kalzium - en to nn translation catalogue (484 entries)

en: Problem while opening the file
nn: Problem ved opning av fila

en: Cannot open the specified file.
nn: Klarte ikkje opna fila.

en: Sorry
nn: Beklagar

en: Cannot save to the specified file.
nn: Klarar ikkje lagra til den oppgjevne fila.

en: Kalzium OpenGL Part
nn: Kalzium OpenGL-del

en: A cool thing
nn: Ein kul ting

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
nn: © 2006 Carsten Niehaus

en: State of matter
nn: Stofftilstand

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
nn: Forma på ein substans, avhengig av stabiliteten til forma og om han opptek eit definitivt volum: fast, flytande eller i gassform.

en: Chemical Symbol
nn: Kjemisk symbol

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
nn: Forkorting på ein, to eller tre bokstavar, fastsett gjennom internasjonale konvensjonar.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
nn: Grunnstoff

en: Chromatography
nn: Kromatografi

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
nn: Separasjon av materie i eit rørleg medium (rørleg fase) gjennom differensiert absorpsjon på eit statisk medium (stasjonær fase).

en: Distillation
nn: Destillering

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
nn: Separasjon av ei væskeløysing (homogen blanding) i komponentane ho har gjennom avdunsting og kondensering. I ei fraksjonert destillering vert prosessen gjenteken fleire gongar i ein kolonne.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
nn: Stoff som ikkje kan brytast ned til enklare stoff. Dei kjemiske grunnstoffa er hjørnesteinane i stoffa. Grunnstoffa er bygde opp av atom, som er bygde opp av ein kjerne med positive proton, nøytrale nøytron og eit skal med elektron.

en: Emulsion
nn: Emulsjon

en: Heterogeneous mix of two liquids.
nn: Heterogen blanding av to væsker.

en: Extraction
nn: Ekstraksjon

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
nn: Handsaming av ei homogen eller heterogen blanding for å få reine stoff.

en: Mix
nn: Blanding

en: Filtering
nn: Filtrering

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
nn: Separasjon av fast stoff frå flytande stoff eller stoff i gassform med eit filter (porøs separasjonsbarriere).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
nn: Stoff som inneheld åtskilde stoff som er kombinerte i ikkje-oppgjevne tilhøve. [i]Homogene blandingar[/i] har ein samanhengande utsjånad, [i]heterogene blandingar[/i] inneheld fleire fasar.

en: Accuracy
nn: Nøyaktigheit

en: Consisting of accidental and systematic errors.
nn: Inneheld tilfeldige og systematiske feil.

en: Law of Conservation of Mass
nn: Lova om massebevaring

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
nn: Under ein kjemisk reaksjon kjem det verken til eller vert fjerna masse. Summen av stoffa som er med i reaksjonen er lik summen av massen til produkta av reaksjonen.

en: Law of multiple proportions
nn: Lova om konstante proporsjonar

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
nn: Ei legering inneheld alltid dei same grunnstoffa med same massetilhøve. Viss to eller fleire grunnstoff vert bundne saman, er massetilhøvet konstant.

en: Crystallization
nn: Krystallisering

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
nn: Separasjon av fast, krystallisert stoff frå ei løysing, væskefase eller gassfase.

en: Solution
nn: Løysing

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
nn: Homogen blanding av fleire reine materiale.

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
nn: Masse

en: Measurement of an amount of matter.
nn: Mål av ei stoffmengd.

en: Matter
nn: Stoff

en: All that takes up space and has mass.
nn: Alt som tek opp rom og har masse.

en: Phase
nn: Fase

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
nn: Ei homogen mengd stoff som vert separert frå omgjevnadene i utvidinga gjennom ei overflate, via kjemisk samansetjing og fysiske eigenskapar.

en: Accuracy and precision
nn: Nøyaktigheit og presisjon

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
nn: Uttrykt med standardavvik. Verdiane som vert oppgjevne for tilfeldige feil.

en: Correctness
nn: Rettheit

en: Values given over accidental errors.
nn: Verdiane som vert oppgjevne for tilfeldige feil.

en: SI-Unit
nn: SI-eining

en: Measurement unit using International Symbols.
nn: Måleeining som brukar internasjonale symbol.

en: Significant figures
nn: Signifikante siffer

en: The number of digits which are meaningful in a number.
nn: Talet på siffer som gjev meining i eit tal.

en: Standard deviation
nn: Standardavvik

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
nn: Ein verdi som kan nyttast til å finna nøyaktigheita til eit mål.

en: Suspension
nn: Løysing

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
nn: Heterogen blanding som inneheld stoff i væskeform og fast form.

