kalzium - en to pl translation catalogue (1147 entries)

en: Problem while opening the file
pl: Błąd podczas otwierania pliku

en: Cannot open the specified file.
pl: Nie można otworzyć podanego pliku.

en: Sorry
pl: Wybacz

en: Cannot save to the specified file.
pl: Nie można zapisać do podanego pliku.

en: Kalzium OpenGL Part
pl: Moduł OpenGL dla Kalzium

en: A cool thing
pl: Świetna rzecz

en: State of matter
pl: Stan materii

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
pl: Forma substancji; zależna od stabilności formy i tego, czy przyjmuje ona określony stan: stały, ciekły czy gazowy.

en: Chemical Symbol
pl: Symbol chemiczny

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
pl: Jedna, dwie lub trzy litery skrótu, konwencja międzynarodowa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
pl: Pierwiastek

en: Chromatography
pl: Chromatografia

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
pl: Rozdzielanie materii w poruszającej się mieszaninie przez różną absorpcję w ośrodku porowatym.

en: Distillation
pl: Destylacja

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
pl: Podział płynnej mieszaniny na składniki przez odparowywanie i skraplanie (wykorzystywane są różnice w lotności składników). W destylacji frakcyjnej proces destylacji jest powtarzany kilkakrotnie w kolumnie.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
pl: Materia, która nie może zostać podzielona na prostsze składowe. Pierwiastki są kamieniem węgielnym materiałów. Składają się z atomów, w których skład z kolei wchodzą protony o dodatnim ładunku, neutrony oraz chmura elektronowa.

en: Emulsion
pl: Emulsja

en: Heterogeneous mix of two liquids.
pl: Heterogeniczne połączenie dwóch płynów.

en: Extraction
pl: Wyciąg

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
pl: Przetwarzanie homogenicznej lub heterogenicznej mieszaniny w celu jej rozdzielenia na składniki.

en: Mix
pl: Mieszanina

en: Filtering
pl: Filtracja

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
pl: Rozdzielanie materii stałej od ciekłej lub gazowej za pomocą filtru (porowatej przegrody).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
pl: Substancja składająca się ze zróżnicowanej materii, połączonej w nieustalonym stosunku. [i]Mieszanki jednorodne (homogeniczne)[/i] mają spójny wygląd, , [i]mieszanki niejednorodne (heterogeniczne)[/i] składają się z wielu faz.

en: Accuracy
pl: Dokładność

en: Consisting of accidental and systematic errors.
pl: Zawierający przypadkowe i systematyczne błędy.

en: Law of Conservation of Mass
pl: Prawo zachowania masy

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
pl: Podczas reakcji chemicznej masa nie ulega zmianie. Suma mas składników reakcji jest równa sumie mas jej elementów wyjściowych.

en: Law of multiple proportions
pl: Prawo stosunków wielokrotnych

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
pl: Stop zawiera zawsze pierwiastki o takim samym stosunku mas. Nawet po połączeniu dwóch, lub większej liczby pierwiastków razem, stosunek mas jest stały.

en: Crystallization
pl: Krystalizacja

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
pl: Wydzielenie stałej, krystalicznej materii z roztworu, cieczy, lub fazy lotnej.

en: Solution
pl: Roztwór

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
pl: Jednorodna mieszanina wielu czystych materii

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
pl: Masa

en: Measurement of an amount of matter.
pl: Miara ilości materii.

en: Matter
pl: Materia

en: All that takes up space and has mass.
pl: Wszystko, co zajmuje przestrzeń i posiada masę.

en: Phase
pl: Faza

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
pl: Jednorodna część materii oddzielona poprzez cechy fizyczne lub fizyczne od swojego otoczenia wyraźnymi powierzchniami granicznymi.

en: Accuracy and precision
pl: Dokładność i precyzja

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
pl: Wyrażona za pomocą odchylenia standardowego. Wartości podane nad przypadkowymi błędami.

en: Correctness
pl: Poprawność

en: Values given over accidental errors.
pl: Wartości podane nad przypadkowymi błędami.

en: SI-Unit
pl: Jednostka SI

en: Measurement unit using International Symbols.
pl: Jednostka miary z użyciem symboli międzynarodowych.

en: Significant figures
pl: Cyfry znaczące

en: The number of digits which are meaningful in a number.
pl: Liczba cyfr, które odgrywają rolę w liczbie.

en: Standard deviation
pl: Odchylenie standardowe

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
pl: Miara, którą można oszacować precyzję pomiaru.

en: Suspension
pl: Zawiesina

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
pl: Niejednorodna mieszanina cieczy i ciała stałego.

en: Alloys
pl: Stopy

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
pl: Czysta substancja składająca się z wielu pierwiastków w ustalonym stosunku.

en: Alpha rays
pl: Promienie alfa

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
pl: Promienie składające się z cząstek alfa, zawierających po dwa protony i dwa neutrony, które są emitowane przez atomy niektórych pierwiastków radioaktywnych.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
pl: Atomy to nierozdzielne chemicznie i budulcowe kawałki materii. Atomy jednego rodzaju nazywane są pierwiastkami.

en: Electron
pl: Elektron

en: Atomic nucleus
pl: Jądro atomu

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
pl: Małe, dodatnio naładowane centrum atomu, w którym znajdują się protony i neutrony.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
pl: Masa atomowa

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
pl: Masa atomu wg skali, na której masa atomu węgla to 12u. W pierwiastkach, które składają się z różnych izotopów, bierze się masę ze środka przedziału mieszaniny izotopów.

en: Isotope
pl: Izotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
pl: Izotopy to formy pierwiastka chemicznego, którego jądro ma taką samą liczbę atomową, Z, ale różne masy atomowe, A. Słowo izotop, znaczące w tym samym miejscu, pochodzi z faktu, że wszystkie izotopy pierwiastka są umieszczone w tym samym miejscu układu okresowego.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
pl: Spin to wewnętrzny moment pędu związany z cząstkami. Jest to czysto kwantowe zjawisko, bez analogii w klasycznej mechanice. Podczas gdy klasyczny moment pędu powstaje na skutek obrotu obiektu, spin nie jest związany z żadnym obrotem wewnętrznej masy, ale jest wewnętrzną cechą samej cząstki.

en: Magnetic Moment
pl: Moment magnetyczny

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
pl: Moment magnetyczny obiektu to wektor odnoszący osiowy moment obrotowy w polu magnetycznym, pod wpływem którego jest obiekt, do samego wektora pola. Mierzony jest w magnetonach jądrowych [sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
pl: Tryb rozpadu

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
pl: Tryb rozpadu określa w jaki sposób cząstka się rozpada. Dla rozpadu radioaktywnego (rozpadu nuklidów) istnieją następujące tryby rozpadu:[br] -> rozpad alfa (z emisją jądra Helu-4).[br] -> rozpad ß[sup]-[/sup] (z emisją elektronu)[br] -> rozpad ß[sup]+[/sup] (z emisją pozytonu) [br] -> wychwyt elektronu (EC) [br] -> emisja protonu [br] -> rozszczepienie samorzutne [br] Zwykle jeden tryb rozpadu dominuje dla określonego nuklidu.

en: Decay Energy
pl: Energia rozpadu

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
pl: Energia rozpadu to energia wytworzona przy rozpadzie nuklearnym.

en: Nuclides
pl: Nuklidy

en: [i]see isotopes[/i]
pl: [i]zobacz izotopy[/i]

en: Isotone
pl: Izoton

en: Nuclear Isomer
pl: Izomer jądrowy

en: Isobars
pl: Izobary

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
pl: Dwa nuklidy są izotoniczne, jeśli posiadają tę samą liczbę N neutronów.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
pl: Izobary to nuklidy o takiej samej wartości liczby masowej, innymi słowy sumie protonów i neutronów.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
pl: Izomer jądrowy to stan metastabilny lub izomeryczny atomu spowodowany wzbudzeniem protonu lub neutronu w jego jądrze, tak że wymaga zmiany spinu zanim może uwolnić dodatkową energię. Przechodzą one do niższego stanu energii nuklidu przez dwie przemiany izomeryczne:[br] -> emisję γ; (emisję wysokoenergetycznego fotonu)[br] -> konwersję wewnętrzną (energia jest używana do zjonizowania atomu)[br] Należy odróżnić to pojęcie od chemicznego izomeru, częściej używanego znaczenia tego słowa. Należy również odróżnić to pojęcie od izotopu, w którym różnicą jest liczba neutronów w jądrze. Metastabilne izomery określonego atomu są zwykle oznaczane za pomocą "m" (lub, w przypadku atomów posiadających więcej niż jeden izomer, 2m, 3m, itd.). To oznaczenie jest zwykle umieszczane za symbolem atomu i liczbą atomową (np., Co-58m), ale czasem jest umieszczane jako poprzedzający indeks górny (np., [sup]m[/sup]Co-58 lub [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
pl: Promienie beta

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
pl: Promienie składające się z elektronów emitowanych przez atomy pierwiastków radioaktywnych.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
pl: Elektron to cząstka subatomowa o masie m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ±; 0.0000054)e-31 kg i ładunku ujemnym [i]e[/i]=(1.60217733 ±; 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
pl: Proton to cząstka subatomowa o masie m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ±; 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg i ładunku dodatnim  [i]e[/i]=(1.60217733 ±; 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C, która występuje w jądrze atomu.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
pl: Neutron to cząstka subatomowa o masie m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ±; 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg, która występuje w jądrze atomu.

en: Cathode Rays
pl: Promienie katodowe

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
pl: Promienie katodowe to strumienie elektronów obserwowane w lampach próżniowych, tzn. w opróżnionych szklanych rurkach wyposażonych w przynajmniej dwie elektrody, katodę (elektrodę ujemną) i anodę (elektrodę dodatnią) w układzie zwanym diodą.

en: Ionic Radius
pl: Promień jonu

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
pl: Promień jonu to promień naładowanego atomu, tak zwanego jonu. Jon może posiadać ładunek dodatni, lub ujemny. Ładunek jonu, którego promień widzisz, jest również wyświetlany w Kalzium. Jon dodatni ma mniej elektronów w swojej powłoce, ujemny ma ich więcej. Dlatego jon dodatni mam mniejszy promień, niż jego atom i na odwrót.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
pl: Promień walencyjny

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
pl: Promienie atomu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
pl: Promień Van der Waalsa

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
pl: Promień Van der Waalsa atomu to promień hipotetycznej twardej powłoki, która może służyć do modelowania atomu dla wielu celów. Promienie Van der Waalsa są określane poprzez pomiary odstępu pomiędzy parami niezwiązanych atomów w krysztale.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
pl: Promień atomowy to odległość od jądra atomu do najdalszego stabilnego orbitalu elektronu w atomie w stanie równowagi.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
pl: Promień kowalencyjny atomu odpowiada połowie odległości między dwoma identycznymi jądrami atomowymi związanym wiązaniem kowalencyjnym.

en: Watchglass
pl: Szkiełko zegarkowe

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
pl: Szkiełka zegarkowe to okrągłe szkiełka o średnicy około 5 - 10 cm, które są wykorzystywane w różnych eksperymentach. Są one wklęsłe, co pozwala na przechowywanie małych ilości cieczy w celu ich odparowania. Takie odparowywanie można przyspieszyć przez podgrzewanie szkiełka na palniku Bunsena. Szkiełka można też wykorzystywać do przykrywania innych naczyń laboratoryjnych. Oprócz tego nadają się do ważenia małych ilości substancji czy też suszenia ich. Nazwa szkiełka pochodzi od stosowanych dawniej szkiełek chroniących kieszonkowe zegarki.

en: Dehydrator
pl: Eksykator

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
pl: Odwadniacz to urządzenie laboratoryjne, które często jest zrobione ze szkła i służy do suszenia substancji chemicznych, to znaczy do usuwania wody lub cieczy z próbki.
    			W zasadzie jest to szklana butla z pokrywą ze szlifem płaskim, która powoduje, że butla może być szczelnie zamknięta. Dolna część odwadniacza jest zwykle wypełniona substancją suszącą, np. chlorkiem wapnia, żelem krzemionkowym, bezwodnikiem fosforowym lub kwasem siarkowym. Próbka do wysuszenia jest umieszczana na przepuszczalnym wkładzie z plastiku lub ceramiki, ponad substancją suszącą.
    			Substancja susząca jest higroskopijna, co oznacza, że usuwa wilgoć z otoczenia pochłaniając parę wodną. Suche powietrze odbiera wtedy wodę z próbki, która ma zostać wysuszona.

en: Spatula
pl: Łopatka laboratoryjna

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
pl: Łopatka laboratoryjna to narzędzie służące do zeskrobywania, miażdżenia i przenoszenia chemikaliów. Różne mogą być materiały, z których łopatka jest wykonana (np. żelazo, tytan, platyna) i różny może być kształt (np. płaska łopatka lub łopatka łyżkowa).

en: Water Jet Pump
pl: Pompa strumieniowa wodna

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
pl: Pompa strumieniowa wodna ma dwie rurki wejściowe i jedną wyjściową. Składa się w zasadzie z dwóch rurek, jedna w drugiej. W punkcie wejścia wody strumień wody wystrzeliwuje z dyszy do trochę większej rurki. W ten sposób strumień wody odciąga powietrze lub płyn z drugiego wejścia. <br> Jest to spowodowane ujemnym ciśnieniem w płynącym płynie. W ten sposób jest zastosowany paradoks hydrodynamiczny. Mówi on, że obiekty bliskie przepływającym płynom są zasysane, a nie odpychane.

en: Refractometer
pl: Refraktometr

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
pl: Za pomocą refraktometru wyznaczany jest współczynnik refrakcji. Jeśli jest on znany, może być użyty po syntezie do sprawdzenia czystości próbki i powodzenia samej syntezy.

en: Mortar
pl: Moździerz

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
pl: Moździerza używa się do ręcznego miażdżenia ciał stałych. Można go również używać do połączenia mieszaniny proszków przez ucieranie. Do ucierania w moździerzu używa się narzędzia zwanego tłuczkiem.

en: Heating Coil
pl: Wężownica grzejna

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
pl: Wężownice grzejne są używane do ogrzewania kolb i innych zbiorników. Wiele wężownic grzejnych może być podłączonych do termometru, aby nie przekroczyć podanej temperatury. Możliwe jest użycie pola magnetycznego wewnątrz wężownicy grzejnej do mieszania płynów mieszadłem magnetycznym.Spowoduje to ujednorodnienie płynu pod względem temperatury i składu.

en: Cork Ring
pl: Pierścień korkowy

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
pl: Duże pojemniki, takie jak kolby okrągłodenne umieszczane są na pierścieniach z korka, specjalnego rodzaju miękkiego lekkiego drewna z dobrymi właściwościami izolującymi dla zabezpieczenia kruchych przyrządów.

en: Dropping Funnel
pl: Wkraplacz

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
pl: Wkraplacz jest używany do wkraplania ściśle odmierzonych ilości płynu. Można kontrolować szybkość wkraplania zaworem.

en: Separating Funnel
pl: Rozdzielacz

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
pl: Rozdzielacz służy do rozdzielania mieszaniny płynów za pomocą różnicy gęstości. Zawór na dnie pozwala odprowadzić gęstszy płyn do innego zbiornika.

en: Test Tube Rack
pl: Stojak na probówki

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
pl: Taki stojak przydaje się, kiedy trzeba sprawdzić dużo małych ilości chemikaliów pod rząd lub kiedy trzeba wysuszyć probówki.

en: Vortexer
pl: Wytrząsarka laboratoryjna

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
pl: Wytrząsarka laboratoryjna służy do ujednorodnienia odczynników w laboratorium. Pojemnik zawierający płyn do ujednorodnienia jest umieszczany na platformie. Platforma wytrząsa za pomocą mieszania obrotowego aż do 3000 obr/min, w którym to punkcie włącza się czujnik stykowy. W ten sposób można ujednorodnić bardzo małe ilości płynów. Jest to przeciwieństwo wirówki, która służy do rozdzielania płynów.

en: Wash Bottle
pl: Tryskawka

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
pl: Te butelki są używane do wielu celów. W większości laboratoriów są zwykle wypełniane wodą, solą, kwasem lub innym często używanym płynem. Ułatwiają one nałożenie płynu, jeśli nie jest konieczne precyzyjne odmierzenie ilości.

en: Rotary Evaporator
pl: Wyparka obrotowa

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
pl: Wyparka obrotowa składa się z okrągłej kolby w kąpieli z gorącej wody, co ma na celu odparowywanie rozpuszczalników. Kolba jest obracana i rozpuszczalnik zbiera się dzięki podciśnieniu w chłodnicy, a następnie kapie do kolby zbierającej. W ten sposób można kondensować lub oczyszczać roztwory. Poprzez dołączenie pompy próżniowej można obniżyć ciśnienie, a tym samym punkt wrzenia płynu.

en: Reflux Condenser
pl: Chłodnica zwrotna

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
pl: Chłodnica zwrotna poddaje płyn procesowi, w którym gaz będący efektem ogrzewania jest zbierany w chłodnicy zwrotnej. Płyn jest schładzany aż do punktu kondensacji i wraca do pierwotnego płynu. Zwykle ta chłodnica jest umieszczana na kolbie okrągłodennej lub na kilku kolbach z szyjkami.

en: Pipette Bulb
pl: Gruszka do pipety

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
pl: Gruszka do pipety jest używana do napełniania pipet. Wytwarza ujemne ciśnienie, które sprawia, że płyn przechodzi do pipety. Jeśli do gruszki wpuści się z powrotem powietrze, płyn wypłynie z pipety.

en: Test Tube
pl: Probówka

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
pl: W probówkach wykonuje się małe reakcje lub eksperymenty. Jest wiele różnych rodzajów probówek. Na przykład niektóre posiadają łączniki, niektóre są wytrawione do pomiarów, niektóre są utwardzone w celu zwiększenia wytrzymałości.

en: Protective Goggles
pl: Gogle ochronne

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
pl: Większość laboratoriów nalega, by wszyscy nosili gogle ochronne. Bez nich używanie większości chemikaliów jest zbyt niebezpieczne. Zwykle soczewki takich gogli zrobione są ze specjalnego rodzaju plastiku, który chroni Cię przed uderzeniami mechanicznymi, jak również przed kwasami i podstawowymi chemikaliami.

en: Round-Bottomed Flask
pl: Kolba okrągłodenna

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
pl: Kolba okrągłodenna jest używana w wielu reakcjach. Niektóre mogą mogą być łączone z innymi urządzeniami, na co wskazuje zmatowiona szyjka. Takie kolby można umieścić na stole za pomocą pierścienia korkowego.

en: Full Pipette
pl: Pipeta mianowana

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
pl: W przeciwieństwie do zwykłej pipety, pipeta mianowana ma tylko jedno oznaczenie dla jednej konkretnej objętości.

en: Drying Tube
pl: Rurka susząca

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
pl: Niektóre reakcje muszą się odbywać bez wody. Aby to umożliwić należy użyć rurki suszącej, która zawiera materiał higroskopijny, który pochłania wodę z atmosfery.

en: Test Tube Holder
pl: Uchwyt do probówek

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
pl: Za pomocą uchwytu do probówek można łatwo trzymać probówki. Jeśli używa się uchwytu, między Twoją ręką a probówką zachowana jest bezpieczna odległość, kiedy probówka jest gorąca. Jest on zwłaszcza używany kiedy trzyma się probówkę nad otwartym płomieniem.

en: Measuring Cylinder
pl: Cylinder miarowy

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
pl: Cylinder miarowy można wypełnić dość precyzyjnie określoną ilością cieczy. Co więcej, cylinder pozwala na opadanie stałych cząstek. W związku z tym da się za jego pomocą oddzielić część stałą od płynu przez dekantację.

en: Thermometer
pl: Termometr

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
pl: Przy pomocy termometru można określić temperaturę próbki. W laboratoriach używa się specjalnych termometrów, które można stosować do kwasów i zasad.

en: Magnetic Stir Bar
pl: Mieszadełko magnetyczne (dipol)

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
pl: Mieszadełka magnetyczne (dipole) to chemicznie obojętne małe pręciki magnetyczne. Większość ogrzewaczy ma wbudowany magnes, który może się obracać. Powoduje to obracanie mieszadełka i ujednorodnienie mieszaniny.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
pl: Urządzenie wyciągające mieszadełka magnetyczne

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
pl: Urządzenie wyciągające mieszadełka magnetyczne służy do wyciągnięcia mieszadełek z pojemnika. Jest to pręt z magnesem na końcu, który przyciąga mieszadełka.

en: Pipette
pl: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
pl: Pipety służą do wprowadzania małych ilości płynów. Pipeta posiada podziałkę z objętością i jest używana do wkraplania płynów. Oba rodzaje pipet są skalibrowane dla płynów o temperaturze 20°C i dla określonego czasu wypływu (oznaczanego przez "Ex."). Jeśli to potrzebne, czas wypływu jest wskazany na pipecie.

en: Erlenmeyer Flask
pl: Kolba stożkowa (Erlenmeyera)

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
pl: Kolba nazwana na cześć chemika Emila Erlenmeyera (1825-1909). Składa się, w przeciwieństwie do zlewki, z podstawy w kształcie odwróconego stożka oraz z cylindrycznej szyjki. Są różne rodzaje kolb Erlenmeyera, do różnych zastosowań w laboratorium. Są kolby z wąskimi albo z szerokimi szyjkami. Zależnie od zastosowania, kolba może mieć precyzyjny szlif służący do dobrego połączenia z innymi pojemnikami.
    			<br>
    			Wąska szyjka zmniejsza ryzyko ucieczki płynu, zwłaszcza podczas gotowania lub reakcji wzbudzających zawartość.
    			<br>
    			Kolba Erlenmeyera jest przydatna do mieszania płynów lub przyspieszania reakcji, na przykład przez mieszanie lub potrząsanie. Kolba Erlenmeyera pasuje zwłaszcza do mieszadła magnetycznego, ponieważ może być umieszczona bezpośrednio na platformie mieszającej. W przeciwieństwie do niej, kolba okrągłodenna musi być umieszczana na platformie za pomocą pierścienia korkowego.

en: Ultrasonic Bath
pl: Kąpiel poddźwiękowa

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
pl: W niektórych reakcjach ważnej jest, by rozpuszczalnik był wolny od gazu. Aby to zapewnić, naczynie w którym przebiega reakcja umieszczane jest w kąpieli poddźwiękowej. Dźwięki o wysokiej częstotliwości powodują oderwanie i uniesienie korków parowych. Ten proces jest nazywany odgazowywaniem.

en: Scales
pl: Waga

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
pl: W laboratorium często trzeba odmierzyć bardzo precyzyjnie ilość odczynników. Wagi o wysokiej precyzji mogą odmierzyć substancję z rozdzielczością do 1/10000 grama. Dlatego są ustawiane na blokach granitowych, aby uniknąć wibracji, i są chronione przed podmuchami za pomocą kopuły.

en: Distillation bridge
pl: Nasadka destylacyjna

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
pl: Aby rozdzielić mieszaninę można użyć, między innymi, destylacji. Nasadka destylacyjna stanowi połączenie między dwoma naczyniami. W jednym naczyniu znajduje się mieszanina, która ma zostać rozdzielona. Podgrzewanie powoduje powstanie gazu, który jest odprowadzany nasadką. Na końcu nasadki gaz jest z powrotem kondensowany i skapuje do okrągłej kolby. Zwykle nasadka jest chłodzona przepływem zwrotnym. Ponadto często w nasadce znajduje się termometr do kontrolowania temperatury w nasadce.

en: Syringe
pl: Strzykawka

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
pl: Strzykawka składa się z dwóch części: szklanej rurki i tłoka. Oba są zwykle wykonane ze szkła. Gaz wpływa do szklanej rurki. Ponieważ strzykawka jest układem zamkniętym, tłok musi ustąpić. Może to być używane do mierzenia objętości reakcji.

en: Separation Beaker
pl: Krówka destylacyjna

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
pl: Na czterech końcach krówki destylacyjnej umieszcza się cztery małe nasadki. Podczas destylacji można obrócić krówkę o 60 stopni po osiągnięciu określonej temperatury. W ten sposób pod koniec destylacji wszystkie cztery nasadki zawierają określony płyn, zależnie od punktów wrzenia destylowanego płynu.

en: Burner
pl: Palnik

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
pl: Istnieje wiele typów palników. Obrazek pokazuje palnik Teclu. Każdy typ ma swój zakres zastosowań. Palniki różnią się między sobą maksymalną temperaturą i możliwościami ogrzewania.

en: Extractor Hood
pl: Wyciąg

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
pl: Wyciągi są wykorzystywane do odfiltrowania gazów z reakcji chemicznych. Powietrze, już oczyszczone, zostaje wypompowane z budynku.

en: Contact Thermometer
pl: Termostat

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
pl: Termostaty różnią się od termometrów tym, ze są podłączone do grzałki, a więc mogą jednocześnie wyznaczać i kontrolować bieżącą temperaturę. W ten sposób pozwalają wykonać eksperyment przy stałej temperaturze. Termostaty działają na zasadzie pętli negatywnego sprzężenia zwrotnego: kiedy zostanie osiągnięta docelowa temperatura, grzałka jest wyłączana; kiedy temperatura spadnie, grzałka jest ponownie włączana.

en: Clamps
pl: Uchwyty

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
pl: Za pomocą uchwytów można łatwo przytrzymać różne rodzaje narzędzi.

en: Indicator Paper
pl: Papierek lakmusowy

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
pl: Istnieje wiele metod pomiaru wartości pH roztworu, jedną z nich jest wykorzystanie papierka lakmusowego. Zmienia on kolor w zależności od pH płynu, a kolor można porównać z tabelą i w ten sposób dość dokładnie zmierzyć pH. Jeśli potrzebny jest dokładniejszy pomiar, można użyć elektrody szklanej, która działa na zasadzie pomiaru przewodnictwa.

en: Short-Stem Funnel
pl: Lejek nasypowy

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
pl: Lejka używa się do napełnienia płynem lub proszkiem naczynia o wąskiej szyjce.

en: Buret
pl: Biureta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
pl: Biureta służy do miareczkowania cieczy. Biureta jest wypełniana określoną objętością cieczy. Pod nią umieszczany jest zbiornik, na przykład kolba stożkowa.Otwierając zawór można miareczkować ciecz do zbiornika. Wysokiej klasy biurety posiadają mechanizm odpowietrzający, pozwalający łatwo napełnić ją ponownie dokładnie tą objętością cieczy dla której biureta została skalibrowana.

en: Beaker
pl: Zlewka

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
pl: Zlewki są używane w wielu miejscach i do rozmaitych zadań. Można w nich przechowywać substancje i wykonywać reakcje chemiczne. Są także często wykorzystywane do miareczkowania.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
pl: Kalorymetr różnicowy (DSC)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
pl: DSC mierzy przepływ ciepła. Wartość ta jest odmienna dla różnych rodzajów materii. Stąd też DSC jest używane do identyfikacji i opisu substancji.

en: Dewar Vessel
pl: Naczynie Dewara

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
pl: Naczynie Dewara, nazwane na cześć Sir Jamesa Dewara (1842-1923), jest naczyniem o podwójnych ściankach, zaprojektowanym do zapewnienia dobrej izolacji cieplnej. Jest użyteczne do utrzymania niskiej lub wysokiej temperatury cieczy. Znanym przykładem naczynia Dewara jest termos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
pl: Fikcyjny

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
pl: Wodór

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
pl: Greckie 'hydro' i 'gennao' znaczy 'postaci wody'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
pl: Hel

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
pl: Greckie słowo dla słońca to brzmiało 'helios'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
pl: Lit

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
pl: Greckie 'lithos' znaczy 'kamień'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
pl: Beryl

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
pl: Greckie 'beryllos' znaczy 'lekki zielony kamień'.

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
pl: Boron znaczy 'Bor(ax) + (carb)on'. Jest znajdywany w boraksie i zachowuje się bardzo podobnie do węgla.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
pl: Węgiel

en: Latin 'carboneum' for carbon.
pl: Łacińskie 'carboneum' oznacza węgiel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
pl: Azot

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
pl: Łacińskie 'nitrogenium' ('postacie saletry').

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
pl: Tlen

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
pl: Łacińskie 'oxygenium' (postacie kwasów).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
pl: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
pl: Łacińskie 'fluere' ('pływa').

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
pl: Greckie 'neo'. oznacza 'nowe'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
pl: Sód

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
pl: Nazwa pochodzi od łacińskiego 'sodanum' co oznacza 'lekarstwo na ból głowy'. Symbol pochodzi z łacińskiego 'natrium' dla arabskiego 'natrun' lub angielskiego 'soda'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
pl: Magnez

en: Named after the city of Magnesia.
pl: Nazwa na cześć miasta Magnesia.

en: Latin 'alumen'.
pl: Łacińskie 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
pl: Krzem

en: Latin 'silex'.
pl: Łacińskie 'silex'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
pl: Fosfor

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
pl: Greckie 'phosphoros' znaczy 'przenosi światło'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
pl: Siarka

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
pl: W sanskryckim 'sweb' znaczy 'zasnąć'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
pl: Chlor

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
pl: Greckie 'chloros' znaczy 'żółto-zielony'.

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
pl: Greckie 'aergon' znaczy 'nieaktywny'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
pl: Potas

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
pl: Nazwa pochodzi od angielskiego 'potash' ('popioły z gliny') ponieważ był znajdowany w kaustycznych popiołach glinianych. Symbol pochodzi z łacińskiego 'kalium' określającego arabskie 'al qaliy' co oznacza alkaiczny.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
pl: Wapń

en: Latin 'calx' for 'lime'.
pl: Łacińskie 'calx' znaczy 'zielonkawożółty'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
pl: Skand

en: Named because it was found in Scandinavia.
pl: Taka nazwa, bo został znaleziony w Skandynawii.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
pl: Tytan

en: The Titans were giants in Greek mythology.
pl: Tytani byli gigantami w greckiej mitologii.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
pl: Wanad

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
pl: 'Vanadis' jest inną nazwą nordyckiej bogini Freji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
pl: Chrom

en: Greek 'chroma' means 'color'.
pl: Greckie 'chroma' oznacza 'kolor'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
pl: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
pl: Został znaleziony w czarnoziemie obok miasta o nazwie Magnesia. Dlatego został nazwany 'magnesia nigra' lub krótko, mangan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
pl: Żelazo

en: Latin 'ferrum'.
pl: Łacińskie 'ferrum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
pl: Kobalt

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
pl: Nazwa od niemieckiego słowa 'Kobold' oznaczającego 'skrzata'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
pl: Nikiel

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
pl: 'Nickel' był nazwą góry skrzatów.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
pl: Miedź

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
pl: Greckie 'cuprum' znaczy cyprys.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
pl: Cynk

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
pl: Niemieckie 'zinking' oznacza 'chropowaty', bo ruda cynku jest bardzo chropowata.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
pl: Gal

en: 'Gallia' is an old name for France.
pl: 'Gallia' jest starą nazwą Francji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
pl: German

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
pl: Łacińskie 'germania' jest starą nazwą Niemiec.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
pl: Arsen

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
pl: Greckie 'arsenikos' znaczy 'męski' lub 'zuchwały'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
pl: Selen

en: Greek 'selena' for 'moon'.
pl: Greckie 'selena' znaczy 'księżyc'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
pl: Brom

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
pl: Greckie 'bromos' znaczy 'brzydko pachnie'.

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
pl: Greckie 'kryptos' znaczy 'ukryty'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
pl: Rubid

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
pl: Łacińskie 'rubidus' znaczy 'ciemny czerwony'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
pl: Stront

en: Named after the mineral Strontianit.
pl: Nazwa od minerału Strontianit.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
pl: Itr

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
pl: Nazwa od małego miasta Ytterby w pobliżu Sztokholmu w Szwecji. Nazwy: Terb, Iterb oraz Erb również pochodzą od nazwy tego miasta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
pl: Cyrkon

en: Named after the mineral zircon.
pl: Nazwa od minerału cyrkonu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
pl: Niob

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
pl: Nazwa od Niobe, córki Greckiego boga Tantala.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
pl: Molibden

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
pl: Nazwa ta ma Greckie korzenie. Oznacza 'jak platyna' - trudno było rozróżnić molibden od platyny

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
pl: Technet

en: Greek 'technetos' for artificial.
pl: Greckie 'technetos' znaczy sztuczny.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
pl: Rut

en: Ruthenia is the old name of Russia.
pl: Ruthenia jest starą nazwą Rosji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
pl: Rod

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
pl: Greckie 'rhodeos' znaczy 'czerwony jak róża'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
pl: Pallad

en: Named after the asteroid Pallas.
pl: Nazwa od asteroidy Pallas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
pl: Srebro

en: Latin 'argentum' for silver.
pl: Łacińskie 'argentum' znaczy srebro.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
pl: Kadm

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
pl: Greckie 'kadmia' ('Galmei' = węglan cynku).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
pl: Ind

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
pl: Nazwa od 'Indygo' z powodu niebieskiego widma.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
pl: Cyna

en: Latin 'stannum' for tin.
pl: Łacińskie 'stannum' znaczy cyna.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
pl: Antymon

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
pl: Arabskie 'anthos ammonos' znaczy 'kwiat boga Ammona'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
pl: Tellur

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
pl: Łacińskie 'tellus' lub 'telluris' znaczy 'Planeta Ziemia'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
pl: Jod

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
pl: Greckie 'ioeides' znaczy 'fioletowy'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
pl: Ksenon

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
pl: Greckie 'xenos' znaczy 'obcokrajowiec'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
pl: Cez

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
pl: Łacińskie 'caesius' znaczy 'niebiański niebieski'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
pl: Bar

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
pl: Greckie 'barys' znaczy 'ciężki'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
pl: Lantanowce

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
pl: Greckie 'lanthanein' znaczy 'ukryty'. Lantanowce są nazywane również 'rzadkimi ziemskimi' pierwiastkami.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
pl: Cer

en: Named after the planetoid Ceres.
pl: Nazwa od planetoidy Ceres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
pl: Prazeodym

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
pl: Greckie 'prasinos didymos' znaczy 'zielony bliźniak'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
pl: Neodym

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
pl: Greckie 'neos didymos' znaczy 'nowy bliźniak'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
pl: Promet

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
pl: Nazwa od Greckiego Prometeusza, Prometeusz ukradł ogień bogom i dał go rodzajowi ludzkiemu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
pl: Samar

en: Named after the mineral Samarskit.
pl: Nazwa od minerału Samarskit.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
pl: Europ

en: Named after Europe.
pl: Nazwa od Europy.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
pl: Gadolin

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
pl: Nazwa od Fińskiego chemika Johan Gadolin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
pl: Terb

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
pl: Nazwa od małego miasta Ytterby oraz minerału ytterbite, z którego Terb został początkowo oczyszczany. Nazwy: Terb, Iterb i Gadolin również pochodzą od nazwy tego miasta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
pl: Dysproz

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
pl: Greckie 'dysprositor' znaczy 'trudno do niego dotrzeć'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
pl: Holm

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
pl: Łacińskie 'holmia' oznacza starą nazwę Sztokholmu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
pl: Erb

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
pl: Nazwa od małego miasta Ytterby, w którym minerał gadolinit (z którego erb był po raz pierwszy oczyszczany)  Nazwy: Terb, Iterb i Gadolin również pochodzą od nazwy tego miasta.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
pl: Tul

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
pl: Nazwa od starej nazwy Skandynawii,  'Thule'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
pl: Iterb

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
pl: Tak samo jak w przypadku Itru, Terbu i Erbu, ten pierwiastek jest nazwany od Szwedzkiego miasta Ytterby.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
pl: Lutet

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
pl: Nazwa od Rzymskiej nazwy Paryża 'Lutetia'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
pl: Hafn

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
pl: Niels Bohr początkowo przewidział właściwości tego pierwiastka przed jego odkryciem, został on nazwany od jego miasta rodzinnego 'Hafnia' (stara nazwa łacińska Kopenhagi w Dani).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
pl: Tantal

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
pl: Nazwa od mitu Greckiego o Tantalu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
pl: Wolfram

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
pl: Nazwa pochodzi od szwedzkiego 'tung sten' co oznacza 'ciężki kamień'. Symbol pochodzi od starej niemieckiej nazwy na pierwiastek 'wolfram', co opisywało jak tungsten wchodzi w reakcję z cyną tzn. 'zjada jak wilk owcę'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
pl: Ren

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
pl: Nazwa od Niemieckiej rzeki Renu (łacińskie 'Rhenium').

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
pl: Osm

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
pl: Greckie znaczenie 'zapachu'. Jego tlenki pachną bardzo podobnie do rzodkiewek.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
pl: Iryd

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
pl: Greckie 'iris' znaczy 'tęcza'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
pl: Platyna

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
pl: Hiszpańskie 'platina' znaczy 'mała rzeka'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
pl: Złoto

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
pl: Łacińskie 'aurum'. Nazwa od Aurora, bogini wschodu słońca.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
pl: Rtęć

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
pl: Grecko-łacińskie 'hydrargyrum' znaczy 'płynne srebro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
pl: Tal

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
pl: Greckie 'tallos' znaczy 'młoda gałązka'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
pl: Ołów

en: Latin 'plumbum' for Lead.
pl: Łacińskie 'plumbum' znaczy ołów.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
pl: Bizmut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
pl: Stara nazwa Bizmutu to 'Wismut', co oznaczało 'biała masa'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
pl: Polon

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
pl: Nazwa od Polski, aby uhonorować Marię Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
pl: Astat

en: Greek 'astator' for 'changing'.
pl: Greckie 'astator' znaczy 'zmieniający się'.

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
pl: Nazwa od Radium. Kończy się na 'on', aby podkreślić, że jest to gaz szlachetny.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
pl: Frans

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
pl: Nazwa od Francji, aby uhonorować Marguerite Perey.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
pl: Rad

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
pl: Łacińskie 'radius' znaczy 'promień', jako że jest radioaktywne.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
pl: Aktynowce

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
pl: Greckie 'aktis' znaczy 'promień' - aktyn jest radioaktywny.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
pl: Tor

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
pl: Nazwa od nordyckiego boga błyskawic: Thora

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
pl: Protaktyn

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
pl: Greckie 'protos' znaczy 'przodek'. Protaktyn został tak nazwany, bo Aktyn jest produktem rozpadu promieniowania Protaktynu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
pl: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
pl: Greckie 'ouranos' znaczy 'niebo'. Nazwa od planety Uran.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
pl: Neptun

en: Named after the planet Neptune.
pl: Nazwa od planety Neptun.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
pl: Pluton

en: Named after the planet Pluto.
pl: Nazwa od planety Pluton.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
pl: Ameryk

en: Named after America.
pl: Nazwa od Ameryki.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
pl: Kiur

en: Named after Marie Curie.
pl: Nazwa od Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
pl: Berkel

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
pl: Nazwa od miasta Berkeley, gdzie został znaleziony.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
pl: Kaliforn

en: Named after the US-State of California.
pl: Nazwa od stanu Kalifornii Stanów Zjednoczonych.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
pl: Einstein

en: Named after the scientist Albert Einstein.
pl: Nazwa od naukowca Alberta Einsteina.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
pl: Ferm

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
pl: Nazwa od naukowca Enrico Fermi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
pl: Mendelew

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
pl: Nazwa od naukowca D.I. Mendeleev.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
pl: Nobel

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
pl: Nazwa od naukowca Alfred Nobel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
pl: Lorens

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
pl: Nazwa od naukowca Ernest Orlando Lawrence.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
pl: Rutherford

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
pl: Nazwa od naukowca Ernesta Rutherforda.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
pl: Dubn

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
pl: Nazwa od miasta naukowego Dubna w Rosji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
pl: Seaborg

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
pl: Nazwa od naukowca G. Theodore Seaborg.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
pl: Bohr

en: Named after the scientist Niels Bohr.
pl: Nazwa od naukowca Nielsa Bohra.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
pl: Has

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
pl: Łacińskie 'hassia' oznacza niemieckie hrabstwo Hessen. W Hessen odkryto wiele pierwiastków.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
pl: Meitner

en: Named after the scientist Lise Meitner.
pl: Nazwa od naukowca Lise Meitner.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
pl: Darmsztadt

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
pl: Nazwa od Niemieckiego miasta Darmstadt, gdzie odkryto wiele pierwiastków.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
pl: Rentgen

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
pl: Nazwa od Wilhelma Conrada Röntgena.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
pl: Kopernik

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
pl: Historycznie znane jako eka-rtęć. Nazwane na cześć astronoma Mikołaja Kopernika.

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
pl: Nazwany 'Nihon', zromanizowana wymowa 'Japonia' po japońsku. Pierwiastek został po raz pierwszy odkryty w Japonii, w ośrodku RIKEN Nishina od nauki opartej na akceleratorach. Historycznie znany jako eka-thallium.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
pl: Historycznie znane jako eka-lead. Nazwany na cześć Laboratorium Reakcji Atomowych Flerov (Dubna, Russia), gdzie syntetyzowane są superciężkie pierwiastki.

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
pl: Nazwany od Moskwy, regionu, w którym znajduje się połączony Instytutu Badań Nuklearnych, który uczestniczył w odkryciu tego pierwiastka. Historycznie znany jako eka-bismuth.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
pl: Historycznie znane jako eka-polonium. Nazwane na część Narodowego Laboratorium Livermore (USA).

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
pl: Nazwany od amerykańskiego stanu Tennessee, w którym znajduje się Narodowe Laboratorium Oak Ridge oraz Uniwersytet Vanderbilt'a, które uczestniczyły w odkryciu tego pierwiastka. Historycznie znany jako eka=astatine.

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
pl: Nazwany od badań nad pierwiastkiem trans-actinide profesora Yuri Oganessian. Historycznie znany jako as eka-radon, eka-emanation przed 1960.

en: Classic Periodic Table
pl: Klasyczny układ okresowy

en: Long Periodic Table
pl: Długi układ okresowy pierwiastków

en: Short Periodic Table
pl: Krótki układ okresowy

en: Transition Elements
pl: Metale przejściowe

en: DZ Periodic Table
pl: Układ okresowy

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
pl: Kalkulator chemiczny

en: Equation Balancer
pl: Równoważenie równań

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
pl: Wstęp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
pl: Kalkulator promieniotwórczości

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
pl: Kalkulator gazowy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
pl: Kalkulator stężenia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
pl: Kalkulator masy cząsteczkowej

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
pl: Kalkulator miareczkowania

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
pl: <big>Wybierz kalkulator, którego chcesz używać</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
pl: To jest spis różnych dostępnych kalkulatorów. Więcej informacji o każdym kalkulatorze można uzyskać po kliknięciu "Wstęp"

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
pl: Kalkulatory

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
pl: <h1>Kalkulatory Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
pl: <big>Informacje o różnych kalkulatorach</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
pl: To jest opis funkcji wszystkich kalkulatorów Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
pl: <big>Witaj w kalkulatorach Kalzium!<br /></big>
    <p>Ten kalkulator zawiera różne kalkulatory dla różnych zadań wykonujące różne obliczenia.</p>
    <p>W Kalzium można znaleźć następujące kalkulatory:</p>
    <ul><li><b>Kalkulator masy cząsteczkowej<br /></b>Ten kalkulator pomaga przy obliczeniach mas cząsteczkowych różnych cząsteczek.<br />Można podawać krótkie postacie nazw cząsteczek, a nawet dodawać je jako aliasy.</li>
    <li><b>Kalkulator stężeń<br /></b>Można obliczać wielkości takie jak:</li>
    <ul type="circle"><li>Ilość substancji</li>
    <li>Objętość rozpuszczalnika</li>
    <li>Stężenie substancji</li></ul>
    <p>Istnieje szeroki zakres jednostek do wyboru i różnych metod podawania wielkości.</p>
    <li><b>Kalkulator nuklearny<br /></b>Ten kalkulator wykorzystuje dane dostępne w Kalzium do przewidzenia oczekiwanych mas materiałów po czasie.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>Ten kalkulator może obliczyć wartości temperatury, ciśnienia, objętości, ilości gazu itp. dla różnych idealnych jak i nieidealnych gazów.</li>
    <li><b>Wyrównoważacz równań<br /></b>Ten kalkulator może wyrównoważyć równania chemiczne.</li>
    <li><b>Kalkulator miareczkowania<br /></b>Ten kalkulator próbuje znaleźć punkt równowagi miareczkowania na podstawie miernika pH próbując dopasować je do hiperbolicznego tangensa. Można także zlecić mu rozwiązanie układu równań równowagi i zobaczyć jak koncentracja gatunków zmienia się w funkcji innego.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
pl: Wartość w procentach powinna być mniejsza niż 100.0, proszę podać poprawną wartość.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
pl: Gęstość nie może być zerowa, proszę podać poprawną wartość.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
pl: Masa nie może być zerowa, proszę podać poprawną wartość.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
pl: Objętość nie może być zerowa, proszę podać poprawną wartość.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
pl: Liczba moli nie może być zerowa, proszę podać poprawną wartość.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
pl: Masa molowa rozpuszczalnika to zero, proszę podać poprawną wartość.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
pl: Liczba jednostek odpowiadających wynosi zero. Nie można obliczyć ciężaru równoważnikowego.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
pl: Stężenie jest zerowe, proszę podać poprawną wartość.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
pl: Objętość rozpuszczalnika nie może być zerowa.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
pl: Liczba moli rozpuszczalnika nie może wynosić zero.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
pl: Masa rozpuszczalnika nie może być zerowa.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
pl: Niewystarczające dane do obliczenia wybranej wartości, proszę podać normalność.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
pl: Niepełne dane, proszę podać stężenie molowe / ułamek molowy / stężenie molarne by wykonać obliczenia.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
pl: Ilość jest podana w molach, nie można obliczyć ciężaru równoważnikowego/molowego. Proszę podać masę/objętość.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
pl: Masę molową substancji rozpuszczanej można obliczyć tylko jeśli podany jest ułamek molowy.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
pl: Masa molowa nie może być zerowa, proszę podać poprawną wartość.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
pl: Ciężar równoważnikowy nie może być zerem, proszę podać poprawną wartość.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
pl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Część z poniższych danych nie jest niezbędna. Na przykład, jeśli wybrano mole jako jednostkę masy substancji rozpuszczanej, nie trzeba podawać masy molowej.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
pl: Dane

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
pl: <big><b>Ilość substancji rozpuszczanej::</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
pl: <big>Podaj ilość substancji rozpuszczanej</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
pl: W tym polu podaje się ilość substancji rozpuszczanej w roztworze.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
pl: Metoda podawania ilości substancji rozpuszczanej w roztworze

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
pl: To pole służy do wskazania trybu podawania ilości substancji rozpuszczanej, np. masa, mole, objętość.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
pl: <big><b>Masa molowa substancji rozpuszczanej:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
pl: <big>Podaj masę molową substancji rozpuszczanej</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
pl: To pole służy do podawania masy molowej substancji.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
pl: <big><b>Masa równoważnikowa substancji rozpuszczanej:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
pl: <big>Podaj masę równoważnikową substancji rozpuszczanej</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
pl: To pole służy do podania ciężaru równoważnikowego substancji rozpuszczanej. Jest to wymagane, jeśli używane jest znormalizowane stężenie.
    Znormalizowane stężenie = liczba mas równoważnikowych / litr rozpuszczalnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
pl: <big><b>Gęstość substancji rozpuszczanej:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
pl: <big>Podaj gęstość substancji rozpuszczanej</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
pl: To pole służy do podania gęstości substancji rozpuszczanej. Ta wartość jest wymagana tylko jeśli ilość substancji rozpuszczanej podaje się jako objętość.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
pl: <big><b>Ilość rozpuszczalnika:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
pl: <big>Podaj ilość rozpuszczalnika</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
pl: To pole służy do podania ilości rozpuszczalnika w roztworze.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
pl: <big>Sposób, według którego chcesz podać objętość</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
pl: To pole służy do zmiany trybu podawania ilości rozpuszczalnika, np. masa, mole, objętość.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
pl: <big><b>Masa molowa rozpuszczalnika:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
pl: <big>Podaj masę molową rozpuszczalnika</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
pl: To pole służy do podania masy molowej rozpuszczalnika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
pl: <big><b>Gęstość rozpuszczalnika:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
pl: <big>Podaj gęstość rozpuszczalnika</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
pl: To pole służy do podania gęstości roztworu i jest wymagane tylko jeśli ilość roztworu jest podawana/wymagana jako masa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
pl: <big><b>Stężenie:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
pl: <big>Podaj stężenie roztworu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
pl: To pole służy do podania stężenia roztworu w jednostkach podanych po prawej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
pl: <big><b>Oblicz:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
pl: <big>Podaj co chcesz obliczyć</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
pl: Jest to lista wartości, jakie można obliczyć. Proszę wybrać jedną z nich i podać inne potrzebne wartości.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
pl: Proszę podać jednostkę gęstości rozpuszczalnika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
pl: <big>Podaj jednostkę/sposób określania stężenia</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
pl: <big>Jednostki dla ilości rozpuszczalnika</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
pl: To pole służy do podania jednostki ilości rozpuszczalnika w roztworze.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
pl: <big>Jednostki dla masy molowej rozpuszczalnika</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
pl: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
pl: <big>Podaj jednostki gęstości</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
pl: To pole służy do podania jednostek gęstości substancji rozpuszczanej. Jest wymagane tylko jeśli ilość substancji rozpuszczanej podaje się jako objętość.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
pl: <big>Podaj jednostki dla ilości rozpuszczalnika</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
pl: To pole służy do podania jednostki ilości substancji rozpuszczanej w roztworze.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
pl: <big><b>Jednostki dla masy molowej substancji rozpuszczanej</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
pl: <big><b>Jednostki dla równoważnikowej masy substancji rozpuszczanej</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
pl: <big>Przywróć wszystkie wartości do wartości początkowych</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
pl: Przywróć

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
pl: Masa molowa nie może być zerem, proszę podać niezerową wartość.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
pl: <big><b>Zmieniaj wielkości i obserwuj zmianę innych wielkości dynamicznie.<br /> Masa i mole są bezpośrednio zależne dla danego gazu.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
pl: <big><b>Masa molowa gazu:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
pl: <big>Podaj masę molową gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
pl: To pole służy do podania masy molowej gazu, np. 2 dla wodoru.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
pl: <big><b>Mole:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
pl: <big>Podaj liczbę moli gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
pl: To pole może być użyte do podania liczby moli gazu.
    Mole = masa / masa molowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
pl: <big><b>Masa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
pl: <big>Podaj masę gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
pl: To pole służy do podania masy gazu.
    Masa = mole * masa molowa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
pl: <big>Podaj jednostkę masy gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
pl: To pole służy do zmiany jednostki masy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
pl: <big><b>Ciśnienie:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
pl: <big>Podaj ciśnienie gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
pl: To pole służy do zmiany ciśnienia gazu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
pl: <big>Podaj jednostki dla ciśnienia gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
pl: To pole służy do podania jednostki ciśnienia, np. atmosfery, bary.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
pl: <big><b>Temperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
pl: <big>Podaj temperaturę gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
pl: To pole służy do podania temperatury gazu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
pl: <big>Podaj jednostki dla temperatury gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
pl: To pole służy do podania jednostki temperatury, np. stopni Kelwina czy Celsjusza.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
pl: <big><b>Objętość:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
pl: <big>Podaj objętość gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
pl: To pole służy do podania jednostki objętości gazu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
pl: <big>Podaj jednostki dla objętości gazu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
pl: To pole służy do zmiany jednostki objętości, np. litry.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
pl: Dane dla nieidealnych gazów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
pl: <big><b>Stała 'b' van der Waalsa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
pl: <big><b>Stała 'a' van der Waalsa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
pl: Proszę podać jednostki stałej 'b' van der Waalsa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
pl: To pole służy do podania współczynnika 'b' van der Waalsa dla gazów. Ten współczynnik jest wymagany tylko dla gazów rzeczywistych. Dla gazów idealnych można podać 0.0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
pl: Proszę podać jednostkę stałej 'a' van der Waalsa.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
pl: To pole służy do podania współczynnika 'a' van der Waalsa dla gazów. Ten współczynnik jest wymagany tylko dla gazów rzeczywistych. Dla gazów idealnych można podać 0.0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
pl: Jednostka stałej 'b' van der Waalsa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
pl: Tu można podać współczynnik 'B' van der Waalsa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
pl: na mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
pl: litr^2 atmosfery/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
pl: Naciśnij, aby przywrócić wszystkie wartości do początkowych

en: Initial amount cannot be zero.
pl: Początkową wartością nie może być zero.

en: Final amount cannot be zero.
pl: Końcową ilością nie może być zero.

en: Time is zero, please enter a valid value.
pl: Zerowy czas, proszę podać poprawną wartość.

en: The final amount is greater than the initial amount.
pl: Ilość końcowa jest większa niż początkowa.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
pl: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Wybierz z czego chcesz obliczać z pola rozwijanego obok etykiety "oblicz" i zmień wartości / jednostki do obliczenia.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
pl: Dane pierwiastków

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
pl: <big><b>Nazwa pierwiastka:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
pl: <big>Podaj pierwiastek, który chcesz wziąć pod rozważania</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
pl: To pole służy do podania pierwiastka, dla którego będą wykonywane obliczenia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
pl: <big><b>Masa izotopu:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
pl: <big>Podaj izotop obecnego pierwiastka</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
pl: To pole służy do podania izotopu pierwiastka wybranego wyżej, dla którego mają być wykonane obliczenia.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
pl: <big><b>Czas półtrwania:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
pl: <big>Podaj czas półtrwania radioaktywnego izotopu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
pl: To pole służy do podania okresu połowicznego rozpadu izotopu wybranego wyżej.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
pl: <big>Jednostka czasu półtrwania</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
pl: To pole służy do podania jednostki okresu połowicznego rozpadu, np. lata, sekundy.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
pl: lata

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
pl: sekundy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
pl: minuty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
pl: godziny

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
pl: dni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
pl: tygodnie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
pl: <big><b>Masa atomowa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
pl: <big>Masa atomowa wybranego izotopu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
pl: Ta etykieta pokazuje masę atomową izotopu w gramach na mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
pl: <big>Jednostka masy atomowej</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
pl: gram/mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
pl: Inne dane

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
pl: To pole służy do wybrania typu obliczeń. Można wybrać "Czas", "Początkowa ilość substancji" i "Końcowa ilość substancji".

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
pl: Początkowa ilość

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
pl: Końcowa ilość

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
pl: Czas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
pl: <big><b>Początkowa ilość:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
pl: <big>Podaj początkową ilość substancji</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
pl: To pole służy do podania początkowej ilości substancji promieniotwórczej.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
pl: <big><b>Końcowa ilość:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
pl: <big>Podaj końcową ilość substancji</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
pl: To pole służy do podania końcowej ilości promieniotwórczej substancji.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
pl: <big><b>Czas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
pl: <big>Tutaj podaj czas, który upłynął</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
pl: To pole służy do podania ilości czasu, w którym początkowa ilość substancji zmniejszyła się do końcowej ilości.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
pl: <big>Sposób, według którego chcesz podać masę</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
pl: To pole służy do zmiany sposobu podawania początkowej ilości substancji, to jest masa lub mole.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
pl: mole

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
pl: <big>Sposób, według którego chcesz podać końcową ilość</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
pl: To pole służy do zmiany sposobu podawania końcowej ilości substancji, to jest masa albo mole.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
pl: <big>Podaj jednostkę ilości początkowej substancji</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
pl: To pole służy do podania jednostki początkowej ilości substancji, np. gramy, funty.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
pl: gramy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
pl: tony

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
pl: karaty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
pl: funty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
pl: uncje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
pl: uncja troy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
pl: <big>Podaj jednostki ilości końcowej</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
pl: To pole służy do podania jednostki końcowej ilości substancji, np. gramy, funty.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
pl: <big>Podaj jednostki dal czasu, który upłynął</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
pl: To pole służy do podania jednostki czasu, np. lata, sekundy.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
pl: <big><b>Czas w półtrwaniach</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
pl: <big>Podaj czas, który upłynął poprzez przesuwanie suwaka</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
pl: Ten suwak służy do podania czasu w okresach połowicznego rozpadu, między 0 a 10 okresów połowicznego rozpadu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
pl: <big><b>Liczba półtrwań, które upłynęły</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
pl: Informacja/wiadomość o błędzie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
pl: <big>Ustawienia dla kalkulatora stężenia cząsteczkowego</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
pl: Ilość jest zawsze określana w jednostkach masy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
pl: Przyjmij, że gaz jest idealny (np. nie pokazuj współczynników Van der Waalsa).

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
pl: Kalkulator masy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
pl: Pokaż szczegóły takie jak aliasy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
pl: Pokaż kartę do dodawania aliasów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
pl: Ilość substancji rozpuszczanej jest zawsze określana w jednostce masy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
pl: Ilość rozpuszczalnika jest zawsze określana w jednostce objętości

en: Experimental values
pl: Wartość eksperymentalne

en: Theoretical equations
pl: Równania teoretyczne

en: nothing
pl: nic

en: Error
pl: Błąd

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
pl: Nie można znaleźć równania dla zmiennej osi Y.

en: Theoretical curve
pl: Krzywa teoretyczna

en: Approximated curve
pl: Krzywa przybliżona

en: Equivalence point
pl: Punkt równowagi

en: Save work
pl: Zapisz pracę

en: Icee File (*.icee)
pl: Plik Icee (*.icee)

en: Unable to create %1
pl: Nie można utworzyć %1

en: Open work
pl: Otwórz pracę

en: Unable to open %1
pl: Nie można otworzyć %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
pl: Zapisz wykres

en: Svg image (*.svg)
pl: Obraz svg (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
pl: Wybierz co chcesz zrobić:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
pl: Karta 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
pl: Znajdź punt równości z wartości eksperymentalnych:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
pl: Objętość()

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
pl: Karta 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
pl: Rozwiąż system równowagowy i zobacz jak stężenie jednego jonu (Y) zmienia się w funkcji innego (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
pl: Parametr

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
pl: Wartość

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
pl: Oś X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
pl: Oś Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
pl: Rysuj wykres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
pl: Uwagi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
pl: Min. X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
pl: Maks. X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
pl: Min. Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
pl: Maks. Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
pl: Nowy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
pl: Otwórz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
pl: Zapisz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
pl: Przykład

en: No element selected
pl: Nie wybrano żadnego pierwiastka

en: No graphic found
pl: Nie znaleziono obrazka

[ctx: Next element]
en: Next
pl: Następny

en: Goes to the next element
pl: Przejście do następnego pierwiastka

[ctx: Previous element]
en: Previous
pl: Poprzedni

en: Goes to the previous element
pl: Przejście do poprzedniego pierwiastka

en: It was discovered by %1.
pl: Odkryty przez: %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
pl: Pochodzenie nazwy:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
pl: Temperatura topnienia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
pl: Temperatura wrzenia

en: Electron Affinity
pl: Powinowactwo elektronowe

en: Electronic configuration
pl: Konfiguracja elektronowa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
pl: Masa atomowa

en: Ionization energy
pl: Energia jonizacji

en: First Ionization energy
pl: Pierwsza energia jonizacji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
pl: Elektroujemność

en: Oxidation states
pl: Stany utlenienia

en: Neutrons
pl: Neutrony

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
pl: Procent

en: Half-life period
pl: Okres półtrwania

en: Energy and Mode of Decay
pl: Energia i sposób rozpadu

en: Spin and Parity
pl: Spin i parzystość

en:  %1<sup>-</sup>, fission
pl:  %1<sup>-</sup>, rozszczepienie

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
pl: Przegląd danych

en: Atom Model
pl: Model atomu

en: Isotopes
pl: Izotopy

en: Miscellaneous
pl: Różne

en: Spectrum
pl: Widmo

en: Extra information
pl: Dodatkowe informacje

en: Extra Information
pl: Dodatkowe informacje

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
pl: [%1] %2 (%3 - Blok %4)

en: No spectrum of %1 found.
pl: Nie znaleziono widma %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
pl: Wykreśl dane

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
pl: Liczba atomowa

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
pl: Moduł do rozwiązywania równań chemicznych pozwala na bilansowanie równań.<br> <br><b>Użycie zmiennych</b><br>Aby wskazać zmienną liczbę atomów, należy wpisać pojedynczy znak przed symbolem pierwiastka, tak jak pokazano na tym przykładzie:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Wynik: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Rozwiązanie tego wyrażenia da właściwe ilości wodoru i tlenu.<br><br><b>Definiowanie ładunków elektrycznych</b><br>Ładunek elektryczny podaj w nawiasach klamrowych, tak jak pokazano na przykładzie:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Wynik: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
pl: Równanie:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
pl: Wpisz równanie, dla którego ma być wykonany bilans.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
pl: Jeśli klikniesz na ten przycisk, to powyższe równanie zostanie zbilansowane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
pl: Obli&cz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
pl: Skopiuj do schowka

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
pl: Eksport danych chemicznych

en: Elements
pl: Pierwiastki

en: Properties
pl: Właściwości

en: Exact Mass
pl: Dokładna masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
pl: Jonizacja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
pl: Rodzina

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
pl: Plik już istnieje. Czy go nadpisać?

en: Could not open file for writing.
pl: Nie można otworzyć pliku do zapisu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
pl: Plik:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
pl: Schemat:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
pl: Ustaw na suwaku bieżącą temperaturę

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
pl: Kliknij aby pokazywać / wstrzymać wzrost temperatury.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
pl: Szybkość

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
pl: Ustaw szybkość wzrostu temperatury.

en: Elements with melting point around this temperature:
pl: Pierwiastki o temperaturze topnienia w pobliżu tej temperatury:

en: No elements with a melting point around this temperature
pl: Brak pierwiastków o punkcie topnienia w pobliżu podanej temperatury

en: Elements with boiling point around this temperature:
pl: Pierwiastki o temperaturze wrzenia w pobliżu tej temperatury:

en: No elements with a boiling point around this temperature
pl: Brak pierwiastków o punkcie wrzenia w pobliżu podanej temperatury

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
pl: Powiększ/pomniejsz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
pl: <p><b>Informacje</b></p>
    <p>Naciśnij prawym na pierwiastku, aby obejrzeć o nim informacje.</p>
    <p>Przybliżaj i oddalaj używając rolki myszy / funkcji przybliżania.</p>
    <p>Przewijaj używając lewego klawisza i przeciągnięcia / funkcji przewinięcia.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
pl: Izotop pierwiastka %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
pl: Tablica izotopów

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
pl: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
pl: Wielokrotne

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
pl: Promienie beta +

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
pl: Promienie beta -

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
pl: Stabilne

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
pl: nieznany

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Magnetic moment: %1
pl: Moment magnetyczny: %1

en: Halflife: %1 %2
pl: Okres połowicznego rozpadu: %1 %2

en: Halflife: Unknown
pl: Okres połowicznego rozpadu: nieznany

en: Abundance: %1 %
pl: Częstość występowania: %1 %

en: Number of nucleons: %1
pl: Liczba nukleonów: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
pl: Nieznany

en: Exact mass: %1 u
pl: Dokładna masa: %1 u

en: &Export Data...
pl: Wy&eksportuj dane...

en: &Scheme
pl: &Schemat

en: &Gradients
pl: &Gradienty

en: &Tables
pl: &Tablice

en: &Numeration
pl: &Numeracja Grup

en: &Plot Data...
pl: &Wykreśl dane...

en: Perform &Calculations...
pl: Wykonaj &obliczenia...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
pl: To jest kalkulator, wykonuje podstawowe obliczenia chemiczne.

en: &Isotope Table...
pl: Tablica &izotopów...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
pl: Ta tablica pokazuje znane izotopy pierwiastków.

en: &Glossary...
pl: &Słowniczek...

en: &R/S Phrases...
pl: Frazy &R/S...

en: Convert chemical files...
pl: Konwertuj pliki chemiczne...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
pl: Za pomocą tego narzędzia można konwertować pliki zawierające dane chemiczne między różnymi formatami.

en: Molecular Editor...
pl: Edytor molekuł...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
pl: To narzędzie pozwala na oglądanie trójwymiarowych struktur molekuł.

en: &Tables...
pl: &Tablice...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
pl: Okno dialogowe zawierające listę symboli i liczb mających znaczenie w chemii.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
pl: Pokazanie lub ukrycie legendy układu okresowego.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
pl: Pokazanie lub ukrycie paska z dodatkowymi informacjami oraz zestawem narzędzi.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
pl: To pokaże lub ukryje pasek boczny z dodatkową informacją o tabeli.

en: Legend
pl: Legenda

en: Table Information
pl: Informacja o tabeli

en: Information
pl: Informacja

en: Overview
pl: Przegląd

en: View
pl: Widok

en: Save Kalzium's Table In
pl: Zapisz tablicę Kalzium w

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
pl: Pliki obrazów (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
pl: Wiadomości

en: Tools
pl: Narzędzia

en: Kalzium Error
pl: Kalzium: błąd

en: This system does not support OpenGL.
pl: System nie obsługuje OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
pl: %1 (%2), masa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
pl: Brak

en: Van Der Waals
pl: Van der Waals

en: Electronegativity (Pauling)
pl: Elektroujemność (Pauling)

en: Discovery date
pl: Data odkrycia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
pl: Powinowactwo elektronowe

en: First Ionization
pl: Pierwsza energia jonizacji

en: No Numeration
pl: Bez numeracji

en: Old IUPAC
pl: Stary IUPAC

en: Monochrome
pl: Monochromatyczne

en: All the Elements
pl: Wszystkie pierwiastki

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
pl: Bloki

en: s-Block
pl: Blok s

en: p-Block
pl: Blok p

en: d-Block
pl: Blok d

en: f-Block
pl: Blok f

en: Iconic
pl: Ikony

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
pl: Każdy pierwiastek jest reprezentowany przez ikonę pokazującą jego zastosowanie.

en: Alkaline
pl: Alkaliczne

en: Rare Earth
pl: Pierwiastki ziem rzadkich

en: Non-Metals
pl: Niemetale

en: Alkalie Metal
pl: Metal alkaliczny

en: Other Metal
pl: Inne metale

en: Transition Metal
pl: Metale przejściowe

en: Noble Gas
pl: Gazy szlachetne

en: Metalloid
pl: Metaloidy

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
pl: Grupy

en: Group 1
pl: Grupa I

en: Group 2
pl: Grupa II

en: Group 3
pl: Grupa III

en: Group 4
pl: Grupa IV

en: Group 5
pl: Grupa V

en: Group 6
pl: Grupa VI

en: Group 7
pl: Grupa VII

en: Group 8
pl: Grupa VIII

en: Colors
pl: Kolory

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
pl: Ładne kolory bez znaczenia. (Z projektu Openbabel).

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
pl: &Plik

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
pl: &Widok

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
pl: &Narzędzia

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pl: Główny pasek

en: Value not defined
pl: Wartość nie zdefiniowana

en: Unknown Value
pl: Nieznana wartość

en: This element was discovered in the year %1.
pl: Ten pierwiastek został odkryty w roku %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
pl: Ten pierwiastek nie jest jeszcze oficjalnie uznany przez IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
pl: Ten pierwiastek był znany w starożytności.

en: No Data
pl: Brak danych

en: Glossary
pl: Słowniczek

[ctx: @title:window]
en: Glossary
pl: Słownik

en: References
pl: Odsyłacze

en: Go to '%1'
pl: Idź do '%1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
pl: Stały

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
pl: Ciekły

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
pl: Gazowy

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
pl: Nieznany

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
pl: logarytmiczny

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
pl: liniowy

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
pl: Minimum: %1:

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
pl: Maksimum: %1

en: Scheme: %1
pl: Schemat: %1

en: A periodic table of the elements
pl: Układ okresowy pierwiastków

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
pl: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus i programiści KDE Edu

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
pl: Duży wkład w kod źródłowy; guru pomagający innym programistom

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
pl: Podstawowa część przeglądarki molekuł, pomagał Marcusowi

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
pl: SoC: przeglądarka molekuł i portowanie/integracja libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
pl: SoC: praca nad kalkulatorem i kilka małych usprawnień

en: EqChem, the equation solver
pl: EqChem, narzędzie do rozwiązywania równań chemicznych

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
pl: Wyczyszczenie kodu, parser w kalkulatorze wag cząsteczek i wiele mniejszych ulepszeń

en: A lot of small things and the documentation
pl: Dużo małych rzeczy i dokumentacja

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
pl: Wkład w kodzie i dokumentacji modułu do rozwiązywania równań chemicznych oraz przeglądarki molekuł

en: Many beautiful element icons
pl: Wiele ślicznych ikon pierwiastków

en: Many beautiful element icons, too!
pl: Też wiele pięknych ikon pierwiastków!

en: Several icons
pl: Wiele ikon

en: Several icons in the information dialog
pl: Kilka ikon do okna informacyjnego

en: Contributed most isotope information
pl: Większość informacji o izotopach

en: Some icons and inspiration for others
pl: Trochę ikon i inspirowanie innych

en: The design of the information dialog
pl: Zaprojektowanie okna informacyjnego

en: The orbits icon
pl: Ikony orbit

en: New interface design and usability improvements
pl: Projekt nowego interfejsu i poprawa łatwości użycia programu

en: Adding new sizable Periodic System
pl: Dodawanie nowego niemałego systemu okresowego

en: Open the given molecule file
pl: Otwórz podany plik cząsteczki

en: Can't open more than one molecule at a time
pl: Nie można otworzyć więcej niż jednej cząsteczki na raz

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
pl: Wpisz
    wzór powyżej
    i kliknąć 'Oblicz'.
    Przykład: #Et#OH

en: Molecular mass:
pl: Masa cząsteczkowa:

en: Invalid input
pl: Nieprawidłowe wejście

en: Symbol should consist of two or more letters.
pl: Symbol powinien składać się z dwóch lub więcej liter.

en: Symbol already being used
pl: Symbol już został użyty

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
pl: Wyrażenie jest niepoprawne, proszę poprawić

en: done!
pl: gotowe!

en: Unable to find the user defined alias file.
pl: Nie można znaleźć pliku aliasów użytkownika.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
pl: Kalkulator

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
pl: Proszę podać wzór cząsteczki

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
pl: W to pole można wpisać wzór cząsteczki.
    Przykład 1.> CaCO3
    Przykład 2.> MeOH
    Przykład 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
pl: Kliknij ten przycisk aby obliczyć.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
pl: Oblicz

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
pl: Szczegóły

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
pl: Skład

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
pl: Pierwiastki składowe

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
pl: Ta tablica pokazuje pierwiastki składowe cząsteczki, tj. procentowy skład różnych pierwiastków w cząsteczce.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
pl: Atomy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
pl: Całkowita masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
pl: Użyte aliasy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
pl: Aliasy użyte we wzorze

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
pl: Pokazuje aliasy wykorzystywane we wzorze cząsteczki.
    Na przykład, w cząsteczce MeOH używanym aliasem jest Me=CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
pl: aliasy

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
pl: Aliasy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
pl: Zdefiniuj alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
pl: Krótka forma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
pl: Krótka forma aliasu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
pl: Tutaj można podać krótką formę aliasu,
    np. Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
pl: Pełny wzór

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
pl: W tym polu można wpisać pełny wzór,
    np. CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
pl: Kliknij aby dodać alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
pl: Kliknij aby dodać alias, jeśli jest poprawny.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
pl: Dodaj alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
pl: Domyślne aliasy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
pl: Aliasy zdefiniowane przez użytkownika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
pl: Lista domyślnych aliasów.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
pl: Ta tablica pokazuje domyślne aliasy.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
pl: Lista aliasów zdefiniowanych przez użytkownika.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
pl: To jest lista aliasów dodanych przez Ciebie i innych użytkowników.

en: Unknown Electron Distribution
pl: Nieznany rozkład elektronów

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
pl: Zamień

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
pl: Zamień oś X i Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
pl: Oś X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
pl: Średnia wartość:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
pl: Tutaj można zdefiniować co ma być wykreślone

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
pl: Wartość maksymalna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
pl: Wartość minimalna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
pl: Obraz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
pl: Typ pierwiastka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
pl: Pierwszy pierwiastek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
pl: Ostatni pierwiastek:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
pl: Wszystkie pierwiastki

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
pl: Metale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
pl: Niemetale/półmetale

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
pl: Pierwiastki bloku s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
pl: Pierwiastki bloku p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
pl: Pierwiastki bloku d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
pl: Pierwiastki bloku f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
pl: Gazy szlachetne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
pl: Metale alkaliczne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
pl: Metale ziem alkalicznych

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
pl: Lantanowce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
pl: Aktynowce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
pl: Pierwiastki promieniotwórcze

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
pl: Brak etykiet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
pl: Nazwy pierwiastków

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
pl: Symbol pierwiastka

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
pl: Oś Y

en: n/a
pl: n/d

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
pl: Frazy ryzyka/bezpieczeństwa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
pl: Frazy R:

en: S-Phrases:
pl: Frazy S:

en: You asked for no R/S-Phrases.
pl: Nie wybrano żadnej z fraz R/S.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
pl: S1: Przechowywać w zamknięciu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
pl: S2: Przechowywać poza zasięgiem dzieci

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
pl: S3: Przechowywać w chłodnym miejscu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
pl: S4: Przechowywać z dala od pomieszczeń mieszkalnych

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
pl: S5: Przechowywać zawartość według… (właściwa ciecz która ma być określona przez producenta)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
pl: S6: Przechowywać według… (gaz obojętny, ściśle określony przez producenta)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
pl: S7: Przechowywać pojemnik szczelnie zamknięty

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
pl: S8: Przechowywać pojemnik w suchym miejscu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
pl: S9: Przechowywać pojemnik w miejscu z dobrą cyrkulacją powietrza

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
pl: S12: Nie przechowywać uszczelnionego pojemnika

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
pl: S13: Przechowywać z dala od żywności, napojów i karmy dla zwierząt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
pl: S14: Przechowywać z dala od… (niezgodne materiały wskazane przez producenta)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
pl: S15: Przechowywać z dala od ciepła

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
pl: S16: Przechowywać z dala od zapłonu — Nie palić

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
pl: S17: Przechowywać z dala od materiałów palnych

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
pl: S18: Obchodzić się i otwierać pojemnik z zachowaniem ostrożności

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
pl: S20: Podczas stosowania nie jeść i nie pić

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
pl: S21: Podczas stosowania nie palić

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
pl: S22: Nie wdychać pyłu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
pl: S23: Nie wdychać gazu/dymu/pary/aerozolu (właściwy opis określa producent)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
pl: S24: Unikać kontaktu ze skórą

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
pl: S25: Unikać kontaktu z oczami

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
pl: S26: W przypadku kontaktu z oczami przemyć natychmiast dużą ilością wody i zwrócić się o pomoc lekarską

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
pl: S27: Zdjąć natychmiast całą skażoną odzież

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
pl: S28: Przy kontakcie ze skórą przemyć natychmiast dużą ilością … (określa producent)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
pl: S29: Nie wylewać do kanalizacji

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
pl: S30: Nigdy nie dodawać wody do tej substancji

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
pl: S33: Podjąć środki ostrożności przeciwko wyładowaniu elektrostatycznemu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
pl: S35: Materiał ten i jego opakowanie muszą być unieszkodliwiane w bezpieczny sposób

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
pl: S36: Nosić odpowiednią odzież ochronną

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
pl: S37: Nosić odpowiednie rękawice ochronne

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
pl: S38: W przypadku niedostatecznej wentylacji nosić odpowiedni sprzęt do oddychania

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
pl: S39: Nosić ochronę oczu/twarzy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
pl: S40: Do czyszczenia podłogi i wszystkich zanieczyszczonych obiektów tym materiałem używać … (określa producent)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
pl: S41: W przypadku pożaru i/lub wybuchu nie wdychać dymu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
pl: S42: Podczas zadymiania/rozpylania nosić odpowiedni sprzęt do oddychania (właściwy opis określa producent)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
pl: S43: W przypadku pożaru używać … (wskazać miejsce i dokładny rodzaj sprzętu przeciwpożarowego. Jeżeli woda zwiększa zagrożenie, dodać: "nigdy nie stosować wody")

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
pl: S45: W przypadku awarii lub złego samopoczucia, niezwłocznie zgłosić się do lekarza (wskazać etykietę substancji, gdy to możliwe)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
pl: S46: W przypadku połknięcia natychmiast zgłosić się do lekarza i wskazać opakowanie lub etykietę

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
pl: S47 Przechowywać w temperaturze nieprzekraczającej… °C (która ma być określona przez producenta)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
pl: S48: Zwilżać za pomocą… (właściwy materiał ma być określony przez producenta)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
pl: S49: Przechowywać tylko w oryginalnym opakowaniu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
pl: S50: Nie mieszać z… (określa producent)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
pl: S51: Stosować tylko w pomieszczeniach z dobrą cyrkulacją powietrza

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
pl: S52: Nie zaleca się używać wewnątrz pomieszczeń na dużych powierzchniach

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
pl: S53: Unikać ekspozycji — przed użyciem zapoznać się z instrukcją

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
pl: S56: Unieszkodliwianie tego materiału i jego opakowania w punkcie zbierania niebezpiecznych lub specjalnych odpadów

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
pl: S57: Używać właściwych opakowań dla uniknięcia skażenia środowiska

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
pl: S59: Zwrócić się do producenta o informację w sprawie odzysku/powtórnego przetworzenia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
pl: S60: Ten materiał i jego opakowanie muszą być usuwane jako odpady niebezpieczne

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
pl: S61: Unikać uwalniania do środowiska naturalnego. Odnieść się do specjalistycznych arkuszy danych dotyczących instrukcji/bezpieczeństwa

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
pl: S62: W razie połknięcia nie wywoływać wymiotów; zwrócić się natychmiast do lekarza i pokazać opakowanie lub etykietę

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
pl: S63: W razie wypadku przez wdychanie przenieść poszkodowanego na świeże powietrze i utrzymywać w pozycji nieruchomej

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
pl: S64: W razie połknięcia przepłukać usta wodą (tylko gdy osoba jest przytomna)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
pl: R1: Wybucha w stanie suchym

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
pl: R2: Zagrożenie wybuchem wskutek uderzenia, tarcia, ognia lub innych źródeł zapłonu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
pl: R3: Skrajne zagrożenie wybuchem wskutek uderzenia, tarcia, ognia lub innych źródeł zapłonu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
pl: R4: Stanowi łatwo wybuchające związki metaliczne

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
pl: R5: Ogrzanie grozi wybuchem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
pl: R6: Wybucha w kontakcie z powietrzem lub bez powietrza

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
pl: R7: Może spowodować pożar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
pl: R8: Kontakt z materiałami palnymi może spowodować pożar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
pl: R9: Wybucha po zmieszaniu z materiałem palnym

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
pl: R10: Łatwopalne

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
pl: R11: Wysoce łatwopalne

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
pl: R12: Skrajnie łatwopalne

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
pl: R14: Reaguje gwałtownie z wodą

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
pl: R15: Kontakt z wodą uwalnia wysoce łatwopalne gazy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
pl: R16: Wybucha po zmieszaniu z substancjami utleniającymi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
pl: R17: Samorzutnie zapala się w powietrzu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
pl: R18: Podczas stosowania może tworzyć łatwopalne/wybuchowe mieszaniny para/powietrze

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
pl: R19: Może tworzyć wybuchowe nadtlenki

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
pl: R20: Szkodliwe przy wdychaniu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
pl: R21: Szkodliwe w kontakcie ze skórą

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
pl: R22: Szkodliwy w razie połknięcia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
pl: R23: Toksyczne przy wdychaniu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
pl: R24: Toksyczne w kontakcie ze skórą

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
pl: R25: Toksyczne w przypadku spożycia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
pl: R26: Bardzo toksyczne przy wdychaniu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
pl: R27: Bardzo toksyczne w kontakcie ze skórą

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
pl: R28: Bardzo toksyczne w razie połknięcia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
pl: R29: Kontakt z wodą wyzwala toksyczny gaz

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
pl: R30: Staje się wysoce palny podczas użycia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
pl: R31: Kontakt z kwasami uwalnia toksyczny gaz

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
pl: R32: Kontakt z kwasami uwalnia bardzo toksyczny gaz

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
pl: R33: Niebezpieczeństwo skutków kumulacyjnych

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
pl: R34: Wywołuje oparzenia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
pl: R35: Wywołuje poważne oparzenia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
pl: R36: Działa drażniąco na oczy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
pl: R37: Działa drażniąco na układ oddechowy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
pl: R38: Działa drażniąco na skórę

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
pl: R39: Niebezpieczeństwo bardzo poważnych nieodwracalnych skutków

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
pl: R40: Ograniczone oznaki działania rakotwórczego

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
pl: R41: Zagrożenie poważnego uszkodzenia oczu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
pl: R42: Może powodować uczulenie przy wdychaniu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
pl: R43: Może powodować uczulenie przez kontakt ze skórą

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
pl: R44: Ryzyko wybuchu przy podgrzaniu w zamknięciu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
pl: R45: Może być przyczyną raka

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
pl: R46: Może powodować dziedziczne uszkodzenia genetyczne

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
pl: R48: Niebezpieczeństwo poważnego ubytku zdrowia w czasie przedłużonej ekspozycji na działanie substancji

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
pl: R49: Może być przyczyną raka przez wdychanie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
pl: R50: Bardzo toksyczny dla organizmów wodnych

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
pl: R51: Toksyczny dla organizmów wodnych

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
pl: R52: Szkodliwy dla organizmów wodnych

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
pl: R53: Może powodować długoterminowe szkodliwe zmiany w środowisku wodnym

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
pl: R54: Toksyczny dla roślin

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
pl: R55: Toksyczny dla zwierząt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
pl: R56: Toksyczny dla organizmów gleby

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
pl: R57: Toksyczny dla pszczół

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
pl: R58: Może powodować długoterminowe szkodliwe zmiany w środowisku

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
pl: R59: Niebezpieczny dla warstwy ozonowej

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
pl: R60: Może osłabiać płodność

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
pl: R61: Może działać szkodliwie na nienarodzone dziecko

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
pl: R62: Możliwe ryzyko upośledzenia płodności

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
pl: R63: Możliwe zagrożenie uszkodzenia nienarodzonego dziecka

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
pl: R64: Może działać szkodliwie na dzieci karmione piersią

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
pl: R65: Szkodliwe: może być przyczyną uszkodzenia płuc po spożyciu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
pl: R66: Powtarzające się ekspozycje na działanie substancji mogą powodować suchość i pękanie skóry

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
pl: R67: Opary mogą powodować senność i oszołomienie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
pl: R68: Możliwe niebezpieczeństwo nieodwracalnych skutków

en: At least one of the specified phrases is invalid.
pl: Co najmniej jedno z wyrażeń jest niepoprawne.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
pl: Frazy S:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
pl: Podaj frazy R, które chcesz przeczytać. Do oddzielania służy tylko znak "-". Kombinacje z "/" nie są jeszcze obsługiwane.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
pl: Podaj frazy R, które chcesz przeczytać

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
pl: Podaj frazy S, które chcesz przeczytać. Do oddzielania służy tylko znak "-". Kombinacje z "/" nie są jeszcze obsługiwane.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
pl: Podaj frazy S, które chcesz przeczytać

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
pl: Kliknij tutaj, żeby rozpocząć poszukiwanie fraz podanych po lewej

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
pl: &Filtr

en: Search...
pl: Szukaj...

en: Next to each other
pl: Obok siebie

en: One part to the side of the other
pl: Jedna część z boku drugiej

en: Both parts continuous
pl: Obie części ciągłe

en: Horizontally
pl: Poziomo

en: Horizontally (shifted)
pl: W poziomie (przesunięte)

en: Schemes
pl: Schematy

en: Gradients
pl: Gradienty

en: Units
pl: Jednostki

en: Isotope Table
pl: Tablica izotopów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
pl: Blok s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
pl: Blok p:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
pl: Blok d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
pl: Blok f:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
pl: Grupa I:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
pl: Grupa II:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
pl: Grupa III:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
pl: Grupa IV:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
pl: Grupa V:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
pl: Grupa VI:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
pl: Grupa VII:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
pl: Grupa VIII:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
pl: Stan materii

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
pl: Stałe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
pl: Ciekłe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
pl: Gazowe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
pl: Metale alkaliczne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
pl: Pierwiastki ziem rzadkich:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
pl: Niemetale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
pl: Metale ziem alkalicznych:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
pl: Inne metale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
pl: Halogeny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
pl: Metale przejściowe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
pl: Gazy szlachetne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
pl: Metaloidy:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
pl: Brak schematu kolorów

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
pl: Wszystkie pierwiastki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
pl: Ten kolor będzie używany jeśli żaden inny schemat nie został wybrany

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
pl: Kalzium używa gradientu do pokazania zmian własności pierwiastków układu okresowego. Zwykle stosowany jest gradient liniowy, ale jest też możliwość wykorzystania gradientu logarytmicznego.
    
    Zaznaczenie tej opcji spowoduje używanie gradientu logarytmicznego.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
pl: Data odkrycia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
pl: Kolor maksymalnej wartości:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
pl: Kolor minimalnej wartości:

en: Energy:
pl: Energia:

en: Length:
pl: Długość:

en: Temperature:
pl: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
pl: Ta strona daje ogólny obraz widma pierwiastka. Powiększanie go jest możliwe za pomocą myszy.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
pl: Ta strona daje ogólny obraz widma pierwiastka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
pl: To jest widmo pierwiastka.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
pl: Wartość m&inimalna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
pl: Ustawienie długości fali na lewym końcu obrazu widma.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
pl: Wartość m&aksymalna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
pl: Ustawienie długości fali na prawym końcu obrazu widma.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
pl: Ustawienia widma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
pl: Widmo emisyjne

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
pl: Widmo absorpcyjne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
pl: Jednostka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
pl: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
pl: Wyzeruj przybliżenie

en: Wavelength
pl: Długość fali:

en: Intensity
pl: Natężenie

en: Greek alphabet
pl: Alfabet grecki

en: Uppercase
pl: Wielkie litery

en: Lowercase
pl: Małe litery

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
pl: Nazwa

en: alpha
pl: alfa

en: iota
pl: jota

en: xi
pl: chi

en: omicron
pl: omikron

en: rho
pl: ro

en: upsilon
pl: epsilon

en: phi
pl: fi

en: Numbers
pl: Liczby

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
pl: Przedrostki liczbowe i liczby rzymskie

en: Number
pl: Numer

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
pl: Przedrostek

en: Roman Numerals
pl: Liczby rzymskie

en: &Copy
pl: S&kopiuj

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
pl: Edytor molekuł

en: Load Molecule
pl: Wczytaj molekułę

en: Download New Molecules
pl: Pobierz nowe molekuły

en: Save Molecule
pl: Zapisz molekułę

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
pl: Nie wczytano żadnych narzędzi - prawdopodobnie nie można znaleźć wtyczek Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
pl: Nie wczytano żadnych narzędzi - prawdopodobnie nie można znaleźć wtyczek Avogadro. Bez tego nie można oglądać molekuł.

en: Common molecule formats
pl: Częste formaty molekuł

en: All files
pl: Wszystkie pliki

en: Choose a file to open
pl: Wybierz plik do otwarcia

en: Could not load molecule
pl: Nie można wczytać molekuły

en: Loading the molecule failed.
pl: Nie udało się wczytywać molekuły.

en: Choose a file to save to
pl: Wybierz plik do zapisania

en: Failed to download molecule %1 to %2.
pl: Nieudane pobieranie cząsteczki %1 do %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
pl: Cząsteczki, które można było pobrać, zostały zapisane do %1.

en: The molecules have been saved to %1.
pl: Cząsteczki zostały zapisane do %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
pl: Styl:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
pl: Obraz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
pl: Wczytaj cząsteczkę, użyj wskaźnika myszy i przewiń aby zmienić punkt widzenia.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
pl: Edytuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
pl: Optymalizuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
pl: Wyczyść rysunek

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
pl: Mierz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
pl: Kliknij dwa atomy, aby zmierzyć odległość, 3 aby zmierzyć kąt, a 4 aby zmierzyć kąt dwuścienny.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
pl: Statystyki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
pl: Nazwa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
pl: Równanie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
pl: Waga:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
pl: Nakładka na OpenBabel

en: Convert
pl: Przekształć

en: Open Molecule File
pl: Otwórz plik cząsteczki

en: All Files
pl: Wszystkie pliki

en: You must select some files first.
pl: Najpierw trzeba wybrać jakieś pliki.

en: No files selected
pl: Nie wybrano żadnego pliku

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
pl: Plik %1 już istnieje. Czy go nadpisać?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
pl: Plik %1 już istnieje -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
pl: Czy wykonać te polecenia? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
pl: Pliki do zamiany

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
pl: &Wybierz wszystko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
pl: &Usuń

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
pl: &Dodaj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
pl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tutaj pokazane są pliki, które będą konwertowane. Dodawanie i usuwanie plików z listy jest możliwe za pomocą przycisków.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
pl: Konwertuj z:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
pl: Konwertuj do:
