kcmkamera - en to ja translation catalogue (36 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
ja: gPhoto2 ライブラリを初期化できません。

en: Add
ja: 追加

en: Click this button to add a new camera.
ja: 新しいカメラを追加するには、このボタンをクリックします。

en: Test
ja: テスト

en: Click this button to test the connection to the selected camera.
ja: 選択したカメラの接続をテストするには、このボタンをクリックします。

en: Remove
ja: 削除

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
ja: 選択したカメラをリストから削除するには、このボタンをクリックします。

en: Configure...
ja: 設定...

en: Click this button to change the configuration of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Configuration dialog depend on the camera model.
ja: <qt>選択したカメラの設定を変更するには、このボタンをクリックします。<br/><br/>この機能はカメラのモデルによっては利用できません。また、設定ダイアログの内容もモデルによって異なります。</qt>

en: Information
ja: 情報

en: Click this button to view a summary of the current status of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Information dialog depend on the camera model.
ja: <p>選択したカメラの現在の状態の要約を見るには、このボタンをクリックします。</p><p>「情報」ダイアログに表示される内容はカメラのモデルによって異なります。また、この機能が利用できないモデルもあります。</p>

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Click this button to cancel the current camera operation.
ja: 現在のカメラの操作をキャンセルするには、このボタンをクリックします。

en: Camera test was successful.
ja: カメラのテストに成功しました。

en: <h1>Digital Camera</h1>
    This module allows you to configure support for your digital camera.
    You need to select the camera's model and the port it is connected
    to on your computer (e.g. USB, Serial, Firewire). If your camera does not
    appear on the list of <i>Supported Cameras</i>, go to the
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto web site</a> for a possible update.<br><br>
    To view and download images from the digital camera, go to the address
    <a href="camera:/">camera:/</a> in Konqueror and other KDE applications.
ja: <qt><h1>デジタルカメラ</h1>
    このモジュールでは、あなたのデジタルカメラをサポートするための設定を行います。カメラのモデルと、それが接続されているポート (USB, シリアル, Firewire など) を指定してください。あなたのカメラが「サポートされているカメラ」のリストに見つからない場合は、<a href="http://www.gphoto.org">GPhoto ウェブサイト</a> でリストが更新されていないか確認してください。<br/><br/>
    デジタルカメラの画像を参照したりダウンロードするには、Konqueror その他の KDE アプリケーションで <a href="camera:/">camera:/</a> へ移動してください。</qt>

en: Button (not supported by KControl)
ja: ボタン (KControl ではサポートされません)

en: Date (not supported by KControl)
ja: 日付 (KControl ではサポートされていません)

en: Could not allocate memory for the abilities list.
ja: 機能リストにメモリを割り当てられません。

en: Could not load ability list.
ja: 機能リストを読み込めません。

en: Description of abilities for camera %1 is not available. Configuration options may be incorrect.
ja: カメラ %1 の機能説明は利用できません。オプションが正しく設定されていないのかもしれません。

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
ja: ドライバにアクセスできません。gPhoto2 ライブラリのインストールを確認してください。

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
ja: カメラを初期化できません。ポート設定とカメラの接続を確認してから再度実行してください。

en: No camera summary information is available.
ja: カメラの要約情報は利用できません。

en: Camera configuration failed.
ja: カメラの設定に失敗しました。

en: Serial
ja: シリアル

en: Unknown port
ja: 未知のポート

en: Select Camera Device
ja: カメラデバイスを選択

[ctx: @title:column]
en: Supported Cameras
ja: サポートされているカメラ

en: Port
ja: ポート

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's serial ports (known as COM ports in Microsoft Windows.)
ja: このオプションがチェックされている場合、カメラはコンピュータのシリアルポート (Microsoft Windows では COM として知られているもの) に接続しなければなりません。

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's USB ports, or to a USB hub.
ja: このオプションがチェックされている場合、カメラはコンピュータの USB ポートまたは USB ハブに接続しなければなりません。

en: Port Settings
ja: ポート設定

en: No port type selected.
ja: ポートのタイプが選択されていません。

en: Port:
ja: ポート:

en: Specify here the serial port to which you connect the camera.
ja: ここでカメラを接続するシリアルポートを指定します。

en: No further configuration is required for USB cameras.
ja: USB カメラにはこれ以上の設定は必要ありません。
