kalzium - en to nl translation catalogue (1058 entries)

en: Problem while opening the file
nl: Probleem het bestand te openen

en: Cannot open the specified file.
nl: Kan het geselecteerde bestand niet openen.

en: Sorry
nl: Helaas

en: Cannot save to the specified file.
nl: Kan niet naar het geselecteerde bestand opslaan.

en: Kalzium OpenGL Part
nl: Kalzium OpenGL-onderdeel

en: A cool thing
nl: Iets cool

en: State of matter
nl: Aggregatietoestand

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
nl: Vorm van de substantie; afhankelijk van vormstabiliteit en of het een vast volume inneemt: vast, vloeibaar of gasvormig.

en: Chemical Symbol
nl: Chemisch symbool

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
nl: Eén-, twee- of drieletterige afkorting, vastgesteld bij internationale afspraak.

en: Chromatography
nl: Chromatografie

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
nl: Scheiding van materie in een bewegend medium (de mobiele fase) door gedifferentieerde absorptie in een vast medium (stationaire fase).

en: Distillation
nl: Destillatie

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
nl: Scheiding van een vloeibare oplossing (homogeen mengsel) in haar componenten door verdamping en condensatie. Bij destillatie in de fabriek wordt het proces meerdere malen herhaald in een kolom.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
nl: Stof die niet kan worden gescheiden in eenvoudiger onderdelen. Chemische elementen zijn de bouwstenen van materialen. Elementen bestaan uit een kern van positief geladen protonen en niet-geladen neutronen en een schil van negatief geladen elektronen.

en: Emulsion
nl: Emulsie

en: Heterogeneous mix of two liquids.
nl: Heterogeen mengsel van twee vloeistoffen.

en: Extraction
nl: Extractie

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
nl: Bewerken van een homogeen of heterogeen mengsel om een zuivere stof te verkrijgen.

en: Mix
nl: Mengsel

en: Filtering
nl: Filtratie

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
nl: Scheiding van vaste stof uit een vloeistof of een gas met een filter (poreuze scheidingsmuur).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
nl: Stof bestaand uit gedifferentieerde materie gecombineerd in niet-vaststaande verhoudingen. [i]Homogene mengsels[/i] hebben een samenhangende structuur, [i]heterogene mengsels[/i] bestaan uit verschillende fasen.

en: Accuracy
nl: Nauwkeurigheid

en: Consisting of accidental and systematic errors.
nl: Bestaand uit toevallige of systematische fouten.

en: Law of Conservation of Mass
nl: Wet van behoud van massa

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
nl: Gedurende een chemische reactie blijft de massa gelijk. De som van alle massa's van de grondstoffen is gelijk aan de som van de massa's van de reactieproducten.

en: Law of multiple proportions
nl: Wet van de constante verhoudingen

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
nl: Een legering bestaat altijd uit dezelfde elementen in dezelfde massaverhouding. Als twee of meer elementen samen een verbinding vormen dan zijn de massaverhoudingen constant.

en: Crystallization
nl: Kristallisatie

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
nl: Scheiding van een vaste kristallijne stof uit een oplossing of het scheiden van de vloeibare of gasvormige fasen.

en: Solution
nl: Oplossing

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
nl: Homogeen mengsel van meerdere zuivere materialen

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
nl: Massa

en: Measurement of an amount of matter.
nl: Meting van de hoeveelheid van een stof.

en: Matter
nl: Stof

en: All that takes up space and has mass.
nl: Alles wat volume inneemt en massa heeft.

en: Phase
nl: Fase

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
nl: Door chemische samenstelling en fysische attributen homogene hoeveelheid stoffen, die gescheiden is van zijn omgeving door expansie door een oppervlak.

en: Accuracy and precision
nl: Nauwkeurigheid en precisie

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
nl: Uitgedrukt door middel van standaarddeviatie. Waarden gegeven over toevallige fouten.

en: Correctness
nl: Correctheid

en: Values given over accidental errors.
nl: Waarden gegeven over toevallige fouten.

en: SI-Unit
nl: SI-eenheid

en: Measurement unit using International Symbols.
nl: Meeteenheid die gebruik maakt van internationale symbolen.

en: Significant figures
nl: Beduidende cijfers

en: The number of digits which are meaningful in a number.
nl: Het aantal cijfers dat betekenisvol is in een getal.

en: Standard deviation
nl: Standaardafwijking

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
nl: Een hoeveelheid waarmee de nauwkeurigheid van een meting kan worden geschat.

en: Suspension
nl: Suspensie

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
nl: Heterogeen mengsel betaand uit een vloeistof en een vaste stof.

en: Alloys
nl: Legeringen

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
nl: Zuivere stof die bestaat uit een mengsel van elementen in een vaste verhouding.

en: Alpha rays
nl: Alfastraling

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
nl: Stralen die uit alfadeeltjes bestaan. Alfadeeltjes bestaan uit twee protonen en twee neutronen die door atomen van bepaalde radioactieve elementen worden uitgestoten.

en: Atom
nl: Atoom

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
nl: Atomen zijn chemisch niet deelbaar en zijn de bouwelementen van stoffen. Atomen van één soort noemt men een element.

en: Electron
nl: Elektron

en: Atomic nucleus
nl: Atoomkern

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
nl: Het kleine positief geladen centrum van een atoom, waar zich protonen en neutronen bevinden.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
nl: Atoommassa

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
nl: Massa van een atoom op een schaal waar de massa van één koolstofatoom gelijk is aan 12 u. In elementen met verschillende isotopen wordt een mediaanmassa van de isotopen gegeven.

en: Isotope
nl: Isotoop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
nl: Isotopen zijn vormen van een chemisch element waar de kern hetzelfde atoomnummer heeft, Z, maar een verschillende atoommassa, A. Het woord isotoop, dat letterlijk 'op dezelfde plaats' betekent, is afkomstig uit het feit dat alle isotopen van een element op dezelfde plaats in het periodiek systeem staan.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
nl: Spin is een intrinsiek hoekmoment dat geassocieerd wordt met microscopische deeltjes. Het is een fenomeen dat alleen in kwantummechanica bestaat zonder analogie in de klassieke mechanica. Een klassiek hoekmoment ontstaat door de rotatie van een object, spin echter werdt niet geassocieerd met roterende interne massa, maar is intrinsiek aan het deeltje zelf.

en: Magnetic Moment
nl: Magnetisch moment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
nl: Het magnetisch moment van een object is een vector die het draaimoment dat door een object in een magnetisch veld ondervonden wordt, in verband stelt met de veldvector zelf. Het wordt gemeten in eenheden van het nucleair magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
nl: Vervalproces

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
nl: Het vervalproces bepaalt de manier waarop een deeltje vervalt. Bij radioactief verval (van isotopen) zijn de mogelijke vervalprocessen:[br] -> alfa-verval (straling bestaande uit een Helium-4-kern);[br] -> ß[sup]-[/sup]-verval (straling bestaande uit een elektron);[br] -> ß[sup]+[/sup]-verval (straling bestaande uit een positron; [br] -> elektronenontvangst (EC); [br] -> uitzending van een proton; [br] -> spontane splijting [br] Bij de meeste isotopen komt een bepaald vervalproces het meest voor.

en: Decay Energy
nl: Vervalenergie

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
nl: De vervalenergie is de energie die vrijkomt bij verval van een atoomkern.

en: Nuclides
nl: Nuclide

en: [i]see isotopes[/i]
nl: [i]zie isotoop[/i]

en: Isotone
nl: Isotoon

en: Nuclear Isomer
nl: Kernisomeer

en: Isobars
nl: Isobaren

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
nl: Twee nucliden zijn isotoon als ze hetzelfde aantal neutronen hebben.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
nl: Isobaren zijn isotopen met hetzelfde massagetal, dat wil zeggen de som van het aantal protonen plus het aantal neutronen.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
nl: Een kernisomeer is een metastabiele of isomerische staat van een atoom die veroorzaakt wordt door de aanstoting van een proton of neutron in zijn kern, zodat er een spinwijziging nodig is voordat de extra energie kan worden uitgestoten. Ze vervallen naar lagere energiestaten van de nuclide door twee isomerische overgangen:[br] -> γ-emissie (uitstoot van een hoog-energetisch foton)[br] -> interne omzetting (de energie dient om het atoom te ioniseren)[br] Vergelijk met de definitie van een chemische isomeer, de vaker gebruikte definitie. Ook met de betekenis van isotoop, waarin het verschil het aantal neutronen in de kern is. Metastabiele isomeren van een bepaald atoom worden vaak aangegeven met een "m" (of, in het geval van atomen met meer dan één isomeer,2m, 3m, enzovoort). Deze aanduiding wordt vaak achter het atoomsymbool en atoomgetal geplaatst (bijvoorbeeld Co-58m), maar soms als superscript ervoor(bijvoorbeeld [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
nl: Betastraling

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
nl: Straling bestaand uit elektronen die worden uitgestraald door de atomen van bepaalde radioactieve elementen.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
nl: Het elektron is een subatomair deeltje met een massa van m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg en een negatieve lading van [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
nl: Het proton is een subatomair deeltje met een massa van m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg en een positieve lading van [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C. Het proton bevindt zich in de kern van het atoom.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
nl: Het neutron is een subatomair deeltje met een massa van m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg en bevindt zich in de kern van het atoom.

en: Cathode Rays
nl: Kathodestralen

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
nl: Kathodestralen bevatten elektronen die geobserveerd worden in vacumbuizen, dat wil zeggen lege glazen buizen die voorzien zijn van minstens twee elektroden, een kathode (negatieve elektrode) en een anode (positieve elektrode) in een opstelling bekend onder de naam diode.

en: Ionic Radius
nl: Ionstraal

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
nl: De ionstraal is de straal van een geladen atoom, ofwel ion. Een ion heeft een positieve of negatieve lading. De lading van het ion waarvan de straal nu te zien is, wordt tevens in Kalzium getoond. Een positief ion heeft minder elektronen in zijn schil dan het atoom, een negatief ion heeft daarentegen meer elektronen. Daarom heeft een positief ion een kleinere straal dan het bijbehorende atoom en andersom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
nl: Covalente straal

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
nl: Atoomstraal

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
nl: Vanderwaalsstraal

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
nl: De Vanderwaalsstraal van een atoom is de straal van een denkbeeldige harde bol die voor veel doeleinden gebruikt kan worden als atoommodel. De Vanderwaalsstraal wordt bepaald aan de hand van metingen van atomaire ruimte tussen paren ontbonden atomen in kristallen.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
nl: De atoomstraal is de afstand van de atoomkern tot de buitenste stabiele elektronenschil in een atoom in evenwicht.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
nl: De covalentiestraal in de scheikunde komt evereen met de halve afstand tussen twee identieke atoomkernen die verbonden zijn met een covalente binding.

en: Watchglass
nl: Horlogeglas

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
nl: Horlogeglazen zijn ronde stukjes glas met een diameter van rond 5 tot 10 cm en worden gebruikt bij vele experimentele technieken. De rand is naar boven toe gebogen om ervoor te zorgen dat het horlogeglas kleine hoeveelheden vloeistof kan bevatten om deze te laten verdampen. De verdamping kan worden versneld door het horlogeglas met een bunsenbrander te verhitten. Horlogeglazen kunnen ook gebruikt worden om petrischalen of bekerglazen te bedekken. Verder zijn horlogeglazen geschikt om kleine hoeveelheden stof af te wegen of deze te laten drogen in de luchtkast. De term horlogeglas is afgeleid van het glas van de vroegere zakhorloges, dat vaak koepelvormig was.

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
nl: Een dehydrator is een laboratoriumapparaat, vaak van glas, dat tot doel heeft chemische stoffen te drogen, dat wil zeggen, water of vloeistoffen uit een monster te onttrekken.
    			In feite is het een glazen kom met een gelaagde stop die ervoor zorgt dat de kom luchtdicht afgesloten kan worden. Het onderste deel van de dehydrator wordt normaal gesproken gevuld met een droogstof zoals calciumchloride, silicagel, fosforanhydride of zwavelzuur. Het te drogen monster wordt op een doorzichtige plastic of aardewerken container gelegd boven de droogstof.
    			De droogstof is hygroscopisch, dat wil zeggen dat deze vocht aan de omgeving onttrekt door waterdamp op te nemen. De droge atmosfeer onttrekt dan water uit het monster.

en: Spatula
nl: Spatel

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
nl: De spatel is een hulpmiddel in het laboratorium om stoffen af te schrapen, te vermalen en te verplaatsen. Het materiaal waarvan de spatel is gemaakt (bijvoorbeeld ijzer, titaan, platina) en de vorm (bijvoorbeeld platte spatel of lepelspatel) kan variëren.

en: Water Jet Pump
nl: Waterstraalpomp

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
nl: De waterstraalpomp heeft twee ingangen en één uitgang en bestaat in principe uit twee pijpen in elkaar. Aan de waterkant wordt een waterstraal onder volledige druk uit een tuit in een iets grotere pijp geschoten. Zo draagt de waterstraal lucht of vloeistof met zich mee vanuit de tweede ingang. <br> dit wordt veroorzaakt door negatieve druk in een meeslepende vloeistof, en is daarom een toepassing van de hydrodynamische paradox. Die wil zeggen dat voorwerpen dicht bij meeslepende vloeistoffen geaspireerd worden in plaats van dat ze weggeduwd worden.

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
nl: Met een refractometer wordt de brekingsindex van optische media bepaald. Als de brekingsindex van de stof al bekend is kan deze gebruikt worden na een synthese om de puurheid te bepalen van het monster of de succesvolheid van de synthese te bepalen.

en: Mortar
nl: Mortier

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
nl: Een mortier dient om vaste stoffen te vermalen en om een mengsel van poeders te homogeniseren door deze te vermalen. Bij de mortier wordt een voorwerp met de vorm van een knots gebruikt, bekend als stamper.

en: Heating Coil
nl: Verwarmingselement

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
nl: Verwarmingselementen worden gebruikt om reageervaten te verhitten. Bepaalde verwarmingselementen kunnen worden verbonden met een thermometer zodat de temperatuur niet boven een bepaalde grens uitstijgt. Verder kan met behulp van een draaiend magnetisch veld in het verwarmingselement met een magnetisch roerstaafje de vloeistof worden geroerd. Dit zorgt voor een homogene verdeling van warmte en samenstelling in de vloeistof.

en: Cork Ring
nl: Kurken ring

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
nl: Grote containers als rondbodemkolven met ronde onderkant worden geplaatst op kurken ringen, een speciale zachte en lichtgewicht houtsoort, met een goede isolerende werking om breekbare instrumenten te beschermen.

en: Dropping Funnel
nl: Druppeltrechter

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
nl: Een druppeltrechter maakt het makkelijk om precieze hoeveelheden vloeistof toe te voegen. De druppelsnelheid kan worden bepaald met een kraantje.

en: Separating Funnel
nl: Scheitrechter

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
nl: Een scheitrechter dient om een mengsel van vloeistoffen te scheiden op basis van verschil in dichtheid. Dankzij het ventiel aan de onderkant kan de vloeistof met de hoogste dichtheid worden afgetapt om over te plaatsen naar een ander vat.

en: Test Tube Rack
nl: Reageerbuisrekje

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
nl: Een reageerbuisrekje is handig om vele kleine hoeveelheden chemicaliën achter elkaar uit te testen of om reageerbuisjes te drogen.

en: Vortexer
nl: Mixer

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
nl: Een vortexer dient om reagentia in laboratoria te homogeniseren. Het vat dat de te homogeniseren vloeistof bevat wordt op een verhoging geplaatst, die 3000 keer per minuut begint te trillen door het sluiten van een contact. Hiermee kunnen tevens zeer kleine hoeveelheden vloeistof snel worden gehomogeniseerd. Het is het tegenovergestelde van een centrifuge, welke gebruikt wordt om vloeistoffen te scheiden.

en: Wash Bottle
nl: Wasfles

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
nl: Deze flessen worden voor een groot aantal doeleinden gebruikt. In de meeste laboratoria bevatten ze water, zoutzuur en andere veelgebruikte vloeistoffen. Hiermee is het makkelijk om de vloeistof te gebruiken als de hoeveelheid vloeistof niet zo belangrijk is.

en: Rotary Evaporator
nl: Draaiende verdamper

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
nl: Een draaiende verdamper bestaat uit een rond reageervat in een heetwaterbad ontworpen om oplosmiddelen te verdampen. Het vat wordt gedraaid en het oplosmiddel wordt opgevangen onder een vacuümstolp op een condensator en druppelt in een vat om condensaten in op te vangen. Op deze manier is het mogelijk een oplossing te concentreren of te zuiveren. Door middel van een aangehechte vacuümpomp is het mogelijk het kookpunt van de vloeistof te verlagen.

en: Reflux Condenser
nl: Refluxcondenser

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
nl: Een refluxcondenser onderwerpt vloeistoffen aan een proces waarbij een gas geproduceerd door verhitting verzameld wordt op de refluxcondensator, waarbij het gekoeld wordt totdat het condenseert en terug in de originele vloeistof komt. In het algemeen wordt de refluxcondensator op een rondbodemkolf of op meerdere halsflessen geplaast.

en: Pipette Bulb
nl: Pipetteerballon

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
nl: Een pipetteerballon dient om pipetten te vullen. De ballon produceert onderdruk waarmee vloeistof in de pipet kan worden opgezogen. Als er lucht wordt toegelaten in de ballon stroomt de vloeistof weer uit de pipet.

en: Test Tube
nl: Reageerbuis

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
nl: In reageerbuizen worden in het algemeen chemische reacties of experimenten met kleine hoeveelheden stoffen uitgevoerd. Er bestaan veel verschillende typen reageerbuizen, sommige hebben bijvoorbeeld aansluitingen, anderen zijn bedoeld voor metingen en weer anderen zijn harder voor een langere levensduur.

en: Protective Goggles
nl: Beschermbril

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
nl: In de meeste laboratoria moet een beschermbril gedragen worden. Zonder zo'n bril is het riskant om met de meeste chemicaliën te werken. Het glas in de bril is over het algemeen gemaakt van een speciaal soort plastic waardoor u van zowel mechanische inslagen beschermd wordt als van zuren en basen.

en: Round-Bottomed Flask
nl: Rondbodemkolf

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
nl: Rondbodemkolven worden voor veel reacties gebruikt. Ze kunnen worden verbonden met andere voorwerpen, zoals aan de geslepen hals te zien is. Door een kurken ring te gebruiken kunnen ze op een tafel worden neergezet.

en: Full Pipette
nl: Volle pipet

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
nl: In tegenstelling tot een gewone pipet heeft een volle pipet maar één markering voor een specifiek volume.

en: Drying Tube
nl: Droogbuis

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
nl: Er zijn reacties waar geen water bij aanwezig mag zijn. Een droogbuis maakt dit mogelijk. De buis is gevuld met hygroscopisch materiaal dat water aanwezig in de atmosfeer absorbeert.

en: Test Tube Holder
nl: Reageerbuishouder

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
nl: Met een reageerbuishouder kunnen reageerbuizen makkelijk worden vastgehouden. Er ontstaat een veilige afstand tussen de opening van de buis en uw hand. De houder wordt vooral gebruikt als de reageerbuis boven open vuur wordt verhit.

en: Measuring Cylinder
nl: Maatcilinder

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
nl: Een maatcilinder dient voor het relatief nauwkeurig bepalen van een hoeveelheid vloeistof. Bovendien is het mogelijk om bepaalde stoffen te laten zinken en vervolgens bestanddelen van de vloeistof van elkaar te scheiden door af te schenken.

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
nl: Met een thermometer is het mogelijk om de temperatuur te bepalen. In een laboratorium worden speciale thermometers gebruikt die bestand zijn tegen zuren en basen.

en: Magnetic Stir Bar
nl: Magnetisch roerstaafje

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
nl: Magnetische roerstaafjes zijn chemisch inerte, kleine magnetische staafjes. De meeste verwarmingselementen hebben een ingebouwde magneet die kan draaien. Door deze rotatie zal het magnetische staafje ook draaien waardoor het mengsel gehomogeniseerd kan worden.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
nl: Magnetische-roerstaafjesoptiller

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
nl: Met een magnetische-roerstaafjesoptiller kunt u magnetische roerstaafjes uit een vat verwijderen. De optiller is een staafje met een magneet aan het einde die de roerstaafjes aantrekt.

en: Pipette
nl: Pipet

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
nl: Pipetten worden in laboratoria gebruikt om kleine hoeveelheden vloeistoffen te doseren. Een pipet heeft een schaal met volume en in de regel wordt een pileusballon gebruikt om de vloeistof te pipetteren. Beide soorten pipetten zijn geijkt voor vloeistoffen met een temperatuur van 20 °C en voor uitvloeitijd (aangegeven door middel van "Ex."). Indien nodig wordt de uitvloeitijd aangegeven op de pipet.

en: Erlenmeyer Flask
nl: Erlenmeyer

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
nl: Dit vat vernoemd naar de chemicus Emil Erlenmeyer (1825-1909) heeft - anders dan het bekerglas - een omgekeerd kegelvormige basis en een cylindrische hals. Er zijn verschillende soorten erlenmeyers die hun eigen soort toepassing hebben in het laboratorium, de een heeft een smalle en de ander een wijde hals. Afhankelijk van de toepassing kan de erlenmeyer zo precies zijn dat een sluitende verbinding met andere vaten mogelijk is.
    			<br>
    			De smalle hals verkleint het risico dat er vloeistof ontsnapt, wat vooral van belang is bij het koken of tijdens reacties waarbij de inhoud geagiteerd wordt.
    			<br>
    			Erlenmeyers zijn bijvoorbeeld handig bij het mengen van vloeistoffen en het versnellen van reacties door middel van schudden of roeren. De erlenmeyer is speciaal geschikt voor een magnetisch roerstaafje, omdat deze direct op het roerplatform geplaatst kan worden. Een rondbodemkolf moet daarentegen geplaatst worden op een kurken ring op het roerplatform.