en: Alloys
nn: Legeringar

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
nn: Reint stoff som inneheld fleire grunnstoff med eit oppgjeve tilhøve.

en: Alpha rays
nn: Alfastrålar

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
nn: Strålar med alfapartikar som inneheld to proton og to nøytron, og som vert sende frå atoma i visse radioaktive grunnstoff.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
nn: Atom er kjemisk udelelege og byggesteinane i stoff. Atom av ein type vert kalla eit grunnstoff.

en: Electron
nn: Elektron

en: Neutron
nn: Nøytron

en: Atomic nucleus
nn: Atomkjerne

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
nn: Den vesle, positivt ladde kjernen i eit atom. Her finn ein proton og nøytron.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
nn: Atommasse

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
nn: Massen til eit atom med ein skala der massen til eit karbonatom er 12u. I grunnstoff som inneheld ulike isotop er medianverdien i masseintervallet for isotopblandinga oppgjeven.

en: Isotope
nn: Isotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
nn: Isotop er former av eit kjemisk grunnstoff der kjernene har same atomnummer, Z, men ulike atommassar, A. Ordet isotop, som tyder «på same stad», kjem frå det faktumet at alle isotop av eit grunnstoff ligg på same stad i periodesystemet.

en: Spin
nn: Spinn

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
nn: Spinn er eit dreiemoment som er tilknytt mikroskopiske partiklar. Det er eit rent kvantemekanisk fenomen utan noko tilsvarande i klassisk mekanikk. Mens det klassiske dreiemomentet oppstår av rotasjonen til eit objekt med ein viss storleik, har ikkje spinn nokon samanheng med ein roterande indre masse, men tilhøyrer sjølve partikkelen.

en: Magnetic Moment
nn: Magnetisk moment

en: Decay Mode
nn: Tilfallsmåte

en: Decay Energy
nn: Oppløysingsenergi

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
nn: Oppløysingsenergien er energien som vert utløyst av ei nukleær oppløysing.

en: Nuclides
nn: Nuklidar

en: [i]see isotopes[/i]
nn: [i]sjå isotop[/i]

en: Isotone
nn: Isoton

en: Nuclear Isomer
nn: Kjerneisom

en: Isobars
nn: Isobarar

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
nn: To nuklidar er isoton viss dei har det same talet, N, nøytron.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
nn: Isobarar er nuklidar som har det same massetalet, altså summen av proton og nøytron.

en: Beta rays
nn: Betastråler

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
nn: Stålar som inneheld elektron som vert sende frå atoma i radioaktive grunnstoff.

en: Cathode Rays
nn: Katodestrålar

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
nn: Katodestrålar er straumar av elektron som vert observerte i vakuumrør, dvs. glasrøyr som er tømde for luft, som er utstyrt med minst to elektrodar, ein katode (negativ elektrode) og ein anode (positiv elektrode) i ei oppstilling som vert kalla ein diode.

en: Ionic Radius
nn: Ioneradius

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
nn: Ioneradien er radien for eit ladd atom, eit såkalla ion. Ionet kan ha ein positiv eller negativ ladning. Ladningen til ionet du ser radien til er også vist i Kalzium. Eit positivt ion har færre elektron i skalet sitt enn atomnummeret, eit negativt ion har fleire elektron. Derfor har eit positivt ion ein mindre radius enn atomet sitt, og omvendt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
nn: Kovalentradius

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
nn: Atomradius

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
nn: Van der Waals-radius

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
nn: Van der Waals-radien til eit atom er radien av ei tenkt hard kule som kan brukast som atommodell til mange formål. Van der Waals-radiar er avgjorde ut frå målingar av atomavstand mellom par av ubundne atom i krystall.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
nn: Atomradien er avstanden frå atomkjerna til den ytterste stabile elektronbana i eit atom som er i likevekt.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
nn: Kovalentradius i kjemi tilsvarar halve avstanden mellom identiske atomkjerner som er bundne av ei kovalentbinding.

en: Watchglass
nn: Urglas

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
nn: Urglas er runde glasplater med ein diameter på rundt 5–10 cm som vert brukte i ulike eksperimentelle teknikkar. Kanten er bøygd oppover, slik at urglaset kan innehalda små mengder væske slik at dei kan fordampa. Fordampinga kan skje fortare ved at ein varmar opp urglaset med ein Bunsen-brennar. Ein kan også bruka urglas til å dekka petriskåler eller begerglas. I tillegg til dette er urglas også nyttige når ein skal vege små stoffmengder eller lufttørka stoff. «Urglas» vert kalla nettopp dette fordi dei er like glasa som vart brukte på gamle lommeur.

