kalzium - en to sk translation catalogue (1125 entries)

en: Problem while opening the file
sk: Problém pri otváraní súboru

en: Cannot open the specified file.
sk: Nemožno otvoriť určený súbor.

en: Sorry
sk: Ľutujeme

en: Cannot save to the specified file.
sk: Nemožno uložiť určený súbor.

en: Kalzium OpenGL Part
sk: Časť OpenGL Kalzium

en: A cool thing
sk: Super vec

en: State of matter
sk: Látkové skupenstvo

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
sk: Forma látky v závislosti na tvarovej stálosti a či zaberá určitý objem: pevný, kvapalný alebo plynný.

en: Chemical Symbol
sk: Chemická značka

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
sk: Jedno, dvoj alebo trojpísmenná skratka; podľa medzinárodných konvencií.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
sk: Prvok

en: Chromatography
sk: Chromatografia

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
sk: Separácia látky v pohybujúcom sa médiu (mobilná fáza) prostredníctvom rozličnej absorpcie na statickom médiu (stacionárna fáza).

en: Distillation
sk: Destilácia

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
sk: Separácia roztoku kvapaliny (homogénna zmes) do jeho zložiek odparovaním a kondenzáciou. Pri frakčnej destilácii sa proces opakuje niekoľkokrát za sebou.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
sk: Hmota, ktorú nemožno rozdeliť na jednoduchšie látky. Chemické prvky sú základnými kameňmi materiálov. Prvky sa skladajú z atómov, ktoré sa skladajú z jadra kladných protónov, neutrálnych neutrónov a plášťa elektrónov.

en: Emulsion
sk: Emulzia

en: Heterogeneous mix of two liquids.
sk: Heterogénna zmes dvoch kvapalín.

en: Extraction
sk: Extrakcia

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
sk: Spracovávam homogénnu alebo heterogénnu zmes na získanie čistej hmoty.

en: Mix
sk: Zmes

en: Filtering
sk: Filtrujem

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
sk: Separácia pevnej látky z kvapalnej alebo plynnej látky pomocou filtra (porézna separačná stena).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
sk: Látka obsahujúca odlišný obsah, skombinovaný v nestanovených pomeroch. [i]Homogénne zmesi[/i] majú súvislý vzhľad, [i] heterogénne zmesi [/i] sa skladajú z niekoľkých fáz.

en: Accuracy
sk: Presnosť

en: Consisting of accidental and systematic errors.
sk: Obsahuje náhodné a systematické chyby.

en: Law of Conservation of Mass
sk: Zákon zachovania masy

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
sk: Počas chemickej reakcie sa hmotnosť (masa) nestráca ani nezískava. Suma hmotností materiálov, ktoré vstupujú do reakcie sa rovná sume hmotností vzniknutých výsledkov.

en: Law of multiple proportions
sk: Zákon násobných zlučovacích pomerov

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
sk: Zliatina vždy obsahuje rovnaké prvky v rovnakom hmotnostnom pomere. V prípade dvoch alebo viacerých prvkov spojených dohromady je pomer hmotností konštantný.

en: Crystallization
sk: Kryštalizácia

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
sk: Oddelenie pevnej, kryštalickej látky z roztoku alebo z kvapalnej alebo plynnej fázy.

en: Solution
sk: Roztok

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
sk: Homogénna zmes viacerých čistých materiálov

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
sk: Hmotnosť

en: Measurement of an amount of matter.
sk: Meranie množstva hmoty

en: Matter
sk: Hmota

en: All that takes up space and has mass.
sk: Všetko, čo zaberá miesto a má hmotnosť

en: Phase
sk: Fáza

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
sk: Prostredníctvom chemického zloženia a fyzikálnych vlastností, homogénna časť hmoty, ktorá je oddelená z jej prostredia v jej expanzii cez povrch.

en: Accuracy and precision
sk: Správnosť a presnosť

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
sk: Vyjadrené pomocou smerodajnej odchýlky: Hodnoty zadané nad náhodnými chybami.

en: Correctness
sk: Správnosť

en: Values given over accidental errors.
sk: Hodnoty zadané nad náhodnými chybami.

en: SI-Unit
sk: SI-Jednotka

en: Measurement unit using International Symbols.
sk: Jednotka merania s použitím medzinárodných symbolov.

en: Significant figures
sk: Platné číslice

en: The number of digits which are meaningful in a number.
sk: Počet číslic v čísle, ktoré dávajú zmysel

en: Standard deviation
sk: Štandardná odchýlka

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
sk: Množstvo, s ktorým možno odhadnúť presnosť merania.

en: Suspension
sk: Suspenzia

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
sk: Heterogénna zmes pozostávajúca z kvapalnej a tuhej hmoty.

en: Alloys
sk: Zliatiny

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
sk: Čistá látka skladajúca sa z viacerých prvkov v stanovenom pomere.

en: Alpha rays
sk: Alfa lúče

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
sk: Lúče pozostávajú z alfa častíc, ktoré sa skladajú z dvoch protónov a dvoch neutrónov, ktoré sú emitované z atómov určitých rádioaktívnych prvkov.

en: Atom
sk: Atóm

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
sk: Atómy sú chemicky nedeliteľné a tvoria stavebné kamene hmoty. Atómy rovnakého druhu sa nazývajú prvkami.

en: Electron
sk: Elektrón

en: Proton
sk: Protón

en: Neutron
sk: Neutrón

en: Atomic nucleus
sk: Atómové jadro

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
sk: Malé, pozitívne nabíte jadro atómu, v ktorom sa nachádzajú protóny a neutróny.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
sk: Atómová hmotnosť

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
sk: Hmotnosť atómu, ktorá bola zobraná na stupnici, kde je hmotnosť atómu uhlíka 12u. V prvkoch, ktoré sa skladajú z rôznych izotopov, hmotnosť stredného rozsahu zmesi izotopov sa zadá.

en: Isotope
sk: Izotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
sk: Izotopy sú formy chemických prvokov, ktorých jadrá majú rovnaké atómové číslo Z, ale sa líšia atómovou hmotnosťou A. Slovo izotop znamená na rovnakom mieste. Vychádza zo skutočnosti, že všetky izotopy prvkov sú umiestnené na rovnakom mieste v periodickej tabuľke.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
sk: Spin je vnútorný moment hybnosti spojený s mikroskopickými časticami. Je to čisto kvantovo-mechanický jav, bez analógie v klasickej mechanike. Kým klasický moment hybnosti vyplýva z otáčania predĺženého objektu, spin nie je spojený so žiadnou rotujúcou vnútornou hmotou, ale plynie z podstaty častice samotnej.

en: Magnetic Moment
sk: Magnetický moment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
sk: Magnetický moment objektu je vektor vzťahujúci sa k vyrovnávaciemu krútiacemu momentu v magnetickom poli spôsobeného objektom k polu vektora samotného. Meria sa v jednotkách jadrového magnetonu µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
sk: Režim rozkladu

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
sk: Režim rozpadu opisuje konkrétny spôsob rozkladu častice. Pre rádioaktívny rozpad (rozpad nuklidov) sú režimy rozpadu:[br] -> alfa rozpad (emisia z jadra hélia-4).[br] -> ß[sup]-[/sup] rozpad (emisia elektrónu)[br] -> ß[sup]+[/sup] rozpad (emisia pozitrónu) [br] -> elektrónové zachytenie (EC) [br] -> protónová emisia [br] -> spontánne štiepenie [br] Typicky jeden režim rozpadu prevláda pre konkrétny nuklid.

en: Decay Energy
sk: Energia rozpadu

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
sk: Energia rozpadu je energia uvoľnená pri rozpade jadra.

en: Nuclides
sk: Nuklidy

en: [i]see isotopes[/i]
sk: [i]viď izotopy[/i]

en: Isotone
sk: Izotón

en: Nuclear Isomer
sk: Jadrový izomér

en: Isobars
sk: Izobary

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
sk: Dva nuklidy sú izotóny, ak majú rovnaký počet N neutrónov.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
sk: Izobary sú nuklidy, ktoré majú rovnaké hmotnostné číslo, t.j. súčet protónov a neutrónov.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
sk: Nukleárny izomér je metastabilný alebo izomérny stav atómu spôsobené vybudením protónu alebo neutrónu v jeho jadre tak, že si vyžaduje zmenu v rotácii pred tým, než môže uvoľniť jeho naviac energiu. Tieto upadajú do znížených energetických stavov nuklidu cez dva izomérne prechody:[br] -> γ-emisia (emisia vysokoenergetického fotónu)[br] -> vnútorná konverzia (energia sa používa k ionizácii atómu)[br] Toto je v kontraste s definíciou chemického izoméru, častejšieho použitia tohto slova. Tiež je v rozpore s významom izotopu, v ktorom je rozdiel v počte neutrónov v jadre. Metastabilné izoméry určitého atómu sú zvyčajne označené s "m" (alebo v prípade atómov s viac než jedným izomérom 2m, 3m, atď). Toto označenie je zvyčajne umiestnené za značkou a číslom atómu (napr. Co-58m), ale niekedy je umiestnené pred ako horný index (napr. [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
sk: Lúče Beta

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
sk: Lúče, ktoré sa skladajú z elektrónov, ktoré sú uvoľňované z atómov rádioaktívnych prvkov.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
sk: Elektrón je subatomárna častica s hmotnosťou m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg a záporným nábojom [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
sk: Protón je subatomárna častica s hmotnosťou m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg a kladným nábojom [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C, ktorá sa vyskytuje v jadre atómu.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
sk: Neutrón je subatomárna častica s hmotnosťou m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg, ktorá sa vyskytuje v jadre atómu.

en: Cathode Rays
sk: Katódové žiarenie

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
sk: Katódové žiarenie sú prúdy elektrónov pozorovaných v elektrónkach, t.j. vákuových sklenených trubiciach, ktoré sú vybavené aspoň dvoma elektródami, katódou (záporná elektróda) a anódou (kladný elektróda) v usporiadaní známom ako dióda.

en: Ionic Radius
sk: Ionický rádius

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
sk: Ionický polomer je polomer nabitého atómu známeho ako ión. Ion môže mať kladný alebo záporný náboj. Náboj iónu so znázorneným polomerom sa tiež zobrazí v aplikácii Kalzium. Pozitívny ión má menej elektrónov vo svojom plášti ako atóm, negatívny ión má viac elektrónov. Z tohto dôvodu, má kladný ión menší polomer ako jeho atóm a naopak.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
sk: Kovalentný polomer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
sk: Atómový polomer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
sk: Van der Waalsov polomer

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
sk: Van der Waalsov polomer atómu je polomer imaginárnej tvrdej gule, ktorý môže byť použitý pre modelovanie atómu na mnohé účely. Van der Waalsove polomery sú stanovené z meraní atómových vzdialeností medzi dvojicami neviazaných atómov v kryštáloch.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
sk: Polomer atómu je vzdialenosť od atómového jadra k najvyššiemu stabilnému elektrónovému orbitálu v atóme, ktorý je v rovnováhe.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
sk: Kovalentný polomer v chémii zodpovedá polovici vzdialenosti medzi dvoma identickými atómovými jadrami viazanými kovalentnou väzbou.

en: Watchglass
sk: Hodinové skĺíčko

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
sk: Hodinové sklíčka sú guľaté sklenené tabule s priemerom okolo 5-10 centimetrov používané pri rôznych experimentálnych technikách. Okraj je ohnutý smerom nahor, aby hodinové sklíčko udržalo malé množstvo kvapaliny pre umožnenie jeho odparenia. Odparovanie možno urýchliť zahrievaním hodinového sklíčka s Bunsenovým horákom. Hodinové sklíčka sa môžu tiež použiť na zakrytie Petriho misky alebo kadičky a sú tiež vhodné pre váženie malých množstiev materiálu alebo sušenie vo vetranej skrini. Pojem hodinové sklíčko je odvodený od ochranného skla starých vreckových hodiniek, ktoré bolo často kopulovité.

en: Dehydrator
sk: Dehydrátor

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
sk: Dehydrátor je časť laboratórnych prístrojov, často zo skla, ktorá slúži na sušenie chemickej látky, to znamená, odstránenie vody alebo kvapaliny zo vzorky.
    			V zásade je to sklenená miska s viečkom, ktoré má rovinné brúsenie, takže miska je vzduchotesná. Spodná časť dehydrátora je zvyčajne naplnená sušiacim činidlom ako je chlorid vápenatý, silikagél, anhydrid kyseliny fosforečnej alebo kyseliny sírovej. Vzorka, ktorá sa suší, je umiestnená na priehľadnú kazetu z plastu alebo keramiky nad sušiacim činidlom.
    			Sušiace činidlo je hygroskopické, čo znamená, že odstraňuje vlhkosť zo svojho prostredia tým, že absorbuje vodné pary. Suché prostredie potom odoberá vodu zo vzorky, ktorý má byť vysušená.

en: Spatula
sk: Špachtľa

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
sk: Špachtľa je laboratórny nástroj pre oškrabávanie, drvenie a prenos chemikálie. Materiály, z ktorých sú vyrobené (napr. železo, titán, platina), a ich vyhotovenie (napr. plochá špachtľa alebo lyžicová špachtľa) sa líšia.

en: Water Jet Pump
sk: Vodné prúdové čerpadlo

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
sk: Vodné prúdové čerpadlo má dve vstupné potrubia a jedno výstupné a pozostáva, v zásade, z dvoch rúrok do seba vložených. Pri vstupe vody sa vodný lúč strieľa pod plným tlakom z trysky do mierne väčšieho potrubia. Prúd vody týmto odvádza vzduch alebo kvapalinu z druhého vstupu. <br> Toto je spôsobené podtlakom v unášanej kvapaline a teda sa jedná o použitie hydrodynamického paradoxu (objekty v blízkosti unášaných kvapalín sú odsavané namiesto odtláčania preč).

en: Refractometer
sk: Refraktometer

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
sk: S refraktomerom sa určuje index lomu optických médií. Ak je známe, index lomu chemickej látky sa môže použiť po syntéze na určenie čistoty vzorky alebo kontrolu úspešnosti syntézy.

en: Mortar
sk: Mažiar

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
sk: Roztieračka sa používa pre ručné drvenie pevných látok. Môže sa tiež použiť na homogenizovanie zmesi práškov drvením. Kyjakovitý nástroj známy ako roztieradlo sa používa na drvenie spolu s rozstieračkou.

en: Heating Coil
sk: Induktor

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
sk: Zohrievacie špirály slúžia k ohrevu baniek a iných nádob. Viacnásobné zohrievacie špirály sa môžu prepojiť s teplomerom tak, aby ohrev neprekročiť určenú teplotu. Je možné použiť magnetické pole vnútri zohrievacej špirály na miešanie kvapalín s magnetickým miešadlom. Týmto sa bude kvapalina, pokiaľ ide o teplotu a zloženie, homogenizovať.

en: Cork Ring
sk: Korkový kruh

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
sk: Veľké nádoby ako banky s guľatým dnom sa umiestňujú na krúžky z korku, špeciálne mäkké ľahké drevo s dobrými izolačnými vlastnosťami k ochrane krehkých nástrojov.

en: Dropping Funnel
sk: Kvapkací lievik

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
sk: Kvapkací lievik sa môže použiť na nakvapkanie presných množstiev kvapalín. Rýchlosť kvapkania môže byť ovládaná ventilom.

en: Separating Funnel
sk: Separačný lievik

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
sk: Separačný lievik sa môže použiť na separáciu zmesi tekutín rozdielnych hustôt. Ventil v spodnej časti umožňuje, aby sa hustejšie kvapaliny vypustili pre presun do inej nádoby.

en: Test Tube Rack
sk: Stojan na skúmavky

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
sk: Tento stojan je užitočný, keď sa v rade testuje viacero malých množstiev chemických látok, alebo prípadne na sušenie skúmaviek.

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
sk: Vortexer slúži na homogenizovanie činidiel v laboratóriách. Nádoba obsahujúca kvapalinu, ktorá sa má homogenizovať, sa položí na plošinku. Táto sa trasie otočným miešaním až 3000ot/min, ktoré sa aktivuje kontaktným senzorom. Týmto spôsobom sa veľmi malé objemy kvapalín rýchlo homogenizujú. Je to opak odstredivky, ktorá sa používa na oddelenie kvapalín.

en: Wash Bottle
sk: Umývacia fľaša

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
sk: Tieto fľaše sa používajú na mnohé účely. Vo väčšine laboratórií sú zvyčajne naplnené vodou, soľou, kyselinou alebo inými bežne používanými kvapalinami. Uľahčujú používanie kvapalín, ak nie je potrebné presne odmerané množstvo.

en: Rotary Evaporator
sk: Rotačný odparovač

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
sk: Rotačný odparovač sa skladá z guľatej banky v kúpeli horúcej vody a je navrhnutý na odparovanie rozpúšťadla. Banka sa otáča a rozpúšťadlo sa sústreďuje vo vákuu na kondenzátore a kvapky kondenzátu v zberne banke. Týmto spôsobom sa môžu koncentrovať alebo čistiť roztoky. Pripojením vákuové pumpy sa môže znížiť tlak vzduchu a tým aj bod varu kvapaliny.

en: Reflux Condenser
sk: Spätný chladič

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
sk: Spätný chladič vystavuje tekutiny procesu, v ktorom sa plyn vyrobený zahriatím zhromažďuje na spätnom chladiči. Kvapalina sa chladí, zakiaľ čo kondenzuje a beží späť do pôvodnej kvapaliny. Zvyčajne je uložená v banke s guľatým dnom alebo niekoľkých bankách s krkom.

en: Pipette Bulb
sk: Pipetové balóniky

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
sk: Pipetový balónik sa používa na naplnenie pipety. Stlačenie s následným uvoľnením balónika vytvorí podtlak spôsobujúci, že tekutina prúdi do pipety, stlačenie balónika potom spôsobí, že kvapalina z pipety vyteká.

en: Test Tube
sk: Skúmavka

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
sk: V skúmavke sa vykonávajú malé reakcie alebo experimenty. Existuje mnoho rôznych typov skúmaviek. Napríklad niektoré majú konektory, niektoré sú vyleptané s mierkami, niektoré sú tvrdené pre dlhú životnosť.

en: Protective Goggles
sk: Ochranné okuliare

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
sk: Väčšina laboratórií trvá na nosení ochranných okuliarov. Bez nich je práca s väčšinou chemických látok príliš riskantná. Zvyčajne je šošovka zo špeciálneho druhu plastu, ktorý poskytuje ochranu pred mechanickými nárazmi, kyselinami a základnými chemikáliami.

en: Round-Bottomed Flask
sk: Banka s guľatým dnom

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
sk: Banky s guľatým dnom sa používajú pre mnoho reakcií. Niektoré môžu byť spojené s inými predmetmi, ak je vidieť zábrus na krku. S korkovými krúžkami sa môžu umiestniť na stole.

en: Full Pipette
sk: Plná pipeta

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
sk: Na rozdiel od normálnej pipety, plná pipeta má iba jedno značenie pre určitý objem.

en: Drying Tube
sk: Sušiaca trubica

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
sk: Niektoré reakcie je potrebné udržiavať bez vody: aby to bolo uskutočniteľné možno použiť sušiacu trubicu. Sušiace trubice obsahujú hygroskopickú chemikáliu absorbujúcu vodu z ovzdušia.

en: Test Tube Holder
sk: Držiak skúmaviek

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
sk: Držiaky na skúmavky uľahčujú držanie skúmaviek. Použitím držiaka existuje bezpečná vzdialenosť medzi rukami osoby a skúmavkou, keď je horúca. Väčšinou sa držiaky skúmavky používajú na držanie skúmaviek nad otvoreným ohňom.

en: Measuring Cylinder
sk: Odmerný valec

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
sk: Odmerný valec sa môže použiť pre relatívne presné meranie množstiev kvapaliny. Okrem toho, valec umožňuje klesnúť hmote častíc: po tomto môžu byť častice oddelené od kvapaliny dekantáciou.

en: Thermometer
sk: Teplomer

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
sk: Teplomer sa môže použiť pre určenie teploty vzorky. V laboratóriu sa používajú špeciálne teplomery, ktoré sa môžu tak isto použiť v kyselinách alebo bázach.

en: Magnetic Stir Bar
sk: Tyčka magnetického miešadla

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
sk: Tyčky magnetického miešadla sú veľmi chemicky nereagujúce, malé magnetické tyčky. Väčšina ohrievačov má zabudovaný magnet, ktorý môže rotovať: to spôsobuje, že sa miešacia tyčka otáča a zmes sa stane homogenizovanou.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
sk: Získavač tyčiek magnetického miešadla

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
sk: Získavač tyčiek magnetického miešadla sa môže použiť na vyberanie tyčiek magnetického miešadla z nádob. Získavač je tyčka s magnetom na konci, ktorý priťahuje miešacie tyčky.

en: Pipette
sk: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
sk: Pipety sa používajú pre zavedenie malých množstiev kvapalín v laboratóriách. Pipeta má stupnicu objemu a, spravidla, pipetové balóniky, ktoré sa používajú ako kvapkadlá pre kvapaliny. Oba druhy pipiet sú kalibrované pre kvapaliny s teplotou 20°C a pre dobu výtoku (označené "Ex."). Ak je to potrebné, doby výtoku sú uvedené na pipetách.

en: Erlenmeyer Flask
sk: Erlenmeyerova banka

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
sk: Erlenmeyerova banka, pomenovaná po chemikovi Emilovi Erlenmeyerovi (1825-1909), sa líši od kadičky v tom, že prichádza s obrátenou kužeľovou základňou a valcovým hrdlom. Existujú rôzne typy Erlenmeyerovej banky pre laboratórne aplikácie: typy s úzkym a širokým krkom. V závislosti na aplikácii môže mať banka presné brúsenie pre dobré spojenie s inými nádobami.
    			<br>
    			Úzky krk znižuje riziko uniknutia tekutiny, najmä pri vare alebo pri reakciách, kde sa premiešava obsah.
    			<br>
    			Erlenmeyerova banka sa hodí pre miešanie tekutín alebo urýchľovanie reakcií miešaním alebo trepaním, napríklad. Erlenmeyerova banka je vhodná zvlášť pre magnetické miešadlo, pretože môže byť umiestnená priamo na miešacej plošine. Banky s guľatým dnom, naopak, musia byť umiestnené na miešacej plošine v korkovom krúžku.

en: Ultrasonic Bath
sk: Ultrazvukový kúpeľ

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
sk: Pri niektorých chemických reakciách je dôležité, že rozpúšťadlom je voľný plyn. Na dosiahnutie tohto sa reakčná nádoba kladie na určitú dobu do ultrazvukového kúpeľa. Vzhľadom k vysokej frekvencii zvuku, sa plynné chumáče odlupujú a stúpajú. Tento postup sa nazýva odplyňovanie.

en: Scales
sk: Mierky

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
sk: V laboratóriu musia byť často odvážené veľmi presné množstvá činidiel. Veľmi presné váhy môžu merať hmotnosti po 1/10000 gramu. Ako také stoja na žulových kvádroch, aby sa zabránilo vibráciám, a sú chránené proti zmenám prúdom vzduchu pomocou kupoly.

en: Distillation bridge
sk: Destilačný most

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
sk: Jedným z prostriedkov na rozdelenie zmesi je použitie destilácie. Pri tejto voľbe, destilačný most pôsobí ako prostredník medzi dvoma hrncami. Jeden hrniec obsahuje zmes, ktorá má byť separovaná a pomocou zahrievania sa tvorí plyn, ktorý je vedený cez most. Na konci mosta plynná fáza kondenzuje a kvapká do guľatej banky. Typicky, je most chladený spätným tokom. Tiež sa často používa teplomer na kontrolu teploty destilačného mosta.

en: Syringe
sk: Striekačka

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
sk: Striekačka sa skladá z dvoch častí, sklenenej trubice a piestu, obe zvyčajne vyrobené zo skla. Plyny prúdia do sklenenej trubice a pretože striekačka je uzavretý systém, piest sa pohybuje smerom von. Toto sa môže použiť na meranie objemu reakcie.

en: Separation Beaker
sk: Separačná kadička

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
sk: Najskôr sú štyri malé uzávery umiestnené na štyroch koncoch separačnej kadičky. Potom, zatiaľ čo sa destiluje, sa kadička otočí o 60 stupňov po dosiahnutí určitej teploty. Takto na konci destilácie, všetky štyri uzávery obsahujú konkrétnu kvapalinu v závislosti na teplote varu destilovanej kvapaliny.

en: Burner
sk: Kahan

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
sk: Existuje niekoľko typov horákov; tento obrázok ukazuje Tecl-Burner. Každý typ horáka má konkrétne použitie a líšia sa v maximálna teplote a celkovom ohrievacom výkone.

en: Extractor Hood
sk: Digestor

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
sk: Digestory slúžia k odfiltrovaniu plynov z chemických reakcií. Vzduch je po vyčistení vyčerpaný von z budovy.

en: Contact Thermometer
sk: Kontaktný teplomer

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
sk: Kontaktné teplomery sa líšia od bežných teplomerov v tom, že sú prepojené s vykurovacou špirálou a sú preto schopné ako snímať, tak aj riadiť aktuálnu teplotu. Takto umožňujú vykonávať experimenty, ktoré sa majú realizovať pri konštantnej teplote. Kontaktné teplomery pracujú pomocou negatívnej spätnej väzby: akonáhle je dosiahnutá požadovaná teplota, tepelná špirála sa deaktivuje, keď teplota klesne, vykurovacia špirála sa aktivuje.

en: Clamps
sk: Svorky

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
sk: Laboratórne svorky uľahčujú držanie mnohých druhov nástrojov.

en: Indicator Paper
sk: Indikátorový papier

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
sk: Existuje niekoľko spôsobov, ako merať hodnotu pH roztoku, z ktorých jedna je použitie indikátorového papierika. Indikátorový papierik mení farbu v závislosti na pH roztoku, ktorý sa naň aplikuje, a porovnaním s grafom sa môže dosiahnuť pomerne presné meranie hodnoty pH v roztoku. Ak je potrebné presnejšie meranie, môže sa použiť sklenená elektróda, ktorá pracuje na základe merania vodivosti roztoku.

en: Short-Stem Funnel
sk: Lievik s krátkou stopkou

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
sk: Lievik sa môže použiť na naplnenie nádoby s úzkym hrdlom kvapalinou alebo jemným práškom.

en: Buret
sk: Byreta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
sk: Byrety sa používajú pre titráciu kvapalín. Byreta je naplnená určitým objemom kvapaliny a pod ňu sa umiestni nádoba, ako je napr. Erlenmeyerova banka. Otvorením ventilu na byrete, sa bude kvapalina v nádobe potom titratovať. Vysokokvalitné byrety majú odvzdušňovací mechanizmus, s ktorým môžu byť veľmi ľahko znova naplnené presným objemom, pre ktorý je byreta kalibrovaná.

en: Beaker
sk: Pohárik

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
sk: Kadičky sa môžu využiť na mnohé úlohy. Napríklad, používajú sa na skladovanie chemikálií a vykonávanie chemických reakcií. Často sa tiež používajú pre titrácie.

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
sk: DSC meria objem prúdu tepla zlúčeniny. Táto hodnota je veľmi špecifická pre každý druh hmoty, a tak DSC môže byť použité na identifikáciu chemických látok alebo k ich popisu.

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
sk: Dewarova nádoba (alebo Dewarova banka), pomenovaná po fyzikovi Sir Jamesovi Dewarovi (1842 - 1923), je banka s dvojitou vákuovou stenou, určená pre dobrú tepelnú izoláciu. Ako také sú užitočné pre udržanie tekutiny v chladnom alebo teplom stave. Jeden známy príklad Dewarovej nádoby je termoska.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
sk: Prázdne

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
sk: Vodík

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
sk: Grécky 'hydro' a 'gennao' pre 'tvorí vodu'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
sk: Hélium

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
sk: Grécke slovo pre slnko bolo 'helios'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
sk: Lítium

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
sk: Grécky 'lithos' znamená 'kameň'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
sk: Berýlium

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
sk: Grécky 'beryllos' for 'svetlozelený kameň'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
sk: Bór

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
sk: Boron (bór) znamená 'Bor(ax) + (carb)on'. Nájdený v tetraboritane sodnom (borax) a správa sa veľmi podobne ako uhlík (carbon).

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
sk: Uhlík

en: Latin 'carboneum' for carbon.
sk: Latinsky 'carboneum' pre uhlík.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
sk: Dusík

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
sk: Latin 'nitrogenium' ('tvorí liadok').

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
sk: Kyslík

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
sk: Latin 'oxygenium' (tvorí kyseliny).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
sk: Fluór

en: Latin 'fluere' ('floats').
sk: Latinsky 'fluere' ('pláva').

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
sk: Neón

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
sk: Grécky 'neo' znamená 'nový'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
sk: Sodík

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
sk: Názov pochádza z latinského 'sodanum', čo znamená 'liek na bolesť hlavy'. Symbol je z latinského 'natrium' pre arabské 'natrun' alebo anglické 'soda'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
sk: Horčík

en: Named after the city of Magnesia.
sk: Pomenované podľa mesta Magnesia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
sk: Hliník

en: Latin 'alumen'.
sk: Latinsky 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
sk: Kremík

en: Latin 'silex'.
sk: Latinsky 'silex'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
sk: Fosfor

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
sk: Grécky 'phosphoros' for 'nesúci svetlo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
sk: Síra

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
sk: V sanskrite 'sweb' znamená 'spať'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
sk: Chlór

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
sk: Grécky 'chloros' pre 'žltozelený'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
sk: Argón

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
sk: Grécky 'aergon' pre 'neaktívny'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
sk: Draslík

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
sk: Názov pochádza z anglického 'potash' ('pot ashes'), pretože sa nachádza v žieravej potaši. Symbol je z latinského 'kalium' z pôvodného arabského 'al qaliy', čo znamená alkalický.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
sk: Vápnik

en: Latin 'calx' for 'lime'.
sk: Latinsky 'calx' pre 'vápno'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
sk: Skandium

en: Named because it was found in Scandinavia.
sk: Pomenovaný tak, pretože bolo nájdený v Škandinávii.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
sk: Titán

en: The Titans were giants in Greek mythology.
sk: Titani boli obri v gréckej mytológii.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
sk: Vanád

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
sk: 'Vanadis' je iný názov pre severskú bohyňu Freyja.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
sk: Chróm

en: Greek 'chroma' means 'color'.
sk: Grécky 'chroma' znamená 'farba'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
sk: Mangán

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
sk: To bolo objavené v blízkosti mesta s názvom Magnesia v čiernej zemi. Tak, to bol pomenovaný 'magnesia nigra' alebo pre krátko mangán.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
sk: Železo

en: Latin 'ferrum'.
sk: Latinsky 'ferrum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
sk: Kobalt

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
sk: Pomenovaný podľa nemeckého slova 'Kobold' pre 'škriatok'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
sk: Nikel

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
sk: 'Nickel' bol názov horského škriatka.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
sk: Meď

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
sk: Grécky 'cuprum' pre Cyprus.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
sk: Zinok

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
sk: Nemecky 'zinking' pre 'drsný', pretože zinková ruda je drsná.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
sk: Gálium

en: 'Gallia' is an old name for France.
sk: 'Gallia' je staré pomenovanie pre Francúzsko.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
sk: Germánium

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
sk: Latinsky 'germania' je staré pomenovanie pre Nemecko.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
sk: Arzén

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
sk: Grécky 'arsenikos' pre 'muž' alebo 'odvážny'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
sk: Selén

en: Greek 'selena' for 'moon'.
sk: Grécky 'selena' pre 'mesiac'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
sk: Bróm

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
sk: Grécky 'bromos' pre 'zle voňajúci'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
sk: Kryptón

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
sk: Grécky 'kryptos' pre 'skrytý'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
sk: Rubídium

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
sk: Latinsky 'rubidus' pre 'tmavočervený'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
sk: Stroncium

en: Named after the mineral Strontianit.
sk: Pomenovaný podľa minerálu strontianit.

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
sk: Pomenovaný podľa podľa malého mesta Ytterby blízko Štokholmu vo Švédsku. Terbium. yterbium a gadolínium sú tiež pomenované po tomto meste.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
sk: Zikrónium

en: Named after the mineral zircon.
sk: Pomenovaný podľa minerálu zirkón.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
sk: Niób

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
sk: Pomenovaný podľa Nioby, dcéry gréckeho boha Tantala.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
sk: Molybdén

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
sk: Tento názov má grécke korene. Znamená 'ako platina" - bolo ťažké rozlíšiť molybdén od platiny.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
sk: Technécium

en: Greek 'technetos' for artificial.
sk: Grécky 'technetos' pre umelý.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
sk: Ruténium

en: Ruthenia is the old name of Russia.
sk: Ruthenia je staré pomenovanie Ruska.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
sk: Ródium

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
sk: Grécky 'rhodeos' znamená 'červený ako ruža'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
sk: Paládium

en: Named after the asteroid Pallas.
sk: Pomenovaný podľa asteroidu Pallas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
sk: Striebro

en: Latin 'argentum' for silver.
sk: Latinsky 'argentum' pre striebro.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
sk: Kadmium

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
sk: Grécky 'kadmia' ('Galmei' = uhličitan zinočnatý).

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
sk: Pomenované podľa 'indiga', kvôli jeho modrému spektru.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
sk: Cín

en: Latin 'stannum' for tin.
sk: Latinsky 'stannum' pre cín.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
sk: Antimón

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
sk: Arabsky 'anthos ammonos' pre 'kvet boha Ammona'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
sk: Telúr

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
sk: Latinsky 'tellus' alebo 'telluris' pre 'planéta Zem'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
sk: Jód

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
sk: Grécky 'ioeides' pre 'fialový'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
sk: Xenón

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
sk: Grécky 'xenos' pre 'cudzinec'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
sk: Cézium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
sk: Latinsky 'caesius' pre 'nebovo modrá'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
sk: Bárium

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
sk: Grécky 'barys' pre 'ťažký'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
sk: Lantán

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
sk: Grécky 'lanthanein' pre 'skrytý'. Lantanoidy sa tiež nazývajú prvky 'vzácnych zemín'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
sk: Cér

en: Named after the planetoid Ceres.
sk: Pomenovaný po planetoide Ceres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
sk: Prazeodým

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
sk: Grécky 'prasinos didymos' pre 'zelené dvojča'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
sk: Neodým

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
sk: Grécky 'neos didymos' pre 'nové dvojča'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
sk: Prométium

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
sk: Pomenovaný po gréckom Prometeovi. Prometeus ukradol oheň bohom a dal ho ľuďom.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
sk: Samárium

en: Named after the mineral Samarskit.
sk: Pomenovaný podľa minerálu samarskit.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
sk: Európium

en: Named after Europe.
sk: Pomenované po Európe.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
sk: Gadolínium

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
sk: Pomenovaný podľa fínskeho chemika Johana Gadolina.

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
sk: Pomenovaný podľa švédskeho mesta Ytterby. Terbium a yterbium sú tiež pomenované po tomto meste.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
sk: Dysprózium

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
sk: Grécky 'dysprositor' pre 'ťažko dosiahnuť'.

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
sk: Latinsky 'holmia' pre starý názov Štokholmu.

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
sk: Pomenovaný podľa švédskeho mesta Ytterby, kde sa prvýkrát vyťažil minerál gadolonit. Terbium a yterbium sú tiež pomenované po tomto meste.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
sk: Túlium

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
sk: Pomenovaný podľa starého pomenovania Škandinávie, 'Thule'.

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
sk: Rovnako ako terbium a gadolínium, tento je pomenovaný podľa švédskeho mesta Ytterby.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
sk: Lutécium

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
sk: Pomenovaný podľa rímskeho názvu 'Lutetia' pre Paríž.

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
sk: Niels Bohr pôvodne predpovedal vlastnosti tohto prvku pred objavom, teda bol pomenovaný po jeho domácom meste 'Hafnia' (starý latinský názov pre Kodaň, Dánsko).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
sk: Tantal

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
sk: Pomenované podľa gréckej báje Tantalos.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
sk: Volfrám

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
sk: Názov pochádza zo švédskeho 'tung sten', čo znamená 'ťažký kameň'. Symbol je zo starého nemeckého názvu pre prvok 'wolfram', čo opisuje, ako volfrám interaguje s cínom 'ako vlk (wolf) je ovcu (ram)'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
sk: Rénium

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
sk: Pomenované po nemeckej rieke Rýn (latinsky 'Rhenium').

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
sk: Grécky 'vôňa'. Jeho oxidy voňajú silne ako reďkovky.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
sk: Irídium

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
sk: Grécky 'iris' pre 'dúha'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
sk: Platina

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
sk: Španielsky 'platina' znamená 'malé striebro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
sk: Zlato

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
sk: Latinsky 'aurum'. Pomenované podľa bohyne svitania Aurora.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
sk: Ortuť

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
sk: Grécko-latinsky 'hydrargyrum' pre 'tekuté striebro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
sk: Tálium

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
sk: Grécky 'tallos' pre 'ratolesť'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
sk: Olovo

en: Latin 'plumbum' for Lead.
sk: Latinsky 'plumbum' pre olovo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
sk: Bizmut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
sk: Starý názov bizmutu je 'Wismut', čo znamená 'biela hmota'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
sk: Polónium

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
sk: Pomenované podľa Poľska na počesť Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
sk: Astát

en: Greek 'astator' for 'changing'.
sk: Grécky 'astator' pre 'meniace sa'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
sk: Radón

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
sk: Pomenované podľa prvku rádium. Končí s 'ón', aby bolo jasné, že je to vzácny plyn.

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
sk: Pomenované podľa Francúzska na počesť Marguerite Perey.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
sk: Rádium

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
sk: Latinsky 'radius' pre 'lúč', pretože je rádioaktívny.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
sk: Aktínium

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
sk: Grécky 'aktis' pre 'lúč' - aktínium je rádioaktívne.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
sk: Tórium

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
sk: Pomenované podľa nórskeho boha hromu: Thor

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
sk: Protaktínium

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
sk: Grécky 'protos' 'pre 'predok'. Protaktínium je takto pomenované, pretože aktínium je produkt rozpadu protaktínia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
sk: Urán

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
sk: Grécky 'ouranos' pre 'nebo'. Pomenované podľa planéty Urán.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
sk: Neptúnium

en: Named after the planet Neptune.
sk: Pomenované podľa planéty Neptún.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
sk: Plutónium

en: Named after the planet Pluto.
sk: Pomenované podľa planéty Pluto.

en: Named after America.
sk: Pomenované po Amerike.

en: Named after Marie Curie.
sk: Pomenované podľa Marie Curie.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
sk: Pomenované po meste Berkeley, kde bolo objavené.

en: Named after the US-State of California.
sk: Pomenované po USA štáte Kalifornia.

en: Named after the scientist Albert Einstein.
sk: Pomenované podľa vedca Alberta Einsteina.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
sk: Pomenované podľa vedca Enrica Fermiho.

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
sk: Pomenované podľa vedca D.I. Mendelejeva.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
sk: Pomenované podľa vedca Alfreda Nobela.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
sk: Pomenované podľa vedca Ernesta Orlanda Lawrenca.

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
sk: Pomenované podľa vedca Ernesta Rutherforda.

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
sk: Pomenované podľa vedeckého mesta Dubna v Rusku.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
sk: Pomenované podľa vedca G. Theodorea Seaborga.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
sk: Pomenované podľa vedca Nielsa Bohra.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
sk: Latinsky 'hassia' pre nemecký región Hessensko. V Hesensku bolo objavených veľa prvkov.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
sk: Pomenované podľa vedkyne Lise Meitnerovej.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
sk: Pomenovaný podľa nemeckého mesta Darmstadt, kde bolo objavených veľa prvkov.

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
sk: Pomenované podľa Wilhelma Conrada Röntgena.

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
sk: Historicky známy ako eka-ortuť. Pomenovaný podľa astronóma Mikuláša Kopernika.

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
sk: Pomenovaný po 'Nihon', romanizovaný prepis pre 'Japonsko' v japončine. Prvok bol prvýkrát objavený v Japonsku, v RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historicky je známy ako eka-tálium.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
sk: Historicky známy ako eka-olovo. Pomenované podľa Flerovho laboratória jadrových reakcií (Dubna, Rusko), kde sú syntetizované superťažké prvky.

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
sk: Pomenovaný po Moskve v Rusku, čo je oblasť, ktorá je domovom pre Združený inštitút pre jadrový výskum, ktorý spoluobjavil tento prvok. Historicky je známy ako eka-bizmut.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
sk: Historicky známy ako eka-polónium. Pomenovaný podľa Livermore National Laboratory (USA).

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
sk: Pomenovaný po americkom štáte Tennessee, čo je domov Oak Ridge National Laboratory a Vanderbilt University, ktorí spoluobjavili tento prvok. Historicky je známy ako eka-astát.

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
sk: Pomenovaný na počesť výskumu transaktíniového výskumu prvku profesora Jurija Oganessiana. Historický je známy ako  eka-radón, eka-emanation pred 1960.

en: Classic Periodic Table
sk: Klasická periodická tabuľka

en: Long Periodic Table
sk: Dlhá periodická tabuľka

en: Short Periodic Table
sk: Krátka periodická tabuľka

en: Transition Elements
sk: Prechodné prvkov

en: DZ Periodic Table
sk: Periodická tabuľka DZ

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
sk: Chemická kalkulačka

en: Equation Balancer
sk: Riešiteľ vyrovnania

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
sk: Úvod

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
sk: Jadrová kalkulačka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
sk: Plynová kalkulačka

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
sk: Kalkulačka koncentrácie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
sk: Kalkulačka molekulovej hmotnosti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
sk: Kalkulačka titrácie

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
sk: <big>Vyberte kalkulačku, ktorú chcete použiť</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
sk: Toto je zoznam rôznych dostupných kalkulačiek. Pre viac informácií o jednotlivých kalkulačkách, kliknúť na 'Úvod'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
sk: Kalkulačky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
sk: <h1>Kalkulačky Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
sk: <big>Informácie o rôznych kalkulačkách</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
sk: Toto je popis funkcie každej kalkulačky v aplikácii Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
sk: <big>Vitajte v kalkulačkách aplikácie Kalzium!<br /></big>
    <p>Táto kalkulačka obsahuje rad kalkulačiek pre rôzne úlohy vykonávajúce rôzne výpočty.</p>
    <p>V aplikácii Kalzium môžete nájsť nasledujúce kalkulačky:</p>
    <ul><li><b>Kalkulačka molekulovej hmotnosti<br /></b>Táto kalkulačka vám pomôže spočítať molekulárne hmotnosti rôznych molekúl.<br />Môžete zadať krátky tvar názvov molekúl pridaním viacerých aliasov.</li>
    <li><b>Kalkulačka koncentrácií<br /></b>Môžete vypočítať veličiny, ktoré zahŕňajú:</li>
    <ul type="circle"><li>Množstvo látky</li>
    <li>Objem rozpúšťadla</li>
    <li>Koncentrácia látky</li></ul>
    <p>Existuje široká škála jednotiek na výber a rôzne metódy určenia veličín.</p>
    <li><b>Jadrová kalkulačka<br /></b>Táto kalkulačka umožňuje využitie údajov jadier dostupných v aplikácii Kalzium pre predvídanie predpokladaných hmotností materiálu po čase.</li>
    <li><b>Plynová kalkulačka<br /></b>Táto kalkulačka môže vypočítať hodnoty teploty, tlaku, objemu, množstva plynu atď. pre rôzne ideálne ako aj neideálne plyny.</li>
    <li><b>Riešiteľ vyrovnania<br /></b>Táto kalkulačka môže vyrovnať chemické rovnice.</li>
    <li><b>Kalkulačka titrácie<br /></b>Táto kalkulačka sa snaží zistiť, či bod ekvivalencie pH-metra sledovanej titrácie najlepšie pasuje na hyperbolický tangens. Môžete si tiež nechať vyriešiť rovnovážnu sústavu rovníc a vidieť ako sa koncentrácia jedného druhu mení vo funkcii ďalšieho.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
sk: Percento by malo byť menšie ako 100.0, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
sk: Hustota nemôže byť nulová, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
sk: Hmotnosť nemôže byť nulová, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
sk: Objem nemôže byť nulový, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
sk: Počet mólov nemôže byť nulový, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
sk: Molová hmotnosť rozpúšťadla je nulová, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
sk: Počet ekvivalentov je nulový. nemôžem vypočítať ekvivalentnú hmotnosť.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
sk: Koncentrácia je nulová, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
sk: Objem rozpúšťadla nemôže byť nulový.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
sk: Počet mólov rozpúšťadla nemôže byť nulový.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
sk: Hmotnosť rozpúšťadla nemôže byť nulová.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
sk: Nedostatočné dáta na výpočet požadovanej hodnoty, prosím zadajte normalitu.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
sk: Nedostatočné údaje, určíť molaritu / mólový zlomok / molalitu pre výpočet.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
sk: Množstvo je uvedené v móloch, nemožno vypočítať molárne/ekvivalentné hmotnosti. Prosím, uveďte hmotnosť/objem.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
sk: Môžete vypočítať molárnu hmotnosť rozpúšťadla iba vtedy, ak je určený molárny zlomok.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
sk: Molová hmotnosť nemôže byť nulová, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
sk: Ekvivalentná hmotnosť nemôže byť nulová, prosím zadajte platnú hodnotu.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
sk: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Niektoré z týchto údajov nie sú nutné. Napríklad, ak určíte množstvo rozpustenej látky v móloch, nemusíte špecifikovať molárnu hmotnosť rozpustenej látky.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
sk: Dáta

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
sk: <big><b>Množstvo rozpustenej látky:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
sk: <big>Určiť množstvo rozpustenej látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
sk: Toto pole sa používa na určenie množstva rozpustenej látky v roztoku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
sk: Spôsob, ktorým chcete určiť množstvo rozpustenej látky

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
sk: Toto pole sa používa na zmenu režimu, v ktorom je množstvo rozpustenej látky určené, t.j. hmotnosť, móly alebo objem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
sk: <big><b>Molová hmotnosť rozpustenej látky:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
sk: <big>Určiť molárnu hmotnosť rozpustenej látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
sk: Toto pole sa používa na určenie molárnej hmotnosti látky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
sk: <big><b>Ekvivalentná hmotnosť rozpustenej látky:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
sk: <big>Určiť ekvivalentnú hmotnosť rozpustenej látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
sk: Toto pole sa používa na určenie ekvivalentného množstva rozpustenej látky. Toto je vyžadované len v prípade, že je zahrnutá koncentrácia pokiaľ ide o normalitu.
    Normalita = počet ekvivalentov / liter roztoku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
sk: <big><b>Hustota rozpustenej látky:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
sk: <big>Určiť hustotu rozpustenej látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
sk: Toto pole sa používa na určenie hodnoty hustoty rozpustenej látky. Toto je vyžadované len v prípade, že sa uvedie množstvo rozpustenej látky z hľadiska objemu.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
sk: <big><b>Množstvo rozpúšťadla:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
sk: <big>Určiť množstvo rozpúšťadla</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
sk: Toto pole sa používa na určenie množstva rozpúšťadla v roztoku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
sk: <big>Spôsob, ktorým chcete určiť objem</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
sk: Toto pole sa používa na zmenu režimu, v ktorom je množstvo rozpúšťadla určené, t.j. hmotnosť, móly alebo objem.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
sk: <big><b>Molová hmotnosť rozpúšťadla:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
sk: <big>Určiť molárnu hmotnosť rozpúšťadla</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
sk: Toto pole sa používa na určenie molárnej hmotnosti rozpúšťadla.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
sk: <big><b>Hustota rozpúšťadla:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
sk: <big>Určiť hustotu rozpúšťadla</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
sk: Toto pole sa používa na určenie hustoty roztoku a je vyžadované iba vtedy, ak je množstvo roztoku určené/potrebné z hľadiska hmotnosti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
sk: <big><b>Koncentrácia:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
sk: <big>Určiť koncentráciu roztoku</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
sk: Toto pole sa používa na určenie koncentrácie roztoku v príslušných jednotkách na pravej strane.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
sk: <big><b>Spočítať:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
sk: <big>Určite, čo chcete vypočítať</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
sk: Toto je zoznam veličín, ktoré si môžete vypočítať. Zvoľte si jednu z veličín a určite ďalšie požadované hodnoty do jej výpočtu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
sk: Určiť jednotky pre hustotu rozpúšťadla

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
sk: <big>Určiť jednotku/metódu pre určenie koncentrácie</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
sk: <big>Jednotky pre množstvo rozpúšťadla</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
sk: Toto pole sa používa na určenie jednotiek pre množstvo rozpúšťadla v roztoku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
sk: <big>Jednotky pre molárnu hmotnosť rozpúšťadla</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
sk: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
sk: <big>Určiť jednotky hustoty</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
sk: Toto pole sa používa na určenie jednotiek hustoty rozpustené látky. Toto je vyžadované len v prípade, že sa uvedie množstvo rozpustenej látky z hľadiska objemu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
sk: <big>Určiť jednotky pre množstvo rozpustenej látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
sk: Toto pole sa používa na určenie jednotiek pre množstvo rozpustenej látky v roztoku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
sk: <big>Jednotky pre molárnu hmotnosť rozpustenej látky</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
sk: <big>Jednotky pre ekvivalentné množstvo rozpustenej látky</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
sk: <big>Obnoviť všetky hodnoty na počiatočné hodnoty</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
sk: Vynulovať

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
sk: Molárna hmotnosť nemôže byť nula, zadajte nenulovú hodnotu.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
sk: <big><b>Zmeniť veličiny a sledovať ostatné veličiny, ktoré sa menia dynamicky.<br />Hmotnosť a móly sú priamo závislé na danom plyne.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
sk: <big><b>Molárna hmotnosť plynu:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
sk: <big>Určiť molárnu hmotnosť plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie molárnej hmotnosti plynu, napr. 2 pre vodíkový plyn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
sk: <big><b>Móly:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
sk: <big>Určiť počet mólov plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie počtu mólov plynu.
    Móly = hmotnosť / molárna hmotnosť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
sk: <big><b>Hmotnosť:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
sk: <big>Určiť hmotnosť plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie hmotnosti plynu.
    Hmotnosť = móly * molárna hmotnosť

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
sk: <big>Určiť jednotku hmotnosti plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
sk: Toto pole sa používa na zmenu jednotiek hmotnosti.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
sk: <big><b>Tlak:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
sk: <big>Určiť tlak plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
sk: Toto pole sa môže použiť pre zmenu tlaku plynu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
sk: <big>Určiť jednotky pre tlak plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie jednotiek tlaku, napr. atmosféry, bary, atď.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
sk: <big><b>Teplota:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
sk: <!----><big>Určiť teplotu plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie teploty plynu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
sk: <big>Určiť jednotky pre teplotu plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie jednotiek teploty, napr. Kelvin, Celzius, atď.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
sk: <big><b>Objem:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
sk: <big>Určiť objem plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie objemu plynu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
sk: <big>Určiť jednotky pre objem plynu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
sk: Toto pole sa môže použiť na zmenu jednotiek objemu, napr. litre.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
sk: Údaje pre neideálne plyny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
sk: <big><b>Van der Waalsova konštanta 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
sk: <big><b>Van der Waalsova konštanta 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
sk: Určiť jednotky Van der Waalsovej konštanty 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie Van der Waalsovej konštanty 'b' pre plyn. Táto je vyžadovaná iba pre skutočný plyn. Môže byť označená ako 0.0 pre ideálny plyn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
sk: Určiť jednotky Van der Waalsovej konštanty 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie Van der Waalsovej konštanty 'a' pre plyn. Táto je vyžadovaná iba pre skutočný plyn. Môže byť označená ako 0.0 pre ideálny plyn.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
sk: Jednotky Van der Waalsovej konštanty 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
sk: Toto sa môže použiť na určenie jednotiek Van der Waalsovej konštanty 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
sk: na mól

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
sk: liter^2 atmosféra/mol^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
sk: Kliknúť na obnovenie všetkých hodnôt na počiatočné hodnoty

en: Initial amount cannot be zero.
sk: Počiatočné množstvo nesmie byť nulové.

en: Final amount cannot be zero.
sk: Konečné množstvo nesmie byť nulové.

en: Time is zero, please enter a valid value.
sk: Čas je nulový, prosím zadajte platnú hodnotu.

en: The final amount is greater than the initial amount.
sk: Konečné množstvo je väčšie ako počiatočné množstvo.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
sk: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Vyberte, čo chcete vypočítať z rozbaľovacieho zoznamu vedľa označenia "Vypočítať" a zmeniť hodnoty / jednotky pre výpočet.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
sk: Údaje o prvkoch

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
sk: <big><b>Názov prvku:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
sk: <big>Určiť prvok, ktorý chcete brať do úvahy,</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
sk: Toto pole sa používa na určenie prvku, na ktorom sa vykonáva výpočet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
sk: <big><b>Hmotnosť izotopu:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
sk: <big>Určiť izotop aktuálneho prvku</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
sk: Toto pole sa používa na určenie izotopu vyššie uvedeného prvku, na ktorom sa vykonáva výpočet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
sk: <big><b>Polčas rozpadu:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
sk: <big>Určiť polčas premeny rádioaktívneho izotopu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
sk: Toto pole sa používa na určenie polčasu premeny vyššie uvedeného izotopu.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
sk: <big>Jednotka polčasu premeny</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
sk: Toto pole sa používa na určenie jednotky polčasu premeny. napr. roky, sekundy, atď.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
sk: rokov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
sk: sekundy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
sk: minúty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
sk: hodiny

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
sk: dni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
sk: týždne

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
sk: <big><b>Atómová hmotnosť:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
sk: <big>Atómová hmotnosť vybraného izotopu</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
sk: Toto označenie zobrazuje atómovú hmotnosť izotopu v gramoch na mól.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
sk: <big>Jednotka atómovej hmotnosti</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
sk: gramy / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
sk: Iné údaje

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
sk: Toto pole sa používa na rozhodnutie, čo chcete vypočítať. Zvoľte si medzi 'Časom', 'Počiatočným množstvom látky' a 'Konečným množstvom látky'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
sk: Počiatočné množstvo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
sk: Konečné množstvo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
sk: Čas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
sk: <big><b>Počiatočné množstvo:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
sk: <big>Určiť konečné množstvo látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
sk: Toto pole sa používa na určenie počiatočného množstva rádioaktívnej látky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
sk: <big><b>Konečné množstvo:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
sk: <big>Určiť konečné množstvo látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
sk: Toto pole sa používa na určenie konečného množstva rádioaktívnej látky.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
sk: <big><b>Čas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
sk: <big>Tu určiť uplynulý čas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
sk: Toto pole sa používa na určenie času, po ktorom sa počiatočné množstvo zníži na konečné množstvo.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
sk: <big>Spôsob, ktorým chcete určiť hmotnosť</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
sk: Toto pole sa môže použiť k zmene režimu, v ktorom chcete určiť počiatočné množstvo látky, t.j. hmotnosť alebo móly.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
sk: móly

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
sk: <big>Spôsob, ktorým chcete určiť konečné množstvo</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
sk: Toto pole sa môže použiť k zmene režimu, v ktorom chcete určiť konečné množstvo látky, t.j. hmotnosť alebo móly.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
sk: <big>Určiť jednotku počiatočného množstva látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
sk: Toto pole sa môže použiť na určenie jednotiek počiatočného množstva látky. napr. gramy, libry, atď.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
sk: gramy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
sk: tony

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
sk: karáty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
sk: libry

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
sk: unce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
sk: trójske unce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
sk: <big>Určiť jednotky konečného množstva látky</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
sk: Toto pole sa môže požiť na určenie jednotiek konečného množstva látky. napr. gramy, libry, atď.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
sk: <big>Určiť jednotky uplynulý čas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
sk: Toto pole sa používa na určenie jednotiek času. napr. roky, sekundy, atď.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
sk: <big><b>Čas v polčasoch premeny</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
sk: <big>Určiť čas, ktorý uplynul, pomocou posuvníka</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
sk: Tento posuvník sa môže použiť na určenie času z hľadiska počtu polčasov premeny medzi 0 polčasmi až 10 polčasmi.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
sk: <big>Počet uplynutých polčasov premeny</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
sk: Informačná/Chybová správa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
sk: <big>Nastavenia kalkulačky molekulárnej koncentrácie</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
sk: Množstvo je vždy špecifikované cez hmotnosť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
sk: Predpokladať ideálny plyn (t.j. neukazovať Van der Waalsove koeficienty)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
sk: Hmotnostná kalkulačka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
sk: Ukázať detaily ako napr. aliasy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
sk: Ukázať tabuľku pridaných aliasov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
sk: Množstvo rozpustenej látky je vždy určené v hľadiska hmotnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
sk: Množstvo rozpúšťadla je vždy určené z hľadiska objemu

en: Experimental values
sk: Experimentálne hodnoty

en: Theoretical equations
sk: Teoretické vyrovnania

en: nothing
sk: nič

en: Error
sk: Chyba

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
sk: Nepodarilo sa nájsť rovnicu pre premennú osi Y.

en: Theoretical curve
sk: Teoretická krivku

en: Approximated curve
sk: Približná krivka

en: Equivalence point
sk: Ekvivalentný bod

en: Save work
sk: Uložiť prácu

en: Icee File (*.icee)
sk: Súbor Icee (*.icee)

en: Unable to create %1
sk: Nie je možné vytvoriť %1

en: Open work
sk: Otvoriť prácu

en: Unable to open %1
sk: Nie je možné otvoriť %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
sk: Uložiť zákres

en: Svg image (*.svg)
sk: Svg obrázok (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
sk: Zvoľte si, čo chcete urobiť:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
sk: Karta 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
sk: Nájsť bod ekvivalencie z experimentálnych hodnôt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
sk: Objem(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
sk: Karta 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
sk: Riešiť rovnovážny systém a vidieť ako sa koncentrácia jedného iónu(Y) mení v závislosti na inom (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
sk: Hodnota

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
sk: Os X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
sk: Os Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
sk: Kresliť zákres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
sk: Poznámky:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
sk: Nové

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
sk: Otvoriť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
sk: Uložiť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
sk: Príklad

en: No element selected
sk: Žiadny prvok nie je vybraný

en: No graphic found
sk: Nenašla sa grafika

[ctx: Next element]
en: Next
sk: Ďalší

en: Goes to the next element
sk: Prejde na ďalší prvok

[ctx: Previous element]
en: Previous
sk: Predchádzajúci

en: Goes to the previous element
sk: Prejde na predchádzajúci prvok

en: It was discovered by %1.
sk: Objavené %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
sk: Pôvod názvu:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
sk: Bod tavenia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
sk: Bod varu

en: Electron Affinity
sk: Elektrónová afinita

en: Electronic configuration
sk: Elektrónová konfigurácia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
sk: Atómová hmotnosť

en: Ionization energy
sk: Ionizačná energia

en: First Ionization energy
sk: Prvá ionizačná energia

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
sk: Elektronegativita

en: Oxidation states
sk: Oxidačné stavy

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
sk: Wikipédia (%1)

en: Neutrons
sk: Neutróny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
sk: Percento

en: Half-life period
sk: Polčas rozpadu

en: Energy and Mode of Decay
sk: Energia a druh rozpadu

en: Spin and Parity
sk: Spin a parita

en: (%1%)
sk: %1%)

en:  %1<sup>-</sup>, fission
sk:  %1<sup>-</sup>, štiepenie

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
sk: Prehľad údajov

en: Atom Model
sk: Model atómu

en: Isotopes
sk: Izotopy

en: Miscellaneous
sk: Rôzne

en: Spectrum
sk: Spektrum

en: Extra information
sk: Ďalšie informácie

en: Extra Information
sk: Ďalšie informácie

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
sk: [%1] %2 (%3 - Bloc %4)

en: No spectrum of %1 found.
sk: Nebolo nájdené spektrum %1.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
sk: Kresliť údaje

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
sk: Atómové číslo

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
sk: Riešiteľ vyrovnaní vám umožňuje vyrovnávať chemické rovnice.<br> <br><b>Použitím premenných</b><br>Ak chcete vyjadriť premenlivé množstvo prvku, vložte jeden znak pred značku prvku, ako je to zobrazené v tomto príklade:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Výsledok: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Riešenie tohto výrazu vám dá potrebné množstvo vodíka a kyslíka.<br><br><b>Definovaním elektrických nábojov</b><br>Použite hranaté zátvorky na určenie elektrického náboja prvku, ako je to zobrazené v tomto príklade:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Výsledok: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
sk: Rovnica:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
sk: Zadajte vyrovnanie, ktoré chcete vyrovnať do tohto poľa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
sk: Ak stlačíte toto tlačidlo vyrovnanie vyššie bude vyrovnané.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
sk: Vypočítať

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
sk: Kopírovať do schránky

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
sk: Exportovať chemické údaje

en: Elements
sk: Prvky

en: Properties
sk: Vlastnosti

en: Exact Mass
sk: Presná hmotnosť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
sk: Ionizácia

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
sk: Rodina

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
sk: Súbor už existuje. Chcete ho prepísať?

en: Could not open file for writing.
sk: Nepodarilo sa otvoriť súbor pre zápis.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
sk: Súbor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
sk: Formát:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
sk: Schéma:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
sk: Prechod:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
sk: Posunúť pre zmenu súčasnej teploty

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
sk: Kliknúť pre spustenie/pozastavenie nárastu teploty.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
sk: Rýchlosť

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
sk: Posunúť pre zmenu rýchlosti nárastu teploty.

en: Elements with melting point around this temperature:
sk: Prvky s bodom topenia okolo tejto teploty:

en: No elements with a melting point around this temperature
sk: Žiadne prvky s bodom topenia okolo tejto teploty

en: Elements with boiling point around this temperature:
sk: Prvky s bodom varu okolo tejto teploty:

en: No elements with a boiling point around this temperature
sk: Žiadne prvky s bodom varu okolo tejto teploty

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
sk: Priblížiť/oddialiť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
sk: <p><b>Informácia</b></p>
    <p>Kliknúť pravým tlačidlom myši na prvok pre zobrazenie informácií o ňom.</p>
    <p>Približovanie a odďaľovanie pomocou kolieska myši / zoomovacia funkcia.</p>
    <p>Rolovanie pomocou ľavého tlačidla myši a ťahania / rolovacia funkcia.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
sk: Izotop prvku %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
sk: Tabuľka izotopov

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
sk: alfa

[ctx: Many ways]
en: Multiple
sk: Násobok

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
sk: Stabilný

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
sk: neznáme

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
sk: Neznáme

en: Magnetic moment: %1
sk: Magnetický moment: %1

en: Halflife: %1 %2
sk: Polčas premeny: %1 %2

en: Halflife: Unknown
sk: Polčas rozpadu: Neznámy

en: Abundance: %1 %
sk: Množstvo: %1 %

en: Number of nucleons: %1
sk: Počet nukleónov: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
sk: Neznáme

en: Exact mass: %1 u
sk: Presná hmotnosť: %1 u

en: &Export Data...
sk: Exportovať dáta...

en: &Scheme
sk: &Schéma

en: &Gradients
sk: Prechody

en: &Tables
sk: Tabuľky

en: &Numeration
sk: &Sčítanie

en: &Plot Data...
sk: &Kresliť údaje...

en: Perform &Calculations...
sk: &Vykonať výpočty...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
sk: To je kalkulačka, ktorá vykonáva základné chemické výpočty.

en: &Isotope Table...
sk: Tabuľka izotopov...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
sk: Táto tabuľka ukazuje všetky známe izotopy chemických prvkov.

en: &Glossary...
sk: &Glosár...

en: &R/S Phrases...
sk: &R/S vety...

en: Convert chemical files...
sk: Konvertovať chemické súbory...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
sk: Pomocou tohto nástroja môžete konvertovať súbory, ktoré obsahujú chemické údaje, medzi rôznymi formátmi súborov.

en: Molecular Editor...
sk: Editor molekúl...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
sk: Tento nástroj vám umožňuje prezerať a upravovať 3D molekulárne štruktúry.

en: &Tables...
sk: Tabuľky...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
sk: Toto otvorí dialógové okno s výpismi symbolov a čísel týkajúcich sa chémie.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
sk: Toto ukáže alebo skryje legendu pre periodickú tabuľku

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
sk: Toto ukáže alebo skryje bočný panel s ďalšími informáciami o sade nástrojov.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
sk: Toto ukáže alebo skryje bočný panel s ďalšími informáciami o tabuľke.

en: Legend
sk: Vysvetlivky

en: Table Information
sk: Informácie o tabuľke

en: Information
sk: Informácia

en: Overview
sk: Prehľad

en: View
sk: Zobraziť

en: Save Kalzium's Table In
sk: Uložiť tabuľku Kalzium v

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
sk: Obrázkové súbory (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
sk: Znalosti

en: Tools
sk: Nástroje

en: Kalzium Error
sk: Chyba Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
sk: Tento systém nepodporuje OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
sk: %1 (%2), hmotnosť: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
sk: Žiadna

en: Electronegativity (Pauling)
sk: Elektronegativita (Paulingova)

en: Discovery date
sk: Dátum objavu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
sk: Elektrónová afinita

en: First Ionization
sk: Prvá ionizácia

en: No Numeration
sk: Žiadne vyčíslenie

en: Old IUPAC
sk: Starý IUPAC

en: Monochrome
sk: Čiernobiely

en: All the Elements
sk: Všetky prvky

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
sk: Bloky

en: s-Block
sk: s-orbitál

en: p-Block
sk: p-orbitál

en: d-Block
sk: d-orbitál

en: f-Block
sk: f-orbitál

en: Iconic
sk: Ikonický

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
sk: Každý prvok je reprezentovaný ikonou, ktorá predstavuje jeho použitie.

en: Alkaline
sk: Alkalický

en: Rare Earth
sk: Vzácna zemina

en: Non-Metals
sk: Nekovy

en: Alkalie Metal
sk: Alkalický kov

en: Other Metal
sk: Ostatné kovy

en: Halogen
sk: Halogén

en: Transition Metal
sk: Tranzitný kov

en: Noble Gas
sk: Vzácny plyn

en: Metalloid
sk: Polokov

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
sk: Skupiny

en: Group 1
sk: Skupina 1

en: Group 2
sk: Skupina 2

en: Group 3
sk: Skupina 3

en: Group 4
sk: Skupina 4

en: Group 5
sk: Skupina 5

en: Group 6
sk: Skupina 6

en: Group 7
sk: Skupina 7

en: Group 8
sk: Skupina 8

en: Colors
sk: Farby

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
sk: Pekné farby bez významu. (Z projektu Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
sk: &Súbor

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
sk: &Zobraziť

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
sk: &Nástroje

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sk: Hlavný panel nástrojov

en: Value not defined
sk: Nedefinovaná hodnota

en: Unknown Value
sk: Neznáma hodnota

en: This element was discovered in the year %1.
sk: Tento prvok bol objavený v roku %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
sk: Prvok doteraz nebol oficiálne uznaný IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
sk: Tento prvok bol známy starovekým kultúram.

en: No Data
sk: Žiadne dáta

en: Glossary
sk: Glosár

[ctx: @title:window]
en: Glossary
sk: Slovník

en: References
sk: Referencie

en: Go to '%1'
sk: Prejsť na '%1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
sk: Pevný

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
sk: Kvapalný

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
sk: Plynný

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
sk: Neznámy

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
sk: logaritmický

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
sk: lineárny

en: Scheme: %1
sk: Schéma: %1

en: A periodic table of the elements
sk: Periodická tabuľka prvkov

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
sk: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & KDE Edu vývojári

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
sk: Veľké príspevky kódu; stály guru pomáhajúci ostatným vývojárom

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
sk: Základné práce na prehliadači molekúl odborne viedol Marcus počas jeho SoC

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
sk: SoC na prehliadači molekúl a portovanie/integrácia libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
sk: SoC na widgete kalkulačky a zopár menších zlepšení

en: EqChem, the equation solver
sk: EqChem, riešiteľ vyrovnania

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
sk: Prečistenie kódu, analyzátor pre kalkulačku molekulovej hmotností a veľa menších zlepšení

en: A lot of small things and the documentation
sk: Veľa malých vecí a dokumentácia

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
sk: Príspevky do kódu a dokumentácie pre riešiteľa vyrovnaní a prehliadač molekúl

en: Many beautiful element icons
sk: Veľa krásnych ikon prvkov

en: Many beautiful element icons, too!
sk: Veľa krásnych ikon prvkov, tiež!

en: Several icons
sk: Niekoľko ikon

en: Several icons in the information dialog
sk: Niekoľko ikon v informačnom dialógu

en: Contributed most isotope information
sk: Prispel hlavne informáciami o izotopoch

en: Some icons and inspiration for others
sk: Niektoré ikony a inšpirácia pre ostatných

en: The design of the information dialog
sk: Dizajn a informačný dialóg

en: The orbits icon
sk: Ikona orbít

en: New interface design and usability improvements
sk: Nové užívateľské rozhranie a vylepšenie použiteľnosti

en: Adding new sizable Periodic System
sk: Pridanie nového veľkého periodického systému

en: Open the given molecule file
sk: Otvoriť zadaný súbor molekuly

en: Can't open more than one molecule at a time
sk: Nemožno otvoriť viac ako jednu molekulu naraz

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
sk: Zadať vzorec 
    vo widgete vyššie
    a kliknúť na 'Spočítať'.
    Napr. #Et#OH

en: Molecular mass:
sk: Molekulová hmotnosť:

en: Invalid input
sk: Neplatný vstup

en: Symbol should consist of two or more letters.
sk: Značka by sa mala skladať z dvoch alebo viacerých písmen.

en: Symbol already being used
sk: Značka sa už používa

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
sk: Rozšírenie je neplatné, prosím, zadajte platné rozšírenie

en: done!
sk: hotovo!

en: Unable to find the user defined alias file.
sk: Nepodarilo sa nájsť používateľom definovaný súbor aliasov.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
sk: Kalkulačka

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
sk: Sem zadať vzorec molekuly

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
sk: Toto pole sa môže použiť pre zadanie vzorca pre molekuly.
    napr. 1.> CaCO3
    napr. 2.> MeOH
    napr. 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
sk: Kliknúť na toto tlačidlo pre výpočet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
sk: Spočítať

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
sk: Podrobnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
sk: Kompozícia

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
sk: Prvkové zloženie

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
sk: Táto tabuľka prezentuje zloženie prvkov molekuly, t.j. percentuálny podiel každého prvku v molekule.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
sk: Atómy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
sk: Celková hmotnosť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
sk: Aliasypoužité

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
sk: Prezývky použité vo vzorci

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
sk: Toto zobrazí všetky aliasy použité v molekule.
    Napríklad, v molekule MeOH, je použitý alias Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
sk: aliasy

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
sk: Aliasy

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
sk: Definovať alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
sk: Krátka forma

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
sk: Krátka forma aliasu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
sk: Môžete zadať krátku formu aliasu tu použitú,
    Napríklad, Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
sk: Plná forma

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
sk: Môžete zadať úplnú formu aliasu v tomto poli,
    napríklad, CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
sk: Kliknúť pre pridanie aliasu

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
sk: Kliknúť pre pridanie aliasu, pokiaľ je platný.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
sk: Pridať alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
sk: Preddefinované aliasy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
sk: Používateľom definované aliasy

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
sk: Zoznam preddefinovaných aliasov.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
sk: Táto tabuľka zobrazuje všetky preddefinované aliasy.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
sk: Zoznam používateľom definovaných aliasov.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
sk: Toto je zoznam aliasov, ktoré vy alebo iný používateľ pridal.

en: Unknown Electron Distribution
sk: Neznáme elektrónové usporiadanie

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
sk: Vymeniť

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
sk: Vymeniť X-ovú a Y-ovú os

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
sk: Os X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
sk: Priemerná hodnota:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
sk: Tu môžete definovať, čo chcete nechať zobraziť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
sk: Maximálna hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
sk: Minimálna hodnota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
sk: Zobrazenie:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
sk: Typ prvku:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
sk: Prvý prvok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
sk: Posledný prvok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
sk: Všetky prvky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
sk: Kovy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
sk: Nekovy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
sk: Prvky skupiny s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
sk: Prvky skupiny p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
sk: Prvky skupiny d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
sk: Prvky skupiny f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
sk: Vzácne plyny

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
sk: Alkalické kovy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
sk: Kovy alkalických zemín

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
sk: Lantanoidy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
sk: Aktinoidy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
sk: Rádioaktívne prvky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
sk: Bez popisov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
sk: Názvy prvkov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
sk: Symboly prvkov

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
sk: Os Y

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
sk: Rizikové/Bezpečnostné vety

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
sk: R-vety:

en: S-Phrases:
sk: S-vety:

en: You asked for no R/S-Phrases.
sk: Nepožiadali vás o žiadne R/S-vety.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
sk: S1: Uchovávajte uzamknuté

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
sk: S2: Uchovávajte mimo dosahu detí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
sk: S3: Uchovávajte na chladnom mieste

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
sk: S4: Uchovávajte mimo obývaných priestorov

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
sk: S5: Obsah uchovávajte pod ...(vhodnou kvapalinou, ktorú špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
sk: S6: Uchovávajte pod ... (inertným plynom, ktorý špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
sk: S7: Uchovávajte nádobu tesne uzavretú

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
sk: S8: Uchovávajte nádobu suchú

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
sk: S9: Uchovávajte nádobu na dobre vetranom mieste

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
sk: S12: Neuchovávajte nádobu hermeticky uzatvorenú

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
sk: S13: Uchovávajte mimo dosahu potravín, nápojov a krmív pre zvieratá

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
sk: S14: Uchovávajte mimo dosahu ... (neznášanlivého materiálu, ktorý určí výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
sk: S15: Uchovávajte mimo dosahu tepla

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
sk: S16: Uchovávajte mimo dosahu zdrojov zapálenia - Zákaz fajčenia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
sk: S17: Uchovávajte mimo dosahu horľavého materiálu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
sk: S18: S nádobou zaobchádzajte a otvárajte opatrne

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
sk: S20: Pri používaní nejedzte ani nepite

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
sk: S21: Pri používaní nefajčite

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
sk: S22: Nevdychujte prach

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
sk: S23: Nevdychujte plyn/dym/pary/aerosóly (vhodné slovo špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
sk: S24: Zabráňte kontaktu s pokožkou

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
sk: S25: Zabráňte kontaktu s očami

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
sk: S26: V prípade kontaktu s očami je potrebné ihneď ich vymyť s veľkým množstvom vody a vyhľadať lekársku pomoc

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
sk: S27: Okamžite si vyzlečte kontaminovaný odev

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
sk: S28: Po kontakte s pokožkou je potrebné ju umyť veľkým množstvom ... (špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
sk: S29: Nevypúšťať do kanalizačnej siete

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
sk: S30: Nikdy nepridávajte vodu k tomuto prípravku

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
sk: S33: Vykonajte predbežné opatrenia proti statickým výbojom

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
sk: S35: Tento materiál a jeho obal uložte na bezpečnom mieste

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
sk: S36: Noste vhodný ochranný odev

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
sk: S37: Noste vhodné rukavice

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
sk: S38: V prípade nedostatočného vetrania použite vhodný respirátor

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
sk: S39: Použite ochranu očí a tváre

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
sk: S40: Na vyčistenie podlahy a všetkých predmetov kontaminovaných týmto materiálom použite ... (špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
sk: S41: V prípade požiaru alebo výbuchu nevdychujte výpary

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
sk: S42: Počas zadymovania/rozprašovania použite vhodný respirátor (špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
sk: S43: V prípade požiaru použite ... (uveďte presný typ hasiaceho prístroja. Ak voda zvyšuje riziko, dodajte - Nikdy nehaste vodou)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
sk: S45: V prípade nehody alebo ak sa necítite dobre, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc (ak je to možné, ukážte označenie látky alebo prípravku)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
sk: S46: V prípade požitia, okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a ukážte tento obal alebo označenie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
sk: S47: Uchovávajte pri teplote nepresahujúcej ... °C (špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
sk: S48: Uchovávajte vlhké s ... (vhodný materiál špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
sk: S49: Uchovávajte len v pôvodnej nádobe

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
sk: S50: Nemiešajte s ... (špecifikuje výrobca)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
sk: S51: Používajte len na dobre vetranom mieste

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
sk: S52: Nie je doporučené pre použitie v interiéroch na veľkých povrchových plochách

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
sk: S53: Zabráňte expozícii - pred použitím sa oboznámte so špeciálnymi inštrukciami

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
sk: S56: Zneškodnite tento materiál a jeho obal v mieste zberu nebezpečného alebo špeciálneho odpadu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
sk: S57: Uskutočnite náležitú kontrolu, aby ste zabránili kontaminácii

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
sk: S59: Obráťte sa na výrobcu s požiadavkou na informácie týkajúce sa obnovenia a recyklácie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
sk: S60: Tento materiál a príslušná nádoba musia byť zlikvidované ako nebezpečný odpad

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
sk: S61: Zabráňte uvoľneniu do životného prostredia. Oboznámte sa so špeciálnymi inštrukciami, kartou bezpečnostných údajov

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
sk: S62: Pri požití nevyvolávať zvracanie; okamžite vyhľadajte lekársku pomoc a ukážte tento obal alebo označenie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
sk: S63: Pri úraze spôsobenom vdýchnutím látky postihnutého vyveďte na čerstvý vzduch a zabezpečte mu kľud

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
sk: S64: Pri požití vypláchnite ústa vodou (iba ak je postihnutý pri vedomí)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
sk: R1: V suchom stave výbušný

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
sk: R2: Riziko výbuchu nárazom, trením, horením alebo inými zdrojmi zapálenia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
sk: R3: Mimoriadne riziko výbuchu nárazom, trením, horením alebo inými zdrojmi zapálenia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
sk: R4: Vytvára veľmi citlivé výbušné zlúčeniny kovov

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
sk: R5: Zahriatie môže spôsobiť výbuch

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
sk: R6: Výbušný pri kontakte alebo bez kontaktu so vzduchom

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
sk: R7: Môže spôsobiť požiar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
sk: R8: Pri kontakte s horľavým materiálom môže spôsobiť požiar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
sk: R9: Výbušný po zmiešaní s horľavým materiálom

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
sk: R10: Horľavý

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
sk: R11: Veľmi horľavý

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
sk: R12: Mimoriadne horľavý

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
sk: R14: Prudko reaguje s vodou

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
sk: R15: Pri kontakte s vodou sa uvoľňujú mimoriadne horľavé plyny

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
sk: R16: Výbušný po zmiešaní s oxidujúcimi látkami

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
sk: R17: Vznietivý na vzduchu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
sk: R18: Pri používaní môže vytvárať horľavé/výbušné zmesi pár so vzduchom

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
sk: R19: Môže vytvárať výbušné peroxidy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
sk: R20: Škodlivý pri vdýchnutí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
sk: R21: Škodlivý pri kontakte s pokožkou

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
sk: R22: Škodlivý po požití

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
sk: R23: Jedovatý pri vdýchnutí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
sk: R24: Jedovatý pri kontakte s pokožkou

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
sk: R25: Jedovatý po požití

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
sk: R26: Veľmi jedovatý pri vdýchnutí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
sk: R27: Veľmi jedovatý pri kontakte s pokožkou

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
sk: R28: Veľmi jedovatý po požití

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
sk: R29: Pri kontakte s vodou uvoľňuje jedovatý plyn

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
sk: R30: Pri používaní sa môže stať veľmi horľavým

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
sk: R31: Pri kontakte s kyselinami uvoľňuje jedovatý plyn

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
sk: R32: Pri kontakte s kyselinami uvoľňuje veľmi jedovatý plyn

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
sk: R33: Nebezpečenstvo kumulatívnych účinkov

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
sk: R34: Spôsobuje popáleniny/poleptanie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
sk: R35: Spôsobuje silné popáleniny/poleptanie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
sk: R36: Dráždi oči

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
sk: R37: Dráždi dýchacie cesty

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
sk: R38: Dráždi pokožku

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
sk: R39: Nebezpečenstvo veľmi vážnych ireverzibilných účinkov

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
sk: R40: Možnosť karcinogénneho účinku

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
sk: R41: Riziko vážneho poškodenia očí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
sk: R42: Môže spôsobiť senzibilizáciu pri vdýchnutí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
sk: R43: Môže spôsobiť senzibilizáciu pri kontakte s pokožkou

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
sk: R44: Riziko výbuchu pri zahrievaní v uzavretom priestore

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
sk: R45: Môže spôsobiť rakovinu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
sk: R46: Môže spôsobiť dedičné genetické poškodenie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
sk: R48: Nebezpečenstvo vážneho poškodenia zdravia pri dlhodobej expozícii

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
sk: R49: Môže spôsobiť rakovinu pri vdýchnutí

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
sk: R50: Veľmi jedovatý pre vodné organizmy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
sk: R51: Jedovatý pre vodné organizmy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
sk: R52: Škodlivý pre vodné organizmy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
sk: R53: Môže spôsobiť dlhodobé škodlivé účinky vo vodnej zložke životného prostredia

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
sk: R54: Jedovatý pre rastliny

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
sk: R55: Jedovatý pre živočíchy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
sk: R56: Jedovatý pre pôdne organizmy

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
sk: R57: Jedovatý pre včely

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
sk: R58: Môže mať dlhodobé nepriaznivé účinky na životné prostredie

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
sk: R59: Nebezpečný pre ozónovú vrstvu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
sk: R60: Môže poškodiť plodnosť

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
sk: R61: Môže spôsobiť poškodenie nenarodeného dieťaťa

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
sk: R62: Možné riziko poškodenia plodnosti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
sk: R63: Možné riziko poškodenia nenarodeného dieťaťa

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
sk: R64: Môže spôsobiť poškodenie dojčiat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
sk: R65: Škodlivý, po požití môže spôsobiť poškodenie pľúc

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
sk: R66: Opakovaná expozícia môže spôsobiť vysušenie alebo popraskanie pokožky

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
sk: R67: Pary môžu spôsobiť ospalosť a závrat

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
sk: R68: Možné riziká ireverzibilných účinkov

en: At least one of the specified phrases is invalid.
sk: Aspoň jedna z uvedených viet je neplatná.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
sk: S-vety:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
sk: Zadajte R-vety, ktoré si chcete prečítať. Iba "- " je povolené ako oddeľovač. Kombinácia s "/" nie je ešte implementovaná.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
sk: Zadať R-vety, ktoré chcete čítať

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
sk: Zadajte S-vety, ktoré si chcete prečítať. Iba "- " je povolené ako oddeľovač. Kombinácia s "/" nie je ešte implementovaná.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
sk: Zadať S-vety, ktoré chcete čítať

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
sk: Sem kliknúť pre vyhľadávanie viet, ktoré ste zadali na ľavej strane.

en: Search...
sk: Hľadať...

en: Next to each other
sk: Vedľa seba

en: One part to the side of the other
sk: Jedna časť vedľa druhej

en: Both parts continuous
sk: Obe časti kontinuálne

en: Horizontally
sk: Horizontálne

en: Horizontally (shifted)
sk: Horizontálne (posunuté)

en: Schemes
sk: Schémy

en: Gradients
sk: Prechody

en: Units
sk: Jednotky

en: Isotope Table
sk: Tabuľka izotopov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
sk: s-Blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
sk: p-Blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
sk: d-Blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
sk: f-Blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
sk: Skupina 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
sk: Skupina 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
sk: Skupina 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
sk: Skupina 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
sk: Skupina 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
sk: Skupina 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
sk: Skupina 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
sk: Skupina 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
sk: Skupenstvo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
sk: Pevné:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
sk: Kvapalné:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
sk: Plynné:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
sk: Alkalické kovy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
sk: Vzácna zemina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
sk: Nekovy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
sk: Alkalické zemné kovy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
sk: Ostatné kovy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
sk: Halogény:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
sk: Prechodné kovy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
sk: Vzácne plyny:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
sk: Polokovy:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
sk: Žiadna farebná schéma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
sk: Všetky prvky:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
sk: Táto farba bude použitá, ak nevyberiete žiadnu inú schému

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
sk: Namiesto použitia lineárneho gradientu pre zobrazenie danej vlastnosti prvku v periodickej tabuľke, Kalzium môže tiež použiť logaritmický gradient.
    
    Skontrolujte si vlastnosti, ktoré chcete mať zobrazené s logaritmickým gradientom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
sk: Dátum objavu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
sk: Farba najvyššej hodnoty:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
sk: Farba najnižšej hodnoty:

en: Energy:
sk: Energia:

en: Length:
sk: Dĺžka:

en: Temperature:
sk: Teplota:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
sk: Táto stránka poskytuje prehľad spektra tohto prvku. Pomocou myši si môžete priblížiť spektrum.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
sk: Táto stránka poskytuje prehľad spektra tohto prvku.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
sk: Toto je spektrum prvkov.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
sk: &Minimálna hodnota:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
sk: Toto nastavuje najľavejšiu vlnovú dĺžku spektra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
sk: Ma&ximálna hodnota:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
sk: Toto nastavuje najpravejšiu vlnovú dĺžku spektra.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
sk: Nastavenia spektra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
sk: Emisné spektrm

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
sk: Absorpčné spektrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
sk: Jednotka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
sk: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
sk: Vynulovať zoom

en: Wavelength
sk: Vlnová dĺžka

en: Intensity
sk: Intenzita

en: Greek alphabet
sk: Grécka abeceda

en: Uppercase
sk: Veľké písmená

en: Lowercase
sk: Malé písmená

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
sk: Názov

en: alpha
sk: alfa

en: gamma
sk: gama

en: eta
sk: éta

en: mu
sk: mí

en: nu
sk: ný

en: xi
sk: xí

en: omicron
sk: omikron

en: pi
sk: pí

en: rho
sk: ró

en: upsilon
sk: ypsilon

en: phi
sk: fí

en: chi
sk: chí

en: psi
sk: psí

en: Numbers
sk: Čísla

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
sk: Číselné predpony a rímske číslice

en: Number
sk: Číslo

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
sk: Predpona

en: Roman Numerals
sk: Rímske číslice

en: &Copy
sk: &Kopírovať

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
sk: Editor molekúl

en: Load Molecule
sk: Načítať molekulu

en: Download New Molecules
sk: Stiahnuť nové molekuly

en: Save Molecule
sk: Uložiť molekulu

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
sk: Nenačítané žiadne nástroje -  je pravdepodobné, že sa nepodarilo nájsť zásuvné moduly Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
sk: Nenačítané žiadne nástroje - je pravdepodobné, že sa nepodarilo nájsť zásuvné moduly Avogadro. Žiadne molekuly nemožno prezerať, kým nie je tento problém vyriešený.

en: Common molecule formats
sk: Všeobecné formáty molekúl

en: All files
sk: Všetky súbory

en: Choose a file to open
sk: Vyberte súbor na otvorenie

en: Could not load molecule
sk: Nemôžem načítať molekulu

en: Loading the molecule failed.
sk: Načítanie molekuly zlyhalo.

en: Choose a file to save to
sk: Vyberte súbor na uloženie

en: Failed to download molecule %1 to %2.
sk: Zlyhalo stiahnutie molekuly %1 do %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
sk: Molekuly, ktoré by mohli byť stiahnuté, boli uložené do %1.

en: The molecules have been saved to %1.
sk: Molekuly boli uložené do %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
sk: Štýl:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
sk: Obrazovka

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
sk: Načítajte molekulu a použite kurzor myši a koliesko na zmenu pohľadu.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
sk: Upraviť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
sk: Optimalizovať

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
sk: Vyčistiť kresbu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
sk: Miera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
sk: Kliknúť na 2 atómy pre meranie vzdialenosti, na 3 atómy pre meranie uhla, na 4 atómy pre meranie torzného uhla.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
sk: Štatistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
sk: Názov:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
sk: Vzorec:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
sk: Výška:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
sk: Rozhranie OpenBabel

en: Convert
sk: Previesť

en: Open Molecule File
sk: Otvoriť súbor molekuly

en: All Files
sk: Všetky súbory

en: You must select some files first.
sk: Musíte si najskôr vybrať nejaké súbory.

en: No files selected
sk: Nebol vybraný žiaden súbor

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
sk: Súbor %1 už existuje. Chcete ho prepísať, pokiaľ je to možné?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
sk: Súbor %1 už existuje -- KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
sk: Je to v poriadku, že sa spustia tieto príkazy? -- KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
sk: Súbory na konverziu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
sk: Vybrať všetko

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
sk: O&dstrániť

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
sk: &Pridať

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
sk: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Vidíte súbory, ktoré tu budú konvertované. Použite tlačidlá pre pridanie a odstránenie súborov zo zoznamu.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
sk: Konvertovať z:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
sk: Previesť do:
