kcmkamera - en to he translation catalogue (35 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
he: אין אפשרות לאתחל את הספריות של gPhoto2.

en: Add
he: הוספה

en: Click this button to add a new camera.
he: יש ללחוץ על כפתור זה כדי להוסיף מצלמה חדשה.

en: Test
he: בדיקה

en: Click this button to test the connection to the selected camera.
he: לחיצה על כפתור זה תבדוק את החיבור למצלמה הנבחרת.

en: Remove
he: הסרה

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
he: לחיצה על כפתור זה תסיר את המצלמה הנבחרת מהרשימה.

en: Configure...
he: הגדרה…

en: Click this button to change the configuration of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Configuration dialog depend on the camera model.
he: יש ללחוץ על כפתור זה כדי לשנות את ההגדרות של המצלמה הנבחרת.<br><br>זמינותן של תכונות אלה ותוכנה של חלונית ההגדרות תלויים בדגם המצלמה.

en: Information
he: מידע

en: Click this button to view a summary of the current status of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Information dialog depend on the camera model.
he: לחיצה על כפתור זה תציג תקציר על המצב הנוכחי של המצלמה הנבחרת.<br><br>זמינותן של תכונות אלה ותוכנה של חלונית ההגדרות תלויים בדגם המצלמה.

en: Cancel
he: ביטול

en: Click this button to cancel the current camera operation.
he: לחיצה על כפתור זה תבטל את הפעולה הנוכחית של המצלמה.

en: Camera test was successful.
he: בדיקת המצלמה הצליחה.

en: Button (not supported by KControl)
he: כפתור (לא נתמך על ידי מרכז הבקרה)

en: Date (not supported by KControl)
he: תאריך (לא נתמך על ידי מרכז הבקרה)

en: Could not allocate memory for the abilities list.
he: אין אפשרות להקצות זיכרון לרשימת היכולות.

en: Could not load ability list.
he: אין אפשרות לטעון את רשימת היכולות.

en: Description of abilities for camera %1 is not available. Configuration options may be incorrect.
he: תיאור היכולות של מצלמה %1 אינו זמין. האפשרויות להגדרת תצורה עשויות להיות שגויות.

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
he: אין אפשרות לגשת אל מנהל ההתקן. נא לבדוק את התקנת ה־gPhoto2 שלך.

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
he: אין אפשרות לאתחל את המצלמה. נא לבדוק את הגדרות הפתחה שלך ואת החיבור של המצלמה ולנסות שנית.

en: No camera summary information is available.
he: אין פרטי תקציר זמינים לגבי המצלמה.

en: Camera configuration failed.
he: הגדרת המצלמה נכשלה.

en: Serial
he: טורית

en: Unknown port
he: פתחה לא מוכרת

en: Select Camera Device
he: בחירת התקן מצלמה

[ctx: @title:column]
en: Supported Cameras
he: מצלמות נתמכות

en: Port
he: פתחה

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's serial ports (known as COM ports in Microsoft Windows.)
he: אם אפשרות זו מסומנת, על המצלמה להיות מחוברת אל אחת מהפתחות הטוריות (מוכרות בתור COM ב־Windows של Microsoft) שבמחשב שלך.

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's USB ports, or to a USB hub.
he: אם אפשרות זו נבחרת, על המצלמה להיות מחוברת אל אחד מפתחות ה־USB שבמחשב שלך או אל רכזת USB.

en: Port Settings
he: הגדרות פתחה

en: No port type selected.
he: לא נבחר סוג פתחה.

en: Port:
he: פתחה:

en: Specify here the serial port to which you connect the camera.
he: כאן יש לבחור את הפתחה הטורית שאליה מחוברת המצלמה.

en: No further configuration is required for USB cameras.
he: אין הגדרות נוספות שנחוצות למצלמות USB.
