kanagram - en to cs translation catalogue (113 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
cs: Toto nastavení obsahuje zvolený slovník.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
cs: Toto nastavení umožňuje zvolit režim pro jednoho nebo dva hráče

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
cs: Toto nastavení umožňuje nastavit ve vteřinách, jak dlouho jsou zobrazovány bubliny s radami Kanagramu.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
cs: Toto nastavení umožňuje nastavit ve vteřinách, kolik času máte k vyřešení přesmyčky.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
cs: Toto nastavení umožňuje nastavit ve vteřinách časový interval časovače skóre.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
cs: Toto nastavení umožňuje nastavit skóre přiřazené správné odpovědi.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
cs: Toto nastavení umožňuje nastavit skóre přiřazené nesprávné odpovědi.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
cs: Toto nastavení umožňuje nastavit skóre přiřazené odhalené odpovědi.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
cs: Toto nastavení umožňuje nastavit skóre přiřazené přeskočenému slovu.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
cs: Vypne/zapne zvuk.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
cs: Použít velká písmena.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
cs: Vypne/zapne výslovnost.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
cs: Nastavit výchozí překlad

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
cs: Obecné

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
cs: Slovníky

en: No hint
cs: Žádná rada

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
cs: Žádný

en: An anagram game
cs: Hra s přesmyčkami

en: Coding
cs: Kódování

en: Design, Graphics and many Vocabularies
cs: Návrh, grafika a mnoho slovníků

en: Maintainer
cs: Správce

en: Coding & Design
cs: Programování a návrh

en: Modularization and porting to Mobile
cs: Modularizace a portování na mobilní zařízení

en: Sound effects
cs: Zvukové efekty

en: Italian Data Files
cs: Soubory s italštinou

en: Danish Data Files
cs: Soubory s dánštinou

en: German Data Files
cs: Soubory s němčinou

en: British English Data Files
cs: Soubory s britskou angličtinou

en: Swedish Data Files
cs: Soubory se švédštinou

en: Slovenian Data Files
cs: Soubory se slovinštinou

en: Ukrainian Data Files
cs: Soubory s ukrajinštinou

en: Hungarian Data Files
cs: Soubory s maďarštinou

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
cs: Toto nastavení umožňuje nastavit, jak dlouho jsou zobrazovány bubliny s radami Kanagramu.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
cs: Rady

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
cs: Automaticky skrývat rady po:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
cs: Automaticky neskrývat rady

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
cs: 3 sekundy

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
cs: 5 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
cs: 7 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
cs: 9 sekund

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
cs: Čas na vyřešení přesmyčky:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
cs: Bez časového limitu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
cs: 15 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
cs: 30 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
cs: 45 sekund

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
cs: 60 sekund

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
cs: Volby slovníku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
cs: Pravidla hry:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
cs: Přiřaďte skóre správné odpovědi :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
cs: +5 bodů

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
cs: +10 bodů

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
cs: +15 bodů

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
cs: +20 bodů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
cs: Přiřaďte skóre nesprávné odpovědi :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
cs: -1 bod

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
cs: -2 body

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
cs: -3 body

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
cs: -4 body

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
cs: Přiřaďte skóre odhalené odpovědi :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
cs: -6 bodů

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
cs: -8 bodů

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
cs: Přiřaďte skóre přeskočenému slovu :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
cs: Použít &zvuk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
cs: Pouze velká písmena

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
cs: Vypnout nebo zapnout výslovnost.

en: Next Vocabulary
cs: Následující slovník

en: Previous Vocabulary
cs: Předchozí slovník

en: Start Timer
cs: Spustit časovač

en: Show Hint
cs: Ukázat radu

en: Reveal Word
cs: Odkrýt slovo

en: Show Wiki Content
cs: Zobrazit obsah Wiki

en: Score :
cs: Skóre :

en:  Player 1 :
cs:  Hráč 1 :

en: 
     Player 2 :
cs: 
     Hráč 2 :

en: Close
cs: Zavřít

en: Quit
cs: Ukončit

en: Change mode
cs: Změnit režim

en: Next Anagram
cs: Následující přesmyčka

en: 1st Player
cs: První hráč

en: 2nd Player
cs: Druhý hráč

en: Configure
cs: Nastavit

en: About
cs: O aplikaci

en: About KDE
cs: O prostředí KDE

en: About Kanagram
cs: O programu Kanagram

en: Kanagram Handbook
cs: Příručka Kanagramu

en: Would you like to save your changes?
cs: Přejete si uložit změny?

en: Save Changes Dialog
cs: Dialog ukládání změn

en: New Item
cs: Nová položka

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
cs: Editor slovníků

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
cs: &Uložit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
cs: &Zavřít

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
cs: Popis slovníku. Pokud vytváříte nový slovník, přidejte popis, aby uživatelé vašeho slovníku věděli, jaký druh slov obsahuje.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
cs: &Popis:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
cs: Název vámi upravovaného slovníku.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
cs: Název &slovníku:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
cs: Odstraňuje vybrané slovo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
cs: &Odstranit slovo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
cs: Vytváří nové slovo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
cs: &Nové slovo

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
cs: Seznam slov ve slovníku.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
cs: Vybrané slovo. V tomto okénku můžete vybrané slovo upravit.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
cs: &Slovo:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
cs: Vybraná rada. Přidejte nápovědu jako pomoc pro snazší uhádnutí slova.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
cs: &Nápověda:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
cs: Vytváří nový slovník.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
cs: Vytvořit &nový

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
cs: Stáhnout nový slovník z "Get hot new Stuff"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
cs: Stáhnout nový slovník

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
cs: Upravuje zvolený slovník.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
cs: &Upravit

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
cs: Seznam nainstalovaných slovníků.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
cs: Název

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
cs: Popis
