kalzium - en to ro translation catalogue (135 entries)

en: State of matter
ro: Starea materiei

en: Chemical Symbol
ro: Simbolul chimic

en: Distillation
ro: Distilare

en: Emulsion
ro: Emulsie

en: Extraction
ro: Extracție

en: Mix
ro: Amestec

en: Filtering
ro: Filtrare

en: Accuracy
ro: Precizie

en: Crystallization
ro: Cristalizare

en: Solution
ro: Soluție

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
ro: Masa

en: Matter
ro: Materie

en: Phase
ro: Fază

en: Correctness
ro: Corectitudine

en: SI-Unit
ro: Unitate SI

en: Significant figures
ro: Cifre semnificative

en: The number of digits which are meaningful in a number.
ro: Numărul de cifre semnificative dintr-un număr.

en: Standard deviation
ro: Deviația standard

en: Suspension
ro: Suspensie

en: Alloys
ro: Aliaje

en: Alpha rays
ro: Raze alfa

en: Atomic nucleus
ro: Nucleu atomic

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
ro: Masa atomică

en: Isotope
ro: Izotop

en: Spin
ro: Învîrtire

en: Magnetic Moment
ro: Moment magnetic

en: Decay Mode
ro: Mod de descompunere

en: Decay Energy
ro: Energie de descompunere

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
ro: Energia de descompunere este energia eliberată la descompunerea nucleară.

en: [i]see isotopes[/i]
ro: [i]vezi izotopi[/i]

en: Isobars
ro: Izobari

en: Beta rays
ro: Raze beta

en: Ionic Radius
ro: Raza ionică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
ro: Raza covalentă

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
ro: Raza atomică

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
ro: Raza Van der Waals

en: Spatula
ro: Spatulă

en: Scales
ro: Scalări

en: Classic Periodic Table
ro: Tabel periodic clasic

[ctx: Next element]
en: Next
ro: Următor

[ctx: Previous element]
en: Previous
ro: Precedent

en: It was discovered by %1.
ro: A fost descoperit de %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
ro: Originea denumirii:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
ro: Punctul de dezgheț

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
ro: Punctul de fierbere

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
ro: Electronegativitatea

en: Neutrons
ro: Neutroni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
ro: Procentaj

en: Isotopes
ro: Izotopi

en: Miscellaneous
ro: Diverse

en: Spectrum
ro: Spectru

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
ro: Ecuație:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
ro: &Calculează

en: Symbol
ro: Simbol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
ro: Ionizarea

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
ro: Familia

en: Could not open file for writing.
ro: Nu poate fi deschis fișierul pentru scriere.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
ro: Fișier:

en: &Scheme
ro: &Schema

en: Legend
ro: Legendă

en: Overview
ro: Sumar

en: Tools
ro: Unelte

en: Kalzium Error
ro: Eroare Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
ro: Sistemul nu susține OpenGL.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
ro: Blocuri

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
ro: Grupe

en: Colors
ro: Culori

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
ro: &Fișier

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
ro: &Vizualizare

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
ro: &Unelte

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ro: Bara de unelte principală

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
ro: Axa X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
ro: Valoarea medie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
ro: Valoarea maximă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
ro: Valoarea minimă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
ro: Afișare:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
ro: Primul element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
ro: Ultimul element:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
ro: Fără etichete

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
ro: Denumirile elementelor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
ro: Simbolurile elementelor

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
ro: Axa Y

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
ro: &Filtru

en: Units
ro: Unități

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
ro: Grupa I:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
ro: Grupa II:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
ro: Grupa III:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
ro: Grupa IV:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
ro: Grupa V:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
ro: Grupa VI:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
ro: Grupa VII:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
ro: Grupa VIII:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
ro: Starea materiei

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
ro: Solidă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
ro: Lichidă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
ro: Gazoasă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
ro: Metale alcaline:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
ro: Nemetale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
ro: Alcalino-pămîntoase:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
ro: Alte metale:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
ro: Halogeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
ro: Gaze nobile:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
ro: Metaloizi:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
ro: Toate elementele:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
ro: Această culoare va fi folosită dacă nu e selectată nici o altă schemă

en: Temperature:
ro: Temperatură:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
ro: Valoare &minimă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
ro: &Valoare maximă:

en: Intensity
ro: Intensitate

en: Uppercase
ro: Majuscule

en: Lowercase
ro: Minuscule

en: alpha
ro: alfa

en: gamma
ro: gama

en: theta
ro: teta

en: rho
ro: ro

en: phi
ro: fi

en: Number
ro: Număr

en: All files
ro: Toate fișierele

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
ro: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
ro: Afișaj

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
ro: Editează

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
ro: Optimizează

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
ro: Măsoară

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
ro: Statistici

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
ro: Denumire:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
ro: Formulă:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
ro: Greutate:

en: Convert
ro: Convertește

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
ro: Fișiere de convertit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
ro: &Selectează toate

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
ro: &Eliminare

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
ro: &Adăugare

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
ro: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Aici vedeți fișierele ce vor fi convertite. Folosiți butoanele pentru a adăuga și elimina fișiere din listă.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
ro: Conversie din:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
ro: Conversie în:
