kalzium - en to tg translation catalogue (143 entries)

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
tg: Масса

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Mass
tg: Вазни атомӣ

en: Magnetic Moment
tg: Моменти магнитӣ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
tg: Радиуси атомӣ

note: i18n: tag label attribute value
en: Lithium
tg: Литий

note: i18n: tag label attribute value
en: Beryllium
tg: Бериллий

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
tg: Карбон

note: i18n: tag label attribute value
en: Nitrogen
tg: Нитроген

note: i18n: tag label attribute value
en: Fluorine
tg: Фтор

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
tg: Натрий

note: i18n: tag label attribute value
en: Magnesium
tg: Магний

note: i18n: tag label attribute value
en: Sulfur
tg: Сулфур

note: i18n: tag label attribute value
en: Chlorine
tg: Хлор

note: i18n: tag label attribute value
en: Argon
tg: Аргон

note: i18n: tag label attribute value
en: Potassium
tg: Калий

note: i18n: tag label attribute value
en: Calcium
tg: Калсий

note: i18n: tag label attribute value
en: Scandium
tg: Скандий

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
tg: Титан

note: i18n: tag label attribute value
en: Vanadium
tg: Ванадий

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
tg: Хром

note: i18n: tag label attribute value
en: Nickel
tg: Никел

note: i18n: tag label attribute value
en: Gallium
tg: Галий

note: i18n: tag label attribute value
en: Selenium
tg: Селен

note: i18n: tag label attribute value
en: Krypton
tg: Криптон

note: i18n: tag label attribute value
en: Rubidium
tg: Рубидий

note: i18n: tag label attribute value
en: Strontium
tg: Стронсий

note: i18n: tag label attribute value
en: Yttrium
tg: Иттрий

note: i18n: tag label attribute value
en: Zirconium
tg: Сирконий

note: i18n: tag label attribute value
en: Niobium
tg: Ниобий

note: i18n: tag label attribute value
en: Molybdenum
tg: Молибден

note: i18n: tag label attribute value
en: Technetium
tg: Технетсий

note: i18n: tag label attribute value
en: Ruthenium
tg: Рутений

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhodium
tg: Родий

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
tg: Палладий

note: i18n: tag label attribute value
en: Cadmium
tg: Кадмий

note: i18n: tag label attribute value
en: Indium
tg: Индий

note: i18n: tag label attribute value
en: Antimony
tg: Сурма

note: i18n: tag label attribute value
en: Tellurium
tg: Теллур

note: i18n: tag label attribute value
en: Iodine
tg: Йод

note: i18n: tag label attribute value
en: Xenon
tg: Ксенон

note: i18n: tag label attribute value
en: Caesium
tg: Сезий

note: i18n: tag label attribute value
en: Barium
tg: Барий

note: i18n: tag label attribute value
en: Cerium
tg: Серий

note: i18n: tag label attribute value
en: Praseodymium
tg: Празеодим

note: i18n: tag label attribute value
en: Neodymium
tg: Неодим

note: i18n: tag label attribute value
en: Samarium
tg: Самарий

note: i18n: tag label attribute value
en: Europium
tg: Европий

note: i18n: tag label attribute value
en: Gadolinium
tg: Гадолиний

note: i18n: tag label attribute value
en: Terbium
tg: Тербий

note: i18n: tag label attribute value
en: Dysprosium
tg: Диспрозий

note: i18n: tag label attribute value
en: Erbium
tg: Эрбий

note: i18n: tag label attribute value
en: Thulium
tg: Тулий

note: i18n: tag label attribute value
en: Ytterbium
tg: Иттербий

note: i18n: tag label attribute value
en: Lutetium
tg: Лютетсий

note: i18n: tag label attribute value
en: Hafnium
tg: Гафний

note: i18n: tag label attribute value
en: Tantalum
tg: Тантал

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
tg: Волфрам

note: i18n: tag label attribute value
en: Rhenium
tg: Рений

note: i18n: tag label attribute value
en: Osmium
tg: Осмий

note: i18n: tag label attribute value
en: Iridium
tg: Иридийы

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
tg: Платина

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
tg: Симоб

note: i18n: tag label attribute value
en: Thallium
tg: Таллий

note: i18n: tag label attribute value
en: Lead
tg: Сурб

note: i18n: tag label attribute value
en: Bismuth
tg: Висмут

note: i18n: tag label attribute value
en: Polonium
tg: Полоний

note: i18n: tag label attribute value
en: Radon
tg: Радон

note: i18n: tag label attribute value
en: Radium
tg: Радий

note: i18n: tag label attribute value
en: Thorium
tg: Торий

note: i18n: tag label attribute value
en: Protactinium
tg: Протактиний

note: i18n: tag label attribute value
en: Uranium
tg: Уран

note: i18n: tag label attribute value
en: Neptunium
tg: Нептуний

note: i18n: tag label attribute value
en: Plutonium
tg: Плутоний

note: i18n: tag label attribute value
en: Americium
tg: Америтсий

note: i18n: tag label attribute value
en: Curium
tg: Кюрий

note: i18n: tag label attribute value
en: Berkelium
tg: Берклий

note: i18n: tag label attribute value
en: Californium
tg: Калифорний

note: i18n: tag label attribute value
en: Einsteinium
tg: Эйштейний

note: i18n: tag label attribute value
en: Fermium
tg: Фермий

note: i18n: tag label attribute value
en: Lawrencium
tg: Лоуренсий

note: i18n: tag label attribute value
en: Rutherfordium
tg: Резерфордий

note: i18n: tag label attribute value
en: Dubnium
tg: Дубний

note: i18n: tag label attribute value
en: Seaborgium
tg: Сиборгий

note: i18n: tag label attribute value
en: Bohrium
tg: Борий

note: i18n: tag label attribute value
en: Hassium
tg: Хассий

note: i18n: tag label attribute value
en: Meitnerium
tg: Мейтнерий

note: i18n: tag label attribute value
en: Darmstadtium
tg: Дармштадтий

en: No element selected
tg: Элементҳои интихобнашуда

[ctx: Next element]
en: Next
tg: Навбатӣ

en: Goes to the next element
tg: Гузаштан ба элементи навбатӣ

[ctx: Previous element]
en: Previous
tg: Пешина

en: Goes to the previous element
tg: Гузаштан ба элементи пешина

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
tg: Нуқтаи ҷӯшиш

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
tg: Электронегативӣ

en: Neutrons
tg: Нейтронҳо

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
tg: Ҳисоби фоиз

en: Half-life period
tg: Давраи нимпароканиш

en: Energy and Mode of Decay
tg: Энергия ва ҳолати пароканиш

en: Spin and Parity
tg: Даврзанӣ ва эквивалентнокӣ

en: %1 u
tg: %1 в.а.м.

en: %1 MeV
tg: %1 МэВ

en: Atom Model
tg: Намунаи атомӣ

en: Spectrum
tg: Спектрум

en: No spectrum of %1 found.
tg: Ягон спектрум аз %1 ёфт нашуд.

en: &Numeration
tg: &Рақамгузорӣ

en: &Plot Data...
tg: &Маълумоти қитъа...

en: Overview
tg: Аз назар гузарондан

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
tg: %1 (%2), Вазн: %3 u

en: s-Block
tg: s-Пайванд

en: p-Block
tg: p-Пайванд

en: d-Block
tg: d-Пайванд

en: f-Block
tg: f-Пайванд

en: Group 1
tg: Гурӯҳи 1

en: Group 2
tg: Гурӯҳи 2

en: Group 3
tg: Гурӯҳи 3

en: Group 4
tg: Гурӯҳи 4

en: Group 5
tg: Гурӯҳи 5

en: Group 6
tg: Гурӯҳи 6

en: Group 7
tg: Гурӯҳи 7

en: Group 8
tg: Гурӯҳи 8

en: Colors
tg: Рангҳо

en: Kalzium
tg: Калзиум

en: A periodic table of the elements
tg: Ҷадвали даврии элементҳо

en: A lot of small things and the documentation
tg: Миқдори зиёди корҳои хурд ва ҳуҷҷатҳо

en: The design of the information dialog
tg: Мавзӯъи диалоги маълумотӣ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
tg: Дар ин чо Шумо метавонед муайян созед,ки чиро нишон додан мехоҳед

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
tg: Элементи якум:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
tg: s-Пайванд:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
tg: p-Пайванд:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
tg: d-Пайванд:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
tg: f-Пайванд:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
tg: Гурӯҳи 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
tg: Гурӯҳи 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
tg: Гурӯҳи 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
tg: Гурӯҳи 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
tg: Гурӯҳи 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
tg: Гурӯҳи 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
tg: Гурӯҳи 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
tg: Гурӯҳи 8:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
tg: Сахтӣ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
tg: Моеъ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
tg: Газгун:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_noscheme) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KColorButton, kcfg_noscheme)
en: This color will be used if no other scheme is selected
tg: Ин ранг дар он сурат истифода бурда мешавад,ки агар нақшаи дигар интихоб карда нашавад
