libconversion - en to pt translation catalogue (1168 entries)

en: Problem while opening the file
pt: Ocorreu um problema ao aceder ao ficheiro

en: Cannot open the specified file.
pt: Não é possível aceder ao ficheiro indicado.

en: Sorry
pt: Desculpe

en: Cannot save to the specified file.
pt: Não é possível gravar no ficheiro indicado.

en: Kalzium OpenGL Part
pt: Componente de OpenGL do Kalzium

en: A cool thing
pt: Uma coisa gira

en: State of matter
pt: Estado da matéria

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
pt: Forma de uma substância; dependendo da estabilidade da forma e se ocupa um determinado volume: sólido, líquido ou gasoso.

en: Chemical Symbol
pt: Símbolo Químico

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
pt: Uma abreviatura de uma, duas ou três letra; definido por uma convenção internacional.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
pt: Elemento

en: Chromatography
pt: Cromatografia

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
pt: Separação da matéria num meio em movimento (fase móvel) pela absorção diferenciada de um meio estático (fase estacionária).

en: Distillation
pt: Destilação

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
pt: Separação de uma solução líquida (mistura homogénea) nos seus componentes, através da evaporação e da condensação. Numa destilação fraccionária, o processo é repetido diversas vezes numa coluna.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
pt: Uma matéria que não poderá ser decomposta em matérias simples. Os elementos químicos são a fundação dos Materiais. Os elementos consistem em átomos que consistem, por sua vez, num núcleo de protões positivos e neutrões com carga neutra, rodeados de uma cobertura de electrões.

en: Emulsion
pt: Emulsão

en: Heterogeneous mix of two liquids.
pt: Mistura heterogénea de dois líquidos.

en: Extraction
pt: Extracção

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
pt: O processamento de uma mistura homogénea ou heterogénea para obter uma matéria pura.

en: Mix
pt: Mistura

en: Filtering
pt: Filtragem

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
pt: A separação de uma matéria sólida de uma líquida ou gasosa com um filtro (parede de separação porosa).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
pt: Matéria que consiste em matéria diferenciada, combinada em proporções não definidas. As [i]Misturas homogéneas[/i] tem uma aparência coerente, enquanto as [i]misturas heterogéneas[/i] consistem em várias fases.

en: Accuracy
pt: Precisão

en: Consisting of accidental and systematic errors.
pt: Consiste nos erros acidentais e sistemáticos.

en: Law of Conservation of Mass
pt: Lei de Conservação de Massa

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
pt: Durante uma reacção química, a massa não se perde nem se ganha. O somatório de massa do material que entra na reacção é igual à soma das massas dos produtos da reacção.

en: Law of multiple proportions
pt: Lei das proporções múltiplas

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
pt: Uma liga contém sempre os mesmos elementos na mesma proporção de massas. Se dois ou mais elementos se combinarem em conjunto, então a proporção de massas mantém-se constante.

en: Crystallization
pt: Cristalização

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
pt: A separação de matéria sólida e cristalina de uma solução ou as fases líquidas ou gasosas.

en: Solution
pt: Solução

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
pt: Mistura homogénea de vários materiais puros

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
pt: Massa

en: Measurement of an amount of matter.
pt: Medida de uma quantidade de matéria.

en: Matter
pt: Matéria

en: All that takes up space and has mass.
pt: Tudo o que ocupa espaço e tem massa.

en: Phase
pt: Fase

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
pt: Através da composição química e dos atributos físicos, a porção homogénea de matéria que é separada do seu ambiente na sua expansão através de uma superfície.

en: Accuracy and precision
pt: Precisão

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
pt: Expressa através do desvio-padrão: Os valores dados sobre os erros acidentais.

en: Correctness
pt: Correcção

en: Values given over accidental errors.
pt: Os valores dados devido aos erros acidentais.

en: SI-Unit
pt: Unidade SI

en: Measurement unit using International Symbols.
pt: Uma unidade de medida que usa os Símbolos Internacionais.

en: Significant figures
pt: Algarismos significativos

en: The number of digits which are meaningful in a number.
pt: O número de algarismos que fazem sentido num número.

en: Standard deviation
pt: Desvio-padrão

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
pt: Uma quantidade com a qual se pode estimar a precisão de uma dada medida.

en: Suspension
pt: Suspensão

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
pt: Uma mistura heterogénea que consiste numa matéria sólida e numa líquida.

en: Alloys
pt: Ligas

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
pt: Matéria pura que consiste em vários elementos, com uma dada proporção definida.

en: Alpha rays
pt: Raios alfa

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
pt: Os raios que consistem de partículas 'alfa', que resultam de dois protões e dois neutrões que são emitidos dos átomos de certos elementos radioactivos.

en: Atom
pt: Átomo

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
pt: Os átomos são inseparáveis de forma química e são os blocos de construção da matéria. Os átomos de um dado tipo chamam-se de Elementos.

en: Electron
pt: Electrão

en: Proton
pt: Protão

en: Neutron
pt: Neutrão

en: Atomic nucleus
pt: Núcleo atómico

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
pt: O centro minúsculo e com carga positiva de um átomo, nos quais se encontram os protões e os neutrões.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
pt: Massa Atómica

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
pt: A massa de um átomo, usando a escala em que a massa de um átomo de carbono é de 12u. Nos elementos que consistem em diferentes isótopos, é indicada a massa de gama média do misto de isótopos.

en: Isotope
pt: Isótopo

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
pt: Os isótopos são formas de um elemento químico cujos núcleos têm o mesmo número atómico, Z, mas com massas atómicas diferentes, A. A palavra isótopo, que significa 'no mesmo sítio', vem do facto de que todos os isótopos de um determinado elemento estarem localizados no mesmo sítio da tabela periódica.

en: Spin
pt: Rodar

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
pt: O 'spin' (rotação) é um momento angular intrínseco que está associado às partículas microscópicas. É um fenómeno puro de mecânica quântica sem qualquer analogia na mecânica clássica. Enquanto o momento angular clássico deriva da rotação de um objecto extendido, o 'spin' não está associado com quaisquer massas internas em rotação, mas é sim intrínseco à própria partícula.

en: Magnetic Moment
pt: Momento Magnético

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
pt: O momento magnético de um objecto é um vector que relaciona o binário de alinhamento de um campo magnético a que o objecto está sujeito pelo próprio vector do campo. Está medido nas unidades do magnete nuclear µ[sub]n[/sub]=(5,0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
pt: Modo de Decaimento

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
pt: O modo de decaimento descreve uma forma particular como uma dada partícula decai. No decaimento radioactivo (o decaimento de nuclidos), os modos de decaimento são:[br] -> decaimento alfa (emissão de um núcleo de Hélio-4).[br] -> decaimento ß[sup]-[/sup] (emissão de um electrão)[br] -> decaimento ß [sup]+[/sup] (emissão de um positrão) [br] -> captura do electrão (CE) [br] -> emissão de protões [br] -> fissão espontânea [br] Tipicamente, um modo de decaimento é predominante para um determinado nuclido.

en: Decay Energy
pt: Energia de Decaimento

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
pt: A energia de decaimento é a energia libertada por um decaimento nuclear.

en: Nuclides
pt: Nuclídeos

en: [i]see isotopes[/i]
pt: [i]veja isótopos[/i]

en: Isotone
pt: Isótono

en: Nuclear Isomer
pt: Isómero Nuclear

en: Isobars
pt: Isobáros

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
pt: Dois nuclidos são isótonos se tiverem o mesmo número N de neutrões.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
pt: Os isóbaros são nuclidos que têm o mesmo número de massa, i.e., a soma dos protões e neutrões.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
pt: Um isómero nuclear é um estado meta-estável ou isómero de um átomo, provocado pela excitação de um protão ou neutrão no seu núcleo, de modo que obrigue a uma mudança no 'spin' antes de libertar a sua energia extra. Eles decaem para estados menores de energia do nuclido, através de duas transições isómeras:[br] -> γ - emissão (emissão de um fotão de alta energia)[br] -> conversão interna (a energia é usada para ionizar o átomo)[br] Contraste isto com a definição de um isómero químico, o termo mais comum da palavra. Contraste isto também com o significado do isótopo, no qual a diferença e o número de neutrões no núcleo. Os isómeros meta-estáveis de um átomo em particular são normalmente designados com um "m" (ou, no caso dos átomos com mais que um isómero, 2m, 3m e assim por diante). Esta designação é normalmente colocada a seguir ao símbolo atómico e ao número do átomo (p.ex., Co-58m), mas é algumas vezes colocado sobrescrito antes (p.ex., [sup]m[/sup]Co-58 ou [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
pt: Raios Beta

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
pt: Os raios que consistem nos electrões que são emitidos dos átomos dos elementos radioactivos.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
pt: O electrão é uma partícula sub-atómica com uma massa m[sub]e[/sub]=(9,1093897 ± 0,0000054)e-31 kg e com uma carga negativa de [i]e[/i]=(1,60217733 ± 0,00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
pt: O protão é uma partícula sub-atómica com uma massa de m[sub]p[/sub]=(1,6726231 ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] kg e uma carga positiva de [i]e[/i]=(1,60217733 ± 0,00000049) 10[sup]-19[/sup] C que ocorre no núcleo de um átomo.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
pt: O neutrão é uma partícula sub-atómica com uma massa de m[sub]e[/sub]=(1,6749286 ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] kg que ocorre no núcleo de um átomo.

en: Cathode Rays
pt: Raios Catódicos

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
pt: Os raios catódicos são feixes de electrões que se observam nos tubos de vácuo, i.e., tubos de vidro evacuados que são equipados com pelo menos dois eléctrodos, um cátodo (eléctrodo negativo) e um ânodo (eléctrodo positivo) numa configuração denominada por díodo.

en: Ionic Radius
pt: Raio Iónico

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
pt: O Raio Iónico é o raio de um átomo carregado, no que se denomina por um ião. O ião pode ter uma carga positiva ou negativa. A carga do ião, cujo raio você observa, também é apresentado no Kalzium. Um ião positivo tem menos electrões na sua nuvem que o átomo, enquanto um ião negativo tem mais electrões. Como tal, um ião positivo tem um raio menor que o seu átomo e vice-versa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
pt: Raio de Covalência

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
pt: Raio Atómico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
pt: Raio de Van der Waals

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
pt: O raio de van der Waals de um átomo é o raio de uma esfera maciça imaginária que possa ser usada para modelar o átomo, em vários aspectos. Os raios de Van der Waals são determinados a partir de medidas dos intervalos atómicos entre pares de átomos não ligados em cristais.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
pt: O raio atómico é a distância do núcleo atómico até à órbita mais exterior de um electrão estável num átomo em equilíbrio.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
pt: O raio de covalência na química corresponde a metade da distância entre dois núcleos atómicos idênticos, ligados por uma liga de covalência.

en: Watchglass
pt: Vidros de relógio

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
pt: Os vidros de relógio são superfícies em vidro redondo com cerca de 5 - 10 cm que são usados nas várias técnicas experimentais. O contorno é dobrado para cima, para permitir aos vidros conterem pequenas quantidades de líquidos, de modo a deixar que estes evaporem. A evaporação pode ser acelerada se aquecer o vidro com um bico de Bunsen. Os vidros de relógio também podem ser usados para cobrir discos de Petri ou frascos. Para além disso, os vidros são adequados para conter pequenas quantidades de matéria ou, em alternativa, para os secar num tabuleiro. O termo 'vidro de relógio' é derivado do vidro de protecção dos relógios de bolso antigos.

en: Dehydrator
pt: Desidratador

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
pt: Um desidratador é um aparelho de laboratório que é feito normalmente de vidro e que serve para secar produtos químicos, isto é, para remover água ou outros líquidos de uma amostra.
    			Em princípio, é uma taça de vidro com uma tampa plana, para que a taça fique fechada hermeticamente. A parte inferior do desidratador é normalmente cheia com um agente de secagem, p.ex., cloreto de cálcio, gel de sílica, anidrido fosfórico ou ácido sulfúrico. A amostra a secar é colocada numa cartucho diáfano de plástico ou cerâmica, em cima do agente de secagem.
    			O agente de secagem é higroscópico, o que significa que retira a humidade do seu ambiente, absorvendo o vapor de água. A atmosfera seca retira então a água da amostra a secar.

en: Spatula
pt: Espátula

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
pt: A espátula é uma ferramenta de laboratório usada para escavar, esfregar e transportar químicos. O material de que são feitas (p.ex., ferro, titânio, platina) e o seu formato (p.ex., plano ou em colher) poderão ser diferentes.

en: Water Jet Pump
pt: Bomba a Jacto de Água

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
pt: A bomba a jacto de água tem dois tubos de entrada e uma saída e consiste no princípio de dois canos, com um dentro do outro. Na entrada da água, é expelido um jacto de água a alta pressão por uma agulheta para um tubo ligeiramente maior. Como tal, o jacto de água transporta a água ou o fluído da segunda entrada.<br>Isto é causado pela pressão negativa num fluído à deriva. Como tal, é uma aplicação do paradoxo da hidrodinâmica. Esta diz que os objectos perto de objectos à deriva são aspirados em vez de expelidos.

en: Refractometer
pt: Refractómetro

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
pt: Com um refractómetro, é medido o índice de refracção de um meio óptico. Se o índice de refracção de um dado químico for conhecido, pode ser usado após uma síntese para determinar a pureza da amostra ou para auditar o sucesso da síntese.

en: Mortar
pt: Almofariz

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
pt: É usado um almofariz para desfazer manualmente sólidos. Pode também ser usado para tornar homogénea uma mistura de pós, através do esmagamento. Uma ferramenta em forma de taco, chamada de pilão, é usada com o almofariz para ajudar a moer.

en: Heating Coil
pt: Bico de Aquecimento

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
pt: Os bicos de aquecimento são usados para aquecer frascos, tubos de ensaio e outros contentores. Podem estar ligados vários bicos de aquecimento com um termómetro para que o calor não exceda uma determinada temperatura. É possível usar um campo magnético, dentro do bico de aquecimento, para mexer os fluídos com uma misturadora magnética. Isto irá tornar o fluído homogéneo em termos de temperatura e composição.

en: Cork Ring
pt: Anéis de Cortiça

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
pt: Os vasilhames, como os frascos de fundo arredondado são colocados em anéis feitos de cortiça, uma madeira leve e suave com boas qualidades de isolamento para proteger instrumentos frágeis.

en: Dropping Funnel
pt: Funil Gota-a-Gota

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
pt: Um funil gota-a-gota pode ser usado para largar quantidades precisas de um determinado fluído. Você pode controlar a velocidade das gotas com uma válvula.

en: Separating Funnel
pt: Funil de Separação

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
pt: Um funil de separação pode ser usado para separar uma mistura de fluídos por densidades diferentes. Existe uma válvula no fundo que lhe permite drenar o fluído mais denso para transferir para outro contentor.

en: Test Tube Rack
pt: Suporte de Tubos de Ensaio

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
pt: Este suporte dá jeito quando você deseja testar várias quantidades pequenas de químicos em fila, ou se quiser deixar secar os tubos de ensaio.

en: Vortexer
pt: Agitador

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
pt: Um agitador serve para tornar os reagentes dos laboratórios homogéneos. O contentor do líquido a tornar homogéneo é colocado numa plataforma. A plataforma é agitada em rotação até 3000RPM, até ao ponto em que um sensor de contacto é activado. Desta forma, os volumes extremamente pequenos de fluídos podem ser tornados homogéneos rapidamente. É o oposto de um centrifugador, que é usado para separar fluídos.

en: Wash Bottle
pt: Garrafa de Lavagem

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
pt: Estas garrafas são usadas para vários fins. Na maioria dos laboratórios, estão normalmente cheias de água, sal, ácido ou outros fluídos comuns. Tornam fácil a aplicação do fluído, se não necessitar de medir uma quantidade exacta.

en: Rotary Evaporator
pt: Evaporador por Rotação

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
pt: Um evaporador por rotação consiste num frasco redondo num banho de água quente, o qual está desenhado para evaporar solventes. O frasco é rodado e o solvente é recolhido por vácuo num condensador e é colocado num frasco de recolha de condensação. Desta forma, as soluções podem ser concentradas ou purificadas. Se anexar uma bomba de vácuo, a pressão do ar e, por isso, o ponto de ebulição do fluído podem ser reduzidos.

en: Reflux Condenser
pt: Condensador de Refluxo

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
pt: Um condensador de refluxo sujeita o fluído a um processo em que um gás, produzido por aquecimento, é recolhido no condensador de refluxo. O fluído é arrefecido até que se condense e volte de novo para o fluído original. Normalmente é colocado num frasco de fundo redondo ou em vários frascos com gargalo.

en: Pipette Bulb
pt: Bolha de Pipeta

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
pt: Uma bolha de pipeta é usada para encher pipetas. Ela produz uma pressão negativa, que faz com que o fluído vá para a pipeta. Se se deixar entrar ar de novo para a bolha, o fluído irá sair da pipeta.

en: Test Tube
pt: Tubo de Ensaio

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
pt: Num tubo de ensaio, são efectuadas várias reacções ou experiências. Existem vários tipos de tubos. Por exemplo, alguns têm ligações, outros estão riscados com medidas e outros são reforçados para maior durabilidade.

en: Protective Goggles
pt: Óculos de Protecção

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
pt: A maioria dos laboratórios insistem que toda a gente use óculos de protecção. Sem eles, é demasiado arriscado trabalhar com a maioria dos químicos. Normalmente, as lentes são de um tipo especial de plástico que o protege dos impactos mecânicos e dos químicos ácidos e básicos.

en: Round-Bottomed Flask
pt: Frasco em Balão

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
pt: Um frasco em balão ou de fundo arredondado é usado para diversas reacções. Alguns podem estar ligados a outros itens, à medida que o arrefecimento do gargalo acontece. Graças aos anéis de cortiça, poderão ser colocados numa mesa.

en: Full Pipette
pt: Pipeta Completa

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
pt: Ao contrário de uma pipeta normal, uma pipeta completa só tem a marcação de um único volume.

en: Drying Tube
pt: Tubo de Secagem

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
pt: Existem reacções que necessitam estar livres de água. Para tornar isto possível, é usado um tubo de secagem que contém um químico higroscópico para absorver a água da atmosfera.

en: Test Tube Holder
pt: Grampo de Tubos de Ensaio

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
pt: Com um grampo de tubos de ensaio, é possível segurar facilmente tubos de ensaio. Se usar um destes grampos, pode-se manter uma distância segura entre a mão e o tubo de ensaio, quando o tubo estiver quente. Em particular, é usado quando segura um tubo de ensaio sobre uma chama directa.

en: Measuring Cylinder
pt: Cilindro de Medida

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
pt: Num cilindro de medida, poderá encher quantidades de líquidos com alguma precisão relativa. Para além disso, o cilindro permite uma dada matéria afundar. A seguir a isto, pode separar os materiais em particular do fluído por decantação.

en: Thermometer
pt: Termómetro

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
pt: Com um termómetro é possível determinar a temperatura de uma amostra. Num laboratório, são usados termómetros especiais, que podem também ser usados dentro de ácidos ou bases.

en: Magnetic Stir Bar
pt: Barra de Mistura Magnética

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
pt: As barras de mistura magnética são pequenas barras magnéticas quimicamente inertes. A maioria dos aquecedores têm um ímane incorporado que pode rodar. Isto faz com que a barra de mistura rode e a mistura se torne homogénea.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
pt: Extractor de Barras de Mistura Magnéticas

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
pt: Com um extractor de barras de mistura magnética, poderá remover as barras de mistura de um contentor. O extractor é uma barra com um ímane na ponta que atrai as barras de mistura.

en: Pipette
pt: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
pt: As pipetas são usadas para introduzir pequenas quantidades de líquidos em laboratórios. Uma pipeta tem uma escala de volume e, por regra, são usados como conta-gotas para os líquidos. Todos os tipos de pipetas estão calibrados para os líquidos a uma temperatura de 20°C e para o tempo do fluxo de saída (que significa "Ex."). Se for necessário, estão assinalados os tempos de fluxo de saída.

en: Erlenmeyer Flask
pt: Frasco de Erlenmeyer

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
pt: Este frasco tem o seu nome derivado do químico Emil Erlenmeyer (1825-1909) e tem - ao contrário do balão - uma base cónica invertida e um gargalo cilíndrico. Existem vários tipos de frascos de Erlenmeyer para as aplicações de laboratório, com gargalos largos e estreitos. Dependendo da aplicação, o frasco poderá ter um aperto de precisão para permitir uma boa ligação com outros contentores.
    			<br>
    			O gargalo estreito reduz o risco de fuga do fluido, especialmente na ebulição ou em reacções que agitem o conteúdo.
    			<br>
    			Um frasco de Erlenmeyer é útil para misturar fluidos ou reacções aceleradas, por agitação ou mexida, por exemplo.  O frasco de Erlenmeyer é particularmente adequado para um misturador magnético, dado que pode ser colocado na plataforma de mistura. Um frasco de fundo redondo, por contraste, terá de ser colocado num anel de cortiça na plataforma de mistura.

en: Ultrasonic Bath
pt: Banho de Ultra-Sons

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
pt: Para algumas reacções químicas é importante que o solvente esteja livre de gases. Para conseguir isto, o vasilhame da reacção é colocado durante algum tempo num banho de ultra-sons. Através das frequências altas, os vapores vão subindo.

en: Scales
pt: Escalas

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
pt: Num laboratório, normalmente é necessário medir quantidades muito precisas de reagentes. As escalas de grande precisão podem medir massas até 1/10000 de grama. Como tal, são colocadas em blocos de granito para evitar vibrações e são protegidas contra choques por uma redoma.

en: Distillation bridge
pt: Ponte de destilação

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
pt: Para separar uma mistura, poderá usar a destilação, entre outros processos. A ponte de destilação é, deste modo, o caminho entre dois vasilhames. Num deles, encontra-se a mistura a ser separada. Através do aquecimento, forma-se um gás que é conduzido através da ponte. No fim desta, o gás é condensado de novo e cai num frasco redondo. Por regra, a ponte é arrefecida no fluxo de retorno. Para além disso, existe normalmente um termómetro para controlar a temperatura na ponte de destilação.

en: Syringe
pt: Seringa

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
pt: Uma seringa consiste em duas partes: um tubo de vidro e um êmbolo. Ambos são compostos normalmente por vidro. Um gás flutua no tubo de vidro. Dado que a seringa é um sistema fechado, o êmbolo tem de dar espaço. Isto pode ser usado para medir o volume de uma reacção.

en: Separation Beaker
pt: Bico de Separação

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
pt: Nos quatro extremos deste bico de separação, poderá colocar quatro pequenas tampas. Ao destilar, poderá rodar o bico em 60 graus, após ter sido atingida uma dada temperatura. Desta forma, no fim da destilação, todas as quatro tampas têm um dado líquido nelas, dependendo dos pontos de ebulição do líquido destilado.

en: Burner
pt: Queimador

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
pt: Existem vários tipos de queimadores. A imagem mostra um queimador de Teclu. Cada tipo tem utilizações específicas. Eles variam na temperatura de pico e na capacidade de aquecimento global.

en: Extractor Hood
pt: Bomba de Extracção

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
pt: A maioria dos laboratórios usam bombas de extracção. Elas filtram os gases das reacções químicas e bombeiam o ar limpo para fora do edifício.

en: Contact Thermometer
pt: Termómetro de Contacto

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
pt: Os termómetros por contacto são diferentes dos normais, na medida em que estão ligados a uma bobina de aquecimento, sendo assim capazes de medir e de controlar ao mesmo tempo a temperatura actual. Ao fazê-lo, garantem que as experiências são feitas a uma temperatura constante. Os termómetros por contacto funcionam com um ciclo de realimentação negativa: assim que atingirem a temperatura desejada, a bobina de aquecimento é desactivada; quando a temperatura cai, a bobina de aquecimento é reactivada.

en: Clamps
pt: Tenazes

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
pt: Com as tenazes usadas num laboratório, você poderá segurar com facilidade todos os tipos de ferramentas.

en: Indicator Paper
pt: Papel Indicador

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
pt: Existem diversas formas de medir o valor do pH de uma solução, uma das quais sendo a utilização de um papel indicador. O papel indicador muda de cor, dependendo do pH da solução aplicada a ele; se comparar a cor com um gráfico, é possível obter uma medida relativamente exacta do pH da solução. Se for necessária uma medida mais exacta, pode-se usar um eléctrodo de vidro, que funciona através da medição da condutividade da solução.

en: Short-Stem Funnel
pt: Funil Fino

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
pt: Um funil pode ser usado para encher uma vazilha estreita com um líquido ou um pó fino.

en: Buret
pt: Bureta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
pt: Uma bureta é usada para titerar os líquidos. A bureta é cheia com um determinado volume de líquido. Em baixo, encontra-se um determinado contentor, como um frasco de Erlenmeyer. Se abrir a válvula, o líquido do contentor será titerado ou analisado. As buretas de alta qualidade têm um mecanismo de sucção com que elas poderão ser cheias de novo com o volume exacto com que estas foram calibradas.

en: Beaker
pt: Balão

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
pt: Os balões são usados em vários locais para diversas tarefas. São usados para guardar químicos que são usados para efectuar reacções químicas. São também usados para titerações.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
pt: DSC (Differencial Scanning Calorimetry - Calorimetria de Análise Diferencial)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
pt: A DSC mede o volume do fluxo de calor de um composto. Este valor é bastante específico para todos os tipos de matéria. Como tal, a DSC é usada para identificar químicos ou para descrevê-los.

en: Dewar Vessel
pt: Vazilha de Dewar

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
pt: Uma vazilha de Dewar (ou frasco de Dewar), cujo nome deriva do físico Sir James Dewar (1842-1923), é um frasco a vácuo com parede dupla, desenhado para oferecer um bom isolamento térmico. Como tal, são úteis para manter os líquidos frescos ou quentes. Um exemplo bastante conhecido de uma vazilha de Dewar é um 'termo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
pt: Teste

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
pt: Hidrogénio

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
pt: Do grego 'hydro' e 'gennao' para 'forma água'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
pt: Hélio

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
pt: A palavra em Grego para o Sol era 'helios'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
pt: Lítio

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
pt: O 'litos' em Grego significa 'pedra'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
pt: Berílio

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
pt: O 'beryllos' em Grego significa 'pedra verde-clara'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
pt: Boro

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
pt: O Boro significa 'Bor(ax) + (carb)ono'. Encontra-se no bórax e comporta-se bastante como o carbono.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
pt: Carbono

en: Latin 'carboneum' for carbon.
pt: Do latim 'carboneum' para a madeira.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
pt: Azoto

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
pt: Do latim 'nitrogenium' ('forma pedras de sal').

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
pt: Oxigénio

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
pt: Do latim 'oxygenium' (forma ácidos).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
pt: Flúor

en: Latin 'fluere' ('floats').
pt: Do latim 'fluere' ('flutua').

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
pt: Néon

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
pt: Do grego 'neo'. Significa 'novo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
pt: Sódio

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
pt: O nome vem do Latim 'sodanum', que significa 'remédio para dores de cabeça'. O símbolo vem do Latim 'natrium', do Árabe 'natrun' ou do Inglês 'soda'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
pt: Magnésio

en: Named after the city of Magnesia.
pt: Nome derivado da cidade de Magnésia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
pt: Alumínio

en: Latin 'alumen'.
pt: Do latim 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
pt: Silício

en: Latin 'silex'.
pt: Do latim 'silex'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
pt: Fósforo

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
pt: Do grego 'phosphoros' que significa 'transporta luz'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
pt: Enxofre

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
pt: Em sanscrito 'sweb' significa 'dormir'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
pt: Cloro

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
pt: Do grego 'chloros' para 'verde-amarelo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
pt: Árgon

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
pt: Do grego 'aergon' para 'inactivo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
pt: Potássio

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
pt: O nome vem do Inglês 'potash' ('cinzas'), dado ser encontrado perto de cinzas. O símbolo vem do Latim 'kalium', que por sua vez é original do Árabe 'al qaliy', que significa alcalino.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
pt: Cálcio

en: Latin 'calx' for 'lime'.
pt: Do latim 'calx' para 'lima'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
pt: Escândio

en: Named because it was found in Scandinavia.
pt: Com esse nome por ter sido encontrado na Escandinávia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
pt: Titânio

en: The Titans were giants in Greek mythology.
pt: Os Titãs eram gigantes na mitologia Grega.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
pt: Vanádio

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
pt: 'Vanadis' é outro nome para a deusa nórdica Freyja.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
pt: Crómio

en: Greek 'chroma' means 'color'.
pt: O grego 'chroma' significa 'cor'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
pt: Manganésio

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
pt: Foi descoberto perto de uma cidade chamada Magnésia na terra negra. Daí, foi chamada de 'magnésia negra', ou em resumo, Manganésio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
pt: Ferro

en: Latin 'ferrum'.
pt: Do latim 'ferrum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
pt: Cobalto

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
pt: Nome derivado da palavra alemã 'Kobold' para 'espírito mau'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
pt: Níquel

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
pt: O 'Nickel' era o nome de um espírito mau da montanha.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
pt: Cobre

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
pt: Do grego 'cuprum' para Chipre.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
pt: Zinco

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
pt: Em Alemão, 'zinking' significa 'duro', dado que o zinco em si é bastante duro.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
pt: Gálio

en: 'Gallia' is an old name for France.
pt: 'Gallia' é um nome antigo da França.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
pt: Germânio

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
pt: O latim 'germania' é o nome antigo da Alemanha.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
pt: Arsénio

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
pt: Do grego 'arsenikos' para 'macho' ou 'viril'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
pt: Selénio

en: Greek 'selena' for 'moon'.
pt: Do grego 'selena' para 'lua'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
pt: Bromo

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
pt: Do grego 'bromos' para 'cheira mal'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
pt: Crípton

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
pt: Do grego 'kryptos' para 'escondido'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
pt: Rubídio

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
pt: Do latim 'rubidus' para 'vermelho escuro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
pt: Estrôncio

en: Named after the mineral Strontianit.
pt: Nome derivado no mineral Strontianit.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
pt: Ítrio

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
pt: Nome derivado da pequena cidade de Ytterby, perto de Estocolmo, na Suécia. O Térbio, o Itérbio e o Érbio são também derivados do nome dessa cidade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
pt: Zircónio

en: Named after the mineral zircon.
pt: Nome derivado do mineral zircónio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
pt: Nióbio

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
pt: Derivado de Niobe, a filha do deus Grego Tântalo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
pt: Molibdénio

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
pt: Este nome tem raízes gregas. Significa 'como a Platina' - era difícil distinguir o Molibdénio da Platina.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
pt: Tecnécio

en: Greek 'technetos' for artificial.
pt: Do grego 'technetos' para 'artificial'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
pt: Ruténio

en: Ruthenia is the old name of Russia.
pt: A Ruténia é o nome antigo da Rússia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
pt: Ródio

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
pt: Do grego 'rhodeos', que significa 'vermelho como uma rosa'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
pt: Paládio

en: Named after the asteroid Pallas.
pt: Derivado do asteróide Pallas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
pt: Prata

en: Latin 'argentum' for silver.
pt: Do latim 'argentum' para prata.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
pt: Cádmio

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
pt: Do grego 'kadmia' ('Galmei' = Carbonato de zinco).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
pt: Índio

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
pt: Nome derivado de 'Indigo', devido ao seu espectro azul.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
pt: Estanho

en: Latin 'stannum' for tin.
pt: Do latim 'stannum' para o estanho.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
pt: Antimónio

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
pt: Do árabe 'anthos ammonos' para 'rebento do deus Amon'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
pt: Telúrio

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
pt: Do latim 'tellus' ou 'telluris' para 'Planeta Terra'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
pt: Iodo

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
pt: Do grego 'ioeides', significa 'violeta'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
pt: Xénon

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
pt: Do grego 'xenos' para 'estrangeiro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
pt: Césio

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
pt: Do Latim, 'caesius' significa 'azul celeste'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
pt: Bário

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
pt: Do grego 'barys' para 'pesado'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
pt: Lantânio

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
pt: Do grego 'lanthanein', significa 'escondido'. Os Lantanídeos chamam-se também os elementos 'raros da terra'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
pt: Cério

en: Named after the planetoid Ceres.
pt: Nome derivado do planetóide Ceres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
pt: Praseodímio

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
pt: Do grego 'prasinos didymos', para 'gémeo verde'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
pt: Neodímio

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
pt: Do grego 'neos didymos' para 'gémeo novo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
pt: Promécio

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
pt: Derivado do Grego Prometeu. Esta personagem roubou o fogo dos céus e deu-o à humanidade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
pt: Samário

en: Named after the mineral Samarskit.
pt: Nome derivado do mineral Samarskit.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
pt: Európio

en: Named after Europe.
pt: Nome derivado da Europa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
pt: Gadolínio

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
pt: Nome derivado do químico finlandês Johan Gadolin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
pt: Térbio

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
pt: Nome derivado da cidade Sueca de Ytterby. O Térbio, o Ítrio e o Érbio também têm os seus nomes derivados desta cidade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
pt: Disprósio

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
pt: Do grego 'dysprositor' para 'difícil de atingir'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
pt: Hólmio

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
pt: Do latim 'holmia', correspondente ao nome antigo de Estocolmo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
pt: Érbio

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
pt: Nome derivado da cidade Sueca de Ytterby, onde o mineral gadolínio (do qual o Érbio foi refinado da primeira vez) foi extraído em primeiro lugar. O Ítrio, o Térbio e o Itérbio também têm os seus nomes derivados desta cidade.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
pt: Túlio

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
pt: Derivado do antigo nome da Escandinávia, 'Thule'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
pt: Itérbio

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
pt: Como o Ítrio, o Térbio e o Érbio, deriva da cidade Sueca de Ytterby.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
pt: Lutécio

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
pt: Nome derivado do nome Romano 'Lutetia' para Paris.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
pt: Háfnio

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
pt: Niels Bohr previu originalmente as propriedades deste elemento, antes da sua descoberta, como tal foi nomeado com base na sua cidade-natal 'Hafnia' (o antigo nome em Latim de Copenhaga, na Dinamarca).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
pt: Tântalo

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
pt: Nome derivado do mito Grego de Tantalos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
pt: Tungsténio

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
pt: O nome vem do Sueco 'tung sten', que significa 'pedra pesada'. O símbolo vem do nome Alemão 'wolfram', que descreve como o tungsténio interage com o estanho ('like a wolf eats a ram' - como um lobo come uma ovelha).

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
pt: Rénio

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
pt: Derivado do rio alemão Reno (latim 'Rhenium').

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
pt: Ósmio

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
pt: Grego para 'cheiro'. Os seus óxidos têm um cheiro bastante intenso.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
pt: Irídio

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
pt: Do Grego 'iris', 'arco íris'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
pt: Platina

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
pt: Em Espanhol 'platina' significa 'pequena prata'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
pt: Ouro

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
pt: Do Latim 'aurum', deriva de Aurora, a deusa do sol nascente.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
pt: Mercúrio

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
pt: Grego/Latim 'hydrargyrum' para 'prata líquida'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
pt: Tálio

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
pt: Do grego 'tallos' para 'ramo jovem' ou 'talo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
pt: Chumbo

en: Latin 'plumbum' for Lead.
pt: Do latim 'plumbum' para Chumbo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
pt: Bismuto

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
pt: O nome antigo do Bismuto é 'Wismut', que significa 'massa branca'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
pt: Polónio

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
pt: Nome dado pela Polónia para homenagear Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
pt: Ástato

en: Greek 'astator' for 'changing'.
pt: Do grego 'astator' para 'mutante'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
pt: Rádon

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
pt: Derivado de Radium, o seu nome em inglês termina em 'on' para identificar que se trata de um gás nobre.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
pt: Frâncio

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
pt: Nome dado pela França para homenagear Marguerite Perey.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
pt: Rádio

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
pt: Do latim 'radius' para 'raio', dado ser radioactivo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
pt: Actínio

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
pt: Do grego 'aktis' para 'raio' - o actínio é radioactivo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
pt: Tório

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
pt: Nome dado pelo deus nórdico da trovoada: Thor

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
pt: Protactínio

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
pt: Do grego 'protos' para 'ascendente'. O Protactínio tem este nome porque o Actínio é um produto da radiação de decaimento do Protactínio.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
pt: Urânio

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
pt: Do Grego 'ouranos' para 'céu', é derivado do planeta Urano.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
pt: Neptúnio

en: Named after the planet Neptune.
pt: Nome derivado do planeta Neptuno.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
pt: Plutónio

en: Named after the planet Pluto.
pt: Nome derivado do planeta Plutão.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
pt: Amerício

en: Named after America.
pt: Nome derivado da América.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
pt: Cúrio

en: Named after Marie Curie.
pt: Nome derivado de Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
pt: Berquélio

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
pt: Devido à cidade de Berkeley onde foi descoberto.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
pt: Califórnio

en: Named after the US-State of California.
pt: Nome derivado do estado dos EUA que é a Califórnia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
pt: Einsténio

en: Named after the scientist Albert Einstein.
pt: Nome derivado do cientista Albert Einstein.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
pt: Férmio

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
pt: Nome derivado do cientista Enrico Fermi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
pt: Mendélevio

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
pt: Nome derivado do cientista D.I. Mendeleev.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
pt: Nobélio

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
pt: Nome derivado do cientista Alfred Nobel.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
pt: Laurêncio

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
pt: Nome derivado do cientista Ernest Orlando Lawrence.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
pt: Rutherfórdio

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
pt: Nome derivado do cientista Ernest Rutherford.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
pt: Dúbnio

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
pt: Nome derivado da cidade científica de Dubna, na Rússia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
pt: Seabórgio

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
pt: Nome derivado do cientista G. Theodore Seaborg.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
pt: Bóhrio

en: Named after the scientist Niels Bohr.
pt: Nome derivado do cientista Niels Bohr.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
pt: Hássio

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
pt: Do Latim 'hassia' para o condado alemão de Hessen. Em Hessen foram descobertos bastantes elementos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
pt: Meitnério

en: Named after the scientist Lise Meitner.
pt: Nome derivado do cientista Lise Meitner.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
pt: Darmstadtio

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
pt: Nome derivado da cidade alemã de Darmstadt, onde foram descobertos vários elementos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
pt: Roentgénio

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
pt: Nome derivado de Wilhelm Conrad Röntgen.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
pt: Copernício

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
pt: Denominado historicamente como eka-mercúrio. O nome deriva do astrónomo Nicolau Copérnico.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
pt: Nihónio

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
pt: Nome baseado em 'Nihon', o nome romano de 'Japão' em Japonês. O elemento foi o primeiro descoberto no Japão, no Centro RIKEN Nishina para Ciência Baseada em Aceleradores. Historicamente era chamado de eka-tálio.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
pt: Historicamente conhecido como eka-chumbo. O nome deriva do Laboratório de Reacções Nucleares Flerov (Dubna, Rússia), onde são sintetizados os elementos super-pesados.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
pt: Moscóvio

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
pt: Nome derivado de Moscovo, Rússia, região anfitriã do Instituto de Pesquisa Nuclear, o qual participou na descoberta deste elemento. Historicamente conhecido como eka-bismuto.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
pt: Conhecido historicamente como eka-polónio. Nomeado pelo Laboratório Nacional de Livermore (EUA).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
pt: Tennessino

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
pt: Nome derivado do estado Americano do Tennessee, o qual possui o Laboratório Nacional de Oak Ridge e a Universidade Vanderbilt, os quais foram co-descobridores deste elemento. Historicamente conhecido por eka-astato.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
pt: Oganessono

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
pt: Nome derivado do Professor Yuri Oganessian, face à sua pesquisa de elementos transactinídeos. Historicamente conhecido como eka-rádon antes de 1960.

en: Classic Periodic Table
pt: Tabela Periódica Clássica

en: Long Periodic Table
pt: Tabela Periódica Extensa

en: Short Periodic Table
pt: Tabela Periódica Resumida

en: Transition Elements
pt: Elementos de Transição

en: DZ Periodic Table
pt: Tabela Periódica DZ

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
pt: Calculadora Química

en: Equation Balancer
pt: Resolução de Equações

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
pt: Introdução

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
pt: Calculadora Nuclear

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
pt: Calculadora de Gases

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
pt: Calculadora da Concentração

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
pt: Calculadora da massa molecular

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
pt: Calculadora de Titeração

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
pt: <big>Seleccione a calculadora que deseja usar</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
pt: Este é o índice com as várias calculadoras disponíveis; para mais informações sobre cada calculadora, carregue na 'Introdução'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
pt: Calculadoras

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
pt: <h1>As Calculadoras do Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
pt: <big>Informações sobre as várias calculadoras</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
pt: Esta é a descrição da função de cada calculadora no Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
pt: <big>Bem-vindo às calculadoras do Kalzium!<br /></big>
    <p>Esta calculadora possui uma variedade de fórmulas de cálculo para diferentes tarefas que efectuam diversas operações.</p>
    <p>Poderá encontrar as seguintes calculadoras no Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Calculadora de massa molecular<br /></b>Esta calculadora ajuda-o a calcular as massas moleculares das diferentes moléculas.<br />Poderá indicar um formato curto dos nomes das moléculas e adicionar mais alguns nomes alternativos.</li>
    <li><b>Calculadora de concentrações<br /></b>Poderá calcular quantidades que incluem:</li>
    <ul type="circle"><li>Quantidade da substância</li>
    <li>Volume do solvente</li>
    <li>Concentração da substância</li></ul>
    <p>Existe uma grande variedade de unidades por onde escolher e diferentes métodos para indicar as quantidades.</p>
    <li><b>Calculadora nuclear<br /></b>Esta calculadora tira partido dos dados nucleares disponíveis no Kalzium para prever as massas esperadas de um dado material ao longo do tempo.</li>
    <li><b>Calculadora de gases<br /></b>Esta calculadora pode calcular os valores da temperatura, pressão, volume, quantidade de gás, etc. para diversos gases ideais e não-ideais.</li>
    <li><b>Balanceamento de Equações<br /></b>Esta calculadora consegue balancear as equações químicas.</li>
    <li><b>Calculadora de titerações<br /></b>Esta calculadora tenta encontrar o ponto de equivalência de um medidor de pH, resultante do ajuste óptimo de titeração do mesmo com uma tangente hiperbólica. Podê-lo-á também deixar resolver um sistema de equilíbrio de equações e ver como a concentração de uma dada espécie varia em função de outra.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
pt: A percentagem deverá ser inferior a 100,0; indique por favor dados válidos.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
pt: A densidade não pode ser zero. Inválido! Indique por favor um valor válido.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
pt: A massa molar não pode ser zero; indique por favor um valor diferente de zero.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
pt: A massa molar não pode ser zero; indique por favor um valor diferente de zero.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
pt: O número de moles não pode ser zero! Indique por favor dados válidos para corrigir o erro.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
pt: A massa molar do solvente é zero! Por favor, corrija-a.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
pt: O número de equivalentes é zero. Não é possível calcular a massa equivalente.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
pt: A concentração é zero; por favor, corrija-a.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
pt: O volume do solvente não poderão ser zero.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
pt: O número de moles do solvente não pode ser zero.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
pt: A massa do solvente não pode ser zero.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
pt: Dados insuficientes para calcular o valor necessário; indique por favor a normalidade.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
pt: Dados insuficientes; indique a molaridade / fracção de moles para o cálculo.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
pt: A quantidade está definida em moles; não é possível calcular as massas molar/equivalente. Indique a massa/volume.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
pt: Só pode calcular a massa molar do solvente se for indicada a fracção molar.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
pt: A massa molar não pode ser zero; indique por favor um valor diferente de zero.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
pt: A massa equivalente não pode ser zero; corrija-a, por favor.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
pt: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:9pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Alguns dos seguintes dados não são necessários. Por exemplo, se indicar a quantidade de soluto em moles, não terá de indicar a massa molar do soluto.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
pt: Dados

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
pt: <big><b>Quantidade de soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
pt: <big>Defina a quantidade de soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
pt: Este é o campo usado para indicar a quantidade de soluto na solução.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
pt: O método pelo qual deseja indicar a quantidade de soluto

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
pt: Este campo é usado para alterar o modo no qual é indicada a quantidade de soluto, i.e., massa, moles ou volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
pt: <big><b>Massa molar do soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
pt: <big>Indique a massa molar do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
pt: Este campo é usado para indicar a massa molar da substância.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
pt: <big><b>Massa equivalente do soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
pt: <big>Indique a massa equivalente do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
pt: Este campo é usado para indicar a massa equivalente do soluto. Isto só é necessário se estiver envolvida a concentração, em termos de normalidade.
    Normalidade = Número de Equivalentes / litro de solução

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
pt: <big><b>Densidade do soluto:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
pt: <big>Indique a densidade do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
pt: Este campo é usado para indicar o valor da densidade do soluto. Só é necessário se estiver a indicar a quantidade de soluto em termos de volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
pt: <big><b>Quantidade de Solvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
pt: <big>Indique as a quantidade do solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
pt: Este campo é usado para indicar a quantidade de solvente na solução.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
pt: <big>O método pelo qual deseja indicar o volume</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
pt: Este campo é usado para alterar o modo no qual é indicada a quantidade de solvente, i.e., massa, moles ou volume.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
pt: <big><b>Massa molar do solvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
pt: <big>Indique a massa molar do solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
pt: Este campo é usado para indicar a massa molar do solvente.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
pt: <big><b>Densidade do Solvente:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
pt: <big>Indique a densidade do solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
pt: Este campo é usado para indicar a densidade da solução e só é necessário se a quantidade de solução for indicada/necessária em termos de massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
pt: <big><b>Concentração:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
pt: <big>Indique a concentração da solução</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
pt: Este campo é usado para definir a concentração da solução nas unidades respectivas à direita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
pt: <big><b>Calcular:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
pt: <big>Indique o que deseja calcular</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
pt: Esta é a lista de quantidades que poderá calcular. Escolha uma das quantidades e indique os outros valores necessários para a calcular.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
pt: Indique as unidades de densidade do solvente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
pt: <big>Indique a unidade/método de definição da concentração</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
pt: <big>As unidades de quantidade do solvente</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
pt: Este campo é usado para indicar as unidades da quantidade de solvente na solução.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
pt: <big>As unidades de massa molar do solvente</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
pt: <big>Indique as unidades de densidade</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
pt: Este campo é usado para indicar as unidades da densidade do soluto. Isto só é necessário se estiver a indicar a quantidade de soluto em termos de volume.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
pt: <big>Indique as unidades de quantidade do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
pt: Este campo é usado para indicar as unidades da quantidade de soluto na solução.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
pt: <big>Unidades da massa molar do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
pt: <big>Unidades da massa equivalente do soluto</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
pt: <big>Repõe todos os valores iniciais</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
pt: Reiniciar

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
pt: A massa molar não pode ser zero; indique por favor um valor diferente de zero.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
pt: <big><b>Altere as quantidades e observe as outras quantidades a variarem de forma dinâmica.<br />A massa e o número de moles são directamente dependentes para um dado gás.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
pt: <big><b>Massa molar do gás:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
pt: <big>Indique a massa molar do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
pt: Este campo pode ser usado para indicar a massa molar do gás, p.ex. 2 para o Hidrogénio.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
pt: <big>Indique o número de moles do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
pt: Este campo pode ser usado para indicar o número de moles do gás.
    Moles = massa / massa molar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
pt: <big><b>Massa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
pt: <big>Indique a massa do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
pt: Este campo pode ser usado para indicar a massa do gás.
    Massa = moles * massa molar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
pt: <big>Indique a unidade de massa do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
pt: Este campo é usado para alterar as unidades de massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
pt: <big><b>Pressão:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
pt: <big>Indique a pressão do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
pt: Este campo pode ser usado para alterar a pressão do gás.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
pt: <big>Indique as unidades de pressão do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
pt: Este campo pode ser usado para indicar as unidades de pressão, p.ex. atmosferas, bares, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
pt: <big><b>Temperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
pt: <big>Indique a temperatura do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
pt: Este campo pode ser usado para indicar a temperatura do gás.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
pt: <big>Seleccione as unidades de temperatura do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
pt: Este campo pode ser usado para indicar as unidades de temperatura, p.ex. Kelvin, Centígrados, etc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
pt: <big>Indique o volume do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
pt: Este campo pode ser usado para indicar o volume do gás.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
pt: <big>Indique as unidades de volume do gás</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
pt: Este campo pode ser usado para alterar as unidades do volume, p.ex. litros.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
pt: Dados para os gases não-ideais

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
pt: <big><b>Constante de Van der Waals 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
pt: <big><b>Constante de Van der Waals 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
pt: Indique as unidades da constante de Van der Waals 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
pt: Este campo pode ser usado para indicar o coeficiente de Van Der Waals 'b' para o gás. Isto só é necessário para um gás real. Poderá ser igual a 0,0 para um gás ideal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
pt: Indique as unidades da constante de Van der Waals 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
pt: Este campo pode ser usado para indicar o coeficiente de Van Der Waals 'a' para o gás. Isto só é necessário para um gás real. Poderá ser igual a 0,0 para um gás ideal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
pt: As unidades da constante de Van der Waals 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
pt: Este campo pode ser usado para indicar as unidades do coeficiente de Van der Waals 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
pt: por mole

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
pt: litro^2 atmosfera/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
pt: Carregue para repor todos os valores iniciais

en: Initial amount cannot be zero.
pt: A quantidade inicial não pode ser zero.

en: Final amount cannot be zero.
pt: A quantidade final não pode ser zero.

en: Time is zero, please enter a valid value.
pt: O tempo é zero; indique um valor válido, por favor.

en: The final amount is greater than the initial amount.
pt: A quantidade final é maior que a inicial.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
pt: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Seleccione o que deseja calcular com a lista a seguir ao texto "calcular" e mude os valores / unidades a calcular.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
pt: Dados do elemento

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
pt: <big><b>Nome do Elemento:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
pt: <big>Indique o elemento que deseja ter em consideração</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
pt: Este campo é usado para indicar o elemento sobre o qual será efectuado o cálculo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
pt: <big><b>Massa do isótopo:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
pt: <big>Indique um isótopo do elemento actual</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
pt: Este campo é usado para indicar o isótopo do elemento acima, sobre o qual será efectuado o cálculo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
pt: <big><b>Semi-vida:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
pt: Este campo é indicado para definir a semi-vida do isótopo acima.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
pt: Este campo é indicado para definir a semi-vida do isótopo acima.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
pt: <big>A unidade de semi-vida</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
pt: Este campo é usado para indicar a unidade de semi-vida, p.ex., anos, segundos, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
pt: anos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
pt: segundos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
pt: minutos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
pt: horas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
pt: dias

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
pt: semanas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
pt: <big><b>Massa atómica:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
pt: <big>A massa atómica do isótopo seleccionado</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
pt: Este campo mostra a massa atómica do isótopo, em gramas por mole.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
pt: <big>A unidade de massa atómica</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
pt: gramas / mole

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
pt: Outros dados

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
pt: Este campo é usado para decidir o que deseja calcular; pode escolher entre o 'Tempo', 'Quantidade inicial da substância' e 'Quantidade final da substância'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
pt: Quantidade Inicial

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
pt: Quantidade Final

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
pt: Tempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
pt: <big><b>Quantidade inicial:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
pt: <big>Indique a quantidade inicial da substância</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
pt: Este campo é usado para indicar a quantidade inicial da substância radioactiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
pt: <big><b>Quantidade final:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
pt: <big>Indique a quantidade final da substância</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
pt: Este campo é usado para indicar a quantidade final da substância radioactiva.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
pt: <big><b>Tempo:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
pt: <big>Indique aqui o tempo decorrido</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
pt: Este campo é usado para indicar o tempo ao fim do qual a quantidade inicial decresce até á final.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
pt: <big>O método pelo qual deseja indicar a massa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
pt: Este campo pode ser usado para alterar o modo pelo qual deseja indicar a quantidade inicial de substância, i.e. massa ou moles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
pt: <big>O método pelo qual deseja indicar a quantidade final</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
pt: Este campo pode ser usado para alterar o modo pelo qual deseja indicar a quantidade final de substância, i.e. massa ou moles.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
pt: <big>Indique a unidade da quantidade inicial da substância</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
pt: Este campo pode ser usado para indicar as unidades da quantidade inicial de substância, p.ex. gramas, libras, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
pt: gramas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
pt: toneladas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
pt: quilates

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
pt: libras

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
pt: onças

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
pt: onças genológicas

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
pt: <big>Indique a unidade da quantidade final da substância</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
pt: Este campo pode ser usado para indicar as unidades da quantidade final de substância, p.ex. gramas, libras, etc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
pt: <big>Indique as unidades do tempo decorrido</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
pt: Este campo é usado para indicar as unidades de tempo, p.ex. anos, segundos, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
pt: <big><b>Tempo em semi-vidas</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
pt: <big>Indique o tempo decorrido, movendo para tal a barra deslizante</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
pt: Esta barra pode ser usada para indicar o tempo em termos de quantidade de semi-vidas, entre 0 e 10 semi-vidas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
pt: <big>O número de semi-vidas decorridas</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
pt: Mensagem de informação/erro

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
pt: <big>A configuração da calculadora de concentração molecular</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
pt: A quantidade é sempre indicada em termos de massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
pt: Assumir que o gás é ideal (i.e., não mostrar os coeficientes de Van der Waals)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
pt: Calculadora de Massas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
pt: Mostrar os detalhes, como os nomes alternativos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
pt: Mostrar a página para adicionar um nome alternativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
pt: A quantidade de soluto é sempre indicada em termos de massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
pt: A quantidade de solvente é sempre indicada em termos de volume

en: Experimental values
pt: Valores experimentais

en: Theoretical equations
pt: Equações teóricas

en: nothing
pt: nada

en: Error
pt: Erro

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
pt: Não foi possível descobrir uma equação para a variável no eixo dos Y.

en: Theoretical curve
pt: Curva teórica

en: Approximated curve
pt: Curva aproximada

en: Equivalence point
pt: Ponto de equivalência

en: Save work
pt: Gravar o trabalho

en: Icee File (*.icee)
pt: Ficheiro do Icee (*.icee)

en: Unable to create %1
pt: Não foi possível criar o %1

en: Open work
pt: Abrir o trabalho

en: Unable to open %1
pt: Não foi possível aceder a %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
pt: Gravar o gráfico

en: Svg image (*.svg)
pt: Imagem SVG (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
pt: Aqui poderá escolher o que fazer:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
pt: Página 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
pt: Procurar o ponto de equivalência dos valores experimentais:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
pt: Página 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
pt: Resolver um sistema em equilíbrio e ver como a concentração de um ião (Y) varia em função de outro (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
pt: Parâmetro

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
pt: Valor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
pt: Eixo dos X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
pt: Eixo dos Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
pt: Desenhar o Gráfico

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
pt: Notas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
pt: X mín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
pt: X máx:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
pt: Y mín:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
pt: Y máx:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
pt: Novo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
pt: Abrir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
pt: Gravar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
pt: Exemplo

en: No element selected
pt: Não está nenhum elemento seleccionado

en: No graphic found
pt: Não foi encontrada a imagem

[ctx: Next element]
en: Next
pt: Seguinte

en: Goes to the next element
pt: Vai para o elemento seguinte

[ctx: Previous element]
en: Previous
pt: Anterior

en: Goes to the previous element
pt: Vai para o elemento anterior

en: It was discovered by %1.
pt: Foi descoberto por %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
pt: Origem do nome:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
pt: Ponto de Fusão

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
pt: Ponto de Ebulição

en: Electron Affinity
pt: Afinidade Electrónica

en: Electronic configuration
pt: Configuração electrónica

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
pt: Massa atómica

en: Ionization energy
pt: Energia de ionização

en: First Ionization energy
pt: Primeira energia de ionização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
pt: Electronegatividade

en: Oxidation states
pt: Estados de oxidação

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
pt: Wikipédia (%1)

en: Neutrons
pt: Neutrões

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
pt: Percentagem

en: Half-life period
pt: Período de meia-vida

en: Energy and Mode of Decay
pt: Energia e Modo de Decaimento

en: Spin and Parity
pt: Rotação e Paridade

[ctx: Spontaneous fission]
en:  SF
pt: FE

[ctx: Electron capture]
en:  EC
pt:  CE

en:  2EC
pt:  2CE

en:  %1<sup>-</sup>, fission
pt:  %1<sup>-</sup>, fissão

en:  ECp
pt:  CEp

en:  EC2p
pt:  CE2p

en:  EC3p
pt:  CE3p

en:  EC%1
pt:  CE%1

en:  EC%1 p
pt:  CE%1 p

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
pt: Visão Geral dos Dados

en: Atom Model
pt: Modelo do Átomo

en: Isotopes
pt: Isótopos

en: Miscellaneous
pt: Diversos

en: Spectrum
pt: Espectro

en: Extra information
pt: Informação extra

en: Extra Information
pt: Informação Extra

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
pt: [%1] %2 (%3 - Bloco %4)

en: No spectrum of %1 found.
pt: Não foi encontrado o espectro do %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
pt: Desenhar os Dados

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
pt: Número Atómico

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
pt: A resolução de equações permite-lhe balancear uma equação química.<br> <br><b>Usar Variáveis</b><br>Para exprimir as quantidades variáveis de um elemento, coloque um único carácter à frente do símbolo do elemento, como acontece neste exemplo:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Resultado: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Ao resolver esta expressão, irá obter a quantidade necessária de Hidrogénio e Oxigénio.<br><br><b>Definição de cargas eléctricas</b><br>Use os parêntesis rectos para indicar a carga eléctrica de um elemento, como aparece neste exemplo:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Resultado: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
pt: Equação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
pt: Indique a equação que deseja balancear neste campo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
pt: Se carregar neste botão, a equação acima será balanceada.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
pt: &Calcular

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
pt: Copiar para a Área de Transferência

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
pt: Exportar os Dados Químicos

en: Elements
pt: Elementos

en: Properties
pt: Propriedades

en: Symbol
pt: Símbolo

en: Exact Mass
pt: Massa Exacta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
pt: Ionização

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
pt: Família

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
pt: O ficheiro já existe. Deseja substituí-lo?

en: Could not open file for writing.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro para escrita.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
pt: Ficheiro:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
pt: Formato:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
pt: Esquema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
pt: Gradiente:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
pt: Desloque para alterar a temperatura actual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
pt: Carregue para reproduzir / parar o aumento de temperatura.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
pt: Velocidade

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
pt: Desloque para aumentar a velocidade de aumento da temperatura.

en: Elements with melting point around this temperature:
pt: Elementos com ponto de fusão semelhante a esta temperatura:

en: No elements with a melting point around this temperature
pt: Não existem elementos com ponto de fusão semelhante a esta temperatura

en: Elements with boiling point around this temperature:
pt: Elementos com ponto de ebulição semelhante a esta temperatura:

en: No elements with a boiling point around this temperature
pt: Não existem elementos com ponto de ebulição semelhante a esta temperatura

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
pt: Ampliar / Reduzir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
pt: <p><b>Informação</b></p>
    <p>Carregue com o botão direito sobre um elemento para ver informações sobre ele.</p>
    <p>Amplie ou reduza com a roda do seu rato ou com a funcionalidade de ampliação.</p>
    <p>Desloque-se com o botão esquerdo e arraste-se / desloque-se.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
pt: Isótopo do Elemento %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
pt: Tabela de Isótopos

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
pt: alfa

[ctx: Electron capture method]
en: EC
pt:  CE

[ctx: Many ways]
en: Multiple
pt: Múltiplo

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
pt: Estável

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
pt: desconhecido

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Magnetic moment: %1
pt: Momento magnético: %1

en: Halflife: %1 %2
pt: Meia-vida: %1 %2

en: Halflife: Unknown
pt: Meia-vida: Desconhecida

en: Abundance: %1 %
pt: Abundância: %1 %

en: Number of nucleons: %1
pt: Número de nucleões: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
pt: Desconhecida

en: Spin: %1
pt: Rotação: %1

en: Exact mass: %1 u
pt: Massa exacta: %1 u

en: &Export Data...
pt: &Exportar os Dados...

en: &Scheme
pt: E&squema

en: &Gradients
pt: &Gradientes

en: &Tables
pt: &Tabelas

en: &Numeration
pt: &Numeração

en: &Plot Data...
pt: &Desenhar os Dados...

en: Perform &Calculations...
pt: Efectuar os &Cálculos...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
pt: Esta é a calculadora; permitir-lhe-á resolver equações químicas.

en: &Isotope Table...
pt: Tabela de &Isótopos...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
pt: Esta tabela mostra todos os isótopos conhecidos dos elementos químicos.

en: &Glossary...
pt: &Glossário...

en: &R/S Phrases...
pt: Frases &R/S...

en: Convert chemical files...
pt: Converter os ficheiros químicos...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
pt: Com esta ferramenta, poderá converter os ficheiros que contenham dados químicos entre diferentes formatos.

en: Molecular Editor...
pt: Editor Molecular...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
pt: Esta ferramenta permite-lhe ver e editar as estruturas moleculares em 3D.

en: &Tables...
pt: &Tabelas...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
pt: Isto irá abrir uma janela com listagens dos símbolos e números relacionados com química.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
pt: Isto irá mostrar ou esconder a legenda da tabela periódica.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
pt: Isto irá mostrar ou esconder uma barra lateral com informações adicionais e um conjunto de ferramentas.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
pt: Isto irá mostrar ou esconder uma barra lateral com informações adicionais acerca da tabela.

en: Legend
pt: Legenda

en: Table Information
pt: Informação da Tabela

en: Information
pt: Informação

en: Overview
pt: Introdução

en: View
pt: Ver

en: Save Kalzium's Table In
pt: Gravar a Tabela do Kalzium em

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
pt: Ficheiros de imagens (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
pt: Conhecimento

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Kalzium Error
pt: Erro do Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
pt: Este sistema não suporta o OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
pt: %1 (%2), Massa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
pt: Nenhum

en: Van Der Waals
pt: Van der Waals

en: Electronegativity (Pauling)
pt: Electronegatividade

en: Discovery date
pt: Data de descoberta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
pt: Afinidade Electrónica

en: First Ionization
pt: Primeira Ionização

en: No Numeration
pt: Sem Numeração

en: Old IUPAC
pt: IUPAC Antigo

en: Monochrome
pt: Monocromático

en: All the Elements
pt: Todos os Elementos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
pt: Blocos

en: s-Block
pt: Bloco-s

en: p-Block
pt: Bloco-p

en: d-Block
pt: Bloco-d

en: f-Block
pt: Bloco-f

en: Iconic
pt: Ícone

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
pt: Cada elemento é representado por um ícone que demonstra o seu uso.

en: Alkaline
pt: Alcalino

en: Rare Earth
pt: Raro

en: Non-Metals
pt: Não-Metais

en: Alkalie Metal
pt: Metal Alcalino

en: Other Metal
pt: Outros Metais

en: Halogen
pt: Halogénio

en: Transition Metal
pt: Metal de Transição

en: Noble Gas
pt: Gás Nobre

en: Metalloid
pt: Metalóide

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
pt: Grupos

en: Group 1
pt: Grupo 1

en: Group 2
pt: Grupo 2

en: Group 3
pt: Grupo 3

en: Group 4
pt: Grupo 4

en: Group 5
pt: Grupo 5

en: Group 6
pt: Grupo 6

en: Group 7
pt: Grupo 7

en: Group 8
pt: Grupo 8

en: Colors
pt: Cores

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
pt: Cores bonitas sem significado. (Do projecto Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
pt: Ferramen&tas

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

en: Value not defined
pt: Valor não definido

en: Unknown Value
pt: Valor Desconhecido

en: This element was discovered in the year %1.
pt: Este elemento foi descoberto no ano %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
pt: O elemento ainda não foi reconhecido oficialmente pelo IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
pt: Este elemento era conhecido pelas culturas antigas.

en: No Data
pt: Sem Dados

en: Glossary
pt: Glossário

[ctx: @title:window]
en: Glossary
pt: Glossário

en: References
pt: Referências

en: Go to '%1'
pt: Ir para '%1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
pt: Sólido

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
pt: Líquido

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
pt: Gasoso

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
pt: Desconhecido

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
pt: logarítmico

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
pt: Mínimo: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
pt: Máximo: %1

en: Scheme: %1
pt: Esquema: %1

en: A periodic table of the elements
pt: Uma tabela periódica de elementos

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
pt: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & os Programadores do KDE-Edu

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
pt: Grandes contribuições de código; guru residente a auxiliar os outros programadores

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
pt: Trabalho de base no visualizador molecular, ajuda ao Marcus no seu SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
pt: SoC sobre o visualizador molecular e na modificação/integração da libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
pt: SoC no item da calculadora e algumas pequenas melhorias

en: EqChem, the equation solver
pt: EqChem, o solucionador de equações

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
pt: Limpeza de código, processador da calculadora do peso molecular e bastantes pequenas melhorias

en: A lot of small things and the documentation
pt: Bastantes pequenas coisas e documentação

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
pt: Contribuições de código e documentação na resolução de equações e no visualizador molecular

en: Many beautiful element icons
pt: Muitos ícones de elementos bonitos

en: Many beautiful element icons, too!
pt: Também muitos ícones de elementos bonitos

en: Several icons
pt: Diversos ícones

en: Several icons in the information dialog
pt: Vários ícones da janela de informações

en: Contributed most isotope information
pt: Contribuiu com a maior parte da informação dos isótopos

en: Some icons and inspiration for others
pt: Alguns ícones e pela inspiração para outros

en: The design of the information dialog
pt: O desenho da janela de informações

en: The orbits icon
pt: O ícone das órbitas

en: New interface design and usability improvements
pt: Novo desenho da interface e melhorias na usabilidade

en: Adding new sizable Periodic System
pt: A adicionar um novo Sistema Periódico ajustável

en: Open the given molecule file
pt: Abrir o ficheiro de molécula indicado

en: Can't open more than one molecule at a time
pt: Não é possível abrir mais que uma molécula de cada vez

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
pt: Indique uma fórmula no
    campo acima e carregue
    em 'Calcular'.
    Ex.: #Et#OH

en: Molecular mass:
pt: Massa molecular:

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Symbol should consist of two or more letters.
pt: O símbolo deverá consistir em duas ou mais letras.

en: Symbol already being used
pt: O símbolo já está a ser usado

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
pt: A expansão é inválida; por favor, indique uma expansão válida

en: done!
pt: pronto!

en: Unable to find the user defined alias file.
pt: Não foi possível encontrar o ficheiro de nomes alternativos definidos pelo utilizador.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
pt: Calculadora

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
pt: Indique aqui a fórmula molecular

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
pt: Este campo pode ser usado para introduzir a fórmula da molécula.
    exemplo 1.> CaCO3
    exemplo 2.> MeOH
    exemplo 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
pt: Carregue neste botão para calcular.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
pt: Calcular

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
pt: Detalhes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
pt: Composição

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
pt: Composição elementar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
pt: Esta tabela faz uma antevisão da composição elementar da molécula, i.e. a percentagem de cada elemento na molécula.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
pt: Átomos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
pt: Massa total

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
pt: Nomes alternativos usados

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
pt: Nomes alternativos usados na fórmula

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
pt: Isto mostra todos os nomes alternativos usados na molécula.
    Por exemplo, na molécula MeOH, o nome alternativo usado é Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
pt: nomes alternativos

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
pt: Nomes Alternativos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
pt: Definir um nome alternativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
pt: Forma curta

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
pt: Forma resumida do nome alternativo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
pt: Poderá indicar a forma resumida do nome alternativo aqui usado.
    Por exemplo, 'Me'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
pt: Forma completa

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
pt: Poderá indicar a forma completa do nome alternativo aqui usado.
    Por exemplo, 'CH3'.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
pt: Carregue para adicionar o nome alternativo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
pt: Carregue para adicionar o nome alternativo, se for válido.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
pt: Adicionar um Nome Alternativo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
pt: Nomes alternativos predefinidos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
pt: Nomes alternativos definidos pelo utilizador

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
pt: Lista dos nomes alternativos predefinidos.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
pt: Esta tabela mostra todos os nomes alternativos predefinidos.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
pt: Lista dos nomes alternativos definidos pelo utilizador.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
pt: Esta é a lista de nomes alternativos adicionados por si ou por outros utilizadores.

en: Unknown Electron Distribution
pt: Distribuição de Electrões Desconhecida

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
pt: Memória virtual

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
pt: Trocar o eixo do X com o Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
pt: Eixo X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
pt: Valor médio:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
pt: Aqui você poderá definir o que deseja desenhar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
pt: Valor máximo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
pt: Valor mínimo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
pt: Apresentação:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
pt: Tipo do Elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
pt: Primeiro Elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
pt: Último elemento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
pt: Todos os elementos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
pt: Metais

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
pt: Não-Metais / Metalóides

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
pt: Elementos do bloco 's'

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
pt: Elementos do bloco 'p'

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
pt: Elementos do bloco 'd'

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
pt: Elementos do bloco 'f'

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
pt: Gases nobres

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
pt: Metais alcalinos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
pt: Metais terrenos alcalinos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
pt: Lantanídeos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
pt: Actinídeos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
pt: Elementos radioactivos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
pt: Sem Legendas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
pt: Nomes dos Elementos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
pt: Símbolos dos Elementos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
pt: Eixo Y

en: n/a
pt: n/d

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
pt: Frases de Riscos/Segurança

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
pt: Frases-R:

en: S-Phrases:
pt: Frases-S:

en: You asked for no R/S-Phrases.
pt: Não pediu quaisquer frases R/S.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
pt: S1: Manter trancado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
pt: S2: Manter fora do alcance das crianças

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
pt: S3: Manter num local fresco

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
pt: S4: Manter fora de qualquer zona da habitação

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
pt: S5: Manter sob ... ( líquido apropriado a especificar pelo produtor )

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
pt: S5: Manter sob ... ( gás inerte a especificar pelo produtor )

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
pt: S7: Manter o recipiente bem fechado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
pt: S8: Manter o recipiente seco

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
pt: S9: Manter o recipiente num local bem ventilado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
pt: S12: Não fechar o recipiente hermeticamente

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
pt: S13: Manter afastado de alimentos e bebidas, incluindo os dos animais

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
pt: S14: Manter afastado de ... (matérias incompatíveis a indicar pelo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
pt: S15: Manter afastado do calor

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
pt: S16: Manter afastado de qualquer chama ou fonte de ignição - Não fumar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
pt: S17: Manter afastado de matérias combustíveis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
pt: S18: Manipular e abrir o recipiente com prudência

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
pt: S20: Não comer nem beber durante a utilização

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
pt: S21: Não fumar durante a utilização

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
pt: S22: Não respirar as poeiras

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
pt: S23: Não respirar os gases/vapores/fumos/aerossóis (termo(s) apropriado(s) a indicar pelo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
pt: S24: Evitar o contacto com a pele

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
pt: S25: Evitar o contacto com os olhos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
pt: S26: Em caso de contacto com os olhos, lavar imediata e abundantemente com água e consultar um especialista

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
pt: S27: Retirar imediatamente todo o vestuário contaminado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
pt: S28: Após contacto com a pele, lavar imediata e abundantemente com ... (produtos adequados a indicar pelo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
pt: S29: Não deitar os resíduos no esgoto

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
pt: S30: Nunca adicionar água a este produto

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
pt: S33: Evitar acumulação de cargas electrostáticas

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
pt: S35: Não se desfazer deste produto e do seu recipiente sem tomar as precauções de segurança devidas

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
pt: S36: Usar vestuário de protecção adequado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
pt: S37: Usar luvas adequadas

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
pt: S38: Em caso de ventilação insuficiente, usar equipamento respiratório adequado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
pt: S39: Usar um equipamento protector para os olhos/face

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
pt: S40: Para limpeza do chão e objectos contaminados por este produto, utilizar ... (a especificar pelo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
pt: S41: Em caso de incêndio e/ou explosão não respirar os fumos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
pt: S42: Durante as fumigações/pulverizações usar equipamento respiratório adequado ( termo(s) adequado(s) a indicar pelo produtor )

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
pt: S43: Em caso de incêndio, utilizar ... (meios de extinção a especificar pelo produtor. Se a água aumentar os riscos, acrescentar "Nunca utilizar água")

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
pt: S45: Em caso de acidente ou de indisposição, consultar imediatamente o médico (se possível mostrar-lhe o rótulo)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
pt: S46: Em caso de ingestão, consultar imediatamente o médico e mostrar-lhe a embalagem ou o rótulo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
pt: S47: Conservar a uma temperatura que não exceda ... °C ( a especificar pelo produtor )

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
pt: S48: Manter húmido com ... (material adequado a especificar pelo produtor)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
pt: S49: Conservar unicamente no recipiente de origem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
pt: S50: Não misturar com ... ( a especificar pelo produtor )

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
pt: S51: Utilizar somente em locais bem ventilados

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
pt: S52: Não utilizar em grandes superfícies nos locais habitados

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
pt: S53: Evitar a exposição - obter instruções específicas antes da utilização

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
pt: S56: Eliminar este produto e o seu recipiente, enviando-os para local autorizado para a recolha de resíduos perigosos ou especiais

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
pt: S57: Utilizar um recipiente adequado para evitar a contaminação do ambiente

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
pt: S59: Solicitar ao produtor/fornecedor informações relativas à sua recuperação/reciclagem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
pt: S60: Este produto e o seu recipiente devem ser eliminados como resíduos perigosos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
pt: S61: Evitar a libertação para o ambiente. Obter instruções específicas/fichas de segurança

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
pt: S62: Em caso de ingestão, não provocar o vómito: consultar imediatamente um médico e mostrar-lhe a embalagem ou o rótulo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
pt: S63: Em caso de inalação acidental, remover a vítima da zona contaminada e mantê-la em repouso

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
pt: S64: Em caso de ingestão, lavar repetidamente a boca com água (apenas se a vítima estiver consciente)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
pt: R1: Explosivo no estado seco

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
pt: R2: Risco de explosão por choque, fricção, fogo ou outras fontes de ignição

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
pt: R3: Grande risco de explosão por choque, fricção, fogo ou outras fontes de ignição

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
pt: R4: Forma compostos metálicos explosivos muito sensíveis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
pt: R5: Perigo de explosão sob a acção do calor

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
pt: R6: Perigo de explosão com ou sem contacto com o ar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
pt: R7: Pode provocar incêndio

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
pt: R8: Favorece a inflamação de matérias combustíveis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
pt: R9: Pode explodir quando misturado com matérias combustíveis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
pt: R10: Inflamável

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
pt: R11: Facilmente inflamável

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
pt: R12: Extremamente inflamável

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
pt: R14: Reage violentamente em contacto com a água

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
pt: R15: Em contacto com a água liberta gases extremamente inflamáveis

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
pt: R16: Explosivo quando misturado com substâncias comburentes

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
pt: R17: Espontaneamente inflamável ao ar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
pt: R18: Pode formar mistura vapor-ar explosiva/inflamável durante a utilização

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
pt: R19: Pode formar peróxidos explosivos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
pt: R20: Nocivo por inalação

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
pt: R21: Nocivo em contacto com a pele

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
pt: R22: Nocivo por ingestão

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
pt: R23: Tóxico por inalação

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
pt: R24: Tóxico em contacto com a pele

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
pt: R25: Tóxico por ingestão

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
pt: R26: Muito tóxico por inalação

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
pt: R27: Muito tóxico em contacto com a pele

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
pt: R28: Muito tóxico por ingestão

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
pt: R29: Em contacto com a água liberta gases tóxicos.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
pt: R30: Pode tornar-se facilmente inflamável durante o uso

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
pt: R31: Em contacto com ácidos liberta gases tóxicos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
pt: R32: Em contacto com ácidos liberta gases muito tóxicos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
pt: R33: Perigo de efeitos cumulativos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
pt: R34: Provoca queimaduras

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
pt: R35: Provoca queimaduras graves

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
pt: R36: Irritante para os olhos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
pt: R37: Irritante para as vias respiratórias

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
pt: R38: Irritante para a pele

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
pt: R39: Perigo de efeitos irreversíveis muito graves

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
pt: R40: Possibilidade de efeitos cancerígenos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
pt: R41: Risco de lesões oculares graves

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
pt: R42: Pode causar sensibilização por inalação

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
pt: R43: Pode causar sensibilização em contacto com a pele

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
pt: R44: Risco de explosão se aquecido em ambiente fechado

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
pt: R45: Pode causar cancro

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
pt: R46: Pode causar alterações genéticas hereditárias

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
pt: R48: Risco de efeitos graves para a saúde em caso de exposição prolongada

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
pt: R49: Pode causar cancro por inalação

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
pt: R50: Muito tóxico para os organismos aquáticos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
pt: R51: Tóxico para os organismos aquáticos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
pt: R52: Nocivo para os organismos aquáticos

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
pt: R53: Pode causar efeitos nefastos a longo prazo no ambiente aquático

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
pt: R54: Tóxico para a flora

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
pt: R55: Tóxico para a fauna

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
pt: R56: Tóxico para os organismos do solo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
pt: R57: Tóxico para as abelhas

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
pt: R58: Pode causar efeitos nefastos a longo prazo no ambiente

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
pt: R59: Perigoso para a camada de ozono

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
pt: R60: Pode comprometer a fertilidade

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
pt: R61: Risco durante a gravidez com efeitos adversos na descendência

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
pt: R62: Possíveis riscos de comprometer a fertilidade

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
pt: R63: Possíveis riscos durante a gravidez com efeitos adversos na descendência

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
pt: R64: Pode causar danos às crianças alimentadas com leite materno

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
pt: R65: Nocivo: pode causar danos nos pulmões se ingerido

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
pt: R66: Pode provocar secura da pele ou fissuras, por exposição repetida

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
pt: R67: Pode provocar sonolência e vertigens, por inalação dos vapores

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
pt: R68: Possibilidade de efeitos irreversíveis

en: At least one of the specified phrases is invalid.
pt: Pelo menos uma das frases indicadas é inválida.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
pt: Frases-S:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
pt: Indique as frases R que deseja ler. Só é permitido o "-" como separador. As combinações com "/" ainda não estão implementadas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
pt: Indique as frases R que deseja ler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
pt: Indique as frases S que deseja ler. Só é permitido o "-" como separador. As combinações com "/" ainda não estão implementadas.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
pt: Indique as frases S que deseja ler

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
pt: Carregue aqui para procurar pelas frases introduzidas à esquerda

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
pt: &Filtro

en: Search...
pt: Procurar...

en: Next to each other
pt: Uns a seguir aos outros

en: One part to the side of the other
pt: Uma parte ao lado dos outros

en: Both parts continuous
pt: Ambas as partes contínuas

en: Horizontally
pt: Horizontalmente

en: Horizontally (shifted)
pt: Horizontalmente (desviado)

en: Schemes
pt: Esquemas

en: Gradients
pt: Gradientes

en: Units
pt: Unidades

en: Isotope Table
pt: Tabela de Isótopos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
pt: Bloco-s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
pt: Bloco-p:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
pt: Bloco-d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
pt: Bloco-f:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
pt: Grupo 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
pt: Grupo 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
pt: Grupo 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
pt: Grupo 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
pt: Grupo 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
pt: Grupo 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
pt: Grupo 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
pt: Grupo 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
pt: Estado da Matéria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
pt: Sólido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
pt: Líquido:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
pt: Gasoso:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
pt: Metais alcalinos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
pt: Raros:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
pt: Não-metais:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
pt: Metais alcalinos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
pt: Outros metais:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
pt: Halogéneos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
pt: Metais de transição:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
pt: Gases nobres:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
pt: Metalóides:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
pt: Sem Esquema de Cores

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
pt: Todos os elementos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
pt: Esta cor será usada se não estiver seleccionado nenhum outro esquema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
pt: Em vez de usar um gradiente linear para mostrar a propriedade indicada de um elemento na tabela periódica, o Kalzium poderá também usar um gradiente logarítmico.
    
    Verifique as propriedades que deseja apresentar com um gradiente logarítmico.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
pt: Data de Descoberta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
pt: Valor Máximo da Cor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
pt: Valor Mínimo da Cor:

en: Energy:
pt: Energia:

en: Length:
pt: Comprimento:

en: Temperature:
pt: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
pt: Esta página dá-lhe uma ideia geral do espectro deste elemento. Com o rato, poderá ampliar o espectro.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
pt: Esta página dá-lhe uma antevisão do espectro deste elemento.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
pt: Este é o espectro do elemento.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
pt: Valor &mínimo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
pt: Isto define o comprimento de onda mais à esquerda do espectro.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
pt: &Valor máximo:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
pt: Isto define o comprimento de onda mais à direita do espectro.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
pt: Configuração do Espectro

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
pt: Espectro de emissão

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
pt: Espectro de absorção

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
pt: Unidade:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
pt: Tipo:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
pt: Repor a ampliação

en: Wavelength
pt: Comprimento de Onda

en: Intensity
pt: Intensidade

en: Greek alphabet
pt: Alfabeto grego

en: Uppercase
pt: Maiúsculas

en: Lowercase
pt: Minúsculas

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
pt: Nome

en: alpha
pt: alfa

en: epsilon
pt: épsilon

en: omicron
pt: ómicron

en: omega
pt: ómega

en: Numbers
pt: Números

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
pt: Prefixos Numéricos e Números Romanos

en: Number
pt: Número

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
pt: Prefixo

en: Roman Numerals
pt: Números Romanos

en: 0.5
pt: 0,5

en: 1.5
pt: 1,5

en: 2.5
pt: 2,5

en: &Copy
pt: &Copiar

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
pt: Editor Molecular

en: Load Molecule
pt: Carregar a Molécula

en: Download New Molecules
pt: Carregar Moléculas Novas

en: Save Molecule
pt: Gravar a Molécula

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
pt: Não foram carregadas nenhumas ferramentas - é provável que os 'plugins' do Avogrado não pudessem ter sido localizados.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
pt: Não foram carregadas nenhumas ferramentas - é provável que os 'plugins' do Avogrado não pudessem ter sido localizados. Não podem ser vistas as moléculas até resolver este problema.

en: Common molecule formats
pt: Formatos de moléculas comuns

en: All files
pt: Todos os ficheiros

en: Choose a file to open
pt: Escolher um ficheiro a abrir

en: Could not load molecule
pt: Não foi possível carregar a molécula

en: Loading the molecule failed.
pt: O carregamento da molécula foi mal-sucedido.

en: Choose a file to save to
pt: Escolher um ficheiro onde gravar

en: Failed to download molecule %1 to %2.
pt: Não foi possível transferir a molécula %1 para %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
pt: As moléculas que foram transferidas foram gravadas em %1.

en: The molecules have been saved to %1.
pt: As moléculas foram gravadas em %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
pt: Estilo:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
pt: Visualização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
pt: Carrega uma molécula, onde pode usar o cursor do rato e a roda de deslocamento para mudar o ponto de vista.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
pt: Editar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
pt: Optimizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
pt: Limpar o desenho

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
pt: Medida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
pt: Carregue em 2 átomos para medir uma distância, em 3 átomos para medir um ângulo ou em 4 átomos para medir um ângulo diédrico.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
pt: Estatísticas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
pt: Nome:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
pt: Fórmula:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
pt: Espessura:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
pt: Interface para o OpenBabel

en: Convert
pt: Converter

en: Open Molecule File
pt: Abrir um Ficheiro de Molécula

en: All Files
pt: Todos os Ficheiros

en: You must select some files first.
pt: Tem de seleccionar primeiro alguns ficheiros.

en: No files selected
pt: Sem ficheiros seleccionados

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
pt: O ficheiro %1 já existe. Deseja substituí-lo, se possível?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
pt: O Ficheiro %1 Já Existe -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
pt: OK para executar estes comandos? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
pt: Ficheiros a converter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
pt: &Seleccionar tudo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
pt: &Remover

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
pt: &Adicionar

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
pt: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Você poderá ver aqui os ficheiros que serão convertidos. Use os botões para adicionar e remover ficheiros da lista.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
pt: Converter de:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
pt: Converter para:
