kcmkamera - en to sv translation catalogue (33 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
sv: Kan inte initiera gPhoto2-biblioteken.

en: Add
sv: Lägg till

en: Click this button to add a new camera.
sv: Klicka på den här knappen för att lägga till en ny kamera.

en: Test
sv: Testa

en: Click this button to test the connection to the selected camera.
sv: Klicka på den här knappen för att prova anslutningen till den valda kameran.

en: Remove
sv: Ta bort

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
sv: Klicka på den här knappen för att bort den valda kameran från listan.

en: Configure...
sv: Anpassa...

en: Click this button to change the configuration of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Configuration dialog depend on the camera model.
sv: Klicka på den här knappen för att ändra inställningarna för den valda kameran.<br><br>Tillgängligheten av den här funktionen och innehållet i inställningsdialogrutan beror på kameramodellen.

en: Click this button to view a summary of the current status of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Information dialog depend on the camera model.
sv: Klicka på den här knappen för att visa en översikt av aktuell status för den valda kameran.<br><br>Tillgängligheten av den här funktionen och innehållet i inställningsdialogrutan beror på kameramodellen.

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Click this button to cancel the current camera operation.
sv: Klicka på den här knappen för att avbryta pågående åtgärd för kameran.

en: Camera test was successful.
sv: Kameratestet lyckades.

en: <h1>Digital Camera</h1>
    This module allows you to configure support for your digital camera.
    You need to select the camera's model and the port it is connected
    to on your computer (e.g. USB, Serial, Firewire). If your camera does not
    appear on the list of <i>Supported Cameras</i>, go to the
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto web site</a> for a possible update.<br><br>
    To view and download images from the digital camera, go to the address
    <a href="camera:/">camera:/</a> in Konqueror and other KDE applications.
sv: <h1>Digitalkamera</h1>
    Den här modulen låter dig anpassa stödet för en digitalkamera.
    Du behöver välja kamerans modell och porten som den ansluts till
    på datorn (t ex USB, serieport, Firewire). Om kameran inte finns
    med i listan på <i>Kameror som stöds</i>, gå till
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhotos webbplats</a> för en möjlig uppdatering.<br><br>
    För att visa och ladda ner bilder från digitalkameran, gå till adressen
    <a href="camera:/">camera:/</a> i Konqueror och andra KDE-program.

en: Button (not supported by KControl)
sv: Knapp (stöds inte av inställningscentralen)

en: Date (not supported by KControl)
sv: Datum (stöds inte av inställningscentralen)

en: Could not allocate memory for the abilities list.
sv: Kunde inte reservera minne för kapacitetslistan.

en: Could not load ability list.
sv: Kunde inte ladda kapacitetslista.

en: Description of abilities for camera %1 is not available. Configuration options may be incorrect.
sv: En beskrivning av förmågan hos kameran %1 finns inte tillgänglig. Inställningsalternativen kan vara felaktiga.

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
sv: Kan inte komma åt drivrutinen. Kontrollera installationen av gPhoto2.

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
sv: Kan inte initiera kameran. Kontrollera portinställningarna och anslutningen till kameran. Försök sedan igen.

en: No camera summary information is available.
sv: Översiktlig kamerainformation är inte tillgänglig.

en: Camera configuration failed.
sv: Inställningen av kameran misslyckades.

en: Serial
sv: Seriell

en: Unknown port
sv: Okänd port

en: Select Camera Device
sv: Välj kameraenhet

[ctx: @title:column]
en: Supported Cameras
sv: Kameror som stöds

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's serial ports (known as COM ports in Microsoft Windows.)
sv: Om det här alternativet är markerat måste kameran vara ansluten till en av datorns serieportar (känt som COM-portar i Microsoft Windows).

en: If this option is checked, the camera has to be connected to one of the computer's USB ports, or to a USB hub.
sv: Om det här alternativet är markerat måste kameran vara ansluten till en av datorns USB-portar, eller till en USB-hubb.

en: Port Settings
sv: Portinställningar

en: No port type selected.
sv: Ingen porttyp vald.

en: Specify here the serial port to which you connect the camera.
sv: Ange serieporten som du ansluter kameran till här.

en: No further configuration is required for USB cameras.
sv: Inga ytterligare inställningar krävs för USB-kameror.
