kanagram - en to el translation catalogue (122 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (currentVocabulary), group (kanagram)
en: This setting stores the currently selected Vocabulary.
el: Αυτή η επιλογή αποθηκεύει το τρέχον επιλεγμένο λεξιλόγιο.

note: i18n: ectx: label, entry (singlePlayerMode), group (kanagram)
en: This setting allows you to decide one-player or two-player mode
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ορίσετε παιχνίδια με έναν ή δύο παίκτες

note: i18n: ectx: label, entry (hintHideTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how long Kanagram's hint bubble is shown.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ρυθμίσετε σε δευτερόλεπτα το χρόνο εμφάνισης της υπόδειξης.

note: i18n: ectx: label, entry (resolveTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds how much time is available for resolving the anagram.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ρυθμίσετε σε δευτερόλεπτα το διαθέσιμο χρόνο επίλυσης του αναγραμματισμού.

note: i18n: ectx: label, entry (scoreTime), group (kanagram)
en: This setting allows you to set in seconds the time interval of the score timer.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ρυθμίσετε σε δευτερόλεπτα το χρονικό διάστημα του χρονομέτρου για τα σκορ.

note: i18n: ectx: label, entry (correctAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a correct answer.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να αντιστοιχίσετε το σκορ με τη σωστή απάντηση.

note: i18n: ectx: label, entry (incorrectAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with an incorrect answer.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να αντιστοιχίσετε το σκορ με τη λάθος απάντηση.

note: i18n: ectx: label, entry (revealAnswerScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with reveal answer.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να αντιστοιχίσετε το σκορ με την αποκάλυψη της απάντησης.

note: i18n: ectx: label, entry (skippedWordScore), group (kanagram)
en: This setting allows you to set the score associated with a skipped word.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να αντιστοιχίσετε το σκορ με την παράλειψη της απάντησης.

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
el: Ενεργοποιεί/απενεργοποιεί τους ήχους.

note: i18n: ectx: label, entry (uppercaseOnly), group (kanagram)
en: Use uppercase.
el: Χρήση κεφαλαίων.

note: i18n: ectx: label, entry (enablePronunciation), group (kanagram)
en: Turns pronunciations on/off.
el: (Απ)ενεργοποιεί προφορές.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
el: Ορισμός της προκαθορισμένης μετάφρασης

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
el: Λεξιλόγια

en: No hint
el: Καμία υπόδειξη

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
el: Καμία

en: An anagram game
el: Ένα παιχνίδι αναγραμματισμού

en: Coding
el: Προγραμματισμός

en: Design, Graphics and many Vocabularies
el: Σχεδιασμός, γραφικά και πολλά λεξιλόγια

en: Maintainer
el: Συντηρητής

en: Coding & Design
el: Προγραμματισμός & σχεδιασμός

en: Modularization and porting to Mobile
el: Μετατροπή σε αρθρώματα και μεταφορά στο Mobile

en: Sound effects
el: Ηχητικά εφέ

en: Italian Data Files
el: Ιταλικά αρχεία δεδομένων

en: Danish Data Files
el: Δανικά αρχεία δεδομένων

en: German Data Files
el: Γερμανικά αρχεία δεδομένων

en: British English Data Files
el: Βρετανικά αρχεία δεδομένων

en: Swedish Data Files
el: Σουηδικά αρχεία δεδομένων

en: Slovenian Data Files
el: Σλοβένικα αρχεία δεδομένων

en: Ukrainian Data Files
el: Ουκρανικά αρχεία δεδομένων

en: Hungarian Data Files
el: Ουγγρικά αρχεία δεδομένων

en: 2-player mode
el: Λειτουργία με 2 παίκτες

en: Letters turned to clickable buttons
el: Τα γράμματα μετατρέπονται σε κουμπιά για πάτημα

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: This setting allows you to set the length of time Kanagram's hint bubble is shown.
el: Αυτή η επιλογή σας επιτρέπει να ρυθμίσετε το χρόνο εμφάνισης της υπόδειξης του Kanagram.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox1)
en: Hints
el: Υποδείξεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
el: Αυτόματη απόκρυψη μετά από:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
el: Να μη γίνεται αυτόματη απόκρυψη των υποδείξεων

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
el: 3 δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
el: 5 δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
el: 7 δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
el: 9 δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelResolveTime)
en: Time for resolving the anagram:
el: Χρόνος εύρεσης του αναγραμματισμού:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime)
en: No time limit
el: Χωρίς χρονικό περιορισμό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 15 Seconds
el: 15 δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 30 Seconds
el: 30 δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 45 Seconds
el: 45 δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_resolveTime) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_scoreTime)
en: 60 Seconds
el: 60 δευτερόλεπτα

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
el: Επιλογές λεξιλογίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
el: Αναπαραγωγή με χρήση:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox4)
en: Scoring Options
el: Επιλογές σκοραρίσματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabelScoreTime)
en: Set timer for scoring purpose:
el: Ρύθμιση χρονομέτρου για το σκοράρισμα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, scoringPointCheckbox)
en: Score Point Settings
el: Ρυθμίσεις βαθμών σκοραρίσματος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textCorrectAnswer)
en: Assign score for correct answer :
el: Ανάθεση σκορ για σωστή απάντηση :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +5 points
el: +5 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +10 points
el: +10 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +15 points
el: +15 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_correctAnswerScore)
en: +20 points
el: +20 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textIncorrectAnswer)
en: Assign score for incorrect answer :
el: Ανάθεση σκορ για λανθασμένη απάντηση :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -1 point
el: -1 βαθμός

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -2 points
el: -2 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore)
en: -3 points
el: -3 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_incorrectAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -4 points
el: -4 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textRevealAnswer)
en: Assign score for reveal answer :
el: Ανάθεση σκορ για αποκάλυψη απάντησης :

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -6 points
el: -6 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_revealAnswerScore) i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_skippedWordScore)
en: -8 points
el: -8 βαθμοί

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textSkippedWord)
en: Assign score for skipped word :
el: Ανάθεση σκορ για παράλειψη λέξης :

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
el: Χρήση ήχω&ν

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Use only uppercase letters.
el: Χρήση μόνο κεφαλαίων γραμμάτων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_uppercaseOnly)
en: Only uppercase letters
el: Μόνο κεφαλαία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Turn pronunciations on or off.
el: (Απ)ενεργοποιεί τις προφορές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_enablePronunciation)
en: Say correct words
el: Πες σωστές λέξεις

en: Next Vocabulary
el: Επόμενο λεξιλόγιο

en: Previous Vocabulary
el: Προηγούμενο λεξιλόγιο

en: Start Timer
el: Εκκίνηση χρονομέτρου

en: Show Hint
el: Εμφάνιση υπόδειξης

en: Reveal Word
el: Αποκάλυψη λέξης

en: Show Wiki Content
el: Εμφάνιση περιεχομένου wiki

en: Score :
el: Σκορ :

en:  Player 1 :
el:  Παίκτης 1 :

en: 
     Player 2 :
el: 
     Παίκτης 2 :

en: 
     Close dialog for new game
el: 
     Κλείσιμο διαλόγου για νέο παιχνίδι

en:  Time Up. 
     Player 2's Turn
el:  Τέλος χρόνου. 
     Η σειρά του παίκτη Player 2

en: Close
el: Κλείσιμο

en: Quit
el: Έξοδος

en: Change mode
el: Αλλαγή λειτουργίας

en: Next Anagram
el: Επόμενος αναγραμματισμός

en: 1st Player
el: 1ος παίκτης

en: 2nd Player
el: 2ος παίκτης

en: Configure
el: Διαμόρφωση

en: About
el: Περίγραμμα

en: Kanagram Handbook
el: Εγχειρίδιο του Kanagram

en: About Kanagram
el: Σχετικά με το Kanagram

en: About KDE
el: Σχετικά με το KDE

en: Would you like to save your changes?
el: Επιθυμείτε την αποθήκευση των αλλαγών;

en: Save Changes Dialog
el: Διάλογος αποθήκευσης αλλαγών

en: New Item
el: Νέο αντικείμενο

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
el: Επεξεργαστής λεξιλογίου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
el: &Αποθήκευση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
el: &Κλείσιμο

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
el: Η περιγραφή του λεξιλογίου. Αν δημιουργείτε ένα νέο λεξιλόγιο, προσθέστε μία περιγραφή ώστε οι χρήστες του λεξιλογίου σας να ξέρουν το είδος των λέξεων που περιέχει.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
el: &Περιγραφή:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
el: Το όνομα του λεξιλογίου που επεξεργάζεστε.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
el: Ό&νομα λεξιλογίου:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
el: Αφαιρεί την επιλεγμένη λέξη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
el: Α&φαίρεση λέξης

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
el: Δημιουργεί μία νέα λέξη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
el: &Νέα λέξη

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
el: Η λίστα με τις λέξεις του λεξιλογίου.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
el: Η επιλεγμένη λέξη. Αυτό το πεδίο σας επιτρέπει να επεξεργαστείτε την επιλεγμένη λέξη.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
el: &Λέξη:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
el: Η επιλεγμένη υπόδειξη. Προσθέστε μία υπόδειξη για να βοηθήσετε στην εύρεση της λέξης.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
el: &Υπόδειξη:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
el: Δημιουργεί ένα νέο λεξιλόγιο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
el: Δημιουργία &νέου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary from "Get hot new Stuff"
el: Λήψη νέου λεξιλογίου από τη "Λήψη νέου χρήσιμου υλικού"

note: i18n: ectx: property (text), widget (KNSWidgets::Button, btnDownloadNew)
en: Download new vocabulary
el: Λήψη νέων λεξιλογίων

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
el: Επεξεργάζεται το επιλεγμένο λεξιλόγιο.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
el: &Επεξεργασία

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
el: Η λίστα των εγκατεστημένων λεξιλογίων.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
el: Τίτλος

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
el: Περιγραφή
