kdeedu - en to bs translation catalogue (67 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
bs: Uključuje i isključuje zvukove.

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
bs: Opšte

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
bs: Rječnici

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
bs: Ništa

en: An anagram game
bs: Igra anagrama

en: Coding
bs: Programiranje

en: Design, Graphics and many Vocabularies
bs: Dizajn, grafika i mnogi rječnici

en: Maintainer
bs: Trenutno održava

en: Modularization and porting to Mobile
bs: Modularizacija i prenošenje na mobilni uređaj

en: Sound effects
bs: Zvučni efekti

en: Italian Data Files
bs: Italijanske datoteke sa podacima

en: Danish Data Files
bs: Danske datoteke sa podacima

en: German Data Files
bs: Njemačke datoteke sa podacima

en: British English Data Files
bs: Britansko engleske datoteke sa podacima

en: Swedish Data Files
bs: Švedske datoteke sa podacima

en: Slovenian Data Files
bs: Slovenačke datoteke sa podacima

en: Hungarian Data Files
bs: Datoteka s mađarskim podacima

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
bs: Ova postavka omogućuje vam da postavite  vrijeme za koje će vam Kanagram pokazivati upute.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
bs: Nagovještaji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
bs: Automatski sakrij nagovještaj poslije:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
bs: Ne sakrivaj nagovještaj automatski

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
bs: 3 sekunde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
bs: 5 sekundi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
bs: 7 sekundi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
bs: 9 sekundi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
bs: Vrijeme za rješavanje anagrama:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
bs: Bez vremenskog ograničenja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
bs: 30 sekundi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
bs: 60 sekundi

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
bs: Opcije rječnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
bs: Puštaj pomoću:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
bs: Koristi &zvukove

en: Next Vocabulary
bs: Naredni rječnik

en: Previous Vocabulary
bs: Prethodni rječnik

en: Show Hint
bs: Prikaži savjet

en: Next Anagram
bs: Sljedeći anagram

en: About KDE
bs: O KDE-u

en: About Kanagram
bs: O Kanagram-u

en: Kanagram Handbook
bs: Priručnik za Kanagram

en: Would you like to save your changes?
bs: Želite li da snimite izmjene?

en: Save Changes Dialog
bs: Dijalog za snimanje izmjena

en: New Item
bs: Nova stavka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
bs: Uređivač rječnika

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
bs: &Snimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
bs: &Zatvori

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
bs: Opis rječnika. Ako kreirate novi rječnik. dodajte opis kako bi korisnici vaših rječnika znali vrstu sadržanih riječi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
bs: &Opis:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
bs: Ime rječnika koji uređujete.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
bs: &Ime rječnika:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
bs: Uklanja izabranu riječ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
bs: &Ukloni riječ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
bs: Pravi novu riječ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
bs: &Nova Riječ

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
bs: Lista riječi u rječniku.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
bs: Izabrana riječ. Ova kutija vam omogućava da uredite izabranu riječ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
bs: &Riječ:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
bs: Izabrani nagovještaj. Dodajte nagovještaj kao pomoć u pogađanju riječi.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
bs: &Uputa:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
bs: Pravi novi rječnik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
bs: Kreiraj &novi:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
bs: Preuzmi novi rječnik sa "Get hot new Stuff"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
bs: Preuzmi novi rječnik

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
bs: Uređuje izabrani rječnik.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
bs: &Izmijeni

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
bs: Spisak instaliranih rječnika.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
bs: Naslov

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
bs: Opis
