kalzium - en to pa translation catalogue (616 entries)

en: Problem while opening the file
pa: ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹਣ ਦੌਰਾਨ ਸਮੱਸਿਆ

en: Cannot open the specified file.
pa: ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Sorry
pa: ਅਫ਼ਸੋਸ

en: Cannot save to the specified file.
pa: ਦਿੱਤੀ ਫਾਇਲ ਸੰਭਾਲੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕਦੀ।

en: Kalzium OpenGL Part
pa: ਕੈਲਜ਼ੀਅਮ ਓਪਨGL ਪਾਰਟ

en: A cool thing
pa: ਇੱਕ ਵਧੀਆ ਚੀਜ਼

en: Carsten Niehaus
pa: ਕਰਸਟੀਨ ਨਿਹਾਉਸ

en: State of matter
pa: ਪਦਾਰਥਾਂ ਦੀ ਹਾਲਤ

en: Chemical Symbol
pa: ਰਸਾਇਣਕ ਨਿਸ਼ਾਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
pa: ਤੱਤ

en: Chromatography
pa: ਕਰੋਮੇਟੋਗਰਾਫੀ

en: Emulsion
pa: ਈਮੁਲਸ਼ਨ

en: Heterogeneous mix of two liquids.
pa: ਦੋ ਤਰਲਾਂ ਦਾ ਹੈਟਰੋਜ਼ੀਨੀਅਸ ਘੋਲ ਹੈ।

en: Extraction
pa: ਐਕਸਟੈਰਕਟ

en: Mix
pa: ਘੋਲ

en: Filtering
pa: ਫਿਲਟਰ ਕਰਨਾ

en: Accuracy
pa: ਸ਼ੁੱਧਤਾ

en: Crystallization
pa: ਰਵ੍ਹੇਕਰਨ

en: Solution
pa: ਘੋਲ

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
pa: ਪੁੰਜ

en: Matter
pa: ਪਦਾਰਥ

en: Phase
pa: ਫੇਜ਼

en: SI-Unit
pa: SI-ਯੂਨਿਟ

en: Standard deviation
pa: ਸਟੈਂਰਡ ਡੇਵੀਸ਼ਨ

en: Alpha rays
pa: ਐਲਫ਼ਾ ਕਿਰਨਾਂ

en: Atom
pa: ਪਰਮਾਣੂ

en: Electron
pa: ਇਲੈਕਟਰੋਨ

en: Proton
pa: ਪਰੋਟਾਨ

en: Neutron
pa: ਨਿਊਟਰਾਨ

en: Atomic nucleus
pa: ਪਰਮਾਣੂ ਨਿਊਕਲੀਅਸ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
pa: ਪਰਮਾਣ ਭਾਰ

en: Isotope
pa: ਆਈਸੋਟੋਪ

en: Spin
pa: ਸਪਿਨ

en: Magnetic Moment
pa: ਚੁੰਬਕੀ ਗਤੀ

en: Nuclides
pa: ਨਿਊਕਲਡਿਸ

en: [i]see isotopes[/i]
pa: [i]ਆਈਸੋਟਾਪ ਵੇਖੋ[/i]

en: Isotone
pa: ਆਈਸੋਟੋਨ

en: Nuclear Isomer
pa: ਨਿਊਕਲੀਅਰ ਆਈਸੋਮੋਰ

en: Isobars
pa: ਆਈਸੋਬਾਰ

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
pa: ਦੋ ਨਿਊਕੀਅਡ ਆਈਸੋਟੋਨ ਹਨ, ਜੇ ਉਨ੍ਹਾਂ ਵਿੱਚ N ਗਿਣਤੀ ਦੇ ਨਿਊਟਰਾਨ ਹਨ।

en: Beta rays
pa: ਬੀਟਾ ਕਿਰਨਾਂ

en: Cathode Rays
pa: ਕੈਥੋਡ ਕਿਰਨਾਂ

en: Ionic Radius
pa: ਆਈਨਿਕ ਰੇਡੀਅਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
pa: ਸਹਿ-ਸਹਿਯੋਗੀ ਰੇਡੀਅਸ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
pa: ਪਰਮਾਣੂ ਰੇਡੀਅਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
pa: ਵਾਨ ਡੀਰ ਵਾਲਿਸ ਰੇਡੀਅਸ

en: Watchglass
pa: ਵਾਚਗਲਾਸ

en: Dehydrator
pa: ਡੀਹਾਈਡਰਾਟੋਰ

en: Water Jet Pump
pa: ਵਾਟਰ ਜੈੱਟ ਪੰਪ

en: Heating Coil
pa: ਹੀਟਿੰਗ ਕੋਆਇਲ

en: Cork Ring
pa: ਕਰੋਕ ਰਿੰਗ

en: Test Tube Rack
pa: ਟੈਸਟ ਟਿਊਬ ਰੈਕ

en: Wash Bottle
pa: ਵਾਸ਼ ਬੋਤਲ

en: Pipette Bulb
pa: ਪਿਪਟ ਬਲਬ

en: Test Tube
pa: ਟੈਸਟ ਟਿਊਬ

en: Full Pipette
pa: ਪੂਰੀ ਪਿਪਟ

en: Drying Tube
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਟਿਊਬ

en: Test Tube Holder
pa: ਟੈਸਟ ਟਿਊਬ ਹੋਲਡਰ

en: Measuring Cylinder
pa: ਮਾਪ ਸਿਲੰਡਰ

en: Thermometer
pa: ਥਰਮੋਮੀਟਰ

en: Magnetic Stir Bar
pa: ਚੁੰਬਕੀ ਹਰਕਤ ਪੱਟੀ

en: Pipette
pa: ਪਿਪਟ

en: Scales
pa: ਸਕੇਲ

en: Burner
pa: ਬਰਨਰ

en: Clamps
pa: ਕਲੰਪ

en: Indicator Paper
pa: ਇੰਡੀਕੇਟਰ ਪੇਪਰ

en: Beaker
pa: ਬੀਕਰ

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
pa: ਫ਼ਰਜ਼ੀ

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
pa: ਹਾਈਡਰੋਜਨ

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
pa: ਗਰੀਕ 'ਹਾਈਡਰੋ' ਅਤੇ 'ਜਿੱਨੋਓ' ਦਾ ਭਾਵ 'ਪਾਣੀ ਬਣਾਉਣਾ'।

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
pa: ਹੀਲੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
pa: ਲੀਥੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
pa: ਬਰੀਲੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
pa: ਬੋਰੋਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
pa: ਕਾਰਬਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
pa: ਨਾਈਟਰੋਜਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
pa: ਆਕਸੀਜਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
pa: ਫਲੋਰੀਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
pa: ਨਿਉਨ

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
pa: ਗਰੀਕ ਵਿੱਚ 'ਨਿਉ' ਦਾ ਭਾਵ 'ਨਵਾਂ' ਹੈ।

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
pa: ਸੋਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
pa: ਮੈਗਨੀਸ਼ੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
pa: ਐਲੂਮੀਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
pa: ਸਿਲੀਕਾਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
pa: ਫਾਸਫੋਰਸ

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
pa: ਸਲਫਰ

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
pa: ਸੰਸਕ੍ਰਿਤ ਵਿੱਚ 'ਸਵੈਬ' ਦਾ ਅਰਥ ਹੈ 'ਸੌਣ ਲਈ' ਹੈ।

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
pa: ਕਲੋਰੀਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
pa: ਆਰਗਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
pa: ਪੋਟਾਸ਼ੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
pa: ਕੈਲਸ਼ੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
pa: ਸਕੈਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
pa: ਟਟੇਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
pa: ਵਾਨਾਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
pa: ਕਰੋਮੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
pa: ਮੈਗਨੀਸ਼ੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
pa: ਆਈਰਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
pa: ਕੋਬਾਲਟ

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
pa: ਨਿੱਕਲ

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
pa: ਕਾਪਰ

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
pa: ਜ਼ਿੰਕ

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
pa: ਗੱਲੀਉਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
pa: ਜਰਮਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
pa: ਅਰਸੈਨਿਕ

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
pa: ਸਲੇਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
pa: ਬਰੋਮੀਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
pa: ਕ੍ਰਿਪਟਾਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
pa: ਰੁਬੀਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
pa: ਸਟਰੋਨਟੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
pa: ਯੱਟਰੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
pa: ਜ਼ਿਰਕੋਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
pa: ਨੀਉਬੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
pa: ਮੋਲਬਡੀਨਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
pa: ਟੈਕਨੀਟੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
pa: ਰੁਥੀਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
pa: ਰੋਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
pa: ਪੱਲੇਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
pa: ਸਿਲਵਰ

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
pa: ਕੈਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
pa: ਇਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
pa: ਟਿਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
pa: ਐਟੀਂਮਨੀ

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
pa: ਟੈਲੁਰੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
pa: ਆਓਡੀਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
pa: ਜ਼ੀਨਾਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
pa: ਕੇਸੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
pa: ਬਰੀਉਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
pa: ਸੀਰੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
pa: ਨਿਓਡੀਮੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
pa: ਪਰੋਮੀਥੀਉਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
pa: ਸਾਮਾਰੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
pa: ਯੂਰੋਪੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
pa: ਟਿਰਬੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
pa: ਹੋਲੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
pa: ਇਰਬੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
pa: ਥੂਲੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
pa: ਯੱਟੀਰਬੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
pa: ਟੰਗਸਟਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
pa: ਰੀਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
pa: ਓਸਮੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
pa: ਇਰਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
pa: ਪਲੇਟੀਨਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
pa: ਗੋਲਡ

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
pa: ਮਰਕਰੀ

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
pa: ਥੀਲੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
pa: ਲੈੱਡ

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
pa: ਬਿਸਮਥ

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
pa: ਪੋਲੋਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
pa: ਅਸਟਾਟੀਨੇ

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
pa: ਰੇਡੋਨ

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
pa: ਫਰੈਸੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
pa: ਰੇਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
pa: ਥੋਰੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
pa: ਯੂਰੇਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
pa: ਨੈਪਟੁਉਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
pa: ਪਲੁਟੋਨੀਅਮ

en: Named after the planet Pluto.
pa: ਗ੍ਰਹਿ ਪਲੁਟੋ ਦੇ ਨਾਂ ਉੱਤੇ।

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
pa: ਅਮਰੀਕੀਅਮ

en: Named after America.
pa: ਅਮਰੀਕਾ ਦੇ ਨਾਂ ਉੱਤੇ।

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
pa: ਕਿਊਰੀਅਮ

en: Named after Marie Curie.
pa: ਮੇਰੀ ਕਿਉਰੀ ਦੇ ਨਾਂ ਉੱਤੇ

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
pa: ਬੇਰਕੇਲੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
pa: ਕੈਲੇਫੋਰੀਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
pa: ਆਈਸਾਈਨੀਅਮ

en: Named after the scientist Albert Einstein.
pa: ਵਿਗਿਆਨ ਅਲਬਰਟ ਆਈਨਸਟਾਈਨ ਦੇ ਨਾਂ ਉੱਤੇ।

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
pa: ਫਿਰਮੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
pa: ਮੈਡੇਲੀਵੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
pa: ਨੋਬਿਲੀਅਮ

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
pa: ਵਿਗਿਆਨਕ ਐਲਫਰੈਡ ਨੋਬਲ ਦੇ ਨਾਂ ਉੱਤੇ।

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
pa: ਲਾਰਾਂਸੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
pa: ਰੁਦਰਫੋਰਡੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
pa: ਡੁਬਨੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
pa: ਬੋਹਰੀਅਮ

en: Named after the scientist Niels Bohr.
pa: ਵਿਗਿਆਨਕ ਨੀਲ ਬੋਹਰ ਦੇ ਨਾਂ ਉੱਤੇ।

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
pa: ਹੱਸੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
pa: ਮੇਈਟਨੇਰੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
pa: ਕੋਪਰਨੀਸੀਅਮ

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
pa: ਫਲਿਰੋਵੀਅਮ

en: Classic Periodic Table
pa: ਕਲਾਸੀਕਲ ਪੀਰਿਆਡਿਕ ਟੇਬਲ

en: Long Periodic Table
pa: ਲੰਮਾ ਪੀਰਿਆਡਿਕ ਟੇਬਲ

en: Short Periodic Table
pa: ਛੋਟਾ ਪੀਰਿਆਡਿਕ ਟੇਬਲ

en: Transition Elements
pa: ਅਧਾਤਵੀਂ ਤੱਤ

en: DZ Periodic Table
pa: DZ ਪੀਰਿਆਡਿਕ ਟੇਬਲ

en: Equation Balancer
pa: ਸਮੀਕਰਨ ਬਰਾਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
pa: ਜਾਣ ਪਛਾਣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
pa: ਨਿਊਕਲੀਅਰ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
pa: ਗੈਸ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
pa: ਸੰਘਣਾਪਨ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
pa: ਅਣੂ ਭਾਰ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
pa: ਟਿਟਰੇਸ਼ਨ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
pa: ਡਾਟਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
pa: <big><b>ਘੋਲਕ ਦੀ ਮਾਤਰਾ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
pa: <big><b>ਘੋਲਕ ਦਾ ਮੋਲਰ ਮਾਸ</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
pa: <big><b>ਘੋਲਕ ਦੀ ਸੰਘਣਤਾ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
pa: <big><b>ਇਕੱਤਰੀਕਰਨ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
pa: <big><b>ਗਣਨਾ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
pa: ਮੋਲਰ ਮਾਸ ਸਿਫ਼ਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦਾ ਹੈ, ਗ਼ੈਰ-ਸਿਫ਼ਰ ਮੁੱਲ ਦਿਉ ਜੀ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
pa: <big><b>ਮੋਲ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
pa: <big>ਗੈਸ ਦੇ ਮੋਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
pa: <big><b>ਪੁੰਜ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
pa: <big><b>ਦਬਾਓ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
pa: <big>ਗੈਸ ਦਾ ਦਬਾਓ ਦਿਓ</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
pa: ਇਹ ਡੱਬਾ ਗੈਸ ਦੇ ਦਬਾਉ ਨੂੰ ਬਦਲਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
pa: <big><b>ਤਾਪਮਾਨ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
pa: <big><b>ਆਇਤਨ:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
pa: <big>ਗੈਸ ਦਾ ਆਇਤਨ ਦਿਓ</big>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
pa: ਨਾ-ਅਕ੍ਰਿਰਿਆਸ਼ੀਲ ਗੈਸਾਂ ਲਈ ਡਾਟਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
pa: <big><b>ਵਾਨ ਡੇਰ ਵਾਲਸ ਸਥਿਰ 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
pa: <big><b>ਵਾਨ ਡੇਰ ਵਾਲਸ ਸਥਿਰ 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
pa: ਵਾਨ ਡੇਰ ਵਾਲਸ ਸਥਿਰ 'b' ਦੀਆਂ ਇਕਾਈਆਂ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
pa: ਵਾਨ ਡੇਰ ਵਾਲਸ ਸਥਿਰ 'a' ਦੀਆਂ ਇਕਾਈਆਂ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
pa: ਵਾਨ ਡੇਰ ਵਾਲਸ ਸਥਿਰ 'b' ਦੀਆਂ ਇਕਾਈਆਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
pa: ਪ੍ਰਤੀ ਮੋਲ

en: Initial amount cannot be zero.
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਮਾਤਰਾ ਸਿਫ਼ਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Final amount cannot be zero.
pa: ਅੰਤਮ ਮਾਤਰਾ ਸਿਫ਼ਰ ਨਹੀਂ ਹੋ ਸਕਦੀ ਹੈ।

en: Time is zero, please enter a valid value.
pa: ਸਮਾਂ ਸਿਫ਼ਰ ਹੈ, ਕੋਈ ਢੁੱਕਵਾਂ ਮੁੱਲ ਦਿਉ ਜੀ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
pa: ਤੱਤ ਡਾਟਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
pa: ਸਾਲ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
pa: ਸਕਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
pa: ਮਿੰਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
pa: ਘੰਟੇ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
pa: ਦਿਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
pa: ਹਫ਼ਤੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
pa: ਗਰਾਮ / ਮੋਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
pa: ਹੋਰ ਡਾਟਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
pa: ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਮਾਤਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
pa: ਅੰਤਮ ਮਾਤਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
pa: ਸਮਾਂ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
pa: ਇਹ ਡੱਬਾ ਰੇਡੀਓ ਐਕਟਿਵ ਪਦਾਰਥਾਂ ਦੀ ਸ਼ੁਰੂਆਤੀ ਮਾਤਰਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
pa: ਇਹ ਡੱਬਾ ਰੇਡੀਓ ਐਕਟਿਵ ਪਦਾਰਥਾਂ ਦੀ ਅੰਤਮ ਮਾਤਰਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
pa: ਮੋਲ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
pa: ਗਰਾਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
pa: ਟਨ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
pa: ਕਰੈਟ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
pa: ਪਾਊਂਡ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
pa: ਔਂਸ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
pa: ਇਹ ਡੱਬਾ ਸਮਾਂ ਦੀ ਇਕਾਈ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾਂਦਾ ਹੈ ਜਿਵੇਂ ਕਿ ਸਾਲ, ਸਕਿੰਟ ਆਦਿ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ/ਗਲਤੀ ਸੁਨੇਹਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
pa: ਮੰਨੋ ਕਿ ਗੈਸ ਆਈਡਲ ਹੈ (ਇਸ ਲਈ ਵਾਨ ਡਰ ਵਾਲਸ ਗੁਣਾਕ ਨਾ ਵੇਖਾਉ)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
pa: ਮਾਸ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

en: Theoretical equations
pa: ਥਿਊਰਟੀਕਲ ਸਮੀਕਰਨਾਂ

en: Error
pa: ਗਲਤੀ

en: Theoretical curve
pa: ਥਿਊਰਟੀਕਲ ਕਰਵ

en: Approximated curve
pa: ਲਗਭਗ ਕਰਵ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
pa: ਪਲਾਟ ਸੰਭਾਲੋ

en: Svg image (*.svg)
pa: Svg ਚਿੱਤਰ (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
pa: ਚੁਣੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਕੀ ਕਰਨਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
pa: ਟੈਬ 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
pa: ਵਾਲੀਅਮ (X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
pa: ਟੈਬ 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
pa: ਪੈਰਾਮੀਟਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
pa: ਮੁੱਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
pa: X ਧੁਰਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
pa: Y ਧੁਰਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
pa: ਪਲਾਟ ਬਣਾਓ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
pa: ਨੋਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
pa: X ਘੱਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
pa: X ਵੱਧ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
pa: Y ਘੱਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
pa: Y ਵੱਧ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
pa: ਨਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
pa: ਖੋਲ੍ਹੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
pa: ਸੰਭਾਲੋ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
pa: ਉਦਾਹਰਨ

en: No element selected
pa: ਕੋਈ ਤੱਤ ਨਹੀਂ ਚੁਣਿਆ

en: No graphic found
pa: ਕੋਈ ਗਰਾਫਿਕਸ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ

[ctx: Next element]
en: Next
pa: ਅੱਗੇ

en: Goes to the next element
pa: ਅੱਗੇ ਤੱਤ 'ਤੇ ਜਾਓ

[ctx: Previous element]
en: Previous
pa: ਪਿੱਛੇ

en: Goes to the previous element
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਵੇਖੇ ਤੱਤ 'ਤੇ ਜਾਓ

en: It was discovered by %1.
pa: ਇਸ ਨੂੰ %1 ਨੇ ਖੋਜਿਆ ਸੀ।

en: Origin of the name:<br/>%1
pa: ਨਾਂ ਦਾ ਖੇਤਰ:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
pa: ਪਿਘਲਾਉ ਦਰਜਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
pa: ਉਬਾਲ ਦਰਜਾ

en: Electron Affinity
pa: ਇਲੈਕਟਰੋਨ ਅਫ਼ਿਨਟੀ

en: Electronic configuration
pa: ਇਕਟ੍ਰੋਨੈਕ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
pa: ਪਰਮਾਣੂ ਭਾਰ

en: Ionization energy
pa: ਆਈਨੋਜ਼ੇਸ਼ਨ ਊਰਜਾ

en: First Ionization energy
pa: ਪਹਿਲੀ ਆਈਨੋਜ਼ੇਸ਼ਨ ਊਰਜਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
pa: ਇਲੈਕਟ੍ਰੋਨੈਗਟਿਵਟੀ

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
pa: ਵਿਕਿਪੀਡਿਆ (%1)

en: Neutrons
pa: ਨਿਊਟਰਾਨ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
pa: ਪ੍ਰਤੀਸ਼ਤ

en: Half-life period
pa: ਅੱਧੀ-ਉਮਰ ਪੀਰਿਅਡ

en: Energy and Mode of Decay
pa: ਊਰਜਾ ਅਤੇ ਘੱਟਣ ਦੇ ਢੰਗ

en: Spin and Parity
pa: ਸਪਿਨ ਅਤੇ ਧੁਰਵਤਾ

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
pa: ਡਾਟਾ ਸੰਖੇਪ

en: Atom Model
pa: ਪ੍ਰਮਾਣੂ ਮਾਡਲ

en: Isotopes
pa: ਆਈਸੋਟੋਪ

en: Miscellaneous
pa: ਫੁਟਕਲ

en: Spectrum
pa: ਸਪੈਕਟਰਮ

en: Extra information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Extra Information
pa: ਹੋਰ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: No spectrum of %1 found.
pa: %1 ਦਾ ਸਪੈਕਟਰਮ ਨਹੀਂ ਲੱਭਿਆ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
pa: ਪਰਮਾਣ ਨੰਬਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
pa: ਸਮੀਕਰਨ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
pa: ਸਮੀਕਰਨ ਦਿਉ, ਜੋ ਕਿ ਤੁਸੀਂ ਇਹ ਖੇਤਰ ਵਿੱਚ ਸੁਤੰਲਿਤ ਕਰਨੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
pa: ਗਣਨਾ(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
pa: ਕਲਿੱਪਬੋਰਡ 'ਚ ਕਾਪੀ ਕਰੋ

en: Elements
pa: ਤੱਤ

en: Properties
pa: ਵਿਸ਼ੇਸ਼ਤਾ

en: Symbol
pa: ਨਿਸ਼ਾਨ

en: Exact Mass
pa: ਠੀਕ ਭਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
pa: ਆਈਨੋਜ਼ੇਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
pa: ਵਰਗ

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
pa: ਫਾਇਲ ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਤੇ ਹੀ ਲਿਖਣੀ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ?

en: Could not open file for writing.
pa: ਫਾਇਲ ਲਿਖਣ ਲਈ ਖੋਲ੍ਹੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
pa: ਫਾਇਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
pa: ਫਾਰਮੈਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
pa: ਸਕੀਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
pa: ਗਰੇਡੀਅਟ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
pa: ਸਪੀਡ

en: Elements with melting point around this temperature:
pa: ਇਸ ਤਾਪਮਾਨ ਦੇ ਆਲੇ ਦੁਆਲੇ ਪਿਘਲਾਉ ਦਰਜੇ ਵਾਲੇ ਤੱਤਾਂ ਹਨ:

en: No elements with a melting point around this temperature
pa: ਇਸ ਤਾਪਮਾਨ ਦੇ ਆਲੇ ਦੁਆਲੇ ਕਿਸੇ ਤੱਤ ਦਾ ਪਿਘਲਾਉ ਦਰਜਾ ਨਹੀਂ ਹੈ

en: Elements with boiling point around this temperature:
pa: ਇਸ ਤਾਪਮਾਨ ਦੇ ਆਲੇ ਦੁਆਲੇ ਉਬਾਲ ਦਰਜੇ ਵਾਲੇ ਤੱਤਾਂ ਹਨ:

en: No elements with a boiling point around this temperature
pa: ਇਸ ਤਾਪਮਾਨ ਦੇ ਆਲੇ ਦੁਆਲੇ ਕਿਸੇ ਤੱਤ ਦਾ ਉਬਾਲ ਦਰਜਾ ਨਹੀਂ ਹੈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
pa: ਜ਼ੂਮ ਇਨ / ਆਉਟ

en: Isotope of Element %1 (%2)
pa: ਤੱਤ %1 (%2) ਦਾ ਆਈਸੋਟੋਪ

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
pa: ਐਲਫ਼ਾ

[ctx: Many ways]
en: Multiple
pa: ਕਈ

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
pa: ਬੀਟਾ +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
pa: ਬੀਟਾ -

