kanagram - en to fa translation catalogue (53 entries)

note: i18n: ectx: label, entry (useSounds), group (kanagram) i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Turns sounds on/off.
fa: صداها را روشن/خاموش می‌کند.

note: i18n: ectx: label, entry (dataLanguage), group (kanagram)
en: Set the default translation
fa: تنظیم ترجمه پیش‌فرض

[ctx: @title:group main settings page name]
note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, MainSettingsWidget)
en: General
fa: عمومی

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, VocabSettingsWidget)
en: Vocabularies
fa: واژگان

en: No hint
fa: بدون راهنمایی

[ctx: @item:inlistbox no language for that locale]
en: None
fa: هیچ‌کدام

en: An anagram game
fa: یک بازی واژه‌های به هم ریخته

en: Coding
fa: کدبندی

en: Design, Graphics and many Vocabularies
fa: طرح، نگاره‌ها و واژگان بسیار

en: Maintainer
fa: نگه‌دارنده

en: Sound effects
fa: تأثیرات صوت

en: Italian Data Files
fa: پرونده‌های داده ایتالیایی

en: Danish Data Files
fa: پرونده‌های داده دانمارکی

en: German Data Files
fa: پرونده‌های داده آلمانی

en: British English Data Files
fa: پرونده‌های داده انگلیسی برتانیایی

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Auto-hide hints after:
fa: مخفی شدن خودکار راهنماییها پس از:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: Do Not Auto-Hide Hints
fa: مخفی نشدن خودکار راهنماییها

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 3 Seconds
fa: ۳ ثانیه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 5 Seconds
fa: ۵ ثانیه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 7 Seconds
fa: ۷ ثانیه

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (QComboBox, kcfg_hintHideTime)
en: 9 Seconds
fa: ۹ ثانیه

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox3)
en: Vocabulary Options
fa: گزینه‌های واژگان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Play using:
fa: پخش با استفاده از:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_useSounds)
en: Use sou&nds
fa: استفاده از &صداها‌

en: Next Anagram
fa: Anagram بعدی

en: About KDE
fa: درباره KDE

en: About Kanagram
fa: درباره Kanagram

en: Kanagram Handbook
fa: کتاب مرجع Kanagram

en: Would you like to save your changes?
fa: می‌خواهید تغییرات خود را ذخیره کنید؟

en: Save Changes Dialog
fa: ذخیره محاوره تغییرات

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, VocabEditWidget)
en: Vocabulary Editor
fa: ویرایشگر واژگان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnSave)
en: &Save
fa: &ذخیره‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnClose)
en: &Close
fa: &بستن‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel2)
en: The description of the vocabulary. If you are creating a new vocabulary, add a description so that users of your vocabulary will know what kinds of words it contains.
fa: توصیف واژگان. اگر در حال ایجاد یک واژگان جدید هستید، یک توصیف اضافه کنید تا کاربران واژگان شما بدانند شامل چه واژه‌هایی است.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Description:
fa: &توصیف‌:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel1)
en: The name of the vocabulary you are editing.
fa: نام واژگانی که ویرایش می‌کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Vocabulary &name:
fa: &نام واژگان‌:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: Removes the selected word.
fa: واژه برگزیده را حذف می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnRemoveWord)
en: &Remove Word
fa: &تغییرنام واژه‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: Creates a new word.
fa: یک واژه جدید ایجاد می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnNewWord)
en: &New Word
fa: واژه &جدید‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QListWidget, lboxWords)
en: The list of words in the vocabulary.
fa: فهرست واژه‌ها در واژگان.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel3)
en: The selected word. This box allows you to edit the selected word.
fa: واژه برگزیده. این جعبه به شما اجازه می‌دهد که واژه برگزیده را ویرایش کنید.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: &Word:
fa: &واژه‌:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QLabel, textLabel4)
en: The selected hint. Add a hint to aid in guessing the word.
fa: راهنمایی‌ انتخاب‌شده. یک راهنمایی اضافه کنید تا به حدس واژه کمک شود.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: &Hint:
fa: &راهنمایی‌:

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Creates a new vocabulary.
fa: یک واژگان جدید ایجاد می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnCreateNew)
en: Create &New
fa: ایجاد &جدید‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QPushButton, btnEdit)
en: Edits the selected vocabulary.
fa: واژگان برگزیده را ویرایش می‌کند.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, btnEdit)
en: &Edit
fa: &ویرایش‌

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: The list of installed vocabularies.
fa: فهرست واژگان نصب‌شده.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Title
fa: عنوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, lviewVocab)
en: Description
fa: توصیف
