kanagram - en to da translation catalogue (84 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
da: Slår lyd til og fra.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
da: Vælg standardoversættelse

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: No hint
da: Intet tip

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
da: Ingen

en: An anagram game
da: Et anagramspil

en: Coding
da: Kodning

en: Design, Graphics and many Vocabularies
da: Design, grafik og mange ordforråd

en: Maintainer
da: Vedligeholder

en: Modularization and porting to Mobile
da: Modularisering og portering til mobile

en: Sound effects
da: Lydeffekter

en: Italian Data Files
da: Italienske datafiler

en: Danish Data Files
da: Danske datafiler

en: German Data Files
da: Tyske datafiler

en: British English Data Files
da: Britisk-engelske datafiler

en: Swedish Data Files
da: Svenske datafiler

en: Slovenian Data Files
da: Slovenske datafiler

en: Hungarian Data Files
da: Ungarske datafiler

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
da: Skjul tip automatisk efter:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
da: Skjul ikke tip automatisk

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
da: 3 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
da: 5 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
da: 7 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
da: 9 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
da: Tid til løsning af anagrammet:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
da: Ingen tidsgrænse

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
da: 15 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
da: 30 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
da: 45 sekunder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
da: 60 sekunder

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
da: Ordforrådsindstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
da: Spil ved brug af:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
da: +5 point

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
da: +10 point

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
da: +15 point

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
da: +20 point

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
da: -2 point

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
da: -3 point

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
da: -4 point

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
da: -6 point

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
da: -8 point

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
da: &Brug lyd

en: Next Vocabulary
da: Næste ordforråd

en: Previous Vocabulary
da: Forrige ordforråd

en:  Player 1 :
da:  Spiller 1 :

en: 
     Player 2 :
da: 
     Spiller 2 :

en: Close
da: Luk

en: Quit
da: Afslut

en: Change mode
da: Skift tilstand

en: Next Anagram
da: Næste anagram

en: Configure
da: Indstil

en: About
da: Om

en: Kanagram Handbook
da: Kanagrams håndbog

en: About Kanagram
da: Om Kanagram

en: About KDE
da: Om KDE

en: Would you like to save your changes?
da: Vil du gemme dine ændringer?

en: Save Changes Dialog
da: Dialog for at gemme ændringer

en: New Item
da: Nyt element

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
da: Ordforrådseditor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
da: &Gem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
da: &Luk

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
da: Ordforrådets beskrivelse. Hvis du laver et nyt ordforråd, så tilføj beskrivelse så brugere af ordforrådet ved hvilken slags ord det indeholder.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
da: &Beskrivelse:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
da: Navnet på ordforrådet som du redigerer.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
da: Ordforråds&navn:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
da: Fjerner det markerede ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
da: &Fjern ord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
da: Opret et nyt ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
da: &Nyt ord

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
da: Listen med ord i ordforrådet.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
da: Det markerede ord. Dette felt lader dig redigere det markerede ord.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
da: &Ord:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
da: Det markerede tip.Tilføj et tip som hjælp til at gætte ordet.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
da: &Tip:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
da: Opretter et nyt ordforråd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
da: Opret &nyt

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
da: Download nyt ordforråd fra "Get hot new stuff"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
da: Download nyt ordforråd

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
da: Redigér markeret ordforråd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
da: &Redigér

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
da: Listen over installerede ordforråd.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
da: Titel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
da: Beskrivelse