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
pa: ਸਥਿਰ

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Magnetic moment: %1
pa: ਚੁੰਬਕੀ ਗਤੀ: %1

en: Halflife: %1 %2
pa: ਅੱਧੀ-ਉਮਰ: %1 %2

en: Halflife: Unknown
pa: ਅੱਧੀ-ਉਮਰ: ਅਣਜਾਣ

en: Number of nucleons: %1
pa: ਨਿਊਕੀਉਨਸ ਦੀ ਗਿਣਤੀ: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

en: Spin: %1
pa: ਸਪਿਨ: %1

en: Exact mass: %1 u
pa: ਠੀਕ ਭਾਰ: %1 u

en: &Export Data...
pa: ਡਾਟਾ ਐਕਸਪੋਰਟ(&E)...

en: &Scheme
pa: ਸਕੀਮ(&S)

en: &Gradients
pa: ਗਰੇਡੀਅਟ(&G)

en: &Tables
pa: ਟੇਬਲ(&T)

en: &Numeration
pa: ਅੰਕ(&N)

en: &Plot Data...
pa: ਡਾਟਾ ਵਾਹੋ(&P)...

en: Perform &Calculations...
pa: ...ਗਣਨਾ ਕਰੋ(&C)

en: &Isotope Table...
pa: ਆਈਸੋਟੋਪ ਟੇਬਲ(&I)...

en: &Glossary...
pa: ਸ਼ਬਦਾਵਲੀ(&G)...

en: &R/S Phrases...
pa: &R/S ਪ੍ਹੈਰੇ...

en: Convert chemical files...
pa: ਰਸਾਇਣ ਫਾਇਲਾਂ ਬਦਲੋ...

en: Molecular Editor...
pa: ਅਣੂ ਐਡੀਟਰ...

en: &Tables...
pa: ਟੇਬਲ(&T)...

en: Legend
pa: ਸੰਕੇਤ

en: Table Information
pa: ਟੇਬਲ ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Information
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ

en: Overview
pa: ਸੰਖੇਪ

en: View
pa: ਵੇਖੋ

en: Save Kalzium's Table In
pa: ਕੈਲਜ਼ੀਅਮ ਟੇਬਲ ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲੋ

en: Knowledge
pa: ਗਿਆਨ

en: Tools
pa: ਟੂਲ

en: Kalzium Error
pa: ਕੈਲਜ਼ੀਅਮ ਗਲਤੀ

en: This system does not support OpenGL.
pa: ਇਹ ਸਿਸਟਮ OpenGL ਲਈ ਸਹਾਇਕ ਨਹੀਂ ਹੈ।

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
pa: %1 (%2), ਭਾਰ: %3 u

en: Electronegativity (Pauling)
pa: ਇਲੈਕਟ੍ਰੋਨੈਗਟਿਵਟੀ (ਪੁਲਿੰਗ)

en: Discovery date
pa: ਖੋਜ ਮਿਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
pa: ਇਲੈਕਟਰੋਨ-ਅਫ਼ਿਨਟੀ

en: First Ionization
pa: ਪਹਿਲੀਂ ਆਈਨੋਜ਼ੇਸ਼ਨ

en: Old IUPAC
pa: ਪੁਰਾਣਾ IUPAC

en: Monochrome
pa: ਇਕਹੇਰਾ ਰੰਗ

en: All the Elements
pa: ਸਭ ਤੱਤ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
pa: ਬਲਾਕ

en: s-Block
pa: s-ਬਲਾਕ

en: p-Block
pa: p-ਬਲਾਕ

en: d-Block
pa: d-ਬਲਾਕ

en: f-Block
pa: f-ਬਲਾਕ

en: Iconic
pa: ਆਈਕਿਨ

en: Alkaline
pa: ਖਾਰੀ

en: Non-Metals
pa: ਅ-ਧਾਤਵਾਂ

en: Alkalie Metal
pa: ਖਾਰੀ ਤੱਤ

en: Other Metal
pa: ਹੋਰ ਧਾਤ

en: Halogen
pa: ਹੈਲੋਜਨ

en: Transition Metal
pa: ਅਧਾਤਵੀਂ ਤੱਤ

en: Noble Gas
pa: ਨੋਬਲ ਗੈਸ

en: Metalloid
pa: ਉਪ-ਧਾਤ (ਮੈਟਾਲਾਇਡ)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
pa: ਗਰੁੱਪ

en: Group 1
pa: ਗਰੁੱਪ 1

en: Group 2
pa: ਗਰੁੱਪ 2

en: Group 3
pa: ਗਰੁੱਪ 3

en: Group 4
pa: ਗਰੁੱਪ 4

en: Group 5
pa: ਗਰੁੱਪ 5

en: Group 6
pa: ਗਰੁੱਪ 6

en: Group 7
pa: ਗਰੁੱਪ 7

en: Group 8
pa: ਗਰੁੱਪ 8

en: Colors
pa: ਰੰਗ

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
pa: ਵੇਖੋ(&V)

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
pa: ਟੂਲ(&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pa: ਮੇਨ ਟੂਲਬਾਰ

en: Value not defined
pa: ਮੁੱਲ ਉਪਲੱਬਧ ਨਹੀਂ

en: Unknown Value
pa: ਅਣਜਾਣ ਮੁੱਲ

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
pa: ਤੱਤ ਨੂੰ ਹਾਲੇ IUPAC ਵਲੋਂ ਪੂਰੀ ਤਰ੍ਹਾਂ ਮਾਨਤਾ ਨਹੀਂ ਦਿੱਤੀ ਗਈ ਹੈ।

en: This element was known to ancient cultures.
pa: ਇਹ ਤੱਤ ਪੁਰਾਤਨ ਸੱਭਿਅਤਾ ਵਿੱਚ ਪਛਾਣਿਆ ਗਿਆ ਸੀ।

en: No Data
pa: ਕੋਈ ਡਾਟਾ ਨਹੀਂ

en: Glossary
pa: ਗਲੌਸਰੀ

en: References
pa: ਹਵਾਲਾ

en: Go to '%1'
pa: '%1' ਉੱਤੇ ਜਾਉ

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
pa: ਠੋਸ

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
pa: ਤਰਲ

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
pa: ਗੈਸ

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
pa: ਅਣਜਾਣ

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
pa: ਲਾਗਰਿਥਮਿਕ

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
pa: ਲੀਨੀਅਰ

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ: %1

en: Scheme: %1
pa: ਸਕੀਮ: %1

en: Kalzium
pa: ਕੈਲਜ਼ੀਅਮ

en: A periodic table of the elements
pa: ਤੱਤਾਂ ਦਾ ਆਵਰਤੀ ਟੇਬਲ

en: Pino Toscano
pa: ਪਿਨੋ ਟਿਸਕਾਨੋ

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
pa: ਬਹੁਤ ਕੋਡ ਲਈ ਯੋਗਦਾਨ, ਹੋਰ ਡਿਵੈਲਪਰਾਂ ਦੀ ਮਦਦ ਕਰਨ ਦਾ ਸਾਥੀ

en: Benoit Jacob
pa: ਬੇਨੀਇਟ ਜੈਕਬ

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
pa: ਅਣੂ ਦਰਸ਼ਕ ਲਈ ਮੁੱਢਲਾ ਕੰਮ, ਆਪਣੇ SoC ਦੌਰਾਨ ਮਰਕੁਸ ਲਈ ਨਿਗਰਾਨ

en: Marcus Hanwell
pa: ਮਰਕੁਸ ਹੇਨਵੈਲ

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
pa: ਅਣੂ ਦਰਸ਼ਕ ਉੱਤੇ SoC ਅਤੇ libavogadro ਪੋਰਟ ਕਰਨਾ/ਐਂਟੀਗਰੇਸ਼ਨ

en: Kashyap R Puranik
pa: ਕਸ਼ਪ ਆਰ ਪੁਰਾਨਿਕ

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਵਿਦਜੈਟ ਉੱਤੇ SoC ਅਤੇ ਕੁਝ ਸੰਖੇਪ ਸੁਧਾਰ

en: Thomas Nagy
pa: ਥੋਮਸ ਨਾਗਵੇ

en: EqChem, the equation solver
pa: EqChem, ਸਮੀਕਰਨ ਹੱਲਕਰਤਾ

en: Inge Wallin
pa: ਇਗੇ ਵਾਲਿਨ

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
pa: ਕੋਡ ਸੁਧਾਈ, ਅਣੂ ਭਾਰ ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ ਲਈ ਪਾਰਸਰ ਅਤੇ ਹੋਰ ਕੋਈ ਛੋਟੇ ਛੋਟੇ ਸੁਧਾਰ

en: Anne-Marie Mahfouf
pa: ਅੱਨੇ-ਮਾਰੇ ਮਾਹਫੋਫ

en: A lot of small things and the documentation
pa: ਹੋਰ ਛੋਟੀਆਂ ਚੀਜ਼ਾਂ ਅਤੇ ਡੌਕੂਮੈਂਟੇਸ਼ਨ

en: Johannes Simon
pa: ਜਾਹੱਨਸ ਸਿਮੋਨ

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
pa: ਸਮੀਕਰਨ ਹੱਲਕਰਤਾ ਅਤੇ ਅਣੂ ਦਰਸ਼ਕ ਲਈ ਕੋਡ ਅਤੇ ਦਸਤਾਵੇਜ਼ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਸਹਿਯੋਗ

en: Jarle Akselsen
pa: ਜਾਰਲੇ ਅਕਸੀਲਸੀਨ

en: Many beautiful element icons
pa: ਕਈ ਸੋਹਣੇ ਤੱਤ ਆਈਕਾਨ

en: Noémie Scherer
pa: ਨੋਮੇ ਸਚੀਰੇਰ

en: Many beautiful element icons, too!
pa: ਬਹੁਤ ਸਾਰੇ ਸੋਹਣੇ ਤੱਤ ਆਈਕਾਨ!

en: Danny Allen
pa: ਡੈਨੀ ਅੱਈਨ

en: Several icons
pa: ਕਈ ਆਈਕਾਨ

en: Lee Olson
pa: ਲੀ ਓਸਲੋਨ

en: Several icons in the information dialog
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਡਾਈਲਾਗ ਵਿੱਚ ਕਈ ਆਈਕਾਨ

en: Jörg Buchwald
pa: ਜੋਰਗ ਬੁਚਵਾਲਡ

en: Contributed most isotope information
pa: ਬਹੁਤੇ ਆਈਸੋਟੋਪ ਜਾਣਕਾਰੀ ਲਈ ਯੋਗਦਾਨ

en: Marco Martin
pa: ਮਾਰਕੋ ਮਾਰਟਿਨ

en: Some icons and inspiration for others
pa: ਕੁਝ ਆਈਕਾਨ ਤੇ ਹੋਰ ਨੂੰ ਉਤਸ਼ਾਹਿਤ

en: Daniel Haas
pa: ਡੇਨੀਅਲ ਹੱਸ

en: The design of the information dialog
pa: ਜਾਣਕਾਰੀ ਡਾਈਲਾਗ ਦਾ ਡਿਜ਼ਾਈਨ

en: Brian Beck
pa: ਬਰਿਨ ਬੈਕ

en: The orbits icon
pa: ਆਰਬਿਟ ਆਈਕਾਨ

en: Paulo Cattai
pa: ਪਾਉਲੂ ਕੱਟਾਈ

en: New interface design and usability improvements
pa: ਨਵਾਂ ਇੰਟਰਫੇਸ ਡਿਜ਼ਾਇਨ ਅਤੇ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ ਸੁਧਾਰ

en: Danilo Balzaque
pa: ਡੇਨੀਓ ਬਾਲਜ਼ਾਕਿਉ

en: Roberto Cunha
pa: ਰਾਬਟੋ ਕੰਨਹਾ

en: Tadeu Araujo
pa: ਟੇਡੀਉ ਅਰਾਉਜੋ

en: Tiago Porangaba
pa: ਟਾਂਗੋ ਪੋਰਾਂਗਾਬਾ

en: Etienne Rebetez
pa: ਈਟੀਨੇ ਰੀਬੀਟੀਜ਼

en: Adding new sizable Periodic System
pa: ਨਵਾਂ ਸਾਈਜ਼ਯੋਗ ਆਵਰਤੀ ਸਿਸਟਮ ਸ਼ਾਮਲ ਕੀਤਾ ਜਾ ਰਿਹਾ ਹੈ

en: Open the given molecule file
pa: ਦਿੱਤੀ ਅਣੂ ਫਾਇਲ ਖੋਲ੍ਹੋ

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
pa: ਉੱਤੇ ਦਿੱਤੇ ਵਿਦਗਿਟ ਵਿੱਚ
    ਫਾਰਮੂਲਾ ਦਿਓ ਅਤੇ 'Calc'
    ਦੱਬੋ।
    ਜਿਵੇਂ: #Et#OH

en: Molecular mass:
pa: ਅਣੂ ਭਾਰ:

en: Invalid input
pa: ਗਲਤ ਇੰਪੁੱਟ

en: done!
pa: ਮੁਕੰਮਲ!

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
pa: ਕੈਲਕੂਲੇਟਰ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
pa: ਅਣੂ ਫਾਰਮੂਲਾ ਇੱਥੇ ਦਿਓ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
pa: ਇਹ ਬਕਸਾ ਅਣੂ ਲਈ ਫਾਰਮੂਲਾ ਦੇਣ ਲਈ ਵਰਤਿਆ ਜਾ ਸਕਦਾ ਹੈ।
    ਜਿਵੇਂ 1.CaCO3
    ਜਿਵੇਂ 2.> MeOH
    ਜਿਵੇਂ 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
pa: ਗਣਨਾ ਕਰਨ ਲਈ ਇਹ ਬਟਨ ਉੱਤੇ ਕਲਿੱਕ ਕਰੋ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
pa: ਗਣਨਾ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
pa: ਵੇਰਵਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
pa: ਕੰਪੋਜ਼ਿਸ਼ਨ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
pa: ਤੱਤ ਸੰਰਚਨਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
pa: ਪਰਮਾਣੂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
pa: ਕੁੱਲ ਭਾਰ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
pa: ਏਲੀਆਸ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
pa: ਏਲੀਆਸ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
pa: ਛੋਟਾ-ਰੂਪ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
pa: ਪੂਰਾ-ਰੂਪ

en: Unknown Electron Distribution
pa: ਅਣਜਾਣ ਇਲੈਟਰੋਨ ਵੰਡ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
pa: X-ਧੁਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
pa: ਔਸਤ ਮੁੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮੁੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
pa: ਤੱਤ ਕਿਸਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
pa: ਪਹਿਲਾਂ ਤੱਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
pa: ਆਖਰੀ ਤੱਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
pa: ਸਭ ਤੱਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
pa: ਧਾਤਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
pa: ਅ-ਧਾਤਵਾਂ / ਉਪ-ਧਾਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
pa: s ਗਰੁੱਪ ਤੱਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
pa: p ਗਰੁੱਪ ਤੱਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
pa: d ਬਲਾਕ ਤੱਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
pa: f ਗਰੁੱਪ ਤੱਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
pa: ਨੋਬਲ ਗੈਸ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
pa: ਖਾਰੀ ਤੱਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
pa: ਲੀਥੇਨਾਈਡ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
pa: ਰੇਡੀਓ-ਐਕਟਿਵ ਤੱਤ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
pa: ਕੋਈ ਲੇਬਲ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
pa: ਤੱਤ ਨਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
pa: ਤੱਤ ਨਿਸ਼ਾਨ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
pa: Y-ਧੁਰਾ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
pa: ਖ-ਬਿਆਨ:

en: S-Phrases:
pa: ਸੁ-ਜਾਣਕਾਰੀ:

en: At least one of the specified phrases is invalid.
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਇੱਕ ਦਿੱਤੀ ਜਾਣਕਾਰੀ ਗਲਤ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
pa: ਸੁ-ਬਿਆਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
pa: ਫਿਲਟਰ(&F)

en: Schemes
pa: ਸਕੀਮ

en: Gradients
pa: ਗਰੇਡੀਅਟ

en: Units
pa: ਇਕਾਈ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
pa: s-ਬਲਾਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
pa: p-ਬਲਾਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
pa: d-ਬਲਾਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
pa: f-ਬਲਾਕ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
pa: ਗਰੁੱਪ 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
pa: ਗਰੁੱਪ 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
pa: ਗਰੁੱਪ 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
pa: ਗਰੁੱਪ 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
pa: ਗਰੁੱਪ 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
pa: ਗਰੁੱਪ 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
pa: ਗਰੁੱਪ 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
pa: ਗਰੁੱਪ 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
pa: ਪਦਾਰਥਾਂ ਦੀ ਹਾਲਤ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
pa: ਠੋਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
pa: ਤਰਲ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
pa: ਗੈਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
pa: ਖਾਰੀ-ਤੱਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
pa: ਅ-ਧਾਤਵਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
pa: ਖਾਰੀ-ਤੱਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
pa: ਹੋਰ ਧਾਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
pa: ਹੈਲੋਜਨ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
pa: ਅਧਾਤਵੀਂ ਤੱਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
pa: ਨੋਬਲ ਗੈਸ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
pa: ਉਪ-ਧਾਤ(ਮੈਟਾਲਾਇਡ):

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
pa: ਕੋਈ ਰੰਗ ਸਕੀਮ ਨਹੀਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
pa: ਸਭ ਤੱਤ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
pa: ਖੋਜ ਮਿਤੀ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮੁੱਲ ਰੰਗ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ ਰੰਗ:

en: Energy:
pa: ਊਰਜਾ:

en: Length:
pa: ਲੰਬਾਈ:

en: Temperature:
pa: ਤਾਪਮਾਨ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
pa: ਇਹ ਪੇਜ਼ ਇਸ ਤੱਤ ਦੇ ਸਪੈਕਟਰਮ ਦੀ ਝਲਕ ਦਿੰਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
pa: ਇਹ ਤੱਤ ਦਾ ਸਪੈਕਟਰਮ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
pa: ਘੱਟੋ-ਘੱਟ ਮੁੱਲ(&M):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
pa: ਇਹ ਸਪੈਕਟਰਮ ਦੀ ਸਭ ਤੋਂ ਖੱਬੀ ਤਰੰਗ-ਲੰਬਾਈ ਤਹਿ ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
pa: ਵੱਧੋ-ਵੱਧ ਮੁੱਲ(&v):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
pa: ਇਹ ਸਪੈਕਟਰਮ ਦੀ ਸਭ ਤੋਂ ਸੱਜੀ ਤਰੰਗ-ਲੰਬਾਈ ਤਹਿ ਕਰਦਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
pa: ਸਪੈਕਟਰਮ ਸੈਟਿੰਗ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
pa: ਨਿਕਾਸੀ ਸਪੈਕਟਰਮ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
pa: ਸੋਖਣ ਸਪੈਕਟਰਮ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
pa: ਇਕਾਈ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
pa: ਕਿਸਮ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
pa: ਜ਼ੂਮ ਮੁੜ-ਸੈੱਟ

en: Wavelength
pa: ਤਰੰਗ-ਲੰਬਾਈ

en: Intensity
pa: ਇਨਟੈਨਸਟੀ

en: Greek alphabet
pa: ਗਰੀਕ ਅੱਖਰ

en: Uppercase
pa: ਵੱਡੇ ਅੱਖਰ

en: Lowercase
pa: ਛੋਟੇ ਅੱਖਰ

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
pa: ਨਾਂ

en: alpha
pa: ਐਲਫ਼ਾ

en: beta
pa: ਬੀਟਾ

en: gamma
pa: ਗਾਮਾ

en: delta
pa: ਡੈਲਟਾ

en: epsilon
pa: ਈਪਸਲਾਇਨ

en: zeta
pa: ਜ਼ੀਟਾ

en: eta
pa: ਈਟਾ

en: theta
pa: ਥੀਟਾ

en: iota
pa: ਓਟਾ

en: kappa
pa: ਕਾਪਾ

en: lambda
pa: ਲੈਮਡਾ

en: mu
pa: ਮਿਊ

en: nu
pa: ਨਿਊ

en: xi
pa: ਜ਼ੀ

en: omicron
pa: ਓਮੀਕਰੋਨ

en: pi
pa: ਪਾਈ

en: rho
pa: ਰ੍ਹੋ

en: sigma
pa: ਸਿਗਮਾ

en: tau
pa: ਟਾਓ

en: upsilon
pa: ਅਪਸੀਲੋਨ

en: phi
pa: ਫਾਈ

en: chi
pa: ਚਾਈ

en: omega
pa: ਓਮੇਗਾ

en: Numbers
pa: ਨੰਬਰ

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
pa: ਅੰਕੀ ਅਗੇਤਰ ਅਤੇ ਰੋਮਨ ਨੰਬਰ

en: Number
pa: ਨੰਬਰ

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
pa: ਪ੍ਰੀ-ਫਿਕਸ

en: Roman Numerals
pa: ਰੋਮਨ ਗਿਣਤੀ

en: &Copy
pa: ਕਾਪੀ(&C)

en: Load Molecule
pa: ਅਣੂ ਲੋਡ

en: Download New Molecules
pa: ਨਵਾਂ ਅਣੂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰੋ

en: Save Molecule
pa: ਅਣੂ ਸੰਭਾਲੋ

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
pa: ਕੋਈ ਟੂਲ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ - ਇਹ ਜਾਪਦਾ ਹੈ ਕਿ ਐਵੋਗੈਡਰੋ ਪਲੱਗਇਨ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ।

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
pa: ਕੋਈ ਟੂਲ ਲੋਡ ਨਹੀਂ ਕੀਤਾ - ਇਹ ਜਾਪਦਾ ਹੈ ਕਿ ਐਵੋਗੈਡਰੋ ਪਲੱਗਇਨ ਲੱਭੀ ਨਹੀਂ ਜਾ ਸਕੀ। ਕੋਈ ਅਣੂ ਨਹੀਂ ਵੇਖਾਇਆ ਜਾ ਸਕਦਾ, ਜਦੋਂ ਤੱਕ ਕਿ ਇਹ ਮਸਲਾ ਹੱਲ ਨਹੀਂ ਹੁੰਦਾ।

en: Common molecule formats
pa: ਆਮ ਅਣੂ ਫਾਰਮੈਟ

en: All files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: Choose a file to open
pa: ਖੋਲ੍ਹਣ ਲਈ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Choose a file to save to
pa: ਸੰਭਾਲਣ ਲਈ ਇੱਕ ਫਾਇਲ ਚੁਣੋ

en: Failed to download molecule %1 to %2.
pa: %2 ਲਈ %1 ਅਣੂ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕਰਨ ਲਈ ਫੇਲ੍ਹ ਹੈ।

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
pa: ਅਣੂ, ਜੋ ਕਿ ਡਾਊਨਲੋਡ ਕੀਤਾ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ, ਨੂੰ %1 ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਗਿਆ।

en: The molecules have been saved to %1.
pa: ਅਣੂਆਂ ਨੂੰ %1 ਵਿੱਚ ਸੰਭਾਲਿਆ ਜਾ ਚੁੱਕਾ ਹੈ।

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
pa: ਸਟਾਈਲ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
pa: ਡਿਸਪਲੇਅ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
pa: ਸੋਧ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
pa: ਢੁੱਕਵਾਂ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
pa: ਡਰਾਇੰਗ ਸਾਫ਼ ਕਰੋ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
pa: ਮਾਪ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
pa: ਅੰਕੜੇ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
pa: ਨਾਂ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
pa: ਫਾਰਮੂਲਾ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
pa: ਭਾਰ:

en: Convert
pa: ਬਦਲੋ

en: All Files
pa: ਸਭ ਫਾਇਲਾਂ

en: You must select some files first.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਪਹਿਲਾਂ ਕੁਝ ਫਾਇਲਾਂ ਦੀ ਚੋਣ ਕਰਨੀ ਚਾਹੀਦੀ ਹੈ।

en: No files selected
pa: ਕੋਈ ਫਾਇਲ ਨਹੀਂ ਚੁਣੀ

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
pa: ਫਾਇਲ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ। ਕੀ ਤੁਸੀਂ ਉੱਤੇ ਲਿਖਣਾ ਚਾਹੁੰਦੇ ਹੋ, ਜੇ ਸੰਭਵ ਹੋਵੇ?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
pa: ਫਾਇਲ %1 ਪਹਿਲਾਂ ਹੀ ਮੌਜੂਦ ਹੈ  -- ਕੇਓਪਨਬੇਬਲ

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
pa: ਇਹ ਕਮਾਡਾਂ ਚਲਾਉਣ ਲਈ ਤਿਆਰ? - ਕੇ-ਓਪਨਬੇਬਲ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
pa: ਬਦਲਣ ਲਈ ਫਾਇਲ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
pa: ਸਭ ਚੁਣੋ(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
pa: ਹਟਾਓ(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
pa: ਸ਼ਾਮਲ(&A)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
pa: ਇਸ ਤੋਂ ਬਦਲੋ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
pa: ਇਸ 'ਚ ਬਦਲੋ:
