kalzium - en to nds translation catalogue (822 entries)

en: Problem while opening the file
nds: Problem bi't Opmaken vun de Datei

en: Cannot open the specified file.
nds: De angeven Datei lett sik nich opmaken.

en: Cannot save to the specified file.
nds: De angeven Datei lett sik nich sekern.

en: Kalzium OpenGL Part
nds: OpenGL-Moduul för Kalzium

en: A cool thing
nds: En deegt Ding

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
nds: © 2006: Carsten Niehaus

en: Marcus D. Hanwell
nds: Marcus D. Hanwell.

en: State of matter
nds: Aggregaattostand

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
nds: Form vun en Stoff. Hangt af vun de Formstabiliteet un wat dat en fastleggt Volumen hett: fast, fleten oder gasig.

en: Chemical Symbol
nds: Cheemsch Symbool

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
nds: Afkörten mit een, twee oder dree Bookstaven, warrt vun internatschonale Konventschonen fastleggt.

en: Chromatography
nds: Kromatografie

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
nds: Scheden vun Stoffen binnen en beweegt Medium (mobile Faas) dör verscheden Bedregen bi't Anlagern (Adsorptschoon) na en fast Medium (fast Faas).

en: Distillation
nds: Destillatschoon

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
nds: Optrennen vun en fleten Lösen (egale Mischen) in ehr Komponenten dör Verdampen un nakamen Kondenseren. Bi en frakschonell Destillatschoon wedderhaalt sik de Perzess binnen en Süül mehrfach.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
nds: Stoff, de sik nich na eenfacher Stoffen delen lett. All Stoffen sünd ut cheemsch Elementen un de Elementen wedder ut Atomen opbuut. Atomen bargt en Karn ut positiv Protonen un neutraal Neutronen un en Schell ut Elektronen.

en: Emulsion
nds: Mischflaat

en: Heterogeneous mix of two liquids.
nds: Unegaal Mischen vun twee Flaten.

en: Extraction
nds: Extrakschoon

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
nds: Bewerken vun en egale oder unegale Mischen, dormit dor en puur Stoff bi rutkummt.

en: Mix
nds: Mischen

en: Filtering
nds: Filtern

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
nds: Scheden vun en fast Stoff ut en Flaat oder gasig Stoff mit Hülp vun en Filter (poröös Trennwand).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
nds: Stoff, tosamensett ut verscheden, vun enanner afgrenzte anner Stoffen, in nich nau fastleggte Proportschonen. [i]Egale Mischen[/i] seht eenheitlich ut, [i]unegale Mischen[/i] sett sik ut verscheden Fasen tosamen.

en: Accuracy
nds: Nauigkeit

en: Consisting of accidental and systematic errors.
nds: Besteiht ut tofällige un systemaatsche Fehlers.

en: Law of Conservation of Mass
nds: Gesett över dat Wohren vun de Mass

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
nds: Wielt en cheemsch Reakschoon kummt keen Mass weg oder dor opto. De Massensumm vun de Stoffen vör de Reakschoon is liek as de Massensumm vun de Produkten achteran.

en: Law of multiple proportions
nds: Gesett vun de Proportschonen

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
nds: En Legeren bargt jümmers de sülven Elementen in de sülven Massandelen. Wenn sik twee oder mehr Elementen verbindt, blievt de Massandelen de sülve.

en: Crystallization
nds: Kristallisatschoon

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
nds: Scheden vun fast, kristallig Stoff ut en Lösen oder ut sien fleten oder gasig Faas.

en: Solution
nds: Lösen

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
nds: Egale Mischen vun mehr pure Stoffen

en: Measurement of an amount of matter.
nds: Afmeten vun en Stoffmengde.

en: Matter
nds: Stoff

en: All that takes up space and has mass.
nds: Allens, wat Ruum bruukt un en Mass hett.

en: Phase
nds: Faas

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
nds: Stoffmengde, de vun de Ümgeven afscheedt un in sien cheemsch Tosamensetten un physikaalsch Egenschappen överall liek is.

en: Accuracy and precision
nds: Akraatheit un Nauigkeit

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
nds: Utdrückt dör de Standardafwieken: Weerten för de Grött vun tofällige Fehlers.

en: Correctness
nds: Richtigkeit

en: Values given over accidental errors.
nds: Weerten för de Grött vun tofällige Fehlers.

en: SI-Unit
nds: SI-Eenheit

en: Measurement unit using International Symbols.
nds: Maateenheit, de internatschonale Symbolen bruukt.

en: Significant figures
nds: Tellen Steden

en: The number of digits which are meaningful in a number.
nds: Tall vun Steden, de bi en Tall noch Informatschonen bargt.

en: Standard deviation
nds: Standardafwieken

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
nds: En Weert, na den sik de Nauigkeit vun en Meten estemeren lett.

en: Suspension
nds: Brackflaat

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
nds: Unegaal Mischen ut en Flaat un een oder mehr Faststoffen.

en: Alloys
nds: Legeren

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
nds: Puur Stoff ut verscheden Elementen in faste Andelen.

en: Alpha rays
nds: Alpha-Strahlen

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
nds: Strahlen ut Alpha-Deeltjes, de ut twee Protonen un twee Neutronen opbuut sünd, de vun verscheden radioaktiven Elementen freesett warrt.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
nds: Atomen laat sik cheemsch nich delen un sünd de Buusteen för all Stoffen. Atomen vun een Sort warrt "Element" nöömt.

en: Electron
nds: Elektron

en: Atomic nucleus
nds: Atomkarn

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
nds: De lütte, positiv laadte Merrn vun en Atom, binnen den sik Protonen un Neutronen findt.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
nds: Atommass

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
nds: De Mass vun en Atom op en Skala, op de de Mass vun en Kahlenstoffatom 12u is. För Elementen mit verscheden free vörkamen Isotopen warrt de Dörsnitt-Mass vun de Isotopen-Mischen angeven.

en: Isotope
nds: Isotoop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
nds: Isotopen sünd Formen vun en cheemsch Element, vun dat de Karns de sülve Atomtall [i]Z[/i], man verscheden Atommassen [i]A[/i] hebbt. Dat Woort "Isotoop", dat "op de sülve Steed" bedüüdt, leddt sik dorvun af, dat all Isotopen vun en Element de sülve Steed in't Periodensysteem hebbt.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
nds: De Spin is en besünner Dreihswung vun mikroskoopsch lütte Deeltjes. Dat dukt in de Quantenmechanik op un is ahn jichtenseen Liekheit in de klass'sche Mechanik. Güntöver den klass'schen Dreihswung, de ut de Dreihen vun en utdehnt Objekt kummt, hett de Spin nix mit dat Dreihen vun en Mass to doon, man is en Egenschap vun dat Deeltje sülven.

en: Magnetic Moment
nds: Magneetsch Dipoolmomang

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
nds: Dat magneetsche (Dipool-)Momang vun en Objekt is en Vektor, de dat vun en Objekt beleevte Topassmomang in en Magneetfeld in Betog sett to den Feldvektor sülvst. Angeven warrt dat in Veelfache vun dat Karnmagneton µ[sub]n[/sub] (= 5,0507866±0,0000017 × 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup])

en: Decay Mode
nds: Tobreekoort

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
nds: De Tobreekoort beschrifft de Oort, wodennig en Deeltje tobrickt. De Oorden vun't radioaktive Tobreken (vun Atomkarns) sünd:[br] -> α-Tobreken (Freesetten vun en Helium-4-Karn) [br] -> β[sup]-[/sup]-Tobreken (Freesetten vun en Elektron)[br] -> β[sup]+[/sup]-Tobreken (Freesetten vun en Positron)[br] -> Elektroninfang (EI, engl. "electron capture", "EC") [br] -> Proton-Freesetten[br] -> Tofällig Sülvstspleten [br] Normalerwies is een Tobreekoort typisch för enkelte Karnoorden.

en: Decay Energy
nds: Tobreekenergie

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
nds: De Tobreekenergie is de Energie, de bi en Karntobreken freesett warrt.

en: Nuclides
nds: Karnoort

en: [i]see isotopes[/i]
nds: [i]kiek bi "Isotoop" na[/i]

en: Isotone
nds: Isotoon

en: Nuclear Isomer
nds: Karn-Isomeer

en: Isobars
nds: Isobaren

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
nds: Twee Karnoorden sünd Isotonen, wenn se de sülve Neutron-Tall [i]N[/i] hebbt.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
nds: Isobaren sünd Karnoorden mit de sülve Masstall, wat de Summ vun Protonen un Neutronen tosamen is.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
nds: En Karnisomeer is en halfstabil oder "isomeer" Tostand vun en Atom, bi den Energie na en Proton oder Neutron toföhrt wöör; en Ännern vun den Spin deit noot, ehr dat Atom sien Bito-Energie wedder freesetten kann. För Karnisomeren gifft dat twee isomeersche Övergäng na sieter Energietostänn vun den Karn:[br] -> γ-Strahlen (Freesetten vun en Foton mit hoge Energie)[br] -> Binnenümwanneln (de Energie ioniseert dat Atom)[br] Kiek man maal den Verscheel to de Definitschoon vun en "cheemsch Isomeer" an, wo Een dit Woort fakener bi süht. Beacht ok de Bedüden vun "Isotoop", bi dat de Verscheel de Mengde vun Neutronen binnen den Karn is. Isomeren vun en enkel Atom kriegt normalerwies en "m" as Kennteken (oder, bi Atomen mit mehr as een Isomeer, "2m", "3m" usw.). Dit Kennteken warrt normalerwies achter dat Atomsymbool un de Masstall vun dat Atom sett (a.B. Co-58m), man mennigmaal ok vörweg hoochstellt (a.B. [sup]m[/sup]Co-58 oder [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
nds: Beta-Strahlen

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
nds: Elektronen, de vun Atomen vun radioaktive Elementen freesett warrt.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
nds: Dat Elektron is en subatomsch Deeltje mit en Mass vun m[sub]e[/sub]=9,1093897±0,0000054e-31 kg un en negative Laden vun [i]e[/i]=1,60217733±0,00000049e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
nds: Dat Proton is en subatomsch Deeltje mit de Mass m[sub]e[/sub]=1,6726231±0,0000010 × 10[sup]-27[/sup] kg un en positiv Laden vun [i]e[/i]=1,60217733±0,00000049 × 10[sup]-19[/sup] C, dat sik binnen den Atomkarn findt.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
nds: Dat Neutron is en subatomsch Deeltje mit de Mass m[sub]e[/sub]=1,6749286±0,0000010 × 10[sup]-27[/sup] kg, dat sik binnen den Atomkarn findt.

en: Cathode Rays
nds: Katodenstrahlen

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
nds: Katodenstrahlen sünd Elektronen-Strööm binnen vun Vakuum-Röhren, wat Glasröhren sünd, ut de de Luft ruttrocken wöör. Dor binnen gifft dat tominnst twee Elektroden, en Katood (negativ Elektrood) un en Anood (positiv Elektrood). Disse Anornen hett den Naam "Diood".

en: Ionic Radius
nds: Ionhalfmaat

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
nds: Dat Ionhalfmaat is dat Halfmaat vun en laadt Atom, en so nöömt "Ion". Dat Ion kann positiv oder negativ laadt wesen. Kalzium wiest ok de Laden vun dat Ion, vun dat Du dat Halfmaat sühst. En positiv Ion hett weniger Elektronen binnen sien Schell as dat Atom, en negativ Ion mehr Elektronen. So hett en positiv Ion en lütter Halfmaat as sien Atom, un ümdreiht.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
nds: Kovalent Halfmaat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
nds: Atomhalfmaat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
nds: Van-der-Waals-Halfmaat

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
nds: Dat Van-der-Waals-Halfmaat vun en Atom is dat Halfmaat vun en annahmen harde Kugelschell, de sik as Atommodell för verscheden Telen bruken lett. De Van-der-Waals-Halfmaten warrt dör't Meten vun de Afstänn twischen Poren vun nich bunnen Atomen in Kristallen fastleggt.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
nds: Dat Atomhalfmaat is de Afstand vun den Atomkarn na dat büterste stabile Elektronenorbitaal vun en egaal Atom.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
nds: Dat kovalente Halfmaat is in de Chemie de halve Afstand twischen twee lieke Atomkarns in en kovalente Binnen.

en: Watchglass
nds: Klockglas

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
nds: En Klockglas is en rund, siet Glasschaal mit en Dörmaat vun so wat 5-10 cm, de för en Reeg vun Labortechniken bruukt warrt. Een kann dor a.B. lütte Mengden vun Flaten rindoon, so dat se dor verdampen doot. Bi't Verdampen kann Een ok mit en Bunsenbrenner nahölpen. Klockglöös laat sik ok för't Afdecken vun Petrischalen oder Bekers bruken, oder för't Wegen oder Drögen vun lütte Stoffmengden. De Naam "Klockglas" leddt sik vun de Form vun ole Taschenklocken ehr Glöös af, de faken wat wölvt weern.

en: Dehydrator
nds: Watertrecker

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
nds: En Watertrecker is en Laborreedschap, de faken ut Glas maakt is un cheemsche Stoffen drögen schall, d.h. se schall Water oder Fuchtigkeit ut en Proov ruttrecken.
    			Eenfach seggt is dat en Gelaats ut Glas mit en glattslepen Deckel, so dat sik dat luftdicht tomaken lett. De Deel nerrn is normalerwies mit en Dröögmiddel füllt, a.B. Kalziumklorid, Kieselgel, Fosforanhydrid oder Swevelsüür. De Proov, de dröögt warrn schall, liggt op en dörlaten Insatz ut Plastik oder Keramik över dat Dröögmiddel.
    			Dat Dröögmiddel is hygroskoopsch, wat bedüüdt, dat dat Waterdamp ut sien ümgeven Luft opnimmt, de warrt dor dröger bi. De dröge Luft nimmt denn dat Water ut de Proov op un dröögt ehr sodennig.

en: Spatula
nds: Spadel

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
nds: De Spadel is en Laborwarktüüch för't Afschaven, Lüttsnieden un Bewegen vun cheemsche Stoffen. Se köönt ut verscheden Stoffen wesen (a.B. Iesen, Titan, Platin) un verscheden utsehn (a.B. flach oder as en Lepel).

en: Water Jet Pump
nds: Waterstrahlpump

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
nds: De Waterstrahlpump hett twee Ingäng un een Utgang; eenfach seggt sünd dat bloots twee Röhren, de inenannersteken sünd. An den Wateringang schütt en Waterstrahl mit hogen Druck ut en dünn Röhr, rin na't twete, en beten wat grötter Röhr. Dorbi ritt dat Water Gas oder Flaat vun den tweten Ingang mit.<br>De Oorsaak is de negative Druck in en fleten Flaat, de Waterstrahlpump is also en Anwennen vun dat hydrodünaamsche Paradoxon. Dit seggt, dat fleten Flaten Objekten in de Neegde ansuugt un nich wegdrückt.

en: Refractometer
nds: Brekenklock

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
nds: Mit en Brekenklock lett sik de Breekindex vun en optsch Medium rutfinnen. Wenn Een den Breekindex vun en Stoff kennt, lett he sik na en Reakschoon för't Faststellen vun de Puurheit vun en Proov bruken, oder a.B. för't Pröven, wat de Reakschoon funkscheneert hett.

en: Mortar
nds: Mörser

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
nds: En Mörser warrt för't Mahlen vun Faststoffen vun Hand bruukt. He lett sik ok för't Egaliseren vun Pulvermischen dör Mahlen bruken. För't Mahlen warrt en Warktüüch bruukt, dat as en Küül lett, de Stöter.

en: Heating Coil
nds: Hittplaat

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
nds: Hittplaten warrt för't Heten vun Kolvens un anner Gelaatsen bruukt. En Reeg Hittplatten laat sik mit en Thermometer verbinnen, so dat se nich hitter as en fastleggt Temperatuur warrt. Bi anner Hittplaten dreiht sik en Magneet ünner de Plaat. Disse Magneet kann en tweten Magneet binnen dat Gelaats ("Röhrfisch") mittrecken, so dat en Flaat dor binnen ümröhrt warrt, wat ehr na Temperatuur un Tosamensetten egaliseert.

en: Cork Ring
nds: Korkring

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
nds: Grote Gelaatsen as Rundkolvens warrt as Schuul för de Reedschappen op Ringen ut Kork, en besünners licht Holt mit gode Isoleeregenschappen, afstellt.

en: Dropping Funnel
nds: Drüpptrechter

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
nds: Mit en Drüpptrechter laat sik naue Mengden vun en Flaat a.B. na en Beker rindrüppen. De Drüppgauheit lett sik över en Hahn kuntrulleren.

en: Separating Funnel
nds: Scheedtrechter

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
nds: En Scheedtrechter lett sik för't Scheden vun en Mischen ut Flaten mit verscheden Dichten bruken. Mit dat Utloopröhr an den Bodden lett sik de Flaat mit de högere Dicht na en anner Gelaats füllen.

en: Test Tube Rack
nds: Reagenzglasholler

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
nds: Disse Holler nütt wat, wenn Een vele lütte Mengden vun Stoffen in en Reeg utproberen will, oder ok eenfach för't Drögen vun Reagenzglöös.

en: Vortexer
nds: Swabbelbuck

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
nds: En Swabbelbuck warrt för't Egaliseren vun Stoffen bruukt. Dat Gelaats, dat de Flaat bargt, de egaliseert warrn schall, warrt op en Plaat sett. De Plaat swabbelt mit en Dreihbewegen vun bet to 3000 Ümdreihen per Minuut, wenn en Kontaktsensor dat utlööst. So laat sik ok bannig lütte Flaatmengden gau un goot egaliseren. Dat Gegendeel is de Zentrifuug, de för't Scheden vun Flaten bruukt warrt.

en: Wash Bottle
nds: Sprüttbuddel

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
nds: Disse Buddeln warrt för verscheden Opgaven bruukt. In de mehrsten Labors sünd se normalerwies mit Water, Solt, Süür oder anner faken bruukt Flaten füllt. Mit Sprüttbuddeln laat sik de Flaten eenfach togeven, wenn de naue Flaatmengde nich so wichtig is.

en: Rotary Evaporator
nds: Dreihverdamper

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
nds: En Dreihverdamper is en Rundkolven, indukt na en Hittwaterbad, mit den Een Löösmiddeln verdampen kann. De Kolven dreiht sik, so dat sik en dünne Löösmiddel-Laag an de Gelaatswand bildt, un de Binnendruck warrt daalsett, wat beed bi't Verdampen hölpt. Dat gasige Löösmiddel stiggt op, kondenseert an en Kondenser un drüppt af na en Kondensaat-Sammelgelaats. So laat sik Lösen indicken oder ehr Puurheit verbetern. Dat Daalsetten vun den Binnendruck över en Vakuumpump sett den Kaakpunkt vun Flaten daal.

en: Reflux Condenser
nds: Backloopkondenser

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
nds: In en Backloopkondenser schöölt gasige Stoffen ut en cheemschen Vörgang kondenseren, dat Kondensaat warrt den Vörgang wedder toföhrt. Normalerwies warrt he op Rund- oder Mehrhalskolvens opsteken. De Gasfaas warrt dor binnen afköhlt, bet se kondenseert, un löppt denn wedder na't Gelaats torüch.

en: Pipette Bulb
nds: Suugball

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
nds: En Suugball is en Gummiball, de för't Füllen vun Pipetten bruukt warrt. He warrt baven op de Pipett sett un tosamendrückt, wat dor de Luft rutdrifft; warrt he looslaten, gifft dat dor binnen en Ünnerdruck, wiel de Ball wedder torüch na sien ole Form will. Disse Ünnerdruck süggt denn de Flaat na de Pipett rin.

en: Test Tube
nds: Reagenzglas

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
nds: In en Reagentglas laat sik lütte Reakschonen oder Experimenten utföhren. Dat gifft vele verscheden Reagenzglas-Typen, a.B. mit Verbinners oder en Skala dor op, annere sünd ut besünner hart Glas, dormit se länger hollt.

en: Protective Goggles
nds: Schuulbrill

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
nds: De mehrsten Labors schrievt vör, dat elkeen en Schuulbrill dregen mutt. Ahn ehr is de Riskanz bi't Arbeiden mit de mehrsten Stoffen to groot. Normalerwies is de Lins ut en besünner Plastik, dat vör mechaansche Inwarken un vör sure un loogsche Stoffen schuult.

en: Round-Bottomed Flask
nds: Rundkolven

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
nds: En Rundkolven lett sik för en Reeg vun Reakschonen bruken. En poor laat sik na anner Elementen tokoppeln, as Een an den slepen Hals sehn kann. Mit en Korkring laat se sik ok op Dischen usw. henstellen.

en: Full Pipette
nds: Vullpipett

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
nds: Anners as en normaal Pipett hett en Vullpipett bloots een Markeren, de en fastleggt Volumen wiest.

en: Drying Tube
nds: Dröögröhr

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
nds: Dat gifft Reakschonen, bi de waterfree arbeidt warrn mutt. Dormit dat geiht, bruukt Een en Dröögröhr, dat en hygroskoopsch Stoff bargt, de dat Water ut de Ümgevenluft ruttreckt.

en: Test Tube Holder
nds: Reagenzglasholler

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
nds: Mit en Reagenzglasholler laat sik Reagenzglöös eenfach hollen. Een hett so ok en Sekerheitafstand twischen sien Hand un dat Reagenzglas, wenn dat a.B. hitt is. Faken warrt de Greep bruukt, wenn Een dat Reagenzglas över en apen Flamm höllt.

en: Measuring Cylinder
nds: Meetzylinner

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
nds: Na en Meetzylinner laat sik Flaatmengden recht wat nau infüllen, un he lett sik ok dorför bruken, dat sik Sweevstoffen dor binnen afsetten köönt. Achteran laat se sik vun de Flaat dör Afgeten scheden.

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
nds: Mit en Thermometer lett sik a.B. de Temperatuur vun en Proov faststellen. Labors bruukt Thermometers, de sik ok binnen Süren oder Logen bruken laat.

en: Magnetic Stir Bar
nds: Röhrfisch

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
nds: Röhrfisch sünd lüttje Magneetstääv, de ehr Plastikmantel cheemsch meist nich aktive is. De mehrsten Hittplaten hebbt en Magneet inbuut, de sik dreihen kann. Disse dreiht denn den Röhrfisch mit, de Mischen warrt ümröhrt.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
nds: Röhrfischgrieper

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
nds: Mit en Röhrfischgrieper lett sik de Röhrfisch ut en Gelaats rutnehmen. De Grieper is en Staff mit en Magneet för't Opnehmen vun den Röhrfisch an't Enn.

en: Pipette
nds: Pipett

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
nds: En Pipett warrt in't Labor för't Afmeten vun lütte Flaatmengden bruukt. En Pipett hett normalerwies en Skala un en Gummiball för't Afdroppen vun Flaten. Normale un ok Vullpipetten sünd för Flaten mit 20°C un na de Utfleet-Tiet (angeven dör "Ex.") kalibreert. Wenn nödig, sünd de Utfleet-Tieden op de Pipetten angeven.

en: Erlenmeyer Flask
nds: Erlenmeyerkolven

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
nds: Disse Kolven, nöömt na den Chemiker Emil Erlenmeyer (1825-1909), hett - anners as de Beker - en ümdreiht kegelig Gelaats un en Zylinnerhals. För den Laborbruuk gifft dat verscheden Typen vun den Erlenmeyerkolvens: mit dünn oder breed Hals. Afhangen vun de Anwennen kann de Hals ok en Sliepen vun hööchste Nauigkeit hebben, de en dicht Verbinnen na anner Gelaatsen tolett.
    			<br>
    			De dünne Hals minnert de Riskanz, dat Flaat överlöppt, besünners bi't Kaken oder bi Reakschonen, bi de sik de Inholt beweegt.
    			<br>
    			En Erlenmeyerkolven is goot för't Mischen vun Flaten oder för't Andrieven vun Reakschonen dör Röhren oder Schüddeln. De Erlenmeyerkolven lett sik besünners goot mit en Magneetröhrer bruken, wiel he direktemang op de Röhrplaat stellt warrn kann. Rundkolvens laat sik bloots mit en Korkring seker op de Röhrplaat stellen.

en: Ultrasonic Bath
nds: Ultraschallbad

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
nds: För en poor cheemsch Reakschonen mutt dat Löösmiddel gasfree wesen. Dorför warrt dat Reakschoon-Gelaats en Tietlang na en Waterbad rinsett, dör dat Klangbülgen mit bannig hoge Frequenzen ("Ultraschall") loopt, de vun de Gelaatswand ok na binnen överdragen warrt, wo sik en stahn Bülg formt. In de Sietdruckrebeden vun disse Bülg lagert sik de Dampmolekölen tohoop un stiegt as Blasen op. Dit warrt ok "Utgasen" nöömt.

en: Scales
nds: Waag

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
nds: Faken mööt Stoffmengden in en Labor nau afmeten warrn. Wagen vun hoge Gööd köönt daal bet op 1/10.000 g meten. Disse Wagen sünd op Granitblöck opstellt, wat dat Schüddeln ut de Ümgeven affangt, gegen Luftküsels sünd se mit en Glashuuv schuult.

en: Distillation bridge
nds: Destilleerbrüch

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
nds: Flaatmischen laat sik faken mit en Destillatschoon scheden. Dorbi is de Destilleerbrüch de Weg twischen twee Pött. Een Pott bargt de Mischen, de scheedt warrn schall; se warrt hitt maakt un geiht na ehr Gasfaas över. De Damp warrt denn dör de Brüch leddt, an't Enn vun de Brüch kondenseert dat Gas wedder un drüppt daal na en Rundkolven. Normalerwies föhrt de Brüch dör en Gegenstroomköhler, un faken bargt de Destilleerbrüch ok en Thermometer för't Kuntrulleren vun de Temperatuur dor binnen.

en: Syringe
nds: Gassprütt

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
nds: En Gassprütt is ut twee Delen opbuut: En Glasröhr un en Stempel, normalerwies ok ut Glas. Wenn en Gas ut en Reakschoon na't Glasröhr leddt warrt, warrt dor de Stempel bi na buten drückt, wiel de Gassprütt en afslaten Systeem is. Dat vun en Reakschoon teelte Gasvolumen lett sik so aflesen.

en: Separation Beaker
nds: Scheedbeker

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
nds: Toeerst warrt veer lütte Bekers na de veer Utlaten vun den Scheedbeker sett. Bi't Destilleren warrt de Scheedbeker üm 60° dreiht, wenn Een bi en wiss Temperatuur anlangt. So bargt de lütten Bekers na't Enn vun't Destilleren elkeen en besünner Flaat, de vun de destilleert Flaat ehr Kaakpunkt afhangt.

en: Burner
nds: Brenner

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
nds: Dat gifft en Reeg vun Brennertypen, dit Bild wiest en Teclu-Brenner. De Typen hebbt verscheden Hööchsttemperaturen un Heetkönen.

en: Extractor Hood
nds: Aftogschapp

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
nds: Mit Aftogschappen laat sik Gasen vun cheemsch Reakschonen utschutern. De reenmaakte Luft warrt na buten pumpt.

en: Contact Thermometer
nds: Schaltthermometer

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
nds: En Schaltthermometer is anners as normaal Thermometers, se sünd a.B. Hittplaten oder Dukkakers tokoppelt. So köönt se en Temperatuur meten un ok stüern un so bi Experimenten een Temperatuur wohren. Se bruukt en negatiev Regelkrink: Is de Regelgrött (de Temperatuur) bi den vörgeven Weert anlangt, maakt se ut; fallt de Temperatuur to dull, maakt se den Warmsborn wedder an.

en: Clamps
nds: Klemmen

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
nds: Mit Laborklemmen laat sik all Oorden vun Reedschappen fastmaken.

en: Indicator Paper
nds: Indikatorpapeer

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
nds: De pH-Weert vun en Lösen lett sik op vele Oorden meten. Een kann a.B. Wiespapeer bruken. Wiespapeer wesselt - afhangig vun den pH-Weert vun de Lösen, de dor ropgeven warrt - sien Klöör. Mit en Klöörtabell as Vergliek laat sik so recht wat naue Weerten fastmaken. Wenn nauere Weerten nödig sünd, kann Een a.B. en Glas-Elektrood bruken, de dat Leddkönen vun en Lösen meten deit.

en: Short-Stem Funnel
nds: Korthalstrechter

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
nds: Mit Trechters kann Een Pulver oder Flaten na Gelatsen mit en drang Hals infüllen.

en: Buret
nds: Bürett

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
nds: En Bürett warrt för Titreren vun Flaten bruukt. De Bürett warrt mit en fastleggt Volumen vun en Flaat füllt. Nerrn dorvun steiht en Gelaats, a.B. en Erlenmeyerkolven. Mit den Hahn laat sik nu de Flaat binnen dat Gelaats titreren. Büretten vun hoge Gööd hebbt en Füll-Mechanismus, mit den sik de Bürett heel eenfach mit nipp dat sülve Volumen wedder opfüllen laat, för dat se kalibreert is.

en: Beaker
nds: Bekerglas

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
nds: Bekerglöös warrt för vele Opgaven bruukt. Een kann se a.B. twischendör för't Wohren vun cheemsch Stoffen bruken, oder dor cheemsche Reakschonen binnen aflopen laten. bruken. Se warrt ok faken för Titreren bruukt.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
nds: DVK (Dünaamsch Verscheelkalorimeter)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
nds: De DVK mitt den Warmsstroom na en Stoff. Disse Weerten sünd för elk Stoff anners, mit de DVK laat sik also Stoffen beschrieven oder rutfinnen, wat dat för en Stoff is.

en: Dewar Vessel
nds: Dewar-Gelaats

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
nds: En Dewar-Gelaats (oder Dewar-Kolven), nöömt na Sir James Dewar (1842-1923) is en Gelaats mit en dubbelt Wand un schall en mööglichst goot Warms-Isoleren hebben. Sien twee Wänn sluut en Vakuum in, so dat sik Stoffen dor binnen koolt oder warm hollen laat. En Bispill för en Dewar-Gelaats is de Thermosbuddel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
nds: Platzholler

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
nds: Waterstoff

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
nds: Bor

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
nds: Kohlenstoff

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
nds: Stickstoff

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
nds: Suerstoff

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
nds: Fluor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
nds: Natrium

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
nds: Silizium

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
nds: Phosphor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
nds: Swevel

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
nds: Chlor

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
nds: Kalium

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
nds: Kalzium

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
nds: Titan

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
nds: Chrom

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
nds: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
nds: Worr in de Neegde vun de Stadt Magnesia binnen swatte Eer funnen. So worr dat "magnesia nigra" nöömt, kort: Manganese

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
nds: Iesen

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
nds: Kobalt

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
nds: Kopper

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
nds: Zink

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
nds: Arsen

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
nds: Selen

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
nds: Brom

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
nds: Zirkon

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
nds: Niob

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
nds: Nöömt na Niobe, den greekschen Gott Tantalus sien Dochter.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
nds: Molybdän

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
nds: Greeksch <i>molybdos</i> bedüüdt "Blee". Se harrn dat lang Tiet swoor hatt mit den Verscheel twischen de Mineralen Bleegleem un Molybdeengleem.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
nds: Sülver

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
nds: Tinn

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
nds: Antimon

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
nds: Tellur

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
nds: Jod

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
nds: Greeksch "ioeides", bedüüdt "vigelett"

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
nds: Cäsium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
nds: Latiensch "caesius" bedüüdt "hevenblaag"

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
nds: Lanthan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
nds: Greeksch "lanthanein" för "versteekt". De Lanthanoiden warrt ok "Rore Eerden" nöömt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
nds: Cer

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
nds: Praseodym

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
nds: Neodym

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
nds: Na den greekschen Prometheus nöömt. Prometheus hett dat Füer vun de Gödder stahlen un dat de Minschen geven.

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
nds: Na den olen Naam vun Skandinavien nöömt: "Thule".

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
nds: Tantal

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
nds: Wolfram

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
nds: Nöömt na den düütschen Stroom Rhien (latiensch "Rhenus")

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
nds: Greeksch för "Röök". Dat rüükt bannig na Rettich.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
nds: Platin

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
nds: Quecksülver

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
nds: Blie

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
nds: Wismut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
nds: Dat Woort geiht wull torüch op de eerste Fundsteed, de Wischen (hd. <i> Wi(e)se</i>) an den Sneebarg in de Ertbargen. De tweet Woortdeel mhd. <i> muten</i>, <i>die Mutung</i> höört to "Moot" un bedüüd in't Middelöller so veel as "üm Verlööf för den Afbuu fragen". Dat Symbool <i>Bi</i> is vun de latienschmaakte Form <i>bismutum</i> afleddt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
nds: Astat

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
nds: Nöömt na Radium. Dat endt op "on", üm to wiesen, dat dat en Eddelgas is.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
nds: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
nds: Greeksch "ouranos" bedüüdt "Heven". Nöömt na den Planet Uranus.

en: Named after the planet Neptune.
nds: Nöömt na den Planet Neptun.

en: Named after the planet Pluto.
nds: Nöömt na den Planet Pluto.

en: Named after America.
nds: Nöömt na Amerika.

en: Named after Marie Curie.
nds: Nöömt na Marie Curie.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
nds: Nöömt na de Stadt Berkeley, woneem dat funnen worr.

en: Named after the US-State of California.
nds: Nöömt na den US-Bundsstaat Kalifornien.

en: Named after the scientist Albert Einstein.
nds: Nöömt na den Wetenschopler Albert Einstein.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
nds: Nöömt na den Wetenschopler Enrico Fermi.

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
nds: Nöömt na den Wetenschopler D.I. Mendeleev.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
nds: Nöömt na den Wetenschopler Alfred Nobel.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
nds: Nöömt na den Wetenschopler Ernest Orlando Lawrence.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
nds: Nöömt na den Wetenschopler G. Theodore Seaborg

en: Named after the scientist Niels Bohr.
nds: Nöömt na den Wetenschopler Niels Bohr.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
nds: Latiensch "hassia" för dat düütsche Land Hessen. In Hessen hebbt se vele Elementen funnen.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
nds: Nöömt na de Wetenschoplersch Lise Meitner.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
nds: Nöömt na de düütsche Stadt Darmstad, woneem se vele Elementen opdeckt hebbt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
nds: Röntgenium

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
nds: Nöömt na Wilhelm Conrad Röntgen.

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
nds: In de Historie faken »Eka-Quecksülver« nöömt, wöör Copernicium na de engelsche Schriefwies för den Astronoom Nikolaus Kopernikus nöömt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
nds: Flerowium

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
nds: In de Historie faken »Eka-Blee« nöömt, wöör Flerowium nöömt na't Flerow-Labor för Nukleaarreakschonen in Dubna in Russland. Dor maakt se superschwoor Elementen.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
nds: In de Historie faken »Eka-Polonium« nöömt, wöör Livermorium nöömt na't Livermore National Laboratory in de USA.

en: Classic Periodic Table
nds: Klass'sch Periodensysteem

en: Long Periodic Table
nds: Utföhrlich Periodensysteem

en: Short Periodic Table
nds: Kort Periodensysteem

en: Transition Elements
nds: Övergangselementen

en: DZ Periodic Table
nds: dZ-Periodensysteem

en: Equation Balancer
nds: Glieken-Löser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
nds: Inföhren

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
nds: Atomkarnreekner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
nds: Gasreekner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
nds: Konzentrerenreekner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
nds: Moleköölmassreekner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
nds: Titrerenreekner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
nds: <big>Den Reekner utsöken, den Du bruken wullt</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
nds: Dat is dat Verteken mit de verscheden verföögboren Reekners. Klick op "Inföhren", wenn Du mehr över de enkelten Reekners weten wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
nds: Reekners

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
nds: <h1>De Kalzium-Reekners</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
nds: <big>Informatschonen to de verscheden Reekners</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
nds: Dat is de Beschrieven, wodennig de Reekners binnen Kalzium funkscheneren doot.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
nds: <big>Willkamen bi de Kalzium-Reekners!<br /></big>
    <p>Disse Reekner bargt en Reeg Reekners för verscheden Opgaven un verscheden Reken.</p>
    <p>Binnen Kalzium gifft dat disse Reekners:</p>
    <ul><li><b>Moleköölmassreekner<br /></b>Disse Reekner hölpt Di bi't Utreken vun de Moleköölmassen vun verscheden Molekölen.<br />Du kannst Kortforms för de Moleköölnaams angeven un mehr vun disse Aliasen tofögen.</li>
    <li><b>Konzentrerenreekner<br /></b>Du kannst disse Mengden utreken:</li>
    <ul type="circle"><li>Stoffmengde</li>
    <li>Volumen vun en Lösen</li>
    <li>Konzentreren vun en Stoff</li></ul>
    <p>Du kannst en Barg Eenheiten un verscheden Metoden för't Angeven vun Mengden bruken.</p>
    <li><b>Atomkarnreekner<br /></b>Disse Reekner bruukt de Atomkarndaten vun Kalzium un seggt de Mass vun en Stoff na en angeven Tiet vörut.</li>
    <li><b>Gasreekner<br /></b>Mit dissen Reekner laat sik de Temperatuur, den Druck, dat Volumen, de Gasmengde usw. för en Reeg ideaal un nich-ideaal Gasen utreken.</li>
    <li><b>Glieken-Löser<br /></b>Disse Reekner lööst cheemsch Glieken.</li>
    <li><b>Titrerenreekner<br /></b>Disse Reekner schall den Äquivalenzpunkt vun en Titreren mit en pH-Meter. För de beste Topassen bruukt he en hyperboolsch Tangent. He kann ok Gliekensystemen lösen, dor kannst Du mit ankieken, wodennig sik de Konzentreren vun een Molekööl afhangig vun en anner ännern deit.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
nds: Perzentangaven mööt lütter as 100,0 wesen. Bitte giff en gellen Weert in.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
nds: De Dicht mutt nich Null wesen. Bitte giff en gellen Weert in.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
nds: De Mass mutt nich Null wesen. Bitte giff en gellen Weert in.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
nds: Dat Volumen mutt nich Null wesen. Bitte giff en gellen Weert in.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
nds: De Tall vun Molen mutt nich Null wesen. Bitte giff en gellen Weert in.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
nds: De Molarmass vun dat Löösmiddel is Null. Bitte giff en gellen Weert in.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
nds: De Tall vun Äquivalenten is Null. Äquivalentmass lett sik nich utreken.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
nds: De Konzentreren is Null. Bitte giff en gellen Weert in.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
nds: Dat Volumen vun dat Löösmiddel mutt nich Null wesen.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
nds: De Tall vun Molen vun dat Löösmiddel mutt nich Null wesen.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
nds: De Mass vun dat Löösmiddel mutt nich Null wesen.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
nds: Nich noog Daten. För't Utreken vun den Weert bitte de Äquivalentkonzentreren („Normaliteet“) angeven.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
nds: Nich noog Daten. För't Utreken bitte en Molariteet, Molenbrook oder Molaliteet angeven.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
nds: De Mengde wöör in Molen angeven. De Molar-/Äquivalentmassen laat sik nich utreken. Bitte Mass oder Mengde angeven.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
nds: De Molarmass vun dat Löösmiddel lett sik bloots mit angeven Molenbrook (Mengdenandeel) utreken.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
nds: De Molarmass mutt nich Null wesen. Bitte giff en gellen Weert in.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
nds: De Äquivalentmass mutt nich Null wesen. Bitte giff en gellen Weert in.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
nds: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">En poor vun de nakamen Daten doot nich noot. Wenn Du a.B. de Mengde vun lööst Stoff in Mol angiffst, bruukst Du sien Molarmass nich angeven.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
nds: Daten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
nds: <big><b>Mengde vun den Löösstoff:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
nds: <big>Hier bitt de Mengde vun den Löösstoff angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
nds: Hier kannst Du de Mengde vun lööst Stoff angeven, den de Lösen bargt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
nds: De Metood, mit de Du de Mengde vun lööst Stoff angeven wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
nds: Hier kannst Du de physikaalsche Egenschap ännern, över de Du de Mengde vun lööst Stoff angeven wullt, so as Mass, Molen oder Volumen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
nds: <big><b>Molarmass vun den Löösstoff:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
nds: <big>Hier bitte de Molarmass vun den Löösstoff angeven.</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
nds: Hier kannst Du de Molarmass vun den Stoff angeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
nds: <big><b>Äquivalentmass vun den Löösstoff:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
nds: <big>Hier bitte de Äquivalentmass vun den Löösstoff angeven.</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
nds: Hier kannst Du den lööst Stoff sien Äquivalentmass angeven. Dat deit bloots noot, wenn en Konzentreren as Normaliteet angeven is.
    Normaliteet = Tall vun Äquivalenten per Liter Lösen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
nds: <big><b>Löösstoffdicht:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
nds: <big>Hier bitte den Löösstoff sien Dicht angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
nds: Hier kannst Du en Weert för den oplööst Stoff sien Dicht angeven. Dat deit bloots denn noot, wenn Du de Mengde vun lööst Stoff as Volumen angeven deist.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
nds: <big><b>Löösmiddelmengde:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
nds: <big>Hier bitte de Mengde vun't Löösmiddel angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
nds: Hier kannst Du de Löösmiddelmengde binnen de Lösen angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
nds: <big>De Metood, mit de Du dat Volumen angeven wullt</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
nds: Hier kannst Du de physikaalsche Egenschap angeven, över de Du de Löösmiddelmengde angeven wullt, so as Mass, Molen oder Volumen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
nds: <big><b>Molarmass vun Löösmiddel:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
nds: <big>Hier bitte de Molarmass vun't Löösmiddel  angeven.</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
nds: Hier kannst Du de Molarmass vun't Löösmiddel  angeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
nds: <big><b>Löösmiddeldicht:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
nds: <big>Hier bitte de Dicht vun't Löösmiddel angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
nds: Hier kannst Du de Lösen ehr Dicht angeven. Dat deit bloots noot, wenn de Lösenmengde as Mass angeven oder bruukt warrt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
nds: <big><b>Konzentreren:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
nds: <big>Hier bitte de Lösen ehr Konzentreren angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
nds: Hier kannst Du de Lösen ehr Konzentreren angeven, reekt in de Eenheiten rechterhand.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
nds: <big><b>Utreken:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
nds: <big>Bitte angeven, wat Du doon wullt</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
nds: Dat is de List mit de Mengden, de Du utreken kannst. Söök dor een vun ut un giff de anner nödig Weerten för't Utreken in.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
nds: De Eenheiten för dat Löösmiddel sien Dicht angeven

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
nds: <big>Hier bitte de Eenheit oder Metood för't Angeven vun Konzentreren angeven</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
nds: <big>De Eenheiten för dat Löösmiddel sien Mengde</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
nds: Hier kannst Du de Eenheit för de Löösmiddelmengde binnen de Lösen angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
nds: <big>De Eenheiten för dat Löösmiddel sien Molarmass</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
nds: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
nds: <big>Hier bitte de Eenheiten för Dicht</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
nds: Hier kannst Du de Eenheit för den oplööst Stoff sien Dicht angeven. Dat deit bloots denn noot, wenn Du de Mengde vun lööst Stoff as Volumen angeven deist.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
nds: <big>Hier bitte de Eenheiten för de Löösstoffmengde angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
nds: Hier kannst Du de Eenheit för de Mengde vun den lööst Stoff in de Lösen angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
nds: <big>Eenheiten för de Molarmass vun den Löösstoff</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
nds: <big>Eenheiten för de Äquivalentmass vun den Löösstoff</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
nds: <big>All Weerten op ehr Anfangweerten torüchsetten</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
nds: Torüchsetten

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
nds: De Molarmass mutt nich Null wesen. Bitte giff en anner Weert as Null in.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
nds: <big><b>Änner de Mengden un kiek, wodennig sik de annern Mengden ok dünaamsch ännern doot.<br />För en Gas hangt Mass un Mol direktemang een vun den annern af.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
nds: <big><b>Molarmass vun't Gas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
nds: <big>Hier bitte de Molarmass vun't Gas angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
nds: Hier kannst Du de Molarmass vun't Gas angeven, a.B. "2" bi Waterstoff.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
nds: <big><b>Molen:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
nds: <big>De Tall vun Molen vun dat Gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
nds: Hier kannst Du de Molentall vun't Gas ingeven.
    Molentall = Mass / Molarmass

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
nds: <big>Hier bitte de Mass vun't Gas angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
nds: Hier kannst Du de Mass vun't Gas angeven.
    Mass = Molen × Molarmass

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
nds: <big>Hier bitte de Eenheit för de Gasmass angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
nds: Hier kannst Du de Eenheit för de Mass ännern.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
nds: <big><b>Druck:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
nds: <big>Hier bitte dat Gas sien Druck angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
nds: Hier kannst Du den Druck vun't Gas angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
nds: <big>Hier bitte de Eenheit för't Gas sien Druck angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
nds: Hier kannst Du de Druckeenheiten angeven, a.B. Atmosferen, Bar, usw.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
nds: <big><b>Temperatuur:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
nds: <!----><big>Hier bitte de Gastemperatuur angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
nds: Hier kannst Du de Gastemperatuur angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
nds: <big>Hier bitte de Temperatuurskala för't Gas utsöken</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
nds: Hier kannst Du de Temperatuureenheiten angeven, a.B. Kelvin, Graad Celsius, usw.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
nds: <big><b>Volumen:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
nds: <big>Hier bitte dat Gas sien Volumen angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
nds: Hier kannst Du dat Gas sien Volumen angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
nds: <big>Hier bitte de Eenheiten för't Gas sien Volumen angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
nds: Hier kannst Du de Gasvolumeneenheiten ännern, a.B. m³ oder Liter

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
nds: Daten för nich-ideaal Gasen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
nds: <big><b>Van-der-Waals-Biweert "b":</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
nds: <big><b>Van-der-Waals-Biweert "a":</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
nds: De Eenheit för den Van-der-Waals-Biweert "b" angeven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
nds: Hier kannst Du den Van-der-Waals-Biweert "b" för't Gas angeven. Dat deit bloots denn noot, wenn dat en rejell Gas is. Bi en ideell Gas kannst Du dor 0,0 för angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
nds: De Eenheit för den Van-der-Waals-Biweert "a" angeven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
nds: Hier kannst Du den Van-der-Waals-Biweert "a" för't Gas angeven. Dat deit bloots denn noot, wenn dat en rejell Gas is. Bi en ideell Gas kannst Du dor 0,0 för angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
nds: De Eenheiten vun den Van-der-Waals-Biweert "b"

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
nds: Hier kannst Du de Eenheiten vun den Van-der-Waals-Biweert "b" angeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
nds: per Mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
nds: Liter² Atmosfeer/Mol²

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
nds: Klick hier, wenn Du all Weerten op ehr Anfangweerten torüchsetten wullt

en: Initial amount cannot be zero.
nds: Anfangmengde mutt nich Null wesen.

en: Final amount cannot be zero.
nds: Ennmengde mutt nich Null wesen.

en: Time is zero, please enter a valid value.
nds: Tiet is Null. Bitte giff en gellen Weert in.

en: The final amount is greater than the initial amount.
nds: De Ennmengde is grötter as de Anfangmengde.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
nds: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Hier kannst Du binnen dat Utsökfeld blang de Beschriften "Utreken" utsöken, wat Du utreken wullt, un de Weerten un Eenheiten för de Reken ännern.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
nds: Elementendaten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
nds: <big><b>Elementnaam:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
nds: <big>Bitte hier dat Element för Dien Reken angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
nds: Hier kannst Du dat Element angeven, för dat Du wat utreken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
nds: <big><b>Isotoopmass:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
nds: <big>Hier bitte en Isotoop vun dat aktuelle Element angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
nds: Hier kannst Du dat Isotoop vun't Element baven angeven, för dat Du wat utreken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
nds: <big><b>Halfweerttiet:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
nds: Hier kannst Du de Halfweerttiet vun't radioaktive Isotoop angeven.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
nds: Hier kannst Du de Halfweerttiet vun't Isotoop baven angeven.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
nds: <big>De Eenheit vun de Halfweerttiet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
nds: Hier kannst Du de Eenheit för de Halfweerttiet angeven, so as Johren oder Sekunnen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
nds: Johr

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
nds: Sekunnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
nds: Minuten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
nds: Stünnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
nds: Daag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
nds: Weken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
nds: <big><b>Atommass:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
nds: <big>De Atommass vun't utsöchte Isotoop</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
nds: Dit is de Atommass vun't Isotoop in Gramm per Mool.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
nds: <big>De Eenheit vun de Atommass</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
nds: Gramm / Mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
nds: Anner Daten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
nds: Hier kannst Du fastleggen, wat Du utreken wullt. Söök een vun de Optschonen "Tiet", "Stoff-Anfangmengde" oder "Stoff-Ennmengde" ut.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
nds: Utgangsmengde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
nds: Ennmengde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
nds: Tiet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
nds: <big><b>Anfangmengde:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
nds: <big>Hier bitte de Anfangmengde vun den Stoff angeven.</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
nds: Hier kannst Du de Anfangmengde vun den radioaktiven Stoff angeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
nds: <big><b>Ennmengde:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
nds: <big>Hier bitte de Ennmengde vun den Stoff angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
nds: Hier kannst Du de Ennmengde vun den radioaktiven Stoff angeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
nds: <big><b>Tiet:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
nds: <big>Hier bitte de aflopen Tiet angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
nds: Hier kannst Du de Tiet angeven, na de ut de Anfangmengde de Ennmengde worrn is.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
nds: <big>De Metood, mit de Du Massen angeven wullt</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
nds: Hier kannst Du de physikaalsche Egenschap ännern, mit de Du den Stoff sien Anfangmengde angeven wullt, also Mass oder Molen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
nds: Molen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
nds: <big>De Metood, mit de Du de Ennmengde angeven wullt</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
nds: Hier kannst Du de physikaalsche Egenschap ännern, mit de Du den Stoff sien Ennmengde angeven wullt, also Mass oder Molen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
nds: <big>Hier bitte de Anfangmengde vun den Stoff angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
nds: Hier kannst Du de Eenheiten för de Anfangmengde vun den Stoff angeven, so as Gramm oder Pund.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
nds: Gramm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
nds: Tünnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
nds: Karat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
nds: Pund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
nds: Unzen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
nds: Fienunzen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
nds: <big>Hier bitte de Eenheiten för de Ennmengde angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
nds: Hier kannst Du de Eenheiten för de Ennmengde vun den Stoff angeven, so as Gramm oder Pund.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
nds: <big>Hier bitte de Eenheiten för de aflopen Tiet angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
nds: Hier kannst Du de Eenheit för de Halfweerttiet angeven, so as Johren oder Sekunnen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
nds: <big><b>Tiet in Halfweerttieden</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
nds: <big>Du kannst de aflopen Tiet mit den Schuver angeven</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
nds: Mit dissen Schuver kannst Du de Tiet twischen 0 un 10 Halfweerttieden fastleggen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
nds: <big>De Tall vun aflopen Halfweerttieden</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
nds: Informatschoon/Fehlermellen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
nds: <big>De Instellen vun den Molekööl-Konzentrerenreekner</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
nds: Mengde warrt jümmers as Mass angeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
nds: Ideaal Gas vermoden (also keen Van-de-Waals-Biweerten wiesen)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
nds: Massreekner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
nds: Enkelheiten wiesen, so as Aliasnaams

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
nds: "Alias tofögen"-Paneel wiesen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
nds: De Mengde vun lööst Stoff warrt jümmers as Mass angeven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
nds: De Löösmiddelmengde warrt jümmers as Volumen angeven.

en: Experimental values
nds: Probeerweerten

en: Theoretical equations
nds: Theoreetsch Glieken

en: Error
nds: Fehler

en: Theoretical curve
nds: Theoreetsch Bagen

en: Approximated curve
nds: Negert Bagen

en: Equivalence point
nds: Äquivalentpunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
nds: Diagramm sekern

en: Svg image (*.svg)
nds: Svg-Bild (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
nds: Söök ut, wat Du doon wullt:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
nds: Paneel 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
nds: Äquivalentpunkt vun Probeerweerten finnen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
nds: Volumen(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
nds: Paneel 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
nds: En utgleken Systeem lösen un kieken, wodennig sik de Konzentreren vun een Ion (Y) afhangig vun en anner Ion (X) ännern deit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
nds: Weert

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
nds: X-Ass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
nds: Y-Ass:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
nds: Diagramm teken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
nds: Anmarken:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
nds: Nieg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
nds: Opmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
nds: Sekern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
nds: Bispill

en: No element selected
nds: Keen Element utsöcht

en: No graphic found
nds: Keen Bild funnen

[ctx: Next element]
en: Next
nds: Nakamen

en: Goes to the next element
nds: Na't nakamen Element wesseln

[ctx: Previous element]
en: Previous
nds: Verleden

en: Goes to the previous element
nds: Na't verleden Element wesseln

en: It was discovered by %1.
nds: Toeerst funnen wöör dat vun %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
nds: Herkomst vun den Naam:<br/> %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
nds: Smöltpunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
nds: Kaakpunkt

en: Electron Affinity
nds: Elektronenaffiniteet

en: Electronic configuration
nds: Elektronentosamenstellen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
nds: Atommass

en: Ionization energy
nds: Ionisatschoonenergie

en: First Ionization energy
nds: Eerste Ionisatschoonenergie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
nds: Elektronegativiteet

en: Oxidation states
nds: Oxidatschoontostänn

en: Neutrons
nds: Neutronen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
nds: Perzent

en: Half-life period
nds: Halfweerttiet

en: Energy and Mode of Decay
nds: Energie un Tobreekoort

en: Spin and Parity
nds: Spin un Pariteet

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
nds: Datenöversicht

en: Atom Model
nds: Atommodell

en: Isotopes
nds: Isotopen

en: Miscellaneous
nds: Anner Saken

en: Spectrum
nds: Spektrum

en: Extra information
nds: Bito-Informatschonen

en: Extra Information
nds: Bito-Informatschonen

en: No spectrum of %1 found.
nds: Vun %1 lett sik keen Spektrum finnen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
nds: Atomnummer

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
nds: Mit den Glieken-Löser kannst Du cheemsche Glieken liekmaken.<br><br><b>Variabeln bruken</b><br>Du kannst en variabel Mengde vun en Element angeven, wenn Du en enkel Bookstaak vöran dat Elementsymbool setts, as hier wiest:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Resultaat: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Dat Oplösen vun disse Glieken gifft Di de nödigen Mengen Water- un Suerstoff.<br><br><b>Elektrische Laden angeven</b><br>Mit eckige Klemmen kannst Du de elektrische Laden vun Elementen angeven, as hier wiest:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Resultaat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
nds: Glieken:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
nds: Giff hier de Glieken in, de Du liekmaken wullt.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
nds: Klickst Du op dissen Knoop, warrt de Glieken baven liekmaakt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
nds: &Utreken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
nds: Na Twischenaflaag koperen

en: Elements
nds: Elementen

en: Properties
nds: Egenschappen

en: Symbol
nds: Symbool

en: Exact Mass
nds: Naue Mass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
nds: Ionisatschoon

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
nds: Familie

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
nds: Dat gifft de Datei al. Wullt Du ehr överschrieven?

en: Could not open file for writing.
nds: Datei lett sik nich schrieven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
nds: Datei:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
nds: Formaat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
nds: Schema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
nds: Övergang:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
nds: Schuver för de aktuelle Temperatuur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
nds: Klick hier, wenn Du den Temperatuuranstieg afspelen/anhollen wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
nds: Gauigkeit

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
nds: Schuver för de Gauigkeit vun den Temperatuuranstieg

en: Elements with melting point around this temperature:
nds: Elementen mit en Smöltpunkt vun üm un bi disse Temperatuur:

en: No elements with a melting point around this temperature
nds: Keen Elementen mit en Smöltpunkt liek to disse Temperatuur

en: Elements with boiling point around this temperature:
nds: Elementen mit en Kaakpunkt liek to disse Temperatuur:

en: No elements with a boiling point around this temperature
nds: Keen Elementen mit en Kaakpunkt liek to disse Temperatuur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
nds: Grötter/lütter maken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
nds: <p><b>Informatschoon</b></p>
    <p>Mit en Rechtsklick op en Element kannst Du dor mehr Informatschonen över ankieken.</p>
    <p>Mit dat Muusrad un dat Ansichtgrött-Wrktüüch kannst Du de Ansichtgrött topassen.</p>
    <p>Rullen kannst Du, wenn Du den linken Muusknoop daalhöllst un trecken deist oder de Rullen-Stüern bruukst.</p>l

en: Isotope of Element %1 (%2)
nds: Isotopen vun't Element %1 (%2)

[ctx: Electron capture method]
en: EC
nds: EI

[ctx: Many ways]
en: Multiple
nds: Mehrfach

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
nds: Staatsch

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Magnetic moment: %1
nds: Magneetsch Momang: %1

en: Halflife: %1 %2
nds: Halfweerttiet: %1 %2

en: Halflife: Unknown
nds: Halfweerttiet: Nich begäng

en: Abundance: %1 %
nds: Vörkamen: %1 %

en: Number of nucleons: %1
nds: Nukleonentall: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
nds: Nich begäng

en: Exact mass: %1 u
nds: Naue Mass: %1 u

en: &Export Data...
nds: Daten &exporteren...

en: &Scheme
nds: &Klöörschema

en: &Gradients
nds: Ö&vergäng

en: &Tables
nds: &Tabellen

en: &Numeration
nds: &Nummereren

en: &Plot Data...
nds: &Diagrammen...

en: Perform &Calculations...
nds: &Utreken...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
nds: En Reekner för eenfache cheemsche Bereken.

en: &Isotope Table...
nds: &Isotopentabell...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
nds: Disse Tabell wiest all begäng Isotopen vun de cheemschen Elementen.

en: &Glossary...
nds: &Begrepenlist...

en: &R/S Phrases...
nds: &R/S-Sätz...

en: Convert chemical files...
nds: Cheemsche Dateien ümwanneln...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
nds: Mit dit Warktüüch kannst Du Dateien mit cheemschen Daten twischen ünnerscheedliche Formaten ümwanneln.

en: Molecular Editor...
nds: Molekööleditor...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
nds: Mit dit Warktüüch kannst Du de Moleköölstrukturen in 3D ankieken un bewerken.

en: &Tables...
nds: &Tabellen...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
nds: Dit maakt en Dialoog op mit Listen vun Symbolen un Tallen över de Chemie.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
nds: Dit wiest oder verstickt de Verkloren för dat Periodensysteem.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
nds: Dit wiest oder verstickt en Sietpaneel mit Bito-Informatschonen un Warktüüch.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
nds: Dit wiest oder verstickt en Sietpaneel mit Bito-Informatschonen över de Tabell.

en: Legend
nds: Verkloren

en: Table Information
nds: Tabell-Informatschonen

en: Information
nds: Informatschonen

en: Overview
nds: Översicht

en: View
nds: Ansicht

en: Save Kalzium's Table In
nds: Kalziumtabellen sekern as

en: Knowledge
nds: Weten

en: Tools
nds: Warktüüch

en: Kalzium Error
nds: Kalzium-Fehler

en: This system does not support OpenGL.
nds: Dit Systeem ünnerstütt OpenGL nich.

en: Electronegativity (Pauling)
nds: Elektronegativiteet (Pauling)

en: Discovery date
nds: Opdeckdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
nds: Elektronenaffiniteet

en: First Ionization
nds: Eerste Ionisatschoon

en: No Numeration
nds: Keen Numereren

en: Old IUPAC
nds: Ole IUPAC

en: Monochrome
nds: Swattwitt

en: All the Elements
nds: Alle Elementen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
nds: Blöck

en: Iconic
nds: As Lüttbild

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
nds: För elk Element warrt en Lüttbild wiest, dat sien Bruuk angifft.

en: Alkaline
nds: Alkalien

en: Rare Earth
nds: Roor Eer

en: Non-Metals
nds: Nichmetall

en: Alkalie Metal
nds: Alkalimetall

en: Other Metal
nds: Anner Metall

en: Transition Metal
nds: Övergangmetall

en: Noble Gas
nds: Eddelgas

en: Metalloid
nds: Halfmetall

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
nds: Koppeln

en: Group 1
nds: Koppel 1

en: Group 2
nds: Koppel 2

en: Group 3
nds: Koppel 3

en: Group 4
nds: Koppel 4

en: Group 5
nds: Koppel 5

en: Group 6
nds: Koppel 6

en: Group 7
nds: Koppel 7

en: Group 8
nds: Koppel 8

en: Colors
nds: Klören

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
nds: &Datei

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
nds: &Ansicht

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
nds: &Warktüüch

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nds: Hööft-Warktüüchbalken

en: Value not defined
nds: Weert nich fastleggt

en: Unknown Value
nds: Nich begäng Weert

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
nds: De IUPAC hett dit Element noch nich gootkennt.

en: This element was known to ancient cultures.
nds: Dit Element weer ok al in ole Kulturen begäng.

en: No Data
nds: Keen Daten

en: Glossary
nds: Begrepenlist

en: References
nds: Betöög

en: Go to '%1'
nds: Gah na "%1"

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
nds: Fast

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
nds: Fleten

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
nds: Gasig

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
nds: Nich begäng

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
nds: logarithmisch

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
nds: lineor

en: Scheme: %1
nds: Klöörschema: %1

en: A periodic table of the elements
nds: En Periodensysteem vun de Elementen

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
nds: Veel to den Kode bidragen, Guru, de jümmers dor weer, wenn anner Schrievers Hülp bruken deen

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
nds: Grundleggen Arbeit an den Moleköölkieker, hett Marcus bi sien Google-Kodesommer hulpen

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
nds: Google-Kodesommer för den Moleköölkieker un Porteren / Inbuen vun libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
nds: Google-Kodesommer för dat Reekner-Lüttprogramm un en poor lütter Verbetern

en: EqChem, the equation solver
nds: Hett EqChem, den Glieken-Löser, bistüert

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
nds: Bornkode-Oprümen, Inleser för den Moleköölwichtreekner un vele lütte Verbetern

en: A lot of small things and the documentation
nds: En helen Barg vun lütte Saken un de Dokmentatschoon

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
nds: Kode un Dokmentatschoon, veel to den Gliekenlöser un den Moleköölwieser bistüert

en: Many beautiful element icons
nds: Vele smucke Lüttbiller för de Elementen

en: Many beautiful element icons, too!
nds: Ok vele smucke Lüttbiller för de Elementen.

en: Several icons
nds: Welke Lüttbiller

en: Several icons in the information dialog
nds: En Reeg Lüttbiller binnen den Informatschoon-Dialoog

en: Contributed most isotope information
nds: Hett de mehrsten Isotoop-Informatschonen bistüert

en: Some icons and inspiration for others
nds: En poor Lüttbiller un Ideen för de annern

en: The design of the information dialog
nds: Dat Utsehn vun den Informatschoon-Dialoog

en: The orbits icon
nds: Dat Ümloopbahnen-Lüttbild

en: New interface design and usability improvements
nds: Nieg Utsehn vun de Böversiet un Verbetern bi de Bruukborkeit

en: Adding new sizable Periodic System
nds: En nieg, in de Grött topassbor Periodensysteem warrt toföögt.

en: Open the given molecule file
nds: Angeven Molekööldateien opmaken

en: Can't open more than one molecule at a time
nds: Mehr as een Molekööl lett sik nich op eenmaal opmaken

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
nds: Giff baven en
    Formel in un
    klick op "Utreken",
    a.B. #Et#OH

en: Molecular mass:
nds: Moleköölmass:

en: Invalid input
nds: Leeg Ingaav

en: Symbol should consist of two or more letters.
nds: Dat Symbool mutt tominnst twee Bookstaven bargen.

en: Symbol already being used
nds: Dat Symbool warrt al bruukt.

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
nds: Leeg Verwiedern. Bitte en gellen Verwiedern angeven.

en: done!
nds: Afslaten.

en: Unable to find the user defined alias file.
nds: De vun den Bruker fastleggt Alias-Datei lett sik nich finnen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
nds: Reekner

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
nds: Moleköölformel hier ingeven

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
nds: Hier kannst Du de Formel för't Molekööl ingeven, a.B.:
    1.> CaCO3
    2.> MeOH
    3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du dat utreken wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
nds: Utreken

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
nds: Enkelheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
nds: Tosamensetten

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
nds: Element-Tosamensetten

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
nds: Disse Tabell wiest de Element-Tosamensetten vun't Molekööl, d.h. den Perzentweert för elkeen Element binnen dat Molekööl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
nds: Atomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
nds: Heel Mass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
nds: Bruukt Aliasnaams

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
nds: Binnen de Formel bruukt Aliasnaams

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
nds: Dit sünd all Aliasnaams binnen dat Molekööl.
    Binnen dat Molekööl MeOH steiht a.B. de Aliasnaam "Me" för CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
nds: Aliasen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
nds: Aliasen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
nds: Alias fastleggen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
nds: Kortform

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
nds: Den Alias sien Kortform

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
nds: Hier kannst Du de Kortform för den Alias fastleggen,
    a.B. "Me"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
nds: Langform

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
nds: Hier kannst Du de Langform vun den Alias fastleggen,
    a.B. "CH3"

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
nds: Klick hier, wenn Du den Alias tofögen wullt

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
nds: Klick hier, wenn Du den fardigen Alias tofögen wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
nds: Alias tofögen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
nds: Vörinstellt Aliasen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
nds: Egen Aliasen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
nds: List mit vörinstellt Aliasen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
nds: Disse Tabell wiest all vörinstellt Aliasen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
nds: List mit egen Aliasen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
nds: Dit is de List mit de Aliasen, de Du oder en anner Bruker toföögt hebbt.

en: Unknown Electron Distribution
nds: Nich begäng Elektronenverdelen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
nds: X-Ass

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
nds: Dörsnittweert:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
nds: Hier kannst Du instellen, wat wiest warrt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
nds: Maximaalweert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
nds: Minimaalweert:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
nds: Wiesen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
nds: Element-Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
nds: Eerst Element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
nds: Lest Element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
nds: All Elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
nds: Metallen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
nds: Nichmetallen / Halfmetallen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
nds: "s-Block"-Elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
nds: "p-Block"-Elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
nds: "d-Block"-Elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
nds: "f-Block"-Elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
nds: Eddelgasen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
nds: Alkalimetallen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
nds: Eerdalkalimetallen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
nds: Lanthan-lieke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
nds: Actinium-lieke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
nds: Radioaktive Elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
nds: Keen Betekers

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
nds: Elementnaams

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
nds: Elementsymbolen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
nds: Y-Ass

en: n/a
nds: n.v.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
nds: R-Sätz:

en: S-Phrases:
nds: S-Sätz:

en: You asked for no R/S-Phrases.
nds: Du hest na keen R/S-Sätz fraagt.

en: At least one of the specified phrases is invalid.
nds: Tominnst een vun de utsöchten Sätz is leeg.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
nds: S-Sätz:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
nds: Hier kannst Du de R-Sätz ingeven, de Du lesen wullt. As Trennteken kannst Du bloots "-" bruken, de Tosamensetten mit "/" sünd noch nich inbuut.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
nds: Giff de R-Sätz in, de Du lesen wullt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
nds: Hier kannst Du de S-Sätz ingeven, de Du lesen wullt. As Trennteken kannst Du bloots "-" bruken, de Tosamensetten mit "/" sünd noch nich inbuut.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
nds: Giff de S-Sätz in, de Du lesen wullt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
nds: Klick hier, wenn Du de Sätz söken wullt, de Du linkerhand ingeven hest

en: Schemes
nds: Schemas

en: Gradients
nds: Övergäng

en: Units
nds: Eenheiten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
nds: Koppel 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
nds: Koppel 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
nds: Koppel 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
nds: Koppel 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
nds: Koppel 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
nds: Koppel 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
nds: Koppel 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
nds: Koppel 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
nds: Aggregaat-Tostand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
nds: Fast:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
nds: Fleten:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
nds: Gasig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
nds: Alkalimetallen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
nds: Rore Eerden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
nds: Nichmetallen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
nds: Eerdalkalimetallen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
nds: Anner Metallen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
nds: Halogenen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
nds: Övergangmetallen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
nds: Eddelgasen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
nds: Halfmetallen:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
nds: Keen Klöörschema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
nds: Alle Elementen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
nds: Disse Klöör warrt bruukt, wenn keen anner Schema utsöcht is

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
nds: Kalzium kann de Egenschap vun en Element binnen dat Periodensysteem ok logaritmisch un nich lineaar wiesen.
    
    Söök de Egenschappen ut, de Du logaritmisch wiest hebben wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
nds: Opdeckdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
nds: Maximaalweertklöör:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
nds: Minimaalweertklöör:

en: Energy:
nds: Energie:

en: Length:
nds: Längde:

en: Temperature:
nds: Temperatuur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
nds: Disse Siet wiest en Översicht över't Spektrum vun dit Element. Dat Spektrum lett sik mit de Muus grötter maken.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
nds: Disse Siet wiest en Översicht över't Spektrum vun dit Element.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
nds: Dit is dat Spektrum vun dat Element.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
nds: &Minimaalweert:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
nds: Dit leggt de sietste Bülgenlängde vun't Spektrum fast.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
nds: Maximaal&weert:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
nds: Dit leggt de hööchste Bülgenlängde vun't Spektrum fast.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
nds: Spektrum instellen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
nds: Freesetten-Spektrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
nds: Anlagern-Spektrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
nds: Eenheit:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
nds: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
nds: Ansichtgrött torüchsetten

en: Wavelength
nds: Bülgenlängde

en: Intensity
nds: Intensiteet

en: Greek alphabet
nds: Greeksch Alfabeet

en: Uppercase
nds: Grootbookstaven

en: Lowercase
nds: Lüttbookstaven

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
nds: Naam

en: omicron
nds: omikron

en: Numbers
nds: Tallen

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
nds: Tallenprefixen un röömsche Tallen

en: Number
nds: Nummer

en: Roman Numerals
nds: Röömsche Tallen

en: 0.5
nds: 0,5

en: 1.5
nds: 1,5

en: 2.5
nds: 2,5

en: &Copy
nds: &Koperen

en: Load Molecule
nds: Molekööl laden

en: Download New Molecules
nds: Nieg Molekölen daalladen

en: Save Molecule
nds: Molekööl sekern

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
nds: Keen Warktüüch laadt. Wohrschienlich laat sik de Avogadro-Modulen nich finnen.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
nds: Keen Warktüüch laadt. Wohrschienlich laat sik de Avogadro-Modulen nich finnen. Bet dat Problem lööst is, laat sik keen Molekölen ankieken.

en: Common molecule formats
nds: Normaal Moleköölformaten

en: All files
nds: All Dateien

en: Choose a file to open
nds: En Datei utsöken, de Du opmaken wullt

en: Choose a file to save to
nds: En Datei utsöken, na de Du sekern wullt

en: Failed to download molecule %1 to %2.
nds: Molekööl %1 lett sik nich na %2 daalladen.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
nds: De Molekölen, de sik daalladen laten, wöörn binnen %1 sekert.

en: The molecules have been saved to %1.
nds: De Molekölen wöörn binnen %1 sekert.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
nds: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
nds: Dorstellen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
nds: Bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
nds: Optimeren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
nds: Teken wegmaken

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
nds: Meten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
nds: Klick op twee Atomen, wenn Du en Afstand meten wullt, op dree Atomen för't Meten vun Winkels, oder op veer Atomen för't Meten vun en Diederwinkel.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
nds: Statistiken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
nds: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
nds: Formel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
nds: Wicht:

en: Convert
nds: Ümwanneln

en: All Files
nds: All Dateien

en: You must select some files first.
nds: Du muttst eerst en Reeg Dateien utsöken.

en: No files selected
nds: Keen Dateien utsöcht

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
nds: Dat gifft de Datei "%1" al. Wullt Du ehr överschrieven, wenn mööglich?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
nds: Dat gifft de Datei "%1" al -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
nds: Wullt Du disse Befehlen redig utföhren? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
nds: Dateien, de Du wanneln wullt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
nds: &All utsöken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
nds: &Wegmaken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
nds: &Tofögen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
nds: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Disse Dateien warrt ümwannelt. Mit de Knööp kannst Du de List Dateien tofögen oder dor vun wegmaken.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
nds: Wanneln ut:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
nds: Wanneln na:
