kalzium - en to ug translation catalogue (165 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Element
ug: ئېلېمېنت

en: Mix
ug: كىرىشتۈرۈش

en: Filtering
ug: سۈزۈۋاتىدۇ

en: Accuracy
ug: توغرىلىقى

en: Solution
ug: يېشىمى:

note: i18n("Name"), ChemicalDataObject::name)); i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_LogarithmicMassGradient)
en: Mass
ug: ماسسا

en: Phase
ug: باسقۇچ

en: Correctness
ug: توغرىلىقى

en: Standard deviation
ug: ئۆلچەملىك ئېغىش

en: Atom
ug: ئاتوم

en: Neutron
ug: نېيترون

en: Spin
ug: ئايلاندۇر

en: Scales
ug: ئۆلچەكلەر

note: i18n: tag label attribute value
en: Dummy
ug: مەۋھۇم

note: i18n: tag label attribute value
en: Carbon
ug: كاربون

note: i18n: tag label attribute value
en: Oxygen
ug: ئوكسېگىن

note: i18n: tag label attribute value
en: Neon
ug: نېئون

note: i18n: tag label attribute value
en: Sodium
ug: ناترىي(ئېلېمېنت)

note: i18n: tag label attribute value
en: Titanium
ug: تىتان

note: i18n: tag label attribute value
en: Chromium
ug: خىروم

note: i18n: tag label attribute value
en: Cobalt
ug: كوبالت

note: i18n: tag label attribute value
en: Zinc
ug: زىنىك

note: i18n: tag label attribute value
en: Palladium
ug: پاللادىي

note: i18n: tag label attribute value
en: Silver
ug: كۈمۈشرەڭ

note: i18n: tag label attribute value
en: Tungsten
ug: تۇڭىستېن

note: i18n: tag label attribute value
en: Platinum
ug: پلاتىنا

note: i18n: tag label attribute value
en: Gold
ug: ئالتۇن

note: i18n: tag label attribute value
en: Mercury
ug: مېركۇرىي

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree)
en: Introduction
ug: تونۇشتۇرۇش

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, nuclear)
en: Nuclear Calculator
ug: ئاتوم ھېسابلىغۇچ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, gas)
en: Gas Calculator
ug: گاز ھېسابلىغۇچ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QTreeWidget, tree) i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_3)
en: Concentration Calculator
ug: قويۇقلۇق ھېسابلىغۇچ

en: Percentage should be less than 100.0, please enter a valid value.
ug: پىرسەنت 100.0 دىن كىچىك بولۇشى كېرەك، ئىناۋەتلىك قىممەت كىرگۈزۈڭ.

en: Density cannot be zero, please enter a valid value.
ug: زىچلىقى نۆل بولسا بولمايدۇ، ئىناۋەتلىك قىممەت كىرگۈزۈڭ.

en: Mass cannot be zero, please enter a valid value.
ug: ماسسا نۆل بولسا بولمايدۇ، ئىناۋەتلىك قىممەت كىرگۈزۈڭ.

en: Volume cannot be zero, please enter a valid value.
ug: سىغىم نۆل بولسا بولمايدۇ، ئىناۋەتلىك قىممەت كىرگۈزۈڭ.

en: Number of moles cannot be zero, please enter a valid value.
ug: مولنىڭ قىممىتى نۆل بولسا بولمايدۇ، ئىناۋەتلىك قىممەت كىرگۈزۈڭ.

en: Concentration is zero, please enter a valid value.
ug: قويۇقلۇقى 0، ئىناۋەتلىك قىممەت كىرگۈزۈڭ.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Data
ug: سانلىق-مەلۇمات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, reset)
en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Initial amount cannot be zero.
ug: دەسلەپكى مىقدار 0 بولسا بولمايدۇ.

en: Final amount cannot be zero.
ug: جەمئىيسى 0 بولسا بولمايدۇ.

en: Time is zero, please enter a valid value.
ug: ۋاقىت نۆل، ئىناۋەتلىك قىممەت كىرگۈزۈڭ.

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: years
ug: يىل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: seconds
ug: سېكۇنت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: minutes
ug: مىنۇت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: hours
ug: سائەت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: days
ug: كۈن

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, halfLife_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, time_unit)
en: weeks
ug: ھەپتە

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox_2)
en: Other data
ug: باشقا سانلىق-مەلۇمات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, mode)
en: Time
ug: ۋاقىت

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmtType) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmtType)
en: moles
ug: مول

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: grams
ug: گرام

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: tons
ug: توننا

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: carats
ug: كارات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: pounds
ug: قاداق

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: ounces
ug: ئۇنسىيە

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, initAmt_unit) i18n: ectx: property (text), item, widget (KComboBox, finalAmt_unit)
en: troy ounces
ug: ئالتۇن ئۇنسىيە

en: Error
ug: خاتالىق

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Tab 1
ug: بەتكۈچ 1

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab_2)
en: Tab 2
ug: بەتكۈچ 2

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Parameter
ug: پارامېتىر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, tableWidget)
en: Value
ug: قىممەت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_8)
en: Notes:
ug: ئىزاھ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, newfile)
en: New
ug: يېڭى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, open)
en: Open
ug: ئاچ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, save)
en: Save
ug: ساقلا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, rapidhelp)
en: Example
ug: مىساللار

[ctx: Next element]
en: Next
ug: كېيىنكى

[ctx: Previous element]
en: Previous
ug: ئالدىنقى

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTableWidget, table)
en: Percentage
ug: پىرسەنت

en: ,
ug: ،

en: Miscellaneous
ug: باشقىلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Equation:
ug: تەڭلىمە:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, calculateButton)
en: &Calculate
ug: ھېسابلا(&C)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCopy)
en: Copy to Clipboard
ug: چاپلاش تاختىسىغا كۆچۈر

en: OK
ug: تامام

en: Elements
ug: ئېلېمېنتلار

en: Properties
ug: خاسلىق

en: Symbol
ug: بەلگە

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabFamily)
en: Family
ug: جەمەتىم

en: Could not open file for writing.
ug: ھۆججەتنى يېزىش ئۈچۈن ئاچالمىدى.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: File:
ug: ھۆججەت:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Format:
ug: فورمات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Gradient:
ug: گۈل نۇسخىسى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Speed
ug: سۈرئىتى

[ctx: alpha ray emission]
en: alpha
ug: ئالفا

[ctx: Many ways]
en: Multiple
ug: بىر قانچە

[ctx: Stable isotope]
en: Stable
ug: مۇقىم

[ctx: Unknown magnetic moment]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

[ctx: Unknown spin]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: &Scheme
ug: لايىھە(&S)

en: &Tables
ug: جەدۋەل(&T)

en: Legend
ug: چۈشەندۈرۈشى

en: Table Information
ug: جەدۋەل ئۇچۇرلىرى

en: Information
ug: ئۇچۇر

en: Overview
ug: قىسقىچە بايان

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: Tools
ug: قوراللار

en: Discovery date
ug: بايقىغان چېسلا

en: Monochrome
ug: رەڭسىز

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabBlocks)
en: Blocks
ug: بۆلەك

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tabGroups)
en: Groups
ug: گۇرۇپپىلار

en: Group 1
ug: گۇرۇپپا  1

en: Group 2
ug: گۇرۇپپا 2

en: Group 3
ug: گۇرۇپپا 3

en: Group 4
ug: گۇرۇپپا 4

en: Group 5
ug: گۇرۇپپا 5

en: Group 6
ug: گۇرۇپپا 6

en: Group 7
ug: گۇرۇپپا 7

en: Group 8
ug: گۇرۇپپا 8

en: Colors
ug: رەڭلەر

note: i18n: ectx: Menu (file_menu)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

note: i18n: ectx: Menu (table_menu)
en: &View
ug: كۆرۈنۈش(&V)

note: i18n: ectx: Menu (miscmenu)
en: &Tools
ug: قوراللار(&T)

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ug: ئاساسىي قورال بالداق

en: Glossary
ug: ئاتالغۇلار

en: References
ug: نەقىل

en: Go to '%1'
ug: ‹%1› غا يۆتكەل

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Solid
ug: لىق تولغان

[ctx: one of the three states of matter (solid, liquid, vaporous or unknown)]
en: Unknown
ug: نامەلۇم

en: Invalid input
ug: كىرگۈزۈش ئىناۋەتسىز.

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, calcTab)
en: Calculator
ug: ھېسابلىغۇچ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, details)
en: Details
ug: تەپسىلاتلار

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_6)
en: Composition
ug: يېزىقچىلىق

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, aliasTab)
en: Aliases
ug: تەخەللۇسلار:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2_2)
en: Maximum value:
ug: ئەڭ چوڭ قىممىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_2) i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3_3)
en: Minimum value:
ug: ئەڭ كىچىك قىممىتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Display:
ug: كۆرسەت:

en: S-Phrases:
ug: S-ئىبارىلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: S-Phrases:
ug: S-ئىبارىلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, filterButton)
en: &Filter
ug: سۈزگۈچ(&F)

en: Gradients
ug: تەدرىجىي ئۆزگىرىش

en: Units
ug: بىرلىكى

en: Energy:
ug: قۇۋۋىتى:

en: Length:
ug: ئۇزۇنلۇق:

en: Temperature:
ug: تېمپېراتۇرا:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label)
en: Unit:
ug: بىرلىكى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_2)
en: Type:
ug: تىپى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btn_resetZoom)
en: Reset zoom
ug: كېڭەيت تارايتنى ئەسلىگە قايتۇر

en: Intensity
ug: كۈچلۈكلۈك

en: Uppercase
ug: چوڭ يېزىلىش

en: Lowercase
ug: كىچىك يېزىلىش

[ctx: The name of the greek letter in your language. For example 'Alpha' for the first letter.]
en: Name
ug: ئاتى

en: alpha
ug: ئالفا

en: beta
ug: سىناق

en: gamma
ug: گامما

en: delta
ug: دېلتا

en: Numbers
ug: سانلار

en: Number
ug: نومۇرى

[ctx: For example 'Mono' for 1 and 'Tri' for 3]
en: Prefix
ug: ئالدى قوشۇلغۇچى

en: &Copy
ug: كۆچۈر(&C)

en: All files
ug: ھەممە ھۆججەتلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, labelStyle)
en: Style:
ug: ئۇسلۇب:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, display)
en: Display
ug: كۆرسەتكۈچ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, edit)
en: Edit
ug: تەھرىرلەش

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, optimizeButton)
en: Optimize
ug: ئەلالاشتۇر

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Statistics
ug: ستاتىستىكا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_3)
en: Name:
ug: ئاتى:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, label_4)
en: Weight:
ug: ئېغىرلىق:

en: Convert
ug: CONVERT

en: All Files
ug: بارلىق ھۆججەتلەر

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, selectAllFileButton)
en: &Select all
ug: ھەممىنى تاللا(&S)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteFileButton)
en: &Remove
ug: چىقىرىۋەت(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addFileButton)
en: &Add
ug: قوش(&A)
