kalzium - en to nb translation catalogue (833 entries)

en: Problem while opening the file
nb: Problem ved åpning av fila

en: Cannot open the specified file.
nb: Klarte ikke åpne den oppgitte fila.

en: Sorry
nb: Beklager

en: Cannot save to the specified file.
nb: Klarte ikke lagre til den oppgitte fila.

en: A cool thing
nb: En kul ting

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
nb: © 2006 Carsten Niehaus

en: State of matter
nb: Stofftilstand

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
nb: Et stoffs tilstand, avhengig av formstabilitet og om det opptar et bestemt volum: fast, væske eller gass.

en: Chemical Symbol
nb: Kjemisk symbol

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
nb: Forkortelse med én, to eller tre bokstaver, bestemt ved internasjonal konvensjon.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
nb: Grunnstoff

en: Chromatography
nb: Kromatografi

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
nb: Atskillelse av stoffer i et medium i bevegelse (mobil fase) ved forskjellig absorpsjon på et stillestående medium (stasjonær fase).

en: Distillation
nb: Destillering

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
nb: Atskillelse av en flytende løsning (homogen blanding) ved fordamping og kondensering. I fraksjonsdestillasjon gjentas prosessen flere ganger i en kolonne.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
nb: Stoff som ikke kan brytes ned i enklere stoffer. Kjemiske grunnstoffer er byggestener i materialer. Grunnstoffer består av atomer, som består av en kjerne av positive protoner og nøytrale neutroner, og et skall av elektroner.

en: Emulsion
nb: Emulsjon

en: Heterogeneous mix of two liquids.
nb: Heterogen blanding av to væsker.

en: Extraction
nb: Ekstraksjon

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
nb: Behandling av en homogen eller heterogen blanding for å gi rent stoff.

en: Mix
nb: Blanding

en: Filtering
nb: Filtrering

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
nb: Å atskille fast stoff fra flytende eller gassformet stoff med et filter (porøs skillevegg).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
nb: Stoff som består av forskjellige stoffer, kombinert i varierende forhold. [i] Homogene blandinger[/i] ser ensartet ut, [i]heterogene blandinger[/i] består av flere faser.

en: Accuracy
nb: Nøyaktighet

en: Consisting of accidental and systematic errors.
nb: Består av tilfeldige og systematiske feil.

en: Law of Conservation of Mass
nb: Lov om konservering av masse

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
nb: Under en kjemisk reaksjon vil masse verken vokse eller avta. Summen av masse som går inn i reaksjonen er lik summen av masse for reaksjonsproduktene.

en: Law of multiple proportions
nb: Lov om multiple proporsjoner

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
nb: En legering inneholder alltid samme grunnstoffer i samme masseforhold. Hvis to eller flere grunnstoffer binder seg til hverandre, så er masseforholdet konstant.

en: Crystallization
nb: Krystallisering

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
nb: Separasjon av fast, krystallisert stoff fra en løsning, væske eller gassform.

en: Solution
nb: Løsning

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
nb: Homogen blanding av flere rene materialer

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
nb: Masse

en: Measurement of an amount of matter.
nb: Måling av en stoffmengde.

en: Matter
nb: Stoff

en: All that takes up space and has mass.
nb: Alt som tar opp rom og har masse.

en: Phase
nb: Fase

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
nb: En mengde stoff som er homogen i kjemisk sammensetning og fysiske egenskaper, som skilte seg ut fra sitt miljø ved ekspansjon gjennom en flate.

en: Accuracy and precision
nb: Nøyaktighet og presisjon

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
nb: Uttrykt ved standardavvik: Verdier gitt over tilfeldige feil.

en: Correctness
nb: Riktighet

en: Values given over accidental errors.
nb: Verdier gitt over tilfeldige feil.

en: SI-Unit
nb: SI-enhet

en: Measurement unit using International Symbols.
nb: Måleenhet som bruker internasjonale symboler.

en: Significant figures
nb: Signifikante sifre

en: The number of digits which are meaningful in a number.
nb: Antall sifre som gir mening i et tall.

en: Standard deviation
nb: Standardavvik

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
nb: En størrelse som kan brukes til å anslå nøyaktigheten i en måling.

en: Suspension
nb: Suspensjon

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
nb: Heterogen blanding av væske og fast stoff.

en: Alloys
nb: Legeringer

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
nb: Rent stoff som består av flere grunnstoffer med et fastsatt forhold.

en: Alpha rays
nb: Alfastråler

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
nb: Stråler av alfapartikler, som består av to protoner og to nøytroner, og som blir sendt fra atomene i visse radioaktive grunnstoffer.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
nb: Atomer er kjemisk ikke-delbare byggeklosser i stoffer. Atomer av ett slag kalles et grunnstoff.

en: Electron
nb: Elektron

en: Neutron
nb: Nøytron

en: Atomic nucleus
nb: Atomkjerne

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
nb: Det vesle, positivt ladde senteret i et atom, hvor man finner protoner og nøytroner.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
nb: Atommasse

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
nb: Et atoms masse, med en skala hvor massen for et karbonatom er 12u. I grunnstoffene som består av forskjellige isotoper angis gjennomsnittsverdien i masseintervallet for isotopblandingen.

en: Isotope
nb: Isotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
nb: Isotoper er former av et kjemisk grunnstoff hvis kjerner har samme atomnummer, Z, men forskjellige atommasser, A. Ordet isotop, som betyr på samme sted, kommer fra det faktum at alle isotoper av et grunnstoff finnes på samme sted i det periodiske system.

en: Spin
nb: Spinn

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
nb: Spinn er et dreiemoment tilknyttet mikroskopiske partikler. Det er et rent kvantemekanisk fenomen uten noe tilsvarende i klassisk mekanikk. Mens det klassiske dreiemomentet oppstår av rotasjon hos et objekt med en vissstørrelse, er spinn ikke sammenkoblet med noen roterende indre masse, men tilhører selve partikkelen.

en: Magnetic Moment
nb: Magnetisk moment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
nb: Et objekts magnetiske moment er en vektor som viser sammenhengen mellom det innrettende dreiemoment i et magnetfelt og feltvektoren selv. Det måles i enheter av kjernemagnetonet µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 &#177; 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
nb: Henfallsmåte

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
nb: Henfallsmåten beskriver hvordan en partikkel omdannes. For radioaktivt henfall (nukliders henfall) er henfallsmåtene:[br] → alfa-henfall (utsendelse av en Helium-4 kjerne).[br] → β[sup]-[/sup]-henfall (utsendelse av et elektron)[br] → β[sup]+[/sup]-henfall (utsendelse av et positron) [br] → elektron-innfanging (EI) [br] → proton-utsendelse [br] → spontan fisjon [br] Som regel dominerer en henfallstype for en gitt nuklide.

en: Decay Energy
nb: Henfallsenergi

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
nb: Henfallsenergien er energien som frigjøres ved kjernehenfall.

en: Nuclides
nb: Nuklider

en: [i]see isotopes[/i]
nb: [i]se isotoper[/i]

en: Nuclear Isomer
nb: Kjerneisomer

en: Isobars
nb: Isobarer

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
nb: To nuklider er isotoner hvis de har samme antall nøytroner N.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
nb: Isobarer er nuklider som har samme massetall, det vil si summen av antall protoner og nøytroner.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
nb: En kjerneisomer er en metastabil eller isomerisk tilstand for et atom på grunn av at et proton eller nøytron i kjernen eksiteres (bringes til en høyere energitilstand) slik at det må få en endring i spinn før det kan frigjøre den ekstra energien. De henfaller til lavere energitilstand i nukliden via to isomeriske overganger:[br] → γ- emisjon (utsendelse av et høyenergisk proton) br] → intern konvertering (energien brukes til å ionisere atomet) [br] Jamfør definisjonen på kjemisk isomer, som er den mest vanlige bruken av ordet isomer. Jamfør også betydningen av isotop, der forskjellen er antallet nøytroner i kjernen. Metastabile isomerer av et gitt atom betegnes som regel med en «m» (eller for atomer med mer enn én isomer, 2m, 3m osv.). Denne betegnelsen settes vanligvis etter atomsymbolet og atomnummeret (f.eks. Co-58m), men settes noen ganger foran som superskript f.eks. [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
nb: Betastråler

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
nb: Stråler som består av elektroner blir sendt fra atomene i radioaktive grunnstoff.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
nb: Elektronet er en atompartikkel med masse m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ±S 0.0000054)e-31 kg og negativ ladning [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
nb: Protonet er en atompartikkel med masse [sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg og en positiv ladning på [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C som finnes atomkjernen.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
nb: Nøytronet er en atompartikkel med masse m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg som finnes i atomkjernen.

en: Cathode Rays
nb: Katodestråler

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
nb: Katodestråler er strømmer av elektroner som observeres i vakuumrør, dvs. glassrør tømt for luft, som er utstyrt med minst to elektroder, en katode (negativ elektrode) og en anode (positiv elektrode) i en oppstilling som kalles en diode.

en: Ionic Radius
nb: Ioneradius

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
nb: Ioneradien er radien for det ladde atomet, kjent som et ion. Ionet kan ha en positiv eller negativ ladning. Ladningen for ionet med vist radius vises også i Kalzium. Et positivt ion har færre elektroner i skallet sitt enn atomnummeret, et negativt ion har flere elektroner. Derfor har et positivt ion en mindre radius enn sitt atom, og omvendt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
nb: Kovalentradius

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
nb: Atomradius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
nb: van der Waals-radius

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
nb: van der Waals-radien for et atom er radien av en tenkt hard kule som kan brukes som atommodell for mange formål. Van der Waals-radier bestemmes ut fra målinger av atomavstand mellom par av ubundne atomer i krystaller.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
nb: Atomradien er avstanden fra atomkjernen til den ytterste stabile elektronbane i et atom som er i likevekt.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
nb: Kovalentradius i kjemi tilsvarer halvdelen av avstanden mellom identiske atomkjerner bundne av en kovalentbinding.

en: Watchglass
nb: Urglass

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
nb: Urglass er runde glass med en diameter på omtrent 5 – 10 cm, som brukes ved diverse eksperimentelle teknikker. Kanten er noe bøyd oppover, så de kan fylles med små mengder væske for å la den fordampe. Fordampningen kan fremskyndes ved å varme opp urglasset med en Bunsen-brenner. Urglass kan også brukes til å dekke Petriskåler eller begere, og er også fine til å veie små mengder stoff eller alternativt tørke dem i et avstrekksskap. Uttrykket urglass kommer fra beskyttelsesglasset på lommeur som ofte var bøyd oppover.

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
nb: En dehydrator er et laboratorieapparat som ofte er laget av glass, og som brukes for å tørke kjemiske stoffer, dvs. fjerne vann eller væske fra en prøve.
    I prinsippet er det en glasskål med lokk som er planslipt slik at skålen kan lukkes lufttett. Dehydratorens nedre del fylles med et tørkemiddel, slik som kalsiumklorid, kiselgel, fosforanhydrid eller svovelsyre. Prøven som skal tørkes plasseres på en gjennomsiktig kassett av plast eller keramikk over tørkemiddelet.
    			Tørkemiddelet er hygroskopisk, som betyr at det tar opp fuktighet fra sine omgivelser ved å absorbere vanndamp. Den tørre luften tar deretter opp vann fra prøven som skal tørkes.

en: Spatula
nb: Spatel

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
nb: Spatelen er et laboratorieredskap til å skrape av, male opp og flytte kjemikalier. Den kan være laget av forskjellig stoff (f.eks. jern, titan, platina)  og ha forskjellige former (f.eks. flat eller spadeformet spatel).

en: Water Jet Pump
nb: Vannstrålepumpe

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
nb: Vannstrålepumpen har to inngangsrør og ett utgangsrør, og består i prinsippet av to rør, det ene inni det andre. I vanninngangen sprøytes en vannstråle med fullt vannledningstrykk ut av et munnstykke i et noe større rør. Vannstrålen tar dermed luft eller væske vekk fra den andre inngangen. <br/>Dette skjer på grunn av det negative trykket i en strømmende væske. Pumpen er altså en anvendelse av det hydrodynamiske paradoks  (objekter nær strømmende væsker suges med i stedet for å dyttes vekk).

en: Refractometer
nb: Refraktometer

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
nb: Med et refraktometer kan optiske mediers refraksjonsindeks bestemmes. Hvis et kjemikalies refraksjonsindeks er kjent, kan det brukes etter en syntese til å avgjøre hvor rent produktet er eller undersøke om syntesen var vellykket.

en: Mortar
nb: Morter

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
nb: En morter brukes til manuelt å male tørre stoffer. Den kan også brukes til å homogenisere en blanding av pulvere ved maling. Et kølleformet verktøy kalt pistil eller støter brukes til å male stoffet i morteren.

en: Heating Coil
nb: Dyppkoker

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
nb: Dyppkokere brukes til å varme kolber og andre beholdere. Flere dyppkokere kan kobles til et termometer så varmen ikke overskrider en bestemt temperatur. Det er mulig å bruke et magnetfelt inne i dyppkokeren til å røre rundt i væsker med en magnetrører. Dette gjør væsken homogen med hensyn til temperatur og sammensetning.

en: Cork Ring
nb: Korkring

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
nb: Store beholdere slik som rundkolber plasseres på ringer laget av kork, et spesielt mykt og lett tremateriale med gode isolasjonsegenskaper, for å beskytte ømtålige instrumenter.

en: Dropping Funnel
nb: Drypptrakt

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
nb: En drypptrakt kan brukes til å dryppe en nøyaktig mengde av en væske. Dryppehastigheten kan styres med en ventil.

en: Separating Funnel
nb: Separasjonstrakt

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
nb: En separasjonstrakt kan brukes til å separere en blanding av væsker med forskjellige tettheter. En ventil lengst nede brukes til å tappe ut den tetteste  væsken til en annen beholder.

en: Test Tube Rack
nb: Prøverørsstativ

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
nb: Prøverørsstativet er praktisk når du vil teste mange små mengder med kjemikalier i rekke, eller hvis du vil tørke prøverør.

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
nb: En vortexer brukes til å homogenisere reagenser som brukes i laboratorier. Beholderen med væske som skal homogeniseres settes på en plate. Platen rister med roterende omrøring opp til 3000 rpm, og da skrus en kontaktsensor på. På denne måten kan selv veldig små væskevolum hurtig homogeniseres. Den er motsetningen til en sentrifuge, som brukes til å separere væsker.

en: Wash Bottle
nb: Vaskeflaske

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
nb: Disse flaskene brukes til mange formål. I de fleste laboratorier fylles de som oftest med vann, salt, syre eller andre alminnelig brukte væsker. De gjør det lett å bruke væsken hvis det ikke er nødvendig å måle opp en nøyaktig mengde.

en: Rotary Evaporator
nb: Rotasjonsfordamper

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
nb: En rotasjonsfordamper består av en rund kolbe i vannbad, og er beregnet til å fordampe løsningsmidler. Kolben roteres og løsningsmiddelet samles opp under vakuum på en kondensator og drypper ned i en oppsamlingskolbe. På denne måten kan løsninger konsentreres eller renses. Lufttrykket og dermed væskens kokepunkt kan senkes ved å koble til en vakuumpumpe.

en: Reflux Condenser
nb: Tilbakestrømskondensator

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
nb: En tilbakestrømskondensator utsetter væsker for en prosess hvor en gass som lages ved oppvarming samles på tilbakestrømskondensatoren, hvor den avkjøles til den kondenserer og føres tilbake til den opprinnelige væsken. Som oftest plasseres den på en rund kolbe eller kolber med flere halser.

en: Pipette Bulb
nb: Peleusballong

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
nb: En peleusballong brukes til å fylle pipetter. Når ballongen klemmes og slippes, skapes et undertrykk som suger væsken inn i pipetten. Klemmes ballongen igjen renner væsken ut av pipetten.

en: Test Tube
nb: Prøverør

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
nb: En kjemiker utfører ofte små reaksjoner eller eksperimenter i et prøverør. Det er mange forskjellige typer av prøverør. Noen har for eksempel tilkoblinger, noen er beregnet for målinger, andre er herdet for lang holdbarhet.

en: Protective Goggles
nb: Vernebriller

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
nb: De fleste laboratorier insisterer på at vernebriller brukes. Uten dem er det for risikabelt å arbeide med de fleste kjemikaliene. Som oftest er linsen av et spesielt slag plast som beskytter både mot mekaniske støt, samt syrer og baser.

en: Round-Bottomed Flask
nb: Rund kolbe

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
nb: En rund kolbe brukes til mange reaksjoner. Noen kan kobles til andre verktøy, som etsningen på halsen viser. De kan plasseres på et bord med korkringer.

en: Full Pipette
nb: Fyllepipette

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
nb: I motsetning til en vanlig pipette, har en fyllepipette kun én markering for et bestemt volum.

en: Drying Tube
nb: Tørkerør

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
nb: Noen reaksjoner må holdes frie for vann: for å gjøre dette mulig kan man bruke et tørkerør. Det inneholder et hygroskopisk stoff som absorberer vann fra lufta.

en: Test Tube Holder
nb: Prøverørsholder

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
nb: Prøverørholddere gjør det lettere å holde på prøverør. Ved å bruke en holder fås en sikker avstand mellom handa og prøverøret, og prøverøret kan være varmt. En typisk bruk er å holde et prøverør over en åpen flamme.

en: Measuring Cylinder
nb: Målebeger

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
nb: Et målebeger kan brukes til å måle væskemengder nokså nøyaktig. Dessuten brukes et målebeger til å la partikler synke. Etter dette kan du skille ut partiklene fra væsken ved dekantering.

en: Thermometer
nb: Termometer

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
nb: Et termometer kan brukes til å bestemme temperaturen i en prøve. I et laboratorium brukes spesielle termometre som også kan brukes i syrer eller baser.

en: Magnetic Stir Bar
nb: Magnetrører

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
nb: Magnetrørere er ytterst kjemisk inaktive, små magnetiske staver. De fleste oppvarmere har en innebygget magnet som kan rotere. Det gjør at magnetrøreren roterer og at løsningen blir homogenisert.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
nb: Magnetplukker

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
nb: En magnetplukker kan brukes til å fjerne magnetrørere fra beholdere. Magnetplukkeren er en stav med en magnet i enden som tiltrekker magnetrørerne.

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
nb: Pipetter brukes til å dosere små mengder væsker i laboratorier. En pipette har en volumskala,og som regel brukes peleusballonger til pipettering. Begge typer pipetter er kalibrert for væsker med temperatur 20 °C og tømmetider (angitt med «Ex.»). Ved behov angis tømmetider på pipettene.

en: Erlenmeyer Flask
nb: Erlenmeyerkolbe

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
nb: En Erlenmeyerkolbe, oppkalt etter kjemikeren Emil Erlenmeyer (1825-1909), er forskjellig fra et beger ved at den har en omvendt kjegleformet kropp og sylindrisk hals. Det finnes forskjellige typer Erlenmeyerkolber til laboratoriebruk, en med smal hals og en med vid hals. Avhengig av bruken, kan kolben være presisjonsslipt for å muliggjøre god tilkobling til andre beholdere.
    			<br/>
    			Den smale halsen minsker risikoen for at væske skal lekke ut, spesielt ved koking eller under reaksjoner som rører opp innholdet.
    			<br/>
    			En Erlenmeyerkolbe er for eksempel nyttig til å blande væsker eller akselerere reaksjoner ved å røre om eller riste. Erlenmeyerkolben er spesielt tilpasset magnetrørere, ettersom den kan plasseres direkte på omrøringsplaten. Derimot må en kolbe med avrundet bunn plasseres i en korkring på omrøringsplaten.

en: Ultrasonic Bath
nb: Ultralydsbad

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
nb: For noen kjemiske reaksjoner er det viktig at løsningsvæsken er gassfri. For å oppnå dette plasseres reaksjonsbeholderen en stund i et ultralydbad. På grunn av siden høye lydfrekvensen slippes låste gasser og stiger opp. Prosedyren kalles avgassing.

en: Scales
nb: Vekter

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
nb: I et laboratorium må man ofte veie opp svært nøyaktige mengde reagenser. Presisjonsvekter kan måle masser ned til 1/10000 gram. Derfor stilles de på granittblokker for å unngå vibrasjoner og beskyttes mot luftbevegelser med en kuppel.

en: Distillation bridge
nb: Destillationssøyle

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
nb: En måte å separere en blanding er å bruke destillasjon. Destillasjonssøylen er dermed veien mellom to beholdere. I en beholder finnes blandingen som skal separeres. Ved oppvarming oppstår en gass som ledes via søylen. I slutten av søylen kondenseres gassen og drypper ned i en rund flaske. Søylen avkjøles oftest av tilbakestrømmen. Dessuten er det ofte et termometer for å kontrollere temperaturen på destillasjonssøylen.

en: Syringe
nb: Sprøyte

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
nb: En sprøyte består av to deler: Et glassrør og et stempel, begge er vanligvis laget av glass. Gasser flyter inn i glassrøret, og ettersom sprøyten er et lukket system beveger stempelet seg utover. Dette kan brukes til å måle volumet av en reaksjon.

en: Separation Beaker
nb: Separasjonsbeger

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
nb: Først settes fire små hetter på de fire endene av dette separasjonsbegeret. Under destillasjonen dreies begeret 60 grader etter en viss temperatur er oppnådd. På denne måten inneholder alle fire hettene en spesifikk væske ved slutten av destillasjonen, avhengig av kokepunktet for væsken som destilleres.

en: Burner
nb: Brenner

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
nb: Der er flere typer brennere; dette bildet viser en Teclu-brenner. Hver brennertype har sine bruksområder, og  de varierer i maksimal temperatur og generell oppvarmingskapasitet.

en: Extractor Hood
nb: Avtrekkshette

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
nb: Avtrekkshetter brukes til å filtrerere ut gasser fra kjemiske reaksjoner. Når luften er blitt renset blir den  pumpet ut utenfor bygningen.

en: Contact Thermometer
nb: Kontakttermometer

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
nb: Kontakttermometre skiller seg fra vanlige termometre ved at de er  koblet til en dyppvarmer, og derfor kan både føle og styre temperaturen. På den måten kan eksperimenter utføres under konstant temperatur. Kontakttermometre virker ved negativ tilbakekobling: når den ønskede temperaturen er nådd, kobles dyppvarmeren ut, og når temperaturen faller blir dyppvarmeren koblet inn igjen.

en: Clamps
nb: Klemmer

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
nb: Laboratorieklemmer gjør det lettere å holde på mange slags verktøy.

en: Indicator Paper
nb: Indikatorpapir

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
nb: Det er mange måter å måle pH-verdien av en oppløsning, en av dem er å bruke indikatorpapir. Indikatorpapir endrer farge avhengig av pH i løsningen som påføres papiret, og en kan få en ganske nøyaktig verdi for oppløsningens pH ved å sammenlikne med et fargekart for papiret. Trengs en mer nøaktig måling kan det brukes en glasselektrode, som måler oppløsningens ledningsevne.

en: Short-Stem Funnel
nb: Korthalset trakt

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
nb: En trakt kan brukes til å fylle en tranghalset beholder med en væske eller fint pulver.

en: Buret
nb: Byrette

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
nb: Byretter brukes til å titrere væsker. En byrette fylles med et bestemt volum av en væske, og nedenfor den plasseres en beholder, for eksempel en Erlenmeyerkolbe. Ved å åpne ventilen på byretten titreres så væsken i beholderen. Høykvalitets byretter har en åpningsmekanisme som kan brukes til lett å fylle dem igjen med det nøyaktige volumet som byretten er kalibrert til.

en: Beaker
nb: Beger

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
nb: Begere brukes til mange oppgaver. De brukes for eksempel til å oppbevare kjemikalier som skal brukes til å utføre kjemiske reaksjoner. De brukes også ofte til titrering.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
nb: Differensielt skannende kalorimeter (DSC)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
nb: Et differensielt skannende kalorimeter (DSC) måler varmestrømmen til/fra en forbindelse. Denne verdien er veldig spesifikk for hver stofftype, slik at  et DSC kan brukes til å identifisere kjemikalier eller til å beskrive dem.

en: Dewar Vessel
nb: Dewar-flaske

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
nb: Et Dewar-kar (eller Dewar-flaske), oppkalt etter fysikeren Sir James Dewar (1842-1923), er en dobbeltvegget flaske med vakuum mellom veggene, laget for å gi god varmeisolasjon. Derfor er de nyttig til å holde væsker kalde eller varme. Et velkjent eksempel på en Dewar-flaske er en termos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
nb: Test

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
nb: Litium

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
nb: Bor

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
nb: Karbon

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
nb: Fluor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
nb: Natrium

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
nb: Silisium

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
nb: Fosfor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
nb: Svovel

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
nb: Klor

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
nb: Kalium

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
nb: Kalsium

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
nb: Krom

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
nb: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
nb: Det ble oppdaget i svart jord nær byen Magnesia. Derfor ble det kalt «magnesia nigra», som ble til Mangan, eller Manganese på engelsk.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
nb: Jern

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
nb: Kobolt

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
nb: Nikkel

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
nb: Kopper

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
nb: Sink

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
nb: Arsen

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
nb: Selen

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
nb: Brom

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
nb: Zirkon

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
nb: Oppkalt etter Niobe, datter til Tantalus i gresk mytologi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
nb: Molybden

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
nb: Dette navnet har greske røtter. Det betyr «lik bly» – det var vanskelig å skjelne mellom bly og molybden.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
nb: Rutenium

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
nb: Sølv

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
nb: Kadmium

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
nb: Tinn

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
nb: Antimon

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
nb: Tellur

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
nb: Jod

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
nb: Gresk «ioeides», fiolett.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
nb: Cesium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
nb: Latin «caesius», himmelblå.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
nb: Lantan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
nb: Gresk «lanthanein», gjemt. Lanthanidene kalles også «sjeldne jordmetaller».

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
nb: Praseodym

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
nb: Neodym

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
nb: Oppkalt etter den greske Prometevs. Han stjal ilden fra gudene og ga den til menneskene.

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
nb: Etter «Thule», gammelt navn på Skandinavia eller Norden.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
nb: Tantal

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
nb: Wolfram

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
nb: Oppkalt etter elva Rhinen (latin «Rhenium»)

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
nb: Gresk for «lukt». Oksidene har sterk lukt av reddiker.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
nb: Platina

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
nb: Gull

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
nb: Merkur

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
nb: Bly

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
nb: Vismut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
nb: Kanskje fra tysk «weisse Masse», hvit masse.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
nb: Astat

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
nb: Oppkalt etter Radium, Endelsen «-on» gjør det klart at det er en edelgass.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
nb: Aktinium

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
nb: Protaktinium

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
nb: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
nb: Gresk «ouranos», himmel, etter planeten Uranus.

en: Named after the planet Neptune.
nb: Etter planeten Neptun.

en: Named after the planet Pluto.
nb: Etter planeten Pluto.

en: Named after America.
nb: Etter Amerika.

en: Named after Marie Curie.
nb: Etter Marie Curie.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
nb: Etter byen Berkeley der det ble oppdaget.

en: Named after the US-State of California.
nb: Etter delstaten California (der Berkeley ligger).

en: Named after the scientist Albert Einstein.
nb: Etter vitenskapsmannen Albert Einstein.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
nb: Etter vitenskapsmannen Enrico Fermi.

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
nb: Etter vitenskapsmannen D.I. Mendelejev.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
nb: Etter Alfred Nobel.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
nb: Etter vitenskapsmannen Ernest Orlando Lawrence.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
nb: Etter vitenskapsmannen G. Theodore Seaborg.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
nb: Etter vitenskapsmannen Niels Bohr.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
nb: Latin «Hassia», Hessen, den tyske delstaten der det ble oppdaget.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
nb: Etter vitenskapskvinnen Lise Meitner.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
nb: Etter den tyske byen Darmstadt, der mange elementer er blitt oppdaget.

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
nb: Oppkalt etter Wilhelm Conrad Röntgen.

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
nb: Historisk kalt eka-kvikksølv. Oppkalt etter astronomen Nicolaus Copernicus.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
nb: Historisk kjent som eka-bly. Oppkalt etter Flerov-laboriatoriet for kjernereaksjoner i Dubna, Russlan, der supertunge elementer blir fremstilt.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
nb: Historisk kjent som eka-polonium. Oppkalt etter Livermore National Laboratory i USA.

en: Classic Periodic Table
nb: Klassisk periodisk tabell

en: Long Periodic Table
nb: Lang periodisk tabell

en: Short Periodic Table
nb: Kort periodisk tabell

en: Transition Elements
nb: Transisjonsmetaller

en: DZ Periodic Table
nb: DZ Periodisk tabell

en: Equation Balancer
nb: Likningsbalanserer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
nb: Innledning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
nb: Kjernekalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
nb: Gasskalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
nb: Konsentrasjonskalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
nb: Molekylmassekalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
nb: Titreringskalkulator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
nb: <big>Velg den kalkulatoren du vil bruke</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
nb: Dette er registeret over tilgjengelige kalkulatorer. Trykk på «Innledning» for å få mer informasjon om hver kalkulator.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
nb: Kalkulatorer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
nb: <h1>Kalzium-kalkulatorene</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
nb: <big>Informasjon om de forskjellige kalkulatorene</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
nb: Dette er funksjonsbeskrivelsen for hver kalkulator i Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
nb: <big>Dette er Kalziums kalkulatorer!<br /></big>
    <p>Denne kalkulatoren inneholder forskjellige kalkulatorer for forskjellige oppgaver med forskjellige beregninger.</p>
    <p>Du kan finne følgende kalkulatorer i Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molekylmassekalkulator<br /> </b>Med denne kalkulatoren kan du beregne molekylmasse for forskjellige molekyler.<br /> Du kan oppgi kortform for molekylnavnene og definere flere slike aliaser.</li>
    <li><b>Konsentrasjonskalkulator<br /></b>Du kan beregne størrelser som omfatter</li>
    <ul type="circle"><li>Stoffmengde</li>
    <li>Volum av løsningsmiddel</li>
    <li>Stoffkonsentrasjon</li></ul>
    <p> Det er mange tilgjengelige måleenheter og mange måter å oppgi størrelser på.</p>
    <li><b>Kjernekalkulator<br /></b>Denne kalkulatoren gjør bruk av atomkjernedata som finnes i Kalzium til å forutsi forventet masse av et stoff etter tid.</li>
    <li><b>Gasskalkulator<br /></b>TDenne kalkulatoren kan beregne temperatur, trykk, volum, gassmengde osv. for både ideelle og ikke-ideelle gasser.</li>
    <li><b>Likningsbalanserer<br /></b>Denne kalkulatoren kan balansere kjemiske likninger.</li> 
    <li><b>Titreringskalkulator<br /></b>Denne kalkulatoren forsøker å finne ekvivalenspunktet for en titrering fulgt av en pH_måler med beste tilpasning til en hyperbolsk tangent. Du kan også la den løse et likevektssystem av likninger og se hvordan konsentrasjonen av en art endres som funksjon av en annen.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
nb: Prosentdel bør være mindre enn 100.0,  oppgi en gyldig verdi.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
nb: Tetthet kan ikke være null, oppgi en gyldig verdi.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
nb: Molar masse kan ikke være null, oppgi en gyldig verdi.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
nb: Molar masse kan ikke være null, oppgi en gyldig verdi.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
nb: Antall mol kan ikke være null, oppgi en gyldig verdi.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
nb: Molar masse for løsningsmiddelet er null, oppgi en gyldig verdi.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
nb: Antall ekvivalenter er null. Kan ikke beregne ekvivalent masse.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
nb: Konsentrasjon er null, oppgi en gyldig verdi.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
nb: Volumene for løsningsmiddelet kan ikke være null.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
nb: Antall mol for løsningsmiddelet kan ikke være null.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
nb: Massen for løsningsmiddelet kan ikke være null.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
nb: Utilstrekkelige data for å beregne ønsket verdi, oppgi normalitet.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
nb: Utilstrekkelige data, oppgi molaritet/ molbrøk/ molalitet for å beregne.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
nb: Mengden er oppgitt i mol, kan ikke beregne molar/ekvivalente masser. Oppgi masse/volum.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
nb: Du kan beregne molar masse for løsningsmiddelet bare hvis molbrøken er oppgitt.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
nb: Molar masse kan ikke være null, oppgi en gyldig verdi.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
nb: Ekvivalent masse kan ikke være null, oppgi en gyldig verdi.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
nb: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Ikke alle følgende data er nødvendige. Hvis du f.eks. oppgir mengden løst stoff i mol. så trenger du ikke oppgi molarmassen til det løste stoffet.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
nb: <big><b>Mengde løst stoff:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
nb: <big>Oppgi mengde løst stoff</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi mengde løst stoff i løsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
nb: Metoden du vil bruke til å oppgi mengde løst stoff

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
nb: Denne boksen brukes til å endre måten som mengde løst stoff oppgis i, dvs. masse, mol, volum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
nb: <big><b>Molar masse for løst stoff:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
nb: <big>Oppgi molar masse for det løste stoffet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi molar masse for stoffet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
nb: <big><b>Ekvivalent masse for løst stoff:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
nb: <big>Oppgi ekvivalent masse for løst stoff:</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
nb: Denne boksen brukes til å oppgi ekvivalent masse for det løste stoffet. Dette trengs bare hvis konsentrasjonen uttrykkes som normalitet.
    Normalitet = antall ekvivalenter / liter løsning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
nb: <big><b>Tetthet for løst stoff:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
nb: <big>Oppgi tetthet for det løste stoffet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi tettheten for det løste stoffet. Dette trengs bare hvis mengden løst stoff oppgis som volum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
nb: <big><b>Mengde løsningsmiddel</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
nb: <big>Oppgi mengde løsningsmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi mengden løsningsmiddel i løsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
nb: <big>Metoden du vil bruke til å oppgi volum</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
nb: Denne boksen brukes til å endre måten som mengde løsningsmiddel oppgis i, dvs. masse, mol, volum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
nb: <big><b>Molar masse for løsningsmiddel:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
nb: <big>Oppgi molar masse for løsningsmiddelet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi molar masse for løsningsmiddelet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
nb: <big><b>Tetthet for løsningsmiddelet:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
nb: <big>Oppgi tetthet for løsningsmiddelet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi løsningens tetthet og trengs bare hvis mengden løsning oppgis eller ønskes som masse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
nb: <big><b>Konsentrasjon</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
nb: <big>Oppgi konsentrasjon for løsningen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi konsentrasjon for løsningen i enhetene til høyre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
nb: <big><b>Beregn</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
nb: <big>Oppgi hva du vil beregne</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
nb: Dette er lista over størrelser du kan beregne. Velg en av størrelsene og oppgi de andre størrelsene som trengs for å beregne den.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
nb: Angi enheter for løsningsmiddeltetthet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
nb: <big>Oppgi enhet/metode for å oppgi konsentrasjon</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
nb: <big>Enhet for mengde løsningsmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi enhet for mengde løsningsmiddel i løsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
nb: <big>Enhet for løsningsmiddelets molare massse</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
nb: (g/ mol )

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
nb: <big>Angi enhet for tetthet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi enheten for tettheten for det løste stoffet. Dette trengs bare hvis mengden løst stoff oppgis som volum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
nb: <big>Oppgi enhet for mengden løst stoff</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi enhet for mengde løst stoff i løsningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
nb: <big>Enhet for molar masse for løst stoff</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
nb: <big>Enhet for ekvivalent masse løst stoff</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
nb: <big>Trykk for å tilbakestille alle verdier til startverdier</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
nb: Tilbakestill

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
nb: Molar masse kan ikke være null, oppgi en verdi som ikke er null.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
nb: <big><b>Endre størrelser og se at de andre størrelsene endres dynamisk.<br /> For en gitt gass er masse og mol direkte avhengige variabler.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
nb: <big><b>Molar masse for gassen.</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
nb: <big>Oppgi molar masse for gassen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi molar masse for gassen, f.eks. 2 for hydrogengass.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
nb: <big><b>Mol:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
nb: <big>Oppgi antall mol av gassen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
nb: Denne boksen kan brukes til å angi antall mol av gassen.
    mol = masse /  molar masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
nb: <big><b>Masse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
nb: <big>Oppgi masse for gassen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
nb: Denne boksen kan brukes til å oppgi masse for gassen.
    Masse = mol * molar masse

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
nb: <big>Oppgi masseenhet for gassen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
nb: Denne boksen brukes til å endre masseenhet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
nb: <big><b>Trykk:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
nb: <big>Oppgi trykket i gassen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
nb: Denne boksen kan brukes til å endre trykket i gassen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
nb: <big>Oppgi enhet for trykket i gassen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
nb: Denne boksen kan brukes til å oppgi enhet for trykk, f.eks. atmosfærer, bar osv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
nb: <big><b>Temperatur: </b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
nb: <!----><big>Oppgi gassens temperatur</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
nb: Denne boksen kan brukes til å oppgi gassens temperatur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
nb: <big>Oppgi enheter for temperaturen  i gassen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
nb: Denne boksen kan brukes til å oppgi temperaturenhet, f.eks. Kelvin, Celsius osv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
nb: <big><b>Volum:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
nb: <big>Oppgi gassens volum</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
nb: Denne boksen kan brukes til å oppgi gassens volum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
nb: <big>Oppgi enheter for gassens volum</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
nb: Denne boksen brukes til å endre volumenhet, f.eks. liter.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
nb: Data for ikke-ideelle gasser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
nb: <big><b>van der Waals konstant «b»:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
nb: <big><b>van der Waals konstant «a»:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
nb: Oppgi enhetene for van der Waals konstant «b»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
nb: Denne boksen kan brukes til å oppgi van der Waals konstant «b» for gassen. Dette kreves bare for en reell gass. Det kan oppgis 0.0 for en ideell gass.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
nb: Oppgi enhetene for van der Waals konstant «a»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
nb: Denne boksen kan brukes til å oppgi van der Waals konstant «a» for gassen. Dette kreves bare for en reell gass. Det kan oppgis 0.0 for en ideell gass.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
nb: Enhetene for van der Waals konstant «b»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
nb: Dette kan brukes til å oppgi enhetene for van der Waals konstant «b».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
nb: pr. mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
nb: liter^2 atmosfære/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
nb: Trykk for å tilbakestille alle verdier til startverdier

en: Initial amount cannot be zero.
nb: Startmengde kan ikke være null.

en: Final amount cannot be zero.
nb: Endelig mengde kan ikke være null.

en: Time is zero, please enter a valid value.
nb: Tid er null, oppgi en gyldig verdi.

en: The final amount is greater than the initial amount.
nb: Endelig mengde er større enn startmengde.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
nb: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Velg hva du vil regne ut fra kombinasjonsboksen ved siden av etiketten «Beregn», og endre verdier/enheter for å regne ut.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
nb: Grunnstoffdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
nb: <big><b>Grunnstoffnavn:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
nb: <big>Oppgi det grunnstoffet du er interessert i</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi for hvilket grunnstoff beregningen skal gjøres.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
nb: <big><b>Isotop-masse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
nb: <big>Oppgi en isotop for gjeldende grunnstoff</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi hvilken isotop av grunnstoffet over som skal brukes i beregningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
nb: <big><b>Halveringstid:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
nb: <big>Oppgi halveringstid for den radioaktive isotopen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi halveringstid for isotopen over.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
nb: <big>Enhet for halveringstid</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi enhet for halveringstid, f.eks. år, sekunder osv.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
nb: år

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
nb: sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
nb: minutter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
nb: timer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
nb: dager

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
nb: uker

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
nb: <big><b>Atommasse:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
nb: <big>Atommasse for den valgte isotopen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
nb: Denne etiketten viser atommassen for isotopen i gram per mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
nb: <big>Enhet for atommasse</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
nb: gram/mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
nb: Andre data

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
nb: Denne boksen brukes til å bestemme hva du vil beregne, velg mellom «tid», «startmengde» og «endelig mengde stoff».

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
nb: Startmengde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
nb: Endelig mengde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
nb: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
nb: <big><b>Startmengde:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
nb: <big>Oppgi startmengden av det radioaktive stoffet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi startmengden av det radioaktive stoffet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
nb: <big><b>Endelig mengde: </b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
nb: <big>Oppgi den endelige mengden av det radioaktive stoffet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi den endelige mengden av det radioaktive stoffet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
nb: <big><b>Tid:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
nb: <big>Oppgi her forløpt tid</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi tiden det tar før startmengen er redusert til den endelige mengden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
nb: <big>Metoden du vil bruke til å oppgi masse</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
nb: Denne boksen kan brukes til å endre måten du oppgir startmengde for stoffet, dvs. masse eller mol.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
nb: mol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
nb: <big>Metoden du vil bruke til å oppgi endelig mengde</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
nb: Denne boksen kan brukes til å endre måten du oppgir endelig mengde for stoffet, dvs. masse eller mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
nb: <big>Oppgi enhet for startmengden av det radioaktive stoffet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi enhet for startmengden av stoffet, dvs. gram, kg osv.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
nb: gram

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
nb: tonn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
nb: karat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
nb: pounds (435g)

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
nb: ounces (~28 g)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
nb: <big>Oppgi enheten for den endelige mengden</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi enheter for den endelige mengden av stoffet, dvs. gram, kg osv.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
nb: <big>Oppgi enhet for forløpt tid</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
nb: Denne boksen brukes til å oppgi tidsenhet, f.eks. år, sekunder osv.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
nb: <big><b>Tid i halveringstider</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
nb: <big>Oppgi forløpt tid ved å skyve glidebryteren</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
nb: Denne glidebryteren kan brukes tl å oppgi tid som halveringstider, mellom 0 og 10 halveringstider.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
nb: <big>Antall halveringstider som er gått</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
nb: Informasjon/Feilmelding

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
nb: <big>Innstillinger for kalkulator for molekylkonsentrasjon</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
nb: Mengde er alltid angitt som masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
nb: Anta ideell gass (dvs. ikke vis van der Waals-koeffisienter)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
nb: Massekalkulator

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
nb: Vis detaljer slik som aliaser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
nb: Vis fanen Legg til alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
nb: Mengde løst stoff er alltid oppgitt som masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
nb: Mengde løsningsmiddel er alltid oppgitt som volum

en: Experimental values
nb: Verdier fra eksperiment

en: Theoretical equations
nb: Teoretiske likninger

en: Error
nb: Feil

en: Theoretical curve
nb: Teoretisk kurve

en: Approximated curve
nb: Tilnærmet kurve

en: Equivalence point
nb: Ekvivalenspunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
nb: Lagre graf

en: Svg image (*.svg)
nb: Svg-bilde (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
nb: Velg hva du vil gjøre:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
nb: Fane 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
nb: Finn likevektspunkt fra eksperimentverdier:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
nb: Volum(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
nb: Fane 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
nb: Løs et likevektssystem og se hvordan konsentrasjonen ev ett ion (Y) endres som funksjon av et annet (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
nb: Verdi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
nb: X-akse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
nb: Y-akse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
nb: Tegn graf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
nb: Merknader:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
nb: X maks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
nb: Y maks:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
nb: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
nb: Åpne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
nb: Lagre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
nb: Eksempel

en: No element selected
nb: Intet grunnstoff valgt

en: No graphic found
nb: Fant ikke noe bilde

[ctx: Next element]
en: Next
nb: Neste

en: Goes to the next element
nb: Går til neste grunnstoff

[ctx: Previous element]
en: Previous
nb: Forrige

en: Goes to the previous element
nb: Går til forrige grunnstoff

en: It was discovered by %1.
nb: Det ble oppdaget av %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
nb: Opprinnelse til navnet:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
nb: Smeltepunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
nb: Kokepunkt

en: Electron Affinity
nb: Elektronaffinitet

en: Electronic configuration
nb: Elektronkonfigurasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
nb: Atommasse

en: Ionization energy
nb: Ioniseringsenergi

en: First Ionization energy
nb: Første ioniseringsenergi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
nb: Elektronegativitet

en: Oxidation states
nb: Oksidasjonstilstander

en: Neutrons
nb: Nøytroner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
nb: Prosent

en: Half-life period
nb: Halveringstid

en: Energy and Mode of Decay
nb: Energi og henfallstype

en: Spin and Parity
nb: Spinn og paritet

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
nb: Data-oversikt

en: Atom Model
nb: Atommodell

en: Isotopes
nb: Isotoper

en: Miscellaneous
nb: Diverse

en: Spectrum
nb: Spektrum

en: Extra information
nb: Ekstra informasjon

en: Extra Information
nb: Ekstra informasjon

en: No spectrum of %1 found.
nb: Fant ikke noe spektrum for %1.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
nb: Atomnummer

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
nb: Med likningsløseren kan en kjemisk likning balanseres.<br/> <br/><b>Bruke variabler </b><br/>For å uttrykke variable mengder av et grunnstoff kan du sette ett tegn foran grunnstoffsymbolet, som vist i dette eksempelet: br><i>aH + bO → 5H2O</i> (Resultat: <b>10</b> H + <b>5</b> O → <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br/> Når denne likningen løses får du ut den mengden hydrogen og oksygen som trengs. <br/><br/><b>Bruke elektriske ladninger</b>Bruk hakeparenteser til å oppgi elektrisk ladning for et grunnstoff, som vist i dette eksempelet:<br/><i>4H[+] + 2O → cH2O[2+]</i> (Resultat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O → <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
nb: Likning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
nb: Oppgi her den likningen du vil balansere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: aCH3(CH2)3COOH + bO2 -> cH2O + dCO2
nb: aCH3(CH2)3COOH + bO2 → cH2O + dCO2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
nb: Hvis du trykker denne knappen blir likningen ovenfor balansert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
nb: &Regn ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
nb: Kopier til utklippstavla

en: Elements
nb: Grunnstoffer

en: Properties
nb: Egenskaper

en: Exact Mass
nb: Nøyaktig masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
nb: Ionisering

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
nb: Periode

en: Could not open file for writing.
nb: Klarte ikke åpne fil for skriving.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
nb: Fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
nb: Oppsett:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
nb: Overgang:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
nb: Glidebryter for å endre gjeldende temperatur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
nb: Trykk for å spille/pause temperaturøkningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
nb: Hastighet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
nb: Glidebryter som endrer fart på temperaturstigningen.

en: Elements with melting point around this temperature:
nb: Grunnstoff med smeltepunkt rundt denne temperaturen:

en: No elements with a melting point around this temperature
nb: Det finnes ingen grunnstoffer med smeltepunkt rundt denne temperaturen

en: Elements with boiling point around this temperature:
nb: Grunnstoffer med kokepunkt rundt denne temperaturen:

en: No elements with a boiling point around this temperature
nb: Det finnes ingen grunnstoffer med kokepunkt rundt denne temperaturen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
nb: Forminske eller forstørre

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
nb: <p><b>Informasjon</b></p> 
    <p>Høyreklikk på et grunnstoff for å se opplysninger om det.</p> 
    <p>Forstørre og forminske ved å rulle musehjulet.</p> 
    <p>Rulle ved å trykke venstre museknapp og dra/rulle</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
nb: Isotop av grunnstoffet %1 (%2)

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
nb: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
nb: Multippel

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
nb: Stabilt

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Magnetic moment: %1
nb: Magnetisk moment: %1

en: Halflife: %1 %2
nb: Halveringstid: %1 %2

en: Halflife: Unknown
nb: Halveringstid: Ukjent

en: Abundance: %1 %
nb: Forekomst: %1 %

en: Number of nucleons: %1
nb: Antall nukleoner: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
nb: Ukjent

en: Spin: %1
nb: Spinn: %1

en: Exact mass: %1 u
nb: Nøyaktig masse: %1 u

en: &Export Data...
nb: &Eksporter data …

en: &Scheme
nb: &Oppsett

en: &Gradients
nb: Over&ganger

en: &Tables
nb: &Tabeller

en: &Numeration
nb: &Nummerering

en: &Plot Data...
nb: &Plott data …

en: Perform &Calculations...
nb: Utfør &beregninger …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
nb: Dette er kalkulatoren, den utfører enkle kjemiske beregninger.

en: &Isotope Table...
nb: &Isotoptabell …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
nb: Denne tabellen viser alle kjente isotoper av de kjemiske grunnstoffene.

en: &Glossary...
nb: &Ordliste …

en: &R/S Phrases...
nb: &R/S-uttrykk …

en: Convert chemical files...
nb: Konverter kjemifiler …

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
nb: Med dette verktøyet kan du konvertere filer med kjemiske data mellom forskjellige filformater.

en: Molecular Editor...
nb: Molekylredigering …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
nb: Med dette verktøyet kan du se på og redigere tredimensjonale molekylstrukturer.

en: &Tables...
nb: &Tabeller …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
nb: Dette åpner en dialog med en liste over symboler og tall relatert til kjemi.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
nb: Dette viser eller skjuler forklaringen til den periodiske tabellen.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
nb: Dette viser eller skjuler en sidestolpe med mer informasjon og noen verktøy.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
nb: Dette viser eller skjuler en sidestolpe med mer informasjon om tabellen.

en: Legend
nb: Forklaring

en: Table Information
nb: Tabellinformasjon

en: Information
nb: Informasjon

en: Overview
nb: Oversikt

en: View
nb: Vis

en: Save Kalzium's Table In
nb: Lagre Kalziums tabell i

en: Knowledge
nb: Kunnskap

en: Tools
nb: Verktøy

en: Kalzium Error
nb: Kalzium-feil

en: This system does not support OpenGL.
nb: Dette systemet støtter ikke OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
nb: %1 (%2), Masse: %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
nb: Elektronegativitet (Pauling)

en: Discovery date
nb: Oppdaget dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
nb: Elektronaffinitet

en: First Ionization
nb: Første ionisering

en: No Numeration
nb: Ingen nummerering

en: IUPAC
nb: Vis IUPAC

en: Old IUPAC
nb: Gammel IUPAC

en: Monochrome
nb: Monokrom

en: All the Elements
nb: Alle grunnstoffene

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
nb: Blokker

en: s-Block
nb: s-blokk

en: p-Block
nb: p-blokk

en: d-Block
nb: d-blokk

en: f-Block
nb: f-blokk

en: Iconic
nb: Ikonisk

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
nb: Hvert grunnstoff vises med et ikon som representerer bruken.

en: Alkaline
nb: Alkalisk

en: Rare Earth
nb: Sjeldne jordmetaller

en: Non-Metals
nb: Ikke-metaller

en: Alkalie Metal
nb: Alkalimetaller

en: Other Metal
nb: Andre metaller

en: Transition Metal
nb: Transisjonsmetall

en: Noble Gas
nb: Edelgass

en: Metalloid
nb: Halvmetall

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
nb: Grupper

en: Group 1
nb: Hovedgruppe 1

en: Group 2
nb: Hovedgruppe 2

en: Group 3
nb: Hovedgruppe 3

en: Group 4
nb: Hovedgruppe 4

en: Group 5
nb: Hovedgruppe 5

en: Group 6
nb: Hovedgruppe 6

en: Group 7
nb: Hovedgruppe 7

en: Group 8
nb: Hovedgruppe 8

en: Colors
nb: Farger

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
nb: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
nb: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
nb: Verk&tøy

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nb: Hovedverktøylinje

en: Value not defined
nb: Verdien er ikke definert

en: Unknown Value
nb: Ukjent verdi

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
nb: Dette grunnstoffet er ennå ikke offisielt godkjent av IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
nb: Dette grunnstoffet var allerede kjent i oldtiden.

en: No Data
nb: Ingen data

en: Glossary
nb: Ordliste

en: References
nb: Referanser

en: Go to '%1'
nb: Gå til «%1»

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
nb: Fast

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
nb: Væske

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
nb: I gassform

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
nb: Ukjent

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
nb: logaritmisk

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
nb: lineær

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
nb: Minst: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
nb: Høyst: %1

en: Scheme: %1
nb: Oppsett: %1

en: A periodic table of the elements
nb: En periodisk tabell over grunnstoffene

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
nb: Store kodebidrag, husguru som hjelper de andre utviklerne

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
nb: Basisarbeid på molekylviseren, mentor for Markus under hans «Summer of Code»

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
nb: «Summer of Code» på molekylviseren og porting/integrering av libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
nb: SoC på kalkulatorelementet og noen mindre forbedringer

en: EqChem, the equation solver
nb: Bidro med EqChem, likningsløseren

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
nb: Opprydding i koden, tolker for molekylvektberegning og mange mindre forbedringer

en: A lot of small things and the documentation
nb: Mange småting samt dokumentasjonen

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
nb: Kode og dokumentasjonsbidrag til likningsløseren og molekylviseren

en: Many beautiful element icons
nb: Mange vakre grunnstoff-ikoner

en: Many beautiful element icons, too!
nb: Også mange vakre grunnstoff-ikoner!

en: Several icons
nb: Flere ikoner

en: Several icons in the information dialog
nb: Flere ikoner i informasjonsdialogen

en: Contributed most isotope information
nb: Bidro med det meste av isotopinformasjonen

en: Some icons and inspiration for others
nb: Noen ikoner og inspirasjon for andre

en: The design of the information dialog
nb: Utformingen av informasjonsdialogen

en: The orbits icon
nb: Elektronskallikonet

en: New interface design and usability improvements
nb: Nytt brukergrensesnitt og forbedret brukervennlighet

en: Adding new sizable Periodic System
nb: La til nytt stort Periodisk System

en: Open the given molecule file
nb: Åpne den oppgitte molekylfila

en: Can't open more than one molecule at a time
nb: Kan ikke åpne mer enn ett molekyl av gangen

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
nb: Skriv inn en formel
    i feltet over
    og trykk 'Regn ut'.
    Eks. #Et#OH

en: Molecular mass:
nb: Molekylmasse:

en: Invalid input
nb: Ugyldig inndata

en: Symbol should consist of two or more letters.
nb: Symbolet bør bestå av to eller flere bokstaver.

en: Symbol already being used
nb: Navnet er allerede i bruk.

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
nb: Ekspansjonen er ugyldig, oppgi en gyldig ekspansjon

en: done!
nb: ferdig

en: Unable to find the user defined alias file.
nb: Klarte ikke finne den brukerdefinerte alias-fila.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
nb: Kalkulator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
nb: Oppgi molekylformel her

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
nb: Denne boksen kan brukes til å taste inn formelen for molekylet.
    eks. 1.> CaCO3
    eks. 2.> MeOH
    eks. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
nb: Trykk denne knappen for å beregne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
nb: Regn ut

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
nb: Detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
nb: Sammensetting

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
nb: Grunnstoffsammensetting

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
nb: Denne tabellen forhåndsviser sammensetningen av grunnstoffer i molekylet, dvs. prosentvis andel av hvert grunnstoff i molekylet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
nb: Atomer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
nb: Total masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
nb: Aliaser brukt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
nb: Aliaser brukt i formelen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
nb: Dette viser alle aliaser som er bnruklt i molekylet.
    F.eks. i molekylet MeOH er aliaset Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
nb: aliaser

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
nb: Aliaser

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
nb: Definer alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
nb: Kortform

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
nb: Kortform for aliaset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
nb: Du kan oppgi kortformen for det brukte aliaser her,
    f.eks. Me.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
nb: Du kan oppgi fullstendig form for aliaset i denne boksen,
    f.eks. CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
nb: Klikk for å legge til aliaset

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
nb: Klikk for å legge til aliaset hvis det er gyldig-

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
nb: Legg til alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
nb: Forhåndsdefinerte aliaser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
nb: Brukerdefinerte aliaser

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
nb: Liste over forhåndsdefinerte aliaser

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
nb: Dette tabellen viser alle de forhåndsdefinerte aliasene.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
nb: Liste over brukerdefinerte aliaser.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
nb: Dette er lista over aliaser som du eller en annen bruker har lagt til.

en: Unknown Electron Distribution
nb: Ukjent elektronfordeling

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
nb: X-akse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
nb: Gjennomsnittsverdi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
nb: Her kan du definere hva du vil plotte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
nb: Største verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
nb: Minste verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
nb: Vis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
nb: Grunnstofftype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
nb: Første grunnstoff:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
nb: Siste grunnstoff:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
nb: Alle grunnstoffene

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
nb: Metaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
nb: Ikke-metaller/halvmetaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
nb: s-blokk-grunnstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
nb: p-blokk-grunnstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
nb: d-blokk-grunnstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
nb: f-blokk-grunnstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
nb: Edelgasser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
nb: Alkalimetaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
nb: Alkali-jordmetaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
nb: Lantanider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
nb: Actinider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
nb: Radioaktive grunnstoffer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
nb: Ingen etiketter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
nb: Grunnstoffnavn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
nb: Grunnstoffsymboler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
nb: Y-akse

en: n/a
nb: i/t

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
nb: R-uttrykk:

en: S-Phrases:
nb: S-uttrykk:

en: You asked for no R/S-Phrases.
nb: Du ba ikke om noen R/S-uttrykk.

en: At least one of the specified phrases is invalid.
nb: Minst ett av de oppgitte uttrykkene er ikke gyldig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
nb: S-uttrykk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
nb: Oppgi R-uttrykkene du vil lese. Bare «-» er tillatt som skilletegn. Kombinasjonene med «/» er ikke implementert ennå.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
nb: Oppgi R-uttrykkene du vil lese

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
nb: Oppgi S-uttrykkene du vil lese. Bare «-» er tillatt som skilletegn. Kombinasjonene med «/» er ikke implementert ennå.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
nb: Oppgi S-uttrykkene du vil lese

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
nb: Trykk her for å lete etter de uttrykkene du oppga til venstre

en: Schemes
nb: Oppsett

en: Gradients
nb: Overganger

en: Units
nb: Enheter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
nb: s-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
nb: p-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
nb: d-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
nb: f-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
nb: Gruppe 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
nb: Gruppe 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
nb: Gruppe 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
nb: Gruppe 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
nb: Gruppe 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
nb: Gruppe 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
nb: Gruppe 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
nb: Gruppe 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
nb: Stofftilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
nb: Fast:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
nb: Væske:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
nb: I gassform:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
nb: Alkalimetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
nb: Sjeldne jordmetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
nb: Ikke-metaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
nb: Alkali-jordmetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
nb: Andre metaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
nb: Halogener:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
nb: Transisjonsmetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
nb: Edelgasser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
nb: Halvmetaller:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
nb: Intet fargeskjema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
nb: Alle grunnstoffer:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
nb: Denne fargen blir brukt hvis ikke noe annet skjema er valgt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
nb: Kalzium kan ogso bruke en logaritmisk gradient i stedet for en lineær gradient for å vise en gitt egenskap for et element i den periodiske tabellen.
    
    Kryss av for de egenskapene du vil ha vist med logaritmisk gradient.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
nb: Oppdaget dato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
nb: Farge for største verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
nb: Farge for minste verdi:

en: Energy:
nb: Energi:

en: Length:
nb: Lengde:

en: Temperature:
nb: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
nb: Denne siden gir en oversikt over spekteret for dette grunnstoffet. Du kan forstørre spekteret ved å bruke musa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
nb: Denne siden gir en oversikt over spekteret for dette grunnstoffet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
nb: Dette er grunnstoffets spektrum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
nb: &Minste verdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
nb: Dette angir bølgelengden helt til venstre i spekteret.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
nb: Største &verdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
nb: Dette angir bølgelengden helt til høyre i spekteret.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
nb: Spektruminnstillinger

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
nb: Emisjonsspektrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
nb: Absorpsjonsspektrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
nb: Enhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
nb: Tilbakestill forstørring

en: Wavelength
nb: Bølgelengde

en: Intensity
nb: Intensitet

en: Greek alphabet
nb: Gresk alfabet

en: Uppercase
nb: Store bokstaver

en: Lowercase
nb: Små bokstaver

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
nb: Navn

en: alpha
nb: alfa

en: mu
nb: my

en: nu
nb: ny

en: xi
nb: ksi

en: upsilon
nb: ypsilon

en: Numbers
nb: Tall

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
nb: Tall-prefikser og romertall

en: Number
nb: Tall

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
nb: Prefiks

en: Roman Numerals
nb: Romertall

en: &Copy
nb: Ko&pier

en: Load Molecule
nb: Last inn molekyl

en: Download New Molecules
nb: Last ned nye molekyler

en: Save Molecule
nb: Lagre molekyl

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
nb: Ingen verktøy er lastet inn. Det ser ut til at tilleggsprogrammene Avogadro ikke ble funnet.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
nb: Ingen verktøy er lastet inn. Det ser ut til at tilleggsprogrammene Avogadro ikke ble funnet. Molekyler kan ikke vises før dette er løst.

en: Common molecule formats
nb: Vanlige molekylformater

en: All files
nb: Alle filer

en: Choose a file to open
nb: Velg en fil som skal åpnes

en: Choose a file to save to
nb: Velg en fil det skal lagres til

en: Failed to download molecule %1 to %2.
nb: Klarte ikke laste ned molekylet %1 til %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
nb: De molekylene som kunne lastes ned er lagret i %1.

en: The molecules have been saved to %1.
nb: Molekylene er blitt lagret i %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
nb: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
nb: Vis

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
nb: Rediger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
nb: Optimer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
nb: Tøm tegning

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
nb: Mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
nb: Trykk på 2 atomer for å måle en avstand, på 3 atomer for å måle en vinkel, på 4 atomer for å måle en dihedral vinkel.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
nb: Statistikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
nb: Navn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
nb: Formel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
nb: Vekt:

en: Convert
nb: Konverter

en: All Files
nb: Alle filer

en: You must select some files first.
nb: Du må markere noen filer først.

en: No files selected
nb: Ingen filer er markert

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
nb: Fila %1 finnes fra før. Vil du skrive over den, hvis mulig?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
nb: Fila %1 finnes fra før  -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
nb: Er det OK å kjøre disse kommandoene? ‒ KOpenBabelKalzium Ionization Gradient

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
nb: Filer som skal konverteres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
nb: &Velg alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
nb: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
nb: &Legg til

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
nb: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Her ser du filene som skal konverteres. Bruk knappene for å legge til og fjerne filer fra lista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
nb: Konverter fra:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
nb: Konverter til:
