kcmkamera - en to hi translation catalogue (26 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
hi: जी-फोटो2 लाइब्रेरीज़ इनिशियलाइज करने में अक्षम.

en: Add
hi: जोड़ें

en: Click this button to add a new camera.
hi: नया कैमरा जोड़ने के लिए इस बटन को क्लिक करें.

en: Test
hi: जांच

en: Remove
hi: हटाएँ

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
hi: चुने गए कैमरा को सूची से मिटाने के लिए इस बटन को क्लिक करें.

en: Configure...
hi: कॉन्फ़िगर...

en: Information
hi: जानकारी

en: Cancel
hi: रद्द करें

en: Click this button to cancel the current camera operation.
hi: मौज़ूदा कैमरा ऑपरेशन रद्द करने के लिए इस बटन को क्लिक करें.

en: Camera test was successful.
hi: कैमरा जाँच सफल रहा.

en: Button (not supported by KControl)
hi: बटन (के-कंट्रोल द्वारा समर्थित नहीं)

en: Date (not supported by KControl)
hi: तारीख़ (के-कंट्रोल द्वारा समर्थित नहीं)

en: Could not load ability list.
hi: एबिलिटी सूची लोड नहीं कर सका

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
hi: ड्राइवर एक्सेस नहीं हो सका. कृपया अपना जी-फोटो2 संस्थापन जाँचें.

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
hi: कैमरा प्रारँभ करने में असफल रहा. अपना पोर्ट विन्यास तथा कैमरा कनेक्टिविटी जाँचे तथा फिर कोशिश करें.

en: No camera summary information is available.
hi: कोई कैमरा सारांश जानकारी उपलब्ध नहीं है.

en: Camera configuration failed.
hi: केमरा कॉन्फ़िगरेशन असफल

en: Serial
hi: सीरियल

en: USB
hi: यूएसबी

en: Unknown port
hi: अज्ञात पोर्ट

en: Select Camera Device
hi: कैमरा उपकरण चुनें

en: Port
hi: पोर्ट

en: Port Settings
hi: पोर्ट विन्यास

en: No port type selected.
hi: कोई पोर्ट क़िस्म चुना नहीं गया.

en: Port:
hi: पोर्टः
