ​បង្កើន​សីតុណ្ហភាព ។

en: Elements with melting point around this temperature:
km: ធាតុ​ដែល​មាន​ចំណុច​រលាយ​ជុំវិញ​សីតុណ្ហភាព​នេះ ៖

en: No elements with a melting point around this temperature
km: គ្មាន​ធាតុ​ដែល​មាន​ចំណុច​រលាយ​ជុំវិញ​សីតុណ្ហភាព​នេះ​ទេ

en: Elements with boiling point around this temperature:
km: ធាតុ​ដែល​មាន​ចំណុច​រំពុះ​ជុំវិញ​សីតុណ្ហភាព​នេះ ៖

en: No elements with a boiling point around this temperature
km: គ្មាន​ធាតុ​ដែល​មាន​ចំណុច​រំពុះ​ជុំ​វិញ​សីតុណ្ហភាព​នេះ​ទេ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
km: ពង្រីក​ / បង្រួម

en: Isotope of Element %1 (%2)
km: អ៊ីសូតូប​នៃ​​ធាតុ %1 (%2)

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
km: អាល់ហ្វា

[ctx: Many ways]
en: Multiple
km: ច្រើន

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
km: បេតា​ +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
km: បេតា​ -

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
km: ថេរ

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
km: មិន​ស្គាល់

en: Magnetic moment: %1
km: ម៉ូម៉ង់​ម៉ាញ៉េទិច​ ៖ %1

en: Halflife: %1 %2
km: ពាក់​កណ្ដាល​អាយុកាល​ ៖ %1 %2

en: Halflife: Unknown
km: ពាក់​កណ្ដាល​អាយុកាល​ ៖ មិន​ស្គាល់

en: Abundance: %1 %
km: ភាពសម្បូរ ៖ %1 %

en: Number of nucleons: %1
km: ចំនួន​នុយក្លេអុង ៖ %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
km: មិន​ស្គាល់

en: Spin: %1
km: ស្ពីន ៖ %1

en: Exact mass: %1 u
km: ម៉ាស​ជាក់ស្ដែង ៖ %1 u

en: &Export Data...
km: នាំចេញ​ទិន្នន័យ...

en: &Scheme
km: គ្រោង​ការណ៍

en: &Gradients
km: ជម្រាល

en: &Tables
km: តារាង

en: &Numeration
km: ការ​បង់​លេខ

en: &Plot Data...
km: ទិន្នន័យ​គ្រោង...

en: Perform &Calculations...
km: អនុវត្ត​ការ​គណនា...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
km: នេះ​ជា​ម៉ាស៊ីន​គិតលេខ ហើយ​វា​នឹង​ធ្វើ​ការ​គណនា​​គីមី​មូលដ្ឋាន​ ។

en: &Isotope Table...
km: តារាង​អ៊ីសូតូប...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
km: តារាង​នេះ​បង្ហាញ​អ៊ីសូតូប​នៃ​ធាតុ​គីមី​ដែល​ស្គាល់​ទាំងអស់ ។

en: &Glossary...
km: សទ្ទានុក្រម...

en: &R/S Phrases...
km: ឃ្លា R/S...

en: Convert chemical files...
km: បម្លែង​ឯកសារ​គីមី...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
km: ជាមួយ​ឧបករណ៍​នេះ អ្នក​អាច​បម្លែង​ឯកសារ​ដែល​មាន​ទិន្នន័យគីមីដែលមានទ្រង់ទ្រាយ​ឯកសារ​ខុសៗ​គ្នា ។

en: Molecular Editor...
km: កម្មវិធី​និពន្ធ​ម៉ូលេគុល...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
km: ឧបករណ៍​នេះ​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​អ្នក​មើល និង​កែ​សម្រួល​រចនា​សម្ព័ន្ធ​ម៉ូលេគុល​ត្រីមាត្រ ។

en: &Tables...
km: តារាង...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
km: នេះ​នឹង​បើក​ប្រអប់​ដែល​រាយ​បញ្ជី​និមិត្ត​សញ្ញា និង​លេខ​រៀង​ដែល​ទាក់ទង​ទៅ​​និង​ធាតុ​គីមី ។

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
km: នេះ​នឹង​បង្ហាញ ឬ​លាក់​ចំណង​ជើង​សម្រាប់​តារាង​ខួប ។

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
km: នេះ​នឹង​បង្ហាញ ឬ​លាក់​របារ​ចំហៀង​ដែល​មាន​​ព័ត៌មាន​បន្ថែម និង​សំណុំ​ឧបករណ៍​ ។

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
km: នេះ​នឹង​បង្ហាញ​ ឬ​លាក់​របារ​ចំហៀង​ដែល​មាន​ព័ត៌មាន​លម្អិត​​អំពី​តារាង ។

en: Legend
km: តាង

en: Table Information
km: ព័ត៌មាន​តារាង

en: Information
km: ព័ត៌មាន

en: Overview
km: ទិដ្ឋភាព​ទូទៅ

en: View
km: មើល

en: Save Kalzium's Table In
km: រក្សា​ទុក​តារាង​របស់​ Kalzium ក្នុង

en: Knowledge
km: ចំណេះដឹង

en: Tools
km: ឧបករណ៍

en: Kalzium Error
km: កំហុស Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
km: ប្រព័ន្ធ​នេះ​មិន​គាំទ្រ OpenGL ទេ ។

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
km: %1 (%2), ម៉ាស ៖ %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
km: កម្រិតអេឡិចត្រូអវិជ្ជមាន (Pauling)

en: Discovery date
km: កាលបរិច្ឆេទ​រក​ឃើញ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
km: ចំណូល​អេឡិចត្រុង

en: First Ionization
km: អ៊ីយ៉ុង​កម្ម​ដំបូង

en: No Numeration
km: គ្មាន​ការ​បង់​លេខ

en: Old IUPAC
km: IUPAC ចាស់

en: Monochrome
km: តែ​មួយ​ពណ៌

en: All the Elements
km: ធាតុ​ទាំងអស់

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
km: ប្លុក​

en: s-Block
km: ប្លុក s

en: p-Block
km: ប្លុក​ p

en: d-Block
km: ប្លុក d

en: f-Block
km: ប្លុក f

en: Iconic
km: ជា​រូប​តំណាង

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
km: ធាតុ​នីមួយៗ​ត្រូវ​បាន​តាង​ដោយ​រូប​តំណាង ដែល​តាងឲ្យ​ការ​ប្រើប្រាស់​របស់​វា ។

en: Alkaline
km: អាល់កាឡាំង

en: Rare Earth
km: ផែនដី​កម្រ

en: Non-Metals
km: អលោហៈ

en: Alkalie Metal
km: លោហៈ​អាល់កាលី

en: Other Metal
km: លោហធាតុ​ផ្សេង​ទៀត​

en: Halogen
km: អាឡូសែន

en: Transition Metal
km: លោហៈ​ឆ្លង

en: Noble Gas
km: ឧស្ម័ន​កំរ

en: Metalloid
km: អលោហៈ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
km: ក្រុម

en: Group 1
km: ក្រុម​​ ១​

en: Group 2
km: ក្រុម ២

en: Group 3
km: ក្រុម ៣​

en: Group 4
km: ក្រុម ​៤​

en: Group 5
km: ក្រុម ៥

en: Group 6
km: ក្រុម ៦

en: Group 7
km: ក្រុម ៧

en: Group 8
km: ក្រុម ៨

en: Colors
km: ពណ៌

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
km: ឯកសារ

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
km: ទិដ្ឋភាព

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
km: ឧបករណ៍

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
km: របារ​ឧបករណ៍​មេ

en: Value not defined
km: មិន​បាន​កំណត់​តម្លៃ

en: Unknown Value
km: មិន​ស្គាល់​តម្លៃ

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
km: ធាតុ​នេះ​មិន​ទាន់​ត្រូវ​បាន​ទទួល​ស្គាល់​ជា​ផ្លូវការ​ដោយ IUPAC ទេ ។