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
nn: Ein dehydrator er eit laboratorieapparat som ofte er laga av glas og vert brukt til å tørka kjemiske stoff, dvs. fjerne vatn eller væske frå ei prøve.
    			I prinsippet er det ei glasskål med lok som er planslipt slik at skåla er lufttett. Den nedre delen av dehydratoren vert fylt med eit tørkemiddel, for eksempel kalsiumklorid, kiselgel, fosforanhydrid eller svovelsyre. Prøva som skal tørkast vert plassert på ein gjennomsiktig kassett av plast eller keramikk over tørkemiddelet.
    			Tørkemiddelet er hygroskopisk, som tyder at det tek opp fukt frå omgjevnadene ved å trekkja til seg vassdamp. Den tørre lufta tek deretter opp vatn frå prøva som skal tørkast.

en: Spatula
nn: Spatel

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
nn: Spatelen er ein laboratoriereiskap til å skrapa av, mala opp og flytta kjemikaliar. Han kan vera laga av ulike stoff (for eksempel jern, titan, platina) og har ulike former (for eksempel flat eller spadeform).

en: Water Jet Pump
nn: Vasstrålepumpe

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
nn: Vasstrålepumpa har to inngangsrøyr og eitt utgangsrøyr, og inneheld i prinsippet to røyr, det eine inni det andre. I vassinngangen vert ein vasstråle med fullt vassleidningstrykk sprøyta ut av eit munnstykke i eit noko større røyr. Dermed tek vasstrålen luft eller væske vekk frå den andre inngangen. <br />Dette skjer grunna det negative trykket i ei strøymande væske. Pumpa utnyttar altså det hydrodynamiske paradokset, som seier at objekt nær strøymande væsker vert sogne med i staden for skubba vekk.

en: Refractometer
nn: Refraktometer

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
nn: Med eit refraktometer kan ein avgjera refraksjonsindeksen i optiske medium. Viss refraksjonsindeksen i ein kjemikalie er kjend, kan han brukast etter ein syntese til å avgjera kor reint produktet er eller til å undersøka om syntesen var vellukka.

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
nn: Ein mortar vert brukt til å mala tørre stoff manuelt. Han kan også brukast til å homogenisera ei blanding av pulver ved maling. Eit kølleforma verktøy som vert kalla pistil eller støytar vert brukt til å mala stoffet i mortaren.

en: Heating Coil
nn: Varmespiral

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
nn: Varmespiralar vert brukte til å varme kolbar og andre behaldarar. Fleire varmespiralar kan koplast til eit termometer så varmen ikkje overstig ein viss temperatur. Det er mogleg å bruka eit magnetfelt inne i varmespiralen til å røra rundt i væsker med ein magnetrørar. Dette gjer væska homogen med tanke på temperatur og samansetning.

en: Cork Ring
nn: Korkring

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
nn: Store behaldarar som for eksempel rundkolbar vert plasserte på ringar laga av kork, eit spesielt mjukt og lett tremateriale med gode isolasjonseigenskapar, for å verna instrument som toler lite.

en: Dropping Funnel
nn: Dropetrekt

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
nn: Ei dropetrekt kan brukast til å drypa ei nøyaktig mengd av ei væske. Drypefarten kan styrast med ein ventil.

en: Separating Funnel
nn: Separasjonstrekt

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
nn: Ei separasjonstrekt kan brukast til å separera ei blanding av væsker etter tettleik. Ein ventil lengst nede vert brukt til å tappa ut den tettaste væska til ein annan behaldar.

en: Test Tube Rack
nn: Prøverøyrstativ

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
nn: Prøverøyrstativet er nyttig når du vil testa mange små mengder med kjemikaliar på rad, eller viss du vil tørka prøverøyr.

en: Vortexer
nn: Vortexar

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
nn: Ein vortexer vert brukt til å homogenisera reagensar som vert brukte i laboratorium. Behaldaren med væske som skal homogeniserast vert sett på ei plate. Plata ristar med roterande omrøring opp til 3000 rpm, og då vert ein kontaktsensor slått på. På denne måten kan svært små væskevolum homogeniserast snøgt. Han er motsetnaden til ein sentrifuge, som vert brukt til å separera væsker.

en: Wash Bottle
nn: Vaskeflaske

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
nn: Vaskeflaskene har mange bruksområde. I dei fleste laboratorium vert dei som oftast fylde med vatn, salt, syre eller andre vanleg brukte væsker. Dei gjer det lett å bruka væska, viss du ikkje treng å måla opp ei nøyaktig mengd.

