kcmkamera - en to th translation catalogue (33 entries)

en: Unable to initialize the gPhoto2 libraries.
th: ไม่สามารถเรียกใช้งานไลบรารี gPhoto2 ได้

en: Add
th: เพิ่ม

en: Click this button to add a new camera.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อเพิ่มกล้องใหม่

en: Test
th: ทดสอบ

en: Click this button to test the connection to the selected camera.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อทดสอบการเชื่อมต่อกับกล้องที่เลือกไว้

en: Remove
th: เอาออก

en: Click this button to remove the selected camera from the list.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อลบกล้องที่เลือกไว้ออกจากรายการ

en: Configure...
th: ตั้งค่า...

en: Click this button to change the configuration of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Configuration dialog depend on the camera model.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อเปลี่ยนการปรับแต่งของกล้องที่เลือกไว้ <br><br>ความสามารถของคุณสมบัตินี และเนื้อหาของการปรับแต่ง จะขึ้นอยู่กับรุ่นของกล้อง

en: Information
th: ข้อมูลรายละเอียด

en: Click this button to view a summary of the current status of the selected camera.<br><br>The availability of this feature and the contents of the Information dialog depend on the camera model.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อแสดงภาพรวมของสถานะของกล้องที่เลือกไว้<br><br>ความสามารถของคุณสมบัตินี้ และเนื้อหาของการปรับแต่ง จะขึ้นอยู่กับรุ่นของกล้อง

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Click this button to cancel the current camera operation.
th: คลิกที่ปุ่มนี้ เพื่อยกเลิกปฏิบัติการของกล้องตัวปัจจุบัน

en: Camera test was successful.
th: ทดสอบกล้องเรียบร้อยแล้ว

en: <h1>Digital Camera</h1>
    This module allows you to configure support for your digital camera.
    You need to select the camera's model and the port it is connected
    to on your computer (e.g. USB, Serial, Firewire). If your camera does not
    appear on the list of <i>Supported Cameras</i>, go to the
    <a href="http://www.gphoto.org">GPhoto web site</a> for a possible update.<br><br>
    To view and download images from the digital camera, go to the address
    <a href="camera:/">camera:/</a> in Konqueror and other KDE applications.
th: <h1>กล้องดิจิทัล</h1>
    โมดูลนี้ ให้คุณได้ปรับแต่งการรองรับกล้องดิจิทัลของคุณ
    คุณควรเลือกรุ่นและพอร์ทของกล้องคุณ ที่เชื่อมต่ออยู่กับคอมพิวเตอร์
    (เช่น พอร์ท USB, อนุกรม, ไฟร์ไวร์) หากกล้องของคุณไม่ปรากฏในรายการ
    <i>กล้องที่รองรับ</i> โปรดไปที่
    <a href="http://www.gphoto.org">เว็บไซต์ GPhoto</a> เพื่อหาการปรับปรุงต่าง ๆ ที่อาจจะมี<br><br>
    สำหรับการแสดงภาพและดาวน์โหลดภาพต่าง ๆจากกล้องนั้น ให้ป้อนค่าตำแหน่ง
    <a href="camera:/">camera:/</a> ใน Konqueror และ/หรือ โปรแกรมอื่น ๆ ของ KDE

en: Button (not supported by KControl)
th: ปุ่ม (KControl ยังไม่รองรับ)

en: Date (not supported by KControl)
th: วันที่ (KControl ยังไม่รองรับ)

en: Could not allocate memory for the abilities list.
th: ไม่สามารถจองหน่วยความจำสำหรับการรายการความสามารถได้

en: Could not load ability list.
th: ไม่สามารถเรียกรายการความสามารถได้

en: Description of abilities for camera %1 is not available. Configuration options may be incorrect.
th: รายละเอียดของความสามารถของกล้อง %1 ยังไม่มีอยู่ ตัวเลือกของการปรับแต่งอาจจะไม่ถูกต้อง

en: Could not access driver. Check your gPhoto2 installation.
th: ไม่สามารถเข้าใช้งานไดรเวอร์ได้ โปรดตรวจสอบการติดตั้ง gPhoto2

en: Unable to initialize camera. Check your port settings and camera connectivity and try again.
th: ไม่สามารถเริ่มการใช้งานกล้องได้ โปรดตรวจสอบการตั้งค่าพอร์ทและการเชื่อมต่อกล้อง จากนั้นให้ลองใหม่อีกครั้ง

en: No camera summary information is available.
th: ข้อมูลโดยรวมของกล้องยังไม่มีอยู่

en: Camera configuration failed.
th: การปรับแต่งกล้องล้มเหลว

en: Serial
th: พอร์ทอนุกรม

en: USB
th: พอร์ท USB

en: Unknown port
th: พอร์ทที่ไม่รู้จัก

en: Select Camera Device
th: เลือกอุปกรณ์ของกล้อง

en: Port
th: พอร์ท

en: Port Settings
th: ตั้งค่าพอร์ท

en: No port type selected.
th: ยังไม่ได้เลือกชนิดของพอร์ท

en: Port:
th: พอร์ท:

en: No further configuration is required for USB cameras.
th: ไม่ต้องการการปรับแต่งอีกแล้วสำหรับกล้องที่เชื่อมต่อผ่านทางพอร์ท USB