en: This element was known to ancient cultures.
km: ធាតុ​នេះ​ត្រូវ​បាន​ស្គាល់​នៅ​ក្នុង​វប្បធម៌​បុរាណ ។

en: No Data
km: គ្មាន​ទិន្នន័យ

en: Glossary
km: សទ្ទានុក្រម

en: References
km: សេចក្ដីយោង

en: Go to '%1'
km: ទៅកាន់ '%1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
km: វត្ថុរឹង

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
km: វត្ថុ​រាវ

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
km: ចំហាយ

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
km: មិន​ស្គាល់

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
km: ឡូការីត

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
km: លីនេអ៊ែរ

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
km: អប្បបរមា​ ៖ %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
km: អតិបរមា​ ៖ %1

en: Scheme: %1
km: គ្រោងការណ៍ ៖ %1

en: A periodic table of the elements
km: តារាង​ខួប​នៃ​ធាតុ

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
km: ការ​ចែក​ចាយកូដ​​ធំ​ៗ ហើយគ្រូ​នោះ​កំពុង​តែ​ជួយ​អ្នក​អភិវឌ្ឍន៍​ដទៃ​ទៀត

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
km: ការងារ​គោល​នៅ​លើ​កម្មវិធី​មើល​ម៉ូលេគុល​ ដែល​បាន​ត្រួត​ពិនិត្យ​ដោយ​ Marcus អំឡុង​ពេល​ SoC របស់​គាត់

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
km: SoC ​នៅ​លើ​កម្មវិធី​មើល​ម៉ូលេគុល​ និង​ការនាំចូល​/បញ្ចូល​​ libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
km: SoC ​នៅ​លើ​ធាតុ​ក្រាហ្វិក​របស់​ម៉ាស៊ីន​គណនា និង​ការ​ធ្វើ​ឲ្យប្រសើរ​មួយ​ចំនួន​តូច

en: EqChem, the equation solver
km: កម្មវិធី​ដោះស្រាយ​សមីការ EqChem

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
km: ការសម្អាត​កូដ និង​កម្មវិធីញែក​សម្រាប់​ម៉ាស៊ីន​គណនា​ធាតុ​ក្រាហ្វិក​ម៉ូលេគុល​ និង​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​ប្រសើរ​ជា​ច្រើន

en: A lot of small things and the documentation
km: ឯកសារ និង របស់​តូច​ៗ​ជាច្រើន​

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
km: ការចូលរួមកូដ និង​ឯកសារ​ចំពោះ​កម្មវិធី​ដោះស្រាយ​សមីការ និង​កម្មវិធី​មើលម៉ូលេគុល

en: Many beautiful element icons
km: រូប​តំណាង​ធាតុ​ស្រស់​ស្អាត​ជា​ច្រើន

en: Many beautiful element icons, too!
km: រូប​តំណាង​ធាតុ​ស្រស់​ស្អាត​ជា​ច្រើន​ផង​ដែរ!

en: Several icons
km: រូប​តំណាង​ជា​ច្រើន

en: Several icons in the information dialog
km: រូបតំណាង​មួយ​ចំនួន​ក្នុង​ប្រអប់​ព័ត៌មាន​

en: Contributed most isotope information
km: បាន​ចូលរួម​ផ្ដល់​ព័ត៌មាន​​អ៊ីសូតូប​ជាច្រើន

en: Some icons and inspiration for others
km: រូប​តំណាង​ខ្លះ និង​ការ​លើក​ទឹក​ចិត្ត​ដល់​អ្នក​ផ្សេង​ទៀត

en: The design of the information dialog
km: រចនា​នៃ​ប្រអប់​ព័ត៌មាន

en: The orbits icon
km: រូប​តំណាង​គន្លង

en: New interface design and usability improvements
km: ការ​រចនា​ចំណុច​ប្រទាក់​ថ្មី និង​ការ​ធ្វើ​ឲ្យ​មុខងារ​ប្រសើរ

en: Adding new sizable Periodic System
km: ការ​បន្ថែម​ប្រព័ន្ធ​ខួប​ថ្មី​ដែល​អាច​ប្ដូរ​ទំហំ​បាន

en: Open the given molecule file
km: បើក​ឯកសារ​ម៉ូលេគុល​ដែល​បាន​ផ្ដល់

en: Can't open more than one molecule at a time
km: មិន​អាច​បើក​ម៉ូលេគុល​ច្រើន​ជាង​មួយ​នៅ​ពេល​តែ​មួយ​បាន​​ទេ

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
km: បញ្ចូល​រូបមន្ត​ទៅ​ក្នុង
    ធាតុ​ខាងលើ រួច
    ចុច 'Calc' ។
    ឧ. #Et#OH

en: Molecular mass:
km: ម៉ាស​ម៉ូលេគុល ៖

en: Invalid input
km: ព័ត៌មាន​បញ្ចូល​មិន​ត្រឹមត្រូវ

en: Symbol should consist of two or more letters.
km: និមិត្ត​សញ្ញា​គួរ​តែ​មាន​អក្សរ​ពីរ​ ឬ​ច្រើន​ជាង​នេះ ។

en: Symbol already being used
km: និមិត្ត​សញ្ញា​នេះ​កំពុង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ​ហើយ

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
km: ការ​ពង្រីក​មិន​ត្រឹម​ត្រូវ​ សូម​បញ្ជាក់​ការ​ពង្រីក​ដែល​ត្រឹម​ត្រូវ

en: done!
km: ធ្វើ​រួច​ហើយ​!

en: Unable to find the user defined alias file.
km: មិន​អាច​រក​ឃើញ​ឯកសារ​ឈ្មោះ​តាង​ដែល​បាន​កំណត់​ដោយ​អ្នក​ប្រើ​ទេ ។

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
km: ម៉ាស៊ីន​គណនា

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
km: បញ្ចូល​រូបមន្ត​ម៉ូលេគុល​នៅ​ទីនេះ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
km: ប្រអប់​នេះ អាច​នឹង​ត្រូវ​បាន​ប្រើ ដើម្បី​បញ្ចូល​រូបមន្ត​សម្រាប់​ម៉ូលេគុល​ ។
    ឧ  1.> CaCO3
    ឧ 2.> MeOH
    ឧ 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
km: ចុច​នៅ​លើ​ប៊ូតុង​នេះ ដើម្បី​គណនា ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
km: គណនា

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
km: សេចក្ដី​លម្អិត

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
km: សមាស​ភាព

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
km: សមាស​ភាព​​របស់​​ធាតុ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
km: តារាង​នេះ​បង្ហាញ​ជា​មុន​នូវ​សមាសភាព​ធាតុ​របស់​ម៉ូលេគុល​ ពោល​គឺ ភាគរយ​របស់​ធាតុ​នីមួយ​ៗ​នៅ​ក្នុង​ម៉ូលេគុល ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
km: អាតូម

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
km: ម៉ាស​សរុប

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
km: ឈ្មោះ​តាង​ដែល​បាន​ប្រើ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
km: ឈ្មោះ​តាង​​ដែល​​​ប្រើ​នៅ​ក្នុង​រូបមន្ត

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
km: វា​បង្ហាញ​នូវ​ឈ្មោះ​តាង​ទាំង​អស់​ដែល​បាន​ប្រើ​នៅ​ក្នុង​ម៉ូលេគុល​ ។
    ឧទាហរណ៍​ នៅ​ក្នុង​ម៉ូលេគុល​ MeOH ឈ្មោះ​តាង​ត្រូវ​ប្រើ​គឺ​ Me = CH3 ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
km: ឈ្មោះ​តាង

