kalzium - en to sv translation catalogue (1106 entries)

en: Problem while opening the file
sv: Problem när filen skulle öppnas

en: Cannot open the specified file.
sv: Kan inte öppna angiven fil.

en: Sorry
sv: Tyvärr

en: Cannot save to the specified file.
sv: Kan inte spara i angiven fil.

en: Kalzium OpenGL Part
sv: Kalzium OpenGL-programdel

en: A cool thing
sv: En häftig sak

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
sv: © 2006, Carsten Niehaus

en: State of matter
sv: Aggregationstillstånd

en: Form of a substance; dependant on form stability and whether it takes up a definite volume: solid, liquid or gaseous.
sv: En substans form, beroende på formens stabilitet och om den upptar en definitiv volym: fast, flytande eller gasformig.

en: Chemical Symbol
sv: Kemisk beteckning

en: One, two, or three letter abbreviation; set through international convention.
sv: En, två eller tre bokstävers förkortning, bestämd enligt internationell överenskommelse.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
sv: Grundämne

en: Chromatography
sv: Kromatografi

en: Matter separation in a moving medium (mobile phase) through differentiated absorption on a static medium (stationary phase).
sv: Separation av materia i ett rörligt medium (rörlig fas) via differentierad absorption på ett statiskt medium (stationär fas).

en: Distillation
sv: Destillation

en: Separation of a liquid solution (homogeneous mix) into its components through evaporation and condensation. In a fractionary distillation the process is repeated several times in a column.
sv: Separation av en vätskelösning (homogen blandning) i dess komponenter via avdunstning och kondensering. I en fraktionerad destillation upprepas processen flera gånger i en kolonn.

en: Matter that cannot be broken down into simpler matter. Chemical elements are cornerstones of Materials. Elements consist of atoms that consist of a nucleus of positive protons, neutral neutrons, and a shell of electrons.
sv: Materia som inte kan uppdelas i enklare materia. Kemiska grundämnen är materialens hörnstenar. Grundämnen består av atomer, som har en kärna av positiva protoner, neutrala neutroner, och ett skal av elektroner.

en: Heterogeneous mix of two liquids.
sv: Heterogen blandning av två vätskor.

en: Extraction
sv: Utvinning

en: Processing a homogeneous or heterogeneous mix to get pure matter.
sv: Behandling av en homogen eller heterogen blandning för att få ren materia.

en: Mix
sv: Blandning

en: Filtering
sv: Filtrering

en: Separation of a solid matter from a liquid matter or gaseous matter with a filter (porous separation wall).
sv: Separation av fast materia från vätskeformig eller gasformig materia med ett filter (porös separationsbarriär).

en: Matter consisting of differentiated matter, combined in non-set ratios. [i]Homogeneous mixes[/i] have a coherent look, [i]heterogeneous mixes[/i] consist of multiple phases.
sv: Materia som består av åtskild materia, kombinerade i ej angivna förhållanden. [i]Homogena blandningar[/i] har ett enhetligt utseende, och [i]heterogena blandningar[/i] består av flera faser.

en: Accuracy
sv: Noggrannhet

en: Consisting of accidental and systematic errors.
sv: Består av tillfälliga och systematiska fel.

en: Law of Conservation of Mass
sv: Lagen om massans bevarande

en: During a chemical reaction mass is neither lost nor gained. The sum mass of the material going into the reaction equals the sum of the mass of the products of the reaction.
sv: Under en kemisk reaktion går varken massa förlorad eller ökar. Summan av massan i materien som deltar i reaktionen är lika med summan av massan för resultaten av reaktionen.

en: Law of multiple proportions
sv: Lagen om konstanta proportioner

en: An alloy always contains the same elements in the same mass ratio. Should two or more elements bind together then the mass ratio is constant.
sv: En legering innehåller alltid samma grundämnen med samma massförhållande. Skulle två eller flera grundämnen bindas ihop är massförhållandet konstant.

en: Crystallization
sv: Kristallisering

en: Separation of solid, crystalline matter from a solution, or the liquid or gaseous phases.
sv: Separation av fast, kristallin materia från en lösning, vätskefas eller gasformig fas.

en: Solution
sv: Lösning

en: Homogeneous mix of multiple pure materials
sv: Homogen blandning av flera rena material.

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
sv: Massa

en: Measurement of an amount of matter.
sv: Mått på en mängd materia.

en: Matter
sv: Materia

en: All that takes up space and has mass.
sv: Allt som upptar utrymme och har massa.

en: Phase
sv: Fas

en: Through chemical composition and physical attributes, homogeneous portion of matter that separated from its environment in its expansion through a surface.
sv: En homogen mängd materia som separeras från expansion i sin omgivning av en yta, via kemisk sammansättning och fysiska egenskaper.

en: Accuracy and precision
sv: Noggrannhet och precision

en: Expressed through standard deviation: Values given over accidental errors.
sv: Uttryckt med standardavvikelse. Värden som anges för tillfälliga fel.

en: Correctness
sv: Riktighet

en: Values given over accidental errors.
sv: Värden angivna med tillfälliga fel.

en: SI-Unit
sv: SI-enhet

en: Measurement unit using International Symbols.
sv: Mätenhet som använder internationella symboler.

en: Significant figures
sv: Signifikant antal siffror

en: The number of digits which are meaningful in a number.
sv: Antal siffror som har någon betydelse i ett tal.

en: Standard deviation
sv: Standardavvikelse

en: An amount with which the precision of a measurement can be estimated.
sv: Ett värde som kan användas för att uppskata mätningars precision.

en: Heterogeneous mix consisting of a liquid and solid matter.
sv: Heterogen blandning som består av en vätska och fast materia.

en: Alloys
sv: Legeringar

en: Pure matter consisting of multiple elements in a set ratio.
sv: Ren materia som består av flera element med ett angivet förhållande.

en: Alpha rays
sv: Alfastrålning

en: Rays consisting of alpha particles, consisting of two protons and two neutrons that are emitted from the Atoms of certain radioactive elements.
sv: Strålning som består av alfapartiklar, med två protoner och två neutroner som avges från atomer av vissa radioaktiva grundämnen.

en: Atoms are chemically inseparable and building blocks of matter. Atoms of one kind are called an Element.
sv: Atomer är kemiskt odelbara byggblock i materia. Atomer av en sort kallas ett grundämne.

en: Electron
sv: Elektron

en: Atomic nucleus
sv: Atomkärna

en: The small, positively-charged center of an Atom, in which Protons and Neutrons are found.
sv: Det lilla positivt laddade centrumet i en atom, där protoner och neutroner kan hittas.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
sv: Atommassa

en: Mass of an atom, taken on a scale where the mass of a carbon atom is 12u. In elements that consist of different isotopes the mid-range mass of the isotope mix is given.
sv: En atoms massa, med en skala där massan hos en kolatom är 12 u. I grundämnen som består av olika isotoper anges mittvärdet i massintervallet hos isotopblandningen.

en: Isotope
sv: Isotop

en: Isotopes are forms of a chemical element whose nuclei have the same atomic number, Z, but different atomic masses, A. The word isotope, meaning at the same place, comes from the fact that all isotopes of an element are located at the same place on the periodic table.
sv: Isotoper är former av ett kemiskt grundämne vars kärnor har samma atomnummer, Z, men olika atommassor, A. Ordet isotop, som betyder på samma plats, kommer från det faktum att alla isotoper av ett grundämne finns på samma plats i periodiska systemet.

en: Spin
sv: Spinn

en: The spin is an intrinsic angular momentum associated with microscopic particles. It is a purely quantum mechanical phenomenon without any analogy in classical mechanics. Whereas classical angular momentum arises from the rotation of an extended object, spin is not associated with any rotating internal masses, but is intrinsic to the particle itself.
sv: Spinn är ett inneboende rörelsemängdsmoment sammankopplat med mikroskopiska partiklar. Det är ett rent kvantmekaniskt fenomen utan någon motsvarighet i klassisk mekanik. Medan det klassiska rörelsemängdsmomentet uppstår av rotation hos ett objekt med en utbredning, är spinn inte sammankopplat med någon roterande inre massa, utan är inneboende i själva partikeln.

en: Magnetic Moment
sv: Magnetiskt moment

en: The magnetic moment of an object is a vector relating the aligning torque in a magnetic field experienced by the object to the field vector itself. It is measured in units of the nuclear magneton µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0.0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]
sv: Det magnetiska momentet hos ett objekt är en vektor som kopplar samman det upprätande vridmomentet som objektet erfar i ett magnetfält mot själva fältvektorn. Det mäts i enheter av kärnmagnetoner µ[sub]n[/sub]=(5.0507866 ± 0,0000017) 10[sup]-27[/sup] JT[sup]-1[/sup]

en: Decay Mode
sv: Sönderfallstyp

en: The decay mode describes a particular way a particle decays. For radioactive decay (the decay of nuclides) the decay modes are:[br] -> alpha decay (emission of a Helium-4 nucleus).[br] -> ß[sup]-[/sup] decay (emission of an electron)[br] -> ß[sup]+[/sup] decay (emission of a positron) [br] -> electron capture (EC) [br] -> proton emission [br] -> spontaneous fission [br] Typically one decay mode predominates for a particular nuclide.
sv: Sönderfallstypen beskriver ett visst sätt som en partikel faller sönder. För radioaktivt sönderfall (nukliders sönderfall) är sönderfallstyperna:[br]-> alfa-sönderfall (avgivande av en Helium-4 kärna).[br]-> ß[sup]-[/sup] sönderfall (avgivande av en elektron)[br]-> ß[sup]+[/sup] sönderfall (avgivande av en positron)[br]-> elektroninfångning (EI)[br]-> protonemission[br]-> spontan-fission[br]Oftast dominerar en sönderfallstyp för en viss nuklid.

en: Decay Energy
sv: Sönderfallsenergi

en: The decay energy is the energy released by a nuclear decay.
sv: Sönderfallsenergin är den energi som frigörs av kärnsönderfall.

en: Nuclides
sv: Nuklider

en: [i]see isotopes[/i]
sv: [i]se isotoper[/i]

en: Isotone
sv: Isoton

en: Nuclear Isomer
sv: Kärnisomer

en: Isobars
sv: Isobarer

en: Two nuclides are isotones if they have the same number N of neutrons.
sv: Två nuklider är isotoner om de har samma antal neutroner N.

en: Isobars are nuclides having the same mass number, i.e. sum of protons plus neutrons.
sv: Isobarer är nuklider som har samma masstal, dvs. summan av antalet protoner och neutroner.

en: A nuclear isomer is a metastable or isomeric state of an atom caused by the excitation of a proton or neutron in its nucleus so that it requires a change in spin before it can release its extra energy. They decay to lower energy states of the nuclide through two isomeric transitions:[br] -> γ- emission (emission of a high-energy photon)[br] -> internal conversion (the energy is used to ionize the atom)[br] Contrast this with the definition of a chemical isomer, the more common use of the word. Also contrast with the meaning of isotope, in which the difference is the number of neutrons in the nucleus. Metastable isomers of a particular atom are usually designated with an "m" (or, in the case of atoms with more than one isomer, 2m, 3m, and so on). This designation is usually placed after the atomic symbol and number of the atom (e.g., Co-58m), but is sometimes placed as a superscript before (e.g., [sup]m[/sup]Co-58 or [sup]58m[/sup]Co).
sv: En kärnisomer är ett metastabilt eller isomeriskt tillstånd hos en atom som orsakas av excitation av en proton eller neutron i dess kärna så att den kräver en ändring av spinn innan den kan frigöra sin extra energi. Den avklingar till lägre energitillstånd hos nukliden genom två isomeriska övergångar:[br]-> γ- emission (avgivande av en högenergetisk foton)[br]-> intern konvertering (energin används för att jonisera atomen)[br]Kontrastera detta mot definitionen av en kemisk isomer, den vanligare användningen av ordet. Kontrastera det också mot betydelsen av isotop, där skillnaden är antalet neutroner i kärnan. Metastabila isomerer av en viss atom betecknas ofta med ett "m" (eller, i fallet med atomer som har fler än en isomer, 2m, 3m och så vidare). Beteckningen placeras oftast efter atomens symbol och nummer (t.ex. Co-58m), men placeras ibland upphöjt innan symbolen (t.ex. [sup]m[/sup]Co-58 eller [sup]58m[/sup]Co).

en: Beta rays
sv: Betastrålning

en: Rays consisting of electrons that are emitted from Atoms of radioactive elements.
sv: Strålar som består av elektroner som avges från atomer av radioaktiva grundämnen.

en: The electron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(9.1093897 ± 0.0000054)e-31 kg and a negative charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049)e-19 C
sv: Elektronen är en elementarpartikel med massan m[sub]e[/sub]=(9,1093897 ± 0,0000054) 10[sup]-31[/sup] kg och den negativa laddningen [i]e[/i]=(1,60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C

en: The proton is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6726231 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg and a positive charge of [i]e[/i]=(1.60217733 ± 0.00000049) 10[sup]-19[/sup] C which occurs in the nucleus of an atom.
sv: Protonen är en elementarpartikel med massan m[sub]e[/sub]=(1,6726231 ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] kg och den positiva laddningen [i]e[/i]=(1,60217733 ± 0,00000049) 10[sup]-19[/sup] C, som förekommer i atomens kärna.

en: The neutron is a subatomic particle with a mass of m[sub]e[/sub]=(1.6749286 ± 0.0000010) 10[sup]-27[/sup] kg which occurs in the nucleus of an atom.
sv: Neutronen är en elementarpartikel med massan m[sub]e[/sub]=(1,6749286 ± 0,0000010) 10[sup]-27[/sup] kg, som förekommer i atomens kärna.

en: Cathode Rays
sv: Katodstrålar

en: Cathode rays are streams of electrons observed in vacuum tubes, i.e. evacuated glass tubes that are equipped with at least two electrodes, a cathode (negative electrode) and an anode (positive electrode) in a configuration known as a diode.
sv: Katodstrålar är strömmar av elektroner som observeras i vakuumrör, dvs. glasrör tömda på luft som är försedda med minst två elektroder, en katod (negativ elektrod) och en anod (positiv elektrod) i en konfiguration som är känd som en diod.

en: Ionic Radius
sv: Jonradie

en: The Ionic Radius is the radius of a charged atom, known as an ion. The ion can have a positive or a negative charge. The charge of the ion with the radius shown is also displayed in Kalzium. A positive ion has fewer electrons in its shell than the atom, a negative ion has more electrons. Therefore, a positive ion has a smaller radius than its atom and vice versa.
sv: Jonradien är radien hos en laddad atom, en så kallad jon. Jonen kan ha en positiv eller negativ laddning. Laddningen hos jonen vars radie du ser visas också i Kalzium. En positiv jon har färre elektroner i sitt skal än atomen, en negativ jon har fler elektroner. Därför har en positiv jon en mindre radie än sin atom, och vice versa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
sv: Kovalent radie

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
sv: Atomradie

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
sv: van der Waalsradie

en: The van der Waals radius of an atom is the radius of an imaginary hard sphere which can be used to model the atom for many purposes. Van der Waals radii are determined from measurements of atomic spacing between pairs of unbonded atoms in crystals.
sv: Van der Waalsradien hos en atom är radien av en tänkt fast klot som kan användas för att modellera atomen i många syften. Van der Waalsradier bestäms från mätningar av atomavstånd mellan par av obundna atomer i kristaller.

en: The atomic radius is the distance from the atomic nucleus to the outmost stable electron orbital in a atom that is at equilibrium.
sv: Atomradien är avståndet från atomkärnan till den yttersta stabila elektronbanan i en atom som är i jämnvikt.

en: The covalent radius in chemistry corresponds to half of the distance between two identical atomic nuclei, bound by a covalent bond.
sv: Kovalent radie i kemin motsvaras av halva avståndet mellan två identiska atomkärnor bundna av en kovalent bindning.

en: Watchglass
sv: Urglas

en: Watchglasses are round glass panes with a diameter of around 5 - 10cm, used in various experimental techniques. The border is bent upwards to allow the watchglass to hold small amounts of liquids in order to let them evaporate. The evaporation can be accelerated by heating the watchglass with a Bunsen burner. Watchglasses can also be used to cover Petri dishes or beakers, and are also suited to weighing small amounts of matter or drying them in an airing cupboard. The term watchglass is derived from the former pocket watches' protection glass which was often domed.
sv: Urglas är runda glas med en diameter på cirka 5 - 10 cm, som används vid diverse experimentella tekniker. Deras kant är något uppåtböjd, så att de kan fyllas med små mängder vätska för att låta den avdunsta. Avdunstningen kan påskyndas genom att värma upp urglaset med en Bunsen-brännare. Urglas kan också användas för att täcka Petriskålar eller bägare. Dessutom är urglas lämpliga att väga små mängder materia eller alternativt torka den i dragskåpet. Termen urglas kommer från skyddsglaset på tidigare fickur som ofta var kupat.

en: Dehydrator
sv: Torkapparat

en: A dehydrator is a piece of laboratory apparatus, often made of glass, and which serves to dry chemical matters; that is, to remove water or liquid from a sample.
    			In principle it is a glass bowl with cap that has a planar grinding, so that the bowl is air-tight. The dehydrator's lower part is ordinarily filled with a drying agent such as calcium chloride, silica gel, phosphoric anhydride or sulphuric acid. The sample to be dried is placed on a diaphanous cartridge of plastic or ceramic above the drying agent.
    			The drying agent is hygroscopic, which means that it dehumidifies its environment by absorbing water vapor. The dry atmosphere then takes up water from the sample to be dried.
sv: En torkapparat är en laboratorieapparatur som ofta är gjord av glas, och gör tjänst för att torka kemisk materia, dvs. avlägsna vatten eller vätska från ett prov.
    I princip är det en glasskål med lock som är planslipat så att skålen blir lufttät. Torkapparatens undre del fylls vanligtvis med en torksubstans, t.ex. kalciumklorid, kiselgel, fosforanhydrid eller svavelsyra. Provet som ska torkas placeras på en genomsläpplig kassett av plast eller keramik ovanpå torksubstansen.
    Torksubstansen är hygroskopisk, vilket betyder att den avfuktar sin omgivning genom att absorbera vattenånga. Den torra atmosfären upptar därefter vatten från provet som ska torkas.

en: Spatula
sv: Spatel

en: The spatula is a laboratory tool to scrape off, grind, and transport chemicals. The material they are made of (e.g. iron, titanium, platinum) and their design (e.g. flat spatula or spoon spatula) varies.
sv: Spateln är en laboratorieredskap för att skrapa av, mala och transportera kemikalier. Materialet den är gjord av (t.ex. järn, titan, platina) och formen (t.ex. flat eller spadformad spatel) kan vara olika.

en: Water Jet Pump
sv: Vattenstrålpump

en: The water jet pump has two entry pipes and one exit, and consists, in principle, of two pipes one inside the other. At the water entry a water jet shoots under full pressure out of a nozzle into a slightly larger pipe. The water jet thereby carries away air or fluid from the second entry. <br> This is caused by the negative pressure in a drifting fluid, and thus it is an application of the hydrodynamic paradox (objects close to drifting fluids are aspirated instead of being pushed away).
sv: Vattenstrålpumpen har två inflöden och ett utflöde och består i princip av två rör som är sammansatta med varandra. I vatteninflödet sprutas en vattenstråle med fullt vattenledningstryck ur ett munstycke i ett något större rör. Därigenom för vattenstrålen bort luft eller vätska från det andra inflödet. <br>Detta sker på grund av det negativa trycket i en rörlig vätska, och är alltså en tillämpning av den hydrodynamiska paradoxen (objekt nära rörliga vätskor sugs med istället för att stötas bort).

en: Refractometer
sv: Refraktometer

en: With a refractometer the refractive index of optical media is determined. If the refractive index of a chemical is known it can be used after a synthesis to determine the sample's purity or to audit the synthesis' success.
sv: Med en refraktometer kan optiska mediers refraktionsindex bestämmas. Om en kemikalies refraktionsindex är känt kan det användas efter en syntes för att avgöra produktens renhet eller granska om syntesen lyckats.

en: Mortar
sv: Mortel

en: A mortar is used for manually grinding solids. It can also be used to homogenize a mixture of powders by grinding. A club-shaped tool known as a pestle is used with the mortar for grinding.
sv: En mortel används för att manuellt mala torrsubstanser. Den kan också användas för att homogenisera en blandning av pulver genom malning. Ett klubbformat verktyg känt som mortelstöt används i morteln för malning.

en: Heating Coil
sv: Värmeplatta

en: Heating coils are used to heat flasks and other containers. Multiple heating coils can be connected with a thermometer so that the heat will not exceed a specified temperature. It is possible to use a magnetic field inside the heating coil to stir fluids with a magnetic stirrer. This will homogenize the fluid in terms of temperature and composition.
sv: Värmeplattor används för att värma kolvar och andra behållare. Många värmeplattor kan anslutas till en termometer så att värmen inte överskrider en specifik temperatur. Det är möjligt att använda ett magnetfält inne i värmeplattan för att röra om i vätskor med en magnetomrörare. Det gör vätskan homogen med avseende på temperatur och sammansättning.

en: Cork Ring
sv: Korkring

en: Large containers like round-bottomed flasks are placed on rings made of cork, a special soft lightweight wood with good insulating qualities to protect fragile instruments.
sv: Stora behållare som rundkolvar placeras på ringar gjorda av kork, en särskilt mjuk och lätt typ av trä med goda isolationsegenskaper, för att skydda ömtåliga instrument.

en: Dropping Funnel
sv: Separertratt med tryckutjämningsrör

en: A dropping funnel can be used to drop precise amounts of fluid. The dropping speed can be controlled with a valve.
sv: En separertratt med tryckutjämningsrör kan användas för att droppa ut en exakt mängd av en vätska. Du kan styra dropphastigheten med en ventil.

en: Separating Funnel
sv: Separertratt

en: A separating funnel can be used to separate a mixture of fluids of differing densities. A valve at the bottom allows the denser fluid to be drained for transfer to another container.
sv: En separertratt kan användas för att separera en blandning av vätskor med olika densiteter. En ventil längst ner låter dig tappa ur den tätare vätskan för att överföra den till en annan behållare.

en: Test Tube Rack
sv: Provrörsställ

en: This rack is useful when many small amounts of chemicals are to be tested in a row; or alternatively, to dry test tubes.
sv: Provrörsstället är praktiskt när många små mängder med kemikalier ska provas i en följd, eller alternativt om du vill torka provrör.

en: Vortexer
sv: Vortex-skakapparat

en: A vortexer serves to homogenize reagents found in laboratories. The container containing liquid to be homogenized is put on a platform. The platform shakes by rotary agitation up to 3000RPM at which point a contact sensor is activated. In this way extremely small volumes of fluid can be homogenized quickly. It is the opposite of a centrifuge, used to separate fluids.
sv: En vortex-skakapparat tjänar till att homogenisera reagenter som används i laboratorier. Behållaren som innehåller vätska som ska homogeniseras ställs på en platta. Plattan skakar med roterande omrörning upp till 3000 varv/min då en kontaktsensor aktiveras. På så sätt kan även mycket små vätskevolymer snabbt homogeniseras. Den är motsatsen till en centrifug, som används för att separera vätskor.

en: Wash Bottle
sv: Sprutflaska

en: These bottles are used for many purposes. In most laboratories they are usually filled with water, salt, acid or other commonly used fluids. They make it easy to apply the fluid if a precisely measured amount is not needed.
sv: Dessa flaskor används för många syften. I de flesta laboratorier fylls de oftast med vatten, salt, syra eller andra vanligt förekommande vätskor. De gör det enkelt att använda vätskan om en exakt volym inte behöver mätas upp.

en: Rotary Evaporator
sv: Rotationsindunstare

en: A rotary evaporator consists of a round flask in a bath of hot water, and is designed to evaporate solvents. The flask is rotated and the solvent collects under a vacuum onto a condenser and drips into a condensate collecting flask. In this way solutions can be concentrated or purified. By attaching a vacuum pump, the air pressure and therefore the boiling point of the fluid can be decreased.
sv: En rotationsindunstare består av en rundkolv i ett bad med varmt vatten, som är konstruerad för att låta lösningsmedel avdunsta. Kolven roteras och lösningsmedlet samlas under vakuum på en kondensator och droppar ner i en uppsamlingskolv. På så sätt kan lösningar koncentreras eller renas. Lufttrycket och därmed vätskans kokpunkt kan sänkas via en ansluten vakuumpump.

en: Reflux Condenser
sv: Återflödeskondensor

en: A reflux condenser subjects fluid to a process where a gas produced by heating is collected on the reflux condenser. The fluid is cooled until it condenses and runs back into the original fluid. Usually it is put on a round-bottomed flask or several neck flasks.
sv: En återflödeskondensor utsätter vätskor för en process där en gas som skapas genom upphettning samlas på återflödeskondensorn, där den kyles till den kondenseras och förs tillbaka till den ursprungliga vätskan. Oftast placeras den på en rundkolv eller kolvar med flera halsar.

en: Pipette Bulb
sv: Peleusboll

en: A pipette bulb is used to fill pipettes. Squeezing then releasing the bulb produces a negative pressure, causing fluid to flow into the pipette; squeezing the bulb then causes the fluid to flow out of the pipette.
sv: En peleusboll används för att fylla pipetter. Att klämma och därefter släppa bollen ger ett negativt tryck, som gör att vätskan sugs in i pipetten. Att därefter klämma på bollen gör att vätskan flyter ut ur pipetten.

en: Test Tube
sv: Provrör

en: In a test tube small reactions or experiments are performed. There are many different types of tubes. For example some have connectors, some are etched for measurements, some are hardened for durability.
sv: Små reaktioner eller experiment utförs i ett provrör. Det finns många olika typer av provrör. Några har till exempel anslutningar, några är etsade för mätningar, några är härdade för lång hållbarhet.

en: Protective Goggles
sv: Skyddsglasögon

en: Most laboratories insist that protective goggles are worn. Without them, it is too risky to work with most chemicals. Usually, the lens is a special type of plastic that affords protection from both mechanical impacts, and acid and base chemicals.
sv: De flesta laboratorier insisterar på att alla bär skyddsglasögon. Utan dem är det för riskabelt att arbeta med de flesta kemikalier. Oftast är linsen en särskild sorts plast som skyddar dig både mot mekaniska stötar samt syror och basiska kemikalier.

en: Round-Bottomed Flask
sv: Rundkolv

en: A round-bottomed flask is used for many reactions. Some can be connected to other items, as the frosting on the neck shows. With cork rings they can be placed on a table.
sv: En rundkolv används för många reaktioner. Vissa kan anslutas till andra objekt, som isetsningen på halsen visar. De kan placeras på ett bord med korkringar.

en: Full Pipette
sv: Fyllpipett

en: Unlike a regular pipette, a full pipette only has one marking for a specific volume.
sv: I motsats till en vanlig pipett, har en fyllpipett bara en markering för en viss volym.

en: Drying Tube
sv: Torkrör

en: Some reactions need to be kept free of water: to make this possible a drying tube can be used. Drying tubes contains a hygroscopic chemical to absorb water from the atmosphere.
sv: Det finns reaktioner som måste hållas fria från vatten. För att möjliggöra det kan ett torkrör användas. Torkrör innehåller en hygroskopisk kemikalie för att absorbera vatten från atmosfären.

en: Test Tube Holder
sv: Provrörshållare

en: Test tube holders make it easier to hold test tubes. By using a holder, there is a safe distance between ones hand and the test tube when the tube is hot. Typically, test tube holders are used to hold test tubes over open flames.
sv: Provrörshållare gör det enkelt att hålla provrör. Genom att använda en hållare får man ett säkert avstånd mellan handen och provröret när provröret är varmt. I synnerhet används provrörshållare för att hålla provrör över öppen låga.

en: Measuring Cylinder
sv: Mätcylinder

en: A measuring cylinder can be used to measure amounts of liquids relatively precisely. Furthermore, the cylinder allows particulate matter to sink: following this, the particulates can be separated from the fluid by decanting.
sv: En mätcylinder kan användas för att mäta vätskemängder relativt noggrant. Dessutom tjänar en mätcylinder till att låta ett ämne bestående av partiklar sjunka. Efter detta, kan partiklarna separeras från vätskan genom dekantering.

en: Thermometer
sv: Termometer

en: A thermometer can be used to determine the temperature of a sample. In a laboratory, special thermometers are used which can also be used within acids or bases.
sv: En termometer kan användas för att bestämma temperaturen hos ett prov. I ett laboratorium används speciella termometrar, som också kan användas i syror eller baser.

en: Magnetic Stir Bar
sv: Omrörarmagnet

en: Magnetic stir bars are highly chemically inert, small magnetic bars. Most heaters have a built-in magnet which can rotate: this causes the stir bar to rotate and the mixture to become homogenized.
sv: Omrörarmagneter är ytterligt kemiskt inaktiva, små magnetisk stavar. De flesta värmare har en inbyggd magnet som kan rotera. Det gör att omrörarmagneten roterar och att lösningen homogeniseras.

en: Magnetic Stir Bar Retriever
sv: Magnetplockare

en: A magnetic stir bar retriever can be used to retrieve magnetic stir bars from containers. The retriever is a bar with a magnet at the end which attracts the stir bars.
sv: Med en magnetplockare kan du ta bort omrörarmagneter ur kärl. Magnetplockaren är en stav med en magnet i ändan som attraherar omrörarmagneterna.

en: Pipette
sv: Pipett

en: Pipettes are used to introduce small quantities of liquids in laboratories. A pipette has a volume scale and, as a rule, pipette bulbs are used as droppers for liquids. Both sorts of pipettes are calibrated for fluids with a temperature of 20°C and for time of outflow (signified by "Ex."). If needed, times of outflow are indicated on the pipettes.
sv: Pipetter gör tjänst för att dosera vätskor i laboratorier. En pipett har en volymskala, och i regel används pipettbollar för att droppa vätskor. Båda typer av pipett är anpassade för vätskor med temperaturen 20 °C och för utflödestid (angivet med "Ex."). Vid behov anges utflödestider på pipetterna.

en: Erlenmeyer Flask
sv: Erlenmeyerkolv

en: An Erlenmeyer flask, named after the chemist Emil Erlenmeyer (1825-1909), is different to a beaker in that it comes with an inverted conical base and a cylindrical neck. There are different types of Erlenmeyer flasks for laboratory applications: the narrow neck and wide neck forms. Depending on the application the flask may have precision grinding to allow good connection to other containers.
    			<br>
    			The narrow neck reduces the risk of fluid escaping, especially when boiling or during reactions which agitate the contents.
    			<br>
    			An Erlenmeyer flask is useful for mixing fluids or accelerating reactions by stirring or shaking, for example. The Erlenmeyer flask is particularly suited for a magnetic stirrer, since it can be placed directly on the stirring platform. A round-bottomed flask, by contrast, must be placed on a cork ring on the stirring platform.
sv: En Erlenmeyerkolv, namngiven efter kemisten Emil Erlenmeyer (1825-1909), skiljer sig från en bägare eftersom den har en omvänd konisk bas och en cylindrisk hals. Det finns olika typer av Erlenmeyerkolvar för laboratoriebruk, den med smal hals och den med vid hals. Beroende på bruk, kan kolven vara precisionsslipad för att möjliggöra god kontakt med andra behållare.
    <br>
    Den smala halsen minskar risken att vätska läcker ut, särskilt vid kokning eller under reaktioner som agiterar innehållet.
    <br>
    En Erlenmeyerkolv är till exempel användbar för att blanda vätskor eller accelerera reaktioner genom att röra om eller skaka. Erlenmeyerkolven är särskilt lämpad för magnetomrörare, eftersom den kan placeras direkt på omrörarplattan. I motsats till detta måste en kolv med rundad botten placeras i en korkring på omrörarplattan.

en: Ultrasonic Bath
sv: Ultraljudbad

en: For some chemical reactions it is important that the solvent is gas free. To achieve this the reaction vessel is put for some time into a ultrasonic bath. Due to the high sound frequency, the vapor locks peel away and ascend. This procedure is called out-gassing.
sv: För vissa kemiska reaktioner är det viktigt att lösningsvätskan är gasfri. För att uppnå det placeras reaktionskärlet en stund i ett ultraljudbad. Genom den höga ljudfrekvensen släpper låsta gaser och stiger upp. Proceduren kallas utgasning.

en: Scales
sv: Våg

en: In a laboratory, very precise quantities of reagents often have to be weighed out. High precision scales can measure masses down to 1/10000 gram. As such, they stand on granite blocks to avoid vibrations and are protected against changes in airflow by a dome.
sv: Man måste ofta väga mycket noggranna mängder med reagenter i ett laboratorium. Vågar med hög precision kan mäta massor ner till 1/10000 gram. Därför ställs de på granitblock för att undvika vibrationer och skyddas av en kupol mot ändringar i luftflödet.

en: Distillation bridge
sv: Destillationskolonn

en: One means of separating a mixture is to use distillation. In this setting, a distillation bridge acts as a conduit between the two pots. One pot contains the mixture to be separated, and through heating, a gas forms which is lead through the bridge. At the end of the bridge the gas phase is condensed and drips into a round flask. Typically, the bridge is cooled by return flow. Also, there is often a thermometer for controlling the temperature of the distillation bridge.
sv: Ett sätt att separera en blandning är att använda destillation. Destillationskolonnen utgör därvid förbindelsen mellan två kärl. I ett kärl finns blandningen som ska separeras. Genom upphettning uppstår en gas som leds via kolonnen. I slutet av kolonnen kondenseras gasfasen igen och droppar ner i en rundkolv. I allmänhet kyls kolonnen av återflöde. Dessutom finns ofta en termometer för att kontrollera destillationskolonnens temperatur.

en: Syringe
sv: Injektionsspruta

en: A syringe consists of two parts, a glass tube and a plunger, both normally made of glass. Gasses flow into the glass tube, and as the syringe is a closed system, the plunger moves outwards. This can be used to measure the volume of a reaction.
sv: En injektionsspruta består av två delar: En glasstub och en kolv. Båda är normalt gjorda av glas. En gas flyter in i glastuben, och eftersom injektionssprutan är ett slutet system, rör sig kolven utåt. Det kan användas för att mäta volymen hos en reaktion.

en: Separation Beaker
sv: Separerbägare

en: First, four small caps are placed at the four ends of the separation beaker. Then, whilst distilling, the beaker is turned by 60 degrees after a certain temperate has been reached. In doing so, at the end of the distillation, all four caps contain a specific liquid, depending on the boiling point of the liquid distilled.
sv: Först placeras fyra små kärl i de fyra ändarna av separerbägaren. Därefter, under destillationen, vrids bägaren 60 grader efter en viss temperatur har uppnåtts. På så sätt innehåller alla fyra kärlen en specifik vätska vid slutet av destillationen, beroende på kokpunkterna för vätskorna som destilleras.

en: Burner
sv: Brännare

en: There are several types of burners; this picture shows a Teclu-Burner. Each type of burner has specific uses, and they vary in peak temperature and overall heating capacity.
sv: Det finns flera typer av brännare. Bilden visar en Teclubrännare. Varje typ av brännare har särskilda användningsområden. De varierar i maximal temperatur och generell upphettningsförmåga.

en: Extractor Hood
sv: Dragskåp

en: Extractor hoods are used to filter out gases from chemical reactions. The air, once cleaned, is pumped outside of the building.
sv: Dragskåp används för att filtrera gaser från kemiska reaktioner. När luften väl har renats, pumpas den ut utanför byggnaden.

en: Contact Thermometer
sv: Kontakttermometer

en: Contact thermometers differ from regular thermometers in that they are connected to a heating coil, and are hence able to both sense and control the current temperature. In doing so, they allow experiments to be performed under a constant temperature. Contact thermometers work using a negative feedback loop: once the desired temperature has been reached, the heating coil is deactivated; when the temperature falls, the heating coil is reactivated.
sv: En kontakttermometer skiljer sig från vanliga termometrar genom att de är anslutna till en värmespiral, och kan på så sätt både känna av och styra aktuell temperatur. Genom att de gör det, tillåter de att experiment utförs vid en konstant temperatur. Kontakttermometrar fungerar med negativ återkoppling: när den önskade temperaturen väl har uppnåtts, stängs värmespiralen av, och när temperaturen faller, aktiveras värmespiralen igen.

en: Clamps
sv: Klämmare

en: Laboratory clamps make it easier to hold many kinds of tools.
sv: Laboratorieklämmare gör det enklare att hålla många sorters verktyg.

en: Indicator Paper
sv: Indikatorpapper

en: There are multiple ways of measuring the pH value of a solution, one of which is to use indicator paper. Indicator paper changes color depending on the pH of the solution applied to it, and by comparing to a chart a fairly accurate measure of the solution's pH can be obtained. If a more accurate measure is needed, a glass electrode can be used, which works by measuring the conductivity of the solution.
sv: Det finns flera sätt att mäta pH-värdet i en lösning, där ett är att använda indikatorpapper. Indikatorpapper ändrar färg beroende på pH-värdet hos lösningen som appliceras på det, och genom att jämföra med en skala kan ett ganska noggrant mått på lösningens pH-värde erhållas. Om ett noggrannare värde behövs kan en glaselektrod användas, som fungerar genom att mäta lösningens ledningsförmåga.

en: Short-Stem Funnel
sv: Pulvertratt

en: A funnel can be used to fill a narrow-necked vessel with a liquid or fine powder.
sv: En tratt kan användas för att fylla en smalhalsad behållare med en vätska eller ett fint pulver.

en: Buret
sv: Byrett

en: Burets are used to titrate liquids. A buret is filled with a specific volume of a liquid, and placed beneath it is a container such as an Erlenmeyer flask. By opening the valve on the buret, the liquid in the container will then be titrated. High-quality burets have a venting mechanism with which they can be very easily refilled with the exact volume for which the buret is calibrated.
sv: En byrett används för att titrera vätskor. Byretten fylls med en specifik volym av en vätska. Nedanför placeras en behållare såsom en Erlenmeyerkolv. Genom att öppna ventilen titreras vätskan i behållaren. Högkvalitativa byretter har en öppningsmekanism som kan användas för att enkelt återfylla dem med den exakta volym som byretten är kalibrerad för.

en: Beaker
sv: Bägare

en: Beakers can be used for many tasks. For instance, they are used to store chemicals and to perform chemical reactions. They are often also used for titrations.
sv: Bägare kan användas för en mängd olika uppgifter. De används exempelvis för att lagra kemikalier och för att utföra kemiska reaktioner. De används också ofta för titrering.

en: DSC (Differential Scanning Calorimeter)
sv: Differentiell svepkalorimeter (DSC)

en: A DSC measures the heat flow volume of a compound. This value is very specific for every kind of matter, and thus a DSC can be used to identify chemicals or to describe them.
sv: En differentiell svepkalorimeter (DSC) mäter en substans värmeflödesvolym. Värdet är mycket specifikt för varje materietyp, och därför kan en DSC användas för att identifiera kemikalier eller för att beskriva dem.

en: Dewar Vessel
sv: Dewarkärl

en: A Dewar vessel (or Dewar flask), named after the physicist Sir James Dewar (1842-1923), is a double-walled vacuum flask, designed to provide good thermal insulation. As such, they are useful for keeping liquids cool or warm. One well-known example of a Dewar vessel is a Thermos flask.
sv: Ett dewarkärl (eller dewarkolv), uppkallad efter fysikern Sir James Dewar (1842-1923), är en vakuumflaska med dubbla väggar, konstruerat för god termisk isolering. På grund av det är de lämpliga för att hålla vätskor kalla eller varma. En termosflaska är ett välkänt exempel på ett dewarkärl.

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
sv: Test

note: i18n: tag label attribute value
en: Hydrogen
sv: Väte

en: Greek 'hydro' and 'gennao' for 'forms water'.
sv: Det svenska namnet väte, för 'våt', myntades av Afzelius och Ekeberg 1795.

en: The Greek word for the sun was 'helios'.
sv: Det grekiska ordet för solen var 'helios'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
sv: Litium

en: Greek 'lithos' means 'stone'.
sv: Grekiska 'lithos' betyder 'sten'.

en: Greek 'beryllos' for 'light-green stone'.
sv: Grekiska 'beryllos' för 'ljusgrön sten'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Boron
sv: Bor

en: Boron means 'Bor(ax) + (carb)on'. It is found in borax and behaves a lot like carbon.
sv: Bor kommer från 'borax'. Det finns i borax och beter sig mycket likt kol.

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
sv: Kol

en: Latin 'carboneum' for carbon.
sv: Latinska 'carboneum' för kol.

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
sv: Kväve

en: Latin 'nitrogenium' ('forms saltpeter').
sv: Det svenska namnet kväve föreslogs av Afzelius och Ekeberg år 1795 för dess eld-kvävande egenskaper.

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
sv: Syre

en: Latin 'oxygenium' (forms acids).
sv: Bildat av de svenska kemisterna Afzelius och Ekeberg 1795 till sur (och syra).

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
sv: Fluor

en: Latin 'fluere' ('floats').
sv: Latinska 'fluere' ('flyter').

en: Greek 'neo'. meaning 'new'.
sv: Grekiska 'neo', som betyder 'ny'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
sv: Natrium

en: The name comes from Latin 'sodanum' which means 'headache remedy'. The symbol comes from Latin 'natrium' for Arabic 'natrun' or English 'soda'.
sv: Namnet och symbolen kommer av latinets 'natrium' från arabiska 'natrun'.

en: Named after the city of Magnesia.
sv: Namngivet efter staden Magnesia.

en: Latin 'alumen'.
sv: Latinska 'alumen'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Silicon
sv: Kisel

en: Latin 'silex'.
sv: Myntat av Berzelius från kiseljord 1823.

note: i18n: tag label attribute value
en: Phosphorus
sv: Fosfor

en: Greek 'phosphoros' for 'carries light'.
sv: Grekiska 'phosphoros' för 'bär ljus'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
sv: Svavel

en: In sanskrit 'sweb' means 'to sleep'.
sv: På sanskrit betyder 'sweb' 'att sova'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
sv: Klor

en: Greek 'chloros' for 'yellow-green'.
sv: Grekiska 'chloros' för 'gulgrön'.

en: Greek 'aergon' for 'inactive'.
sv: Grekiska 'aergon' för 'inaktiv'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
sv: Kalium

en: The name comes from the English 'potash' ('pot ashes') because it is found in caustic potashes. The symbol comes from the Latin 'kalium' for the original Arabic 'al qaliy' which means alkali.
sv: Namnet och symbolen kommer av latinets 'kalium' från det ursprungliga arabiska 'al qaliy' vilket betyder alkali.

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
sv: Kalcium

en: Latin 'calx' for 'lime'.
sv: Latinska 'calx' for 'kalk'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
sv: Skandium

en: Named because it was found in Scandinavia.
sv: Namngivet eftersom det hittades i Skandinavien.

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
sv: Titan

en: The Titans were giants in Greek mythology.
sv: Titaner var jättar i grekisk mytologi.

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
sv: Vanadin

en: 'Vanadis' is another name for the Nordic goddess Freyja.
sv: 'Vanadis' är ett annat namn på den nordiska gudinnan Freja.

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
sv: Krom

en: Greek 'chroma' means 'color'.
sv: Grekiska 'chroma' betyder 'färg'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Manganese
sv: Mangan

en: It was discovered near a town named Magnesia in black earth. Thus, it was named 'magnesia nigra', or for short, Manganese.
sv: Det upptäcktes nära en stad som heter Magnesia i svart jord. Alltså namngavs det 'magnesia nigra', eller kort Mangan.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iron
sv: Järn

en: Latin 'ferrum'.
sv: Lånat närmast från keltiska språket.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
sv: Kobolt

en: Named after the German word 'Kobold' for 'goblin'.
sv: Namngivet efter det tyska ordet 'Kobold' för 'bergsrå'.

en: 'Nickel' was the name of a mountain goblin.
sv: 'Nickel' var namnet på ett bergsrå.

note: i18n: tag label attribute value
en: Copper
sv: Koppar

en: Greek 'cuprum' for Cypres.
sv: Grekiska 'cuprum' for Cypern.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
sv: Zink

en: German 'zinking' for 'rough', because zinc ore is very rough.
sv: Tyska 'zinking' för 'grov', eftersom zinkmalm är mycket grov.

en: 'Gallia' is an old name for France.
sv: 'Gallia' är ett gammalt namn på Frankrike.

en: Latin 'germania' is an old name for Germany.
sv: Latinska 'germania' är ett gammalt namn på Tyskland.

note: i18n: tag label attribute value
en: Arsenic
sv: Arsenik

en: Greek 'arsenikos' for 'male' or 'bold'.
sv: Grekiska 'arsenikos' för 'manlig' eller 'djärv'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
sv: Selen

en: Greek 'selena' for 'moon'.
sv: Grekiska 'selena' för 'måne'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bromine
sv: Brom

en: Greek 'bromos' for 'smells badly'.
sv: Grekiska 'bromos' för 'luktar illa'.

en: Greek 'kryptos' for 'hidden'.
sv: Grekiska 'kryptos' för 'dold'.

en: Latin 'rubidus' for 'dark red'.
sv: Latinska 'rubidus' för 'mörkröd'.

en: Named after the mineral Strontianit.
sv: Namngivet efter mineralen Strontianit.

en: Named after the small town of Ytterby near Stockholm in Sweden. Terbium, Ytterbium and Erbium are also named after this town.
sv: Namngivet efter den lilla staden Ytterby nära Stockholm i Sverige. Terbium, Ytterbium och Erbium är också namngivna efter staden.

