kalzium - en to th translation catalogue (336 entries)

en: Problem while opening the file
th: มีปัญหาระหว่างเปิดแฟ้ม

en: Cannot open the specified file.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มที่ระบุได้

en: (c) 2006, Carsten Niehaus
th: สงวนลิขสิทธิ์ 2549 โดย Carsten Niehaus

en: Chemical Symbol
th: สัญลักษณ์ทางเคมี

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
th: ธาตุ

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
th: มวล

en: Electron
th: อิเล็กตรอน

en: Proton
th: โปรตอน

en: Neutron
th: นิวตรอน

en: Isotope
th: ไอโซโทป

en: Isotone
th: ไอโซโทน

en: Ionic Radius
th: รัศมีไอออน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicCovalentRadiusGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Covalent Radius
th: รัศมีโคเวเลนต์

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Radius
th: รัศมีอะตอม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicVanDerWaalsRadiusGradient)
en: Van der Waals Radius
th: รัศมีแวนเดอร์วาลส์

en: Test Tube
th: หลอดทดลอง

en: Magnetic Stir Bar
th: แท่งคนแม่เหล็ก

en: Magnetic Stir Bar Retriever
th: ตัวรับแท่งคนแม่เหล็ก

en: Syringe
th: หลอดฉีดยา

en: Buret
th: บิวเรตต์

en: Beaker
th: บีกเกอร์

en: Classic Periodic Table
th: ตารางแบบดั้งเดิม

en: Short Periodic Table
th: ตารางธาตุแบบสั้น

en: Equation Balancer
th: ตัวดุลสมการ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
th: แนะนำ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
th: เครื่องคำนวณนิวเคลียส

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
th: เครื่องคำนวณแก๊ส

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
th: เครื่องคำนวณความเข้มข้น

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Molecular mass Calculator
th: เครื่องคำนวณมวลโมเลกุล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, tree)
en: Calculators
th: เครื่องคำนวณ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KTextEdit, ktextedit)
en: This is the description of the function of each calculator in Kalzium
th: นี่คือรายละเอียดของคุณสมบัติในเครื่องคำนวณแต่ละแบบใน Kalzium

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
th: ข้อมูล

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, amtSolute)
en: This is the box used to specify the amount of solute in the solution.
th: กล่องนี้ใช้ระบุปริมาณของตัวละลายในสารละลาย

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, amtSltType)
en: The method by which you want to specify the amount of solute
th: วิธีที่คุณใช้ระบุปริมาณตัวละลาย

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSltType)
en: This box is used to change the mode in which the amount of solute is specified, i.e. mass, moles or volume.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อเปลี่ยนรูปแบบของการระบุปริมาณตัวละลาย เช่น มวล โมล หรือปริมาตร

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box is used to specify the molar mass of the substance.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อระบุมวลโมเลกุลของสสาร

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, densSlvt_unit)
en: Specify the units for density of solvent
th: ระบุหน่วยของความหนาแน่นของตัวทำละลาย

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlvt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solvent in the solution.
th: ใช้กล่องนี้เพื่อระบุหน่วยของปริมาณตัวทำละลายในสารละลาย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_19) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_18)
en: (g/mole)
th: (กรัม/โมล)

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, amtSlt_unit)
en: This box is used to specify the units for the amount of solute in the solution.
th: ใช้กล่องนี้เพื่อระบุหน่วยของปริมาณตัวละลายในสารละลาย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_17) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: (g/mol)
th: (กรัม/โมล)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
th: ตั้งใหม่

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, molarMass)
en: This box can be used to specify the molar mass of the gas, e.g. 2 for Hydrogen gas.
th: ใช้กล่องนี้เพื่อระบุมวลโมเลกุลของแก๊ส เช่น แก๊สไฮโดรเจนให้ป้อน 2

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, mass)
en: This box can be used to specify the mass of the gas.
    Mass = moles * molar mass
th: ใช้กล่องนี้เพื่อระบุมวลของแก๊ส
    มวล = โมล * มวลโมเลกุล

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mass_unit)
en: This box is used to change the units of mass.
th: ใช้กล่องนี้เพื่อเปลี่ยนหน่วยของมวล

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, pressure)
en: This box can be used to change the pressure of the gas.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อเปลี่ยนความดันของแก๊ส

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, pressure_unit)
en: This box can be used to specify the units of pressure, e.g. atmospheres, bars, etc.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อระบุหน่วยของความดัน เช่น บรรยากาศ บาร์ เป็นต้น

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, temp)
en: This box can be used to specify the temperature of the gas.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อระบุอุณหภูมิแก๊ส

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, temp_unit)
en: This box can be used to specify the units of temperature, e.g. Kelvin, Celsius, etc.
th: กล้องนี้ใช้เพื่อระบุหน่วยของอุณหภูมิ เช่น เคลวิน องศาเซลเซียส เป็นต้น

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, volume)
en: This box can be used to specify the volume of the gas.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อระบุปริมาตรของแก๊ส

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, volume_unit)
en: This box can be used to change the units of volume, e.g. liters.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อเปลี่ยนหน่วยของปริมาตร เช่น ลิตร

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, non_ideal)
en: Data for non-ideal gases
th: ข้อมูลสำหรับแก๊สที่ไม่ใช่แก๊สในอุดมคติ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'b'
th: ระบุหน่วยของค่าคงที่แวนเดอร์วาลส์ 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, b)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'b' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
th: กล่องนี้ใช้ระบุหน่วยของค่าคงที่แวนเดอร์วาลส์ 'b' สำหรับแก๊สที่ไม่ใช่แก๊สอุดมคติ สำหรับแก๊สอุดมคติจะระบุเป้น 0.0

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: Specify the units of the van der Waals constant 'a'
th: ระบุหน่วยของค่าคงที่แวนเดอร์วาลส์ 'a'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, a)
en: This box can be used to specify the van der Waals constant 'a' for the gas. This is required only for a real gas. It can be marked as 0.0 for an ideal gas.
th: กล่องนี้ใช้ระบุหน่วยของค่าคงที่แวนเดอร์วาลส์ 'a' สำหรับแก๊สที่ไม่ใช่แก๊สอุดมคติ สำหรับแก๊สอุดมคติจะระบุเป้น 0.0

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KComboBox, b_unit)
en: The units of the van der Waals constant 'b'
th: หน่วยของค่าคงที่แวนเดอร์วาลส์ 'b'

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, b_unit)
en: This can be used to specify the units of the van der Waals constant 'b'.
th: ใช้เพื่อระบุหน่วยของค่าคงที่แวนเดอร์วาลส์ 'b'

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: per mole
th: ต่อโมล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: liter^2 atmosphere/mol^2
th: ลิตร^2 บรรยากาศ/โมล^2

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, reset)
en: Click to reset all values to initial values
th: คลิกตั้งค่ากลับไปยังค่าเริ่มต้น

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Elemental data
th: ข้อมูลธาตุ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, element)
en: This box is used to specify the element on which calculation is to be performed.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อระบุธาตุที่จะถูกคำนวณ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, isotope)
en: This box is used to specify the isotope of the above element on which calculation is performed.
th: กล่องนี้ใชเพื่อระบุไอโซโทปของธาตุด้านบนที่จะถูกคำนวณ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, halfLife)
en: This box is used to specify the half-life of the above isotope.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อระบุค่าครึ่งชีวิตของไอโซโทปข้างบน

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, halfLife_unit)
en: This box is used to specify the unit of half-life, e.g. years, seconds, etc.
th: กล่องนี้ใช้ระบุหน่วยของค่าครึ่งชีวิต เช่น ปี วินาที เป็นต้น

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
th: ปี

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
th: วินาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
th: นาที

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
th: ชั่วโมง

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
th: วัน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
th: สัปดาห์

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, mass)
en: This label displays the atomic mass of the isotope in grams per mole.
th: ป้ายชื่อนี้แสดงมวลอะตอมของไอโซโทปในหน่วยกรัมต่อโมล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: grams / mole
th: กรัม/โมล

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
th: ข้อมูลอื่น

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, mode)
en: This box is used to decide what you want to calculate, choose among 'Time', 'Initial amount of the substance' and 'Final amount of the substance'.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อตัดสินว่าคุณต้องการจะคำนวณอะไร ขั้นแรกเลือก 'เวลา', 'ปริมาณสสารเริ่มต้น' และ 'ปริมาณสสารสุดท้าย'

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Initial Amount
th: ปริมาณเริ่มต้น

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Final Amount
th: ปริมาณสุดท้าย

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
th: เวลา

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, initAmt)
en: This box is used to specify the initial amount of the radioactive substance.
th: กล่องนี้ใช้เพื่อระบุจำนวนเริ่มต้นของสารกัมมันตภาพ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, finalAmt)
en: This box is used to specify the final amount of the radioactive substance.
th: ใช้กล่องนี้ระบุปริมาณสุดท้ายของสารกัมมันตรังสี

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QDoubleSpinBox, time)
en: This box is used to specify the time after which the initial amount decreases to the final amount.
th: ใช้กล่องนี้ระบุเวลาหลังจากปริมาณเริ่มต้นเริ่มลดลงไปเป็นปริมาณสุดท้าย

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the initial amount of the substance, i.e. mass or moles.
th: ใช้กล่องนี้เปลี่ยนโหมดที่คุณจะระบุปริมาณเริ่มต้นของสาร เช่น มวล หรือ โมล

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
th: โมล

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmtType)
en: This box can be used to change the mode in which you want to specify the final amount of the substance, i.e. mass or moles.
th: ใช้กล่องนี้เพื่อเปลี่ยนโหมดที่คุณจะระบุปริมาณสุดท้ายของสาร เช่น มวลหรือโมล

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, initAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the initial amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
th: ใช้กล่องนี้เพื่อระบุหน่วยของปริมาณสารเริ่มต้น เช่น กรัม หรือปอนด์

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
th: กรัม

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
th: ตัน

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
th: กะรัต

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
th: ปอนด์

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
th: ออนซ์

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
th: ทรอยออนซ์

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: This box can be used to specify the units of the final amount of the substance. e.g. grams, pounds, etc.
th: ใช้กล่องนี้เพื่อระบุหน่วยของปริมาณสุดท้ายของสาร เช่น กรัม หรือปอนด์

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, time_unit)
en: This box is used to specify the units of time. e.g. years, seconds, etc.
th: ใช้กล่องนี้เพื่อระบุหน่วยของเวลา เช่น ปี หรือวินาที

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSlider, slider)
en: This slider can be used to specify the time in terms of number of half-lives between 0 half-lives to 10 half-lives.
th: ใช้แถบเลื่อนเพื่อระบุเวลาในเทอมของเลขครึ่งชีวิต ระหว่าง 0 ครึ่งชีวิตจนถึง 10 ครึ่งชีวิต

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLabel, error)
en: Information/Error message
th: ข้อมูล/ข้อความผิดพลาด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_mass)
en: Amount is always specified in term of mass
th: ปริมาณมักจะระบุเป้นหน่วยของมวล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_ideal)
en: Assume Gas is ideal (i.e. do not show Van der Waals co-efficients)
th: สมมติว่าเป็นแก๊สในอุดมคติ (เช่น ไม่แสดง Van der Waals co-efficients)

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Mass Calculator
th: เครื่องคำนวณมวล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_alias)
en: Show details such as aliases
th: แสดงรายละเอียด เช่น ชื่อเล่น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox)
en: Show the add alias tab
th: แสดงแท็บสำหรับเพิ่มชื่อเล่น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_soluteMass)
en: Amount of solute is always specified in terms of mass
th: ปริมาณของตัวละลายมักจะระบุในหน่วยของมวล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_solventVolume)
en: Amount of solvent is always specified in terms of volume
th: ปริมาณของตัวทำละลายมักจะระบุในเทอมของปริมาตร

en: No element selected
th: ไม่มีธาตุถูกเลือกอยู่

en: No graphic found
th: ไม่พบกราฟิก

[ctx: Next element]
en: Next
th: ธาตุถัดไป

en: Goes to the next element
th: ไปที่ธาตุถัดไป

[ctx: Previous element]
en: Previous
th: ธาตุก่อนหน้า

en: Goes to the previous element
th: ไปที่ธาตุก่อนหน้า

en: It was discovered by %1.
th: ถูกค้นพบโดย %1

en: Origin of the name:<br/>%1
th: ที่มาของชื่อ:<br/>%1

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMeltingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Melting Point
th: จุดหลอมเหลว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicBoilingPointGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Boiling Point
th: จุดเดือด

en: Electron Affinity
th: สัมพรรคภาพอิเล็กตรอน

en: Electronic configuration
th: การจัดเรียงอิเล็กทรอนิกส์

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atomic mass
th: มวลอะตอม

en: Ionization energy
th: พลังงานไอออไนเซชัน

en: First Ionization energy
th: พลังงานไอออไนเซชันลำดับที่หนึ่ง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronegativityGradient) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Electronegativity
th: อิเล็กโตรเนกาติวิตี

en: Neutrons
th: นิวตรอน

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
th: ร้อยละ

en: Half-life period
th: ระยะครึ่งชีวิต

en: Energy and Mode of Decay
th: พลังงานและรูปแบบการสลาย

note: i18n("Overview")); item->setHeader(i18n("Overview")); item->setIcon(QIcon("overview")); QVBoxLayout *overviewLayout = new QVBoxLayout(m_pOverviewTab); overviewLayout->setMargin(0); dTab = new DetailedGraphicalOverview(m_pOverviewTab); dTab->setObjectName("DetailedGraphicalOverview"); overviewLayout-
en: Data Overview
th: ข้อมูลโดยรวม

en: Atom Model
th: โมเดลของอะตอม

en: Isotopes
th: ไอโซโทป

en: Miscellaneous
th: อื่น ๆ

en: Spectrum
th: สเปกตรัม

en: Extra information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: Extra Information
th: ข้อมูลเพิ่มเติม

en: No spectrum of %1 found.
th: ไม่พบสเปกตรัมของ %1

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, KCB_y)
en: Atomic Number
th: เลขอะตอม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
th: สมการ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, lineEdit) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, lineEdit)
en: Enter the equation you want to balance in this field.
th: ป้อนสมการที่ต้องการจะดุลในช่องนี้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
th: คำน&วณ

en: Elements
th: ธาตุ

en: Properties
th: คุณสมบัติ

en: Symbol
th: สัญลักษณ์

en: Exact Mass
th: ค่าแน่นอนของมวล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicIonizationGradient)
en: Ionization
th: การทำให้เป็นไอออน

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
th: ตระกูล

en: File already exists. Do you want to overwrite it?
th: มีแฟ้มอยู่แล้ว ต้องการจะเขียนทับหรือไม่?

en: Could not open file for writing.
th: ไม่สามารถเปิดแฟ้มเพื่อเขียนได้

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
th: แฟ้ม:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
th: รูปแบบ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, gradient_slider)
en: Slide to change current temperature
th: เลื่อนแถบเพื่อเปลี่ยนอุณหภูมิปัจจุบัน

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, Play)
en: Click to Play / Pause the increase in temperature.
th: คลิกเพื่อเล่นหรือหยุดชั่วคราวการเพิ่มอุณหภูมิ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
th: ความเร็ว

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSlider, Speed)
en: Slide to change the speed of increase in temperature.
th: เลื่อนแถบเพื่อเปลี่ยนความเร็วการเพิ่มอุณหภูมิ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Zoom IN / OUT
th: ย่อ/ขยาย

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
th: เสถียร

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Magnetic moment: %1
th: โมเมนต์แม่เหล็ก: %1

en: Halflife: %1 %2
th: ครึ่งชีวิต: %1 %2

en: Halflife: Unknown
th: ครึ่งชีวิต: ไม่ทราบ

en: Number of nucleons: %1
th: จำนวนนิวคลีออน: %1

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

en: Spin: %1
th: สปิน: %1

en: Exact mass: %1 u
th: ค่าแน่นอนของมวล: %1 u

en: &Export Data...
th: ส่ง&ออกข้อมูล...

en: &Gradients
th: การไล่&ระดับสี

en: &Tables
th: &ตาราง

en: Perform &Calculations...
th: ดำเนินการคำ&นวณ...

[ctx: WhatsThis Help]
en: This is the calculator, it performs basic chemical calculations.
th: นี่คือเครื่องคำนวณที่สามารถคำนวณทางเคมีเบื้องต้นได้

en: &Isotope Table...
th: &ตารางไอโซโทป...

en: &Glossary...
th: &อภิธานศัพท์...

en: Convert chemical files...
th: แปลงแฟ้มเคมี...

en: Molecular Editor...
th: ตัวแก้ไขโมเลกุล...

en: &Tables...
th: &ตาราง...

en: Table Information
th: ข้อมูลตาราง

en: Information
th: ข้อมูล

en: Overview
th: เนื้อหาโดยรวม

en: View
th: มุมมอง

en: Save Kalzium's Table In
th: บันทึกตาราง Kaliziums ใน

en: Knowledge
th: ความรู้

en: Tools
th: เครื่องมือ

en: Kalzium Error
th: Kalzium มีข้อผิดพลาด

en: This system does not support OpenGL.
th: ระบบไม่สนับสนุน OpenGL

[ctx: For example: "Carbon (6), Mass: 12.0107 u"]
en: %1 (%2), Mass: %3 u
th: %1 (%2), มวล: %3 u

en: Discovery date
th: วันที่ค้นพบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicElectronaffinityGradient)
en: Electronaffinity
th: สัมพรรคภาพอิเล็กตรอน

en: First Ionization
th: พลังงานไอออไนเซชันลำดับที่หนึ่ง

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
th: ระดับพลังงานย่อย

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
th: หมู่

en: Colors
th: สี

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
th: แฟ้&ม

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
th: มุม&มอง

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
th: เ&ครื่องมือ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
th: แถบเครื่องมือหลัก

en: Value not defined
th: ไม่ได้นิยามค่า

en: Unknown Value
th: ไม่รู้ค่า

en: This element was known to ancient cultures.
th: ธาตุนี้รู้จักกันมาตั้งแต่ยุคโบราณ

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
th: ของแข็ง

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Liquid
th: ของเหลว

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Vaporous
th: แก๊ส

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
th: ไม่รู้จัก

[ctx: Maximum value of the gradient]
en: Maximum: %1
th: ค่ามากที่สุด: %1

en: A periodic table of the elements
th: ตารางธาตุ

en: Many beautiful element icons
th: ไอคอนของธาตุที่สวยงามมากมาย

en: Many beautiful element icons, too!
th: ไอคอนของธาตุที่สวยงามมากมาย

en: Several icons
th: ไอคอนมากมาย

en: Several icons in the information dialog
th: ไอคอนมากมายในกล่องโต้ตอบข้อมูล

en: Contributed most isotope information
th: ช่วยเหลือข้อมูลส่วนใหญ่ของไอโซโทป

en: Some icons and inspiration for others
th: ไอคอนบางส่วนและแรงบันดาลใจสำหรับไอคอนอื่น

en: The design of the information dialog
th: ออกแบบกล่องโต้ตอบข้อมูล

en: The orbits icon
th: ไอคอนของออร์บิทอล

en: New interface design and usability improvements
th: ออกแบบส่วนติดต่อใหม่และการปรับปรุงด้านการใช้งาน

en: Enter a formula in the
    widget above and
    click on 'Calc'.
    E.g. #Et#OH
th: ป้อนสูตรในวิดเจ็ต
    ด้านบนและคลิก
    'คำนวณ' เช่น  
    #Et#OH

en: Molecular mass:
th: มวลโมเลกุล:

en: Invalid input
th: ป้อนไม่ถูกต้อง

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
th: เครื่องคำนวณ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: Enter molecular formula here
th: ป้อนสูตรโมเลกุลที่นี่

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, formulaEdit)
en: This box can be used to enter the formula for the molecule.
    e.g. 1.> CaCO3
    e.g. 2.> MeOH
    e.g. 3.> #EDTA#
th: ใช้กล่องนี้ระบุสูตรสำหรับโมเลกุล
    เช่น 1.> CaCO3
          2.> MeOH
          3.> #EDTA#

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, calcButton) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, calcButton)
en: Click on this button to calculate.
th: คลิกปุ่มนี้เพื่อคำนวณ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calcButton)
en: Calc
th: คำนวณ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
th: รายละเอียด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Atoms
th: อะตอม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Total mass
th: มวลทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_5)
en: Aliases used
th: ชื่อเล่นที่ใช้

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, alias_list)
en: Aliases used in the formula
th: ชื่อเล่นที่ใช้ในสูตร

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, alias_list)
en: This displays all the aliases used in the molecule.
    For instance, in the molecule MeOH, the alias used is Me = CH3.
th: แสดงชื่อเล่นทั้งหมดที่ใช้กับโมลกุล
    ตัวอย่าง เช่น โมเลกุล MeOH ใช้ชื่อเล่น Me = CH3

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, alias_list)
en: aliases
th: ชื่อเล่น

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
th: ชื่อเล่น

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, aliasBox)
en: Define alias
th: ตั้งชื่อเล่น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Short-form
th: แบบสั้น

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QLineEdit, shortForm)
en: Short form of the alias
th: ชื่อเล่นแบบสั้น

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, shortForm)
en: You can specify the short form of the alias used here, 
    for instance, Me.
th: คุณสามารถระบุชื่อเล่นแบบสั้นที่ใช้ที่นี่
    เช่น Me

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Full-form
th: แบบเต็ม

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLineEdit, fullForm)
en: You can enter the full form of the alias in this box, 
    for instance, CH3.
th: คุณสามารถป้อนชื่อเล่นแบบเต็มในกล่องนี้
    เช่น CH3

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias
th: คลิกเพื่อเพิ่มชื่อเล่น

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, alias)
en: Click to add the alias if it is valid.
th: คลิกเพื่อเพิ่มชื่อเล่นหากถูกต้อ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, alias)
en: Add Alias
th: เพิ่มชื่อเล่น

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Pre-defined aliases
th: ชื่อเล่นที่มีอยู่แล้ว

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: User-defined aliases
th: ชื่อเล่นที่ผู้ใชกำหนดเอง

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: List of pre-defined aliases.
th: รายการของชื่อเล่นที่มีอยู่แล้ว

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, pre_defined)
en: This table displays all the pre-defined aliases.
th: ตารางนี้แสดงชื่อเล่นที่มีอยู่แล้วทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QTableWidget, user_defined)
en: List of user-defined aliases.
th: รายการชื่อเล่นที่ผู้ใช้กำหนดเอง

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTableWidget, user_defined)
en: This is the list of aliases that you or some other user has added.
th: รายการนี้คือรายการชื่อเล่นที่คุณหรือผู้อื่นได้เพิ่มเข้าไป

en: Unknown Electron Distribution
th: การกระจายตัวของอิเล็กตรอนที่ไม่รู้จัก

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: X-Axis
th: แกน X

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_3)
en: Average value:
th: ค่าเฉลี่ย:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_x) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (KComboBox, KCB_y)
en: Here you can define what you want to plot
th: คุณสามารถระบุสิ่งที่จะลงจุดได้ที่นี่

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
th: ค่ามากที่สุด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
th: ค่าต่ำสุด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
th: แสดงผล

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: First element:
th: ธาตุแรก:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Last element:
th: ธาตุสุดท้าย:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, full) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: All elements
th: ธาตุทั้งหมด

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Metals
th: โลหะ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Non-Metals / Metalloids
th: อโลหะ / กึ่งโลหะ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Noble gases
th: แก๊สเฉื่อย

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkalie metals
th: โลหะแอลคาไล

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Alkaline earth metals
th: โลหะแอลคาไลน์เอิร์ธ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Lanthanides
th: แลนทาไนด์

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Actinides
th: แอกทิไนด์

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, comboElementType)
en: Radio-active elements
th: ธาตุกัมมันตรังสี

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: No Labels
th: ไม่มีป้ายชื่อ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Names
th: ชื่อธาตุ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, comboElementLabels)
en: Element Symbols
th: สัญลักษณ์ธาตุ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Y-Axis
th: แกน Y

en: n/a
th: ไม่ทราบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
th: ตัว&กรอง

en: Units
th: หน่วย

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: s-Block:
th: ระดับพลังงานย่อย s:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel14)
en: p-Block:
th: ระดับพลังงานย่อย p:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel15)
en: d-Block:
th: ระดับพลังงานย่อย d:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel16)
en: f-Block:
th: ระดับพลังงานย่อย f:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2)
en: Group 1:
th: หมู่ 1:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Group 2:
th: หมู่ 2:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Group 3:
th: หมู่ 3:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Group 4:
th: หมู่ 4:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2)
en: Group 5:
th: หมู่ 5:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2)
en: Group 6:
th: หมู่ 6:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2)
en: Group 7:
th: หมู่ 7:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Group 8:
th: หมู่ 8:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabStateOfMatter)
en: State of Matter
th: สถานะของสาร

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Solid:
th: ของแข็ง:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Liquid:
th: ของเหลว:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Vaporous:
th: แก๊ส:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_2_2)
en: Alkali metals:
th: โลหะแอลคาไล;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2)
en: Rare earth:
th: มีตระกูล;

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7_2)
en: Non-metals:
th: อโลหะ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6_2)
en: Alkaline earth metals:
th: แอลคาไลน์เอิร์ธ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5_2_2)
en: Other metals:
th: โลหะอื่น:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4_2_2)
en: Halogens:
th: แฮโลเจน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2_2)
en: Transition metals:
th: โลหะทรานซิชัน:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3)
en: Noble gases:
th: แก๊สมีตระกูล:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2_3_2)
en: Metalloids:
th: โลหะ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8_2_2)
en: All the elements:
th: ธาตุทั้งหมด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicDiscoverydateGradient)
en: Discovery Date
th: วันที่ค้นพบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Maximal Value Color:
th: ค่าสีมากที่สุด:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Minimal Value Color:
th: ค่าสีต่ำสุด:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element. Using the mouse you can zoom into the spectrum.
th: หน้านี้จะแสดงภาพรวมของสเปกตรัมของธาตุนี้ สามารถใช้เมาส์เพื่อขยายสเปกตรัมได้

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, SpectrumView)
en: This page gives an overview of the spectrum of this element.
th: หน้านี้จะแสดงภาพรวมของสเปกตรัมของธาตุนี้

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (SpectrumWidget, m_spectrumWidget)
en: This is the spectrum of the element.
th: นี่คือสเปกตรัมของธาตุ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label1)
en: &Minimum value:
th: ค่าต่ำสุ&ด:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, minimumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, minimumValue)
en: This sets the leftmost wavelength of the spectrum.
th: ตั้งความยาวคลื่นซ้ายสุดของสเปกตรัม

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label2)
en: Maximum &value:
th: ค่าสู&งสุด:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maximumValue) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, maximumValue)
en: This sets the rightmost wavelength of the spectrum.
th: ตั้งความยาวคลื่นขวาสุดของสเปกตรัม

en: Intensity
th: ความเข้ม

en: Greek alphabet
th: ตัวอักษรกรีก

en: Uppercase
th: ตัวใหญ่

en: Lowercase
th: ตัวเล็ก

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
th: ชื่อภาษากรีก

en: alpha
th: แอลฟา

en: beta
th: บีตา

en: gamma
th: แกมมา

en: delta
th: เดลตา

en: epsilon
th: เอปไซลอน

en: zeta
th: ซีตา

en: kappa
th: แคปปา

en: lambda
th: แลมบ์ดา

en: Numbers
th: ตัวเลข

en: Number
th: หมายเลข

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
th: คำอุปสรรค

en: Roman Numerals
th: เลขโรมัน

en: &Copy
th: คัด&ลอก

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
th: ลักษณะ:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
th: แสดงผล

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
th: แก้ไข

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
th: ปรับ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, measure)
en: Measure
th: วัด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_10)
en: Click on 2 atoms to measure a distance, on 3 atoms to measure an angle, on 4 atoms to measure a dihedral angle.
th: คลิกบนสองอะตอมเพื่อคำนวณระยะทาง, บนสามอะตอมเพื่อคำนวณมุม และบนสี่อะตอม เพื่อคำนวณมุมสองหน้า

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
th: สถิติ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
th: ชื่อ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_7)
en: Formula:
th: สูตร:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
th: น้ำหนัก:

en: All Files
th: แฟ้มทั้งหมด

en: No files selected
th: ไม่มีแฟ้มถูกเลือก

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Files to convert
th: แฟ้มที่จะแปลง

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
th: เลือกทั้ง&หมด

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
th: &ลบ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
th: เพิ่&ม

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, FileListView)
en: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">You see the files which will be converted here. Use the buttons to add and remove files from the list.</p></body></html>
th: <html><head><meta name="qrichtext" content="1" /><style type="text/css">
    p, li { white-space: pre-wrap; }
    </style></head><body style=" font-family:'Sans Serif'; font-size:10pt; font-weight:400; font-style:normal; text-decoration:none;">
    <p style=" margin-top:0px; margin-bottom:0px; margin-left:0px; margin-right:0px; -qt-block-indent:0; text-indent:0px;">คุณจะเห้นแฟ้มที่จะถูกแปลงที่นี้ ใช้ปุ่มต่าง ๆ เพื่อเพิ่มและลบแฟ้มจากรายการ</p></body></html>

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Convert from:
th: แปลงจาก:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Convert to:
th: แปลงเป็น:
