kalzium - en to sl translation catalogue (1172 entries)

en: Problem while opening the file
sl: Težava med odpiranjem datoteke

en: Cannot open the specified file.
sl: Navedene datoteke ni mogoče odpreti.

en: Sorry
sl: Oprostite

en: Cannot save to the specified file.
sl: V navedeno datoteko ni mogoče shraniti.

en: Kalzium OpenGL Part
sl: Kalzium del OpenGL

en: A cool thing
sl: Super stvar

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
sl: © 2006, Carsten Niehaus

en: State of matter
sl: Agregatno stanje

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
sl: Stanje snovi. Odvisno je od stabilnosti stanja in od tega, ali zavzema končno prostornino. Lahko je trdno, tekoče ali plinasto.

en: Chemical Symbol
sl: Kemijski znak

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
sl: Eno-, dvo- ali tročrkovna okrajšava, določena po mednarodnem dogovoru.

en: Chromatography
sl: Kromatografija

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
sl: Ločevanje snovi v gibajočem se mediju (mobilna faza) prek različne absorpcije na statičnem mediju (stacionarna faza).

en: Distillation
sl: Destilacija

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
sl: Ločevanje tekoče raztopine (homogena zmes) na njene sestavne dele prek izparevanja in kondenzacije. V frakcionirna destilaciji se postopek ponovi večkrat v frakcionirni koloni.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
sl: Snov, ki je ni mogoče razdeliti na preprostejšo snov. Kemični elementi so temelji materialov. Elementi so sestavljeni iz atomov, ti pa so sestavljeni iz jedra (kjer so pozitivno nabiti protoni in nevtralni nevtroni) in elektronske lupine.

en: Emulsion
sl: Emulzija

en: Heterogeneous mix of two liquids.
sl: Heterogena zmes dveh tekočin.

en: Extraction
sl: Ekstrakcija

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
sl: Obdelovanje homogene ali heterogene zmesi, da bi dobili čisto snov.

en: Mix
sl: Mešanje

en: Filtering
sl: Filtriranje

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
sl: Ločevanje trdne snovi iz tekoče ali plinaste snovi s pomočjo filtra (porozne stene za ločevanje).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
sl: Snov sestavljena iz različne snovi, združena v nenastavljenih razmerjih. [i]Homogene mešanice[/i] imajo koherenten videz, [i]heterogene mešanice[/i] so sestavljene iz več faz.

en: Accuracy
sl: Natančnost

en: Consisting of accidental and systematic errors.
sl: Sestavljena je iz naključne in sistematske napake.

en: Law of Conservation of Mass
sl: Zakon o ohranitvi mase

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
sl: Med kemijsko reakcijo se masa ne uniči, niti ne nastane. Skupna masa snovi, ki vstopa v reakcijo, je enaka skupni masi produktov reakcije.

en: Law of multiple proportions
sl: Zakon o mnogokratnih masnih razmerjih

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
sl: Spojina vedno vsebuje elemente v enakih masnih razmerjih. Če se dva ali več elementov spoji, je masno razmerje konstantno.

en: Crystallization
sl: Kristalizacija

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
sl: Izločitev trdne, kristalinične snovi iz raztopine, tekočine ali plina.

en: Solution
sl: Raztopina

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
sl: Homogena zmes več čistih snovi

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
sl: Masa

en: Measurement of an amount of matter.
sl: Mera za količino snovi.

en: Matter
sl: Snov

en: All that takes up space and has mass.
sl: Vse kar zavzema prostor in ima maso.

en: Phase
sl: Faza

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
sl: S kemijsko sestavo in fizikalnimi atributi, homogeni del snovi, ki se je ločil od svojega okolja z razširitvijo skozi površino.

en: Accuracy and precision
sl: Natančnost in točnost

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
sl: Izraženo s standardnim odklonom: vrednosti dane nad naključnimi napakami.

en: Correctness
sl: Pravilnost

en: Values given over accidental errors.
sl: Vrednosti dane nad naključnimi napakami.

en: SI-Unit
sl: Enota SI

en: Measurement unit using International Symbols.
sl: Merska enota, ki uporablja mednarodne simbole.

en: Significant figures
sl: Število decimalnih mest

en: The number of digits which are meaningful in a number.
sl: Število števk, ki imajo pomen v številu.

en: Standard deviation
sl: Standardni odklon

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
sl: Vrednost, s katero je lahko ocenjena točnost meritve.

en: Suspension
sl: Suspenzija

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
sl: Heterogena zmes tekočine in trdne snovi.

en: Alloys
sl: Zlitine

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
sl: Čista snov, ki je sestavljena iz več elementov v določenem razmerju.

en: Alpha rays
sl: Žarki alfa

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
sl: Žarki vsebujejo delce alfa, ki so sestavljeni iz dveh protonov in dveh nevtronov, ki jih sproščajo atomi določenih radioaktivnih elementov.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
sl: Atomi so kemijsko nedeljivi osnovni gradniki snovi. Atomi ene vrste se imenujejo element.

en: Electron
sl: Elektron

en: Neutron
sl: Nevtron

en: Atomic nucleus
sl: Atomsko jedro

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
sl: Majhno, pozitivno nabito središče atoma, sestavljeno iz protonov in nevtronov.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
sl: Atomska masa

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
sl: Masa atoma glede na merilo, kjer je masa ogljikovega atoma 12u. Za elemente, ki so sestavljeni iz različnih izotopov, je podana povprečna masa mešanice izotopov.

en: Isotope
sl: Izotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
sl: Izotopi so oblike kemijskih elementov, ki imajo enako atomsko število Z, a različno atomsko maso, A. Beseda izotop pomeni na istem mestu in izhaja iz dejstva, da so vsi izotopi na istem mestu v periodnem sistemu.

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
sl: Spin je lastna vrtilna količina, ki je povezana z mikroskopskimi delci. To je popolnoma kvantno mehanski fenomen brez kakršnekoli analogije v klasični mehaniki. Klasična vrtilna količina nastane zaradi vrtenja predmeta, spin pa ni povezan z nobeno vrtečo se maso in je lasten delcu samemu.

en: Magnetic Moment
sl: Magnetni moment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
sl: Magnetni moment predmeta je vektor, ki povezuje navor poravnave, ki ga v magnetnem polju izkusi predmet z vektorjem polja. Meri se v enotah jedrskega magnetona µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
sl: Način razpada

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
sl: Način razpada opisuje način razpada delca. Za radioaktiven razpad (razpad jeder) so načini razpada:[br] ->  razpad alfa (emisija jeder Helij-4).[br] -> razpad ß[sup]-[/sup] (emisija elektrona)[br] -> razpad ß[sup]+[/sup] (emisija pozitrona) [br] -> zajem elektrona (EC) [br] -> emisija protona [br] -> spontana fizija [br] Običajno en način razpada prevladuje za določeno jedro.

en: Decay Energy
sl: Energija razpada

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
sl: Energija razpada je energija, ki jo sprosti jedrski razpad.

en: Nuclides
sl: Jedra

en: [i]see isotopes[/i]
sl: [i]glejte izotopi[/i]

en: Isotone
sl: Izoton

en: Nuclear Isomer
sl: Jedrski izomer

en: Isobars
sl: Izobare

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
sl: Dve nuklida sta izotona, če imata enako število nevtronov.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
sl: Izobari so jedra, ki imajo enako masno število, vsoto protonov in nevtronov.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
sl: Jedrski izomer je metastabilno ali izomerno stanje atoma, ki ga povzroči vzbuditev protona ali nevtrona v njegovem jedru, zato zahteva spremembo spina preden lahko izpusti dodatno energijo. Razpade v nižja energijska stanja nuklida skozi dva izomerna prehoda:[br] → emisijo γ  (emisija visoko energijskega fotona)[br] → interno konverzijo (energija se uporabi za ionizacijo atoma)[br] Pomen tega izraza je drugačen kot kemijski izomer ali izotop. Metastabilni izomeri določenega atoma so običajno označeni z "m" (v primeru atomov z več kot enim izomerom z 2m, 3m in tako naprej). Ta oznaka je običajno za atomskim simbolom in številom atoma (na primer Co-58m), vendar je včasih postavljena nadpisano spredaj (na primer, [sup]m[/sup]Co-58 ali [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
sl: Žarki beta

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
sl: Žarki elektronov, ki jih sevajo atomi radioaktivnih elementov.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
sl: Elektron je podatomski delec z maso m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg in negativnim nabojem [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
sl: Proton je podatomski delec z maso m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg in pozitivnim nabojem [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C, ki se nahaja v jedru atoma.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
sl: Nevtron je podatomski delec z maso m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg, ki se nahaja v jedru atoma.

en: Cathode Rays
sl: Katodni žarki

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
sl: Katodni žarki so pretoki elektronov v vakuumskih ceveh (ceveh z izčrpanimi plini), ki so opremljene z vsaj dvema elektrodama, katodo (negativno elektrodo) in anodo (pozitivno elektrodo) v nastavitvi poznani kot dioda.

en: Ionic Radius
sl: Ionski polmer

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
sl: Ionski polmer je polmer nabitega atoma, znanega pod imenom ion. Ion ima lahko pozitiven ali negativen naboj. Naboj iona skupaj s polmerom je prikazan v programu Kalzium. Pozitiven ion ima manj elektronov v svoji lupini kot atom, negativni ion pa ima več elektronov. Zato ima pozitivni ion manjši polmer, negativni ion pa večjega.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
sl: Kovalentni polmer

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
sl: Atomski polmer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
sl: Van der Waalsov polmer

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
sl: Van der Waalsov polmer atoma je polmer navidezne trde krogle, ki jo je mogoče uporabiti za več namenov modeliranja atoma. Van der Waalsovi polmeri so določeni iz meritev medatomskih razdalj med paroma nevezanih atomov v kristalih.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
sl: Atomski polmer je razdalja od atomskega jedra do zunanje stabilne elektronske orbitale v atomu, ki je v ravnotežju.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
sl: Kovalentni polmer je polovica razdalje med dvema enakima atomskima jedroma, ki sta povezana s kovalentno vezjo.

en: Watchglass
sl: Urno steklo

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
sl: Urna stekla so okrogle steklene ploščice s premerom okoli 5 – 10 cm, ki se uporabljajo v različnih eksperimentalnih tehnikah. Rob stekla je ukrivljen navzgor in omogoča vsebovanje majhne količine tekočin, ki jih je mogoče izpariti. Izparevanje lahko pospešite s segrevanjem urnega stekla z gorilnikom. Urna stekla je mogoče uporabiti tudi za pokrivanje petrijevk ali čaš in so primerna za tehtanje majhne količine snovi ali sušenje v prezračevalni omari. Izraz urno steklo je izpeljan iz bivšega zaščitnega stekla za ure, ki je bilo pogosto kupolasto.

en: Dehydrator
sl: Eksikator

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
sl: Eksikator se uporablja za odstranitev vode ali tekočine iz vzorca.
    			To je steklena posoda s pokrovom, ki je zračno tesen. Spodnji del eksikatorja je običajno napolnjen s sušilno snovjo kot so kalcijev klorid, silikagel, fosforni anhidrid ali žveplova kislina. Vzorec za sušenje je postavljen v plastično ali keramično posodo nad sušilno snovjo.
    			Sušilna snov je higroskopna, kar pomeni, da svoje okolje posuši z absorpcijo vodne pare. Suha atmosfera nato absorbira vodo z vzorca za sušenje.

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
sl: Spatula je laboratorijsko orodje za čiščenje, drgnjenje in prenos kemikalij. Narejene so iz različnih materialov (na primer železo, titan, platina) in imajo različne zasnove (na primer ploska spatula ali žličasta spatula).

en: Water Jet Pump
sl: Vodna črpalka

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
sl: Vodna črpalka ima dve vhodni in eno izhodno cev in je sestavljena iz dveh cevi ene v drugi. Ob vstopu vode se curek vode pod polnim tlakom izstreli iz šobe v rahlo večjo cev. Curek vode nato zrak ali tekočino odnese iz drugega vhoda. <br> To povzroči negativen tlak v premikajoči se tekočini. Gre za uporabo hidrodinamičnega paradoksa (predmeti blizu premikajočih se tekočin se toku približajo, namesto da bi bili potisnjeni stran).

en: Refractometer
sl: Refraktometer

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
sl: Z refraktometrom lahko določite lomni količnik optičnih medijev. Če je lomni količnik kemikalije znan, ga je mogoče po sintezi uporabiti za določitev čistoče vzorca ali za potrditev uspeha sinteze.

en: Mortar
sl: Terilnica

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
sl: Terilnica se uporablja za ročno trenje trdnih snovi. Uporablja se lahko tudi za homogenizacijo mešanice prahov z mletjem. Za mletje v terilnici se uporablja orodje v obliki palice, znano pod imenom pestilo.

en: Heating Coil
sl: Grelna spirala

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
sl: Grelne spirale se uporabljajo za gretje posod in drugih vsebnikov. Več grelnih spiral je mogoče povezati s termostatom, zato da določena temperatura ni prekoračena. Magnetno polje v grelni spirali se lahko uporablja za mešanje tekočin z magnetnim mešalom. To homogenizira tako temperaturo kot tudi sestavo tekočine.

en: Cork Ring
sl: Plutovinasti obroči

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
sl: Veliki vsebniki kot posode z okroglim dnom so postavljene na obroče iz plute, posebnega lahkega lesa z dobrimi izolatorskimi lastnostmi, ki zaščitijo krhke instrumente.

en: Dropping Funnel
sl: Kapalnik

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
sl: Kapalnik se uporablja za spuščanje natančne količine tekočin. Hitrost kapljanja je mogoče nadzirati z ventilom.

en: Separating Funnel
sl: Lij ločnik

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
sl: Lij ločnik se uporablja za ločevanje mešanice tekočin različnih gostot. Valj na dnu omogoča odlitje gostejše tekočine v drugo posodo.

en: Test Tube Rack
sl: Stojalo za epruvete

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
sl: Stojalo je uporabno, ko so majhne količine kemikalij preizkušene v vrsti ali za sušenje epruvet.

en: Vortexer
sl: Mešalnik

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
sl: Mešalnik služi za homogenizacijo reagentov v laboratorijih. Vsebnik, ki vsebuje tekočino za homogenizacijo, postavimo v mešalnik. Mešalnik se trese z do 3000 obrati na minuto. Na ta način je mogoče hitro homogenizirati izjemno majhne količine tekočine. Je nasprotje centrifuge, ki se uporablja za ločevanje tekočin.

en: Wash Bottle
sl: Steklenica za spiranje

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
sl: Te posode se uporabljajo v več namenov. V večini laboratorijev so običajno napolnjene z vodo, soljo, kislino ali drugo pogosto rabljeno tekočino. Omogočajo preprosto dovajanje tekočine, če količine ni potrebno natančno odmeriti.

en: Rotary Evaporator
sl: Rotavapor

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
sl: Rotavapor je sestavljen iz okrogle posode v kopeli iz tople vode in je zasnovan za izparevanje topil. Posoda se vrti, topilo pa pod vakuumom odpareva v kondenzator in kaplja v posodo za zbiranje kondenzata. Na ta način je mogoče raztopine koncentrirati ali očistiti. Z uporabo vakuumske črpalke je mogoče zračni tlak, in s tem vrelišče tekočine, znižati.

en: Reflux Condenser
sl: Povratni hladilnik

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
sl: Povratni hladilnik se uporablja za zbiranje par, ki nastajajo pri segrevanju tekočin. Pare se na njem ohlajajo, dokler ne kondenzirajo in stečejo nazaj v izvirno tekočino. Običajno se postavi na bučko ali več bučk z vratovi.

en: Pipette Bulb
sl: Pipetirna žogica

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
sl: Pipetirno žogica se uporablja za polnjenje in praznjenje pipet. Ko jo stisnete in nato spustite, postane tlak negativen in tekočina steče v pipeto. Ko jo nato spet stisnete, tekočina izteče iz pipete.

en: Test Tube
sl: Epruveta

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
sl: V epruveti se izvajajo majhne reakcije ali eksperimenti. Obstaja veliko različnih vrst epruvet. Nekatere imajo priključke, nekatere so jedkane za meritve, druge utrjene za vzdržljivost.

en: Protective Goggles
sl: Zaščitna očala

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
sl: Večina laboratorijev vztraja pri nošenju zaščitnih očal. Brez njih je delo z večino kemikalij prenevarno. Ponavadi je leča posebne vrste plastika, ki ponuja zaščito pred mehaničnimi udarci, kislinami in bazami.

en: Round-Bottomed Flask
sl: Bučka

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
sl: Bučka se uporablja za veliko reakcij. Nekatere je mogoče povezati z drugimi predmeti kot prikazuje obrus. S pomočjo plutovinastih obročev jih je mogoče postaviti na mizo.

en: Full Pipette
sl: Polnilna pipeta

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
sl: Za razliko od običajne pipete ima polnilna pipeta eno oznako za določeno prostornino.

en: Drying Tube
sl: Sušilna cevka

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
sl: Pri nekaterih reakcijah ne smemo dovoliti prisotnosti vode. Za to se lahko uporabi sušilna cevka. Sušilne cevke vsebujejo higroskopno kemikalijo, ki iz atmosfere absorbira vodo.

en: Test Tube Holder
sl: Prijemalka za epruvete

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
sl: Prijemalke za epruvete poenostavijo držanje epruvet. Z uporabo prijemalke je vroča epruveta na varni razdalji od rok. Običajno se prijemalke za epruvete uporablja za držanje epruvet nad plameni.

en: Measuring Cylinder
sl: Merilni valj

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
sl: Merilni valj lahko uporabite za relativno natančno merjenje količin tekočin. Valj omogoča usedanje delcev. Nato je mogoče delce ločiti od tekočine z odlivanjem.

en: Thermometer
sl: Termometer

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
sl: Termometer se uporablja za določitev temperature vzorca. V laboratoriju se uporabljajo posebni termometri, ki se lahko uporabljajo v kislinah ali bazah.

en: Magnetic Stir Bar
sl: Magnet za magnetno mešalo

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
sl: Magneti za mešalo so majhne magnetne paličice, ki so kemijsko inertne. Večina grelcev ima vgrajen magnet, ki se lahko vrti. To povzroči, da se magnetna paličica zavrti in premeša raztopino.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
sl: Palica za pobiranje magnetov

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
sl: Palica za pobiranje magnetov se uporablja za vleko mešalnih magnetov iz posod. Gre za palico z magnetom na koncu, ki privlači mešalne magnete v posodi.

en: Pipette
sl: Pipeta

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
sl: Pipete se v laboratorijih uporabljajo za dodajanje majhne količine tekočin. Pipeta vsebuje merilo prostornine in je umerjena za tekočine s temperaturo 20 °C in za čas izteka (Označeno z »Ex.«). Večinoma je na njo pripeta pipetirna žogica, ki omogoča varno polnjenje in praznjenje. Če je treba, so na pipeti navedeni časi izteka.

en: Erlenmeyer Flask
sl: Erlenmajerica

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
sl: Erlenmajerica je poimenovana po kemiku Emilu Erlenmeyerju (1825–1909). Je drugačna od čaše, saj vsebuje obrnjen stožec za osnovo in valjast vrat. Obstajajo različne vrste erlenmajeric za uporabo v laboratoriju: oblika s širokim in ozkim vratom. Glede na uporabo ima lahko erlenmajerica natančen obrus, ki omogoča dobro povezavo z drugimi posodami.
    			<br>
    			Ozek vrat zmanjša nevarnost pobega tekočine med vretjem ali ob burnih reakcijah.
    			<br>
    			Erlenmajerica je uporabna za mešanje tekočin ali pospeševanje reakcij z mešanjem ali stresanjem. Erlenmajerica je še posebno primerna za magnetno mešalo, ker jo je mogoče postaviti neposredno nanj. Bučka mora biti na mešalniku postavljena na plutovinast obroč.

en: Ultrasonic Bath
sl: Ultrazvočna kopel

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
sl: Za nekatere reakcije je pomembno, da je topilo brez plinov. Da bi to dosegli, se reakcijska posoda za nekaj časa postavi pod ultrazvok. Zaradi visoke zvočne frekvence, se mehurčki plina odlepijo od tekočine in povzpnejo ven. Ta postopek imenujemo razplinjevanje ali degaziranje.

en: Scales
sl: Tehtnice

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
sl: V laboratoriju je pogosto treba stehtati zelo natančne količine reagentov. Zelo natančne tehtnice lahko izmerijo mase do 1/10000 grama. Zato stojijo na granitnih blokih za izogibanje vibracijam in so pred spremembami zračnega toka zaščitene s steklenim ohišjem.

en: Distillation bridge
sl: Destilacijski most

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
sl: Eden izmed načinov za ločevanje mešanic je destilacija. Pri teh pogojih se destilacijski most obnaša kot cev med dvema posodama. Ena vsebuje mešanico za ločevanje in zaradi segrevanja se tvori plin, ki prehaja skozi most. Na koncu mostu se plin utekočini in pada v okroglo posodo. Običajno je most vodno hlajen. Pogosto se uporablja termometer za nadzor temperature destilacijskega mostu.

en: Syringe
sl: Brizgalka

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
sl: Brizgalka je sestavljena iz dveh delov, steklene cevke in bata. Plini tečejo v stekleno cevko in ker je brizgalka zaprt sistem, se bat premika navzven. Lahko se uporabi za merjenje prostornine reakcije.

en: Separation Beaker
sl: Ločitvena čaša

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
sl: Na štiri konce ločitvene čaše so postavljene štiri majhne kapice. Med destilacijo se čaša obrne za 60 stopinj, ko je dosežena določena temperatura. Tako na koncu destilacije vse štiri kapice vsebujejo določeno tekočino glede na vrelišče destilirane tekočine.

en: Burner
sl: Gorilnik

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
sl: Obstaja več vrst gorilnikov, slika prikazuje Teclu-jev gorilnik. Vsaka vrsta gorilnika ima določene uporabe. Imajo različne najvišje temperature in zmogljivosti gretja.

en: Extractor Hood
sl: Digestorij

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
sl: Digestoriji se uporabljajo za odstranjevanje plinov, ki so produkti kemijskih reakcij. Očiščen zrak se nato prečrpa ven iz zgradbe.

en: Contact Thermometer
sl: Kontaktni termometer

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
sl: Kontaktni termometer se od drugih termometrov razlikuje po tem, da je povezan z grelno tuljavo in lahko zato hkrati zazna in nadzira trenutno temperaturo. To omogoča izvajanje eksperimentov pri stalni temperaturi. Kontaktni termometri delujejo z negativno povratno zanko: ko je želena temperatura dosežena, se grelna tuljava izklopi. Ko temperatura pade, se grelna tuljava vklopi nazaj.

en: Clamps
sl: Držala

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
sl: Laboratorijska držala olajšajo držanje različnih orodij.

en: Indicator Paper
sl: Indikatorski papir

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
sl: Indikatorski papir je eden od načinov za merjenje pH raztopin. Indikatorski papir spremeni barvo glede na pH raztopine v katero je pomočen. Primerjava barve z grafom omogoča dokaj natančno določitev pH-ja raztopine. Če je potrebna bolj natančna meritev, se lahko uporabi steklena elektroda, ki določitev pH omogoča preko potenciala, ki nastane na njeni membrani.

en: Short-Stem Funnel
sl: Lij s kratkim vratom

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
sl: Lij se lahko uporablja za dopolnitev posode s tankim vratom s tekočino ali finim prahom.

en: Buret
sl: Bireta

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
sl: Birete se uporabljajo za titriranje tekočin. Bireta je napolnjena z določeno prostornino tekočine. Pod njo je postavljena posoda kot je erlenmajerica. Ko je ventil na bireti odprt, bo tekočina v posodi titrirana. Visoko kakovostne birete imajo sistem, ki omogoča enostavno napolnitev s prostornino na katero je bila bireta umerjena.

en: Beaker
sl: Čaša

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
sl: Čaše se lahko uporabi v različne namene, Uporabne so za hranjenje kemikalij in izvajanje kemičnih reakcij. Pogosto se jih uporablja tudi za titriranje.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
sl: DSC (diferenčna dinamična kalorimetrija)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
sl: DSC meri toplotni pretok v odvisnosti od časa. Iz teh meritev lahko ob ustrezni izbiri reference dobimo modelno neodvisno množinsko toplotno kapaciteto. Lahko pa postavimo model in ga prilegamo eksperimentalnim podatkom. Toplotna kapaciteta je za vsako snov zelo specifična, zato je DSC mogoče uporabiti za določitev ali opis kemikalij. V primeru makromolekul pa lahko spremljamo strukturne spremembe makromolekul ob spremembi temperature.

en: Dewar Vessel
sl: Dewarjeva posoda

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
sl: Dewarjeva posoda je poimenovana po fiziku Siru Jamesu Dewarju (1842–1923). To je posoda z dvojno steno med katerima je vakuum in zagotavlja dobro toplotno izolacijo. Zato so uporabne za ohranjanje tekočin hladnih ali toplih. Dobro znan primer Dewarjeve posode je termovka.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
sl: Preizkusno

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
sl: Vodik

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
sl: Grški besedi 'hydro' in 'gennao' pomenita 'tvori vodo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Helium
sl: Helij

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
sl: Grška beseda za Sonce je bila 'helios'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
sl: Litij

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
sl: Grška beseda 'lithos' pomeni 'kamen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
sl: Berilij

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
sl: Grška beseda 'beryllos' pomeni 'svetlozelen kamen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
sl: Bor

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
sl: Boron pomeni 'Bor(ax)+(carb)on'. Najden je bi v boraksu in se obnaša zelo podobno kot ogljik.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
sl: Ogljik

en: Latin 'carboneum' for carbon.
sl: Latinsko 'carboneum' pomeni oglje.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
sl: Dušik

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
sl: Latinsko 'nitrogenium' ('tvori soliter').

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
sl: Kisik

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
sl: Latinsko 'oxygenium' ('tvori kisline').

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
sl: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
sl: Latinsko 'fluere' ('plava').

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
sl: Grško 'neo' pomeni 'nov'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
sl: Natrij

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
sl: Egipčanska beseda »neter« pomeni »soda« (natrijev karbonat).

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
sl: Magnezij

en: Named after the city of Magnesia.
sl: Ime je dobil po mestu Magnesia.

note: i18n: tag label attribute value
en: Aluminium
sl: Aluminij

en: Latin 'alumen'.
sl: Latinsko 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
sl: Silicij

en: Latin 'silex'.
sl: Latinsko 'silex'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
sl: Fosfor

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
sl: Grško 'phosphoros' pomeni 'nosi svetlobo'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
sl: Žveplo

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
sl: V sanskrtu 'sweb' pomeni 'spati'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
sl: Klor

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
sl: Grško 'chloros' za 'rumeno-zelen'.

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
sl: Grško 'argon' za 'len'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
sl: Kalij

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
sl: Arabska beseda »al qaliy« za »pepelika«. Rastlinski pepel namreč vsebuje kalijev karbonat. Znak izhaja iz latinskega imena »kalium« za arabsko besedo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
sl: Kalcij

en: Latin 'calx' for 'lime'.
sl: Latinsko 'calx' za 'apno'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
sl: Skandij

en: Named because it was found in Scandinavia.
sl: Poimenovan tako, ker so ga našli v Skandinaviji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
sl: Titan

en: The Titans were giants in Greek mythology.
sl: Titani so bili velikani v grški mitologiji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
sl: Vanadij

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
sl: 'Vanadis' je drugo ime za nordijsko boginjo lepote Freyjo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
sl: Krom

en: Greek 'chroma' means 'color'.
sl: Grška beseda 'chroma' pomeni 'barva'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
sl: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
sl: Odkrit je bil blizu mesta Magnesia, v črni zemlji, zato so ga poimenovali »magnesia nigra«, krajše »manganesium«. Kasneje se je uveljavilo ime »manganium«.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
sl: Železo

en: Latin 'ferrum'.
sl: Latinsko 'ferrum'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
sl: Kobalt

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
sl: Poimenovano po nemški besedi 'Kobold' kar pomeni 'škrat'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
sl: Nikelj

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
sl: 'Nickel' je bilo ime gorskega škrata.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
sl: Baker

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
sl: Grško 'cuprum' za Ciper.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
sl: Cink

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
sl: Nemško 'zinking' za 'grobo', ker je cinkova ruda zelo groba.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
sl: Galij

en: 'Gallia' is an old name for France.
sl: 'Gallia' je staro ime za Francijo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Germanium
sl: Germanij

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
sl: Latinsko 'Germania' je staro ime za Nemčijo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
sl: Arzen

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
sl: Grško 'arsenikos' pomeni 'moški«' ali 'krepak'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
sl: Selen

en: Greek 'selena' for 'moon'.
sl: Grško 'selena' pomeni 'luna'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
sl: Brom

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
sl: Grško 'bromos' pomeni 'neprijetno smrdi'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
sl: Kripton

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
sl: Grško 'kryptos' pomeni 'skrit'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
sl: Rubidij

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
sl: Latinsko 'rubidus' pomeni 'temno rdeče'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
sl: Stroncij

en: Named after the mineral Strontianit.
sl: Poimenovan po mineralu stroncianitu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
sl: Itrij

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
sl: Ime je dobil po majhnem mestu Ytterby blizu Stockholma na Švedskem. Terbij, Iterbij in Erbij so tudi poimenovani po tem mestu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
sl: Cirkonij

en: Named after the mineral zircon.
sl: Poimenovan po mineralu cirkonu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
sl: Niobij

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
sl: Ime je dobil po Niobe, hčerki grškega boga Tantalusa.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
sl: Molibden

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
sl: Mineral molibdenit je na zunaj povsem podoben galenitu (svinčev sulfid), zato je ime pomotoma dobil po grški besedi za svinec »molybdos«.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
sl: Tehnecij

en: Greek 'technetos' for artificial.
sl: Grško 'technetos' pomeni 'umeten'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
sl: Rutenij

en: Ruthenia is the old name of Russia.
sl: Rutenija je staro ime za Rusijo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
sl: Rodij

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
sl: Grško 'rhodeos' pomeni 'rdeč kot vrtnica'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
sl: Paladij

en: Named after the asteroid Pallas.
sl: Poimenovan po asteroidu Pallas.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
sl: Srebro

en: Latin 'argentum' for silver.
sl: Latinsko 'argentum' pomeni 'srebro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
sl: Kadmij

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
sl: Grško 'kadmia' ('galmej' je cinkov karbonat).

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
sl: Indij

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
sl: Poimenovan po 'indigo' zaradi modre barve.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
sl: Kositer

en: Latin 'stannum' for tin.
sl: Latinsko 'stannum' pomeni cin ali kositer.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
sl: Antimon

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
sl: Arabsko 'anthos ammonos' pomeni 'cvet boga Ammona'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
sl: Telur

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
sl: Latinsko 'tellus' ali 'telluris' pomeni 'planet Zemlja'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
sl: Jod

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
sl: Ime je dobil po vijoličasti barvi njegove pare. Grško 'ioeides' za 'barva vijolic'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
sl: Ksenon

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
sl: Grško 'xenos' pomeni 'tujec'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
sl: Cezij

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
sl: Ime je dobil po barvi značilnih črt v spektru. Latinska beseda 'aesius' pomeni 'nebesno moder'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
sl: Barij

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
sl: Grško 'barys' pomeni 'težak'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
sl: Lantan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
sl: Ime je dobil v spomin na težave pri izolaciji. Grška beseda »lanthanein« pomeni »skrit«. Lantanoidi se imenujejo tudi »redke zemlje«.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
sl: Cerij

en: Named after the planetoid Ceres.
sl: Poimenovan po planetoidu Ceres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
sl: Prazeodim

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
sl: Grško 'prasinos didymos' pomeni 'zeleni dvojček'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
sl: Neodim

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
sl: Grško 'neos didymos' pomeni 'novi dvojček'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
sl: Prometij

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
sl: Prometij je umetni element, ki so ga odkrili v fisijskih produktih urana. Ime je dobil po grškem mitološkem junaku Prometeju, ki je bogovom ukradel ogenj in ga dal človeštvu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
sl: Samarij

en: Named after the mineral Samarskit.
sl: Poimenovan po mineralu Samarskitu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
sl: Evropij

en: Named after Europe.
sl: Poimenovan po Evropi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
sl: Gadolinij

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
sl: Poimenovan po finskem kemiku Johanu Gadolinu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
sl: Terbij

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
sl: Ime je dobil po švedskem mestu Ytterby in mineralu iterbitu, iz katerega je bil prvič pridobljen. Itrij, Erbij in Iterbij so tudi poimenovani po tem mestu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
sl: Disprozij

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
sl: Grško 'dysprositor' pomeni 'težko dosegljiv'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Holmium
sl: Holmij

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
sl: Latinsko 'holmia' je staro ime za Stockholm.

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
sl: Erbij

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
sl: Ime je dobil po švedskem mestu Ytterby in mineralu gadolinitu, iz katerega je bil Erbij prvič pridobljen. Itrij, Terbij in Iterbij so tudi poimenovani po tem mestu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
sl: Tulij

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
sl: 'Thule' je staro ime za Skandinavijo.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
sl: Iterbij

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
sl: Ime je dobil po švedskem mestu Ytterby, tako kot Itrij, Terbij in Erbij.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
sl: Lutecij

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
sl: Poimenovan po rimskem imenu 'Lutetia' za Pariz.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
sl: Hafnij

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
sl: Niels Bohr je napovedal lastnosti tega elementa pred njegovim odkritjem, zato so ga poimenovali po njegovem domačem kraju 'Hafnia' (staro latinsko ime za Kopenhagen, Danska).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
sl: Tantal

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
sl: Poimenovan po grškem mitu o Tantalu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
sl: Volfram

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
sl: Ime je dobil po mineralu volframitu, ki je bil pogosto primešan kositrovim rudam. Ob obdelavi se je penil in povzročal težave pri pridobivanju kositra. Zaradi penjenja je dobil ime 'Wolfrahm' ali 'Wolfschaum' (Nemška beseda za »volčja pena«). Iz tega imena izhajata simbol in naše ime. Nekateri narodi uporabljajo zanj ime Tungsten, kar je staro Švedsko 'tung sten' in pomeni 'težak kamen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
sl: Renij

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
sl: Ime je dobil po nemški reki Ren (latinsko »Rhenium«)

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
sl: Osmij

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
sl: Grško za »vonj«, njegovi oksidi imajo močan vonj po redkvi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
sl: Iridij

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
sl: Grško 'iris' pomeni 'mavrica'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
sl: Platina

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
sl: Špansko 'platina' pomeni 'malo srebro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
sl: Zlato

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
sl: Latinsko 'aurum'. Poimenovano po Aurori boginji sončevega vzhoda.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
sl: Živo srebro

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
sl: Grško-latinsko 'hydrargyrum' za 'tekoče srebro'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
sl: Talij

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
sl: Grška beseda 'tallos' pomeni 'sveža vejica'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
sl: Svinec

en: Latin 'plumbum' for Lead.
sl: Latinsko 'plumbum' pomeni svinec.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
sl: Bizmut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
sl: Ime je latinizirana nemškega imena 'Wismut'. Ta je popačenka 'weisse Masse' kar pomeni 'bela masa'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
sl: Polonij

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
sl: Poimenovano po Poljski v čast Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
sl: Astat

en: Greek 'astator' for 'changing'.
sl: Grško 'astatos' pomeni 'spremenljiv'.

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
sl: Ime je dobil po radiju iz katerega nastane pri radioaktivnem razpadu. Konča se z »on«, da bi bilo jasno, da gre za žlahtni plin.

note: i18n: tag label attribute value
en: Francium
sl: Francij

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
sl: Poimenovano po Franciji v čast Marguerite Perey.

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
sl: Radij

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
sl: Latinsko 'radius' pomeni 'žarek', ker je radioaktiven.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
sl: Aktinij

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
sl: Grško 'aktinos' pomeni 'žarek' - aktinij je radiaktiven.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
sl: Torij

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
sl: Ime je dobil po nordijskem bogu groma, Toru

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
sl: Protaktinij

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
sl: Grško 'protos' pomeni 'prednik'. Protaktinij je tako poimenovan, ker je aktinij produkt razpadajočega sevanja protaktinija.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
sl: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
sl: Ime je dobil po planetu Uranu, ki so ga odkrili nekaj let prej. Grška beseda 'ouranos' pomeni 'nebesa'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
sl: Neptunij

en: Named after the planet Neptune.
sl: Ime je dobil po planetu Neptunu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
sl: Plutonij

en: Named after the planet Pluto.
sl: Ime je dobil po bivšem planetu Pluton.

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
sl: Americij

en: Named after America.
sl: Ime je dobil po Ameriki, ker se nahaja na istem mestu med aktinoidi kot evropij med lantanoidi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
sl: Kirij

en: Named after Marie Curie.
sl: Ime je dobil po Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
sl: Berkelij

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
sl: Ime je dobil po mestu Berkeley v Kaliforniji, kjer je bil odkrit.

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
sl: Kalifornij

en: Named after the US-State of California.
sl: Ime je dobil po ameriški zvezni državi Kaliforniji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
sl: Ajnštajnij

en: Named after the scientist Albert Einstein.
sl: Ime je dobil po znanstveniku Albertu Einsteinu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
sl: Fermij

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
sl: Ime je dobil po znanstveniku Enricu Fermiju.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mendelevium
sl: Mendelevij

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
sl: Ime je dobil po znanstveniku Dimitriju Ivanoviču Mendelejevu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nobelium
sl: Nobelij

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
sl: Ime je dobil po znanstveniku Alfredu Nobelu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
sl: Lavrencij

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
sl: Ime je dobil po znanstveniku Ernestu Orlandu Lawrenceu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
sl: Raderfordij

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
sl: Poimenovan po znanstveniku Ernestu Rutherfordu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
sl: Dubnij

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
sl: Poimenovan po znanstvenem mestu Dubna v Rusiji.

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
sl: Siborgij

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
sl: Ime je dobil po znanstveniku G. Theodoru Seaborgu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
sl: Borij

en: Named after the scientist Niels Bohr.
sl: Ime je dobil po znanstveniku Nielsu Bohru.

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
sl: Hasij

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
sl: Latinsko 'hassia' za nemško zvezno deželo Hessen. V Hessnu so odkrili veliko elementov.

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
sl: Mejtnerij

en: Named after the scientist Lise Meitner.
sl: Ime je dobil po znanstvenici Lisi Meitner.

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
sl: Darmštatij

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
sl: Ime je dobil po nemškem mestu Darmstadt, kjer so odkrili veliko elementov.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
sl: Rentgenij

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
sl: Ime je dobil po Wilhelmu Conradu Röntgenu.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copernicium
sl: Kopernicij

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
sl: V preteklosti znan kot eka-živo srebro. Ime je dobil po astronomu Nikolaju Koperniku.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nihonium
sl: Nihonij

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
sl: Ime je dobil po romaniziranem črkovanju japonskega imena za Japonsko: »Nihon«. Element je bil prvič odkrit na Japonskem v centru RIKEN Nishina, kjer delajo s pospeševalniki delcev. V zgodovini je bil poznan tudi kot eka-talij.

note: i18n: tag label attribute value
en: Flerovium
sl: Flerovij

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
sl: V preteklosti znan kot eka-svinec. Ime je dobil po Flerovem laboratoriju za jedrske reakcije (Dubna, Rusija), kjer sintetizirajo supertežke elemente.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
sl: Moskovij

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
sl: Ime je dobil po Moskvi (Rusija), v kateri domuje Inštitut za jedrske raziskave, ki je sodeloval pri odkritju tega elementa. Zgodovinsko je poznan kot eka-bizmut.

note: i18n: tag label attribute value
en: Livermorium
sl: Livemorij

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
sl: V preteklosti znan kot eka-polonij. Ime je dobil po državnem laboratoriju Livemore v ZDA.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
sl: Tenesinij

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
sl: Imenovan je po Ameriški državi Tennessee, v kateri se nahajata Državni laboratorij Oak Ridge in Univerza Vanderbilt, ki sta sodelovali pri odkritju tega elementa. Zgodovinsko je poznan kot eka-astat.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oganesson
sl: Oganesij

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
sl: Poimenovan je bil v čast profesorju Juriju Oganesianu, ki je raziskoval trans-aktinoidne elemente. V preteklosti znan kot eka-radon, pred letom 1960 kot eka-emanation.

en: Classic Periodic Table
sl: Klasični periodni sistem

en: Long Periodic Table
sl: Dolg periodni sistem

en: Short Periodic Table
sl: Kratek periodni sistem

en: Transition Elements
sl: Prehodni elementi

en: DZ Periodic Table
sl: Periodni sistem DZ

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
sl: Kemijsko računalo

en: Equation Balancer
sl: Urejevalnik enačb

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
sl: Uvod

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
sl: Jedrsko računalo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
sl: Računalo plinov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
sl: Računalo koncentracije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
sl: Računalo molekulske mase

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
sl: Računalo titracije

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
sl: <big>Izberite računalo, ki bi ga radi uporabili</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
sl: To je seznam različnih razpoložljivih računal. Za več podatkov o vsakem računalu kliknite na »Uvod«.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
sl: Računala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
sl: <h1>Računala za Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
sl: <big>Podatki o raznih računalih</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
sl: To je opis funkcij vseh računal v programu Kalzium

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
sl: <big>Dobrodošli v računalih za Kalzium!<br /></big>
    <p>Ta modul vsebuje množico računal za opravljanje različnih izračunov. V programu Kalzium lahko najdete naslednja računala:</p>
    <ul><li><b>Računalo molekulske mase<br /></b>To računalo vam pomaga izračunati molekulske mase različnih molekul. Podate lahko kratke oblike imen molekul in druge podobne vzdevke.</li>
    <li><b>Računalo koncentracij<br /></b>Izračunate lahko naslednje:</li>
    <ul type="circle"><li>količino snovi</li>
    <li>prostornino topila</li>
    <li>koncentracijo snovi</li></ul>
    <p>Izbirate lahko med širokim naborom enot in različnimi načini podajanja količin.</p>
    <li><b>Računalo jeder<br /></b>To računalo z uporabo jedrskih podatkov, ki so na voljo v programu Kalzium, napove pričakovane mase snovi po določenem času.</li>
    <li><b>Računalo plinov<br /></b>To računalo lahko izračuna vrednosti temperature, tlaka, prostornine, količine plina in podobno, za razne idealne ter tudi neidealne pline.</li>
    <li><b>Urejevalnik enačb<br /></b>To računalo lahko uredi kemijske enačbe.</li>
    <li><b>Računalo titracije<br /></b>To računalo poskuša najti ekvivalenčno točko meritve s pH metrom tako, da podatkom prilega hiperbolično tangento. Pustite mu lahko tudi, da reši ravnotežni sistem enačb in vidite kako se koncentracija zvrsti spremeni kot funkcija druge.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
sl: Odstotek mora biti manj kot 100,0. Vnesite veljavno vrednost.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
sl: Gostota ne more biti nič. Vnesite veljavno vrednost.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
sl: Masa ne more biti nič. Vnesite veljavno vrednost.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
sl: Prostornina ne more biti nič. Vnesite veljavno vrednost.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
sl: Število molov ne more biti nič. Vnesite veljavno vrednost.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
sl: Molska masa topljenca je enaka nič. Vnesite veljavno vrednost.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
sl: Število ekvivalentov je enako nič. Ekvivalentne mase ni mogoče izračunati.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
sl: Koncentracija je enaka nič. Vnesite veljavno vrednost.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
sl: Prostornina topila ne more biti nič.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
sl: Število molov topila ne more biti nič.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
sl: Masa topila ne more biti nič.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
sl: Ni dovolj podatkov za izračun zahtevane vrednosti. Podajte normalnost.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
sl: Ni dovolj podatkov. Za izračun podajte molarnost / molski odstotek / molalnost.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
sl: Količina je podana v molih. Molske/ekvivalentne mase ni mogoče izračunati. Podajte maso/prostornino.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
sl: Molsko maso topljenca lahko izračunate le, če je podan molski delež.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
sl: Molska masa ne more biti nič. Vnesite veljavno vrednost.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
sl: Ekvivalentna masa ne more biti nič. Vnesite veljavno vrednost.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
sl: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Nekateri od naslednjih podatkov niso potrebni. Če na primer navedete količino topljenca v molih, vam molske mase topljenca ni treba navesti.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
sl: Podatki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
sl: <big><b>Količina topljenca:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
sl: <big>Navedite količino topljenca</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
sl: To polje se uporablja za navajanje količine topljenca v raztopini.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
sl: Način na katerega želite navesti količino topljenca

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
sl: To polje se uporablja za spremembo načina v katerem je navedena količina topljenca, to so masa, moli ali prostornina.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
sl: <big><b>Molska masa topljenca:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
sl: <big>Navedite molsko maso topljenca</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
sl: To polje se uporablja za navajanje molske mase topljenca.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
sl: <big><b>Ekvivalentna masa topljenca:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
sl: <big>Navedite ekvivalentno maso topljenca</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
sl: To polje se uporablja za navajanje ekvivalentne mase topljenca. To je zahtevano le, če je vključena koncentracija v obliki normalnosti.
    Normalnost = število ekvivalentov / liter raztopine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
sl: <big><b>Gostota topljenca:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
sl: <big>Navedite gostoto topljenca</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
sl: To polje se uporablja za navajanje vrednosti gostote topljenca. To je zahtevano le, če navajate količino topljenca v obliki prostornine.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
sl: <big><b>Količina topila:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
sl: <big>Navedite količino topila</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
sl: To polje se uporablja za navajanje količine topila v raztopini.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
sl: <big>Način na katerega želite navesti prostornino</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
sl: To polje se uporablja za spremembo načina v katerem je navedena količina topila, to so masa, moli ali prostornina.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
sl: <big><b>Molska masa topila:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
sl: <big>Navedite molsko maso topila</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
sl: To polje se uporablja za navajanje molske mase topila.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
sl: <big><b>Gostota topila:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
sl: <big>Navedite gostoto topila</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
sl: To polje se uporablja za navajanje gostote raztopine in je zahtevano le, če je količina raztopine navedena/zahtevana v obliki mase.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
sl: <big><b>Koncentracija:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
sl: <big>Navedite koncentracijo raztopine</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
sl: To polje se uporablja za navajanje koncentracije raztopine v enotah na desni.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
sl: <big><b>Izračunaj:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
sl: <big>Navedite kaj želite izračunati</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
sl: To je seznam količin, ki jih lahko izračunate. Izberite eno od količin in navedite druge zahtevane vrednosti za njen izračun.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
sl: Navedite enote za gostoto topila

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
sl: <big>Navedite enote/način za navajanje koncentracije</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
sl: <big>Enote za količino topila</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
sl: To polje se uporablja za navajanje enot za količino topila v raztopini.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
sl: <big>Enote za molsko maso topila</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
sl: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
sl: <big>Navedite enote gostote</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
sl: To polje se uporablja za navajanje enot gostote topljenca. To je zahtevano le, če navajate količino topljenca v obliki prostornine.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
sl: <big>Navedite enote za količino topljenca</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
sl: To polje se uporablja za navajanje enot za količino topljenca v raztopini.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
sl: <big>Enote za molsko maso topljenca</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
sl: <big>Enote za ekvivalentno maso topljenca</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
sl: <big>Ponastavi vse vrednosti na začetne</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
sl: Ponastavi

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
sl: Molska masa ne more biti nič. Vnesite neničelno vrednost.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
sl: <big><b>Spremenite količine in opazujte kako se druge količine dinamično spreminjajo.<br />Masa in moli sta neposredno odvisna za dan plin.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
sl: <big><b>Molska masa plina:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
sl: <big>Navedite molsko maso plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete molsko maso plina, npr. vnesite 2 za vodik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
sl: <big><b>Moli:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
sl: <big>Navedite število molov plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
sl: To polje lahko uporabite, da navedete število molov plina.
    moli = masa / molska masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
sl: <big><b>Masa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
sl: <big>Navedite maso plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
sl: To polje lahko uporabite, da navedete maso plina.
    masa = moli * molska masa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
sl: <big>Navedite enoto mase plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
sl: To polje se uporablja za spremembo enot mase.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
sl: <big><b>Tlak:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
sl: <big>Navedite tlak plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
sl: To polje lahko uporabite za spremembo pritiska plina.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
sl: <big>Navedite enote za tlak plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete enote tlaka, na primer atmosfere, bari, itd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
sl: <big><b>Temperatura:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
sl: <!----><big>Navedite temperaturo plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete temperaturo plina.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
sl: <big>Navedite enote za temperaturo plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete enote temperature, na primer Kelvin, stopinje Celzija, itd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
sl: <big><b>Prostornina:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
sl: <big>Navedite prostornino plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete prostornino plina.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
sl: <big>Navedite enote za prostornino plina</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
sl: To polje lahko uporabite za spremembo enote prostornine, na primer litri.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
sl: Podatki za neidealne pline

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
sl: <big><b>Van der Waalsova konstanta 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
sl: <big><b>Van der Waalsova konstanta 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
sl: Navedite enote van der Waalsove konstante 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete van der Waalsovo konstanto 'b' za plin. To je zahtevano le za realni plin. Za idealni plin izberite vrednost 0.0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
sl: Navedite enote van der Waalsove konstante 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete van der Waalsovo konstanto 'a' za plin. To je zahtevano le za realni plin. Za idealni plin izberite vrednost 0.0.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
sl: Enota van der Waalsove konstante 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
sl: To lahko uporabite, da navedete enoto van der Waalsove konstante 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
sl: na mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
sl: liter² atmosfera/mol²

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
sl: Kliknite za ponastavitev vseh vrednosti na začetne

en: Initial amount cannot be zero.
sl: Začetna količina ne more biti nič.

en: Final amount cannot be zero.
sl: Končna količina ne more biti nič.

en: Time is zero, please enter a valid value.
sl: Čas je enak nič. Vnesite veljavno vrednost.

en: The final amount is greater than the initial amount.
sl: Končna količina je večja od začetne količine.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
sl: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Izberite kaj želite izračunati iz spustnega polja poleg oznake "izračunaj" in spremenite vrednosti / enote za izračun.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
sl: Podatki o elementih

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
sl: <big><b>Ime elementa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
sl: <big>Navedite element, katerega želite obravnavati</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
sl: To polje se uporablja za navajanje elementa za katerega bo izveden izračun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
sl: <big><b>Masa izotopa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
sl: <big>Navedite izotop trenutnega elementa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
sl: To polje se uporablja za navajanje izotopa zgornjega elementa za katerega bo izveden izračun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
sl: <big><b>Razpolovni čas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
sl: <big>Navedite razpolovno dobo radioaktivnega izotopa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
sl: To polje se uporablja za navajanje razpolovnega časa zgornjega izotopa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
sl: <big>Enota razpolovnega časa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
sl: To polje se uporablja za navajanje enot razpolovnega časa, na primer leta, sekunde, itd.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
sl: leta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
sl: sekunde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
sl: minute

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
sl: ure

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
sl: dnevi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
sl: tedni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
sl: <big><b>Atomska masa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
sl: <big>Atomska masa izbranega izotopa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
sl: Ta oznaka prikaže atomsko maso izotopa v gramih na mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
sl: <big>Enota atomske mase</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
sl: grami / mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
sl: Drugi podatki

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
sl: To polje se uporablja, da določite, kaj želite izračunati. Izberite med »Čas«, »Začetna količina snovi« in »Končna količina snovi«.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
sl: Začetna količina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
sl: Končna količina

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
sl: Čas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
sl: <big><b>Začetna količina:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
sl: <big>Navedite začetno količino snovi</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
sl: To polje se uporablja za navajanje začetne količine radioaktivne snovi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
sl: <big><b>Končna količina:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
sl: <big>Navedite končno količino snovi</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
sl: To polje se uporablja za navajanje končne količine radioaktivne snovi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
sl: <big><b>Čas:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
sl: <big>Navedite pretečen čas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
sl: To polje se uporablja za navajanje časa po katerem se začetna količina zmanjša na končno.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
sl: <big>Metoda po kateri želite navesti maso</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
sl: To polje lahko uporabite, da spremenite način na katerega želite navesti začetno količino snovi, to sta masa ali moli.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
sl: moli

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
sl: <big>Način na katerega želite navesti končno količino</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
sl: To polje lahko uporabite, da spremenite način na katerega želite navesti končno količino snovi, to sta masa ali moli.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
sl: <big>Navedite enoto začetne količine snovi</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete enote začetne količine snovi, na primer grami, funti, itd.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
sl: grami

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
sl: tone

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
sl: karati

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
sl: funti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
sl: unče

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
sl: trojske unče

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
sl: <big>Navedite enote za končno količino</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
sl: To polje lahko uporabite, da navedete enote končne količine snovi, na primer grami, funti, itd.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
sl: <big>Navedite enote za pretečen čas</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
sl: To polje se uporablja za navajanje enot časa, na primer leta, sekunde, itd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
sl: <big><b>Čas v številu razpolovnih časov</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
sl: <big>Navedite pretečen čas s premikom drsnika</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
sl: Ta drsnik lahko uporabite, da navedete čas v obliki razpolovnih časov med 0 in 10 razpolovnih časih.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
sl: <big>Število pretečenih razpolovnih časov</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
sl: Podatki/sporočilo o napaki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
sl: <big>Nastavitve računala koncentracij molekul</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
sl: Količina je vedno navedena v obliki mase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
sl: Predpostavi, da je plin idealen (ne pokaži Van der Waalsovih koeficientov)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
sl: Računalo mase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
sl: Pokaži podrobnosti kot so vzdevki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
sl: Pokaži zavihek dodaj vzdevek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
sl: Količina topljenca je vedno navedena v obliki mase

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
sl: Količina topila je vedno navedena v obliki prostornine

en: Experimental values
sl: Eksperimentalne vrednosti

en: Theoretical equations
sl: Teoretične enačbe

en: nothing
sl: nič

en: Error
sl: Napaka

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
sl: Ni mogoče najti enačbe za spremenljivko osi Y.

en: Theoretical curve
sl: Teoretična krivulja

en: Approximated curve
sl: Približek krivulje

en: Equivalence point
sl: Ekvivalenčna točka

en: Save work
sl: Shrani delo

en: Icee File (*.icee)
sl: Datoteka Icee (*.icee)

en: Unable to create %1
sl: Ni mogoče ustvariti %1

en: Open work
sl: Odpri delo

en: Unable to open %1
sl: Ni mogoče odpreti %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
sl: Shrani graf

en: Svg image (*.svg)
sl: Slika SVG (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
sl: Tu lahko izberete, kaj želite narediti:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
sl: Zavihek 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
sl: Najdi ekvivalentno točko iz eksperimentalnih vrednosti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
sl: Prostornina(X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
sl: Zavihek 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
sl: Reši sistem enačb ravnotežja in si oglejte kako se koncentracija iona (Y) spreminja kot funkcija drugega iona (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
sl: Vrednost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
sl: Os X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
sl: Os Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
sl: Izriši graf

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
sl: Opombe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
sl: Najmanjši X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
sl: Največji X:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
sl: Najmanjši Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
sl: Največji Y:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
sl: Nova

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
sl: Odpri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
sl: Shrani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
sl: Primer

en: No element selected
sl: Izbran ni noben element

en: No graphic found
sl: Ni najdene slike

[ctx: Next element]
en: Next
sl: Naslednji

en: Goes to the next element
sl: Gre na naslednji element

[ctx: Previous element]
en: Previous
sl: Predhodni

en: Goes to the previous element
sl: Gre na prejšnji element

en: It was discovered by %1.
sl: Odkril/-a ga je %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
sl: Izvor imena:<br/> %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
sl: Tališče

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
sl: Vrelišče

en: Electron Affinity
sl: Elektronska afiniteta

en: Electronic configuration
sl: Elektronska konfiguracija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
sl: Atomska masa

en: Ionization energy
sl: Ionizacijska energija

en: First Ionization energy
sl: Prva ionizacijska energija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
sl: Elektronegativnost

en: Oxidation states
sl: Oksidacijsko stanje

[ctx: Link to element's Wikipedia page, %1 is localized language name]
en: Wikipedia (%1)
sl: Wikipedija (%1)

en: Neutrons
sl: Nevtroni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
sl: Delež

en: Half-life period
sl: Razpolovni čas

en: Energy and Mode of Decay
sl: Energija in način razpada

en: Spin and Parity
sl: Spin in parnost

[ctx: this can for example be '24%']
en: %1%
sl: %1 %

en: (%1%)
sl: (%1 %)

en:  %1<sup>-</sup>, fission
sl:  %1<sup>-</sup>, fisija

en:  %1 <sup>-</sup>n
sl:  %1<sup>-</sup>n

en: %1 %2<sub>n</sub>
sl: %1 %2<sup>n</sup>

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
sl: Pregled podatkov

en: Atom Model
sl: Model atoma

en: Isotopes
sl: Izotopi

en: Miscellaneous
sl: Razno

en: Spectrum
sl: Spekter

en: Extra information
sl: Dodatni podatki

en: Extra Information
sl: Dodatni podatki

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
sl: [%1] %2 (%3 - Blok %4)

en: No spectrum of %1 found.
sl: Za %1 ni mogoče najti spektra.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
sl: Nariši podatke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
sl: Atomsko število

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
sl: Urejevalnik enačb vam pomaga urediti kemijske enačbe. <br><br><b>Uporaba spremenljivk</b><br> Za izraz količin spremenljivke elementa pred simbol elementa postavite en znak kot je prikazano v tem primeru:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Rezultat: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Reševanje tega izraza vam bo podalo zahtevano količino vodika in kisika.<br><br><b>Določitev električnih nabojev</b><br> Uporabite oglate oklepaje za določitev električnega naboje elementa kot je prikazano v tem primeru:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Rezultat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
sl: Enačba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
sl: V to polje vnesite enačbo, ki jo želite urediti.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
sl: Ko pritisnite ta gumb, bo enačba zgoraj urejena.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
sl: &Izračunaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
sl: Kopiraj v odložišče

en: OK
sl: V redu

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
sl: Izvozi kemijske podatke

en: Elements
sl: Elementi

en: Properties
sl: Lastnosti

en: Symbol
sl: Simbol

en: Exact Mass
sl: Točna masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
sl: Ionizacija

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
sl: Družina

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
sl: Datoteka že obstaja. Ali jo želite prepisati?

en: Could not open file for writing.
sl: Datoteke ni bilo mogoče odpreti za pisanje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
sl: Datoteka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
sl: Vrsta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
sl: Shema:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
sl: Preliv:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
sl: Premaknite drsnik za spremembo trenutne temperature

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
sl: Kliknite za predvajanje / premor povečanja temperature.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
sl: Hitrost

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
sl: Premaknite drsnik za spremembo hitrosti povečanja temperature.

en: Elements with melting point around this temperature:
sl: Elementi s tališčem blizu te temperature:

[ctx: For example: Carbon (300K)]
en: %1 (%2%3)
sl: %1 (%2 %3)

en: No elements with a melting point around this temperature
sl: Blizu te temperature nima tališča noben element

en: Elements with boiling point around this temperature:
sl: Elementi z vreliščem blizu te temperature:

en: No elements with a boiling point around this temperature
sl: Blizu te temperature nima vrelišča noben element

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
sl: Približaj / oddalji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
sl: <p><b>Nasveti</b></p>
    <p>Kliknite z desno na element, da vidite podrobnosti o njem.</p>
    <p>Približajte in oddaljite prikaz z uporabo vašega koleščka miške .</p>
    <p>Drsite z levim klikom in vlečenjem.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
sl: Izotop elementa %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
sl: Preglednica izotopov

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
sl: alfa

[ctx: Electron capture method]
en: EC
sl: ZE

[ctx: Many ways]
en: Multiple
sl: Večkratno

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
sl: Stabilen

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
sl: neznan

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
sl: Neznan

en: Magnetic moment: %1
sl: Magnetni moment: %1

en: Halflife: %1 %2
sl: Razpolovni čas: %1 %2

en: Halflife: Unknown
sl: Razpolovni čas: neznan

en: Abundance: %1 %
sl: Pogostost: %1 %

en: Number of nucleons: %1
sl: Število nukleonov: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
sl: Neznan

en: Exact mass: %1 u
sl: Točna masa: %1 u

en: &Export Data...
sl: &Izvozi podatke ...

en: &Scheme
sl: &Shema

en: &Gradients
sl: &Prelivi

en: &Tables
sl: &Periodni sistemi

en: &Numeration
sl: &Številčenje

en: &Plot Data...
sl: &Izriši podatke ...

en: Perform &Calculations...
sl: Izvedi i&zračune ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
sl: To je računalo, ki izvaja osnovne kemijske izračune.

en: &Isotope Table...
sl: Preglednica &izotopov ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
sl: Ta preglednica prikazuje vse znane izotope kemijskih elementov.

en: &Glossary...
sl: &Besednjak...

en: &R/S Phrases...
sl: Stavki &R/S ...

en: Convert chemical files...
sl: Pretvori kemijske datoteke ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
sl: S tem orodjem lahko pretvorite datoteke, ki vsebujejo kemijske podatke med različnimi vrstami datotek.

en: Molecular Editor...
sl: Urejevalnik molekul ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
sl: To orodje vam omogoča ogled in urejanje 3D molekulskih struktur.

en: &Tables...
sl: &Preglednice ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
sl: To bo odprlo pogovorno okno s seznami simbolov in števil, ki so povezana s kemijo.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
sl: To bo prikazalo ali skrilo legendo periodnega sistema.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
sl: To bo prikazalo ali skrilo stransko vrstico z dodatnimi podatki in zbirko orodij.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
sl: To bo prikazalo ali skrilo stransko vrstico z dodatnimi podatki o periodnem sistemu.

en: Legend
sl: Legenda

en: Table Information
sl: Podatki o periodnem sistemu

en: Information
sl: Podatki

en: Overview
sl: Pregled

en: View
sl: Prikaz

en: Save Kalzium's Table In
sl: Shrani periodni sistem Kalzium v

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
sl: Datoteke slik (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
sl: Znanje

en: Tools
sl: Orodja

en: Kalzium Error
sl: Napaka programa Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
sl: Ta sistem ne podpira grafičnega pospeševanja OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
sl: %1 (%2), masa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
sl: Brez

en: Van Der Waals
sl: Van der Waals

en: Electronegativity (Pauling)
sl: Elektronegativnost (Paulingova)

en: Discovery date
sl: Datum odkritja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
sl: Elektronska afiniteta

en: First Ionization
sl: Prva ionizacija

en: No Numeration
sl: Brez številčenja

en: Old IUPAC
sl: Stari IUPAC

en: Monochrome
sl: Enobarvno

en: All the Elements
sl: Vsi elementi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
sl: Bloki

en: s-Block
sl: s-blok

en: p-Block
sl: p-blok

en: d-Block
sl: d-blok

en: f-Block
sl: f-blok

en: Iconic
sl: Ikone

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
sl: Vsak element predstavlja ikona, ki predstavlja njegovo uporabo.

en: Alkaline
sl: Alkalijski elementi

en: Rare Earth
sl: Redke zemlje

en: Non-Metals
sl: Nekovine

en: Alkalie Metal
sl: Alkalijske kovine

en: Other Metal
sl: Druge kovine

en: Halogen
sl: Halogeni

en: Transition Metal
sl: Prehodne kovine

en: Noble Gas
sl: Žlahtni plini

en: Metalloid
sl: Polkovine

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
sl: Skupine

en: Group 1
sl: 1. skupina

en: Group 2
sl: 2. skupina

en: Group 3
sl: 3. skupina

en: Group 4
sl: 4. skupina

en: Group 5
sl: 5. skupina

en: Group 6
sl: 6. skupina

en: Group 7
sl: 7. skupina

en: Group 8
sl: 8. skupina

en: Colors
sl: Barve

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
sl: Lepe barve brez pomena. (Iz projekta Open Babel)

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
sl: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
sl: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
sl: &Orodja

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sl: Glavna orodna vrstica

en: Value not defined
sl: Vrednost ni določena

en: Unknown Value
sl: Neznana vrednost

en: This element was discovered in the year %1.
sl: Ta element je bil odkrit leta %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
sl: Tega elementa IUPAC še ni uradno priznal.

en: This element was known to ancient cultures.
sl: Ta element so poznale starodavne kulture.

en: No Data
sl: Ni podatkov

en: Glossary
sl: Besednjak

[ctx: @title:window]
en: Glossary
sl: Besednjak

en: References
sl: Reference

en: Go to '%1'
sl: Pojdi na »%1«

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
sl: Trdno

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
sl: Tekoče

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
sl: Plinasto

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
sl: Neznano

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
sl: logaritemski

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
sl: linearni

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
sl: Najmanj: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
sl: Največ: %1

en: Scheme: %1
sl: Shema: %1

en: A periodic table of the elements
sl: Periodni sistem elementov

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
sl: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus in razvijalci KDE Edu

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
sl: Veliki prispevki v obliki kode. Redno pomaga drugim razvijalcem

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
sl: Osnovno delo na pregledovalniku molekul, mentor Marcusa v okviru programa Google Summer of Code

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
sl: SoC na pregledovalniku molekul in predelava/vključitev libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
sl: SoC na gradniku računala in mnogo manjših izboljšav

en: EqChem, the equation solver
sl: EqChem, reševalnik enačb

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
sl: Čiščenje kode, razčlenjevalnik za računalo teže molekul in mnogo manjših izboljšav

en: A lot of small things and the documentation
sl: Veliko malenkosti in dokumentacija

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
sl: Prispeval je kodo in dokumentacijo za reševalnik enačb in pregledovalnik molekul

en: Many beautiful element icons
sl: Veliko lepih ikon elementov

en: Many beautiful element icons, too!
sl: Tudi veliko lepih ikon elementov!

en: Several icons
sl: Številne ikone

en: Several icons in the information dialog
sl: Številne ikone za okno s podatki

en: Contributed most isotope information
sl: Prispeval večino podatkov o izotopih

en: Some icons and inspiration for others
sl: Nekatere ikone in navdih za ostale

en: The design of the information dialog
sl: Oblikovanje okna s podatki

en: The orbits icon
sl: Ikona orbital

en: New interface design and usability improvements
sl: Zasnova novega vmesnika in izboljšave uporabnosti

en: Adding new sizable Periodic System
sl: Dodajanje novega Periodnega sistema spremenljive velikosti

en: Open the given molecule file
sl: Odpri dano datoteko z molekulo

en: Can't open more than one molecule at a time
sl: Naenkrat ni mogoče odpreti več kot ene molekule

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
sl: Za začetek v
    gradnik zgoraj
    vnesite enačbo in kliknite
    »Izračunaj«. Primer #Et#OH

en: Molecular mass:
sl: Molekulska masa:

en: Invalid input
sl: Neveljaven vnos

en: Symbol should consist of two or more letters.
sl: Simbol bi moral biti sestavljen iz dveh ali več črk.

en: Symbol already being used
sl: Simbol se že uporablja

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
sl: Razširitev ni veljavna. Navedite veljavno razširitev

en: done!
sl: končano!

en: Unable to find the user defined alias file.
sl: Uporabniško določene datoteke vzdevkov ni mogoče najti.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
sl: Računalo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
sl: Sem vnesite molekulsko formulo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
sl: To polje lahko uporabite za vnos formule molekule.
    primer 1.> CaCO3
    primer 2.> MeOH
    primer 3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
sl: Kliknite na ta gumb za izračun.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
sl: Izračunaj

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
sl: Podrobnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
sl: Sestava

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
sl: Elementarna sestava

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
sl: Ta preglednica prikaže predogled elementarne sestave molekule, to je odstotek vsakega elementa v molekuli.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
sl: Atomi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
sl: Skupna masa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
sl: Uporabljeni vzdevki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
sl: Vzdevki, ki so uporabljeni v formuli

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
sl: To prikaže vse vzdevke, ki se uporabljajo v molekuli.
    Na primer v molekuli MeOH je uporabljen vzdevek Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
sl: vzdevki

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
sl: Vzdevki

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
sl: Določi vzdevek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
sl: Kratka oblika

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
sl: Kratka oblika vzdevka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
sl: Tukaj lahko navedete kratko obliko vzdevka, na primer
    Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
sl: Polna oblika

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
sl: Tukaj lahko navedete polno obliko vzdevka, na
    primer CH3.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
sl: Kliknite za dodajanje vzdevka

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
sl: Kliknite za dodajanje vzdevka, če je veljaven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
sl: Dodaj vzdevek

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
sl: Predhodno določeni vzdevki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
sl: Uporabniško določeni vzdevki

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
sl: Seznam predhodno določenih vzdevkov.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
sl: Ta razpredelnica prikazuje vse predhodno določene vzdevke.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
sl: Seznam uporabniško določenih vzdevkov.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
sl: To je seznam vzdevkov, ki ste jih dodali vi ali nekdo drug.

en: Unknown Electron Distribution
sl: Neznana elektronska konfiguracija

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
sl: Zamenjaj

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
sl: Zamenjaj osi X in Y

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
sl: Os X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
sl: Povprečna vrednost:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
sl: Tu lahko določite, kaj želite izrisati

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
sl: Največja vrednost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
sl: Najmanjša vrednost:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
sl: Prikaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
sl: Vrsta elementa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
sl: Prvi element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
sl: Zadnji element:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
sl: Vsi elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
sl: Kovine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
sl: Nekovine / polkovine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
sl: elementi bloka s

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
sl: elementi bloka p

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
sl: elementi bloka d

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
sl: elementi bloka f

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
sl: Žlahtni plini

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
sl: Alkalijske kovine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
sl: Zemeljskoalkalijske kovine

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
sl: Lantanoidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
sl: Aktinoidi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
sl: Radioaktivni elementi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
sl: Brez oznak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
sl: Imena elementov

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
sl: Simboli elementov

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
sl: Os Y

en: n/a
sl: n/d

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
sl: Obvestila tveganja/varnost

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
sl: Standardna obvestila R:

en: S-Phrases:
sl: Standardna obvestila S:

en: You asked for no R/S-Phrases.
sl: Niste vprašali po stavkih R/S.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
sl: S1: Hraniti zaklenjeno

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
sl: S2: Hraniti izven dosega otrok

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
sl: S3: Hraniti na hladnem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
sl: S4: Hraniti izven bivališč

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
sl: S5: Hraniti pod/v... (ustrezno tekočino, v kateri je treba snov ali pripravek hraniti, določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
sl: S6: Hraniti v ... (ustrezen inertni plin, v katerem je treba snov ali pripravek hraniti, določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
sl: S7: Hraniti v tesno zaprti posodi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
sl: S8: Posodo hraniti na suhem

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
sl: S9: Posodo hraniti na dobro prezračevanem mestu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
sl: S12: Posoda ne sme biti tesno zaprta

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
sl: S13: Hraniti ločeno od hrane, pijače in krmil

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
sl: S14: Hraniti ločeno od ... (nezdružljive snovi določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
sl: S15: Varovati pred toploto

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
sl: S16: Hraniti ločeno od virov vžiga – ne kaditi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
sl: S17: Hraniti ločeno od gorljivih snovi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
sl: S18: Previdno ravnati s posodo in jo previdno odpirati

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
sl: S20: Med uporabo ne jesti in ne piti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
sl: S21: Med uporabo ne kaditi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
sl: S22: Ne vdihavati prahu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
sl: S23: Ne vdihavati plina/dima/hlapov/meglice (ustrezno besedilo določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
sl: S24: Preprečiti stik s kožo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
sl: S25: Preprečiti stik z očmi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
sl: S26: Če pride v stik z očmi, takoj izpirati z obilo vode in poiskati zdravniško pomoč

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
sl: S27: Takoj sleči vso onesnaženo obleko

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
sl: S28: Ob stiku s kožo takoj izpirati z obilo ... (sredstvo določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
sl: S29: Ne izprazniti v kanalizacijo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
sl: S30: Nikoli dolivati vode

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
sl: S33: Preprečiti statično naelektrenje

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
sl: S35: Vsebina in embalaža morata biti varno odstranjeni

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
sl: S36: Nositi primerno zaščitno obleko

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
sl: S37: Nositi primerne zaščitne rokavice

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
sl: S38: Ob nezadostnem prezračevanju nositi primerno dihalno opremo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
sl: S39: Nositi zaščito za oči/obraz

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
sl: S40: Tla in predmete, onesnažene s to snovjo/pripravkom, očistiti s/z ... (čistilo določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
sl: S41: Ne vdihovati plinov, ki nastanejo ob požaru in/ali eksploziji

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
sl: S42: Med zaplinjanjem/razprševanjem nositi primerno dihalno opremo (natančnejše pogoje določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
sl: S43: Za gašenje uporabiti ... (natančno navesti vrsto gasila in opreme za gašenje. Če voda povečuje nevarnost, dodati: »Ne uporabljati vode«)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
sl: S45: Ob nezgodi ali slabem počutju, takoj poiskati zdravniško pomoč. Po možnosti pokazati nalepko

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
sl: S46: Če pride do zaužitja, takoj poiskati zdravniško pomoč in pokazati embalažo ali etiketo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
sl: S47: Hraniti pri temperaturi, ki ne presega ...°C (temperaturo določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
sl: S48: Hraniti prepojeno s/z ... (primerno omočilo določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
sl: S49: Hraniti v izvirni posodi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
sl: S50: Ne mešati s/z ... (določi proizvajalec)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
sl: S51: Uporabiti le v dobro prezračevanih prostorih

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
sl: S52: Ne uporabljati na velikih notranjih površinah

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
sl: S53: Izogibati se izpostavljanju – pred uporabo pridobiti posebna navodila

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
sl: S56: Snov/pripravek in embalažo predati odstranjevalcu nevarnih ali posebnih odpadkov

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
sl: S57: S primerno posodo preprečiti onesnaženje okolja

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
sl: S59: Posvetovati se s proizvajalcem/dobaviteljem o ponovni predelavi/recikliranju

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
sl: S60: Snov/pripravek in embalažo odstraniti kot nevaren odpadek

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
sl: S61: Ne izpuščati/odlagati v okolje. Upoštevati posebna navodila/varnostni list

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
sl: S62: Po zaužitju ne izzivati bruhanja: takoj poiskati zdravniško pomoč in pokazati embalažo in nalepko

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
sl: S63: V primeru nezgode pri vdihavanju: prizadeto osebo umakniti na svež zrak in pustiti počivati

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
sl: S64: Pri zaužitju spirati usta z vodo (samo če je oseba pri zavesti)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
sl: R1: Eksplozivno v suhem stanju

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
sl: R2: Nevarnost eksplozije ob udarcu, trenju, požaru ali drugih virih vžiga

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
sl: R3: Velika nevarnost eksplozije ob udarcu, trenju, požaru ali drugih virih vžiga

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
sl: R4: Tvori zelo občutljive eksplozivne kovinske spojine

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
sl: R5: Segrevanje lahko povzroči eksplozijo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
sl: R6: Eksplozivno na zraku ali brez zraka

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
sl: R7: Lahko povzroči požar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
sl: R8: V stiku z vnetljivim materialom lahko povzroči požar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
sl: R9: Eksplozivno v mešanici z vnetljivim materialom

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
sl: R10: Vnetljivo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
sl: R11: Lahko vnetljivo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
sl: R12: Zelo lahko vnetljivo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
sl: R14: Burno reagira z vodo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
sl: R15: V stiku z vodo se sproščajo zelo lahko vnetljivi plini

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
sl: R16: Eksplozivno v mešanici z oksidativnimi snovmi

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
sl: R17: Samovnetljivo na zraku

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
sl: R18: Pri uporabi lahko tvori vnetljivo/eksplozivno zmes hlapi-zrak

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
sl: R19: Lahko tvori eksplozivne perokside

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
sl: R20: Zdravju škodljivo pri vdihavanju

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
sl: R21: Zdravju škodljivo v stiku s kožo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
sl: R22: Zdravju škodljivo pri zaužitju

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
sl: R23: Strupeno pri vdihavanju

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
sl: R24: Strupeno v stiku s kožo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
sl: R25: Strupeno pri zaužitju

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
sl: R26: Zelo strupeno pri vdihavanju

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
sl: R27: Zelo strupeno v stiku s kožo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
sl: R28: Zelo strupeno pri zaužitju

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
sl: R29: V stiku z vodo se sprošča strupen plin.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
sl: R30: Med uporabo utegne postati lahko vnetljivo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
sl: R31: V stiku s kislinami se sprošča strupen plin

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
sl: R32: V stiku s kislinami se sprošča zelo strupen plin

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
sl: R33: Nevarnost za zdravje zaradi kopičenja v organizmu

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
sl: R34: Povzroča opekline

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
sl: R35: Povzroča hude opekline

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
sl: R36: Draži oči

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
sl: R37: Draži dihala

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
sl: R38: Draži kožo

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
sl: R39: Nevarnost zelo hudih trajnih okvar zdravja

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
sl: R40: Možen rakotvoren učinek

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
sl: R41: Nevarnost hudih poškodb oči

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
sl: R42: Vdihovanje lahko povzroči preobčutljivost

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
sl: R43: Stik s kožo lahko povzroči preobčutljivost

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
sl: R44: Nevarnost eksplozije ob segrevanju v zaprtem prostoru

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
sl: R45: Lahko povzroči raka

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
sl: R46: Lahko povzroči dedne genetske okvare

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
sl: R48: Nevarnost hudih okvar zdravja po dolgotrajnejši izpostavljenosti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
sl: R49: Pri vdihavanju lahko povzroči raka

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
sl: R50: Zelo strupeno za vodne organizme

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
sl: R51: Strupeno za vodne organizme

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
sl: R52: Škodljivo za vodne organizme

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
sl: R53: Lahko povzroči dolgotrajne škodljive učinke na vodno okolje

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
sl: R54: Strupeno za rastline

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
sl: R55: Strupeno za živali

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
sl: R56: Strupeno za organizme v zemlji

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
sl: R57: Strupeno za čebele

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
sl: R58: Lahko povzroči dolgotrajne škodljive učinke na okolje

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
sl: R59: Nevarnost za ozonski plašč

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
sl: R60: Lahko škoduje plodnosti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
sl: R61: Lahko škoduje nerojenemu otroku

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
sl: R62: Možna nevarnost oslabitve plodnosti

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
sl: R63: Možna nevarnost škodovanja nerojenemu otroku

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
sl: R64: Lahko škoduje zdravju dojenčka preko maternega mleka

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
sl: R65: Zdravju škodljivo: pri zaužitju lahko povzroči poškodbo pljuč

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
sl: R66: Ponavljajoča izpostavljenost lahko povzroči nastanek suhe ali razpokane kože

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
sl: R67: Hlapi lahko povzročijo zaspanost in omotico

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
sl: R68: Možna nevarnost trajnih okvar zdravja

en: At least one of the specified phrases is invalid.
sl: Vsaj en od navedenih stavkov ni veljaven.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
sl: Standardna obvestila S:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
sl: Vnesite standardna obvestila R, ki jih želite prebrati. Kot razmejilnik lahko uporabite le »-«. Kombinacije z »/« še niso podprte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
sl: Vnesite standardna obvestila R, ki jih želite prebrati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
sl: Vnesite standardna obvestila S, ki jih želite prebrati. Kot razmejilnik lahko uporabite le »-«. Kombinacije z »/« še niso podprte.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
sl: Vnesite standardna obvestila S, ki jih želite prebrati

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
sl: Kliknite tukaj za iskanje stavkov, ki ste jih vnesli na levi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
sl: &Filtriraj

en: Search...
sl: Poišči...

en: Next to each other
sl: Drug poleg drugega

en: One part to the side of the other
sl: En del poleg drugega

en: Both parts continuous
sl: Oba dela zvezno

en: Horizontally
sl: Vodoravno

en: Horizontally (shifted)
sl: Vodoravno (pomaknjeno)

en: Schemes
sl: Sheme

en: Gradients
sl: Prelivi

en: Units
sl: Enote

en: Isotope Table
sl: Preglednica izotopov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
sl: s-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
sl: p-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
sl: d-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
sl: f-blok:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
sl: 1. skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
sl: 2. skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
sl: 3. skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
sl: 4. skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
sl: 5. skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
sl: 6. skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
sl: 7. skupina:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
sl: 8 . skupina:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
sl: Agregatno stanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
sl: Trdno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
sl: Tekoče:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
sl: Plinasto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
sl: Alkalijske kovine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
sl: Redke zemlje:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
sl: Nekovine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
sl: Zemeljskoalkalijske kovine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
sl: Ostale kovine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
sl: Halogeni:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
sl: Prehodne kovine:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
sl: Žlahtni plini:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
sl: Polkovine:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
sl: Brez barvne sheme

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
sl: Vsi elementi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
sl: Ta barva bo uporabljena, če ni izbrana nobena druga shema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
sl: Namesto uporabe linearnega preliva za prikaz dane lastnosti elementa, lahko Kalzium uporabi tudi logaritemski preliv.
    
    Izberite lastnosti, ki jih želite prikazati z logaritemskim prelivom.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
sl: Datum odkritja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
sl: Barva največje vrednosti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
sl: Barva najmanjše vrednosti:

en: Energy:
sl: Energija:

en: Length:
sl: Dolžina:

en: Temperature:
sl: Temperatura:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
sl: Tu je prikazan spekter tega elementa. Za približanje lahko uporabite miško.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
sl: Tu je prikazan spekter tega elementa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
sl: To je spekter elementa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
sl: Naj&manjša vrednost:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
sl: Tu lahko nastavite najkrajšo valovno dolžino spektra.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
sl: Naj&večja vrednost:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
sl: Tu lahko nastavite najdaljšo valovno dolžino spektra.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
sl: Nastavitve spektra

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
sl: Emisijski spekter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
sl: Absorpcijski spekter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
sl: Enota:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
sl: Vrsta:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
sl: Ponastavi približanje

en: Wavelength
sl: Valovna dolžina

en: Intensity
sl: Intenziteta

en: Greek alphabet
sl: Grška abeceda

en: Uppercase
sl: Velike črke

en: Lowercase
sl: Male črke

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
sl: Ime

en: alpha
sl: alfa

en: gamma
sl: gama

en: iota
sl: jota

en: kappa
sl: kapa

en: mu
sl: mi

en: nu
sl: ni

en: xi
sl: ksi

en: omicron
sl: omikron

en: rho
sl: ro

en: upsilon
sl: ipsilon

en: phi
sl: fi

en: chi
sl: hi

en: Numbers
sl: Števila

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
sl: Številčne predpone in rimska števila

en: Number
sl: Število

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
sl: Predpona

en: Roman Numerals
sl: Rimska števila

en: 0.5
sl: 0,5

en: 1.5
sl: 1,5

en: 2.5
sl: 2,5

en: &Copy
sl: Kopiraj

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
sl: Urejevalnik molekul

en: Load Molecule
sl: Naloži molekulo

en: Download New Molecules
sl: Prejmi nove molekule

en: Save Molecule
sl: Shrani molekulo

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
sl: Naloženo ni nobeno orodje - verjetno ni bilo mogoče najti vstavkov Avogadro.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
sl: Naloženo ni nobeno orodje - verjetno ni bilo mogoče najti vstavkov Avogadro. Dokler ta napaka ni razrešena, ogled molekul ne bo mogoč.

en: Common molecule formats
sl: Pogoste vrste molekul

en: All files
sl: Vse datoteke

en: Choose a file to open
sl: Izberite datoteko za odprtje

en: Could not load molecule
sl: Ni bilo mogoče naložiti molekule

en: Loading the molecule failed.
sl: Nalaganje molekule ni uspelo.

en: Choose a file to save to
sl: Izberite datoteko za shranjevanje

en: Failed to download molecule %1 to %2.
sl: Molekule %1 ni bilo mogoče prejeti v %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
sl: Molekule, ki jih je bilo mogoče prejeti, so bile shranjene v %1.

en: The molecules have been saved to %1.
sl: Molekule so bile shranjene v %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
sl: Slog:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
sl: Prikaz

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
sl: Naložite molekulo in uporabite miškino kazalko in kolešček za spremembo točke pogleda.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
sl: Uredi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
sl: Optimiraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
sl: Počisti risbo

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
sl: Izmeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
sl: Kliknite na 2 atoma za meritev razdalje, na 3 atome za meritev kota in na 4 atome za meritev kota med ravninama.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
sl: Statistika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
sl: Ime:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
sl: Masa:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
sl: Začelje za OpenBabel

en: Convert
sl: Pretvori

en: Open Molecule File
sl: Odpri datoteko z molekulo

en: All Files
sl: Vse datoteke

en: You must select some files first.
sl: Najprej morate izbrati nekaj datotek.

en: No files selected
sl: Ni izbranih datotek

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
sl: Datoteka %1 že obstaja. Ali jo želite prepisati, če je to mogoče?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
sl: Datoteka %1 že obstaja – KOpenBabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
sl: Ali je te ukaze pametno pognati? – KOpenBabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
sl: Datoteke za pretvorbo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
sl: Izberi v&se

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
sl: Odst&rani

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
sl: Dod&aj

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
sl: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Tukaj lahko vidite datoteke, ki bodo pretvorjene. Za dodajanje in odstranitev datotek na/iz seznama uporabite gumbe.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
sl: Pretvori iz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
sl: Pretvori v:
