kcmkamera - en to ar translation catalogue (37 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
ar: غير قادر على بدء تشغيل مكتبات gPhoto2.

en: Add
ar: أضف

en: Click this button to add a new camera.
ar: انقر هذا الزر لإضافة كاميرا جديدة.

en: Test
ar: اختبر

en: Click this button to test the connection to the selected camera.
ar: انقر هذا الزر لتجربة الاتصال بالكاميرا المحددة.

en: Remove
ar: أزل

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
ar: انقر هذا الزر لإزالة الكاميرا المحددة من القائمة.

en: Configure...
ar: اضبط...

en: Click this button to change the configuration of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Configuration dialog depend on the camera model.
ar: انقر هذا الزر لتغيير إعدادات الكاميرا المحددة. <br><br>توافرية هذه الميزة و محتويات صندوق حوار الإعدادات، تعتمد على نوع الكاميرا.

en: Information
ar: معلومات

en: Click this button to view a summary of the current status of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Information dialog depend on the camera model.
ar: انقر هذا الزر لعرض ملخص الحالة الحالية للكاميرا المحددة. <br><br>توافرية هذه الميزة و محتويات صندوق حوار الإعدادات تعتمد على نوع الكاميرا.

en: Cancel
ar: ألغ

en: Click this button to cancel the current camera operation.
ar: انقر هذا الزر لإلغاء عملية الكامير الحالية.

en: Camera test was successful.
ar: تمت تجربة الكاميرا بنجاح.

en: <h1>Digital Camera</h1>
    This module allows you to configure support for your digital camera.
    You need to select the camera's model and the port it is connected
    to on your computer (e.g. USB, Serial, Firewire). If your camera does not
    appear on the list of <i>Supported Cameras</i>, go to the
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto web site</a> for a possible update.<br><br>
    To view and download images from the digital camera, go to the address
    <a href="camera:/">camera:/</a> in Konqueror and other KDE applications.
ar: <h1>الكاميرا الرقميّة</h1>
    هذه الوحدة تتيح لك تعريف الدعم للكامير الرقمية الخاصة بك.
    تحتاج لاختيار طراز الكاميرا والمنفذ الذي تتصل به
    على جهازك (مثل: USB, Serial, Firewire) . أما إذا كانت الكاميرا 
    غير ظاهرة في لائحة <i>الكاميرات المدعومة</i> , فتوجه إلى 
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto موقع</a> للتحديثات الممكنة  <br><br>
    لعرض وتحميل الصور من الكاميرا، توجه إلى عنوان 
    <a href="camera:/">كاميرا:/</a> في كونكيورر وتطبيقات الكِيدِي الأخرى.

en: Button (not supported by KControl)
ar: زر (KControl لا يدعمه)

en: Date (not supported by KControl)
ar: التاريخ (KControl لا يدعمه)

en: Could not allocate memory for the abilities list.
ar: لم يتمكن من تخصيص الذاكرة لقائمة الوظائف.

en: Could not load ability list.
ar: لم يتمكن من تحميل قائمة الوظيفة.

en: Description of abilities for camera %1 is not available. Configuration options may be incorrect.
ar: لا يتوفر وصف الوظائف لكاميرا %1، من الممكن أن تكون خيارات التعريف غير صحيحة.

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
ar: لا يمكن الوصول إلى المشغل، تأكد من تثبيت gPhoto2.

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
ar: غير قادر على بدء الكاميرا، افحص إعدادات المنفذ وتأكد من أن الكاميرا متصلة بشكل جيد وحاول مرة أخرى.

en: No camera summary information is available.
ar: لا يتوفر ملخص المعلومات عن الكاميرا

en: Camera configuration failed.
ar: فشل عملية تعريف الكاميرا.

en: Serial
ar: تسلسلي

en: USB
ar: الناقل التسلسي العام (USB)

en: Unknown port
ar: منفذ غير معروف

en: Select Camera Device
ar: اختر جهاز الكاميرا

[ctx: @title:column]
en: Supported Cameras
ar: الكاميرات المدعومة

en: Port
ar: المنفذ

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's serial ports (known as COM ports in Microsoft Windows.)
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، فيجب على الكاميرا أن تكون متصلة بإحدى المنافذ التسلسلية للحاسوب (معروفة كـ COM في مايكروسوفت ويندوز) .

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's USB ports, or to a USB hub.
ar: إذا تم تحديد هذا الخيار، فيجب على الكاميرا أن تكون متصلة بإحدى منافذ الناقل التسلسلي العام (USB) الموجودة في حاسوبك أو USB-hub.

en: Port Settings
ar: إعدادات المنفذ

en: No port type selected.
ar: لم يتم تحديد نوع المنفذ.

en: Port:
ar: المنفذ:

en: Specify here the serial port to which you connect the camera.
ar: حدد هنا المنفذ التسلسلي الذي قمت بوصل الكاميرا إليه.

en: No further configuration is required for USB cameras.
ar: لا يوجد ضبط إضافي مطلوب لكميرات الناقل التسلسلي العام (USB)