en: Ultrasonic Bath
nl: Ultrasonisch bad

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
nl: Bij bepaalde chemische reacties is het noodzakelijk dat het oplosmiddel vrij van gas is. Om dit te bereiken wordt het reactievat gedurende enige tijd in een ultrasoon bad geplaatst. Door de hoge frequentie van het geluid schiet de damp weg en stijgt op. Deze procedure heet uitgassen.

en: Scales
nl: Schalen

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
nl: In een laboratorium is het vaak noodzakelijk om de hoeveelheid van een stof heel precies af te meten. Weegschalen met een hoge precisie kunnen massa meten tot een nauwkeurigheid van 1/10000 gram. Om dit te kunnen bereiken staan zulke weegschalen op een granieten blok om trillingen te voorkomen en zijn ze bestand tegen windvlagen door middel van een koepel.

en: Distillation bridge
nl: Destillatiebrug

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
nl: Om een mengsel te scheiden is het onder meer mogelijk om destillatie toe te passen. Een destillatiebrug verbindt twee vaten. In het ene vat bevind zich de te scheiden stof. Door verhitting vormt zich een gas dat door de brug geleid wordt. Aan de andere kant van de brug wordt het gas gecondenseerd en druppelt het in een ronde fles. De brug wordt gekoeld door middel van een koelende vloeistof die tegen de gasstroom inloopt. Een thermometer zorgt er vaak voor dat men de temperatuur in de destillatiebrug kan regelen.

en: Syringe
nl: Injectiespuit

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
nl: Een injectiespuit bestaat uit twee delen: een glazen tube en een pons.Normaal gesproken zijn beide delen van glas gemaakt. Een gas stroomt de glazen tube in. Omdat de injectiespuit een gesloten systeem is, moet de pons ruimte vrijmaken. Op deze manier kan het volume van een reactie bepaald worden.

en: Separation Beaker
nl: Scheidingsbekerglas

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
nl: Aan de vier uiteinden van deze scheidingsbekertrechter worden vier kapjes geplaatst. Tijdens het destilleren kunt u de beker 60 graden draaien zodra een bepaalde temperatuur is bereikt. Op deze manier bevatten alle vier kapjes aan het eind van de destillatie een aparte vloeistof, afhankelijk van het kookpunt van de gedestilleerde vloeistof.

en: Burner
nl: Brander

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
nl: Er bestaan verschillende soorten branders. Op de afbeelding staat een teclubrander. Elke soort brander heeft bepaalde gebruikswijzen. Het verschil tussen de soorten zit in de hoogste temperatuur en het algemene verhittingsvermogen.

en: Extractor Hood
nl: Afzuigkap

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
nl: De meeste laboratoria gebruiken afzuigkappen. Deze toestellen filteren de gassen van chemische reacties en pompen de gefilterde lucht het gebouw uit.

en: Contact Thermometer
nl: Contactthermometer

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
nl: Contactthermometers verschillen van gewone thermometers omdat ze verbonden zijn met een verwarmingselement, zodat ze dus zowel de temperatuur kunnen meten als beïnvloeden. Zo kunnnen experimenten onder een constante temperatuur worden uitgevoerd. Als de gewenste temperatuur bereikt is, wordt de verwarming uitgeschakeld, indien de temperatuur daalt, wordt het weer ingeschakeld.

en: Clamps
nl: Houders

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
nl: Houders worden gebruikt voor het vasthouden van alle soorten hulpmiddelen.

en: Indicator Paper
nl: Indicatorpapier

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
nl: Er zijn meedere manieren om de pH-waarde van een oplossing te meten, waarvan één het indicatorpapier is. Indicatorpapier verandert van kleur afhankelijk van de pH van de oplossing waarmee het in contact komt. Door de kleur te vergelijken met een tabel wordt een redelijk accurate waarde van de pH gevonden. Indien men een meer nauwkeurige manier nodig heeft kan men een elektrode gebruiken, die de geleidbaarheid van een oplossing gebruikt om een betere waarde te vinden.

en: Short-Stem Funnel
nl: Trechter met korte hals

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
nl: Een trechter dient om een fles met een smalle nek te vullen met vloeistof of fijn poeder.

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
nl: Een buret dient om vloeistoffen te titreren. De buret wordt gevuld met een bepaald volume van een vloeistof. Vervolgens plaatst men er een vat onder zoals een erlenmeyer. Door het ventiel te openen wordt de vloeistof in het vat getitreerd. Buretten van hoge kwaliteit hebben een openingsmechanisme waarmee ze eenvoudig hervuld kunnen worden met het exacte volume waarvoor de schaal van het buret is ingedeeld.

en: Beaker
nl: Bekerglas

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
nl: Men gebruikt bekerglazen op vele plekken en voor veel doeleinden. Er worden chemicaliën in opgeslagen en chemische reacties in uitgevoerd. Bekerglazen worden ook vaak gebruikt voor titraties.

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
nl: Een DSC meet het volume van de warmtestroom van een samenstelling. Deze waarde is voor elke soort stof anders. Op deze manier wordt de DSC gebruikt om chemicaliën te identificeren of te beschrijven.

en: Dewar Vessel
nl: Dewarvat

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
nl: Een Dewarvat, vernoemd naar de fysicus Sir James Dewar (1842-1923), is een fles of vat met dubbele wand, waartussen een vacuüm heerst. Hierdoor bereikt men een goede themische isolatie. Hierdoor zijn ze handig om vloeistoffen koud of warm te houden. Een bekend voorbeeld van een Dewarvat is een thermosfles.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
nl: Waterstof

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
nl: Grieks 'hydro' en 'gennao' voor 'vormt water'.

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
nl: het Griekse woord voor de zon was 'helios'.

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
nl: Grieks 'lithos' betekent 'steen'.

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
nl: Grieks 'beryllos' voor 'lichtgroene steen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
nl: Boor

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
nl: Boron (Boor) betekent 'Bor(ax) + (carb)on'. Het is gevonden in borax en lijkt qua gedrag op koolstof.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
nl: Koolstof

en: Latin 'carboneum' for carbon.
nl: Latijn 'carboneum' voor koolstof.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
nl: Stikstof

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
nl: Latijn 'nitrogenium' ('vormt salpeter').

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
nl: Zuurstof

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
nl: Zuurstof is in het Latijn 'oxygenium' (vormt zuren).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
nl: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
nl: Latijn 'fluere' ('drijft').

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
nl: Grieks 'neo' betekent 'nieuw'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
nl: Natrium

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
nl: De naam komt van het Latijnse 'sodanum' wat 'hoofdpijnmedicijn' betekent. Het symbool komt van het Latijnse 'natrium' voor Arabisch 'natrun' of Engels 'soda'.

en: Named after the city of Magnesia.
nl: Genoemd naar de stad Magnesia.

en: Latin 'alumen'.
nl: Latijn 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
nl: Silicium

en: Latin 'silex'.
nl: Latijn 'silex'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
nl: Fosfor

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
nl: Grieks 'phosphoros' voor 'draagt licht'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
nl: Zwavel

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
nl: In het Sanskriet betekent 'sweb' 'slapen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
nl: Chloor

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
nl: Grieks 'chloros' voor 'geelgroen'.

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
nl: Grieks 'aergon' voor 'inactief'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
nl: Kalium

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
nl: De naam komt van de Arabische naam voor potas (al-qali, alkali) omdat het gevonden wordt in as van hout in een pot. De naam potas vormt weer de basis voor de naam hiervan in bijvoorbeeld het Engels (potash). Het symbool K komt van de Latijnse naam Kalium, verwant aan de Arabische naam.

en: Latin 'calx' for 'lime'.
nl: Latijn 'calx' voor 'kalk'.

en: Named because it was found in Scandinavia.
nl: Zo genoemd omdat het in Scandinavië is gevonden.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
nl: Titaan

en: The Titans were giants in Greek mythology.
nl: Titanen zijn reuzen uit de Griekse mythologie.

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
nl: 'Vanadis' is een andere naam voor de Noorse godin Freyja.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
nl: Chroom

en: Greek 'chroma' means 'color'.
nl: Grieks 'chroma' betekent 'kleur'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
nl: Mangaan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
nl: Het is gevonden vlakbij de stad Magnesia in zwarte aarde. Daarom werd het 'magnesia nigra' genoemd, kortweg Mangaan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
nl: IJzer

en: Latin 'ferrum'.
nl: Latijn 'ferrum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
nl: Kobalt

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
nl: Genoemd naar het Duitse woord 'Kobold', 'dwerg'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
nl: Nikkel

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
nl: 'Nickel' was de naam van een bergdwerg.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
nl: Koper

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
nl: Grieks 'cuprum' voor Cypres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
nl: Zink

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
nl: Duits 'zinking' voor 'ruw', omdat zinkerts erg ruw is.

en: 'Gallia' is an old name for France.
nl: 'Gallia' is een oude naam voor Frankrijk.

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
nl: Latijn 'Germania' is een oude naam voor Duitsland.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
nl: Arsenicum

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
nl: Grieks 'arsenikos' voor 'manlijk' of 'stoer'.

en: Greek 'selena' for 'moon'.
nl: Grieks 'selena' voor 'maan'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
nl: Broom

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
nl: Grieks 'bromos' voor 'ruikt vies'.

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
nl: Grieks 'kryptos' voor 'verborgen'.

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
nl: Latijn 'rubidus' voor 'donkerrood'.

en: Named after the mineral Strontianit.
nl: Genoemd naar het mineraal strontianiet.

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
nl: Vernoemd naar het kleine stadje Ytterby bij Stockholm in Zweden. Terbium, Ytterbium en Erbium zijn ook vernoemd naar deze plaats.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
nl: Zirkonium

en: Named after the mineral zircon.
nl: Genoemd naar het mineraal zirkoon.

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
nl: Genoemd naar Niobe, de dochter van de Griekse god Tantalus.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
nl: Molybdeen

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
nl: de naam is van Griekse oorsprong. Het betekent 'lijkt op platina'. Men vond het moeilijk om molybdeen van platina te onderscheiden.

en: Greek 'technetos' for artificial.
nl: Grieks 'technetos' voor 'kunstmatig'.

en: Ruthenia is the old name of Russia.
nl: Ruthenia is een oude naam voor Rusland.

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
nl: Grieks 'rhodeos' betekent 'rood als een roos'.

en: Named after the asteroid Pallas.
nl: Genoemd naar de asteroïde Pallas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
nl: Zilver

en: Latin 'argentum' for silver.
nl: Latijn 'argentum' voor zilver.

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
nl: Grieks 'kadmia' ('Galmei' = zinkcarbonaat).

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
nl: Genoemd naar 'indigo' vanwege de blauwe kleur.

en: Latin 'stannum' for tin.
nl: Latijn 'stannum' voor 'tin'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
nl: Antimoon

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
nl: Arabisch 'anthos ammonos' voor 'bloesem van de god Ammon'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
nl: Telluur

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
nl: Latijn 'tellus' of 'telluris' voor 'planeet Aarde'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
nl: Jodium

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
nl: Grieks 'ioeides' voor 'violet'.

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
nl: Grieks 'xenos' voor 'vreemdeling'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
nl: Cesium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
nl: Latijn 'caesius' voor 'hemelsblauw'.

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
nl: Grieks 'barys' voor 'zwaar'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
nl: Lanthaan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
nl: Grieks 'lanthanein' voor 'verborgen'. De Lanthanoiden worden ook wel 'bijzondere aardelementen' genoemd.

en: Named after the planetoid Ceres.
nl: Genoemd naar de planetoïde Ceres.

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
nl: Grieks 'prasinos didymos' voor 'groene tweeling'.

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
nl: Grieks 'neos didymos' voor 'nieuwe tweeling'.

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
nl: Genoemd naar de Griek Prometheus. Prometheus stal het vuur van de goden en gaf het aan de mens.

en: Named after the mineral Samarskit.
nl: Genoemd naar het mineraal samarskiet.

en: Named after Europe.
nl: Genoemd naar Europa.

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
nl: Genoemd naar de Finse chemicus Johan Gadolin.

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
nl: Vernoemd naar de Zweedse stad Ytterby en het mineraal ytterbite van waaruit Terbium voor het eerst werd vrijgemaakt. Ytrium en Erbium zijn ook naar deze stad genoemd.

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
nl: Grieks 'dysprositor' voor 'moeilijk te bereiken'.

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
nl: Latijn 'holmia' voor de oude naam van Stockholm.

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
nl: Genoemd naar de Zweedse stad Ytterby, waar de eerste mijn van het mineraal gadolinite (waaruit Erbium als eerste werd gescheiden) zich bevond. Yttrium, Terbium en Ytterbium zijn ook naar deze stad genoemd.

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
nl: Genoemd naar de oude naam van Scandinavië, 'Thule'.

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
nl: Net als Yttrium, Terbium en Erbium, is dit genoemd naar de Zweedse plaats Ytterby.

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
nl: Genoemd naar de Romeinse naam voor Parijs, 'Lutetia'.

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
nl: Niels Bohr voorspelde oorspronkelijk de eigenschappen van dit element voor zijn ontdekking, het was daarom vernoemd naar deze geboorteplaats 'Hafnia' (de oude Latijnse naam voor Kopenhagen, Denemarken).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
nl: Tantaal

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
nl: Genoemd naar de Griekse mythe van Tantalos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
nl: Wolfraam

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
nl: De naam komt van het Zweedse 'tung sten' wat 'zware steen' betekent. Het symbool komt van de oude Germaanse naam voor het element 'wolfram', wat beschrijft hoe tungsten reageert met tin 'zoals een wolf een schaap (ram) eet'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
nl: Renium

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
nl: Genoemd naar de rivier de Rijn (Latijn: 'Rhenium').

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
nl: Grieks voor 'geur'. Haar oxide ruikt sterk naar radijsjes.

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
nl: Grieks 'iris' voor 'regenboog'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
nl: Platina

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
nl: Spaans 'platina' betekent 'klein zilver'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
nl: Goud

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
nl: Latijn 'aurum', genoemd naar Aurora, de godin van de dageraad.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
nl: Kwik

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
nl: Grieks-Latijn 'hydrargyrum' voor 'vloeibaar zilver'.

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
nl: Grieks 'tallos' voor 'jonge twijg'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
nl: Lood

en: Latin 'plumbum' for Lead.
nl: Latijn 'plumbum' voor 'lood'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
nl: Bismut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
nl: De oude naam van Bismuth is 'Wismut', 'witte massa'.

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
nl: Genoemd naar Polen ter ere van Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
nl: Astaat

en: Greek 'astator' for 'changing'.
nl: Grieks 'astator' voor 'veranderend'.

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
nl: Genoemd naar Radium. Het eindigt op 'on' om duidelijk te maken dat het een edelgas is.

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
nl: Genoemd naar Frankrijk ter ere van Marguerite Perey.

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
nl: Latijn 'radius' voor 'straal' omdat het radioactief is.

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
nl: Grieks 'aktis' voor 'straal' - actinium is radioactief.

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
nl: vernoemd naar de Noorse god van de donder: Thor

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
nl: Grieks 'protos' voor 'voorouder'. Protactinium heeft zijn naam gekregen omdat Actinium een product is van het radioactieve verval van Protactinium.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
nl: Uraan

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
nl: Grieks 'ouranos' voor 'hemel', genoemd naar de planeet Uranus.

en: Named after the planet Neptune.
nl: genoemd naar de planeet Neptunus.

en: Named after the planet Pluto.
nl: genoemd naar de planeet Pluto.

en: Named after America.
nl: genoemd naar Amerika.

en: Named after Marie Curie.
nl: genoemd naar Marie Curie.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
nl: genoemd naar de stad Berkely waar het ontdekt is.

en: Named after the US-State of California.
nl: genoemd naar de Amerikaanse staat Californië.

en: Named after the scientist Albert Einstein.
nl: genoemd naar de wetenschapper Albert Einstein.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
nl: genoemd naar de wetenschapper Enrico Fermi.

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
nl: genoemd naar de wetenschapper D.I. Mendelejev.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
nl: genoemd naar de wetenschapper Alfred Nobel.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
nl: genoemd naar de wetenschapper Ernest Orlando Lawrence.

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
nl: Genoemd naar de wetenschapper Ernest Rutherford.

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
nl: Genoemd naar de universiteitsstad Dubna in Rusland.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
nl: genoemd naar de wetenschapper G. Theodore Seaborg.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
nl: genoemd naar de wetenschapper Niels Bohr.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
nl: Latijn 'hassia' voor de Duitse deelstaat Hessen. In Hessen zijn veel elementen ontdekt.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
nl: genoemd naar de wetenschapper Lise Meitner.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
nl: genoemd naar de Duitse stad Darmstadt waar veel elementen zijn ontdekt.

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
nl: genoemd naar de wetenschapper Wilhelm Conrad Röntgen.

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
nl: Vroeger bekend als eka-kwik. Genoemd naar de astronoom Nicolaus Copernicus.

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
nl: Vernoemd naar 'Nihon', de romaanse spelling voor 'Japan' in het Japans. Het element is het eerste element ontdekt in Japan, in het RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Vroeger bekend als eka-thallium.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
nl: Vroeger bekend als eka-lood. Genoemd naar het Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) waar zeer zware elementen zijn gemaakt.

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
nl: Vernoemd naar Moskou, Rusland, regio die het thuis is van the Joint Institute for Nuclear Research die een mede-ontdekker van dit element is. Vroegerbekend als eka-bismuth.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
nl: Vroeger bekend als eka-polonium. Genoemd naar het Livermore National Laboratory (VS).

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
nl: Vernoemd naar de Amerikaanse staat Tennessee die het thuis is van the Oak Ridge National Laboratory en Vanderbilt University die mede-ontdekkers waren van dit element. Vroeger bekend als eka-astatine.

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
nl: Vernoemd ter ere van het trans-actinide onderzoek van Professor Yuri Oganessian. Vroeger bekend als eka-radon en eka-emanation voor 1960.

en: Classic Periodic Table
nl: Klassieke periodieke systeem

en: Long Periodic Table
nl: Lang periodiek systeem

en: Short Periodic Table
nl: Korte periodieke systeem

en: Transition Elements
nl: Overgangselementen

en: DZ Periodic Table
nl: DZ periodieke systeem

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
nl: Chemische rekenmachine

en: Equation Balancer
nl: Vergelijkingoplosser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
nl: Introductie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
nl: Nucleaire rekenmachine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
nl: Gas-rekenmachine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
nl: Concentratie-rekenmachine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
nl: Rekenmachine voor moleculaire massa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
nl: Titratie-rekenmachine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
nl: <big>Selecteer de rekenmachine die u wilt gebruiken</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
nl: Dit is de index van de verschillende beschikbare rekenmachines. Voor meer informatie over elke rekenmachine, klik op 'Introductie'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
nl: Rekenmachines

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
nl: <h1>De rekenmachines van Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
nl: <big>Informatie over de verschillende rekenmachines</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
nl: Dit is de beschrijving van de functie van elke rekenmachine in Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
nl: <big>Welkom bij de Kalzium rekenmachines!<br /></big>
    <p>Deze rekenmachine bevat een variëteit van rekenmachines voor verschillende uit te voeren rekentaken.</p>
    <p> In Kalzium zijn de volgende rekenmachines te vinden:</p>
    <ul><li><b>Moleculaire massa rekenmachine<br /></b>Deze rekenmachine helpt u de moleculaire massa's van verschillende moleculen te berekenen.<br />U kunt de korte vorm van de naam van de molecule specificeren en meer van zulke aliassen toevoegen.</li>
    <li><b>Concentratie-rekenmachine<br /></b>U kunt hoeveelheden berekenen die het volgende omvatten:</li>
    <ul type="circle"><li>Hoeveelheid stof</li>
    <li>Volume oplosmiddel</li>
    <li>Concentratie van de stof</li></ul>
    <p>Er is een brede reeks van eenheden om uit te kiezen en verschillende methoden om hoeveelheden te specificeren.</p>
    <li><b>Nucleaire rekenmachine<br /></b>Deze rekenmachine maakt gebruik van de nucleaire gegevens beschikbaar in Kalzium om de verwachte massa van een stof na een tijdje te voorspellen.</li>
    <li><b>Gasrekenmachine<br /></b>Deze rekenmachine kan de waarden van temperatuur, druk, volume, hoeveelheid gas etc. berekenen voor verschillende ideale alsook niet-ideale gassen.</li>
    <li><b>Balans brengen in een vergelijking<br /></b>Deze rekenmachine kan chemische vergelijkingen in balans brengen.</li>
    <li><b>Titratierekenmachine<br /></b>Deze rekenmachine probeert het evenwichtspunt te vinden van een pH-meter na titratie door het te laten passen met een hyperbolische tangens. U kunt het ook een evenwichtssysteem van vergelijkingen laten oplossen en kijken hoe de concentratie van een stof zich wijzigt in combinatie met een andere.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
nl: Een percentage zou minder moeten zijn dan 100.0, voer een geldige waarde in.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
nl: De dichtheid kan niet nul zijn, voer een geldige waarde in.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
nl: De massa kan niet nul zijn, voer een geldige waarde in.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
nl: Het volume kan niet nul zijn, voer een geldige waarde in.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
nl: De hoeveelheid mol kan niet nul zijn, voer een geldige waarde in.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
nl: Molaire massa van het oplosmiddel is nul, voer een geldige waarde in.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
nl: Hoeveelheid equivalenten is nul. Kan de equivalente massa niet berekenen.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
nl: Concentratie is nul, voer een geldige waarde in.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
nl: Het volume van het oplosmiddel kan niet nul zijn.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
nl: De aantal molen van het oplosmiddel kan niet nul zijn.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
nl: De massa van het oplosmiddel kan niet nul zijn.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
nl: Onvoldoende gegevens om het vereiste te berekenen, specificeer de normaliteit.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
nl: Onvoldoende gegevens, specificeer de te berekenen molariteit / molaire fractie / molaliteit.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
nl: De hoeveelheid is gespecificeerd in mol, kan de molaire/equivalente massa niet berekenen. Specificeer massa/volume.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
nl: U kunt de molaire massa van het oplosmiddel alleen berekenen als de molaire fractie is gespecificeerd.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
nl: De molaire massa kan niet nul zijn, voer een geldige waarde in.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
nl: Equivalente massa kan niet nul zijn, voer een geldige in.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
nl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Sommige van de volgende gegevens zijn niet nodig. Als u bijvoorbeeld de hoeveelheid opgeloste stof in molen specificeert, dan is het niet nodig de molaire massa van het opgeloste stof te specificeren.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
nl: Gegevens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
nl: <big><b>Hoeveelheid opgeloste stof:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
nl: <big>Specificeer de hoeveelheid opgeloste stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
nl: Dit vak dient om de hoeveelheid opgeloste stof in de oplossing te specificeren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
nl: De methode waarmee u de hoeveelheid opgeloste stof wilt specificeren.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
nl: Dit vak dient om de modus te veranderen waarin de hoeveelheid opgeloste stof wordt gespecificeerd, dwz. massa, molen of volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
nl: <big><b>Molaire massa van de opgeloste stof</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
nl: <big>Specificeer de molaire massa van de opgeloste stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
nl: Dit vak dient om de molaire massa van het oplosmiddel te specificeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
nl: <big><b>Equivalente massa van de opgeloste stof:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
nl: <big>Specificeer de equivalente massa van de opgeloste stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
nl: Dit vak dient om de equivalente massa van de opgeloste stof te specificeren. Dit is alleen vereist als de concentratie in termen van normaliteit van toepassing is.
    Normaliteit = Aantal equivalenten / liter oplossing

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
nl: <big><b>Dichtheid van de opgeloste stof:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
nl: <big>Specificeer de dichtheid van de opgeloste stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
nl: Dit vak dient om de waarde van de dichtheid van de opgeloste stof te specificeren. Dit is alleen vereist als u het oplosmiddel specificeert in termen van volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
nl: <big><b>Hoeveelheid oplosmiddel</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
nl: <big>Specificeer de hoeveelheid van het oplosmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
nl: Dit vak dient om de hoeveelheid oplosmiddel in de oplossing te specificeren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
nl: <big>De methode waarmee u het volume wilt specificeren</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
nl: Dit vak dient om de modus te veranderen waarin de hoeveelheid oplosmiddel wordt gespecificeerd, dwz. massa, molen of volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
nl: <big><b>Molaire massa van het oplosmiddel:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
nl: <big>Specificeer de molaire massa van het oplosmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
nl: Dit vak dient om de molaire massa van het oplosmiddel te specificeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
nl: <big><b>Dichtheid van het oplosmiddel:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
nl: <big>Specificeer de dichtheid van het oplosmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
nl: Dit vak dient om de waarde van dichtheid van de oplossing te specificeren en is alleen vereist als de oplossing is gespecificeerd/nodig in termen van massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
nl: <big><b>Concentratie</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
nl: <big>Specificeer de concentratie van de oplossing</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
nl: Dit vak dient om de concentratie van de oplossing te specificeren in de respectievelijke eenheden rechts.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
nl: <big><b>Berekenen:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
nl: <big>Specificeer wat u wilt berekenen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
nl: Dit is de lijst van hoeveelheden die u kunt berekenen. Kies een van de hoeveelheden en specificeer de andere vereiste waarde om deze te berekenen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
nl: Specificeer de eenheid voor de dichtheid van het oplosmiddel

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid/methode voor het specificeren van concentratie</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid voor de hoeveelheid van het oplosmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
nl: Dit vak dient om de eenheid voor de hoeveelheid oplosmiddel te specificeren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
nl: <big>De eenheid voor de molaire massa van het oplosmiddel</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
nl: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid voor de dichtheid</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
nl: Dit vak dient om de eenheid van dichtheid van de opgeloste stof te specificeren. Dit is alleen vereist als u de hoeveelheid opgeloste stof specificeert in termen van volume.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid voor de hoeveelheid van de opgeloste stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
nl: Dit vak dient om de eenheid voor de hoeveelheid opgeloste stof in de oplossing te specificeren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
nl: <big>Eenheid voor molaire massa van de opgeloste stof</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
nl: <big>Eenheid voor equivalente massa van opgeloste stof</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
nl: <big>Zet alle waarden terug op hun startwaarde</big>

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
nl: De molaire massa kan niet nul zijn, voer een niet-nulle waarde in.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
nl: <big><b>Wijzig de hoeveelheden en kijk hoe de andere hoeveelheden dynamisch wijzigen.<br />Massa en molen zijn direct afhankelijk voor een gegeven gas.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
nl: <big><b>Molaire massa van het gas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
nl: <big>Specificeer de molaire massa van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
nl: Dit vak dient om de molaire massa van het gas te specificeren, bijv. 2 voor waterstofgas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
nl: <big><b>Molen:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
nl: <big>Specificeer het aantal molen van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
nl: Dit vak dient om het aantal molen van het gas te specificeren.
    molen = massa / molaire massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
nl: <big><b>Massa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
nl: <big>Specificeer de massa van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
nl: Dit vak dient om de massa van het gas te specificeren.
    Massa = molen * molaire massa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid voor massa van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
nl: Dit vak dient voor het wijzigen van de eenheid van massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
nl: <big><b>Druk:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
nl: <big>Specificeer de druk van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
nl: Dit vak dient voor het wijzigen van de druk van het gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid voor de druk van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
nl: Dit vak dient om de eenheden van druk te specificeren, bijv. atmosfeer, bar, enz.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
nl: <big><b>Temperatuur:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
nl: <!----><big>Specificeer de temperatuur van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
nl: Dit vak dient om de temperatuur van het gas te specificeren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid voor de temperatuur van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
nl: Dit vak dient om de eenheid van temperatuur te specificeren, bijv. Kelvin, Celcius, enz.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
nl: <big>Specificeer het volume van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
nl: Dit vak dient om het volume van het gas te specificeren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid voor het volume van het gas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
nl: Dit vak dient voor het wijzigen van de eenheid van volume, bijv. liter.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
nl: Gegevens voor niet-ideale gassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
nl: <big><b>Van der Waalsconstante 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
nl: <big><b>Van der Waalsconstante 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
nl: Specificeer de eenheden van de Van der Waalsconstante 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
nl: Dit vak dient om de eenheden van de Van der Waalsconstante 'b' van het gas te specificeren. Dit is alleen nodig voor een reëel gas. U kan 0.0 gebruiken voor een ideaal gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
nl: Specificeer de eenheden van de Van der Waalsconstante 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
nl: Dit vak dient om de eenheden van de Van der Waalsconstante 'a' van het gas te specificeren. Dit is alleen nodig voor een reëel gas. U kan 0.0 gebruiken voor een ideaal gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
nl: De eenheden van de Van der Waalsconstante 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
nl: Dit kan worden gebruikt om de eenheden van de Van der Waalsconstante 'b' te specificeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
nl: per mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
nl: liter^2 atmosfeer/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
nl: Zet alle waarden terug op hun startwaarde

en: Initial amount cannot be zero.
nl: Beginhoeveelheid kan niet nul zijn.

en: Final amount cannot be zero.
nl: Eindhoeveelheid kan niet nul zijn.

en: Time is zero, please enter a valid value.
nl: Tijd is nul, graag een geldige waarde invoeren.

en: The final amount is greater than the initial amount.
nl: Eindhoeveelheid is groter dan de initiële.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
nl: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Selecteer wat u wil bereken in het vak naast "Berekenen" en wijzig de te berekenen waarden / eenheden.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
nl: Elementgegevens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
nl: <big><b>Elementnaam:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
nl: <big>Specificeer het element dat u wilt overwegen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
nl: Dit vak dient om het element te specificeren waarop de berekening moet worden uitgevoerd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
nl: <big><b>Massa van isotoop:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
nl: <big>Specificeer een isotoop van het huidige element</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
nl: Dit vak dient om de isotoop te specificeren van het bovenstaande element waarop de berekening moet worden uitgevoerd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
nl: <big><b>Halfwaardetijd:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
nl: <big>Specificeer de halfwaardetijd van de radioactieve isotoop</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
nl: Dit vak dient on de halfwaardetijd van de bovenstaande isotoop te specificeren.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
nl: <big>De eenheid van de halfwaardetijd</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
nl: Dit vak dient voor het specificeren van de eenheid van de halfwaardetijd, bijv. jaren, seconden, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
nl: jaren

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
nl: seconden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
nl: minuten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
nl: uren

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
nl: dagen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
nl: weken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
nl: <big><b>Atoommassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
nl: <big>Atoommassa van de geselecteerde isotoop</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
nl: Dit label toont de atoommassa van de isotoop in gram per mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
nl: <big>De eenheid van atoommassa</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
nl: gram / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
nl: Andere gegevens

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
nl: Dit vak dient om te bepalen wat u wilt berekenen, kies uit 'Tijd', 'Starthoeveelheid stof' en 'Eindhoeveelheid stof'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
nl: Starthoeveelheid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
nl: Eindhoeveelheid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
nl: Tijd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
nl: <big><b>Starthoeveelheid:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
nl: <big>Specificeer de starthoeveelheid van de stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
nl: Dit vak dient om de starthoeveelheid van de radioactieve stof te specificeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
nl: <big><b>Eindhoeveelheid:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
nl: <big>Specificeer de uiteindelijke hoeveelheid van de stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
nl: Dit vak dient om de uiteindelijke hoeveelheid van de radioactieve stof te specificeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
nl: <big><b>Tijd:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
nl: <big>Specificeer hier de verlopen tijd</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
nl: Dit vak dient om de tijd te specificeren waarna de starthoeveelheid vervallen is tot de uiteindelijke hoeveelheid.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
nl: <big>De methode waarmee u de massa wilt specificeren</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
nl: Dit vak kan gebruikt worden om de modus te wijzigen waarin u de starthoeveelheid van de stof wilt specificeren, dwz. massa of molen.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
nl: mol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
nl: <big>De methode waarmee u de uiteindelijke hoeveelheid wilt specificeren</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
nl: Dit vak kan gebruikt worden om de modus te wijzigen waarin u de uiteindelijke hoeveelheid van de stof wilt specificeren, dwz. massa of molen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
nl: <big>Specificeer de starthoeveelheid van de stof</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
nl: Dit vak dient om de eenheid te specificeren van de starthoeveelheid van de stof, bijv. gram, pounds, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
nl: gram

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
nl: ton

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
nl: karaat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
nl: pond

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
nl: ounce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
nl: troy ounce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid van de eindhoeveelheid</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
nl: Dit vak dient om de eenheid te specificeren van de uiteindelijke hoeveelheid van de stof, bijv. gram, pounds, etc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
nl: <big>Specificeer de eenheid voor de verlopen tijd</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
nl: Dit vak dient voor het specificeren van de eenheid van tijd, bijv. jaren, seconden, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
nl: <big><b>Tijd in halfwaardetijd</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
nl: <big>Specificeer de verlopen tijd door de schuifknop te verplaatsen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
nl: Deze schuif kan gebruik worden om de tijd te specificeren in termen van halfwaardetijd tussen 0 en 10 halfwaardetijden

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
nl: <big>Het aantal verlopen halfwaardetijden</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
nl: Informatie/foutmelding

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
nl: <big>Instellingen van de concentratie-rekenmachine</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
nl: Hoeveelheid is altijd gespecificeerd in termen van massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
nl: Doen alsof het gas ideaal is (geen Van der Waalscoëfficiënten)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
nl: Massa-rekenmachine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
nl: Details tonen, zoals aliassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
nl: Het tabblad voor alias toevoegen tonen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
nl: Hoeveelheid opgeloste stof is altijd gespecificeerd in termen van massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
nl: Hoeveelheid oplosmiddel is altijd gespecificeerd in termen van volume

en: Experimental values
nl: Experimentele waarden

en: Theoretical equations
nl: Theoretische vergelijkingen

en: nothing
nl: niets

en: Error
nl: Fout

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
nl: Kan geen vergelijking vinden voor de y-as variabele.

en: Theoretical curve
nl: Theoretische kromme

en: Approximated curve
nl: Benaderde kromme

en: Equivalence point
nl: Equivalentiepunt

en: Save work
nl: Werk opslaan

en: Icee File (*.icee)
nl: Icee-bestand (*.icee)

en: Unable to create %1
nl: Niet in staat %1 aan te maken

en: Open work
nl: Werk openen

en: Unable to open %1
nl: %1 kon niet worden geopend

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
nl: Plot opslaan

en: Svg image (*.svg)
nl: Svg-afbeelding (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
nl: Kies wat u wilt doen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
nl: Zoek het evenwichtspunt uit experimentele waarden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
nl: Los een evenwichtssysteem op en kijk hoe de concentratie van één ion (Y) zich wijzigt in combinatie met een andere (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
nl: Waarde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
nl: X-as:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
nl: Y-as:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
nl: Plot tekenen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
nl: Notities:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
nl: Nieuw

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
nl: Opslaan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
nl: Voorbeeld

en: No element selected
nl: Geen element geselecteerd

en: No graphic found
nl: Geen afbeelding gevonden

[ctx: Next element]
en: Next
nl: Volgende

en: Goes to the next element
nl: Naar het volgende element

[ctx: Previous element]
en: Previous
nl: Vorige

en: Goes to the previous element
nl: Naar het vorige element

en: It was discovered by %1.
nl: Het is ontdekt door %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
nl: Oorsprong van de naam:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
nl: Smeltpunt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
nl: Kookpunt

en: Electron Affinity
nl: Elektronenaffiniteit

en: Electronic configuration
nl: Elektronenconfiguratie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
nl: Atoommassa

en: Ionization energy
nl: Ionisatie-energie

en: First Ionization energy
nl: Eerste ionisatie-energie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
nl: Elektronegativiteit

en: Oxidation states
nl: Oxidatiestatussen

en: Neutrons
nl: Neutronen

en: Half-life period
nl: Halveringstijd

en: Energy and Mode of Decay
nl: Vervalenergie en -proces

en: Spin and Parity
nl: Spin en pariteit

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
nl: Gegevensoverzicht

en: Atom Model
nl: Atoommodel

en: Isotopes
nl: Isotoop

en: Miscellaneous
nl: Diversen

en: Extra information
nl: Extra informatie

en: Extra Information
nl: Extra informatie

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
nl: [%1] %2 (%3 - blok %4)

en: No spectrum of %1 found.
nl: Geen spectrum van %1 gevonden.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
nl: Gegevens plotten

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
nl: Atoomnummer

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
nl: De vergelijkingoplosser maakt een reactievergelijking kloppend.<br><br><b>Het gebruik van variabelen</b><br>Zet een enkel letterteken voor het elementsymbool om wisselende hoeveelheden aan te geven zoals in dit voorbeeld:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Resultaat: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Het kloppend maken van deze vergelijking zal de benodigde hoeveelheden Waterstof en Zuurstof opleveren.<br><br><b>Definiëren van elektrische lading</b><br>Gebruik vierkante haken om de elektrische lading van een element aan te geven zoals in dit voorbeeld:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Resultaat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
nl: Vergelijking:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
nl: Geef in dit veld de vergelijking op die u kloppend wilt maken.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
nl: Wanneer u op deze knop drukt zal de bovenstaande vergelijking kloppend gemaakt worden.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
nl: &Berekenen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
nl: Naar klembord kopiëren

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
nl: Chemische gegevens exporteren

en: Elements
nl: Elementen

en: Properties
nl: Eigenschappen

en: Symbol
nl: Symbool

en: Exact Mass
nl: Exacte massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
nl: Ionisatie

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
nl: Reeks

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
nl: Het bestand bestaat reeds. Wilt u het overschrijven?

en: Could not open file for writing.
nl: Kon het bestand niet voor schrijven openen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
nl: Bestand:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
nl: Formaat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
nl: Schema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
nl: Kleurverloop:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
nl: Schuif om de huidige temperatuur aan te passen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
nl: Klik om de temperatuursstijging af te spelen/te pauzeren.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
nl: Snelheid

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
nl: Schuif om de snelheid van de temperatuurstijging aan te passen.

en: Elements with melting point around this temperature:
nl: Elementen met een smeltpunt rond deze temperatuur:

en: No elements with a melting point around this temperature
nl: Geen elementen met een smeltpunt rond deze temperatuur

en: Elements with boiling point around this temperature:
nl: Elementen met een kookpunt rond deze temperatuur:

en: No elements with a boiling point around this temperature
nl: Geen elementen met een kookpunt rond deze temperatuur

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
nl: In-/uitzoomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
nl: <p><b>Informatie</b></p>
    <p>Klik rechts op een element om er informatie over te zien.</p>
    <p>Zoom in/uit met behulp van uw muiswiel / zoomfunctie.</p>
    <p>Schuiven door links klikken en slepen.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
nl: Isotoop van element %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
nl: Isotopentabel

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
nl: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
nl: Meerdere

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
nl: Stabiel

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
nl: onbekend

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Magnetic moment: %1
nl: Magnetisch moment: %1

en: Halflife: %1 %2
nl: Halveringstijd: %1 %2

en: Halflife: Unknown
nl: Halveringstijd: onbekend

en: Abundance: %1 %
nl: Voorkomen: %1 %

en: Number of nucleons: %1
nl: Aantal nucleonen: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
nl: Onbekend

en: Exact mass: %1 u
nl: Exacte massa: %1 u

en: &Export Data...
nl: Gegevens &exporteren...

en: &Scheme
nl: &Schema

en: &Gradients
nl: &Kleurverloop

en: &Tables
nl: &Tabellen

en: &Numeration
nl: &Nummering

en: &Plot Data...
nl: Gegevens &plotten...

en: Perform &Calculations...
nl: &Berekeningen uitvoeren...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
nl: Dit is de rekenmachine, het doet basis chemische berekeningen.

en: &Isotope Table...
nl: &Isotopentabel...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
nl: Deze tabel toont alle bekende isotopen van de chemische elementen.

en: &Glossary...
nl: &Woordenlijst...

en: &R/S Phrases...
nl: &R/S-zinnen...

en: Convert chemical files...
nl: Chemiebestanden converteren...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
nl: Dit is een hulmiddel om bestanden, die chemische gegevens bevatten, te converteren naar andere bestandsformaten.

en: Molecular Editor...
nl: Molecuulbewerker...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
nl: Dit is een hulpmiddel om 3D moleculaire structuren te tonen en te bewerken.

en: &Tables...
nl: &Tabellen ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
nl: Dit opent een dialoog met lijsten van symbolen en gegevens, verwant aan de chemie.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
nl: Dit toont/verbergt de legenda voor het periodieke stelsel.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
nl: Dit toont/verbergt een zijbalk met extra informatie en een set van hulpmiddelen.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
nl: Dit toont/verbergt een zijbalk met extra informatie over de tabel.

en: Legend
nl: Legenda

en: Table Information
nl: Tabelinformatie

en: Information
nl: Informatie

en: Overview
nl: Overzicht

en: View
nl: Beeld

en: Save Kalzium's Table In
nl: Kalziums tabel opslaan in

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
nl: Afbeeldingsbestanden (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
nl: Kennis

en: Tools
nl: Hulpmiddelen

en: Kalzium Error
nl: Kalzium-fout

en: This system does not support OpenGL.
nl: Dit systeem ondersteunt OpenGL niet.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
nl: %1 (%2), massa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
nl: Geen

en: Van Der Waals
nl: Vanderwaals

en: Electronegativity (Pauling)
nl: Elektronegativiteit (Pauling)

en: Discovery date
nl: Ontdekkingsdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
nl: Elektronaffiniteit

en: First Ionization
nl: Eerste ionisatie

en: No Numeration
nl: Geen nummering

en: Old IUPAC
nl: Oude IUPAC

en: Monochrome
nl: Monochroom

en: All the Elements
nl: Alle elementen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
nl: Blokken

en: s-Block
nl: s-blok

en: p-Block
nl: p-blok

en: d-Block
nl: d-blok

en: f-Block
nl: f-blok

en: Iconic
nl: Symbolisch

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
nl: Elk element wordt door een symbool voorgesteld, dat zijn gebruik laat zien.

en: Alkaline
nl: Aardalkalimetalen

en: Rare Earth
nl: Zeldzame aarden

en: Non-Metals
nl: Niet-metalen

en: Alkalie Metal
nl: Alkalimetalen

en: Other Metal
nl: Andere metalen

en: Halogen
nl: Halogenen

en: Transition Metal
nl: Overgangsmetalen

en: Noble Gas
nl: Edelgassen

en: Metalloid
nl: Metalloïden

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
nl: Groepen

en: Group 1
nl: Groep 1

en: Group 2
nl: Groep 2

en: Group 3
nl: Groep 3

en: Group 4
nl: Groep 4

en: Group 5
nl: Groep 5

en: Group 6
nl: Groep 6

en: Group 7
nl: Groep 7

en: Group 8
nl: Groep 8

en: Colors
nl: Kleuren

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
nl: Mooie kleuren zonder betekenis. (Uit het project Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
nl: &Bestand

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
nl: &Beeld

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
nl: H&ulpmiddelen

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nl: Hoofdwerkbalk

en: Value not defined
nl: Waarde niet gedefinieerd

en: Unknown Value
nl: Onbekende waarde

en: This element was discovered in the year %1.
nl: Dit element is ontdekt in het jaar %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
nl: Het element is nog niet officieel erkend door het IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
nl: Dit element was al bekend bij oude culturen.

en: No Data
nl: Geen gegevens

en: Glossary
nl: Woordenlijst

[ctx: @title:window]
en: Glossary
nl: Woordenlijst

en: References
nl: Referenties

en: Go to '%1'
nl: Ga naar '%1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
nl: Vast

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
nl: Vloeibaar

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
nl: Gasvormig

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
nl: Onbekend

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
nl: logaritmisch

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
nl: lineair

en: Scheme: %1
nl: Schema: %1

en: A periodic table of the elements
nl: Het periodiek systeem der elementen

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
nl: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & de ontwikkelaars van KDE Edu

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
nl: Grote codebijdrage; vaste goeroe die de andere ontwikkelaars helpt

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
nl: Basiswerk aan de moleculaire viewer,mentor van Marcus tijdens zijn Google Summer of Code

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
nl: Google Summer of Code voor de moleculaire viewer en libavogadro porting/integratie

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
nl: Voor de Google Summer of Code gewerkt aan de rekenmachine en wat kleinere verbeteringen.

en: EqChem, the equation solver
nl: EqChem, de oplosser voor reactievergelijkingen

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
nl: Code opschonen, ontleder voor de molecuulgewicht calculator, en veel kleine verbeteringen

en: A lot of small things and the documentation
nl: Veel kleine verbeteringen en de documentatie

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
nl: Code- en documentatiebijdrage voor de vergelijkingoplosser en moleculaire viewer

en: Many beautiful element icons
nl: Vele mooie elementpictogrammen

en: Many beautiful element icons, too!
nl: Meer mooie elementpictogrammen!

en: Several icons
nl: Verschillende pictogrammen

en: Several icons in the information dialog
nl: Een aantal pictogrammen in de informatiedialoog

en: Contributed most isotope information
nl: Heeft het grootste deel van de informatie over isotopen bijgedragen

en: Some icons and inspiration for others
nl: Enkele pictogrammen en inspiratie voor anderen

en: The design of the information dialog
nl: Het ontwerp van de informatiedialoog

en: The orbits icon
nl: Het elektronenbaanpictogram

en: New interface design and usability improvements
nl: Nieuw interfaceontwerp en bruikbaarheidsverbeteringen

en: Adding new sizable Periodic System
nl: Een nieuw in grote aanpasbaar Periodiek Systeem toevoegen

en: Open the given molecule file
nl: Het gegeven molecuulbestand openen

en: Can't open more than one molecule at a time
nl: Kan niet meer dan één molecuul tegelijk openen

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
nl: Typ een formule
    in het vak
    hierboven en klik
    op 'Berekenen'.
    Bijv. #Et#OH

en: Molecular mass:
nl: Moleculaire massa:

en: Invalid input
nl: Ongeldige invoer

en: Symbol should consist of two or more letters.
nl: Symbool zou moeten bestaan uit twee of meer letters.

en: Symbol already being used
nl: Symbool is al in gebruik

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
nl: Expansie is ongeldig, gaarne een geldige expansie specificeren

en: done!
nl: Klaar

en: Unable to find the user defined alias file.
nl: Kan geen gebruikergedefinieerd bestand vinden met aliassen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
nl: Rekenmachine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
nl: De moleculaire formule hier invoeren

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
nl: Dit vak dient om de formule voor het molecuul in te voeren.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
nl: Op deze knop klikken om te berekenen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
nl: Berekenen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
nl: Compositie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
nl: Samenstelling in elementen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
nl: Deze tabel geeft een voorbeeld van de compositie van de elementen in het molecuul, dwz. het percentage van elk element in het molecuul.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
nl: Atomen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
nl: Totale massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
nl: Gebruikte aliassen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
nl: Aliassen, gebruikt in de formule

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
nl: Dit toont alle aliassen gebruikt in de molecule.
    Voorbeeld: in de molecule MeOH is de alias Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
nl: aliassen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
nl: Aliassen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
nl: Alias definiëren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
nl: Korte vorm

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
nl: Korte vorm van de alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
nl: Hier kunt u de korte vorm van de hier gebruikte alias specificeren.
    bijvoorbeeld: Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
nl: Volledig vorm

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
nl: In dit vak kunt u de volledige vorm van de alias invoeren.
    bijvoorbeeld: CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
nl: Klik om de alias toe te voegen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
nl: Klik om de alias toe te voegen als deze geldig is.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
nl: Alias toevoegen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
nl: Voorgedefinieerde aliassen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
nl: Gebruikergedefinieerde aliassen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
nl: Lijst met Voorgedefinieerde aliassen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
nl: Deze tabel toont alle voorgedefinieerde aliassen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
nl: Lijst van gebruikergedefinieerde aliassen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
nl: Dit is de lijst met aliassen die u of een andere gebruiker heeft toegevoegd.

en: Unknown Electron Distribution
nl: Onbekende elektronenverdeling

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
nl: Omwisselen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
nl: Wissel X en Y-as om

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
nl: X-as

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
nl: Gemiddelde waarde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
nl: Hier kunt u definiëren wat u wilt plotten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
nl: Maximum waarde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
nl: Minimum waarde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
nl: Weergave:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
nl: Elementtype:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
nl: Eerste element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
nl: Laatste element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
nl: Alle elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
nl: Metalen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
nl: Niet-metalen / Metalloïden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
nl: s-blok elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
nl: p-blok elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
nl: d-blok elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
nl: f-blok elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
nl: Edelgassen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
nl: Alkalimetalen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
nl: Aardalkalimetalen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
nl: Lanthaniden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
nl: Actiniden

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
nl: Radioactieve elementen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
nl: Geen labels

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
nl: Elementnamen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
nl: Elementsymbolen

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
nl: Y-as

en: n/a
nl: n/b

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
nl: Risico- en veiligheidmededelingen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
nl: R-zinnen:

en: S-Phrases:
nl: S-zinnen:

en: You asked for no R/S-Phrases.
nl: U hebt niet naar R/S-zinnen gevraagd.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
nl: S1: Achter slot bewaren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
nl: S2: Buiten bereik van kinderen bewaren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
nl: S3: Op een koele plaats bewaren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
nl: S4: Verwijderd van woonruimten opbergen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
nl: S5: Onder ... houden (geschikte vloeistof aan te geven door fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
nl: S6: Onder ... houden (inert gas aan te geven door fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
nl: S7: In goed gesloten verpakking bewaren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
nl: S8: Verpakking droog houden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
nl: S9: Op een goed geventileerde plaats bewaren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
nl: S12: De verpakking niet hermetisch sluiten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
nl: S13: Verwijderd houden van eet- en drinkwaren en van diervoeder

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
nl: S14: Verwijderd houden van ... (stoffen waarmee contact vermeden dient te worden aan te geven door de fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
nl: S15: Verwijderd houden van warmte

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
nl: S16: Verwijderd houden van ontstekingsbronnen - Niet roken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
nl: S17: Verwijderd houden van brandbare stoffen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
nl: S18: Verpakking voorzichtig behandelen en openen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
nl: S20: Niet eten of drinken tijdens gebruik

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
nl: S21: Niet roken tijdens gebruik

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
nl: S22: Stof niet inademen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
nl: S23: Gas/rook/damp/spuitnevel niet inademen (toepasselijke term(en) aan te geven door de fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
nl: S24: Aanraking met de huid vermijden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
nl: S25: Aanraking met de ogen vermijden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
nl: S26: Bij aanraking met de ogen onmiddellijk met overvloedig water afspoelen en deskundig medisch advies inwinnen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
nl: S27: Verontreinigde kleding onmiddellijk uittrekken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
nl: S28: Na aanraking met de huid onmiddellijk wassen met veel ... (aan te geven door de fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
nl: S29: Afval niet in de gootsteen werpen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
nl: S30: Nooit water op deze stof gieten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
nl: S33: Maatregelen treffen tegen ontladingen van statische elektriciteit

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
nl: S35: Deze stof en de verpakking op veilige wijze afvoeren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
nl: S36: Draag geschikte beschermende kleding

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
nl: S37: Draag geschikte handschoenen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
nl: S38: Bij ontoereikende ventilatie een geschikte adembescherming dragen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
nl: S39: Een bescherming voor de ogen/voor het gezicht dragen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
nl: S40: Voor de reiniging van de vloer en alle voorwerpen verontreinigd met dit materiaal, ... gebruiken (aan te geven door de fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
nl: S41: In geval van brand en/of explosie inademen van rook vermijden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
nl: S42: Tijdens de ontsmetting/bespuiting een geschikte adembescherming dragen (geschikte term(en) door de fabrikant aan te geven)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
nl: S43: In geval van brand ... gebruiken (blusmiddelen aan te duiden door de fabrikant. Indien water het risico vergroot toevoegen: "Nooit water gebruiken".)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
nl: S45: Bij een ongeval of indien men zich onwel voelt, onmiddellijk een arts raadplegen (indien mogelijk hem dit etiket tonen)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
nl: S46: In geval van inslikken onmiddellijk een arts raadplegen en verpakking of etiket tonen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
nl: S47: Bewaren bij een temperatuur beneden ... °C (aan te geven door de fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
nl: S48: Inhoud vochtig houden met ... (middel aan te geven door de fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
nl: S49: Uitsluitend in de oorspronkelijke verpakking bewaren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
nl: S50: Niet vermengen met ... (aan te geven door de fabrikant)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
nl: S51: Uitsluitend op goed geventileerde plaatsen gebruiken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
nl: S52: Niet voor gebruik op grote oppervlakken in woon- en verblijfruimten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
nl: S53: Blootstelling vermijden - vóór gebruik speciale aanwijzingen raadplegen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
nl: S56: Deze stof en de verpakking naar inzamelpunt voor gevaarlijk of bijzonder afval brengen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
nl: S57: Neem passende maatregelen om verspreiding in het milieu te voorkomen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
nl: S59: Raadpleeg fabrikant/leverancier voor informatie over terugwinning/recycling

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
nl: S60: Deze stof en de verpakking als gevaarlijk afval afvoeren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
nl: S61: Voorkom lozing in het milieu. Vraag om speciale instructies/veiligheidskaart

