kcmkamera - en to ro translation catalogue (33 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
ro: Nu s-au putut inițializa bibliotecile gPhoto2.

en: Add
ro: Adaugă

en: Click this button to add a new camera.
ro: Apăsați pe acest buton pentru a adăuga un aparat foto nou.

en: Test
ro: Testează

en: Click this button to test the connection to the selected camera.
ro: Apăsați pe acest buton pentru a testa conexiunea la aparatul foto ales.

en: Remove
ro: Elimină

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
ro: Apăsați pe acest buton pentru a șterge aparatul foto din listă.

en: Configure...
ro: Configurare...

en: Click this button to change the configuration of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Configuration dialog depend on the camera model.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a modifica configurația aparatului foto selectat.<br><br>Disponibilitatea acestei funcționalități și conținutul dialogului de configurare depind de modelul de aparat.

en: Information
ro: Informații

en: Click this button to view a summary of the current status of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Information dialog depend on the camera model.
ro: Apăsați pe acest buton pentru a vedea un sumar stării curente a aparatului foto selectat.<br><br>Disponibilitatea acestei funcționalități și conținutul dialogului de informații depind de modelul de aparat.

en: Cancel
ro: Renunță

en: Click this button to cancel the current camera operation.
ro: Dați clic pe acest buton pentru a anula operația curentă cu aparatul foto.

en: Camera test was successful.
ro: Testul aparatului foto s-a terminat cu succes.

en: <h1>Digital Camera</h1>
    This module allows you to configure support for your digital camera.
    You need to select the camera's model and the port it is connected
    to on your computer (e.g. USB, Serial, Firewire). If your camera does not
    appear on the list of <i>Supported Cameras</i>, go to the
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto web site</a> for a possible update.<br><br>
    To view and download images from the digital camera, go to the address
    <a href="camera:/">camera:/</a> in Konqueror and other KDE applications.
ro: <h1>Aparat foto digital</h1>
    Acest modul vă permite să configurați suportul pentru aparat foto digital.
    Trebuie să alegeți modelul aparatului și portul la care este conectat cu
    calculatorul (de ex.: USB, serial, Firewire). Dacă aparatul dumneavoastră
    nu apare în lista de <i>Aparate susținute</i>, vizitați <a href="http://www.gphoto.org">pagina web GPhoto</a>
    pentru o versiune mai recentă.<br><br>
    Pentru a vizualiza sau transfera imagini din aparatul foto, introduceți
    adresa <a href="camera:/">camera:/</a> în Konqueror sau în alte aplicații KDE.

en: Button (not supported by KControl)
ro: Buton (nesuportat de KControl)

en: Date (not supported by KControl)
ro: Dată (nesuportat de KControl)

en: Could not allocate memory for the abilities list.
ro: Nu s-a putut aloca memorie pentru lista de abilități.

en: Could not load ability list.
ro: Nu am putut încărca lista de caracteristici.

en: Description of abilities for camera %1 is not available. Configuration options may be incorrect.
ro: Nu există o descriere a caracteristicilor aparatului foto %1. Probabil opțiunile de configurare nu sunt corecte.

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
ro: Nu pot accesa driver-ul. Verificați instalarea gPhoto2.

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
ro: Nu am putut ințializa aparatul foto. Verificați setările portului, conexiunea aparatului foto cu calculatorul și încercați din nou.

en: No camera summary information is available.
ro: Nu există informații despre aparatul foto.

en: Camera configuration failed.
ro: Configurarea aparatului foto a eșuat.

en: Unknown port
ro: Port necunoscut

en: Select Camera Device
ro: Selectare dispozitiv foto

[ctx: @title:column]
en: Supported Cameras
ro: Aparate foto susținute

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's serial ports (known as COM ports in Microsoft Windows.)
ro: Dacă această opțiune e bifată, atunci aparatul foto trebuie conectat la unul din soclurile seriale ale calculatorului (cunoscute sub denumirea de porturi COM în Windows).

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's USB ports, or to a USB hub.
ro: Dacă această opțiune e bifată, atunci aparatul foto trebuie conectat la unul din soclurile USB ale calculatorului sau la un „hub” USB.

en: Port Settings
ro: Setări port

en: No port type selected.
ro: Nu ați selectat un tip de port.

en: Specify here the serial port to which you connect the camera.
ro: Specificați aici portul serial la care conectați aparatul foto.

en: No further configuration is required for USB cameras.
ro: Nu mai sunt necesare configurări ulterioare pentru camere USB.
