kcmkamera - en to bs translation catalogue (30 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
bs: Ne mogu inicijalizirati gPhoto2 biblioteke.

en: Add
bs: Dodaj

en: Click this button to add a new camera.
bs: Klikni ovo dugme da dodaš novu kameru.

en: Click this button to test the connection to the selected camera.
bs: Kliknite na ovo dugme da testirate povezanost sa izabranim foto aparatom.

en: Remove
bs: Ukloni

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
bs: Klik ovo dugme da ukloniš odabranu kameru iz liste.

en: Configure...
bs: Podesi...

en: Click this button to change the configuration of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Configuration dialog depend on the camera model.
bs: Klikni ovo dugme da promijeniš konfiguraciju odabrane kamere. <br><br>Dostupnost ove funkcije i sadržaj Konfiguracionog dialoga zavisi od modela kamere.

en: Information
bs: Informacija

en: Click this button to view a summary of the current status of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Information dialog depend on the camera model.
bs: Kliknite na ovo dugme da vidite sažetak tekućeg stanja izabranog foto aparata.<br><br>Dostupnost ove mogućnosti i sadržaj dijaloga ''Informacije'' zavise od modela foto aparata.

en: Cancel
bs: Odustani

en: Click this button to cancel the current camera operation.
bs: Kliknite ovo dugme da prekinete trenutnu operaciju kamere.

en: Camera test was successful.
bs: Test kamere je bio uspješan.

en: <h1>Digital Camera</h1>
    This module allows you to configure support for your digital camera.
    You need to select the camera's model and the port it is connected
    to on your computer (e.g. USB, Serial, Firewire). If your camera does not
    appear on the list of <i>Supported Cameras</i>, go to the
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto web site</a> for a possible update.<br><br>
    To view and download images from the digital camera, go to the address
    <a href="camera:/">camera:/</a> in Konqueror and other KDE applications.
bs: <h1>Digitalni Foto aparat</h1>
    Ovaj modul Vam omogućava da podesite podršku za Vaš digitalni foto aparat.
    Potrebno je da izaberete model foto aparata i port na Vašem računaru
    na koji je priključen (n.pr. USB (USB), Serijski (Serial), Vruća-žica (Firewire). Ako
    Vašeg foto aparata nema na spisku <i>Podržanih Foto aparata</i>, idite na
    <a href="http://www.gphoto.org">GFoto veb sajt</a> za mogućim ažuriranjima.<br><br>
    Da prikažete i da preuzmete slike sa digitalnog foto aparata, idite na adresu
    <a href="camera:/">foto aparat:/</a> u Konkveroru i drugim KDE programima.

en: Button (not supported by KControl)
bs: Dugme (nije podržano od KControl)

en: Date (not supported by KControl)
bs: Datum (nije podržan od KControl)

en: Could not allocate memory for the abilities list.
bs: Ne mogu da dodijelim memoriju za spisak sposobnosti.

en: Could not load ability list.
bs: Ne mogu učitati listu mogućnosti.

en: Description of abilities for camera %1 is not available. Configuration options may be incorrect.
bs: Opis mogućnosti kamere %1 nije moguć. Mogući uzrok je pogrešna konfiguracija.

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
bs: Ne mogu pristupiti drajveru. Provjerite gPhoto2 instalaciju.

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
bs: Ne mogu inicijalizirati kameru. Provjerite postavke porta i kvalitet spoja, pa pokušajte ponovo.

en: No camera summary information is available.
bs: Nisu dostupne sumarne informacije o kameri.

en: Camera configuration failed.
bs: Konfiguracija kamere neuspješna.

en: Serial
bs: Serijski

en: Unknown port
bs: Nepoznat port

en: Select Camera Device
bs: Izaberite kamera uređaj

[ctx: @title:column]
en: Supported Cameras
bs: Podržane kamere

en: Port Settings
bs: Postavke porta

en: No port type selected.
bs: Tip porta nije odabran.

en: No further configuration is required for USB cameras.
bs: Nisu potrebna dodatna podešavanja za USB foto aparate.