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
nl: S62: Bij inslikken niet het braken opwekken; direct een arts raadplegen en de verpakking of het etiket tonen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
nl: S63: Bij een ongeval door inademing: slachtoffer in de frisse lucht brengen en laten rusten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
nl: S64: Bij inslikken, mond met water spoelen (alleen als de persoon bij bewustzijn is)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
nl: R1: In droge toestand ontplofbaar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
nl: R2: Ontploffingsgevaar door schok, wrijving, vuur of andere ontstekingsoorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
nl: R3: Ernstig ontploffingsgevaar door schok, wrijving, vuur of andere ontstekingsoorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
nl: R4: Vormt met metalen zeer gemakkelijk ontplofbare verbindingen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
nl: R5: Ontploffingsgevaar door verwarming

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
nl: R6: Ontplofbaar met en zonder lucht

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
nl: R7: Kan brand veroorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
nl: R8: Bevordert de ontbranding van brandbare stoffen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
nl: R9: Ontploffingsgevaar bij menging met brandbare stoffen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
nl: R10: Ontvlambaar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
nl: R11: Licht ontvlambaar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
nl: R12: Zeer licht ontvlambaar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
nl: R14: Reageert heftig met water

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
nl: R15: Vormt zeer licht ontvlambaar gas in contact met water

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
nl: R16: Ontploffingsgevaar bij menging met oxiderende stoffen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
nl: R17: Spontaan ontvlambaar in lucht

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
nl: R18: Kan bij gebruik een ontvlambaar/ontplofbaar damp-luchtmengsel vormen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
nl: R19: Kan ontplofbare peroxiden vormen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
nl: R20: Schadelijk bij inademing

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
nl: R21: Schadelijk bij aanraking met de huid

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
nl: R22: Schadelijk bij opname door de mond

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
nl: R23: Vergiftig bij inademing

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
nl: R24: Vergiftig bij aanraking met de huid

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
nl: R25: Vergiftig bij opname door de mond

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
nl: R26: Zeer vergiftig bij inademing

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
nl: R27: Zeer vergiftig bij aanraking met de huid

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
nl: R28: Zeer vergiftig bij opname door de mond

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
nl: R29: Vormt vergiftig gas in contact met water.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
nl: R30: Kan bij gebruik licht ontvlambaar worden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
nl: R31: Vormt vergiftige gassen in contact met zuren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
nl: R32: Vormt zeer vergiftige gassen in contact met zuren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
nl: R33: Gevaar voor cumulatieve effecten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
nl: R34: Veroorzaakt brandwonden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
nl: R35: Veroorzaakt ernstige brandwonden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
nl: R36: Irriterend voor de ogen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
nl: R37: Irriterend voor de ademhalingswegen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
nl: R38: Irriterend voor de huid

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
nl: R39: Gevaar voor ernstige onherstelbare effecten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
nl: R40: Carcinogene effecten zijn niet uitgesloten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
nl: R41: Gevaar voor ernstig oogletsel

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
nl: R42: Kan overgevoeligheid veroorzaken bij inademing

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
nl: R43: Kan overgevoeligheid veroorzaken bij contact met de huid

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
nl: R44: Ontploffingsgevaar bij verwarming in afgesloten toestand

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
nl: R45: Kan kanker veroorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
nl: R46: Kan erfelijke genetische schade veroorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
nl: R48: Gevaar voor ernstige schade aan de gezondheid bij langdurige blootstelling

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
nl: R49: Kan kanker veroorzaken bij inademing

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
nl: R50: Zeer vergiftig voor in het water levende organismen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
nl: R51: Vergiftig voor in het water levende organismen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
nl: R52: Schadelijk voor in het water levende organismen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
nl: R53: Kan in het aquatisch milieu op lange termijn schadelijke effecten veroorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
nl: R54: Vergiftig voor planten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
nl: R55: Vergiftig voor dieren

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
nl: R56: Vergiftig voor bodemorganismen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
nl: R57: Vergiftig voor bijen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
nl: R58: Kan in het milieu op lange termijn schadelijke effecten veroorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
nl: R59: Gevaarlijk voor de ozonlaag

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
nl: R60: Kan de vruchtbaarheid schaden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
nl: R61: Kan het ongeboren kind schaden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
nl: R62: Mogelijk gevaar voor verminderde vruchtbaarheid

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
nl: R63: Mogelijk gevaar voor beschadiging van het ongeboren kind

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
nl: R64: Kan schadelijk zijn via de borstvoeding

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
nl: R65: Schadelijk: kan longschade veroorzaken na verslikken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
nl: R66: Herhaalde blootstelling kan een droge of een gebarsten huid veroorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
nl: R67: Dampen kunnen slaperigheid en duizeligheid veroorzaken

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
nl: R68: Onherstelbare effecten zijn niet uitgesloten

en: At least one of the specified phrases is invalid.
nl: Tenminste één van de zinnen is ongeldig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
nl: S-zinnen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
nl: Geef de R-zin op die u wilt lezen. Alleen "-" is als scheidingsteken toegestaan. De combinaties met "/" zijn nog niet geïmplementeerd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
nl: Geef de R-zin op die u wilt lezen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
nl: Geef de S-zin op die u wilt lezen. Alleen "-" is als scheidingsteken toegestaan. De combinaties met "/" zijn nog niet geïmplementeerd.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
nl: Geef de S-zin op die u wilt lezen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
nl: Klik hier om naar de mededeling te zoeken die u aan de linkerkant opgegeven heeft

en: Search...
nl: Zoeken...

en: Next to each other
nl: Naast elkaar

en: One part to the side of the other
nl: Een deel naast de zijde van de ander

en: Both parts continuous
nl: Beide delen doorlopend

en: Horizontally
nl: Horizontaal

en: Horizontally (shifted)
nl: Horizontaal (verschoven)

en: Schemes
nl: Schema's

en: Gradients
nl: Kleurverloop

en: Units
nl: Eenheden

en: Isotope Table
nl: Isotopentabel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
nl: s-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
nl: p-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
nl: d-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
nl: f-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
nl: Groep 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
nl: Groep 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
nl: Groep 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
nl: Groep 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
nl: Groep 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
nl: Groep 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
nl: Groep 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
nl: Groep 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
nl: Aggregatietoestand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
nl: Vast:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
nl: Vloeibaar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
nl: Gasvormig:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
nl: Alkalimetalen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
nl: Zeldzame aarden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
nl: Niet-metalen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
nl: Aardalkalimetalen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
nl: Overige metalen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
nl: Halogenen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
nl: Overgangsmetalen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
nl: Edelgassen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
nl: Metalloïden:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
nl: Geen kleurenschema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
nl: Alle elementen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
nl: Deze kleur zal worden gebruikt als er geen kleurenschema is gekozen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
nl: Kalzium kan een lineair of logaritmisch kleurverloop gebruiken om de eigenschappen van een element in het periodiek systeem te tonen.
    
    Controleer de eigenschappen die gebruikt worden bij het tonen van de logaritmisch kleurverloop.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
nl: Ontdekkingsdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
nl: Kleur van maximum waarde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
nl: Kleur van minimum waarde:

en: Energy:
nl: Energie:

en: Length:
nl: Lengte:

en: Temperature:
nl: Temperatuur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
nl: Deze pagina toont een overzicht over het spectrum van dit element. U kunt met de muis inzoomen op het spectrum.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
nl: Deze pagina toont een overzicht over het spectrum van dit element.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
nl: Dit is het spectrum van het element.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
nl: &Minimum waarde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
nl: Hier kunt u de meest linkse golflengte van het spectrum instellen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
nl: Maximum &waarde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
nl: Hier kunt u de meest rechtse golflengte van het spectrum instellen.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
nl: Spectruminstellingen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
nl: Emissiespectrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
nl: Absorptiespectrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
nl: Eenheid:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
nl: Zoom herstellen

en: Wavelength
nl: Golflengte

en: Intensity
nl: Intensiteit

en: Greek alphabet
nl: Grieks alfabet

en: Uppercase
nl: Hoofdletters

en: Lowercase
nl: Kleine letters

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
nl: Naam

en: alpha
nl: alfa

en: beta
nl: bèta

en: eta
nl: èta

en: upsilon
nl: ypsilon

en: Numbers
nl: Getallen

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
nl: Numerieke voorvoegsels en Romeinse getallen

en: Number
nl: Getal

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Roman Numerals
nl: Romeinse getallen

en: 0.5
nl: 0,5

en: 1.5
nl: 1,5

en: 2.5
nl: 2,5

en: &Copy
nl: &Kopiëren

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
nl: Molecuulbewerker

en: Load Molecule
nl: Molecuul laden

en: Download New Molecules
nl: Nieuwe moleculen downloaden

en: Save Molecule
nl: Molecuul opslaan

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
nl: Geen hulpmiddelen geladen - waarschijnlijk werden de Avogadroplugins niet gevonden.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
nl: Geen hulpmiddelen geladen - waarschijnlijk werden de Avogadroplugins niet gevonden. Moleculen kunnen niet worden bekeken totdat dit probleem is opgelost.

en: Common molecule formats
nl: Algemene molecuulformaten

en: All files
nl: Alle bestanden

en: Choose a file to open
nl: Selecteer een bestand om te openen

en: Could not load molecule
nl: Kon molecuul niet laden

en: Loading the molecule failed.
nl: Molecuul laden is mislukt.

en: Choose a file to save to
nl: Selecteer een bestand om naar op te slaan

en: Failed to download molecule %1 to %2.
nl: Het downloaden van molecuul %1 naar %2 is mislukt.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
nl: De molecules die konden worden gedownload zijn opgeslagen in %1.

en: The molecules have been saved to %1.
nl: De moleculen zijn opgeslagen in %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
nl: Stijl:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
nl: Weergave

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
nl: Laad een molecuul en gebruik de muisaanwijzer en het wieltje om het gezichtspunt te wijzigen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
nl: Bewerken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
nl: Optimaliseren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
nl: Tekening wissen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
nl: Meten

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
nl: Klik op 2 atomen om een afstand te meten, op 3 atomen om een hoek te meten en op 4 atomen om een dihedrale hoek te meten.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
nl: Statistieken

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
nl: Naam:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
nl: Formule:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
nl: Gewicht:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
nl: OpenBabel-frontend

en: Convert
nl: Converteren

en: Open Molecule File
nl: Molecuulbestand openen

en: All Files
nl: Alle bestanden

en: You must select some files first.
nl: U dient eerst enkele bestanden te selecteren.

en: No files selected
nl: Geen bestanden geselecteerd

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
nl: Het bestand %1 bestaat reeds.Wilt u het overschrijven, indien mogelijk?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
nl: Het bestand %1 bestand al! -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
nl: OK om deze commando's uit te voeren? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
nl: Te converteren bestanden

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
nl: Alles &selecteren

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
nl: Ve&rwijderen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
nl: &Toevoegen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
nl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css
    ">
    
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-
    weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-
    right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Hier worden de te 
    converteren bestanden getoond. Gebruik de knoppen om bestanden aan de lijst toe te voegen of te verwijderen.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
nl: Converteren van:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
nl: Converteren naar:
