kanagram - en to ar translation catalogue (124 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
ar: يخزن هذا الإعداد المفردات المحددة حاليًا.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
ar: يتيح لك هذا الإعداد تحديد وضع لاعب واحد أو وضع لاعبين

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
ar: يتيح لك هذا الإعداد تعيين المدة بالثواني التي تظهر بها فقاعة التلميح.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
ar: يتيح لك هذا الإعداد ضبط مقدار الوقت المتاح لحل التقليبة بالثواني.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
ar: يتيح لك هذا الإعداد ضبط الفاصل الزمني لمؤقت النتيجة بالثواني.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
ar: يسمح لك هذا الإعداد بتعيين النقاط المرتبطة بالإجابة الصحيحة.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
ar: يسمح لك هذا الإعداد بتعيين النقاط المرتبطة بالإجابة الخاطئة.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
ar: يسمح لك هذا الإعداد بتعيين النقاط المرتبطة بكشف الإجابة.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
ar: يسمح لك هذا الإعداد بتعيين النقاط المرتبطة بتخطي الكلمة.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
ar: يشغّل و يطفئ الأصوات

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
ar: استعمل الأحرف الكبيرة.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
ar: يشغّل و يطفئ التهجئة

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
ar: عيّن الترجمة المبدئية

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
ar: عام

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
ar: المفردات

en: No hint
ar: لا يوجد تلْميح

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
ar: لا شيء

en: Kanagram
ar: تقليب

en: An anagram game
ar: لعبة ترتيب الحروف

en: Coding
ar: تشفير

en: Design, Graphics and many Vocabularies
ar: تصميمٌ، رسومياتٌ و معاجمُ كثيرةٌ

en: Maintainer
ar: المصين

en: Coding & Design
ar: البرمجة و التصميم

en: Modularization and porting to Mobile
ar: تحديث ونقل للجوال

en: Sound effects
ar: مؤثرات صوتية

en: Italian Data Files
ar: ملفّات البيانات الإيطاليّة

en: Danish Data Files
ar: ملفّات البيانات الدنماركيّة

en: Patrick Spendrin
ar: باترِك سبِندرِن

en: German Data Files
ar: ملفات البيانات الألمانيّة

en: British English Data Files
ar: ملفات البيانات الإنجليزية البريطانيّة

en: Swedish Data Files
ar: ملفات البيانات السويدية

en: Slovenian Data Files
ar: ملفّات البيانات السولفينيّة

en: Ukrainian Data Files
ar: ملفات البيانات الأوكرانية

en: Hungarian Data Files
ar: ملفّات البيانات الهنغاريّة

en: 2-player mode
ar: نمط لاعبين

en: Letters turned to clickable buttons
ar: تحولت الحروف إلى أزرار قابلة للنقر

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
ar: يتيح لك هذا الإعداد ضبط طول الوقت الذي تظهر فيه فقاعة التلميح تقليب.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
ar: تلميحات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
ar: أزل التلميحات تلقائياً بعْد:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
ar: لا تخفي التلميحات تلقائياً

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
ar: 3 ثواني

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
ar: 5 ثواني

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
ar: 7 ثواني

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
ar: 9 ثواني

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
ar: الوقت المسموح لحل التقليب:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
ar: بلا حد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
ar: ١٥ ثانية

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
ar: ٣٠ ثانية

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
ar: ٤٥ ثانية

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
ar: ٦٠ ثانية

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
ar: خيارات المفردات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
ar: شغل باستعمال:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
ar: خيارات النقاط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
ar: ضبط المؤقت لغرض تسجيل النقاط:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
ar: إعدادات تسجيل النقاط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
ar: عين نقاط للإجابة الصحيحة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
ar: +٥ نقطة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
ar: +١٠ نقاط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
ar: +١٥ نقطة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
ar: +٢٠ نقطة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
ar: تعيين درجة للإجابة الخاطئة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
ar: -١ نقطة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
ar: - نقطتين

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
ar: -٣ نقاط

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
ar: -٤ نقاط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
ar: تعيين درجة للكشف عن الإجابة:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
ar: -٦ درجات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
ar: -٨ نقاط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
ar: تعيين درجة لتخطي الكلمة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
ar: استخدمْ الأ&صوات

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
ar: استعمله الحروف الكبيرة فقط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
ar: فقط الحروف الكبيرة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
ar: يشغّل و يطفئ التهجئة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
ar: انطق الكلمات الصحيحة

en: Next Vocabulary
ar: المفردات التالية

en: Previous Vocabulary
ar: المفردات السابقة

en: Start Timer
ar: ابدأ المؤقت

en: Show Hint
ar: اعرض التلميح

en: Reveal Word
ar: اكشف الكلمة

en: Show Wiki Content
ar: اعرض محتوى الويكي

en: Score :
ar: النتيجة :

en:  Player 1 :
ar:  اللاعب 1 :

en: 
     Player 2 :
ar: 
     اللاعب 2 :

en: 
     Close dialog for new game
ar: 
     أغلق الحواري للعبة جديدة

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
ar:  انتهى الوقت. 
     حان دور اللاعب ٢

en: Close
ar: أغلق

en: Quit
ar: أنهِ

en: Change mode
ar: غيّر الوضع

en: Next Anagram
ar: التقليبة التالية

en: 1st Player
ar: اللاعب الأول

en: 2nd Player
ar: اللاعب الثاني

en: Configure
ar: اضبط

en: About
ar: عن

en: About KDE
ar: حَوْل كدي

en: About Kanagram
ar: حَوْل تقليب

en: Kanagram Handbook
ar: كتيّب تقليب

en: Would you like to save your changes?
ar: هل تحبُّ أن تحفظَ تعديلاتِكَ؟

en: Save Changes Dialog
ar: حوار حفظ التعديلات

en: New Item
ar: عنصر جديد

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
ar: محرر المفردات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
ar: ا&حفظ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
ar: أ&غلق

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
ar: وصف المفردات. إذا كنت تقوم بإنشاء مفردات جديدة ، أضف وصفًا حتى يعرف مستخدمو مفرداتك أنواع الكلمات التي تحتوي عليها.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
ar: الو&صف:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
ar: اسم المفردات الذي تقوم بتحريرها

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
ar: اسم ال&معجم:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
ar: يزيل الكلمة المُخْتَارة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
ar: ا&حذف الكلمة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
ar: يُنْشِئ كلمة جديدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
ar: كلمة ج&ديدة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
ar: قائمة الكلمات الموجودة في المفردات.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
ar: الكلمة المختارة. هذا الصندوق يسمح لك بتحرير الكلمة المختارة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
ar: &كلمة:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
ar: التلميحة المختارة. أضف تلميحة للمساعدة في تخمين الكلمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
ar: &تلميح:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
ar: يُنْشئُ مفردات جديدا.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
ar: أ&نشئ واحداً جديداً

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
ar: نزّل مفردات جديدة من "احصل على أشياء جديد"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
ar: نزّ مفردات جديدة

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
ar: يحررُ المعجمَ المختار.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
ar: ت&حرير

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
ar: قائمة المعاجم المثبّتة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
ar: عنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
ar: وَصْف