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
km: ឈ្មោះ​តាង

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
km: កំណត់​ឈ្មោះ​តាង

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
km: ទម្រង់​ខ្លី

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
km: ទម្រង់​ខ្លី​របស់​ឈ្មោះ​តាង

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
km: អ្នក​អាច​បញ្ជាក់​ទម្រង់​ខ្លី​របស់​ឈ្មោះ​តាង​ដែល​បាន​ប្រើ​នៅ​ទីនេះ  
     ឧទាហរណ៍​ Me ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
km: ទម្រង់​ពេញ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
km: អ្នក​អាច​បញ្ចូល​ទម្រង់​ពេញ​របស់​ឈ្មោះ​តាង​នៅ​ក្នុង​ប្រអប់​នេះ​បាន  
     ឧទាហរណ៍ CH3 ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
km: ចុច​ ដើម្បី​បន្ថែម​ឈ្មោះ​តាង

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
km: ចុច ដើម្បី​បន្ថែម​ឈ្មោះ​តាង​ បើសិន​ត្រឹម​ត្រូវ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
km: បន្ថែម​ឈ្មោះ​តាង

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
km: ឈ្មោះ​តាង​ដែល​បាន​កំណត់​ជា​មុន​

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
km: ឈ្មោះ​តាង​ដែល​បាន​កំណត់​​ដោយ​អ្នក​ប្រើ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
km: បញ្ជី​ឈ្មោះ​តាង​ដែល​បាន​កំណត់​ជា​មុន ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
km: តារាង​នេះ​បង្ហាញ​នូវ​ឈ្មោះ​តាង​ទាំង​អស់​ដែល​បាន​កំណត់​ជា​មុន ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
km: បញ្ជី​ឈ្មោះ​តាង​ដែល​បាន​កំណត់​ដោយ​អ្នក​ប្រើ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
km: នេះ​ជា​បញ្ជី​ឈ្មោះ​តាង​ ដែល​អ្នក​ ឬ​អ្នក​ប្រើ​ផ្សេង​ទៀត​បាន​បន្ថែម ។

en: Unknown Electron Distribution
km: មិន​ស្គាល់​បំណែង​ចែក​​អេឡិចត្រុង

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
km: អ័ក្ស X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
km: តម្លៃ​មធ្យម​ ៖

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
km: អ្នក​អាច​កំណត់​នូវ​អ្វី​ ដែល​អ្នក​ចង់​គូរ​នៅ​ទី​នេះ​បាន

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
km: តម្លៃ​អតិបរមា ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
km: តម្លៃ​អប្បបរមា ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
km: បង្ហាញ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
km: ប្រភេទ​ធាតុ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
km: ធាតុ​ដំបូង ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
km: ធាតុ​ចុង​ក្រោយ​ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
km: ធាតុ​ទាំងអស់

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
km: លោហៈ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
km: អលោហៈ / ធាតុ​អលោហៈ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
km: ធាតុ​ប្លុក s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
km: ធាតុប្លុក p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
km: ធាតុ​ប្លុក d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
km: ធាតុ​ប្លុក f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
km: ឧស្ម័ន​កំរ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
km: លោហៈ​អាល់កាលី

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
km: លោហៈ​អាល់កាលី​ណូទែរ៉ី

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
km: ឡង់តានីត

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
km: អាក់​ទីនីត

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
km: ធាតុ​វិទ្យុ​សកម្ម​

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
km: គ្មាន​ស្លាក

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
km: ឈ្មោះ​ធាតុ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
km: និមិត្ត​សញ្ញា​ធាតុ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
km: អ័ក្ស Y

en: n/a
km: គ្មាន

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
km: ឃ្លា R ៖

en: S-Phrases:
km: ឃ្លា​សុវត្ថិភាព ៖

en: You asked for no R/S-Phrases.
km: អ្នកមិន​បាន​សួរ​រក​ឃ្លា​សុវត្ថិភាព/គ្រោះថ្នាក់​ទេ ។

en: At least one of the specified phrases is invalid.
km: យ៉ាងហោច​ណាស់​ឃ្លា​ដែល​បាន​បញ្ជាក់​មួយ​មិន​ត្រឹមត្រូវ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
km: ឃ្លា S ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
km: បញ្ចូលឃ្លា​ R ដែល​អ្នក​ចង់​អាន ។ មាន​តែ​សញ្ញា "-" ប៉ុណ្ណោះ​ត្រូវ​បាន​​អនុញ្ញាត​​ឲ្យ​ធ្វើ​ជា​សញ្ញា​កំណត់​ដែន​ ។ បន្សំ​ជាមួយ "/" មិន​ទាន់​ត្រូវ​បាន​ប្រតិបត្តិ​នៅ​ឡើយ​ទេ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
km: បញ្ចូលឃ្លា​ R ដែល​អ្នក​ចង់​អាន

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
km: បញ្ចូលឃ្លា​​ S​ ដែល​អ្នក​ចង់​អាន ។ មាន​តែ​សញ្ញា "-" ត្រូវ​បាន​អនុញ្ញាត​ឲ្យ​ធ្វើ​ជា​សញ្ញា​កំណត់​ដែន​ ។ បន្សំ​ជាមួយ "/" មិនទាន់​​ត្រូវ​បាន​ប្រតិបត្តិ​នៅ​ឡើយ​ទេ ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
km: បញ្ចូលឃ្លា​ S ​ដែល​អ្នក​ចង់​អាន

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
km: ចុច​ទីនេះ​ដើម្បី​ស្វែងរក​ឃ្លា​ដែល​អ្នកបាន​​បញ្ចូល​នៅ​ខាង​ឆ្វេង

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
km: តម្រង

en: Schemes
km: គ្រោង​ការណ៍

en: Gradients
km: ជម្រាល

en: Units
km: ឯកតា

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
km: ប្លុក s ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
km: ប្លុក p ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
km: ប្លុក d ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
km: ប្លុក f ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
km: ក្រុម ១​ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
km: ក្រុម ២ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
km: ក្រុម ៣ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
km: ក្រុម ៤ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
km: ក្រុម ៥ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
km: ក្រុម ៦ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
km: ក្រុម ៧ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
km: ក្រុម ៨ ៖

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
km: សភាព​​នៃ​រូបធាតុ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
km: វត្ថុ​រឹង ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
km: វត្ថុ​រាវ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
km: ចំហាយ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
km: លោហ​អាល់កាឡាំង ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
km: ដីកំរ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
km: អលោហៈ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
km: លោហ​អាល់កាលីណូទែរ៉ី ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
km: លោហៈ​ផ្សេងទៀត ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
km: អាឡូសែន ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
km: លោហៈ​ឆ្លង ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
km: ឧស្ម័ន​កំរ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
km: អលោហៈ ៖

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
km: គ្មាន​ពណ៌​ចម្រុះ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
km: ធាតុ​ទាំងអស់ ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
km: ពណ៌​នេះ​នឹង​ត្រូវ​ប្រើ បើ​សិន​ជា​គ្មាន​ពណ៌​ផ្សេង​ត្រូវ​បាន​គេ​ជ្រើស

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
km: ជំនួស​ឲ្យ​ការ​ប្រើ​ជម្រាល​លីនេអ៊ែរ ដើម្បី​បង្ហាញ​លក្ខណ​សម្បត្តិ​នៃ​ធាតុ​ណា​មួយ​នៅ​ក្នុង​តារាង​ខួប Kalzium ក៏​អាច​ប្រើ​ជម្រាល​ឡូការីត​ផង​ដែរ ។
    
    ​ពិនិត្យ​មើល​លក្ខណ​សម្បត្តិ​ដែល​អ្នក​ចង់​ឲ្យ​បង្ហាញ​ជា​មួយ​នឹង​ជម្រាល​ឡូការីត ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
km: កាលបរិច្ឆេទ​រកឃើញ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
km: តម្លៃ​ពណ៌​អតិបរមា ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
km: តម្លៃ​ពណ៌​អប្បបរមា ៖

en: Energy:
km: ថាមពល ៖

en: Length:
km: ជំហាន ៖

en: Temperature:
km: សីតុណ្ហភាព ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
km: ទំព័រ​នេះ​ផ្ដល់​នូវ​ទិដ្ឋភាព​ស្ប៉ិច​ទូទៅ​នៃ​ធាតុ​នេះ​ ។ ដោយ​ប្រើ​កណ្ដុរ អ្នក​អាច​ពង្រីក​ស្ប៉ិចនេះ​បាន ។

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
km: ទំព័រ​នេះ​ផ្ដល់​នូវ​ទិដ្ឋភាព​ស្ប៉ិច​ទូទៅ​នៃ​ធាតុ​នេះ ។

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
km: នេះ​ជា​ស្ប៉ិច​នៃ​ធាតុ​ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
km: តម្លៃ​អប្បបរមា​ ​៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
km: វា​កំណត់​ជំហាន​រលក​នៅ​ខាង​ឆ្វេង​​បំផុត​នៃ​ស្ប៉ិច​​ ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
km: តម្លៃ​អតិបរមា ៖

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
km: វា​កំណត់​ជំហាន​រលក​​នៅ​ខាង​ស្ដាំ​បំផុត​នៃ​ស្ប៉ិច​​ ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
km: ការ​កំណត់​ស្ប៉ិច

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
km: ស្ប៉ិច​ចេញ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
km: ស្ប៉ិច​សំរូប

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
km: ខ្នាត ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
km: ប្រភេទ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
km: កំណត់​ការ​ពង្រីក​ឡើង​វិញ

en: Wavelength
km: ជំហាន​រលក

en: Intensity
km: អាំងតង់ស៊ីតេ

en: Greek alphabet
km: អក្សរ​ក្រម​ក្រិក

en: Uppercase
km: អក្សរ​ធំ

en: Lowercase
km: អក្សរ​តូច

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
km: ឈ្មោះ

en: alpha
km: អាល់ហ្វា

en: beta
km: បេតា

en: gamma
km: ហ្គាម៉ា

en: delta
km: ដែលតា

en: epsilon
km: អែបស៊ីឡោន

en: zeta
km: ហ្សេតា

en: eta
km: អែតា

en: theta
km: តែតតា

en: iota
km: អ៊ីអូតា

en: kappa
km: កាប់ប៉ា

en: lambda
km: ឡាមដា

en: mu
km: មុយ

en: nu
km: នុយ

en: xi
km: ស៊ី

en: omicron
km: អូមីក្រោន

en: pi
km: ពី

en: rho
km: រ៉ូ

en: sigma
km: ស៊ិគម៉ា

en: tau
km: តូ

en: upsilon
km: អាប់ស៊ីឡោន

en: phi
km: ហ្វី

en: omega
km: អូមេហ្គា

en: Numbers
km: លេខ

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
km: បុព្វបទ​ជា​លេខ និង​លេខ​រ៉ូម៉ាំង

en: Number
km: លេខ

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
km: បុព្វបទ

en: Roman Numerals
km: លេខ​រ៉ូម៉ាំង

en: &Copy
km: ចម្លង

en: Load Molecule
km: ផ្ទុក​ម៉ូលេគុល

en: Download New Molecules
km: ទាញ​យក​ម៉ូលេគុល​ថ្មី

en: Save Molecule
km: រក្សា​ទុក​ម៉ូលេគុល

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
km: មិន​បាន​ផ្ទុក​ឧបករណ៍ - វា​ហាក់​ដូច​ជា​កម្មវិធី​ Avogadro មិន​អាច​ដាក់​ទីតាំង​បាន ។

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
km: មិន​បាន​ផ្ទុក​ឧបករណ៍ - វា​ហាក់ដូច​ជា​ថា កម្មវិធី​ជំនួយ Avogadro មិន​អាច​ដាក់​ទីតាំង​បាន ។ មិន​អាច​មើល​ម៉ូលេគុល​បាន​ទេ ទាល់តែ​បញ្ហា​នេះ​ត្រូវ​បាន​ដោះស្រាយ​សិន ។

en: Common molecule formats
km: ទ្រង់ទ្រាយ​ម៉ូលេគុល​ទូទៅ

en: All files
km: ឯកសារ​ទាំងអស់

en: Choose a file to open
km: ជ្រើស​ឯកសារ​ត្រូវ​បើក

en: Choose a file to save to
km: ជ្រើស​ឯកសារ​ត្រូវ​រក្សាទុក​ទៅ

en: Failed to download molecule %1 to %2.
km: បាន​បរាជ័យ​ក្នុង​ការ​ទាញ​យក​ម៉ូលេគុល %1 ទៅ​កាន់ %2 ។

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
km: អាច​ទាញ​យក​ម៉ូលេគុល​ដែល​បាន​ទាញ​យក​រក្សាទុក​​ទៅ​កាន់ %1 ។

en: The molecules have been saved to %1.
km: ម៉ូលេគុល​អាច​ត្រូវ​បាន​រក្សាទុក​ទៅ​កាន់ %1 ។

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
km: រចនាប័ទ្ម ៖

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
km: បង្ហាញ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
km: កែ​សម្រួល

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
km: បង្កើន​ប្រសិទ្ធភាព

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
km: សម្អាត​គំនូរ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
km: វាស់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
km: ចុច​លើ​អាតូម​ពី​ដើម្បី​វាស់​ចម្ងាយ លើ​អាតូម​បី​ដើម្បី​វាស់​មុំ លើ​អាតូម​បួន​ដើម្បី​វាស់​មុំ​ទ្វេ​មុខ ។

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
km: ស្ថិតិ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
km: ឈ្មោះ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
km: រូបមន្ដ ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
km: ទម្ងន់ ៖

en: Convert
km: បម្លែង

en: All Files
km: ឯកសារ​ទាំងអស់

en: You must select some files first.
km: អ្នក​ត្រូវតែ​ជ្រើស​ឯកសារ​​មួយ​ចំនួន​ជាមុន ។

en: No files selected
km: មិន​បាន​ជ្រើស​ឯកសារ

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
km: មាន​ឯកសារ %1 រួចហើយ ។ តើ​អ្នក​ចង់​សរសេរ​ជាន់​លើ​វា ប្រសិនបើ​អាច ?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
km: មាន​ឯកសារ %1 រួចហើយ -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
km: តើ​អាច​ដំណើរការ​ពាក្យ​បញ្ជា​ទាំងនេះ​បាន​ដែរ​ឬ​ទេ ? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
km: ឯកសារ​​ត្រូវ​បម្លែង

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
km: ជ្រើស​ទាំងអស់

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
km: យក​ចេញ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
km: បន្ថែម

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
km: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">អ្នក​​មើល​ឃើញ​ឯកសារ​ដែល​នឹង​ត្រូវ​បាន​បម្លែង​នៅ​ទីនេះ ។ ប្រើ​ប៊ូតុង​ ដើម្បី​បន្ថែម និង​យក​​ឯកសារ​ចេញ​​ពី​បញ្ជី ។</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
km: បម្លែង​ពី ៖

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
km: បម្លែង​​ទៅ​ជា ៖