en: Rotary Evaporator
nn: Rotasjonsfordampar

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
nn: Ein rotasjonsfordampar inneheld ein rund kolbe i vassbad som er laga for å fordampa løysingsmiddel. Kolben vert rotert og løysingsmiddelet vert samla opp under vakuum på ein kondensator og dryp ned i ein oppsamlingskolbe. På denne måten kan ein konsentrera eller rensa løysingar. Lufttrykket og dermed kokepunktet til væska kan senkast ved å kopla til ei vakuumpumpe.

en: Reflux Condenser
nn: Tilbakestraumskondensator

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
nn: Ein tilbakestraumskondensator utset væsker for ein prosess der ein gass som vert laga ved oppvarming vert samla på tilbakestraumskondensatoren, der han vert avkjølt til han kondenserer og vert ført tilbake til den opphavlege væska. Som oftast vert han plassert på ein rund kolbe eller kolbar med fleire halsar.

en: Pipette Bulb
nn: Peleusballong

en: Test Tube
nn: Prøverøyr

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
nn: I eit prøverøyr vert små reaksjonar eller eksperiment utførte. Det er mange ulike typar prøverøyr. Nokre har for eksempel tilkoplingar, nokre er laga for målingar, andre er herda for lang haldbarheit.

en: Protective Goggles
nn: Vernebriller

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
nn: I dei fleste laboratorium vert det lagt vekt på at alle skal bruka vernebriller. Utan dei er det for risikabelt å arbeida med dei fleste kjemikaliane. Som oftast er linsa av eit spesielt slag plast som vernar både mot mekaniske støt, samt syrer og basar.

en: Round-Bottomed Flask
nn: Rund kolbe

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
nn: Ein rund kolbe vert brukt til mange reaksjonar. Nokre kan koplast til andre verktøy, som etsinga på halsen viser. Dei kan plasserast på eit bord med korkringar.

en: Full Pipette
nn: Fyllepipett

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
nn: I motsetnad til ein vanleg pipett, har fyllepipetten berre éi markering for eit visst volum.

en: Drying Tube
nn: Tørkerøyr

en: Test Tube Holder
nn: Prøverøyrhaldar

en: Measuring Cylinder
nn: Målebeger

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
nn: Med eit målebeger kan du fylla nokså nøyaktige væskemengder. Dessutan vert målebeger brukte til å la partiklar søkke. Etter dette kan du skilja ut partiklane frå væska ved dekantering.

en: Thermometer
nn: Termometer

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
nn: Med eit termometer kan du avgjera temperaturen på ei prøve. I eit laboratorium vert det brukt spesielle termometer som kan brukast i syrer og basar.

en: Magnetic Stir Bar
nn: Magnetisk rørestav

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
nn: Magnetiske rørestavar er svært kjemisk inaktive, små magnetiske stavar. Dei fleste oppvarmarar har ein innebygd magnet som kan rotera. Det gjer til at den magnetiskerørestaven roterer, og at løysinga vert homogenisert.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
nn: Magnetplukkar

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
nn: Med ein magnetplukkar kan du plukka opp magnetiske rørestavar frå behaldarar. Magnetplukkaren er ein stav med ein magnet i enden som trekk til seg dei magnetiske rørestavane.

en: Pipette
nn: Dropeteljar

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
nn: Ein dropeteljar vert brukt til å dosera små væskemengder i laboratorium. Ein dropeteljar har ein volumskala, og som regel vert peleusballongar brukte til drypinga. Begge typane dropeteljar er kalibrerte for væsker med temperatur 20 °C og tømmetider (oppgjeve med «Ex.»). Viss det er nødvendig, vert det oppgjeve tømmetider på dropeteljarane.

en: Erlenmeyer Flask
nn: Erlenmeyerkolbe

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
nn: Erlenmeyerkolben, som er oppkalla etter kjemikaren Emil Erlenmeyer (1825-1909), har, i motsetnad til eit beger, ein omvend kjegleforma kropp og sylindrisk hals. Det finst ulike typar erlenmeyerkolbar til laboratoriebruk, ein med smal hals og ein med vid hals. Avhengig av bruken, kan kolben vera presisjonsslipt for å gjera god tilkopling til andre behaldarar mogleg.
    			<br/>
    			Den smale halsen minkar risikoen for at væske skal leka ut, spesielt ved koking eller under reaksjonar som rører opp innhaldet.
    			<br/>
    			Ein erlenmeyerkolbe er for eksempel nyttig til å blanda væsker eller akselerera reaksjonar i ved å røra om eller rista. Erlenmeyerkolben er spesielt tilpassa magnetiske rørestavar, ettersom dei kan plasserast direkte på omrøringsplata. Derimot må ein kolbe med avrunda botn plasserast i ein korkring på omrøringsplata.

en: Ultrasonic Bath
nn: Ultralydbad

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
nn: I nokre kjemiske reaksjonar er det viktig at løysingsvæska er gassfri. For å oppnå dette vert reaksjonsbehaldaren plassert i eit ultralydbad ei stund. Gjennom den høge lydfrekvensen, vert låste gassar sleppte, og dei stig opp. Denne prosedyren vert kalla avgassing.

en: Scales
nn: Vekter

en: Distillation bridge
nn: Destilleringssøyle

en: Syringe
nn: Sprøyte

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
nn: Ei sprøyte inneheld av to delar: Eit glasrøyr og eit stempel. Begge er vanlegvis laga av glas. Gassar flyt inn i glasrøyret, og ettersom sprøyta er eit lukka system, må stempelet gje etter. Dette kan brukast til å måla volumet av ein reaksjon.

en: Separation Beaker
nn: Separasjonsbeger

en: Burner
nn: Brennar

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
nn: Det finst fleire ulike typar brennarar. Biletet viser ein Teclu-brennar. Kvar type har sine bruksområde. Dei varierer i maksimal temperatur og generell oppvarmingskapasitet.

en: Extractor Hood
nn: Avtrekkshette

en: Contact Thermometer
nn: Kontakttermometer

en: Clamps
nn: Klemmer

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
nn: Laboratorieklemmer gjer det enklare å halda mange typar verktøy.

en: Indicator Paper
nn: Indikatorpapir

en: Short-Stem Funnel
nn: Korthalsa trekt

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
nn: Ei trekt kan brukast til å fylla smalhalsa flasker og behaldarar med væske eller pulver.

en: Buret
nn: Byrette

en: Beaker
nn: Begerglas

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
nn: Differensiell skannande kalorimetri (DSC)

en: Dewar Vessel
nn: Dewarflaske

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
nn: Oksygen

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
nn: Fluor

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
nn: Natrium

en: Classic Periodic Table
nn: Klassisk periodesystem

en: Short Periodic Table
nn: Kort periodesystem

en: Transition Elements
nn: Transisjonsmetall

en: DZ Periodic Table
nn: DZ-periodesystem

en: Equation Balancer
nn: Likningsbalansering

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
nn: Introduksjon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
nn: Kjernekalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
nn: Gasskalkulator

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
nn: Konsentrasjonskalkulator

en: nothing
nn: ingenting

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
nn: Fane 1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
nn: Fane 2

en: No element selected
nn: Ingen element valt

en: No graphic found
nn: Fann ikkje noko bilete

[ctx: Next element]
en: Next
nn: Neste

en: Goes to the next element
nn: Går til neste element

[ctx: Previous element]
en: Previous
nn: Førre

en: Goes to the previous element
nn: Går til førre element

en: It was discovered by %1.
nn: Det vart oppdaga av %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
nn: Opphavet til namnet:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
nn: Smeltepunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
nn: Kokepunkt

en: Electron Affinity
nn: Elektronaffinitet

en: Electronic configuration
nn: Elektronkonfigurasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
nn: Atommasse

en: Ionization energy
nn: Ioniseringsenergi

en: First Ionization energy
nn: Første ioniseringsenergi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
nn: Elektronnegativitet

en: Neutrons
nn: Nøytron

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
nn: Prosent

en: Half-life period
nn: Halveringstid

en: Energy and Mode of Decay
nn: Energi og desintegrasjonstype

en: Spin and Parity
nn: Spinn og paritet

[ctx: this can for example be '24%']
en: %1%
nn: %1 %

en: (%1%)
nn: (%1 %)

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
nn: Dataoversikt

en: Atom Model
nn: Atommodell

en: Isotopes
nn: Isotopar

en: Miscellaneous
nn: Ymse

en: Spectrum
nn: Spektrum

en: Extra information
nn: Ekstrainformasjon

en: Extra Information
nn: Ekstrainformasjon

en: No spectrum of %1 found.
nn: Fann ikkje noko spektrum for %1.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
nn: Atomnummer

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
nn: Med likningsløysaren kan ei kjemisk likning balanserast.<br/> <br/><b>Å bruka variablar </b><br/>For å uttrykka variable mengder av eit grunnstoff kan du setja eit teikn før grunnstoffsymbolet, som vist i dette eksempelet: br><i>aH + bO → 5H2O</i> (Resultat: <b>10</b> H + <b>5</b> O → <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br/> Når denne likninga vert løyst får du ut den mengda hydrogen og oksygen som trengst. <br/><br/><b>Å bruka elektriske ladningar</b>Bruk hakeparentesar til å oppgje elektrisk ladning for eit grunnstoff, som vist i dette eksempelet:<br/><i>4H[+] + 2O → cH2O[2+]</i> (Resultat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O → <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
nn: Likning:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
nn: Skriv inn likninga du vil få i balanse i dette feltet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: aCH3(CH2)3COOH + bO2 -> cH2O + dCO2
nn: aCH3(CH2)3COOH + bO2 -> cH2O + dCO2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
nn: Viss du trykkjer på denne knappen, kjem likninga ovanfor i balanse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
nn: &Rekn ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
nn: Kopier til utklippstavla

en: Elements
nn: Grunnstoff

en: Properties
nn: Eigenskapar

en: Exact Mass
nn: Nøyaktig masse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
nn: Ionisering

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
nn: Famile

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
nn: Fila finst alt. Vil du skriva over ho?

en: Could not open file for writing.
nn: Klarte ikkje opna fila for skriving.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
nn: Fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
nn: Oppsett:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
nn: Dra for å endra temperaturen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
nn: Trykk for å spela av eller stoppa temperaturauken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
nn: Fart

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
nn: Dra for å endra farten på temperaturauken.

en: Elements with melting point around this temperature:
nn: Grunnstoff med smeltepunkt rundt denne temperaturen:

[ctx: For example: Carbon (300K)]
en: %1 (%2%3)
nn: %1 (%2 %3)

en: No elements with a melting point around this temperature
nn: Det finst ingen grunnstoff med smeltepunkt rundt denne temperaturen

en: Elements with boiling point around this temperature:
nn: Grunnstoff med kokepunkt rundt denne temperaturen:

en: No elements with a boiling point around this temperature
nn: Det finst ingen grunnstoff med kokepunkt rundt denne temperaturen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
nn: Forstørr/forminsk

en: Isotope of Element %1 (%2)
nn: Isotop av grunnstoffet %1 (%2)

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
nn: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
nn: Fleire

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
nn: Stabil

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
nn: ukjend

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
nn: Ukjend

en: Magnetic moment: %1
nn: Magnetisk moment: %1

en: Halflife: %1 %2
nn: Halveringstid: %1 %2

en: Halflife: Unknown
nn: Halveringstid: Ukjend

en: Abundance: %1 %
nn: Talrikskap: %1 %

en: Number of nucleons: %1
nn: Tal på nukleon: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
nn: Ukjent

en: Spin: %1
nn: Spinn: %1

en: Exact mass: %1 u
nn: Nøyaktig masse: %1 u

en: &Export Data...
nn: &Eksporter data …

en: &Scheme
nn: &Oppsett

en: &Gradients
nn: &Fargeovergangar

en: &Tables
nn: &Tabellar

en: &Numeration
nn: &Nummerering

en: &Plot Data...
nn: &Plott data …

en: &Isotope Table...
nn: &Isotoptabell …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
nn: Denne tabellen viser alle dei kjende isotpane til dei kjemiske grunnstoffa.

en: &Glossary...
nn: &Ordbok …

en: &R/S Phrases...
nn: &R/S-uttrykk …

en: Convert chemical files...
nn: Konverter kjemiske filer …

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
nn: Med dette verktøyet kan du konvertera filer med kjemiske data mellom ulike filtypar.

en: Molecular Editor...
nn: Molekylredigering …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
nn: Med dette verktøyet kan du sjå og redigera molekylstrukturar i 3D.

en: &Tables...
nn: &Tabellar …

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
nn: Dette opnar eit dialogvindauge med ei liste over symbol og tal som er relaterte til kjemi.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
nn: Dette viser og gøymer forklaringa til periodesystemet.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
nn: Dette viser og gøymer ein sidestople med meir informasjon og ein del verktøy.

en: Legend
nn: Forklaring

en: Table Information
nn: Tabellinformasjon

en: Information
nn: Informasjon

en: Overview
nn: Oversikt

en: View
nn: Vis

en: Save Kalzium's Table In
nn: Lagra Kalzium-tabellar i

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
nn: Biletfiler (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
nn: Kunnskap

en: Tools
nn: Verktøy

en: Kalzium Error
nn: Kalzium-feil

en: This system does not support OpenGL.
nn: Dette systemet støttar ikkje OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
nn: %1 (%2) – masse: %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
nn: Elektronegativitet (Pauling)

en: Discovery date
nn: Oppdagingsdato

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
nn: Elektronaffinitet

en: First Ionization
nn: Første ionisering

en: No Numeration
nn: Inga nummerering

en: Old IUPAC
nn: Gammal IUPAC

en: Monochrome
nn: Svart/kvit

en: All the Elements
nn: Alle grunnstoffa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
nn: Blokker

en: s-Block
nn: s-blokk

en: p-Block
nn: p-blokk

en: d-Block
nn: d-blokk

en: f-Block
nn: f-blokk

en: Iconic
nn: Ikonisk

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
nn: Kvart grunnstoff har eit ikon som representerer bruken av det.

en: Alkaline
nn: Alkalisk

en: Rare Earth
nn: Sjeldne jordmetall

en: Non-Metals
nn: Ikkje-metall

en: Alkalie Metal
nn: Alkalimetall

en: Other Metal
nn: Andre metall

en: Transition Metal
nn: Transisjonsmetall

en: Noble Gas
nn: Edelgass

en: Metalloid
nn: Halvmetall

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
nn: Grupper

en: Group 1
nn: Gruppe 1

en: Group 2
nn: Gruppe 2

en: Group 3
nn: Gruppe 3

en: Group 4
nn: Gruppe 4

en: Group 5
nn: Gruppe 5

en: Group 6
nn: Gruppe 6

en: Group 7
nn: Gruppe 7

en: Group 8
nn: Gruppe 8

en: Colors
nn: Fargar

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
nn: Verk&tøy

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

en: Value not defined
nn: Verdien er ikkje definert

en: Unknown Value
nn: Ukjend verdi

en: This element was discovered in the year %1.
nn: Dette grunnstoffet vart oppdaga i år %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
nn: Grunnstoffet er enno ikkje offisielt godkjent av IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
nn: Dette grunnstoffet var kjent allereie i oldtida.

en: No Data
nn: Manglar data

en: References
nn: Referansar

en: Go to '%1'
nn: Gå til «%1»

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
nn: Fast stoff

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
nn: Væske

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
nn: Gassform

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
nn: Ukjend

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
nn: logaritmisk

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
nn: lineær

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
nn: Minst: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
nn: Høgst: %1

en: Scheme: %1
nn: Oppsett: %1

en: A periodic table of the elements
nn: Eit periodesystem for grunnstoffa

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
nn: Store kodebidrag. Husguru som hjelper dei andre utviklarane.

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
nn: Grunnarbeid på molekylviseren, mentor for Markus under «Summer of Code»

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
nn: «Summer of Code»-arbeid med molekylvisaren og porting/integrering av libavogadro

en: EqChem, the equation solver
nn: Bidrege med EqChem, likningsløysaren

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
nn: Opprydding i koden, molekyltolkaren og mange mindre forbetringar

en: A lot of small things and the documentation
nn: Mange småting og dokumentasjonen

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
nn: Bidrege til kode og dokumentasjon til likningsløysaren og molekylvisaren

en: Many beautiful element icons
nn: Mange vakre ikon for grunnstoffa

en: Many beautiful element icons, too!
nn: Òg mange vakre ikon for grunnstoffa!

en: Several icons
nn: Fleire ikon

en: Several icons in the information dialog
nn: Fleire ikon i informasjonsdialogvindauget

en: Contributed most isotope information
nn: Bidrog med det meste av isotopinformasjonen

en: Some icons and inspiration for others
nn: Nokre ikon og inspirasjon for andre

en: The design of the information dialog
nn: Utforminga av informasjondialogvindauget

en: The orbits icon
nn: Baneikonet

en: New interface design and usability improvements
nn: Nytt brukargrensesnitt og forbetra brukarvenlegheit

en: Molecular mass:
nn: Molekylmasse:

en: Invalid input
nn: Ugyldig inndata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
nn: Rekn ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
nn: Atom

en: Unknown Electron Distribution
nn: Ukjend elektronfordeling

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
nn: X-akse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
nn: Gjennomsnittsverdi:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
nn: Her kan du velja kva du vil plotta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
nn: Største verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
nn: Minste verdi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
nn: Vis:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
nn: Første grunnstoff:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
nn: Siste grunnstoff:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
nn: Alle grunnstoffa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
nn: Metall

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
nn: Ikkje-metall/halvmetall

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
nn: s-blokkelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
nn: p-blokkelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
nn: d-blokkelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
nn: f-blokkelement

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
nn: Alkalimetall

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
nn: Jordalkalimetall

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
nn: Lantanid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
nn: Aktinid

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
nn: Radioaktive grunnstoff

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
nn: Ingen merkelappar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
nn: Grunnstoffnamn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
nn: Grunnstoffsymbol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
nn: Y-akse

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
nn: R-frasar:

en: S-Phrases:
nn: S-uttrykk:

en: You asked for no R/S-Phrases.
nn: Du spurde ikkje etter R/S-uttrykk.

en: At least one of the specified phrases is invalid.
nn: Minst eitt av dei oppgjevne uttrykka er ugyldige.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
nn: S-frasar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
nn: Oppgje R-frasane du vil lesa. Berre «-» er tillaten som avgrensar. Kombinasjonane med «/» er ikkje implementerte enno.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
nn: Oppgje R-frasane du vil lesa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
nn: Oppgje S-frasane du vil lesa. Berre «-» er tillaten som avgrensar. Kombinasjonane med «/» er ikkje implementerte enno.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
nn: Oppgje S-frasane du vil lesa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
nn: Trykk her for å søka etter frasane du oppgav til venstre

en: Search...
nn: Søk …

en: Units
nn: Einingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
nn: s-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
nn: p-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
nn: d-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
nn: f-blokk:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
nn: Gruppe 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
nn: Gruppe 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
nn: Gruppe 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
nn: Gruppe 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
nn: Gruppe 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
nn: Gruppe 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
nn: Gruppe 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
nn: Gruppe 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
nn: Stofftilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
nn: Fast stoff:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
nn: Væske:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
nn: I gassform:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
nn: Alkalimetall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
nn: Sjeldne jordmetall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
nn: Ikkje-metall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
nn: Jordalkalimetall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
nn: Andre metall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
nn: Halogen:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
nn: Transisjonsmetall:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
nn: Edelgassar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
nn: Halvmetall:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
nn: Ingen fargeoppsett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
nn: Alle grunnstoffa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
nn: Denne fargen vert brukt viss ikkje noko anna fargeoppsett er valt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
nn: I staden for å bruka ein lineær fargeovergang for å visa den gjevne eigenskapen til eit grunnstoff i periodesystemet, kan Kalzium også bruka ein logaritmisk fargeovergang.
    
    Kryss av eigenskapane du vil visa med ein logaritmisk fargeovergang.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
nn: Oppdagingsdato

en: Energy:
nn: Energi:

en: Length:
nn: Lengd:

en: Temperature:
nn: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
nn: Denne sida gjev ei oversikt over spekteret til dette grunnstoffet. Ved å bruka musa kan du forstørra spekteret.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
nn: Denne sida gjev ei oversikt over spekteret til grunnstoffet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
nn: Dette er spekteret til grunnstoffet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
nn: &Minste verdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
nn: Dette avgjer bølgjelengda til spekteret lengst til venstre.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
nn: Største &verdi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
nn: Dette avgjer bølgjelengda til spekteret lengst til høgre.

en: Wavelength
nn: Bølgjelengd

en: Intensity
nn: Intensitet

en: Greek alphabet
nn: Gresk alfabet

en: Uppercase
nn: Store bokstavar

en: Lowercase
nn: Små bokstavar

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
nn: Namn

en: alpha
nn: alfa

en: mu
nn: my

en: nu
nn: ny

en: xi
nn: ksi

en: omicron
nn: omikron

en: upsilon
nn: ypsilon

en: chi
nn: khi

en: Numbers
nn: Tal

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
nn: Talprefiks og romartal

en: Number
nn: Nummer

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
nn: Prefiks

en: Roman Numerals
nn: Romertal

en: 0.5
nn: 0,5

en: 1.5
nn: 1,5

en: 2.5
nn: 2,5

en: &Copy
nn: &Kopier

en: Load Molecule
nn: Last inn molekyl

en: Download New Molecules
nn: Last ned molekyl

en: Save Molecule
nn: Lagra molekyl

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
nn: Ingen verktøy er lasta inn. Avogadro-tillegga vart truleg ikkje funne.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
nn: Ingen verktøy er lasta inn. Avogadro-tillegga vart truleg ikkje funne. Ingen molekyl vert viste før dette problemet er løyst.

en: Common molecule formats
nn: Vanlege molekylformat

en: All files
nn: Alle filer

en: Choose a file to open
nn: Vel fila som skal opnast

en: Choose a file to save to
nn: Vel fila det skal lagrast til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
nn: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
nn: Vising

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
nn: Rediger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
nn: Optimer

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
nn: Mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
nn: Trykk på to atom for å måla ein avstand, tre atom for å måla ein vinkel og fire atom for å måla ein dihedral vinkel.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
nn: Statistikk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
nn: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
nn: Formel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
nn: Vekt:

en: Convert
nn: Gjer om

en: You must select some files first.
nn: Du må vela nokre filer først.

en: No files selected
nn: Ingen filer er valde

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
nn: Fila «%1» finst alt. Vil du skriva over ho, viss mogleg?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
nn: Fila «%1» finst alt. – KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
nn: Er det greitt å køyra desse kommandoane? – KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
nn: Filer som skal gjerast om

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
nn: &Merk alle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
nn: &Fjern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
nn: &Legg til

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
nn: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Her ser du filene som vert gjort om. Bruk knappane for å leggja til og fjerna filer frå lista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
nn: Gjer om frå:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
nn: Gjer om til:
