kalzium - en to mai translation catalogue (82 entries)

en: Carsten Niehaus
mai: कार्सटन निहाउस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
mai: तत्व

en: Filtering
mai: फिल्टर कएल जाए रहल अछि

en: Accuracy
mai: सटीकता

en: Phase
mai: चरण

en: Atom
mai: अणु

en: Neutron
mai: न्यूट्रान

en: Spin
mai: स्पिन

en: Scales
mai: मापक

[ctx: Next element]
en: Next
mai: अगिला

[ctx: Previous element]
en: Previous
mai: पछिला

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
mai: प्रतिशत

en: Miscellaneous
mai: विविध

en: Elements
mai: तत्व

en: Properties
mai: गुण

en: Symbol
mai: संकेत

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
mai: परिवार

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
mai: फाइल:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
mai: प्रारूप:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
mai: गति

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
mai: अल्फा

[ctx: Many ways]
en: Multiple
mai: बहुमुखी

en: &Scheme
mai: योजना (&S)

en: Legend
mai: लीजेन्ड

en: Overview
mai: सारांश

en: Tools
mai: अओजार

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
mai: ब्लॉक्स

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
mai: समूह

en: Colors
mai: रँग

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
mai: दृश्य (&V)

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
mai: अओजार (&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
mai: मुख्य अओजार पट्टी

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
mai: ठोस

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
mai: अज्ञात

en: Invalid input
mai: अवैध इनपुट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
mai: कैल्क

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
mai: अधिकतम मानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
mai: न्यूनतम मानः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
mai: देखाबू

en: Units
mai: एकाइसभ

en: Temperature:
mai: तापमानः

en: Intensity
mai: तीव्रता

en: Uppercase
mai: पैघ अक्षर

en: Lowercase
mai: लोअरकेस

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
mai: नाम

en: alpha
mai: अल्फा

en: beta
mai: बीटा

en: gamma
mai: गामा

en: delta
mai: डेल्टा

en: epsilon
mai: ऐप्सिलोन

en: zeta
mai: जेटा

en: eta
mai: एटा

en: theta
mai: थीटा

en: iota
mai: आयोटा

en: kappa
mai: कप्पा

en: mu
mai: मू

en: nu
mai: नू

en: xi
mai: जाइ

en: omicron
mai: ओमिक्रोन

en: rho
mai: रो

en: sigma
mai: सिग्मा

en: tau
mai: टाउ

en: upsilon
mai: अपसिलोन

en: phi
mai: फाइ

en: chi
mai: काइ

en: psi
mai: साइ

en: omega
mai: ओमेगा

en: Numbers
mai: सँख्यासभ

en: Number
mai: संख्या

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
mai: उपसर्ग

en: &Copy
mai: कोपी करू (&C)

en: All files
mai: सभ फ़ाइलसभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
mai: शैली:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
mai: देखाबू

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
mai: संपादन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
mai: अनुकूलतम करू

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
mai: मापू

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
mai: सांख्यिकी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
mai: नाम:

en: Convert
mai: बदलू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
mai: हटाबू (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
mai: जोड़ू (&A)
