kalzium - en to ru translation catalogue (1202 entries)

en: Problem while opening the file
ru: Ошибка открытия файла

en: Cannot open the specified file.
ru: Не удалось открыть указанный файл.

en: Sorry
ru: Ошибка

en: Cannot save to the specified file.
ru: Не удалось сохранить указанный файл.

en: Kalzium OpenGL Part
ru: Модуль OpenGL приложения Kalzium

en: A cool thing
ru: Полезный компонент программы

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
ru: © Carsten Niehaus, 2006

en: State of matter
ru: Агрегатное состояние вещества

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
ru: Состояние вещества, отличающееся по способности сохранять форму и занимать определённый объём: твёрдое, жидкое, газообразное.

en: Chemical Symbol
ru: Химический символ

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
ru: Одно-, двух- или трёхбуквенное сокращение названия элемента, закреплённое международными соглашениями.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
ru: Элемент

en: Chromatography
ru: Хроматография

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
ru: Способ определения компонентного состава смесей, при котором компоненты отделяются друг от друга из-за различия их физико-химических свойств. Процесс разделения основан на различии в равновесном распределении между двумя не смешивающимися фазами, одна из которых неподвижна, а другая подвижна.

en: Distillation
ru: Дистилляция

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
ru: Разделение жидкого раствора (однородной смеси) на компоненты посредством испарения и конденсации паров. Фракционная перегонка — многократное повторение процесса дистилляции на ректификационной колонне.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
ru: Вещество, которое не может быть разложено на более простые вещества. Химические элементы являются основополагающими компонентами для построения веществ. Они состоят из атомов, которые в свою очередь представляют собой ядра из положительных протонов, нейтральных нейтронов и оболочки из электронов.

en: Emulsion
ru: Эмульсия

en: Heterogeneous mix of two liquids.
ru: Неоднородная смесь двух жидкостей.

en: Extraction
ru: Извлечение

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
ru: Обработка однородной или разнородной смеси для получения чистого вещества.

en: Mix
ru: Смесь

en: Filtering
ru: Фильтрование

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
ru: Отделение частиц твёрдого вещества от жидкого или газообразного с помощью фильтра (пористого элемента).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
ru: Вещество, состоящее из отдельных компонентов, которые соединены между собой в неопределённых соотношениях. [i]Однородные смеси[/i] состоят из одной фазы, то есть не содержат частей, различающихся по свойствам и разделённых поверхностями раздела;[i]неоднородные смеси[/i] состоят из нескольких фаз, соприкасающихся по поверхностям их раздела.

en: Accuracy
ru: Точность

en: Consisting of accidental and systematic errors.
ru: Определяется факторами случайной и систематической погрешности.

en: Law of Conservation of Mass
ru: Закон сохранения массы

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
ru: Общая масса веществ, вступающих в химическую реакцию, равна общей массе продуктов реакции. Современная формулировка закона сохранения массы: сумма массы вещества системы и массы, эквивалентной энергии, полученной или отданной той же системой, постоянна.

en: Law of multiple proportions
ru: Закон кратных отношений

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
ru: Если два элемента образуют несколько соединений, то массы одного элемента, приходящиеся на единицу массы другого, относятся как целые числа.

en: Crystallization
ru: Кристаллизация

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
ru: Процесс образования кристаллов из паров, растворов, расплавов, из вещества в другом кристаллическом или аморфном состоянии.

en: Solution
ru: Раствор

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
ru: Однородная смесь из двух или более чистых веществ

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
ru: Масса

en: Measurement of an amount of matter.
ru: Измерение количества вещества.

en: Matter
ru: Вещество

en: All that takes up space and has mass.
ru: Любая субстанция, заполняющая пространство и обладающая массой.

en: Phase
ru: Фаза

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
ru: Однородное по химическому составу и физическим свойствам состояние определённого вещества, у которого имеется некоторая отделяющая его от окружающей среды поверхность.

en: Accuracy and precision
ru: Точность и прецизионность

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
ru: Выражается через стандартное отклонение: значения, полученные в результате случайной погрешности.

en: Correctness
ru: Правильность

en: Values given over accidental errors.
ru: Значения, полученные в результате случайной погрешности.

en: SI-Unit
ru: Единицы СИ

en: Measurement unit using International Symbols.
ru: Единицы измерения с международными обозначениями.

en: Significant figures
ru: Значащие цифры

en: The number of digits which are meaningful in a number.
ru: Разряды, которые выражают число с требуемой точностью.

en: Standard deviation
ru: Среднеквадратичное отклонение

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
ru: Обобщённый показатель, с помощью которого возможно оценить точность измерений.

en: Suspension
ru: Суспензия

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
ru: Неоднородная смесь, состоящая из веществ в жидком и твёрдом состоянии.

en: Alloys
ru: Сплавы

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
ru: Однородные вещества, состоящие из двух и более элементов в определённом соотношении.

en: Alpha rays
ru: Альфа-излучение

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
ru: Излучение, состоящее из альфа-частиц, содержащих два протона и два нейтрона, которые испускаются в результате распада атомных ядер радиоактивных элементов.

en: Atom
ru: Атом

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
ru: Атомы — химически неделимые составляющие вещества. Атомы одного типа называются химическим элементом.

en: Electron
ru: Электрон

en: Proton
ru: Протон

en: Neutron
ru: Нейтрон

en: Atomic nucleus
ru: Атомное ядро

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
ru: Небольшая, положительно заряженная часть атома, состоящая из положительно заряженных протонов и нейтральных нейтронов.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
ru: Атомная масса

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
ru: Принято массу любого атома измерять в масштабе атомных единиц массы (а.е.м.), где масса атома углерода принята равной 12 а.е.м. При этом химическая 1 а.е.м. = 1,66022e-27 кг. Для элементов, состоящих из различных изотопов, указывают среднюю а.е.м. для данной смеси.

en: Isotope
ru: Изотоп

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
ru: Изотопы представляют собой разновидности химического элемента с одним и тем же атомным номером, но разной атомной массой. Слово «изотоп» на греческом означает «одинаковое место» и было использовано, поскольку все изотопы химического элемента находятся в одном и том же месте (в одной клетке) периодической таблицы Менделеева.

en: Spin
ru: Спин

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
ru: Спин — это собственный момент количества движения элементарных частиц, имеющий квантовую природу и не связанный с перемещением частицы как целого. Например, спин атома определяется как векторная сумма (вычисленная по правилам сложения моментов в квантовой механике) спинов элементарных частиц, образующих систему, и орбитальных моментов этих частиц, обусловленных их движением внутри системы.

en: Magnetic Moment
ru: Магнитный момент

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
ru: Магнитный момент — основная величина, характеризующая магнитные свойства вещества. Магнитный момент некоторого объекта (элементарные частицы, атомное ядро, электронные оболочки атомов и молекул) является векторной величиной и обусловлен собственным вращением объекта (спином) как целого во внешнем магнитном поле. Ядерный магнитный момент часто выражают через ядерный магнетон. µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
ru: Тип распада ядра

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
ru: Тип распада ядра описывает конкретный тип распада частицы. Для радиоактивного  распада (распад нуклидов) существуют следующие типы: [br]-> альфа-распад (испускание ядер Гелия-4). [br] -> ß[sup]-[/sup] распад(испускание электрона)[br] -> ß[sup]+[/sup] распад (испускание позитрона) [br] -> захват электрона (ЭЗ) [br] -> испускание протона [br] -> спонтанное деление ядер [br]. Для каждого конкретного нуклида обычно преобладает один способ распада.

en: Decay Energy
ru: Энергия распада

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
ru: Энергия, высвобождающаяся при ядерном распаде.

en: Nuclides
ru: Нуклиды

en: [i]see isotopes[/i]
ru: [i]см. изотопы[/i]

en: Isotone
ru: Изотон

en: Nuclear Isomer
ru: Ядерный изомер

en: Isobars
ru: Изобары

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
ru: Нуклиды, имеющие одинаковое количество нейтронов.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
ru: Изобары — это нуклиды с одинаковым массовым числом, то есть суммой протонов и нейтронов.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
ru: Ядерный изомер — это метастабильное (изомерное) состояние атома, вызванное возбуждением протона или нейтрона в его ядре, при котором для высвобождения дополнительной энергии необходимо изменение спина. Они переходят в нижележащее состояние посредством двух изомерных переходов:[br] -> γ(гамма)-эмиссия (эмиссия высокоэнергетического протона)[br] -> внутренняя конверсия (энергия используется для ионизации атома)[br] Сравните это определение с понятием химического изомера, как наиболее часто используемого значения этого слова. А также с определением изотопа, от которого оно отличается только по количеству нейтронов в ядрах. Метастабильные изомеры конкретного атома обычно обозначают дополнительным индексом "m" (а если у атома несколько изомеров, то m2, m3 и т.д.). Дополнительный индекс обычно ставится после символа элемента и массового числа (например, Co-58m), а иногда пишется в верхнем регистре перед символом (например, [sup]m[/sup]Co-58 или [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
ru: Бета-излучение

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
ru: Излучение, состоящее из электронов, испускаемых атомами радиоактивных элементов.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
ru: Электрон — составная часть атома, элементарная частица массой m[sub]e[/sub]=(9,1093897  ± 0,0000054)e-31 кг и с отрицательным зарядом [i]e[/i]=(1,60217733 ± 0,00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
ru: Протон — элементарная частица ядра атома (в частности, ядро атома водорода - протон) с массой m[sub]e[/sub]=(1,6726231  ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] кг и с положительным зарядом [i]e[/i]=(1,60217733  ± 0,00000049) 10[sup]-19[/sup] C.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
ru: Нейтрон — элементарная частица ядра атома, не имеющая электрического заряда, с массой 1,674927351(74)·10[sup]−27[/sup] кг.

en: Cathode Rays
ru: Катодные лучи

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
ru: Катодный луч — это поток электронов, который можно наблюдать в вакуумных трубках, то есть запаянных стеклянных трубках с вакуумным пространством, в которых установлено по крайней мере два электрода: катод (отрицательный электрод) и анод (положительный электрод) в конфигурации, именуемой диодом.

en: Ionic Radius
ru: Ионный радиус

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
ru: Ионный радиус — это радиус заряженного атома, который называют ионом. Ион может иметь положительный или отрицательный заряд. В приложении Kalzium приводится заряд с указанием радиуса иона. У положительно заряженного иона меньше электронов, тогда как у отрицательного иона электронов больше. Поэтому положительный ион имеет меньший радиус, чем нейтрально заряженный атом и наоборот.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
ru: Ковалентный радиус

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
ru: Атомный радиус

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
ru: Радиус Ван-дер-Ваальса

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
ru: Вандерваальсов радиус атома — это радиус воображаемой твёрдой сферы, которая может использоваться для атомного моделирования в различных целях. Радиусы Ван-дер-Ваальса определяются по размерам межатомного пространства между ближайшими парами одинаковых атомов, расположенных в кристаллах и не связанных между собой химической связью (то есть принадлежащих разным молекулам).

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
ru: Атомный радиус — это расстояние от атомного ядра до самой устойчивой электронной орбитали атома, находящегося в устойчивом состоянии.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
ru: Ковалентный радиус в химии соответствует половине расстояния между двумя одинаковыми ядрами атомов, которые имеют ковалентную связь.

en: Watchglass
ru: Часовое стекло

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
ru: Часовые стекла — это круглые стекла диаметром 5-10 см, используемые в различных экспериментальных методиках. Стёкла имеют выпукло-вогнутую форму, чтобы удерживать некоторое количество жидкости для последующего испарения. Испарение может быть ускорено путём нагревания часового стекла горелкой Бунзена. Часовыми стёклами также можно накрывать чашки Петри или химические стаканы. Подходят они и для взвешивания небольшого количества вещества, а также его сушки в сушильном шкафу. Термин «часовое стекло» происходит от защитных стёкол карманных часов, так как эти стёкла часто имели выпукло-вогнутую форму.

en: Dehydrator
ru: Эксикатор

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
ru: Эксикатор — это лабораторный прибор, часто выполненный из стекла, который служит для высушивания химических веществ, то есть для удаления воды или жидкости из образца.
    			Основу конструкции составляет стеклянная ёмкость с пришлифованной крышкой для обеспечения воздухонепроницаемости. Нижняя часть эксикатора обычно заполняется влагопоглотителем, например хлоридом кальция, силикатным гелем, пятиокисью фосфора или серной кислотой. Образец помещается для сушки на решётчатый поддон из пластика или керамики, расположенный над влагопоглотителем.
    			Влагопоглотитель гигроскопичен, то есть обезвоживает среду, поглощая водяные пары. А затем сухая атмосфера поглощает воду из образца, который необходимо высушить.

en: Spatula
ru: Шпатель

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
ru: Шпатель — это лабораторный инструмент для соскабливания, помола и переноса химикатов. Шпатель может быть изготовлен из различных материалов (например, железа, титана или платины), а также может иметь различные формы (например, шпатель с плоским концом или с ложкой).

en: Water Jet Pump
ru: Водоструйный насос

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
ru: Водоструйный насос снабжён двумя входными трубками и одной выходной. Основу конструкции составляют две трубки, расположенные одна в другой. Поступая во входной патрубок, струя воды на максимальном давлении выбрасывается из сопла в трубку чуть большего диаметра. Благодаря этому водоструйный насос всасывает воздух или жидкость из второй трубки.<br> Этот эффект вызван отрицательным давлением, возникающим в перемещающейся жидкости. Таким образом, водоструйный насос применяет принцип гидродинамического парадокса, при котором объекты, расположенные вблизи от перемещающейся жидкости, всасываются в неё, а не отталкиваются.

en: Refractometer
ru: Рефрактометр

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
ru: С помощью рефрактометра определяют показатели преломления оптически прозрачных веществ. Если показатель преломления химического соединения известен, то рефрактометр можно использовать для определения чистоты синтезированного образца или для контроля успеха проведения синтеза.

en: Mortar
ru: Ступка

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
ru: Ступка используется для ручного измельчения твёрдых веществ, а также может использоваться для получения однородной смеси порошков перетиранием. Перетирание в ступке осуществляется с помощью пестика, имеющего булавовидную форму.

en: Heating Coil
ru: Электрическая плитка

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
ru: Электрические плитки используются для нагревания колб и других ёмкостей. Ко многим плиткам можно подсоединять термометр, чтобы температура нагрева не превышала заданную величину. Также плитки часто снабжают магнитной мешалкой для перемешивания жидкости. Это позволяет получать растворы, однородные как по составу, так и по температуре.

en: Cork Ring
ru: Подставка из пробки

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
ru: Большие ёмкости, например круглодонные колбы, обычно ставят на подставки из пробки — специального лёгкого и мягкого древесного материала с хорошими теплоизоляционными свойствами для защиты хрупкой посуды.

en: Dropping Funnel
ru: Капельная воронка

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
ru: Капельная воронка используется для точной дозировки объёма жидкости. Скорость падения капель можно контролировать с помощью крана.

en: Separating Funnel
ru: Делительная воронка

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
ru: Делительная воронка используется для разделения жидкостей с разной плотностью. Кран в основании воронки позволяет сливать более плотную жидкость для перемещения в другую ёмкость.

en: Test Tube Rack
ru: Штатив для пробирок

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
ru: Штатив для пробирок может быть полезен при проведении экспериментов над малым объёмом большого числа различных веществ подряд. Также может применяться для сушки пробирок.

en: Vortexer
ru: Встряхиватель

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
ru: Встряхиватель предназначен для получения однородного раствора лабораторных реагентов. Ёмкости с жидкостью помещают на платформу. Вращательными движениями платформа перемешивает реагенты со скоростью до 3000 вращений в минуту, при этом срабатывает контактный датчик. Так можно быстро получать крайне малые объёмы однородных жидкостей. Действие этого прибора противоположно действию центрифуги, которая используется для отделения жидкостей.

en: Wash Bottle
ru: Промывалка

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
ru: Эти ёмкости используются для различных целей. В большинстве лабораторий их заполняют водой, различными растворами, кислотами и другими наиболее часто использующимися жидкостями. Они облегчают применение этих жидкостей, когда нет необходимости в их точной дозировке.

en: Rotary Evaporator
ru: Роторный испаритель

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
ru: Роторный испаритель состоит из круглой колбы, погружённой в резервуар с горячей водой (водяная баня). Применяется для выпаривания растворителей из раствора. Колба с раствором вращается, а пары растворителя в вакуумной среде собираются в холодильник, после чего стекают в колбу-приёмник. Таким образом можно концентрировать или очищать растворы. Подключив к установке вакуум-насос, можно уменьшить давление воздуха, а значит и снизить температуру кипения жидкостей.

en: Reflux Condenser
ru: Обратный холодильник

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
ru: Обратный холодильник применяется в составе установки, в которой газ, полученный в результате нагрева жидкости, собирается в обратном холодильнике, охлаждается там до образования конденсата и поступает обратно в ту же жидкость. Обычно такой холодильник используется совместно с круглодонной колбой или колбой с несколькими горловинами.

en: Pipette Bulb
ru: Груша для пипеток

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
ru: Груша для пипеток используется для заполнения пипетки жидкостью. Сжатие и последующее распрямление груши создаёт отрицательное давление, при котором жидкость затекает в пипетку. Последующее сжатие груши позволяет извлечь жидкость из пипетки.

en: Test Tube
ru: Пробирка

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
ru: В пробирках проводят небольшие реакции или эксперименты. Существует множество видов пробирок: с несколькими выводами, с делениями для измерений,повышенной прочности и так далее.

en: Protective Goggles
ru: Защитные очки

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
ru: Большинство лабораторий настаивает на использовании защитных очков. Без них работа с большинством химикатов слишком опасна. Обычно линзы очков изготавливают из специальной пластмассы, которая может защитить как от механических воздействий, так и от кислот и щелочей.

en: Round-Bottomed Flask
ru: Круглодонная колба

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
ru: Круглодонные колбы используются для проведения различных реакций. Они могут иметь отводы для соединения с другим лабораторным оборудованием. На стол эти колбы устанавливаются с помощью пробковых подставок.

en: Full Pipette
ru: Пипетка с фиксированным объёмом

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
ru: В отличие от обычных пипеток, пипетка с фиксированным объёмом позволяет отмерить только один заданный объём жидкости.

en: Drying Tube
ru: Осушительная трубка

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
ru: Некоторые реакции должны протекать без доступа влаги. Для этих целей служит осушительная трубка. Она содержит гигроскопичное вещество, поглощающее влагу из атмосферы.

en: Test Tube Holder
ru: Держатель для пробирок

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
ru: Держатель для пробирок служит для удобного удержания пробирки. Он позволяет держать горячую пробирку на безопасном расстоянии от руки. Обычно держатели используют для удержания пробирки над открытым огнём.

en: Measuring Cylinder
ru: Мерный цилиндр

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
ru: С помощью мерного цилиндра можно относительно точно измерить объём жидкости. Кроме этого, мерный цилиндр позволяет провести декантацию, т.е. отделить твёрдую фазу (осевшие на дно макрочастицы) от жидкой путём механического сливания раствора с осадка и его фильтрации.

en: Thermometer
ru: Термометр

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
ru: Термометр используется для определения температуры образца. В лабораторных условиях применяются специальные термометры, устойчивые к воздействиям кислот и щелочей.

en: Magnetic Stir Bar
ru: Якорь магнитной мешалки

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
ru: Якорь магнитной мешалки — химически высокоинертный, маленький магнитный брусок. Часто в нагреватели встраивают вращающийся магнит, который вызывает вращение якоря, находящегося в смеси, что позволяет получать однородную смесь.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
ru: Извлекатель якоря магнитной мешалки

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
ru: Извлекатель якоря магнитной мешалки позволяет извлекать якорь из ёмкости. Он представляет собой палочку с магнитом на конце, который притягивает к себе якорь.

en: Pipette
ru: Пипетка мерная

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
ru: Мерные пипетки используют в лабораториях для внесения небольших объёмов жидкости. На пипетке присутствует градуированная шкала для измерения объёма, а применение резиновой груши позволяет использовать пипетки для капельного дозирования жидкостей. Оба вида мерных пипеток откалиброваны на использование жидкостей с температурой 20°C и на определённую скорость вытекания (указывается после отметки «Ex.»). При необходимости скорость вытекания наносится на пипетку.

en: Erlenmeyer Flask
ru: Колба Эрленмейера

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
ru: Колба Эрленмейера, названная так в честь немецкого химика Эмиля Эрленмейера (1825-1909), отличается от химического стакана тем, что имеет основание в форме обратного конуса и цилиндрическую горловину. Для лабораторных нужд используют различные типы колб Эрленмейера — с узкой и широкой горловиной. Некоторые задачи могут потребовать применение колбы с шлифами, чтобы обеспечить герметичное соединение с другим лабораторным оборудованием.
    			<br>
    			Узкое горло уменьшает риск выброса жидкости, особенно в случае кипения или бурного протекания реакции.
     			<br>
    			В колбе Эрленмейера можно, например, удобно смешивать жидкости или ускорять протекание реакции, перемешиванием или взбалтыванием содержимого. Практическое удобство такая колба представляет и при работе с магнитной мешалкой, так как её можно устанавливать непосредственно на платформу мешалки. В отличие от колбы Эрленмейера, круглодонную колбу следует устанавливать на платформу мешалки с помощью подставки из пробки.

en: Ultrasonic Bath
ru: Ультразвуковая ванна

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
ru: Для протекания некоторых химических реакций чрезвычайно важно обеспечить отсутствие газа в растворителе. Для этого реакционный сосуд помещают на некоторое время в ультразвуковую ванну. Под воздействием звука высокой частоты пузырьки воздуха отрываются и поднимаются вверх. Эту процедуру называют дегазацией.

en: Scales
ru: Весы

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
ru: В лабораториях часто возникает необходимость в очень точном определении количества реагента. Высокоточные весы позволяют взвешивать массу вплоть до 1/10000 грамма. Такие весы стоят на гранитных блоках для предотвращения влияния вибрации и защищены колпаком от воздействия меняющихся воздушных потоков.

en: Distillation bridge
ru: Дистилляционный мост

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
ru: Одним из способов разделения смеси жидкостей является дистилляция. В составе дистилляционной установки дистилляционный мост играет роль переходного канала между двумя сосудами. В одном сосуде находится разделяемая смесь, из которой в результате нагревания формируется газ, направляемый по мосту. На другом конце моста газовая фаза конденсируется, и капли конденсата стекают в круглодонную колбу. Дистилляционный мост обычно охлаждается противотоком, а для контроля его температуры часто устанавливается термометр.

en: Syringe
ru: Газовый шприц

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
ru: Газовый шприц состоит из двух частей: цилиндра и поршня. Обычно обе части делают из стекла. Газы, попадая в стеклянный цилиндр, сдвигают поршень, поскольку шприц является закрытой системой. Это позволяет использовать газовые шприцы для измерения объёма газообразных продуктов реакции.

en: Separation Beaker
ru: Делительный стакан

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
ru: Прежде всего, на четыре отвода этого делительного стакана помещают четыре маленьких колпачка. Во время дистилляции, когда достигнута определённая температура, делительный стакан поворачивают на 60 градусов. В этом случае по завершении дистилляции в каждом из четырёх колпачков будет содержаться определённая жидкость, в зависимости от точки кипения дистиллируемой жидкости.

en: Burner
ru: Горелка

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
ru: Существует несколько типов горелок. На фотографии показана газовая горелка Теклю. Каждый конкретный тип горелки предназначен для определённых задач и отличается максимальной температурой нагрева и тепловой мощностью.

en: Extractor Hood
ru: Вытяжной шкаф

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
ru: Вытяжные шкафы используются для фильтрации газов, образующихся в результате химических реакций. Воздух после очистки откачивается за пределы здания.

en: Contact Thermometer
ru: Термометр контактный

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
ru: Контактные термометры отличаются от обычных тем, что они подсоединяются к нагревательному элементу, и поэтому способны как определять, так и регулировать текущую температуру. Они позволяют проводить эксперименты, для выполнения которых необходимо поддержание постоянной температуры. Принцип работы контактного термометра заключается в использовании отрицательной обратной связи: при достижении заданной температуры нагреватель отключается, при падении температуры нагреватель включается снова.

en: Clamps
ru: Держатели

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
ru: Лабораторные держатели обеспечивают фиксацию различного химического оборудования.

en: Indicator Paper
ru: Индикаторная бумага

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
ru: Существует множество способов для измерения значения pH раствора, одним из которых является применение индикаторной бумаги. Индикаторная бумага меняет свой цвет в зависимости от значения pH используемого раствора. Сравнение с цветовой шкалой позволяет достаточно точно определить значение pH. При необходимости получения более точного результата используется стеклянный электрод, принципом работы которого является измерение электропроводности раствора.

en: Short-Stem Funnel
ru: Воронка с коротким горлом

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
ru: Воронка позволяет заполнять узкогорлый сосуд жидкостью или мелким порошком.

en: Buret
ru: Бюретка

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
ru: Бюретки используются для титрования жидкостей. Для этого бюретка заполняется заданным объёмом жидкости, а под ней ставится какая-либо ёмкость, например колба Эрленмейера. Жидкость в ёмкости титруется при открытии крана бюретки. Высококачественные бюретки снабжены приспособлением для ввода раствора, который облегчает повторное заполнение бюретки точным объёмом титранта, на который рассчитана бюретка.

en: Beaker
ru: Химический стакан

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
ru: Химические стаканы используются для самых различных задач, например, для хранения химических веществ или для проведения реакций. Также химические стаканы часто используются для проведения титриметрического анализа.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
ru: ДСК (дифференциальный сканирующий калориметр)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
ru: Дифференциальный сканирующий калориметр применяют для определения количества тепла, выделяющегося или поглощающегося образцом при нагревании, охлаждении или при постоянной температуре. Это значение вполне индивидуально для каждого состояния вещества. Таким образом, ДСК используется для идентификации химических веществ, а также описания их свойств.

en: Dewar Vessel
ru: Сосуд Дьюара

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
ru: Сосуд Дьюара (или колба Дьюара) назван в честь физика сэра Джеймса Дьюара (1842-1923) — это колба с двойными вакуумными стенками, предназначенная для обеспечения хорошей термоизоляции. Позволяет хранить жидкости в холодном или горячем состоянии. Хорошо известным примером сосуда Дьюара является бытовой термос.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
ru: Макет

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
ru: Водород

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
ru: Название происходит от греческого «hydro» и «gennao» — «образующий воду».

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
ru: Гелий

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
ru: Название происходит от греческого «helios» — «Солнце».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
ru: Литий

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
ru: Название происходит от греческого «lithos» — «камень».

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
ru: Бериллий

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
ru: Название происходит от греческого «beryllos» — «светло-зелёный камень».

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
ru: Бор

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
ru: Название «Boron» происходит от «Bor(ax) + (carb)on» — «бура» и «углерод».Содержится в буре и по своим свойствам очень похож на углерод.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
ru: Углерод

en: Latin 'carboneum' for carbon.
ru: Название происходит от латинского «carboneum»  — «углерод».

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
ru: Азот

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
ru: Название происходит от латинского «nitrogenium» — «образующий селитру».

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
ru: Кислород

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
ru: Название происходит от латинского «oxygenium» — «образующий кислоту».

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
ru: Фтор

en: Latin 'fluere' ('floats').
ru: Название происходит от латинского «fluere» — «течь».

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
ru: Неон

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
ru: Название происходит от греческого «neo» — «новый».

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
ru: Натрий

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
ru: Название происходит от латинского «sodanum» — «лекарство от головной боли». Химический символ происходит от латинского «natrium» из арабского «natrun» —«сода».

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
ru: Магний

en: Named after the city of Magnesia.
ru: Назван в честь города Магнезии

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
ru: Алюминий

en: Latin 'alumen'.
ru: Название происходит от латинского «alumen» — «квасцы».

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
ru: Кремний

en: Latin 'silex'.
ru: Название происходит от латинского «silex» — «кремень».

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
ru: Фосфор

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
ru: Название происходит от греческого «phosphoros» — «несущий свет».

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
ru: Сера

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
ru: Название происходит от санскритского «sweb» — «спать».

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
ru: Хлор

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
ru: Название происходит от греческого «chloros» — «жёлто-зелёный».

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
ru: Аргон

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
ru: Название происходит от греческого «aergon» — «неактивный».

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
ru: Калий

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
ru: Название происходит от английского «potash» («pot ashes» — «зола из горшка»), так как он содержится в гидроокиси калия. Химический символ происходит от латинского «kalium» из арабского «al qaliy» — щёлочь.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
ru: Кальций

en: Latin 'calx' for 'lime'.
ru: Название происходит от латинского «calx» — «известь».

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
ru: Скандий

en: Named because it was found in Scandinavia.
ru: Назван по месту открытия в честь Скандинавии.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
ru: Титан

en: The Titans were giants in Greek mythology.
ru: Назван в честь титанов — гигантов в греческой мифологии.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
ru: Ванадий

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
ru: Название происходит от «Vanadis» — одного из имён скандинавской богини Фрейи.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
ru: Хром

en: Greek 'chroma' means 'color'.
ru: Название происходит от греческого «chroma» — «цвет».

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
ru: Марганец

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
ru: Был обнаружен в чернозёме возле города Магнезия. Поэтому получил название«magnesia nigra» («чёрная магнезия») или сокращённо — «Manganese»(«марганец»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
ru: Железо

en: Latin 'ferrum'.
ru: Название происходит от латинского «ferrum» — «железо».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
ru: Кобальт

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
ru: Название происходит от немецкого «Kobold, дух-хранитель подземных ископаемых».

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
ru: Никель

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
ru: Название происходит от немецкого «Nickel» — имя злого духа гор.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
ru: Медь

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
ru: Название происходит от греческого «cuprum» — «Кипр».

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
ru: Цинк

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
ru: Название происходит от немецкого «zinking» — «крупнозернистый», поскольку цинковая руда имеет зернистую структуру.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
ru: Галлий

en: 'Gallia' is an old name for France.
ru: Название происходит от «Gallia» — древнего названия Франции.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
ru: Германий

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
ru: Название происходит от латинского «germania» — древнего названия Германии.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
ru: Мышьяк

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
ru: Название происходит от греческого «arsenikos» — «мужчина» или «храбрый, смелый».

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
ru: Селен

en: Greek 'selena' for 'moon'.
ru: Название происходит от греческого «selena» — «Луна».

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
ru: Бром

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
ru: Название происходит от греческого «bromos» — «дурно пахнущий».

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
ru: Криптон

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
ru: Название происходит от греческого «kryptos» — «скрытый».

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
ru: Рубидий

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
ru: Название происходит от латинского «rubidus» — «тёмно-красный».

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
ru: Стронций

en: Named after the mineral Strontianit.
ru: Название происходит от минерала стронцианита.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
ru: Иттрий

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
ru: Назван в честь маленького городка Иттербю близ Стокгольма в Швеции. Тербий, иттербий и эрбий также названы в честь этого городка.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
ru: Цирконий

en: Named after the mineral zircon.
ru: Назван в честь минерала циркона.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
ru: Ниобий

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
ru: Назван в честь Ниобы, дочери греческого бога Тантала.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
ru: Молибден

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
ru: Название имеет греческое происхождение и означает «похожий на платину», так как в античную эпоху было сложно отличить молибден от платины.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
ru: Технеций

en: Greek 'technetos' for artificial.
ru: Название происходит от греческого «technetos» — «искусственный».

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
ru: Рутений

en: Ruthenia is the old name of Russia.
ru: Название происходит от «Ruthenia» — древнего названия России.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
ru: Родий

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
ru: Название происходит от греческого «rhodeos» — «красный как роза».

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
ru: Палладий

en: Named after the asteroid Pallas.
ru: Назван в честь астероида Паллады.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
ru: Серебро

en: Latin 'argentum' for silver.
ru: Название происходит от латинского «argentum» — «серебро».

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
ru: Кадмий

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
ru: Название происходит от греческого «kadmia» («galmei» — карбонат цинка).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
ru: Индий

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
ru: Получил название от цвета «индиго», поскольку имеет синий спектр.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
ru: Олово

en: Latin 'stannum' for tin.
ru: Название происходит от латинского «stannum» — «олово».

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
ru: Сурьма

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
ru: Название происходит от арабского прочтения греческого названия «anthos ammonos» — «цветок бога Амона».

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
ru: Теллур

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
ru: Название происходит от латинского «tellus» или «telluris» — «Земля».

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
ru: Йод

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
ru: Название происходит от греческого «ioeides» — «фиолетовый».

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
ru: Ксенон

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
ru: Название происходит от греческого «xenos» — «иностранец».

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
ru: Цезий

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
ru: Название происходит от латинского «caesius» — «серо-голубой».

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
ru: Барий

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
ru: Название происходит от греческого «barys» — «тяжёлый».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
ru: Лантан

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
ru: Название происходит от греческого «lanthanein» — «скрытый». Лантаноиды также называют «редкоземельными» элементами.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
ru: Церий

en: Named after the planetoid Ceres.
ru: Назван в честь карликовой планеты Цереры.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
ru: Празеодим

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
ru: Название происходит от греческого «prasinos didymos» — «светло-зелёный близнец».

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
ru: Неодим

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
ru: Название происходит от греческого «neos didymos» — «новый близнец».

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
ru: Прометий

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
ru: Назван в честь древнегреческого мифического героя Прометея. Прометей украл огонь у богов и передал его людям.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
ru: Самарий

en: Named after the mineral Samarskit.
ru: Назван в честь минерала самарскита.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
ru: Европий

en: Named after Europe.
ru: Назван в честь континента Европы.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
ru: Гадолиний

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
ru: Назван в честь финского химика Юхана Гадолина.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
ru: Тербий

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
ru: Назван в честь шведского городка Иттербю и минерала иттербита, из которого он был получен. Иттрий, эрбий и иттербий также названы в честь этого городка.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
ru: Диспрозий

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
ru: Название происходит от греческого «dysprositor» — «труднодоступный».

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
ru: Гольмий

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
ru: Название происходит от латинского «holmia» — старого названия города Стокгольм.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
ru: Эрбий

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
ru: Назван в честь шведского городка Иттербю, где впервые был найден минерал гадолинит (из которого был изначально получен эрбий). Иттрий, тербий и иттербий также названы в честь этого городка.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
ru: Тулий

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
ru: Назван в честь древнего названия Скандинавии — «Туле» («Thule»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
ru: Иттербий

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
ru: Назван в честь шведского городка Иттербю, также как иттрий, тербий и эрбий.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
ru: Лютеций

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
ru: Название происходит от древнего латинского названия Парижа — «Лютеция» («Lutetia»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
ru: Гафний

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
ru: Нильс Бор первым предсказал свойства этого элемента до его открытия, поэтому элемент был назван в честь его родного города «Гафния» («Hafnia») — старое латинское название Копенгагена, Дания.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
ru: Тантал

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
ru: Назван в честь греческого мифического героя Тантала.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
ru: Вольфрам

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
ru: Название происходит от шведского «tung sten», что означает «тяжёлый камень». Химический символ происходит от старонемецкого названия элемента «wolfram», которое описывает взаимодействие вольфрама с оловом «как волк (wolf) ест овечку (ram)».

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
ru: Рений

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
ru: Назван в честь реки Рейн в Германии (лат. — «Rhenium»).

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
ru: Осмий

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
ru: Название происходит от греческого «запах». Оксиды осмия сильно пахнут редиской.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
ru: Иридий

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
ru: Название происходит от греческого «iris» — «радуга».

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
ru: Платина

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
ru: Название происходит от испанского «platina» — «маленькое серебро».

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
ru: Золото

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
ru: Название происходит от латинского «aurum». Названо в честь Авроры, богини утренней зари.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
ru: Ртуть

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
ru: Название происходит от греко-латинского «hydrargyrum» — «жидкое серебро».

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
ru: Таллий

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
ru: Название происходит от греческого «tallos» — «молодая ветвь».

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
ru: Свинец

en: Latin 'plumbum' for Lead.
ru: Название происходит от латинского «plumbum» — «свинец».

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
ru: Висмут

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
ru: Название происходит от слова «Wismut» — «белая масса».

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
ru: Полоний

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
ru: Назван в честь Польши — родины Марии Склодовской-Кюри.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
ru: Астат

en: Greek 'astator' for 'changing'.
ru: Название происходит от греческого «astator» — «меняющийся».

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
ru: Радон

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
ru: Название происходит от химического элемента радия. Название элемента оканчивается на «-он», потому что радон является благородным газом.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
ru: Франций

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
ru: Назван в честь Франции — родины Маргариты Пере.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
ru: Радий

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
ru: Название происходит от латинского «radius» — «луч», поскольку элемент является радиоактивным.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
ru: Актиний

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
ru: Название происходит от греческого «aktis» — «луч», поскольку элемент является радиоактивным.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
ru: Торий

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
ru: Назван в честь скандинавского бога грома Тора.

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
ru: Протактиний

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
ru: Название происходит от греческого «protos» — «прародитель», потому что актиний является продуктом радиоактивного распада протактиния.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
ru: Уран

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
ru: Название происходит от греческого «ouranos» — «небо». Назван в честь планеты Уран.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
ru: Нептуний

en: Named after the planet Neptune.
ru: Назван в честь планеты Нептун.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
ru: Плутоний

en: Named after the planet Pluto.
ru: Назван в честь планеты Плутон.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
ru: Америций

en: Named after America.
ru: Назван в честь континента Америки.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
ru: Кюрий

en: Named after Marie Curie.
ru: Назван в честь Марии Кюри.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
ru: Берклий

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
ru: Назван в честь Калифорнийского университета в Беркли, где он был получен.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
ru: Калифорний

en: Named after the US-State of California.
ru: Назван в честь штата Калифорния в США.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
ru: Эйнштейний

en: Named after the scientist Albert Einstein.
ru: Назван в честь учёного Альберта Эйнштейна.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
ru: Фермий

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
ru: Назван в честь учёного Энрико Ферми.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
ru: Менделевий

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
ru: Назван в честь учёного Д.И. Менделеева.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
ru: Нобелий

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
ru: Назван в честь учёного Альфреда Нобеля.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
ru: Лоуренсий

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
ru: Назван в честь учёного Эрнеста Орландо Лоуренса.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
ru: Резерфордий

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
ru: Назван в честь учёного Эрнеста Резерфорда.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
ru: Дубний

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
ru: Назван в честь российского наукограда Дубны.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
ru: Сиборгий

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
ru: Назван в честь учёного Гленна Теодора Сиборга.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
ru: Борий

en: Named after the scientist Niels Bohr.
ru: Назван в честь учёного Нильса Бора.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
ru: Хассий

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
ru: Название происходит от латинского «hassia» — старого названия немецкого графства Гессен, где было открыто множество химических элементов.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
ru: Мейтнерий

en: Named after the scientist Lise Meitner.
ru: Назван в честь учёного Лизы Мейтнер.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
ru: Дармштадтий

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
ru: Назван в честь немецкого города Дармштадта, в котором было открыто множество химических элементов.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
ru: Рентгений

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
ru: Назван в честь Вильгельма Конрада Рентгена.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
ru: Коперниций

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
ru: Назван в честь астронома Николая Коперника. Ранее был известен как эка-ртуть.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
ru: Нихоний

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
ru: Название происходит от латинизированного самоназвания Японии — «Нихон». Этот элемент был первым химическим элементом открытым в Японии, в исследовательском центре RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Ранее был известен как эка-таллий.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
ru: Флеровий

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
ru: Назван в честь Лаборатории ядерных реакций им. Г.Н. Флёрова Объединённого института ядерных исследований (г. Дубна, Россия), где проводится синтез сверхтяжёлых элементов. Ранее был известен как эка-свинец.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
ru: Московий

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
ru: Назван в честь Московской области, где находится Объединённый институт ядерных исследований, который был одним из первооткрывателей этого элемента. Ранее был известен как эка-висмут.

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
ru: Ливерморий

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
ru: Назван в честь Ливерморской национальной лаборатории (США). Ранее был известен как эка-полоний.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
ru: Теннессин

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
ru: Назван в честь американского штата Теннесси, где находятся Национальная лаборатория Ок-Ридж и Университет Вандербильта, которые были первооткрывателями этого элемента. Ранее был известен как эка-астат.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
ru: Оганесон

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
ru: Назван в честь профессора Юрия Оганесяна, специалиста в области экспериментальной ядерной физики. Ранее был известен как эка-радон, а до 1960 г. — как эка-эманация.

en: Classic Periodic Table
ru: Классическая периодическая таблица

en: Long Periodic Table
ru: Длинная периодическая таблица

en: Short Periodic Table
ru: Короткая периодическая таблица

en: Transition Elements
ru: Переходные элементы

en: DZ Periodic Table
ru: Периодическая таблица DZ

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
ru: Химический калькулятор

en: Equation Balancer
ru: Балансировка уравнений

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
ru: Введение

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
ru: Ядерный распад

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
ru: Газ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
ru: Концентрации

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
ru: Молекулярная масса

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
ru: Титриметрический анализ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
ru: <big>Выберите калькулятор</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
ru: Это список доступных калькуляторов. Для просмотра подробной информации по каждому калькулятору нажмите «Введение».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
ru: Калькуляторы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
ru: <h1>Калькуляторы приложения Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
ru: <big>Информация о различных калькуляторах</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
ru: Описание назначения каждого калькулятора в приложении Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
ru: <big>Добро пожаловать в раздел «Химический калькулятор» приложения Kalzium!<br /></big>
    <p>Раздел «Химический калькулятор» состоит из набора калькуляторов, проводящих различные вычисления для различных задач.</p>
    <p>В приложении Kalzium имеются следующие калькуляторы:</p>
    <ul><li><b>Молекулярная масса<br /></b>Калькулятор позволяет вычислять молекулярные массы различных молекул.<br />Можно задавать короткие формы наименований молекул в виде сокращений.</li>
    <li><b>Концентрации<br /></b>Позволяет вычислять следующие количественные величины:</li>
    <ul type="circle"><li>Количество вещества</li>
    <li>Объём раствора</li>
    <li>Концентрация вещества</li></ul>
    <p>На выбор предлагается широкий ряд единиц измерения и различные способы выражения количества вещества.</p>
    <li><b>Ядерный распад<br /></b>Калькулятор берёт данные по составу ядер из приложения Kalzium и вычисляет значение ожидаемой массы вещества через определённый промежуток времени.</li>
    <li><b>Газ<br /></b>Калькулятор вычисляет температуру, давление, объём,количество газа и другие параметры для различных идеальных и неидеальных газов.</li>
    <li><b>Балансировка уравнений<br /></b>Калькулятор осуществляет балансировку химических уравнений.</li>
    <li><b>Титриметрический анализ<br /></b>Калькулятор пытается найти точку эквивалентности при титровании по индикатору pH, которой лучше всего соответствует функция гиперболического тангенса. Также может решить систему уравнений равновесия и определить изменение концентрации одного из веществ в зависимости от концентрации другого.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
ru: Значение в процентах должно быть меньше 100, введите допустимое значение.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
ru: Плотность не может равняться нулю, введите допустимое значение.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
ru: Масса не может равняться нулю, введите допустимое значение.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
ru: Объём не может равняться нулю, введите допустимое значение.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
ru: Количество молей вещества не может равняться нулю, введите допустимое значение.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
ru: Молярная масса растворителя не может равняться нулю, введите допустимое значение.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
ru: Количество эквивалентов равно нулю. Невозможно рассчитать эквивалентную массу.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
ru: Концентрация не может равняться нулю, введите допустимое значение.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
ru: Объём растворителя не может равняться нулю.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
ru: Количество молей растворителя не может равняться нулю.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
ru: Масса растворителя не может равняться нулю.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
ru: Недостаточно данных для расчёта значения. Укажите нормальную концентрацию.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
ru: Недостаточно данных для расчётов. Укажите молярную концентрацию/молярную долю/моляльную концентрацию.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
ru: Количество указано в молях, невозможно вычислить молярную/эквивалентную массу. Укажите массу/объём.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
ru: Вычислить молярную массу растворителя возможно только при указании молярной концентрации.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
ru: Молярная масса не может равняться нулю, введите допустимое значение.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
ru: Эквивалентная масса не может равняться нулю, введите допустимое значение.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
ru: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Не все приведённые ниже поля необходимо заполнять данными. Например, если указано количество растворителя в молях, то нет необходимости вводить его молярную массу.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
ru: Данные

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
ru: <big><b>Количество растворённого вещества:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
ru: <big>Укажите количество растворённого вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
ru: Укажите здесь количество растворённого вещества в растворе.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
ru: Выберите способ выражения количества растворённого вещества

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
ru: Выберите здесь способ выражения количества растворённого вещества, то есть по массе, по объёму или в молях.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
ru: <big><b>Молярная масса растворённого вещества:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
ru: <big>Укажите молярную массу растворённого вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
ru: Укажите здесь молярную массу растворённого вещества.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
ru: <big><b>Эквивалентная масса растворённого вещества:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
ru: <big>Укажите эквивалентную массу растворённого вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
ru: Укажите здесь эквивалентную массу растворённого вещества. Данный параметр необходим, только если нормальность раствора используется для выражения его концентрации.
    Нормальность раствора = количество эквивалентов вещества/литр раствора

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
ru: <big><b>Плотность растворённого вещества:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
ru: <big>Укажите плотность растворённого вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
ru: Укажите здесь плотность растворённого вещества. Данный параметр необходим, только если количество растворённого вещества выражается в единицах объёма.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
ru: <big><b>Количество растворителя:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
ru: <big> Укажите количество растворителя</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
ru: Укажите здесь количество растворителя в растворе.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
ru: <big>Выберите способ выражения объёма</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
ru: Выберите здесь способ выражения количества растворителя: по массе, по объёму или в молях.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
ru: <big><b>Молярная масса растворителя:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
ru: <big>Укажите молярную массу растворителя</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
ru: Укажите здесь молярную массу растворителя.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
ru: <big><b>Плотность растворителя:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
ru: <big>Укажите плотность растворителя</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
ru: Укажите здесь плотность раствора. Данный параметр необходим, только если указанное/искомое количество растворителя выражено в единицах массы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
ru: <big><b>Концентрация:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
ru: <big>Укажите концентрацию раствора</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
ru: Укажите здесь концентрацию раствора в единицах, выбранных справа.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
ru: <big><b>Вычислить:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
ru: <big>Выберите предмет вычисления</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
ru: Это список величин, которые могут быть вычислены. Выберите одну из величин и укажите другие значения, необходимые для вычисления.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
ru: Выберите единицу измерения плотности растворителя

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
ru: <big>Укажите единицу/способ выражения концентрации</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
ru: <big>Единицы измерения количества растворителя</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
ru: Укажите здесь единицы измерения количества растворителя в растворе.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
ru: <big>Единицы молярной массы растворителя</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
ru: г/моль

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
ru: <big>Укажите единицу плотности</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
ru: Укажите здесь единицу измерения плотности растворённого вещества. Данный параметр необходим, только если количество растворённого вещества выражено в единицах объёма.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
ru: <big>Укажите единицу количества растворённого вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
ru: Укажите здесь единицу измерения количества растворённого вещества в растворе.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
ru: <big>Единицы молярной массы растворённого вещества</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: (g/mol)
ru: г/моль

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
ru: <big>Единицы эквивалентной массы растворённого вещества</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
ru: <big>Вернуть исходные значения всех параметров</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
ru: Сбросить

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
ru: Молярная масса не может равняться нулю, введите допустимое значение.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
ru: <big><b>При изменении одних величин будет происходить динамическое изменение других.<br />Масса и моли напрямую зависят от текущего газа.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
ru: <big><b>Молярная масса газа:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
ru: <big>Укажите молярную массу газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
ru: Укажите здесь молярную массу газа, например 2 для молекулярного водорода.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
ru: <big><b>Моли:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
ru: <big>Укажите количество молей данного газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
ru: Укажите здесь количество молей газа.
    Количество молей = масса/молярная масса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
ru: <big><b>Масса:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
ru: <big>Укажите массу газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
ru: Укажите здесь массу газа.
    Масса = количество молей * молярная масса

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
ru: <big>Укажите единицу массы газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
ru: Выберите здесь единицу измерения массы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
ru: <big><b>Давление:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
ru: <big>Укажите давление газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
ru: Укажите здесь давление газа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
ru: <big>Укажите единицу давления газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
ru: Выберите здесь единицу измерения давления, например атмосферы, бары и тому подобное.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
ru: <big><b>Температура:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
ru: <!----><big>Укажите температуру газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
ru: Укажите здесь температуру газа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
ru: <big>Укажите единицу температуры газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
ru: Укажите здесь единицу измерения температуры газа, например градусы Кельвина или Цельсия и тому подобное.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
ru: <big><b>Объём:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
ru: <big>Укажите объём газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
ru: Укажите здесь объём газа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
ru: <big>Укажите единицу объёма газа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
ru: Выберите здесь единицу измерения объёма, например литры.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
ru: Данные для неидеальных газов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
ru: <big><b>Постоянная Ван-дер-Ваальса «b»:</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
ru: <big><b>Постоянная Ван-дер-Ваальса «а»:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
ru: Укажите единицу измерения постоянной Ван-дер-Ваальса «b»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
ru: Укажите здесь постоянную Ван-дер-Ваальса «b» для данного газа. Эту величину указывают только для неидеальных газов. Для идеального газа она равна 0,0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
ru: Укажите единицу измерения постоянной Ван-дер-Ваальса «a»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
ru: Укажите здесь постоянную Ван-дер-Ваальса «a» для газа. Эту величину указывают только для неидеальных газов. Для идеального газа эта постоянная равна 0,0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
ru: Единица измерения постоянной Ван-дер-Ваальса «b»

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
ru: Укажите здесь единицу измерения постоянной Ван-дер-Ваальса «b».

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
ru: на моль

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
ru: л² атм/моль²

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
ru: Вернуть исходные значения всех параметров

en: Initial amount cannot be zero.
ru: Исходное количество не может быть равно нулю.

en: Final amount cannot be zero.
ru: Оставшееся количество не может быть равно нулю.

en: Time is zero, please enter a valid value.
ru: Время распада не должно быть равно нулю, введите допустимое значение.

en: The final amount is greater than the initial amount.
ru: Оставшееся количество не может быть больше, чем исходное.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
ru: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Выберите предмет вычисленияв раскрывающемся списке рядом с надписью «Вычислить» и внесите изменения в вычисляемые значения/единицы измерения.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
ru: Выбор радиоактивного вещества

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
ru: <big><b>Название элемента:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
ru: <big>Выберите элемент для изучения</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
ru: Выберите здесь химический элемент, по которому будут производиться вычисления.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
ru: <big><b>Масса изотопа:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
ru: <big>Выберите изотоп текущего элемента</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
ru: Выберите здесь изотоп заданного выше химического элемента, по которому будут производиться вычисления.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
ru: <big><b>Период полураспада:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
ru: <big>Укажите период полураспада заданного выше изотопа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
ru: Укажите здесь период полураспада заданного выше изотопа.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
ru: <big>Единица периода полураспада</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
ru: Выберите здесь единицу измерения периода полураспада, например годы, секунды и тому подобное.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
ru: лет

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
ru: секунд

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
ru: минут

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
ru: часов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
ru: дней

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
ru: недель

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
ru: <big><b>Атомная масса:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
ru: <big>Атомная масса заданного изотопа</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
ru: Это число показывает атомную массу изотопа в граммах на моль.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
ru: <big>Единица атомной массы</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
ru: г/моль

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
ru: Параметры вычисления

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
ru: Выберите здесь величину для вычисления: «Время распада», «Исходное количество вещества» или «Оставшееся количество вещества».

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
ru: Исходное количество

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
ru: Оставшееся количество

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
ru: Время распада

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
ru: <big><b>Исходное количество:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
ru: <big>Укажите исходное количество вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
ru: Укажите здесь исходное количество радиоактивного вещества.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
ru: <big><b>Оставшееся количество:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
ru: <big>Укажите оставшееся количество вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
ru: Укажите здесь оставшееся количество радиоактивного вещества.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
ru: <big><b>Время распада:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
ru: <big>Укажите время распада</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
ru: Укажите здесь время, за которое количество вещества уменьшается от исходного до конечного значения.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
ru: <big>Способ выражения массы</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
ru: Выберите здесь способ выражения исходного количества вещества: по массе или в молях.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
ru: моль

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
ru: <big>Способ выражения оставшегося количества вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
ru: Выберите здесь способ выражения оставшегося количества вещества: по массе или в молях.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
ru: <big>Выберите единицу исходного количества вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
ru: Выберите здесь единицу измерения исходного количества вещества, например граммы, фунты и тому подобное.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
ru: граммов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
ru: тонн

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
ru: карат

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
ru: фунтов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
ru: унций

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
ru: тройских унций

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
ru: <big>Укажите единицу оставшегося количества вещества</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
ru: Выберите здесь единицу измерения оставшегося количества вещества, например граммы, фунты и тому подобное.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
ru: <big>Укажите единицу истекшего времени</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
ru: Укажите здесь единицу измерения времени, например годы,секунды и тому подобное.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
ru: <big><b>Время в периодах полураспада</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
ru: <big>Укажите истекшее время передвижением ползунка</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
ru: С помощью этого ползунка возможно указать время в периодах полураспада, от 0 до 10 периодов.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
ru: <big>Количество истекших периодов полураспада</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
ru: Подсказка или сообщение об ошибке

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
ru: <big>Параметры калькулятора молекулярной концентрации</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
ru: Количество всегда выражается в единицах массы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
ru: Считать газ идеальным (то есть не показывать коэффициенты Ван-дер-Ваальса)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
ru: Молекулярная масса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
ru: Показывать подробные данные, такие как сокращения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
ru: Показывать вкладку для добавления сокращений

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
ru: Всегда выражать количество растворённого вещества в единицах массы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
ru: Всегда выражать количество растворителя в единицах объёма

en: Experimental values
ru: Экспериментальные значения

en: Theoretical equations
ru: Теоретические уравнения

en: nothing
ru: ничего

en: Error
ru: Ошибка

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
ru: Не удалось найти уравнение для переменной оси Y.

en: Theoretical curve
ru: Теоретическая кривая

en: Approximated curve
ru: Приближенная кривая

en: Equivalence point
ru: Точка эквивалентности

en: Save work
ru: Сохранить работу

en: Icee File (*.icee)
ru: Файлы Icee (*.icee)

en: Unable to create %1
ru: Не удалось создать %1

en: Open work
ru: Открыть работу

en: Unable to open %1
ru: Не удалось открыть %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
ru: Сохранить график

en: Svg image (*.svg)
ru: Изображения SVG (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
ru: Выберите необходимое действие:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
ru: Вкладка 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
ru: Найти точку эквивалентности из экспериментальных данных:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
ru: Объём(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
ru: Вкладка 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
ru: Решить систему равновесия и найти, как концентрация одного иона (Y) изменяется в зависимости от концентрации другого (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
ru: Параметр

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ru: Значение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
ru: Ось X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
ru: Ось Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
ru: Начертить график

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
ru: Заметки:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
ru: Мин. X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
ru: Макс. X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
ru: Мин. Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
ru: Макс. Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
ru: Новый

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
ru: Открыть

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
ru: Сохранить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
ru: Пример

en: No element selected
ru: Не выбран элемент

en: No graphic found
ru: Изображение не найдено

[ctx: For example '1.0079u', the mass of an element in units]
en: %1 u
ru: %1 а.е.м.

[ctx: Next element]
en: Next
ru: Следующий

en: Goes to the next element
ru: Перейти к следующему элементу

[ctx: Previous element]
en: Previous
ru: Предыдущий

en: Goes to the previous element
ru: Перейти к предыдущему элементу

en: It was discovered by %1.
ru: Первооткрыватель элемента: %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
ru: Происхождение международного названия: <br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
ru: Температура плавления

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
ru: Температура кипения

en: Electron Affinity
ru: Сродство к электрону

en: Electronic configuration
ru: Электронная конфигурация

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
ru: Атомная масса

en: Ionization energy
ru: Энергия ионизации

en: First Ionization energy
ru: Первая энергия ионизации

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
ru: Электроотрицательность

en: Oxidation states
ru: Степени окисления

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
ru: Википедия (%1)

en: Neutrons
ru: Число нейтронов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
ru: Процент

en: Half-life period
ru: Период полураспада

en: Energy and Mode of Decay
ru: Энергия и вид распада

en: Spin and Parity
ru: Спин и чётность

en: %1 u
ru: %1 а.е.м.

en: %1 MeV
ru: %1 МэВ

en:  %1<sup>-</sup>, fission
ru:  %1<sup>-</sup>, распад

en:  %1 <sup>-</sup>n
ru:  %1<sup>-</sup>n

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
ru: Сводка

en: Atom Model
ru: Модель атома

en: Isotopes
ru: Изотопы

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Spectrum
ru: Спектр

en: Extra information
ru: Дополнительные сведения

en: Extra Information
ru: Дополнительные сведения

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
ru: [%1] %2 (%3 — %4-элемент)

en: No spectrum of %1 found.
ru: Нет спектра для элемента %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
ru: График

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
ru: Атомный номер

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
ru: Этот инструмент позволяет проводить балансировку химических уравнений.<br> <br><b>Использование переменных</b><br>Для того, чтобы указать переменное количество вещества, поставьте одну букву перед символом элемента, как показано в данном примере:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Результат: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>В результате решения данного уравнения будет вычислено необходимое количество водорода и кислорода. <br><br><b>Определение электрических зарядов</b><br>Используйте квадратные скобки для указания электрического заряда элемента, как показано в данном примере:<br><i>4H[+]+ 2O -> cH2O[2+]</i> (Результат: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> +<b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
ru: Уравнение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
ru: Введите в это поле уравнение, в котором необходимо провести балансировку.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
ru: При нажатии этой кнопки будет проведена балансировка уравнения в поле выше.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
ru: &Вычислить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
ru: Копировать в буфер обмена

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
ru: Экспорт химических данных

en: Elements
ru: Элементы

en: Properties
ru: Свойства

en: Symbol
ru: Символ

en: Exact Mass
ru: Точная масса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
ru: Ионизация

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
ru: Семейства

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
ru: Файл уже существует. Заменить его?

en: Could not open file for writing.
ru: Не удалось открыть файл для записи.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
ru: Файл:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ru: Формат:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
ru: Схема:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
ru: Градиент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, lblUnit)
en: K
ru: К

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
ru: Ползунок для изменения температуры

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
ru: Начать/приостановить увеличение температуры.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
ru: Скорость

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
ru: Ползунок для изменения скорости увеличения температуры.

en: Elements with melting point around this temperature:
ru: Элементы с близкой температурой плавления:

en: No elements with a melting point around this temperature
ru: Нет элементов с близкой температурой плавления

en: Elements with boiling point around this temperature:
ru: Элементы с близкой температурой кипения:

en: No elements with a boiling point around this temperature
ru: Нет элементов с близкой температурой кипения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
ru: Масштаб

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
ru: <p><b>Информация</b></p>
    <p>Для просмотра информации об элементе щёлкните по нему правой кнопкой мыши.</p>
    <p>Масштаб изображения меняется с помощью колеса прокрутки или ползунка.</p>
    <p>Прокрутка изображения производится либо удержанием левой кнопки мыши и перетаскиванием, либо с помощью полосы прокрутки.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
ru: Изотоп элемента %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
ru: Таблица изотопов

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
ru: α-распад

[ctx: Electron capture method]
en: EC
ru: e-захват

[ctx: Many ways]
en: Multiple
ru: Несколько

[ctx: Beta plus ray emission]
en: Beta +
ru: β⁺-распад

[ctx: Beta minus ray emission]
en: Beta -
ru: β⁻-распад

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
ru: Стабильный

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
ru: Нет данных

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
ru: Нет данных

en: Magnetic moment: %1
ru: Магнитный момент: %1

en: Halflife: %1 %2
ru: Период полураспада: %1 %2

en: Halflife: Unknown
ru: Период полураспада: нет данных

en: Abundance: %1 %
ru: Распространённость: %1 %

en: Number of nucleons: %1
ru: Число нуклонов: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
ru: Нет данных

en: Spin: %1
ru: Спин: %1

en: Exact mass: %1 u
ru: Точная масса: %1 а.е.м.

en: &Export Data...
ru: &Экспорт данных...

en: &Scheme
ru: &Схема

en: &Gradients
ru: В&еличины

en: &Tables
ru: &Таблицы

en: &Numeration
ru: &Классификация

en: &Plot Data...
ru: &График...

en: Perform &Calculations...
ru: &Калькулятор...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
ru: Этот калькулятор производит основные химические вычисления.

en: &Isotope Table...
ru: &Таблица изотопов...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
ru: Эта таблица показывает все известные изотопы химических элементов.

en: &Glossary...
ru: &Глоссарий...

en: &R/S Phrases...
ru: &Факторы риска и безопасности...

en: Convert chemical files...
ru: Преобразование файлов химических данных...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
ru: Этот инструмент позволяет преобразовывать файлы химических данных в различные форматы.

en: Molecular Editor...
ru: Редактор молекул...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
ru: Этот инструмент позволяет просматривать и редактировать трёхмерные структуры молекул.

en: &Tables...
ru: &Таблицы...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
ru: Показ списка символов и чисел, имеющих отношение к химии.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
ru: Показывать или скрывать пояснения к периодической таблице.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
ru: Показывать или скрывать боковую панель с дополнительной информацией и набором инструментов.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
ru: Показывать или скрывать боковую панель с дополнительной информацией о периодической таблице.

en: Legend
ru: Пояснения

en: Table Information
ru: Сведения о периодической таблице

en: Information
ru: Сведения

en: Overview
ru: Обзор

en: View
ru: Вид

en: Save Kalzium's Table In
ru: Сохранение периодической таблицы приложения Kalzium

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
ru: Файлы изображений (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
ru: Термины

en: Tools
ru: Инструменты

en: Kalzium Error
ru: Ошибка приложения Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
ru: Система не поддерживает OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
ru: %1 (%2), масса: %3 а.е.м.

[ctx: No Gradient]
en: None
ru: Нет

en: Van Der Waals
ru: Радиус Ван-дер-Ваальса

en: u
ru: а.е.м.

en: Electronegativity (Pauling)
ru: Электроотрицательность (по Полингу)

en: Discovery date
ru: Дата открытия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
ru: Сродство к электрону

en: First Ionization
ru: Потенциал первой ионизации

en: No Numeration
ru: Без классификации

en: IUPAC
ru: ИЮПАК (Международный союз теоретической и прикладной химии)

en: CAS
ru: Химическая реферативная служба

en: Old IUPAC
ru: Старый ИЮПАК

en: Monochrome
ru: Одноцветная

en: All the Elements
ru: Все элементы

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
ru: Блоки

en: s-Block
ru: s-элементы

en: p-Block
ru: p-элементы

en: d-Block
ru: d-элементы

en: f-Block
ru: f-элементы

en: Iconic
ru: Значки

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
ru: Каждый элемент представлен значком, который отображает его использование.

en: Alkaline
ru: Щелочной

en: Rare Earth
ru: Редкоземельный

en: Non-Metals
ru: Неметалл

en: Alkalie Metal
ru: Щелочной металл

en: Other Metal
ru: Другой металл

en: Halogen
ru: Галоген

en: Transition Metal
ru: Переходный элемент

en: Noble Gas
ru: Инертный газ

en: Metalloid
ru: Металлоид

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
ru: Группы

en: Group 1
ru: Группа 1

en: Group 2
ru: Группа 2

en: Group 3
ru: Группа 3

en: Group 4
ru: Группа 4

en: Group 5
ru: Группа 5

en: Group 6
ru: Группа 6

en: Group 7
ru: Группа 7

en: Group 8
ru: Группа 8

en: Colors
ru: Цвета

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
ru: Приятная цветовая схема без смысловой нагрузки. (Из проекта Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
ru: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
ru: &Вид

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
ru: С&ервис

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ru: Основная панель инструментов

en: Value not defined
ru: Значение неизвестно

en: Unknown Value
ru: Неизвестное значение

[ctx: x u (units). The atomic mass.]
en: %1 u
ru: %1 а.е.м.

en: This element was discovered in the year %1.
ru: Элемент открыт в %1 году.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
ru: Элемент ещё не был официально признан ИЮПАК.

en: This element was known to ancient cultures.
ru: Элемент был известен ещё древним культурам.

en: No Data
ru: Нет данных

en: Glossary
ru: Глоссарий

[ctx: @title:window]
en: Glossary
ru: Глоссарий

en: References
ru: Ссылки

en: Go to '%1'
ru: Перейти к «%1»

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
ru: Твёрдое

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
ru: Жидкое

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
ru: Газообразное

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
ru: Неизвестное

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
ru: логарифмический градиент

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
ru: линейный градиент

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
ru: Минимум: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
ru: Максимум: %1

en: Scheme: %1
ru: Схема: %1

en: A periodic table of the elements
ru: Периодическая таблица химических элементов

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
ru: © Carsten Niehaus и разработчики KDE Edu, 2002-2016

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
ru: Разработка большого количества кода; постоянный гуру, помогающий остальным разработчикам

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
ru: Базовые работы по модулю просмотра молекул, был наставником Marcus Hanwell во время его участия в GSoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
ru: Разработка модуля просмотра молекул, а также перенос и интеграция libavogadro во время участия в GSoC

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
ru: Разработка виджета калькулятора и несколько менее крупных усовершенствований во время участия в GSoC

en: EqChem, the equation solver
ru: Разработчик EqChem — модуля балансировки уравнений

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
ru: Чистка кода, разработка синтаксического анализатора для калькулятора молекулярной массы и большое количество менее крупных усовершенствований

en: A lot of small things and the documentation
ru: Большое количество мелких доработок и документация

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
ru: Разработка кода и создание документации для калькулятора балансировки химических уравнений и модуля просмотра молекул

en: Many beautiful element icons
ru: Большое количество значков для химических элементов

en: Many beautiful element icons, too!
ru: Также большое количество значков для химических элементов!

en: Several icons
ru: Несколько значков

en: Several icons in the information dialog
ru: Несколько значков для информационного диалогового окна

en: Contributed most isotope information
ru: Предоставил большую часть информации по изотопам

en: Some icons and inspiration for others
ru: Создал несколько значков и послужил источником вдохновения для других

en: The design of the information dialog
ru: Оформление информационных диалоговых окон

en: The orbits icon
ru: Значок орбит

en: New interface design and usability improvements
ru: Новый дизайн интерфейса и эргономические усовершенствования

en: Adding new sizable Periodic System
ru: Новая масштабируемая периодическая таблица

en: Open the given molecule file
ru: Открыть файл заданной молекулы

en: Can't open more than one molecule at a time
ru: Невозможно открыть больше одной молекулы одновременно

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
ru: Введите формулу в поле
    вверху и нажмите кнопку
    «Вычислить».
    Например, #Et#OH

en: Molecular mass:
ru: Молекулярная масса:

en: Invalid input
ru: Недопустимое значение

en: Symbol should consist of two or more letters.
ru: Символ должен состоять из двух или более букв.

en: Symbol already being used
ru: Символ уже используется

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
ru: Данная формула недопустима, необходимо указать корректную формулу

en: done!
ru: готово!

en: Unable to find the user defined alias file.
ru: Не удалось найти файл пользовательских сокращений.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
ru: Калькулятор

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
ru: Введите здесь молекулярную формулу

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
ru: Введите здесь молекулярную формулу.
    Примеры:
    	1. CaCO3
    	2. MeOH
    	3. #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
ru: Нажмите на кнопку для вычисления молекулярной массы.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
ru: Вычислить

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
ru: Подробности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
ru: Состав

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
ru: Химический состав

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
ru: Эта таблица показывает состав молекулы, то есть процентное содержание каждого элемента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
ru: Число атомов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
ru: Общая масса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
ru: Используемые сокращения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
ru: Сокращения, используемые в формуле

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
ru: Здесь приведены все используемые в молекуле сокращения.
    Например, если дана молекула MeOH, то сокращение, используемое в формуле — Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
ru: Сокращения

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
ru: Сокращения

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
ru: Определить сокращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
ru: Сокращение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
ru: Обозначение сокращения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
ru: Укажите здесь сокращение. 
    Например: Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
ru: Формула:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
ru: Укажите здесь полную формулу для сокращения.
    Например: CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
ru: Нажмите для добавления сокращения

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
ru: Нажмите для добавления сокращения, если оно допустимо.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
ru: Добавить сокращение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
ru: Стандартные сокращения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
ru: Пользовательские сокращения

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
ru: Список стандартных сокращений.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
ru: В этой таблице указаны все стандартные сокращения.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
ru: Список пользовательских сокращений.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
ru: Это список сокращений, добавленных вами или другим пользователем.

en: Unknown Electron Distribution
ru: Распределение электронов неизвестно

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
ru: Поменять местами

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
ru: Поменять местами оси X и Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
ru: Ось X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
ru: Среднее значение:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
ru: Выберите здесь зависимость для построения графика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
ru: Максимальное значение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
ru: Минимальное значение:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
ru: Отображать:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
ru: Тип элемента:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
ru: Первый элемент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
ru: Последний элемент:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
ru: Все элементы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
ru: Металлы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
ru: Неметаллы/металлоиды

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
ru: s-элементы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
ru: p-элементы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
ru: d-элементы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
ru: f-элементы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
ru: Инертные газы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
ru: Щелочные металлы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
ru: Щёлочноземельные металлы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
ru: Лантаноиды

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
ru: Актиноиды

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
ru: Радиоактивные элементы

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
ru: Без подписей

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
ru: Названия элементов

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
ru: Химические символы

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
ru: Ось Y

en: n/a
ru: —

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
ru: Факторы риска и безопасности

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
ru: Факторы риска:

en: S-Phrases:
ru: Факторы безопасности:

en: You asked for no R/S-Phrases.
ru: Факторы риска/безопасности не были выбраны.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
ru: S1: Хранить под замком

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
ru: S2: Хранить в местах, недоступных для детей

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
ru: S3: Хранить в прохладном месте

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
ru: S4: Хранить вдали от жилых помещений

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
ru: S5: Хранить содержимое под ... (соответствующую жидкость указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
ru: S6: Хранить под ... (инертный газ указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
ru: S7: Держать контейнер плотно закрытым

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
ru: S8: Хранить контейнер в сухом месте

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
ru: S9: Хранить контейнер в хорошо проветриваемом помещении

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
ru: S12: Не запечатывать контейнер

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
ru: S13: Хранить вдали от продуктов питания, напитков и корма для животных

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
ru: S14: Хранить вдали от ... (несовместимые вещества указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
ru: S15: Хранить вдали от источников тепла

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
ru: S16: Хранить вдали от источников возгорания — Не курить

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
ru: S17: Хранить вдали от горючих материалов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
ru: S18: Обращаться и вскрывать с осторожностью

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
ru: S20: Не принимать пищу и напитки при работе с материалом

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
ru: S21: Не курить при работе с материалом

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
ru: S22: Не вдыхать пыль

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
ru: S23: Не вдыхать газ/пары/аэрозоли (нужное указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
ru: S24: Избегать попадания на кожу

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
ru: S25: Избегать попадания в глаза

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
ru: S26: В случае попадания в глаза немедленно промыть глаза большим количеством воды и обратиться за медицинской помощью

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
ru: S27: Немедленно снять всю загрязнённую одежду

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
ru: S28: При попадании на кожу немедленно промыть большим количеством ... (вещество указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
ru: S29: Не сливать в канализацию

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
ru: S30: Никогда не приливать воду к данному материалу

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
ru: S33: Примите меры предосторожности во избежание статических разрядов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
ru: S35: Материал и тара должны утилизироваться безопасным образом

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
ru: S36: Наденьте соответствующую защитную одежду

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
ru: S37: Наденьте соответствующие перчатки

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
ru: S38: В условиях недостаточной вентиляции работайте в соответствующей респираторной экипировке

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
ru: S39: Используйте средства защиты глаз/лица

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
ru: S40: Для обработки пола и других предметов, загрязнённых данным материалом, используйте ... (вещество указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
ru: S41: В случае пожара и/или взрыва не вдыхать дым

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
ru: S42: При образовании паров/аэрозоля использовать соответствующие респираторы (тип респиратора указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
ru: S43: В случае пожара использовать ... (указать средства пожаротушения. Если вода увеличивает риск, добавить «Не тушить водой»)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
ru: S45: В случае аварии или при плохом самочувствии немедленно обратиться за медицинской помощью (по возможности предъявить этикетку материала)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
ru: S46: При проглатывании немедленно обратиться за медицинской помощью и предъявить упаковку или этикетку материала

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
ru: S47: Хранить при температурах, не превышающих ... °C (указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
ru: S48: Хранить увлажнённым ... (вещество указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
ru: S49: Хранить только в оригинальной упаковке

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
ru: S50: Не смешивать с ... (указывает производитель)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
ru: S51: Работать только в хорошо проветриваемых помещениях

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
ru: S52: Не рекомендуется использование внутри помещения на больших площадях

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
ru: S53: Избегать контакта — перед использованием получить специальные инструкции

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
ru: S56: Отработанный материал и тару сдавать на специальный пункт сбора опасных отходов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
ru: S57: Во избежание загрязнения окружающей среды использовать соответствующую тару

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
ru: S59: Обратитесь к производителю/поставщику за информацией по переработке/утилизации материала

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
ru: S60: Данный материал и его тару следует утилизировать как опасные отходы

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
ru: S61: Не допускать попадания в окружающую среду. Смотрите специальные инструкции/паспорт безопасности материала

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
ru: S62: В случае проглатывания не вызывать рвоту: немедленно обратиться за медицинской помощью и показать упаковку или этикетку материала

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
ru: S63: В случае вдыхания вывести пострадавшего на свежий воздух и обеспечить покой

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
ru: S64: При проглатывании промыть рот водой (только если пострадавший в сознании)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
ru: R1: В сухом виде взрывоопасно

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
ru: R2: Риск взрыва при встряхивании, трении, воздействии огня и других действиях, вызывающих возгорание

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
ru: R3: Чрезвычайно взрывоопасно при встряхивании, трении, контакте с огнём и других действиях, вызывающих возгорание

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
ru: R4: Образует чрезвычайно взрывоопасные соединения с металлами

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
ru: R5: Нагревание может вызвать взрыв

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
ru: R6: Взрывоопасно как при контакте с воздухом, так и в его отсутствии

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
ru: R7: Может вызвать возгорание

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
ru: R8: Контакт с горючими веществами может вызвать возгорание

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
ru: R9: Взрывоопасно при смешивании с горючими веществами

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
ru: R10: Огнеопасно

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
ru: R11: Очень огнеопасно

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
ru: R12: Чрезвычайно огнеопасно

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
ru: R14: Вступает в бурную реакцию с водой

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
ru: R15: При контакте с водой образует чрезвычайно горючие газы

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
ru: R16: Взрывоопасно при смешивании с окислителями

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
ru: R17: Самовоспламеняется на воздухе

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
ru: R18: При использовании может образовывать взрывоопасные/огнеопасные смеси паров с воздухом

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
ru: R19: Может образовывать взрывоопасные перекиси

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
ru: R20: Опасно при вдыхании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
ru: R21: Опасно при попадании на кожу

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
ru: R22: Опасно при проглатывании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
ru: R23: Токсично при вдыхании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
ru: R24: Токсично при попадании на кожу

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
ru: R25: Токсично при проглатывании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
ru: R26: Очень токсично при вдыхании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
ru: R27: Очень токсично при попадании на кожу

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
ru: R28: Очень токсично при проглатывании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
ru: R29: При контакте с водой выделяет токсичный газ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
ru: R30: Может стать очень огнеопасным в процессе использования

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
ru: R31: При контакте с кислотами выделяет токсичный газ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
ru: R32: При контакте с кислотами выделяет очень токсичный газ

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
ru: R33: Опасность кумулятивных эффектов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
ru: R34: Вызывает ожоги

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
ru: R35: Вызывает сильные ожоги

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
ru: R36: Вызывает раздражение глаз

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
ru: R37: Вызывает раздражение органов дыхания

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
ru: R38: Вызывает раздражение кожи

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
ru: R39: Риск очень серьёзных необратимых эффектов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
ru: R40: Имеются некоторые доказательства канцерогенных эффектов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
ru: R41: Риск серьёзного повреждения глаз

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
ru: R42: Может вызвать сенсибилизацию при вдыхании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
ru: R43: Может вызвать сенсибилизацию при попадании на кожу

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
ru: R44: Риск взрыва при нагревании в ограниченном пространстве

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
ru: R45: Может вызвать рак

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
ru: R46: Может вызвать наследственные генетические нарушения

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
ru: R48: Опасность серьёзного вреда здоровью при длительном воздействии

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
ru: R49: Может вызвать рак при вдыхании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
ru: R50: Очень токсично для водных организмов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
ru: R51: Токсично для водных организмов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
ru: R52: Опасно для водных организмов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
ru: R53: Может оказывать продолжительное неблагоприятное воздействие на водную среду

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
ru: R54: Токсично для растений

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
ru: R55: Токсично для животных

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
ru: R56: Токсично для почвенных организмов

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
ru: R57: Токсично для пчёл

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
ru: R58: Может оказывать продолжительное неблагоприятное воздействие на окружающую среду

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
ru: R59: Опасно для озонового слоя

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
ru: R60: Может нарушить плодовитость

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
ru: R61: Может причинить вред нерождённому ребёнку

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
ru: R62: Возможен риск нарушения способности к зачатию

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
ru: R63: Возможен риск вреда для нерождённого ребёнка

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
ru: R64: Может причинить вред младенцу при грудном вскармливании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
ru: Р65: Опасно: может причинить вред лёгким при проглатывании

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
ru: R66: Повторяющееся воздействие может вызвать сухость и растрескивание кожи

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
ru: R67: Пары могут вызвать сонливость и головокружение

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
ru: R68: Возможен риск необратимых эффектов

en: At least one of the specified phrases is invalid.
ru: По крайней мере один из указанных факторов некорректен.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
ru: Факторы безопасности:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
ru: Введите факторы риска, по которым необходимо получить информацию. В качестве разделителя может использоваться только символ «-». Комбинации со знаком «/» пока не реализованы.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
ru: Введите факторы риска, по которым необходимо получить информацию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
ru: Введите факторы безопасности, по которым необходимо получить информацию. В качестве разделителя может использоваться только символ «-». Комбинации со знаком «/» пока не реализованы.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
ru: Введите факторы безопасности, по которым необходимо получить информацию

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
ru: Нажмите здесь для поиска факторов, которые вы ввели в поле слева

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
ru: &Фильтр

en: Search...
ru: Поиск...

en: Next to each other
ru: Рядом друг с другом

en: One part to the side of the other
ru: Одна часть сбоку от другой

en: Both parts continuous
ru: Обе части непрерывно

en: Horizontally
ru: Горизонтально

en: Horizontally (shifted)
ru: Горизонтально (со смещением)

en: Schemes
ru: Схемы

en: Gradients
ru: Градиенты

en: Units
ru: Единицы

en: Isotope Table
ru: Таблица изотопов

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
ru: s-элементы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
ru: p-элементы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
ru: d-элементы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
ru: f-элементы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
ru: Группа 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
ru: Группа 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
ru: Группа 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
ru: Группа 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
ru: Группа 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
ru: Группа 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
ru: Группа 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
ru: Группа 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
ru: Состояния вещества

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
ru: Твёрдое:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
ru: Жидкое:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
ru: Газообразное:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
ru: Щелочные металлы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
ru: Редкоземельные:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
ru: Неметаллы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
ru: Щёлочноземельные металлы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
ru: Прочие металлы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
ru: Галогены:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
ru: Переходные элементы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
ru: Инертные газы:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
ru: Металлоиды:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
ru: Без схемы

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
ru: Все элементы:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
ru: Этот цвет будет использоваться, если не выбрана другая цветовая схема

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
ru: Для показа свойств элементов периодической системы приложение Kalzium вместо линейного градиента цвета может использовать логарифмический.
    
    Отметьте свойства, которые которые необходимо отображать с использованием логарифмического градиента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
ru: Дата открытия

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
ru: Цвет максимального значения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
ru: Цвет минимального значения:

en: Energy:
ru: Энергия:

en: Length:
ru: Длина:

en: Temperature:
ru: Температура:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
ru: На этой странице представлена общая информация о спектре данного элемента. Масштаб спектра может быть изменён с помощью мыши.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
ru: На этой странице представлена общая информация о спектре данного элемента.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
ru: Спектр элемента.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
ru: М&инимальное значение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
ru: Здесь задаётся минимальная длина волны спектра.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
ru: М&аксимальное значение:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
ru: Здесь задаётся максимальная длина волны спектра.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
ru: Параметры спектра

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
ru: Спектр испускания

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
ru: Спектр поглощения

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
ru: Единицы измерения:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
ru: Тип:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
ru: Сбросить масштаб

en: Wavelength
ru: Длина волны

en: Intensity
ru: Интенсивность

en: Greek alphabet
ru: Буквы греческого алфавита

en: Uppercase
ru: Прописные

en: Lowercase
ru: Строчные

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
ru: Название

en: alpha
ru: альфа

en: beta
ru: бета

en: gamma
ru: гамма

en: delta
ru: дельта

en: epsilon
ru: эпсилон

en: zeta
ru: дзета

en: eta
ru: эта

en: theta
ru: тэта

en: iota
ru: йота

en: kappa
ru: каппа

en: lambda
ru: лямбда

en: mu
ru: мю

en: nu
ru: ню

en: xi
ru: кси

en: omicron
ru: омикрон

en: pi
ru: пи

en: rho
ru: ро

en: sigma
ru: сигма

en: tau
ru: тау

en: upsilon
ru: ипсилон

en: phi
ru: фи

en: chi
ru: хи

en: psi
ru: пси

en: omega
ru: омега

en: Numbers
ru: Числа

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
ru: Числовые префиксы и римские цифры

en: Number
ru: Число

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
ru: Префикс

en: Roman Numerals
ru: Римские цифры

en: 0.5
ru: 0,5

en: 1.5
ru: 1,5

en: 2.5
ru: 2,5

en: &Copy
ru: &Копировать

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
ru: Редактор молекул

en: Load Molecule
ru: Загрузить молекулу

en: Download New Molecules
ru: Загрузить новые молекулы

en: Save Molecule
ru: Сохранить молекулу

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
ru: Инструменты не загружены. Вероятно, не были найдены модули Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
ru: Инструменты не загружены. Вероятно, не были найдены модули Avogadro. До устранения этой проблемы просмотр молекул невозможен.

en: Common molecule formats
ru: Основные форматы молекул

en: All files
ru: Все файлы

en: Choose a file to open
ru: Выбор файла для открытия

en: Could not load molecule
ru: Не удалось загрузить молекулу

en: Loading the molecule failed.
ru: Не удалось загрузить молекулу.

en: Choose a file to save to
ru: Выберите файл для сохранения

[ctx: This 'u' stands for the chemical unit (u for 'units'). Most likely this does not need to be translated at all!]
en: %1 u
ru: %1 а.е.м.

en: Failed to download molecule %1 to %2.
ru: Не удалось загрузить молекулу %1 в %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
ru: Доступные для загрузки молекулы были сохранены в %1.

en: The molecules have been saved to %1.
ru: Молекулы были сохранены в %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
ru: Представление:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
ru: Вид

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
ru: Загрузите молекулу и меняйте точку обзора с помощью указателя мыши и колеса прокрутки.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
ru: Изменить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
ru: Оптимизировать

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
ru: Очистить рисунок

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
ru: Измерение

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
ru: Выберите два атома для измерения расстояния, три атома для измерения угла, четыре атома для измерения двугранного угла.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
ru: Статистика

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
ru: Название:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
ru: Формула:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
ru: Вес:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
ru: Графический интерфейс к OpenBabel

en: Convert
ru: Преобразовать

en: Open Molecule File
ru: Открыть файл молекулы

en: All Files
ru: Все файлы

en: You must select some files first.
ru: Сначала необходимо выбрать файлы.

en: No files selected
ru: Файлы не выбраны

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
ru: Файл %1 уже существует. Заменить его, если это возможно?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
ru: Файл %1 уже существует -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
ru: Возможен ли запуск этих команд? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
ru: Файлы для преобразования

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
ru: &Выбрать всё

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
ru: &Удалить

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
ru: &Добавить

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
ru: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Здесь отображаются преобразуемые файлы. Добавление и удаление файлов из списка производится с помощью кнопок.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
ru: Преобразовать из:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
ru: Преобразовать в:
