kcmkamera - en to da translation catalogue (32 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
da: Kan ikke initialisere gPhoto2-bibliotekerne.

en: Add
da: Tilføj

en: Click this button to add a new camera.
da: Klik på denne knap for at tilføje et nyt kamera.

en: Click this button to test the connection to the selected camera.
da: Klik på denne knap for at teste tilslutningen af det valgte kamera.

en: Remove
da: Fjern

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
da: Klik på denne knap for at fjerne det valgte kamera fra listen.

en: Configure...
da: Indstil...

en: Click this button to change the configuration of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Configuration dialog depend on the camera model.
da: Klik på denne knap for at ændre indstillingen af det valgte kamera.<br><br>Hvorvidt denne egenskab er tilgængelig samt indholdet af indstillingsdialogen afhænger af kameramodellen.

en: Click this button to view a summary of the current status of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Information dialog depend on the camera model.
da: Klik på denne knap for at se en oversigt over aktuel status for det valgte kamera.<br><br>Hvorvidt denne egenskab er tilgængelig samt indholdet af indstillingsdialogen, afhænger af kameramodellen.

en: Cancel
da: Afbryd

en: Click this button to cancel the current camera operation.
da: Klik på denne knap for at annullere denne kameraoperation.

en: Camera test was successful.
da: Kameratest lykkedes.

en: <h1>Digital Camera</h1>
    This module allows you to configure support for your digital camera.
    You need to select the camera's model and the port it is connected
    to on your computer (e.g. USB, Serial, Firewire). If your camera does not
    appear on the list of <i>Supported Cameras</i>, go to the
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto web site</a> for a possible update.<br><br>
    To view and download images from the digital camera, go to the address
    <a href="camera:/">camera:/</a> in Konqueror and other KDE applications.
da: <h1>Digitalt kamera</h1>
    Dette modul lader dig indstille understøttelsen af dit digitale kamera.
    Du skal vælge kameramodellen og den port som kameraet er forbundet
    til på din computer (f.eks. USB, seriel, firewire). Hvis dit kamera ikke findes
    på listen af <i>Understøttede kameraer</i>, så gå til
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto's hjemmeside</a> for en mulig opdatering.<br><br>
    For at se og indlæse billeder fra det digitale kamera, skal du gå til adressen
    <a href="camera:/">camera:/</a> i Konqueror og andre KDE-programmer.

en: Button (not supported by KControl)
da: Knap (ikke understøttet af KControl)

en: Date (not supported by KControl)
da: Dato (Ikke understøttet af KControl)

en: Could not allocate memory for the abilities list.
da: Kunne ikke allokere hukommelse til evnelisten.

en: Could not load ability list.
da: Kunne ikke indlæse evnelisten.

en: Description of abilities for camera %1 is not available. Configuration options may be incorrect.
da: Beskrivelsen af kamera %1's egenskaber er ikke tilgængelig. Indstillingsmulighederne er måske ikke korrekte.

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
da: Kunne ikke få adgang til driver. Tjek din gPhoto2-installation.

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
da: Kunne ikke initialisere kamera. Tjek dine portindstillinger og kameraforbindelse og prøv igen.

en: No camera summary information is available.
da: Ingen kamera-opsummeringsinformation er tilgængelig.

en: Camera configuration failed.
da: Kamera-indstilling mislykkedes.

en: Serial
da: Seriel

en: Unknown port
da: Ukendt port

en: Select Camera Device
da: Vælg kamera-enhed

[ctx: @title:column]
en: Supported Cameras
da: Understøttede kameraer

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's serial ports (known as COM ports in Microsoft Windows.)
da: Hvis denne indstiling er markeret, skal kameraet være tilsluttet til en af de computerens serielle porte (kendt som COM-porte i Microsoft Windows.)

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's USB ports, or to a USB hub.
da: Hvis denne indstilling er markeret, skal kameraet være tilsluttet til en af computerens USB-porte, eller til en USB-hub.

en: Port Settings
da: Portindstillinger

en: No port type selected.
da: Ingen porttype valgt.

en: Specify here the serial port to which you connect the camera.
da: Angiv den serielle port hvortil du vil tilslutte kameraet her.

en: No further configuration is required for USB cameras.
da: Ingen yderligere konfiguration kræves til USB-kameraer.