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
sv: Zirkonium

en: Named after the mineral zircon.
sv: Namngivet efter mineralen zirkon.

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
sv: Niob

en: Named after Niobe, the daughter of the Greek god Tantalus.
sv: Namngivet efter Niobe, dotter till den grekiske guden Tantalus.

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
sv: Molybden

en: This name has Greek roots. It means 'like Platinum' - it was difficult to distinguish Molybdenum from Platinum.
sv: Namnet har grekiska rötter. Det betyder 'likt Platina': det var svårt att skilja Molybden från Platina.

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
sv: Teknetium

en: Greek 'technetos' for artificial.
sv: Grekiska 'technetos' för konstgjort.

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
sv: Rutenium

en: Ruthenia is the old name of Russia.
sv: Ruthenia är det gamla namnet på Ryssland.

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
sv: Rodium

en: Greek 'rhodeos' means 'red like a rose'.
sv: Grekiska 'rhodeos' betyder 'röd som en ros'.

en: Named after the asteroid Pallas.
sv: Namngivet efter asteroiden Pallas.

en: Latin 'argentum' for silver.
sv: Latinska 'argentum' för silver.

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
sv: Kadmium

en: Greek 'kadmia' ('Galmei' = Zinc carbonate).
sv: Grekiska 'kadmia' ('Galmei' = Zinckarbonat).

en: Named after 'Indigo' because of its blue spectrum.
sv: Namngivet efter 'Indigo' på grund av dess blåa spektrum.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tin
sv: Tenn

en: Latin 'stannum' for tin.
sv: Latinska 'stannum' för tenn.

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
sv: Antimon

en: Arabic 'anthos ammonos' for 'blossom of the god Ammon'.
sv: Arabiska 'anthos ammonos' för 'guden Ammons blomma'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
sv: Tellur

en: Latin 'tellus' or 'telluris' for 'Planet Earth'.
sv: Latinska 'tellus' eller 'telluris' för 'planeten Jorden'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
sv: Jod

en: Greek 'ioeides' for 'violet'.
sv: Grekiska 'ioeides' för 'violett'.

en: Greek 'xenos' for 'foreigner'.
sv: Grekiska 'xenos' för 'främling'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
sv: Cesium

en: Latin 'caesius' for 'heaven blue'.
sv: Latinska 'caesius' för 'himmelsblått'.

en: Greek 'barys' for 'heavy'.
sv: Grekiska 'barys' för 'tungt'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lanthanum
sv: Lantan

en: Greek 'lanthanein' for 'hidden'. The Lanthanoids are also called the 'rare earth' elements.
sv: Grekiska 'lanthanein' för 'dold'. Lantanoiderna kallas också 'sällsynta jordartsmetaller'.

en: Named after the planetoid Ceres.
sv: Namngivet efter asteroiden Ceres.

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
sv: Praseodym

en: Greek 'prasinos didymos' for 'green twin'.
sv: Grekiska 'prasinos didymos' för 'grön tvilling'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
sv: Neodym

en: Greek 'neos didymos' for 'new twin'.
sv: Grekiska 'neos didymos' för 'ny tvilling'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Promethium
sv: Prometium

en: Named after the Greek Prometheus. Prometheus stole the fire from the gods and gave it to mankind.
sv: Namngivet efter greken Prometeus. Prometeus stal elden från gudarna och gav den till människorna.

en: Named after the mineral Samarskit.
sv: Namngivet efter mineralen samarskit.

en: Named after Europe.
sv: Namngivet efter Europa.

en: Named after the Finnish chemist Johan Gadolin.
sv: Namngivet efter den finska kemisten Johan Gadolin.

en: Named after the Swedish town of Ytterby and the mineral ytterbite from which Terbium was first refined. Yttrium, Erbium and Ytterbium are also named after this town.
sv: Namngivet efter den svenska staden Ytterby och mineralen ytterbit som Terbium först utvanns ur. Yttrium, Erbium och Ytterbium är också namngivna efter staden.

en: Greek 'dysprositor' for 'difficult to reach'.
sv: Grekiska 'dysprositor' för 'svår att nå'.

en: Latin 'holmia' for the old name of Stockholm.
sv: Latinska 'holmia' för det gamla namnet på Stockholm.

en: Named after the Swedish town of Ytterby where the mineral gadolinite (from which Erbium was first refined) was first mined. Yttrium, Terbium and Ytterbium are also named after this town.
sv: Namngivet efter den svenska staden Ytterby där mineralen gadolinit först bröts (som Erbium först utvanns ur). Yttrium, Terbium och Ytterbium är också namngivna efter staden.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
sv: Tulium

en: Named after the old name of Scandinavia, 'Thule'.
sv: Namngivet efter det gamla namnet på Skandinavien, 'Thule'.

en: Like Yttrium, Terbium and Erbium, this is named after the Swedish town of Ytterby.
sv: Som Yttrium, Terbium och Erbium, är det namngivet efter den svenska staden Ytterby.

en: Named after the Roman name 'Lutetia' for Paris.
sv: Namngivet efter det romerska namnet 'Lutetia' för Paris.

en: Niels Bohr originally predicted the properties of this element before discovery, so it was named after his hometown of 'Hafnia' (the old Latin name of Copenhagen, Denmark).
sv: Niels Bohr förutsåg ursprungligen grundämnets egenskaper innan det upptäcktes, så det namngavs efter hans hemstad 'Hafnia' (det gamla latinska namnet på Köpenhamn i Danmark).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
sv: Tantal

en: Named after the Greek myth of Tantalos.
sv: Namngivet efter den grekiska myten om Tantalus.

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
sv: Wolfram

en: The name comes from the Swedish 'tung sten' which means 'heavy stone'. The symbol comes from the old German name for the element 'wolfram', which described how tungsten interacts with tin 'like a wolf eats a sheep (ram)'.
sv: Namnet och symbolen kommer från det gamla tyska namnet som beskriver hur Wolfram reagerar med tenn likt 'en varg som äter ett får (ram)'.

en: Named after the German river Rhine (latin 'Rhenium').
sv: Namngivet efter den tyska floden Rhen (latinska 'Rhenium').

en: Greek for 'smell'. Its oxides smell strongly like radishes.
sv: Grekiska för 'lukt'. Dess oxid luktar starkt av rädisor.

en: Greek 'iris' for 'rainbow'.
sv: Grekiska 'iris' för 'regnbåge'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
sv: Platina

en: Spanish 'platina' means 'small silver'.
sv: Spanska 'platina' betyder 'litet silver'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
sv: Guld

en: Latin 'aurum'. Named after Aurora, the goddess of sunrise.
sv: Latinska 'aurum'. Namngivet efter Aurora, soluppgångens gudinna.

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
sv: Kvicksilver

en: Graeco-Latin 'hydrargyrum' for 'liquid silver'.
sv: Översättning av latinska 'argentum vivum' för 'levande silver'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
sv: Tallium

en: Greek 'tallos' for 'young twig'.
sv: Grekiska 'tallos' for 'späd kvist'.

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
sv: Bly

en: Latin 'plumbum' for Lead.
sv: Latinska 'plumbum' för bly.

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
sv: Vismut

en: The old name of Bismuth is 'Wismut', which stood for 'white mass'.
sv: Det gamla namnet på Vismut är 'Wismut', vilket stod för 'vit massa'.

en: Named after Poland to honor Marie Curie.
sv: Namngivet efter Polen för att hedra Marie Curie.

note: i18n: tag label attribute value
en: Astatine
sv: Astat

en: Greek 'astator' for 'changing'.
sv: Grekiska 'astator' för 'föränderligt'.

en: Named after Radium. It ends with 'on' to make it clear that it is a noble gas.
sv: Namngivet efter Radium. Det slutar med 'on' för att klargöra att det är en ädelgas.

en: Named after France to honor Marguerite Perey.
sv: Namngivet efter Frankrike för att hedra Marguerite Perey.

en: Latin 'radius' for 'beam', as it is radioactive.
sv: Latinska 'radius' för 'stråle', eftersom det är radioaktivt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Actinium
sv: Aktinium

en: Greek 'aktis' for 'beam' - actinium is radioactive.
sv: Grekiska 'aktis' för 'stråle': Aktinium är radioaktivt.

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
sv: Torium

en: Named after the Norse god of thunder: Thor
sv: Namngivet efter åskguden Tor

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
sv: Protaktinium

en: Greek 'protos' for 'ancester'. Protactinium is named in this way because Actinium is a product of decay radiation of Protactinium.
sv: Grekiska 'protos' för 'anfader'. Protaktinium är namngivet på detta sätt eftersom Aktinium är en produkt vid radioaktiv nedbrytning av Protaktinium.

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
sv: Uran

en: Greek 'ouranos' for 'heaven'. Named after the planet Uranus.
sv: Grekiska 'ouranos' för 'himlen'. Namngivet efter planeten Uranus.

en: Named after the planet Neptune.
sv: Namngivet efter planeten Neptunus.

en: Named after the planet Pluto.
sv: Namngivet efter planeten Pluto.

en: Named after America.
sv: Namngivet efter Amerika.

en: Named after Marie Curie.
sv: Namngivet efter Marie Curie.

en: Named after the town Berkeley where it was discovered.
sv: Namngivet efter staden Berkeley där det upptäcktes.

en: Named after the US-State of California.
sv: Namngivet efter delstaten Kalifornien i USA.

en: Named after the scientist Albert Einstein.
sv: Namngivet efter vetenskapsmannen Albert Einstein.

en: Named after the scientist Enrico Fermi.
sv: Namngivet efter vetenskapsmannen Enrico Fermi.

en: Named after the scientist D.I. Mendeleev.
sv: Namngivet efter vetenskapsmannen D. I. Mendelejev.

en: Named after the scientist Alfred Nobel.
sv: Namngivet efter vetenskapsmannen Alfred Nobel.

en: Named after the scientist Ernest Orlando Lawrence.
sv: Namngivet efter vetenskapsmannen Ernest Orlando Lawrence.

en: Named after the scientist Ernest Rutherford.
sv: Namngivet efter vetenskapsmannen Ernest Rutherford.

en: Named after the science-town Dubna in Russia.
sv: Namngivet efter vetenskapsstaden Dubna i Ryssland.

en: Named after the scientist G. Theodore Seaborg.
sv: Namngivet efter vetenskapsmannen G. Theodore Seaborg.

en: Named after the scientist Niels Bohr.
sv: Namngivet efter vetenskapsmannen Niels Bohr.

en: Latin 'hassia' for the German county Hessen. In Hessen a lot elements have been discovered.
sv: Latin 'Hassia' för det tyska förbundslandet Hessen. Många grundämnen har upptäckts i Hessen.

en: Named after the scientist Lise Meitner.
sv: Namngivet efter vetenskapskvinnan Lise Meitner.

en: Named after the German city Darmstadt where many elements have been discovered.
sv: Namngivet efter den tyska staden Darmstadt där många grundämnen har upptäckts.

note: i18n: tag label attribute value
en: Roentgenium
sv: Röntgenium

en: Named after Wilhelm Conrad Röntgen.
sv: Namngivet efter Wilhelm Conrad Röntgen.

en: Historically known as eka-mercury. Named after the astronomer Nicolaus Copernicus.
sv: Historiskt känt som eka-kvicksilver. Namngivet efter astronomen Nicolaus Copernicus.

en: Named after 'Nihon', the romanized spelling for 'Japan' in Japanese. The element was the first element discovered in Japan, at the RIKEN Nishina Center for Accelerator-Based Science. Historically known as eka-thallium.
sv: Namngivet efter 'Nihon', den latinska stavningen av 'Japan' på japanska. Grundämnet var det första som upptäcktes i Japan, på RIKEN Nishina-centret för acceleratorbaserad vetenskap. Historiskt känt som eka-tallium.

en: Historically known as eka-lead. Named after Flerov Laboratory of Nuclear Reactions (Dubna, Russia) where superheavy elements are synthesized.
sv: Historiskt känt som eka-bly. Namngivet efter astronomen Flerov-laboratoriet för nukleära reaktioner (Dubna, Ryssland) där supertunga grundämnen syntetiseras.

note: i18n: tag label attribute value
en: Moscovium
sv: Moskovium

en: Named for the Moscow, Russia, region which is home to the Joint Institute for Nuclear Research that was a co-discoverer of this element. Historically known as eka-bismuth.
sv: Namngivet efter Moskva i Ryssland, området som är hemvist för det förenade institutet för kärnforskning som var en av upptäckarna av grundämnet. Historiskt känt som eka-vismut.

en: Historically known as eka-polonium. Named after Livermore National Laboratory (USA).
sv: Historiskt känt som eka-polonium. Namngivet efter Livermore nationella laboratorium (Förenta staterna).

note: i18n: tag label attribute value
en: Tennessine
sv: Tennessin

en: Named for the American state of Tennessee which is home to the Oak Ridge National Laboratory and Vanderbilt University whom were co-discoverers of this element. Historically known as eka-astatine.
sv: Namngivet från den amerikanska staten Tennessee som är hemvist för Oak Ridge nationella laboratoriet och Vanderbilt-universitetet, som ingick bland upptäckarna av grundämnet. Historiskt känt som eka-astat.

en: Named in honor of Professor Yuri Oganessian's trans-actinide element research. Historically known as eka-radon, eka-emanation before 1960.
sv: Namngivet för att hedra Professor Yuri Oganessians forskning om transaktinoida grundämnen. Historiskt känt som eka-radon, eller eka-niton innan 1960.

en: Classic Periodic Table
sv: Klassiskt periodiskt system

en: Long Periodic Table
sv: Långt periodiskt system

en: Short Periodic Table
sv: Kort periodiskt system

en: Transition Elements
sv: Övergångsmetaller

en: DZ Periodic Table
sv: DZ periodiskt system

[ctx: @title:window]
en: Chemical Calculator
sv: Kemisk räknare

en: Equation Balancer
sv: Ekvationsbalansering

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
sv: Inledning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
sv: Kärnberäkning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
sv: Gasberäkning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
sv: Koncentrationsberäkning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
sv: Molekylmassberäkning

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Titration Calculator
sv: Titreringsberäkning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTreeWidget, tree)
en: <big>Select the calculator that you want to use</big>
sv: <big>Välj beräkning som du vill använda</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, tree)
en: This is the index of the various calculators available. For more information on each calculator, click on 'Introduction'.
sv: Här är index för de olika tillgängliga beräkningarna. För mer information om varje beräkning, klicka på 'Inledning'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
sv: Beräkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <h1>The Kalzium Calculators</h1>
sv: <h1>Beräkningar i Kalzium</h1>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Information about the various calculators</big>
sv: <big>Information om de olika beräkningarna</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
sv: Här är beskrivningen av funktionen hos varje beräkningsverktyg i Kalzium.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big>Welcome to the Kalzium calculators!<br /></big>
    <p>This calculator contains a variety of calculators for different tasks performing different calculations.</p>
    <p>You can find the following calculators in Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Molecular mass calculator<br /></b>This calculator helps you calculate the molecular masses of different molecules.<br />You can specify short form of the molecule names add more such aliases.</li>
    <li><b>Concentrations calculator<br /></b>You can calculate quantities which include:</li>
    <ul type="circle"><li>Amount of substance</li>
    <li>Volume of solvent</li>
    <li>Concentration of substance</li></ul>
    <p>There are a wide range of units to choose from and different methods to specify quantities.</p>
    <li><b>Nuclear calculator<br /></b>This calculator makes use of the nuclear data available in Kalzium to predict the expected masses of a material after time.</li>
    <li><b>Gas calculator<br /></b>This calculator can calculate the values of Temperature, pressure, volume, amount of gas etc. for various ideal as well as non-ideal gases.</li>
    <li><b>Equation Balancer<br /></b>This calculator can balance chemical equations.</li>
    <li><b>Titration calculator<br /></b>This calculator tries to find out the equivalence point of a pH-meter followed titration best fitting it with an hyperbolic tangent. You can also let it solve an equilibrium system of equations and see how the concentration of a species changes in function of another one.</li></ul>
sv: <big>Välkommen till Kalziums beräkningsverktyg.<br /></big>
    <p>Det här verktyget innehåller en mängd olika beräkningsverktyg för olika uppgifter som utför olika beräkningar.</p>
    <p>Följande beräkningsverktyg finns i Kalzium:</p>
    <ul><li><b>Beräkning av molekylmassa<br /></b>Beräkningsverktyget hjälper dig att beräkna molekylmassa hos olika molekyler.<br />Du kan ange en kort form av molekylnamn, och lägga till flera sådana alias.</li>
    <li><b>Koncentrationsberäkning<br /></b>Du kan beräkna kvantiteter som omfattar</li>
    <ul type="circle"><li>Ämnets mängd	</li>
    <li>Lösningsmedlets volym</li>
    <li>Ämnets koncentration</li></ul>
    <p>Det finns ett stort antal enheter att välja mellan och olika metoder att ange kvantiteter.</p>
    <li><b>Kärnberäkningsverktyg<br /></b>Det här verktyget använder kärndata tillgänglig i Kalzium för att förutsäga förväntade massor av ett ämne efter en viss tid.</li>
    <li><b>Gasberäkningsverktyg<br /></b>Det här verktyget kan beräkna temperatur, tryck, volym, gasmängd, etc. för diverse ideala och icke-ideala gaser.</li>
    <li><b>Ekvationsbalanseringsverktyg<br /></b>Det här verktyget kan balansera kemiska ekvationer.</li>
    <li><b>Titreringsberäkning<br /></b>Det här verktyget försöker ta reda på ekvivalenspunkten för en pH-mätning efter titrering, genom att hitta bästa anpassning av en hyperbolisk tangens-kurva. Det kan också lösa ett jämnviktsekvationssystem för att visa hur koncentrationen hos en population ändras som funktion av en annan.</li></ul>

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
sv: Procentvärdet måste vara mindre än 100.0. Ange ett giltigt värde.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
sv: Densiteten kan inte vara noll. Ange ett giltigt värde.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
sv: Molmassan kan inte vara noll. Ange ett giltigt värde.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
sv: Molmassan kan inte vara noll. Ange ett giltigt värde.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
sv: Antal mol kan inte vara noll. Ange ett giltigt värde.

en: Molar mass of solvent is zero, please enter a valid value.
sv: Lösningens molmassa är noll. Ange ett giltigt värde.

en: Number of equivalents is zero. Cannot calculate equivalent mass.
sv: Antal ekvivalenter är noll. Kan inte beräkna ekvivalent massa.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
sv: Koncentrationen är noll. Ange ett giltigt värde.

en: The volume of the solvent cannot be zero.
sv: Lösningsmedlets volym kan inte vara noll.

en: The number of moles of the solvent cannot be zero.
sv: Antal mol av lösningsmedlet kan inte vara noll.

en: The mass of the solvent cannot be zero.
sv: Lösningsmedlets massa kan inte vara noll.

en: Insufficient data to calculate the required value, please specify normality.
sv: Otillräcklig data. För att beräkna det som krävs, ange normalitet.

en: Insufficient data, specify molarity / mole fraction / molality to calculate.
sv: Otillräcklig data. Ange molvärde, molförhållande eller molalitet för att utföra beräkning.

en: The amount is specified in moles, cannot calculate molar/equivalent masses. Please specify mass/volume.
sv: Mängd angiven i mol. Kan inte beräkna molmassa och ekvivalent massa. Ange massa/volym.

en: You can calculate the molar mass of solvent only if the mole fraction is specified.
sv: Du kan bara beräkna molmassan hos lösningsmedlet om molförhållandet är angivet.

en: Molar mass cannot be zero, please enter a valid value.
sv: Molmassan kan inte vara noll. Ange ett giltigt värde.

en: Equivalent mass cannot be zero, please enter a valid value.
sv: Ekvivalent massa kan inte vara noll. Ange ett giltigt värde.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Some of the following data is not necessary. For instance, if you specify the amount of solute in moles, you do not have to specify the molar mass of the solute.</span></p></body></html>
sv: <!DOCTYPE HTML PUBLIC "-//W3C//DTD HTML 4.0//EN" "http://www.w3.org/TR/REC-html40/strict.dtd">
    <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Liberation Sans'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal;">
    <p style=" margin-top:12px; margin-bottom:12px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;"><span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Vissa av följande uppgifter behövs inte. Om du exempelvis anger mängden löst ämne i mol, behöver du inte ange det lösta ämnets molmassa.</span></p></body></html>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
sv: Uppgifter

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_36)
en: <big><b>Amount of solute:</b></big>
sv: <big><b>Mängd löst ämne</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: <big>Specify the amount of solute</big>
sv: <big>Ange mängden lösningsmedel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
sv: Det här är rutan använd för att ange mängden löst ämne i lösningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
sv: Metoden som du vill använda för att ange mängden löst ämne

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
sv: Rutan används för att ändra sätt som mängden löst ämne anges, dvs. massa, mol, volym.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_39)
en: <big><b>Molar mass of solute:</b></big>
sv: <big><b>Molmassa för löst ämne:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the solute</big>
sv: <big>Ange lösningsmedlets molmassa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
sv: Rutan används för att ange ämnets molmassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_40)
en: <big><b>Equivalent mass of solute:</b></big>
sv: <big><b>Ekvivalent massa för löst ämne:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: <big>Specify the equivalent mass of the solute</big>
sv: <big>Ange den ekvivalenta massan för löst ämne</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, eqtMass)
en: This box is used to specify the equivalent mass of the solute. This is required only if concentration in terms of normality is involved.
    Normality = Number of Equivalents / liter of solution
sv: Rutan används för att ange det lösa ämnets ekvivalenta massa. Det krävs bara om koncentration i form av normalitet är inblandat.
    Normalitet = Antal ekvivalenter / liter av lösningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_52)
en: <big><b>Density of solute:</b></big>
sv: <big><b>Densitet för löst ämne:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: <big>Specify the density of the solute</big>
sv: <big>Ange lösningsmedlets densitet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolute)
en: This box is used to specify the value of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
sv: Rutan används för att ange värdet av det lösta ämnets densitet. Det krävs bara om du anger mängden löst ämne i form av volym.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_31)
en: <big><b>Amount of Solvent:</b></big>
sv: <big><b>Mängd lösningsmedel:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: <big>Specify the amount of solvent</big>
sv: <big>Ange mängden lösningsmedel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolvent)
en: This box is used to specify the amount of solvent in the solution.
sv: Rutan används för att ange mängden lösningsmedel i lösningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: <big>The method by which you want to specify volume</big>
sv: <big>Metoden som du vill använda för att ange volym</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvtType)
en: This box is used to change the mode in which amount of solvent is specified, i.e. mass, moles or volume.
sv: Rutan används för att ändra sätt som mängden lösningsmedel anges, dvs. massa, mol, volym.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_42)
en: <big><b>Molar mass of solvent:</b></big>
sv: <big><b>Lösningsmedlets molmassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: <big>Specify the molar mass of the solvent</big>
sv: <big>Ange lösningsmedlets molmassa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMassSolvent)
en: This box is used to specify the molar mass of the solvent.
sv: Rutan används för att ange lösningsmedlets molmassa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_55)
en: <big><b>Density of Solvent:</b></big>
sv: <big><b>Densitet för lösningsmedel:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: <big>Specify the density of the solvent</big>
sv: <big>Ange lösningsmedlets densitet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, densitySolvent)
en: This box is used to specify the density of the solution and is required only if the amount of solution is specified/needed in terms of mass.
sv: Rutan används för att ange värdet av lösningens densitet, och krävs bara om lösningsmängden anges eller beräknas i form av massa.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_41)
en: <big><b>Concentration:</b></big>
sv: <big><b>Koncentration:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: <big>Specify the concentration of the solution</big>
sv: <big>Ange lösningens koncentration</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, concentration)
en: This box is used to specify the concentration of the solution in respective units to the right.
sv: Rutan används för att ange lösningens koncentration i respektive enhet till höger.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_37) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: <big><b>Calculate:</b></big>
sv: <big><b>Beräkna</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mode)
en: <big>Specify what you want to calculate</big>
sv: <big>Ange vad du vill beräkna</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This is the list of quantities that you can calculate. Choose one of the quantities and specify the other required values to calculate it.
sv: Det här är listan med kvantiteter som kan beräknas. Välj en av kvantiteterna och ange de övriga nödvändiga värdena för att beräkna den.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
sv: Ange enheterna för lösningsmedlets densitet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, conc_unit)
en: <big>Specify the unit/method for specifying concentration</big>
sv: <big>Ange enheten eller metoden för att specificera koncentration</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: <big>The units for amount of solvent</big>
sv: <big>Enheterna för mängd lösningsmedel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
sv: Rutan används för att ange enheten för mängden löst ämne i lösningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_19)
en: <big>The units for molar mass of solvent</big>
sv: <big>Enheterna för lösningsmedlets molmassa</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
sv: (g/mol)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: <big>Specify the units of density</big>
sv: <big>Ange densitetsenheterna</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, densSlt_unit)
en: This box is used to specify the units of the density of the solute. This is required only if you are specifying the amount of solute in terms of volume.
sv: Rutan används för att ange enheten för det lösta ämnets densitet. Det krävs bara om du anger mängden löst ämne i form av volym.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: <big>Specify the units for the amount of solute</big>
sv: <big>Ange enheterna för mängden lösningsmedel</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
sv: Rutan används för att ange enheten för mänden löst ämne i lösningen.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_17)
en: <big>Units for molar mass of solute</big>
sv: <big>Enhet för det lösta ämnets molmassa</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_18)
en: <big>Units for equivalent mass of solute</big>
sv: <big>Enhet för det lösta ämnets ekvivalenta massa</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: <big>Reset all values to initial values</big>
sv: <big>Återställ alla värden till de ursprungliga</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
sv: Återställ

en: Molar mass cannot be zero, please enter a non-zero value.
sv: Molmassan kan inte vara noll. Ange ett värde som inte är noll.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <big><b>Change the quantities and observe the other quantities change dynamically.<br />Mass and moles are directly dependent for a given gas.</b></big>
sv: <big><b>Ändra kvantiteterna och observera hur övriga kvantiteter ändras dynamiskt.<br />Massa och mol är direkt beroende för en given gas.</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: <big><b>Molar mass of the gas:</b></big>
sv: <big><b>Gasens molmassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: <big>Specify the molar mass of the gas</big>
sv: <big>Ange gasens molmassa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
sv: Rutan kan användas för att ange gasens molmassa, t.ex. 2 för vätgas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_25)
en: <big><b>Moles:</b></big>
sv: <big><b>Mol:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: <big>Specify the number of moles of the gas</big>
sv: <big>Ange antal mol av gasen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, moles)
en: This box can be used to specify the number of moles of the gas.
    Moles = mass / molar mass
sv: Rutan kan användas för att ange antal mol av gasen.
    mol = massa / molmassa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_24)
en: <big><b>Mass:</b></big>
sv: <big><b>Massa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: <big>Specify the Mass of the gas</big>
sv: <big>Ange gasens massa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
sv: Rutan kan användas för att ange gasens massa.
    Massa = mol * molmassa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, mass_unit)
en: <big>Specify the unit of mass of the gas</big>
sv: <big>Ange enhet för gasens massa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
sv: Rutan används för att ändra massenhet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_27)
en: <big><b>Pressure:</b></big>
sv: <big><b>Tryck:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: <big>Specify the Pressure of the gas</big>
sv: <big>Ange gasens tryck</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
sv: Rutan kan användas för att ändra gasens tryck.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: <big>Specify the units for pressure of the gas</big>
sv: <big>Ange enheterna för gastryck</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
sv: Rutan kan användas för att ange tryckenhet, t.ex. atmosfärer, bar, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_29)
en: <big><b>Temperature:</b></big>
sv: <big><b>Temperatur:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: <!----><big>Specify the temperature of the gas</big>
sv: <!----><big>Ange gastemperaturen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
sv: Rutan kan användas för att ange gasens temperatur.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, temp_unit)
en: <big>Specify the units for the temperature of the gas</big>
sv: <big>Ange enheterna för gastemperaturen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
sv: Rutan kan användas för att ange temperaturenhet, t.ex. Kelvin, Celsius, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_26)
en: <big><b>Volume:</b></big>
sv: <big><b>Volym:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: <big>Specify the volume of the gas</big>
sv: <big>Ange gasens volym</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
sv: Rutan kan användas för att ange gasens volym.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, volume_unit)
en: <big>Specify the units for volume of the gas</big>
sv: <big>Ange enheterna för gasvolym</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
sv: Rutan kan användas för att ändra volymenhet, t.ex. liter.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
sv: Data för icke-ideala gaser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_30)
en: <big><b>Van der Waals constant 'b':</b></big>
sv: <big><b>Van der Waalskonstant 'b':</b></big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_28)
en: <big><b>Van der Waals constant 'a':</b></big>
sv: <big><b>Van der Waalskonstant 'a':</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
sv: Ange enhet för van der Waalskonstanten 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
sv: Rutan kan användas för att ange enhet för van der Waalskonstanten 'b' för gasen. Det krävs bara för en verklig gas. Den kan sättas till 0,0 för en ideal gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
sv: Ange enhet för van der Waalskonstanten 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
sv: Rutan kan användas för att ange enhet för van der Waalskonstanten 'b' för gasen. Det krävs bara för en verklig gas. Den kan sättas till 0,0 för en ideal gas.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
sv: Enhet för van der Waalskonstanten 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
sv: Det här kan användas för att ange enhet för van der Waalskonstanten 'b'.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
sv: per mol

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
sv: liter² atmosfär/mol²

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
sv: Klicka för att återställa alla värden till de ursprungliga

en: Initial amount cannot be zero.
sv: Ursprungligt mängd kan inte vara noll.

en: Final amount cannot be zero.
sv: Slutlig mängd kan inte vara noll.

en: Time is zero, please enter a valid value.
sv: Tiden är noll. Ange ett giltigt värde.

en: The final amount is greater than the initial amount.
sv: Slutlig mängd är större än ursprunglig.

note: i18n: ectx: property (html), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Select what you want to calculate from the combo box next to the "calculate" label and change the values / units to calculate.</span>
sv: <span style=" font-size:12pt; font-weight:600;">Välj vad du vill beräkna med kombinationsrutan intill beteckningen "beräkna" och ändra värden eller enheter att beräkna.</span>

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
sv: Grundämnesdata

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_11)
en: <big><b>Element Name:</b></big>
sv: <big><b>Elementnamn:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, element)
en: <big>Specify the Element you want to consider</big>
sv: <big>Ange grundämnet du vill behandla</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
sv: Rutan används för att ange grundämnet som beräkningen ska utföras med.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_12)
en: <big><b>Isotope mass:</b></big>
sv: <big><b>Isotopmassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, isotope)
en: <big>Specify an isotope of the current element</big>
sv: <big>Ange en isotop av det aktuella grundämnet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
sv: Rutan används för att ange isotopen för grundämnet som beräkningen utförs med.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_14)
en: <big><b>Half-life:</b></big>
sv: <big><b>Halveringstid</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: <big>Specify the half-life of the radioactive isotope</big>
sv: <big>Ange halveringstiden för den radioaktiva isotopen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
sv: Rutan används för att ange halveringstiden för isotopen ovan.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: <big>The unit of Half-life</big>
sv: <big>Enhet för halveringstiden</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
sv: Rutan används för att ange halveringstidens enhet, t.ex. år, sekunder, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
sv: år

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
sv: sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
sv: minuter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
sv: timmar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
sv: dagar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
sv: veckor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <big><b>Atomic mass:</b></big>
sv: <big><b>Atommassa:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, mass)
en: <big>Atomic mass of the isotope selected</big>
sv: <big>Atommassa för den valda isotopen</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
sv: Texten visar isotopens atommassa i gram per mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, label_2)
en: <big>The unit of atomic mass</big>
sv: <big>Enhet för atommassan</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
sv: gram/mol

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
sv: Övrig data

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
sv: Rutan används för att bestämma vad du vill beräkna. Välj bland 'Tid', 'Ursprunglig mängd av ämnet' och 'Slutlig mängd av ämnet'.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
sv: Ursprunglig mängd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
sv: Slutlig mängd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
sv: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_69)
en: <big><b>Initial amount:</b></big>
sv: <big><b>Ursprunglig mängd:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: <big>Specify the initial amount of the substance</big>
sv: <big>Ange ämnets ursprungliga mängd</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
sv: Rutan används för att ange den ursprungliga mängden av det radioaktiva ämnet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_72)
en: <big><b>Final amount:</b></big>
sv: <big><b>Slutlig mängd:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: <big>Specify the final amount of the substance</big>
sv: <big>Specificera den slutliga mängden av ämnet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
sv: Rutan används för att ange den slutliga mängden av det radioaktiva ämnet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19)
en: <big><b>Time:</b></big>
sv: <big><b>Tid:</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: <big>Specify the time elapsed here</big>
sv: <big>Ange förfluten tid här</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
sv: Rutan används för att ange tiden som åtgår innan den ursprungliga mängden minskar till den slutliga mängden.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmtType)
en: <big>The method by which you want to specify mass</big>
sv: <big>Metoden som du vill använda för att ange massa</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
sv: Rutan kan användas för att ändra sätt som du vill ange den ursprungliga mängden av ämnet, dvs. massa eller mol.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
sv: mol

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: <big>Method by which you want to specify the final amount</big>
sv: <big>Metoden som du vill använda för att ange slutlig mängd</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
sv: Rutan kan användas för att ändra sätt som du vill ange den slutliga mängden av ämnet, dvs. massa eller mol.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: <big>Specify the unit of initial amount of the substance</big>
sv: <big>Ange den ursprungliga mängden av ämnet</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
sv: Rutan kan användas för att ange enheten för den ursprungliga mängden av ämnet, t.ex. gram, pund, etc.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
sv: gram

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
sv: ton

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
sv: karat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
sv: pund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
sv: ounce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
sv: troy ounce

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: <big>Specify the units of the final amount</big>
sv: <big>Ange enheterna för den slutliga mängden</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
sv: Rutan kan användas för att ange enheten för den slutliga mängden av ämnet, dvs. gram, pund, etc.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, time_unit)
en: <big>Specify the units for the time elapsed</big>
sv: <big>Ange enheterna för förlupen tid</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
sv: Rutan används för att ange tidsenheten, t.ex. år, sekunder, etc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_15)
en: <big><b>Time in half-lives</b></big>
sv: <big><b>Tid i halveringstider</b></big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, slider)
en: <big>Specify the time elapsed by moving the slider</big>
sv: <big>Ange förfluten tid genom att flytta skjutreglaget</big>

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
sv: Skjutreglaget kan användas för att ange tiden i form av antal halveringstider, mellan 0 halveringstider och 10 halveringstider.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, numHalfLives)
en: <big>The number of half-lives elapsed</big>
sv: <big>Antal förflutna halveringstider</big>

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
sv: Information eller felmeddelande

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTabWidget, tabWidget)
en: <big>The settings of the molecular concentration calculator</big>
sv: <big>Inställningarna för beräkning av molekylkoncentration</big>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
sv: Mängden specificeras alltid i form av massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
sv: Antag att gasen är ideal (dvs. visa inte van der Waalskoefficienter)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
sv: Massberäkning

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
sv: Visa detaljinformation som alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
sv: Visa fliken för att lägga till alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
sv: Mängden löst ämne specificeras alltid i form av massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
sv: Mängden lösningsmedel specificeras alltid i form av volym

en: Experimental values
sv: Experimentella värden

en: Theoretical equations
sv: Teoretiska ekvationer

en: nothing
sv: ingenting

en: Error
sv: Fel

en: Unable to find an equation for Y-axis variable.
sv: Kunde inte hitta en ekvation för Y-axelns variabel.

en: Theoretical curve
sv: Teoretisk kurva

en: Approximated curve
sv: Approximerad kurva

en: Equivalence point
sv: Ekvivalentspunkt

en: Save work
sv: Spara arbete

en: Icee File (*.icee)
sv: Icee-fil (*.icee)

en: Unable to create %1
sv: Kan inte skapa %1

en: Open work
sv: Öppna arbete

en: Unable to open %1
sv: Kan inte öppna %1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, saveimage)
en: Save plot
sv: Spara diagram

en: Svg image (*.svg)
sv: SVG-bild (*.svg)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Choose what you want to do:
sv: Välj vad du vill göra:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
sv: Flik 1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Find the equivalence point from experimental values:
sv: Hitta ekvivalenspunkten från experimentella värden:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: pH(Y)
sv: pH (Y)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget_2)
en: Volume(X)
sv: Volym (X)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
sv: Flik 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Solve an equilibrium system and see how the concentration of one ion (Y) changes in function of another one (X)
sv: Lös ett jämnviktssystem och ta reda på hur koncentrationen av en jon (Y) ändras som en funktion av en annan (X)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
sv: Värde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: X axis:
sv: X-axel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Y axis:
sv: Y-axel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton)
en: Draw Plot
sv: Rita diagram

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
sv: Anmärkningar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_9)
en: X min:
sv: X-min:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: X max:
sv: X-max:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Y min:
sv: Y-min:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Y max:
sv: Y-max:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
sv: Ny

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
sv: Öppna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
sv: Spara

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
sv: Exempel

en: No element selected
sv: Inget grundämne markerat

en: No graphic found
sv: Någon grafik hittades inte

[ctx: Next element]
en: Next
sv: Nästa

en: Goes to the next element
sv: Går till nästa grundämne

[ctx: Previous element]
en: Previous
sv: Föregående

en: Goes to the previous element
sv: Går till föregående grundämne

en: It was discovered by %1.
sv: Det upptäcktes av %1.

en: Origin of the name:<br/>%1
sv: Namnets ursprung:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
sv: Smältpunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
sv: Kokpunkt

en: Electron Affinity
sv: Elektronaffinitet

en: Electronic configuration
sv: Elektronkonfiguration

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
sv: Atommassa

en: Ionization energy
sv: Jonisationsenergi

en: First Ionization energy
sv: Första jonisationsenergi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
sv: Elektronegativitet

en: Oxidation states
sv: Oxideringstillstånd

en: Neutrons
sv: Neutroner

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
sv: Procent

en: Half-life period
sv: Halveringstid

en: Energy and Mode of Decay
sv: Sönderfallsenergi och -typ

en: Spin and Parity
sv: Spinn och paritet

[ctx: this can for example be '24%']
en: %1%
sv: %1 %

en: (%1%)
sv: (%1 %)

[ctx: Electron capture]
en:  EC
sv:  EI

en:  2EC
sv:  2EI

en:  ECp
sv:  EIp

en:  EC2p
sv:  EI2p

en:  EC3p
sv:  EI3p

en:  EC%1
sv:  EI%1

en:  EC%1 p
sv:  EI%1 p

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
sv: Översikt av data

en: Atom Model
sv: Atommodell

en: Isotopes
sv: Isotoper

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Spectrum
sv: Spektrum

en: Extra Information
sv: Extra information

[ctx: @title:window, for example: [C] Carbon (6 - Block p)]
en: [%1] %2 (%3 - Block %4)
sv: [%1] %2 (%3 - block %4)

en: No spectrum of %1 found.
sv: Inget spektrum för %1 funnet.

[ctx: @title:window]
en: Plot Data
sv: Rita upp data

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
sv: Atomnummer

[ctx: Help text for the chemical equation solver]
en: The equation solver allows you to balance a chemical equation.<br> <br><b>Using Variables</b><br>To express variable quantities of an element, put a single character in front of the element's symbol, as shown in this example:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Result: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Solving this expression will give you the needed amount of Hydrogen and Oxygen.<br><br><b>Defining electric charges</b><br>Use box brackets to specify the electric charge of an element, as shown in this example:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Result: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)
sv: Lösning av ekvationer låter dig balansera en kemisk ekvation.<br> <br><b>Använda variabler</b><br>Placera ett enstaka tecken framför ett grundämnes symbol för att uttrycka variabla mängder av grundämnet, som visas i följande exempel:<br><i>aH + bO -> 5H2O</i> (Resultat: <b>10</b> H + <b>5</b> O -&gt; <b>5</b> H<sub>2</sub>O)<br>Att lösa ekvationen ger mängden Väte och Syre som behövs.<br><br><b>Definiera elektriska laddningar</b><br>Använd hakparenteser för att ange ett grundämnes elektriska laddning, som visas i följande exempel:<br><i>4H[+] + 2O -> cH2O[2+]</i> (Resultat: <b>4</b> H<b><sup>+</sup></b> + <b>2</b> O -&gt; <b>2</b> H<b><sub>2</sub></b>O<b><sup>2+</sub></b>)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
sv: Ekvation:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
sv: Mata in ekvationen du vill balansera i fältet.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calculateButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calculateButton)
en: If you press this button the equation above will be balanced.
sv: Om du klickar på knappen balanseras ekvationen ovan.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
sv: &Beräkna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
sv: Kopiera till klippbordet

en: OK
sv: Ok

[ctx: @title:window]
en: Export Chemical Data
sv: Exportera kemiska data

en: Elements
sv: Grundämnen

en: Properties
sv: Egenskaper

en: Exact Mass
sv: Exakt massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
sv: Jonisation

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
sv: Familj

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
sv: Filen finns redan. Vill du skriva över den?

en: Could not open file for writing.
sv: Kunde inte öppna fil för skrivning.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
sv: Fil:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Scheme:
sv: Schema:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
sv: Reglage för att ändra aktuell temperatur

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
sv: Klicka för att utföra eller göra paus i temperaturökningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
sv: Hastighet

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
sv: Flytta för att ändra temperaturökningens hastighet.

en: Elements with melting point around this temperature:
sv: Grundämnen med smältpunkt omkring den här temperaturen:

en: No elements with a melting point around this temperature
sv: Inga grundämnen med smältpunkt omkring den här temperaturen

en: Elements with boiling point around this temperature:
sv: Grundämnen med kokpunkt omkring den här temperaturen:

en: No elements with a boiling point around this temperature
sv: Inga grundämnen med kokpunkt omkring den här temperaturen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
sv: Zooma in eller ut

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: <p><b>Information</b></p>
    <p>Right click on an element to view information about it.</p>
    <p>Zoom in and out using your mouse wheel / zoom feature.</p>
    <p>Scroll using left-clicking and dragging / scroll feature.</p>
sv: <p><b>Information</b></p>
    <p>Högerklicka på ett grundämne för att visa information om det.</p>
    <p>Zooma in och ut genom att använda mushjulet eller zoomfunktionen.</p>
    <p>Panorera genom att vänsterklicka och dra eller använda panoreringsfunktionen.</p>

en: Isotope of Element %1 (%2)
sv: Isotop av grundämnet %1 (%2)

[ctx: @title:window]
en: Isotope Table
sv: Isotoptabell

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
sv: alfa

[ctx: Electron capture method]
en: EC
sv: EI

[ctx: Many ways]
en: Multiple
sv: Flera

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
sv: Stabil

[ctx: Unknown Decay]
en: unknown
sv: okänd

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
sv: Okänt

en: Magnetic moment: %1
sv: Magnetiskt moment: %1

en: Halflife: %1 %2
sv: Halveringstid: %1 %2

en: Halflife: Unknown
sv: Halveringstid: Okänd

en: Abundance: %1 %
sv: Tillgänglighet: %1 %

en: Number of nucleons: %1
sv: Antal nukleoner: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
sv: Okänt

en: Spin: %1
sv: Spinn: %1

en: Exact mass: %1 u
sv: Exakt massa: %1 u

en: &Export Data...
sv: &Exportera data...

en: &Scheme
sv: S&chema

en: &Gradients
sv: &Gradienter

en: &Tables
sv: &System

en: &Numeration
sv: &Numrering

en: &Plot Data...
sv: Rita u&pp data...

en: Perform &Calculations...
sv: &Utför beräkningar...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
sv: Det här är verktyget, det utför grundläggande kemiska beräkningar.

en: &Isotope Table...
sv: &Isotoptabell...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This table shows all of the known isotopes of the chemical elements.
sv: Den här tabellen visar alla kända isotoper för de kemiska grundämnena.

en: &Glossary...
sv: &Ordförklaring...

en: &R/S Phrases...
sv: &R/S-fraser...

en: Convert chemical files...
sv: Konvertera kemiska filer...

[ctx: WhatsThis Help]
en: With this tool, you can convert files containing chemical data between various file formats.
sv: Du kan konvertera filer som innehåller kemisk data mellan olika filformat med det här verktyget.

en: Molecular Editor...
sv: Molekyleditor...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This tool allows you to view and edit 3D molecular structures.
sv: Detta verktyg låter dig visa och redigera tredimensionella molekylstrukturer.

en: &Tables...
sv: &Tabeller...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will open a dialog with listings of symbols and numbers related to chemistry.
sv: Detta öppnar en dialogruta med listor av symboler och tal som har med kemi att göra.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide the legend for the periodic table.
sv: Detta visar eller döljer beteckningar i det periodiska systemet.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information and a set of tools.
sv: Detta visar eller döljer en sidorad med ytterligare information och en uppsättning verktyg.

[ctx: WhatsThis Help]
en: This will show or hide a sidebar with additional information about the table.
sv: Detta visar eller döljer en sidorad med ytterligare information om tabellen.

en: Legend
sv: Förklaring

en: Table Information
sv: Systeminformation

en: Overview
sv: Översikt

en: View
sv: Visa

en: Save Kalzium's Table In
sv: Spara Kalziums system i

en: Image files (*.png *.xpm *.jpg *.svg)
sv: Bildfiler (*.png *.xpm *.jpg *.svg)

en: Knowledge
sv: Kunskap

en: Tools
sv: Verktyg

en: Kalzium Error
sv: Fel i Kalzium

en: This system does not support OpenGL.
sv: Systemet stöder inte OpenGL.

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
sv: %1 (%2), Massa: %3 u

[ctx: No Gradient]
en: None
sv: Ingen

en: Van Der Waals
sv: Van der Waals

en: Electronegativity (Pauling)
sv: Elektronegativitet (Pauling)

en: Discovery date
sv: Upptäcktsdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
sv: Elektronaffinitet

en: First Ionization
sv: Första jonisation

en: No Numeration
sv: Ingen numrering

en: Old IUPAC
sv: Gammal IUPAC

en: Monochrome
sv: Enfärgad

en: All the Elements
sv: Alla grundämnen

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
sv: Block

en: s-Block
sv: s-block

en: p-Block
sv: p-block

en: d-Block
sv: d-block

en: f-Block
sv: f-block

en: Iconic
sv: Ikoner

en: Each element is represented by an icon which represents its use.
sv: Varje grundämne representeras av en ikon som anger dess användning.

en: Alkaline
sv: Alkalimetall

en: Rare Earth
sv: Sällsynt jordartsmetall

en: Non-Metals
sv: Icke-metall

en: Alkalie Metal
sv: Alkalimetall

en: Other Metal
sv: Övrig metall

en: Transition Metal
sv: Övergångsmetall

en: Noble Gas
sv: Ädelgas

en: Metalloid
sv: Halvmetall

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
sv: Grupper

en: Group 1
sv: Grupp 1

en: Group 2
sv: Grupp 2

en: Group 3
sv: Grupp 3

en: Group 4
sv: Grupp 4

en: Group 5
sv: Grupp 5

en: Group 6
sv: Grupp 6

en: Group 7
sv: Grupp 7

en: Group 8
sv: Grupp 8

en: Colors
sv: Färger

en: Nice colors without meaning. (From the Open Babel project)
sv: Snygga färger utan betydelse (från projektet Open Babel).

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
sv: &Arkiv

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
sv: &Visa

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
sv: Verk&tyg

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
sv: Huvudverktygsrad

en: Value not defined
sv: Okänt värde

en: Unknown Value
sv: Okänt värde

en: This element was discovered in the year %1.
sv: Grundämnet upptäcktes %1.

en: The element has not yet been officially recognized by the IUPAC.
sv: Grundämnet har ännu inte blivit officiellt erkänt av IUPAC.

en: This element was known to ancient cultures.
sv: Det här grundämnet var känt i forntida kulturer.

en: No Data
sv: Ingen data

en: Glossary
sv: Ordförklaring

[ctx: @title:window]
en: Glossary
sv: Ordförklaring

en: References
sv: Referenser

en: Go to '%1'
sv: Gå till '%1'

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
sv: Fast

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
sv: Flytande

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
sv: Gasformigt

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
sv: Okänt

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: logarithmic
sv: logaritmisk

[ctx: one of the two types of gradients available]
en: linear
sv: linjär

[ctx: Minimum value of the gradient]
en: Minimum: %1
sv: Minimalt värde: %1

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
sv: Maximalt värde: %1

en: Scheme: %1
sv: Schema: %1

en: A periodic table of the elements
sv: Ett periodiskt system med grundämnen

en: (C) 2002-2016 Carsten Niehaus & the KDE Edu Developers
sv: © 2002-2016 Carsten Niehaus och KDE Edu-utvecklarna

en: Large code contributions; resident guru helping the other developers
sv: Stora bidrag till koden, bofast guru som hjälper övriga utvecklare

en: Base work on the molecular viewer, mentored Marcus during his SoC
sv: Grundarbete med molekylvisningen, mentor för Marcus under hans kodsommar

en: SoC on the molecular viewer and libavogadro porting/integration
sv: Kodsommar med molekylvisningen samt anpassning och integrering av libavogadro

en: SoC on the calculator widget and a few smaller improvements
sv: Den grafiska beräkningskomponenten och några mindre förbättringar

en: EqChem, the equation solver
sv: EqChem ekvationslösning

en: Code cleaning, parser for the molecule weight calculator, and a lot of smaller improvements
sv: Kodstädning, tolk för molekylviktsräknaren och många mindre förbättringar

en: A lot of small things and the documentation
sv: Många småsaker och dokumentationen

en: Code and documentation contributions to the equation solver and molecular viewer
sv: Bidrag till kod och dokumentation av ekvationslösning och molekylvisning

en: Many beautiful element icons
sv: Många vackra grundämnesikoner

en: Many beautiful element icons, too!
sv: Också många vackra grundämnesikoner

en: Several icons
sv: Flera ikoner

en: Several icons in the information dialog
sv: Flera ikoner i informationsdialogrutan

en: Contributed most isotope information
sv: Bidrog med det mesta av isotopinformationen

en: Some icons and inspiration for others
sv: Några ikoner och inspiration för andra

en: The design of the information dialog
sv: Design av informationsdialogrutan

en: The orbits icon
sv: Banikonen

en: New interface design and usability improvements
sv: Ny gränssnittskonstruktion och förbättringar av användbarhet

en: Adding new sizable Periodic System
sv: Tillägg av ett nytt rätt stort periodiskt system

en: Open the given molecule file
sv: Öppna den angivna molekylfilen

en: Can't open more than one molecule at a time
sv: Kan inte öppna mer än en molekyl åt gången

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
sv: Skriv in en formel i
    komponenten ovan
    och klicka 'Beräkna'.
    T.ex. #Et#OH

en: Molecular mass:
sv: Molekylmassa:

en: Invalid input
sv: Felaktig indata

en: Symbol should consist of two or more letters.
sv: Symbolen ska bestå av en stor bokstav, följd av en liten.

en: Symbol already being used
sv: Symbolen används redan

en: Expansion is invalid, please specify a valid expansion
sv: Utvidgningen är ogiltig. Ange en giltig utvidgning.

en: done!
sv: Klar.

en: Unable to find the user defined alias file.
sv: Kunde inte hitta den användardefinierade aliasfilen.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
sv: Räknare

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
sv: Skriv in molekylens formel här

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
sv: Rutan kan användas för att skriva in molekylens formel.
    Exempel 1: CaCO3
    Exempel 2: MeOH
    Exempel 3: #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
sv: Klicka på knappen för att utföra beräkningen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
sv: Beräkna

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
sv: Detaljer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
sv: Sammansättning

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, table)
en: Elemental composition
sv: Ingående grundämnen

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, table)
en: This table previews the elemental composition of the molecule, i.e. the percentage of each element in the molecule.
sv: Tabellen ger en förhandsgranskning av molekylens ingående grundämnen, dvs. procent av varje grundämne i molekylen.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
sv: Atomer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
sv: Total massa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
sv: Alias använt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
sv: Alias använt i formeln

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
sv: Här visas alla alias som används i molekylen.
    Exempelvis, i molekylen MeOH, är det alias som används Me = CH3.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
sv: alias

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
sv: Alias

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
sv: Definiera alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
sv: Kortform

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
sv: Kort form av ett alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
sv: Du kan ange den korta formen av ett alias som används här.
    Exempelvis Me.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
sv: Fullständig form

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
sv: Du kan skriva in den fullständiga formen av ett alias i rutan,
    Exempelvis CH3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
sv: Klicka för att lägga till ett alias

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
sv: Klicka för att lägga till ett alias om det är giltigt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
sv: Lägg till alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
sv: Fördefinierade alias

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
sv: Användardefinierade alias

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
sv: Lista med fördefinierade alias.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
sv: Tabellen visar alla fördefinierade alias.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
sv: Lista med användardefinierade alias.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
sv: Det här är listan med alias som du eller någon annan användare har lagt till.

en: Unknown Electron Distribution
sv: Okänd elektronfördelning

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap
sv: Byt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, swapXYAxis)
en: Swap X and Y axis
sv: Byt X- och Y-axlar

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
sv: X-axel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
sv: Medelvärde:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
sv: Här kan du ange vad du vill rita upp

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
sv: Maximalt värde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
sv: Minimalt värde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
sv: Visa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Element Type:
sv: Grundämnestyp:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
sv: Första grundämne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
sv: Sista grundämne:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
sv: Alla grundämnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
sv: Metaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
sv: Icke-metaller och halvmetaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: s block elements
sv: Grundämnen från s-blocket

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: p block elements
sv: Grundämnen från p-blocket

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: d block elements
sv: Grundämnen från d-blocket

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: f block elements
sv: Grundämnen från f-blocket

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
sv: Ädelgaser

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
sv: Alkalimetaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
sv: Alkaliska jordartsmetaller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
sv: Lantanoider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
sv: Aktinoider

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
sv: Radioaktiva grundämnen

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
sv: Inga etiketter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
sv: Grundämnesnamn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
sv: Grundämnessymboler

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
sv: Y-axel

en: n/a
sv: okänt

[ctx: @title:window]
en: Risks/Security Phrases
sv: Risk- och skyddsfraser

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: R-Phrases:
sv: R-fraser:

en: S-Phrases:
sv: S-fraser:

en: You asked for no R/S-Phrases.
sv: Du frågade inte efter några R/S-fraser.

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S1: Keep locked up
sv: S1: Förvaras i låst utrymme

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S2: Keep out of the reach of children
sv: S2: Förvaras oåtkomligt för barn

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S3: Keep in a cool place
sv: S3: Förvaras svalt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S4: Keep away from living quarters
sv: S4: Förvaras avskilt från bostadsutrymmen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S5: Keep contents under ... ( appropriate liquid to be specified by the manufacturer )
sv: S5: Förvara innehållet i ... (lämplig vätska anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S6: Keep under ... ( inert gas to be specified by the manufacturer )
sv: S6: Förvaras i ... (inert gas anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S7: Keep container tightly closed
sv: S7: Förpackningen förvaras väl tillsluten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S8: Keep container dry
sv: S8: Förpackningen förvaras torrt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S9: Keep container in a well-ventilated place
sv: S9: Förpackningen förvaras på väl ventilerad plats

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S12: Do not keep the container sealed
sv: S12: Förpackningen får inte tillslutas lufttätt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S13: Keep away from food, drink and animal feedingstuffs
sv: S13: Förvaras åtskilt från livsmedel och djurfoder

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S14: Keep away from ... ( incompatible materials to be indicated by the manufacturer )
sv: S14: Förvaras åtskilt från ... (oförenliga ämnen anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S15: Keep away from heat
sv: S15: Får inte utsättas för värme

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S16: Keep away from sources of ignition - No smoking
sv: S16: Förvaras åtskilt från antändningskällor - Rökning förbjuden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S17: Keep away from combustible material
sv: S17: Förvaras åtskilt från brandfarliga ämnen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S18: Handle and open container with care
sv: S18: Förpackningen hanteras och öppnas försiktigt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S20: When using do not eat or drink
sv: S20: Ät inte eller drick inte under hanteringen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S21: When using do not smoke
sv: S21: Rök inte under hanteringen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S22: Do not breathe dust
sv: S22: Undvik inandning av damm

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S23: Do not breathe gas/fumes/vapour/spray ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
sv: S23: Undvik inandning av gas/rök/ånga/dimma (lämplig formulering anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S24: Avoid contact with skin
sv: S24: Undvik kontakt med huden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S25: Avoid contact with eyes
sv: S25: Undvik kontakt med ögonen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S26: In case of contact with eyes, rinse immediately with plenty of water and seek medical advice
sv: S26: Vid kontakt med ögonen, spola genast med mycket vatten och kontakta läkare

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S27: Take off immediately all contaminated clothing
sv: S27: Tag genast av alla nedstänkta kläder

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S28: After contact with skin, wash immediately with plenty of ... ( to be specified by the manufacturer )
sv: S28: Vid kontakt med huden tvätta genast med mycket ... (anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S29: Do not empty into drains
sv: S29: Töm ej i avloppet

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S30: Never add water to this product
sv: S30: Häll aldrig vatten på eller i produkten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S33: Take precautionary measures against static discharges
sv: S33: Vidtag åtgärder mot statisk elektricitet

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S35: This material and its container must be disposed of in a safe way
sv: S35: Produkt och förpackning skall oskadliggöras på säkert sätt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S36: Wear suitable protective clothing
sv: S36: Använd lämpliga skyddskläder

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S37: Wear suitable gloves
sv: S37: Använd lämpliga skyddshandskar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S38: In case of insufficient ventilation wear suitable respiratory equipment
sv: S38: Använd lämpligt andningsskydd vid otillräcklig ventilation

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S39: Wear eye/face protection
sv: S39: Använd skyddsglasögon eller ansiktsskydd

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S40: To clean the floor and all objects contaminated by this material use ... ( to be specified by the manufacturer )
sv: S40: Golv och förorenade föremål tvättas med ... (anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S41: In case of fire and/or explosion do not breathe fumes
sv: S41: Undvik inandning av rök vid brand eller explosion

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S42: During fumigation/spraying wear suitable respiratory equipment ( appropriate wording to be specified by the manufacturer )
sv: S42: Använd lämpligt andningsskydd vid gasning/sprutning (specificeras av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S43: In case of fire use ... ( indicate in the space the precise type of fire-fighting equipment. If water increases the risk add - Never use water )
sv: S43: Vid brandsläckning använd ... (ange lämplig metod. Om vatten ökar riskerna, lägg till: Använd aldrig vatten)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S45: In case of accident or if you feel unwell seek medical advice immediately ( show the label where possible )
sv: S45: Vid olycksfall, illamående eller annan påverkan, kontakta omedelbart läkare. Visa om möjligt etiketten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S46: If swallowed, seek medical advice immediately and show this container or label
sv: S46: Vid förtäring kontakta genast läkare och visa denna förpackning eller etiketten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S47: Keep at temperature not exceeding ... °C ( to be specified by the manufacturer )
sv: S47: Förvaras vid en temperatur som inte överstiger ... °C (anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S48: Keep wet with ... ( appropriate material to be specified by the manufacturer )
sv: S48: Innehållet skall hållas fuktigt med ... (lämpligt material anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S49: Keep only in the original container
sv: S49: Förvaras endast i originalförpackningen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S50: Do not mix with ... ( to be specified by the manufacturer )
sv: S50: Blanda inte med ... (anges av tillverkaren)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S51: Use only in well-ventilated areas
sv: S51: Sörj för god ventilation

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S52: Not recommended for interior use on large surface areas
sv: S52: Olämpligt för användning inomhus vid behandling av stora ytor

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S53: Avoid exposure - obtain special instructions before use
sv: S53: Undvik exponering - Begär specialinstruktioner före användning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S56: Dispose of this material and its container at hazardous or special waste collection point
sv: S56: Lämna detta material och dess behållare till insamlingsställe för farligt avfall

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S57: Use appropriate containment to avoid environmental contamination
sv: S57: Förvaras på lämpligt sätt för att undvika miljöförorening

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S59: Refer to manufacturer/supplier for information on recovery/recycling
sv: S59: Rådfråga tillverkare/leverantör om återvinning/återanvändning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S60: This material and its container must be disposed of as hazardous waste
sv: S60: Detta material och dess behållare skall tas om hand som farligt avfall

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S61: Avoid release to the environment. Refer to special instructions/safety data sheet
sv: S61: Undvik utsläpp till miljön. Läs särskilda instruktioner/varuinformationsblad

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S62: If swallowed, do not induce vomiting: seek medical advice immediately and show this container or label
sv: S62: Vid förtäring, framkalla ej kräkning. Kontakta genast läkare och visa denna förpackning eller etiketten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S63: In case of accident by inhalation: remove casualty to fresh air and keep at rest
sv: S63: Vid olycksfall via inandning, flytta den drabbade till frisk luft och låt vila

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: S64: If swallowed, rinse mouth with water ( only if the person is conscious )
sv: S64: Vid förtäring, skölj munnen med vatten (endast om personen är vid medvetande)

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R1: Explosive when dry
sv: R1: Explosivt i torrt tillstånd

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R2: Risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
sv: R2: Explosivt vid stöt, friktion, eld eller annan antändningsorsak

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R3: Extreme risk of explosion by shock, friction, fire or other sources of ignition
sv: R3: Mycket explosivt vid stöt, friktion, eld eller annan antändningsorsak

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R4: Forms very sensitive explosive metallic compounds
sv: R4: Bildar mycket känsliga explosiva metallföreningar

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R5: Heating may cause an explosion
sv: R5: Explosivt vid uppvärmning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R6: Explosive with or without contact with air
sv: R6: Explosivt vid kontakt och utan kontakt med luft

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R7: May cause fire
sv: R7: Kan orsaka brand

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R8: Contact with combustible material may cause fire
sv: R8: Kontakt med brännbart material kan orsaka brand

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R9: Explosive when mixed with combustible material
sv: R9: Explosivt vid blandning med brännbart material

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R10: Flammable
sv: R10: Brandfarligt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R11: Highly flammable
sv: R11: Mycket brandfarligt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R12: Extremely flammable
sv: R12: Extremt brandfarligt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R14: Reacts violently with water
sv: R14: Reagerar häftigt med vatten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R15: Contact with water liberates extremely flammable gases
sv: R15: Vid kontakt med vatten bildas extremt brandfarliga gaser

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R16: Explosive when mixed with oxidising substances
sv: R16: Explosivt vid blandning med oxiderande ämnen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R17: Spontaneously flammable in air
sv: R17: Självantänder i luft

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R18: In use, may form flammable/explosive vapour-air mixture
sv: R18: Vid användning kan brännbara/explosiva ång-luftblandningar bildas

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R19: May form explosive peroxides
sv: R19: Kan bilda explosiva peroxider

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R20: Harmful by inhalation
sv: R20: Farligt vid inandning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R21: Harmful in contact with skin
sv: R21: Farligt vid hudkontakt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R22: Harmful if swallowed
sv: R22: Farligt vid förtäring

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R23: Toxic by inhalation
sv: R23: Giftigt vid inandning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R24: Toxic in contact with skin
sv: R24: Giftigt vid hudkontakt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R25: Toxic if swallowed
sv: R25: Giftigt vid förtäring

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R26: Very toxic by inhalation
sv: R26: Mycket giftigt vid inandning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R27: Very toxic in contact with skin
sv: R27: Mycket giftigt vid hudkontakt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R28: Very toxic if swallowed
sv: R28: Mycket giftigt vid förtäring

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R29: Contact with water liberates toxic gas.
sv: R29: Utvecklar giftig gas vid kontakt med vatten

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R30: Can become highly flammable in use
sv: R30: Kan bli mycket brandfarligt vid användning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R31: Contact with acids liberates toxic gas
sv: R31: Utvecklar giftig gas vid kontakt med syra

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R32: Contact with acids liberates very toxic gas
sv: R32: Utvecklar mycket giftig gas vid kontakt med syra

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R33: Danger of cumulative effects
sv: R33: Kan ansamlas i kroppen och ge skador

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R34: Causes burns
sv: R34: Frätande

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R35: Causes severe burns
sv: R35: Starkt frätande

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R36: Irritating to eyes
sv: R36: Irriterar ögonen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R37: Irritating to respiratory system
sv: R37: Irriterar andningsorganen

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R38: Irritating to skin
sv: R38: Irriterar huden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R39: Danger of very serious irreversible effects
sv: R39: Risk för mycket allvarliga bestående hälsoskador

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R40: Limited evidence of a carcinogenic effect
sv: R40: Misstänks kunna ge cancer

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R41: Risk of serious damage to eyes
sv: R41: Risk för allvarliga ögonskador

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R42: May cause sensitisation by inhalation
sv: R42: Kan ge allergi vid inandning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R43: May cause sensitisation by skin contact
sv: R43: Kan ge allergi vid hudkontakt

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R44: Risk of explosion if heated under confinement
sv: R44: Explosionsrisk vid uppvärmning i sluten behållare

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R45: May cause cancer
sv: R45: Kan ge cancer

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R46: May cause heritable genetic damage
sv: R46: Kan ge ärftliga genetiska skador

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R48: Danger of serious damage to health by prolonged exposure
sv: R48: Risk för allvarliga hälsoskador vid långvarig exponering

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R49: May cause cancer by inhalation
sv: R49: Kan ge cancer vid inandning

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R50: Very toxic to aquatic organisms
sv: R50: Mycket giftigt för vattenlevande organismer

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R51: Toxic to aquatic organisms
sv: R51: Giftigt för vattenlevande organismer

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R52: Harmful to aquatic organisms
sv: R52: Skadligt för vattenlevande organismer

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R53: May cause long-term adverse effects in the aquatic environment
sv: R53: Kan orsaka skadliga långtidseffekter i vattenmiljön

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R54: Toxic to flora
sv: R54: Giftigt för växter

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R55: Toxic to fauna
sv: R55: Giftigt för djur

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R56: Toxic to soil organisms
sv: R56: Giftigt för marklevande organismer

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R57: Toxic to bees
sv: R57: Giftigt för bin

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R58: May cause long-term adverse effects in the environment
sv: R58: Kan orsaka skadliga långtidseffekter i miljön

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R59: Dangerous for the ozone layer
sv: R59: Farligt för ozonskiktet

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R60: May impair fertility
sv: R60: Kan ge nedsatt fortplantningsförmåga

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R61: May cause harm to the unborn child
sv: R61: Kan ge fosterskador

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R62: Possible risk of impaired fertility
sv: R62: Möjlig risk för nedsatt fortplantningsförmåga

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R63: Possible risk of harm to the unborn child
sv: R63: Möjlig risk för fosterskador

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R64: May cause harm to breast-fed babies
sv: R64: Kan skada spädbarn under amningsperioden

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R65: Harmful: may cause lung damage if swallowed
sv: R65: Farligt: kan ge lungskador vid förtäring

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R66: Repeated exposure may cause skin dryness or cracking
sv: R66: Upprepad kontakt kan ge torr hud eller hudsprickor

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R67: Vapours may cause drowsiness and dizziness
sv: R67: Ångor kan göra att man blir dåsig och omtöcknad

[ctx: Please take the official translations! You find them here: https://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CELEX:32001L0059:EN:HTML]
en: R68: Possible risk of irreversible effects
sv: R68: Möjlig risk för bestående hälsoskador

en: At least one of the specified phrases is invalid.
sv: Minst en av de angiva fraserna är ogiltig.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
sv: S-fraser:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
sv: Ange R-frasen du vill läsa. Bara "-" tillåts som avgränsare. Kombinationer med "/" är inte ännu implementerade.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, r_le)
en: Enter the R-Phrases you want to read
sv: Ange R-frasen du vill läsa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read. Only "-" is allowed as a delimiter. The combinations with "/" are not yet implemented.
sv: Ange S-frasen du vill läsa. Bara "-" tillåts som avgränsare. Kombinationer med "/" är inte ännu implementerade.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, s_le)
en: Enter the S-Phrases you want to read
sv: Ange S-frasen du vill läsa.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, filterButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, filterButton)
en: Click here to search for the phrases you entered on the left
sv: Klicka här för att söka efter fraserna du matade in till vänster.

en: Search...
sv: Sök...

en: Next to each other
sv: Intill varandra

en: One part to the side of the other
sv: En del vid sidan om den andra

en: Both parts continuous
sv: Båda delar sammanhängande

en: Horizontally
sv: Horisontella

en: Horizontally (shifted)
sv: Horisontella (förskjutna)

en: Schemes
sv: Scheman

en: Gradients
sv: Gradienter

en: Units
sv: Enheter

en: Isotope Table
sv: Isotoptabell

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
sv: s-block:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
sv: p-block:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
sv: d-block:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
sv: f-block:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
sv: Grupp 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
sv: Grupp 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
sv: Grupp 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
sv: Grupp 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
sv: Grupp 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
sv: Grupp 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
sv: Grupp 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
sv: Grupp 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
sv: Aggregationstillstånd

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
sv: Fast:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
sv: Flytande:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
sv: Gasformigt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
sv: Alkalimetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
sv: Sällsynta jordartsmetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
sv: Icke-metaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
sv: Alkalimetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
sv: Övriga metaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
sv: Halogener:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
sv: Övergångsmetaller:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
sv: Ädelgaser:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
sv: Halvmetaller:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabNoColor)
en: No Color Scheme
sv: Inget färgschema

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
sv: Alla grundämnen:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
sv: Den här färgen kommer att användas om inget annat schema är valt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Instead of using a linear gradient to display the given property of an element in the periodic table, Kalzium can also use a logarithmic gradient.
    
    Check the properties you want to have displayed with a logarithmic gradient.
sv: Kalzium kan också använda en logaritmisk gradient för att visa en given egenskap för ett grundämne i det periodiska systemet, istället för att använda en linjär gradient.
    
    Markera egenskaperna du vill visa med logaritmisk gradient.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
sv: Upptäcktsdatum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
sv: Maximalt färgvärde:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
sv: Minimalt färgvärde:

en: Energy:
sv: Energi:

en: Length:
sv: Längd:

en: Temperature:
sv: Temperatur:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
sv: Den här sidan ger en översikt över grundämnets spektrum. Du kan zooma i spektrat med musen.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
sv: Den här sidan ger en översikt över grundämnets spektrum.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
sv: Det här är grundämnets spektrum.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
sv: &Minimalt värde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
sv: Det här ställer in spektrats våglängd längst till vänster.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
sv: Maximalt &värde:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
sv: Det här ställer in spektrats våglängd längst till höger.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Spectrum Settings
sv: Spektrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Emission spectrum
sv: Emissionsspektrum

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, m_spectrumType)
en: Absorption spectrum
sv: Absorptionsspektrum

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
sv: Enhet:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
sv: Typ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
sv: Återställ zoomning

en: Wavelength
sv: Våglängd:

en: Intensity
sv: Intensitet

en: Greek alphabet
sv: Grekiska alfabetet

en: Uppercase
sv: Stora bokstäver

en: Lowercase
sv: Små bokstäver

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
sv: Namn

en: alpha
sv: alfa

en: mu
sv: my

en: nu
sv: ny

en: omicron
sv: omikron

en: upsilon
sv: ypsilon

en: Numbers
sv: Siffror

en: Numeric Prefixes and Roman Numerals
sv: Numeriska prefix och romerska siffror

en: Number
sv: Nummer

en: Roman Numerals
sv: Romerska siffror

en: 0.5
sv: 0,5

en: 1.5
sv: 1,5

en: 2.5
sv: 2,5

en: &Copy
sv: K&opiera

[ctx: @title:window]
en: Molecular Editor
sv: Molekyleditor

en: Load Molecule
sv: Läs in molekyl

en: Download New Molecules
sv: Ladda ner nya molekyler

en: Save Molecule
sv: Spara molekyl

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located.
sv: Inga verktyg laddade: troligen kunde inte insticksprogrammet Avogadro hittas.

en: No tools loaded - it is likely that the Avogadro plugins could not be located. No molecules can be viewed until this issue is resolved.
sv: Inga verktyg laddade: troligen kunde inte insticksprogrammet Avogadro hittas. Några molekyler kan inte visas innan problemet har lösts.

en: Common molecule formats
sv: Vanliga molekylformat

en: All files
sv: Alla filer

en: Choose a file to open
sv: Välj en fil att öppna

en: Could not load molecule
sv: Kunde inte läsa in molekyl

en: Loading the molecule failed.
sv: Inläsning av molekylen misslyckades.

en: Choose a file to save to
sv: Välj en fil att spara i

en: Failed to download molecule %1 to %2.
sv: Misslyckades ladda ner molekylen %1 till %2.

en: The molecules that could be downloaded have been saved to %1.
sv: Molekylen som kunde laddas ner har sparats i %1.

en: The molecules have been saved to %1.
sv: Molekylerna har sparats i %1.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
sv: Stil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
sv: Visa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Load a molecule and use the mouse pointer and scroll wheel to change the view point.
sv: Läs in en molekyl och använd muspekaren och mushjulet för att ändra synvinkel.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
sv: Redigera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
sv: Optimera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, clearDrawingButton)
en: Clear drawing
sv: Rensa grafik

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
sv: Mät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
sv: Klicka på två atomer för att mäta ett avstånd, på tre atomer för att mäta en vinkel, eller på fyra atomer för att mäta en V-formsvinkel.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
sv: Statistik

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
sv: Namn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
sv: Formel:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
sv: Vikt:

[ctx: @title:window]
en: OpenBabel Frontend
sv: Gränssnitt till Open Babel

en: Convert
sv: Konvertera

en: Open Molecule File
sv: Öppna molekylfil

en: All Files
sv: Alla filer

en: You must select some files first.
sv: Du måste först markera några filer.

en: No files selected
sv: Inga filer valda

en: The file %1 already exists. Do you want to overwrite if possible?
sv: Filen %1 finns redan. Vill du skriva över den om det är möjligt?

en: The File %1 Already Exists -- KOpenBabel
sv: Filen %1 finns redan -- Kopenbabel

en: Is it okay to run these commands? -- KOpenBabel
sv: Är det ok att köra dessa kommandon? - Kopenbabel

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
sv: Filer att konvertera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
sv: &Markera alla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
sv: &Ta bort

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
sv: &Lägg till

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
sv: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">Här ser du filerna som kommer att konverteras. Använd knapparna för att lägga till eller ta bort filer i listan.</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
sv: Konvertera från:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
sv: Konvertera till:
